Amerikanen sturen 60 superforten naar Engelse luchtbases Ook tweede bergslag was voor Gino de Geweldige De Gaspen beperkt het stakingsrecht Iets beter weer in aantocht Sterke stijging van TB.C.-gevallen Haagse Brieven IN 'T KORT Nikkelen kwartjes en dubbeltjes Wapenstilstand te Jeruzalem Rond de Kabinetsformatie VIERDE. JAARGANG No. 1128 ZATERDAG 17 JULI 1 948 Crisis te Berlijn hoogtepunt naar een Lord Tedder naar Duitsland Wonderdokters DE belgISCHE textielindustrie die 150.000 arbeiders werk geeft, heeft de laatste maanden niet minder dan 10.000 arbeiders moeten ontslaan. Weinig verandering Prijsvraag regeringsjubileum De Joden veroverden Nazareth D1 HET WEERBERICHT VAN DEZE ZOMER Aanhoudend koel Italië herdat het werk Staat voor 8 ton benadeeld Maar of het lang zal duren RONDE VAN FRANKRIJK Diep de hoeden af voor Kirchen en ons driemanschap Impanis ging finaal van de kaart Vooral bij kinderen van veehouders Een schip onder scheiden UitgaVs N- V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A, F. J- Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J- J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 4 25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. VESTIG SUPERFORTEN van de Amerikaanse legerluchtmacht zijn van hun bases uaar bases in Engeland vertrokken. Aldus wordt van de zijde der Amerikaanse legerluchtmacht medegedeeld. Er werd bij ver meld, dat ze naar Engeland gaan voor een korte periode van tijdelijke dienst, en onder leiding staan van lt. generaal Curtis Lemay, dat ze op (kie bases van de R.A.F. gestationneerd zullen worden, en dat deze verplaatsing deel uitmaakt van een programma van oefenvluchten over lange afstand, dat ruim een jaar geleden is opgesteld. Twee Nederlandse echte lieden Jitesen beroemden er zich op met n oogopslag te kun nen zien, welke kwaal een patiënt had. En er waren heel wat Brus selaars ze woonden in Brussel die dit vlot geloofden, en hoop ten genezen te worden door sug gestie. zoals de Janssens beweer den. Gisterenmorgen stonden er maar liefst driehonderd mensen voor de deur om behandeld te worden. Maar het lukte niet. De politie kwam en arresteerde het echtpaar wegens onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde. INE BRITSE MINISTER van Buiten- landse Zaken Bevin komt Zondag avond per boot in Hoek van Holland aan, ter bijwoning van de besprekin gen te Den Haag. Bidault komt Maan dag per vliegtuig. T"»E VERENIGING van Frotestant- Christelijke werkgevers in het bakkersbedrijf is tot de conclusie ge komen, dat het wellicht mogelijk is tot opheffing van de brooddistributie over te gaan, en heeft dit de minister geschreven. Als die dat nu ook maar denkt! INE VROEGERE Tsjechische minis- ter van Voedselvoorziening, Ma- jer, is naar de Amerikaanse zone uit geweken. Maar Praag spreekt tegen, dat generaal Svoboda dit ook zou heb ben gedaan. TjUND JUNI bedroeg het aantal ge- registreerde werklozen in Zee land 941, de maand ervoor 1032, in Noordbrabant 4024, de maand ervoor 3979. rjROMYKO is gisteren naar Rusland teruggekeerd. Hij wilde niet ge ïnterviewd worden. Wèl liet hij zich ontvallen, dat hij blij was weg te gaan En hij hoopte niet, nog terug te ke ren! TNE EXPLOITANTEN van hotels in de Belgische badplaatsen hebben aan hun regering financiële steun ge vraagd om de grote verliezen, die ze op het ogenblik lijden, ten dele te kunnen opvangen. De Belgen trekken liever met goedkope Franse francs naar Frankrijk dan naar hun eigen dure hotels. TVE NIEUWE gouverneur van Cu- raago ir. L. A. H. Peters is gisteren per vliegtuig naar New-York vertrok