Samenstelling van de Eerste Kamer ongewijzigd „Seigneur" Bartali was zelfs Lapébie te vlug af "eenkom'iemet veT K.V.P. kan tevreden zijn, zegt dr. Mol Donkere straten en stille fabrieken m Berlijn Persspiegel Strijd in Palestina hervat IN 'T KORT Twee schepen gezonken Nederlanders ontvingen Britse onderscheidingen Sjef Janssen toonde zich de beste Nederlandse klimmer VIERDE JAARGANG No. 1121 V R IJ D A G JULI 948 K.V.P. behoudt 17, P.v.d.A.14, A.R.7, C. H. U. 5, C. P. N. 4 en VV. D. 3 zetels Enkele nieuwe gezichten Eigenaardige staking Uitvaart Prof. Aalberse St. van !ndor*sië Sovjets krijgen geen schadevergoeding zolang zij blokkeren DE BRITSE ambassadeur, sir Philip Nichols, heeft in de Ridderzaal te jJen Haag, namens de Engelse re gering onderscheidingen uitgereikt aan ruim 200 Nederlanders voor de vele diensten, die zii in de oorlogs jaren in het bijzonder met betrek king tot het verzetswerk, hebben ver richt. Wisselend bewolkt Goedkope benzine in België Alle opvarenden gered Bernadotte vertrekt met zijn commissie Instelling Orde van Advocaten J?U de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, inzake het in stellen van de Nederlandse orde van advocaten, alsmede regelen betreffen de orde en discipline voor de advo caten en procureurs. Wat doet de Veiligheidsraad Vroegere Tsjechische minister voor de rechtbank RONDE VAN FRANKRIJK Bernard Franken in netelige positie Antwerpen „paradijs van gangsters" Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad A. F. J. Aernoudts; C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M Mes: Mr. H. B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bü niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. e jweiw Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 1 0.60). Incasso wordt berekend. 1VA HET AANWIJZEN van de leden der Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, vraagt thans het verkiezen der leden van de Eerste Kamer de aandacht. En om direct met de deur in huis te vallen, kunnen wij er de aandacht op vestigen, dat de samenstelling der Eerste Kamer ongewijzigd blijft, in dier voege, dat de verschil lende Dolitieke partijen hetzelfde aantal zetels behouden, doch met op enige zetels nieuwe gezichten. De K.V.P. behoudt dus 17 zetels, de P. v. d. A. 14, de A. R. 7, de C. H. U. 5, de C.P.N. 4 en de V.V.D. 3. IN DE GROEP --Noord-Brabant, Zee- land. Utrecht en Limburg zijn in to taal uitgebracht 187 stemmen met een stemwaarde van 25306, waarvan op. KVP 16939 stemmen; SGP 368 stem men; AR 1614 stemmen; CH 1786 stem men' VVD 60 stemmen, CPN 733 stem men; PvdA 3806 stemmen. De kiesdeler in deze groep is 1946. Toegewezen zijn de volgende zetels KVP (een restzetel), 9 zetels; AR (een restzetel) 1 zetel; CHU (een restzetel) I zetel; PvdA (een restzetel) 2 zetels. In Noord-Brabant zijn uitgebracht; 83 geldige stemmen. De stemwaarde is 179 De verdeling is als volgt: KVP 52 lijststemmen 9308 stemmen; AR 2 lijststemmen, 358 stemmen; CPN 1 lijststem, 179 stemmen; PvdA 6 lijststemmen, 1074 stemmen. In Zeeland zijn uitgebracht 41 gel dige stemmen. De stemwaarde is 60. De verdeling is als volgt; KVP 9 lijststemmen, 540 stemmen; SGP 4 lijststemmen, 240 stemmen; AR 6 lijststemmen, 360 stemmen; CH 11 lijststemmen. 