De triomftocht van het Wit-Gele Kruis Bobet verdedigde de gele trui koninklijke schat als een Zal Bernadotte verscherpte actie vragen Nakaarten Ned. Antillen vonden basis tot samenwerking Onberekenbare zegen voor de volksgezondheid IN 'T KORT Versterking Britse troepen Maarzijn opgave wordt vandaag verwacht I. ppi VIERDE JAARGANG No. 1124 DINSDAG 13 JULI 1948 Zilveren jubileum wordt groots gevierd MALAKKA EE,N DOUANE-BEAMBTE in Halifax legde beslag op een v'iegend fort dat de piloot „over dc grens wilde smokkelen Het vliegtuig zou voor Palestina bestemd zijn. „Rechtshandeling Landbouwgronden" En weer is het de olie Devaluatie-geruchten Het Regeringsjubileum De oranjewimpel bij de vlag Rondom Berlijn De Waal onrustbarend hoog Redactie-Commissie uit Curaeao gearriveerd DB Regen RONDE VAN FRANKRIJK Franse Italiaan Sciardis zegevierde in San Remo Poolse Bisschopsdelegatie naar Rome Noord en Zuid >|f Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J- v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor" buitenlandse abonnementen worden ob aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. TAAG IN DAG UIT zwermt een legertje van wijkverpleegsters uit over ste- den en dorpen, het emaille-plaatje met het Wit-Gele Kruis op het stuur van de fiets, of op de voorruit van de auto, en vecht het zijne taaie strijd tegen alles, wat de volksgezondheid belaagt. Dag in dag uit komen honderden met de kwaaltjes van alledag een steenpuist, en al dergelijke ongemakken meer die verpleegd en verbonden moeten worden naar de wijkburaux, en trekken lange stoeten moeders met kinderwagens naar de consultatie bureaux Op heel wat fronten vecht het Wit-Gele Kruis, en niet altijd zijn de resul taten aanwijsbaar. Maar dat het Wit-Gele Kruis demonstratie van wat particulier initiatief vermag voor de brede lagen van ons kaholieke volks deel zegenrijk werk doet van de eerste orde, dat zal door niemand betwist worden. De Nationale federatie van het W. G. Kruis die een samenbundeling is in lederatieve vorm van de ver schillende provinciale bonden gaar Woensdag en Donderdag haar zilve ren jubileum vieren. Dat was de re den, waarom wij de heer H. P. Matthee te Moerdijk, die secretaris van de N. Brabantse bond en van de federatie is,naar wat, bijzonderheden vroegen over het werk van de fede ratie en de bonden. De federatie omvat dus de bonden, die in alle provincies met uitzonde ring van Groningen bestaan: ook het R.K. Limburgse Groene Kruis is erbij aangesloten. Van die bonden is Bra bant met 175 plaatselijke afdelingen de grootste, Drente met 5 de kleinste. In totaal bedraagt het aantal plaat selijke afdelingen 606. DE GESTAGE GROEI Uet Wit-Gele Kruis is in het Zuiden zijn triomftocht bronnen; wel iswaar had daar het, neutrale Groene Kruis veel betekenis, maar toen een maal een organisatie op confessionele TTE ONLUSTEN op Malakka ne- men het karakter van een complete guerilla-oorlog aan. Gis teren werd het kolencentrum Ba- toe Arang overvallen en met be hulp van machine-geweren ander half uur bezet gehouden. Vijf Chi nezen werden „uitgekozen" om vermoord te worden. De aanval lers zijn gekleed in uniformen van het Volksleger. TN FRANKRIJK is nu ook 't grond personeel van de vlieghavens in staking gegaan. Voor vandaag wordt een uitgebreide staking door het ge hele land verwacht. riEINRICH BRUENING, Kanselier van Duitsland van 1930 tot 1932, vertoeft in Münster. Zijn reisvergun ning loopt af op 31 Augustus a s. J)E HARINGVANGST was slecht: de helft van het vorig jaar. Maar de veilingprijs was ongeveer het dub bel* van 1947. jyUID-KOREA heeft in navolging van Noord-Korea een Grondwet afge kondigd. ^yATERINGEN gaat in het