ken. Vandaar reist hij door naar Wil lemstad. JJE NIWIN zal binnenkort tien film jeeps naar Indië sturen, speciaal bestemd voor de buitenposten. Deze laatste opmerking neemt ove rigens niet weg, dat er in verband met de Berlijnse crisis, wel meer waar de wordt gehecht aan deze verplaat sing dan het officiële communiqué doet uitkomen. Het aantal bij deze „oefening" betrokken machines, zo verklaren waarnemers in Washington, is veel groter dan gewoonlijk, een dertigtal forten vertrok met 750 man lucht- en grondpersoneel en ook het gebruik van Britse bases is on gebruikelijk. Wanneer we daar nog bijvoegen, de geruchten, dat ook Franse bases voor Amerikaanse vlieg tuigen in gereedheid worden gebracht dan ligt een sterk verband met de situatie in Duitsland, waar zich reeds dertig superforten bevinden, voor de hand. Zo zien het dan ook politieke kringen in Londen. De dertig uit Ra pid City vertrokken machines zullen naar Scampton in Lincolnshire, O. Engeland vliegen. De luchtbrug wordt intussen voort durend versterkt. De Amerikanen heb ben er 54 Sky masters en 110 twee- motorige toestellen ingezet; en sinds gisterenavond gebruiken de Engelsen qok zware bombardementstoestelten om de bevoorrading in stand te hou den. Lord Tedder zelf, luchtstafchef van de R.A.F. kwam gisteren op Gatow aan om de operaties te inspecteren. Generaal Lucius Clay is te Berlijn te ruggekeerd. Deelname Benelux-landen aan luchtvervoer /NF ook de Benelux-landen aan het luchtvervoer zullen gaan deelne men, is onzeker. Waarnemers te Lon den achten het waarschijnlijk, dat deze kwestie door de vijf ministers van Buitenlandse Zaken van de W. Europese Unie tijdens de besprekin gen van de komende week te Den Haag zullen worden besproken. Ze zullen dan beraadslagen over de vol- JJE REGERING maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijk Ned.-Ind. leger: 3 sergeants, afkomstig uit Ned.- Indië. JN MAART van dit jaar waren er 100 pet. meer motors en fietsen op de weg dan het jaar daarvoor, 60 pet meer personenauto's, 40 pet. meer vrachtauto's. J)E JOEGO-SLAVISCHE regering heeft gisteren onverwachts een drastische prijsverlaging van 30 tot 50 pet. voor alle landbouwproducten op de vrije markt bevolen. De maatregel veroorzaakte grote opschudding onder de boeren. ER IS een handelsverdrag getekend Uruguay"1 Nederland en de republiek GRAAF BERNADOTTE zal Zondag- uit New vd,met £et.KLM-lijntoestel Maand»; ,0r,ku°P SchiPh°l aankomen. N O h!J met het door de U. hmV de M e w!tte KLM-vlieg- nn SRhnrfe61S naar zÜt hoofdkwartier op Rhodos voortzetten. H^*®Jfndff,kort mogelUk over landstations gesprekken te voeren ook met vliegtuigen, die zich bevtaden °p een transatlantische route, of bSven of nabij het grondgebied der V. S TNE NATIONALE PRODUCTIE van de V. S. heeft in de eerste helft van dit jaar volgens een raming van de raad van economische adviseurs van de president der V. S. het record bereikt van een waarde van 245.700 millioen dollar. 'JUJDENS een gevecht op 28 km. ten Zuiden van Koeala Loempoer op Malakka heeft de politie 11 commu nistische verzetslieden, onder wie leiders, gedood. NE nieuwe muntwet 1948 zal 1 Aug. a.s. in werking treden, aldus be paalt een in het staatsblad van giste ren opgenomen K.B. Dit betekent dat we nog in de loop van dit jaar nieuwe munten krijgen, en wel nikkelen kwartjes en dubbeltjes, en ronde bronzen stuivers en centen. Voorlo pig wordt er nog de beeltenis van H.M. de Koningin op geslagen. De zilveren rijksdaalder en gulden blijven gangbaar. De halve gulden, de halve stuiver en de halve cent zul len in de loop van het jaar uit de cir culatie worden genomen. De intrek king van de oude zinken stuivers, dubbeltjes en kwartjes zal op een la ter tijdstip volgen. