Stad en Land Het katholieke amateurstoneel r Het kleine verschil Zet geen koppigheid tegenover koppigheid VfolK doKtöör RADIO Geknoei met bonkaarten Wat een Wonderlijke Wereld DE STEM VAN ZATERDAG 10 JULI 1946 Vereniging „Grondbezit' op excursie De oorlogssouvenirs Hulp bij de fruitoogst Bundeling van leken- groepen gewenst Langs de weg Vrolijke keuken Opvoedkundige Notities SUNK AFKLEDENDE MODELLEN De BENOEMINGEN Z. H. Exc de Bisschop van Breda heeft benoemd tot lid van het bestuur van het. Instituut voor Doofstommen te S. Michiels-Gestel de heer Mr. L. J. W Smit. tot geestelijk adviseur van de Kam Maatschappelijke Ge zinszorg te Groot Zundert de weleerw. heer Fr. Nooyens, to: a mmeester te Eede de heer M. de Paeoe, tot geeste lijk adviseur van de eerste R.K. Hand balclub „Olymp' te Roosendaal de wel eerw. heer C. Matthee. DOKTERSDIENST De doktersdienst wordt Zondag te Goes waargenomen dcor dokter Bruyn zeel; te Heinkenszand, 's Heer A rend.s- kerke en Woifaartsdljk door dokter Zonnevylle en te 's Heerenhoek. Nieuw dorp en Driewegen door dokter Luyckx. DODELIJK ONGELUK TE OOSTBURG ■pOEN de 49».iarige mej .S. du Bois zich Donderdagavond vanaf het distributiekantoor naar huis wilde be geven, werd zij aangereden door een der bussen van de SBM. Zij liep hier bij zeer zware kneuzingen op en werd naar het St. Antoniusziekenbuis over gebracht. Vrijdagmorgen om 11 uur is zij aan de bekomen verwondingen over leden. AFSCHEIDSDEFILE 6e B. S. Op 13 Juli zal te 's-Hertogenbosch 'n défilé worden gehouden door het 6e bataljon stoottroepen, dat enkele we ken daarna naar de tropen vertrekt. Het défilé zal des morgens te 11 uur worden afgenomen vanaf het bordes van het stadhuis. Na het défilé zal zowel in de Isabelle kazerne als ln de Frederik Hendrik- kazerne te Vught een ouderdag wor den gehouden. DE SCHADE AAN STRAND TENTEN BIJ ZOUTELANDE Nader vernemen wij, dat op het strand te Zoutelande door de harde wind en het hoge water ongeveer 60 strandtentjes werden vernield of be schadigd. Ook veel materiaal en bad- costuums gingen verloren. De schade wordt geraamd op 15 a 20.000 gulden. J)E landelijke vereniging van grond bezitters kwam gisteren op bezoek in Zeeland. Des morgens werd het gezelschap, dat bestond uit ongeveer honderd da mes en heren, te Goes ontvangen door de heer Johan Pilaar, die lid van het hoofdbestuur is en de gehele excursie regelde. Om half tien reden de gasten eerst naar Walcheren, waar de voormalige dijksgaten te Vlissingen (Nollledijk), Westkapelle en Veere werden bezich tigd. Om 1 uur arriveerden de excursisten weer in de Ganzenstad en gebruikten toen een lunch ln hotel de Korenbeurs. Om 3 uur volgde nog een tochtje naar de Wilhelminapolder, speciaal naar de Noordkust van Zuid-Beveland, berucht om zijn dijkvallen en bekend om de strijd, die de waterbouwkundi gen tegen de uitslijpende zeestromen voeren. Tenslotte bezichtigde men de reservedijk, welke reeds voor alle zeker heid om het stoomgemaal is heen- gelegd. De heer Pilaar gaf deskundige uitleg aan de bezoekers, die veel belangstel ling toonden voor de strijd der Zeeu wen tegen de waterwolf. Actie op de scholen £)AAR NOG STEEDS veel onge lukken met de z.g. oorlogssou venirs gebeuren is de Hulpverle ningsdienst van Binnenl. Zaken 'n actie in Zeeland begonnen op de scholen. Walcheren was het eerste aan de beurt. De schoolkinderen kregen daar allemaal reeds een circulaire mee naar huis, waarin nog eens gewezen wordt op de consequenties welke er vast zitten aan het bewaren van niet onschadelijk gemaakte granaathulzen munitie, handgranaten, enz. Niet alleen dat men ieder ogenblik voor grote lichamelijke gevaren staat maar het is ook zo, dat indien als gevolg van het voorhanden hebben van oorlogstuig brand ontstaat, of de blussing wordt bemoeilijkt, de brand- verzekeringsmij. waarschijnlijk geen uitkering doet. Thans wordt de gelegenheid geboden om de souvenirs door deskundigen te laten beoordelen; na controle krijgt men ze terug. Maandag begint de hulpverlenings dienst op Walcheren met zijn taak. Zij die geen schoolgaande kinderen hebben, kunnen zich voor de contro le melden op het gemeentehuis. Huisvader te Goes benadeelde