BergkoningBartali overwinnaar Stad en I-and Veu Een knap stuk] werk Tentoonstelling „Handenarbeid ten Plattelande" Aile Nederlanders op tijd binnen j LoUFCtCS DE WONDER D0GT00R Wa. een Wonderlijke Wereld Schipper en cowboy Brief van Marietje uit België doKtóbr DE STEM VAN DONDERDAG 8 JULI 1948 RONDE VAN FRANKRIJK Donkere dag voor de Belgen Openluchtspelen te St. Jansteen Belg maakte een wrak vlot Om de uitslag In October te Goes R AD IQ) 35e RONDE VAN FRANKRIJK - 7®- S®- $e ETAPPE Ot Cijrcns VCRWIJ2EKJ NAAR 0£ IN MET DIAGRAM AANGEGEVEN HOOGTEN 7 JULI 7t ETARRE BfARRITZ-COURDES JULI RtETARPE uOURDES-TOULOUSE juli rustdag OJULI 9»ETAPPE TOULOUSE •MONTPELLIER ?4Skm 220km Van on/p Speciale verslaggever) LOURDES, Woensdagavond Jgartall won de eerste rit, en z|in naam werd de gehele wereld over geka keld, V|)f dagen lang steunden en weeklaagden de Italianen, omdat hun C.ino „nergens" was als re de verslagen la/en, maar vandaag gaf hl) hun Weer de volle maat, door zegevierend over de eindstreep te komen, ln dit beroem, de genade-oord. waar de weldadige rust vandaag verstoord werd door de karavaan, die letterlijk alles en Iedereen In haar greep omsloten houdt. cols en eindigde op slechts vier minu ten achterstand van Bartali op de ze ventiende plaats. Voor een groot deel aan heni was het te danken, dat de Ned.-Lux. ploeg één plaats in het lan- denklassement opschoof en nu negende in do landenrangschikking genoteerd staat met het driemanschap: Klrchen, de Hoog en Janssen. IJ ET Is precies gegaan zoals in do. lijn der door mij vaak uilgesproken verwachting heeft gelegen. In de Py reneeën. deze eerste bergreeks, zou de Ronde pas beginnen. Welnu, zij is er begonnen, en vanzelfsprekend mét de nodige verrassingen. De overwinning van Bartali is er in feite eigenlijk geen. Het was immers duidelijk, dat de campionissimo zich in de vlakke étappes gespaard had voor dit beulswerk. Het zou min of meer een verrassing geweest zijn. als hij niet tot de uitblinkers had behoord. Neen, de meest uitzonderlijke presta tie is verricht door Bobel. Zeker, deze knaap had op méér dan normale wijze van zich afgebeten lussen Parijs en Biarritz, maar wat niemand had ver moed: de gele trui, waarmee hij de bergen in kon trekken, mocht hij zich vanavond nóg als de zijne be schouwen en dat is nu juist het uitzon derlijke, want wie had gedacht, dat deze Fransman zó geweldig zou klimmen en zeker niemand had durven denken, dat hij op de derde plaats in deze étappe zou eindigen achter Bar tali en de kleine Robic, welke laatste het in de sprint tegen Gino moest af leggen. Een andere verrassing Was de volko men ineenstorting van de Belgen, met uitzondering dan van Stan Ockers, die even gemakkelijk tegen de Col d'Aubis- que opreed als de „grimpeurs van pro fessie", maar op het beslissende ogen blik pech kreeg en een kleine drie mi nuten verspeelde. Zijn collega's Schot- te, Impanis, Matthieu echter stelden hevig teleur, zodat het er naar uitziet, dat niet Impanis, maar Ockers kopman zal zijn en de eer van Belgenland zal moeten verdedigen. £N de Nederlanders? Wel, ze zijn met z'n vieren netjes op tijd hier door gekomen; maar vraag niet wat ze af hebben moeten zien om het zover te brengen De beste klimmers waren Sjefke Jansen en Henk de Hoog. Zij bleven lange tijd in de voorste gelede ren en als hun fietsen intact gebleven waren, zouden ze beter geklasseerd zijn geweest dan nu het geval was. Jansen was na een keurige beklim ming van de Aubisque (1708 Meter) nog vóór de Belg Engels cn de Fran sen Rany, Lapebie en Giguet op de top. Juist toen hij met de afdaling zou beginnen kreeg hij bandenpech. Henk de Hoog lag in uitstekende positie (op de 20e plaats), op ternau wernood 20 kilometer van de finish. Alles wees er op, dat hij een fraaie plaats in het klassement in zou gaan nemen. Het mocht jammer genoeg ech ter niet zo zijn. Bij een extra inspan ning brak namelijk een pedaal, met ai de rampzalige gevolgen van dien. Hij moest wachten op een andere fiets en verspeelde daarmede vele kostbare mi nuten. En dan te weten, dat hij een kwartier tevoren, op de top fan den Aubisque nog had staan tobben met z'n derailleur... Nee, de jongens konden hun plezier alweer op, want ook Bernard Franken Is af moeten stappen (na 40 K.M.) voor het omleggen van een