en Land Pavilion d Or 1948 start te Terneuzen Ckefariite 4 Met (Je Soemba het zeegat uit radio) Wal een Wonderlijke Wereld DE STEM VAN ZATERDAG 17 JULI 1948 Zaterdag 24 Juli de grote dag. - Een motor kruistocht van Terneuzen naar Amsterdam Firma W. BROERE VAN 1890 Pugilistiek Apollo-festijn Wetenswaardigheden over een radar-schip FILMPROGRAMMA In het Centrum te Axul draajt in plaats van ..Vrouw tegen vrouw" de film „Onder Hypnose'. DOKTERSDIENST De doktersdienst wordt Zondag te Heinkenszand 's Heer Arendskerke en Woifaartsdijk waargenomen door dokter Vos; te 'sHeerenhock Nieuw- dorn en Driewegen door dokter Gelder- blom en te Goes door dokter Doeleman. AUDIËNTIE Z. H. Exc. Mgr Raoten zal ,13. 20 cn 24 Juli geen audiëntie verlenen. BENOEMINGEN Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heelt benoemd tot voorzitter van hot Diocesaan Comité van de Kath. Film actie in het bisdom Breda, de heer Mr J. P. Hustinx. Willem III laan. Breda, tot Armmcester te Bergen op Zoom iH. Joseph) de heer M Spaay, II-H. WIJDINGEN Op Zondag 25 Juli hoopt Mgr Hop mans in de kapel van St. Anna te Oudenbosch aan Fraters van de mis sionarissen van de H. Familie de II. H. Wijdingen toe te dienen: het sub- diakonaat aan de eerw. Fraters Henr. van Heck. Ant. Kruize, Franc. Hune- ker, Joes Huigsloot. Jac. Veuger: het H. priesterschap aan de eertv. Fraters Franc, van de Wiel. Corn, van Giisel, Daniël Hoogcman. Hadr. de Meijer. Henr. Beijloos, Christ. Brekelmans, A. de Zwart, Franc, van Dinteren. INZEGENING BOUVIGNE Zaterdng 24 Juli zal mgr Jos Baeten de gebouwen van Bouvigne inzegenen. WERKKAMP UITGEWEKEN STUDENTEN Honderd Tsjechen, Polen cn andere uitgeweken studenten die zich op 't ogenblik in Parijs bevinden zullen in de zomermaanden een werkkamp in Nederland meemaken. Het kamp. dat georganiseerd is door het Ned. Comité voor „World Student Relief" zal gehouden worden bij Grijpskerke van 26 Juli tot begin Sep tember. De kampstaf zal bestaan uit Nederlandse studenten. UITBREIDING B. L. O. De stichting Zeeland voor maat schappelijk en cultureel werk te Mid delburg heeft besloten een sectie tc vormen tot bestudering van de nood zakelijke uitbreiding van het buiten gewoon lager onderwijs in de provin cie. Naar het aanvankelijk oordeel zullen negen- van dergelijke scholen nodig zijn. Thans bestaat een R.K. school voor buitengewoon lager on derwijs te Hulst en een Prot. Christ, te Middelburg. Een neutrale school te Goes is in voorbereiding. De sectie zal onder leiding staan van de heer H. Schout, lid van Ged. Staten EXPRESSE-DIENST SMOKKELDE KOFFIE De douane-ambtenaren te Wernhout onderwierpen een autobus van de expresse-dienst Stockholm-Parijs aan een onderzoek en haalden uit de baga gewagen 85 kg. koffie te voorschijn. De koffie bleek van Belgische oor sprong te zijn. Wat de bedoeling met dit vrachtje was laat zich gemakke lijk- raden daar de toeristen op 'weg naar Duitsland waren. De koffie werd in beslag genomen en de chauffeur van de autobus, die er het meeste vanaf scheen te weten, kreeg een proces verbaal. BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS In ons bericht van Vrijdag omtrent de activiteit van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk is een onjuistheid geslopen. Wij schreven, dat in Zeeland het percen- tage der kinderen, dat in aanmerking komt voor buitengewoon lager onder wijs hoger ligt dan elders in ons land. Dit is niet in overeenstemming met de werkelijkheid. In het algemeen is dat percentage hoger op het platteland dan ui de steden. Dit is niet alleen in Zee land. maar ook in andere provincies het geval. GIFT VAN DE LOWLAND DIVISIE JJE LORD PROVOOST van Edin burgh, de heer A. H. Murray zal volgende week een bezoek aan Wal cheren brengen en aan dc Stichting Nieuw Walcheren een gift van 2000 pond overhandigen, die door Edin burgh. Glasgow en de ..Lowland div sie" is bijeengebracht voor de herbe planting van het eiland. Maandagmiddag zal de heer Mur ray met zijn gezelschap ontvangen worden door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland. Daarna zullen de gasten met de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen en het da gelijks bestuur van de Stichting Nieuw Walcheren, dineren in Domburg. Dinsdag 'wordt het eiland Walche ren bezichtigd. Emmastraat 19, Tel. 8195. Breda Het oudste adres voor OVERZEE VERPAKKINGEN Verhuizingen Transporten Ook internationaal (Adv. 705- IEGEN PiJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN a l 0.75 EELTKNOBBELS AAN DE GROTE TEEN. Een begaafd Frans apotheker stelde jaren geleden een balsem samen, die de wortel van de eeltknobbel kon bereiken cn aldus de ontsteking deed ophouden en de hinderlijke pijn ver joeg. De opgezwollen grote teen kon zodoende snel zijn normale stand hernemen. Dit goede middel kunt U nu weer onder de naam Dalei Bal sem bij alle apothekers en drogisten verkrijgen. Prijs per tube f 2.50. 