Sokolofsky wil blokkade niet opheffen Wim de Ruiter s naam was op aller lippen Zondag Nog een belangrijk sociaal ontwerp Sappige invasie uit België Vos klopt Wagtmans in de ronde van Kruiningen h on? arton Zn. Gezamenlijk protest van ,,de Drie" op komst IN 'T KORT Albanië breekt met Joegoslavië Twee vliegtuigen verpletterden elkaar Finse communisten verloren elf zetels En Henk de Hoog knipoogt maar. I.V. .VIERDE JAARGANG No, 1117 MAANDAG '5 JULI 1948 Soviet-brief aan Clay CONGRES Bericht Geruchten over ,JStaat van Beleg Een rem op lichtvaardig ontslag. - Verbod van ontslag tijdens ziekte en militaire dienst Koeler Belangrijke handels overeenkomst met S. U. Bestrijding van verderfelijke lectuur Veehouder mag zelf vee verkopen Invoer van kersen heel wat minder dan vorig jaar Partij der Boeren bleek de sterkste Snijders wint bij de amateurs Rundveesmokkel per pantserauto RONDE VAN FRANKRIJK f Eindelijk een succes voor Nederland Slijkhuis Engels kampioen 3 mijl Stadsen Land /ANDRA" C. 12771 802-OO mstelling 19 714-00 •OC-OOOOO- us 2 707-0O >0000000 >?00 Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad A. F. J. Aernoudts; C. J- v. Hooteghem; A E. Langenhorst; Mr Dr. A. J. J. m. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elk< werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): i 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. OFFICIEEL is meegedeeld, dat de drie westelijke bevelhebbers geen verzekering van maarschalk Sokolofsky hebben ge kregen, dat de „verkeersblokkade van Berlijn" zou worden opgeheven. f1 EVOLGELIJK daaraan zullen dus ook geen onderhandelingen^ wor den geopend om te komen tot een va luta, wijl immers de Britten herstel van de „erkende verkeersfaciliteiten' als eerste voorwaarde daartoe heb- TVE INTERNATIONALE Unie van Katholieke Werkgeversvereni gingen zal het eerstvolgende con gres in 1949 in Rome houden. Ook wordt een reeks van internatio nale studiedagen voorbereid, waar van de eerste begin 1949 in Ne derland wordt belegd. EMIEL FLEERACKERS bekend om zijn eenvoudige Kempische verhalen, is eergisteren overleden. pATER A S.J., ïyyOEILIJKHEDEN met de afzet van mestzeugen zullen door bij zondere maatregelen van het Bedrijf schap voor Vee en Vlees binnen zeer korte tijd tot het verleden behoren. THR. VAN VREDENBURGH is terug in ons land om instructies van de Regering te halen voor de Ned. dele gatie in Indonesië. (~VOK ISRAEL heeft evenals de Arabische Liga dus de vredes voorstellen van Graaf Bernadotte als onaanvaardbaar van de hand gewe ven. TN BOMBAY zijn onlusten uitgebro- A ken tussen Hindoes en Mohamme danen. TN PANAMA zijn opstootjes. De Nood -1 toestand is daar afgekondigd. Het gaat daar weer om een nieuwe pre sident. TL*ORGEN BEGINT hi Washington de laag verwachte Zes-Mogendheden- conferentie over ondersteuning van de V. 8. van een West-Europees mi litair verbond. TYE VEILIGHEIDSRAAD zal morgen weer over Indonesië gaan praten. De agenda is nog nipt bekend. ni CARNEGIE-F ABRIEKEN zijn door een ontploffing, waarna brand ontstond, voor 40 pet. verwoest Schade 1 mlllioen dollar. "VTEDERLAND krijgt weer 6.156.045 A dollar van de ECA: 4.348.945 tar we, 1.275.000 tarwemeel, 400.000 tabak en 132.100 veekoeken. T>. EN w. VAN UTRECHT hebben gisteren verkiezingsaffiches van de C.P.N. in beslag laten nemen, waar op vermeld stond, dat de Regering plannen zou hebben tot