Nog kans op vrede in Palestina Acties der Sovjets imponeren niet Als Tsjechische tongen los komen el IN 'T KORT u amento liefde Koning Abdoellah confereert met Bemadotte Londen geïnteresseerd in Schreieder Haagse brieven Overleg met Hatta HNG REIS JET MEISJE VIERDE JAARGANG No. 1122 ZATERDAG 10 JULI 19 48 N°? Arabische Staten onder druk Nog geen vrije borrel Verdeling- van gronden wordt bü de wet geregeld Schadevergoeding komt nog Moskou weet het 2 extra vrije dagen met regeringsjubileum en inhuldiging Juli..', rapportenmaand Gedenkplaat onthuld in Nijmeegse Universiteit GEALLIEERDEN BLIJVEN IN BERLIJN Internationale toestand buitengewoon ernstig zeggen de nota's aan Moskou Geen West-Duitse staat Wisselend bewolkt Ik keek achter het IJzeren Gordijn (I) Praag, uiterlijk rustig, is Vol intense spanning D® Tsjechen praten niet gemakkelijk met vreemdelingen over politiek. Men wantrouwt ieder die men niet kent. Het is dezelfde sfeer als bij ons tij dens de bezetting, maar dan veel erger. Zo gauw ze echter merken, met iemand uit het Westen te doen te hebben en ze zijn met u alleen, dan komen de tongen los. Zeker, ik heb ook enkele Tsjechen ontmoet die klaarblijkelijk vóór het nieuwe regiem waren, die me vertelden, niet pro-Russisch of com munist te zijn maar die toch zoveel weldaden van de huidige bewindvoer ders naar voren brachten dat hun gezindheid er dik bovenop lag. Voor één pro" ontmoette ik echter zeker 10 „anti's". Trein snijdt auto doormidden Over uitleen bibliotheken lJuli te 5 en 8 uur: I Negrette in een |r werken mede i. 358-0 lit u meevoert door |che mensen. Juli om 2.30. 5.30 ben weergaloos ge- Ik: ntroering en aan- fielige film met tal (14 jaar) I 14 Juli om 8 uur: [ilm met de grote geurig afwisselend (14 jaar) luur en Zondag 11 Ilm van de maand" I meric Pressburger. ]."ic Portman, Leslie Toegang 14 jaar I nsdag 14 Juli aan- |:n Bobby Cooper, (gen schat. 359-0 DODSVALLEI, met Steele. Een cow- feng alle leeftijden. |agd S. en n. in R. K. gezin kleine kinderen. Br. |VR. VAN VELZEN Mauritslaan 6 Amersfoort. 396-00 'fin, IKKKjDATERKLE W DEBOOrLR t>!E HMMSSEÏA ZNONQEMAKkE T I L UHi V. Uitgave N. V. Uitgeversmij Neerlandia. Redactieraad A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hooteghem, A. E. Langenhorst, Mr Dr A J- J Mes Mr. H. B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per Post 4-25, per weel! (uitsluitend by niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage); 1 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 1 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. EEN KLEIN KANSJE BESTAAT ER, dat te elfder ure een gunstige wending in de Palestijnse kwestie gaat intreden. Ko ning Abdoellah van Transjordanië heeft namelijk aan Graaf Ber- nadotte te kennen gegeven, nog een bespreking met hem te willen voeren over de mogelijkheid van vrede in Palestina. Deze bespreking heeft inmiddels plaats gevonden. Over het resultaat is niets anders bekend geworden, dan dat er hoop is, dat Jeruzalem van verwoes ting gespaard zal blijven. rtEEFT nri het bovenstaande al een beetje moed, ofschoon het goed is zeer voorzichtig te zijn stellingen, er is nog iets anders, dat de kans op een opklaring Van de don kere Palestijnse lucht doet stijgen. Engeland heeft namelijk nieuwe voorstellen aan de Arabische staten gedaan tot verlenging van het be stand. Londen kan namelijk de zienswijze niet delen, dat het be stand onherroepelijk is verbroken, verklaarde een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken. De Britse gezanten in de Arabi sche landen hebben opdracht