en Land De stembus-uitslag op de Zeeuwse eilanden doKtöor Jubileum- en Kroningsfeesten te Terneuzen Waf een Wonderlijke Wereld JANSENe TILANUS De Vvöttd RADIO DE .STEM VAN VRIJDAG 9 JULI 1948 2 Bleu De eerste mosselen zijn aangevoerd De KonMilit. Kapel komt musiceren Brandweerwedstrijden te Bergen op Zoom Zwaar bezoek E Geen juichtoon, maar ook geen pessimisme Goed nieuws Annexatie Van naaimachines, cake en aardappelen FILMPROGRAMMA. Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de advertentie kolommen worden de rijkskeurings eisen genoemd. Bioscoop- en Concertgebouw Hulst Met de ogen der liefde. (14 jaar.) Geheime zending, (niet bekend.) Centrum, Axel: 49lh Parallel, (niet bekend.) De noodlottige reis. (14 jaar.) De bewakers der doodsvallei. (14 jr.) Hofzicht Theater, IJzendijke De weg naar Sacramento. (14 jr.) WEER THUIS Met het motorschip „Sibajak'dat vermoedelijk op 14 Juni te Rotterdam zal arriveren, repatriëren o.a. uit St. Jansteen J. Magnus cn R. Magnus- Intong; uit Goes J. Olivier; uit Krui- ningen H. Treffers en gezin en uit Hontcnisse C. Verschure. VERGADERING DER PROV. STATEN De leden van Prov. Staten waren Donderdagmorgen opgeroepen om hun stem uit te brengen in verband met de samenstelling der nieuwe Eerste Kamer. De opkomst was groot: alleen de communistische afgevaardigde ont brak Na het bekend worden van de uit slag verdaagde de Commissaris der Koningin de zitting tot 3 Aug. a.s. PROEFVAART FERRY-BOOT „PRINS HENDRIK" Gisterenmiddag heeft de nieuwe fer ry-boot van de Prov. Stoombootdienst „Prins Hendrik" haar proeftocht ge maakt. Ofschoon zeer veel personen zijn uitgenodigd deze proeftocht mede te maken, was het teleurstellend te er varen, dat zowel de directeur van de dienst, de heer G. J. de Jonge, aks het provinciale bestuur meende.de pers te moeien uitsluiten bij deze voor het verkeer in de provincie toch zo uiterst belangrijke gebeurtenis. VERG. VERB. VAN 'T RUND VEE IN O.Z. VLAANDEREN. Te Axel werd een bijeenkomst van deze vereniging gehouden, waarbij de volgende bestuursleden werden herko zen: A. Stallaert, Kloosterzande, voorz. L. Huissendede Fryter, Terneuzen, se cretaris, J. Tollenaar, Hoek, penningm. W. de Hamer. Axel, R. Berghein, Zaam slag, Ant. Dekker Zaamslag en P. Scheele, Hoek, leden. In de vacature van Th. de Koek uit Hontenisse zal vermoedelijk voorzien worden door de benoeming v. J. Jansen uit Hontenisse De rekeningen van de .penningmees ter over de jaren 1946 tot en met 1941 werden goedgekeurd. Er was een batig saldo van f 123,38. Het organiseren van een fokdag voor W. en O. Z. Vlaande ren werd uitgesteld in verband met de grote onkosten, die door de kas niet kunnen gedragen worden. Er zal pro paganda gevoerd worden om alle leden van het N.R.S. te bewerken toe te treden tot de vereniging. FEESTWEEK TE TERNEUZEN Door de Vereniging VVV en de Ter- neuzense Middenstandsvereniging Klim op zal van 2 tot en met 7 Augustus een feestweek worden georganiseerd. Een tentoonstelling voor luchtvaart, handel en industrie, een winkelweek, concerten en muzikale rondgangen- het inrichten van een attractieterrein voor jong en oud, vormen wel de hoofd schotel van het programma, maar di verse attractieve programmapunten kunnen nog niet worden bekend ge maakt, maar zullen t.z.t. worden ge publiceerd. Op de deelnemerslijst aau de tentoonstelling komen o.a. voor t militaire luchtvaart. KLM, Aero Hol land, Fokker, NS, De Schelde, Maat schappij Nederland. ZVTM, Waterlei- dingmij. Zeeuwsch-Vlaanderen, zweef- vliegclubs uit Den Haag, Dordrecht, Breda, Delft, enz., vele bekende indivi duele modellenbouwers, enz., zodat wel mag worden aangenomen, dat deze ten toonstelling iets bijzonders zal worden. Als attractie zal bovendien worden ge- exposeerd de maquette van het toekom stige vliegveld voor Zeeuwsch-Vlaande ren in de van Wijckhuijsepolder. Een manifest, dat in een oplage van 22.000 exemplaren her en der in Zeeland zal worden verspreid, zal t.z.t. alle nodige inlichtingen geVen. KOOPVAARDIJ- TENTOONSTELLING Van 11 tot en met 15 Juli a.s. zal man te Middelburg een reizende ten toonstelling van de Stichting Neder landse Koopvaardiiweek 1948 kunnen bezichtigen. Het initiatief hiertoe is een gevolg van het feit, dat de koop vaardij te weinig bij het Nederlandse volk leeft. De expositie geeft een beeld van de betekenis der koopvaardij voor- ons land, van de passagiers- en vracht schepen, van de scheepsbouw, enz. Overal in ons land heeft zij reeds zeer grote belangstelling getrokken en ongetwijfeld zal zij ook in Zeeland een suecces worden. MUZIEKFESTIVAL TE 's HEER ARENDSKERKE Zaterdag a.s. wordt door de muziek