222-00 /ANDER deze naam schuilt een in- internationale tocht van motor jachten, welke ieder jaar wordt ge houden. Deze motorboot kruistocht werd gesticht door de Union Intern. Motonautique, bestaande uit een 20- tal landen, w.o. Nederland, USA, België. Frankrijk, Engeland, Italië, enz. Er werd besloten dat de naam Pavilion d'Or niet vertaald zou wor den aangezien de Franse taal de of ficiële taal der Union is. Hierdoor spreken Nederlanders, Belgen. Engel sen dan ook steeds over de Pavilion d'Or en nooit over de Gouden Wim pel of The golden flag. De heer J. Houet uit Parijs is het eerst met het idéé naar voren gekomen cn 't werd door de U.I.M. algemeen aangenomen. Terneuzen heeft bij de verschillen de Pavilions d'Or een grote rol ge speeld. hetgeen een gevolg is eerstens van de gunstige ligging van Terneu - - dat voor de aankomst uit zee en verder doorvaren naar het Noor- ei, zo goed gelegen is en ten tweede dc ordat de heer M. Pauwaert. alge- i een secretaris der Union Intern. Motonautique is. De heer Pauwaert heofl vele aangename herinneringen aan Terneuzen cn heeft in zijn jeugd vi ck bezoeken gebracht aan dit stadje, Het dagtekent van de tijd toen er nog windmolens in de kom der ge meentc draaiden en de grote kanonnen op het bastion jaarlijks één schot los ten. Ook de Westsluis bestond toen nog niet. De heer Pauwaert is een neef van onze stadgenoot P. Standaert. Beiden besloten te trachten de eerste Pavilion d'Or naar Terneuzen te krij gen. Deze poging werd met succes be kroond. In 1935 bezocht de eerste Pa vilion d'Or Terneuzen. Dc jach ten meerden in de nieuwe sluis. Er wVeu toen 23 deelnemers, meest En gelsen. Een prachtige vloot. Tn 1936 kon door omstandigheden de tocht niet doorgaan. In 1937 liep de Pavilion d'Or naar Parijs ter gele genheid van dc grote wereldtentoon stelling. In 1938 werd de Pavilion d'Or georganiseerd door de Neder landse Motorbootclub. In die tijd was voor vele Nederlatiders Z.-Vlaanderen nog onbekend Nederlands gebied. Er werd gestart in Vlissingen en de tocht ging naar Amsterdam; 51 jachten na men deel. In 1939 was de route Ostende-Ter- neuzen-Antwerpen-Luik. Door het stormachtige weer konden de jachten de route Ostende-Terneuzen niet bui tenom maken doch moesten via Brugge-Gent naar Terneuzen, hetgeen een vertraging van een dag met zich bracht. De organisatie had hier niet op gerekend en van verblijf te Ter neuzen kon toen niets meer komen; de jachten vertrokken direct nadat zij geschut waren. Ter gelegenheid van deze tocht had het comité te Terneu zen voor ieder deelnemend jacht een speciaal ontworpen tegel in Delfts blauw laten vervaardigen, welke bui tengewoon in de smaak viel. 81 jach ten namen aan deze tocht deel. Na de wereldoorlog werd voqr het eerst in 1947 een Pavilion d'Or ge organiseerd door de RSC te Gent. Traject Ostende-Brugge-Gent-Terneu- zen. Dit is een groot succes geworden. Over de 120 motorjachten waren inge schreven. Door het stormachtige weer, enige dagen voor de start, kon een aantal Engelse deelnemers het kanaal niet oversteken. Niettemin namen 89 jachten deel, waaronder 42 Engelsen. Men zal zich de aankomst te Terneu zen van deze mooie vloot nog wel her inneren. Zo iets had men nog nergens gezien, de internationale opkomst was in één woord prachtig. Jachthaven maakt naam. Tn 1948 zou wederom een Pavilion d'Or worden georganiseerd. Ditmaal door de Kon. Ned. Motorbootclub. Aanvankelijk werd in Holland weer Vlissingen als startplaats overwogen, doch dank zij de Jachthaven Terneu zen was Terneuzen in de Watersport- wereld beter bekend geworden. De Hollandse jachten, welke in 1947 met de Pavilion d'Or Terneuzen hadden bezocht, hadden zulke goede herinne ringen medegenomen, dat met grote meerderheid Terneuzen als startplaats werd aangewezen. Het aantal jachten in aanmerking nemende dat thans reeds ingeschreven is, mag er worden gerekend op 75 deelnemers; was de brandstofpositie in Engeland niet zo critielc dan zou den ongewtijfeld ver over de 100 jachten deelnemen. Ten einde de traditie trouw te blij ven, werd onder leiding van burge meester Teilegen van Terneuzen we derom een comité samengesteld om de deelnemers een goede ontvangst te bereiden. Op Zaterdag 24 Juli rond 4 uur nm. worden de jachten verwacht; om 6 u. vindt de officiële ontvangst door het gemeentebestuur plaats in het Luxor Theater. Zondag 15 Juli des ochtends 7 uur wordt gestart voor het eerste traject Terneuzen-Dordrecht. De tocht gaat dan verder naar Rotterdam, Den Haag, De Kaag, Westeinder, Am sterdam. Boschkapelle Eerste H. Mis. Zondag 18 Juli hoopt Pater D. Janssen, Marist, zijn