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk een enkele regenbui. Zwak ke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag zon onder 20.53 uur. Maan op 17.17 uur. Zondag zon op 4.40 uur onder 20.52 uur. Maan op 18.32 uur. Maandag zon op 4.41 u. Maan onder 1.37 uur. De stuivertjes kunnen rollen gende stap, die gedaan moet worden na het ontwijkend Russisch antwoord op de eis tot wederopenstelling van de verbinding tussen West-Duitsland en Berlijn. Men acht het dan ook niet waarschijnlijk, dat er al voordien op de Russische nota geantwoord zal worden. Amerika zal volledig van 't verloop der besprekingen op de hoog te gehouden worden. Ook Franse diplomatieke kringen hechten grote betekenis aan de bij eenkomst van den Haag; een veel grotere consolidatie van West-Europa achten zij noodzakelijk, voordat de Duitse kwestie op de spits kan wor den gedreven. Ze menen, dat onder Amerikaanse druk de Westelijke geal lieerden zich voortijdig in een kracht meting met de Russen hebben gestort en dat het geenszins zeker is, dat bij het thans gespeelde spel van diplo matieke durf generaal Clay aan de winnende hand is. De Franse rege ring zou Londen onofficiëel gepolst hebben over een mogelijke vierlan- denbijeenkomst inzake Duitsland Electriciteitsgebruik beperkt XJET gebruik van electriciteit voor industriële doeleinden is in Berlijn - op enige uitzonderingen na - door de Britse autoriteiten verboden; bo vendien is er een verbod uitgevaar digd op het vervoer van levensmid delen en steenkool uit de Westelijke sectoren, om te voorkomen, dat die naar de Sovjetzone zouden wegvloei en. Ook hebben de Britten een ruil- tje, dat de Kussen voorstelden, van de hand gewezen. De Russen hadden nl. dringend radiolampen nodig voor hun station te Potsdam, in ruil waar voor ze waardevolle industriële gas sen wilden leveren. De Britten voel den er niet voor. Doet U mee aan deze prijs vraag Leest dan de bij zonderheden er over op pag. 5 van dit nummer. E VEILIGHEIDSRAAD heeft door de aanneming van de Amerikaan se resolutie besloten voorlopig last te geven een einde te maken zo no dig door middel van geweld aan de strijd in Palestina en heeft bevo len, dat 24 uur na het aannemen van de resolutie het vuren te Jeruzalem gestaakt moet worden. Vlak voor middernacht kwam het bericht door, dat de Arabieren heb ben toegestemd in een wapenstilstand voor de stad Jerusalem}» de Joden had den daarin reeds bewilligd door de aanvaarding van de resolutie op voor waarde, dat ook de tegenpartij het zou doen, zodat dit punt van de resolutie hiermede is verwerkelijkt, overigens niet dan nadat de Arabieren giste renavond nog een hevig offensief op touw hadden gezet tegen de nieuwe wijken van Jerusalem, waar ze vol gens hun communiqué zeven strategi sche punten hebben veroverd. Joodse troepen van hun kant trachten vóór het sluiten van een eventueel bestand de weg Tel AvivHaifa vrij te ma ken, waartoe ze het dorp Tira, zes km. ten zuiden van Haifa, bezetten. Voorts maakten Joodse troepen zich na zware gevechten meester van Na zareth, waar een groot aantal Arabie ren werd gevangenomen. Er bevonden zich ruim 25.000 Ara bische vluchtelingen, voor het meren deel christenen, waaronder de grootste verwarring heerst. Syrische troepen deden een zware tankaanval bij Misjmar, en Joodse vliegtuigen bom bardeerden een Egyptisch vliegveld met zeven ton bommen. TVE GASPERI, minister-president van Italië, deelde in de