vervolg ieder jaar feest houden, waarop aan alle jongelui van 23 jaar de „oor konde van burgerrecht" zal worden uitgereikt. Zo schept men traditie. JJE „WILLEM RUYS" is gisteren in Rotterdam aangekomen met 900 passagiers waaronder mgr. Schneiders DIRECTEUR van het Maurits- huis en de heer Katz uit Dieren zijn in verband met het ontdekte ge knoei met schilderijen na verhoor in het Huis van Bewaring te Den Haag ingesloten. H K- H. DE PRINSES-REGENTES heeft de heren Oud (V.V.D.), Ti- lanus (C.H.U.), Zandt (St. Ger.), Wa- genaar (C.P.N.) en Weiter ter confe- rentte ontvangen. £)E ZEVENDE ZETEL voor de V.V. wnrrfLln H8 TvSed! Kamer zal bezet n»Zegering Hadders. De heer Bierema zal voor deze partii zitting nemen in de Eerste Kamer. QP DE „WILLIA", een Amerikaans stoomschip, is muiterij uitgebro ken. Een S.O.S. meldde: „We ziin de toestand niet meester. Komt direct". Het schip vaart ter hoogte van Por tugal. TTOOR DE SNELTREIN Leiden-Den Haag werd een 49-jarige lijnwer- ker bij Voorschoten overreden en ge dood. pERDINAND PEROUTKA, hoofdre dacteur van het Tsjechische dag blad „Svobodne Noviny" is gezond en wel in Engeland aangekomen. Hij wil niet meer naar het land van Gottwald terug! grondslag begon te wei-ken, won ze snel terrein. De Federatie kwam tot stand in 1923 er waren 'toen ruim 100 plaatselijke afdelingen in 1925 waren er 223 afdelingen met» 90.000 leden, en nu zijn er 606 met 480.000. De eerste voorzitter was de Bossche dokter P. v. d. Heyden, de huidige is dr. L. Veeger uit Nijmegen. Vergeten we ook niet diens voorganger, mr. dr. Verschuur, die in Duitsland het leven liet, en die alle aanvallen van de N. S.B. en de Ned. Volksdienst met kracht wist af te slaan. Aanvankelijk schoot het werk inten siever wortel op het platteland dan in de grote steden, alleen de Brabant se steden, en daarvan met name Til burg, dat niet minder dan 20.000 leden telt, vormden daarop een uitzondering Dit werk heeft zich in velerlei rich ting ontwikkeld. Noemen we eerst de ziekenverpleging aan huis door de wijkverpleegsters, waarvan het aan tal van 70 in 1918 gestegen Is tot 887 op het ogenblik. Hoewel het aantal religieuzen 535 overwegend ster ker is, verplaatst het accent zich toch geleidelijk naar de leken. Wat er door deze wijkverpleegsters wordt gepresteerd kan blijken uit het aantal bezoeken, dat door hen wordt afgelegd, en dat in 1947 het getal van 2.8 millioen bedroeg, waarbij dan nog gevoegd moet worden het half mil lioen bezoeken, dat ze moesten ontvan gen. Tweehonderdduizend maal wer den in 1947 verplegingsartikelen uit geleend. DE CONSULTATIEBUREAUX r\e zorg voor moeder en kind een tweede aspect van het veelzijdig karakter van het W.G. werk, die voor al een preventief karakter heeft, vin den we verwerkelijkt ineen van de mooiste instellingen van de organisa tie: de consultatiebureaux voor zuige lingen, die in elke plaats van beteke nis te vinden zijn: in totaal zijn er 532, terwijl er nog 79 in samenwerking met andere organisaties zijn opgezet. De betekenis van deze bureaux kan blijken uit het aantal ingeschrevenen dat in 1947 ruim 67.000 zuigelingen be droeg, met een totaal van 480.000 consulten. Van deze bureaux worden er bijna driehonderd door een huis arts geleid, en 324 door een kinderarts waarvan er verschillende in vol amb telijke dienst zijn. Ook het advies van deze bureaux is voor de aangeslotenen bij het Wit-gele kruis geheel gratis. Ongetwijfeld mede aan deze bureaux is 't te danken, dat de zuigelingen sterfte in ons land weer gedaald is tot 't lage vooroorlogse peil, waarmee ons land met Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika aan de spits staat. DE KRAAMZORG verzorgsters