eerste H. Mis, in onze parochiekerk op te dragen. Clinge Kermis. Het feestcomité voor de a.s. kermis heeft een programma in elkaar gezet, dat heel wat beloofd. Zondag heeft ter gelegenheid van het jubilerende „Weldoen door Vermaak" een muziekfeest plaats met rondgang door het dorp. Daarna wordt het gezel schap ten gemeentehuize toegespro ken door de burgemeester. De gezel schappen zullen op de kiosken enkele nummers laten horen. Op de derde kermisdag heeft er een baankoers plaats voor amateurs, waarvoor veel inschrijvers zich hebben aangemeld. Goes ULO-AFSCHICIDSFEEST. Het jaarlijks feestje van de Kath. Ulo-school werd Vrijdag in Schutters hof gegeven. Behalve de leerlingen waren ook de ouders uitgenodigd, van wie er vele aanwezig waren, toen een tiental meisjes het welkomstlied toe zongen aan de Deken, het schoolbe stuur, de zusters, het onderwijzend personeel en de genodigden. In vlug tempo werd hierna een al leraardigst en op peil staand pro gramma afgewerkt, dat niet te licht en niet te zwaar juist goed „van zoute" was. Ernst wisselde af met luim; er werd gezongen, gedecla meerd, gedanst en toneel gespeeld. Rinus Brandenburg- bedankte ten slotte namens de leerlingen der hoog ste klas, voor het genoten onderwijs en de zorgen aan de godsdienstige vorming en opvoeding besteed. De Deken maakte daarna de uitslag der overgangsexamens bekend. Voor de meesten was die goed, voor ande ren bedenkelijk en voor sommigen verdrietig. Ook de Deken bedankte zusters en lekenpersoneel voor hun vele moeite en groot geduld aan de leerlingen besteed, welke inspanning er zoveel toe bijdraagt, dat de katholieke Goese Ulo op haar hoge peil kwam. Z. Eerw. betrok in zijn dankwoord ook ouders en leerlingen en vroeg aan de eerste controle op de studie van hun kinderen. Zeer tevreden was de De ken over de ijver, waarmee de hoog ste drie klassen hun godsdienstlessen leerden; over de eerste klas was hij in dit opzicht minder te spreken. Z. Eerw. sprak tenslotte de lioop uit op een verdere bloei van het Kath. Ulo- onderwijs. Heinkenszand. Jaarvergadering Lutcrpc. Uit het Jaarverslag van de secretaris bleek dat de vereniging 1 heel wat gepres teerd heeft, terwijl de penningmees ter kon meedelen dat er een batig saldo van f 90,— was. Bij de be- stursverkiezing werd de heel' Malle- kote herkozen; in de plaats van de heer v. d. Guchte, die zich niet meer herkiesbaar stelde, benoemde men de heer M. Hoek van Dijke. De voorzitter huldigde ae heer v. de Guchte en hoopte dat hij als wer kend lid Euterpe trouw zal blijven, St. Jansteen Burg. stand. Geboren: Eduard, z.v. P. Stevens—van de Walle. Gehuwd. J. J. D. van den Bran- de 28 jaar en A. M. Rottier 31 jaar. Welkom. De thuiskomst van de militair J. Magnus werd feestelijk ge vierd. Met zijn Indisch vrouwtje werd hij In zijn ouderlijke woning door ouders, familieleden en kennissen met vreugde begroet. De buurtbewo ners hadden de woning met fraaie versierselen bewerkt. Het plaatselijk muziekgezelschap bracht de vrolijke stemming er ten volle ln. Geslaagd. Voor het eindexamen H.B.S. te Hulst, slaagde de heer R. Smet, alhier. Koewacht Geslaagd. Onderstaande dames behaalden het diploma in knippen en naaien: Marie Celie van Gassen. Jet de Schepper, Maria Lammens, Alice de Schepper, Alf. Audcnaerde cn M. en A. de Bock, van Moerbekc VVaes (B.i. Z-p- genoten haar opleiding bij: mej. Everaard. Lewedorp 'n Hervormde „kapel". Bericht wordt dat de kerkeraden van 's Heer Arendskerke en Nieuwdorp in prin cipe besloten hebben om alhier een „kapel" te stichten, daar de kerk diensten momenteel in een schoolge bouw moeten plaats hebben. Voor lopig moet het bij dit principe-besluit blijven, daar de geldmiddelen ont breken. Met collectes wil men die bij elkaar brengen. Middelburg Kloetinge Dc feestelijkheden. Het bestuur van de Oranjevereniging hield in de gemeenteherberg een gecombineerde vergadering met afgevaardigden van alle verenigingen om de komende feestelijkheden onder de loupe te ne men. Op 31 Aug. zal o.a. een kerk dienst worden gehouden met mede werking van het kerkkoor, 's Mid dags wordt een grote optocht gehou den en vindt het ringrijden en stoeltje rijden per paard plaats, 's Avonds van 7 tot 8 uur staat een gecostumeerde wielerwedstrijd op het programma, alsmede een concert van Internos op de tent evenals zangnummers van het erkkoor en muziek van Excelsior. Ook zal nog een lichtstoet worden gehou den. Op 6 September worden de volks spelen gehouden als stoeltje rijden per fiets en ringrijden. mastklimmen, stoelendans voor meisjes, hardlopen en estafetteloop, verspringen etc. Of het muziekgezelschap Excelsior deze dag medewerking kan verlenen is nog niet bekend. BIJEENKOMST AMBTENAREN BURGERLIJKE STAND. In de Schouwburg te