hervatting van een militaire actie in Indonesië. TAB N.V. Uitgevers-Maatschappij „Neerlandia" uitgeefster o.m. van ons dagblad, heeft sinds 1 Juli 1948 een directoraat-generaal, be staande uit drie personen, te we ten de heren: L. M. J. A. van der Grinten, meer in het bijzonder belast met de leiding der tijdschriften; Drs. H. J. A. Hermens, meer in het bizonder belast met de dag bladuitgaven in de economische sector: Max van Poll, meer in het bizon der belast met dagbladuitgaven in de Journalistieke sector. DE DIRECTIE. ALBANIË heeft de economische re- laties met Joego-SIavië per nota van 1 Juli verbroken. Dit is daarom dee te opvallender, wijl de beide lan den in 1946 een pact van „economi sche eenheid" hebben getekend. Joe goslavië heeft de Regering in Tirana verantwoordelijk gesteld voor de ge volgen van deze „eenzijdige daad". Het actieve saldo van de Joegosla vische hulp aan Albanië bedraagt 2 milliard dinar. De voordelen, die Joe goslavië van Albanië had bestonden voornamelijk in de leveranties van olië dit houdt nu volledig op; vandaar de Joegoslavische toorn. Hardnekkige geruchten spreken over „Staat van Beleg" in Joego-SIavië, even hardnekkig worden ze tegenge sproken. Zeker is, dat langs de Oos tenrijkse grens de Joegoslaven met koortsachtige haast versperringen op werpen over de voornaamste wegen. Langs de hele grens zijn de bomen over een strook van 160 meter breed te gerooid, terwijl op afstanden van 114 km. uitkijkposten zijn opgericht, die dag en nacht van wachten zijn voorzien. ben gesteld. Zo lijkt dus de hele kwes tie Berlijn weer volkomen op een dood spoor te zijn gekomen, of het moest zijn, dat in de brief, die Soko lofsky aan de Amerikaanse bevelheb ber, generaal Clay, heeft gestuurd, nieuwe mogelijkheden zijn neergelegd. Amerikanen en Britten blijven ove rigens niet met de handen in de schoot zitten. In de afgelopen 24 uur zijn 161 Britse en 187 Amerikaanse vliegtui gen met goederen in de Westelijke sectoren geland. Er wordt koortsach tig gewerkt aan de voedselvoorzie ning. zoals er koortsachtig geconfe reerd wordt door de drie mogendhe den. Het ogenblik komt steeds dichterbij, dat de Drie een gezamenlijk protest naar Moskou zullen zenden, hetgeen volgens betrouwbare politieke waar nemers de kwestie op een „gevaarlijk niveau" zou brengen. optimisten. TjUAT deze term nu eigenlijk precies inhoudt is slechts voor een bui tenstaander te gissen; zoveel is echter zeker, dat ze niet veel goeds voorspelt Het enige goede is wellicht nog de verwachting, dat de Sovjets deze kruik niet zo lang in het water zullen laten liggen tot ze breekt. Zoals overal in de wereld zyn er ook in de omgeving van Berlijn hard nekkige optimisten (en dat is mis schien niet eens zo heel erg kwaad). Deze nu voorspellen een bijeenkomst van de geallieerde Bestuursraad, in clusief de Sovjets dus op 10 Juli a.s. Dit houdt dan naar onze mening in, dat deze optimisten het ervan zien komen, dat Moskou Sokolofsky op dracht zal geven dan toch maar eie ren voor zijn geld te kiezen. En deze is momenteel, zegt men, tot onder handelen bereid, hetgeen we dan voor de zoveelste keer een goed begin zul len noemen! Slechts een der inzittenden behield het leven PEN' VLIEGTUIG, behorende aan de Scandinavische luchtlijnen, welke gezamenlijk door Zweden, Noorwegen en Denemarken worden geëxploiteerd en 'n York van de Britse luchtmacht zijn