SLEEPK P. Het optreden van roekeloze aannemers en Land iVOFtÖL Krooisysteem, bedreiging voor de arbeiders Molenstraat wordt Zandweg weer Vvbndè^ doKtöör Opzienb SHE SI MACHINE JANSENe TILANUS Bevordering buitengewoon lager onderwijs Wa. een Wonderlijke Wereld RADIO en DE STEM VAN VRIJDAG 16 JULI 1948 1 wwi owtaS. vtKhvjg&aan. Stagnatie bij de uitvoering van bouwwerken Teleurgestelde en gedupeerde bouwers Slechte oesterteelt verwacht Excursie met Radar opleidingsschip Leuk spelletje Raad van Kruiningen Gedenkboek Jaarboek Rijkspol Boekei ST. ALP KALEND Aug. v. ZL Iedere a zijn eigens FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu- ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de advertentiekolommen worden de rijks keuringseisen genoemd. Het Centrum. Axel, Vrouw tegen vrouw (ontoelaatbaar), Meet the Na vy. 14 jaar. Bioscoop en Concertgebouw, Hulst Balalaika (18 jaar(, Do wenteltrap, (18 jaar). Olympia Bioscoop, 49the Parallel 114 jaar), De noodlottige reis (14 jaar) De Dodenvallci (onbekend). BENOEMINGEN Werden benoemd tot dijkgraaf van de Oud Westenrijkpolder, D. Haak te Hoek; afgevaardigde van de Klein Cambronpolder, naar de algemene vergadering van 't waterschap Hul ster en Axeler Ambacht, J. P. Ch. Burm te Hulst; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Mairepolder, J. M. Krijger te Rilland Bath; dijk graaf van de Al te Kleinpolder (Schouwen Duiveland), C. van Oe- eren te Nieuwerkera. DEKEN BUYSROGGE VAN STEENBERGEN BEDIEND Delten Th. Buysrogge van Sternber gen, die vorige week plotseling on wel werd. is uit voorzorg door Mrg. Dr. Koenraadt, de vicaris van net bisdom Beda. van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Teen we Don derdagavond naar zijn toestand in formeerden, was deze zeer zorgwek kend. Deken Buysrogge is 70 jaar oud en vierde enkele weken geleden nog in goede gezondheid, zijn gou den priesterjubileum. OPENING STUDENTEN KAMP Gisterenavond werd te Biggekerke het kamD van de buitenlandse stu denten, die op Walcheren een fietspad gaan aanleggen, officieel geopend door de Commissaris van dc Koningin. ZANGCONCOURS TE HAAMSTEDE Voor het Zaterdag te houden zang- concours van de Zeeuwse Zangersbond te Haamstede, hebben zich 24 koren opgegeven. Ruim 1000 zangers en zan geressen worden verwacht. De concours commissie heeft toezegging ontvangen voor 15 medailles, o.m. van H.M. de Koningin en de Commissaris der Ko ningin in Zeeland. Het concours heeft plaats achter net oude slot Haamstede, 'n plek die bekend is om haar verrukkelijk natuurschoon. AANNEMER SCHREEF TE HOOG IN Donderdag had zich voor de Bredase bijzondere politierechter te verantwoor den de Roosendaalse aannemer J. M. Diens openbare inschrijving voor de bouw van een woonhuis zou f 10.000, te hoog zijn geweest, weshalve hij van de tuchtrechter voor de prijzen een waarschuwing had gekregen. Op een principiële uitspraak gesteld, ging M. in hoger beroep, waarbij de Off. van Justitie een boete eiste van 300 gulden en daarmee tot uitdrukking wilde brengen, dat te hoge inschrijvingen, ook al zouden deze niet ernstig be doeld zijn, niet geoorloofd zijn. Mr. Houben verdedigde M„ waarna de politierechter dezen een boete van f 100,— oplegde. Verd. ging in cas satie. EEN BEWEGINGSSPEL VAN C. MAZURE Ter gelegenheid van het regerings jubileum van H. M. de Koningin heeft de heer C. J. Mazure te Mid delburg een aesthetisch bewegings spel geschreven, getiteld: „Hun ko- ninginne. het volk der lage landen". Het is thans bij een dertigtal orga nisaties in ons land in studie. De heer Mazure. die het initiatief nam tot de oprichting van een monument voor de gevallen turners in het nieuwe bondsgebouw van het KNGV in Am sterdam, was ook de auteur van het bewegingsspel „Vrijheid", dat in 55 gemeenten is opgevoerd en dat een saldo van f 2000 voor dit monument opleverde. DIENSTREGELING VLISSINGEN—BRESKENS ONGEWIJZIGD Tengevolge van de ongunstige weers omstandigheden, ondervinden de werk zaamheden in de haven van Vlissin- gen stagnatie. Hierdoor is het onmo gelijk geworden de bootdienst Vlis- singenBreskens, ingaande Zondag 18 Juli, uit te voeren, zoals in de tabel len 101a en 101b van de reisgids der spoorwegen staat aangegeven. Het hieromtrent medegedeelde in de eer ste aanvulling op de gids van 9 Mei j.l. is vervallen. Voorlopig blijft de thans bestaande dienstregeling, dus ook na 17 Juli, gehandhaafd. DE TOPKWALITEIT TANDPASTA JAARVERGADERING PAGHALA De leden van de Katholieke Vak bond van Winkeliers in porcelein, aardewerk, glas, huishoudelijke arti kelen, luxe artikelen enz., de „Pag- hala", zullen op Maandag 19 Juli 'n jaarvergadering houden m hotel „Noord Brabant' in Den Bogsh. De secretaris van