gekre gen om verlenging van het bestand te verzoeken. Engeland Treeft nog hoop, dat de Arabische staten nog op p EDISTILLEERD komt voorlo- lig nog niet vrij, zo wordt er nu van officiële zijde meegedeeld. Dit in verband met andersluiden de geruchten, die als maar blijven circuleren. Over het vrije borrel tje zijn wel besprekingen gevoerd op het ministerie van Landbouw (met een borreltje?), maar men heeft niet kunnen besluiten U en ons blij te maken, K. H. De Regentes heeft gistel len paleize Soestdijk de voorzit ters van de beide Kamers der Sta- ten-Generaal ter Conferentie ont vangen. pEN REGELING van de tarieven bij de voorgenomen ordening van het binnenlandse vervoer kan niet worden gemist, zo heeft het Nederlandse bin- nenscheepvaart-congres besloten. Een desbetreffende resolutie zal aan de regering ter kennis worden gebracht. hun besluit zullen terugkomen. De definitieve houding van Engeland zal evenwel afhangen van de juiste vorm der resoluties, die eventueel in de ko- mehde zitting van de Veiligheidsraad zullen worden genomen. Voorlopig handhaaft Engeland zijn besluit de verstrekking van wapens aan de Arabische regeringen te ver bieden en alle weerbare joodse man schappen op Cyprus vast te houden totdat de Engelse regering gedwongen is te concluderen, dat de hervatting van de oorlog in Palestina defini tief is. Wat doen de Ver. Staten TJITTERAARD is men allerwege nieuwsgierig naar de stappen van de Verenigde Staten, vooral na de positive taal, die de Amerikaanse ge delegeerde in de Veiligheidsraad heeft laten horen. De algehele conclusie is, dat de V. S. zullen aandringen daar toe aangepord door de sterke pro- joodse stemming in Amerika op een onmiddellijk en drastisch optre den, gepaard met militaire en econo mische maatregelen. Marshall heeft in antwoord op hem gestelde vragen meegedeeld, dat de eventuele maatre gelen van de Ver. Staten afhankelijk zijn van de houding die de Veilig heidsraad zal aannemen. Washington is in hernieuwd nauw contact met Londen over de gehele materie ge treden. Plan voor voorlopige regering TNMIDDELS is de Arabische liga met een plan gekomen tot het „zo spoedig mogelijk „vormen van een voorlopige regering voor Palestina. Het plan voorziet in een eenheids staat, waarin alle Palestijnse groepen volgens hun grootte vertegenwoor digd zullen zijn. Volgens het plan moet er een grond wet komen, die inhouden zal een vrije toegang tot en bescherming van de Heilige plaatsen. Strijd gaat door rpOT HAAR leedwezen maakt de regering bekend, dat fn de afgelopen week in Indië zijn ge sneuveld: 1 soldaat uit Lichtenvoorde, 1 korporaal uit Almelo, 1 sergeant uit Naarden en een kapitein-vlie genier uit Indië. QMSTREBKS 13 Juli wordt het troepenschip „Zuiderkruis" in Rotterdam verwacht. Aan boord be vinden zich totaal ruim 1500 demo- biliserenden en verlofgangers van het KNIL van de Kon. Maa-ine en van de Kon. Landmacht. JN DE GEBOUWEN van de Jaar beurs zal op 18, 16 en 17 JuU een expositie en demonstratie worden ge houden door de ENSAID Modevak- en Kunstnijverheidscholen, ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de Eerste Ned. Modevakschool Ver, zaai- ruim 900 scholen bij aangeslo ten zijn. JNGBDIEND is b\j de Tweede Kamer een wetsontwerp betreffende rechts d®-hngen inzake landbouwgronden Met behulp der voorgestelde bepalin gen zal allereerst het slechter wor den van de verkaveling kunnen wor den tegengegaan. Behalve ten aanzien van de verka veling stelt het ontwerp ook regelen met betrekking tot de verdeling van het land over de landbouwbedrijven. Hierbij wordt