Min. GIELEN: Na twee jaar werken Aalberse overleden Cor Bakker kwam te laat binnen Géén loslopend vee meer in de dorpskom •lducci Toestand in Berlijn in ernstiger stadium IN IN 'T KORT Zal Goddet over zijn hart strijken? Het duidelijke woord En nu: Lijst een ajesteit DEHUIS uwers len 4RTEN VIERDE JAARGANG No. 1118 DINSDAG JUCI 1 948 VRUCHTBAAR BELEID BUNKERBOUWER. OPLICHTER Joego-Slavië versterk zijn grens Arabieren en Joden blijven strijdlustig Zal Truman zich terugtrekken? Twee militaire jeeps beschoten Raad van Kloetinge Verzoek ambachtsvrouwe af gewezen RONDE VAN FRANKRIJK Koel weer Een dag verdiende rust in mooie omgeving hond luiten aties. jndel ■ndse M* TERNEUZEN VAN VLAS met apparaat (patent ide adres: iFOON 8 503-O ichtingen v€-r heeps Agentuur >encdijk 84 D. 736-00 Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 1 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): t 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. iyE KUNNEN ONS ONTSLAGEN ACHTEN VAN DE PLICHT Z. Exc. dr. Jos. Gielen aan onze lezers voor te stellen. Deze minister, die we nog dezer dagen als „de zonnige minister" betiteld zagen, en wiens lokkig pro fiel al vaak op de voorpagina's der bladen, prijkte, heeft al zoveel maatre gelen van verstrekkende betekenis genomen en heeft deswege het kan moeilijk anders al zo vaak een forse tegenwind door zijn haren voelen spelen, dat iedereen hem kent en op zijn waarde weet te toetsen. Wat er onder de stuwende leiding van deze Brabantse minister van On derwijs, die ook in Zeeland een goede bekende is, op het Departement is tot stand gekomen, en dat nog wel in een halve ambtsperiode is min of meer verbijsterend, En we verheugen ons er zeer over, dat we de minister zij het met de niet onder stoelen of banken gestoken tegenzin, dat hij daarmee al te vaak over eigen werk moest spreken bereid vonden ons over al wat gepresteerd is in te lichten. theorieleraren bij het nijverheidsonder wijs is ook al iets, dat jaren bleef hangen en dat nu is opgelost. pen aantal langslepende problemen is onder het bewind van min. Jos. Gielen tot een oplossing gebracht, en daarvan is die van de onderwijzerssa larissen wel het meest naar voren springend. Eigenlijk al sinds 1848 zijn die salarissen een lijdensgeschiedenis geweest, steeds zijn er beloften tot ver betering gedaan, en nu eindelijk is het zover. Daarmee is de onderwijzersbetrek king een der goed-betaalde posities ge worden, die bovendien promotiekansen biedt als weinig anderen, een kans n.l. zoals Z.Exc. ons voorcijferde van 1 op 3.5, en in feite eigenlijk nog groter, als we ook de promotiemogelijkheden bij het Nijverheidsonderwijs en het M.O. er bij betrekken terwijl die b.v. bij de ambtenaren 1 op 14 is. Vooral ook tengevolge van deze gun stige salarisherziening is het onder wijzerstekort, dat in September 1946: 3000 leerkrachten bedroeg, zo sterk teruggelopen, dat er in de komende maand September een kleine reserve is, een reserve overigens, die nog te klein is, en die zeker 1500 tot 1800 per jaar zal moeten zijn, eensdeels omdat het van belang is, dat onderwijskrachten naar Indonesië gaan, maar ander deels omdat we in 1952 een zeer grote toevloed van leerlingen tege moet moeten zien, in verband met de sterk gestegen geboortecijfers van 1946 en daarna: in 1946 immers be droeg dit cijfer 280.0000 tegenover 180.000 daarvoor. Hoe s^erk de invloed van die salarisverhoging was, blijkt ook nog uit het feit, dat het vorig jaar de aanmeldingen op de kweekscholen met 41 procent stegen. Een derde slepende kwestie was die van de volledige betrekking der leraren. Van 1923 is daarvoor gevoch ten, en nu is ook daar een oplossing bereikt. Wat de salarissen der leraren betreft, meende Z. Exc. dat die goed waren te noemen. De gelijkstelling van de praktijk- en A/IENEER-DE-BUNKERBOUWER had in de „Duitse tijd" ette lijke guldens verdiend. Hij