Middelburg vond een bijeenkomst plaats van ambtenaren van de burgerlijke stand in het Arrondissement Middelburg, welke geleid werd door Mr. Dr. J. Versteeg, wnd. voorzitter der organi serende Nedex'l. Vereniging van Amb tenaren van de Burgerlijke Stand. Aanwezig waren de burgemeester van Middelburg, de heer W. Sandberg. de gemeente-secretaris, de heer J. Fh. Koene, de subst. Officier van Justi tie te Middelburg, Mr. Andreae, als mede de wnd. Griffier der Rechtbank aldaar, de heer J. Verbeek. De burgemeester opende de bijeen komst met een woord van welkom aan de 123 aanwezigen, die 66 der ruim 100 onder het Arrondissement Middel burg ressorterende gemeenten verte genwoordigden. Mr. dr Versteeg dank te de spr. voor de door de gemeente Middelburg verleende gastvrijheid en gaf na een korte uiteenzetting over het doel der samenkomst het woord aan de heer G. Govaerts. Ambtenaar van de B. S. te Breda, die een refe raat hield over het nieuwe kinder recht. Veilig verkeer. Aan ae jongen» en meisjes die laatst hebben deelgeno men aan het examen voor veilig ver keer werden in de Schouwburg de di ploma's uitgereikt door de heer E. Visscher, voorzitter van de Middel burgse commissie. Na de uitreiking rjoksgala in de Apollo- hal, stond er boven een ANP-verslag en on middellijk was onze be langstelling gewekt. Te meer nog, waar we in dc aanhef lazen, dat de Am sterdammers een pugilis- tieke dis kregen voorge zet om van te watertan den, „Apollo gala cn een geleerd woord" peinsden we... dat kan slechts wij zen op dingen die mis schien Grieks, maar in elk geval erg verheven zijn. Verheven boven het dood gewone. En in een serene stemming begonnen we te lezen: „De eerste partij ging lussen Luc Lucas, R'dam, 62 kg en Walter Krans* A'dam, po.8 kg. Kraus bokste zeer voor zichtig. het gezicht goed verborgen achter zijn handschoenen en de maag gedekt door zijn voorar men. Toch beperkte hij zich niet tot verdedigen alleen en bij het ipvech- ten diende hij Lucas, die zijn flanken bestookte, uitstekend van repliek. Drie ronden lang viel er niet veel te kiezen tussen de twee, maar tn de 4de ronde brak Lucas herhaal delijk door de dekking van Kraus heen met op stoten en hoeken tegen 't hoofd en de ribben. In dc 7de ronde werd Kraus bloedend verwond boven het linkeroog, zodat de partij op medisch advies gestaakt werd. De tweede partij ging tussen Giel de Roode cn Jan de Bruin. De eerste ronde was er een van veel sparren cn verkenr nen, totdat de Bruin een lange rechtse plaatste, waarop de Jtoode fameus riposteerde met 'n rof fel van llnksrechtsen. In de derde ronde trachtte de Roode een beslissing te forceren en deelde series harde klappen uit. De Bruin verdedigde zich even fel, doch werd her haaldelijk zwaar geraakt. Een wond naast 'L linker oog handicapte hem. De Roode werd in deze ron de gewaarschuwd voor slaan met de ene hand en vasthouden niet de andere! In de drie volgen de ronden bleef 't tempo even hoog cn de strijd even verwoed, maar de slagenwisselingen waren vaak verward en bij het lijf-aan-lijf vechten wier pen beide boksers soms alle techniek overboord, elkaar beukend met sla gen onder alle hoeken. Ook de Roode kreeg nu een bloedende oogwond (nummer drie!' en na de 6de ronde waren de bles sures zowel van de Schc- veninger als van de Rot terdammer van die. aard, dat ook deze strijd' op me disch advies gestaakt werd." Ziezo, nu hebt u ten minste ook meegenoten van de pugilistieke dis op de boksgaia-avond in de Apollohal. Volgende keer wat zwaardere kost, want een mensenmaag moet geleidelijk aan gewend raken aan goede etentjes. tOOOO00OO000Qö©CO0OOOG9Di>00OOGO0OOOO00O0OOOOOOO00 Overslag werd voor dc kinderen komische filmpjes gedraaid. Monument. Dc buurtvereniging Loskade-Blauwcdijk-Stationsstraat zal gedurende de a.s. feestelijkheden op 23 cn 24 Juli nabij de oprit voorm. Stationsbrug een monument plaatsen, dat moet uitbeelden de opbouw' van de stad. Met schijnwerpers zal dit monument des avonds in het volle licht worden gesteld. Tuinbouwtentoonstelling. Onder grote belangstelling is in de veiling gebouwen te Middelburg door dc rijks tuinbouwvoorlichtingsdienst cn de Zeeuwse groentenlceltvercniging een tuinbouwtentoonstelling gehouden. De tuinbouwdag werd geopend door ir. W. v. Soest. Hij prees de leerlingen van de jonge Groententeeltvakschool te Middelburg die zich hebben beijverd de tentoon stelling tot een succes te maken. TIOOI de kazernedeuren open, breng het leger op straat heeft generaal Kruis eens uitgeroepen, omdat z.i. het Nederlandse volk veel te ver van zijn weerbaarheidsapparaat afstaat. Die woorden hebben weerklank ge vonden, waarom ook de pers bij .Oorlog" een gast is geworden die niet meer geweerd wordt. Ook de marine heeft in deze het roer