Student schoot Togliatti neer Het edele ambacht herleve I De stand der gewassen in Zeeland De opdracht aan Dr. Beel Ons koningschap En wondde het communistische deel van Italië Aftreden van de Regering geëist IN'T KORT Zeep en een ei Wil Hatta accoord forceren VIERDE JAARGANG No. 1126 DONDERDAG 15 JULI 1948 Onrust en staking mr.CCLE KRUIS DR,IE MOSQUITO'S van de Britse luchtmacht zijn gisteren bij Lin coln neergestort. Van één toestel kwa men de twee inzittenden om het Ie- Niet zo slecht als buitenstaanders wel denken Zelfde temperatuur Nieuwe bonnen consumentencrediet De algemene toestand Auto-ongeluk van Koningin van Denemarken Eindelijk het Russische antwoord Zwitsers willen niet praten over Neder lands goud Sjef Janssen „Ik moet niet den ken aan morgen Parlementair Kabinet - zo groot mogelijk vertrouwen „De Zilveren Schelp"Belangwekkend initiatief in Den Bosch Nieuwe bonnen Puntenvrije uitverkoop van textiel Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F- J- Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H.. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Tijf dagen geleden reisde een jongeman per trein naar Rome. V Hij betrok kamers op de Via del Macao nummer 6 en deelde zijn slaapkamer met een kleermaker. De hospita zag hem alleen 's avonds en vond hem een rustige jongeman. Deze jongeman was de vierde-jaars student in de Rechten, de Siciliaan Antonio Pallante, die gisteren de communisten-leider Palmiro Togliatti na de Kamer-zitting met drie schoten uit een revolver levensgevaarlijk verwondde. Een der kogels drong door de nek binnen en stuitte af op het achterhoofdsbeen, de twee anderen raakten de borstkas. Een van deze twee kogels raakte Togliatti onder de zevende rib en bracht een verwonding toe aan de long. ER IS niet veel fantasie voor nodig om te zeggen: deze drie kogels drongen veel dieper door en veroor zaakten een veel ernstiger wonde. De revolver van Pallante raakte een deel van het Italiaanse volk, het commu nistische deel. Het was dan ook on middellijk na het bekend worden van de aanslag reden voor Minister Scel- ba bijzondere veiligheidsmaatregelen te nemen. En dat bleek nodig. Het begon in Rome. Binnen een uur werd een staking voor alle verkeer afgekondigd en toen na enige tijd de trolleybussen rijdend werden gezien, werden ze door een woedende menig te communisten bestormd en in som mige gevallen omver geworpen. De politie greep in, tientallen gewonden waren er toen reeds te betreuren. „Revolutie met alle middelen." ■yOOR vandaag hangt een algemene staking, vannacht om 12 uur ge proclameerd, als een somber dreigen de wolk boven de toch al niet hel dere politieke Italiaanse hemel. Het is nog geen drie dagen geleden, dat de wereldpers wist te melden: op de laatste geheime vergadering van de Kominform is besloten, dat in Italië met gebruikmaking van alle middelen de revolutie moet ontbranden. Het be leid van Togliatti werd als „half slachtig" scherp gelaakt. En nu reeds viel Togliatti ten offer: in hem zul len de minder getrainden in politieke affaires een slachtoffer zien en dat ■K TOGLIATTI QNDER GROTE belangstelling, is gisteren de viering van het zilveren jubileum van het Wit- Gele Kruis in Tivoli te Utrecht ingezet. Er waren opvallend veel vertegenwoordigers uit Brabant. Tijdens de werkvergaderingen werd het woord gevoerd o.a. door Zr. Th. van Tilburg (die bang was van de fotograaf) over de beroeps taak, door dr. Batenburg over de moeilijkheden bij de kinderopvoe ding, door Mr. Merkelbach over het Kruiswerk ten plattelands en door de heer Schlatmann over de verhoudingen in de stad. De bestuursbijeenkomst stond onder leiding van de heer