de Coop. Imfoopver. „St. Homobonus" zal een inleiding houden over inkoop-organisaties. Ook zal er een nieuw hoofdbestuur geko zen worden. In de middag zal men een bezoek brengen aan „De Zilve ren Schelp". GESLAAGD Voor het mondeling eindexamen aan het Openbaar Lyceum te Ter- neuzen afd. B slaagden: Almekinders J.. Zaamslag: Cardon, W. E. M„ Sas van Gent; Dieleman. W„ Biervliet; Dieleman W. A.. Zaamslag; van Driel P. J., Axel; van Harn T. A„ Zaam slag; van Hoeve T. A„ Terneuzen; v. d. Hooft J.. Terneuzen: Jansen Ver- planke L., Zaamslag; Lindenbergh H„ Terneuzen; van Oeveren Re Ge, Axel; van Overbeeke A. P.. Terneuzen; de Putter W. J., Axel; Roose J. P-. Hoek Schieman J., Axel; de Visser M., Axel (Magrette); Wisse, J. C., Terneu zen. Goes Ol' STAP dat oen het Het Doidtse meisje van 9 ja<ir er telkens tussenuit tippelt, gaat Zeeuws» pendant krijgen, al is een tamelijke oude. Woensdagmiddag werd de Goese politie opgebeld, dat er zich in de stationswachtkamer "n oud vrouwtje bevond, dat met de trein mee wilde, maar niet wist. waar ze woonde. De bejaarde dame werd opgehaald en terstond zag de politie 'n kennis. Onlangs, toen er pij persfeest was ge weest te Goes, had men haar, lij dend aan hetzelfde kwaaltje, ook al op het bureau gehad. Het bleek toen te zijn, de 86 jarige wed. V. B. uit Souburg, die bij een dochter in woont, maar bij tijd en wijl een on bedwingbare neigmg vertoont er op uit te trekken. Men had haar adres goed onthouden en daarom kon men thans onmiddel lijk de dochter waarschuwen. Het oudje, dat zo lang op het bureau moest blijven, was het daarmee niet eens en verzon honderd listen om er van door te gaan. Iedere keer wisten LIET is In dit blad al meermalen op- gemerkt, dat de uitvoering van bouwwerken vaak ernstig wordt ge stagneerd door materiaalschaarste en een te ver doorgevoerde centrali satie. die tot bureaucratie heeft geleid. Wij willen nu eens een oorzaak aan wijzen waarop, tot grote schade van degenen die gaan bouwen, te weinig aandacht wordt gevestigd. Velen, ook zij die uit hoofde van hun beroep dagelijks met het gunnen van bouwwerken te maken krijgen, blijken zich niet voldoende te reali seren dat naast de bonafide aanne mers ook een talrijke groep anderen optreden welke de naam betrouwbaar niet verdienen. Deze lieden zijn voor een gedeelte voortgesproten uit het in de bezettings jaren ontstane gilde van Wehrmachfs- aannemers, uitvoerders of zwarthande laren. Als zodanig hebben zij vaak be langrijke vermogensbestanddelen ver loren door tribunaalsveroordelingen of belastingaanslagen. Zij zijn daarmede op één lijn komen te staan met ande ren. welke, met zeer geringe bedrijfs middelen, vaak duizend gulden nauwe lijks te boven gaande, een bouwbedrijf hebben gesticht. Deze en soortgelijke bedrijven, op- Te lage watertemperatuur voor broedval /"ONGEVEER een maand geleden werd een goed seizoen voorspeld. Er waren veel moederoesters in de Schel de, dus zou er waarschijnlijk ook zeel broedval zijn. De temperatuur van het water was 18 graden Celsius, de tem peratuur die nodig is, om de oester larven tot zijn recht te doen komen. Diende alleen -te worden gewacht op de drie maxima van larvenproductie, die werden voorspeld op resp. 1 Juli. 15 Juli en 29 Juli. Doch omstreeks 1 Juli was het weer en daardoor ook de temperatuur van het water te koud geworden, om broed val met goed gevolg mogelijk te ma ken, dus werd gehoopt op de tweede datum 15 Juli. Deze week werd echter een temperatuur genoteerd van 14.7 graden Celsius, de laagste die tot dusver werd opgenomen. Dat betekent dus dat ook de broedval van 15 Juli zich niet zal kunnen ontwikkelen en dat, als het weer niet gauw omslaat en de watertemperatuur voor 29 Juli de 17 graden niet zal bereiken, er dit jaar geen oesterbroedval op de Zeeuwse stromen zal zijn. Dat betekent dan tevens, dat het kapitaal door de Zeeuwse oesterkwe- ook dit jaar geïnvesteerd in de pan nen leggerij cn in. de als collecteurs aangekochte kokhanen en mosselschel pen, verloren Is en dat de oestefkwc- kers inplaats van zaaloesters te kunnen exporteren deze zullen moeten impor teren. £)E Zeeuwse en Brabantse pers maak te gisteren van Vlissingen uit een welgeslaagde excursie met de „Soembi" radar-opleidingsschip van de Kon. Ma rine. Om 10 uur koos het voormalige oorlogsschip zee en voer de Wielingen op. waar de demonstraties met de radar-apparaten plaats hadden. Wij hopen op deze inteessante excursie te rug te komen. SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE RIVALITEIT ONDERGOED (Adv. 638-00) tredende onder de meest wonderlijke namen, dingen mede naar relatief veel te grote werken. Voor de uitvoering daarvan zijn zij aangewezen op