nieuwe tube. Alle enWim de Ruiter is, naar ik meen, van tegenslag gespaard ge spaard gebleven. Voor zijn doen heeft de Rotterdammer het goed gedaan. Een 63e plaats, met nog een kleine dertig renners achter zich: ik zou zo zeggen, dat we niet over hem mogen klagen: integendeel; "7oa\s ik eerder veronderstelde, heeft ook Kirchen aan de in hem gestelde verwachtingen voldaan. Deze Luxem burger nam met vlotte pedaaltred de Door de R.K. Toneelvereniging ..St. Jan", zal op 15, 21 en 22 Augustus 1948 worden opgevoerd het beroemde successtuk van Jos. Janssens (Zie feuilleton in De Stem) (Adv. 660-O) Mijn aantekeningen nog eens na gaand, bemerk ik, dat de Hoog en Janssen ook nog een keer betrokken zijn geweest bij een valpartij, die plaats vond tussen de 80ste en DOste kilome ter. Twintig renners werden er in meerdere of mindere mate het slacht offer van, doch het was een opluch ting, toen zij weldra weer hun stalen ros konden bestijgen. Dit incident kan wel eens de aanleiding zijn geweest, dat de Hoog's pedaal later gebroken is! DE FRANSMAN BOBET, die de gele trui ook na de eerste bergrit kan blij ven dragen. Hij is ongetwijfeld de grote verrasssing van deze 35e Tour. Voorlopig teken ik ervoor als morgen pnfin, deze eerste tour de force in de bergen hebben onze landgenoten met tamelijk goed gevolg doorstaan, eenzelfde resultaat kan worden be haald. Maar dan asjeblieft zónder pech. want die kan op de duur wel eens te veel van de zenuwen vergen.... Op weg naar Toulouse, waar hei ein de van de achtste etappe ligt '281 KM) vormen de beruchte Tourmalet (2114 Meter) en de Col de Peijresourde (1563 Meter) de belangrijkste obsta kels, Om kwart over acht wordt ïeeds gestart en rond vijf uur vervracht men de karavaan in de stad van de Van Schenders, waar Vrijdag tevens weer wordt gerust. Zal Bartali wederom zegevierend door de finish snellen? Het hangt van vele factoien af, o.a. of de Fransen nu eindelijk eens de gewenste saam horigheid zullen ten toon spreiden, welke tot op heden uitbleef cn ander zijds, of de Belgen hun „Knechien"- ro! ten voordele van Ockers volledig zullen spelen. Nog is de grote strijd niet ontbrand. Nog prijkt Bobet aan de leiding met 20 minuten voorsprong opBartali en met een kleine tien minuten winst op de „internationalen" Sciardis cn Lambrecht. Iedere dag die we verder komen in de Ronde in ieder geval een bizon der interessante, omdat ze in zovele onderdelen volledig afwijkt van wat men er over had gedacht wordt 't nu gemakkelijker om de krachten te gen elkaar af te wegen. Tot moreen avond in Toulouse. Uitslag Biarritz-Lourdes (219 K.M.) 1 Bartali 6-40-47; 2 Robic 6-40-50: 3 3 Bobet op 50 sec.; 4 Ganthier 6-41-35; 5 Germiamini 6-43-01; 6 Teisseire 6- 43-09; 7 Cottur 6-43-09; 8 Ockers 6-43-09 10 Roncini; 11 Camelllni 6-43-09; 12 Lazarides 6-43-20; 13 Sciardis 6-44- 47; 17 Kirchen 6-44-47; 31 Brambilla, 6-48-33; 33 Janssen 6-48-33; 39 Klabins ky 6-51-26; 42 Schotte 6-51-26; 53 Im panis 6-53-59: 63 De Ruiter 6-55-37; 64 De Hoog 6-55-37; 66 Bevilacqua 6- 57-13; 77 B. Franken 7-57-05; 80 Kemp 7-02-21; 90 Bicver 7-14-34. De Fransen Idee, Levéqite en Fach- leitner, zomede de Iltaliaan Rosello hebben moeten opgeven. Verschueren is wegens te laat binnenkomen uit de koers genomen. Algemene rangschikking te Lourdcs: 1 Bobet 45-36-56; 2 Sciardis 45-42-23; 3 Lambrecht 45-46-14; 4 Teisseire 45- 46-19; 5 Ronconi 45-51-03; 6 Engels 45- 51-17; 7 Lapebie 45-53-30; 8 Thlétard 45-53-32; 9 Schotte 45-54-36; 10 Remy 45-55-28; 11 Matthijs 45-55-45; 12 Bar tali 45-56-44; 13 Ockers 45-57-08; 14 Brambilla 45-57-09,15 Camelllni 45-58-17 16 Gauthier 45-58-41; 19 Impanis 46-01- 21; 20 Robic 46-02-20: 26 Kirchen 46- 08-07; 33 Klabinsky 46-12-32; 40 Jans sen 46-17-10: 43 de Hoog 46-18-09: 77 de Ruiter 46-46-06; 86 Kemp 47-46-05; 90 Franken 47-21-02; 94 Biever 47-37- 03: Landcnklassemenl 1 Frankrijk (Bobet, Teisseire, Gi guet) 137-23-05; 2 Intern. (Sciardis. Lambrecht, Brambilla) 137-25-46; 3 Belg. B (Engels, Matthijs. Dupont) 137-52-07; 4 België A (Schotte. Ockers, Impanis) 137-53-05; 8 Italië (Bartali, Pasquini, CorrierI) 138-20-51: 9 Ned.