i en Land Chefariifte,4T Goed geslaagde te Axel fokdag Regen ranselde vlasoogst neer tak Wat een Wonderlijke W ereld DE STEM VAN ZATERDAG 3 JULI 1948 Firma W. SROERE VAN 1890 4 geneesmiddelen thans in de hele wereld beroemd. Soldaten redden de oogst De uitslagen Mechanische vlaspluk vrijwel uitgesloten Ziehte. Onthulling I- '^De Wondt? doKtobr Gri O? 29 L DOKTERSDIENST Zondag wordt de doktersdienst te Goes waargenomen door dokter Snoek te Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke cn Wolfaartsdijk door dokter Staver- man en te 's-Heerenhoek, Nieuwdorp en Driewegen door dokter Folmer. FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films, die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen wojrden de rijks filmkeuringseisen genoemd. Olympia-Bioscoop te Sas van Gent: „Danswoede" (niet bekend). „Begeer te" (18 jaar). AUDIËNTIE Z. H. Exc. Mgr. Baeten zal op 6 en 7 Juli geen audiëntie verlenen. BENOEMINGEN Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot geestelijk adviseui van de Ned. R.K. Bond van Overheids personeel St. Paulus afd. Bavel de wel- eenv. heer Ed. van Wees, tot kerk meester te Eede de heer C. van de Wijnckel. WIJDINGEN Z.H. Exc. Mgr. Jos. Baeten zal Zon dag 11 Juli in het Missiehuis te Tete- ringen toedienen de vier Kleine Orden aan de Eerw. Fraters Bern. van Beek, Bern. van den Boom, Adr. van Gorp, Alois Klijn, Bern. Sanders, Joes. Ver schuren, Joes van de Weygaert. Het Diaconaat aan de eerw. Fraters Adr. de Boer. Herm. van Burgsteden, Joes Deuling, Franc. Hoenen, Joes Kaut, Am. Leenders, Wilh. van de Leur. Mart, van Pixteren, Joes Schl- kan, Wilh. Wientz. DIAMANTEN PROFESSIE Op 8 Juli zullen de eerw. zusters Serefine en Isidora van de Congregatie van Dongen haar 60-jarig professie- feest vieren. GESLAAGD Aan de technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen electro-technisch ingenieur, dhr. J. van Koppen te Terneuzen; voor het candidaats-examen scheikun dig ingenieur J. de Baare te Middel burg, A. Bisschop en B. Zietse beiden uit Vlissingen. LANDDAG VAN DE K.V.P TE HULST Zondag wordt in Hulst een landdag van dc K.V.P. gehouden, voor alle loden van dc Statenkring Hulst. Op deze landdag zullen spreken kapelaan Heemskerk met als onderwerp Radi caal Christendom, Drs. W. v. d. Donk met als onderwerp ..Waarom steun aan de K.V.P.", terwijl bovendien het woord zal gevoerd worden door Dr. A. J. J. Mes. lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal en door J. Mertens. de voorzitter van de K.A.B. Harmonieën en een gemengd koor, zullen voor de muzikale omlijsting zorg dragen. De landdag, waarop alle katholie ken van O.Z.-Vlaanden verwacht wor den. wordt gehouden in de tuin van de paters Maristen te Hulst en is de aanvang bepaald op half drie pre cies. SCHEEPSONGEVALLEN VLISSINGEN Het Noorse schip Jupiter, dat, zoals gemeld, in de nacht van Woensdag op Donderdag op een betonnen caisson van de dijk bij Westkapelle is gelopen is op eigen kracht naar Vlissingen te ruggekeerd. Het schip was onderweg naar Bergen het had aan stuurboordboeg een gat van pl. 8 M. lengte en pl.m. 2',j> M. hoogte. Het Noorse schip „Bomma", dat in dezelfde nacht bij Vlissingen in bot sing kwam met het Amerikaanse s.s. ..Ames Victory", kreeg schade aan de boeg, doch zette zijn reis naar Antwer pen voort. EXTRA SUIKER! Maak ZELF jam met r Hei HATUUR-9^"mMe' In 10 minuten Emmastraat 19, Tel. 8195. Breda Het oudste adres voor OVERZEE VERPAKKINGEN Verhuizingen Transporten Ook internationaal (Adv. 705-ooi De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de heie wereld met zéér gunstig resultaat gebruikt en zijn stuk voor stuk beroemd geworden. Zij ver jagen een bijzonder zware hoofdpijn lievige rheumatische pijnen en zijn heil zaam bij griep enz. De werking is krachtig, maar één der bestanddelen -Chcfarox- zorgt dat zelfs de gevoeligste maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN O 75 (Adv. 770-OO) INSTALLATIE BURGEMEES TER VAN DREISCHOR De heer A. Vermeulen, voorheen secretaris van Brouwershaven werd geïnstalleerd als burgemeester van Dreischor. Aan de grens van de gemeente werd de nieuwe burgemeester met muziek ontvangen, waal-na in de raadszaal de installatie plaats vond door wet houder v. d. Doe, die de nieuwe bur gemeester begroette en hem aller steun toezegde- De burgemeester dankte daarvoor en beloofde zijn taak naar beste krachten te zullen vervullen. Na de sluiting der vergadering werd de nieuwe burgemeester toege sproken door burgemeester