bank- crediet, dat hun evenwel slechts tegen belangrijke zekerheid, namelijk een cessie op de aannemingssom wordt verstrekt. Laat U voorlichten Liet is gemakkelijk in te zien, dat deze aannemers reeds bij geringe tegenslag verliezen lijden, die zij niet kunnen dragen. Al wordt door hen getracht het ene gat met het andere stoppend, aan het werk te blijven, de bank zal te eniger tijd de verdere ver strekking van credict moeten stopzet ten en de opdrachtgever blijft zitten met een onvoltooid bouwwerk. Dc ergernis van deze stagnatie is niet het voornaamste, doch de kans dat geen enkele aanemer bereid zal zijn het bouwwerk te voltooien, alvo rens de leveranciers cn onderaanne mers van de vorige aannemer betaald zijn, kan een finantiële strop worden. Onwillekeurig komt de vraag naar voren of de opdrachtgever dan geheel overgeleverd is aan het welzijn van de aannemer. Dit zou zo zijn, indien geen instanties in het leven waren ge roepen om belanghebbenden voorlich ting te geven aangaande de soliditeit en moraliteit van de onderscheidene be drijven. Behalve de algemeen bekende particuliere informatie-bureaux, be staan er ook de provinciale kantoren van het Schadecommissiewezen. Deze laatsten verstrekken alle ge wenste inlichtingen aan ieder, die oen bouwwerk wil opdragen, mits deze in formatie gevraagd wordt vóór de gun ning plaats heeft. Verzuimt een architect of opdracht gever deze informatie te nemen, dan toont hij daarmede zelf het risico van eventueel optredende stagnaties en wat daarmee gepaard gaat, te willen dra gen en de Schadecommissie zal in voorkomende moeilijkheden daarmede rekening houden. Het provinciaal kantoor van de scha decommissie voor Zeeland is te Middel burg gevestigd. St. Pieterstraat, 83. Telefoon 2235. Men kan op dit adres de nodige inlichtingen bekomen. Er be hoeft na bovenstaande uiteenzetting niet meer op gewezen te worden van welk groot belang dit is voor leder dié wil gaan bouwen. de agenten de ontvluchting te belet ten, totdat de dochter haar onderne mende moeder in ontvangst kon ne men. Het vrouwtje was, zonder geld op zak, met de bus op stap gegaan. De medelijdende chauffeur had het geld voorgeschoten en haar nog eên gulden reisgeld gegeven. De goede ziel sukkelt, aan aderver kalking tengevolge waarvan af en toe geheugenstoornis optreedt. Kapelle A. .Mieras t De dienstplichtige sol daat A. Mieras uit Kapelle, is tenge volge van ziekte in een hospitaal in Indië overleden, op dc leeftijd van 22 jaar. Dit is de eerste Kapellenaar die tot nu toe in Indië gestorven is. Initiatief van het Prov. Opbouworgaan Qcdcrt de oprichting van het Pro- vinciaal Opbouworgaan (op 1 Ja nuari van dit jaar) heeft men daar niet stil gezeten. Uitteraard was op de eerste plaats noodzakelijk een oriëntering omtrent hetgeen in de pro vincie aanwezig is en veel meer nog omtrent hetgeen er NIET is. Talrij ke enquêtes werden op velerlei ge bied ingesteld en gestadig aan gaat ook naar buiten blijken van de activi teit die achter de gevel van het per ceel Dam 51 te Middelburg heerst. Enige tijd geleden konden we me dedelen, dat een sectie opdracht zou krijgen, de positie van Zeeland als randprovincie te bestuderen. Het rap port, dat hieromtrent t.z.t. zal verschij nen zal ongewijfeld menig object aan geven, dat verwezenlijkt moet wor den. Intussen zijn er bepaalde on derwerpen, die gelijktijdig kunnen worden aangevat. De stichting van tehuizen voor ouden van dagen op Walcheren verkeert in het eindstadi- um. Men is erin geslaagd, van het de partement van Binnenlandse zaken 'n bijdrage van 60.000 gulden te krijgen voor de inrichting van Slot ter Hoo- gc bij Middelburg, als zodanig. Bo vendien is het Rijk bereid het exploi tatie-tekort gedurende het eerste jaar voor zijn rekening te nemen. Voorts is in voorbereiding de vorming van een sectic tot spreiding van scholen voor buitengewoon lager onderwijs. Thans zijn in Zeeland twee zulke scholen, een R.K. te Hulst en een prot chr. te Middelburg, terwijl een open bare te Goes in voorbereiding is. Wanneer men weet, dat op iedere 3000 leerlingen van lagere scholen één school voor buitengewoon lager onderwijs bestaansrecht heeft en dat in Zeeland 29000 leerlingen van la gere scholen zijn, dan is het duide lijk, dat hier minstens negen derge lijke scholen behoren te zijn. Min stens, omdat een enquête heeft uitge wezen, dat het percentage achterlijke kinderen hier nog iets hoger ligt dan in andere delen van ons land. Hier valt derhalve een achterstand in te halen. Voorwerp van studie is daar bij tevens, waar de scholen moeten komen, omdat de bijzondere geogra fische gesteldheid van Zeeland hier ook bijzondere moeilijkheden schept Wanneer men nagaat, dat de