- Lux. (Kirchen, Janssen, de Hoog) 133- 23-26. C. v. d. Putte, Souburg, P. Verhage Zoutelande; L. J. de Vin, Vlissingen; J. G. Welleman, Lewedorp; M. J. Wis se, Koudekerke; J. de Wijze, Middel burg. Biervliet Burgerlijke stand. Geboorten; Le- vinus Gilles, z.v. Jacobus de Jager—ae Putter. Rosemarie d.v. Medard Ingels— Mullaert. Joannes Remie z.v. Amandus de DobbelaereSimonse. Huwelijken: Hermanus van den Bosch 40 jaar en Elodia de Krijger 31 jaar. Bernard van de- Haegen 25 jaar en Elisabeth Bliek. 36 jaar. Marcel Bracke 21 jaar ij Eugenic van Rattin gen 22 jaar. Emiel de Muur. 29 jaar en Irëne Haverbeke, 27 jaar. Clinge FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de advertentie kolommen worden de rljksfilmkeurlngs- eisen genoemd. Schouwburg Bioscoop, Middelburg Uncle Silas. (18 jaar.) Luxor Theater, Vlissingen: Het spel is uit. (18 jaar.) Grand Theater, Goes: De beste ja ren van ons leven. (volwassenen.) Electro Bioscoop, Middelburg De beste Jaren van ons leven. (volw.) Alhambra Theater, Vlissingen De beste Jaren van ons leven. (volw.) DE NEDERLANDSE VROUW In het gebouw van het Zeeuws Ge meenschap der Wetenschappen te Mid delburg, zullen van Donderdag 8 tot Zondag 18 Juli ter bezichtiging voor belangstellenden tentoongesteld liggen: de schutbladen, die iedere gemeente in Zeeland heft geillustreerd voor het album, dat aan H.M. zal worden aan geboden, uitgaande van de Stichting Tentoonstelling De Nederlandse Vrouw van 1898 - 1948. SCHERPENISSE WIL EIGEN BURGEMEESTER Door middel van een request, dat door de meeste inwoners was onder tekend, hebben de ingezetenen van Scherpenisse de gemeenteraad laten weten, dat zij een „eigen" burgemees ter willen hebben. Scherpenisse had de laatste jaren nl. als hoofd der ge meente een burgemeester, die gelijk tijdig ook do gemeente St. Maartens dijk bestuurt. Naar aanleiding van de actie der ge meentenaren heeft de raad besloten een schrijven te richten aan de be voegde instanties cm de klachten van Scherpenisse Kenbaar t» maken. 'T NOORD-BEVELANDSE OPENLUCHTSPEL Voor de tweede maal is op Sorg- wijck te Wissenkerke, Lockefeers historisch spel „Een land verzonk" opgevoerd, door de WUsenkerkse to neelvereniging. Niet minder dan 3000 bezoekers, waren ditmaal aanwezig. Na afioop werden de spelers(sters) door mevr. de Casembroot gehuldigd en zij bood hun, namens haar echt genoot, dé Commissaris der Konin gin, een bloemstuk aan. Ook de se cretaris der Z.LM., m>\ Schhnge- imann offreerde eenzelfde geschenk. De burgemeesters van Wissenkerke. en Kortgene huldigden mede de auteur en de medewerkenden. Tenslotte heeft de heer Lockefeer bedankt voov de hulde en het pu bliek zijn erkentelijkheid betuigd, voor de aandacht waarmee het 's spel had gevolgd. Het bekende Wissenkerkse korps .Apollo", gaf na afloop een concert. GESLAAGD. In de Ambachtsschool te Middelburg vond de uitreiking plaats van de di ploma's adspirant-V.E.V.-cursiste aan de geslaagden van de te Middelburg gehouden examens uitgaande van do Vereniging tot bevordering van hot electrotechnisch vakonderwijs in Ne derland te Amsterdam. De namen van de geslaagden, allen leerlingen van de Zeeuwse eloctrotcch- nische vakopleiding te Middelburg, zijn: C. Bos, Vlissingen; F. J. Groote, idem; C. Hageman, Middelburg; J. G. van Hemert. Souburg; H. J. Limonard, 's Herenhoek; A. Louwerse, West- kapelle; Ch. Meyers, Zoutelande; M. Burgerlijke stand. Geboren: August René zn van J. van Gremberghe-van Hiel; Joseph* A. M. d. van C. Melsen d'Hoilander; Karei L. I. z. van C. Coe nen-Weemaes; Clara S. F. H. d. van F. van Dam-de Bruijn; Willy C. z. van J. Ferket-v. d. Voorde; Jozef z. van A. van Vlierberghe-Planken. Gehuwd: L. Buijsse van Hulst en M. P. Morres; Rob J. de Backker en M. H. de Waal Overleden; L. van Broeck, z. van E. van Broeck-van Gijsel: C. Lansu, echtg. van M. Plasschaert; C. Claessens, we duwnaar van M. de Bruyn. Goes STEMBUS IN DE PUBLIEKE BELANGSTELLING. De regen als spelbreker. De publieke belangstelling voor de stembnsuitslag te Goes leek aanvanke lijk die van 1946 te gaan. evenaren. Reeds om half zeven, toen we de eerste uitslag, n.l. die van 's Heerenhoek, s' Gravenpolder en Ovezande konden publiceren, weldra gevolgd door die van de andere Zeeuwse dorpen en Goes, kwamen de mensen opdagen en hun getal nam steeds toe, totdat de motregen, die even na 8 uur begonnen was, overging in een echte régen. Zelfs de meest vuurvaste politici werd dit te erg en snel daalde het getal