vond 't echter niet geraden in eigen land te blijven, maar trok met een mil- lioen naar Parijs. Hij leefde daar erg wild, met het gevolg dat me neer finaal platzak raakte. En toen dacht hij weer aan Neder land. Gewapend met een hele hoop gewichtig uitziende Ameri kaanse papieren kwam hij over de grens en diende zich bij ver schillende instanties zelfs bij het dept. van Wederopbouw aan als verkoper van kostbare waren als betonijzer en van dump-auto's Verschillende goedgelovigen vlo gen erin en betaalden hun bestel lingen vooraf. Natuurlijk zagen zij hun guldens niet meer terug en goederen kwamen nooit aan. Nu zit meneer-de-bunkerbouwer ein delijk in de cel. rsANADA zal deelnemen aan de „voorbereidende besprekingen" te Washington, die daar met de vijf Wes telijke mogendheden over eventuele militaire bijstand aan West-Europa geopend zullen worden. rpWEE ARBEIDERS bevochten el- kaar in Mierlo met een mes, met het gevolg, dat een ervan dodelijk werd gewond. gEN WOORDVOERDER van het En- gelse ministerie van Buitenland- se Zaken heeft ontkend, dat Engeland om uitlevering van Schreieder, zou hebben verzocht. •J^EDERLAND heeft 25 Harvard oefenvliegtuigen in Canada ge kocht. Elk toestel kost 12.000 a 15.000 dollar. TYE BESTAANDE bepalingen ten aanzien van de étalage- en recla me-verlichting moeten voorshands on verminderd van kracht blijven. £)E VER. STATEN hebben de E.R.P.- zendingen aan Frankrijk, Zweden, Groot-Brittannië en België opgeschort, omdat deze landen de bilaterale ac- coorden wel hebben geparafeerd, maar nog niet geratificeerd, WORRINK en Goedhart, leden van de Tweede Kamer, hebben bij de Justitie een klacht ingediend tegen p. de Groot, hoofdredacteur van het com munistische dagblad „De Waarheid" in verband met de lastercampagne, die dit blad de laatste weken tegen beiden heeft gevoerd. 17ENHEDEN van de Britse marine en luchtmacht opereren thans voor de Oostkust van Malakka om te voorkomen, dat weer communistische versterkingen Malakka bereiken. Troepen en politie zijn reeds ver sterkt en uitrustingen worden door de lucht aangevoerd. De regering heeft 6.500.000 Straits dollars toege staan om de politie te versterken. VOOR DE MASSAJEUGD. /"\ok voor de massajeugd werd veel gedaan de subsidie steeg van ruim 500.000 in 1946 tot 1.400.000 in 1948. Niet zo enthousiast kon Z. Exc. zijn over wat op het gebied van de school- bouw is bereikt, maar uiteraard ging op dit terrein de woningbouw voor. Maar in ieder geval is het bedrag van acht miilioen voor dit jaar, voor scho lenbouw, verhoogd tot 20 miilioen en daarenboven krijgen we nog vijftig Finse scholen extra, die als permanent zijn bedoeld, ze gaan althans zeker vijftig jaar mee. Bij het M.O. en het V.H.M.O. moest de minister nog een ernstig tekort aan leerkrachten constateren, vooral ook door de sterke toename van het aantal leerlingen, in 1946: 65.000, in 1948: .000. Ook voor het nijverheidsonder wijs is het aantal leerkrachten niet voldoende. Verschillende takken van onderwijs ondergingen de laatste jaren aanzien lijke uitbreiding. De 284 scholen voor meisjes werden er 333, het aantal am bachtsscholen steeg van 161 tot 191, en de 11 M.T.S.-en stegen tot 14; en zeer belangrijk Is, dat alle drie in de pro vincie gelegen zijn, en tenslotte zijn er nog twee kunstnijverheids- avondscholen allebei ook weer in de provincie bijgekomen. Vermelden we verder op onderwijs gebied nog de leerplichtwet, een tech nische herziening van de L.O.