Hensen e%Luzen Snelle berging van de oogst noodzakelijk Verklikkers Stoutmoedige actie van het Comitato Civico Chefarimi* 4 Uiterlijke en innerlijke beschaving ONZE PRIJS-PUZZLE De weg der werkers E. Fleerackers f Georges Bernanos overleden wat de Vrouw interesseert VIERDE JAARGANG No. T122 2e BLAD ZATERDAG 10 JULI 1948 Algemene belangen staan op het spel. Landbouwgewassen bedreigd door vernietiging Firma W. BROERE VAN 1890 waa9)9ratis AUDIUM Hoe de Italiaanse katholieken de verkiezingen wonnen Een organisatie van blijvende betekenis 4 REROEHDE GENEESMIDDELEN IM EEN TABLET LITURGISCHE KALENDER Het K.A.B-massaspel Van arbeid en strijd Het Christendom aanvaardt geen compromis |")IT IS HET PAROOL van de dag: haal zo snel mogelijk de oogst binnen, en doe het met man en macht. Iedere dag dat het oogsten geschiedt na de voor het gewas meest geschikte periode betekent verlies. Verlies aan kwaliteit en aan geld. Niet alleen voor de landbouwer maar ook voor het land in het alge meen, omdat vele producten voor export bestemd zijn en de mogelijk heid openen een gunstiger betalings balans met het buitenland verkrij gen. Ondanks de getroffen maatrege len t.a.v. de berging der producten staat het reeds vast, dat het niet mogelijk zal blijken alle werkzaam heden op tijd uit te voeren. Daarom klemt temeer de noodzaak om het aantal beschikbare arbeidskrachten belangrijk uit te breiden gezien de grote belangen die op het spel staan Het aantal militairen dat thans be schikbaar is gesteld bedraagt 1000 te gen verleden jaar 3000 man. De reserve uit de grote steden is van uiterst mi niem tot nul. Verheugend is echter dat de organisatie van de genomen maat regelen zodanig is, dat alles wat maar mogelijk is metterdaad zal worden ge daan om op tijd met de werkzaamhe den klaar te komen. De samenwerking tussen de overheidsinstanties en de Stichting van de Landbouw is dit jaar goed geregeld, zodat men er op kap vertrouwen dat geen enkele mogelijk heid onbenut zal blijven om het ge stelde doel te bereiken. Tussen de mi nisteries van Landbouw, Sociale Zaken en de Stichting v. d. Landbouw is een overeenkomst tot stand gekomen waar bij de taak van elke instantie nauw keurig is omschreven. En contact-or gaan in Den Haag waarin elk der ge noemde instanties één vertegenwoor diger heeft, regelt de zaken landelijk, terwijl ook elke provincie een dergelijk contact-orgaan rijk is dat de arbeids voorziening regelt. Evenals vorige jaren kunnen de boe ren zich bij een tekort aan arbeids krachten wenden tot de plaatselijke Stichting van de Landbouw en de werk zaamheden door het Bureau Oogst- voorziening laten uitvoeren. Oogsttijd- toptijd. \fOOR DE BOER is de oogsttijd altijd een belangrijke en span nende periode in zijn door noeste en langdurige arbeid gekenmerkte be staan. Dan hoopt hij de vruchten te plukken van zijn maandenlange inge spannen arbeid waarover hij Gods ze gen heeft afgesmeekt. Volkomen is hij zich bewust dat de natuur al zijn stre vingen en ijver met één wrede slag geheel of ten dele teniet kan slaan. Dit verklaart de oogstfeesten die hier en daar gehouden worden als de land bouwproducten veilig in de schuren zijn geborgen. Dan is de boer dankbaar en tevreden gestemd. Maar zover is de boer nu nog lang niet. Hij leeft thans in een nerveuze spanning. De drukte groeit hem boven het hoofd. Er zijn te weinig werkkrachten en zijn rijpe te velde staande producten ziet hij in kwaliteit achteruit vliegen. Ontzetten de verliezen treden op. Door de slechte weersomstandigheden en door het feit dat mede hierdoor bijv. het vlas niet met de machine doch met de hand moet worden geoogst, gingen reeds 1000 man-dagen verloren. Oogsttijd is altijd een toptijd waar in de boer handen tekort komt, maar nu in 1948 is in Nederland 42% meer vlas verbouwd dan ln 1947 en voor wat betreft kool- en raapzaad bedraagt dit 1700%. Cijfers? Vlasareaal 1947 voor Zee land (1947) 3563 h.a. (1948) 4745 h.a. Nrd.