vereniging van Excelsior van 's Heer Arendskerke ter herdenking van haar 50-jarig bestaan een muziekfestival ge organiseerd, waaraan door een 10-tal muziekverenigingen uit andere plaat sen wordt deelgenomen EXAMEN MELKSLIJTERS Op 15 en 25 Juni en 1 en 6 Juli j.l werd door de Zeeuwse Melkfederaties het examen Vakkennis Medehandela ren gehouden. Dit examen bestaat uit een schriftelijk en mondeling gedeelte De examencommissie bestond uit de heren Ir. W. L. Harmsen, W. Sietema en K. Veenbaas. Het aantal exami nandi bedroeg 37. waarvan er 29 slaag den. Het percentage van 78 pet. ge slaagden is t.a.v. voorgaande jaren weer gestegen. Aan de volgende personen wordt hett Diploma van Vakbekwaamheid ver strekt V/. Bommeljé, Koudekerke, MeJ. J. J. v. d. Heijden, Koudekerke, K. van Belzen, Vlissingen. D. Janse, Mid delburg. P. Koole, Middelburg. J. M. Ossèwaarde en E. C. Ossewaarde Vei-boom te Wolfaartsdijk D. Eggebeen Joh. Brasser en C. Karelse te Goes. Jan Tramper te Yerseke. W. Jacobusse te 's-Gravenpolder. J. Riemens, Oostburg; Mej. J. Barentsen. IJzendijke, C J. v. Opdurp, Groede. A. Baart en P. van Deursen te Vogelwaarde. J. Pieters, St. Jansteen; C. de Groote, Hoek; C. Verschelden, Westdorpe. A. Kindt, Philippine. Mevr. J. Bolle—de Bil. Oos- terland. Mej. E. Wesdorp, Bruinisse, Joh. Pannekoek. Zierikzee. D. Quaak, Sint Maartensdijk. W. Dake, Sint Annaland. M. Quist. Anna Jacoba-Pol- der. M. Verwijs St Philipsland, en A. Fierens, Stavenisse. QP een der Middelburgse stem- bureaux meldde zich een ver legen jonge echtgenoot die mede deelde. dat zijn vrouw niet kon ko men stemmen. Toen de voorzitter van het bureau naar de reden der verhindering informeerde, zei de jongeman blozend „Dat kan ik beter laten zien dan zeggen." En uit zijn binnenzak haaide hij een toeslagkaart. voor jonge moeders te voorschijn. RESTAURATIE THOOLSE KERK GAAT VOORT De gemeenteraad te Tholen heeft besloten aan B. en W. 'n crediet beschik baar te stellen van f 15.000 gulden voor de restauratie van de grote histo rische kerk. Het restauratiewerk dat reeds lang geleden werd begonnen, maar onlangs wegens financiële moei lijkheden werd stopgezet, vordert in totaal f 174.000. Nu heeft men dezer dagen van het Rijk de mededeling ontvangen, dat tot een bedrag van f 159.000 subsidie zal worden verleend en dat de overige kosten door de ge meente gedragen moeten worden. De raad van Tholen vond aanvankelijk dit bedrag' nog te hoog, maar de voorzit ter wist dc leden te overtuigen van de noodzaak en het nut van de res tauratie. STRANDTENTEN VERNIELD Tengevolge van de hoge waterstij ging en de hevige wind zijn Donder dagmiddag langs de WalcherSe kust verscheidene houten tenten, die daar tijdens het badseizoen zijn opgesteld, vernield of beschadigd. De schade is zeer aanzienlijk, vooral omdat waarschijnlijk deze tenten niet meer kunnen worden hersteld voor het eind van het badseizoen. UITSPRAKEN BIJZ. GERECHTSHOF De volgende uitspraken van in Zie rikzee behandelde zaken werden te Middelburg gedaan: A. Steenpoorte te Oosterland: 6 jaar met aftrek sedert 16 Juni 1945, ontz. rechten, gedeeltelijke vrijspraak, recht op cassatie; C. Ringelberg te Zierikzee: 6 jaar met aftrek sedert 15 Juni 1945, ontz. rechten, gedeeltelijke vrijspraak; J. Schaap te Zierikzee: 3 Jaar en 2 maanden met aftrek, sedert 7 Mei 1945 ontz. rechten en het recht om open bare ambten te bekleden. UITSPRAKEN RECHTBANK MIDDELBURG H. S„ een 44-jarige magazijnbedien de te Middelburg, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, wegens diefstal van een rijwiel, des tijds eis 10 mnd. gev.str. waarvan 5 mnd. voorw. met 3 jaar proeftijd met aftrek preventief en onder toezichtstel ling van de R.K. Reclasseringsvereni- ging, werd thans conform de eis ver oordeeld. M. G. uit Rotterdam, thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, die grote geldsbedragen verduisterde in dienstbetrekking, werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. De eis was 1 j. en 3 mnd. gevangenisstraf met aftrek. Breskens Kwaliteitseisen aanmerkelijk verzwaard J)E MOSSELKWEKERS, die daartoe order hadden ontvangen van het aan- en verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom, hebben de eerste mosselen aangevoerd. Hiermee is het mosselseizoen 1948-1949 begonnen. De vooruitzichten zijn niet ongun stig en veel beter dan enige maan den geleden werd gedacht. Door de verschijning van de Deense mossel op de Franse en Belgische markt was men beducht voor een prijsdaling en voor belangrijke vermindering van de af zet, doch het is de Nederlandse re gering 'gelukt met België een zeer goed contract af te