kinde ren voor wie deze vorm van onder wijs bestemd is,'op de gewone lagere scholen het onderwijs belangrijk rem men,, terwijl dit onderwijs anderzijds voor hen weer eigenaardige moeilijk heden oplevert, dan is het duidelijk, dat dit onderwerp dringend om een oplossing vraagt. De opzet is. de vor ming van zgn. „bezinkingsklassen", niet tegelijkertijd ter hand te nemen, doch hier aan de noodzakelijke aan dacht te besteden, wanneer het bui tengewoon lager onderwijs voldoende is georganiseerd. De sectie zal onder leiding staan van de heer A. Schout, die èn als hoofd ener school èn als lid van Ged. Staten speciaal belast met onderwijs zaken, op dit terrein over de nodige ervaring beschikt. Middelburg hinderwet Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat zij hun beslis^ng op het verzoek van fa. J. A. Pieters om ver gunning ingevolge de Hinderwet voor perceel Vlasmarkt 39 sectie D no. 2693 hebben verdaagd. 129-0 Burgemeester en wethouders van Middelhui g maken bekend, dat het verzoek van Caltex Petroleum Mij. (NcderJatc) N.V., om in perceel Blauwedijk 45-47. kadastraal bekend in sectie C nr. 2343 een electrisch ge dreven Lenzinepompinstallatie te mo gen oprichten, door hen is ingewil ligd 128-0 Burgemeester en Wethouders van Middelburg, maken bekend, dat het verzoek van J. de Pagter om in per ceel Koudekerkseweg 86. kadastraal bekend in sectie I nr. 1437 een rokerij te mogen oprichten door hen is inge willigd. Middelburg. 13 Juli 1948. 142-0 Burgemeester en Wethouders voornoemd. HOE ZAL HET GAAN Er is weer een collecte aangekondigd in de stad. Raambiljetten hangen voor de vensters. Met veel moeite is er een. corps collectanten en c'ollec- trices op de been gebracht, Straks houden ze ieder die ze tegen komen weer een bus voor 't gezicht en met een meer of minder verveeld gebaar wordt er een dubbeltje of een kwar tje in gemikt. Want er Is alweer een collecte! Over geheel de wereld zijn er dertig millioen kinderen die sterven van honger, of opgroeien onder omstan digheden die hen alleen een felle haat tegen deze wereld kunnen doei» inprenten. Evenveel ouders staan machteloos om iets uit te richten. Zij bidden en zij vloeken en zij staan met gebonden handen. Dat is onze schuld, de schuld van allen die iets kunnen doen en het toch iedere keer weer nalaten! Overal wordt gesp >ken over de UN AC. Dc kinderen horen er van op school. Zij begrijpen iets van wat er ge vraagd wordt. Een groep meisjes in onze stad, die niet over zakgeld be schikte, heeft veertien dagen afstand gedaan van alle versnaperingen, om zo toch zelf iets te doen voor de UN AC. Wilt U eens nadenken over het voorbeeld van de kinderen? Vol spanning zien we uit hoe het gaan zal met de UNAC-collecte, om dat het een waardemeter is voor het verantwoordelijkheids-bewustzijn van ons volk. Hoe zal het gaan? UNAC-collectc. Zij, die zich als collectant hebben opgegeven voor de o; 17 Juli a.s. te houden UNAC-col lecte worden verzocht die dag de in signes enz. af te halen in de raads zaal van het tijd. gemeentehuis aan) de Wagenaarstraat. Voor de ochtend collecte om 9 uur vm„ voor de mid-| dagcollecte, om half drie nm. LTet was lang geleden dat we oom Nico op be zoek hadden gekregen. Maar gisteren kwam hij dan weer, blozend en wel gedaan als steeds. En nu kan het toeval zijn, maar iedere keer, dat oom Ni co binnen komt vallen, heeft hij een sterk ver haal. Sterk en historisch.. ,,Moet' je horen", zei hij, „die Piet heeft me weer een mooie streek uitgehaald". Piet is het jongste neefje van oom Nico en wanneer die het vandaag of morgen in z'n hoofd krijgt de hele buurt af te stoken, gelo ven we niet dat hij de woede van zijn oom zou opwekken. „O", zeiden we. „Heeft Piet weer iets leuks uit gehaald?" „Ja", zei oom Nico. „Hij heeft postbodetje ge speeld, samen met zijn vriendje. Ze hadden een tas vol brieven en die hebben ze in de hele straat huis aan huis be zorgd „Aardig", zeiden we.., „echt kinderlijk". En om dat we toen geen ge meenplaatsen meer in voorraad hadden, voegden we er maar aan toe, dat we er eigenlijk de mop niet van snapten. ..Nee", zei oom Nico, „dat deed ik eerst ook niet. Maar weet je wat het voor brieven waren, die de buurt te genieten heeft gekregen?'" „Ouwe verkiezingspam- flettcn," gisten we. „Nee", zei oom Nico, „ouwe liefdesbrieven van zijn vader en moeder!" Lawines TJiér! zei de berggids tegen het gezelschap, toen dit op een smal paadje naast een hoge rotswand stond., „hier ls het gewoonlijk oppassen. Want op de meest onver wachte momenten komen er lawines óVnlaag.." Een bejaarde zeurderige dame keek bezorgd „En wat doen die lawines?" vroeg ze. „Die brengen stenen omlaag", zei de gids, „en geen kleintjes." „Maar