kijkers. Klokslag 10 uur blies de laatste de af tocht en dat terwijl bij de Kamervcr- kiezingen van voor twee jaar na mid dernacht nog menigeen de uitslag stond af te wachten. Dat Pluvius een vol gende keer ons genadig zij! Heikant Eerste H. Mis. Op Zondag 11 Juli a.s. zal de eerw. heer Eug. van Akke ren in de parochiekerk zijn eerste H. Mis opdragen. Er is een feestcomité gevormd, dat zich heeft voorgenomen, deze dag voor de neomist en zijn fa milie tot een onvergetelijke te maken. Katholieke Actie. De vrouwelijke leden van de K.A. maakten een reis naar Bouvigne, waar ze op hartelijke wijze ontvangen werden en kennis na men van wat door de meisjes en de leiding van Bouvigne gepresteerd wordt. Het was een dag, waarop het nuttige met het aangename verenigd werd. Festival. Door de plaatselijke mu ziekvereniging zal op 15 Augustus een festival georganiseerd worden, waar voor reeds nu veel belangstelling be staat. Veel gezelschappen uit de om liggende gemeenten zullen aan dit mu ziekfestijn deelnemen. Hulst "yorig jaar is op de Schelde bij Lief- kenshoek het Egelse schip „Mor ganser". dat op weg was naar Ant werpen, met een Grieks schip in bot sing gekomen. Het Engelse schip dat een groot gat onder de waterlijn op liep zonk met een lading van 2500 ton goederen. Deskundigen van Lloyd rapporteer den dat het schip niet meer te bergen was; deze verzekeringsmy. vergoedde de eigenaar de schade cn het schip bleef waar het was. Titanenwcrk Pen ondernemende Belg, de heer De Smedt uit Burcht, zatte het evenwel in zijn hoofd op eigen risi co te trachten de „Morganser' weer vlot te brengen en ondanks de pessi mistische voorspeilingen is lnj hierin dezer dagen inderdaad gevraagd. Met een heel legertje duikers heeft De Smedt enkele maanden iltanenwerk veerricht. Het moeizame en gevaarlijke v;erk wordt intussen goed beloond want om te beginnen heeft de stad Ant werpen de gehele lading van het) schip, die slechts licht dco-r het wa ter is beschadigd, voor een bedrag van fr. 5 millioen opgekocht. Bij wederverkoop aan particulieren bracht dit de Sinjorenstad een netto winst van fr. 15 millioen ln het laad je. Behalve de genoemde fr. 5 mil lioen ontving De Smedt nogmaals fr. 5 millioen omdat hij de Schelde van het gevaarlijke wrak had be vrijd. De Engelse rederij aan wie het schip had toebehoord, bood de Smedt voor de „Morganser" 40 millioen frs. doch De Smedt wenst eigenaar te blijven van een schip, dat hem ia herstel zeker meer zal opleveren. Binnenkort zal het schip, dat ter plaatste gedicht is. gepavoiseerd naar Burcht worden gesleept. De berging van dit door deskun digen opgegeven schip heeft in scheepvaartkringen heel wat opzien gebaard. De Smedt heeft uit Enge land het verzoek ontvangen een rap port op te stellen over zijn prestatie heer en mevr. F. Weemaes-Magnus huil gouden huwelijksfeest. Om 10.30 uur werd een plechtige dankmis op gedragen waama ontvangst ten ge meentehuize. De Dorpsstraat was ge deeltelijk met bloemen, sparretjes en vlaggen versierd. De versiering aan de woning der Jubilarissen was een juweel. De Kon. Harm. St. Cecilia bracht een serenade. De heer Wee- maes, die voorzitter is van d» Har monie, ontving van de zijde der le den grote hulde. Concert Door het feeslcomité van Clinge is onze Fanfare de Schelde- zonen aangezocht, een concert te ge ven te Clinge op Zondagavond 18 Juli a.s. De uitnodiging is geaccep teerd. RKJB Ter gelegenheid van het binnenkort te vieren feest van de plaatselijke R.K. Boerenbond, zal de R.K. Jonge Boerenbond de feestavond Vullen met, zang. voordracht en klein toneei. Met de studie hi ei-voor is men druk bezig. OCHRIJF EENS IETS over de redactie-bu reau- verkiezingsstemming, suggereerde één onzer collega's. ..Niet wonderlijk ge noeg", zeiden ws. Maar om hem een plezier te doen, hebben we giste renavond toch vijf minu ten van onze kostbare verkiezingskoorts gebruikt om alleen maar het audi tieve deel van de gebeur lijkheden ten „Stem"- kantore te bestuderen. En nu achteraf geloven we, dat het tóch niet mis plaatst i», hier datgene weer te geven, wat in ons geheugen ervan is blijven hangen: De deur: ..Boem" Wij: „Goeien avond". De redacteur binnen land: ,.Vijf-en-twintig, vijf en dertig, drie en veertig De radio: En hier vol gen de uitslagen van 12 gemeenten ln het district