Land OPt hak op de tak y^SdoKtoofe Inzet van militairen bij oogst niet nadelig voor landarbeider In Zeeland bloeit de wielersport De^Sgi Veulenkeuringen op Zuid-Beveland goed geslaagd Wal een Wonderlijke Wereld RADIO) DE STEM VAN W O ENSDAG 7 JULI 1948 ■Snel oogsten van groot belang Ziezo Sport in 't Kort Boekenplank In het hokje De uitslag Roep om eigen renners blijft DE ZEEUWSE PERS- PENNIXG De aanvankelijk op 10 Juli a.s. vast gestelde bijeenkomst van de Zeeuwse journalisten, waarop jhr. mr. de Ca- sembroot, Commissaris der Koningin de Zeeuwse perspenning zou uitreiken en de voorzitter van de Nederlandse Journalistenkring, mr. M. Rooij de •verhouding tussen pers en overheid zou belichten, is uitgesteld. Vermoe delijk zal de uitreiking van de pers penning op 11 of 18 September a.s. geschieden. VERMIST KNAAPJE OPGEVIST Dinsdagmiddag werd eindelijk het knaapje, dat sinds Vrijdag 2 dezer te Sas van (Sent was vermist teruggevon den. Men zag het lijkje ter hoogte van het Belgisch douanekantoor drijven in het kanaal GentTerneuzen. Het is niet duidelijk hoe het lijkje daar terecht is gekomen. EEN VLASKWEKERSDAG TE ROOSENDAAL Op 20 Juli a.s. des namiddags te 1 uur zal in de Vlijtzaal te Roosendaal een vlaskwekersdag worden gehouden, uitgaande van de Nederlandse Kwe- kersbond van het Instituut voor Ver edeling van Landbouwgewassen te Wageningen. De inleiding zal worden gehouden door prof. dr. J. C. Dorst, terwijl ir. J Siebenga zal behandelen „De keu ring van vlas", de heer A. R. van Nes „Export van zaailijnzaad", terwijl dr. A. J. P. Oort een verhandeling zal houden over het onderzoek naar de vatbaarheid der rassen voor vlasroest. GESLAAGD. Voor het eindexamen van de afd. H.B.S. A. van het Lyceum te Ter- neuzen slaagden: J. S. Jurry en A. v. Leeuwen te Terneuzen, B. Dumoleyn te Sluiskil. R. Dieleman van Hoek, J. de Klerk en A. Maris van Axel. J. Michielsen van Zaamslag, J. Badet van Westdorpe, M. Verbiest van Groenendijk en R. van Damme van Boschkapelle. Absdale Sehieting. De kermissehieting bij C. Cockheijt te Absdale werd door een 40-tal schutters bijgewoond. De oppervogel werd Betroffen door P. de Rijcke te Zuidorpe, die mede nog een zijvogel wist te doen tuimelen. Biervliet Eerste H. Mis. Pater Jac. de Cau- semaecker, die op 21 Februari in Bel gië de H. Priesterwijding ontving, heeft zijn Plechtige Eerste H. Mis in ons dorp opgedragen. Een grote stoet van bruidjes begeleidde de neomist vanaf zijn woonhuis naar de kerk. De gehele weg daarheen was met vlaggen ver sierd. Bij de H. Mis werd pater de Causemaecker geassisteerd door pas toor E. Buren van Biervliet, pater Lambrecht uit Hulst en kapelaan In- gels. Pater Lambrecht sprak de feest rede uit, waarin hij de waardigheid van het priesterschap uitdrukte. Velen maakten na de H. Mis gebruik van de gelegenheid tot feliciteren. Goes Onderscheiding. Bij Kon. besluit is de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, ver leend aan de heer K. Bruël, werk zaam in de afd. assurantiën bij het kantoor Goes der Rott. Bankverenl- ging. De Nederl. Vrouw. De collecte voor de tentoonstelling van de Neder landse Vrouw 18981948, het hulde blijk i'oor H.M. de Koningin, heeft te Goes 605.40 opgebracht. In de etalage van de heer Klooster- man. het Weefhuis, In de Lange Vorst- straat, is de Goese bladzijde te zien, uit het boek, dat H.M. de Koningin wordt aangeboden door de Nederland se vrouw. St. Jansteen Burg-, stand. Geboren: Gusiaaf z v Ph J Wieme-van Zundert; Mathilda d v J E Nagelkerke-Ivens; Overleden: P I Franssen. 81 jaren. Bedeviart O. L. Vr. ter Eecken. Zondag had de jaarlijkse bedevaart van onze parochie naar 't heiligdom Ter Eecken plaats. Kapellebrug Smokkelhandel. Tegen een per soon uit België, die in 't bezit was van enige Nederlandse boeken, die hij naar Belgi6 wilde vervoeren, werd proces-verbaal opgemaakt. Koewacht Spreekbeurt Mr Mes. Het was jam mer. dat er in Don Bosco nog teveel stoelen onbezet bleven toen Mr Dr Mes in 't kader der verkiezingen 'n spreekbeurt hield. De afwezigen had den ongelijk, want de spreker be lichtte op een duidelijke en interes sante wijze o.m. gedeeltelijk het pro gramma van de KVP, het Indië-beleid. enz. f Inbraak. Bij dhr. Kips (Koestr.) drongen inbrekers door een schuif raam binnen en namen voor een grote waarde aan kleren en sieraden mee. Schieting. Aan de schieting op de hoge wip namen 59 schutters dee). Uitslag: Hogevogel: P. Martens (St. Jansteen); zijvogels: J. van Himste (Clinge); en Th. van Damme (Koe wacht); kallen: R. Meul (Belg. Koe wacht); en Al. van Pottelberghe (Koe wacht) Voetbal. Zondag a.s. komt de N.