-wet, die o.a. de oorlogsschade regelt, en zal leiden tot versnelling van de scholen bouw. Voorts ligt er een nieuw K.B. gereed voor de hoofdacte, dat een radicale vernieuwing brengt, een nieu we kweekschoolwet, en een nieuwe wet op het V.H.M.O., die gelijkstelling brengt op dit. terrein, terwijl de 2e commissie Holst de kwestie van de uitbreiding van het technisch hoger onderwijs aan het bekijken ls. MAATREGELEN MET SPECIALE STREKKING. ïyiet grote vreugde sprak Z.Exc. over de maatregelen met een sociale strekking, die hij had mogen door voeren, en die hij daarom zo graa; had doorgezet, omdat hij uit eigen er varing weet, wat het zeggen wil, capa citeiten in een bepaalde reichting te bezitten, doch de materiële mogelijk heden te missen ze te realiseren, en omdat hij evenzeer weet, van hoe groot belang het is daarbij de helpende hand te kunnen bieden. Op dit gebied valt te vermelden de subsidiëring van de avondlycea, die juist voor hen, die op latere leeftijd het gemis aan een bepaalde opleiding voelen van beteke nis is. Dan zijn ook de studie-toela gen aanmerkelijk verhoogd, en wel van f 330.000,— tot 1 2.600,000,— En ver geten we ook niet art. 133 van de H.O.- wet, die juist voor de gewone jongens van zo groot belang is en die de mo gelijkheid schept om zonder staats examen tot de universitaire studie toe gelaten te worden. Terwijl in zeven tien voorafgaande jaren hiervan slechts in totaal door een duizendtal jonge lieden gebruik is gemaakt kunnen wor den, loopt dit aantal over de laatste twee jaren al naar de achthonderd. En ondanks de sombere voorgevoelens, die men daarover van bepaalde zijde koesterde, is het wetenschappelijk peil niet gedaald. In dit opzicht is ook van betekenis het werk, dat de pas-gein- stalleerde commissie-Cramer gaat ver richten, die n.l. gaat onderzoeken of het mogelijk is op 12-jarige leeftijd te bepalen of een kind voor het hoger onderwijs geschikt is en zo ja, voor welke vorm ervan. Wat de pers betreft, de commissie Pompe is zo goed als gereed met de regeling van het journalistieke tuchtrecht. (Vervolg zie pag. 2) A.AN HET sedert enige dagei) bij de bevolking van Berlijn groeiende vertrouwen, dat de machtige demon straties der Amerikaanse en Britse luchtmachten boven Berlijn, het Sov jet-Russische bestuur zouden doen be sluiten, af te zien van een voortzet ting van de blokkade is door de vrueh teloze conferentie van Babelsberg een verpletterende slag toegebracht. Offi- ciëel heet de toestand onveranderd, doch er is in politieke kringen nie mand die er aan twijfelt, dat de za ken in een ernstiger stadium zijn ge komen. Intussen pleegt het „noodcomité" van Franse, Britse en Amerikaanse vertegenwoordigers te Londen overleg over het tijdstip, waarop een nota van de drie Westelijke mogendheden aan Moskou met betrekking tot de Ber lijnse crisis verzonden dient te wor den. De Amerikaanse en Franse ambas sadeurs te Londen en sir William Strang, de Britse onderminister voor Duitse aangelegenheden, zijn het er over eens, dat een nota aan Moskou de volgende stap moet zijn na het mislukken van de Zaterdag gehouden bespreking tussen de militaire gou verneurs van de Westelijke zones van Duitsland met Sokolofsky. Over het tijdstip moet men echter nog nader beslissen. De blokkade van Berlijn is door de Duitse soc.-dem. partij aan mevr. Eleanor Roosevelt, voorzitster van de subcommissie der V. N. voor de rech ten van de mens. ter kennis gebracht De partij dringt er op aan, deze kwes tie aan de subcommissie voor de rech ten van de mens voor te leggen. yOLGENS BERICHTEN van Engel se veiligheidseenheden in Stier marken bouwt Joego-Slavië ijzeren massieve blokken aan de Oostenrijkse grens. Er staan uitkijkposten met mi trailleurposten opgesteld. Naar ver luidt betreffen het maatregelen om de stroom van vluchtelingen tegen te gaan. Op het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken bestempelt men de berichten als overdreven. Het zou om niets anders gaan dan om de ver dedigingsstellingen de reeds sedert 1945 bestaan. r<RAAF BERNADOTTE heeft offici- eel aan Joden en Arabieren voor gesteld, de wapenstilstand in Palesti na te verlengen en Jeruzalem en de havenraffinaderijen te Haifa te demi litariseren. De spanning in Palestina is echter gestegen, omdat de Arabieren en Jo den de