die stenen?" in formeerde de dame. „Die krijg je op je her sens", zei de gids. „Allemaal door die la wine, die naar beneden komt..?" „Allemaal door die la wine!" „Maar", zei de dame, „als die lawine nou bene den is wat doet ze dan?" „Wat ze dan doet"., zei de gids, terwijl hij een verdacht rode kleur kreeg ..wel dan gaat ze natuur lijk weer naar boven om nieuwe stenen te halen." v. XX3OOOOOOOOOO0OO0OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO (Vervolg van pag. 1). TAE laatste jaren worden de krooien door sommige landbouwers bij zonder geapprecieerd om in korte tijd een vrij omvangrijk werk klaar te krijgen. Dit heeft tengevolge, dat het aantal „vaste" arbeiders tot het aller noodzakelijkste wordt beperkt. Dc ar beidsverhouding tussen landbouwers en landarbeiders is bij toepassing van het stelsel veelal nog slechts formeel aanwezig. Sociaal gezien is dit funest. Er zijn landbouwers, die het stelsel temeer waarderen, omdat zij zich gro tere vrijheid menen te kunnen permit teren ten opzichte van ontslagverle ning. Dat hierbij de bestaanszekerheid van de arbeider wordt bedreigd wordt daarbü niet overwogen. Zeer twijfelachtig is ook of de wettelijk opgelegde sociale verplichtingen, ter uitvoering der diverse sociale wetten, steeds wel worden nageko men, o.a. het plakken der renteze gels en het uitreiken van vacantie- bons. In dit verband wees Mr. v. Over- veidt op het proces-verbaal, dat te gen de verdachte werd opgemaakt, 't Krooistelsel noemde hij sociaal ge zien een bedenkelijk anachronisme, waarbij de arbeiders uiteindelijk meer worden gedupeerd dan zij zelf wel licht vermogen te doorzien. WA langdurige bespreking wordt een voorstel van B. en W. tot het ver lenen van een crediet van f 500.— voor woningverbetering en -splitsing met 5 tegen 4 stemmen verworpen; Tegen stemden de heren Frangois, Heijboer, Griep, Rammeloo en van Dijke. Pogingen om het voorstel toch aangenomen te krijgen mislukken. We derom na langdurige besprekingen en heftige pleidooien van de voorzitter en wethouder Burkunk wordt een voor stel van B. en W. tot het verlenen van een bijdrage van f 87,voor ver betering van de woning van A. Saa- man, Molenmeet 15 aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heren Frangois Griep. Heijboer en van Dijk.. Daarna wordt de vergadering geschorst voor het bezichtigen van de nieuwe vuilnisauto en de verbouwing van het gemeentehuis. TfEN zilveren organisatie, daar hoort een Gedenkboek bij. En een organisatie van bizondere allure verdient ook een Gedenkboek van bizondere allure. Nu, dat heeft het Wit Gele Kruis dan ook gekregen. Het gedenkboek begint met een stoet van prominente gelukwensen. Kardi naal de Jong noemt de katholieke kruisvereni ging een onmisbaar onderdeel van iedere volledig ingerichte parochie. Minister Drees spreekt een woord van waardering namens de regering en legt ook een belofte af: „Komt een meer stelselmatige gezond heidszorg tot stand, dan zal het (het W.G. Kruis) ook ongetwijfeld daarin een belangrijke taak hebben te vervullen." De Directeur-Generaal van de Volks gezondheid. de voorzitter van de Gezondheidsraad en de geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksge zondheid komen ook warm en hartelijk feliciteren. Dan is Mgr Koenraadt present met een helder prin cipieel artikel over de noodzaak van een katholieke basis voor dit werk. die ook bij een algemene orde ning niet verloren mag gaan. Dr Mol zegt bet in een uitvoerig artikel zó: „De particuliere organisaties aanvaarden bij voorbaat de binding, die voor elke ordening nu eenmaal nodig is, maar dan ook alleen in zoverre die nodig is." Het is niet doenlijk, om alle artikelen met bespiegelingen over verleden en toekomst van de zilveren jubilaresse ook maar even te noemen. Genoeg zij het te zeggen, dat ieder, die in het volksgezondheidswerk belang stelt, er uitste kende lectuur in vindt. LIET Jaarboek is er dan eindelijk, zegt mgr dr Th. Verhoeven met een zucht. En dan weet men meteen, dat hier het Jaarboek van het Onderwijs en de Opvoeding der R.K. Jeugd in Nederland wordt bedoeld. Vóór de oorlog verscheen het vast op de bureautafels en het hield er veelal een plaats in zijn kartonnen standaard, omdat het nogal eens geraadpleegd moest worden. Tot in 1942 is het nog gedrukt en nog wel Zonder verlof. Toen werd deze paapse stoutigheid echter onderdrukt. Moeilijk heden met een verwoeste drukkerij en met papier waren oorzaak, dat het niet meteen weer na de be vrijding. te voorschijn kwam. Maar het is er nu. Niet zo omvangrijk nog als vroeger. Niettemin degelijk en voor ieder, die iets wil weten omtrent het ka tholieke onderwijs in zijn rijke schakering onmis baar. We willen echter