- Brabantse ploeg Alphen uit de ge lijknamige plaats met 2 elftallen naar Koewacht. Middelburg ONTHEFFING BOUWVEROR DENING. Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat door J. B. v. Wuijckhuijse te Middelburg ontheffing is verzocht van de bepalingen van artikel 26. lid 1 van de gemeentelijke bouwverorde ning betreffende overschrijding van de achtergevelrooilijn ten aanzien van een tweetal aan de Breeweg, nos. 39 en 41 te bouwen woonhuizen. Het verzoek ligt voor een iedef ter inzage ter secretarie van 5 Juli tot en met 19 Juli a.s. Middelburg, 3 Juli 1948. Burgemeester en wethouders v.n. Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, burgem. J. Ph. Koene, secr. 168-0 „MIJN SCHILT ENDE BETROUWEN." Om het publiek in Zeeland en daar buiten op te wekken om op 23 en 24 Juli a.s. te Middelburg het grote open luchtspel „Mijn Schilt ende betrou wen" te gaan zien, heeft „Uit het Volk voor het Volk" een aantrekkelijk af fiche uitgegeven, ontworpen door W. Abeleven. In oranje en rood uitgevoerd toont dit biljet de drie koninklijke attributen: kroon, scepter en rijksap pel, terwijl in letters, die daarbij goed passen, de naam van het spel is ver meld. Deze fraaie prent zou ontluis terd worden wanneer men er vele bij zonderheden over de opvoeringen en over de historische optocht op Zater dagmiddag 24 Juli er bij had opgeno men. Daarom zijn deze op een aparte, oranjekleurige affiche gedrukt, hetwelk naast de plaat kan worden opge hangen. INE Bond van Zuid-Bevelandse Paar denfokkers hield zijn jaarlijkse veu lenkeuringen te Kruinlngen, Kloetinge en Heinkenszand. De volgende prijzen werden toege kend; Kruiningen: hengstveulens geboren voor 1 Mei: 1 Nico v. Seemaerte van L. Boot, Kruiningen; hengstveulens geb. na 1 Mei; 1 Togo v. Waarde van C. Mol aldaar en 3 Tunis van Waarde, idem.; Merrieveulens geboren voor 1 Mei: le prijs niet toegekend; 2 Olga van Houtain Van A. Ruissen, Waarde; 3e Flora van M. v. d. Jagt, Yerseke; 4 Gusta van de Mairehoeve van L. van Nieuwehuize, Rilland; 5 Hilda van Spoorzicht van A. Boone, Kruiningen. Merrieveulens na 1 Mei geboren: 1 Zita van A. van Hotegem, Kruiningen; 2 Zampa, idem; 3 Ada van Kellen- hoek, van P. Polderman, Kruiningen. Ivloetinge: Hengstveulens geb. voor 1 Mei: 1 Quido van Monnikenhof van D. Timmerman, Kattendijke; 3 Nico van Maalstede van wed. D. Wisse Nijsse, Kapelle; 4 Caesar, van P. Zee- gers, Kapelle. Hengstveulens geb. na 1 Mei: 1 Nico van Kapelle van P. van Overbeek al daar; 2 Certain van Spaarte van D. Rouw, Kapelle. Merrieveulens geb. voor 1 Mei: 1 Mina van Spaarte van N. Eversdijk, Ka pelle; 2 Bertha van Den Berg van J. de Vrieze, Kloetinge; 3 Antoinette van Overhoff van W. Aarnoutse, Kloetinge; 3 Elly van Q. v. d. Linde, Kloetinge; 4 Paulien van J. Boogaard, Hoedekens kerke; 4 B. Ruth van idem. Merrieveulens geb. na 1 Mei: 1 Seo- rlta van Saarte van D. Rouw, Kapelle 2 Prinses van W. de Jager, Wilhelmi- nadorp; 3 Ada van Maalstede van wed D. Wisse-Nijsse, Kapelle; 4 A Erna de Wilhelminapolder: 4 B. Hermina van Goes van gebr. Rouw, Goes; 4 C Martha van Den Berg van J. de Vries Kloetinge; 5 Robertina van P. Janse, Goes. Heinkenszand: Hengstveulens geb. voor 1 Mei: 2 veulen van gebr. Vermue 's Heerenhoek. Hengstveulens geboren na 1 Mei: 1 Edison van Scbelpkreek van J. van 't Westeinde, Nieuwdorp; 2 Frits uit de Sooflaan van C. Verdonk van der Heij den, Nieuwdorp. Merrieveulens geb. voor 1 Mei 1 Jacoba van v. Keilen van J. Lenshoek, Kloetinge; 2 Justine van Keilen, ld.; 2 B Erna van Oudelande van J. de Jager, Oudelande; 3 A Willy van W. de Kok, 's H. Arendskerke; 3 B Lies van Selnisse van I. Janse, 's H. Arends kerke; 3 C Jenny van Mariahof van A. Zandee, Nieuwdorp; 4 A Elsa van Dijkzicht, van M. Geelhoed, 's Heer Arendskerke; 4B Frida van Mariahof van Th. Zandee, Nieuwdorp; 5 Sally van Kuno van C. Jansen, 's Heer Arendskerke. Merrieveulens, geb. na 1 Mei: 1 Olga van Wolfaartsdijk, van J. Goetheet, aldaar; 2 Juno van Keilen van Lens hoek, Kloetinge; 3 Kitty van Abts- kevke van M. van Llere aldaar. Hengsten met afstammelingen. 