sluiten. Ook naar Frankrijk zal een grote hoeveelheid mosselen kunnen worden geëxpor teerd. Alleen zijn de kwaliteitseisen aanmerkelijk verzwaard. België b.v. wil mosselen hebben, die absoluut vi-ij zijn van zand. Een partij mosselen zo als die door een kweker aan een han delaar wordt afgeleverd, mag slechts S pet. tarra bevatten. Dit percentage voor mosselen, afgeleverd door de handelaar aan de Beligsche importeur mag echter slechts 6 jbct. zijn. Hiertegen nu richten zich in de prac tijd bezwaren. Vooral tegen het feit, dat partijen mosselen, die door de agenten van het aan- en verkoopkan toor worden afgekeurd (waarvoor de mosselkweker dus g^tn geld ont vangt), toch zullen worden beschouwd als te zijn geleverd. Zij zullen worden afgetrokken van de totale hoeveel heid. die een mosselkweker geduren de het seizoen mag afleveren. Dit weerhield vele vorige week om met de aflevering van mosselen te beginnen, waardoor de opening van het seizoen moest worden uitgesteld, zeer tegen de wens van de Belgische importeurs in, die op spoedige ope ning van het seizoen aandrongen. Men heeft blijkbaar ook ingezien, dat de bepaling van het afschrijven der afgekeurd orders inderdaad te rigoureus was want is een daartoe be legde vergadering kon de voorzitter van de mosselkweekorganisatie mede delen. dat partijen mosselen die meer dan 8 pet. tarra bevatten, doch min der dan 12 pet., wel zullen worden afgekeurd, doch niet zullen worden afgeschreven. Dit laatste zal eerst het geval zijn, wanneer eenzelfde mosselkweker meermalen met te vuile mosselen aan de markt komt. Aan het verkoopkantoor zal boven dien worden verzocht, om mossel kwekers, die toch niet aan de kwali teitseisen kunnen voldoen, aan te wij zen voor levering aan handelaren naar Frankrijk. De voor Frankrijk be stemde mosselen ondergaan toch al een speciale schoningsbewerking. Vorig jaar bedroeg de totale om zet van mosselen via het aan en ver koopkantoor 62.100.000 kg. Hulst Geslaagd. De heer J. van Babber, zoon van onze oud-stadgenote Cordula Warnier, slaagde te Nijmegen voor het doctoraal examen Engels. '-Heer Arendskerke Verkiezingsuitslag. Totaal 2546) 2418, KVP (496) 415, PvdA (269 219 AR (663 607, CPN (10) 0, OH (830) 774. VVD (117) 113, St. G. (152) 149, ONP 0, Weiter 85, MP 0. In brand. Donderdagmorgen ge raakte de motor van een vrachtauto van gebr. Braamse van Helnkenszand staande op de Ankerveerse dijk onder 's Heer Arendskerke in brand. Door de brandweer van 's Heer Arendskerke kon met behulp van brandblusappara- ten worden voorkomen, dat de auto totaal verbrandde. Wel liep deze veel schade op. Koewacht Burger), stand. Geboren: Pierre, z.v. J. Celiede Meester. Pharailda, dochter van Ed. v. d. Goorevan Verkiezingsuitslag, Totaal (1211) 1616, KVP (88) 143, PvdA (501) 655, AR (113) 210, OPN (88 84, CH (230) 276, VVD (135) 148, St. G. (11) 24, ONP 9. Weiter 5, MP 62. J^E PLANNEN voor de feesten heb ben thans vaste vormen aangeno men. doordat een ter tafel gebracht programma unaniem is goedgekeurd. De sportliefhebbers zuilen hun hart kunnen ophalen aan voetbal, wieler sport. korfbal, ruitersport, zwemmen, athletiek, wandeltochten, enz. Wat de voetbal betreft, twee eerste klas teams zullen op 21 Augustus in het veld worden gebracht, w.o. Feijen- oord. De wielersport zal als primeur .voor deze streek cqn wieler-criterium voor beroepsrenners brengen en verder nog een „Ronde van Terneuzen" voor burgers op gewone fietsen. Ook de zwemliefhebbers hebben hun „Ronde van Terneuzen", terwijl reeds meerde re zwemclubs hun medewerking hebi ben toegezegd. Dit alles is dan nog slechts een greep uit het sportpro gramma. Het muzikale gedeelte omvat als hoogtepunt een concert op de Markt op 21 Aug. door de Kon. Militaire Ka pel o.l.v. de kapitein-directeur Rocu* van Yperen. Verder o.a. een concert door de bekende Harmonie van Schoondijke en muziek en zang van de plaatselijke muziek- en zangvereni gingen. 31 Aug. zal de nationale feestdag bij uitstek zijn, ingezet met reveille, mars door de gemeente van ruiters, vaan- d eld ragers. gymnastiekverenigingen, enz. Verder in de voormiddag op de Markt zang van de schooljeugd in sa menwerking met de muziek, rondgang en afmars naar de verschillende scho len, waar de kinderen zullen worden getracteerd en een herinnering aange boden. 