vrouw en kinderen J7IND vorige week deed een zekere M. te Goes, een jong huisvader, die onenigheid met zijn vrouw had, aan gifte. dat hij zijn levensmiddelenkaart vermiste. Het ingestelde onderzoek nam echter voor de aangever een on aangename wending, want het bleek, dat M. reeds gedurende een jaar de levensmiddelenkaarten van zichzelf, zijn vrouw en twee jonge kinderen re gelmatig verkocht aan de meestbieden de, zodat er veel honger en weinig te eten was in het gezin. Van het een volgde het ander en zo kon proces-verbaal opgemaakt worden tegen 15 personen, die in de loop van het jaar, ten koste voornamelijk van een paar stakkers van kinderen, bon nen hadden gekocht. Ook tegen M„ die een week in voorarrest heeft gezeten, maar nu weer vrij is, werd proces-ver baal opgemaajet. Stamkaarten „uitgeleend." j^ede tengevolge van deze zaak kwam aan het licht, dat een zekere J. de C. twee stamkaarten had „uitge leend tegen behoorlijke bedragen aan een caféhouder te Terneuzen en een garagehouder te Goes, die daardoor in de gelegenheid waren op deze kaarten distributiebescheiden af te halen. Ook dit drietal ging op de bon. Maandag komen buitenlandse studenten naar Z. Beveland 0°K dit jaar zullen vrouwelijke stu denten, merendeels afkomstig uit Engeland en Amerika, naar Zuid-Beve land komen om bij de fruitoogst te helpen. Ze zullen gehuisvest worden in een kamp in Wilhelminadorp. Maandag komt de eerste groep van 70 jonge dames en over drie weken de volgende. Het doel van de komst der studenten naar ons land is niet zozeer het helpqn bij de oogstvoorziening als wel om ons land beter te leren kennen. Het behulpzaam zijn in de boomgaarden is een middel om tot dit doel te gera ken. De meisjes krijgen n.l. het nor male tariefloon en hoewel ze uitteraard geen grote hoeveelheid werk verzetten, verdienen ze toch wel zoveel, dat ze na drie weken te hebben gewerkt nog enige dagen ons land doortrekken om het zelf verdiende geld te verteren. Bovendien zullen de werkweken niet te lang zijn, zodat tijd overblijft om excursies te maken door de provincie en eventueel daarbuiten. Aardenburg Geslaagd Voor het HBS-diploma slaagden te Nijmegen mej. Mia Ha verland en te Oostburg F. Haverland Collecte De inzameling voor het Prins Bernhard-Fonds die gehouden werd door het plaatsen van collecte bussen bij de winkeliers, bracht in de kom van Aardenburg f 38.63 op. Graauïv Jubileum De heer Ed. Totté her dacht de dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de familie Verhaegen-van Waas. Na de dood van zijn eerste patroon, de heer A. Verhacgen, ging hij naar de Gebr. Verhaegen, om bij de verdeling van het bedrijf bij de heer René Verhae gen te komen. Drs. L. Lockefeer schrijft ^OALS BEKEND, werd de oprich- ting van een verband, dat alle katholieke amateurtoneel- en leken- spelgroepen van Nederland omvat, 'n feit. Dit geschiedde op uitdrukkelijke wens van het Hoogwaardig Episco paat. Voorop staat, uitgaande van de katholieke beginselen, het goede to neel te bevorderen en aldus bij te dragen tot de Nederlandse cultuur door het geven van cursussen, advie zen. samenstelling van een verant woord repertoire, organiseren van con coursen, uitgeven van een tijdschrift, enz. Deze bond, Werkverband Katholiek Amateurstoneel (WKAL wordt onder verdeeld in vijf diocesane districten. Indien gewenst, kunnen binnen deze districten kringen worden gevormd door verenigingen van een bepaald gewest. Dezer dagen Z'erd vanuit Utrecht naar alle bekende adressen van katho lieke cliibs een folder gestuurd, waar in men alle gegevens aantreft. Bespreek ten spoedigste deze folder in Uw bestuur en vul het formulier, dat U op de laatste bladzijde aantreft, ten spoedigste in. Bespreek tevens de mogelijkheid om deel te nemen aan het WKA-festival, de grootste landdagen, die op 17 en 18 Juli te Utrecht gehouden worden. U kunt daar zeer voordelig logeren en eten. Voor alles wordt gezorgd. Indien U geen folder ontving, vraag er dan een aan bij het Centraal Secre tariaat: Lessingstraat 72, Utrecht of wendt U tot de Pastorie van Uw plaats die ook zo'n zolder ontving. Laat ons deze zaak zo energiek mo gelijk aanpakken. Het Katholiek