H. P. Mat- thee uit Moerdijk. IJl BESPREKINGEN tussen de W. Duitse premiers en de drie gou verneurs z(jn uitgesteld. Zij zouden Donderdag plaats hebben. JJET PARLEMENT van Ncder-Sak- sen heeft gisteren de regering verzocht zich te verzetten tegen de pens-correcties, door Nederland te Londen voorgesteld. JJNGELAND wil de oprichting van e®n internationale autoriteit voor het Ruhrgebied uitstellen tot na 25 datum*6 C*°0r ^ran^rl-k voorgestelde gERAWAK werd in 1946 voor 1 mülioen pond sterling aan de Britse Kroon aangeboden. Kapitein wi«* Tjbj0-er van de voormalige «Lu j Radlah betwist nu de wet- iigheid van de overdracht. CANADA en Engeland heb n- 'n ,de Veiligheidsraad hun instemming betuigd met de Ameri- fhSi, r*sol5tlf' 'nzake Palestina, Uromyko deed dit onder voorwaarde, S&3ÏÏ verleend*6 mint,6r M3Cht Z°U J)E ZUIDERKRUIS" bracht giste- ren ruim 150» militairen waar onder 960 O.V.W.-ers uit tndi.: naar hu.s terug. Z„ werden begroet door Minister Fievez. JJIJ EEN BURENRUZIE stak giste renmorgen om 7 uur een vrouw de aanvaller van haar man met een mes in de rug. De toestand van het slachtoffer, wonend te Rotterdam, ernstig. jyjAASTRICHT zal op 17 Juli 2000 militairen binnen haar muren zien bü gelegenheid van de Heiligdoms vaart. Dit is een initatief van gene- raal-majoor Sitzen. JOPIE VAN DIPTEN uit Dordrecht, 9 jaar oud. is gisteren voor de zevende maal thuis weggelopen. Hij werd uit Dordrecht vandaan weer naar huis gebracht. brengt, vooral in het licht-ontvlam- bare Italië, bedenkelijke gevolgen met zich mee. Ook al komt er dezer dagen een lawine van stemmen, die in koor ge lijk de „Giornale d'Italia" en de „Os- servatore Romano" een officiële ver klaring van leedwezen over deze „verschrikkelijke misdaad" van pre mier de Gasperi of een met algemene stemmen aangenomen resolutie van de Christen-democraten, waarin zij hun afkeuring openlijk uitspreken: het zal, vrezen we, voorlopig weinig baten. En het eerste teken* van een komende dramatische wending is reeds gekomen. Infame redenering. T\E ITALIAANSE communistische partij heeft het aftreden van de Regering geëist. Het stond met even zoveel woorden in een extra-editie en de aanslag op Togliati een poging om aan de communisten een dodelijke slag toe te brengen. Daarmee een do delijke wonde aan de democratie en de vrijheid van het Italiaanse volk. Er wordt niet minder gezegd dan dat de Regering opzettelijk ge welddaden veroorzaakt. Nu ligt er het voor deze infame re denering ongelukkige feit, dat de be drijver van de moordaanslag, Pallan te, een tribune-kaartje voor de zit ting der Kamer van gisteren heeft ge kregen van de christelijk-democrati- sche afgevaardigde Turnaturi. Hij ver klaarde: „Ik zweer bij God en het Parlement dat ik Pallante niet eerder gekend heb en dat ik hem alleen maar een kaartje gegeven heb, omdat hij kwam uit een district, waar ik vele stemmen verkregen heb". „Een gevaar voor Italië." TVAT zijn ronde woorden van een als betrouwbaar bekend man. Des te gemakkelijker kan men zijn woor den aanvaarden als de waarheid, wan neer we vernemen, dat Pallante ge zegd heeft spontaan en uit eigen be weging tot zijn daad te zijn gekomen. Ook spreekt hierbij mee, dat hij de zoon is van een nimmer van het Rus sische front teruggekeerd Italiaans sol daat en zijn telkens dringend her haalde woorden: „Togliatti is een gevaar voor Italië" geven een motief aan voor een jonge man, die zich al meer dan een jaar zo zeggen de berichten op de taak voorbereidde „Italië van dat ge vaar te bevrijden". Doch de gevolgen van deze drie schoten uit een revolver zijn niet te overzien. Nog te vers ligt de hele af faire Tito ons in het geheugen om