1st Luisterrijke reiiekenstoet te Maastricht „Flyer" Impanis ook in Marseille niet te kloppen h len Bernadotte op Schiphol Protest tegen blokkade door... communisten Hannie Termeulen bleef snelste borstcrawlster aars- AD ZADEN J. H. Reynders overleden &Co, :aad vruchten le schoot -KAERT IN 'T KORT Spoed bij kabinetsformatie De Ruiter opnieuw in de voorste gelederen Dag van de jeugd s w A ïouwers 1INSECTEN HULST SEN ZN. fCHTEN VIERDE JAARGANG No. 1123 MAANDAG 12 JULI 1948 Duizenden pelgrims uit Limburg, Brabant en België vierden de plechtigheden rond het gebeuren mee MAAR DE BONNEN Meer wind Stakingen in Frankrijk ,Jk ben geen gebroken man Arrestatiebevel tegen Mgr. Mihailovits BOND BERLIJN Direkteur Mauritshuis gearresteerd Kievit klopte de Noordelijke concurrentie Hij maaide de BB.A. groot RONDE VAN FRANKRIJK Ned.-Luxemburgse vijf op veilige plaatsen 468<o N VAN VLAS met indapparaat (patent lgende adres: 3, :lefoon 5 503-o ■nelten en Engerlin- :en, Rupsen, Vliegen liddel DAGISOL voor mens en dier. livers te gebruiken. SINT JAN STEEN 190-O NEN N 435-0* n PEULVRUCHTEN NAK gekeurd LE. Tel. 3. 182-0 968-0 SOORTEN 5550 >orden, Telef. 14. uw kool: ANEN O uw koolzaad. Tevens ANEN Or. en le Nab. 164-0 KLOOSTERZANDE soorten IGRANEN orten Granen en zaal- 158-0 - TEL. 11 inkoop van alle ilUON 3. 321 Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J. J' Mes: Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) I 0.26. Losse exemplaren, 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): t 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. (Van een speciale correspondent). PEIIWEN VALLEN WEG IN DEZE DAGEN te Maastricht en de mid- deleeuwen kleurrijk en magistraal herleven bü de plechtige toning der gebeenten en relieken in het hart van de stad op het oude Vrijthof. Massief en machtig verheffen zich hier de eeuwenoude heilig dommen St. Servaes en St. Jan, ais indrukwekkende achtergrond van het grote plein, dat te dromen ligt tussen de dubbele haag van hoge, bomen. Tegen de donkerte van het lommer steekt het 15 meter hoge en grijze altaar scherp af en op de verhoging bewegen zich de bisschoppen, abten en priesters id kleurrijke gewaden, vol goudbrocaat en middel eeuwse pracht. In de diepte staat het volk en de pelgrims staren adem loos met eerbiedige huiver naar de heiligdommen die hier in overdadige rijkdom getoond worden. Willekens, Apostolisch Vicaris van Ba tavia. Mgr. J. Huybers, bisschop van Haarlem, Doorluchtig Hoogwaar dig Heer Hugo Bennebroek, abt van Postel (B.), Mgr. Paolo Giobbe, Pau selijk internuntius den Haag en vele anderen. kapte koorknapen omstuwen het uit kopergedreven borstbeeld van St. Servaes, welke de schedel van deze eerste bisschop van Nederland bevat. In prachtige gewaden: bordeaurood, zilverpaars, koninklijk purper, schrij den de Cherubijnen, afgewisseld met de altijd mooie, witte bruidjes. Maar heerlijke middelpunten vormen de kost bare relieken, meegedragen door de groepen geestelijken en monniken in prachtige gewaden met als hoogte punten op een monumentale praalwa gen de reliek van het H. Kruis, door vrome voorouders geschonken. Hoogte punten, welke voorafgegaan werd dooi de noodkist, welke de relieken van Bernulphus en Sbrvatius bevat. Maastricht bezoeken in deze dagen is al een stichtende retraite. .Pelgrims, ziet op naar het heilig gebeente van de Hogepriesters van 't Nieuwe Verbond die God hebben be- i haagd". En dan tonen de geestelijken en monniken de relieken van Aman- l dus. Monulphus en Gondulphus, van I Lambertus de