Ama- teurstoheel zal er zeer door gebaat zijn. Het devies is: binnen enkele dhgen zijn alle katholieke toneelverenigingen aangesloten bij de grote bond. Ook hier geldt het dat eendracht macht maakt! Laat er geen gras over groeien. De tijd dringt! Ten huize van laatstgenoemde werd in gezellige sfeer het zilveren jubi leum herdacht. Heikant Flinke buit Door de kommiezen werden 9 balen vlaslint in beslag ge nomen van 'smokkelaars, die er mee naar België wilden. Hulst De Rijkswaterstaat controleert titans met een speciaal daarvoor gebouwd toestel de wcgvlakheid van onze grote verkeerswegen. In de auto, die dit toestel over de wegen trekt, worden alle oneffenheden automatisch ge registreerd. geluk op velerlei wijze beproeven. De prijzencentrale lijkt wel een grote ba zar. Een massa prachtige en nuttige prijzen wachten op de bezoekers. De opening zal geschieden hedenmiddag om 3 uur. Collecte Naar wij vernemen heeft de collecte Huldiging van HM. door de Nederlandse vrouw in onze ge meente niet het bedrag van f 50.40 zoals abusievelijk vermeld werd, maar een bedrag van f 456.70 opge bracht, een zeer uitmuntend resul taat. St. Jansteen Roodvonk. Wij vernemen, dat in een gezin alhier bij een tweetal kin deren roodvonk is geconstateerd. Schade aan het vlas. Wegens de aanhoudende regen wordt aan het vlas gewas, dat tegen de gretid ligt, reeds aanmerkelijke schade ondervonden. Kloosterzande FANCY FAIR VOOR HET PATRONAAT. Op 10 ,11 en 12 Juli wordt in het St. Jozefpatronaat een grootse fancy fair gehouden t.b.v. genoemd patro naat. Door oorlog en bezetting heeft het gebouw maar vooral de inrichting daarvan zeer veel geleden. Alles moet in het werk worden gesteld om dit ten spoedigste ln orde te krijgen. Juist in deze tijd moet het patronaat de jon gens goed kunnen ontvangen en hen in een behoorlijk ingericht gebouw de nodige ontspanning bieden. Voor de vele verenigingen in en buiten Hulst, die in het gebouw vergaderden, zal het verheugend zijn te horen dal alle krachten worden ingespannen om hen behoorlijke zalen aan te bieden. Het bestuur van het patronaat heeft deze fancy-fair georganiseerd. Diverse tenten en allerlei attracties zullen een echte kermisstemming brengen. Aan allen is hier gedacht: groten, kiemen, dames en heren, allen kunnen hier hun hart ophalen. Zij kunnen er hun In de grootste polder van Nederland, de Wieringermeer, is men begon nen met het maaien van het eerste koolzaad. De zachte winter is oorzaak, dat men 14 dagen vroeger dan andere jaren kon beginnen met het bin nenhalen van de oogst, die voor een belangrijk deel over onze voedsel positie zal beslissen. Het eerste koolzaad wordt met de grote zelfbinder gemaaid. 80-JARIG BESTAAN VAN ST. CECILIA" In verband met het feit, dat de har monie „St Oecilia" 80 jaar bestaat., zal op 24 en 25 Juli een fancy-fair gehou den worden, waarvoor al veel belang stelling bestaat. Er zijn mooie prij zen en de organisatie doet alle mo gelijke moeite om deze fancy-fair in alle opzichten te ^oen slagen. Geslaad. Te Amsterdam slaagde oor de -) e Na mej. Th. J. Stallaert, Kruisdcr,. ..of alhier. Middelburg UNAC - 17 JULI Twintig millioen kinderen verhonge ren! Ziedaar éen van de afschuwe lijkste gevolgen van de oorlog. Tal loze moeders van allerlei ras en huids kleur lijden, omdat zij hun kleinen zien verkommeren. Hebt U in bezet tingstijd iets doorgemaakt, van schaarste en tekort aan voedsel? Dat is niet te vergelijken bij hel lot dat zo velen m allerlei landen te dra gen hebben. Ei- moet geholpen worden! zegt U. Natuurlijk, U hebt gelijk. En ik had niet verwacht dat U iets anders zoudt zeggen. Maar hoe? Wie neemt de leiding? Dat deden de Verenigde Na ties. Zij hebben door hun oproep over de gehele wereld een actie tot hulp ontketend. Ook in ons land is een comité gevormd, natuurlijk uit alle richtingen en gezindten. En over al zijn plaatselijke comité's, ook in Middelburg. Deze actie heet U.N.A.C. (United Nations Appeal for Childe- ren). Het betekent: De Verenigde Naties helpen het kind!" Amsterdam bracht vorige week f l'OO.OOO bijeen. Ja, er staat geen nul teveel hoor: honderd duizend gulden Wij kunnen er niet met een dubbel tje af. Wat dan? In