-Brabant 1184 h.a. en 1960 h.a.; kooi- en raapzaad voor Zeeland 16 h.a. en 1762 h.a., Nrd.-Brabant 19 h.a, en 678 h.a. Het aardappelareaal is eveneens uitgebreid. Er werd in Zee land 15% en in Nrd.-Brabant 6y2% meer gepoot dan verleden jaar, of in h.a. Zeeland verbouwt nu 17.788 en N. Brabant 24.959 h.a. De ruimere verbouwing van genoem de producten is een gevolg van de door de regering uitgeoefende stimule ring door prijsvaststellingen, opdat in hoge mate die gewassen worden gewon nen welke een groot belang zijn voor consumptie en/of export. De prijs vaststelling van bijv. koolzaad is dit jaar f70.— p. 100 k.g. tegen f35.— verle den jaar. De export van vlas is van groot belang i.v.m. onze handel op België. Met een woord willen we nog DE VOORDELEN VAN LOOFTREKKEN 1 Aan de keuringseisen wordt volledig voldaan. 2 Geen ontvellingen treden op (waardoor). 3 Minder kans op droogrot aan de hoop. 4 Broei wordt vermeden. 5 Betere houdbaarheid. 6 Besparing op sorteerkosten. 7 Latere spiuitvoiming. 8 Gemakkelijk machinaal rooi en van het gewas. 9 Betere arbeidsverdeling. 10 Langere groei, doordat hei loofplukken snel kan geschie den. i 11 Beter verkoopbaar product met meer exportmogelijk heden. 12 Hogere opbrengst aan kg. per ha. als gevolg van minüer vochtverlies. Conclusie: Looftrekken biedt be langrijke voordelen boven groeti- rooien. wijzen op de z.g. Friese methode van looftrekken bij pootaardappelen waar van U de voordelen bijgaand vindt op gesomd en waarover we dezer dagen reeds schreven. Overal waar voor re kening v, h. Ministerie v. Landbouw oogstwerkzaamheden voor de boeren worden uitgevoerd, geschiedt dit vol gens genoemde methode. yo STAAT NEDERLAND weer schouder aan schouder. Nu niet om een watervloed te keren maar om de alle beschikbare arbeidskrach ten vergende noodzaak van het onmid dellijk binnenrijden van de oogst. De deplorabele toestand van 's lands fi nanciën gedoogt niet dat ook maar één man die hierbij kan helpen, verstek laat gaan. Bijsonder Gerechtshof Emmastraat 19, Tel. 8195. Breda Het oudste adres voor OVERZEE VERPAKKINGEN Verhuizingen Transporten Ook internationaal (Adv. 705- (J)1* 'U hoort vaak niet of men achter Uw rug over U, of tot U spreekt. Uw oorarts kan vaststellen of sommige klanken Uw oor vervormd bereiken, ■.en AUDIUM hoortoestel ielpt U en Uw omgeving uit 7 de verlegenheid brochure Singel 160 tij de hoofdagentenAmiterdem-C H V.v.K. P.GeervlietKeizeragr- 411, A'dom H. C Sdioonenkerg, Wolenb. weg 26, R'dom W. V C Keljcn. Turisinqel 19, Groningen JACOB SLAGER en Pleter van Iwaarden, beiden afkomstig uit St. Annaland, moesten voor hel Hof verschijnen, omdat zij bij de Land wacht hadden aangegeven, dat L. Riet veld te Arkel, in het bezi was van 'n revolver. De Landwacht zorgde prompt, dat de revolver verdween en Rietveld voor een maand opgepakt werd. De aanleiding tot de aangifte was, de slechte verhouding tussen de beide beschuldigden en Rietveld bij wie ze geëvacueerd waren. Van Iwaarden en Slager waren eerste van plan het wapen zelf te laten verdwij nen: later zijn ze echter toch naar de Landwacht gegaan. Het aandeel van v. Iwaarden in deze aangifte kwam niet vast te staan. De proc.-fisc. vroeg dan ook vrij spraak. Tegen Slager eiste hij ech ter een voorw. gev. straf van 1 jaar en een boete van f 500, alsmede ontz. uit de rechten voor 10 jaar. Mr. Krop man, de verdediger stemde in met de eis tegen. v. Iwaarden en bepleit te clementie voor Slager. De uitspraak luidde ten slotte voor Slager, 2 jaar met aftrek van 30 Mei 1945 tot 2-9-'46. Ged. vrijspraak en ontz. rechten. P. v. Iwaarden werd vrijgesproken. NEGEN JAAR VOOR „EEN MOOIE PRESTATIE" „Geef één dag van uw loon of salaris" is de leuze van de UNAC (Stadhou derslaan 146, Den Haag). Kijk naar bovenstaande foto en u zult niet aarzelen het nog vandaag te doen! Honderdduizenden kinderen wachten op uw hulp. (Van onze Romeinse correspondent). JJUIZENDEN BRIEVEN gingen van Nederland naar Italië toen daar de ver