Kamer van afgevaardigden mede, dat hij spoedig een wetsontwerp zou indie nen, dat het stakingsrecht van de vak verenigingen zal beperken. Hij vond de stillegging van het werk als eer ste reactie op de aanslag op Togliatti begrijpelijk, doch veroordeelde het, om deze staking te gebruiken als een middel om te trachten de regering om ver te werpen. De Gasperi's krachtige taal temid den van de verwarring, was echter geen olie op de bewogen gemoederen van de leden van het parlement. Di- vittorio, de communistische secreta ris van het vakverbond, meende niet beter te kunnen reageren dan met een lofrede op Stalin en op het aan deel van de communistische partisa- De vier fracties beraadslagen "I^ADAT de fractievoorzitters van K.V.P., P. v. d. A., C.H. en V. V. D. met dr. Beel hadden geconfe reerd, is de volgende fase ingetre den: de fracties zelve worden in gelicht. De fractie van de K.V.P. komt hedenmiddag bijeen. Naar het zich laat aanzien, wordt de deur voor verdere besprekingen nog door geen der vier fracties dicht geworpen. Het moeilijkste struikel blok is wel de tegenzin van de P. v. d. A. om samen met de partij van Oud in zee te gaan. Intussen kan Dr. Beel verwachten, dat verschillende opmerkingen en wensen te zijner ken nis werden gebracht. In kringen der kathnlieke fractie zal men uiteraard bizondere waarde hechten aan het met voortvarendheid aanpakken der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en aan 'n stevige gezinspolitiek. Ten aanzien van Indië meent men, dat na de periode van aarzeling en afwach ting mede een gevolg van verkie zingen en Kabinetswisseling de concrete uitwerking van de Lingga- djati-gedachten nu duidelijk aan de orde wordt gesteld, desnoods zonder de Republiek. nen bij Italië's bevrijding. Dit raakte het tere illegale hart van de Christen- Democraten, die hun aandeel in de verzetsstrijd niet onder stoelen of banken staken. Naar Zuidelijke trant rolden al spoedig de afgevaardigden vechtend over de vloer van het Mon- tecitorio. Intussen had het aflasten van de staking door het vakverbond tenge volge, dat gisterenmiddag het werk overal weer werd hervat. De spoor lijn Rome-Civita Vecchia werd nog op een derde plaats opgeblazen, maar kon weer worden hersteld. Tengevol ge van de ongeregeldheden lieten 14 burgers het leven en werden er ruim 200 gewond. Zeven politie-agenten #sneuvelden en 120 werden er gewond Uit een wapenopslagplaats bij Tu rijn werd gisterenavond nog bij een overval een hoeveelheid oorlogsma teriaal gestolen. De toestand van Togliatti is ernstig. Er is een lichte longontsteking ont staan, maar zijn arts geeft hem vijf tig procent kans het te halen. Pallante, die de aanslag pleegde, had volgens de politie in zijn bagage een exemplaar van „Mein Kampf", Hitiers standaardwerk. Zijn wapen bleek eèn ouderwetse revolver te zijn met kogels van lood. Directie Rath en Doodeheefver gearresteerd TArie directieleden van de N.V. Rath en Doodeheefvers behangselpapier fabriek te Amsterdam, de gebroeders Doodeheefver, zijn als gevolg van 'n administratieve controle door de douane-recherchedienst, op last van de Officier van Justitie te Amsterdam, onder verdenking van een omvang rijke deviezenfraude, waarbij de Staat voor een bedrag van circa 8 ton zou zijn benadeeld, gearresteerd. Woensdag zullen de directieleden voor de economische politierechter terecht staan. De firma Rath en Doodeheefver, die op normale en volkomen legale wijze behangselpapier o.a. naar haar filiaal in België exporteerde, heeft de op brengst, niet zoals wettelijk is voor geschreven, naar Nederland doen