voorstellen van Bernadotte zou den hebben verworpen. Beide partij en schijnen zich gereed te maken de strijd na 9 Juli te hervatten. DRESIDENT Traman heeft aan en- kele intieme vrienden medegedeeld, op de democratische conventie zijn candidatuur voor het presidentschap te zullen intrekken, wanneer generaal Eisenhower niet opnieuw verklaart, zich niet candidaat te stellen. Zes en dertig democratische afge vaardigden van New-Yersey, hebben een resolutie goedgekeurd, waarbij wordt voorgesteld de candidatuur van generaal Eisenhower op de democra tische conventie te Philadelphia te steunen. ACHT OF NEGEN Nederlandse mi litairen zijn gewond, toen twee militaire jeeps ten Zuidoosten van Poerwakarta zijn beschoten. Bij een tegenactie zijn de aanvallers met ver liezen verdreven. /~VP VERZOEK van de Oranjevereni- ging zal voor de komende feeste lijkheden waaraan ook de schoolkin deren medewerking verlenen een sub sidie van f 200 worden verstrekt. De Rijkskweekschool te Middelburg krijgt voor een jaar een subsidie van f 50.— Het voorstel tot het aangaan van 'n geldlening tegen een rente van 2.5 pet. a 2 3/4 pet. groot f 16.900 voor financiering der indertijd van C. Trimpe-Burger aangekochte boom gaard en voor het aanbrengen van ra 18 TAPIJTENSMOKKELAARS IN DE CEL Gestadig gaat het onderzoek voort naar de kort geleden in West-Bra bant ontdekte grote smokkelhandel in tapijten. En steeds verder wordt de bende opgerold. Op het ogenblik zit ten niet minder dan 18 verdachten in de cel. Een der hoofddaders, een der ge- broers M„ uit haam, die na zijn ar restatie wist te ontvluchten, is nog steeds niet gevat. Hard zit men heen achter de op kopers, elders in het land. yOALS in een deel onzer oplage reeds is gemeld overleed-in het Pension Eykenburg te Den Haag op 77-jarige leeftijd Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Minister van Staat. Uit vaart en begrafenis hebben Donder dag a.s. te Den Haag plaats. TYORT GEZEGD en door iedereen in alle zwaarte begrepen: Aalberse is dood. Een groot staatsman, een vu rig katholiek, een wijs en edel mens heeft de donkere grenslijn overschre den. Hij had bij het klimmen der ja ren zijn gewichtige functies langza merhand in andere handen overgege ven. Hij aanvaardde de wet der af lossing van oud door jong. wat niet alle grijsaards lukt. Maar daarin ook toonde hij zich groot in eenvoud en zelfkennis. Toch laat dit overlijden een leegte achter. Niet alleen als lid van de Raad van State welke func tie Prof. Aalberse pas het vorig jaar neerlegde ook als gewaardeerd raadsman voor velen bieef hij een stille kracht in ptAttick en sociaal Nederland, nadat hij gedurende ver scheidene decennia zulk een vrucht bare kracht in het openbaar had ten toon gespreid. Als jong advocaat in zijn geboorte stad Leiden trok hem al spoedig de politiek. Eerst werd hij gemeenteraads lid en wethouder. In 1903 vaardigde Almelo hem naar de Tweede Kamer af. nog wel als opvolger van Dr. Schaepman. Of men toen reeds veel in hem zag! Hij had dan ook reeds volop de aandacht op zich gevestigd door het Katholiek Sociaal Weekblad hetwelk voor conservatieven onder ons zeer gedurfde geluiden liet horen. En ined Kamer was het door zijn ini tiatief, dat er wetten tot stand kwa men tegen de oneerlijke concurrentie zijn proefschrift ging ook daarover weest zijn, dit alles te kunnen oog sten. In 1925 zien we prof. Aalberse weer als gewoon Kamerlid, doch zijn aan zien was zo groot, dat hij onbestreden als fractie-voorzitter werd aangewe zen na Nolens' dood. Toen Jhr. Ruys gestorven was. is hij nog een jaar lang Kamervoorzit ter geweest, tot hij in 1937 overstapte in de Raad van State. tot beperking van de Zondagsarbeid T. en de nachtarbeid in bakkerijen, tot J) ls politieke loopbaan. Daar- beperking van de arbeidsduur van bakkersgezellen. Dertien jaar lang groeide hij in het Kamerwerk, totdat in 1916 hem een