en Land Combinatie beurtvaart- wegvervoer Stille frontstrijd op Borneo Bezitsspreidmg door een eigen huis Voorbeeld, liefde en tact Sportdag met Ballonvaart DE STEM VAN MAANDAG 12 JULI 1948 I Het was voor de parochie Heikant gisteren een mooie dag. Immers voor het eerst sedert het bestaan van de- I ze parochie droeg een harer zonen Pater Eug. van Acker, zijn eerste H. Mis op. Al vroeg werd 's-morgens de feeststoet voor de kerk opgesteld en vooraf gegaan door de plaatselijke ruiterij trok het muziekgezelschap, gevolgd door wagens, waarop het feestcomité, bruidjes en kroonsters hadden plaats genomen, naar de ou derlijke woning van de neomist, waar de voorzitter van het feestcomité, de heer Martinet, een kort woord sprax Vevolgens trok men naar de kerk, terwijl de neomist en zijn familie in volgauto's hadden plaats genomen. Voor de kerk stonden bruidjes en schoolkinderen opgesteld en onder klokgelui werd pater van Acker in ae feestelijk versierde kerk, waar t wit geel der pauselijke ldeuren en het rood der rozen overheerste, binnen gehaald. Met assistentie van pastoor Claessen, pastoor Doens en zijn neef onderpastor A, Malse uit Watervliet, droeg de neomist zijn eerste H. Mis op. Ht koor zong o.l.v. de heer P. v. Gooyen, op verdienstelijke wijze de meerstmmige Missa in honorem sanc tas Ceciliae van Robert Ouypers. De De feestpredicatie werd door onder pastor Malse gehouden. Na de H. Mis gaf de jonge priester zijn eerste zegen en werd hij op de trede van de kerk toegesproken, terwijl o.l.v.de heer d'Hooge, door enkele kleintjes een vers werd opgezegd en door de schoolkinderen een feestlied werd ge zongen. Pater van Acker dankte ont roerd. Hij sprak de hoop uit, dat in Heikant veel priesterroepingen zou den kamen. Vervolgens ging men naar de pastorie, waarna in het pa tronaat 'n algemene huldiging plaats vond en het geschenk der parochie, een volledig missaal, werd aangebo den. Namens 't gemeentebestuur sprak de burgemeester de jonge priester i toe. In de kerk merkten we nog op de overste van de paters Maristen uit Hulst, tot welke congregatie de neo mist behoort, pastoor Preijers en ve le andere geestelijken. De receptie, die in het patronaat plaats vond, werd door velen bezocht. Om 3 uur werd een plechtig Dof gecelebreerd en om half acht bracht de plaatselij ke muziekvereniging een serenade aan de pastorie. Sport in 't Kort In Zceuwsch-Vlaanderen tot stand gekomen Een muizennest met bonnen Het gevecht tegen de vermoeidheid, de verveling en de eenzaamheid Strijd om de macht in de lucht Loffelijk initiatief van Brabantse gemeenten I Bouwspaarraad gesticht Opvoedkundige Notities Jongens jasjes Houdt U Zondag 8 Augustus vrij te OVEZANDC VERGADERING ZEEUWSE POLDER- EN WATER- SCHAPSBOND Te Tholen hield de Zeeuwse pol- der- en waterschapsbond zijn jaarver gadering. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur tot secretaris-penningmeester mr. K. J. Munters heeft beno&id. Ak bestuursleden werden herbe- A rfo heren M W. van Arenthals teKab en J Goefhecr tc Wolphaarts- dijk. Tr C de Bakker hield een lezing over de betekenis van de waterhuis houding in de polders voor land- en f tuinbouw. Heikant EERSTE H. MIS TATER v. ACKER Hulst Kon. Harmonie Het concert van de Kon. Harmonie, dat vandaag ge geven zou worden, zal door bijzonde re omstandigheden geen doorgang vinden. Terneuzen Gem. Badinrichting Het aantal bezoekers in de Gem. Badinrichting bedroeg in de maand Juni totaal 3653 tegen 3743 in de maand daarvoor. In de verstrekking van badzeep is ondertussen ook een belangrijke ver betering te melden door het feit, dat thans geparfumeerde stukken zeep beschikbaar zijn met een gewicht van 10 gram per stuk voor de prijs van 3 cent. Voordien bedroeg het ge wicht slechts 5 gram per stuk. Zierikzee Geslaagd Onze stadgenoot M. J. Hoogstra slaagde aan dc Rijksuniver siteit te Leiden voor