's Middags kinderspelen in de verschillende buurten, terwijl de avond gevuld wordt met volkszang en muziek op de Markt. Tot slot van deze dag grote historische-aUegorische optocht op het programma. Er zal gelegenheid worden geboden hieraan met reclame wagens, groepen en gekroonde rijwie len deel te nemen. Bij vele buurtver enigingen is voor de optocht belang stelling. Ook de oude garde laat zich niet onbetuigd. De veteranen, die in 1898 de erewacht hebben gevormd bij de Kroningsfeesten, hebben verzocht thans weer deel van de erewacht te mogen uitmaken. Gondelvaart. ■yerder zal deze dag door de lande lijke Ruitervereniging gevuld wor den, terwijl 's avonds een gondelvaart de mensen naar de waterkant zal lok ken. Voor de kinderen staat op Donder dag een ballonwedstrijd te wachten. Prijzen zullen beschikbaar worden ge steld voor de ballons, die de langste weg door het luchtruim hebben aige- legd. Verder zal die avond de Schoon- dijkse Harmonie een concert op de Markt verzorgen. Naast het gedeelte van het program ma, dat gewijd is aan muziek, sport, jolijt en dans, wordt ook een avond vrijgehouden voor hen, die dit feest in meer besloten kring wensen te vieren. Op Vrijdag zal in de verschillende ker ken een herdenkingsavond worden ge houden. De avond van de Kroningsdag, 6 September zal gevuld worden met muziek en zang van de plaatselijke verenigingen, terwijl voor de kinderen een lampionoptocht zal worden geor ganiseerd. Deze dag zal worden be sloten met een schitterend vuurwerk. Het programma in zijn geheel over ziende, geloven we werkelijk, dat hier „elck wat wils" wordt geboden. Als iedereen, zowel financieel als daadwer kelijk, het zijne bijdraagt, zal Terneu zen een mooi feest krijgen. Vele mid- Poele. Josephus z.v. J. Geerards—de Vuijsl. Overleden. Folydorus Hamerlinck, 70 jaar echtgen. van M. de Block. Augus ta Want 70 jaar, weduwe van Em. de Letter. Clemencia van Regenmortel, 76 jaar, echtgenote van Dom. Coone. Overslag Burg, stand. Geboren: Jozef, z.v, A. de Caluwévan Rossem. Gehuwd: J. de Keijzer (Courcelles) oud 27 jaar en van Rooijen, Anna, 37 jaar. Schoondijke Verkiezingsuitslag. Totaal (969) 1111. KVP (173) 218. PvdA (249) 301, AR (216) 223, CPN (15) 5, CH (101) 95, VVD (182) 191. St. G. (18) 34. ONP 8, Welter 1, MP 35. Terneuzen VEEMARKT TERNEUZEN. Zij, die op de veemarkt paarden, veer of varkens willen kopen, moeten in het bezit zijn van een aankoopver gunning alvorens een geleidebiljet te kunnen krijgen. Wil hiervoor zorg dra gen. 365-0 Terneuzen. 6 Juli 1948. De Marktcommissie Terneuzen. Een VV V-gids. Ten gerieve van de vele buitenlandse aanvragers is de VVV overgegaan tot de uitgifte van een keurige gids voor Terneuzen en omstreken. Het boekje, dat in Neder lands, Frans en Engels is gedrukt, maakt een keurige indruk en geeft naast de vele gegevens, die voor een bezoeker van Terneuzen van belang kunnen zijn 'tevens een aantal mooie illustraties. Westdorpe Verkiezingsuitslag. Totaal (1136) 1102, KVP (828 797, PvdA (227) 170, AR (15) 20, CPN (20) 11, CH (21) 17. VVD (17) 42, St. G. (4) 3, ONP 3, Wel ter 31, MP S. IJzendijke Logé's. De Oostenrijkse kinderen die hier tot October bij hun pleeg ouders zullen vertoeven werden Maan dagavond door Zr. Germana en Mevr. Cornelis per auto aan de boot te Bres kens afgehaald en door hun pleeg ouders met open armen ontvangen. Zierikzee Verkiezingsuitslag. Totaal (3786) 3822, KVP (471) 441, PvdA (1327) 1309 AR (827) 875, CPN (41) 27, CH (424) 403, VVD (569) 566, St. G. (107) 133, ONP 24, Weiter 10, MP 34. denstanders hebben reeds royaal bijge- een bal-champêtre op de Markt en in dragen. Er is echter veel nodig om een de verschillende buurten. Bekende j feest als dit te doen slagen. Gezien het bands ui^ de stad hebben bereid;: mede I geen geboden wordt, durft het comité werking 'toegezegd. (met vrijmoedigheid een beroep doen op Voor de Woensdagmiddag staat een i de burgerij. 2ATERDAG 10 Juli zal te Bergen op Zoo» een afdeling-brandweer wedstrijd worden gehouden voor de provincies Noord-Brabant, Zeeland en Limburg in de C.-Klasse. Als deelnemers verschijnen 15 groe pen op de wedstrijden die elkaar zul len bekampen om de le plaats. De 3 hoogst geplaatste groepen zul len mogen uitkomen op de landelijke wedstrijd te Bussum. Door de brandweer zijn een 5-tal plaquettes beschikbaar gesteld. De V.V.V. te Bergen op Zoom heeft bovendien een schitterende plaquette beschikbaar gesteld als wisselprijs, vervaardigd door een kunstenaar op dit gebied, de heer Jos. Andriessen, Grote Markt Bergen op Zoom. De bewoners van 't St. Catharinapletn worden vriendelijk verzocht de vlag gen uit te steken. De prijsuitreiking zal plaats vinden in de Markiezenzaal van het Raadhuis 'te Bergen op Zoom, direct na. afloop van de wedstrijd. De deelnemende groepen zijn: 1 Kats. (gem. Kortgene) Zeeland vrijw.; 2 Gemert N.B. idem. 3 Veld hoven, N.B. idem; 4 St. Oedenrode, N.B. idem; 5 Baarle-Nassau N.B., idem. Sluiskil (gem. Terneuzen) Zeeland idem 7 N.V. Baekers-Raymakers, N.B., bedr. 8 Fijnaart, N.B, vrijw. 