er zijn er 729 beo gen, een opleiding, die zowel theore tisch als practisch is. Aan deze cen tra zijn bemiddelingsbureaux verbon den, die de verzorgsters over het des betreffende gebied verdelen. De resul taten wijzen uit, dat deze centra de oplossing van een goede kraamzorg kunnen brengen, maar de financiën spelen hier een grote rol, want de sub sidie van het rijk is verre van voldoen de. Bij de opleiding in die centra er zijn er 51 wordt gestreefd naar goede persoonlijkheidsvorming, voor al van belang, omdat het hier gaat om de interne kraamzorg, d.w.z. de kraamverzorgster vervangt enige tijd de moeder van het gezin. Verheugend nieuws is, dat in B'oxtel een huis is aangekocht, dat als cen traal internaat gaat dienen voor kraamverzorgsters voor Brabant. lit alle gegevens, die we tijdens het u langdurig en prettig onderhoud met de heer Matthee ontvingen, zou den nog heel wat kolommen te schrij ven zijn. Zo over de schoolartsen dienst, die tot voor kort buiten de gro te steden ontbrak, maar die nu aller wegen wordt georganiseerd, en die in de toekomst za! moeten groeien tot een instelling van de particuliere ge zondheidszorg; zo over de organisatie van die zorg, waaraan met name tn Friesland en Brabant wordt gewerkt om te komen tot een samenwerking tussen overheid en particulier orga nisatie; over de centrale diensten van de bonden, die zich bewegen op het terrein van de geestelijke en de zede lijke volksgezondheid en de gebrekki- genzorg; over de plannen tot rheuma bestrijding, over de E.H.B.O.-onderaf- delingen, over het werk van de dis- trictszusters, die moeder- en jeugd- cursussen geven: en tenslotte over het zilveren jubileum zelf, dat morgen en overmorgen gevierd gaat worden, te utrecht, waar alle werkers en werk sters van deze prachtorganisatie bij een zullen komen, en waar de aanwe zigheid van de Kardinaal en van Prins Bernhard, van min, Drees en van de Belgische minister van Volks gezondheid Verbiest met een Belgi sche delegatie van het Belg. Wit-gele kruis en de Caritas catholica de offi ciële erkenning betekent van al het vele, dat door het Wit-Gele Kruis in het belang van ons volk is verricht. In sommige gevallen pachtdwang "^AAR AANLEIDING van het wets- ontwerp ..Rechtshandeling Land bouwgronden" heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer Vondeling, in een rede te Bolsward o.m. gezegd: De rechten van de pachters zulen worden verbeterd de vestigingseisen echter zullen worden verzwaard. De ruilverkaveling dient te worden ver zwaard, ook op de lagere kleigron den. In sommige gevallen zal zelfs 'n pachtdwang moeten worden toegepast Bij eventuele verkoop dient de pach ter voorrang te hebben, waarbij cre- dietverlening het zwakke punt in het wetsontwerp blijft. Zaterdagavond is Rembrandt's „Nachtwacht" verhuisd. Het enorme doek moest naar een ander gedeelte van het Rijksmuseum worden overge bracht. Vertrouwde dragers, begeleid door politie-mannen, brengen het onder de poort van het Rijksmuseum door naar de andere zijde van het gebouw. Tenslotte de kraamzorg, die jaren het stiefkind is geweest van de particuliere gezondheidszorg, iets, wat gelukkig sinds een vijftal jaren sterk aan het veranderen is, vooral door de oprichting van z.g. kraamcen tra, die de opleiding van de kraam- QE DIRECTEUR van het Intern. Monetair Fonds zal vandaag zijn reis, die ongeveer een week zal du ren, vanuit Washington naar Europa aanvangen. Het Persbureau Tass knoopt daar de (wellicht kwaadaar dig bedoelde) veronderstelling aan vast, dat de directeur met de regerin gen van de „Vijf" (Engeland, Frank rijk en de Benelux) zal gaan praten over devaluatie van de valuta, welke „geen uitstel