1 Nico van Smakt van de hengstenver. ZB; 2 Robert van Schelfhouthoek van Gebr. Verdonk, Nieuwdorp. wielrijder aangereden. Op het ge vaarlijke punt Karkt-Lange Noord straat had een aanrijding plaats tussen een wielrijder en een bespannen wa gen. Een wiel van de wagen reed over de voet van de wielrijder. Aan het rijwiel werd schade toegebracht. De voet van de wielrijder werd in het ziekenhuis verbonden. De voeerman G. R. uit Nw. en St. Joosland werd verbaliseerd. Een gewaarschuwd man. Zekere R. J. vond het waarschijnlijk niet no dig zijn aardappelland te bespuiten tegen coloradokevers. De politie dacht er anders over en maakte voor deze nalatigheid proces-verbaal op. Oostburg VIER JUBILAREA De familie v. d. Bossche herdacht een eenvoudig jubileum. De oudste zoon Emiel v. d. Bossche herdacht het feit dat hij voor 40 jaren in dienst trad bij de belastingen, thans is hij ontvanger te Gorkum. Gustaaf v. d. Bossche begon voor 25 Jaar zijn func tie als secretaris bij de „Centrale Landbouw Onderlinge". Mej. Marie v. d. Bossche was 25 jaar cassière bij de Boerenleenbank, terwijl mej. El vira v. d. Bossche het feit herdacht 25 jaar onderwijzeres te zijn aan de R.K. school te Oostburg. Het gerucht. In verschillende plaat sen in ons gewest deed het gerucht de ronde dat de bekende veehande laar de W. plotseling was overleden. Van vele zijden vroeg men inlichtin gen dienaangaande. Bij onze per soonlijke informaties troffen we de W. in blakende gezondheid achter de tapkast aan. De W. voelde er nog niets voor het tijdelijke met het eeuwige te verwisselen. Overslag f Uitstap „Concordia". Door de mu ziekvereniging „Concordia" werd 'n bezoek gebracht aan Assenede, waar zij ter gelegenheid van het festival waren uitgenodigd. Er werden veer tien verenigingen reusachtig ontvan gen. rrijsschieting. In het café bij A. Hillaert had een grote prijsschieting plaats waaraan 54 schutters deelna men. De uitslag was; hoogvogel; H. Goossens. zijvogels: C. L'EcIuse; 'groot ste aantal vogels, n.l. 3 stuks: C. de Coninck. Philippine Nieuws van dc week. Al is het nu niet precies zomerweer geweest, toch was het nog al een drukke, zelfs voor enkelen een bewogen week. Zo zag een klein landbouwertje zijn hebben en houwen op een morgen tegen de grond gewaaid. Dat was voor deze man een flinke schadepost, 2 leden van het boerderijpersoneel. n.l. twee mooie en veelbelovende kippen ver loren hierbij het leven. Onze FSK-menSen hebben weer eens laten zien, wat ze waard zijn. Tegen een team uit Driewegen sveel- de het 2e elftal een zeer mooie wed strijd. Zeker omdat het op een Zater dag was werden de gastheren met een 5-2 naar huis gestuurd. En dan... last but not least mogen wij onze fanfaremannen niet vergeten, die hebben een activiteit aan de dag ge legd welke bewondering afdwingt. Vorige week Zondag hebben ze West dorpe de eer aangedaan, de Zondag daarop de gemeente Assenede. Onze mannen hebben op muzikaal gebied al wat te vertellen. Heel wat toontjes hebben ze deze komende weken nog af te blazen. Sluiskil Kermis. Ondanks de vaak gure weersomstandigheden mag de eerste grootse kermis te Strodorpe geslaagd heten. Het kermisterrein besloeg dan ook in vergelijking met voorgaande ja ren een grotere oppervlakte. Alhoe wel het buurtschap geen enkel café rijk is, had men beslag kunnen leg gen op de grote danstent van de Vlieghere. waarin een prima band ge zorgd heeft voor een gezellig dansje. Tevens trof men er aan de in Z. Vlaanderen alom bekende zweefca- roussel van de Wed. Jansen. Het uni cum voor Sluiskil was wel dat er ook een luchttorpedoschommel aanwezig was, alsmede het vlooientheater. Tal rijke attracties zoals rolosport, vissen, ringen werpen enz., waren welkome vermakelijkheden voor jong en oud. Ook de in deze buurt bestaande bol- club heeft mooie wedstrijden georga niseerd. Zo vond een bolling plaats voor leden en ee.n grote kermisbolling waaraan 68 personen deelnamen. Dc uitslag was als volgt: 1 J. Dubbeldam- E. Neyt. 2 J. Simpelaar-Art. v. d. Vel de. 3 B. de Kraker-Art. de Maeschalk 4 A. Hol!ebosse-P. Lefeber. 