Arie van Vliet in zijn twaalfde kampioenstrui Bernard Franken toog mede ter sprint D©l DA1 n doKtóör SC De Ruiter onder de eersten „Uronside" wint grote van Roosendaal De I 5e plaats werd zijn deel prijs Woude:_ RADIO No DE STEM VAN MAANDAG 5 JULI 1948 2 Achtervolging weer voor Schulte - Pronk de beste stayer Sport in 't Kort Tour-étappe Nantes-La Rochelle Hevig gedrang in de staart ©f*! L» fin d Langs de weg Het zwarte borreltje en de C.C.D. HOTEL HE WED. v. G( ^RIK VAN VLIET, Hijzelendoorn, Schulte, Pronk en Blankenauw. I)at zijn de wielerkampioenen, die Sister in het Olympisch stadion te Amsterdam met een bos bloemen in de armen hun ere-rondjes hebben ge reden. Het zijn bekende namen. Het geen betekent, dat de nationale baan kampioenschappen nu direct geen daverende verrassingen hebben opge leverd. Voor het amateur-sprintkampioen schap hadden zich Hijzelendoorn en Contelaar voor de finale geplaatst, twee renners van volkomen verschil lend type. Zowel in de eerste rit, welke Hijzelendoorn van kop af gemakkelijk won. omdat Contelaar de aanval steeds uitstelde en het initiatief geheel aan Hijzelendoorn overliet, als in de tweede rit, waarin de nieuwe kampioen in de laatste bocht snel naar beneden dook, nadat zijn tegenstander hem naar het bovengedeelte van de baan had gedre ven, kreeg Contelaar geen kans tegen zijn langere rivaal. (Tijd 12.2 sec.) Van Vliet bij de profs. A rie van Vliet en Derksen reden voor de proftitel en v. Vliet reed de beste ritten tegen Derksen met een zekerheid of er geen sprinter van wereldklasse tegenover hem stond. Derksen liet zich door van Vliet de tactiek voorschrijven en dat betekende, dat beide ritten ver loren voor hem waren. Bovendien bleek de Woerdenaar in prima conditie en met zijn machtige benen draaide hij er tweemaal een laatste 200 meter van De Ronde van Frankrijk. r (Vervolg van pag. 1) Zijn vriend Bernard Franken heeft eveneens met bandenpech te kampen gehad, en... tegen het einde van de rit! Sjefke Janssen heeft het nog moeilij ker gehad. Eerst geraakte zijn derail- leur onklaar. De reserve-fiets, welke Moeskops hem gaf, had een niet al te gemakkelijk zadel, zodat de kleine Lim burger zich als een kat in een vreemd pakhuis gevoelde. Gelukkig kreeg hij vrij spoedig zijn eigen fiets weer terug, maar ge moet niet vragen, hoe de ca dans daaronder geleden had! Ik moet nog even bijzondere aan dacht voor Henk de Hoog vragen. Za terdag heeft deze knaap bijna de gehele rit alleen moeten rijden. Hij was namelijk wegens pech achter ge raakt en dit was zijn collega's ont gaan. Maar, zo zei de Hoog me, ik voel me kiplekker en hoop straks in de ber gen even goed gedisponeerd te zijn. Apropos, die tengere Amsterdammer is een olijke snaak. Dat zit maar iedere keer als ik langs hem rijd te knipogen en te glimlachen. Hij is niet alleen de beste man van de Nederlanders, maar ook de meest opgewekte, en voortdu rend geeft hij kwinkslagen ten beste. Een onbetaalbaar element in de ploeg, dat begrijpt ge! De collega's zijn me daarstraks ko men gelukwensen met dit eerste Ne derlandse succes. Nou in Biarritz nog een overwinning, zeiden ze er bij, en dan kunnen jelui strakjes met nieuwe moed de bergen in! We zullen zien! Ziehier dan nog de resultaten van deze 5e rit La RochelleBordeaux (264 KM i1 Remy (F.) 7u. 3 m. 32 s. gem. 37.399 KM per uur; 2 Chupin (F.) 3 Tacca (F.); 4 Diot (F.); 5 Schotte (B); 6 Corrieri (I.) 7 Teisseire (F.); 8 ex aequo: de Ruiter, Ramon, Mat- thijs. Engels, Brambilla, Sciardis, Héla- ry, Thuayre, Danguillaume, Kemp, alle zelfde tijd als de winnaar; 18 Ockers, 19 Geminamini en op de 29e plaats de rest van de karavaan met de overige Nederlanders en Luxemburgers, behal ve Janssen, die de 94e plaats bezette met 7-15-34: Pauwels, die 101e werd me: 7-32-29 en Ackermann, die de rij sloot met 7-42-00. Algemeen klassement na vijf ritten, te Bordeaux: 1 Lambrccht 32-26-28; 2 Sciardis 32-29-14; 3 Bobet 32-29-52; 4 Engels 32-32 55: 5 Schotte 32-33-21: 12 Brambilla 32-37-22; 14 Impanis 32-37-35; 16 Ron- coni 32-38-05; 28 Bartali 32-47-18; 43 de Hoog 32r52-02; 43 Kirchen 32-52-02; 54 Janssen 32-54-01: 82 De Ruiter 33- 20-39; 87 Kemp 33-24-32: 98 Biever 33- 40-15; 99 Franken 33-41-15; 102 Acker mann 33-58-33: 103 Pauwels 33-59-12; 104 Lauze 34-03-19; Landenklassement: 1 Internationaal 97-33-55: 2 Frankrijk A 97-41-48: 3 Bel gië A 97-42-02; 4 België B 97-56-03; 8 Italië A 98-21-39; 10 Ned.