niet het bezorgdheid te vragen, hoe het met een „ongehoorzaam Joego slavië moet gaan, als het wat God verhoede door de loop der dreigen de gebeurtenissen eens mocht zijn in gesloten door een gordel van niets ontziend communisme. En dat zal ge schieden, wanneer de geheime op dracht van de Kominform aan de Ita liaanse communistische Partij nauw keurig zal worden uitgevoerd en tot een „goed" einde gebracht. Antonio Pallante: een naam die misschien in de wereld-historie eenmaal vast zal verbonden zijn aan het begin van een voor Italië en Europa afschuwelijke periode. Dit echter is een lichtpunt: de laat ste verkiezingen hebben in Italië uit gewezen, dat er een meerderheid is van kerngezond verstand en de pre mier de Gasperi, afgezant van die meer derheid, heeft nog gisteren verklaard: „Wij zijn ons ervan bewust, het van het communistische blad „Unita" i goede te doen en na te streven. Wij te lezen. En er stond nog iets bij ook j zullen niet wijken"! Het zal nodig De Regering werd er een genoemd van zijn voor hem en de zijnen te bidden stakingen, honger en burgeroorlogen I om wijsheid en kracht JJE LANDBOUWGEWASSEN in j peren gaan door de grote hoeveelheid Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met nog enkele plaatselijke buien. Meest matige wind uit Westelijke rich tingen. Weinig verandering in tem peratuur. Vandaag zon onder 20.54 uur. Maan op 15.57 uur. Morgen zon op 4.38 uur. Maan onder 0.40 uur. Zeeland staan er niet zo slecht voor als vele buitenstaanders wel denken. Wanneer het weer werkelijk gaat veranderen is nog veel gewon nen van hetgeen vele reeds als ver loren hadden beschouwd. De regen, die tot nu toe is gevallen is voldoen de tot September. Zou de regen nu nog enkele weken aanhouden, dan zou dat funest zijn voor de gewassen In het algemeen staan de aardappelen er goed voor, al lijden ze op sommige plaatsen zo door de watervloed, dat rotting in de knollen gaat optreden. De uien vertonen een voortreffelijke stand ondanks het feit, dat ze op de lage gronden wat gaan vergelen. De erwten staan er vrij slecht voor, maar naar de mening van deskundi gen is dit niet zozeer een gevolg van de regen als wel van de slechte ras- senkeuze. De wintertarwe houdt zich best, de zomergerst valt wat plat, terwijl de haver goed genoemd mag worden. Al liggen de vlaspercelen er niet zo mooi bij, het vlas zelf is over het al gemeen goed. Een gevolg van het feit dat het platgeslagen is, zal zijn, dat vele percelen met de hand ge plukt moeten worden. Minder mooi is het met het hooi, dat nog niet binnengehaald is en op het veld gaat rotten. Natuurlijk zijn er afwijkingen op deze algemene indruk, b.v. in de ge ïnundeerde gebieden, waar de lage gronden nog te weinig water doorla ten en de vruchten in 't water staan. Ook de fruitteelt ondervindt de ge volgen van het slechte weer. Nadat een aantal boomgaarden, vooral in de om,geving var. Kapelle, zwaar door de hagel geteisterd was, kwarai de re gen, die in het bijzonder het pluk- rijpe fruit aantastte. In de kersen boomgaarden wordt de zoete morel zelfs niet meer geplukt. De late ker sen hebben een goede kans, als het weer medewerkt. Enkele vroege variëteiten appels en O® MINISTERS van Sociale Zaken i r\ F'nancian hebben besloten per i October a s. het resterende deel van f consumentencrediet beschikbaar te stellen, dit is f 15 voor elke f 100 toegekend crediet. Inplaats van de bonnen in het waar debonboekje zullen nieuwe bonnen worden uitgereikt tegen inwisseling van de oude bonnen. Dit geldt ook voor de reeds geldige Donnen, welke eventueel nog niet zijn besteed. Er zullen dus geen nieuwe bonnen uit het waardebonboekje wor den geldig