met elkaar in botsing gekomen en nabij het vliegveld Northolt (Lon den) neergestort. Voorzover thans bekend is, heeft slechts een der inzittenden van beide toestellen, welke geheel uitbrandden, het leven behouden. De York had 7 inzittenden aan boord De enig overlevende was Sir Edward Gent, Hoge Commissaris van Malak- ka, Men bericht, dat er zich 25 pas sagiers en een zeven koppen tellende bemanning aan boord van het Scan dinavische toestel, een DC-6 (Sky master), bevonden. Zij zijn allen om het leven gekomen. De York had bijna een uur boven het vliegveld rondgecirkeld en had wegens het slechte zicht niet kunnen landen. MINISTER van Maarseveen is bij het scheiden van de parlemen taire markt ook nog met een wetsont werp voor de dag gekomen met een belangrijke sociale inslag, n.1. een wij ziging van de ontslagregeling bij ar beidsovereenkomsten. Voorgesteld wordt de termijn van opzegging voor de arbeider te doen oplopen met 1 week voor iedere twee jaar, dat de dienstbetrekking heeft ge duurd met een maximum van 13 weken. En voor de werkgever met 1 week voor ieder Jaar met een maximum van 26 weken. Een verdere rem tegen lichtvaardige ontslagen wil de Minister aanleggen door een bepaling op te nemen, welke zich keert tegen een kennelijk onrede lijk ontslag. Aan de rechterlijke macht wordt het overgelaten dit begrip nader te concretiseren. In geval van kenne lijke onredelijk ontslag kan de rechter niet alleen een schadevergoeding toe kennen, doch ook de verplichting op leggen om de dienstbetrekking te her stellen. Dit laatste kan hij ook in de gevallen van tussentijdse verbrekmg, welke van ouds tot schadeplichtigheid aanleiding geven. Voorts bepaalt het ontwerp, dat de verplichting tot herplaatsing zich steeds zal kunnen oplossen in een tot betaling van een afkoopsom. militaire dienst. J£en andere bepaling van het wets ontwerp stelt voor aan de werkge ver (niet aan de arbeider) het recht te ontnemen gedurende ziekte of mili taire dienst op regelmatige wijze op te zeggen. Een en ander met een limiet van een jaar. De Minister meent, dat in geval van militaire dienst dit ont slagverbod ook moet gelden voor min derjarige arbeiders, als ze ten minste een jaar bij de werkgever in dienst zijn geweest. Behalve voor arbeiders in militaire dienst, wordt het ontslagverbod vol gens het ontwerp ook ingevoerd voor arbeiders, die lid zijn van de reserve- politie, de nationale reserve of soort gelijke overheidsinstituten, voor het geval zij door die dienst verhinderd zijn hun arbeid te verrichten. concurrentiebeding. ■penslotte stelt het ontwerp voor een regeling te treffen, waardoor het mogelijk wordt om aan een arbeider, Weersverwachting, geldig tot vanavond: Vrij krachtige, naar Noordwest ruimende wind. Enige daling in temperatuur. In het Westen van het land: wisselend bewolkt met nog slechts een enkel buitje. Vandaag zon onder 21.01 uur. Maan onder 20.24 uur. Morgen zon op 4.28 uur. Maan op 3.15 uur. 