kiezingen zouden worden gehouden en op vele van dfe brieven kwam een antwoord terug naar de lage landen; welwillende, vriendelijke antwoorden en zo nu en dan ook wei andere. En de Nederlandse briefschrijvers zetten zich aan het ontcijferen van de ontvangen antwoorden en kwamen tot de conclu sie, dat het Italiaans toch nog niet zo eenvoudig is als ze wellicht dachten. Bovendien zijn daar soms termen, die onvertaalbaar zijn en waarvoor men op de hoogte dient te zijn van de omstandigheden van het land om ze te kunnen begrijpen. Een van deze, waarvan men mij al enkele keren een ver klaring vroeg is: „Comitato Civico". Wat is het Comitato Civico Naarmate de dag der verkiezingen in Italië naderbij kwam en de propv ganda der linkse partijen steeds meer ontaardde in een strijd tegen de Kerk en de katholieke godsdienst, voelden de katholieken in Italië de drin geifde noodzaak om deze strijd met een groots opgezette tegenactie te kunnen beantwooren, maar zij misten daartoe een organisatie, d>e zulks vermocht te doen. Krachtens het Verdarg van Lateranen is aan de Kerk de directe inmenging ir. de po litiek van Italië verboden en daar door konden de Comités ven de Ka tholieke Actie deze strijd niet op di recte wijze voeren. Bovendien ws hier een optreden noodzakelijk, dat het terrein en de doelstellingen der K.A. verre overschreed. Dat men toen onder de drang der omstandighe den m het „Comitato Civico" een organisatie heeft gevonden, die aan haar doel beantwoord heeft, daar be hoeft na de uitslag der verkiezingen geen twijfel meer te bestaan. DE NIEUWE ORGANISATIE r*E DUITSERS vonden het destijds een mooie prestatie dat de Mid delburger T. Driessen, het door zijn buitengewone dienstklopping het tot officier bij de Waffen SS bracht. Bovendien kreeg hij een jas vol on derscheidingen. Na de bevrijding zorgde Driessen er voor niet in han den te vallen van Vrouwe Justitia en thans is hij nog voortvluchtig. Jan Prast uit Amsterdam, die onder hem gediend had in de SS, bevestigde als getuige een eri ander. Hoewel Dries sen ook zijn goede zijden had, eiste de proc.-fiscaal een gev. straf van 12 jaar, die hij in ontvangst, kan nemen zodra hij in handen valt van de Ju stitie. De uitspraak luidde: 9 jaar. PRAATZIEKE DAME Adv. 536-00 UGtl PUNSN SN GRIEP 20 LABI£t™ i I O 71 Adv. 540-OO r*E UIT AMSTERDAM afkomstige naaister, Maria Pikkaart, beloon de haar schoonouders, waar zij logies genoot, met verraad. Zij vertelde Duitse vrienden dat sohoonpapa een radio in huls had en daarnaar luister de. Het gevolg was, dat de heer de Groot 15 maanden ln de gevangenis vertoefde. Verder had verdachte nog een drie tal personen aangebracht als zwart handelaren, hetgeen voor hen ook nare gevolgen had, want ze werden opgesloten. Ter zitting vertelde ze niet de bedoeling te hebben gehad haar schoonouders of de anderen in 't ongeluk te storten. Hoewel geen po litiék misdrijf, meende de proc.-fisc. toch 2 j. gev. straf te moeten eisen.ge zien vooral de ernstige gevolgen die haar daad heeft gehad. De verdediger Mr. Terwoert noemde het een zielige geschiedenis en meen de, dat de AKX>.-mannen haar min of mëer uitgehoord hebben. Hij hoop te, dat een voorw. straf zal worden opgelegd. Uitspraak l jEiar voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. Ontz. rechten en onder toezicht stellen STPD. Zondag 11 Juli. Groen. 8e Zondag na Pinksteren. 2e gebed H. Pius I. 3e A. cunctis. Credo. Pref. van de H. Drie vuldigheid. Breda: 2e gebed Zegepraal H. Norbertus. 3e H. Pius I. Haarlem: 2e gebed octaaf Kerkwijding. 3e H. Pius I. Of: Wit. Mis van Kerkwijding, 2e gebed en laatste Evangelie van da 8e Zondag na Pinksteren. Maandag 12. Wit. H. Joannes Gual- bertus. 2e gebed H. H. Nabor en Felix. Haarlem: Wit. Octaafdag van Kerk wijding. 2e gebed H. Joannes Gual- bertus. 3e H.H. Nabor enz. Credo. Dinsdag 13. Rood. H. Anacletus, 2e gebed A. cuntis, 3e naar keuze. Woensdag 14 Wit. H. Bonaventura. Credo. Donderdag 15. Haarlem en Breda: Wit. H. Henricus. 