Schuur- beque Boeye van Zierikzee; de heer Ballegoyen de Jong van Goes, na mens de Bond van gemeente-ambte naren en de burgemeesters van Brou wershaven en Kerkwerve en een wet houder van Brouwershaven. KATH. ECONOMISCHE HOGESCHOOL Het curatorium der kathoüeke eco nomische hogeschool heeft voor het studiejaar 19481949 benoemd tot rec- tor-magnificus prof. mag. dr. F. A. Weve O.F., en tot secretaris van de senaat prof. dr. F. J. H. M. van der Ven. ARRESTATIES IN VEE SMOKKEL Reeds enige tijd geleden werd ver moed, dat per pantserwagen vanuit Z Bcveland rundvee werd gesmokkeld naar België. Het is de CCD, afd. TCI to Goes in samenwerking met de Rijks politie te Kruiningen gelukt hierbij enkele mededaders te ontmaskeren. Een zekere de K. onder Yerseke had op zijn bedrijf gelegenheid verstrekt rundvee te stallen bestemd voor frau duleuze uitvoer naar België waar voor hem een flink bedrag was be taald. In een perceel weiland van K. onder Rilland, waren eveneens een 6 stuks rundvee van prima kwaliteit aanwezig waarvan de eigenaar niet bekend was, kennelijk bestemd voor smokkel naar België. Wel was in de onmiddellijke nabijheid van dit wei land een Belg op een motorfiets aan wezig, die schijnbaar ook bij dit complot betrokken was. Het rundvee is in beslag genomen, terwijl K. uit Kruiningen en de Belg in het Huis van Bewaring te Middelburg zijn in gesloten. Bij deze smokkelaffaire zijn vermoedelijk nog meerdere per sonen betrokken waarom het onder zoek nader wordt voortgezet. Biervliet Dorpsvergadering. Op de dorps vergadering. welke in verband met het a.s. Regeringsjubileum van de Ko ningin door de burgemeester werd -belegd, werd de feestcommissie ge kozen. welke tot taak heeft de feeste lijkheden op 31 Augustus te regelen. De gedachten gaan er naar uit om openluchtspelen te organiseren, en wel een openluchtspel door de kin deren en een openluchtspel door vol wassenen, met medewerking van de plaatselijke toneelvereniging. De me dewerking van de andere plaatselijke verenigingen zal gevraagd worden. De commissie zal onderzoeken, welke andere feestelijkheden er nog- gehouden kunnen worden. Goes Geslaagd. Voor het staatsexamen Muziek behaalde te Den Haag het di ploma piano L.O. de heer W. S. M. dc Kort. Directeur Ambachtsschool. De di recteur der Ambachtsscnool, de heer Buthfer, gaat 1 September met pen sioen. Tot zijn opvolger is gekozen de heer C. Buurman, leraar aan de Ambachtsschool te Leeuwarden. De nieuwbenoemde die 42 jaar oud is, werd te Apeldoorn geboren. Oostenrijkse kinderen. Bijna een jaar geleden, werd e- in onze paro chie een oproep gedaan om Oosten rijkse kinderen op te nemen. Zeven pleegouders gaven zich op. Lang hooi de men niets, doch gister kreeg de Deken bericht dat de kinderen in aan tocht zijn; Maandagavond met de trein van 17 uur zullen ze op het Goese station arriveren. De pleegou ders worden verzocht de kinderen af te halen. Hansweert Uitstapje. Onder enorme belang stelling hebben de ouden van dagen van Hansweert (ongeveer 70 in getal) een uitstapje gemaakt naar Tilburg s dierenpark. De oudjes werden 's a- vonds ingehaald door de Harmoniever eniging „Scheldegalm", die met hen door het dorp trok en een groot deel van de bevolking op de been bracht. Burgemeester Vogelaar hield daarna een korte toespraak waarin hij het plaatselijk comité, die deze reis geor ganiseerd had, de autobusondernemer Leendertse, „Scheldegalm", en de bur gerij voor hun geldelijke bijdrage nar /""ELIJK we reeds gisteren mcld- den zullen de militairen wor den ingezet voor het rooien van aardappelen allereerst in Zeeuwsch Vlaanderen en West-Brabant: 900 manschappen zijn gisteren deze vreedzame en eervolle strijd be gonnen. In de komende dagen zullen zij gaan werken in de Wie- ringermeer en omgeving. Maar niet alleen de pootaard- appelen staan er met dit barre weer slecht voor. het vlas ligt veelal door regen en wind plat op de aarde en kan onmogelijk ma chinaal worden geplukt. En ook het koolzaad, zo belangrijk voor onze export móeten we daarbij niet vergeten. Alle officieel beschikbare ar beidskrachten uit stad en land zijn reeds ingezet om van de oogst zo mogelijk alles te redden: ieder die kan. helpe mee, zij het parool voor de komende weken. En al vast een ere-saluut voor onze sol daten! mens de oudjes hartelijk dankte. Na een mars .waarbij de oudjes in een kring dansten, werd de reis besloten. De oudjes hebben een plezierige dag gehad. s-Heerenhoek Geslaagd. Op het R.K. Lyceum te 's Hertogenbosch afd. Gymnasium