gnrrknorstuuuuut De provincie-redacteur: „Welk district?" De deur (harder dan de vorige keer): Boemmm De redacteur binnen land: „Vijf en negentig, honderd en drie. honderd en twaalf en de volgen de die door die deur naar binnen komt, sla ik de hersens in". De deur: ..Boem". De stadsredacteur (door de telefoon tegen een me neer die om acht uur wil weten welke kamerleden er nu eigenlijk gekozen zijn: ,.Als U morgenoch tend om een uur of vier eens even terug belt...." D redacteur binnen land: Tweehonderd twee en zestig, tweehonderd twee en zeventig. De redacteur buiten land: „Slappe boel van avond De redacteur binnen land: „Hou je kop". De deur: „Boemmm". Een glas op de tafel, of beter op de grond: „Rin- keldekinkel". De telefoon: „Ringggg" De hoofdredacteur (die juist binnenkomt en de restanten van het glas on der zijn schoenzolen ver- gruizelt': „Loopt het nog al?" De redacteur binnen land: „O jeeeeeee ja...." Wij: „Tot morgen alle maal". De deur: .Boemmmm!" Schoondijke Benen verbrand. Tijdens de les uren aan de huishoudschool struikelde een der leerlingen, mej. M. de Noot, over een gasslang, waardoor een pan met kokend water omviel, waar van zij de inhoud over beide benen kreeg. Nadat dr. Eggink de eerste hulp had verleend, is zij in het St. Antonius ziekenhuis te Oostburg opgenomen. Sas van Gent DE JUBILEUMFEESTEN Het ligt in de bedoeling om ook in Hulst de jubileumfeesten niet zonder meer voorbij te laten gaan en in dit i Fancy-Fair. Zaterdag en Zondag verband werd een bijeenkomst ten ge- j wordt een fancy-fair gehouden ten ba- meentehuize gehouden, waarop een co- van de muziekvereniging De Ver- mité gevormd werd, waarin reeds zit- enigde Vrienden. In de pittoreske om- tmg namen de heren Heirman, van j giving op de Molenberg zal dit iets Doorn, J. van Waesberghe. J. van zeer bijzonder» worden. Heuckelom en de dames van Hecke- Lockefeer, Bogaert-Millenaer en boven j dien broeder overste en de heer J. Verstraeten. In het erecomité hebben zitting de ken Rops, ds. Hermanidês, Alb. Locke feer. lid van G.S., Em. Lockefeer als oudste raadslid en het college van B. en W. Er zullen kerkelijke plechtig heden zijn, er zal een défilé gehouden worden, volksspelen, muziekfeesten, optochten, tentoonstellingen cn voor stellingen zullen elkander afwisselen, terwijl er ook nog sprake is van een duivenwedstrijd en een baankoers. De festiviteiten zullen plaats vinden op 31 Augustus, 4, 5 en 6 September. Kwadendamme 5OQO0O0OOOOO0OöOO0OOOOOOOO0OOOOOOOeOGOO3GOOO©O0QO LIEVE MOEDER, Ik ben het hier al goed gewoon bij die rijke mensen. Maar in het eerst was alles erg vreemd. Ik mocht de raat niet in een bodempje water wassen maar moest een hele teil vol nemen. En mijn duim mag ik niet in de schotel leggen als ik eten opbreng, dan zegt de keukenmeid die haast altijd Frans «preekt om mij te leren: ,Ji done ie pouoe!" En ik denk dat het betekent .Joel, jij vuilpoes" of zoiets, maar vraag 't natuurlijk niet. Jee nee. Mevrouw is vriendelijk en goed. Ze is „de la haute" van adel. En alie dagen moet lk van die pietluttige kleine glaasjes op tafel zetten en daar drinken ze wijn uit. En ze eten hier uit drie borden en dan nog een klein bord, maar in de keuken eet ik uit de pot. En de vrouwellngen praten hier maar de hele dag over njoe loek, dat is de nieuwe mode. En ik heb me ook al een njoe loek gemaakt, met een lan ge strook onder aan en 'n heupstuk je van een andere jurk midden in cn de schouders laten zakken. En de keukenmeid zei dat het geen njoe loek was maar njoe-er-njoe-loek en dat ik er over struikelen zou en toen heb ik hem maar weer wat ingekort. En moet U eens zeggen tegen vader, moeder, dat er ook voor de mannen njoe loek komt. Ik heb het zelf ge zien van meneer hier: prachtige lan ge purperrode jassen, met wit en zwart gebiesde kraag en brede cein tuur om het middel. Net Indische prinsen. Maar meneer durft er toch nog niet mee uit schijnt't. want ik ga altijd voor het raam staan om het te zien, maar dan is hij altijd anders gekleed. Nou 't'zou ook nogal op schudding geven. Toen ik het aan de keukenmeid zei dat ik de njoe loek van meneer zo mooi vond. zei ze. „dat is geen njoe loek, dat is sjamberclook". Dus dc echte naam weet ik nu ook al, van die nieuwe mannenmode. O revoir, lieve moeder, dat wil zo veel zeggen