over maken, maar het geld in België voor andere zakelijke doeleinden aange wend. Hierdoor zou de toegestane ex port veranderd zijn in een met de de viezen-bepalingen strijdige transactie. Voorts zou uit het onderzoek zijn ge bleken, dat een lading van 17.000 kg behangselpapier op clandestiene wijze over de grens naar België was over gebracht. Deze lading kon nog achter haald worden. Ook in haar boekhou ding zouden onregelmatigheden zijn gevonden, met name in de facturen. Tenslotte zou er bij transacties met Zweden en Zwitserland zijn geknoeid. ^A EEN FRAAI en droog voorjaar is het weer van deze zomer tot nu toe teleurstellend geweest, stelt het K.N.M.I. te De Bilt vast. Sinds *20 Mei was de temperatuur, behalve in de warme week van 8-15 Juni, prachtisch voortdurend beneden nor maal, de neerslaghoeveelheden waren vooral in het Zuiden aanzienlijk ho ger dan over een lange reeks van jaren berekende gemiddelden. Gedu rende de eerste helft van Juli was de temperatuur gemiddeld 3 graden beneden normaal en op sommige plaatsen viel reeds meer regen dan de normale neerslaghoeveelheid voor de hele maand bedraagt. Vlissingen b.v. noteerde deze maand tot nu toe reeds 92 m.m. regen. Vooral de lucht drukverdeling is oorzaak van dit on gunstige weer. Gelukkig blijkt uit de weerkaarten 4 (Van onze speciale verslaggever). AIX LES-BAINS, Vrijdagavond. yjADAME BOBET STOND AAN DE FINISH. Zij ging half schuil onder een ruiker mooie bloemen, zo juist in het duurste magazijn van deze mon daine badplaats gekocht. Gisterenavond had zij haar Louison getelegrafeerd .lat ze naar hier zou komen. En daar stond ze nu, de lange laan langs het meer van Bourget af te turen, of haar vereerde echtgenoot nog niet kwam Niemand durfde het haar zeggen, dat de wielerheld op de eindstreep zijn gele trui kwijt zou zijn. Maar natuurlijk kon dat alles niet verborgen blijven. Toen plotseling die auto, welke de renners voorafgaat, naderde en uit zijn luidsprekers be gon te brullen, dat Bartali op komst was: „Alléén aan de leiding, met on geveer zeven minuten voorsprong op Bobet", schrompelde het lieve kind Iae?n Van teleurstelling, en als niet een wedstrijdcommissaris haar gesteund had. zou ze 't hegeven hebben Ja, Bartali was opnieuw zegevierend uit de slag, de tweede Alpenslag, e voorschijn getreden, na een meesterschap aan de dag te hebben gelegd, zo imponerend en van dusdanig overwicht, dat geen sterveling koud kon 'jven. die zich de werkelijkheid en de waarde van deze victorie had gerealiseerd. GISTEREN was Robic het kind van Bartali's rekening geworden, van- Smg Bobet er onderdoor en mét Belg ImPaais, die eenvoudig nergens was. tweede Alpenrit is moordend geweest. In Briangon meenden we het ^ezlen te Hebben, wat een wiel renner kan overkomen; het was dit maal nog onmenselijker wat de reeds tot b3 man gedunde karavaan *te door worstelen kreeg. De eerste berg, de Lautaret, die cir ca zeven honderd meter hoger ligt dan Bnangon bezorgde nog slechts weinig moeilijkheden, dat wil zeggen voor degenen, die van pech verschoond ble ven. Dat het nu alwéér twee landge noten moesten zijn, die niet tot die ge lukkigen behoorden! Eerst moest de Hoog afstappen, en enkele kilometers verder Sjef Janssen. Beroerd was, dat het peleton reeds di rect aan 't jagen was gegaan. Bobet, Lapébie, (wat een veelzijdig coureur!) Gauthler, Geminiani en Bonaventure, gaven het tempo aan, blijkbaar om Bartali's koersplan in de war te schop pen. Het vijftal was een halve minuut eerder op de top dan Bartali, in wiens nabijheid Brulé, Ockers, Teisseire en Klabinsky „opereerden". Dit