omgegooid en zo werden de journalisten reeds verschillende malen binnen boord gehaald. Vorige week ontvingen nu de kran tenmensen van Zeeland en Brabant de invitatie van de marine-voorlich tingsdienst om deel te nemen aan 'n vaartocht met Hr. Ms. radar-instruc- tie-schip Soemba op de Noordzee. We willen eerlijk bekennen dat we de uitnodiging met matig enthousias me ontvingen. Uit ondervinding weten we dat de zee een goede gezellin is, indien zij zich kalm houdt, maar zo ze vervalt tot onstuimigheid, zoals dit een paar weken achtereen het geval is, blijf dan liever uit haar buurt, want het genoe gen is dan alleen aan haar. De elementen waren evenwel op onze hand. Toen we Woensdagmorgen in de Vlissingse buitenhaven aan boord gingen van dc Soemba, woei er niet meer dan een zomerbriesje, dat de wateren slechts licht bewoog en lappen blauw met witte wolkjes voor spelden de eerste zomerse dag. Aan boord maakten we kennis met de commandant, luit. ter zee le klas Stegeman en de officieren van wie lui tenant ter zee de Bloed van Kuffeler ons in de longroom eerst dc historie vertelde van de Soemba. De oude vechtjas. TJet radar-instructie-schip dat er thajis zo argeloos en vreedzaam uitziet, bleek een oude vechtjas te zijn. Oorspronkelijk is het gebouwd op Wiltons werf als kanonneerboot of flottieljevaartuig, zoals dat in die da gen heettp. Het schip liep op 24 Augustus 1925 Daar haar kanonnen, evenals na de operaties in de Middellandse Zee to taal opgeschoten en niet meer tc ver vangen waren, werd de Soemba uit de strijd genomen en later van 1945 tot 1946 omgebouwd tot radar-tnstructie schip. De bewapening werd verwijderd cn vervangen door formidabele antennes en van binnen werd alle vrijgekomen ruimte benut voor het aanbrengen van de radar-apparaten cn daarbij be horende uitrusting. Het personeel dat aan boord van de „radarschepen", dus ook van de Soem ba geplaatst wordt, is te onderschei den in 2 groepen, nl. de radio-mon teurs, die dc technische kant van het bedrijf dienen en de radio-afstandpei lers. Dit is het bedienend personeel dat dus de hulptoestellen voor ge bruik bedient, de gegevens afleest, verwerkt en doorgeeft. Hoewel soms een aantal monteurs voor de praktijkopleiding aaq boord komt, vindt het, grootste deel va'n hun opleidihg plaats bij de mpnteurs- sehool te Amsterdam. Naast deze groepen, die bestaan uit onderofficieren en manschappen, vindt men aan boord een beperkt ge tal officieren met een speciale taak, te verdelen in technici, en gebruikers. Wat de Soemba doet. van stapel cn werd op 12 April 1926 bewapend met drie stukken van 15 cm in dienst gesteld. Met haar zusterschip de Flores en oen, derde schip van dit type, de Joh. Maurits van Nassau, die op 14 Mei 1940 bij een Duitse lucht aanval voor Callantsoog verloren ging, behoorden deze drie schepen tot de categorie kanonneerboten sinds 1931. Tezamen met de Flores vertrok de Soemba op 15 Juni 1926 naar Oost-In- dië. Beide schepen waren voornamelijk bestemd Voor do diensten in de over zeese gewesten. In 1939 werd de Flores teruggeroepen naar het moederland en vertoefde voornamelijk in de Zeeuw se wateren van waaruit ze in Mei '40 naar Engeland ontkwam; de Soemba bleef evenwel in Indië en maakte tot Maart 1942 deel uit van de zeestrijd krachten, waarbij haar kanonnen een hartig woordje meespraken bij de be schieting van de Jappen te Telok Be- tong. De Soemba, haar naam kreeg voor namelijk klank doordat ze bekend en gevreesd werd om haar zuiver schie ten. Menige vijandelijke batterij on dervond, dat het slecht kersen eten was met de artilleristen van het Ne derlandse oorlogsschip. Zo goed als zonder kleerscheuren kon de Soemba, na de nederlaag tegen Japan, de In dische wateren verlaten. De geallieerde vlootcommandant in het Oosten zond het schip tenslotte naar de Perzische Golf waar het de olie-konvooien beschermde en langs de varrroutes patrouilleerde. Kapitein Stcrkenburg gedood. Degin 1943 moest de Soemba weer di- reet aan de strijd deelnemen en voer naar de Middellandse Zee, waar ze zich onderscheidde bij de landin gen op Sicilië en bij A-nzio. Langs de Siciliaanse kust kreeg het schip enige treffers te incasseren en werd de commandant, kapt. J. Sterkenburg op de brug door een granaatsplinter ge-Soemba dood. j meet en een bemanning van 167 kop- Nieuwe roem voegde de oude vecht-1 pen telt 0nr dan in een volgend ar- jas bij haar naam tijdens de invasie i u^ei nog cen Cn ander over de „ge- op de kust van Normandië. 