660 stemmen; VVD 1 lijststem, 60 stemmen; PvdA 10 lijststemmen, 600 stemmen. De gekozenen TN OISTERWIJK heeft zich een eigenaardige staking voorge daan. De dragers van het begrafe nisfonds weigerden nl. het stoffe lijk overschot van een der inwo ners naar de begraafplaats te ge leiden, omdat zij huns inziens te weinig betaald kregen voor dit werk. Het begrafenisfonds heeft daar om andere dragers verzocht de overledene naar zijn laatste rust plaats te brengen en ook daarna heeft het fonds eens een beroep moeten doen op niet-medewerkers van het fonds. Het conflict is nu bijgelegd, zodat er weer normale begrafenissen in Oisterwijk plaats vinden. MGR. DR. G. VESTERS viert 5 4Augustus te Mary's Mount in Australië zijn zilveren bisschopsjubi leum. Mgr. Vesters is in den Bosch geboren en behoort tot de congrega tie der missionarissen van het H. Hart. PASSAGIERS op het Nederland- L landse schip „Amstelkerk" dat z\ch van West-Afrika naar Neder land terugkeerde, hebben heel angstige momenten beleefd toen een baviaan uit zijn kooi wist los te breken. Eerst na een jacht van anderhalf uur slaagde men er in het beest te vangen. De boots man had intussen een paar flinke knauwen van het beest te pak ken. De baviaan was lid van een gezelschap apen en vogels, be stemd voor een dierentuin. nE PRINSES-REGENTES heeft in het paleis Soestdijk beëdigd de nieuw benoemde gouverneurs van Su riname en Curagao, de heren dr. Huen der en Peters. UNGELAND heeft zich uit de inter- nationale tarwe-overeenkomst te ruggetrokken. /"■ekozen in de groep Noord-Brabant Zeeland, Utrecht en Limburg zijn: (achter de namen hebben wij aangege ven welke aftredende leden herkozen zijn. De andere leden zijn dus de nieuw gekozenen) KVP: P. G. C. J. M. Teulings, Vught H. J. van Velthoven, 's Hertogenbosch (aftr.); P. A. Kerstens, Gravenhage (aftr.)A. M. C. J. Stelnkühler, Eind hoven (aftr.)H. W. van Lieshout, Eindhoven (aftr.); A. C de Bruijn, Maartensdijk( aftr.); G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, Holthem-BornB. M. Berger, Venlo (aftr.); L. F. H. Re- gout, Meerssen; PvdA; E. Brongersma, Heemstede (aftr.); J. J. Kramer, Brunssum (aftr.): AR: J. A. de Wilde, 'S Gravenhage; CH: J. Reyers, Kame- rik (aftr.) Gekozen in de groep Gelderland, Overijssel, Groningen en Drente zijn; KVP; J. R. M. van den Brink, Laren N.H. (aftr.); H. J. M. Verheij, Didam H. C. Nijkamp, Enschede (aftr.); CH; G. Kolff, Geldermalsen (aftr.); G. Vixeboxse, Almelo (aftr.); VVD: R. Zegering Hadders, Emmen (aftr.); CPN: J. P. Schalker, Amsterdam; AR: W. Rip, Voorburg (aftr.)A. W. Bie- wenga, Garsthuizen (aftr.); PvdA: R. Kranenburg, Leiden (aftr.); J. A. Jonk man, 's Gravenhage; J Cramer, Assen (aftr.)H. Oosterhuis, Amsterdam (aftr.) Gekozen in de groep Noord-Holland en Friesland: KVP; G. C. J. D. Krop man, Amsterdam (aftr.); E. H. A. Kraayvanger, Rotterdam (aftr.); VVD; D. U. Stikker, Amsterdam (aftr.) PvdA P. Lieftinck, Rotterdam; C. Woudenberg, Amsterdam (aftr.); M. J. TJeenk Willink, 's Gravenhage (aftr.); G. J. van Heuven Goedhart, Nieuwer Amstel (aftr.); CPN; J. Brandënburg Amsterdam 'aftr.); J. van Santen, Amsterdam; CH: R. Pollema, Leeuwar den aftr.); AR: H. Algra, Leeuwarden (aftr.); R. H Woltjer, Amsterdam (aftr.); Gekozen in de groep Zuid-Holland zijn: KVP J. A. J. Barge, Leiden (aftr.); H. F. M. van Voorst tot Voorst, 's Gravenhage (aftr.)P. J. Witteman Overveen; PvdA: J in 't Veld, 's Gra venhage (aftr.); N. A. Donkersloot, (aftr 1J. v. d. Kieft, Bussum (aftr.) J. L. Hoogland, St. Annaparochie (aftr.); CPN A. D. Schoonenberg, Amsterdam; VVD: A. N. Molenaar, Wassenaar (aftr.)AR A. Anema, Haarlem (aftr.); J. Schipper, Utrecht (aftr.); CH J. de Zwaan, Leiden (aftr.) ISTEREN vond de uitvaart plaats van de minister van staat oud minister Prof. P. J. M. Aalberse in de R. K. kerk van de H. Familie te 's- Gravenhage. De uitvaartdienst werd bijgewoond door de minister-president dr. L. J. M. Beel en door de ministers van Bin nenlandse Zaken mr. dr. P. J. Witte man, van Sociale Zaken W. Drees en van Justitie mr. J. H. van Maarse- veen. Voorts zagen wij de Pauselijke Internuntius mgr. P. Giobbe, een ver tegenwoordiger van de Franse ambas sade, verschillende oud-ministers en tal van andere autoriteiten. Op de R. K. begraafplaats liet H.M. de