hoge tempo was fataal voor de Hoog en Janssen, maar ook de Ruiter kon die snelheid niet ontwikkelen. Geen schande overigens, want heel wat grotere renners dan zij, met internatio nale roem en faam beladen in het na bije verleden, konden het evenmin! Waren de weersomstandigheden tot hier toe vrij dragelijk geweest, bij de beklimming van de Galibier met een grotendeels goed berijdbaar wegdek begon de ellende Als U hem >1 er lachende zaagt: hier is hij, campioniszimo Bartali Hagel, sneeuw en regen kwamen te gelijkertijd uit de sombere hemel de ruggen en het gelaat der renners murw slaan. Enkele honderden meters van de Col verwijderd hing een zware mist bank, zó dicht, dat we de auto-lampen hioesten ontsteken!! Een akelig fan tastisch gezicht was het, de sjouwende, klagende, van koude haast stervende coureurs, deze grillige natuurelementen te zien bestrijden. Nog slechts 35 k.m. waren hier ach ter de rug. maar het stond toen al vast dat de karavaan op mateloze wijze ge dund zou worden. Alleen de oersterken, de wilskrach- tigsten, de doorzetters en zij die geleerd hadden „af te zien", konden deze folte ringen doorstaan. Met diep respect, zij het rillend van kou het vroor er drie graden! zagen we ze passeren en het hoogste punt bereikejs vóórop Teisseire, toen Geminiani, daarna Bo bet met Bartali aan het wiel geplakt, vervolgens Lapébie, Schotte en van Dijck. Langzamer dan te voet ren wegwerker, schop en houweel in in de verkleumde handen, waar schuwde de renners, de grootste voor zichtigheid te betrachten bij de af daling. Maar goed dat er gehoor aan gege ven werd, want het was practisch on mogelijk om op de fiets te blijven. Het steenslag-pad bleek in één brei- achtige massa te zijn veranderd en met de 2000 meter diepe ravijnen er naast, br Met géén grotere snelheid dan 3 k.m. per uur sleepten de kerels zich door de modder, hetgeen niet impliceerde, dat zij elkaar uit het oog verloren. Intussen was Kirchen de leiders heel dicht genaderd. Ook Stan Ockers had betrekkelijk weinig achterstand op de vluchtelingen ondanks een buiteling die goed afliep! en met hem waren Camellini, Engels en Devreeze. Pas acht minuten na de doorkomst dei- leiders volgde Matthieu; bijna met een kwartier achterstand kwamen Ro bic, Lambrecht, Lazarides en Ronconi, terwijl Impanis ongeveer twintig mi nuten later de afdaling kon beginnen. Eenmaal de levensgevaarlijke helling achter de rug, doemde scherprechter nummer twee: de Croix de Fer op. (Zie voor vervolg pag. 3). van vandaag, dat het lagedrukgebied boven Zuid-Scandinavië. dat ons al deze misère heeft bezorgd, nu lang zaam in de richting van Finland weg trekt. Een zwakke rug van hoge lucht druk ten Westen van Ierland beweegt zich in de richting van ons land. Onder invloed hiervan kan in de komende- dagen een geringe verbete ring van het weer verwacht worden. Ér zal in deze periode niet veel re gen vallen en ofschoon er in het al gemeen vrij veel bewolking zal zijn, zullen toch ook opklaringen voorko men. De wind zal tijdelijk afnemen en het zal iets minder koel zijn dan de voorafgaande dagen. De algehele luchtdrukverdeling op de Oceaan is echter nog steeds on gunstig voor het optreden van een flinke weersverbetering, daar er een krachtig gebied van hoge luchtdruk bij de Azoren ligt, waardoor nieuwe depressies gemakkelijk de Oceaan over kunnen trekken in de richting van West-Europa. VI^AREN ER in 1939 op de 100.000 inwoners 40 sterfgevallen tenge- gevolge van T.B.C., tijdens de oorlog steeg dit getal tot het dubbele. Ge lukkig zijn we nu weer zover, dat het sterftecijfer tot 37 is teruggebracht Dit wil niet zeggen, dat nu ook het aantal T.B.C.