2e gebed A. cunctis. 3e naar keuze. Den Bosch: Wit. H Flecheimus, 2e gebed. H. Henricus. Jet Comitato Civico dan is een or ganisatie van leken, die zich ten doel stelt de rechten der Katholieke Kerk te waarborgen in het openbare, leven. De meesten dezer leken zijn in feite afkomstig uit de eerste ran gen der Katholieke Actie. Toch is is het Comitato Civico juridisch ge heel onafhankelijk van de KA Van de andere kant is het evenmin vast gekoppeld aan de Democrazia Cristia na; deze is een politieke partij, het eerste niet. De Democrazia Cristiana heeft haar bepaalde politieke doelstel lingen, het Comitato Civico staat naast de Democrazia Cristiana cp gelijk plan als organisatie maar door zijn veel bredere doelstellingen staat het er boven; het is niet van onderen af opgekomen, maar is vanwege de dringende noodzaak van bovenaf in het leven geroepen. Men moet ook niet vergeten, dat in een groot en ge varieerd land als Italië cr niet éen enkele Politieke Partij bestaat, maar er ook buiten de Democrazia Cristia- na partijen zijn (b.v. de monarchis ten) die de rechten der Kerk waar borgen en op Christelijke grondslag staan. Het Comitato Civico zou ook deze kunnen steunen, hoewel in de prae- tijk de grote steun gaat naar de De mocrazia Cristiana. over welker poli tiek program het toezicht uitoefent en waarvan het overtuigd is, dat daarin het streven en de doelstellin gen het beste gewaarborgd zijn: daarom stuurde het de kiezers in de richting van deze partij. In de voorbije verkiezingsperiode heeft het Comitato Civico buitenge woon goed werk verricht. Over ge heel Italië werden binnen twee maanden 18000 afdelingen opgericht, hetgeen op zich reeds een grote prestatie is, zeker in dit land. En al die* comité's werden aan het werk gezet, kregen vanuit de centrale in Rome him directieven en deelden van huri kant hun ervaringen en moeilijkheden aan Rome mee. Voor eerst moesten er overal mensen wor den wakker geschud en opmerkzaam gemaakt op het grote gevaar; moes ten worden bezield om in de bres te springen voor het goede, vooral in de strijd tegen de dreigende comunisti- sche afbraak. Duidelijk was het in de verkiezingsdagen, dat er een doelbe' bewuste leiding zat achter de propa ganda, die op de muren van stad en dorp vooral werd gevoerd door een steeds wisselende stroom van aanplak biljetten. Velen daarvan hadden een voudig ten doel de mensen op te wek ken om te stemmen. „Stemt, anders zal de dood (door de communistische overheersing) uw meester zijn," zo luidde een ervan. De communisten immers, zo redeneerde men niet ten onrechte, stemmen zeker, propaganda om te stemmen is dus propaganda voor onze gemeenschappelijke zaak. MAN VAN GROOT FORMAAT rje propaganda van het Comitate Civico werd vaak met grote on verschrokkenheid gevoerd, hetgeen no dig was tegenover de onbeschaamd heid der communistische methodes; dit zou niet op de weg hebben gelegen, tan de Katholieke Actie. Hier haa' men werkelijk behoefte aan aparte organisatie, waarvan bekwame man nen de leiding hadden. Het Comitato Civico beschikte over een mar. van groot formaat, Prof. Gedda, die de hoofdleiding had en werd bijgestaan door eer. staf van pro minente strijders uit de rangen der KA. Niet alleen de leken evenwel, maar ook vele priesters hebben het Comitato Civico geholpen gedurende de verkiezingsstrijd en een hele scha re van jonge, goed onderlegde pries ters is het land ingetrokken en heeft door de mensen te wijzen op hun Tan Muller, een kunstgevoelig man, die wij de laatste tijd belangstel lend hebben gade geslagen, heeft het aangedurfd, een spel van arbeid en strijd te schrijven in onze dagen, nu de medezeggenschap in het bedrijfsle ven de sluitsteen gaat worden van bouwwerk van sociale hervormingen opgetrokken op de fundamenten van een hernieuwd christelijk leven. Hij heeft die opdracht niet slechts aan gedurfd, maar ze ook volbracht op 'n wijze, die niet dubbelzinnig is. Een uur lang