Koningin zich vertegenwoordigen door mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh. Bij de vele bloem stukken, die de baar dekten bevond zich een krans van de Koningin Prof Romme was dopr familie-omstandig heden verhinderd de uitvaart bij te wonen. TAE BESPREKINGEN, die de minis- ters Lieftinck en Goetzen einde Mei begin Juni jl. met de luite- nant-gouverneur-generaa) en zijn naas te medewerkers te Batavia hebben gevoerd, hebben geleid tot de opstel ling van een ontwerp voor een finan- tiëel-economische overeenkomst, waar omtrent nog nadere besprekingen, o. m. met de voorlopige federale rege ring zullen rnoeten plaats hebben. Het ligt in de bedoeling, dat een zodanige overeenkomst tussen Ne derland en de Verenigde Staten van Indonesië zal worden gesloten. Hoewel omtrent de verdere uitwer king van het met de luitenant-gouver neur-generaal besprokene nog over leg zal moeten plaats vinden, kan wor den medegedeeld, dat met de Nederl.- Indische regering voorlopige overeen stemming is bereikt over een aflos- sings-regeling en een zekerheidsstel- iing voor de schulden van Nederl,- Indië aan Nederland. De besprekingen te Batavia geven grond aan de verwachting, dat een basis zal kunnen worden gevonden op grond waarvan de economische samen werking met de toekomstige Verenig de Staten van Indonesië zal zijn ver zekerd. Het ligt in de bedoeling, dat ook Ncderlandsch-Indië zal participeren in de aan het koninkrijk verleende Marshall-hulp. r* ,-v De plechtigheid is door vele geno digden en familieleden bijgewoond. O.m. waren aanwezig de Ambassa deur van Canada, de gezanten van Australië en de Unie van Zuid-Afri- ka, de minister van Oorlog, luit.-gen. tor. Kruis, luit.-admiraal Helfrich, gen.-maj. Tans, luit.-gen. Dijxhoorn, vice-admiraal jhr. van Holthe en gen. map Giebel. Op de foto ziet men het moment dat Vice-Admiraal Rost van Tonnin- gen de Honorary Commander of the Order of the British Empire uit han den van de Britse ambassadeur ont vangt. T^A TWEE WEKEN hebben de Britse, Amerikaanse en Franse commandanten van Berlijn moeten besluiten tot krachtge maatregelen ter beperking van het stroomver bruik. De hoeveelheid kolen, die voor de centrales in West-Berlijn beschikbaar is, is met een derde verminderd. Op een groot aantal lijnen van tram en ondergrondse wordt niet meer gere den. 's Avonds na zes uur staat het gehele verkeer stil. Het verbruik der straatverlichting is opneuw met 75 pet. verminderd. Een groot aantal industrieën zal moeten worden stopgezet en in ver band daarmede is er een werklozen steunregeling ingevoerd. De ruim 100.000 arbeiders, die werkloos zullen worden, zullen 50 tot 60 pet. van hun loon ontvangen. Het ligt in de bedoe ling hen bij het puinruimen te werk te stellen. De voedselrantsoenen zijn tot nog toe nog normaal verstrekt. Het lucht vervoer leverde in de laatste dagen een prestatie van 200 ton per dag. Van Woensdag af is een deel van het lucht transport voor kolenvervoer beschik baar gesteld en na 15 Juli zullen ko len het grootste deel der lading uit maken. De nieuwste besparingsmaatregel van de drie militaire gouverneurs der Westelijke zones is het uitscha kelen van de electrische boven grondse „S-Bahn". Ook het electri- citeitsverbruik voor particulieren is zeer sterk ingekrompen. Prompt erop hebben de Sovjets verklaard, dat de bewuste S-Bahn wel in gebruik zal blijven en dat daarvoor stroom uit de Sovjet-zone zal worden geleverd. Hoe nijpend de toestand in Berlijn is wordt ook aangetoond door het be sluit van de Franse militaire gouver neur de gezinnen van alle Franse be ambten, die geen permanente dienst in Berlijn hebben, te evacueren. Het gaat hier om 1500 mensen. Geen schadevergoedng. Weersverwachting:, geldig tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Vrij krachtige wind tus sen Noordwest en Noord. Koel. Heden zon onder 20.59 uur en waan onder 23.06 uur. Zaterdag zon op 4.32 uur en maan op 8.56 uur. JTITTEN de Sovjets de Westelijke ge allieerden dwars, deze op hun beurt hebben op hun manier ook weer een tegenzet gedaan in het onpretti ge schaakspel. Maar alleen voor toeristen TTER STIMULERING van het vreem delingenverkeer naar België zal aan buitenlandse automobilisten 2 franc per liter benzine terug worden betaaid. Deze verlaging zal gelden van 15 Juli tot 30 September en voorzover de buitenlandse touristen minstens drie dagen onafgebroken op Belgisch grondgebied doorbrengen. Er zal per dag een hoeveelheid van 20 liter wor den verstrekt. Tijdens het verblijf in België of Luxemburg zal een verbruik van 300 liter benzine niet overschre den mogen worden. Bij het binnenkomen in België kan men bij de voornaamste douane-kan toren een zgn. bewijs van terugbeta ling krijgen, waarop door de,,,benzine- verkopers moet worden aangetekend, hoeveel keren er 10 liter benzine is geleverd. De terugbetaling van 2 francs per liter benzine zal geschieden aan de douane-kantoren. Van bevoegde zijde te Londen is nl. verklaard, dat het Sovjet-Russi sche aandeel in de nieuwe schade vergoedingstoewijzingen uit de Wes telijke zones van Duitsland, achter gehouden zal worden, totdat de Sovjet-Unie de blokkade van het verkeer uit het Westen naar Ber lijn heeft opgeheven. De waarde van de totale toewij zing, waarvan 29.8 percent in prin cipe voor de Sovjet-Unie, beloopt meer dan veertien miliioen pond sterling naar de koers van 1938. Conferenties in het Kremlin. N HET Sovjet-kamp wordt inmid dels heel ijverig overleg gepleegd Zo is de Sovjet-ambassadeur in Parijs haastig naar Moskou gevlogen en zal Sokolofsky. de Sovjet-gouverneur, hem een dezer dagen daarheen vol gen. Een en ander kan uitteraard niet anders dan verband houden met de protestnota's van Washington, Londen en Parijs, die thans hevig bestudeerd worden in het Kremlin en waarvan de inhoud vermoedelijk over een paar dagen zal worden gepubliceerd. TAONDERDAGMIDDAG omstreeks 3 uur kwam ter hoogte van de Margarethapolder nabij Terneuzen, door de plotseling opstekende hevige storm het 332 ton metende motor schip „Guro", schipper K. J. v. Veen, in dusdanig moeilijkheden, dat het binnen korte tijd vol water liep en zonk. De zeven opvarenden, onder wie drie vrouwen en twee kinderen kon den door de sleepboot „En avant 15" van de Belgische maatschappij „Wil lem Muller" te Terneuzen, welk schip ijlings te hulp was geschoten, worden gered en te Terneuzen aan wal gezet De „Guro" was geladen met zand en op weg van Beuningen naar Gent en voer voor de beheerscommissie voor Rijnschepen te Rotterdam. 's Avonds omstreeks 6 uur is het 1000 ton metende Belgische sleep- schip „Eliza Helena", eigendom van de heer Markx te Antwerpen en in beheer bij het Sequester Beige, op de Westerschelde in de „Schaar" van de Noord bij Hansweert gezonken. „Ten gevolge van het r-.ormachtige Weer is hot diepliggende schip vol buiswa ter gelopen. De „Eliza Helena" werd samen met de „Thilla 5" gesleept doör de sleep boot „Fiat Olympus". De sleep was op weg van Antwerpen naar Duits land met een lading erts. Er waren 5 personen aan boord, te weten de schipper met zijn vrouw en kind en de knecht met zijn vrouw. Alle op varenden zijn aan boord van de „Thilla 5" gebracht. De sleepboot „Fiat Olympus" is met de „Thilla 5" te Hansweert binnengelopen. TVE K.V.P. kan tevreden zijn^ ver- klaarde dr. phr. Mol, de lijsttrek ker van de K.V.P. in de kieskring Tilburg, toen wij hem naar zijn me ning vroegen over de uitslag der ge houden Kamerverkiezingen. Dat wil niet zeggen, dat er geen reden is tot bezinning. Bijv. t.a.v. de