-gevallen is teruggelo pen, integendeel, er is wat dat betreft een aanzienlijke verhoging te consta teren, ten dele omdat er een werke lijke toename is, ten dele, om dat de controle verscherpt is, zodat meer ziektegevallen dan Vroeger aan het licht komen. Dat dit getal weer hoog is, moge blijken uit een cijfer: in de eerste drie maanden van dit jaar werden 5.000 nieuwe T.B.C.-gevallen geno teerd. Het ligt in de bedoeling de gehele bevolking van ons land in de komen de jaren op tuberculose te onderzoe ken, wat technisch mogelijk is, door dat de daarvoor benodigde appara tuur aanwezig is. Wel is er nog be hoefte aan meer bedden, en aan staf personeel en gediplomeerde krachten. De verhoging der ziektegevallen doet zich op opvallende wijze gel den bij kinderen van veehouders; vooral door het drinken van onge- pasteuriseerde melk en door de nabij heid van runderen met open longtu- berculose, lopen deze kinderen groot besmettingsgevaar. Speciaal met het oog daarop is van betekenis het werk van de gezond heidsdienst voor dieren, die zich o.a. met t.b.c.-bestrijding bij dieren bezig houdt, en waarvan de kosten vrijwil lig door de veehouders worden gedra gen. Toen deze dienst haar werk be gon vond ze een veestapel, waarvan 40 pet. met tuberculose was geinfec- teerd. Het kan dan ook nog jaren du ren eer de gehele veestapel van tu berculose is vrijgemaakt. Een nabeschouwing TTET spreekt vanzelf, dat Den Haag in deze dagen vol is van geruch ten over de Kabinetsformatie. Ik zal me echter niet inspannen met u er van te vertellen; want als deze blief in De Stem verschijnt, zijn de huidige geruchten al reeds door andere ver vangen en zijn er mogelijk zelfs en kele „feiten" bekend geworden. Eén ding lijkt wel zeker dat de taak van Dr Beel niet gemakkelijker is dan in 1946; integendeel het zal veel moeite kosten, een kabinet samen te stellen, dat het vertrouwen van 'n zo groot mogelijk gedeelte der volks vertegenwoordiging zal genieten. Wel wil ik graag enkele opmerkin gen maken, over de uitslag der verkie zingen en zijn mogelijke gevolgen. Feitelijk was het Nederlandse kie zerscorps gevraagd zijn houding te bepalen tegenover: a. het Indonesische beleid;' b. het vooruitstrevend beleid in sociaal-economisch opzicht en c. 't communistisch gevaar. Wat het laatste punt betreft, hier spreken de verkiezingen duidelijke taal. De C.P.N. leed een nederlaag, weliswaar kleiner dan sommigen ver wacht hadden, maar aan de andere kant aanmerkelijk groter dan de te ruggang van 10 op 8 zetels in de Tweede Kamer doet vermoeden. Im mers bij de verkiezingen voor de Prov. Staten in 10*46 bereikten de communisten 11.5 pet. der uitgebrach te stemmen. Thans 7.7 pet., zodat zij in twee jaren tijds een derde deel van hun aanhang hebben verloren. "T\e houding tegenover het Indone sische beleid blijkt het duidelijkst bij de resultaten van de lijst-Feuille- tau-de Bruyn, de lijst-Welter en die der Anti-Revolutionnairen. De eerst genoemde lijst kan vrijwel verwaar loosd worden. De lijst-Welter ver wierf royaal één zetel. Een resultaat, dat de heer Weiter zeer teleurgesteld zal hebben, gelet op zijn optimistische verwachtingen; een resultaat dat mede gezien haar eigen stemmental voor de K.V.P. bevredigend geacht kan worden. Vele katholieken, die bezwaren hebben tegen een of meer gedeelten van het program of het beleid der K. V.P. of haar fractie, stemden des ondanks op de lijsten der Kath. Volkspartij om wille van het primaire belang van de politieke eenheid der Nederlandse katholieken. Dit