5 A. Cas- Hierboven geren we een foto van de bruidjes, die de neomist, pater de Causmaecker te Biervliet begeleidden naar de kerk, waar hg zijn eer ste H. Mis opdroeg. T^nkcle dagen geleden schreven we we, dat als hulp bij het oogs ten 900 militairen zouden worden ingezet waarvan ongeveer 700 in Brabant en 200 in Z. Vlaanderen. Van verschillende zijden is naar voren gebracht dat. deze inzet in strgd zou zijn met de belangen van de landarbeiders. Naar aanleiding daarvan hebben wij ons met de be voegde instanties in verbinding ge steld teneinde hierover nadere ge gevens en inlichtingen te kunnen ontvangen. Hierbij is ons het volgende geble ken. De militairen die thans bij het oogsten werken zijn via de- Stichting voor de Landbouw ingezet door het bureau Oogstvoorziening. In Z. Vlaanderen zijn momenteel 'n 100 ha. aardappelen waarop in -ver- sier-C. de Buck. 6 L. van Hijfte-Art. v. d. Branden, le extra prijs J. Luycks R. Rottier. 2e extra prijs Th. Matte- lée-M. Schelstraete. K.V.P. In het Parochiehuis be legde de KVP een propaganda-avond De voorzitter van de kieskring Hulst belichtte in korte trekken het werk van de KVP. speciaal in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het hoogtepunt van deze avond was de spreekbeurt van de bur gemeester van Arnhem de heer Mat- zer. Op zeer aangename en vlotte wij ze hield hij als het ware een huise lijk praatje over de werkzaamheden der KVP. Het was zeer jammer dat er maar een klein aantal kiezers aan de oproep had gehoor gegeven. Het zou voor velen niet alleen een leer zame. maar tevens een beslissende avond geweest zijn. Terneuzen Vlaggen aangeboden. Aan de Jachthaven zijn een vijftal door de VW aan de vereniging Jachthaven geschonken vlaggen overgedragen. Het zijn een Nederlandse, Belgische, Fran se en Engelse nationale vlag en een vlag met de kleuren van de VVV Ter neuzen. De internationale jachthaven beschikt nu dus ook over de vlaggen van de meest binnenvallende jachten. Het is een aardig gezicht al deze kleu rige -vlaggen aan de Scheldekade te zien wapperen. IJzendijke Bloeiend zakenleven. Tijdens de bevrijding vielen hier de midden standers wel onder de zwaarst gedu peerden. Zij waren daarmede echter geenszins uitgeschakeld. Verschillen de panden zijn in herbouw. Nadat eerst de schoenhandel van de heer Wijffels was heropend is nu de in gebruikneming van een naar de eisen des tijds gebouwd pakhuis met kan toor van de fa. Joh. Verstraeten een feit. De bouwonderneming „IJzendij ke", onder architectuur van de heer Jac. Faas uit Biervliet behaalde hier mede grote eer. Dit gebouw is niet alleen een grote aanwinst voor IJzen dijke maar voor geheel W. Z. Vlaan deren. Tal van autoriteiten alsmede vele vrienden uit het zakenleven, kwamen hun felicitaties aanbieden, terwijl 'n schat van bloemstukken het pakhuis sierde. band met de slechte weersomstandig heden met spoed loof getrokken moest worden. Bij een ingesteld on derzoek waarbij ook de gewestelijke arbeidsbureaux in een bepaald dis trict betrokken werden, bleek, dat er geen voldoende arbeidskrachten aan wezig waren om onmiddellijk in te grijpen. Er moest dus een oplossing gevon den worden. Men vond de militaire autoriteiten onmiddellijk bereid om soldaten ter beschikking te stellen, die, evenals vorig jaar, direct konden worden ingezet. Van 'bepaalde zijde wordt aangevoerd, dat er wel landar beiders beschikbaar waren. Bij een ingesteld onderzoek is echter geble ken, dat dit niet het geval is, daar zeer vele landarbeiders momenteel bij aannemers in het bouwbedrijf werk zaam zijn en niet aan de door hen aldaar te verrichten werkzaamheden konden worden onttrokken. Het inzetten van militairen is een gevolg van overleg tussen het Rijks bureau. Bureau Oogstvoorziening en de Sociale Commissie van de Stich ting voor de Landbouw, waarin zo wel werkgevers als werknemers zijn vertegenwoordigd welke instanties tesamen een orgaan van overleg voor de arbeidsvoorziening vormen. De werkzaamheden die thans ver richt worden dragen een zeer tijde lijk karakter. Het is begrijpelijk dat landarbeiders die een min of meer vaste werkkring bij een aannemer gevonden hebben, er weinig voor voelen om voor enkele weken land arbeid een meer zekere werkkring te verwisselen voor een tijdelijke werk kring. Men had natuurlijk ook Belgische arbeiders kunnen inzetten, zoals men weet, heerst er momenteel in België in verschillende industrieën grote werkloosheid, maar dit heeft men niet gedaan,; ómdat dan de mogelijk heid bestond, dat door de werkge vers zwarte prijzen zouden moeten betaald worden, terwijl door het in zetten van militairen tegelijkertijd 't vormen van krooien met al de na delige gevolgen van dien kan wor den