lijst Welter, Het bijzonder teleurstellende daarvar is, dat de heer Weiter slechts resul taat kon bereiken door een belangrijk stemmenaantal uit.de industriecentr- in Brabant. Notabene juist nu de be langstelling zo sterk gericht is op dr vestiging van een tweede Techn. Ho geschool in het Zuiden, in welk vei band natuurlijk de nodige verwach tingen gekoester^ worden van de K. V.P. Dat zijn zo van die contrasten waar men verwonderd de wenkbrau wen over optrekt. Die veelheid van Zuidelijke stemmen zal overigens in bepaalde hoeken van tegenstrevers wel weer de reactie teweeg brengen als zouden die ka tholieken wel vóórgeven progressief te zijn, maar dan toch maar weer eens, reactionair toonden te zijn. De teruggang van communistische stemmen is verheugend, zij het dan ook, dat ik persoonlijk een nog grotere achteruitgang had verwacht. Im»elk geval heeft hij de Brabantse communistische afgevaardigde in de Kamer. Spijker, de kop gekost. Tenslotte mag niet over het hoofd gezien worden hoe in verschillende kleinere plaatsen de K.V.P. enige stemmen verloor, of althans niet in spre kende getallen vooruit ging. Daar zijn weliswaar hier en daar duidelijke verklaringen voor, de aanwezigheid van D.U.W.-kampen, de vestiging van vreemde industrie-arbeiders, maar volledig bevredigen doen die verklaringen niet. Ik zou er uit willen afleiden, dat vele van onze eenvoudge arbeiders zich maar al te gemakkelijk laten overhalen om nu eens deze dan weer gene partij te stemmen. Misschien heeft de K.V.P.-propaganda vooral op het plat teland ook wel te wensen overgelaten. Hoe het echter zij, het is wel duide lijk, dat noch landelijk, noch gewestelijk iets gebleken is van een veroor deling van het gevolgde K.V.P.-beleid inzake Indonesië. De verkiezingsuit slag stemt dus wel tot voldoening. A LS MEN plichtsgetrouw enige tien- tallen commentaren op de ver kiezingsuitslag heeft doorgewerkt, dan bespeurt men over een breed veld 'n ondertoon van verbazing, dat er zo betrekkelijk weinig veranderd is. Het was geen kleinigheid wat de opposi tie allemaal aan het regeringsbeleid 4 (toedichtte: verraad van het Konink rijk, een financieel failliet, verstik king van het bedrijfsleven, het ver wekken van morele ellende. Dat was dan de „loyale" oppositie, de commu nisten hielden er nog een zwaarder vocabulaire op na. En wat ziet men nu gebeuren? Prof. Romme tekent in „De Volkskrant" aldus de hoofd momenten van de uitslag: Een, ove rigens niet verrassende, teruggang van de communisten, mislukking van de poging tot doorbreking van onze eenheid, een voor-de-hand-liggende vooruitgang van de partij Oud-Stik ker in verhouding tot de partij van de heer Stikker alleen, winst der C. H. U. wegens het ontbreken ditmaal van een dissidente concurrent. De „Tijd" drukt het aldus uit: Dit wetsontwerp voorziet in een gecentraliseerde organisatie der balie met verordende bevoegdheid. JgELGIE en Zweden zullen tijdelijk geen hulp in aanzienlijke mate volgens het plan-Marshall kunnen ont vangen doordat de parlementen van deze landen tot nog toe het bilaterale verdrag met de Ver. Staten niet ge ratificeerd hebben. ("(RAAF BERNADOTTE, de be- middelaar van de V.N. te Haifa, heeft meegedeeld, dal de Joden in Palestina thans wel hebben toege stemd in een verlenging van het bestand met een periode van 30 da gen, doch dat de Arabieren dit heb ben geweigerd. Op grond daarvan heeft graaf Bernadotte besloten de gehele missie van de Verenigde Na ties uit Palestina terug te trekken. Dit zal gebeüren met de Amerikaan se schepen, die kort geleden met on bekende bestemming uit Napels en Istanboel zijn vertrokken. Graaf Bernadotte heeft naderhand nog meegedeeld, dat hij zich nu zal concentreren op het tot stand bren gen van een bestand voor Jeruzalem