vele bedrijven stelden de arbeiders één dag loon beschikbaar. En de verpleegsters in ons gasthuis gaven één dag salaris. Denkt aan 17 Juli! Goed vocrhceld doet goed volgen. Oostburg Aanbesteding Voor rekening van dhr. K. Beloerok werd aanbesteed t bouwen - van een meubelmagazijn mei bovenwoning. De uitslag werd: Fa. Ohristiaansen, Oostburg i 96.630; Fa. Bossant, Oostburg. f 98.800; Fa. Gebr. Verstraeten. Oostburg, f 99.000 P. Daansen, Oostburg, f 100.000, P. v.d. Sande, Breskens, f 103.000; Bouw syndicaat, Breskens, f 105 000. Vlissingen Ernstige val Klagende over in wendige pijnen is de 33-jarige opper man J. C. B. uit Amsterdam in het ziekenhuis Bethesda opgenomen. Hij viel achterover van een steigter van twee meter hoogte, waarop hij in de Bloemenlaan aan het werk was. Opbrengst Unae-collecte De Unac- coliecte, welke hier op 3 Juli j.l. is gehouden, heeft ruim f 1.240 opge bracht. Openbare leeszaal In de maand Juni werden 1469 Nederlandse ro mans. 110 romans in vreemde talen, 609 studieboeken en 321 kinderboe ken (totaal 2509) uitgeleend. 240 mannen, 49 vrouwen, 53 jongens en 52 meisjes bezochten de leeszaal. KAPELLEBRUG. Zondag 11 Juli. Schieting bij B. de Smet, begin om 3 'Uur. ST. JANSTEEN. Zondag 11 Juli. Schieting, begin om 3 uur. yOOR ons is de autobus het meest ideale voertuig. Je rijdt met een eigen chauffeur, die je nooit om sala ris lastig valt; je rijdt als het ware met je eigen wagen en je hoort niet van wegenbelasting, onderhoud en stalling. Je hoort drukke conversatie om je heen en je behoeft er zelf niet aan deel te nemen. En passant pik je levenswijsheid op in massa, zonder dat er op een dank-je-wcl gerekend wordt. Vorig jaar deelden we reeds mede, welk een onsqhatbare medische kennis we hadden opgedaan, toen we toeval lig met een complete geneeskundige faculteit samen naar Middelburg reis den. rjonderdag. daags na de verkiezing, hobbelden we door de Zak van Zuid-Beveland en smaakten het genoe gen ingewijd te worden in de geheimen der hogere politiek. We kregen te ho ren hoe het eigenlijk zat met de kof fers van Koos Vorrink; vernamen dat Beel niet meer aangezocht zou wor- Tnwoners van Brussel be- leefden Maandag een paar echt gezellige uur tjes. Want een flinke aap, die het huis zijns mees ters ontvlucht was. dool de door de straten en hij vertikte het. zich te laten vangen. Om te beginnen gapte hij een zoutvaatje uit een patatesfriteskraam, be keek het van alle kanten, constateerde dat de in houd tegenviel en smeet het daarom terug naar 't hoofd van de eigenaar. Toen wandelde hij verder. En omdat ook het wande len hem begon te verve len, klauterde bij in een hoge boom; een boom met een erg dichte blader kruin. Die klimpartij beteken - de echter een spaak in het wiel van enkele mili tairen, die zich door de eigenaar van het beest op sleeptouw hadden laten nemen en op hun tenen achter Monkey aan defi leerden; klaar om hem bij zijn nekvel te grijpen, zo dra de gelegenheid zich voor zou doen. De mili tairen staarden omhoog en de aap staarde naar beneden. En omdat de laatste er geen pietseltje voor bleek te voelen, zich tot een onvoorwaar delijke capitulatie te ver lagen. besloten de mili tairen een ladder te halen. Die ladder zetten zij te gen de bewuste boom. En toen de ene actieve sol daat victorie wou gaan kraaien, sprong Monkey op de andere boom; dat wil zeggen op een boom die een meter of tien ver der stond en wiens bla- derkruln nog net enkele twijgje^ van de andere boom raakte. De ladder werd verplaatst Maar Monkey sprong terug. En omdat de militairen wei gerden zich door een aap tot zoiets als een goede openbare mop te laten de graderen, haalden zij twéé ladders. De één klom ln de ene boom en de ander in de andere. Maar nu kraffelde meneer de chimpansee een paar metertjes hoger, zo hoog dat de militairen er geen van beiden meer bij kon-" den. Ze zuchtten en sta ken de handen omhoog. Figuurlijk dan natuurlijk. En toen de Brusselaars de andere morgen gingen kij ken, zat Monkey nog op *precies dezelfde plaats als de vorige avond. Eerst toen hij een erg wee gevoel it\ zijn maag begon te krijgen, kwam hij naar beneden. Vervolg /"kver apen en bomen