vooral beoogd om ver dere spliting van bedrijven, waardoor deze niet rendabel geëxploiteerd kur nep worden, te voorkomen. wenselijk is het, dat de middelgrote f1} bedrijven niet worden ver- kleind beneden 'n omvang, welke voor de streek en het bedrijfstype als nor maal mag worden beschouwd. Het ligt in het voornemen van de regering, het algemeen prijsniveau, zoals dit op 9 Mei gebruikelijk was, als basis te nemen, waarbij een ver hoging van 10 pet. voor landbouw-, grond en van 20 pet. voor woeste grond in aanmerking genomen zal worden. Naar schatting is ruim 100.00 HA cultuurgrond in gebruik bij personen die hu" hoofdberoep niet in de land bouw vinden. Wegens het gebrek aan cultuurgrond wordt het wenselijk ge acht te bevorderen dat de grond zoveel mogelijk wordt gebruikt door hen, die hun hoofdberoep in de landbouw hebben. T/QLGENS de laatste berichten zijn de joodse troepen, met inbegrip van de luchtmacht, begonnen gisteren operaties tegen verscheidene duizen den Arabieren in WestGalilea. Achtereenvolgens deden Arabische vliegtuigen en het Irakse landleger aanvallen' op joodste stellingen ten Noorden van Djenin. Ten Zuiden van Haifa begon het leger van Israël ope raties om de weg naar Tel Aviv te zuiveren. Te Jeruzalem gelooft men algemeen dat de beide partijen op het ogenblik bereid zijn in deze stad slechts defen sief op te treden. TVE IN AMSTERDAM opgesloten inbreker „Gerrit de stotte raar" (Gerrit Blom) heeft voor de derde maal kans gezien te ont snappen. In de cel had hij een briefje achtergelaten, waarin hij meedeel de dat hij wederom ging uitbre ken. In zijn briefje zette hij ook, dat hij zich genoodzaakt zag ver nielingen aan te richten, doch dat hij de schade zal vergoeden. Hij wachtte op de berechting voor een groot aantal insluipin gen. Twee of drie diefstallen per dag was ongeveer zijn gemiddelde. Graaf Bemadotte zal Zaterdag naar Genève vliegen. II Juli wordt hi? op Schiphol verwacht, Zondagavond zal hij per KLM-toestel naar New- York reizen om vandaar naar het hoofdkwartier van de V.N. te Lake Succes te vertrekken. (Van onze Londense correspondent). TAE JOURNALIST, die tot taak krijgt in Londen te onderzoeken hoe men daar tegenover de Schreieder. affaire staat heeft een lastige job. Het waas van geheimzinnigheid rond het England-Spiel is hier al even groot als in Nederland. Wel wordt zonder meer duidelijk, dat Londen evenzeer in het England-Spiel is ge interesseerd als Nederland. Op grond van tal van niet-officiële informaties krijgen wij de indruk, dat Londen niet om uitlevering zal vragen, indien de kwestie in Neder land wordt opgelost. Men zou Schreie der wel in Londen willeh hebben, in dien Den Haag in gebreke blijft om het gehele Englantf-Spiel op te hel deren. Een feit is, dat de Nederlandse M. V.T. te Londen, die tot taak had om het verzet in Nederland te organise ren en te versterken in feite non on derafdeling was van Britse organisa ties en van Britse verbindingen ge bruik moest maken. Zodra het eerste argwaan ontstond nam men steekproeven en verzocht men de agenten om terug te keren. Terwijl zij reeds gevangen waren seinde Schreieder terug vanuit diver se plaatsen in België en Frankrijk, dat de agenten op weg waren, totdat het spel tenslotte ophield bij de Spaan se grens, waar ze z.g. gearresteerd werden. Een Nederlands voorstel om, toen men argwaan kreeg, speciale agenten in Holland neer te laten buiten de bestaande verbindingen om, teneinde de organisatie te controleren, schijnt op ernstig verzet te zijn gestuit van de Londense organisaties. TIET COLLEGE van Rijksbemidde