1 heimen" van het schip mede te delen. —————I TAc taak van Hr. Ms. Soemba be- staat voornamelijk in het opleiden van radioafstandpeilers, waarvan mo menteel een drietal opleidingen aan boord lopen. Voorts zijn er cursussen voor officieren en onderofficieren ten einde vooral hen die gedurende de oorlog de snelle ontwikkeling van de moderne radar 'niet hebben kunnen volgen bv. door krijgsgevangenschap of door speciale werkzaamheden, als nog met radar vertrouwd tc maken. Voor de marine is natuurlijk speciaal van belang het gebruik maken van gegevens die via radar verkregen wor den voor het gevecht. Dit is zo be langrijk, dat hiervoor een geheel spe ciale dienst is ontstaan, de gevechts informatiedienst. Ook hier verrichten de radio-afstsndpeilers het leeuwen - aandeel van het werk, Deze dienst heeft tot taak het sorteren van alle binnenkomende gegevens over de vijand en het naar aanleiding daarvan dirigeren van alle eigen wapens, dus schepen, i vliegtuigen cn ook eigen scheepsartilleric. Tenslotte willen we nog van dc vertellen, dat ze 1683 ton Vergadering verstoord. Woens dagavond half acht werd in het café bü A. Plasschaert cen vergadering gehouden tot het benogen van een comité voor de komende Oranjefees ten. Voor deze aangelegenheid be stond veel belangstelling cn allen, wa ren bereid hun volle medewerking te verlenen. Het bestuur of comité dat werd aangewezen bestond uit 15 le den. nl. 7 raadsleden plus de horen G. Boddaert, L. Uijttendaclc. F. En gels, Cam. la Heijne, H. Willem; P. d'Hondt, R. Bruggeman cn A. Mat- tele. Hierna werd de orde verstoord door 2 Belgische personen nl. G en B., welke in beschonken toestand het lo kaal binnentraden. Deze personen waren na hun moed te hebben inge dronken met opzet binnengekomen, om onenigheid te zaaien onder de aan wezigen. Dit gelukte hun echter niet cn zij moesten tenslotte bespot de vergadering verlaten. De reden van hun bezoek betrof hier een aangele genheid van de muziekvereniging ..Concordia", welke uit Belgische cn Nederlandse muzikanten bestaat. De heer G. (België) die voorzitter dier vereniging is wou in de vergadering f tot welke hij niet was uitgenodigd) zijn rechten doen gelden. Door enige aanwezige leden werd hem medege deeld dat dit met een gezond ver stand diende te geschieden, indien hij tot cen vergadering zou uitgenodigd zijn, maar dat hij niet de orde in be schonken toestand moest komen ver storen. Na cen kort woord van het voorlopig bestuur werd dc vergade ring gesloten en verdaagd tot Zater dagavond. Terneuzen De verkeerstcntoonstellins. Zo als reeds gemeld organiseert Terneu zen van 2 t.m. 7 Aug. een tentoonstel ling op het gebied van luchtvaart, verkeer en .industrie-. Deze .wordt ge houden in de lokalen van de ÜLö-' school aan de Walstraat. De speel plaats van het Rijks Lyceum wordt ln die week omgetoverd in een attractie terrein verzorgd door dc V.V.V. in samenwerking met de handeldrijf. -nde middenstand. Vlissingen Raadsvergadering. De raad dezer gemeente zal vrijdag in openbare zit- tirig bijeenkomen. CLINGE. Zondag 18 Juli. Kermisschic- ting op dc staande wip bij Pol. Wee- maes, om 3 uur. Idem op de liggende wip bij J. Ver- straeten om 3 uur. CLINGE. Maandag 19 Juli. Kc/mi schieting op de staande wip bij Po'. Weemaes. om 3 uur. Idem op de liggende wip bij J. Vcr- straeten om 3 uur. HULST. Zondag 18 Juli. Schieting voor de schutterssoc. „Graauwse Poort" om 3 uur. Groot garnizoensbal in Hotel „De Graanbeurs" om 7 uur. PHILIPPINE. Zaterdag 17 Juli. Kermisschieting- PHILIPPINE Zondag 18 Juli cn Maan dag 19 Juli. Kermisschieting. VLISSINGEN Maandag 19 Juli. Con certgebouw „The Ramblers'. JOS JANSSEN] WoMe^ doKtóor 63) Gaat die kerel nu weer stokken in de wielen steken, afkomen met 'n hoop flauwe komplimenten, zooals dat altijd gaat, als Manten 'nen keer 'n góe gedacht heeft. „Gek? 'k Beginne 't te gelooven" „Die kerel zoudt ge 'n lap om z'n ooren geven. denkt Manten Zóó'n ezel?!.. Als ik mocht...." Aaai, dat komt er van. Daar krijgt ie weer de kramp in z'n maag. Al dat geduivel Kreunend laat Manten zich op 'n stoel neervallen. Steven heeft het gemerkt. „Hebt ge weer pijn in uw maag?" „Ja.' bijt Manten terug. „Ik zal u..." „Ge gaat gij niks. stuift Man- tcn op. Pei.st ge dat 'k me ga over leveren in de handen van iemand, die zoo weinig gezond verstand gebruikt gelijk gij? Geen diplomamannen aan mijn lijf". De hand op de mage gedrukt, loopt Manten naai- de keuken toe: terwijl ie tusschen de tanden bromt: ,,'k Ga weere 'n zakske van poeier van gerasp te kastanjes op m'n herteputje moeten dragen." Steven barst in 'n schaterlach uit. Nijdig keert Manten zich om: Ge lacht? Ja, ja, 'k weet het wel, ge gelooft nog altijd niet aan de kracht van mijn remedies." „Hoe zou ik? spot Steven. Eiken dag krijg ik hier sukkelaars, die door uw gewetenlooze kwakzalvers te- taal bedorven werden. De vieste din gen doen die kerels hun z.ieken inne men; dc smerigste behandelingen pas sen ze op hen toe. 