9 Horst Limb, idem 10 Tegelen Limb. idem. 11 Kou dekerke, Zeeland, idem; 12 Terneuzen, Zeeland, idem; 13 N.V. Tilb. Katoen spinnerij, N.B., bedr. 14 Lith, N.B. vrijw 15 Alpher. N.B. idem. De eerste 5 groepen werken van half 11 tot 13.00 uur. De volgende groepen na half drie. "T|c naam Mary kan beel den te voorschijn roe pen van vrouwen van heel verschillend voorko men - het zal bij de een iets ranks, Iets blonds zijn en bij de ander iets mysterieus donkers - wel riemand zal bij deze naam denken aan een we zen van het vrouwelijk geslacht, dat 187 lentes telt. En nog veel minder aan een wezen van een dergelijke omvang, dat 't een gewicht heeft van 3 ton. Dit wezen - om de nieuwsgierigheid van de lezer maar meteen te be vredigen: een wijfjesoli fant - ls ln zijn uitingen nog even spontaan en jeugdig, als dartelde het als bakvisollfantje nog rond in de plezierige oer wouden. Ais vele vrouwen ging ook Mary naar Parijs. Niet direct om een new- elefant-rlook te gaan ko pen, maar meer om haar gratie in de piste van 't circus te doen zien. En als alle bezoekers van de lichtstad wilde Mary ook op de Eiffeltoren klim men. Waar de wil van 'n vrouw is, ts altijd een weg. Mary werd met al haar elegantie in de lift gedeponeerd. Die zoemde - lichtelijk kreunend - naar boven. En deed Ma ry op het eerste platform belanden. Daar was - het kan niet anders - een filmspeler. Avmand Bernard. die haar het hof maakte, zo dat ze gracielijk toestond dat hij op haar rug hoog boven de Parijse daken rondwandelde. En die oude stoere Eiffeltoren deed net, alsof er niets aan de hand was.. Paard en paard in Tydd, Lines, viel in een men... sloot. Een sloot met een griezelig drassige bodem. Het paard spartelde, maar zakte steeds dieper. Be woners snelden toe, met touwen gewapend, maar waar een paard geen ste kelbaarsje is. wat je zo maar uit t water schept, bleef het paard, waar het was. Dat was in de sloot. Er werd gebeld om ecli forse takelwagen. Die startte in allerijl, reed met een ongekende vaart naar de sloot, stop te.. en zag toen juist het paard rustig uit de sloot klauteren. Het hinnikte. Zomer Tn Zwitserland was het A eergisteren een paar graden beneden nul. Er woelen een paar forse sneeuwstormen. Onze vriend ging juist die dag zijn vacantie al jodelend in de Jftrgen doorbren gen. iftj heeft zijn schaatsen maar meegeno- riXDQOOO0©OO0O00O0OOOOO©G©OQO30OOOO0OOOO0OOOOO0OQO Clinge Verkiezingsuitslag. Totaal (1484' 1451, KVP (1340) 1271, PvdA (94) 80. AR (13) 5, CPN (22) 21, OH (6) 10. VVD (2) 5, St. G. (4) 5, ONP 0, Weiter 50, MP 4. SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE KWALITEIT ONDERGOED (Adv. 638-00) TYE kluisters van de nood-economie, waar aan we nog vastzitten, zijn al heel wat minder knellend dan een jaar geleden. En in Den Haag peinst men op verdere slaking. Het Vriie Volk weet te vertellen, dat per 1 Augustus de keuzebon zal worden opgeheven. Artikelen als macaroni en ver micelli komen dan vrij. In het najaar zouden dan koek, biscuit, beschuit en banket volgen. Aan het vrij maken van suikerwerken wordt ook ernstig gedacht. Ook een heel ander „artikel" zal vermoedelijk bevrijd worden van overheidsbemoeiing bij de aan koop. namelijk de auto. Men denkt te beginnen met het afschaffen van de vergunning bij de aankoop van vrachtauto's. Als tweede schakel wil men vervolgens de lichte automobiel vrij geven, om ten slotte ook de zware personenwagens en lichtere vrachtwagens „van de bon" te doen. Indien de beslissing wordt genomen welke thans van hogerhand wordt voorgesteld, dan zouden de lichte personenwagens reeds vrij komen vóór October, terwijl nog in de eerste helft van het volgende jaar ook alle andere soorten auto's vrij gekocht zouden kunnen worden. Het bedrijfsleven is nu aan het betogen, dat 't tempo van vrijgifte nog wel sneller kan. We zullen zien, of men het aan Economische Zaken daar mee eens is. Tjru lezen de Pravda niet en dat blijkt wel erg jammer te zijn. Gelukkig neust de Berlijnse correspondent van de „Volkskrant" er wel eens in. Vandaar dat we kennis kunnen maken met een heel interessant nieuwtje, in dat interessan te blad verschenen. Het is het volgende: „De zes mo gendheden, die het accoord van Londen hebben ge tekend, hebben in het geheim besloten Duits gebied aan de Beneluxlanden toe te wijzen. Nederland krijgt volgens het Moskouse blad „een streek toegewe zen, waarin de steden Bentheim en Vcnlo liggen." Ter oriëntatie van zijn lezers voegt de Pravda er aan toe, dat in dit gebied ongeveer driekwart van alle Duitse petroleumbronnen wordt gevonden. En het blad besluit met de mededeling, dat Nederland aldus bedacht wordt, „als beloning voor de gehoorzaamheid waarmee de regering buigt voor de Amerikaanse heerschappij." Bismarck of zo iemand heeft eens gezegd: Hol land annexeert zich zelf. Hij bedoelde het een beetje anders, maar hij blijkt toch maar een profeet te zijn. Nederland mag Venlo annexeren. Met de rijke olie bronnen incluis. Dat je zo iets nou in een Russisch blad moet lezen Tot commentaar geeft de uitslag der Tweede Kamerverkiezing op de el- landen genoeg aanleiding. 