het candidaat- examen geneeskunde. In de halve finale van het lawn- tennis-tournooi van Beerschot A. C. is mej. Hermsen (Ned.) met 6-1 6-4 verslagen door mevr. Weiss (Argen tinië) De Fransman Cerdan heeft in 'n wedstrijd om het Europese bokskam pioenschap middengewicht op punten gewonnen van de titelhouder de Belg Delannoit. De Nederlandse hockeyspelers, die aan het Olympisch hockeytoumool deelnemen, zullen met rugnummers uitkomen. De in het Feijenoordstadion ge speelde voetbalwedstrijd Feijenoord tegen een Vlaams keurelftal, is door Feijenoord gewonnen met 6-3. Rust stand 3-1. HHYC bevocht een 4-1 hockey-ze- ge op de rest van Nederland. Kruise was goed op dreef en maakte 3 goals Middelburg Pl'BLICATlE. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van \\rat samenwerking vermag, is thans bewezen door de combinatie, die gevormd is tussen de Beurtlijn- vaart en het Weglijnvervoer, waar door het verkeer van en naar Z. VI. op 1 Juli j.l. geopend werd. Hierdoor is bereikt, dat het water- en weg vervoer in handen gekomen is van particuliere ondernemers. De strijd, die lange tijd gevoerd werd tussen de spoorwegen en deze ondernemers, is thans ten gunste van de ondernemers beslist. Er is nu een eind gemaakt aan de ongeoorloofde uitbreiding van het staatsvervoer in Z, Vlaanderen, dat zonder gebruik making van het vervoer over de rails auto's met het opschrift Ned. Spoor wegen gebruikte om het vervoer van de beurtlijnvaartschepen en van de autolijndiensten over te nemen. Ernstig en in volledige samenwer king zullen de particuliere onderne mers het door de spoorwegauto's ver overde terrein gaan terug winnen. Het wegvervoer alleen was hiertoe niet in staat en evenmin kon het beurtvervoer alleen deze kwestie op lossen, maar nu er samenwerking is gekomen, vormen zij tesamen een ver keer, dat iedere verlader in alle op zichten zal bevredigen. Ook met de rest van Nederland is een nauwe samenwerking tot stand gekomen, welke samenwerking be trekking heeft op dedrie groepen beurtvaartverbindingen tussen Rot terdam en Z. Vlaanderen t.w. de beurtvaartcombinatie 't Land van Hulst te Walsoorden, de Wiebajo te Terneuzen en Cadzandria te Breskens en aan de zijde van het wegverkeer de Coverolijndiensten, waarin thans ook zijn opgenomen de Z. Vlaamse lijn en bodediensten, verenigd in de Samenwerkende Bode- en Lijndienst Ondernemingen (Sablo). De drie uit- en invalspoorten in ons gewest zijn dan de reeds eerder genoemde havens van de beurtvaart- combinaties, waarop dan de lijndien sten aansluiten, die overal centrale punten in het land bezitten. De aan- en afvoer is gecentrali seerd te Rotterdam. Niet minder dan 48 beurtvaart- en wegvervoeronder- nemingen in geheel ons land nemen aan deze samenwerking deel. Door de totstandkoming van deze samenwerking wordt de vrucht ge plukt van meer dan anderhalf jaar van voorbereiding en onderhandelen tussen twee vervoerstechnieken. De ervaring leert echter, dat men voorzichtig dient te zijn met verwach tingen ten aanzien van resultaten van gevormde combinaties, omdat het in dividualisme meestal te groot blijkt te zijn. Het zal daarom van de be trokkenen zelf afhangen of uit deze samenwerking een krachtig geheel zal kunnen groeien. Het is ongetwijfeld een ontegen zeggelijk feit, dat het vervoerswezen een moeilijke tijd doormaakt, zodat samenwerking in alle opzichten ge wenst is om tastbare resultaten te be reiken. Het is te hopen, dat de thans ge vormde combinatie in staat zal blij ken te zijn om aan bestaande ver langens in alle opzichten tegemoet te kunnen komen, terwijl tegelijker tijd bereikt wordt, dat de positie van de bij deze combinatie betrokken on dernemers en in verband daarmede ook de bestaansmogelijkheid aanmer kelijk verstevigd is. Ook het particu lier initiatief moet een kans gegeven worden en vanzelfsprekend heeft de particuliere ondernemer een