H. Maastrichtenaar, van I Servatius de Armeniër, van wie de I legende zegt, dat hij een der bloed- verwanten van O. L. Heer was, in I eindeloze rij als een prachtige snoer van edelstenen van wat ons over bleef van Gods lieve heiligen. Vervat I in goud en schitterende edelstenen, I evenzovele uitmuntende stalen van I middeleeuwse edelsmeedkunst trekt de stoet aan het oog van de pelgrims voorbij. Eerbiedig nijgen de duizen- den als de reliquien van Christus bit ter lijden getoond worden zoals een deel van de geselkolom, doornenkroon lijkwaad en het dierbare uiterst kost bare relikwie van het Heilig Kruis. r»E plechtigheden, die reeds meer dan 1000 jaar geleden hun oorsprong I vonden zijn Zaterdag jl. reeds ingezet toen de hooggeplaatste geestelijke en wereldlijke autoriteiten hun intrede 1 deden in de oude Maasstad. Elke dag wordt er een pontificale hoogmis ge celebreerd door- een der aanwezige bis schoppen, zoals Mgr. G. Lemmens, bis schop van Roermond of Mgr. A. Hans- i sen. coadjutor van de bisschop van Roermond, Mgr. M. Verhoeks, Aposto lisch Prefect v. Soerabaia mgr. Petrus J7EN JAGER in Tarbes (Frank- rijk) is er in geslaagd op een eigenaardige wijze een ekster te dresseren. Het beestje rookt iede re dag drie sigaretten. Er zijn al heel wat toeristen geweest, die geld voor de ekster hebben gebo den (vooral Amerikanen). Onder hen was een regisseur, die van plan was de rokende ekster in een nieuwe film een rol te laten spe len. Hij bood 50.000 francs, maar de koop is niet doorgegaan. Er zit wel iets in, vinden we zo. vragen we ons bezorgd af, t moet met een ekster in die rookt als een schoor steen: we komen toch al tabaks bonnetjes te kort.... JN TEXAS stortte een twee-persoons vliegtuig neer. Drie huizen vlogen in brand, minstens tien personen wer den gedood. 0E WEST-INDISCHE delegatie, die besprekingen over economische en finantiële onderwerpen zal voeren is gisteren op Schiphol aangekomen. gELGIE zal ongeveer 1500 Duitse volkswagens invoeren. Zij kosten verkoop 65.000 francs. J)E DONAU-CONFERENTIE, 30 Juli as. te Belgrado, mag door jour nalisten worden bezocht. Op hun be richten zal geen censuur zijn. JJEDERLAND ontvangt volgens de Marshall-toewijzingen van de af gelopen week weer voor 4.790.944 dol lar tarwe en bloem. DE* PATERS voor de Afrikaanse t„h iell„ ^rdenken Zondag 18 fa Ler en Keer het zilve" vincie Nederlandse pro- J^OOLZAAD heeft zijn richtprijs ,n!°0r 2 f 60 per 10« kg. Dit is f 10 lager dan voor 1948, K.H. PRINS BERNHARD heeft Za- cöic^ldïeohp|tn<LVliegVeld Hlh'™ P LIMA zÜn weer onlusten. De staat van beleg ig opnieuw afgekondigd. JN HET Seine-departement worden volgens de laatste gegevens nog al eens mensen levend begraven. De art sen zijn het eens over „één op de 500" Nu zullen er maatregelen ter voor koming worden genomen. JJE INZAMELING ten behoeve van de natuurram p in Groningen, heeft tot nu toe een ton opgebracht. Giro-nummer 69674 ten name van Mr W. Waning, burgemeester van Leek. JN CHINA is een wetsvoorstel aan genomen, dat bepaalt: één persoon mag slechts één naam voeren. Er werd teveel belasting ontdoken. pER 1 APRIL 1949 zal een begin worden gemaakt met enkele proef scholen, waar vanaf het eerste leer jaar het Fries als omgangstaal wordt gebruikt. WEERSVERWACHTING geldig tot vanavond. Matige, in de kuststreken krach tige wind uit Westelijke richtin gen. Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Vrij koel voor de tijd van het jaar. Vandaag zon onder 20.56 uur. Maan onder 23.54 uur# Morgen zon op 4.