tegengegaan. De Friese methode XJet motief, dat deze militairen on- derkruipers zouden zijn, gaat niet op, als men weet. dat zij voor hun arbeidsprestatie hetzelfde loon ont vangen als de landarbeider, met dien verstande echter,dat 50 procent der inkonjSten behouden mag worden, terwijlde andere 50 procent ter be schikking van de autoriteiten wordt gesteld om te voorzien in de extra onkosten, die door deze inzet ge maakt worden. Wij hebben met en kele militairen gesproken en zijn tot de conclusie gekomen, dat de mees ten zich vrijwillig hebben ingezet en het op prijs stellen op deze wijze een handje te mogen meehelpen aan het behoud van de oogst. Ingewijden we ten natuurlijk dat het van groot be lang is. dat onze poters en wel spe ciaal die van de A-klasse zo spoedig mogelijk van loof ontdaan Worden, daar ze anders automatisch in de B- klasse terecht komen, hetgeen ver lies "betekent. Onze poters zijn meestal bestemd i i TTet is nu eenmaal zó: hoe meer men naar het Zuiden komt. met hoe meer lawaai bepaalde pro blemen en moeilijkheden naar hun oplossing wor den gebracht en hoe meer men onder de mensen de neiging constateert, intieme kwesties aan de openbaarheid prijs te ge ven. Neem bv. enkele on zer collega's van het Bel gische dagblad Sporting. Als ,,de drie musketiers" hobbelen ze achter de Tour-renners aan en de zer dagen moesten zij er varen. dat hun gezamen lijke pennevrucht op af doende wijze in de pastei was geholpen. Zij ontsta ken in heilige toorn en in hun vaste rubriek ga ven zij lucht aan hun ver ontwaardiging. Op deze wijze: „Vandaag naar de re dactie 'van Sporting ge telefoneerd, dat er op 't proza der drie musketiers niet meer hoefde gere kend indien er geen bloe dige maatregelen werden getroffen tegen linotypis- ten, zetters, correctors en ander ongedierte, dat de kunst verstaat om van 't reinste proza een onbe grijpelijke, waanzinnige poespas te maken. Ongelukkig kregen we die kleine schreeuwlelij kerd van een technisch directeur aan het appa raat en wie het tegen de beschaafde buurtjestaai van dit stukje vergift kan opnemen, moet nog gebo ren worden. We zullen dus nog twin tig dagen in machteloze woede moeten toekijken op de nonsens, die men boven onze beroemde na men zal gelieven te. plaat sen.../' Men kan als nuchter Nederlander een derge lijke ontboezeming uit verschillende gezichtshoe ken beoordelen. Maar ontkennen, dat zij eerlijk j«, kan men in geen ge val. Nóg tyeter Ipen Londense dief ging J er met een auto tus senuit en ontdekte, dat zich achter In de wagen een kist bevond met een kostbare verzameling tro pische zeeschelpen, l-lij parkeerde de auto in een ander stadsdeel, belde de eigenaar op. dat hij zijn karretje daar k;on vinden en smeerde hem met de schelpenverzameling. Tweemaal juichen j^nkele seconden nadat de Australische ten nisspeler Mervyn Wood met een enorme smash 'n einde had gemaakt, aan zijn voorlaatste partij om hst wereldkampioenschap in Wimbledon, werd hem een telegram overhandigd „Flinke baby geboren'.' stond erin. En Mervyn kon opnieuw handjes gaan drukken. ■)OQOOO0C5aOOOOQeeOOOOOOOO©GGGüUOOO03GOOO3GGOQOOOSG) voor de export en leveren een aan zienlijk deviezenvoordeel op. Het is alleszins begrijpelijk, dat wij onze goede naam op dit gebied in het bui tenland hoog moeten houden en dat alle geoorloofde middelen gebruikt moeten worden om ervoor te zorgen, dat we zo ook goed kunnen afleve ren. Wanneer dit noodzakelijk mocht blijken 'dan zullen deze militairen ook bij het rooien worden ingezet. De landarbeiders zijn dringend noodzakelijk voor het maaien van 't koolzaad, ook een belangrijk product, dat tengevolge van de slechte weers omstandigheden niet machinaal ge maaid kan worden en dus veel han denarbeid vraagt. Ook de zwaarte van het gewas is een reden waarom niet machinaal gewerkt kan worden. We hebben een kijkje genomen op een der velden, waar onze jongens werkzaam zijn en kwamen tot de er varing dat in tegenstelling met de zgn. Zuidelijke methode van loof- trekken thans meer gebruik wordt gemaakt van de zgn. Friese methode omdat hiervoor minder energie no dig is en het gewas minder geschon den wordt. Hoe het ook zij, de militairen zijn ingezet, omdat dit dringend noodza kelijk was. We moeten blij zijn, dat hun superieuren toestemming gege ven hebben om in 't belang van onze landbouw werkzaam te zijn. Niemand is