A, slaagde voor het eindexamen mej. H. van Horsigh. Geslaagd. Tc 's-Hertogcnbosch be haalde mej. M. Duyvestijn de acte NXX Lerares Kinderverzorging en Opvoeding. Hoofdplaat Dc kermis. De dagen van de ker- mis zijn weer voor een jaar achter de rug. Oud en jong heeft naar har telust kermis kunnen vieren en zich vermaken met dansen of jool en pret maken in de verschilende amu sementsgelegenheden. Geen wan klank werd gehoord. Er is op echte ouderwetse manier kermis gevierd. Aanbesteding. Woensdag werd aan besteed het herstellen oorlogsschade aan het gemeentehuis, onderwijzers woning en school te Slijkplaat. Inge schreven werd door L. Martens f 15822, Soulemans en Mollet f 15900, L. Verstraete f 16800. gaven gisteren reeds een over zicht van de Zeeuwse Fokdag met vermelding van de kampioenen. Hier volgen de voornaamste uitslagen in de verschillende rubrieken. Hengsten van 5 jaar en ouder grote maat: 1 Paul K 1990 elg. Jos. F. de Wael, Terhole, tevens kampioen van de Fokdag. 2 Avenir van Dorpzicht eig. A Catseman, Biervliet Kleine maat: l Vosco van Beers, eig. Jac. Huyssen e.a. Sluiskil. Hengsten van 4 jaar: 1 Cantor van Absdale eig. C. A. Dekker, Axel (reser vekampioen! 2 Nico vair 't Hoogland, eig. A. Serrarens, Ossenisse. 3 jaar: 1 Acron van Frits, eig. Fa. F, Dekker, Axel; 2 Monty van Zandberg eig. J. Koster en J. Scheele, Vogel waarde. 2 jaar grote maat: 1 Radja van Cou- gors, eig. onbekend. 2 Benno eig. P. Dieleman, Zaamslag. 3 Ivo van de Zeedijk eig. Abr. Haak. idem. 4 Avenir van Trui. eig. M. Puylaert, Zuiddorpe. 2 jaar kleine maat: Iwan van Saeftinge eig. P. Boënne, Graauw; 2 Herseur van Alstein van dezelfde. 3 Certain van Karei, eig. A. Haak Zaamslag en W. Koster, Axel. 1 jaar kleine maat: 1 Nico van Rosa, eig. J. de Putter en E. Misseghers te Axel. 2 Don van Nico, eig. C. A. Dekker idem, 3 Clairon van Biervliet, eige P. den Hamer, Biervliet; 4 Carlo van Hau tain, eig. J. v. Hoeve, Sluiskil. 1 jaar, grote maat: 1 Hautain van de Koestraat eig. J. de Putter. Axel. 2 Albert van de Noot, eig. A. Haak, Zaam slag en J. Koster, Boschkapelle: Hengstveulens, geboren voor 1 Mei: 1 Lion van P. Dieleman, Zaamslag. 2 Frans van H. Wolfert, Terneuzen. 3 Nico van Zorgvliet van L. de Regt. Zaamslag. 4 Nico van de Blauwe Hoeve van Corn, van Hoeve, Groede. S Nico van J. d'Hooge, St. Jansteen. Idem geboren na 1 Mei1 Sultan van Coegors van gebr. Dieleman, Cougors- polder. Axel. 2 Franklin van Schoon- dijke van wed. J. RamondtWyns, te Schoondijke. 3 Odon van stallen de Dobbelaere. IJzendijke. 4 Vainqueur, van Capellepolder van J. de Putter, Axel. 5 Teddy van Victor Barbé, te Philippine. Hengsten met afstammelingen mins tens 5, hoogstens 8 van dezelfde jaar gang. 1 Karei van Certain vau P. Bo ënne, Graauw. 2 Nico van Annie van C. A. Dekker, Axel. Merries van 5 jaar en ouder grote maat. 1 Mila van Clairon van L. Dael- man Westdorpe. 2 Annie van Nico van Osw. Kerckhaert, Westdorpe, 3 Olga van Melo van C. Steyaert-Plasschaert, Graauw. 4 Diana van A. Murre van Drlel, Sluiskil. 5 Jeannette v. Claron v. L. Daelman, Westdorpe. Idem van 5 jaar en ouder kl. maat: 1 Bianca van Nico van A. Serrarens. 2 Connie van Marquis van L. Daelman, Westdorpe. 3 Clarina van Loose's Hof, van C. de Putter Axel. 4 Beauté van Zuiddorpe van Adh. van Waes, Zuid dorpe 5 Suzanne van Clinge van G. de Bacits, Schoondijke. 4 jaar grote maat: 1 Jeanne van 't Plakkebord A. Termote, IJzendijke. 2 Malise van Marquis, L. Daelman, West dorpe 3 Paula van Sas, C. Dekker Axel 4 Lot van P. de Koek de Bruyne, tc Hontenisse 5 Cora van Albain van F. dc Sutter, St. Kruis. 4 jaar kleine maat: 1 Monna van Montain van A. SalomoVerhage te Groede. 2 Rita van Schoondijke van A. VerhageHoste te Schoondijke. 3 Lucia van Zuiddorpe van Adh. van Waes, Zuiddorpe. 4 Fedora van J. Michielsen, Zaamslag. 5 Minerva van Marquis van P. de Caluwé—de Moor, Westdorpe. 3 jaar kleine maat: 1 Cora van P. Dieleman de Nood, Axel, 2 Elegante van Cougorspolder van P. Dieleman, Zaamslag'. 3 Astrid van de Belt van J. Dhuyvetter Hoek en Herseur van Clin ge van J. Kerckhaert Hengstdijk, 4 Frieda van de Notendijk van gebr. L. Christiaens, Terhole. 5 Olga van A Warrens, Hengstdijk. 3 jaar, grote maat: 1 Irma van Clai ron, gebr. van Mol, Graauw. 2 Flora van D. Dekker, Axel. 3 Vera van Annie van O. Kerckhaert, Westdorpe. 4 Mar griet van Axel van Iz. de Fevter de Mul Axel. 5 Fanny van Cyr. van Overloop, Zuiddorpe. 2 jaar grote maat: 1 Carla van Groede van A. SalomeVerhage, te Groede. 