ge- sproken: in het En gelse graafschap Suffolk worden op het ogenblik speciaal bomen geplant, om de jeugd gelegenheid te geven, haar klimlust te bevredigen. En juf frouw Mary Norton uit Lombey niet in Suffolk maar ergens anders die er zich erg aan ergerde, dat men een mooie laan ontsiej^e, door allerlei bordjes tegen de bomen te spijkeren, sloeg op elke boom van de laan 'n bordje met het opschrift: ..verboden bordjes tegen deze bomen te spijkeren". X3OOQOOOöG<:TO©OeeG0O0GOOGX3(lXDÖOOOOGOO<3)OOe>GOOOOOOOOG (Van onze onderwijamedewyker) opvoeding heeft onder andere tot belangrijke taak, om het kind een waardig evenwicht bij te brengen, tussen machtswil en gemeenschaps zin. En helaas kan men nog al eens constateren, dat deze kwestie minder juist wordt aangepakt. Reeds eerder heb ik in dit- blad de remedie tegen het minderwaardigheidsgevoel behandeld, zodat ik mij thans liever beperk tot die frequente en gevreesde „kinderziekte" de koppigheid. Men ziet het zich nog al eens af spelen: een koppig kind en een ver toornde vader. Het kind wil niet, de vader dreigt en straft. „Dat zullen we den voor formateur door de Regentes, maar wel prof. Romme. Vervolgens werd met Lunshof de vlag halfstok ge haald, eer er een studie in onrecht be gon en tenslotte belandden we ln het kamp der dissidenten en mochten on der meer in de keuken kijken bij Wel ter, Kruijt en Meyeren. \ye dommelden langzamerhand weg toen onze oren zich plotseling automatisch spitsten. Aangesneden werd het vraagstuk der vele Weiter- stemmen in de Zak van Zuid-Beve land. „Zou dat nou in Indië zitten vroeg een der politici. „Ben jij zot jongen?" was het sap pig bescheid van een andere tinne gieter. „dat zit 'm in de dieë", en hij maakte met duim en wijsvinger de zeer bekende beweging van geld tellen. „Zijn ze daar zo gevoelig voor luidde de tweede en zeer domme vraag. „Natuurlijk, waarom zouden ze het hier anders de Zak noemen", grin nikte de aangesprokene. Gaarne hadden de nog langer geluis terd, maar onze chauffeur remde af en zei dat we er waren. De hier afgebeelde modellen zijn een ge kleed deux-pieces en een middagjapon, die ook door minder slanke figuren uitstekend kunnen worden gedragen. Het hooggesloten model no. 3 2317/7 is chic, doch zeer eenvoudig. De garnering bestaat uit een bies, die van hetzelfde ma teriaal als het kraagje en de manchetten is gemaakt. Op de rug wordt middenachter een naad gemaakt waardoor de figuurna den kunnen vervallen. Alleen in het rech- terheupstulr wordt een klein steekzakje ge zet, dat met een lichte bies wordt afge werkt. De rok heeft ln het midden een grote, platte plooi en aan weerskanten drie kleinere. Middenachter wordt een uitsprin gende plooi gelegd die tot ongeveer 30 c.m. vanuit de taille wordt ingestikt. No. J. 2318/7. Een zeer gedistingeerde mid- dsgjapon, met de moderne, lange schouder lijn. Het strak weggetrokken heupstuk is alleen op het voorpand aangebracht. Heel apart Is de sluiting aan de mouw. Kiest U vooral mooie knopen uit, omdat deze op een donkere japon tevens als garnering dienst moeten doen. Ge bruikt U gekleurde knopen, dan moet de franje aan de sjerp in de zelfde kleur worden genomen. Geknipte patronen zijn a 0.95 bij de administratie van „BELLA", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, verkrijgbaar. No. J 2318/7. In de bovenwijdten 96102 en 108 c.m. No. 2318/7. In de bovenwijdten 96102 en 106 c.m. Deze patronen zijn overgenomen uit Bella „Het Nieuwe Modè Blad". ?9/oys/o jp»,? dan toch eens zien! We zullen eens kijken, wie hier de baas is", enz. enz. De vertoornde ouders hebben zich vast voorgenomen, om hun koppige kind het hoofd te leren buigen. Ze zullen, dat eigenwijze willetje bre ken met geweld, het gaat hard te gen hard, ze zullen eens zien, wie dan wel het koppigste kan zijn. Ja werkelijk, in feite wordt het een wedstrijd in koppigheid, zodat het er tenslotte om gaat, wie het win nen zal, terwijl het toch eigenlijk de bedoeling moest zijn, om het kind te winnen. TVYijn kapper betoogde laatst, dat hij zijn jongens wel wist aan te pakken. Als er een aan tafel niet eten wilde, dan ging die dienstwei geraar zonder veel praatje de kast in en de deur