laars heeft aan werkgevers ver gunning verleend, buiten en behalve de vacantie- en snipperdagen, waarop de werknemers recht hebben, ten hoog ste twee vrije dagen met behoud van loon te verlenen, resp. ter gelegen heid van de viering van het Regerings jubileum van H. M. Koningin Wilhel- mina en ter gelegenheid van de in huldiging van de nieuwe Koningin. DEN ergerlijk geval ge beurde op 6 Juli te Rotterdam. Een 18-jarige communist, die aan verboden verkiezingspro paganda deed, werd door de politie aange sproken. De jon geman sloeg de politieman waar na deze het jongmens naar het politiebu reau wilde bren gen. De jonge heethoofd ver zette zich ech ter zo fel, dat zijn kleren scheurden en de politieman van zijn gummi stok gebruik moest maken. Zo ongeveer ver telde de Maas bode. Een grote menigte, op een „verzetje" be lust woonde het drama in zak formaat bij en drong onderweg zozeer op, dat de politieman om zich „lucht" te verschaffen, een waarschu wingsschot lost- te. Dit simpele geval is voor ra dio Moskou aan gegrepen om te verklaren, dat de verkiezingen in Nederland zijn gehouden „met gebruikmaking van alle democratisch-kapitalistische terreurmethoden". Moskou vertelde, dat een „leider" was gearresteerd, dat de Rotterdamse politie het vuur op communisten had geopend, dat het de communisten niet mogelijk is ge maakt verkiezingspropaganda te voe ren en meer van dat fraais. Zo ziet men hoe men in het land van ,.de waarheid".-de waarheid ver moordt. Er moest toch wat verzonnen worden om het stemmenverlies te ver goelijken! TN de R. K. Universiteit te Nijmegen is een marmeren gedenkplaat ont huld, waarin gebeiteld de namen van een vijftigtal professoren en studen ten der Universiteit, die tijdens de bezetting hun leven gaven voor het vaderland. Deze onthulling is gisteren geschied in het kader van een herdenking van de eeuw vrijheid van onderwijs. Bij deze plechtigheid spraken o.m. Prof. Post, Prof. Duynstee en Prof. Ver- berne. De Sint Radboudstichting, zal bin nenkort de voorbereidingen treffen welke zullen moeten leiden tot het vestigen van een medische faculteit aan de Universiteit. Dit zal dan de vierde faculteit voor Nijmegen worden. Gedoceerd worden reeds rechtswetenschappen, letteren en wijsbegeerte en theologie. TAE BRITSE REGERING wenst de aandacht van de Sovjet-Unie te vestigen op „buitengewone ernst van de internationale toestand", die ontstaan is door de door de Sovjet-Unie gestelde verkeersbeperkin- gen, die het hoogtepunt vinden in de blokkade van de door Engeland, Frankrijk en- de V. S. bezette sectoren van Berlijn. De Britse regering beschouwt de blokkade als een duidelijke schending van bestaande over eenkomsten aangaande 't bestuur van Berlijn door de vier bezettende mogendheden. Zo staat er in de thans gepubliceerde Britse protestnota, die Londen deze week tezamen met Washington en Parijs, gericht heeft tot Moskou inzake de blokkade van Berlijn. De Amerikaanse en Franse nota's zijn eveneens gepubliceerd en zijn van vrijwel dezelfde sterkking. beperkingen in gevaar gebracht, aldus de nota. De Britse regering wijst in de nota het uitoefenen van druk van de hand als methode om onenigheden aan gaande de toestand te Berlijn uit de weg te ruimen. Zij is gaarne bereid het standpunt van alle betrokken partijen in overweging te nemen. Om deze redenen is de Britse re gering bereid deel te nemen aan besprekingen tussen de vier geal lieerde bezettingsautoriteiten te Ber lijn teneinde welk geschil ook, voort komend uit het bestuur van de stad, op te lossen. TN DEZE NOTA wordt uiteengezet, dat