door hun komst benadeeld en zij verdienen een eresaluut, omdat ;e zó opgewekt de hun opgedragen taak ten uitvoer leggen. Dit is wederop bouw in de ware zin van het woord. ZWEMMEN WEDSTRIJDEN TE TERNEUZEN Zaterdag a.s. zullen in de bad- en zweminrichting te Terneuzen zwem wedstrijden worden gehouden, waar aan onder meer ook zal worden deel genomen door de Sasse Zwem- en Po loclub De Bruinvisch. NAAK DE NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN We vernemen dat mej. Raymonda Vergauwen, lid van de Bruinvisch, deel zal nemen aan de Nationale kam pioenschappen, welke a.s. Zaterdag en Zondg te den Haaf worden ver- zwommen. Zij zal daavin uitkomen in het num mer 200 m. schoolslag Dames. SCHIETEN SCHIETING TE KWADENDAMME. De uitslag der kermissehieting luiddie Meeste punten L. Geus, Juliana, Kwadendamme: meeste rozen: Gle- rum, St. Sebastiaan, Yerseke; M. Steen bakker, Juliana; P .Steenbakker, id.: A. Rijk Jz., Soranus, Heinkenszand; P. Rijk, 'idem; Picaar, St. Sebastiaan, Yerseke; C. de Jonge, Soranus, Hein kenszand; A. Rijk, idem; P. Schreurs. Wilhelmina, Kwadendamme; H. Steen bakker, Juliana, Kw.damme; J. Men- heere, idem; A. Capello. Soranus. Hein kenszand; B. Mereauw, Wilhelmina. Kwadendamme: J. Schele. St. Sebasti aan, Yerseke: M. v. d. Dries, Soranus, Heinkenszand: J. de Jonge, Wilhel mina, Kwadendamme; A. de Baar, id.: een lauwertak werd gewonnen door M. Steenbakker. Deelgenomen werd door 4 sociëteiten. Op de internationale tentoonstel ling ie Luik behaalde de heer A. Rijs- dijk met zijn whippet. Funka the ra cing beauty het internationaal kam pioenschap en werd tevens beste whippet onder keurmeester Toepoit. Dank zij de medewerking en de bemiddeling van het gemeentebestuur is het feestcomité te Terneuzen erin geslaagd om ter gelegenheid van de jubileumfeesten een voetbalwedstrijd te organiseren tussen dc Rotterdam se le klasser Feyenoord en „La Gan- toise" uit Gent. KERKBOEKJE VOOR KINDEREN. Bij 't Sint aregonusnuis te U credit verscheen een kerkboekje voor kin deren van de Ie en 2e klsase, samen gesteld door Eugène Kaspers. We ge loven, dat het de kinderlijke toon zeer goed treft en ook de illustraties zul len het wel doen bij de kleintjes. Jammer dat hei boekje niet op v at beter papier gedrukt kon worden. Jgijt ge vandaag al in hft stemhokje' ge weest? Zo neen, dan is dat ook niet erg. Tot 5 uur hebt ge nog de tijd. Het is een uur later dan bij vroegere stemmingen. Er schijnen men sen te zijn, die zich wel eens zenuwachtig maken, als ze met het rode potlood in de hand staan voor zo'n bakbeest van een biljet met allemaal van die witte stippen. Wat hebben de katholieke kiezers het echter gemakkelijk. De eerste lijst links bovenaan, dat is hun lijst. Naar de rest hoeven ze niet om te kijken. Eén stipje rood maken en het is gebeurd. Als het katholieke volksdeel er voor zorgt, dat de K.V.P.-fractie de grootste blijft, dan zal h»t de vol gende keer weer net zo gemakkelijk zijn. Oók een reden, om vooral niet thuis te blijven. "yanavond zal het weer een drukte zijn voor onze bureaux. En ook in onze bu reaux. Iedereen moet in het getouw zijn en we le ven allemaal zo'n beetje in spanning, of de getrof fen voorbereidingen ons niet in de steek zullen la ten. En dan staat daar de telex, het wondermachien, dat regimenten van cijfers en letters op het papier zal werpen. Daaruit moeten wij de landelijke uitsla gen met behulp van een code "opdiepen. Zullen we om één, twee, drie uur klaar zijn met de einduitslag? Het valt niet te voorspellen. Een foutje in Leeuwar- deradeel of 's-Heer Hendrikskinderen kan de hele boel ophouden. Laten we er het beste van hopen. Tot ziens vanavond bij onze bureaux! IYe wielersport op de weg geniet de laatste jaren in Zeeland weer een grote belangstelling en floreert. De Zeeuwen kunnen er zich op beroepen dat zij in hun provincie de meeste coursen te aanschouwen krijgen, dat wil zeggen alleen voor liefhebbers. Reeds elfmaal verschenen de kopstuk ken van Nederlands amateurscorps in diverse plaatsen aan de start. Nog 'n serie coursen staat op het program ma zodat aangenomen kan worden, dat de te organiseren rondes dit jaar dicht tegen de twintig aanloopt. Dit is een respectabel aantal wat in geen enkele overige provincie van Neder. I land wordt bereikt, De bakermat van de Zeeuwse wielersport is en blijft Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar worden de meeste coursen ingericht en geniet deze sport de grootste populariteit, hoewel ook op Zuid-Beveland van 'n opleving in dat opzicht kan worden gesproken. Het is daarom dubbel jam mer dat Zeeland zelf over geen ren ners van naam beschikt, die behoor lijke prestaties in de wedstrijden 'kunnen leveren. De tijden van Cae- sart Boogaart en Lou de Groen, om maar enkelen te noemen zijn reeds lang voorbij. Momenteel bezit men slechts in Middelkamp. Pauwels en Jan van Gelderen krachten van wer kelijk grote betekenis, Het mag dan zo zijn dat beide cerstgenoemden op Belgis h grondgebied wonen, zij stam inen niettemin uit een Zeeuws ge slacht en bezitten de Nederlandse na tionaliteit. Zeeland beschouwt hen als de hunnen. Ook deze sterren gaan voorbij en de jonge, krachten die men aan de wielerhemei wenst ontbreken nog. In Z. Vlaanderen, op Zuid-Be veland en ook op Walcheren zijn ver schillende jongeren weliswaar op 't stalen ros geklommen maar - zij bre ken niet ..door" en wij twijfelen er hard aan of er ooit iets van deze renners komen zal. als zij alleen voort blijven tobben. Bij de meesten ont breekt goed materiaal. Dit euvel moet gezocht worden in het feit, dat do nodige contanten onbreken om „spul len' aan te schaffen. D? wielersport is duur. Dit is voor velen een han dicap. JVog een grote, factor welke belem merend werkt om tot goede prestaties te komen is o.i. het gemis aan deskundige leiding en training. Trainingstochten organiseren en on derling contact met goede voorlich ting van mannen die hun sporen op wielergebied verdiend hebben, zou den zeer zeker goede invloed kunnen uitoefenen. Om een voorbeeld te noe men: neem nu ..Willebrord wil voor uit". de Brabantse wielerclub die bloeit en sterke renners naar voren brengt. Iets dergelijks moet in Zee land ook mogelijk zijn. Het is,alleen de vraag of enkele „kerels" dc han den uit de mouwen willen steken om zoiets aan te pakken. Wij geloven wel dat sportminnend Zeeland nice zou werken, wanneer er sportavonden, toneelavonden of collectes op touw werden gezet waarvan de baten ton goede zouden komen aan de jonge Zeeuwse renners. De jonge Zeeuwen hebben steun nodig, zowel moreel als financieel. Wanneer dit gebeurt gelo ven wij. dat er ook in deze provin cie wel krachten naar voren z,ullen komen. Technische leiders zouden dan de verantwoordelijke taak dragen dat geen misbruik van deze ondersteu ning wordt gemaakt en alleen diege nen „vooruit" geholpen worden die werkelijk blijk geven van wilskracht doorzettingsvermogen en een gezonde eerzucht. De tijd voor dit alles is nu rijp, de wielersport in Zeeland bloeit maar de knop is nog niet geheel oner Eigen renners zullen do populariteit van deze sport in deze provincie nog aanmerkelijk kunnen verhogen. W/1 JOS JAN55C! En ook de burgemeester kan er schijnbaar geen weg mee. Maar Manten gooit het weer op 'n lachje: „Ja ja, burgemeester, ie slacht onzen Paster. Als je niet durft zeggen, wat dat ie peist, toens zegt ie het in 't latijn". „Kent doktoor Steven latijn, Manten?" informeert Verkarre nieuwsgierig. Ongepast, denkt het boertje. hier liggen voetangels en schietge weren. „Latijn? lacht ie Och ja, hier en daar 'n woordeke, dat ie af luisterde in de kerke". „Zoo!... Ja. Ja! schud debolt Verkarre. Vlug stapt Manten naar 'n minder gevaarlijk onderwerp over. „Drink nog 'nen keer uit, bur- gemeestere. Op doktoor Steven's ge zondheid!" „Jaja!lijmt Verkarre Manten na. „Allei toe, ieffrouwe Margriete, keer uw glas maar 'nen keer omme. Jonge meiskes hebben daar- deugd van". i Margriete lacht verlegen, terwijl ze haar lieftallig handje boven haai glas houdt: „Niet te vele, Manten. Ik en kan er niet goed tegen. Vadere weet het wel. newaar?M'n herte en m'n hoofd!..." Veelbeteekenend drukt de maagd haar hand tegen haar herte en tegen haar hoofd. Verwonderd kijkt Manten haar aan. Ineens is de burgemeester heel ernstig geworden: „Ja... ja jalispelt ie. Eigenlijke had ik doktoor tSeven 'nen keer willen spreken over m'n dochtere Margriete? Met 'n hoofdknikje beduidt ie het meiske.dat ze best voor 'n momentje naar buiten zou gaan. Manten heeft de burgemees ter's bedoeling nog beter begrepen. „Thea! roept ie, toon gij ieffrouw Margriete onze zwijnejongeu 'nen keer. 