gegrond recht op bestaansmogelijkheid. mbtenaren hadden bij een winke- lier in een onzer Zuidelijke steden geconstateerd, dat de man niet over 't aantal bonnen beschikte dat hij vol gens zfjn boekingen zou moeten hebben. Deswege ging hij op de bon. kreeg 'n dagvaarding thuis en verscheen voor 't groene hekje. De officier las de aan klacht voor en reeds maakte de po litierechter zich gereed om verd. te ondervragen, toen deze opmerkte, dat de dagvaarding niet klopte. „Hoe zo dat?" En toen kregen we een wonder lijk verhaal te horen. Een paar dagen nadat de ambtenaren de overtreding hadden geconstateerd, ontdekte verd. bij het inrichten van een nieuwe éta lage plotseling een muizennest met bonnen. Met deze kostbare coupures liep verd. vervolgens als een haas naar het distributiekantoor waar de bonnen in mindering van zijn tekort werden gebracht. Verd. dook in zijn borstzak en be gon met papieren cn papiertjes te schermen, waar de edelachtbare he ren achter de tafel hoegenaamd geen interesse voor toonden, verdiept en onthutst als zij waren door die onver wachte vondst van zo maar een mui zennest met bonnen. „Frisse boel" meende de politierechter toen ie enigszins van de verrassing bekomen leek. De constructieve geest van de of ficier was al verder en concludeerde: „Dan hebben de muizen de kazen la ten liggen en zijn regelrecht naar de bonnen gegaan." Inmiddels ratelde de nog jonge, slanke winkelier aan een stuk door en trachtte de als het ware voelbare twij fel met een stroom van woorden weg te spoelen. „Het lijkt wel gek, gaf ie toe, maar toch is het zo." Naast verd. woon 'e een groente handelaar die bovendien nog vee hield ook, zodat het daar krioelde van mui zen; ook van muizen die op stroop tocht gingen op vreemd territoire. „De muizen hebben m'n hele zaak weg gesleept." Het was blijkbaar een sterk onuit roeibaar soort gedierte want toen de politierechter sprak over rattenkruid antwoordde verd. dat er voor 10 dode muizen 100 andere verschenen, het geen inderdaad een ontmoedigende bestrijding mag heten. Afijn, de offi cier achtte het wettig en overtuigend bewijs van verd. schuld bewezen en eiste f 40 boete of 8 dagen hechtenis, om verd. „uit zijn muizenissen te helpen" waarmee de rechter het in z'n oordeelvelling eens bleek met een: Daar kan ik mee accoord gaan", waar op de spraakzame winkelier prompt antwoordde: „Ik ook", waarna hij ken nelijk verlicht rechtsomkeer maakte en de parketwachter een knipoogje toewierp. Rijksmonumentenzorg heeft een aantal huizen met houten gevels, die in ons land uiterst zeldzaam zfjn, onder haar hoede genomen. Deze woningen, waar van in Wittem bij Vaals de mooiste voorbeelden te vinden zijn, verkeerden ln desolate staat. Hierboven een der geheel gerestaureerde gebouwen. Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat zij hun beslissing op het ver zoek van J. de Pagter om vergunning ingevolge de Hinderwet voor perceel Koudekerkseweg 36, sectie I no. 1437, hebben verdaagd. 716-0 Burgemeester en Wethouders van T TT Middelburg brengen ter openbare ken- JJET is stil geworden onder de palmen van de Indonesische archipel.. Het nis, dat zij hun beslissing op het ver-, rumoer van ontploffende landmijnen en sniperschoten is nagenoeg ver ziek van de firma A. J. Stoppels en! stomd. Slechts hier en daar op Java spelen enkele republikeinse branies nog Zn. om vergunning ingevolge de Hin- j wel een bestandschendinkje, maar van gevechten en strijd kan men over het derwet voor perceel Kerkstraat 36,algemeen niet meer spreken. Op Borneo klinkt er alleen nog af en toe een Sectie I Nr, 943 hebben verdaagd^ schot voor een hert of zwijn. Maar de militair en vooral de militair op Bor- i neo, het eindeloze, woeste, eenzame en vergeten land, heeft nog andere strijd Burgemeester en Wethouders van te strijden, de strijd tegen de moeiten, teleurstellingen, verlatenheid en het Middelburg brengen ter openbare ken- j uitzichtloze idéé van twee jaar achtereen dezelfde, eentonige tropendienst. nis. dat zij hun beslissingen op het ver- zoek van M. J. J. van Beveren, c.q. "yecl Is er reeds over deze stille Zeeuwse Slachtproducten Handel om vergunning ongevolge de Hinderwet voor perceel Seisweg Sectie E. nr. 2238 hebben verdaagd. 