heeft hij tienduizend mensen bezig gehouden in 'n boeiend spel, dat hij „De weg der werkers" doopte en dat steeds nieuwe fragmen ten gaf van een leger kleine schep sels, zeshonderd medespelers in het spel van hoogmoed en vrije wil, scha duwend en belichtend, naarmate de verbeelding diepte -en hoogtepunten in 's mensen leven kleurrijk en sym bolisch beschreef. Wijl dit massa-spel was ontworpen voor groepen en individuele stemmen voor spreekkoor, zangkoor en orkest, en een der grote eisen was: bewege lijkheid op niet minder dan drie gro te podia, moest men op een vaardig regisseur kunnen rekenen. Muller had Anton Sweers gekozen, met wie hij geregeld samenwerkt. Dit is aan de uitvoering stellig ten goede gekomen. „De weg der werkers" is deels op rijm geschreven. Wij behoeven dat niet critisch te bezien, want in. een massa-spel komt het aan op de kracht der woorden, ook, wanneer die min der dichterlijk van vorm zijn. Maar suggestief waren ze in elk geval, Scène na scène onderging men de strijd om het bestaan van de wer kende man; men was sterk geboeid en dat was de kracht van dit leven dig arbeidersspel. "M'iet in elk opzicht was dit spel oor- spronkelijk. De scènische voorstel ling van het kapitalisme werd al eens vroeger in massa-spel vertoond; en oók vonden we parallellen van het Mariaspel in Maastricht. Doch ziet men alles in het kader van een wel overwogen geschiedenis van gans 'n strijdende en lijdende wereld, dan zijn de onderdelen evenveel elementen, nodig voor de opgang naar de apo theose, die Jan Muller zich had ge dacht. Om dit aan te tonen, behoeven we niet stil te staan bij al die schilder achtige en doorgaans karakteristieke taferelen, waaraan dit spel zo rijk is. Nemen we de origineelste èrvan, bijvoorbeeld de gedramatiseerde voor stelling bij het opklinken van de stem onzer bisschoppen in hun her derlijke brieven in de dagen van grote nood, bij deportatie en ver zet. En in de golvingen van lief en leed leidde de scène over het re geringsjubileum naar een wezenlij ke climax. Daar verschijnt het por tret van onze koningin in het licht van de schijnwerpers; men speelt en zingt het Wilhelmus, en dan treedt een arbeider uit de groep naar de achtergrond. Onder de beeltenis spreekt hij H.M. aan in simpele, noch tans verstaanbare taal en hij stelt haar als voorbeeld van hou en trouw. Vervolgens betrekt hij ook de bis schoppen, de ministers en de werk gevers in zijn eenvoudige speech. Bij dit alles bleef het effect in de eivolle dubbele zaal natuurlijk niet uit: een machtige hulde, zoals schrijver en re gisseur die uitteraard hadden be doeld. Hieruit leidde men niet af, dat men er van was uitgegaan, op het publiek te spelen; daar was de inhoud van 't spel te apologetisch en te oprecht voor. Het geheel speelde in een vrucht baar klimaat van kracht en maat- schappelijk-geestelijk verlangen. trier en daar op het weidse toneel stonden microfoons, om het ge luid van de hoofdrolspelers .kracht te verlenen; helaas klonken de stem men daardoor was geforceerd, en de dictie van Annie Sweers kwam nu een overluide klaagzang nabij. Om hetzelfde euvel van al die geluidver sterkers had de regie beter gedaan het rumoer in enkele overrompelende scènes af te zwakken. Het inlassen van gramofoonplaten, die de bege leiding op het Hammondorgel uit een der Utrechtse kerken verbeeldden, kon ons beter voldoen. Doch geen enkele feil heeft de eind indruk verkleind: hier werd een bont en bewegelijk arbeiders-massa-spel vertoond, de illustratieve bekroning van een machtige Kader-manifesta tie. Het was zwaar van inhoud, noch tans in lichte toete gespeeld, hier in getogen en ginds ontstuimig. gesteund door welkome effecten van verlich ting en muziek. A. VAN OORSCHOT T^"a Felix Timmermans, Ernest van der Hallen en Jozef Simons is thans ook pater Emiel Fleerackers aan de Kempische letterkunde ont vallen. Deze nederige Jezuiet stierf te Turnhout, waar hij 17 April 1877 geboren was. Geheel zijn leven