ais ik geef U een zoen, want als ze het hier zeggen komt er altijd een zoen bij te pas. Uw fiej (dochter) MARIETJE De vec-smokkelarij op de Schelde ■pind April van dit jaar is, naar men weet de rijkspolitie te water te Wemeldinge erin geslaagd een vee transport naar België aan te houden op dc Ooster-Schelde. Het schip be hoorde toe aan de beurtschipper J. M. te Yerseke. tegen wie reeds lang vermoeden bestond, dat hij op de zwarte wateren voer. Aan boord van het schip bevonden zich met de schipper, diens broer en zijn knecht P. Ph., zo ook de Bres- kense schippers A. E. en P. E., die als loodsen fungeerden, daar men de koeien, 32 in getal, buitenom naar België had willen brengen. Bij het verhoor bleek al ras, dat de koeien afkomstig waren van de Zierikzeese handelaar A. M., die zich verschool achter de rug van een zekere v. Dam die echter onvindbaar was en na tuurlijk niet bestond. Twee maanden is de recherche bezig geweest om de opdrachtgever te zoeken. Eindelijk vond men bij 'n huiszoeking een zakboekje van schip per M„ waarin men het telefoon adres van een zekere L. S. te Nieuw- dorp ontdekte, die vlak voor en na de aanhouding opgebeld was. Deze S„ een man met een politiek verleden was ook niet vlug te ach terhalen. daar die zich schuil hield. Tenslotte bleek hij ondergedoken te zitten in Yerseke bij zijn schoonmoe der. S. ontkent hardnekkig, dat hij dc bewuste van Dam is. maar vele per sonen wijzen hem als zodanig aan, ook zijn er gegronde vermoedens dat S. de leider is van een internationale smokkeltroep, met België als voor naamste afzetgebied. De broer van schipper M. is thans in vrijheid gesteld. zomede zijn knecht, maar de rest blijft tot dc be rechting volgt, gedetineerd in het Middelburgse Huis van Bewaring. Kermisconcours. Aan het kennis- concours, uitgeschreven door de heer de Haes te Goes, namen leden van 16 sociëteiten deel. De uitslag luidde: Hoofdvogel: A. Daalman, Vios, Kwa dendamme met lauwerkrans; ie zijvo gel C. Bliek, Jacob van Beieren. Goes; 2e Jaap Vermeule, St. Sebastiaan, Hein kenszand; le hoofdkal M. Almekinders van Vios. voornoemd: 2e door L. Mcy- aard. Juliana. Oudelande: le kleine kal G. van de Kreeke. Doel naar Hoger, Wolfaartsdijk: 2e P. van Remijnse, van Doel naar Hoger, voornoemd; meeste kleine vogels F. de Korte. Victoria, Kwadendamme met lauwerkrans; ie klep C. Nagelkerke, van Vios voorn.; 2e kien A. Geense, Zorgvliet, Ellewouts dijk: 3e ltlen M. van Schalk. Ons Ge noegen, Oudelande. Nieuw-Namen Gouden Bruiloft In Kieidrecht vierden onder grote belangstelling de r\E Zeeuwse Agrarische Raad, in sa- menwerking met de vereniging van oud-leerlingen der Rijkslandbouw-win- terschool en de bond van gediplomeer den hoopt op 8en 9 October a.s. in de zalen van de heer Krijger te Goes een tentoonstelling te organiseren van handenarbeid ten plattelande (vervaar diging van gebruik»- en siervoorwer pen.) De tentoonstelling zal bestaan uit 4 rubrieken; a. Haak-, brei-, borduur- weefwerk, kanten van verschillende technieken (zo mogelijk doopkledlng. gobelinwerk kruis- en letterdoeken) b. Schilder-, karton-, houtsnijwerk, metaal- en leerbewerking, foto's, lino leumsnede, etsen, modelbouw, figuur zagen. siersmeedarbeid, boetseerwerk. c. Een inzending van klederdrach ten. antieke doeken, sieraden en aar dewerk cl. Woonkamer op een boerderij; Dc bedoeling van deze tentoonstel ling is om alles, wat op het gebied van de handenarbeid op het platteland wordt cn Is verricht, te verzamelen en te exposeren to Goes. Daarmee kan voor iedere beoefenaar van een of andere lak van huisvlijt een interessant overzicht gegeven wor den van hetgeen zijn of haar collega's- presteren en van hetgeen in andere rubrieken mogelijk is. Niet alleen dat de Ingewijden hun blik zullen verruimen met een bezoek aan de ontwikkclingsdag, ook de be langstelling van de buitenstaander zal worden gewekt. Ongetwijfeld is er in Zeeland een grote schat aan materiaal op genoemd terrein, die een waardige plaats zou kunnen vinden op de a.s. tentoonstel ling. Daarom wordt op alle bewoners van Zeeland, die voorwerpen, mate rialen, gereedschappen bezitten, val lende onder bovengenoemde rubrieken, een beroep gedaan deze ln te zenden op de expositie en ze daartoe tijdelijk in bruikleen af te staan. Oostburg ln de bloemen. Uit