'n Nest van twaalf! Ge kunt er'n ure staan op kij ken, ieffrouwe" Met 'n vriendelijk duwke in hun rug leidt Manten de meiskes naar de deur. „Kom, ieffrouwe", helpt Thea. Als de meisjes in de stallen verdwe nen 'zijn komt Manten bij den burge meester terug. Deze kucht 'n paar keeren, stoot er 'n paar vettige: Ja., ja., ja's uit, maar schijnt niet goed te weten, hoe ie de boodschap moet uitpakken. Manten, die brandt van nieuwsgie righeid, zal hem 'n handje helpen. „Hapert er somtemets entwat met ieffrouwe Margriete, burgemees ter?" vorscht ie. „Ja iaja knikt Ver karre ernstig. Sedert n dag of achte klaagt ze, dat heur herte on- dertusschen zoo... geweldig Jaagt... Ennedat ze 'nen keer zou willen onderzocht worden doordekt oor Steven". „Zoo? Geen slecht gedacht, bui' gemeester", geeft Manten toe, ter wijl ie z'n kozijn beteekenisvol aan kijkt. Steven meent te moeten zeggen, dat het 'n eera voor hem is. „Ja, jagaat de burgemeester voor.t Maar., e... ik geloove..., dat er daar.... entwat anders achter zit" Verwonderd kijkt Steven op. Wat wil de burgemeester daarmee zeggen. Maar Manten schijnt al direct te raden waar de hond eigenlijk gebon den ligt. En terwijl ie met de hand langzaam over de kin strijkt, mompelt ie: „Ja, 't vrouwvolk, daar en kent ge nooit het fijne van." „Neen 't, Manten," beaamt Verkarre. „Daarom ook geloof ik, dat... dat Margriete voor entwat anders bij dok toor Steven wil zijn." Met 'n monkellachje wendt Verkarre zich hierbij tot den jongen doktoor, die ineens maar al te goed begrijpt, waar de burgemeester naar toe wil. Manten begrijpt dit natuurlijk nog 'n beetje beter dan Steven, Maar hun verbazing is zoo groot, dat ze geen van beiden eerst 'n behoorlijk antwoord vinden. „Zoo aarzelt Steven. „Ha lijmt Manten hem na. De burgemeester lacht genoegzaam voor zich heen: „Ja... ja... ja... Die jonge meiskes, newaar Manten?" „Ja, burgemeester, grinnikt Man ten, dat zijn blijde mysteries of...r droevtge mysteries." Manten's antwoord doet Verkarre lachen, dat z'n buikske ervan omhoog hutst. „Ja... ja... ja!... Zoo is 't Manten. Nog altijd niet bekomen van z'n ver bazing zit Steyen er bij, of ie 't ir Keulen heeft hooren donderen. Wat, die blaaskaak wil hem z'n dochter opsolferen? Die lange, droge horlogekast? Hij heeft veel goesting om dien ver waanden baas Gansendonck vlak in 't gezicht uit te lachen. twordt vervolgd) DONDERDAG 8 JULI. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws; 7,15 oc%)endgymn. 7.30 kl. instrum. soli: 7.4; morgengeb.; 8.00 nws en welk boek?; 8.15 pluk de dag; 9.00 vrouw: 9.05 symph. in b v. Tsjaikowsky; 9.45 schoolradio: 10.00 Ginette Doyen piano 10.15 morgend.; 10.45 geestel. liederen; 11.00 zonnebloem; 11.45 Oeral kozak- kenkoor: 12.00 Angelus; 12.03 Kl. van Beek; 12.30 weerpr.; 12.33 Kl. v Beeck; 13.00 nws; 13.15 hors d'oeuvre: 14.00 NCRV-koor; 14.30 Scherzo v. Chopin; 14.40 vrouw; 15.00 omr. ork. 16.00 bij bel; 16.45 Rob Casadeus, piano; 16.50 jeugdjournaal; 17.15 Nationale school- zang; 18.15 Land- en tuinbouw; 18.30 Ned. str. kr.; 19.00 nws en weerber.; 19.15 Leger d. Heils; 19,25 RVD ant woordt; 20.00 nws: 20.05 progr. proloog; 20.15 F'aatvaria: 21.00 In dc poort der academie; 21.20 sonate in Bes voor fagot en cello; 21.30 In de bloeien de tuinen van Hilversum; 22.15 vaart der volken; 22.23 Adagio for Strings Barber; 22.45 avondoverd. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 nws; 7.15 amusem. ork.; 7.50 dagopening; 8.00 nws; 8.15 feestel. melodieën-guir lande; 845 Bach-Handel; 9.15 morgen wijd.; 9.30 waterst.; 9.35 arb. rit.; 10.30 vr. tot vrouw; 10.35 Alb. Sandler: 10.50 kleutertje; 11.00 Jeruzalemkerk m Am sterdam voor een orgelconc.; 11.45 Uit oude radiobodes: 12.00 Avroleans; 12.30 weerpr.: 12.36 Dick Willebrandts pia no; 13.00 nws; 13.15 Metropole ork.; 14.00 Oude AVRO-herinneringen; 14.15 soiistenconcert; 15.00 zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 kaleidoscoop; 17.20 welk dier deze week?; dr. Portielje; 17.30 Een wervelwind van rhyhtmische muz.; 17.50 Wij slaan op de tong-tong; 18.00 nws; 18.15 sport; 18.30 zangklasse 18.50 AVRO-receptie; 19.15 Hollandse beiaardcomposities; 19.30 's Hertogen bosch' Muz. corps; 20.00 nws; 20.05 Wat zult U horen?; 20.15 radio philh. ork.; 21.25 Een baanbraker in aether- Iand; 22.10 Kon. Mannenzangver. Apol lo; 22,30 Lys Gauthy als gast- begeleid door de Romancers; 23.00 nws; 23.15 Peter Yorke en zijn orkest.

de Stem | 1948 | | pagina 2