door is hij zijn Kempenland trouw geble ven. Vooral om zijn korte verhalen genoot hij een grote populariteit. Aanvankelijk verschenen deze in 't maandblad „De Bode van het H. Hart", maar werden later in tal van bundels verenigd. We denkeji aan z'n „Kijkkast", dat Jules .Persijn het gui- tigste boek in Vlaanderen noemde. Ook zijn „Opinies van Proke Plebs" ziten vol humor. Voorts mogen ge noemd worden de „Brieven van Non kel Pastoor" en „Reineke,de Vos in de Kempen". Bij gelegenheid van zijn zestigste verjaardag is pater Fleerackers te Turnhout door de Vereniging van Kempische schrijvers gehuldigd. Emiel van Hemeldonck heeft er toen op gewezen, dat pater Fleerac kers zijn afkomst niet kon verloo chenen. Zijn bloed riep naar de grond, naar zijn stad. naar zijn vrienden, naar zijn volk. Herhaaldelijk heeft hij daarvan in zijn werk getuigd. Om de didactische inslag van zijn schrifturen is hij wel eens „de mo derne Poirters" genoemd. Inderdaad wist hij de waarheden van zijn Kem- pisch geloof op aantrekkelijke manier in zijn verhalen te verwerken. Aldus was hij zowel priester als letterkun dige. De velen, die van zijn proza genoten zullen z'n aandenken zeker in eerbiedige herinnering houden. En de schoonste beloning voor zijn on vermoeide arbeid zou het zijn, wan neer de jongeren, die onder zijn lei ding gevormd werden, zijn voetspoor wilden volgen en de reeks van Kem pische schrijvers met nieuwe krach ten zouden aanvullen. Tn het begin van deze week over leed de Franse schrijver Georges Bernanos. Zijn dood moet geweest zijn gelijk zijn leven: beangstigend helder voor wie zich aan de duister nis gewende. Hij werd zestig jaar en stierf in het Amerikaanse ziekenhuis te Parijs aan een leverziekte, mis schien ook wel aan de kwaal die .heimwee" heet. Met dat woord immers, aanduiding van een slopend zeer, is zijn leven en zijn werk voortreffelijk getekend. Want zijn heimwee paar een alles overwoekerend „natuurlijk Christen dom" bepaalde zijn denken en zijn daden, fn ruil daarvoor kreeg hij 'n menigte luidruchtige of verbeten zwij gende vijanden naast een schaarse toe genegen vriend. Slechts weinigen ble ken geestelijk voldoende weerbaar om de striemende slagen van het doornen koord van zijn proza als genezende kracht te aanvaarden. En dat eiste Bernapos van allen en iedereen! Zijn eerste werk, dat om de bijna revolutionaire taal en inhoud in de gehele wereld de aandacht trok, was een heiligenleven „Onder Satans zon" (1925). Daarin is hij de profeet van het tot zichtbaarheid bedwongen bo venzinnelijke lafheid, baatzucht, onrechtvaardigheid en liefdeloosheid ontkomen niet aan zijn greep. In dit boek openbaart hij zich voor het eerst als de onsterfelijke auteur, die strijden zal voor die beleving van het Christendom, welke juist in de 20e eeuw haar natuurlijke vijand schijnt te hebben gevonden: de Evangelische Dat daardoor onze „serene rust" wordt verstoord: het deert hem niet. Weergaloos en ontstuimig als een aartsengel keert hij zijn felle woor- -den als even zovele vlammende zwaarden -tegen de halfslachtigheid, het laffe schipperen en de onoprech te gemakzucht van de hedendaagse christenen. In dat gevecht ontziet hij niemand en niets. Zo streed zijn pen tegen het Spaan se Episcopaat, wijl hij in haar tege moetkomende houding tegenover Franco een gevaarlijk afwijken meen de te bespeuren van de door het evangelische christendom aangegeven pad. Zo vond tijdens de wereldoor log generaal de Gaulle hem, de vrij willige balling in de Braziliaanse oerwouden, als schrijvend soldaat in zijn voorste gelid. Vanuit diezelfde geestelijke houding schiep Bernanos zijn „Dagboek van een Dorpspastoor" daarmee aan de wereld-literatuur 'n priester schenkend, zo gaaf en voor beeldig schoon van levensopvatting, dat men alleen daarom reeds zeggen kan: zijn leven is niet tevergeefs ge weest. Na zijn dood zal zijn strijd tegen het kwade niet aflaten ons te waar schuwen tegen de gevaren, die het „christelijk