2 Florida van Loose's Hof van C. de Putter te Axel. 3 Caline van P. de Tollenaar de Feyter idem. 4 Ria van de Molenhoek van F. Brooymans, te Hontenisse. 5 Nelly van Annie van O. Kerckhaert, Westdorpe. 2 jaar kleine maat: 1 Mina van Veer hoek van Eug. de Badts te Oostburg. 2 Caroline van Melo van C. Steyaert- Plasschaert, Graauw. 3 Sipa van Peter van wed. J. van Cadzand, Axel. 4 Marianne van Melo van C. Steyaert- Plasschaert, Graauw. 5 Mina van Adh, van Waes, Zuiddorpe. 1 jaar grote maat: 1 Resl van Mo lenhoek van F. Brooymans, Hontenisse 2 Mia van Annie van O. Kerckhaert, Westdorpe. 3 Clairona van Duboishoeve van W. den Hamer, Axel. 4 Honda van Zaamslag van Pr. Verhelst, West dorpe. 5 Premiere van Nico van C. Dekker, Axel. 6 Irene van Dubois hoeve van W. den Hamer, Axel. 1 jaar kleine maat: 1 Jenny van Stella van Cyr. van Overloop, Zuid dorpe. 2 Farida van Jaap van E. de Moor, Zaamslag. 3 Nellie van W. Kos ter, Overslag. 4 Maria Christina van de Punt van M. Dieleman, Zaamslag.' 5 Ineke van Nico van G. Dekker, Axel. Merrieveulens, geboren voor 1 Mei: 1 Merrie van J. de Feyter, Axel.2 Annie van de Vergaertpolder van E. Dumoleyn, Philippine. 3 Lea van Pauw vliet van A. van Hoeve-Kaak, Zaamslag 4 Hanny van Zandenburg van F. Wau- ters, Langendam 5 Clairona van W. de Feyter, Axel. Geboren na 1 Mei: 1 Adi van Arrnie, van O. Kerckhaert, Westdorpe. 2 Juli ana van Capellepolder van J, de Putter, Axel. 3 Frieda van Oudepolder Adh. van Waes, Zuiddorpe. 4 Merrie van C. de Putte, Axel. 5 Sarina van Sluiskil van J. van Hoeve, Sluiskil. Merries met afstammelingen mins tens 3: 1 Anne van Nico van O. Kerck haert, Westdorpe. 2 Beauté van Zuid dorpe van Adh. van Waes, Zuiddorpe. 3 Martha van Jac. de Putter, Axel. 4 Sidona 11 van Ronde Jutten van M. v. Fraayenhove, Axel. 5 Tanny van A. Ramondt, AxelSluiskil. Vierspannen van een eigenaar: 1 L. Daelman, Westdorpe. 2 Wed. C. van Waes, Westdorpe. 3 A. Murre-van Driel, Axel. 4 Iz. de Feyter de Mul, Idem. Vierspannen van 2 eigenaars: 1 A. J. SalomeVerhage Groede en A. Ver hageHoste, Schoondijke. 2 P. Ver- helst. Westdorpe en J. van Hoeve, Sluis kil, 3 A. Termote, IJzendijke en Jac. Wijffels, IJzendijke. lerseke Limburgers op bezoek. Maandag komt het muziekgezelschap „Juliana" uit Heerlen voor drie dagen naar Yer seke, waar het de gast zal zijn van de leden der harmonie „Mozart" cn an dere muziekminnaars. Maandagmid dag worden de Limburgers op het ge meentehuis ontvangen en zullen daar na een boottocht maken naar de oester banken. Dinsdag staat o.m. een tocht naar Walcheren op het programma en een gezellige bijeenkomst in zaal Nolet. Dinsdagavond zal er door de Limbur gers gemusiceerd worden in het dorp. Woensdagmiddag vertrekken de „Julla- nisten" weer naar Heerlen. Intussen vragen we ons af of de Limburgers wel aan de stembus ge dacht hebben! St. Jansteen De kermis. Aan de volksspelen t. g.v. de kermis werden niettegenstaan de het slechte weer, toch nog door een flink aantal liefhebbers deelge- nomen-. De le prijs in de baankoers werd gewonnen door R. Heijmans. In de loopkoers voor kinderen behaalde O. Kindt de le prijs. Bij de volwas senen bekwam D. van Hoeij de le prijs. Bij de afdeling „zakken lo pen", wist O. de Moor op de eerste prijs beslag te leggen. Tijdens de grote baankoers had 'n mededinger het ongeluk tegen een boom aan te rijden. De renner bleef ongedeerd, doch zijn rijwiel werd in- eengedrukt. Een rondgang bij het pu bliek stelde hem schadeloos. Kloosterzande Geslaagd. Onze vroegere dorpsge noot Herman Cappendijk slaagde aan het St. Franciscus-College te Rotter dam voor het eindexamen 5-jarige HBS. Koewacht SOEPELER GRENSVERKEER OP MARKTDAGEN. De commissie der wekelijkse vlas- markt alhier heeft thans van de In specteur der I. en A. te Terneuzen, de toezegging gekregen, dat personen wonende in België de grens mogen pas seren tijdens de markturen. De betref fende zakenmensen moeten dus niet in het bezit zijn van een paspoort, doch kunnen op vertoon van hun eenzelvig- heidskaart de grens langs de douane post passeren. In verband met deze soepeler regeling zal de markt dus nog groter bezoek krijgen. Middelburg 30-JARIG AMBTSJUBILEUM. De heer S. Caljauw herdacht de dag, waarop hij voor 30 jaren de func tie aanvaardde van secretaris-penning meester van het bestuur der vereni ging De Ambachtsschool te Middel burg. Bestuur en leraren hadden ge meend deze dag niet ongemerkt voor bij te moeten laten gaan. In een daar toe ingerichte en rijkelijk met bloemen versierde zaal werd daarom gerecipi eerd. 