duldt". Met het oog op de bron, waaruit dit bericht komt, is het goed de meest mogelijke reserve in acht te nemen. Tri ONING IBN SAOED van Saoedi- Arabië heeft bij gelegenheid van het bezoek van Koning Ahdoellah van Transjordanië bevestigd, dat hij van plan is alle petroleum-concessies te annuleren, als tegen de Arabische lan den sancties zullen worden getroffen in verband met de Palestijnse kwestie En hiermee wordt dan nog eens te meer in duidelijke woorden gezegd, waar het sommige landen „eigenlijk" voornamelijk om te doen is, terwijl de Liga bovendien geenszins zal schro men van die wetenschap gebruik te maken. We stellen dit zo en niet an ders. omdat het optimisme, waarvan graaf Bernadotte allerwegen en bij aankomst op ieder vliegveld (Genè- ve, Schiphol en Laguardia) blijken geeft nu niet dadelijk moet worden uitgelegd als „Dat komt daar dezer dagen best in orde met Palestina". Als we tenminste nagaan hoe hevig de gevechten in de afgelopen dagen rond de stad Lydda, die gisteren door de Israëlitische troepen geheel is be zet zijn geweest, dan denken we daar wel een beetje anders over. Zo is het ook in en rond de stad Jerusalem, die sinds eergisteren tengevolge van granaat-inslagen totaal zonder stroom zit. Nu is de vraag, of de „conferentie in de bergen" van de Arabieren een gunstig resultaat zal hebben, terwijl ook veel zal afhangen van wat Ber- Militaire parades te Amsterdam TN MILITAIRE KRINGEN gaan op het ogenblik geruchten, dat ter gelegenheid van de jubileumfeesten ter ere van H. M. de Koningin grote militaire parades te Amsterdam zul len plaats hebben. Deze parades zou den worden gehouden op 31 Augustus 4 en 6 September. Naar verteld wordt zullen alle on derdelen vertegenwoordigd zijn. Tij dens de parades zouden militaire vlieg tuigen boven de stad Amsterdam cir kelen. NIEUWE DIENSTREGELING VLISSINGEN-BRESKENS Ingaande 18 Juli wordt de dienstee geling VlissingenBreskens v.v. van de Prov. Stoombootdiensten in Zee land, welke opgenomen is in de ta bellen 101a en 101b van de Ned. Spoorwegreisgids van kracht. Dit in verband met het dan gereed zijn van de waterstaatswerken te Vlissingen en Breskens voor de fer ryboot. N. te berde zal nadotte voor de V. brengen. In sommige kringen verwacht men, dat hy om een „verscherpte actie" zal vragen; tot dan toe wilde hij zich hierover echter niet uitlaten. ^TENEINDE eenheid bij het gebrui ken van de Nederlandse vlag te bevorderen heeft de Raad van Minis ters bepaald, dat op verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis en op feestdagen, waarbij de twee-eenheid Nederland en Oranje tot uitdrukking wordt gebracht, gevlagd zal worden door alle officiële instantes met Oran je wimpel. Bij alle andere gelegenhe den zal worden gevlagd zonder Oranje wimpel. Een record van de luchtbrug TJOBERTSON, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft te Londen voorgesteld eventueel gedu rende de periode van de Berlijnse crisis de Britse troepen in Duitsland te versterken. Terwijl Robertson in Londen ver blijft, is Anthony Eden naar Duits land gevlogen en brengt Henderson, de Britse Staatssecretaris voor de Luchtvaart, een bezoek aan Berlijn. Hij heeft daar gisteren met eigen ogen kunnen vaststellen, hoe de „Luchtbrug" functioneert. Met een vervoer van 1249 ton aan voorraden naar Berlijn heeft de Britse lucht macht gisteren een (luguber' record gevestigd. Dit woordje „luguber" krijgt nog meer betekenis, als we vernemen, dat in Engeland reeds ernstig overwogen wordt, in welke mate de luchtbrug geschikt is om zieken en ouden van dagen uit het met de hongerdood be dreigde gebied te voeren. De Russen gaan inmiddels voort met het ontdek ken van „zeer versleten" stukken spoorbaan, sluizen die verbeterd of vernieuwd moeten worden en wegen die om herstel schreeuwen Maar een afdoend antwoord uit Mos kou laat nog steeds op zich wachten! T>E WATERSTAND van de Waal is door de regen van de laatste da gen opgelopen tot 7.30 plus N.A.P. voor Tiel. Het gevolg hiervan is, dat de gierpont uit de vaart is genomen en de veerdienst thans wordt onder houden door een stoomboot met aan gekoppelde pont. Het autoverkeer on dervindt hierdoor aanzienlijke vertra ging. D.e pachters van het hooi- en gras land lang de Waal en ook de eigena ren van de steenfabrieken wachten in grote spanning af of de gedurende de laatste dagen reeds versterkte zo merkaden langs de rivier in staat zul len zijn het wassende water tegen te houden. Mochten deze kaden over stromen of doorbreken, dan zullen honderden hectaren gras- en hooiland verloren gaan, terwijl ook de steen industrie aanzienlijke schade zal lij den. /bisteren arriveerden per KLM-toe- stel uit New-York de heren dr. M. F. da Costa Gomez, vertegenwoordiger van Curasao en W. R. Plantz, onder voorzitter van de Staten van Curaeao Beide heren zullen deel uitmaken van de redactie-commissie, die de nieuwe samenstelling van de Grondwet zal behandelen. De heer da Costa Gomez gaf tot zijn grote voldoening te kennen, dat de Arubaanse kwestie thans tot een bevredigende oplossing is gekomen. Gestreefd wordt Aruba en de Antillen een algemene federatieve staatsvorm te geven. Over de hoofdbeginselen, waarnaar zich deze staatsvorm zal moeten richten, heerst in de Antillen algehele eenstemmigheid. Over onge veer vier weken zal het rapport door prof. van Boeyen, voorzitter van de Arubaanse commissie, naar Neder land worden gebracht, dan zal de Ron de-Tafel-conferentie uitspraak doen. „De basis is gevonden voor de toe komstige interne en internationale samenwerking van de delen van het Verenigd Koninkrijk. En daarmede is het voortbestaan verzekerd van Ne derland in de tropen. Ik stel er prijs op, speciaal te ver klaren, dat het diepe inzicht dat mi nister Jonkman ten aanzien van de Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met regenbuien. Naar Noordwestelijke richtingen draaiende en dan tot krachtig toe nemende wind. Koel. Vandaag zon onder 20.56 uur. Maan onder Morgen zon op "*•36 uur. Maan op 14.35 uur. (Van onze speciale verslaggever). SAN REMO, Maandagavond. J)E ZEVEN EN ZEVENTIG, die overgebleven waren van de 120, heb ben ons vandaag een gezellige dag bezorgd. Twee honderd kilometer, van de 245, konden in dolce far niente, of zo ge wilt, in de fauteuil worden afgelegd. De coureurs hadden geen beter tijdstip kunnen uit zoeken want we reden door een landstreek, die tot de schoonste der aarde mag worden gerekend. Cannes, Nice, Menton, het zijn even zovelfe lustoorden waar de karavaan doortrok, zondoorstoven en in strakblauwe heerlijk opwekkende luchten, die noodden om het er eens fijn van te emen. Hadden de renners een afspraak gemaakt, om 't kalm aan te doen? pj! er veel op, want we vertrok- ken alles bij elkaar achttien minu ten te laat en „en route" deed geen sterveling ook maar enige moeite om dal tijdsverlies in te halen. Integen deel, je zag de gekste dingen gebeuren Op een gegeven ogenblik stapten enige Fransen van hun fiets en namen een duik in de Middellandse Zee. In het peleton werd er niet op gereageerd', ook niet later in de ochtend, toen we langs een meertje kwamen en weer andere coureurs een duik namen. En de karavaan sukkelde maar voort, met een gangetje, dat rond de dertig schommelde. Effenaf een wandeling. El kwam verandering, toen Cannes ons uit de verte toewuifde; Cannes met z'n heerlijke, diepgroene