'n Juichtoon, zoals de vorige keer is, met uitzondering voor Walcheren, niet aan te heffen. In haar voornaam ste bastion Zuid Beveland kwam de KVP er n.l. niet zonder kleerscheu ren af. In 1846 behaalde zij nJ. 5158 stemmen en nu 4853 of 303 minder, terwijl het aantal kiezers op Z. Beve land slechts met 100 teruggelopen ls. De oorzaak is niet verre te zoeken. De lijst-Welter behaalde op Z. Beveland n.l. 444 stemmen, die natuurlijk me rendeels van kath. kiezers afkomstig zijn. Zeer eigenaardig is, dat juist de katholieke dorpen een Welteriaanse inslag hadden soms tot tien pro cent hoewel men niet aannemen kan, dat juist daar de Indische des kundigen zetelen. Eerder mag men veronderstellen, dat ontevredenheid over de financiële politiek der rege ring de doorslag heeft gegeven. Goes maakte een veel béter figuur. Hoewel er 180 kiezers minder waren dan in '46 bracht de KVP haar stemmencijfer van 1068 op 1070, niettegenstaande Weiter er met 62 schuiven ging. De krachtige activiteit door de afdeling der KVP aldaar ontplooid, heeft veel succes gehad! Bijna in alle andere gemeenten op dit eiland, verloor de KVP stemmen, met uitzondering van Hoedekenskerke en Yerseke. In de eerste gemeente wa ren de cijfers 406 (404) en in de twee de 122 (111)'. Ir de kieskring Vlissm- gen steeg het aantal KV?stemmon van 1353 totl759 terwijl Weiter het er met 12<S moest doen; niet vergeten mag echter worden, dat het aantal Lie zers met bijna 4000 toenam in deze kring, daar Vlissingen zelf zijn vroe ger bevolkingsgetal weer gaat benade len. Ook in de kieskring Middelburg hield de KVP zich goed, door van 917 op 1018 stemmen te komen. In Middelburg waren de cijfers 854 (810) met 59 voor Weiter. Opvallend is het aantal toegenomen KVP-stemmen tn de Walcherse protes tantse dorpen. De badgasten zullen hiervan wel de oorzaak zijn. Over de kieskring Zierikzee is wei- nlg te vertellen. De KVP behaalde er 554 stemmen legen 544 in 1946. Het verlies te Zierikzee werd gecompen seerd door toename in de kleine dor pen en de badplaats Renesse. Op Tho len handhaafde de KVP zich met 460 st. tegen 459 in '46; Weiter kreeg hier niet de minste kans evenmin als op Schouwen. De Communisten lieten op de eilanden de meeste veren, bijzon der in de kieskring Vlissingen waar zij van 1383 terugvielen op 893. Alle maal bekeringen zijn dit niet geweest voornamelijk scholen de hoge cijfers vanl946 in het feit, dat er toen veel arbeiders uit de Hollandse grote ste den op Walcheren werkten. Het werkelijk verlies der Moscovi- ten kwam de PvdA tjen goede, die op Walcheren sterk vooruitging. In te genstelling met elders moest de PvdA niet veel stemmen afstaan aan de W D, Zuid Beveland uitgezonderd. De vrij sterke principiële inslag van het Zeeuwse kiezersvolk, voorkwam in 1946, dat veel kerkelijken naar haar overgingen. De WD kon zich vergeleken bij '46 aardig opwerken, maar de in 1946 bij de Statenverkiezing bereikte cijfers, haalde zij toch niet. De Chr. Hist. Unie heeft op de ei landen altijd nog veel in te brengen, toch loopt haar percentage achteruit. In de kieskring Goes verging het haar 't slechtste en verloor er ruim 200 stem men; naar men zegt moet de Midden standspartij vat gehad hebben op 'n deel van haar aanhang. De AR verging het iets beter, be haalde alweer op Zuid Beveland 4731 stemmen tegen 5021 maar zij verbeterde haar percentage in Zee land van 16.3 tot 16.5, teiwtjl dit bij de Sta'enstembus in 46 gezakt was tot 14,9. We zijn dit overzicht, in nlmeur- ViOn begonnen. Al 'e somber mag men echter weer niet zijn. Niet vergeten mag worden, dat hier de KVP in 1946 alles mee en thans ln 1948 alles te gen had. Twee jaar terug hadden wij als lijsttrekker de bij ieder bekende prof. Romme: door de ongelukkige wending welke de proefstemniing veroorzaakte was nu de lijsttrekker een in Zeeland totaal onbekende. In 1946 fungeerde als steun in de rug, het zittend* Zeeuwse Kamerlid, die een verkiesbar re plaats had en overal ln Zeiand be kend was; thans had men alleen de herinnering aan een onaangename geschiedenis met de Zeeuwse zetel en min of meer het gevoel in de steek te zijn gelaten. Allemaal waren dit factoren, die het oplaaien van de ware geestdrift be lemmerden, waarbij nog komt, dat er nu een dlssidentenlijst was, waarvoor de promotors zeer krachtig ijverden. Daar het niet aannemelijk is, dat deze samenloop van ongunstige om standigheden, zich in 1952 zal herha len, behoeft de toekomst niet donker te worden ingezien, temeer daar de resultaten, welke Woensdag werden bereikt, ondanks de geschetste narig heden, toch ook weer niet zó slecht! waren, dat zij ons pessimistisch zou den maken. Tuchtrechter, Middelburg J)E handelar A. v. 