's Namiddags om 3 uur werd de jubilaris, vergezeld van zijn zuster, mej. Caljouw, door een commissie van ont vangst de zaal binnengeleid, terwijl een strijkje van enkele leerlingen van de machinistencursus het Zeeuwse volkslied speelde. De zaal was geheel gevuld met leeraren en oud-leraren en hun dames. Wethouders Kögeler en van 't Westende en familieleden en kennissen van de heer Caljouw. Het eerst nam het woord de heer van Nederveen, voorzitter van het be stuur, die de jubilaris schetste als een Tn 1894 kwam de grote Theemsbrug bij de To wer te Londen gereed. De regering was er trots op, maar om eventuele ver rassingen voorbereid te zijn, besloot zij een kleine sleepboot in de buurt van de nieuwe brug te station neren; een bootje dat on middellijk hulp zou kun nen bieden, wanneer een oceaanstomer in botsing mocht komen met het fonkelnieuwe gevaarte. Vier en vijftig jaren zijn inmiddels verstreken en zeerobben van een nieu we generatie zijn hun voorgangers opgevolgde Maar de sleepboot mét bemanning ligt nog op precies dezelfde plaats als in 1894, altijd nog onder stoom en met de steven gewend naar de plaats, waar men de mogelijk heid van ongelukken niet uitgesloten achtte. Nooit heeft zij in actie behoe ven te komen. En wel om de doodeenvoudige reden dat geen enkele kapitein het in zijn hoofd haalde, zijn schip tegen eén van de peilers of tegen een ander brugdeel te be schadigen. De manschappen krijgen geregeld hun gage, maar hun dagen brengen zij in ledigheid door. Zij vissen wat, ze kaarten een potje en als ze erg veel werklust hebben, krabben ze zeepokken of mosselen van erg hoge scheepswanden Of ze hel pen parlevinkers hun wa ren aan de man brengen, terwijl ze sterke verhalen vertellen van het red dingswerk. dat zij in de afgelopen jaren hebben verricht Tot op de dag van he den heeft de exploitatie van de sleepboot de over heid een slordige twee en een half millioen gulden gekost. Brits flegma Robert Berry uit i het 'Engelse plaatsje Hack- bridge, een blonde vijf jarige knaap, raakte met zijn voet klem, toen hij in een boom klauterde. Zagen en beitels móesten eraan te pas komen om hem te bevrijden. Maar Robert wachtte het einde van de operatie niet af. Toen hij een minuut of vijf verveeld naar de werklieden gekeken had. viel hij op een dikke tak ln slaap. Auto-stokers. Wist U, dat U de be stuurder van een auto met „stoker" aan spreekt, wanneer U hem „chauffeur" noemt? Waar schijnlijk niet. Maar toch is het zo. Het woord chauffeur werd namelijk door de Fransen voor het eerst gebruikt met betrek king tot de bestuurders van stoom-auto's, die in derdaad moesten stoken, om hun karretje op gang te houden. Nooit heeft de titel zijn burgerrecht ver loren en geen mens zal er ook maar over den ken hem door een ande re te vervangen. Ook de chauffeurs zelf niet. "D0 nering werd hem een wandbord va/n Delfts blauw aangeboden. Mej. Caljouw werd een prachtige bloemenmand aan geboden. Het woord werd nu gevoerd door de directeur, dhr. E. Visscher, die in een geestige speech de grote verdiensten van dhr. Caljouw memoreerde. Namens de leraren en oud-leraren werden twee etsen aangeboden en mej. Caljouw wer den weer bloemen aangeboden. Ook de leerlingen van de machinis- tencursus en de Ambachtsschool bleven niet achter en na htm uitgesproken felicitaties toonden ook zij hun erken telijkheid door aanbieding van twee mooie boeken en bloemen. Na de pauze was het wethouder Kö geler, die de jubilaris complimenteerde en zijn grote verdiensten voor de Am bachtsschool van Middelburg schetste. De heer Caljouw betrad nu het spreekgestoelte, om alle sprekers zijn hartgrondige dank te zeggen. SLAG VAN EEN PAARD. De groenten- en fruithandelaar L. kreeg, torwijl hij naast zijn paard liep een zodanige harde klap tegen een zijner onderbenen, dat hij met een verbrijzeld onderbeen naar het zieken huis moest worden vervoerd. Zwanen in de vest. Door de doch tertjes van de burgemeester zijn vier zwanen te water gelaten in de Mid delburgse vesten, die zo lang het sier lijke gevogelte moesten missen. De „plechtigheid" werd behalve door veèl publiek, ook bijgewoond door het college van B. en W. De zwanen waren een geschenk van de firma's Jobse en Konraad. Binnenkort zullen er ook andere watervogels in de ves ten gebracht worden. Ooshurg Aanbetcding. Voor rekening van de diivcteur bouw cn woningtoezicht de heer C. Zuidweg, werd het bou wen van een woning met garage op gedragen aan de fa. Gebr. Versrraete