reëel po litiek inzicht van velèn zij voor de K.V.P. een aansporing het toegezegde beraad over de meningsuiting in de partij spoedig te verwezenlijken. Niet omdat m.i. die meningsuiting thans niet mogelijk zou zijn, maar veeleer omdat de partij zelve wegen zal moe ten vinden om hén tot bespreking en overleg bereid te vinden, die nu dik wijls buiten de K.V.P. hun klachten uiten. De Anti-Revolutionnairen behaalöen geen winst. Zij waren de enigen (de communisten niet meegerekend» die in het parlement een starre politiek tot het einde toe voerden met be trekking tot het Indonesische pro bleem. Het geringe resultaat van de oppo sitie buiten het parlement en het ge- lijkblijven van de A.R. bewijst, dat *t Nederlandse volk in grote meerder heid niet afwijzend staat tegenover 't program van het demissionaire kabi net. Immers de aanhangers van K.V. p. en P.v.d.A. aanvaarden dit pro gram, degenen die stemden op de lijs ten van V.V.D. en C.H.U. wensen geen ffwijzing er van zonder meer. Scher mer geformuleerd: deze grote meer derheid is vóór gelijkberechtiging van de Indonesische volkeren, kan er zich althans mee verenigen. ^Tenslotte de houding van de kiezei's tegenover een vooruitstrevend be leid in sociaal-economisch opzicht. Interessant is hier de positie van de P.v.d.A. Om deze juist te zien, moet men er aan denken, dat deze partij haar stemmenpercentage van 28.3 bij de Kamerverkiezingen in '46 reeds en kele maanden later bij de Statenver kiezingen zag dalen tot 25.8. Deze stemmen gingen terug naar de K.V.P. en de C.H.U., waarmee het lot van de doorbraak was bezegeld. De P.v.d.A. verwierf nu 27 zetels (in '46 twee meer) op een percentage van 25.6, ongeveer gelijk aan dat van de genoemde Statenverkiezingen. Maar het waren niet allen dezelfde kiezers want zij won 2 zetels van de C.P.N. en verloor er twee aan de V.V.D. De vroegere C.P.N. kiezers zwoeren het communisme af en willen nu een so cialistisch beleid, waardoor zij op de duur de P.v.d.A. enigszins naar links zullen drijven, in het bijzonder op so ciaal-economisch terrein. De vroegere P.v.d.A.-aanhangers van de V.V.D. kozen hun standpunt d.w.z. hun zwenking naar hechts, omdat de V.V.D. meer links koerst dan de Partij v. d. Vrijheid, d.w.z. een meer voor uitstrevende politiek voert vooral in sociaal-economisch opzicht. De K.V.P. bleef zich zelve, ging zelfs procentueel enigszins vooruit, ondanks Weiter. De Welter-stemmers waren echter vooral diegenen, die het voor uitstrevend beleid der Kath. Volks partij niet konden volgen. De middenmoot V.V.D.-C.H.U. kwam versterkt uit de strijd, een groep die zich zeker niet conservatief wil tonen. Al met al, er was een verschuiving naar rechts van betekenis en een nei ging naar links (om deze ouderwetse termen maar te blijven gebruiken), in dit geval in de richting der „voor uitstrevendheid" bij de V.V.D. en ook bij de C.H.U.. Dat wil zeggen: er is een mogelijk heid voor een breder gebouwd kabi net op Christelijke basis en met voor uitstrevend, sociaal karakter. Het moge Dr Beel gegeven zijn een dergelijk kabinet te formeren. T/ORIG JAAR heeft de regering de mogelijkheid geopend om ook een koopvaardijschip een onderscheiding toe te kennen. Deze onderscheiding „Koninklijke vermelding bij dagor der" vindt haar uitdrukking in een bronzen plaat, die aan het schip wordt aangebracht, en waarop de bewoor dingen van de dagorder vermeld staan Het eerste schip, dat een dergelijke onderscheiding te beurt valt is een koop*t' het tankschip „Ondina" die zie.. de Indische Oceaan dap per heelt gedragen. I

de Stem | 1948 | | pagina 1