hoogleraarszetel in Delft weglokte. Het was niet voor lang. In de woelige tijd aan het einde van de eerste wereldoorlog werd Aal berse geroepen en hij kwam waar lijk als geroepen om onze sociale wetgeving op te stuwen tot een ver blijdende hoogte. Achturendag, vrij willige ouderdomsverzekering, wijzi ging Ongevallenwet, Gezondheidswet, Arbeidsgeschillenwet, Ongevallenwet, ook de Hoge Raad van Arbeid, ze staan daar als indrukwekkende mo numenten van zijn sociale zin en werk kracht. Het moet zijn mooiste tijd ge naast zou nog zo veel te zeggen zijn over zijn werk, ais stichter der Katholieke Sociale Actie, over zijn journalistieke arbeid in „Centrum", „Maasbode" en andere bladen, over zijn propagandistische werk, zijn ge schriften. Men kan alles samenvatten in de constatering, dat Prof. Aalberse naast een Schaepman. een Nolens en een Ruys als een der grote staatslieden van de eerste helft der twintigste eeuw de geschiedenis ingaat. Het ka tholieke volksdeel is er trots op zulk een man aan het vaderland te hebben geschonken. Het bidt nu de vrede af over een mensenkind, dat voor Gods alvorsend oog is komen te staan geldig tot Weersverwachting, Dinsdagavond: Veel bewolking met voorname lijk in het Oosten van het land nog enkele verspreide buien. Meest matige wind uit Noord westelijke richtingen. Koel weer. Heden zon onder 21.01 uur en maan onder 21.28 uur. Woensdag zon op 4.29 uur en maan op 4.25 u. (Van onze speciale verslaggever). BIARRITZ, Maandagavond. \yAT EEN AANKOMST, WAT EEN AANKOMST! Ik heb wel eens veel mensen bijeen gezien aan de finish van een wielerwedstrijd, maar de massa, die hier op de Avenue Edouard VIII tezamen was gestroomd, had monstrueuze afmetingen aangenomen. Tien rijen dik stonden ze, de Gascogners van Biarritz en verre omge ving en voor zover ze op de 50 M brede laan geen plaatsje konden vinden stonden ze of hingen ze aan de balcons van de imposante hotels die 't lu xueuze Casino omringen. De waaghalzen waren zelfs op de daken der huizen geklommen! Het enthousiasme kende geen grenzen meer, toen via de luidsprekers net bericht de aether in ging, dat vier Fransen, waaronder enige uit de streek, op de eindstreep aanstormden men en dat alléén, omdat de keien in de grote groep geen trek hadden om zo hard te fietsen als die krachtpatsers vóór hen. De voorsprong van het kop- groepje verminderde toen echter zien derogen, maar de vluchtelingen roken de stal en... de duiten en lieten zich niet meer inlopen. In stede van de tonelen te beschrijven die zich afspeelden rondom Bobet ik geloof dat alle meisjes hem wilden zoenen vertel ik nu liever wat over de Nederlanders. Met de Hoog en de Ruiter is het ook vandaag weer uitstekend gegaan. Reeds in Nantes was het voorspeld: de Tour zou dit jaar alle vorige slaan Qua medeleven van Frankrijks bewo ners. Welnu, hij vond hier ongetwij feld een zijner hoogtepunten. „Bobet, Bobet", gilde een jongedame naast mij, ,i,l va gagner („Bobet gaat winnen.") Bobet won en daarbij bleef liet niet, want hij kreeg er de gele trui nog bijLambrecht, deze ochtend daar mee uit Bordeaux vertrokken, was na melijk precies 1 minuut en 11 sec. later gearriveerd dan Bobet, die een minuut bonificatie ontving als etappe-winnaar en dus in het algemeen klassement elf seconden minder noteerde dan Lam brecht. Ge ziet dat een ere-shirfc in deze monster-race gemakkkelijk aan een zijden draad kan hangen. Maar zoals steeds, was ook Lam brecht weer verheugd dé trui kwijt te zijn. Het spijt me, maar ik begin nu toch te twijfelen aan de waarheid dei beweringen van die lui.... SAAIE RIT. Zo spannend en levendig als de vijfde rit was geweest, zo zeldzaam vervelend bleek deze zesde. Het kan zijn, dat de verschrikkelijke hitte, een klamme, vochtige warmte de renners parten speelde en óók is het mogelijk, dat het troosteloze land, waar we doorreden en waarop je geen kip zag, wel veertig