717-0 Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat zij hun beslissing op het ver zoek van A. Polderman en Zn., N.V., om vergunning ingevolge de Hinderwet voor perceel Kinderdijk 30 Sectie C. nr. 1534 heben verdaagd. 718-o Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat zij hun beslissing op het ver zoek van Shell Nederland N.V. om vergunning ingevolge de Hinderwet voor perceel Molenberg 17 Sectie D nr, 3080 hebben verdaagd. 715-0 Middelburg, 7 juli 1948. Burgemeester en Wethouders voor noemd, Jhr. Mr. W. C. Sand berg tot F.ssenburg, Burgemeester. J. Tb. Koene, Secretaris frontstrijd geschreven. Veel is er ook nog over te vertellen, maar de lange verhalen zijn reeds gedaan in de soldatenboeken. Daarom wordt hier volstaan met korte voorbeelden en aanhalingen typerend voor het le ven op Borneo.... Verspreid over onvoorstelbare op pervlakten liggen de schaarse buiten posten, waar plukjes soldaten politie- agentje spelen. De Amsterdamse po- litie-agent heeft zijn patrouillewijk van vijf, hoogstens tien straten. Het buitenpostje, waar een dertig mili - tairen huizen, heeft een patrouille wijkje van 5000 vierkante kilometer, wat ongeveer gelijk staat met de op pervlakte van de provincie Noord- Brabant, bedekt met wouden en moe rassen. Een patrouille op Borneo duurt dan ook normaal een week. Zeven da gen lopen, bepakt en bezakt, door struiken en bomen, zo dicht op elkaar als de drukletters van deze krant, of door week moeras met blubber zo zwart als deze drukinkt ln een laag van soms een halve meter en meer. Deze negen kindertjes, allemaal onder de zes jaar, zf)n op weg naar de fi nales van de Engelse damkampioenschappen, die in Londen zijn gehouden (en bate van het „Zonneschijnfonds" voor blinde baby's. Jury en publick hebben met verrukking gekeken naar de vlugge kleine voeljes van de kleu ters, A A 's Avonds bivak in een primitieve kampong, houthakken, zelf rijst ko ken, kleren wassen, je half laten op vreten door de muskieten en des morgens maar weer verder met een stijf lichaam. Voor één week, een kampeertochtje. Voor één maand, een interessante pe riode uit je jonge leven, maar voor één jaartwéé jaarEr zijn een dokter en een tandarts op Zuid-Bor- neo. De tandarts gaat naar de posten om te trekken of te plomberen, maar het feit, dat er geen enkele spoor weg, hoe klein ook, is te vinden nog daargelaten, ook de wegen zijn schaars en slechts enkele posten zijn per jeep te bereiken. Naar de andere posten moet de arts zich maar weten te be helpen met een oude schuit langs de rivier of wat dan ook om zijn instru menten cn apparatuur te vervoeren. De dokter rijdt in een wagen, ge formeerd uit een conglomeraat van onderdelen uit diverse andere afge keurde vehikels en niet alleen dat de onderdelen zijn overgenomen maar daarmede ook de nukken Van de an dere wagens Er is ccn filmtoestel, of beter er was een filmtoestel om op de verste posten periodiek een film te vertonen. Door een of andere schok is de ge luidslamp gebroken en nu speelt de film behalve onderbrekinkje (van wege de praehistorisehe film) ook nog stommetje. Weet Philips in Eindho ven dat de Nederlandse soldaten op Borneo onder de Dajakbevolking re clame maken voor zijn gloeilampen, die door de Dajaks worden omschre ven als bolle stukjes glas gevuld met melk (wanneer ze branden) terwijl een goede geest in 't touwtje (koord) zit. Zou Philips daarom als commissie loon niet een geluidslamp aan het troepencommando van Zuid-Borneo te Bandjermassin willen