-Lux. 98-38-13. Zo ziet een overwinnaarsglimlaeh er uit. Die lach is van Arie v. Vliet, die weer eens op sublieme manier sprintkampioen werd. 12 1/5 sec. uit. In de eerste rit kwam hij bij het uitkomen van de laatste bocht met enkele trappen op de peda len naast Derksen, die het hopeloze er van inzag en op het laatste rechte einde niet alles meer gaf, want hij be greep dat zijn nederlaag een voldongen feit was. In de tweede rit wachtte van Vliet op de aanval van zijn tegenstan der en toen die niet kwam, was van Vliet in het midden van de bocht met twee, drie trappen plotseling weg. Ver beten zette Derksen hem na, maar ver der dan het achterwiel van v. Vliet bracht hij het toch niet. En zo kon van Vliet over zijn kampioenstrui van het vorig jaar de nieuwe van 1948 trek ken. Het is zijn twaalfde kampioens- trul! Achtervolging voor Schulte. Tn de eerste halve finale van de ach tervolging speelde Gerrit Schulte met Evers. Na drie ronden had de Bosschenaar reeds een flinke voor- De waterpolowedstrijd tussen Bel gië en Nederland te Gent eindigde in een 5—4-overwinning voor de Belgen. Tijdens de Amerikaanse nationale kampioenschappen liep Herbert Mc Kenley (Jamaica) de 462 M. in 45.9 sec., waarmede hii het wereldrecord, dat sinds 1939 op naam staat van Rudolf Harbig (Dlnd.) met 46 sec. ver beterde. Op 28 Augustus zal Vios in Kloe- tinge een wedstrijd voor nieuwelingen houden en een voorronde op gewone rijwielen. Aan de feestelijkheden op 31 Augustus zal medewerking worden verleend door het organiseren van een gecostumeerde wielerwedstrijd. In de komende winter zal weer een bazar worden gehouden. Lesage (Belg.) heeft de 18e etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. In de 19e etappe is hij 2e geworden. De Spanjaard Gual won deze Zondag se rit! Eer. prestatie van uitstekend ge halte leverde Fanny Blankers Koen in Zwolle op .t nummer verspringen Zij haalde n.l. 5 meter 89, de beste sprong, welke dit seizoen in Nederland is ge maakt. Foltijs (Tsj. Slow.) won het inter nationaal schaaktournooi van Karlsbad en Marienbad. Prins werd elfde. De beide wereldrecords door Mikko Hietanen (Finland) in Mei 1948 ge maakt op de 15 mijl met 1 uur 17 min. 28.6 sec. en op de 25 000 M. met 1 uur 20 min. 14 sec., zijn door de IAAF erkend. In Wimbledon won de 25-jarige Amerikaanse Louise Brough het enkel spel en tezamen met de 22-jarige Australiër Bromwich het gemengde dubbel. Bromwich pikte ook het heren enkel binnen. Majoor Han Hussem uit Bergen op Zoom, heeft het verzoek ontvangen tijdens de Olympisch Spelen te Lon den op te treden als radioreporter voor de paardensport en het schieten. sprong en in de resterende 7 ronden zorgde hij er wel voor, dat Evers geen gelegenheid kreeg een meter van zijn achterstand goed te maken. Peters vergiste zich in de kracht van v. Beek, die na een aanvankelijke ach terstand met kracht bleef doorrijden, terwijl Peters ging duwen en met groot verschil verloor. Een grote te leurstelling voor de vroegere wereld kampioen. Maar toen hij in de rit voor de derde plaats tegen Evers aantrad, reed Peters met een kleinere versnel ling. Nu ging het veel beter en kwam Peters uiteindelijk nog op de derde plaats, waarbij hij een kans behield om de achtervolging in het wereldkam pioenschap te mogen rijden, aangezien de waarschijnlijkheid groot is, dat Schulte alléén op de weg zal starten en niet in de achtervolging, zodat van Beek en Peters Nederland zouden kun nen vertegenwoordigen in de poursulte Schulte was heer en meester in dit nummer. Met van Beek had hij in de finale weinig moeite en de laatste ron de reed hij opzittend uit. Zo behaalde de Bosschenaar twee nationale titels, die op de weg en die in de poursuite. Blankenauw bij de amateurs. Woor de eerste maal werd het kam pioenschap achtervolging voor ama teurs (4 KM) gereden, in verband met de a.s. wereldkampioenschappen. Op vallend was het feit, dat het weer een wegrenner was, die de beste prestatie leverde, n.l. de Nijmegenaar Blanke nauw. Evenals Schulte stak hij met hoofd en schouders boven zijn concur renten uit, al had hij het in de finale in zover gemakkelijk, dat zijn tegen stander, Kunst, een zeer zware halve finale tegen Harmans nog in de benen had zitten. Blankenauw maakte uit stekende