verklaard. Voor de inwisseling van bonnen is v, lng getroffen, welke nader .wordt gepubliceerd. De nieuwe waardebonnen zullen ?oZ1']? van 1 October 1940 tot en met 28 Februari 1949. De uitreiking zal in Augustus kunnen beginnen. vocht scheuren. Ook de pruimen, waarvan in de ko mende week de pluktijd is, zijn in sommige boomgaarden wat ge scheurd. Het is niet zo zeer in kwantiteit, dat het fruit in Zeeland achteruit gegaan is, als wel in kwaliteit TAE ALGEMENE STAKING, af- gekondigd door het Vakver bond, is voor onbepaalde duur. Stalin heeft een telegram aan de communistische partij gezonden, waarin hij uiting geeft aan „zijn verontwaardiging over de laffe aanslag" en waarin hij „betreurt dat de vrienden van Togliatti niet in staat waren hem tegen de aan val te beschermen". In Rome zijn botsingen tussen communisten en politie. In Livor- no zou de politie zijn ontwapend en in de Noordelijke steden (Mi laan, Genua, Turijn) zijn de on lusten hevig. De communisten proberen zich meester te maken van de fabrieken. In Biabino, 'n dorp nabij Livorno, zou reeds een communistisch actie-comité de macht in handen hebben genomen Vandaag valt in de Kamer de beslissing over de communistische motie van wantrouwen tegen de Gasperi. Algemeen wordt ver wacht. dat deze zitting onmiddel lijk zal worden gevolgd door een sterke poging van de communisten om de Regering omver te werpen door middel van revolutie in het gehele land. TrONINGIN INGRID van Denemar- ken en haar twee dochters, de achtjarige prinses Margrethe en de tweejarige prinses Anne Marie, heb ben een lichte hersenschudding opge lopen bij een auto-ongeluk op twee km. afstand van het koninklijk kas teel Graasten. De Koningin chauffeer de zelf en verloor op een gegeven ogen blik de macht over het stuur op de gladde weg. De wagen slipte, maakte een draai en botste daarna tegen een boom. De chauffeur, die zich mede in de auto bevond, werd ernstig ge wond. TTET RUSSISCHE ANTWOORD op de nota's van de Westelijke geal lieerden is gisteren door de Sovjet ambassadeurs overhandigd op de Mi nisteries van Buitenlandse Zaken te Parus, Londen en Washington. Het antwoord was in de Russische taal gesteld en zal eerst moeten wor den vertaald en diepgaand moeten worden bestudeerd. Over publicatie van de tekst is nog niets bekend. Radio Moskou heeft gemeld, dat de Sovjet-Unie „niet accoord kan gaan" met de strekking van de protest nota's der drie mogendheden over de blokkade van Berlijn. TN EEN officiëel communiqué deelt de Zwitserse Regering mede, dat de Zwitserse Bondsraad van de Ame rikaanse en Nederlandse regering het verzoek ontving tot het voeren van besprekingen over goud, dat tijdens de oorlog door de Nederlandse rege ring resp. de Nederlandse Bank naar Duitsland werd gezonden en gedeel telijk door de Deutsche Reichsbank aan de Zwitserse nationale Bank werd verkocht. De Zwitserse Bondsraad kon dit verzoek tot het voeren van besprekingen niet inwilligen, aange zien in de financiële overeenkomst van Washington uitdrukkelijk is over eengekomen, dat door de betaling van 250 millioen Zwitserse frs. in goud, van Zwitserse zijde aan alle eisen is voldaan, welke de geallieerde Rege ringen of circulatiebanken zouden kunnen stellen wat betreft goud, dat Zwitserland tijdens de oorlog van Duitsland heeft verworven. (Zie pag. 3) STICHTING 1940—1945 Vanwege de Stichting 19401945 wordt meegedeeld, dat de aanvragen om buitengewoon pensioen moeten zijn ingediend vóór 29 September 1948. Dit is n.l. een jaar nadat de wet in wer king is getreden. TNE OMSCHRIJVING VAN DE OPDRACHT aan Dr. Beel luidt: „het vor- men van een parlementair kabinet, dat een zo groot mogelijk ver