alhier verdienstelijk bestuurslid in de functie diploma H.B.S. A. van secretaris-penningmeester. De voor zitter wenste dhr. Caljouw toe, dat hij nog vele jaren in goede gezondheid zijn onmisbare krachten zou kunnen geven aan de groei en bloei van de Ambachtsschool. Als blijvende herin- Stoppeldijk Geslaagd. Bij de examens aan het gemeentelijk Lyceum te Eindhoven, slaagde de heer A. Hendrikse voor het Philippine NIEUW LEVEN IN DE MIDDEN STAND. Het was een goede gedachte wat nieuw leven te blazen in de Midden standsbeweging. De vergaderzaal van Taalman droeg een feestelijk tintje en de gasten werden onthaald op een koffietafel. Zo had men al 25 personen bij elkaar gekregen, wat een goede vooruitgang betekend. Als spreker trad op de heer Mol uit Breda, die als hoofdgedachte behandelde de bekende spreuk van onze radio-priester in om gezette vorm van „verbeter de mid denstand, maar begin met je zelf". Al les gaat tegenwoordig een verandering tegemoet. Wij moeten samenwerken, anders blijven we aan handen en voeten gebonden. Wat anderen door hun organisatie kun nen bereiken kan ook door de midden stand bereikt worden, als deze de or ganisatie begrijpt. .Fel keurde spreker af, dat er nog velen onder de middenstand zijn, die zich schuldig maken aan het kopen en laten verwerken bij het grootbedrijf. Spreker stelde vast, dat de midden stand gedachtig moet zijn wat er on der de eerste Christenen onder elkaar gezegd werd, toen ^ij elkaar met raad en daad ten dienste stonden. Veder besprak de heer Mol nog ae Santosorganisatie, Direct waren er ver schillende leden die hun jaarlijkse steun toezegden. Alles bijeen was het een goed geor ganiseerde en tevens leerzame avond. Het schilderij Oud-Philippine. Tot onze spijt is er in ons raadsverslag van Dinsdag 29 Juni enigszins een fout geslopen. Hier werd vermeld, dat de schilderij van Oud-Philippine van 1536- een geschenk was van de parochie archief. Dat is niet geheel juist. Bedoelde schilderij is door de kun stige hand van G. de Krijger met de pen overgetekend. Dit kunstwerk werd de gemeente aangeboden. Gaarne ma ken wij hiervan melding, omdat „ere wien ere toekomt" hier niet onthouden mag worden. Sluiskil QNGEVEER veertien dagen geleden, jubelde het in de harten der vlas sers vanwege de stand van het vlas, dat op dat moment een oogst beloofde zoals sinds mensenheugenis niet was voorgekomen. De lengte was uitzonder lijk en de stand bijzonder zwaar, zo dat men algemeen verwachtte, dat het oogsten op mechanische wijze vlot zou kunnen geschieden, hetgeen een grote besparing op de kosten van ar beidsloon zou betekenen. De vlasoogst is dit jaar echter door het slechte weer ad rem zijn. Men zou de hier geschetste mentaliteit de „Rijkseenheids"-ziekte kunnen noem?- TAE HEER WELTER is erg boos geweest, toen zijn radiokwartiertje was mislukt. Hij sprak van een „zogenaamde" technische storing, daarmee aan dc K.R.O. iets heel lelijks toedichtend. Bij de K.R.O. blijken ook schriftelijke protesten te zijn ingediend. Prof. Kors verklaart ten antwoord daarop: „Ik kan categorisch verklaren, dat er van de kant van de K R.O. geen enkele opzettelijke poging gedaan is of een al te doorzichtige, onsportieve en laag- bij-de-grondse methode gebruikt is, om de heer Wel ters radiorede te doen mislukken. Wat gebeurde is louter het gevolg van een misverstand, mede te wijten aan het te laat komen van de heer Weiter. Het schijnt tegenwoordig behoorlijk te zijn maar aanstonds beschuldigingen te uiten van kwade trouw. Dit pleit niet voor dc kalmte cn het gezond verstand van de protesterende heren". We hebben de laatste zinnen onderstreept, die zeer TAE ONTHULLINGEN zijn niet van dc^ lucht. Wist U dat de Partijraad der K.V.P. op Maandagavond in geheime zitting bijeen is ge weest? Dat daar plannen tot een nieuwe koloniale oorlog zijn gesmeed? Natuurlijk was U dat onbekend. Hiermee zij U dat echter medegedeeld op gezag van „De Waarheid". We hadden het al gedacht. Een vriend, die lid van de Partijraad is, hebben we Maandag node op ons bridge-avondje gemist. Zijn vrouw zei op zo'n geheimzinnige toon, dat Frits op zakenreis was. dat we naderhand tegen elkaar zeiden: Daar zit wat achter. Gisteren kwam ik Frits tegen. Zijn opeenge klemde lippen omsloten een vrelijk geheim. Strijd- vuur blonk in zijn ogen. AI is de fantasie nog zo dol, „De Waarheid" achterhaalt haar wel. Kennis te Strodorpc. Dat het buurtschap Strodorpe een der actiefste buurtbewoners van Sluiskil bezit, is reeds herhaalde malen gebleken. We denken hierbij aan de bevrijdingsfees ten, inhaling burgemeesters, enz. Het feestcomité was reeds zo ver gevorderd dat sinds enkele jaren tijdens de West- dorpse kermis in een tent werd ge danst en deze dagen werden betiteld met „De Strodorpse kennis Het co mité heeft in het afgelopen jaar plan nen beraamd om de „kermis" een groter aanzien te geven en inderdaad is men er in geslaagd. Niet alleen de zweef voor volwasse nen, maar ook op een kindercarroussel heeft men beslag weten te leggen, te.