Berlijn niet behoort tot de Sov jet-zone doch een internationale be zettingszone is. „Iedere andere uitlegging zou de schending betekenen van alle wetten der redelijkheid en van alle bestaande beginselen van internationaal gedrag". De Britse regering verklaart, dat noch dreigementen, pressie of een andere actie haar er toe zal bren gen afstand te doen van haar rech ten als bezettende mogendheid. Zij hoopt, dat de Sovjet-regering op dit punt geen twijfel koestert: De kortelings door de Sovjet-Unie gestelde beperkingen verhinderen de Britse, Amerikaanse en Franse rege ring hun verplichtingen naar beho ren na te komen. De meest elementaire rechten, wel ke onze regeringen plechtig beloof den te beschermen worden door de Pleidooi voor volksstemming. "MAAST deze nota zijn er nog een Lr paar opmerkelijke feiten, die ver band houden met het Duitse pro bleem. De „Duitse Volksraad" die onlangs in de Sovjet-zone de ondesteuning van het militaire Sovjetbestuur heeft in geroepen, heeft zich thans tot de g e- allieerde bestuursraad Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Langs de kust vrij krachtige, elders meest matige wind, over wegend tussen Noord en West. Wisselend bewolkt met enige ver spreide buien. Weinig verandering van temperatuur. Heden zon onder 20.58 uur en maan onder 23.26 uur. Zondag zon op 4.33 uur en zon onder 20.57 uur. Maan op 10.25 uur en onder 23.41 uur. Maandag zon op 4.34 n. en maan op 11.50 uur. ■n. (Van een speciale correspondent Liet begon met de Tsjechische stu dent die naar het buitenland wilde. Dan een handelaar, een directeur van een fabriek, die afgezet was, omdat hij „anti" was, enkele oud-soldaten en een vliegenier van het Tsjechische le gioen in Engeland, en een kapitein van het huidige leger. De meesten wil den uitwijken naar het Westen. Maar hoe? De grens is „hermetisch" ge sloten. Allen vertelden me dat er slechts een héél kleine minderheid „werkelijke" communisten in Tsjechoslowakije zijn. Misschien 10 procent verzekerden ze me. Die minderheid terroriseert echter de grote massa en legt haar hun wil op in alle takken van het maatschappelijk leven. Hoe dit had kunnen gebeuren, was de meesten niet erg duidelijk. Uit angst voor de Russe-> heeft men direct na de bevrijding ei" communisten te veel macht gelaten en dezen hebben dit uitgebuit met de bekende noodlot tige gevolgen. HET GROTE VERSCHIL. rjie angstfeerspanning in Praag, het hangt als het ware in de lucht. Niet als men als vreemdeling door de stad wandelt oppervlakkig gezien is het leven normaal maar wanneer men in vertrouwen spreekt met de mensen, voelt men de angst, de ver bittering en de groeiende haat tegen dit stelsel van willekeur en terreur. Na zes jaren oorlog heeft de wereld nog niet geleerd dat men een volk niet kan regeren door het te onderdrukk|fi. Er is een verschil tussen de toestand hier en bij ons: Ook bij ons zijn er ontevredenen, de arbeider voelt zich benadeeld door te lage lonen, de indus trieel en de middenstander klaagt over te hoge bedrijfsonkosten. Er is echter niet die haat tussen de standen, zeker niet van de zijde der hogere klassen tegenover de arbeiders. Er is zeker nog goodwill. In de landen onder commu nistische bewind heeft men de haat gepreekt jegens al wat kapitalist was, en hieronder valt in de praktijk alles middenstand en vrije beroepen wat geen arbeider is. Dan kreeg het „volk" de macht in handen, de „bezit tende klasse" werd verdrukt en ver trapt. Het gevolg was haat aan beide zijden. Dit is opvallend in een land als Tsjechoslowakije, die groeiende haai van de