Roosendaal kwam bericht, dat de bekende paar denfokker de Milliano op de daar ge houden paardencourses zowel een eer ste als een tweede prijs had behaald met „Meigroet". Direct na dit heuge lijk nieuws mocht de Milliano bloem stukken ontvangen. De M. mochten we even later, wel iets ontdaan, op ons bureau ontvangen met de mededeling, dat deze felicitaties een ander golden, daar noch hij noch „Meigroet" in Roosendaal waren geweest. Een en ander berust waarschijnlijk op een fout van de jury te Roosen daal. HTESTIJD! He! NArUUR-4«l"rn,""<*' In 10 mlnuUn Adv. 23-00 Adv. 270 00 JOS JANSSE Woiicii „Ik zou Margriete zelve wel van die... hertziekte genezen hebben, lijst Verkarre verder, als 't noodlg geweest ware. Maar... knikt, ie Steven lachend toe, ik vind het niet noodig. Enne.... ik en heb d'r niks tegen, dat doktoor Steven haar.... geneest. Ai moest het... de helft van mijn fortuintje kosten. Voor mijn eenigste dochter en zou dat niet té vele zijn", lacht ie beteekenisvol. Daar valt niet meer aan te twijfelen: de burgemeester komt Steven z'n doch ter op 'n gouden schaaltje presen teeren. Manten ziet er sterretjes van. Steven weet niet, of ie lachen of vloeken moet De burf meester schijnt vov'ian over 't effect, dat z'n wooiden be kwamen. En om ze nog 'n beetje klem bij te zetten voegt ie er langzaam, maar op ieder woordje steunende, aan toe: „Dat ware voor doktoor Steven 'n schoone zake. als ie mijn dochtertje van haar hertziekte kon genezen. Maar.... 'n slechte, als ie daar niet in gelukte". De Insinuatie is duidelijk genoeg. Nijdig gaat Steven er op in: .Hoezoo „Wel, zeker. lijst Verkarre langzaam. Als doktoor Steven burge- meestere Verkarre... helpt, toens moet ie ook voor niks meer benauwd zijn. Ge weet goed genoeg, hoe dat het gaat den dag van vandage. 't Gerecht steekt geerne z'n neuze in alle soorten van zaken, waar dat het niet bij ge vraagd wordt, newaar? En ja hé. dat is altijd onaangenaam voor de betrok ken personen." Nerveus zit Steven op z'n Uppen te bijten. Hij zou die venijnige kerel met plezier 'n lap om de ooren geven, als ie mocht. „Zoo hebben we hier 't geval ge had van Serre Vermast, grinnikt Verkarre den beenhouwer, die nu en dan 'nen keer 'tl kalt of 'n koe slachtte die niet al tegezond en waren. Hewel, 'k en heb dat nooit geweten, tot op den dag, dat Serre hem stelde voor de Gemeenteraad... legen mij. Acht dagen latere.... had Serre de gendarmen in z'n beenhouwerijtje. En nu?Nu leeft ie voor drie maan den op kosten van den staat". „Ja. ja, bromt Manten tussen z'n tanden, er gebeuren van die dingen." Weer kijkt Verkarre den jongen dok toor listig in de oogen. Deze schijnt hem heel goed begrepen te hebben. En ook Manten heeft Verkarre be grepen. Dat is op 't oogenbltk het voor naamste voor den burgemeester. Met 'n gemoedelijk glimlichje tot Steven besluit ie dan ook: 't Is maar, ziet. ge, dat 'k wil zeggen, dat ge met die gendarmes poolt geheel zeker zljt.... Maar dat burgemeester Verkarre er nog al goed mee staat". „We weten dat, burgemeestere vult Manten aan. Enne... zij gij maar gerust, man. Doktoor Steven gaat teffrouwe Margriete's hertziektc ge nezen." Steven vliegt op; „Ik?" „Ja. ja. gij Stille, stille jongen". sust Mantcn met 'n handgebaar. ,'t Is natuurlijk 'n buitengewoon geval, burgemeester. gaat Manten voort, zich tot Verkarre wendende, Zooiets cn krijgt doktoor Steven niet alle dagen. Ie gaat dat geval natuurlijk eerst moeten bestuderen en...d'h toens 'nen keer met mij over klappen. Maar..dat komt in orde burgemees tere. Dat komt in orde." Steven zou kozijn Manten wel naai de keel kunnen vliegen. Wat Hij gelooft waarachtig, dat ie dien blaaskaak'» dochter zal trou wen. alleen maar om te mogen rekenen op Verkarre's hooge bescherming. Maar hij heeft, goddank, nog 'n diploma. En daarmee is ie al de bur gemeesters en al de gendarmen van 't land te sterk. De blaaskaak kan met z'n dochter naar de weerlicht loopen. Voldaan klopt Verkarre op Manten's schouder. „Ja..