trouwen der Tweede Kamer geniet". Hiermede wordt bevestigd, wat wij gisteren schreven, dat er namelijk allereerst gestreefd zal worden naar een parlementair kabinet op bredere basis. „Een parlementair kabinet", dus een kabinet, dat vooraf vóór zijn program de instemming vraagt en ver krijgt van een meerderheid in de Tweede Kamer. Een z.g. nationaal, extra-parlementair of zakenkabinet wordt dus niet bedoeld. „Een zo groot mogelijk vertrouwen", deze uitdrukking kan slechts zin hebben a.ls ermee bedoeld wordt, dat de Kabinetsformateur niet slechts moet mikken op een voortzetting der combinatie K.V.P.P. v. d. A. Er zal heel veel van de onderhandelingskunde van Dr. Beel gevergd worden, om dat te bereiken. Maar er is één factor, die te zijnen gunste werkt: Iedereen is ervan overtuigd, dat grote spoed geboden is. Het is van bizon der belang, dat de Grondwetsherziening in tweede lezing vóór 1 September in kannen en kruiken is. Allereerst al met het oog op het feit van de troonswisseling. Een der ontworpen nieuwe bepalingen luidt, dat de Kroon der Unie wordt gedragen door H. M. Koningin Wilhel- mina en bij opvolging door Haar wettige Opvolgers(sters) Als de Grondwetsherziening na 1 September haar beslag zou krijgen, moest er eigenlijk staan Koningin Juliana. Om alle juridische puzzles ten deze te vermijden, is dus het aannemen vóór 1 September gewenst. Doch ook afgezien daarvan, is het van groot belang, dat nu spoedig de bevoegdheden van de voorlopige fede rale regering in Indië op wettelijke poten worden ge zet en dat men verder kan bouwen aan de inrichting der Federatie, al dan niet met deelname der Republiek. De noodzaak van spoed kan Dr. Beel helpen bij zijn uiterst moeilijk werk. Als iedereen het landsbelang voor ogen houdt en mogelijke partijvoordelen op de achtergrond zet, dan dunkt ons de opgelegde taak niet hopeloos. We wachten met spanning. JN DE ENORME BOSSCHE HALLEN zal minister prof. dr. J. R. M. van den Brink Zaterdagmiddag een tentoonstelling openen, die diver se ambachten en bedrijven in werking laat zien en die „De Zilveren Schelp" genoemd wordt naar den Bosch, dat ligt in „de schelp" die door Dommel en Aa gevormd wordt. Het is een tentoonstelling van bizondere aard, niet alleen omdat zij een nationaal cachet heeft, maar ook omdat zij de liefde voor het ambachtelijke wi! vergroten. WIJ BEHOEVEN het heus niet te verbloemen, dat het ambacht de laatste tientallen van jaren een ge duchte knauw heeft gekregen, Sinds de eerste wereldoorlog is alles steeds meer op het materiële en de massa productie afgestemd. Aan vak-bekwa me en goed-geschoolde vakkrachten, bezield met een ware liefde voor hun vak, hun ambacht, komt men steeds meer tekort. Men zit daarover in grote zorgen, zeker nu de wederopbouw en industrialisatie krachten nodig heb ben, die kennis aan initiatief paren. Men wil nu de belangstelling voor het ambacht omhoog brengen. Daarom deze tentoonstelling, die met 'n twee ledig doel wordt ingericht: op de eer ste plaats de jeugd weer te winnen voor het nobele van het eerlijke am bacht en op de tweede plaats om meer waardering te kweken voor de ijverige en kundige ambachtsman. We geloven, dat geen stad in ons land meer recht heeft op deze ten toonstelling dan den Bosch. Immers, den Bosch met zijn majestueuse ka thedraal is de stad van het ambacht, geen stad in ons land kan oudere pa pieren opdiepen om de ouderdom van een bloeiend ambaehtsleven aan te to nen, tal van plekjes zijn er ill Den Bosch, die herinneren aaq am bachtsleven van weleer. 