'd. R. uit Kloctinge stond terecht omdat hij een naai machine die slechts f 150,waard was verkocht zou hebben voor f 260. Twee getuigen bevestigden dit onder ede, maar v. d. K. hield vol met f 150 genoegen genomen en voor daj. bedrag een kwitantie geschreven te hebben, welke door de koper was geaccepteerd. Deze verdediging hielp de .man niet. en omdat de Tuchtrechter deze zaak ernstig vond, lego'e hij de verd. een boele van f 125,— op. A. de E. te 's-Gravenpolder en H. A. de D. te Kloetinge werd ten laste ge iegd hun eierkoeken en kleine cakes tegen te hoge prijzen te hebben ver kocht. A, de D. ontving een boete van f 30,— terwijl de zaak tegen M. A. de D. teszijde werd gelegd. A. I-I, M. te Heinkenszand had o,m. koekjes tegen te hoge prijzen verkocht en hield geer. receptenregister bij. Twee boetes van f 15,A. W. R„ bakker te Biggekerke had eveneens zijn koekjes te duur ver kocht en niet Van prijsaanduiding voorzien. Daar verdachte niet versche nen was, werd zijn zaak bij verstek afgedaan. Hij kreeg f 15,— en f 35,— boete. A. B. te Ovezande had fietsbanden tegen een ietwat te hoge prijs ver kocht. Hij was niet aanwezig en kreeg een boete van f 25,—. S, H. te Dom burg had geen werkbriefjes bijgehou den. Voorwaardelijke boete van f 150 met een proeftijd van 6 maanden. L. C. P te Kats had 2742 k.g. aardappe len tegen een te hoge prijs verkocht. De boete was f 45.—, P. P. te Kats had eveneens te dure prijs consumptieaard appelen verkocht en wel 4583 k.g. f 60 boete. G. de B. te Kats, had 1510 k.g. aardappelen te duur verkocht t 25,— boete. L. J. v. d, M. te Kats had 37838 kg. consumptieaardappelen yerkocht tegen ontoelaatbare prijs. Gezien de grote partij werd hier f 750,— boete gegeven. J. H. te Kats had eveneens een flinke partij consumptie-aardappelen tegen een te hoge prijs van de hand gedaan. Bij verstek werd hem een boete van f 450,— opgelegd. C. T. te Kwaóendam- me had 76.300 k.g. aardappelen in com missie te duur verkocht. Boele f 400. JOS JANSS Blozend als 'n pioen slaat Margriete haar oogen neer. Thea kijkt wantrouwig op. Wat heeft dat ce beteekenen En waarom had ieffrouwe Margriete het gedurig over Steven Zou ce soms?,... „Zoo, Dag, meneere den doktoor!" Onwillekeurig legt Steven z'n hand in die van den burgemeester. „Tot in 't korte, newaar?" Steven antwoordt niet; knikt even met het hoofd. Daar komt die verwaande horloge- kast op hem toe en reikt hem de hand. Beleefdheidshalve moet ie de schrale vingers wel drukken. Maar achteraf veeg, ie n hand aan z'n zakdoek af. „Dag Manten". „Dag, burgemeestere. Dag ief frouwe Margriete. Tot ziens he? Allei Thea, doet ieffrouwe Margriete 'n eindeke uitgeleide, hé!" Onwillekeurig gaat het meisje vader Verkarre en z'n dochter achterna. Manten is hen gevolgd tot in 't deurgat. Maar als ze het hekken uit zijn, keert ie zich driftig om en loopt met de armen in de lucht op Steven toe, terwijl ie jubelend uitroept; „Jon gen, proficiat. Ge zijt gij vast en ze kere met den helme geboren, gij. Nondedomme, is dat 'n chance 1 Verbaasd gaapt Steven Manten aan. Wordt die kerel gek „Maar... maar ge gelooft toch niet. dat ik met dien blaaskaak z'n dochter ga trouwen?" schreeuwt le. Nu is 't Manten's beurt om Steven verbaasd aan te gapen. „Nee „Met die boonstaak gilt Ste ven. Nooit 1" Manten schijnt er geen kop aan te krijgen. „Maar m'n jongen. kreunt ie bijna. wordt ge stapelzot? Gaat ge uw geluk op zulk 'n onnoozele manier weggooien? Maar 't is de welstand, de rijkdom, 't gezag voor geheel uw leven!.... En dat zoudt ge moedwillig voor uw voeten schoppen? Jongen, zie, als ge dat durft doen, hé, hewel, toens roep ik er Dokus Geeraevt bij om uw kop te onderzoeken. Steven zo® 't kunnen uitgillen. „Wat? roept ie spinnijdig. Zoudt ge waarachtig willen, dat ik met dat meubel trouw? Maar ze is te dom om hooi te eten en te leelijk om te hel pen donderen. Dat ziet ge toch ook wel!" „Ja, ja! krijscht Manten. Maar ze is haar gewicht in goud weerd. En wisselt dat 'nen keer uit voor Belga's! Met moeite