tijden. In de halve eindstrijd tegen Voorting 5 min. 191/5 sec. en in de finale deed hij er maar 3/5 sec. langer over. Pronk de grote man. j^wantitatief was het aantal renners, dat in de eindstrijd om het kam pioenschap over 100 KM achter grote motoren in de baan verscheen, name lijk tien, maar de kwaliteit was daar niet evenredig mee. De sportcommls- sie had op verzoek van v. Amsterdam besloten van Amsterdam, alsnog een plaatsje in de finale te geven. Het be gin was sensationeel. Nadat het start schot was gelost ging Matena er tus senuit teneinde zijn gangmaker in de gelegenheid te stellen in één rush over alle concurrenten heen te komen en hem gemakkelijk op te vangen. Maar v. d. Bosch had het niet begrepen en ving de 30 M. achter Matena liggende de Best op. Verwarring ontstond en voordat de renners en gangmakers weer uit de knoop waren was de situatie volkomen veranderd en had Bakker de kop. Afgezien van een fel duel met v.d. Voort, waarin beide renners los raak ten, behield Bakker voorlopig de lei ding. Pronk wist zijn positie met elke verdere ronde te verbeteren en in een kort maar hevig duel wist hij na 30 KM ook Bakker te passeren, zodat de titelhouder de leiding had overgeno men, welke hij, rustig, soepel rijdend, verder behield. De uitslag was: 1 Pronk, tijd 1 uur 23 min. 42 sec.; 2 Bakker op 490 M.; 3 de Best op 4 ronden; 4 Bijster op 5 ronden; 5 Ma tena op 6 ronden: 6 v. d. Voort op ,12 ronden; 7 Motké op 14 ronden; S Remkes op 14 ronden; 9 v. Amsterdam op 27 ronden. Pellenaars staakte de strijd. Ook nu kreeg Schulte weer bloemen. muggen vliegen vlooien luizen.n>. D D T. POEDER in de practisch e en voordelige stuifzak 65 cent WEGWEDSTRIJD VOOR BEROEPSRENNERS. Er bestaan plannen om in Terneuzen een wegwedstrijd voor beroepsrenners te organiseren, waarvoor reeds onder handelingen met tal van vooraanstaan de renners gevoerd worden. Wanneer dit plan werkelijkheid zou worden, dan zou dit voor de eerste maal zijn, dat in Z. Vlaanderen wedstrijden voor be roepsrenners zouden plaats vinden. (Van onze speciale verslaggever). LA ROCHELLE, Zaterdagavond. rvPNIEL'W heeft een Belg, al woont h(j dan reeds enige jaren in Frankrijk en al maakt hij dan geen deel uit van een der Belgische ploe gen, doch van de „internationale' équipe zich met de gele trui kun nen sieren: Roger Lambrecht'. Hij behoefde daartoe niet eens deze vierde étappe, een van klein formaat (166 km.) te winnen, om zich die weelde te kunnen veroorloven. De vijfde plaats, welke hij in de eind sprint kon bezetten op de wielerbaan van deze stad aan de Atlantische Oceaan, achter Pras, Sciardis, Rol land en Bonnaventure was voldoende omdat zijn voorgangers-leiders zich niet in dit groepje bevonden, doch vooral, omdat Lambrecht reeds bij 't vertrek in Nantes de tweede plaats in het algemeen klassement bezet hield. Merkwaardig anders! Eerst rijden ze zich de ziel uit het lijf om dat knal gele ding in bezit te krijgen en als ze het later weer kwijt zijn geraakt, slaken ze zuchten-reeksen van welge vallen en zeggen tegen ledereen die 't maar horen wil, dat 't toch eigen lijk geen doen is; dat je zo'n soort zwart schaap bent geworden en dat je bij wijze van spreken nog niet ver gund wordt om een slok water in je verdroogde keel te gieten, zodat je het ding maar liever niet kunt dra gen,... In de 166 kilometer-étappe die van daag gereden moest worden, is het alweer zonderling verlopen, in deze zin, dat de als kanshebbers gekwali- ficeerden zich opnieuw geen lor aan trokken van wat vóór hen uit gebeur de. Of waren het slechts kanshebbers op papier? Maar dat is óók alweer niet aan te nemen, want als U het mij vraagt hebben namen als Bartali, Bevilacqua, Fachleitner, Teisseire, Ro- bic, Callens, Schotte. van Dijck, Im panis, Camellini ik noem nu maar de voornaamste, die mij te binnen schieten, ik herhaal, die namen hebben toch meer klank, dan deze van hun collega's die ook vandaag weer in de voorste rijen eindigden. Straks wordt het anders TK KAN mij natuurlijk vergissen, maar het zal er over een dag of drie vier denkelijk een heel beetje anders uitzien in dat klassement! Wie toch kan zich voorstellen, dat die groten in de karavaan niet bewust steeds maar weer achterstand krijgen omdat zij er zeker van zijn strakjes dat verlies te kunnen ongedaan ma ken en nóg meer? Zeker, het zij