1?R ZAL ontzettend veel op deze tentoonstelling die 12.000 vier kante meter beslaat te zien zijn En dat vele is geen dode materie. In tegendeel, niet voor niets heet dez. „ambachten en bedrijven in werking In de hallen zal een naarstig werken de stad zijn ondergebracht. Naast he ambachts-onderwijs in bedrijf, zal men er loodgieters zinken platen zien bewerken, schilders de kwast zien hanteren, meubelmakers stoelen in el kaar zien zetten, kleermakers cost- tuums zien vervaardigen. Men zal er schoenmakers, smeden, bontbewerkers tabakskervers, bakkers, slagers en nog tal van andere ambachtslieden in hun gewone doen zien. En men zal ervaren, dat aan elk ambacht veel moois en moeilijks vastzit. Uit deze ervaring zal automatisch de waarde ring voortvloeien, gedachtig het oer oude spreekwoord „onbekend maakt onbemind". Kunst en Ambacht. in de grond van de zaak niets anders is dan de veredeling van het ambach telijke. Uiteraard is dit deel van de enorme expositie niet het minst belangrijke. Wel is het opvallend, dat zoveel Lim burgse namen daarbij voorkomen, of schoon ook dit weer niet zo verwon derlijk is, daar Limburg tal van kun stenaars heeft die hun kunst in dienst van het ambacht hebben gesteld. Zo is er b.v. Jan Hul (Prix de Rome 1935) met glas in lood, emaille en go belins (hij is de enige gobelinwever in Limburg), Schoonbrood, Weiss, Le- vigne, Bellefroid en verschillende an deren. Interessant is zeer zeker ook dat de Stichting „Fryske Ambachts- en Folks kinst" op de tentoonstelling zal de monstreren met Hindeloper schilder werk, beensnijwerk, Friese klokken en koperdrijfwerk. T/-OOR HET TIJDVAK van 18 tm. 31 Juli 1948 geeft elk der vol gende bonnén recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD EN VLEES. 014, 046 vlees: 100 gr. vlees. 045 vlees: 300 gr. vlees. 047-1 brood: 800 gr. brood (geldig t.m. 24 Juli). 048-1 brood: 200 gr. brood (geldig t.m. 24 Juli). ALLE BONKAARTEN: 050 algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1000 gr. jam. stroop enz., of 500 gr, versnaperingen. 051 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 052 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 053 algemeen: 1 ei. BONKAARTEN KA, KB, KC 808: 056 algemeen: 125 gr. koffie. 057 algemeen. 50 gram thee. 058 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. 059 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 060 algemeen: 225 gr. huishoud zeep of 180 gr. toiletzeep. B 067: 800 gr. brood (geldig t.m. 24 Juli). B 068: 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. C 069: 400 gr. brood (geldig t.m. 24 Juli). BONKAARTEN KD, KE 808: 071 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gram korstloze kaas. 072 algemeen: 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet. 073 algemeen: 450 gr. huishoud zeep of 360 gr. toiletzeep. D 077: 800 gr. brood (geldig t.m. 24 Juli). E 0.79: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinderbiscuits of kindermeel. TABAK EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808 81 versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 84 versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr, suiker boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz, BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH 808 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook L. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Juli worden gebruikt. TN AANSLUITING op ons bericht van gisteren kunnen we thans mei den, dat het Ministerie van Economi sche Zaken mededeelt, dat aan de textiel-détailhandel de gelegenheid zal worden geboden om binnenkort een uitverkoop te houden. Gedurende en periode van ongeveer 14 dagen zal de détaillist textielgoederen vrij of tegen verlaagde puntenwaardering mogen verkopen, mits hij de prijzen met minstens 10 -pet. verlaagt. (Van onze Haagse correspondent). "O ADIO BRUSSEL en de India Ra- dio te India hebben een nieuws bericht doorgegeven volgens hetwelk Hatta te Djokja verklaard zou heb ben geneigd te zijn een spoedige over eenstemming te forceren met Neder land, indien den Haag en Batavia willen garanderen, dat spoedig ver kiezingen worden gehouden en de Federatie spoedig gesticht zal wor den. Als compensatie zou de Republiek bereid zijn, de Nederlandse souverei- niteit de jure te erkennen over geheel Indonesië tot het ogenblik, waarop deze souvereiniteit over gaat op de Verenigde Staten van Indonesië. Vol gens dezelfde berichten zou Hatta het republikeinse leger in dit geval wil len inkrimpen tot 50.000 man. Voor zover ons gebleken is heeft men in den Haag tot nog toe geen officiële bevestiging ontvangen van dit nieuwe voorstel van Hatta. Vol gens hetzelfde bericht zou Hatta de ze concessies reeds besproken hebben met dr. v. Mook, zodat het niet uit gesloten moet worden geacht, dat de bereidheid van Hatta tot deze ver gaande concessies alsnog een gevolg is van de bespreking tussen dr. van Mook en drs. Hatta. Radio Brussel zond ook uit, dat Hat ta beloofd heeft geen nieuwe buiten landse betrekkingen te zullen vesti gen. doch dat hij niet in staat meent te zijn de bestaande verbindingen met het bui' mland te verbreken. Offic kringen in Den Haag to nen grcKe belangstelling voor deze be richten en hebben Batavia om nadere opheldering gevraagd. TS HET ambacht de bloesem van het productie-apparaat, de kunst is de bloesem van de cultuur. Maar het is ook zo, dat zonder een goed am bacht geen goede kunst bestaat. Het is dan ook geenszins verwonderlijk, dat men naast het zuiver ambachtelijke ook datgene wil laten zien. dat het kunstnijvere genoemd wordt en dat In Wilhelminadorp op Zuid-Beveland is het eerste kamp van buitenland se studenten begonnen, die zullen helpen bij het oogsten van het fruit en andere producten. Dit kamp brengt een aantal buitenlandse meisjes studenten, waaronder Amerikaanse, die de tuinders helpen met de pluk van zwarte bessen en straks de boeren behulpzaam zullen zijn bij het krenten der druiven. II. Zijn eigen nationale functie WAT NU de monarchale gedachte aangaat: toen op 30 November 1813 erfprins Willem Frederik te Scheveningen aan land ging, dat is na de aftocht van de Franse autori teiten, ambtenaren en troepen, vond hij niet een chaos. Het bekende drie manschap van 1813 toch had zich met het algemeen bestuur belast. Doch dit is niet het wezenlijke van de zaak. Want wat het voornaamste was, is dit: de in de Bataafse tijd gevormde administratie is bij het verdwijnen van het Franse gezag intact gebleven. Dit is van grote waarde gebleken, want eerst Van Hogendorp's Alge meen Bestuur en dan de erfprins van Oranje-Nassau kon zich aan het hoofd vn die administratie plaatsen. Zodat 's prinsen terugkeer niet betekende de terugkeer van de oude regerings vorm. Die toch was in 1795 roemloos bezweken, reddeloos. Dit alles nu is van essentieel he la ig. In de Bataafse tijd was. zij het ouder zeer moeilijke omstandigheden, een nieuw staatsbestel gegroeid, het Bataafs Gemenebest. Zijn ontwikke ling nam een aanvang in 1801 wat daarvóór, sinds 1795, geschiedde, is een revolutionair, machteloos experi ment werd bevestigd in 1805. Wen Schimmelpenninck een eenhoofdig ge zag ging i oefenen, en in 1806, tofui koning Lodewijk Bonaparte de erfe lijke monarchie aanvaardde. Zijn ko ningschap hter, hoe goed ook zijn intenties ~i, kón niet nationaal zijn: het miste verdienste, het miste en dit is belangrijker het dy nastieke element, dat allen verenigen kan. Zonder betekenis