& uur. msm op 13.13 pELGRIMAGES trekken de oude stad binnen van ver uit het Bra bantse land en verder uit België en uit alle steden en dorpen van Limburg. De stad zelf heeft zich in feesttooi ge huld en de oude monumentale gebou wen, waaraan Maastricht zo rijk is, baden in de avond in een zee van licht. Van de oude, nu gerestaureerde Maasbrug, zijn de pijlers en bogen gemarkeerd door honderden lichten, terwijl de straten en huizen gesierd zijn in blijde uitbundigheid. De eer ste pontificale hoogmis werd Zondag morgen door mgr. Lemmens in de openlucht opgedragen aan het altaar op het Vrijthof en werd bijgewoond door duizenden pelgrims, processies en bedevaarten van K.A.B. en K.A.J. in Limburg. Hartelijk en met aandrang wekte de Bisschop de gelovigen op vooral in deze tijden van benauwenis en gevaar de hulp in te roepen van de heiligen, wier gebeenten rusten in de eeuwen oude heiligdommen van Maastricht, maar vooral de devotie tot de Sterre der Zee te versterken. ITET hoogtepunt van deze eerste Zondag werd gevormd door de heiligdomsvaart, de tocht der relieken door de nauwe straten der stad. Zelfs de niet-katholiek was vervuld van een eerbiedwaardige bewon dering voor de processie, waarin de ontzaggelijke rijkdommen der oude Kapittelkerken worden meegevoerd. Voorafgegaan door het kostbare pro- cessiekruis, gedragen door een pries ter volgen in een heerlijke menge ling van kleuren de Engelen. Het war mè goudgeel wordt opgevolgd door 't vlammende rood en onderbroken door de oudé misgewaden van kostbaar goudbrocaat en kantwerk. Roodge- Binnen enkele dagen nieuwe formateur yATERDAG ontving de Prinses-Re- gentes de vice-president van de Raad van State, Jhr. Beelaerts van Blokland, en de voorzitjgrs van de fracties der K.V.P. Prof. Romme, de P. v. d. A., Jhr. Mr. v. d. Goes van Naters en van de AR. Partij, J. Schou ten. Tegen iedere tot dan toe gevolgde gedragslijn in ontving H.K.H. in de namiddag ook de heer Oud, terwijl voor vandaag een bezoek van de lei ders der vijf andere partijen, welke in de Kamer zitting hebben, op het pro gramma staat. Dat de Prinses-Regen tes ook de heren Zandt en Weiter ont vangt, schijnt erop te wijzen, dat zij zich zo breed mogelijk wil oriënteren, nu zij voor het eerst tijdens haar Re gentschap met deze gewichtige aan gelegenheid der Kabinetsformatie te maken heeft. Ook kan men uit het snelle tempo, waarin de bezoeken worden afge werkt, afleiden, dat er met de afwik keling enige haast wordt gemaakt. Reeds in de eerste helft van deze week wordt in bevoegde kringen de aanwijzing van de formateur ver wacht. Een critiek punt bereikt P)E AMBTENAREN in Frankrijk staken op grote schaal. Alleen al 60.000 ambtenaren, die onder het mi nisterie van finantiën ressorteren. De Fransen zullen dus in de komende dagen geen belasting kunnen betalen Men verwacht, dat de P.T.T.-ambte- naren, 100.000 in getal, Dinsdag even eens in staking zullen gaan. Een woordvoerder van de organisatie van ongeveer 3 millioen niet communis tische arbeiders heeft gisteren presi dent Auriol gewaarschuwd, dat „een critiek punt" in de toestand is be reikt. De kosten van levensonderhoud zijn voor de arbeiders ondragelijk hoog. De arbeiders eisen een dringen de actie tot verlaging van de prijzen. ¥K BEN geen gebroken man", zei graaf Bernadotte tot de Pers, toen hij gisteren op Schiphol arriveer de. Nu kan men. als men dit wil, als een grap opvatten. Wij vinden het nu eens "prettiger om achter het glimla chende diplomatengezicht var. graaf Bernadotte te speuren naar de diepe betekenis van deze woorden en dar. leg gen we