„ Ja.... da's goed. Manten. Ik ken uGe zljt 'n verstandige ventEn doktoor Steven ook". Langzaam heeft burgemeester Ver karre z'n glas leeggedronken. Steven is opgestaan en staat met z'n rug naar de mannen toe, door 't ven ster te kijken. Gt' -r ziet ie de beide meisjes terug Th ieffrouwe Margriete. De burgemeestersdochter loopt rechtop als 'n paaschkaars, met 'n ver waand gezicht, of alles waar haar oogen op vallen van haar is. Het valt Steven nog meer op dan daar straks, hoe ze de waardige doch ter is van haar waardigen blaaskaak van 'n vader. En daar zou hij z'n leven lang moe ten naast loopen; z'n leven lang op dat gezicht moeten kiiken? „Zoo. En... hoe gaan wc dat oan doen? hoort Steven Verkarre weer lijzen Zou 't niet best zijn, als doktoor Steven binnen 'n paar dagen 'nen keer naar 't mijnent kwam?" Steven keert zich met 'n ruk om. Maar Manten is hem alweer voor: „Natuurlijk burgemeester Dat zal 't beste zijn". z „Ja.... ja... lacht Verkarre vol daan. We gaan die zake toens maar alzoo laten, newaar? Ik verwacht dok toor Steven dus binnen 'n paar dagen. Enne.... ie gaat altijd wel gekomen zijn. Dat weet ie wel he?" Meteen geeft ie Steven 'n bescher mend klonje op den schouder. Ja. ja. dat weet ie, burgemeester", zegt Manten. „Zoo. Dan gaan we maar. hé, Margriete'' Meneer den doktoor heeft me beleefd van algauwe 'nen keer naar 't onzent te komen om nader kennisse te maken." (wordt vervolgd) VRIJDAG 9 JULI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 Mefisto-wals; 7.45 morgengeb.: 8.00 nWs en welk boek 8.15 pluk de dag; 9.00 Alfred Cortot (piano); 9.35 schoolradio: 10.20 ope rette; 11.00 zonnebloem: 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Boyd Neel str.ork.; 12.00 Angelus; 12.03 piano; 12.30 ween- pr.: 12.33 Ork. zonder naam; 13.00 nws 13.20 Ork. z. naam: 13.40 gr.; 13.50 Van man tot man; 14.00 Cosi fan tutti 15..15 Een vroolijk zomerrelsjc; 15.45 solisten en ork.; 17.00 na school; 17.15 gem. omr. koor: 17.45 Wat het buiten land leest; 18.00 Oude melodieën met nieuwe harmonieën; 18.30 Ned. str.kr.: 19.45 Herwonnen Levenskracht; 20.00 nws: 20.05 gewone man; 20.15 Holland festival; 20.45 gr.; 21.00 Uit dc schat kamer van het Oude Testament: 21.50 Smetana en Dvorak; 22.37 actualitc;-] ten; 22.45 avondgeb.: 23.00 nws: 23.15 zomeravondbal. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 nws; 7.15 Fred Hartley; 8.00 nws 8.15 opera- progr.; 8.50 huisvrouw; 9.00 lichte zo- merkl.; 9.30 waterst.; 9.35 John Ire land: 10.00 morgenw.; 10.20 selectie Arcadians; 10.30 wouw; 10.05 Bach en Mozart; 11.15 Eerste kus; 11.30 harmo nie muz.l 12.00 Pierre Palia; 12.50 weerpr.; 12.33 sport; 12.38 Victor Syl vester: 1300 nws; 13.15 Bandi Balogh en zijn ork: 13.45 sight seelng in Paris; 14.00 kookkunst; 14.20 kamerork; 15.00 Ons volk en zijn dichters; 15.20 kamer ork.; 16.00 Ramblers: 16.30 Vacantie- tijd; 17.00 liederen Serge Rachmani noff: 17,20 Wij en de muziek; 18.00 nws; 18.15 Jan Vogel; 18.40 Jon. Jong: 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Nederland op zee; 19.22 Appél Ex-Pol. Gevangenen: 19.30 Bergrede20.00 nws 20 05 piano; 20.30 Taak en toekomst van het Vrljz. Prot.: 21.00 Men vr. en wij dr.: 21.30 Schuldig of onschuldig; 21.50 Op vl. der muz.; 22.00 buitenl. weekoverz.: 22.15 swing and sweet; 22.40 VPRO: 22.45 avondw.; 23.00 nws; 23.15 symphonieconc. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 12.32 omr.ork.: 13.00 nws en weerber; 13.15 iunclimuz.: 18.20 balletmuz. v. Mozart; 13.30 soldaten; 19.00 nws en weerber.; 19.30 chansons; 20.00 omr. symph. con cert: "1.30 xangpl.; 22.00 nws; 22.10 kroniek v d. St. Gen. Oud-str.; 22.13 gr.; 22.50 nws; 22.55 gr. r\EZE KE vondei paardenfok) dracht Stei kwantiteit treft een aangevoerd! de belangst welke besto hooft Strj Axel. J- en Abr. Ve voor geen de keuze Na de keu: toir te Hul tijd plaats, burgemeesti meente Ho De uitslag Uitslag Kl( O.H.V. 1 Ossenisse. de. P A. 3 Colos, L dijk. 4 Nici Zaamslag. Lamswaard J.H.V. 1 N j-arens, Oss lissens, Ho Hoogland, 4 Mon Gr Hengstdijk Jac. Koeye Th. de Ko de. 7 Rola H. Verschil O.M.V. 1 Hengstdijk, p. A. Stall naria, H. v ra. Joh. B A. J. Vert Ina. A. J. 7 Honny i rens. Ossen Esbroeck, Burm, Hen polder, J. Edda, A. 12 J.M.V. 1 Bruycker, delon, Al. Jacqueline Gassen, H< Heimans, Hengstdijk, 6 Flavla, 7 H 8 Marga i sens, Hont< Kloosterzai land, A. S via, H. van ne van I Hontenisse. Uitslag Hu O.H.V. 1 C F. Kanti, Stella, J. d les, L. J. i J. van Ac Jansteen. Jansteen. Kerckhaert J.H.V. 1 A van Duyns Karei, Wi Namen. 3 Acker en steen. 4 M 5 Marquis kere, Absd:

de Stem | 1948 | | pagina 2