kilometer lang soms, een negatieve uitwerking had op de karavaan. Zeker is, dat van ue honderd en drie, die vanochtend vertrokken waren, er slechts vijf vol doende moed konden opbrengen om een stukje te gaan fietsen. Dat waren de vier, die tezamen in Biarritz arri veerden én Thiétard, doch deze laatste viel wegens pech terug op de groep, die gch eigenlijk pas in de buurt van Bayonne een beetje begon in te span nen. Het was ook wel wat al te gek geweest. Bijna tien minuten voorsprong hadden de vluchtelingen kunnen ne- Zij bleven met Kirchen maar in de buurt van Bartali, Cottur, Fachleitner, Vietto, Sciardis Lapebie, evenals de Belgen Schotte, Impanis en Lambrecht en voelden zich in hun nabijheid erg veilig, bovendien met dezelfde weten schap, n.l. dat de Tour pas aan de voet van de Pyreneeën begint. Sjef Jansen en Kemp raakten in een groepje verzeild waarin ook Robie zich bevond. Dat kostte hen wel enige mi nuten achterstand méér dan de Hoog en de Ruiter, die alweer gemakkelijk meekonden, doch zij kwamen niettemin royaal op tijd binnen. Bernard Fran ken had weer met pech afte rekenen en Pauwels met nóg meer, maar er waren er achter hen die een veel grotere por tie tegenslagen te verwerken kregen, zodat het gevaar om te worden „afge voerd" voor hem geweken was. (vervolg op pag. 3) Impanis in wie geheel België de winnaar van de Tour meent te zien, leidt hier een groepje op weg naar Bordeaux. men in de O. L. School werd aange nomen. Op de begraafplaats komt een nieuw gedeelte volgens een deskundig op gemaakt schema door K. Goudswaard In de politie-verordening wordt o.a. opgenomen een verbod om loslopend vee op het Kerkplein en het Markt veld te vervoeren of te laten lopen. Tevens moeten bewoners van het aan gewezen gedeelte gebruik maken van de ophaaldienst voor huisvuil. In en kele gevallen kan ontheffing worden verleend. De heer Leijs vroeg of het mogelijk was om het verkeer tijdens een mu- ziekconcert om te leggen. Dit is on mogelijk, daar het betreffende ge deelte Rijksweg is. De salarisregeling van het gemeen- tepersoneel geschiedt volgens de Rijks loonregeling met 6 vacantie- en zes snipperdagen. Tot onderwijzeres aan de O. L. School werd met ingang van 5 Juli be noemd H. Wesselink te Middelburg. Het voorstel om aan de directie van de Volkshuisvesting te adviseren de woninghuur voor de woningen inge volge het bouwplan 1947 vast te stel len als volgt: Voor de 6 woningen aan de Kapelse weg f 4.90 per week en voor de 9 woningen op de „Boo- gerd" f 5.10 per week werd aange nomen. De woningen aan de Terva- tense weg die reeds bewoond zijn, worden dan verhoogd van f 4.50 tot f 4.70 per week. Op 't voorstel van mevr. Rademaeher Schorer-Patijn van Kloetinge om voor het hebben van uitwegen over de zij kanten langs de Tervatense en Ka- pelseweg een jaarlijkse vergoeding van tl.te bepalen kon de raad niet ingaan. H. van de Vliet werd eervol ont slagen als lid van de woonruimte-com missie. In deze vacature werd geko zen A. van der Slikke. In de rondvraag pleitte de heer Buitenhuis voor raadsvergaderingen op kortere termijn dan thans geschiedt en bespoediging van de penible kwes tie met de bijzondere bewaarschool. r\aar de geschriften van de par- tij Weiter nog voortdurend trachten te tornen aan het bis schoppelijk woord van 9 Mei en met allerlei gewrongen uitleg 't afzonderlijk optreden ener katho lieke groepering daarmee in over eenstemming verklaren, moge hier nog eens precies volgen wat in het schrijven der Bisschoppen is gezegd: „Hoe maken wij dan het beste ge bruik van ons stemrecht, gelet op de godsdienstige en staatkun dige verhoudingen in ons vader land? „By de verkiezingen in 1946 heb ben Wij verklaard, dat de Katho lieke Volkspartij naar Onze over tuiging de beste waarborgen biedt voor de eerbiediging en de nale ving van de zedelijke normen van het Christendom op het ter rein van de