sturen? Een contactofficier, die de taak heeft om onze jongens sociaal te verzorgen en voor te lichten, moet naar een enkele post soms vijf dagen i'aren. Als hij daar dan drie dagen blijft om de afgelegen postbezetting nieuws te brengen, en zijn verder werk te doen, dan heeft hij dus, de terugtocht meegerekend, twee weken nodig voor één zo'n post. Een Europese vrouw, die uit Ne derland vertrok om haar echtgenoot- officier in de rimboe te volgen, moet haar man, ondanks, dat ze op Borneo woont soms een maand missen, om dat hij er vaak als patrouillecomman dant voor een poos op .uittrekt. Dc ene vrouw kan tegen de eenzaamheid en passeert de tijd met alle mogelijke karweitjes, zoals het vlechten van dingetjes, het kweken van orchideeën of hef geven van onderwijs aan de analfabete bevolking. Maar andere vrouwen voelen zich angstig en in een woord hopeloos, zoals de kapiteins echtgenote, die als Groningse boeren dochter haar man nareisde met haar twee kleine kinderen. p>n dan een aantal pas gearriveerde 1 soldaten, die ik ontmoette op een post in Zuid-West-Borneo. Met veel enthousiasme hebben de Indische le- germannen daar een half jaar geleden een grote cantine gebouwd, versierd met een duur uithangbord: Prinses Marijke Cantine. Een toneel waar nog nooit iemand op de planken heeft ge staan. Een bar, waar je nooit limo nade of andere drank kopen kunt, waar de soldaten altijd alleen een handvol katjang goreng (pinda's) in krantenpapieren zakje kunnen krijgen enwaar je het laatste nieuws kunt peuren uit een weekblad van Octo ber vorig jaar en niet te vergeten een of ander verdwaald vakblaadje van de Tuindersbond of de Filmwereld.. (Door onze luohtvaartmedewerker) A MERIKA beleefde dezer dagen 'n sensatie, toen de eerste foto's ge publiceerd werden van het Russische straalvliegtuig, dat ook sneller dan het geluid gevlogen zou hebben. De Russen moeten hierover zeer ont stemd zijn want zij staan hier tegen over een geraffineerd spionnagespel. Bij de proefnemingen met dit; toestel immers werden buitenlanders ge weerd. De Amerikanen hebben meteen maar verteld, hoe zij aan hun gegevens ge komen zijn. Zij hebben kans gezien tijdens de manoeuvres, die de Rus sen met het toestel maakten met bi telescopische lens foto's te maken. Hoe het filmpje door het ijzeren gordijn gesmokkeld werd /-wordt ech ter niet verteld. Amerikaans experts zijn onmiddellijk aan het werk geto gen en zij kwamen met het volgen de rapport over „de trots van de luchtmacht1'. Het is een toestel, waaraan de Duitsers al een jaar voor de capitulatie werkten. Het model was genummerd DFS 346. Zij zagen evenwel geen kans het toestel te vol tooien, voordat de Russen het land binnenvielen. De laatsten legden ter stond beslag op dit fraaie werkstuk en voltooiden het met behulp van eveneens uit Duitsland gerequireerde technici. Maar toen nog hadden zij geen behoorlijke motor voor dit vlieg tuig. Men kan zich de vreugde van de Russen voorstallen toen zij het vorig jaar krachtens het met Enge land gesloten handelsverdrag 50 voor treffelijke Rolls Royce Nene straal motoren ontvingen, die dan ook ter stond gebruikt werden om het eerste Russische super-sonische vliegtuig te vervolmaken. Nu vliegt het: een Duits ontwerp met een Britse -motor. De Russen zelf zullen dit type nu ijverig na bouwen. XTOE dikwijls hebben wij het al niet meegemaakt, dat kleine luiden ons vol trots hun „eigen huis" lieten zien. Zij vertelden er dan doorgaans bij door uiterste spaarzaamheid dit eigen bezit verkregen te hebben. Deze zucht naar een eigen huis is ons meer op het platteland opgevallen dan in de grote stad. Wjj hebben steeds het volste respect gehad voor de betreffende mensen, omdat wij hebben erva ren, dat zij hun bezit vergaard hebben door het eenvoudige doch schone kapitaal van hun arbeidzame handen. Het huisbezit stelde r deze mensen op een hoger