- wijl naast de verdere vermakelijk heden nog traditiegetrouw op de be faamde bolbaan een bolletje zal wor den gelegd. Voorzeker heeft het co mité bij hun burgemeester een grote steun gevonden waarin diudelijk wordt dat Strodorpe niet als een kolonie dier gemeente mag worden beschouwd. IJzendijke Jubileumfeesten. Onder leiding van de burgemeester kwamen de voor zitters en secretarissen van zowat alle verenigingen uit onze gemeente op het stadhuis bijeen teneinde van gedach- vochtig weer is de kans ten te wisselen over het organiseren van de jubileumfeesten. Verschillende plannen werden naar voren gebracht en een commissie werd benoemd, welke volgende week bijeen zal komen om daaruit het bestuur te kiezen, dat deze plannen dan-verder zal uitwerken., Het belooft een heel program te worden. zwaar getroffen De hagel woedde door het te reld staande gewas en sloeg in Zeeland alleen al 400 H.A. met hagel- schade In West-Brabant werd aan ongeveer 100 H.A. hagelschade toegebracht. De stromende regen van de afgelopen da gen heeft in West-Brabant talloze prachtige percelen vlas tegen de grond geworpen en het voor kort nog zo golvende vlas vertoont een beeld, alsof men er met een reusachtige bezem door heen en overheen geveegd heeft. Van mechanisch oogsten zal in vele geval len nie:s meer kunnen komen, omdat de machines zijn ingesteld op het pluk ken van staand vlas. Oogsten met de hand zal practisch onvermijdelijk zijn, hetgeen een belangrijke stijging van de kosten met zich zal brengen. Naai het bureau van de Rijksland- bouwccnsulent ons mededeelde, bestaat thans alle kans, dat het onkruid onder het neergeslagen vlas gaat groeien. Bij aanhoudend op roken niét denkbeeldig. Tot nu toe is aar. het vezelgehaitc van het vlas niet vtel schade toegebracht, evenmin aan h;t zaad dab nog in vormings- staaiun verkeert. De sand van de tarwe is goed, van haver iets minder. De haver heeft voornrmelijk geleden door het optreden van h»t z.g. haveraaltje Grote haver- pluimfn komen dit jaar over het alge meen riet voor. De gerst staat goed. De stand van de aardappelen is minder, omdat grote hoeveelheden poters zijn verbroed, reden waarom minder poot- goed vordt verwacht dan in het voor gaand' jaar. Door het optreden van de bladraidkever en nadien van de voet ziekte valt de erwtenoogst erg tegen. De bie.en staan er vrij goed voor. SLUISKIL. Zondag 4 Juli. kermis le Strodorpe. Om 3 uur prijsbolling bij dhr Rob. Riickaert. Maandag 5 Juli. Kermis te Stro dorpe. JQS' JANWSEt Voordien zagen we mekaar 'nen keqr meer, hè? Maar ja, met ai dat sla- meur van dat burgemeesterschap en geraakt ge van de plaatse niet meer weg. 'k Versta dat!" Burgemeester Verkarre kent Man- ten's radde tong. Hij geeft er dan ook meestal de voorkeur aan van niet te reageeren, als het boertje hem nu en dan onderduims 'n neepe geeft. ,,'k Zie, dat ge uw appels ook al geplukt hebt. Manten. Nog 'n beetje wel gevaren?" „Dat gaat nog al. burgemeester, 'n goe soorte. Als ge'r noodi:; hebt voor den win ter ge en hebt maar tc, spreken, bur gemeester. Voor u aan den nauwsten prijs; dat weet ge, hè?" „Wel bedankt. Manten. Ik ben al voorzien. Daarbij nu dat uw me nage met 'n man vergroot is „Ah, ge weet er al van, burge meester?" ,,'k Heb dr entwat van hooren ronken, Manten. 'n Rappe kadée, heb ik gehoord?!" „Ja, burgemeester, dat mag ge- zeid zijn. Als ge van uw leven wat mankeert, hewel, laat hem u maar 'nen keer onder handen nemen. Als ie in veertien dagen tijd geen nieuwen gemaakt heeft van u, dan moogt ge zeggen, dat Manten Boone er geen aap van kent". „Ja, 'k heb ervan gehoord. Man ten. Te beter. Zulk 'n man hadden we noodig in Veerdegem". „Precies burgemeester. Ga maar binnen, burgemeester. En doe maar, of dat ge zoudt thuis zijn. En gij ook, ieffrouwe Margriete". Buik vooruit stapt de burgemeester binnen. Met 'n deftig buigingske volgt z'n dochter. Binnen staan Thea en Steven, die dit onverwacht bezoek lachend ston den af te loeren, het paar ernstig