'jpE MOSKOU is een handelsovereen- komst tussen de Sovjet-Unie en Nederland getekend. De overeenkomst voorziet in de uit wisseling van goederen gedurende 20 maanden en voor sommige Nederland se leveranties ook voor een langere termijn. De S.U. zal Nederland graan, tim merhout, kali, zouten, mangaanijzer, asbest, teer, hars en andere pro ducten leveren. Nederland zal o.m. schepen, uitrusting, rubber, kabels^ verfstoffen, kinine en haring leveren. BENOEMINGEN Tot dijkgraaf en ontvanger-griffier van de Waaijenburgpolder is benoemd M. I. de Vos Nieuw en St. Joosland; tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Louisapolder (Axel) P. O. Fermont te Sluiskil (Temeuzen) en tot dijkgraaf van d? St. Anthonypol- der, e. X Vh. M, Coene M firn Mn Gent. die onvrijwillig en anders dan wegens een dringende reden wordt ontslagen en voor wie een concurrentiebeding geldt, een schadevergoeding toe te Kennen. Wetsontwerp gereed TN EEN REDE, welke Minister Jos. Gielen, Zondagavond op een land dag van de K.V.P. te Bergen op Zoom uitsprak, deelde hij o.m. mede, dat een wetsontwerp tot regeling van het bibliotheekwezen gereed is gekomen. Het wetsontwerp wordt, de minis ter zeide, gedragen door een katho lieke overtuiging en geeft het middel in de hand de verderfelijke lectuur te bestrijden. TN VERBAND met het feit, dat de aanslag voor de verplichte levering van slachtvee is afgeschaft, wordt met ingang van 5 Juli a.s. de bij de leve ring van slachtvee gestelde verplich ting tot het inschakelen van een markt veehandelaar opgeheven. De veehou der is met ingang van die datum der halve gerechtigd zijn slachtvee zon der tussenkomst van een handelaar ter levering aan te bieden. Onze Minister v. Binnenlandse Zaken ondertekent het bilaterale verdrag met de V. S. Links van hem: dr. Hirschfeld en de Amerikaanse Ambas sadeur dr. Herman Baruch, rechts: Minister Lieftinck. CHNDS EEN PAAR WEKEN is er vanuit België een sappige in vasie gaande. Via Wernhout en Eys den worden namelijk auto's vol heer iijke kersen over de grens gebracht legaal wel te verstaan, zodat U en wij de buik vol kunnen eten aan die lekkere vruchtjes, tenminste als Uw en onze beurs dat kunnen verdragen. Die kersen-invasie uit België is eigenlijk niets nieuws. Immers ook voor de oorlog aten wij met veel smaak de kersen uit de buurt van St. Truyden. Maar toch lang niet zo veel. Eerstens omdat wij zelf kersen volop hadden en tweedens omdat België er niet zoveel behoefde uit te voeren. Maar geleidelijk aan is de kersenteelt in België zodanig toegenomen, dat er meer export noodzakelijk was. Die export is met liet jaar toegenomen. Hier zijn enige cijfers, zoals wij die na informatie ontvingen bij het 3e- drijfsschap voor groenten en fruit in den Haag. In 1937 exporteerde België (niet al leen naar ons land) 47 ton, in 1938 was 't 42 ton, in 1939 bedroeg de ex port 269 ton om in 1940 te dalen tot 109 ton. Daarna stond de export prac- tisch stil, maar in 1947 werd weer alles op de export gezet en niet min der dan 6019 ton ging het land uit. Nederland kreeg hiervan het aller belangrijkste deel, namelijk bijna 514 rrilheen kilo, wel een bewijs, dat on ze boomgaarden nog niet op volle kracht werkten door de oorlogsstrop- pen in de Betuwe en op Walcheren. Maar dit jaar ligt de situatie toch wel enigszins anders. Onze oogst is lang niet kwaad, terwijl de oogst in België enigermate is tegengevallen. Daarbij komt dat dit jaar de kwaliteit van de Nederlandse kers prima is, beter dan de Belgische kers, Boven dien is de prijs van de Nederlandse kers niet aan de hoge kant, terwijl de importprijs van de Belgische kers (10 francs per kilo) nu niet zo laag is, dat de importeurs er bergen goud aan kunnen verdienen. D.iov dit complex van omstandig heden is het logisch, dat de import van Belgische kersen dit