wetgeving en bestuur. Welnu, Wij zijn van mening deze verklaring ook nu nog te moeten handhaven. Tenslotte aarzelen Wy niet U krachtig aan te sporen om de een heid op staatkundig gebied hecht te bewaren. „Vergeleken bij de hoge belan gen, die op het spel staan by de ophouw van een Christelijke Staat en Maatschappij en de afweer van het communisme, zijn de menings verschillen onder de katholieken over staatkundige vraagstukken, hoe belangrijk ook op zich zelf, toch van ondergeschikte beteke nis. Reeds het verlies van weinige stemmen kan in ons kiesstelsel ernstige gevolgen hebben. En die staatkundige eenheid der katho lieken is een machtig wapen in de gemeenschappelijke en veelzijdi ge strijd tegen het communisme, terwijl zij bij de maatschappelij ke en staatkundige ophouw van ons christelijk levensideaal een zeer waardevol goed is, welks verlies niet te overziene schade zou berokkenen aan de belangen van het christendom en het wel- ziin van ons dierbaar Vaderland". Dit woord vraagt ook hernieuwde overdenking door de katholieken, die menen, dat ze goed doen door de Partij van de Arbeid te steu nen. DRAMATISCHE VISITATIE. Bij de controle van een toering- car uit Rotterdam door douane beambten op de Alphenseweg bij Baarle Nasau heeft zich een drama tische gebeurtenis voorgedaan. Een der busreizigers, de 52-jarige Rotter dammer Kampen, die met zijn kin deren het reisje meemaakte, geraak te zo overstuur, dat hij een beroerte kreeg en in de bus overleed. De man had een overhemd en wat vi trage bij zich. Het ongeval is niet te wijten aan onheus optreden der douanebeamb ten. Naar medereizigers van de heer Kampen verklaarden, had hij zich tij dens de hele reis al onwel gevoeld. eeuwige beginselen. Dat men aldus tussen de klippen van staatsalmacht en staatsonthouding een veilige koers afbakent naar een nieuwe, betere sa menleving. Dat er zo veel mogelijk mensen zich achter deze groepering scharen, om daardoor haar invloed op het komende beleid te consolideren en te verstèrken. Er staan ontzaglij ke dingen op het spel. De toekomst der Christelijke beschaving is in het geding. Hier mag geen aarzeling of weifeling, getoond worden door het katholieke volksdeel. Slechts in hech te eenheid zullen wij de volle maat van onze invloed kunnen doen gel den. Tot heil van het vaderland. Dragen we daarom allen bgt* •en klinkende zege voor LIJST EEN. T aten we voor het laatst nog eens de hele serie lijsten nagaan, die de kiezer morgen in het stemhokje voor zich krijgt en van ieder iets zeggen. Beginnen we achteraan. Daar staat lijst elf, die van de Midden standspartij. We behoeven er niet veel woorden aan te besteden. Zo'n standsgroeperinkje betekent niets, kan niets betekenen. Op louter ma teriele belangen is geen echte partij te bouwen. Elke stem daaraan be steed is volstrekt verspild. We komen dan aan lijst 10. Daar over is tijdens de verkiezingscam pagne wel heel veel te doen geweest. We hebben de propagandisten van de heer Weiter horen beweren, dat hij met zijn optreden aan de hele Neder landse politiek een nieuwe wending gaat geven. Deze krachtmens in de Kamer en er zijn geen moeilijkheden meer in Indië, de Veiligheidsraad kruipt in zijn schulp, de Indonesiërs aanvaarden allemaal weer met vreug de de Nederlandse voogdij, de com munisten heffen hun partij op, de bu reaucratie is voor goed afgeschaft, de gevolgen van oorlog en bezetting zijn met één slag ongedaan gemaakt, de gulden floreert, niemand denkt aan stakingen. Het is jammer, dat deze vlotte propagandisten er niet bij ver tellen, hoe het komt, dat deze man, die alles beter doet, in de jaren, toen hij minister was, dan ook geen to vermiddel vond, om 400.000 werklo zen weer aan het werk te helpen. Dat hij mede sanctie gaf aan een cri siswetgeving, welke noodzakelijker wijze het aantal ambtenaren en con troleurs uitbreidde. Dat hij het op komend nationalisme