één aanmerking maken. De samenstelling der Commissie- van Beroep voor het Diocees Breda bevat enkele oude gegevens, die on juistheden zijn geworden. Met algemene stemmen wordt be sloten tot het aangaan van een annui- teitslening van f 125.000.voor woning bouw. Vastgesteld wordt een wijziging van de algemene politie-verordening, waardoor 't roken tijdens bioscoopvoor stellingen strafbaar wordt gesteld. De in de vorige vergadering vastgestelde naamsverandering van Zandweg in Molenstraat wordt teniet gedaan. Aan de nieuwe zijstraat van de Maarten- broersweg te Hansweert wordt de naam Scheldestraat gegeven. Na langdurige discussie wordt met 5 tegen 4 stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een bijdrage in de studiekosten voor vakexamens voor gemeente-amb tenaren besloten; tegen stemden de heren Heijboer, Griep, van Dijke en Rammeloo. Dc laatste wijziging dei- gemeentebegroting 1947 werd na een enkele opmerking vastgesteld. Enige reclames tegen de aanslag in het recht voor het ophalen van huisvuil werden afgewezen. B. en W. werden gemach tigd tot verkoop van bouwgrond in de verschillende bouwplannen. Besloten wordt tot bestrating van de weg op Oostdijk, samen met de ge meente Krabbendijke. Dc kosten voor beide gemeenten gezamenlijk worden ge raamd op f 15.500,— Ook het onder houd zal In het vervolg voor gezamen lijke rekening worden genomen. Even eens wordt besloten tot bestrating van de beide uiteinden van de Hansweense straatweg, waarvan de kosten worden geraamd op pl.m. f 16.000,Vermoe delijk zal het Rijk hierin een bijdrage van pl.m. f 7000,— verlenen. Tot onder wijzer aan de openbare u.l.o.-school wordt benoemd de heer J. Krug, on derwijzer aan de o.l. school te Tholen. Besloten wordt om ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin de schoolkinderen in de vorm van een jubileum-lepeltje een aandenken te schenken. De kosten worden begroot op pl.m. f 480.— Bij diezelfde gelegenheid zgl aan het ge meentehuis een passende verlichting worden aangebracht. Aan mevr. Goedbloed en de heer Schrijver, die tot nog toe zonder ver goeding aan de u.l.o.-school les hebben gegeven, zal met ingang van 1 Sep tember a.s. een -vergoeding worden toegekend. Morele gevaren yRIJWEL dezelfde punten zijn ook door mr. Heukels te Breda in zijn requisitoir naar voren gebracht. Hij had 't bovendien ook over de morele gevaren. Immers het komt de laatste jaren veel voor, dat er krooien van 50 tot 100 mensen werken, waarin vol wassen mannen en vrouwen naast jon gens en meisjes hun werk doen. Het vervoer naar het wcrkobjcct ge schiedt meestal in vrachtauto's. De taal. die vaak tijdens rit en werk wordt uitgeslagen, ergert ieder wel denkend mens en kan niet anders dan afstompend werken voor de kinderen, die daar hele dagen tussen vertoeven. Principiële eisen YyAT nu betreft de in Bergen op Zoom terecht staande krooibaas, deze was met zijn „werk" doorge gaan, niettegenstaande hij reeds was veroordeeld en uitdrukkelijk gewaar schuwd. Voor de laatste keer wilde de Ambtenaar nog met een geldboete volstaan: f 500.subs. 3 maanden cn een maand voorwaardelijke hechtenis. De uitspraak luidde f 250 subs, twee mnd. en een maand hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte zeide, dat hij het niet „nam". In Breda lag de zaak anders, om dat hier moest worden nagegaan in welke mate de boeren strafbaar zijn. Mr. Heukels kwam tenslotte tot een schuldig verklaring op grond van de overtreding van art. 17 van het Bui tengewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen, dat strafbaar stelt die werkge vers, die andere lonen of andere ar beidsvoorwaarden toekennen dan de in art. 8 van de C.A.O. omschrcvene. Door de zaak zo te stellen, werd het aandeel der boeren in%cn principieel licht gesteld. Een tere kwestie in het geheel was de betekenis van het be grip „arbeidsvoorwaarden". Mr. Heukels stelde zich op het stand punt, 'dat onder ..arbeidsvoorwaar den" moet verstaand worden „het ge hele complex van bindingen tussen werkgever en werknemer", dus niet alleen de lonen, en de sociale voor waarden, maar ook de duur en de soort van het werk en het feit. dat gemengd gewerkt wordt. Mr. v. Has selt, de verdediger van een der boe ren, zag dit begrip niet zo. Maar de Bijzondere Politierechter, mr. Hamer, bleek het ten aanzien van deze moei lijke materie in principe wel eens tc zijn met mr. Heukels, evenwel wilde hij toch het begrip iets ruimer geïn terpreteerd zien. Hij kon dan ook niet geheel meegaan met de eisen van de Officier (die in één geval f 300 boete had geëist) en legde de diverse boe ren straffen op variërend van 40 tot 10 gld. met daarnaast echter 'n maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Sas