verband tussen dit gezegde en zijn uitlating: Er is nog goede kans op overeen stemming: de weigering van de secre taris van de Liga inzake voortzetting van het Bestand, heeft deze ontijdig wereldkundig gemaakt. Er moet nog antwoord komen van de Arabische staten afzonderlijk. Nu is het waar, dat op verschillende punten, en niet in het minst in en rond Jerusalem, alweer hevig wordt gestreden. Ook is het waar, dat de Aarabieren plotseling een burgerlijk bestuur in het leven hebben geroepen voor Arabisch Palestina. Maar het is eveneens waar, dat Israël in prin cipe de Wapenstilstand heeft aan vaard, een geste, die bij de V.N. toch zeker gewicht in de school zal leggen. Directeur Hongaarse K. A. JVE OFFICIER VAN JUSTITIE van het Hongaarse Volkstribunaal heeft een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen Mgr. Sigismond Mihailovits directeur van de Hongaarse beweging „Katholieke Actie." Hij wordt beschuldigd van oorlogs misdaden, aansporing tot overtreding der verdedigingswetten van de Repu bliek en handel buitenlandse valuta. Mihailovits is uit het land gevlucht en zijn verblijfplaats is onbekend. Monseigneur Mihailovits wordt ver der beschuldigd van kwaadwillige agitatie tegen de democratie, samen zwering met katholieken in het bui tenland tegen het Hongaarse regiem en het uitgegeven hebben van een katholiek nieuwsblad, dat „de oorlog der nazi's ondersteunde". De politie heeft verder vier katho lieke geestelijken gearresteerd alsme de de secretaresse van de K. A., on der beschuldiging van met Monseig neur Mihaliovits samengewerkt te hebben. Bernadotte is op weg naar Lake Suc cess om zich over de te volgen ge dragslijn te beraden en misschien zullen de Arabieren, vóór zijn aan komst er prijs op stellen ook een goede indruk te maken op de V.N. Laat ons met Bernadotte maar van mening zijn, dat een oplossing zeker niet tot de on mogelijkheden behoort, zelfs al ziet het er niet bijzonder naar uit. Van officiële zijde te Damascus is medegedeeld, dat de politieke com missie van de Arabische Liga is bij eengeroepen voor een spoedbijeen- komst „in de bergen van de Libanon" op Dinsdag a.s. ter bespreking van voorstellen van graaf Bernadotte. Op de receptie van de British Empire Society was o.m. aanwezig de Oni van Ife, geestelijk hoofd van 3.000.000 Yoruba's in Nigerië. De tweejarige Ayo Shonekan. een Nigeriaanse baby uit Londen, wordt door de dochter van de Oni aan de hoogwaardigheidsbekleder voorgesteld. Met kinderlijke gelijkmoedigheid ondergaat de kleine de eer van deze ontmoeting. COKOLOFSKY is naar Moskou orn te gaan praten met Moiotov. De geruchten willen, dat hij dan meteen zijn ontslagbriefje krijgt als Sovjet gouverneur. Het heet officieel, dat hij „bevorderd wordt" naar een hogere militaire functie in Rusland. Feit is. dat hij op zijn reis naar Moskou een merkwaardig document heeft meege nomen: een uitgebreid protest van de Duitse communisten inzake de blok kade van Berlijn. Dit protest werd hem overhandigd door Walter Ulbricht en Wilhelm Pieck de in Moskou opgeleidde communisti sche partijleider. Daarin staat te lezen, dat zij verontrust zijn door de Duitse reacties op de Berlijnse blokkade en zij vragen onmiddellijke opheffing daarvan. Zij waarschuwen ernstig te gen voortzetting, omdat er een groei ende onrust merkbaar is onder de Duitsers, niet slechts uit het Westen, Nieuwe fraude bij Stichting- Nederlands Kunstbezit yRIJDAGMORGEN jl. is in Den Haag door de centrale vermogens opsporingsdienst uit Amsterdam gear resteerd de 43-jarige directeur van 't