'k Heb zieken onder handen gehad, die in 't begin hadden kunnen gehol pen worden met 'n kleinigheid en die door uw kwakzalvers zóó verknoeid werden dat er niets meer aan te doen viel. Moordenaars zijn 't, waar 't gerecht lang niet streng genoeg voor is." „Doktoors klap!" smaalt Man ten terug. De baas uit „De Krone" die jaloersch is van den baas uit „Den Hert". Da's' geheel de kwestie." „Jaloersch?? antwoordt de jonge doktoor bitter. Waarvan? Ik ben toch óók 'n kwakzalver Nee, kozijn Manten, niet jaloersch. Maar verontweerdigd over zóóveel be drog. En mismoedig, omdat ons volk zoo dom is en zelfs niet leert met sch& en schande. Dat is 't ergste." Ditmaal vindt Manten geen ant woord. Temeer, daar ie z'n maag voelt ineenkrimpen van de pijn, zoo, dat ie zich op 'n stoel moet neerzetten. Die verwenschte maag! Als ie kozijn Steven toch maar eens vroeg Steven heeft Manten zien ineen krimpen, komt nu op hem af; „Is 't nog niet over?" Nijdig snauwt Manten hem toe: Gc maakt het nog erger met al uw gebabbel." „Zenuwen op de maag", knikt Steven. Mantcn kijkt hem aan. Zou dat waar zijn? Daar had ie nog niet aan gedacht. Die kerel zou kunnen gelijk hebben: zenuwen aan de maag. „Dan moet Thea me maar algauw 'n tisane van salie gereed maken. zucht Manten Ofwel spillebezen ko ken met oud bier". „Wat?" gilt Steven. Maar Manten let niet op dien uitval. Half voor zichzelf, half voor Steven, mompelt ie de vraag: „Of zou m wrijven met witte lelieblaren of met alsem beter zijn?" Kordaat valt de jonge doktoor hem in de rede: „Ge begint daar niet mee, hoort ge? Ge zult u laten onder zoeken... door mij." „Door U?" kijkt Manten op. „Ja". Even denkt Manten na. „Hewel, 't is goed, 'k zal 't doen". bromt le. Steven kan z'n ooren bijna niet gelooven. „Op konditie. dat gev. dat ge Ver- karre's dochter pakt", vult Manten aan. Woedend stuift Steven op: „Wel als ge dan niet luisteren wilt, trek uw plan. Maar dit zegt ik u. als ge niet oppast.... dan loopt het mis met u". De vastberaden woorden van den jongen doktoor treffen ditmaal doel. Met verschrikte oogen kijkt Manten hem aan. Maar toch wil ie zich niet gewonnen geven. „Verdju! kreunt ie Dat zegt ge om mij benauwd te maken." Maar de doktoor Iaat zich ditmaal niet uit z'n lood slaan. Ieder woord hamert ie nu in Man- ten's kop. „Dat zeg ik, omdat ik er zeker van ben." Als 'n rat in de val grijst Manten hem aan. Gij leelijke kwakzalvere, ge zarudt 'n mensch ziek maken, gij. Wat 'n dag 1 Wat 'n dag?" Zachtjes steekt Thea de deur open. „Vader, d'r wachten binnen al wel twintig zieken". Manten was het spreekuur waarach tig bijna vergeten. ,,'t Is goed 1 bromt ie Ik kom." En met 'n verbeten gezicht gaat ie de deur uit. Besluiteloos doet Thea enkele stap pen door de werkkamer van den jon gen doktoor. Eertijds was ze lederen morgen één bedrijvigheid, stond ze geen oogenbllk stil. had altijd iets te verleggen ai te schikken op Steven's tafel. Ieder dag stonden er nieuwe bloemen in het vaasje op de schouw, was er ergens Iets veranderd en verbeterd in de schikking van z'n eenvoudig dok- toorskabinet. En honderd maal op 'n dag keek haar lachend gezichtje naar Steven op. Nu niets meer van dit alles. De kamer is even net onderhouden als vroeger. Ja: nergens 'n stofje te bemerken. Maar het is of er nooit geen zonne meer door de gordijntjes dringt, of iedere dag 'n mistdag is. Thea doet haar werk, even onberis pelijk als vroeger. Maar haar hart is er niet meer bij. En met moete vindt ze nog het zachte, meevoelende woord, waarmee ze eertijds zooveel zieken gerustgesteld en gesterkt heeft. De jonge doktoor merkt dit maar 41 te goed op. En wellicht kan le ook wel raden, vanwaar die verandering ln Thea's houding komt. Maar hij zegt niets en wacht af. Want dat Verkarre niet zou reagee- ren op Steven's besluit om met Mar- griete af te breken, dat durft de Jonge doktoor niet hopen. Wat Verkarre zal doen, dat is de vraag. Wanneer en hoe het antwoord zal komen, dat wacht le nu af. Zoolang wil ie ook wachten om met Thea en met haar vader te spreken; hoe lastig hem dit ook valt. Langzaam heeft ie z'n witte jas aan getrokken om met z'n werk te be ginnen. Geen woord wordt tusschen hen beiden gewisseld. Waarom Hij zou zóó gaarne spreken. Maar.... nu kan 't nog niet. Thea wordt zenuwachtig onder de stilte. En plots gaat ze naar de deur toe. Steven ziet het. „Waarom loopt ge weg, Thèa? Ik zal u misschien noodig hebben." Zon,der naar hem op te kijken, ant woordt het meisje zacht: Dan roept ge me maar!" Ze wil gaan. Steven kan 't niet langer aanzien, dat Thea om hem lijdt. Ja, om hém. Dat weet ie zeker. „Thea?" roept ie haar zacht na Reeds heeft ze de kruk van de deur in da hand. Zonder op te kijken vraagt ze: „Ja Langzaam komt Steven van achter z'n werktafel, doet 'n paar stappen naar naar toe. En zachtjes flultert