jaar den kelijk heel wat minder zal zijn dan vorig jaar. Totnutoe is ongeveer 1 miilioen kilo ingevoerd, hetgeen toch nog geen onbeduidende inva sie is. Het merkwaardige is, dat het groot ste deel daarvan via Wernhout ons land is binnengekomen, terwijl het vorige jaar Eysden het belangrijkste invoer-station was. Dit hangt samen met de afzetgebieden der Belgische kersen. In Brabant en in de grote ste den in het Westen is er dit jaar meer liefhebberij voor Belgische kersen, dan het vorige jaar, terwijl de be langstelling in Limburg en in het Oos ten minder is Men moet zich niet voorstellen, dat de Belgische kersen holderdebolder de grens passeren. Verre vandaar. Want aan de grens wordt de lekkernij terdege gecontroleerd op kwaliteit, gewicht, verpakking en prijs. Vooral op de kwaliteit wordt scherp gelet, hetgeen logisch is, want de kersen kos ten ons dure deviezen en voor dat dure wil men uitteraard goede waar hebben. Het is dan ook helemaal geen ab normaal verschijnsel, als men het ziet gebeuren, dat een wagen met Belgi sche kersen aan de grens rechtsom keert kan maken, omdat de kwaliteit niet voldoet. JQE FINSE VERKIEZINGEN brach ten een zeer gevoelig verlies voor de communisten: zij kwamen van 49 op 38 zetels. De Partij van de Boeren werd de grootste met 56 zetels (winst 7), terwijl de Sociaal-Demoeraten met een winst van 5 op een aantal van 55 zetels terecht kwamen. Met 3 zetels winst bezetten de Con servatieven thans 31 zetels, terwijl resp. de Zweedse Volkspartij en de Liberalen het konden brengen tot 15 en 5 zetels. De laatste verloor 4 zetels Zo is voor het vrijheid-minnende Finland de spanning weer voorbij. Ge lijk we voorspelden hebben zij de vrijheid en de democratie fier ver dedigd. Daar de Boeren en de Sociaal democraten de samenwerking hebben opgezegd (deze dateerde van 1945), gaat in Finland de oude coalitie ver dwijnen. Het zal er wel op neer komen, dat men met inspanning van alle krach ten zal proberen een Nationaal Ka binet te vormen, waarin dan de com munisten hun gevoelig verlies zullen moeten betalen met een duidelijk waarneembaar verminderde invloed. In hoeverre Rusland dit alles stil zwijgend zal blijven dulden, is een open vraag. We kunnen slechts vaststellen, dat Finland in Moskou blijkbaar voldoen de respect heeft weten af te dwingen om tot dan toe het stalen gordijn buiten de landsgrenzen te houden. IJet sportcomité van Kruiningen heeft Zaterdag twee koersen op één dag laten verrijden en wel voor nieuwelingen en amateurs Aan de nieuwelingenkoers namen 77 renners deel. Er werd direct een flmke vaart in gezet met Braspenninx uit Zundert en Verhoeven uit Overschie aan de kop. Het duurde niet lang of het ge hele peleton lag uit elkaar. Na 5 ronden wisten Klein uit Zaandam, Roks, St. Willebrord, en v.d. Eynden Ossendrecht zich bij de koplopers te voegen. Lang hielden de uitlopers het niet vol. Met 5 renners op kop ging het naar de beslissende ronden. In de sprint werd Snijders, Halfweg, win naar, gevolgd door Kleyn, Zaandam, van Roon, Haarlem, Verhoeven. Over schie, Massujes, Oisterwijk, P. Ross St. Willebrord werd 6e gevolgd door Pieters, Haarlem. Om 3 uur startten de amateurs, 67 in getal, voor 40 ronden over 100 km. Dit is een echt wielerfestijn geworden Het ging echter om de suprematie van Wagtmans uit Breda. In tal van koersen van de laatste tijd was deze uitstekende renner steeds