Mauritshuis, A. B. de Vries. De heer de Vries is voorts directeur van de Stichting Nederlands Kunstbezit te Amsterdam en directeur van het Rijks bureau voor kunsthistorische documen tatie te 's-Gravenhage. Hij is opgeslo ten in het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Zijn arrestatie staat in verband met onregelmatigheden, die gepleegd zijn bij de Stichting Nederlands Kunst bezit. Voorts is gearresteerd de kunsthan delaar B. Katz uit Dieren, die van de ze onregelmatigheden heeft geprofi teerd. Ook hij is opgesloten in het Amsterdamse hoofdbureau van poli tie. Zeker is, dat het bedrag, waarvoor de beide heren de staat hebben op gelicht;, in de honderdduizenden gul dens loopt. maar ook onder de 20 millioen uit de Sovjet-sector. Zij wijzen erop, dat de communis ten in snel tempo terrein verliezen en dat zij door hun eigen volk verraders worden genoemd. Duitsers uit alle oorden, zo zeggen zij, zetten acties op touw om de 2!4 millioen Beriijners van de hongerdood te redden. Maar nog steeds is er geen Russisch antwoord op de scherpe Westerse pro testen. De Russische plagerijen rond Berlijn gaan gestadig door, de vastbe raden taal der nota's ten spijt. Nog gisteren zei Churchill op een vergade ring: „We moeten volhouden', dit is de enige manier om een derde wereldoor log te voorkomen." DE „PRINS HENDRIK" NOG NIET KLAAR Het Provinciaal Bestuur deelt mede: Op de proeftocht van de Prins Hen drik bleek de electrische installatie nog niet aan de verwachtingen te vol doen. De oorzaak zal vermoedelijk gezocht moeten worden in het feit, dat de installatie in 1940 enige maar den onder zout water heeft gelegen. Ondanks de zeer zorgvuldige reini ging en reparatie ondervindt de in stallatie daarvar. nog steeds de nade lige gevolgen. Ook de 7 jaren lange opslag der machines doet zijn invloed gelden. Een nader onderzoek is reeds ingesteld en maatregelen worden be raamd om hierin delinimf verbete ring te brengen. In afwachting van het onderzoek kan nog niet worden medegedeeld, wanneer het schip in de vaart zal worden gebracht. EERSTE STEENLEGGING SEMINARIE IJPELAAR Op Maandag 26 Juli zal om 2.30 uur de eerste steen gelegd worden van 't Seminarie Ypelaar te Nieuw-Ginne- ken, waar het bouwwerk reeds goed gevorderd is. De plechtigheid zal verricht worden door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans met. Z. H. Exc. Mgr. Jos. Baeten. De stu denten zullen de liturgische gezan gen uitvoeren. Nationale zwemkampioenschappen /ANDER zeer grote belangstelling zijn in Den Haag de finales van de nationale zwemkampioenschap pen gehouden. Diegenen, die van te voren als kampioenen werden aan gemerkt, werden dat ook. Over het algemeen waren de tijden op de korte afstand niet slecht. Op de lan gere afstanden was het koude wa ter van invloed. Op de 100 M. borstcrawl kwam Marie Louise Vaessen (Heerlen), aan de start en wist tweede te worden met de mooie tijd van 1 min. 7.3 Sec. een tijd, die zij dit seizoen nog niet maakte. Hannie Termeulen werd kampioe ne en evenaarde haar beste tijd, van het vorige jaar, 1 min. 6.8 sec. Ook Irma Schumacher's tijd mocht er zijn: 1 min. 7.6 sec. Hannie Termeu len won ook de 4<t0 M. borstcrawl (tijd 5 min. 36.1 sec.). Greetje Galliard verdedigde met succes haar kampioenstitel op de 100 M. rugslag (tijd 1 min. 18.8 sec.). Al scheelde het slechts 0.1 sec. met Dicky van Ekri, Ria van der Horst, de der de zwemster die op dit nummer voor ons land op de Olympische Spelen uit komt, werd vierde, doordat zij twee maal in de touwen terecht kwam. Op de 200 