en de uiteindelijke demilitarisatie van deze stad. Hij heeft de Arabische lei ders tot een conferentie uitgenodigd over deze materie. Intussen zijn de nabij Isdoed gele gerde Egyptische strijdkrachten al 'n offensief begonnen in het Zuiden. Van joodse zijde is verklaard, dat de joden klaar staan tot „een strijd tot het uiterste". De Arabieren hebben meegedeeld, dat verlenging van het bestand dat heden afloopt in het nadeel der Arabieren is, omdat de joden dan nog meer het bestand kunnen schenden, agressief kunnen blijven optreden in de door de Arabieren bezette gebie den en wapens en immigranten het land kunnen binnensmokkelen. Intussen is de Veiligheidsraad door de hernieuwde strijd in een moeilijk parket geraakt, want eergisteren heeft de raad besloten een beroep op beide partijen te doen om tot een vredelie vende oplossing van de geschillen te komen. In verband met de gewijzig de situatie is de raad gisterenavond in spoedvergadering bijeengekomen. Jessup, de Amerikaanse afgevaar digde, verklaarde o.m., dat er sprake is van „bedreiging van de vrede" door de Arabieren en dat de raad zich daar door voor een zeer ernstige situatie geplaatst zag. „Mijn regering is bereid haar ver plichtingen na te komen", zo be sloot hij. Zowel de Syrische als de Egypti sche afgevaardigde betoogden met klem, dat v de raad de rechtvaardig heid uit het oog zou verliezen, indien er besloten zou worden tot het nemen van militaire en economische sanc ties. „Indien gij de beginselen der rechtvaardigheid met voeten wilt tre den, dan zijn de Arabieren bereid om te komen door Amerikaanse atoom bommen", zo verklaarde de Syriër met veel gloed. (Speciale correspondentie.) TAR. DRTINA, de Tsjechoslowaakse Minister van Justitie vóór de com munistische staatsgreep in Februari J.I., zal voor een gerechtshof moeten verschijnen. Hij wordt ervan beschul digd, in September 1947 tegen hemzelf en twee andere kabinetsleden een mis lukte bomaanslag op touw te hebben gezet! Thans is dus duidelijk, dat Drtina nog leeft: na de Februari-ge- beurtenissen werd hij immers ernstig gewond gevonden „onder zijn venster, waar hij zich waarschijnlijk had uit geworpen", aldus de Tsjechoslowaakse pers. Drtina's slaapvertrek lag op de eerste verdieping, met zachte tuin grond onder zijn raam. Hij werd even wel bewusteloos aangetroffen op het plaveisel, een goede 18 K.M. van zijn huis af.... Wie zich dit herinnert, zal niet kunnen twijfelen aan de uitslag van .het aanstaande proces. Dr. Drtina was lid van de Socialis tische Nationale Partij, waartoe ook Benesj behoorde, alvorens President te worden. (Van onze speciale verslaggever). TOULOUSE, Donderdagavond. ^LLES WAT FRANSMAN WAS op dit stadion en dat waren er vele duizenden zagen Lapebie reeds winnen van Bartali, waarmede de six-day-man en nog twee en twintig andere rivalen voor de zege van deze tweede berg-étappe, in een compacte groep het in een wielerbaan „omgetoverde" voetbalterrein op kwamen gestoven. Maar Albert van Schendel ge kent hem wel die naast mij stond, kneep me in de arm en deed een voorspelling: „Lapebie wint hier niet, die is te vermoeid voor een eindsprint van formaat en, zo voegde hij er aan toe, de sinteibaan waarop ze hier moeten spurten is wat an ders dan een wielerbaan. Let op, dat wordt wéér een zege voor Bartali". Het kwam precies zo uit. Met een royale fietslengte werd Lapebie door de bergkoning geslagen, die vandaag alweer met overleg en nuch tere berekening gereden had, óók in het beslissende ogenblik. Doch vergeten we vooral ook niet om de Luxemburger Kirchen te noe men. Hij klom en daalde fantastisch goed; hij was bij het groepje, dat Bar tali en Robic inhaalde en in het pele- ton, dat de 24 in Toulouse vormde. Vervolg op pag. 3. mocht er dan