is Lodewijk's koningschap nochtans niet geweest. Het bereikte per slot een deugdelij ker bevestiging van het Bataafse Ge menebest, dat, mede daardoor, in staat was de inlijving bij Frankrijk te doorstaan, om in 1813, onder aan vaarding van wat uit de'oude Repu bliek nog levenskrachtig was, en on der verbinding met het historische, Orangistisch-dynastieke beginsel, zich te consolideren tot het Koninkrijk der Nederlanden. Gering is dit alles stellig niet. En daarom was het een vergrijp aan onze historie en een grote onbillijkheid, toen in 1945 men het geslacht van 1813/'14 gaarne 'n falen toeschreef,... V/ertrouwen, het werd reeds opge merkt, is een van de elementen, welks het wezen van het dynastiek beginsel bepalen. Vertrouwen, we derzijds vertrouwen was grondslag bij het aanvaarden van de souvereiniteit van Oranje in 1813 door volk én vorst. Dat vertrouwen nu is in de historie van ons Koninkrijk niet be schaamd, integendeel, het werd be proefd, bevestigd en versterkt. Niet alleen omdat Oranje weer werd wat Oranje steeds geweest was. „voor stander van de vrijheden des volks", maar vooral omdat het koningschap, hoe ook de omstandigheden zich wij zigden, een eigen, nationale functie is blijven vervullen, omdat het ko ningschap de behoeften van de tijd wist te verstaan. Zeer duidelijk blijkt zulks in de eerste periode van de geschiedenis van het koninkrijk, welke ligt tus sen de stichting en de grote grond wetsherziening van 1848, welks eeuw getij samenvalt met een herziening, die een overbrugging naar een nieu we rechtsorde bedoelt. In die eerste periode was het ko ningschap de actieve kracht van de regering: de ministers waren leiders van hun departementen en als zoda nig uitvoerders van de koninklijke wil. Voor de historie draagt dus tot 1840 het jaar dat hij afstand deed van de regering, koning Willem I grote persoonlijke aansprakelijkheid voor het beleid, inzake de verhouding tus sen kerk en staat was dit beleid be paald ongelukkig en onverstandig, op ander gebied echter, met name op sociaal economisch gebied van forse, zelfs van grootse allure. Het eert de koning, dat hij de zeer ernstige nood, waarin de volksklasse der Ne derlanden verkommerde, gezien heeft) en erkend in zijn wezen, dat hij de moed bezat, ondanks veler onver stand, onwil en tegenwerking. zijn koningschap en zijn zeer bijzondere gaven in dienst te stellen van de uitermate belangrijke taak bjj het arbeidende volk het brood van de be deling te vervangen door het edeler brood van de arbeid, gij zijn zoon en opvolger Willem II (18401849) ziet men een ander motief werkzaam. Stellig, hij was in ■talenten de mindere van zijn vader, hij miste diens vastheid van wil, diens heerskracht. Maar door zijn royale goedigheid, en vooral door een mil dere opvatting in zaken van kerke lijke aard was het hem gegeven pijn lijke tegenstellingen in den lande te verzachten en door vertrouwen te stellen in kerkelijke minderheden een nationale vereniging rondom de dy nastie te bevorderen. Dit geldt in het bijzonder voor het katholieke volksdeel, welks natuur lijke loyaliteit, ten opzichte van het gezag en de gezagdragers, hij wist te veredelen tot vast vertrouwen en be sliste aanhankelijkheid. En als nü, in 1948, Nederland de grondwetsher ziening van 1848 wil herdenken, zal het goed doen de herinnering in dank baarheid te keren naar koning Wil lem II, die door persoonlijk ingrijpen een hervorming bevorderde, welke in velerlei zin voor land en volk tot goede uitkomsten heeft geleid. Dr. L. J. G. V. 7 H. DE PAUS heeft zijn vertrek naar Castel Gandolfo n verband met de internationale toestand uitge steld.

de Stem | 1948 | | pagina 1