M, schoolslag nam Nel van Vliet geen risico en liep direct flink uit. Weliswaar wist Jannie de Groot in een flinke eindspurt nog iets in te halen maar vormde geen gevaar meer voor de Robbenzwemster. Tijd 2 min. 56.6 sec. Dus weer eens onder de 3 min.! Een uitstekende prestatie leverde de Eindhovenaar Kievit. Hij won de 100 M. rug in 1 min. 10.8 sec. Tot slot werd een waterpolo-wed- strijd gespeeld tussen Zian en de Fran se nationale ploeg die door de Haagse vereniging werd gewonnen met 4-3 (3—1). De andere uitslagen waren: 100 borstcrawl heren: 1 Hoving (R ZCl 1 min. 1 sec. 2 Sindorf (Y). 1 m. 1.9 sec. 100 M. rugslag heren: 1 Kieviet, (Aegir) 1 min. 10.8 sec. 2 v. d. Veen (LZC) 1 min. 13.5 sec. 200 M. schoolslag heren: 1 Bonte (ZAR) 2 min. 49.6 sec. 2 Joop van Daatselaar (AZ '47) 2 min. 55.4 sec. 400 M. borstcrawl heren: 1 Rinus v. Daatselaar (AZ '70) 5 min. 21 sec. 2 Buijze (HZ en PC) 5 min. 22.8 sec. 4 x 100 M. borstcrawl dames: 1 D.Z. 4 min. 53.9 sec. 2 Robben. 4 x 200 M. borstcrawl heren. 1 A.Z. '70 10 min. 16.4 sec. 2 H.Z. en P.C. 10 min. 17.7 sec. Schoonspringen dames: 1 Kiki Heek (Batavia). 2 Coby Floor (ADZ). Schoonspringen heren: 1 Kettler (A. Z.) 2 De Goede (AZ '70) 1 f -• M SCHADE OP WALCHEREN VALT MEE De schade, die tot op heden door de hevige regenval, gepaard gaande met, storm, aan de te velden staande ge wassen op Walcheren is toegebracht, valt mee. Plaatselijk is er verschil, doch over het algemeen mag men tevreden zijn Alleen de erwten hebben het lelijk te pakken. Op vele plaatsen zijn de peulen door de slagregens in de aar de gedrongen en gaat de inhoud kie men. Het is een geluk, dat er maar weinig velden met erwten zijn dit jaar. Er is tot heden nog geen ziekte ia de aardappelen geconstateerd. Hannie Termeuïen met een harer concurrenten „in actie" ZATERDAGMORGEN cm 6 uur is de heer J. H. Reynders, directeur van de B.B.A. in het St .Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen overleden. Op 1 Juli werd de heer Reynders het slacht offer van een auto-ongeval nabij Nij megen en werd hij ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. De heer Reynders, die Tilburger van geboorte is, bereikte de leeftijd van 52 jaar. Hij was, na de HBS te Tilburg te hebben doorlopen, zeven jar werkzaam bij de dienst van tractie van de Ned. Spoorwegen, werd voor een jaar door de B.P.M. naar Mexico uitgezonden en werkte enige jaren als werktuigkundige bij de Limburgse Tramwegmaatschappij te Roermond. In Februari 1929 werd hij benoemd tot directeur van de N.V. Stoomtram Den Bosch-Veghel-Oss. Bij de fusie van de tramwegen in Juli 1934 werd hij adjunct-directeur der B.B.A. In Maart 1945, na het overlijden van de heèr v. d. Broek, werd hij directeur van de BBA, terwijl hij tevens dir^-- teur was van de Maatschappij T Bosch-Helmond en van de Mij. Bosch-Vught-Voorburg. Hij bekleec. tevens vooraanstaande functies in het vervoerwezen. Met al zijn energie heeft de heer Reynders zich in de jaren van zijn directeurschap achter de ontplooiing van de BBA gezet. De grote vlucht, die de maatschappij sinds de bevrij ding heeft genomen en haar steeds groeiende betekenis zijn voor een be langrijk deel aan zijn onvermoeide werkkracht te danken. Onder het per soneel was hij bemind om zijn strikte rechtvaardigheid en oprechte een voud. (Van onze speciale verslaggever). MARSEILLE, Zondagavond. JE MOET TOCH WEL OVER EEN MASSA MOED BESCHIKKEN èn verduiveld goed gedisponeerd zijn, om in het hol van de leeuw want dat was dit stadion met z'n vijftigduizend toeschouwers, uit een peleton