ie: „Thea ik trouw niét met Verkarre's dochter.". Hij ziet haar hand krampachtig de deurkruk vastklemmen. Hij hoort, hoe ze ineens haar adem ophoudt... Maar ze kijkt niet om, bang van haar zoet geheim en de stille hoop, die weer in haar hartje opgeflakkerd is. te verraden. Alles wat ze kan is in 'n zucht te vragen: „Nee?" „Nee." antwoordt Steven. Nu staat ie dicht achter haar. Ze heeft hem horen komen. Ze voelt dat er iets gaat gebeuren. En bleek van ontroering doet ze haar oogen dicht. Nu raken z'n handen haar schouders En z'n stemme is muziek als te haar toefluistert: „Ik trouw... met u, Thea, als ge 't wilt... En als ge nog 'n paar jaar op me kunt wachten." Zachtjes dwingt ie haar zich om te keeren en hem aan te kijken. Twee groote tranen rollen uit haar oogen. „Steven", stamelt ze. Dichter haalt Steven haar naar zich toe. „Wilt ge, Thea?" Er lacht 'n hemel uit haar oogen, door haar tranen heen, terwijl ze hem toeknikt: „Ja". En plots valt ze zenuwachtig aan 't snikken om het onverwacht groot geluk, dat haar ineens overkomen is. In vervoering drukt Steven haar te gen de barst. (Wordt vervolgd) ZONDAG 18 JULI HILVERSUM I 301 m: 8 nws., 8.15 symph. in Es v. Stamitz, 8.30 IKOR, 9.30 nws. en w.st., 9.45 Adagio in b kl. t. v. Mozart. 9.55 Hoogmis, 11.30 ï'auré, 12 Angelus, 12.03 Jean Sibe lius, 12.15 apologie, 12.35 conc. ork. z. naam, 13 nws., 13.20 ork. z. naam, 13.40 Spineuza. 14 omr. ork., 15.10 muz. tom bola, 15.30 middenst. in opgang, 15.40 cabaret Miniature, 16.10 Friese kaats- sport, 18.30 Ned. strkr. 19 geest, lied.., sport, 16.25 vespers, 17 Geref. kerk. 19.15 bijbel, 19.30 nws., 19.45 Habanera V. d. Sarasate, 19.50 Boeckhuys, 20.05 gew. man, 20.12 kl. ork. m.m.v. voc. kwartet, 20.45 werken van Verdi Bel lini cn Rossini, 21.25 Grote verwach tingen, 22.15 tenor en orgel, 22.37 ac tualiteiten, 22.45 avondgeb., 23 nws., 23.15 avondconc. HILVERSUM II 415 m: 8 nws., 8.15 Mozart, 8.30 plattel., 8.40 Barcarole. 9.07 nws. v. Olymp. spelen, 9.12 post duiven, 9.15 men vr. en wij dr., 9.45 geestel. leven, 10 profeten en aposte len. 10.30 IKOR, 11.45 VPRO. 12 lunch pakket, 12.30 Zondagscl., 12.40 damesk. 13 nws., 13.15 Skymastcrs, 13.50 gr., 14.05 boekenhalfuur, 14.30 Romancers 15 film, 15.15 Kurhaus, 16.30 reportage 17 VPRO,, 17.30 Stem des volks, 17.45 sport, 18 nws. en sport, 18.15 Bing Crosby, 18.30 jazz sympb., 19 Hollands vlag waait overal. 19.30 Stradiva sex tet, 20 nws.. 20.05 reportage, 20.15 waltztime, 20.45 dichter, 21 zomer- avondconfetti, 22 voordr.. 22.15 com - pagnons de la chanson, 23 nws., 23.15 L. Stokowsky. BRUSSÊL VLAAMS 321 m: 12 VI. liederen, 12.15 trio, Lamote, 13 nws., 13.15 Bing Crosby, 13.30 soldaten. 14 Louise. 16 casino. 17 lichte gr., 17.55 snort. 18 Rosa Spier. harp. 18.30 Het Kruisoffer, 19 nws., 19.30 Russ. koren, 20 Bonte Zondagavond, 21.30 actuali teiten, 21.45 dansmuz., 22 nws., 22.15 instrum. meesters, 23 nws., 23.05 gr. MAANDAG 19 JULI HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 dag, 8 nws., 8.15 Te Deum Laudamus, 9 Concerto Grosso, 9.15 zieken, g.30 gymn., 7.30 reveille, 7.45 woord v. d. Een fris begin, 10.15 sonate v. Mozart, 10.30 morgend., II Wallenstcin, 11.15 oude en nieuwe schr.. 11.35 hobo, 12 André Kostclanetz, 12.30 weeroverz, 12.33 NCRV koor, 13 nws,, 13.15 Man- dolinata, 13.45 tenor cn piano, 14 scholen, 14.35 kamerork.. 15.30 oude Ned. muz., 16 bijbel, 16.45 Nat. school- zang, 17.45 Oom Jan reist door Indië. 18 De Raaff Schutte, 18.15 sport. 18.30 Ned. str.kr., 19 nws. en weeroverz., 19.15 NCRV leeslamp, 19.30 act. gel., 19.45 300 j. nat. bewustzijn, 20 nws.. 20.05 progr. proloog. 20.15 zomeravond conc., 20.45 nws. uit dc discotheek, 21.20 Sweelinck kwartet, 21.45 Swec- linck. 22.15 band en plaat paraat, 22.45 avondoverd., 23 nws., 23.15 serenade, 23.45 piano. HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 gr.. 8 nws.. 8.15 gr.. 9.15 morgenw.. 9.30 w.st., 9.35 arb. vit., 10.30 vr. tot vrouw, 10.35 Gabriel Fauré, 11 Op Uitkijk, 11.15 Russ. conc.. 12 ens. Pa pavers. 12.30 weerpr., 12.38 gr., 13 nws. 13.15 Vaudeville sr.ork., 13.45 guitaar cn ukclele, 14 nat. koopvaardijweken, 14.15 symph. ork., 14.30 orgel, 15 bon- bonnière, 16 Van vreemde velden, 16.15 musicalender, 17 rhythmische kl., 17.30 nws. 18.15 Skymastcrs, 18.45 Place Pi- galle, 19.15 Twee maanden in Grieken fcho v. d. dag, 20.15 Kurhaus, 22.15 land, 19.30 Maria Zamora, 20 nws., 20.05 Hoort zegt het voort, 17.45 Elgar, 18 Londen onder de loupe, 22.30 cabaret, op gr., 23 nws., 23.15 avondmelodie. BRUSSEL VLAAMS 321 rr: 12.40 piano, 13 nws.. 13.14 Bach, 19 nws,, 19.30 gr., 19.50 feuilleton, 20 oratorium 21 actualiteiten, 21.15 verz. progr., 22 nws., 22.15 stemmige mm., 2150 nws 22.55 gr.

de Stem | 1948 | | pagina 2