betere klassen die zich vertrapt weten. „Wij hebben slechts, arbeiders nodig" is de leuze in dit land. Wie geen arbeider is dus niet direct tot de werkende klasse behoort is onnuttig. Zo moeten dan ook kantoor mensen 's Zondags verplichte arbeid verrichten die werken immers niet in de week Ze moeten straten en wegen aan leggen en onderhouden, graafwerk en dergelijke karweitjes doen die bureau mensen natuurlijk nooit gedaan heb ben. Op hoge posten zitten dikwijls totaal onbevoegde mensen. Het communisme heeft hun weg gemaakt. Bedienden werden directeurs, arbeiders werden opzichters, enz. In de distributiekan toren en andere openbare stadsdien sten zitten mensen die nooit bureau werk gedaan hebben en dag op dag weer de meest hopeloze stommiteiten begaan. Iemand vertelt me dat als gevolg van de leuze dat slechts arbeiders nut tig zijn, een geneesheer in een zieken huis slechts 2600 tot 2800 kronen in de maand verdient, terwij] e^n goed ar beider er 4000 haalt! TYPEREND GESPREK. Ik denk steeds aan het typerend ge sprek, dat Ik toevallig had met een onbekende dame in de tuinen achter Hradcany (Het grote presidentiële paleis). Ik vroeg in het Frans we gens mijn onprettige ervaringen in 't Duits de weg terug naar de stad en werd tot m'n verbaslng bi parlect Frans beantwoord. Natuurlijk volgde er dan een langer gesprek. De dame had lang in Frank rijk en België verbleven en kende en bewonderde het Westen. Ze vroeg me op de man af: „Bent U van links of van rchts?" en wanneer ik haar ge rustgesteld had omtrent m'n gezind heid, vertelde ze een en ander van haar leven. Haar man had voor de Fe bruari- omwenteling een hoge positie als directeur in een ministerie Hij hield er een andere, mening op na dan de huidige machthebbers en werd na de machtsovername dan ook prompt ontslagen en gedegradeerd tot een heel gewoon baantje in een andere afdeling. Men moest werken en hij had niet te kiezen. Dan kreeg hij evenals alle andere bureaumensen arbeids plicht op Zondag tot hij niet gewend aan het zware werk in regen en koude, een longontsteking opliep en lange tijd thuis moest blijven. Ze had twee zonen. De oudste voent in Engeland als vliegenier en verloor een arm. Tot Februari was hij werk zaam op een bureau, maar verloor dan zijn betrekking wegens zijn al te bekende anti-communistische gezind heid. De jongste vocht tegen de Duit sers ln de Mei-revolutie '45 in Praag en werd door een long geschoten. Hij had nu een heel bescheiden baantje, omdat hij zich wist te beheersen en zijn mond hield. „En waarom hebben wij nu zes jaren lang gevochten?" vraagt ze. Mijn oudste zoon vraagt zich met verbttering af waarom hij niet ge sneuveld is. Zes lange jaren heeft hij ln verre vreemde landen gevochten voor zijn vrijheid en die van zijn volk, om nu door dit eigen volk vertrapt te worden als een booswicht Is het te verwonderen dat er haat en verbittering heerst in Tsjecho-Slowa- kije? „Ik zal U mijn naam niet noe men, mijnheer", zegt ze bij het afscheid „Ik zal alleen maar zeggen te1 ziens in het vrije Westen". „Of tot ziens in Praag, mevrouw", zeg ik „In Uw schoon land hier, maar dan in een vrij «1 gelukkig Tsjecho slowakije". gericht met het verzoek een wet,uit te vaardigen, die Duitsland verklaart tot „een ondeelbare democratische republiek". De Volksraad heeft een petitie doen circuleren omtren het houden van een volksstemming over de eenheid van Duitsland. De, „Volk- raad" vraagt thans aan de bestuurs raad een dergelijke volksstemming te doen houden. Het feit, dat de „Volksraad" zich tot de bestuursraad heeft gericht, trekt