onmiddellijk toege geven, ieder jaar wijzigt het algeme ne beeld zich en ook de tactiek on dergaat veranderingen, maar één ding blijft: in de bergen begint pas de strijd, het werkelijke gevecht, en pas daór krijgt ge een juist inzicht in de krachtverhoudingen. Zonder nu deze étappes naar Biar ritz te willen verkleinen beschouwen de insiders ze toch als de inleiding tot de grote botsing der krachten. De achterstand die sommige be roemdheden op de weg vandaag reeds hebben, geeft inderdaad aanleiding om twijfel uit te spreken inzake mijn me ning. maar één formidabele rit in de Pyreneeën en het tijdsverschil is voor een groot deel genivelleerd! Niet voor niets zeiden de Luxem burgers, met Kirchen aan het hoofd: „met spanning verbeiden we het ogen blik. dat we de bergen in zullen gaan" Kirchen mocht dat zeggen, want hij behoorde in de ronde van Zwitserland tot de besten, maar Sjef Janssen kent 't óók en Pauwels even zo en ik denk dat de Hoog en Fran ken ook wel hun partij zullen blazen Bakker en de Ruiter zagen er nogal tegenop, maar is dat nu zo gek? Iets wat je niet kent, wantrouw je en ik hoor liever een getemperd geluid, dan optimistische fanfare- uit onervaren, overschattende mon f i. Razend tempo "ATaar laat ik dit onderwerp verder laten rust en nog iets vertellen over deze vierde rit, die in zeer hoog tempo begon en in nog hoger tempo eindigde. Realiseer u maar even: 166 km. in 4 uur 1 min. 32 sec, of 41.3 km. per uur gemiddeld. Dat lijkt meer op een criterium-vaartje dan op een Ronde van Frankrijk-étappe-snelheid. Kort en goed, er is dus gevlogen! Nie mand zal beweren, dat de Italianen dat ook niet kunnen en als het er op aankomt, verstaan ook onze landge noten hier iets van, maar zij bleven rustig in de grote groep bijeen en lieten de vijf Fransen, die in hun streek „voor eigen volk" reden (Lam brecht behoort daar immers óók toe) de eer om zich uitbundig te laten toe juichen. Het vijftal, waarvan ik U de namen reeds gaf, boekte hier in La Rochelle ongeveer vier minuten voorsprong op Ockers B.de Fransen Ramoulux Hélary en Goussot, alsmede de Fran se Pool Klabinsky (ons bekend uit de vorige Tour), die zich tegen het ein de uit het grote peleton hadden los gerukt. De groep, bevolkt met practisch al de overige deelnemers, met uitzon dering van Cor Bakker en Wim de Ruiter, die opnieuw met pech te kam pen hadden en achter waren geraakt de grote groep dus, kwam weer 32 seconden later door dc finish. Naar het einde QP de wielerbaan scheidde zich vóór in de groep vijf renners af, waar onder Bernard Franken. Jammer ge noeg kreeg hij geen kans om een goe de positie te verwerven en moest zich met de laatste plaats, achter Mertens, Caffi, B. Gauthier en Rémy, tevreden stellen. Maar het was dan toch zó, dat deze landgenoot in het klassement van de dag de 15e plaats kon inne men, een positie welke tot nu toe de fraaiste was door een lid van de Ned.- Lux. ploeg behaald. Tezamen met Bartali, Impanis. Schot te. Robic, Engels, Vietto etc. werden de Hoog, Janssen, Pauwels cn de Lu xemburgers Kirchen, Kemp, Acker- man en Biever op de 18e plaats ge klasseerd, in dezelfde tijd als de Belg Mertens. nl. 4 uur 6 min. 32 sec. Wim de Ruiter arriveerde ongeveer tien minuten later met 4.16.19 en nog later t.w. met 4.21.45 kwam Cor Bak ker binnen. Het gevolg van een en ander was dat Bakker in het algemeen klasse ment terugviel tot op de 88e plaats, met'een totaaltijd van 26 uur 12 min. 20 sec. Daar staat tegenover, dat de Hoog vier plaatsen opklom (van de 45e naar de 41e) met 25.37.49, waarop ook Kirchen nu prijkt. Spef Janssen is 54e met 25.38.27. 92e is Ackermann met 26.15.33. de Ruiter bezet de 94e plaats met 26.17.07; Kemp de 97e met 26.20.00; Biever de 101e met 26.25.56; Franken de 102e met 26.28.43 en Pau wels de 103e plaats eveneens met 26. 28.43. PAARDENSPORT \7olbloed „Miss Gorina" dc 6-jarige schimmelmerrie van P. Nijssen uit Maastricht, liet over een afstand van 1800 meter in 'le tijd van 2 m:- nutcn en 13,1 sec haar hielen zien aan „Sarina" de 7-jarige vosmerrie van n. Middel uit Mussel in Groningen, die 2 minuten en 7,8 sec nodig bad voer dezelfde afstand. Maar op de 2450 meter waren de de rollen omgekeerd. „Sarina" was „Gorina" te slim ar en met haar de uitstekende jockev's van beide paarden. Dc 16-jarige joc key triompheerde op „Sarina" met dc fraaie tijd van 1 ninaut 3.2 scc.! Van te voren had een andere „jong- bloed"-jockey de duizenden aanwezi gen op zijn hand gehad door een uit stekende rit op .Meigroet", de 4-jari- ge bruine merrie van Milano uit Oostburg. „Meigroet" werd royaal eerste voor Marco van J. Plaumen uit Simpelveld en „Elly" van Middel uit Emmen. Voor de Holland-Bolg:ë-pvijs start ten acht paarden. Na twee valse .