van Gent Geslaagd Op de Middelbare Meis jesschool „Maria Middelares" te ZpI- zaete. behaalden met enderscheiding het diploma van beroepsbekwaam heid. mej. Andrea Stofferis en mej. Irène de Maayer. VLISSINGEN, Zaterdag 17 Juli. Con cert van de harmonie ..Ons Genoe gen" in het Bellamypark. WATERSTANDEN Keulen 552 (—0.16); Ruhrort 404 (—0.06) Lobith 1412 (±0.06' Nijmegen 11.56 0.07) Arnhem 1116 0.08), Eefde (IJssel) 612 0.18) Deventer 487 (±0.16) Borgharen 4269 (—0.18) Belfeld 1340 0.52 Grave (beneden 656 0.20) Lith 1.96 (—0.05) Vrees wijk 247 0.18). JOS JANSSE1 Vastberaden gaat ie voor den ver bolgen Manten staan. „Kozijn Manten, ge hebt maar één kind. Zoudt ge haar waarlijk dur ven opofferen aan ilw willekeur, aan uw geldzucht? Daarbij, als ik met juffrouw Mar- grïete trouw, kan ik hier natuurlijk niet meer blijven. En dan is 't profijt er voor U toch ook af." Manten weet dat. Maar hij heeft al lang andere plannen in z'n kop. „Jamaar, ik ga mijn scha langs 'n anderen kant wel zien in te halen; zijt gij maar gerust, jongen. Burge meester Verkarre moet mij dan maar sekretaris of gemeenteontvanger ma ken. Nu moeten we daarvoor nog altijd naar Ballegem ioopen." Aan dié oplossing heeft de jonge doktoor zich natuurlijk niet verwaent.. Dat kozijn Manten's schraapzucht iao verre zou gaan- Verontwaardigd slingert ie hem in 't gezicht: „Kozijn Manten, ge zijt 'n ware Harpagon!" Manten gaapt hem aan; „Wat ben ik?" ,,'n Hartelooze vrek, daar!" Verbolgen keert Steven zich om. „Nee, jongen. grinnikt Manten hem na. Ik ben 'n nuchtere, prak tische vent, die 't leven bekijkt door 'n klaren bril. Ik heb ook mijn tijd gehad, dat ik droomde van liefde in de maneschijn, enzoovoort." Spottend keert Steven zich om: „Gij Manten zou hem z'n neus kunnen afbijten. Ja, ik. grijnst ie. Zulk 'n kalt ben ik ook geweest. Maar, dat en heeft niet zoo lange geduurd, gelijk bij u. De miserie van 't schamel wroeters- leven van twintig jaar geleden heeft mij gauwe ontnuchterd. 'n IJdel mage schreeuwt 't schoonst zingende herte dood. De Vlamingen hebben daar 'n schoon spreekwoord voor; „Waar dat de armoe binnen komt, daar vliegt de liefde buiten." Mediteer gij daar nu maar 'n kop pel uren op, zou de Paster zeggen." Hoofdschuddend doet Steven eenige stappen in de kamer over en weer. Nee, aan z'n besluit valt niets meer te veranderen. Er komt van wat wil. ,,'t Is gelijk. besluit ie. Ik doe het toch niet kozijn. Daarbij, eergisteren heb ik aan den burgemeester geschreven". Geschreven? Wat?" —gilt Manten bijna. „Dat ik m'n vrijheid terugneem" „Hebt ge dat geschreven?' „Ja!" Het is of Manten Steven wil aan vliegen. Met veel moeite weet ie zich nog te bedwingen en hem toe te sissen; „Goed. Maar.. Wat gaat er toens ge worden van al uw zieken? Dan Jaagt ge ze weer regelrecht in de armen van Dokus Geeraert, gij zelve, gij, die uw zegt, dat ge'r uw leven voor zoudt zieken uw ongelukkige broers heet; die laten." Ditmaal heeft Manten doel getroffen Steven wankelt onder den slag. „O, gij Satan. kreunt de jonge doktoor. Ge weet me altijd te tref fen tot in m'n ziel, gij." Manten jubileert: „Wel, grinnikt ie. wat gaat ge nu doen met uw ongelukkige broers?" Steven zou hem kunnen slaan. Met moeite kan ie zich bedwingen. Zenuwachtig loopt ie op en neer. Ja. z'n zieken, dit is 't ergst. HIJ weet het. Hem zou 't niks kunnen schelen van in Veerdegem alles op te geven en weer elders honger te gaan lijden, als 't moet. Maar z'n zieken?!... Z'n zieken?! Het is om met uw kop tegen den muur te ioopen. Kn geen uitweg, géén uitweg!.. 'n Doktoor behoort zichzelf niet toe, behoort z'n zieken toe. Dat is de éénige opvatting van .den jongen doktoor. Grinnikend staat Manten hem na te kijken. Tenslotte krijgt hij er toch 'n beetje medelijden mêe. Hij beseft wel niet goed hoe groot de opoffering is die Steven brengen wil, de opoffering van geheel z'n ge luk, van geheel z'n leven. Maar onwillekeurig gaat Manten toch voelen, dat, wat Steven wil doen, iets is, dat boven zijn klein verstand gaat. En. in den grond, gunt ie het dien pretentieuzen Verkarre toch ook niet. dat z'n dochter zoo'n okkasie doet. Maar, wat dan? „Verdorie. vloekt ie plots, ik wete nog 'n uitweg." Steven kent nu al 'n beetje de in vallen van kozijn Manten. „Gij?" mompelt ie wantrouwig. Lachend legt Manten de hand op Steven's arm: „Ge kunt er nog 'n paar jaar mee vrijen. In dien tijd heb ben wij onze schaapkes op 't drooge". Steven heeft z'n kozijn al heel wat dingen weten voorstellen, om er omver bij te vallen. Maar zooiets?! „Welja, lacht Manten, daar en is niks aan gelegen, he? Ge gaat er alle weken 'n paar avonden naartoe. Ge helpt Verkan-e's wijn uitzuipen. En als