ging op slot. En dan kon hij te keer gaan zoveel hij wou. hij kwam er niet uit,, of hij moest zijn portie opeten. Wel gaf die va der toe, dat het frappant was, dat zo'n klein kereltje soms wel uren lang kon volhouden. Is het een wonder? Zou het zo niet van kwaad tot erger komen? Zeker, tenzij men de methode zo ver doordrijft, dat men van het kind een angst-wezentje maakt, waarin alle initiatief vertrapt is.' Wü moeten wel beseffen, dat ieder kind. rond zijn derde en nog maals rond zijn dertiende jaar een typische koppigheids-periode door maakt. Op deze beide leeftijden heeft het kind een periode afgesloten, waarin het zijn wezentje een weinig op orde gebracht en geinventariseerd heeft. Het is zich enigszins van eigen be tekenis bewust geworden en treedt nu uit zichzelf en ontmoet de wereld. Daarmede wordt het geplaatst tegen over veel conflicten, omdat niet de gehele wereld evenze.er doordrongen is van de prioriteit der belangen van onze kleine man. Toch wil hij eigen strevingen doorzetten, het is een krachtmeting. In de practijk moet 't kind ervaren, hoe ver de eigen waar de strekt en waar zijn eigen, belan gen moeten wijken voor die van an deren. Pr is dus geen reden voor al te spoe dige ongerustheid en minder nog voor drift of woede. Juist de tegen strevende woede verwekt in het kind de drang om tot het uiterste te gaan. Ook wij volwassenenen wijken eer der voor een rustig tegen-argument dan voor woedende uitval. Trouwens in de gehele opvoeding is nooit plaats voor de uitzinnige drift-uitbarstingen zoals men die soms ziet demonstre ren. Neen. we moeten niet die hard- tegen-h'ard methode kiezen, want zo wint men misschien wel het actuele geval, maar men verliest er het kind mee. Wij mogen niet trachten de wil met geweld te breken, op gevaar af, de gehele kindergeest te knakken. B. Zoo had ie zich stilaan 'n schat van oude remedies en duistere middeltjes vergaard, waarmee ie menschen en beesten op 't dorp uit den nood hielp, als 't lukte. Dag bij.dag had z'n reputatie zich uitgebreid. Tot ie, tenslotte, tien uren in 't rond gekend en erkend werd, als iemand, die op alles raad weet. Dokus had kind noch kraaie om voor te zorgen. Als 't niet meer ging op 't Kouterhof en dat z'n repu tatie als genezer hem 'n goed bestaan verzekerd had, was ie stilletjes in z'n eigen doeningske gebleven, 'n Oude sukkel van 'n knecht zorgde, zoo goed of zoo kwaad als 't ging, voor de huis houding en de enkele beesten; terwijl Dokus dag in dag uit goed zijn werk had met de zieken en zuchtigen, die hem om raad en hulpe kwamen vragen Zoo was ie stilaan vergroeid in z'n nieuw vak. waar ie met herte en ziele aan verkleefd was: dat dient gezeid. 'n Paar keeren had ie de gendarmen in z'n huis gehad op aanklacht van den doktoor van Ballegem. Een keer hadden ze hem meegeno men tot bij den onderzoeksrechter in de stad. Maar ten slotte had men hem toch moeten gerust laten. Want zo slim was ie wel, dat ie de mannen van 't gerecht geen grepe op hem gaf. Maar ge kunt natuurlijk nooit weten, hoe dat ge tegen 'de lampe vliegt. Daarom was ie op 't gedacht geko men met al de genezers, aflezers en wonderdoeners van 'n uur of tien ln 't ronde 'n soort van syndikaat te stichten, ter verdediging van hun ge meenschappelijke belangen. Dat was 'n geniaal gedacht geweest van den slimmen Dokus. Nu stond ie niet meer alleen in geval van nood. Nu had ie den steun van 'n paar man nen en vrouwen van zijn soort en met hen van de ontelbare kranken en zie ken, die bij hen kwamen. 't Spreekt vanzelf, dat Dokus tot hoofd van dit nieuw syndikaat gebom bardeerd werd. Het moet gezeid worden,' Dokus was er de man voor. Hij wist het zoover te brengen, dat er uitgelegd werd om, in geval er een van de leden last had met het gerecht, 'n goeien advocaat te betalen. En moest het er ooit van gekomen zijn, dat een van hen achter de gren dels kwam, dan zou de gemeenschap zorgen voor het onderhoud van z'n gezin. Iedereen vond deze aktie natuurlijk en onaanvechtbaar. Want, het moet gezeid worden, iedereen van hen ge loofde in de eigen kunde. Niemand, die, in geweten, met bedrog te werke ging. Treeze Moeie, die de perels op de oogen aflas, geloofde