-lart- ten werd voshengst „Bento" van M. Zwaard uit Sittard eerste uit de tijd van 2 min. 55,7 sec. Het bekende Lim burgse paard „AH Right" draafde dit maal mét all right en weid gedisKwa- lifioeerd. De kroningsjubileamprijs, aange spannen draverij klasse B over een afstand van 1800 meter, werd wegens het groot, aantal paarden In twee se ries verreden. Met een minimaal verschil werd In de eerste serie „Boyke Norton", van M. v.d. Bogaard uit Breda, eerste voor „Gruno" uit Sittard De jury noteer de een tijdsverschil van 0.1 seconds. De tweede serie gaf een spannende nek aan nek race tussen „Calvados" van H. Jansen uit. Spekholzerheide en „Luce", van de gebr. Caron uit Den Hout. De bruine en zwarte ruin wisselden om beurten kop, maar de laatste wisseling hield „Calvadosmet de tijd van 2 min. 58.8 sec. In de finale werd de strijd uitge- vochten tussen Boyke Norton. George W. Gruno, Ben Hur, Luc en Calvados. „Calvados bleef ook hier heer en meester en „Boyke Norton moest ge noegen nemen ,met een eervolle twee de plaats. .Gruno" gaf er de brui aan en vloog uit de koers. Niet minder dan twaalf aangespan nen paarden traden aan voor de in ternationale draverij om de „grote prijs van Roosendaal". „Allright" was nummer een in de eerste serie en „Uronside" was in de tweede serie alle anderen te vlug af. De tijd van „Uron side" was echter beter en ook in de finale De Brabanconne weerklonk, en „Uronside" uit Wezemael reed met een omkranste jockey. De Benelux-prijs bleef echter In Nederland. Er ontspon zich een even sensationele als spannende rit tussen de favoriete schimmel en de vosmer rie uit Groningen. Het „Groningertje" van 16 jaar werd op een slag dé favoriet. Tenslotte gever wij onderstaand de voornaamste uitslagen: Vrede van Munsterprijs: 1 „Carrig- nol". H. Jansen. Spekholzerheide, 2 „Luc", Caron. Den Hout. Jubileumprijs: 1 „Meigroet", Milano Oostburg, 2 .Marco", J Plaumen, Sim pelveld. Kroningsjubileumprijs: 1 „Calvados" H. Jansen, Spekholzerheide, 2 „Boyke Norton", M. v.d. Boogaard, Breda. Vorstinneprijs: 1 „Dos Palos". Slan gen. Heerlen. 2 „Madera". Milano, Oostburg, 3 .Flying Fox" Caron Den Hout. Grote prijs van Roosendaal: „Uron side", E. Verlinden. Wezemael, (Bel gië), 2 „Allright", A. Demandt, Beek (Limburg) Beneluxprijs: 1 „Sarina", Middel, Mussel (Groningen) 2 „Miss Gorina" P. Nijssen, Maastricht. Voor de aanvang van de wedstrijd werden de jubilarissen Th. Mulders (35 jaar) en G. Kortekaas (25 jaar) door burgemeester Freijters en het bestuur van de Rljvereniging harte lijk gehuldigd. Driewegen RAADSVERGADERING - De kasgeldlening ad. /Id.OOO.met de Brandwaarborg Mij. te Middelburg wordt verlengd. Besloten wordt tot convprsie van de geldlening, ten dienste van de water leiding aangegaan, van 3% tot 3%. Een wijziging van de begroting 1947 voor de gewone en aapitaaldicnst wordt goedgekeurd, evenals een wijzi ging van de begroting van het Bur gerlijk Armbestuur over 1947. Tot vuilnisman werd benoemd F. van Weele in de plaats van J. Hanne- wijk, die als zodanig ontslag heeft genomen. Goedkeuring wordt verleend aan het uitbetalen van de uitkering, inge volge het Uitkeringsbesluit 1947 van 2y2% pensioenverhaal. De huur van de woningwetwonin gen aan de Dorpsstraat wordt be paald op ƒ4.90 per week. Woningbouw. Thans zijn 4 wonin gen in aanbouw en deze zullen ver moedelijk binnen twee weken onder de kap komen. Tevens is het de De- doeling nog twee woningen vanwege de gemeente te bouwen, zodat in to taal 6 woningen zullen worden ge bouwd in 1948. Goes SCHILDERS-SHOW De schilders-show in de Ambachts school heeft Zaterdag honderden be langstellenden getrokken en terecht. Het werk, dat 'n twaalftal studie-cluas hadden ingezonden, was zeer veelzij dig en getuigde behalve van goed vak manschap ook in veel gevallen van artisticiteit. De twee zalen waren echter wei erg vol1 gepropt. Dc inrichters hadden 'n tikje meer selectief te werk moeten gaan. De organisatoren hadden