Europa" bedreigen. Over de eeuwen heen zal zijn proza vlam mend staan te getuigen-, dat het chris tendom geen enkel compromis aan vaardt. Dit besef gaf ons Georges Bernanos. Dat hij ruste in vrede! LEO BOEKRAAD godsdienstige verplichtingen ook tot nog worden bestudeerd cn uitgewerkt het vervullen van stemplicht aange spoord. Na hun tocht zijn ze teruggekeerd verrijkt met kostbare ervaringen en met de herinnering aan een periode van bijzonder vruchtbaar werken. rjoor deze uiteenzetting hoop ik een voldoende overzicht te hebben ge geven aan degenen, die mij vroegen: aWat is het Comitato Civico? Ik zou er evenwel niet zo diep op ingegaan zijn, ais niet de H. Vader persoonlijk de wens te kennen gege ven had, dat het zou blijven bestaan, ook na de verkiezingen. Het zal nu zijn werkzaamheden voortzetten en zal tot grote taak krijgen, te bevorde ren, dat er een werkelijk christelijke politiek ingevoerd wordt en dat de maar de degelijke en strijdbare geest, die het Comitato Civico doordringt, is de beste waarborg voor het welsla gen TENTOONSTELLING VAN MODELWONINGEN De Zeeuwse Volksuniversiteit en Ir. F. H. Klokke, architect te Middelburg hebben het initiatief genomen tot. 'n tentoonstelling van modelwoningen niet eenvoudige moderne interieurs. Het ligt in de bedoeling, deze ten toonstelling in samenwerking imet de Stichting Goed Wonen te Amsterdam van Sept. af in de verschillende ge troffen streken van ons land te houden. r\EZER DAGEN kreeg ik een spot- prentje onder 't oog: een zeekapi tein stond tegenover een kannibaal. Tussen hen in hing een kookpot, waar twee benen uitstaken en waaronder een lustig vuurtje brandde. Er naast stond het volgende: „Een gestrande zeekapitein kwam in de wildernis bij een troep kannibalen terecht, terwijl ze juist met hun maal tijd wilden beginnen. Het stamhoofd vertrouwde de kapitein toe, dat hij in Engeland college had gelopen. ,Je wilt toch niet zeggen", vroeg de verbaasde zeeheld, „dat je hebt gestu deerd en nu nog mensen eet?" Toch wel" antwoordde het stam hoofd trots, „maar nu gebruik ik mes en vork!" We zien hier het belachelijke, de tegenstrijdigheid van beschaafd doen en beschaafd zijn. Ook wij kunnen dat vaak rond ons gedemonstreerd zien, hoe uiterlijke beschaving een vernisje is, een aangeleerd iets, iets als een kledingstuk, dat we aan of uittrek ken, een handschoen, die we achteloos naast ons leggen. Het heeft niets, maar dan ook niets met ware bescha ving te maken, die we in ons hebben, die we meekregen door goede opvoe ding en milieu. Ziet U niet honder den keren hoe uiterlijk aangeleerde manieren een volslagen contrast vor men met de ware beschaving. Je zit b.v. in een lunchroom. Een keurig ver zorgd meisje drinkt thee, eet gebak en het gaat met zulke gratie en ge mak, ze houdt zich zë charmant be zig met haar vriendin of kennis, die naast haar zit, dat je denkt met een alleraardigst beschaafd persoon te doen te hebben. Dan komt er een oudere dame binnen. Ze laat haar tasje vallen, juist voor de in nylons gestoken benen van „de keurige". Deze kijkt ernaar en neemt een hap van haar gebak en laat de oudere dame zelf het gevallen tasje oprapen. De beleefdheid is aangeleerd, zit er buiten op, zit er niet in. Ze heeft geen begrip van ware beleefdheid. Je zit in een tram of bus. Een moe der komt er in met een dreumes van een jaar of vier. „Nou moet je goed kijken Pietje, dan komen we langs een mooi bos, langs een water, o, er is zóveel te zien!" Maar de moeder al dat moois te kunnen laten zien. Naast haar zit een dame met een boek. Even kijkt ze naar de moeder met net kind en leest dan weer door. Bij werkelijk innerlijke beschaving had de dame opgestaan en haar plaats geruild met die moeder, die haar kind zoveel moois wilde laten zien. Ja, er zijn er veel die met „mes en vork" eten en toch geen beschaving ten toon spreiden, nee, die zelfs héél, héél onbeleefd zijn. De uiterlijkheden hebben met de ware beschaving bit ter weinig uit te