niveau, dan waarop wij hen oorspron- kelijk hadden geplaatst. gemeentelijk hypothecair crediet krij gen van max. 85 pet. der stichtings- kosten van een huis, terwijl bouw- spaarders een aanvullend crediet van de gemeente krijgen boven het bouw- kaskapitaal. Dit crediet kan tot max. 95 pet. der totale stichtingskosten gaan. De gemeente neemt voorlopig in ieder geval voor haar rekening het onrendabele deel der bouwkosten, dat wil zeggen het verschil ln de bouw kosten van 1940 cn thans. Uiteraard is dit verschil zeer aanmerkelijk, maar de Bouwspaarraad staat op het standpunt dat alleen door deze vérgaande gemeentelijke tegemoet koming het eigen bouwen ondanks de hoge bouwkosten bevorderd kan worden Overigens is het onrendabele leel der bouwkosten gelijk aan de bij en die de gemeente volgens de fli- ie- ringsregeling 1947 van het Rijk ont vangt, zodat volgens burgemeester van Heivoort het risico van de gemeente tot normale proporties is teruggebracht Bovendien worden de adspirant-oou- wers van tevoren behoorlijk „getest". Aan de hand van uitgebreide becij feringen zette de burgemeester ons uit een wat voor kapitaal de adspirant- bouwer moet bezitten om een eigen huis machtig te worden. Bij een wo ning die thans f 13.000 kost (dus een flinke arbeiderswoning) moet de niet- I-Iet eigen huisbezit daaronder te verstaan het bezit van een woning die door de eigenaar zelf bewoond wordt is uitermate belangrijk, zeker voor de „kleinere man". Men kan het beschouwen als 'n soort bezitsspreiding waarvcor thans grote belangstelling is ontstaan. Daarom verdient dan ook een plan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, afdeling Noord-Brabant, zeker de aandacht. Het is gebaseerd op het bevorderen van het eigen huis bezit, speciaal onder de arbeidende klasse en is dus belangwekkend met het oog op de reeds zo dikwerf oe- lichte sociaal-economische aspecten van het woningnoodprobleem. Het pl an van de Ver. van Neder landse Gemeenten is te zien als een zuiver Brabants initiatief, dat waar- scbijnliik straks navolging zal vin den in Limburg. Het is tot stand ge komen met medewerking van het Provinciaal Bestuur in Noord-Bra bant en met directies van bouw- spaarkassen. Het bouwen door middel van een bouwspaarkas is niet nieuw in ons land. Deze soort bouwerij dateert al van 1932, doch mag toch niet zo alge meen verspreid geacht worden als bij voorbeeld in Engeland, waar ongeveer een-derde van het huizenbezit tot stand is gekomen via de bouwspaar- kassen. Ontwerp hypotheekregeling IJoe men tot het plan is gekomen, vertelde ons drs. M. A. M. van Heivoort, de burgemeester van Boxtel, die wij hebben leren kennen als een groot voorvechter van het eigen huis bezit. Brabant heeft zich eigenlijk zo'n beetje gespiegeld aan Friesland, Gro ningen en Drente, waar overheids- bouwspaarkassen bestaan. Het was nu de vraag of in Brabant dezelfde weg bewandeld diende te worden als in het Noorden. Een commissie van burge meesters heeft dit vraagstuk bestu deerd en is tot een ontkennend ant woord gekomen, omdat nu eenmaal het katholieke streven is het particulier initiatief niet geheel om hals te bren gen door het steeds meer in het leven roepen van publieke organen. Wel is deze commissie van burge meesters tot de conclusie gekomen, dat het bouwsparen bevorderd diende te worden door middel van een samenwerking tussen gemeenten en erkende bouwspaarkassen. Om de daarmee samenhangende kwes ties nader te bestuderen is een Bouwspaarraad in Brabant in het leven geroepen, die tot principiële taak heeft het eigen huisbezit onder de minder draagkrachtigen te be vorderen. In deze Bouwspaarraad hebben zit ting Drs. M. A. M. van Heivoort, bur gemeester van Boxtel (voorzitter;) Mr. M. van Thiel, burgemeester van Hal steren; A. B. Dijkers, hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Noord- Brabant (aangewezen door Ged. Sta