bepaald, dat de duizendste bezoeker als prem-r zou krijgen het gratis behangen van een kamer. De gelukkige was de heer S. van de Westsingel, toevallig zelf een schilder cn behanger. Kloetinge De gevallenen ter ere. Dezer dagen is, naar wij reeds meldden, de gesneu velde Canadese militair gekist en op nieuw begraven. Het ligt in de bedoe ling van de commissie voor sport, ont spanning en cultuur het gemeentebe stuur te verzoeken te gelegenertijd deze gevallen bondgenoot opnieuw op te graven en hem een eervolle laatste rustplaats te geven op een strook grond van het nieuwe gedeelte van de alge mene begraafplaats, waar dan een bloemenperk wordt aangelegd en een monument op zijn graf geplaatst. Klocsterzande Schieting. Bij de gehouden gaai- schieting van „Willem Teil", waaraan door 68 schutters werd deelgenomen, werd de hoogvogel geschoten door H. Driedijk te Wolfaartsdijk: de eerste zijvogel werd neergehaald door P. Kindt en de tweede door D. van Jole. Op deze schieting was St. Jansteen met 12 schutters vertegenwoordigd. Middelburg HET GASTHUIS GEEFT EEN DAG VOOR U.N.A.C. Het personeel van het Gasthuis in Middelburg heeft spontaan gevolg ge- Cen klein gezelschap Zeeuwen maak te dezer dagen, zoals te doen ge bruikelijk is, een uitstapje en wel naar de zonnige zuidelijke dreven van ons Brabant, waar de spreek woordelijke gastvrijheid geaccentueerd wordt, door menig cafeetje en esta- mineetje. Toen de kelen droog werden van het stof der wegen kreeg de chauf feur opdracht bij een dezer „heilige huisjes te stoppen", wat geen twee keer gezegd behoefde te werden. Na het biertje, kwam de trek naar het borreltje. Met de goedmoedige her bergierster werd een korte conferen tie gehouden over dit onderwerp. Het speet ons moederke ten zeerste, maar haar maandrantsoen ouwe klare, was reeds tot de laatste druppel uitge schonken.Als de heren echter een zwart glaske wilde pruven, wist ze nog raad. 't Moest 1.50 per stuk kos ten. De heren men is maar eens uit besloten die hindernis te nemen en lieten zich tevens hun chauffeur een portie Schiedam toedienen. Even voor er opgebroken en afgere kend moest worden, lieten de reizi gers onze chauffeur enkele momen ten alleen met de waardin. Eerstge noemde maakte daarvan gebruik door het vrouwke toe te fluisteren: „Hoor eens moedertje.ik wil je even waar schuwen: die heren zijn van de CC. D. Moederke schrok zich 'n hoedje, maar haar tegenwoordigheid van geest liet haar geen enkel ogenblik In de steek. Zodra ze haar gasten weer onder schot had, zei ze oprecht als een duif- kel „Heren ge zult begrepen hebben, dat 't maar 'n grapke was van dat zwarte borreltje, ge betaalt mij niet meer dan 35 centen." „Dan nemen we er nog een", klonk het in koor. Maar moederke trapte er niet meer in. „Nee, zei ze, nou mot ge niet aan houden, meer dan een kan ik jullie niet schenken". In de auto werd het een vrolijk kwartiertje, toen de chauffeur zijn verhaal deed. geven aan de oproep van de U.N.A.C. om een dag salaris af te staan ten bate van de hulp aan alle noodlijdende kin deren in de wereld. Het Gasthuis is daardoor de eerste van de instellingen ln Middelburg, waarvan het personeel voor dit doel gezamenlijk een offer brengt. Het heeft zich bovendien bereid verklaard mede werking te verlenen" aan de op 17 Juli te houden collecte. Ongetwijfeld zullen vele kindervrien den door dit voorbeeld gestimuleerd worden om een actie ten bate van het gebrek lijdende kind onder hun col lega's te beginnen. Ovezande Wegverbetering. De weg Ovezan- de-'s Heerenhoek is vorige week voor de tweede maal behandeld met teer, zodat ook deze weg thans in orde ls. Met deze weg is thans het wegennet wat in onderhoud is bij de gemeen te Ovezande geheel verbeterd. Gezien de tijdsomstandigheden kan dank zij het krachtig initiatief van het ge meentebestuur en in het bijzonder van de burgemeester, gezegd worden da,t de gemeente Ovezande thans geen zorgen meer heeft te maken over zijn wegen, die nog slechts korte tijd ge leden in een schrikbarende toestand verkeerden. A HOEK VAN HOLLAND (Adv. 901-OO) Woeien en Wentelen van Rheuma- tische pijn - Heel de lange nacht... omdat die pijnen U het slapen onmo gelijk maken. Om nog niet te spreken, van dat geradbraakte gevoel om dat ge steeds nachtrust te kort komt... Neem toch Kruschen Salts! Daarmee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel regelma tig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het '.auwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Kurschen's aan sporende werking op lever, nieren an ingewanden draagt alles bij om 'Jw bloed te zuiveren van de schade- ijke zuren, die de verwekkers zijn van Uw pijn, Uw stramheid en onge mak. Een heerlijk middel, een uit komst reeds voor miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen: Kruschen Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Dro gist. 907-00 (Adv. 906-OO) JOS JANSSEN?' Ja. ja, kozijn Steven, wat dat Veer- tiegcm aan burgemeester Verkarre te danken heeft, dat en is niet te be schrijven in geen boek, al ware 't zoo dikke als 'n bijbel". „Ja ja jalacht Verkarre. De slimme Manten voelt, dat ie den burgemeester in z'n zwakste zijde te pakken heeft. ..De schoone kalsijde naar Balle- gem statie heeft ie gelegd, galmt ie bijna paethetisch. 't Is te zeg gen. heeft ie laten leggen. Ge zoudt nu voor uw plezier naar de statie gaan". „Das waar. Ja., ja...!" Steven denkt terug aan den langen weg met de pijnlijke kinderkopjes en zuchtend geeit n toe.„Integendeel. Mantcn geraakt nu voor goed op dreef. „De lanteern op de plaatse, ge weet wel rechte voor den burgemees ters huis. galmt ie .terwijl Ie zich met 'n duivelsch spotlachje in de pinkende oogsker.s tot Steven wendt, hewel, 't is ook burgemeester Ver karre, die hem daar heeft laetn zetten Voordien zoudt ge op de plaatse uw armen en beenen gebroken heb ben. En nu? Al zoo klaar als den dag vóór den burgemeesters deure". Fier als 'n pauw grinnikt burgemees ter Verkarre: „Ja... ja., ja..!" Ter wijl juffrouw Margriete bewonderend haar feilen vader aankijkt. Steven, van zijn kant, heeft de meeste moeite van de wereld om niet in 'n schaterlach uit te barsten. Die duivelsche kozijn Manten! En wat 'n baas Gansendonck, die burgemeester Vol geestdrift gaat Manten voort met het wierookvat onder den burge meesters neus te zwaaien. „En wie heeft er 't haantje van den toren laten vergulden, dat het blinkt gelijk 'n pauw? galmt ie bij na pathetisch. Wie heeft er ge schreven en gewreven naar Koning en Ministers, tot dat er hier 'n post- buuse kwam? Wie heeft er gezorgd voor 'n eigen vasten sjainpetter; voor nieuwe zetels in de raadszale van 't gemeentehuis: voor den schoonen w- .wijzer: Ballegem. 7 kilometers; Achterkerk, 8 kilometer» 2; Otterlin- de. 6 kilometers 3? Wie heeft er daar allemaal voor ge zorgd? En voor voorvoor nog zoo veel dingen meer?" Hier houdt de spreker even stil. Manten heeft vast nooit geleerd hoe ie 'n redevoering in mekaar moet steken, maar veel gepatenteerde rede naars zouden er 'n punt aan mogen zuigen, hoe ie het gedaan krijgt het auditorium aan z'n lippen te doen hangen. Juffrouw Margriete houdt er haar asem bij op De burgemeester gaapt, als 'n visch: „Ja... ja., ja.,!" Steven is één bewondering voor ko zijn Mantens talent en vergeeft hem op dit oogenblik gaarne z'n nijdigen uitval van daarstraks, om de jeugd, die ie nu heeft, als ie hem dien blaas kaak van 'n burgemeester zoo mees terlijk ziet opblazen. Als 'n groot orator wendt Manten zich ineens tot burgemeester Verkarre. „Wie heeft er daar allemaal voor gezorgd? Hier zie, burgemeester Verkarre". Meteen ge.eft ie Verkarre 'n flinken slag op den schouder, opdat het audi torium goed weten zou wie ie bedoelt. „Inderdaad", knikt de burge meester. Steven heeft de meeste moeite van de wereld om ernstig te blijven en er aan toe te voegen: dat 'n goed burgemeester alles is op 'n gemeente. „Precies, kozijn, deklameert Manten. En zulk 'n burgemeester is Petrus Verkarre. In d'annalen van Veerdegem moet zijn name geboekt staan in gouden letters". Verkarre's gezicht blinkt van vol doening als ie met Manten's woorden instemt: „Ja., ja., ja..!" „Zeker. Zeker!" knikt Steven. Margriete krijgt er de tranen van in h'r oogen. Ze wist niet, dat Manten Boone zulk 'n menschcnkenner was. „En zeggen, gaat Mantcn voort en z'n stemme beeft nu bijna van verontwaardiging, dat er toens nog kerels zijn, kerels zonder gewe ten, gelijk dien spotter van 'n Sjarel Picket, die onzen burgemeester dur ven uitlachen: die durven zegg'dat ie maar n prutsventje is; dat ie wel kan zorgen voor 'n lanteernvoor zijn deure. voor 'n postbusseaan den hoek van zijn huis, voor 'n nieu wen zetel in de