ais eerste geëindigd. De tactiek van Wagtmans was om na enige ronden er alleen van door te gaan en op eigen kracht de koers te winnen. Vos, Bindels, Gunst, Ouwehand en v. Est waren vastbeslo ten dit deze keer te verhinderen. Di rect na de start werd een moorddadig tempo ingezet en de ronden afge draaid tegen 40 km. per uur. Geluk uit Rotterdam met v. Est uit St. Wil lebrord namen de leiding, gevoiga door een grote groep, waarin Wagt mans uit Breda. Het duurde niet lang of talloze renners die dit tepipo niet konden volgen werden gedubbeld. Jam mer dat Bindels een ongeluk opliep, waardoor hij uit de strijd werd gewor pen. Wagtmans hield een oogje in he. zeil vanuit het 2e peleton, waarin ook Ouwehand, v.d. Veeken St. Willebrora Verstraten Breda en K. de Vries, Rot terdam zaten, direct achter de kop groep met Vos, v. Est, v. Dorst, Keizei en W. Remkes uit A'dam. Toen er nog 10 ronden moesten worden gereden, begon de Amsterdammer met een for midabele spurt aan de achtervolging. De menigte, het was inderdaad een menigte, die langs de lijn stond, brul de en danste bij deze poging van ent housiasme. Deeds enige tijd bestond het vermoe- den, dat vanuit Zeeland per pant serauto rundvee naar België werd ge smokkeld. In samenwerking met de rijkspolitie te Kruiningen, .is de afd. techn. controle van de C.C.D. er in geslaagd enkele mededaders te ont maskeren. Zekere K. had op zijn bedrijf gele genheid verstrekt voor het stallen van rundvee, bestemd voor frauduleuse uitvoer naar België, waarvoor hem een flink bedrag werd betaald. Toen 's nachts dit vee werd afgehaald, is een koe in de sloot geraakt en ver ongelukt, zodat noodgedwongen dit cadaver naar de Greko te Hansweert moest worden vervoerd. Dit leidde tot de ontdekking, dat zich nog zes stuks rundvee van prima kwaliteit op het bedrijf bevonden. De eigenaar ervan was niet bekend en het was duidelijk, daèt de zes dieren voor uitvoer naar België bestemd waren. Wel was in de directe nabijheid van het weiland een Belg op een motorfiets aanwezig, van wie men vermoedde dat hij bij het complot betrokken was. Zowel K., afkomstig uit Kruiningen als de Belg zijn aangehouden en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Het vee is in beslag ge nomen. Daar het vermoeden bestaat, dat het vee door andere personen per pantserauto naar België werd ver- voerd, wordt het onderzoek met kracht voortgezet. (Van onze speciale verslaggever). BORDEAUX, Zondagavond. CTAANDE TUSSEN DE TWAALFDUIZEND, die de wielerbaan hier bevolkten, zag ik ze komen, de zeventien uit het peleton, die ergens voorbij Cognac de benen hadden genomen. Wim de Ruiter had ik er bij gezien, de lachende, bruingebrande Rot terdammer en toen we hen vooruit snelden naar de finish, enkele kilometers voor het einde, was hij er nog steeds bij! En nu.... Vf IJN hart zwol van trots, heus van trots, én van vreugde, toen ik zijn truitje óók hier weer ontdekte onder de zeventien, die confuus geworden moeten zijn van het heidens spektakel, dat deze wijnstekers maakten, even confuus als uw verslaggever het was. Op zo'n ogenblik maak je jezelf van alles wijs. Ik dacht bijvoorbeeld: hij kon best eens winnen, waarom niet? Maar ik zag spoedig, dat daar niks van komen kon. Er waren teveel con currenten, die méér sprintcapaciteiten hadden dan hij en dan, één Nederlan der tussen zóveel Fransen, Italianen en Belgen! Enfin, ik