van acht doorgefourneerde tegenstanders te kunnen winnen! Vijftigduizend Fransen, die voor een millioen koppen te keer gin gen, schreeuwende om Neri, om Brulé, om Camellini. Maar Impanis had een goed knechtje in Dupont en van Dijck en zelfs in Ockers! Dupont trok de sprint aan, met Impanis in derde positie. Op het ongeveer 60 meter lange rechte eind, naar de finish, schoot Impanis naar voren, Camellini en Neri achter zich latend Aldus boekte snelle-Raymond, België's wieler-idool, zijn tweeede achtereenvolgende étappe, een die opnieuw met een goed gemiddelde „genomen" was. uitgezonderd dan de laatste kilometers, waarin een nijdige hoogte de kleine Col de Carpian (327 meter) was gelegen, die velen, óók Wim de Ruiter, kwiek èn mee in de slag!, te zwaar op de maag lag. JONGEREN van de in de Ne- derlandse Jeugdgemeenschap ver enigde jeugdorganisaties hebben Za terdagmiddag in het Olympisch Sta dion op „de Dag van de Jeugd" on ze Landsvrouwe, aan het slot van 't uitgevoerde „Jeugd-stadionspel", ten afscheid een spontane, van jeugdige vitaliteit tintelende, indrukwekkende hulde gebracht. £r ontbraken vanochtend om kwart over negen, op welk tijdstip het startschot voor de tiende rit gegeven werd, de navolgende renners: de Belg Callens, de Franse kampioen Marcelak (gisteren beide te laat binnengekomen) alsmede de Zwitser Aeschlimann, die tengevolge van sleutelbeenbreuk. Za terdag opgedaan, naar huis terug was gekeerd. Bernard Franken had die weg naar Canossa eveneens moeten doen, met droefenis in 't hart natuurlijk, maar met de wetenschap, dat hij méér dan enige andere renner tegenslagen te overwinnen had gehad. In totaal heeft hij 18 maal een nieuwe tube moeten omleggen. Eén keer is zijn frame gebroken, éénmaal zijn voorvork en tevens zijn trapas. Boven dien heeft hij zeer veel last gehad van een blessure boven het oog. De wonde werd door de Tour-dokter gehecht, goed gehecht, maar Bernard is nimmer zon der pijn geweest, hetgeen natuurlijk zijn rijden heeft beinvloed. Enfin, hij heeft met ere het strijdperk verlaten; dat compliment kreeg hij van de kleine Ned.-Lux. kolonie mee, op de terugreis naar het vaderland! De vijf overgeblevenen van onze ge combineerde équipe stonden monter en goed uitgerust tuisen de 85 die in totaal nog mochten vertrekken, hoe wel met een schuin oog knipperend tegen de tamelijk sterke wind, die zij de eerste kilometers tegen zouden hebben. Het lag voor de hand, dat de kara vaan zich onder deze omstandigheden niet al te zeer in zou spannen: boven dien was het Zondag. Maar toch waag de een half dozijn na ongeveer een uur een sprongetje. Het waren Bobet, Chapatte, Goussot, Brulé en de twee Belgen Ramon en Meersman, die na tuurlijk door de koersleider der Belgen op het spoor waren gezet. Niet tever geefs in dit stadium, want spoedig haal de het hoofdpeleton hen weer in Bij Baraques du Couboussol (63 k.m.) echter zou een meer serieuze uitloop poging worden ondernomen. De Belgi sche „Arendjes" begonnen namelijk een hels offensief en trokken de grote groep aan diverse flarden. Eén flard, die vóóraan lag, bestond uit 15 renners, waaronder zich ook Wim de Ruiter bevond. De Luxemburger Kemp, door pech achtervolgd, lag hier reeds op drie minuten achter de leiders- De wind in de zeilen Jn Avignon (102 K.M.) kregen de ren ners de wind mëer in dc rug, zodat nu andere dingen verwacht kon den worden. Inderdaad werd het tem po opgevoerd, zózeer zelfs, dat toen we de stand gingen opnemen de si tuatie aldus geworden was: aan de lei ding het reeds eerder vermelde