aanvankelijk, pre cies als gisteren, niet naar hebben uitgezien dat Gino zijn naam opnieuw op de erelijst zou laten bijschrijven, toen de beslissende slag werd ingeluid dat was tijdens de afdaling van de Col de Peyresourde toonde Bartali, dat hij nog altijd de fameuze bedwin ger der bergen is, de onverschrokken, feilloos sturende coureur,' die onbewo gen alles op alles durft zetten. Robic, de vinnige, mocht dan zege vierend de drie bergtoppen overschrij den, Bartali wist, dat hij hem later in zijn kielzog zou krijgen. Dat kon je aan alles merken. Op de Tourmalet (2114 M.) had de Italiaan ruim 1 mi nuut achterstand en kwam daar nog na Neri en Brulé twee Fransen langs de controle. Maar op de Coi d'Aspin zag Jiij Robic's hielen reeds, had de twee genoemden achter zich gelaten en zat Robic kennelijk op te jagen. De winnaar van vorig jaar bleek daar gevoelig voor, althans hij bleef verschrikkelijk hard rijden en boekte op de laatste grote Col, de Peyresour de, zelfs een voorsprong van twee mi nuten. Gino in actie "Toen kwam Bartali pas goed onder stoom, dat wil zeggen tijdens de afdaling ontwikkelde hij een snelheid, zó fantastisch, zo adembenemend voor degenen die hei konden aanschouwen, dat jc hart er bij stil bleef staan. En Gino raasde maar. Robic kon .het in durf tegen hem niet harden, zodat 't spoedig duidelijk werd; Bartali gaat hem inlopen! Dit gebeurde ook, en wel in de nabij heid van Fronsac (144 K.M.) Nu moet ge goed begrijpen, dat toen nog ongeveer 120 kilometer moesten worden afgelegd. Het gewone liedje werd gezongen. Robic wilde niet ais gangmaker van Bartali fungeren en deze uitteraard niet voor de kleine Breton, met als gevolg, dat het tempo stevig daalde. De achter hen aankomenden kregen van deze situatie de lucht en gingen subietelijk op jacht. De snelste dalers, wier namen ge in de uitslag terugvindt onder de 24 eerstaankomenden vonden elkaar verderop en het duurde niet lang, of Bartali en Robic waren in het omvangrijke peleton opgenomen. Met niet al te grote snelheid begon toen de race naar het eindpunt, waar van ik het resultaat reeds gaf Wie gedacht mocht hebben, dat de drager van het ere-shirt, Bobet, in deze moordende tweede bergrit 't zou bege ven, hèeft opnieuw misgetast. In des kundige kringen blijft men met stij gende verbazing toezien, hoe regelma tig en óók hoe machtig deze knaap alle moeilijkheden overwint. Hetzelfde doet de volgerskaravaan dit ten op zichte van Stan Ockers, die enorme krachtsontplooiing demonstreert en dan veelal zonder hulp van ploegmak- kers. omdat die blijven tekort schieten, Impanis en Schotte incluis! Héél wat beter, in 't geheel genomen, doen de Fransen het. Lazarides bij voorbeeld en Teisseire vooral deze laatste hebben vandaag krachttoe ren van formaat vertoond, maar ook Vietto trad op de voorgrond en Camel- lini en Cottur, Brulé, alsmede de al niet meer jonge Thiétard. EN HIER IS GINO BARTALI. nog altijd de campionissimo en tacticus van grootse allure, ondanks zijn vier en dertig jaren. In drie étappes van dc acht zegevierde hij reeds! Zal, even als in 1938, ook ditmaal de eindover winning op zijn naam geschreven worden? De basis, waarop de regering-Beel berustte, is met twee zetels versmald. Dat kan men, gelet op de enorme zwaarte van de taak, die de rege- rina-Beel had te vervullen, bepaald geen nederlaag noemen. Dat zijn wij eerder geneigd al3 een overwinning te beschouwen. Een overwinning voor de regering èn voor het Neder landse volk. waarbij het gezonde ver stand aan de winnende hand is ge bleven. Het heeft blók gegeven van een evenwichtigheid van oordeel, alt men in weinig landen aantfeft. Verschil van uitleg is er over de vraag, of de kleine opschuiving naar „rechts", welke de stembusuitslag on miskenbaar vertoont, tevens