in Indië zo slecht begreep, dat hij in 1940 nog de meest gematigde verlangens afwees en daardoor een vertrouwenscrisis in het leven riep, welke de Japanners maar al te gemakkelijk konden uitbuiten. Dat hij nu weer met zijn denkbeel den inzake Indonesië een jaar of tien achter de feiten aanloopt. Dat hij het uitstoten van de Partij van de Arbeid uit ieder regeringsverband voorstaat en daardoor blijk geeft van een vol strekt onwerkelijke kijk op de stand van zaken. Dat hij bij enig succes die zelfde Partij van de Arbeid aan de grootste fractie in de Kamer helpt en haar het recht verleent een for mateur te leveren. Het meest onbe schaamd is nog wel de leuze van de Welterianen: „Katholieken, bewaart uw eenheid, stemt Weiter!" Dit is een peil van propaganda, waarbij een mens met normaal logisch denkver mogen sprakeloos staat. ■yye komen aan lijst 9, die van Feuii- leteau de Bruyn, ook éen van dë conservatieve politiek. Ze is niet voor de katholieken bedoeld en we hoe ven er dan ook verder niets over te zeggen. Lijst zeven van Ds Zandt gaan we natuurlijk stilzwijgend voorbij, om te belanden bij lijst 6 van Oud c.s. Hier verschijnt het liberalisme in een beet je rood getint jasje. De geestelijke grondslag is en blijft echter die van de vrijzinnigheid der negentiende eeuw, een grondslag, welke de ka tholiek nimmer kan aanvaarden. Een grondslag ook, waarop geen nieuwe samenleving volgens de Pauselijke richtlijnen valt te bouwen. Denk ook maar eens aan het feit, dat deze partij weliswaar niet aan de gelijkstelling wil tornen, maar toch 't openbaar onderwijs als haar troetel kind beschouwt. Neen, deze partij is ook niets voor ons. Lijst 5 van de Christelijk-Histori- schen vraagt en krijgt geen stemmen van katholieken. Lijst 4 van de Com munisten vraagt ze wel en helaas duizendmaal helaas krijgt er ook wei wat. Maar dat zijn dan totaal verblinden, die niets zien van de gro te strijd, welke de huidige wereld be roert, die hand- en spandiensten ver lenen aan een buitenlandse tyrannie, die erop uit is alle Christelijke be- schavingsvoorwaarden in Europa te vernietigen. We hopen intussen, dat het getal dezer verblinden ernstig zal zijn geslonken en dat met name Bra bant niet langer een aantal commu nistische stemmen zal 1 «veren, dat één zetel betekent voor deze gevaar lijke lieden. TAe propaganda voor lijst 3 van de Anti-revolutionairen ging ook buiten de katholieken om. De man nen van lijst 2 hebben zich echter bijzonder ingespannen om katholieke stemmen te werven. Er is zelfs een speciaal biljet verspreid, getiteld „Katholieken en de Partij van de Arbeid", waaruit blijkt, dat er geloofs genoten zijn, die het nog altijd beter weten dan de Bisschoppen. Beter ook weten dan de katholieken in de mees te landen van West Europa, België, Frankrijk, Italië, Duitsland, waar overal naast het socialisme democra tische groeperingen met katholieke inslag zijn herrezen na de bevrijding en een belangrijke rol vervullen in het katholieke leven. Slechts Enge land kan men hier als voorbeeld aan wijzen. Engeland, waar de katholieken zo'n kleine minderheid vormen, dat ze 't niet eens tot een eigen dagbladpers hebben kunnen brengen. We hebben het onlangs echter ai eens betoogd, hoe de Partij van de Arbeid een fe deratie van geestelijke stromingen vormt, waardoor politieke vraagstuk ken, de diepste beginselen rakend, slechts op basis van een gebrekkig compromis kunnen worden opgelost. En daarom: houden we vast aan lijst één, de lijst van de Katholieke Volkspartij. De K.V.P. heeft getoond, dat ze samenwerking van alle voor uitstrevende krachten in een gemeen schappelijk regeringsbeleid gaarne wil verwezenlijken. Doch daarnaast is het van zulk een groot belang, dat men in grote katholieke kring zieh voortdurend k»n beraden over de »v tuele vraagstukken in het licht éht (vervolg onderaan kolom 6)

de Stem | 1948 | | pagina 1