kan Steven z'n handen in bedwang houden. Maar kozijn Manten geeft niet af. „Ze is van de schoonste niet, nee geeft ie toe. Maar ge kunt het toch niet al verlangen:, 'n schoon wijl en 'n dikke beurze! Daarbij ge kunt nooit weten welke onbekende gaven dat Verkarre's doch ter heeft 1 Ze is misschien een van die onge slepen diamanten." Schaterlachend valt Steven uit: „Hewel, trouw gij zelf met dien on geslepen diamant, daar. Ik doe 't niet!" Meteen vlucht ie z'n werkkamer in. „Maar ze zegt, dat ze den kwak zalver moet hebben" roept Manten hem nog achterna. Steven keert zich om. Hij is op het punt erbij te vloeken. Maar hij bedwingt zich nog. vliegt z'n kamer binnen en gooit de deur dicht, dat het venster ervan rammelt. Manten staat op barsten van nijd. „Gij, gloeienden ezel!" tiert iê Steven na. Dan keert ie zich om, doet nerveus eenige stappen over en weer, blijft staan, keert zich naar Stevens deur toe, steekt den vuist op: Maar ermee trouwen moét en zèl ie. willen of niet." Weer loopt ie 'n poosje grommend rond Blijft opnieuw pal staan, slaat met de vuist tegen het voorhoofd. „En toens.... fluistert ie toens maken we hem burgemeestere, Ja 1 Da's 'n gedacht I" En grinnikend wrijft ie in de handen „Onze zaken gaan goed!" Aan den rand van 'n dennenboschje staat de kleine doening van Dokus Deeraert, verscholen tussen het groen. 'n Doeningske van nauwelijks 'n koe, 'n geit, 'n paar verkens en 'n stukje bouwland. Als de man daarmee z'n kost moest verdienen 1... Vroeger werkte Dokus op het Kou- terhof. Maar van jongs af aan was hij de man, dien men er bijhaalde, als er 'n paard moest kachelen, 'n koe moest kalven, 'n verken moest jongen. Of als er iets in de stallen niet in orde was. Waar Dokus de kennis van kruiden en planten, van ziekten en genezingen gehaald had, wist niemand heel precies. Misschien wist de man het zelf niet. Die dingen hadden hem van kinds been af geïnteresseerd. Hi'j was er, als kleine jongen, altijd bij geweest, als er 'n koe op kalven stond, of 'n paard met buikpijn liep. Hij had gehoord wat boer Vramme deed als z'n beste koe den kolder in den kop had en boer Priem, als ie de plaag in z'n verkens- stallen kreeg. En hij had het in z'n kop gegriffeld welke remedies Kroeske, het rondreizend vertindertje, te rekom- mandeeren wist voor de rooze in 't hoofd, voor de rheumatiek in de ge wrichten en- voor tien andere plagen. Hij had het vuur leeren aflezen door Treeze Moeie. En het gebed van Keizer Karei afgeluistevd van Doortje Vandanune. (Wordt vervolgd) ZATERDAG 10 JUUI. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws. 7,15 ochtendgyrtm. 7,30 Maria ter ere, 7.45 morgengeb. 8.00 nieuws, 8,15 pluk de dag; 9 vrouw; 9.05 ochtendconc.; 10 kleutertje; 10.15 muziek houdt fit; 11 zonnebloem 11.45 schoolradio. 12,15 Vladimir Horowitz 12,30 weerber. 12,33 KI. v. Beeck 13 nws. 13,30 KI, van Beeck 13.50 film en toneel, 14,10 Die Fledermaus van Joh. Strauss 15 Engl. Folk. Songs 15.15 jonge kunstenaars 15.45 night at the ballet 16 piano 16,20 Vliegende Hollander. 16.30 gregoriaans 17 wigwam. 18 Septet Johnny Ombach 18,15 Journ. weekoverz. 18,30 Ned. str. 19 nws. 19,15 Kampvuren lang de eve naar. 19,30 De Raaf Schutte. 19.45 Ne derlanders in Duitsland. 20 nws, 20.05 gewone man. 20,12 midzomernachts- droom. 20.20 Lichtbaken. 20.50 philh. ork. 21,25 Pluvier knapt het op. 22 weekendserenade 22,37 actualiteiten. 22,37 actualiteiten 22.45 avondgeb. 23 nws, 23.30 U.S.O. HILVERSUM II 415 M. 7 nys. 7,15 Ambrose en z. ork. 8 nws 8,15 Lichte morgenkl. 9.30 w.st. 9.35 Schumann 10 morgenw. 10.20 feuilleton. 10.35 Men delssohn. 10.55 arb. in continubedr. 11 licht ork. concert. 12,30 weerpraatje. 12,33 Virtuoso trio 13 nws. 13,15 ka lender 13,20 Malando 14 Nederl. lied 14.13 gevar. programma 15 Kinderbij slagwet. 15,15 radio philh. ork. 16 Com munistisch manifest. 16,15 USA cabaret 10.45 sport. 17.00 nws van de platen- markt.. 17,30 Om en nabij de twintig. 17,50 Dag van de jeugd. 18 nws. 18.15 Joh. Jong. 18.35 Corduwener 19 artis tieke staalkaart. 19.30 VPRO 20 nws. 2005 dingen van rle dag 20.15 Fam. Strauss. 21,15 social, commentaar Vos kuil. 21,30 Vindebona's Schramme) 22 Sidney komt thuis 22,35 musette 23 nws. 23.15 gr. BRUSSEL VLAAMS. 321 M. 12.32 licht or. 13 nws, 13,15 middagconc. 14.10 orgel 15 symph. muz. 16 piano 16.15 gem. koor 16.30 piano 16.38 Ron de van Frankrijk. 16.45 gem. koor 17 gr. 17.05 nws. 17,15 accordeon 18,15 Wand of Youth. 18,30 soldaten, 19 nws 19.30 gr 19.30 Vriie Pol. Tribune 20 omr ork. 2j a-tuelii- -n 21,15 c r.nsmuz. 22 nws. 22.15 verz. progr. 23.05 jazz 23.30 avondmuz.

de Stem | 1948 | | pagina 2