palmen, z'n aanlokkelijke villa's, z'n eldorado van tuinen en bloemen. Het gekeuvel in het peleton hield op, want Sciardis, na Lambrecht de best geplaatste internationaal, was plotse ling weggesprongen. Hadden de namen van Vietto, Teisseire, Bobet en Lazari- des, die enthousiasten hier op speciale borden hadden geschilderd hem wild gemaakt Z'n Italiaanse bloed begon blijkbaar te bruisen, nu zijn oude va derland zo vlakbij kwam. Het bleek weldra slechts een schijn beweging te zijn geweest, zodat de rust weer terugkeerde. Daarin werden we in Cannes echter weer gestoord door een aanrijding, waarvan de grote „Gi- no" het slachtoffer werd. Woest gehuil steeg op uit de Italiaan se volgauto's. De heren kwamen pas tot bedaren, toen hun duidelijk werd. dat het nogal los was gelopen met de koning der bergen. Een nieuw achter wiel werd aangedragen en 15 seconden later reeds kon Bartali zijn weg ver volgen en nog vóór Nice had hij de hoofdgroep weer bereikt, ongeveer op hetzelfde ogenblik, dat Sciardis voor de tweede keer wegspurtte. Ernstig gemeend JXe groep scheen héél geen behoefte te koesteren om hem tot de orde te roepen. Men deed of een outsider voor de grap de benen had genomen. Dat Sciardis het ernstig meende bleek spoedig p»—»» kilometers ver derop boekte hij reeds 'eei voorsprong vai 2 min. 35 sec Dat was d< koersleiders toch wel iet: te gortig. Zij bi gonnen te di rigeren en mei een was he: spel aan d< gang. Een aai tal benen blee' daarop niet be rekend va. het zwemme: misschien? c m. v. Marine! Goussot, Mu' Ier (wiens lc toen reeds b, zegeld was! Joly, Martii en De Griba' dy, maar wa' later wisten zi toch weer bi het jagend peleton aan t sluiten, waari' onze drie land genoten e' Kirchen rusti' i.Tcpri de wri len meekw men. ikele Dé grensoverschrijding bij Garavan waar Frankrijk ophoudt en Italië begint ging niet zo voorspoedig. Ik bedoel niet wat de formaliteiten be treft, want dat ging gesmeerd met die lachende, enthousiaste carabinieri die alsmaar om Bartali riepen, doch ten aanzien van de pech welke tezeif- der tijd Chapatte over/iel (bandbreuk) Feruglio (derailleur in diggelen), Bo- naventure (onwillige ketting) enzo voort. Tegelijkertijd viel het hoofdpeieton. in drie stukken uiteen. Twintig kilo meter restten nog en men wilde blijk baar Sciardis vóór San Remo weer in de groep terughalen, maar daar kwam niets van, óók al omdat de Fransen méér oog hadden voor Bobet en Lam brecht. Vervolg zie pag. 3. West getoond heeft te bezitten, van moeilijk te overschatten belang is ge weest voor de vruchtbare resultaten, waartoe wij thans op het punt staan te komen. Op dit moment, intussen, verwacht Curasao, naast juridische constitutie, ook actieve bijstand van Nederland in het belang van de vor ming van de nieuwe Nederlandse An tillen", 0VEREENKOMSTIG mededelingen van de Aartsbisschoppelijke Curie te Krakau zal Z.Em. Adam Kardinaal Sabieka, aartsbisschop van Krakau, aan het hoofd van een delegatie der Poolse bisschoppen zich nog deze week op weg begeven naar Rome. Voordat hij naar Italië vertrekt, zal de Kardi naal nog een bezoek brengen aan de Poolse primaat, Kardinaal Hlond, aarts bisschop van Warschau, om met hem nog verschillende problemen te be spreken. ■yAN 1621 Aug. a.s. zal op het Ge- meen^chapsoord „Drakenburgh" een studieweek worden gehouden, waarin het ontstaan en de groei van de Groot-Nederlandse Cultuurgemeen schap van alle tijden wordt belicht. Verschillende bekende persoonlijkhe den uit Holland en Vlaanderen wij noemen slechts Prof. dr. Jozef Muls, Prof. Dr. L. G. J. Verberne, Mr. Car los Gits, Dr. A. v. d. Poel, Dr. A. Weij- nen en Prof. Dr. R. Post zullen als inleiders