ten), en twee vertégenwoordigers van particuliere bouwkassen. De Bouwspaarraaad heeft thans een ontwerp-hypotheekregeling op papier staan, die reeds door 50 gemeenten is aangenomen (o.a. door den Bosch). Er zijn nog gemeenten die min of meer huiverig zijn tot de combinatie toe te treden omdat zij het risico voor de gemeente te groot achten (o.a. Roosen daal). Maar burgemeester van Hei voort voorziet, dat nog diverse ge meenten alsnog de regeling zullen aanvaarden. Immers het plan is nog gloednieuw en de credietregeling is een ingewikkelde finantiële materie. Gemeentelijke credieten rte regeling die door de bouwspaarraad is opgezet omvat het verlenen van bouwcredieten, zowel aan bouwspaar- ders als niet niet-bouwspaarders. (dus aan leden cn niet-leden van bouwspaarkassen). In het algemeen is het zo, dat niet-bouwspaarders een bouwspaardcr f 2000,— bezitten, voor aleer hij bij de gemeente kan aanklop- pen voor een gemeentelijk hypothecair crediet. De bouwspaardcr echter behoeft slechts in het onderhavige f 800,— ge spaard te hebben bij een bouwspaarkas Dat komt neer op 20 pet. van de ren dabele bouwkosten ad f 4000. Hetgeen dus betekent, dat de bouwspaarkas üen crediet geeft van f 3200, De opzet is, dat de bouwspaarder minstens 3 jaar moet gespaard neo- ben cm de in het onderhavige geval benodigde f 800,- te vergaren, om daardoor te bewijzen, dat hij een spaarachtig karakter heeft. Het bedrag dat per maand afgelost moet. worden Is niet gering. In het- hiervoor genoemde geval van de arbeiderswoning van f 13.000 is het ongeveer f 33,voor de niet-bouw- spaarder en ongeveer f 28,voor de bouwspaarder. Maar daarin zijn dan ook belastingen, brandverzekering en onderhoudskosten begrepen. Na mins tens 15 jaar kan de bouwer het huis dan definitief zijn eigendom noemen. De genoemde bedragen zijn voor een arbeider zeker niet aan de lage kant, immers hij betaalt op het ogenblik on geveer f 5,per week. Waar evenwel tegenover staat, dat hij door nu meer te betalen in de toekomst een eigen huis rijk wordt. Het komt eigenlijk hierop neer, zo zei ons burgemeester van Hei voort, dat er een andere methode van sparen gevolgd kan worden. In plaats van een paar gld. per week naar de spaarbank te brengen, kan men die paar gld. in het huis steken. Millioenen bevroren kapitaal IJoe is het risico voor de spaarder 7 Daarop gaf de burgemeester ons dit antwoord: practisch hetzelfde als bij een verzekeringsmaatschappij, want de bouwspaarkassen staan onder doorlopend streng toezicht van de Ver zekeringskamer en al hun handelin gen zijn. gebonden aan voorzichtige re gelingen van financieel beheer. Er is op het ogenblik een voorlopige wet telijke regeling betreffende de Bouw spaarkassen getroffen in 1946, maar een definitieve wettelijke regeling is op komst. De gemeenten zullen overigens de spaarders met ruime voorlichting en adviezen bedienen. Maar hoe acht U de mogelijkheden tot bouwen, burgemeester? Kijkt U eens, was het antwoord, bij de bouwspaarkassen zit er op het ogenblik voor millioenen aan „be vroren" kapitaal van spaarders. Dit kapitaal willen wij eerst „ontdooien" door de spaarders de gelegenheid tot bouwen te geven. Dit kan thans uiteraard niet anders gebeuren dan via het aan de gemeen ten toegewezen bouwvolume. Het zal dan ook zo gaan, dat vóór de ge meenten zelf woningen gaan wegzetten, zij eerst de bouwspaarders in de gele genheid zullen stellen hun wensen te verwezenlijken. Omdat wij van het standpunt uitgaan, dat een eigen huis een groot sociaal goed is! (Van onze onderwijs- medewerker) ipENSLOTTE nog een enkel woord over de gehoorzaamheid van de opgroeiende jeugd. Wanneer men er niet vóór het 14e jaar in geslaagd is, de koppigheid af doende te bestrijden, komt men daar na voor zeer grote moeilijkheden te staan. De compensatie van de ge kwetste machtsdrift wordt immers steeds vernuftiger