raadszale voor zijn achterwerk, voor n sjampetter om op zijn doeninge te passen en zijn commissies te doen, maar dat ie aar. al de rest zijn zolen veegt". Steven houdt den adem in. Manten gaat te ver, tè ver. De burgemeester moét het nu wel voelen, dat het koe boertje bozig is met den spot te drij ven. Maar tót z'n groote verbazing merkt Steven, dat de burgemeester nog maar steeds zit te.knikken: „Ja... ja... ja! Trouwens Manten laat hem den tijd niet om na te denken. Verontwaardigd roept ie uit: ,,'n Schande is 'tl... Ja, 'n schande!... Van dat te dur ven zeggen, 'n Ongehoorde schande!" „Ja 't. Manten", valt de bur gemeester hem bij. „Dat kereltje moest achter slot en grendel gezet worden!" schreeuwt Manten, terwijl ie z'n wijs vinger bijna dreigend voor Verkarre's neus houdfï. (wordt vervolgd) DINSDAG 6 JULI HILVERSUM I 301 M. 7 nws„ 7.15 ochtend gymn.. 7.30 Alfred Cortot pia no, 7.45 morgengeb., 8 nws„ en welk boek?. 8.15 pluk de dag, 9 lichtbaken. 9.30 Ballet Het zwanenmeer v. Tsjat- kowsky, 10 kleutertje, 10.15 harmonie ork., 10.30 schoolradio, 11 muz. houdt fit, 11.30 als de ziele luistert, 11.40 Hendrik Andriessen orgel, 12' Angelus 12.03 Metropole ork., 12.30 weerpi., 12.33 Metropole 'ork., 13 nws., 13 21 Italiaanse volksliederen, 13.45 Trio ln G. v Beethoven, 14.15 lichte ork wer ken, 16 zonnebloem. 16.30 ziekenlor, 17 na school 17.18 liedjes uit de prai rie, 17.30 wigwam, 17.45 Indonesische radio geschiedenis. 18 Cantus Popu lorum, 18.20 sport, 18.30 Ned. str. kr„ 1,9 nws., 19.15 Vaudeville ork., 13.30 Kath. Volkspartij, 10.45 NIWIN, 19.50 wederopbouw, 20 nws.. 20.05 gewone man, 20.12 ph'lh. ork U' ;j ze Jongste kath. dichtkunst, 22 S ichts pianokwartet, 22.30 Elisabeth Scnu marrn, 22.37 Actualiteiten. 22.45 avond geb., 23 nws., Quator vocal Russe. HILVERSUM II 415 M. 7 nws., 7.13 amusem. ork., 77.50 dagopening. 8 nws., 8.15 aubade, 8.45 kamennuz., 9.15 morgenw., 9.30 w. st.. 9.35 arb. vit. 10.30 vr. tot vrouw, 10.35 Cnon Creek Girls met Hill Billies, 10.50 kleutertje, 11 symph. cone., 11-45 Imperio Argen tina. 12 vlooi en piano, 12.30 weerpr., 12.33 pierre Palla, 13 nws, 13.15 Maria Zamora en haar Z. Am prk., 13.43 Die wij nooit vergaten, 14.30 Uit oude radiobodes, 14.45 matinee, 16.20 Boris Lensky viool, 16.40 schoolbel, 17 zang- klasse Noord. 17.30 Skymasters, 18 nws.. 18.15 Tom Erich piano, 18.45 Wat zult u horen? 19 Gracie Fielns, 10.15 Chr. Hist. Unie, 19.30 Pro Mu sics 20 nws.. 20.05 feest'in radioscoop 22.15 buitenlands overs., -22.30 muz. mozaïek, 23 nws., 23 15 Robert Schu mann. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 12 32 Tne Rainbow, 13 nws., 13.15 Das Mv> sikMische Opfer, 19 nws.. 19 30 Mo zart, 19.50 feuilleton, 20 Dichter und Bauer Fvan' v Supuè. 2? nws..' en weerber.. 22.15 stemmige muz., 22.50 nws., 22.55 Ray Ventura. Ovezande R.AADS Besloten we spuit van de kopen aan de Visser te Yer Tot secreta het Burgerlijk ingang van lf heer C. Priem Do Raad v het doen van en bestrating Dreef. De Vo< de bewoners hecht blijken tuintjes en de gen vergoedln De Raad is betering van lijker is, dan men in de Dn wel de verbet* uitgevoerd mo dit jaar. Do voorzitti nen zeer kort s Heerenhoek worden, en d dat het roste weg Ovezande doch uiterlijk word. De P.T.T. h in de Dreef h lijk hersteld. De Voorzitter pen te zullen Burg. Stam ten, Covnelis, Jacoba Janna, Pleter Jacobu Cornelia, 31 jt Geboorten: ria zv B. Ren Leonardus He Oever en S.A Overlijden: weduwe van P Jacomina, 78 Vermeule. Sas van G Knaapje vei middag vermi: tije van de he zoek met de het kanaal, w waarmede h{ speelde. Tot het onderzoek aanduidingen Heden o na voor: geliefde heer in de ou Kv/aüenc Nisse: Niemvdoi Kwadenc De plecl Dindsag van de I grafenis Door deze 1 namens oud< allen, die bi! uit Indië op van belanj naastenliefdf dank, welk uitgaat naar ken, onze g der en het aan de kroo feestcomité, zonder uitzc dag van wet onvergetelijl maals allerh korp. F. Sold. Ie k sold. Ie k Boschkapellc Hartelijk da hebben mee gouden huwt terend te do Verder ook hulde, gelu schenken dit vangen. Fam. C. de Koewacht, C Juli 1948. Voor de ve belangstellin bij ons 45-ja betuigen wi dank. L. Ai Aardenburg, Mijn harteli. heel de leidi voor de vei des, bedevat Juni. Boschkapcllf WIJ ZIJN TE BERI AMERI (Opaal Uitsluite ri/ig va worden glazei

de Stem | 1948 | | pagina 2