een oor deel inhoudt over het gevoerde In dische beleid. Het A.R, „Trouw" be treurt, dat ten deze het geluid zo on duidelijk is geweest. De C.H. „Neder lander" trekt daarentegen de onver vaarde conclusie, dat door het kie zerscorps „het Indië-beleid noch het fnanciële beleid van de rooms-rode coalitie op prijs wordt gesteld". „Het Vrije Volk" zegt even onvervaard: ,De actie tegen het Indonesisch be leid, tegen de grondwetswijziging heeft gefaald". Doch deze uitspraak wordt even verder weer ten dele in geslikt: „Het zou te optimistisch zijn om de conservatieve aanwas te be schouwen als een versterking van het Indonesisch beleid".... Terwijl de liberale „Nieuwe Rott. Ct." consta teert: „Weiter en Feuilleteau de Bruyn konden het in Den Haag, een bolwerk van Rijkseenheid, tot nog geen 5 pet. van het totale aantal stemmen bren gen; in het gehele land tot nog geen 1 3/4 pet. De sterkte of liever gezegd de zwakte van de „buiten-parlemen taire" oppositie is hiermede aan het licht getreden".... JGATUURLIJK zijn er ook al allerlei speculaties over de toekomst. On bestreden Is de stelling, dat een ka tholiek het eerste geroepen is de for- fatie te beproeven. Moet hij echter maar weer met de oude formatie in zee gaan? „Het Parool" pleit waarvoor V.V.D. en C.H.U. dienen dan maar zelf voor de verantwoordelijkheid ge steld te worden, of ze de grondwets wijziging al dan niet willen torpe deren. „Het Vrije Volk" verwerpt al leen maar de veelgehoorde eis van een „nationale regering" waarin dus alle grotere partijen de A.R. incluis zitting zouden hebben doch over de mogelijkheid van een basis-verbre ding rept het blad nu niet. Trouwens, de fractievoorztter Jhr. van der Goes is ook voorzichtiger geworden. Hij zei in de verkiezingsnacht: „Een forma teur zal met een duidelijk program moeten komen, waarna kan worden nagegaan, welke partijen het kunnen onderschrijven". Terecht o.i. ziet de Nieuwe Rott. Ct. hierin een opgeven van de afwijzende houding tegenover de bredere basis. Intussen kan men, dunkt ons, van de anti-revolutionai ren niet vergen, dat zij ook zouden meedoen, om dan in tweede lezing, de Grondwetsherziening mede te onder schrijven. Ze hebben zichzelf door hun onverzoenlijke houding de pas afgesneden. De vraag luidt dan: Met C.H. of met V.V.D. of met beide? Die vraag zal in de komende weken vooraan op de politieke agenda staan. J>ROF. ROMME, die in de komende besprekingen natuurlijk een be langrijke rol gaat vervullen, hief in „De Volkskrant" deze leus aan: Voor waarts in de Christelijk-progressieve richting! Hetgeen we aldus wagen te interpreteren: de K.V.P. zal erop staan dat de algemene beleidslijn niet wordt omgebogen. Hetgeen niet wil zeggen, dat nuance-verschillen en accent-ver schuivingen op onderdelen uitgeslo ten zijn. TTIT ANTWERPEN wordt bevestigd, dat men op het spoor is gekomen van een grote internationale diamant smokkel, die wij dezer dagen reeds signaleerden. Deze smokkelhandel duurt min stens een jaar. Het betreft hier een groep smokkelaars .die voor het groot ste deel bestaat uit gedemobiliseerde Poolse militairen, aldus de nadere be richten uit Antwerpen. Nederlandse douane-beambten uit Eindhoven waren de eerste, de lucht hebben gekregen van deze smokkel- affaire. De „Gazet van Antwerpen" vindt, dat de Sinjorenstad blijkbaar aardig op weg is het paradijs der buiten landse gangsters te worden. Het blad wijst er op, dat de havenstad vol vreemdelingen zonder papieren zit en dat vooral in de omgeving van het middenstation een bloeiende handel in buitenlandse deviezen en diamant wordt onderhonden. Het blad schrijft, dat in België „over deze misstanden door de ofti- c instanties met geen woord wordt gerept en ze in de doofpot worden g« stapt."

de Stem | 1948 | | pagina 1