zijn kelder leeg is en dat de vent van trouwep klapt, wel, ge zegt, dat zijn jonk de borstzweere heeft, of iets van dien aard. En ge zijt er van af. Is dat kolossaal gedacht?" Steven weet niet of ie lachen of vloeken moet. „Kolossaal? In derdaad." In z'n handen wrijvend van plezier, lacht Manten; ,,'k Ben kerieus om Verkarre's smz'n aangezicht wil ik zeggen, te zien. als zijn dochtere haren congé krijgt. Hij gaat er rood en groene van uitslaan, dc vrek". En van de dgnige deugd, kletst Man ten op z'n been van plezier. Verwezen staat Steven hem te be kijken. Dat ventje lijkt wel van den duivel bezeten. „Kozijn Manten, ik begin waar achtig bang van U te worden. Ge moet zwijgen of... ik word gek". Met 'n ruk heeft Manten zich naar den jongen doktoor omgekeerd. (Wordt vervolgd) zaterdag 17 juli HILVERSUM I 301 m: 7 nws, 7.15 gymn., 7.30 Maria ter ere. 7.45 mor- gengeb., 8 nws. en welk boek? 8.15 pluk de dag, 9 vrouw. 9.05 werken van Couperin en Brahms, 10 kleutertje, 10.15 muz. houdt fit. 11 Zonnebloem, 11.45 schoolradio, 12.15 Marion An derson. alt en piano, 12.30 weeroverz. 12.33 KI. v. Beeck. 13 nws., 13.30 KI. van Beeck, 13.50 film en toneel, 14.10 omr. kamerork.. 15.15 jonge kunsten., 15.45 Robinson Cleaver, orgel, 16 Vic tor Sylvester's strings for dancing, 16.20 Op Drakenburgh snijden de we gen, 16.30 Gregoriaans. 17 wigwam, 18 De Raaff-Schutte, 18.15 journ. week- overz., 18.30 Ned. str.kr., 19 nws.. 19.15 Kath. en Protest. 19.30 Spike Jones, and his city Slickers, 19.45 Ned. in Duitsland, 20 nws., 20.05 gew. man, 20.12 De gouden haan v. Rimsky Kor sakoff. 20.20 Lichtbaken, 20.50 Jascha Heifetz. 21 Weense specialiteiten.- 21.25 Pluvier knapt het op, 22 weekend- serenade 22.37 actualiteiten, 22.45 avondgeb 23 nws., 23.20 Kopenhaags symph. ork. HILVERSUM II 415 m: 7 nws.. 7.15 muz. bij het ontbijt. 8 nws., 8.15 lichte morgenkl., 9.30 w.st.. 9.35 Saëns. 10 morgenw., 10.20 feuilleton, 10.35 viool cn piano. 11 arb. in cont. bedr., 12.30 weerpr., 12.33 lichte ork.w.. 13 nws, 13.15 kalender, 13.20 orgel. 13.45 Pills en Tabet, 14 Als een bonte vogelvl., 1413 Silvestri kwartet. 14.35 harm.- muz.. IE De beroepsziekte in de On gevallenwet. 15.15 Radio philh. ork.. 16 Techniek en Christendom, 16.15 USA cabaret, 16.45 sport, 17 kinderkoor De Merels, 17.30 Qm en nabij de 20, 18 r.ws., 18.15 ork. Cedric Dumont, 18.45 Joop de Leur en Tonny Schifferstein. 19 art. stad kaart. 19.30 VPRO, 19.45 .79 jaren goösd. leven, 20 nws., 20.05 dingen d. dag. 20.15 In de Winckel van Ei net'el, 21.15 soc. comment.. Vos kuil, 21.30 weekendork., 22 Stil moe der slaapt, hoorsp.. 22.30 Deanna Dur- bin. 22.35 Corduwener, 23 nws., 23.15 Maiandc, 23.45 Comedian Harmonists. BRUSSEL. VLAAMS 321 m: 13.00 nw:„ 13.15 kw. v. Beethoven, 14 film, 14.10 opera, 14.30 jazz. 15 Peter Tsjai- kowsk>. 16 Eric Tawatstjerna, piano, 17 gr„ 17.05 nws.. 17.15 accordeon, 17.30 gr„ 17.55 econom. overz., 18 gr., 18.30 soldaten, 19 nws.. 19.30 gr., 20 omr.- orjj.. 21 actualiteiten, 21.15 dansmuz., 22 nws.. 22.15 verz. progr., 23 nws., 23 05 zang en piano, 2X30 omr. ark. IA Londen. De rijkspolitie t de ons mede, ken hard werken zwendelarij van g heeft ingedrukt schuldigen, n.l. t« paar Belgen m de Het eerste draad Juni te Axel in h, tielpunten werden verdenking opwek gen later kwam keiier met met tielpunten voor DE GRIEK Wanneer men standaardwerken die de Griekse of zijdelings betre pervlakkig naslaa degen en al te z onmiddellijk op. kwaads gezegd z: dezer boeken, w< „hanteerbaarheid" prettig» gewaarwc Keizerskroon" te treffelijk verzorgt Italiaan U. E.-Pa( nemen, dat tot tit( se Vrouw". Dan is het eig erg, dat de titel houd doet ver on werkje biedt, li slechts aspecten Vrouw over de p v. Chr., een vol risch beeld, wart zal men tevergeef zoeken. Gezellif praten werp weet de au een vakkundig i vele citaten verli behandelde tijdpe van wel niemand kenen. Het boekj vakmensen en b de aard der zaal nen") met genoei iezen worden. De ties maken het b< waardiger. de martela Deze roman schrijfster Dolore grote liefde tuss wereldse gezind!» haar brood te ve zangeres, cn een die later naar zij als martelaar vot Meisje, haar bem de genade der be bij een bergtocht kige glimlach la gespreid, toen d< jagers haar vond* thema, dat Dolor speelt Maar ze 1 grepen. Helemaal hoofdfiguren niet gesproken worde dend verhaal, wa zullen beleven, Gravenhage). Café borr 42 ce IJsgla 48 ce: Wederom verkri PRUS t Bestellingen wc aangenomen doe Hoofdstr. 6 - Wij leveren Telef. 2 TERNEU Ter drukkerij d VAN DE VEI VLISSINGEN k ren geplaatst worde bij veertiguri week. Mo< Half Augustus schikbaar. worden vergoe sollicitaties aan VOOR DIRE Fa. GEBR. D

de Stem | 1948 | | pagina 2