staan; het omgekeer de is méér waar, want als we de in nerlijke, de ware beschaving hebben, zullen we ook onze manieren daarnaar regelen. Geven we onze kinderen niet alleen goede manieren mee in hun le ven, maar vooral de innerlijke beleefd heid. Laten we hen inzien, waarom ze het zó moeten doen. Als we hen leren niet altijd de beste plaats in te nemen in tram of bus, zeggen we er dan bij, dat anderen ook wel eens ge zellig voor het raam willen zitten, dat ouderen zéker moeten voorgaan, omdat die al een heel leven achter zich heb ben en we eerbied moeten hebben voor de ouderdom; als er een schaal op tafel komt met „lekkers", wijs er dan op dat het niet netjes is héél veel te nemen, maar zeg dan óók waaróm en leer ze naar anderen zien, af te staan, mee te delen; als U bij het naaien een klosje garen laat vallen leer ze dan het voor U op te rapen en zeg hen dat zij nog jong zijn en dat altijd moeten doen voor ouderen, als die wat laten vallen en leer hen vooral eerbied voor hun ouders en de ouderen. Leer ze geen uiterlijkheden alléén, ziet geen pla-ts aan een raampje vrij maar bewerk hun innerlijk, dan wor- en zet zich langs de middenkant het den ze geen kannibalen, die beleefd kind op haar schoot om toch iets van grof doen. XZOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO nodige hervormingen, vooral op agra risch gebied, verbetering van de om standigheden van de werklieden van behuizing, van leerplicht enz. ook werkelijk worden doorgevoerd. Maar daarnaast vragen de acht millioen communisten de aandacht, Als men in dit vanouds katholieke land cr niet in slaagt, deze tot beter inzicht te brengen, is de overwinning der verkiezingen niet bestendig. De ze actie voor de komende jaren moet Horizontaal: 2. wapen; 6. verfstof; 10. Finse stad; 13. vocht; 14. biersoort; 15. waterstand <afk.); 16. opdracht; 19. Bijbels persoon; 22. onbep. voorn.; 25. aanw. voorn.; 26. pers. voorn.; 27. dakbedekking; 28 noot; 29. woede; 32. ambtsgewaad; 35. vreemde munt (afk.) 37. noot; 38. laagte; 39. kostelijk; 40. verbond; 43. moed; 46. voorzetsel; 49. plaats in Noord-Brabant; 50. populai re benaming van een bekend gealli eerd generaal; 51. muurholte: 52. vreemde munt; 54. kleur; 57. uiterste grens; 60. lofdicht; 61. afgemat; 62. vlaktemaat; 63. Peruaans huisdier; 66. voorzetsel; 69. opstootje; 72. spinne- web; 73. vóór; 74. bouwland: 75. volksoverlevering; 78. voorzetsel; 81. lichaamsdeel; 84. mand; 85. gesteen te; 86. pers. voorn.; 87. noot; 88. opgeld (handelsterm); 89. dreef; 90. voor zetsel. Verticaal: 1. kreet; 3. bloem; 4. voor zetsel; 5. landbouwwerktuig; 7. hoofd bedekking; 8. lengtemaat; 9. dans; 11. grondvlak; 12. voorzetsel; 17. groet; 18. noot; 20. voorstelling; 21. land bouwwerktuig; 23. herkauwer; 24. voorzetsel; 28. titel (afk.); 30. inge wijde; 31. pers. voorn.; 33. gave; 34. perf. voorn.; 36. stuk hooggelegen grond; 41. mist; 42. titel (afk.); 44. te kennen geven; 45. godsdienst (afk.); 47. voorzetsel; 48. naar onze mening (afk.); 52. exotische bloem; 53. en dergelijke (afk.): 55. volkomen ont wikkeld insect; 56. windstreek afk.); 58. Bijbels persoon: 59. nummer (afk.) 64. strijdperk; 65. familielid; 67. deel van het jaar; 68. voertuig; 70. rang telwoord; 71. opschrift (afk.); 76. pre laat; 77. pers. voorn.; 79. insect; 80. water in Friesland; 82. positieve electrode; 83. voegwoord. Oplossing van ons vorig raadsel: BARBAARJESKADER RLOENSVODRADYSE OMGEKSL OEPRAKKP E E K R E G E LM A A T S IR DRAPRGENETFKAL I EGBEZ ITERABATOS R P O G E N R UM P A R E L E NADAT MOTORABEEL OGESELERFAROMAP NLMULATAALDUSNA G IDSFTHANS KW RAT ELSVOGELKERSAAR L A S U L E MM E R O O K D O UFLU ITAA RM E N E N O KLAROENKBAST ION Prijswinnaars: le prijzen (a f 5.—) T. Soeterboek, Speelhuislaan 25. Bre da en G. H. Donjacour, Voorstad 76, Goes. 2e prijzen (a f 2.50) L. J. L. Melissen, C 102a, Hank en J. B. Ge- lens, Brugstraat 2, Zevenbergen. VRIICBTElVTIJDt Adv. 23-00

de Stem | 1948 | | pagina 5