voornamelijk de aandacht, omdat de Sovjet-bevelhebber immers heeft ver klaard, dat de geallieerde bestuursraad „het orgaan van het vierzijdige be sluur van Duitsland, niet meer be staat". Daar de geste van de Volksraad volkomen door het Sovjetbestuur wordt gesteund zien velen in dit verzoek een bewijs, dat de Russen prijs zouden stellen op een- nieuwe bijeenkomst van het hoogste geal lieerde bestuur in Duitsland. Daarentegen is het opvallend, dat chauffeurs die in de laatste dagen de autoweg Maagdenburg-Berlijn wilden gebruiken, voor deze laatste stad tot een omweg gedwongen zijn om de baan vrij te laten voor belangrijke Russische militaire colonnes, die in Westelijke richting reden. Op een dag werden 120 zware vrachtwagens ge teld, allen van een mortier of een luchtafweer-batterij voorzien. GEEN APARTE REGERING. AOK is opmerkelijk, en in ze- kere zin is het frappant in verband met het boven staande dat de premiers der West-Duitse landen in Coblenz bijeen zich in beginsel hebben uitgesproken tegen een West-Duitse staat met een aparte regering en Grondwet, zoals voorgesteld door de Westelijke bezettingsmogendhe- den. De Sovjets hebben de voedselvoor ziening van Berlijn döor de Westelij ken weer een nieuwe moeilijkheid in de weg gelegd. Zij kunnen namelijk geen schepen met voedsel meer toe laten, omdat de sluis bij Rathenau (15 km ten Westen van Berlijn) „nood zakelijk hersteld moet worden". Dat betekent dus alweer een handi cap voor de voedselvoorziening. Geen wonder dat Pollock, de adviseur van Clay, zich in pessimistische zin uitte over liet voeden van Berlijn. Arts en zijn zoontje gedood JAP HET MOMENT, dat een uit de richting Veghel komnende perso nentrein de overweg bij Boxtel na derde, trachtte de arts J. W. van Rooy uit Boxtel, komende van Oirschot, met zijn auto. waarin ook zijn vijftien jarig zoontje was gezeten, de spoor weg-overgang te passeren. De machinist kon ondanks krach- ig remmen niet voorkomen, dat de mto werd gegrepen en vrijwel door midden gesneden. Het zoontje van de heer v. Rooy •verd hierbij op slag gedood. De leer van Rooy is na aankomst in het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overleden. De oorzaak van het ongeval is ver moedelijk te wijten aan onoplettend heid van de bestuurder van de auto. Alhoewel het uitzicht ter plaatse goed is, eiste deze onbewaakte overweg reeds eerder een slachtoffer. IA; Tweede-Kamer-Fracties van de KVP, de Partij van de Arbeid en de AR-Partij zijn gister bijeen ge weest in het gebouw der Kamer. Tiet is voor ons Katholieken, niet aan twijfel onderhevig, dat eige naars en houders van uitleenbiblio theken gebonden dienen te zijn aan bepaalde, döor de overheid te stellen, voorschriften. Het tegengaan van de verspreiding van slechte lectuur is voor ons even dure plicht, als de bevordering van goede lectuur. In het bijzonder die nen wij er voor te waken, dat aan kinderen geen ongeschikte of zelfs verderfelijke lectuur kan worden ver strekt. Mog heel goed herinner ik mij de verontwaardiging van een mijner Limburgse vrienden over een circu laire van de minister van Binnenland se Zaken, naar ik meen, d.d. Januari van dit jaar. In deze circulaire, gericht aan Ge deputeerde Staten, vroeg de minister te bevorderen, dat een vrij groot aan tal Gemeentelijke verordeningen op uitleenbibliotheken zouden worden ingetrokken op grond van art. T der Grondwet (vrijheid van drukpers). Als ik goed ben ingelicht, hebben Ged, Staten van Limburg de minis ter ervan in kennis gesteld, dat zij bezwaarlijk konden aanbevelen ver ordeningen in te