optreden. Bovendien zal de bekende -cultuurfilosoof Prof. Dr. Aloys Dempf uit Weenen een rede uit spreken over „De Toekomst der Wes terse Beschaving". De conferenties zullen afgewisseld worden met enke le excursies, terwijl tot slot een artis tieke avond met muziek, zang en de clamatie zal worden aangeboden. AKTALI HETEN. BRENG raar Marseille, illustr T CONSEQUENTIES n... ?ert dit. ï)e Koning der bergen hem, ^0vens'.aanU plaatje, genomen wordt geschaduwd door Bobet, 11e- fle daarachter rijdende Lambrecht, die Gino geen kans bieden om te ontsnappen TNE TIJD van nakaarten is aange- U broken. Ons werd het volgende stukje ter plaatsing aangeboden: Nu de verkiezingen achter de rug zijn, is het gevaar dat door dit schiijven de gemoederen in verwarring raken, zo dat een ongunstige weerslag in het voor de KVP benodigde aantal stem men kan ontstaan, uitteraard uitgeslo ten. Bovendien geloof ik niet. dat uw blad, gedreven door motieven, waarover ik. evenals waarschijnlijk gijzelf, niet in debat wens te treden, er bijzondere prijs op gesteld zou hebben, uitsluitend de maatstaven van objectiviteit en on partijdigheid aan te leggen, om te zwij gen over de mogelijkheid dat dit ar tikel enige dagen geleden niet in aan merking gekomen zou zijn voor publi catie. Desondanks is dit voor mij een eden te meer om het volgende onder uw aandacht te brengen. Ongetwijfeld is het u bekend, dat de situatie waartegenover de KVP in de af gelopen verkiezingsstrijd was komen te staan, een enigszins ander karakter droeg dan destijds in 1946. Niemand, ook niet het partijbestuur der KVP durfde zich te ontveinzen, dat die si tuatie moeilijkheden opriep, die raak punten vertoonden met kwesties van principiële aard. Dit de KVP te ver wijten. is onredelijk, maar zeer rede- iijk is het. dat iemand die zijn gezond verstand degelijk wenst te gebruiken, bezwaren en zelfs zeer gegronde be zwaren kan hebben tegen de methode, waarop de KVP deze moeilijkheden trachtte op te vangen. De innerlijke te genspraak tussen haar programma en feitelijk beleid werd zelfs zo groot, dat een herderlijk schrijven van het Episco paat als redder in de nood kwam. De conclusie ligt dus voor de hand, dat bij een consequent en eerlijk gevoerd be leid de verschijning van het Bisschop pelijk Schrijven, uilen naar Athene dra gen. had betekent. Om alle misverstand te voorkomen wijs ik er nadrukkelijk op geenszins te willen beweren, dat de Brief heeft gefungeerd als vlag om 'n lading van twijfelachtig gehalte te dekken. M.a.w. het kernpunt van dit betoog is niets anders dan er op te wij zen, dat de KVP nimmer het recht heeft van de daken te verkondigen, dat zij een onfeilbaar juist en alleenzalig makend beleid voert, steunende op het argument, dat zij toch het grootste aantal stemmen op haar lijst verenigd heelt. In het licht van de feiten en om standigheden. welke een groep onver antwoordelijke dissidenten er toege bracht hebben met eigen lijst uit te ko men is het vermaan van de Bisschop pen het enig doorslaggevend argument geweest om een nadenkend kiezer zijn stem aan de KVP te doen geven. Hier op kan niet genoeg de aandacht wor den gevestigd! En men mene nu niet. de bezwaren, ontstaan door het verschil in inzicht in een van de meest op de voorgrond tredende punten, nl. het In- diëbeleid uit de weg geruimd te hebben door, speculerend op onberekenbare sentimenten van de onontwikkelde te goedertrouwe kiezei smassa, zetels te laten bezetten door leden, die men met de beste wil van de wereld nu eenmaal geen Indiëspecialisten van formaat kan noemen. Deze oogkleppenpolitiek zal voorlopig niet doorzien worden door 't gros van de leden, hetgeen echter niet wil zeggen, dat