op te wachten. Met 'n genadig knikje groet de bur gemeester Thea: „Dag-e... meiske. Ook Margriete knikt Thea toe. Groote vriendinnen zijn de meisjes nooit geweest. Manten Boone is maar 'n klein koeboertje en Verkarre was altijd de „groote" boer. Vandaar dat de meisjes mekaar minder goed ken. nen. „En dat is zekerdoktoor Ste ven?" informeert burgemeester Ver karre, terwijl ie op den jongen dok toor met uitgestoken hand toetreedt. Steven maakt 'n kleine buiging: „Om u te dienen meneer de burge meester". En eerbiedig drukt ie de hand van Veerdegem's burgervader. „Zoo, zoo", knikt de burge meester, terwijl ie Steven van kop tot teen opneemt. Het vluchtig onderzoek schijnt mee te vallen. Want met 'n tegemoetko mend gebaar stelt burgemeester Ver- ka-"e z'n doe' 'rr voor: „M'n doch- tc Margriete". Opnieuw maakt St,evcn 'n buiging: „Aangenaam". Blozend doet Margriete 'n stap naar hem toe, stamelt iets wat Steven niet verstaan kan, terwijl ze hem de hand reikt, die de jonge doktoor plecht statig drukt. Daarmee is de kennismaking afge- loopen. Manten heeft dat spelletje met z'n slimste oogen staan aan' -n. Ennehet Is hem t niet ont gaan, dat die boonestaak tan 'n Mar griet 'n beetje raar deed, als ze Ste ven 'n hand gaf. Maar ja, 't kind heeft altijd al 'n beetje raar gedaan „Zet u, burgemeester. Zet u, ief frouwe Margriete". Meteen heeft Manten de noodige stoelen bijgesleeptom de voorname be zoekers rond den tafel te installeeren en wel zoo, dat kozijn Steven nevens ieffrouwe Margriete komt te zitten. Met nog 'n buigingske naar Steven en 'n buigingske van Steven naar haar zijn ze gaan zitten. Thea heeft er de voorkeur aan ge geven naar de achterkeuken te gaan. Ze heeft die Margriete Verkarre nooit goed kunnen uitsi.aan. En wat heeft ze nu zoo voornaam te doen tegen kozijn Steven? „En ge gaat 'n glas drinken, bur- gemeestere op de 'kennismakinge met mijnen kozijn? Thea. haal 'n fiessche uit de kelder. Van mijnen besten, hè En glazen. Allei, vooruit meiske". Schoorvoetend gaat Thea naar den kelder. Achterovergeleund zit burgemeester Verkarre met z'n stok tusschen de beenen Steven nog eens op te nemen. „Zoo, zoo. knikt ie voldaan. Ennezoudt ge 't hier in Veerde gem kunnen gewoon worden, meneere den doktoor?" „Zeker, meneer de burgemeester" glimlacht Steven. Manten vindt klaarblijkelijk dat het voor hem tijd wordt van ook eens 'n woordeke te placeeren. Temeer om dat ie liever heeft, dat Steven zoo weinig mogeliik den mond open doet. Dan -opt ie ooi: n kans van z'n eigen te verklappen. Met 'n burgemeester, hij mag dan nog z»ó dom zijn als Verkarre, valt er toc'i altijd op te passen. Daarbij, komt Manten tus schen, ie en heeft niet vele tijd om z'! eigen hier te vervelen". ,Ja ja ja, beaamt de burge meester. 'k Heb het vernomen, dat doktoer Steven wel zijn werk heeft". .Ie gaat Veerdegem beroemd make:,", pocht Manten. Dat vooruitzicht schijnt den burge meester niet geestdriftig te maken. Liever zou ie zélf Veerdegem beroemd make,. Maar hoe? Dat is de vraag. In z'n hart moet ie bekennen, dat, ie daartoe weinig kans ziet. Dasrom geeft ie Manten dan ook maak gelijk. „Ja! Ja! Inderdaad! Inder daad Bu-gemeester Verkarre is niet vele van :egs. Daaróm bepaalt ie zich meesb.1 met 'n vettige: Ja ja ja! OnJertussóhen heeft Thea 'n flesch wijn boven gehaaid, glazen op tafel gezet en vol geschonken. - .Als 't li b'icft. m gemfcster. Als 't u blitit, ^rirouwe Marg-icte". 'n Beetje plechtstatig worden de glazen tegeneengestoten. Juffrouw Margriete heeft daarbij de gelee u- heid gevonden om opnieuw 'n vrien delijke buiging te maken voor dok toor Steven en er 'n kleur van te krijgen als 'n pioen. „Ja, ja knikt burgemeester Verkarre voldaan. Gezondheid, Manten. Gezondheid meneere de doktoor!" „Op de uwe, burgemeester", klinkt Manten tegen. En mei 'n zekere plechtigheid van z'n stoel opstaande besluit le: ..En dat Veerdegem nog lange z'n burge meester zou mogen houden". Met 'n voldanen glimlach knikt bur gemeester Verkarre: „Ja... ja... ja..." Profijtig likt juffrouw Margriete aan haar glas. Verkarre daarentegen bijt smakelijk door. Manten ziet de gelegenheid schoon om den burgemeester mild te stem men voor z'n nieuw bedrijf. „Zulk 'n burger-ess r cn bo.-.teat cv niet meer in geen tien uren in 't ronde. (wordt vervolgd) herfsti burige bij het zus wegviaduó lichtende t inboezemdi kan bevan van iets, i verkeerde de, toen verkoren van O. L. malen her die vanzei vaardige en het du dc versch werden.

de Stem | 1948 | | pagina 2