trekken, waartegen, zij zelf geen bezwaren hadden ge maakt en dia zij zelfs op morele gron den zeer gewenst achten. Met instemming van de minister ia de uitvoering van de genoemde cir culaire toen aangehouden, tot de Kroon een belissing in deze materie zou hebben genomen. Deze beslissing is niet zo lang ge leden gevallen: de Kroon heeft de verordening van één der betreffende gemeenten, Brunssum, vernietigd. De vernietiging bevatte geen uitvoerige motivering. De argumentatie ligt in de bezwaren tegen een „algemeen" verbod, in de verordening gesteld, en het ontbreken van de grond, waarop de gemeente aan bibliotheekhouders toestemming kan weigeren. Het zou derhalve voor een gemeen tebestuur mogelijk blijven een veror dening vast te stellen, die een nauw keurige concretisering bevat. ATiddelerwijl drong het gerucht door dat van de zijde van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een wettelijke regeling be treffende de uitleenbibliotheken te wachten zou zijn. Dit gerucht blijkt juist te zijn geweest. In „Dé Stem" laé ik deze week im mers het volgende bericht: „In een re de, welke minister Jos. -Gielen Zon dagavond op een landdag van de KVP te Bergen op Zoom uitsprak, deelde hij o.m. mede, dat een wets ontwerp tot regeling van het biblio- thekenwezen gereed is gekomen. Het wetsontwerp wordt, zo de minister zeide, gedragen door een Katholieke overtuiging en geeft het middel in de hand de verderfelijke lectuur te bestrijden". "Pen centrale, landelijke regeling dus, die een uitkomst kan betekenen na de genoemde beslissing der Kroon betreffende de gemeentelijke veror dening. Een regeling, die uitkomst kan be tekenen. Zij zal dan gedragen moeten blij ven door de overtuiging, die minis ter Gielen noemde en niet ontkracht worden door een ongewenste behan deling in de Kamer, waardoor haar effect van onvoldoende betekenis zou worden. In het laatste geval ware, zeker in de overwegend Katholieke streken van ons land, een gemeentelijke ver ordening mij liever. Ik spreek gaarne de hoop uit, dat het de energieke, vruchtbare minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Dr Jos. Gielen gegeven mo ge zijn, in een nieuwe ambtsperiode ons volk spoedig een wettelijke rege ling op het bibliotheekwezen te schen ken, welke nadrukkelijk het kenmerk van zijn overtuiging zal dragen. Hiermede immers is een volksbe lang van de eerste orde gemoeid. rpAHIJA, politiek vertegenwoordiger van de Oost-Indonesische regering te Batavia, is naar Djokja gevlogen om met de Republikeinse premier Hatta te confereren omtrent pogingen van niet-republikeinse zijde, teneinde de impasse, waarin de politieke on derhandelingen tussen de republikei nen en de Nederlanders zijn geraakt, te beëindigen. Tahija zou ontwerp-voorstellen aan Hatta van niet-republikeinse zijde overhandigen. De voorstellen zijn ont worpen op een bijeenkomst van lei ders van niet-republikeinse gebieden te Bandoeng, welke door de premier van Oost-Indonesië was bijeengeroe pen. CONGRES KATH. JONGE MIDDENSTAND Het Nationale Verbond van de Kath. Jonge Middenstand organiseert op 25 Juli een congres in Den Bosch. Z.H. Exc. Mgr. Mutsaerts en de burgemees ter van Dén Bosch zullen in de mid dag-bijeenkomst te gast zijn. Voorts worden er enkele buitenlandse delega ties verwacht, o.a. uit België, Frank rijk, Duitsland en Zwitserland. AUDIËNTIE Z. Hgw. Exc. Mgr. Baeten zal op 11 en 18 Juli geen audiëntie verlenen. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts zal ln de aanstaande week geen audiëntie verlenen op Woensdag, en Vrijdag. fl

de Stem | 1948 | | pagina 1