in de toekomst de de- sastreuse gevolgen van onoprechtheid en onwaarachtigheid, zelfs in politicis, zullen uitblijven. Het gaat er immeis niet om, de zuiver met het actuele verbonden problemen met lapmiddelen een oplossing en vaak nog maar een schijnoplossing te bezorgen, doch om een politiek, die een soliede zekerheid geeft de toekomst optimistisch in Je gaan en dit laatste is slechts mogeliik, indien waarachtigheid en eerlijkheid tot de leidende motieven behoren. We willen om het antwoord te ver eenvoudigen, uit dit stukje de volgende stellingen opvissen: le. Ons blad zou er in de verkie zingsdagen niet veel prijs op gesteld hebben de maatstaven van objectivi teit en onpartijdigheid aan te leggen. 2e. Iemand die zijn gezond verstand degelijk gebruikt, kan zeer gegronde bezwaren hebben tegen de wijze, waarop de KVP de kwestie-Weiter aanpakte. 3e. De KVP heeft nimmer het recht van de daken te verkondigen, dat zij een onfeilbaar juist en alleenzaligma kend beleid voert, omdat ze het groot ste aantal stemmen behaalde. 4e. Het enig doorslaggevend argu ment om een nadenkend kiezer zijn stem te doen geven aan de KVP is het vermaan van de Bisschoppen ge weest. 5e. De KVP heeft de eenvoudige kiezers bij de neus genomen bij het bezetten van zetels door zogenaamde Indië-specialisten. Bij de beschouwing van deze stel lingen van een nadenkend KVP-stem- mer is het merkwaardig, dat hij niet bedacht heeft, hoe denigrerend zijn proza eigenlijk is voor verschillen ge loofsgenoten. Hij begint met ons blad een veeg uit de pan te geven. Hij kan blijkbaar niet geloven, dat we van onze eigen diep ste overtuiging uit een kenze deden en die keuze ook aan anderen hebben aanbevolen. Neen, daar moet iets achter zitten en vermoedelijk bedoelt dexinzender te suggereren: druk van hoger hand. Over zulk een ongeloof en zulk een suggestie debatteren we inderdaad niet. We signaleren ze slechts. Stelling twee is een onbestrijdbare stelling. Alleen zouden we er een an dere naast willen zetten: Iemand, die zijn gezond verstand degelijk gebruikt, kan evenzeer tot de conclusie komen, dat de KVP-leiding geen andere weg kon inslaan dan zij heeft gedaan. Het is nu eenmaal zo op deze wereld, dat er altijd meningsverschillen zullen be staan, ook tussen mensen, die degelijk hun gezond verstand gebruiken. De derde stelling is ook onbe- strijdbaar. Onfeilbaar en alleenzalig makend is alleen onze Moeder de H. Kerk. Daarnaast geldt de stelling, dat een groep, die een gering aantal stem men behaalde, evenmin persé gelijk heeft. De vierde stelling zouden we met de meeste klem willen bestrijden. Er zijn nadenkende kiezers geweest, voor wie het vermaan van de Bisschoppen al leen doorslaggevend is geweest. We nemen aan, dat inzender daartoe ook behoort. Maar er zijn ook mensen, die al nadenkend het beleid van het Ka- binet-Beel inzake Indonesië in zijn grote lijn als het enig juiste beschouw den in het licht van heel het com plex van omstandigheden: het vacuum na de capitulatie van Japan, het ont waken van Azië. het wantrouwen van de Indonesiërs als gevolg van de al te aarzelende ontvoogdingspolitiek. onze economische moeilijkheden, onze posi tie temidden van de grote mogend heden en nog zo veel meer. Nu wil len we hierover thans geen debat gaan ontketenen. We wilden alleen maar degenen, die dit Indiëbeleid afkeuren, het aureool van alléén-nadenkendheid ontzeggen. Er zijn heel veel naden kende Kiezers geweest, die geen ver maan van de Bisschoppen nodig had den om hun stem aan de KVP uit volle overtuiging te geven. Heus. de regeerders en hun aanhangers zijn niet helemaal van hersens gespeend. (vervolg op pag. 2)

de Stem | 1948 | | pagina 1