in haar gebed. Floor Verket, die 'n speciale remedie kende voor den kanker, geloofde in de kruidenpoeiers, die ie gaf. En als 't gebeurde, dat ze geen raad, wisten, wel, dan zonden ze hun klien- ten naar een of ander van hun kolle ga's die speciaal gekend was voor dié of dié kwale. Als 't voorviel dat niemand meer raad wist?? Wel, dan stonden ze nog maar even ver als de gepatenteerde doktoors, die in bepaale gevallen toch ook geen uitweg vinden' en hun zieken gewoonweg moeten laten sterven. Wie ter wereld vermag iets tegen de dood Zoo zit Dokus nu al 'n tijdje geplaagd met pijn in de lenden, het lendenver schot. zoogezeid. En al de remedies, die ie zelf kent. heeft ie al gebruikt zon der veel bate. Stilaan geraakt ie onder den voet.. En op de vergadering van dezen Zondag namiddag heeft ie aan z'n kol lega's te kennen gegeven, dat ie liever zou ontslagen zijn als president van hun bond. Dat nieuws is tusschen de aanwe zige leden terecht gekomen, gelijk 'n donderslag bij 'n blauwe lucht. Treeze Moeie steekt haar armen om- hooge: „Maar Dokus, man. wat gaat er toens van ons schoon syndikaat ge worden?" David Lepere is er letterlijk 't herte van in: „Onze bond is naar de vaantjes", zucht ie. „Zulk 'n president, waar gaan we hetfi nog halen" jammert Lo- wietje Vergrote. Dokus schudt langzaam den grijzen kop, krabt peinzend in z'n kroezelig baardje, leunt moeizaam achterover in z'n zetel: „Vrienden, ge weet, dat ik met hert en ziele ons syndikaat gene gen ben. Maar 'k herhale 't: ik worde te oud en d'r moet hier 'n nieuwen lei der komen, om ons syndikaat in bloei te houden." ,,'n Nieuwen? roept men 't al- lenkante. Maar wie „Ja. wie Karei Verhaeghe van Leegem zit al 'n momentje te wringen op z'n stoel. „Als 't zou moeten..." begint le Maar z'n kandidatuur schijnt abso luut geen bijval te vinden. „Gij? tiert Treeze Moeie. Toens zou m'n gebuur Narden Daele hier toch nog voren gaan. Aangezien dat ie 't syndikaat heeft helpen stich ten." Door Sonders waAgt 'n laatste bede: „Dokus man ge ziet nu toch zelve, dat er niemand is om u te rempla- ceeren". Dokus schudt het hoofd: Wieweet Door „Hebt ge sometemets 'n kandidaat Dokus Steunend op de leuningen van z'n zetel staat Dokus op. Z'n mager, pezig lichaam is kromgebogen. En in z'n ge- zich teekenen diepe groeven de pijn af. „Vrienden, zegt Dokus,aan gezien er geen akkoord kan gevonden worden omtrent 'n nieuwen president, zou ik u 'n raad willen geven." „Ja, Dokus, Ja „Ge gaat misschien 'n beetje raar opkijken. Maar 'k heb der lange over gepeinsd enne...." - Even aarzelt Dokus. „Ge hebt waarschijnlijk allemaal al hooren spreken van dien doktoor Steven, die sedert 'n paar maanden te Manten Boone's hier dichte bij de plaatse, aan 't werk is". „Die roept David Lapere. Alzoo 'n snotter „Snotter of geen snotter, gaat Dokus voort, volgens dat ik kunne hooren is le 'n rappe kadée, die al 'n heele reputatie gemaakt heeft in de streke." „De helft van mijn kalanten heeft ie me al afgedaan" bromt Lo- wietje Vergote. „In 't beginne, geeft Dokus toe, zijn d'r ook 'n paar van de mijne overgeloopen. Maar achterna heb ik bevonden, dat er weer andere bijkwamen. Want laat ons de dingen zeggen ge lijk of dat ze zijn, ln de laatste tijden ging het niet al te best meer voor-ons" „Da's waar" knikt Looi Broecke van Denderzeele. „Maar, gaat Dokus voort, sedert dat die" zoogenaamden doktoor Steven hier gekomen is en heb ik nog nooit zoovele geen werk gehad els" nu" „Ik ook niet", beaamt Treeze Moeie. Vijf, zes mannen zijn van 't zelfde gedacht. De zaken gaan weer opperbest „Daarom heb ik dit gepeisd, vrien den: we hebben daar 'n jongen rappen koilega, die eere doet aan onze gilde en aan ons bedrijf. Hewel. dién man moesteq we zien te krijgen voor pre sident van ons syndikaat". „Die snotter van amper dertig jaar krijscht David Lapere. „De tijden zijn zoo David ant woordt Dokus kalm, dat de jonge mannen meer durven en meer kunnen, dan wij... D'r is geen schande aan van dat te erkennen.". „Daarbij, zegt Looi- Broecke, 't schijnt dat ie goed geleerd is, goed le zen en schrijven kan en op z'n mond niet gevallen is.... In geval van nood kan dat te pas komen." „Da's ook waar, knikt Dokus, En 'n reden te meer om dien Steven 'nen keer aan te spreken." Even zitten Dokus' kollega's te pein zen. 