bleef gespannen toekijken. Remy, de regionaal uit Marseille, werd opgezweept door dit temperamentvolle publiek en zoveel meer energie dan de anderen wist hij uit zijn benen te persen, dat de overwinning inderdaad bij hem terecht -kwam. In een flits stormde de groep voorbij me langs: Chupin, Tacca, Diot, Schot- te, Corrieri en Teisseire. Toen bleek zelfs de jury niet meer in staat om de doorkomst precies te noteren, vandaar dat deze meteen besloot de toen vol genden ex aequo, op de achtste plaats te klasseren. Dat waren Wim de Ruiter dolblij natuurlijk! Ramon, Matthijs, En gels, allen Belgen, de Luxemburger Kemp, de Fransen Thuayre, Danguil- iaume, alsmede Brambilla en Sciardla. Eindelijk dan eens géén pech gehad, riep Wim ons toe, even nadat hij, nog bijzonder fris, van zijn fiets was af gestapt. Een der besten! Jk sprak met enige collega's over dit eerste in het oog springende suc ces van een Nederlander Zij waren unaniem van mening, dat hij een der besten uit de groep was geweest. Zó strijdlustig toonde de Rotterdam mer zich, dat Ockens - de kleine Belg, die tot op 13 KM vóór het einde met voorsprong en in z'n eentje vóór alles uitgereden had dank zij Wim's for midabele rijden belet werd, verder uit te lopen. De Ruiter is vandaag dus wel bizonder in vorm geweest. Des te spijtiger was het, dat Frans Pauwels niet wat meer geluk heeft ge had. Het is aidus gegaan. Achter Stan Ockers volgde een groep je, dat door de 17 eerst geklasseerden, hiervoor genoemd werd gevormd. Daar achter bevond zich het grote peleton met ai de toonaangevende kanshebbers in deze Ronde. Pauwels, die verre van gunstig ge klasseerd staat naar ge weet, sprong, op 90 KM van Bordeaux, uit dit pele ton, tezamen met Klabinskv. Zij reden puik en wonnen zienderogen terrein op de eerste groep, die zij zeer waarschijn lijk ook zouden hebben ingehaald, als niet op dat onzalige ogenblik het frame van Klabinsky gebroken was! Pauwels was verplicht alleen door te gaan, deed dat ook een poosje, maar wat wilt ge: op je eentje een voor U uit jagende groep van zeventien man inhalen Geen sprake van'. Pauwels zag spoedig het onmogelijks daarvan in en liet zich langzaam af zakken naar en.... opslokken door het grote peleton, met Bartali en anderen, die zich vandaag opnieuw onthielden van elke vorm van aanvallen en... nieu we. belangrijke achterstand te boeken kregen!! Ook voor Ockers bleek de inspanning te zwaar te zijn geweest. Op ternau wernood 13 KM van de finish verwij derd, werd hij door een zware inzin king getroffen. Huilend van teleurstel ling en spijt moest de symnathieke Antwerpenaar zich in het zicht van de haven laten opslokken, en later genoegen nemen met de 18e plaats en bijna vier minuten achterstand op C,e overwinnaar, Remy. Voor Pauwels zou de ellende echter nog niet voorbij zijn! Met het einde in zicht kreeg hij nog met een defect aan zijn rijwiel te kampen, zodat zijn posi tie in het algemeen klassement een uiterst précaire geworden is. Pauwels opgepast! Claagt hij er morgen - in de rit naar Biarritz - niet in, om een uitzon derlijke prestatie te verrichten, ene die hem enkele minuten voorsprong op andere in zijn omgeving onder aan de lijst bezorgt, dan moet het ernstigste voor liem worden gevreesd. Dat hij 't proberen zal staat vast als een paal boven water! Natuurlijk, ben Je geneigd te zeggen, is het niet bij Pauweis alleen gebleven. (Vervolg zie pag 2.) Wagtmans Er werd een stuk sport weggegeven om van te watertanden. Wagtmans had echter te laat zijn sprong geno men en hoewel hij tot 1 minuut til 5 see. van de leiders kwam. gelukte l.et hem niet meer deze te bereiken. In de eindspurt werd Vos uit den -.seh winnaar, gevolgd door v. Est St. Wil lebrord, Geluk Rotterdam, zegevierde in de sprint over Wagtmans Breda. 