en gecompliceer der. In de puberteit treffen we reeds volslagen simulanten aan, die door ingebeelde ziekten hun eigenwaarde willen terugwinnen. Dan wordt er -ge ïntrigeerd; op de middelbare school worden gebreken van leraren rond verteld, om zich te wreken op geleden nederlagen; men vindt dan zelfs de z.g. herostatische koppigheid, die na lange jaren van eenzaam gedragen zelfbeklag, plotseling een uitweg zoekt in een onberekenbare daad van catastrophale afmetingen. De puber is vatbaar voor abstrac tie. Hij kan duidelijk gezag en ge zagsdrager onderscheiden, al valt dit ieder van ons in het dagelijks leven practisch nog wel eens moeilijk. In ieder geval ligt hier een kans. In de puberteit is er een grote vatbaarheid voor motieven, de jeugd loopt .warm voor idealen. Radicaal verkeerd zou het dan ook zijn, dan nog passieve ge hoorzaamheid tc eisen, behoudens in enkele uitzonderlijke gevallen. Hier moeten motieven worden opengelegd, zo niet uitvoerig, dan toch duidelijk aangeduid. De opvoeder late zich vooral niet misleiden, door een dweperige gehoor zaamheid aan een geliefde leraar. Ze ker, dit is al beter, dan afgedwongen volgzaamheid, maar groot gevaar be staat, dat de puber er niet in zal sla gen, de autoriteit van de gezagsnorm te erkennen. ïJier mag men pas van succes sprc- ken, wanneer het blijkt, dat de jeugd de normen heeft losgewerkt van de personen die haar tot dan toe ver tegenwoordigden, zodat zij vergelij kingen gagn maken, tussen norm en persoon. En wee de opvoeder, die dan terecht beschuldigd zal kunnen wor den van tegenstrijdigheid tussen zijn gedrag en de door hem gepredikte normen. Hiermede kom ik aan een punt, dat, ofschoon het hier pas ter sprake komt, de gehele opvoeding tot even wicht tussen eigen en gemeenschaps belang beheerst, namelijk het voor beeld. Slechts hij. die zelf een juiste houding heeft gewonnen tegenover gezag en autoriteit zal in staat zijn, dit grote goed aan de jeugd door te geven. •yoorbeeld, liefde, kalmte en tact zijn slechts in staat de koppigheid te voorkomen en de gehoorzaamheid te verwekken. B. Putte 20-JARIG BESTAAN ACV EN VKAJ Op grootse wijze zullen het Alg. Chr. Vakverbond en de Vrouwelijke Kath. Arbeidersjeugd van Putte (B> op 1 Aug. hun 20-jarig bestaansfeest her denken. Tevens zal op die dag het vaandel van beide verenigingen wor den gewijd. Talrijke geestelijke en burgerlijke autoriteiten zullen hierbij tegenwoordig zijn. Na de plechtige H. Mis welke zal worden opgedragen voor de zielerust van de overleden leden, zal er een wielerwedstrijd voor de Kajotters worden gehouden, ln 't plechtige Lof zullen de vaandels wor den gewijd. Er zal een optocht wor den gehouden, waaraan zullen deel nemen alle gelijke verenigingen van de provincie Antwerpen. De turnver. „Fatria" zal het groot tumfeest ver zorgen. Onder de pauze zullen mej. M. Raes, Verbondsvoorzitster van de VKAJ en de heer B. Verlackt, volks vertegenwoordiger het woord voeren. Z.E.H. Kan. Ketels, algemeen proost van het Alg. Chr. Vakverbond, zal de feestrede houden. De harmonie „St~ Cecilia" zal hot feest muzikaal op luisteren. Dinteloord De collecte t.b.v. de Vereniging „Het Hogcland", bracht f 45,25 op. in notibOke T'jo HUNT W4tC «ftVHttH KIMT II IV8H9MH I STOM*N-V€BV«N Filiaal: BREDA Lange Brugstraat 31, Tel 6625 Agentschap TRINCENIIAGE C. BRASPENNING Dreef 41. 483-00 GEVRAAGD: EEN HULP IN DE HUISHOUDING kunnende koken. Loon nader wereen te komen. Brieven aan: MEVR. J. INGEN- KOUSZ—RIJKE, Oosteind 17, VOORBURG (Den Haag) Gevraagd in Augustus in doktersgezin te Amsterdam (W.) BEKWAAM DIENSTMEISJE v. d. en n. Goed loon, goe de behandeling. Aanmel den Mevr. Brouwers, Julia- nalaan 5, Breda. 671-00 f/H„ LANGE VOMTjTRAAT 5955 - TELEF. 24Ö6 In een uitstekende kwaliteit leveren wij nu: van 2 tin. 6 jaar Vanaf f 14,72 en 10 pnt. Komt U vandaag! 658-0

de Stem | 1948 | | pagina 3