't Kan er bij hen wel niet goed in, van dien vreemden gast zoo maar in eens als hun meerdere aan te spreken. Maar van den anderen kant is 't een feit, dat die zoogenaamde doktoor Steven in korten tijd 'n geweldige re putatie gekregen heeft en 't volk van ver en na naar Manten Boone's ge stroomd komt. Die hem gezien en gesproken heb ben zijn allemaal onder den indruk van z'n gezagvol woord, ook al ziet ie er nog heel jong uit voor 'n man van het vak. Misschien heeft Dokus gelijk van dien Steven als z'n opvolger voor te stellen. Van den anderen kant ledereen kent Manten Boone, iedereen weet dat Manten zelve van veel dingen op de hoogte is en 'n trouwen aanhanger van de natuurlijke geneeskunde. „Hewel?" vraagt Dokus. (Wordt vervolgd) ZONDAG 11 JULI 1948. HILVERSUM I, 301 meter 8 nws; 8.15 Haydn; 8.25 hoogmis; 9.30 nws en w st; 9.45 kamerkoor; 10. kerkdienst; 11.30 na de kerkdienst; 12.15 apolo gie; 12.35 lunchconcert; 12.55 zonne wijzer: 13. nws; 13.20 lunchconcert; 13.40 Spineuza; 14, viool en piano; 14.20 na de verkiezing; 14.30 Kohe Messe, Bach; 17. kerkdienst; 18.30 strijdkr.; 19. gew. muziek; 19.15 ken uw bijbel; 19.30 nws; 19.45 Rubinstein; 19.50 Boeckhuys; 20. Guldensporen concert; 20.40 hoorspel: 21.30 orkest; 22.07 gr.; 22.30 reportage; 22.45 av.geb.; 23. nws; 23.15—24 gr. HILVERSUM II, 415 meter 8 nws; 8.15 gr; 8.30 hengelspor:; 8.40 inter mezzo; 9.07 Olymp. spelen; 9.12 dui- venberichten; 9.15 gevr. platen; 9.45 Jeugdbeweging; 10. stem des volks; 10.22 gr; 10.40 voordracht; 11 orkest; 12. Metropole orkest; 12.30 Zondag club; 12.40 Minnestrelen; 13 nws; 13.15 lunchmuziek; 13.50 N.S.; 14. Mozart; 14.05 over boeken; 14.30 kamerorkest; 15.45 ftlmpraatje; 16. Skymasters: 16.30 sportflitsen; 17. dameskoor; 17.15 muziekvereniging; 17.30 Corduwener; 17.45 sport; 18. nws; 13.15 lezers be spreken; 18.30 gelijkenissen; 19. stu- dlodienst; 20. nws; 20.05 reportage; 20.15 philh. orkest; 21. alt en piano; 21.30 hoorspel; 22.15 lichte muziek; 23. nws; 23.1524 gr. BRUSSEL, Vlaams, 322 meter 12. VI. liederen; 12.32 lunchmuziek; 13. nws; 13.10 kroniek; 13.15 Bing Cros by; 14. voordracht; 14.10 liederen; 14.30 Hohe Messe, Bach; 17. orkest; 17.55 sport; 18. hoorspel: 18.30 cau serie: 19. nws; 19.30 gr; 20. Gulden- sporen concert; 22. nws; 22.15 gevr. platen; 23. nws; 23.05 VI. muziek; 23.30 gr. MAANDAG 12 JULI 1948. HILVERSUM I. 301 meter 7 nws; 7.15 gymn.; 7.30 gr; 7.45 woord v d dag; 8 nws; 8.15 gew. muziek; 9. Schumann; 9.15. voor jonge zieken; 9.30 gr; 10.30 morgendienst; 11. Han del; 11.15 over schrijvers; 11.35 bas. bariton; 12. Toscanini; 12.30 weerpr.; 12.33 koor; 13. nws; 13.15 Mandoli- nata 13.45 gr.; 14. schoolradio; 14.35 piano; 15 Holanda sextet; 15.30 oude muziek IV; 16. bijbellezing; 16.45 gr; 17. kleuterklokie; 17.15 blaaskwintet; 17.45 reg uitzending; 18. gr; 18.15 port; 18.30 strijdkr: 19. nws; 19.15 leeslamp; 19.30 act. geluid;'" 19.45 Ned. vrouw; 20. nws; 20.05 pr. proloog: 20.15 kerk- concert; 20.45 zending; 21.05 Swec- linck kwartet; 21.40 orgel; 22.10 gevr platen; 22.45 av. overdenking; 23.15 24 gr. HILVERSUM II, 415 meter 7 nws; 7.15 gr; 8 nws; 8.15 gr; 9.30 w st; 9.35 Schuber:; 10. morgenwijding; 10.20 gr; 10.30 voor de vrouw; 10.45 Regenboog; 11.15 liederen; 11.35 ver- koopkunde IV; 11.15 fakkeldans; 12. Stradiva sextet; 12.30 weerpr; 12.33 voor platteland; 12.38 gr; 13. nws; 13.15 kalender: 13.20 Vaudeville; 14. cello; 14.25 malaria; 14.40 Residentie orkest: 15.20 legende; 16.15 gr; 17. voor de jeugd: 17.30 orgel; 18. nws; 18.15 varia; 18.20 orkest; 19. Brabants programma; 19.30 Meestertrio; 20. nws; 20.05 radio-amateurs; 20.13 din gen v d dag; 20.20 Residentie orkest; 21.20 vioolbouwers: 21.40 cabaret; 22.10 causerie; 22.25 Metropole orkest'; 23. nws; 23.1524 gr. BRUSSEL, Vlaams. 322 meter 12. orkest; 12.33 voor de landbouw; 12.40 koor; 13. nws; 13.15 lunchmuziek: 18.30 voor de soldaten; 19. nws; 19.30 gr; 19.50 Het gezin: 20. kamermuziek; 21. Act.; 21.15 licht orkest; 22. nws; 22.15 gr. 22.50 nws; 22.55 gr.

de Stem | 1948 | | pagina 2