5e werd Keizer A'dam, 6e W. Remkes A'dam, 7 v. Dorst Overschie, 8e Brinkman Maasland, 9e Ouwehand Breda en 10e C. Willeveen A'dam. Na afloop werden de prijzen uitge reikt door burgemeester Vogelaar. De winnaar ontving tevens een mooie ver zilverde beker en medaille. ederlaud heeft zich op de Engelse kampioenschappen met een kam pioenschap en een derde moeten te vredenstellen. want Slijkhuis won de 3 mijl en de Ruyter werd slechts der de op de mijl, terwijl onze snelwande- iaar op de zes mijl. Engelman, gedis kwalificeerd werd. Lamoree, heelt zich niet voor polshoog gekwalificeerd want hij slaagde er niet in de 3.50 m. te halen en Kleyn werd in de demi finale 100 yards uitgeschakeld. Aan de driemijlsrace namen ueel een Nederlander, een Nieuw-Zeelan- der (Nelson) en 18 Britten. Slijkhuis liet zich in de aanvang insluiten, <3p de 21/j, mijl nam hij echter de kop en zette er een geducht tempo in, waar door het hele veld uit elkaar getrok ken werd. Zeer soepel lopend. Lep onze landgenoot hoe langer hoe meer uit, om een 35 meter voor de Brit Olney de finish te passeren in 14 min. 7 sec., een goede tijd. Door deze zege is het- zelfver'rou wen van Slijkhuis een onzer groot ste troefkaarten op de O.S. te Londen die over 3 weken beginnen weer hersteld. Het had door tie slechte wed strijd tegen Zapotek (Tsj. Slow.) wel een klap gekregen. JUSTITIE Bij K.B. is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Terneuzen, mr. H. van den Belt, grif fier van het kantongerecht te Terneu zen. Zijn benoemd tot substituut-grif fier bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, mr. C. J. Veder, waar nemend griffier bij de arrondisse- ments-rechtbank te Utrecht, tevens substituut-griffier bij het bijzonder gerechtshof te Amsterdam en mr. A. H. Lycklama, waarnemend griffier bij gemelde reohtbank. KON. MIJ. „DE SCHELDE" In de aandeelhoudersvergadering werden het jaarverslag en financiële stukken voor kennisgeving aangeno men. Het dividend werd vastgesteld op 4%. In de algemene vergadering der N. V. Nationaal Bezit - De Schelde, wer den het jaarverslag en het financieel verslag goedgekeurd. Mr. Jan Smit werd als lid van de raad van beheer herkozen. PROV. STOOMBOOT DIENSTEN Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd bij de Provinciale Stoomboot diensten tot: Kapitein J. C. van Klinken; P. Boer; p. Brouwer, F. Durink; F. Cih. de Smit; L. B. de Smit; J. Verschoor; J. v. d. Velpen: J. de Vuijst; Stuurman J. Heemskerk; C. A. van Klinken; Goederenklerk; M. C. v. d. Schelde; J. A. Schipper: Matroos: J. v. Haneghem: J. L. v. d, Velden; A. J. v. d. Broek; A. A. Rot tier; V. B. Martens. LAMBRECHT, DE IN BREST WONENDE BELG, leidt hier een groepje in de 4e étappe Nantes-La Roebelle. Hij is gisteren leider geworden in in het algemeen klassement en dus tevens gele trui-drager. Vlak achter de Belg rijdt de Fransman Bobet. die vóór Lambrecht met het knal-shirt was getooid en nu derde is in de algemene rangschikking.

de Stem | 1948 | | pagina 1