groepje met op kop Maye. Goussot en Remy; daarachter op 25 sec. Mathijs; op 30 sec. van Dijck. Rosseel, Ramon, Mat- thieu, Meersman, Impanis en Mertens; op 2 min. Ockers en Engels; op 2 min. 20 sec. de hoofdgroep met o.a. Bobet; op 5.20 vijf renners, waaronder Renders en Rondelé en op 9.53 reeds de Luxemburger Kemp. Doch er zouden nog grotere veran deringen komen. Vier en twintig kilo meter verder, te Cavaillon (126 k.m.) lag van Dijck op kop met...Bobet, Gi- guet,, Remy, Lambrecht, Impanis, Rey en Kirchen. Veertig seconden latei- kwamen door: Bartali. Teisseire, Bram biüa. Lazarides en de Ruiter. Nog was de beslissende aanval niet begonnen, zoals later bleek. Na 145 k.m. schoot de Belg Matthieu name lijk als een duveltje uit een doosje uit het leidende peleton naar voren en z ij n poging zou de inleiding zijn tot Impanis tweede overwinnmg. Matthieu zette alleen door en had 15 kilometer verder reeds een voorsprong van 2,20 weten te behalen op Matthijs, Impanis, Lambertini. Brambilla, de Ruiter, Camellini en Neri, die op hun beurt weer 20 sec. voorsprong op het grote peleton hadden. Spannend moment ren interessant ogenblik brak aan. Lapébie nam de benen, daarna Ockers (die plotseling niet ziek meer was!), vervolgens Goasmat, Dupont, Ramon, van Dijck, Vietto, Lambertini, Geminianl en Brulé. Daaruit sprongen wat latei' dan weer weg Dupont en Lambertini. In Laubouilladosse (203 k.m.) voerde een peleton van twintig renners de leidersdans waarbij Wim de Ruited. Op 1,20 volgden Bartali en Ronconi plus Schotte. Op 1,30 Sjef Janssen enz. Het tempo bleef hoog tot aan de Col de Carpian (238 k.m.i. Daar, op die sterke heuvel viel de Ruiter terug, maar óók Vietto, en Matthieu en Ramon, Van Dijck en Lapébie etc. Slechts acht renners, die ge in de uitslag terugvindt, konden tezamen en met voorsprong Marseille's stadion-wielerbaan binnen stormen, op een minuut 10 sec. gevolgd door vier renners, t.w. Lapébie, van Dijck, Vietto en de Ruiter, terwijl pas daarna o.m. Bartali door de finish kwam. Sjef Janssen arriveerde in de tijd van 7.03.11, tezamen met Gau- thier: de Hoog zag zich als 29e ex- aequo geklasseerd in de tijd van 7.04.29 met Kirchen o.a., terwijl achterin deze groep ook Kemp te vinden was. Het was dus alweer een behoorlijk goede dag geweest, met Wim de Ruiter als de beste van de Ned.-Lux. ploeg. De uitslagen luiden: 10e étappe: Montpellier-Marseille (248 K.M,)): 1 Impanis (B. A.) 6 uur 55 min. 40 sec. 2 Cemellini (Int.) 3 Neri (Int.) 4 Ockers (B.) 5 Brulé (F.) 6 Lambrecht (Int.) 7 Dupont (B. B.) 8 Brambilla (Int.) allen zelfde tijd als Impanis. 9 Lapébie 6.56.50, 10 van Dijk z.t.; 11 Vietto z.t. 12 de Ruiter z.t. 23 Janssen Algemene rangschikking: 7.03.11: 29 de Hoog 7.04.29; Kirchen z.t. Kemp z.t. 1 Bobet F i67.17.232 Lambrecht (Int.) 67.17,52; 3 Lapébie (F.) 67.25.48. 4 Teisseire (F.) 67.26.46; 5 Sciardis (Int.) 67.27.32; 6 Ronconi (It. B.i 67.28.26; 7 Impanis (B.i 67.28.42; 8 Brambilla (Int.) 67.28.42; 9 Bartali (I.) 67.29.22 10 Camellini (Int.) 67.29.35; IX Schotte (B.) 67.31.59. 18 Robic (F.) 67.40.57: 24 Kirchen 67.48.44 36 Janssen 68.03.46: 48 de Ruiter 68.25.17; 56 de Hoog 68.35.13; 76 Kemp 69.17.09; 79 Orts (F.) 69.28.55. (no. laatst). La ndenklassement .- 1 Internationaal (Lambrecht, Sciar dis Brambilla) 202.14.31. 2 Frankrijk (Bobet., Teisseire, Vietto) 202.22,43; 3 België A (Impanis, Schotte, van Dijcki 202.52.22; 7 Italië A (Bartali, Pasquini) Corrieri) 203.19.11; 10 Ned.-Lux. (Kir chen, Janssen, de Ruiter) 204.17.47. Raymond Impans

de Stem | 1948 | | pagina 1