Burcht van de Christelijke gedachte Zesdagenrenner Lapébie Tour=natie juichen deed R.K. Z.VI. Het vrijheidsideaal behserst Indonesië Bilaterale met V. overeenkomst S. getekend IN 'T KORT „ScHaduw-Kommandantura in Berlijn De C.V.P. heeft wind in de zeilen en werk voor de boeg woningbouw vereniging bRUW rneuzen ■LAAT ÏHT ■f- ise wAeweRi NU ZLARM VIERDE JAARGANG No. 1116 ZATERDAG 3 JULI 1948 SCHULDEN Koel De moorden op Malakka Uit de pas Wie kent van dit spel de regels PROl. ROMME: Ook geen overwicit van onze bajonetten! MEI betrekking tot hem gesfde vragen uit de vergadering, er- klaarde prof. Romme. dat afg'tu- deerden van de Middelbare Stool voor tropische cultures zeer we in Indonesië een positie zullen kuten Diefstal van f 50.000.- 500000 Oekraïners bestrijden de Sovjets Geen belemmering voor vrije concurrentie RONDE VAN FRANKRIJK Gezapige rit naar Nantes - Leiderstrui opnieuw van eigenaar verwisseld De Nederlanders nog steeds in de karavaan Amerika heeft 8 milliard ovr l'IT BEVER enlaan 18 15 en 8 uur: Isan Arthur. lacht lang 14 jaar I 5.30 en 8.30 It beroemde |elvyn Dou- achter dit teld was te- Jek.... doch |slepend ge- (18 jaar) 7 Juli om |ar nieuwste 603-O en zo gees- ,aan zien! |il! Een film Indag 4 Juli Ifilm die zal leen duizend Juli aanvang 802-O [reenwood. ven 14 jaar. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26r Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. (Van onze Brusselse correspondent) WIE, bij de inhuldiging van het gedenkteken van Edward Anseele stich ter der sociaal-democratische arbeidersbeweging in 't Gentse en bij le ven Minister van State tienduizenden jongere en oudere socialisten, man nen en vrouwen, door de stralen in stoet ziet opstappen, kan zich een ogen blik afvragen of er, buiten die massa, nog voldoende politiek-actieve lieden zijn om een andere beweging te dienen en haar programma uit te dragen. Meer bepaald kan men zich daarbij ook afvragen welke werfkracht de Christelijke Volkspartij (C.V.P.) regeringspartner van de socialisten heeft en koe het met deze erfgenaam van de vroegere Staatskatholieke partij gestaan en gelegen is. Het antwoord op die vraag werd o.i. gegeven door het jongste jaarlijks jongste jaarlijks congres van de C.V.P. Va de enthousiaste kermiscoogres- sen van Brussel en Antwerpen, ging het jongste congres der C.V.P., na één jaar regeringswerk met de so cialisten, door binnen de muren van de Vurige Stede Luik, Het congres zelve was niet vurig, het was eerder kalm en bedaard en het verliep zon der grote woorden en al te scherpe debatten. Wie er was kreeg de indruk dat men zich een uitstapje naar de Maasstad getroost had om er te ver nemen, dat men het over alles roe rend ééns was, ook over het samen gaan in het regeringswerk met de socialisten, dat regeringsbeleid zelve incluis. In de loop van het jongste Jaar werden 35.000 nieuwe leden Ingeschre ven, waarvan 10.000 vrouwen. Dat 43% van het ledental vrouwen zijn. verhinderde mej. Vertonghen, adjunct algemene secretaresse van de partij, niet aan te dringen op verdere poli tieke scholing van de vrouw. Alge meen dient die ledenwerving voort gezet, al is men in de partij van oor deel, dat ook aandacht dient besteed aan de voorlichting der leden, in de strijd tegen de te overwinnen marxis tische gedachte. Dat zowel de contactcommissie en het studiecentrum van de partij als het nationaal Comité goed werk ver richten .heeft bepaalde christelijke bladen niet verhinderd het C.V.P .-be leid regelmatig te critiseren. Aan een partijblad, dat o.m. die critiek zou kunnen ontzenuwen, blijkt evenwel niet te denken. In zuiver democratische zin worden zonder enige bedilzucht, door de par tij sociaal-economische hervormingen voorgestaan in het bedrijfsleven en de onderneming: de ondernemings raad, een nieuw statuut voor naam- WIE HEEFT niet ooit in zijn leven eenz een beetje schuld aan een meer welgesteld vriend gehad, maar wie van ons zou eraan denken deze schuld niet zo spoedig mogelijk, zijnde een „ere schuld" af te betalen? Waar we het eigenlijk even over willen hebben is dit: Rus land leende van Amerika drie ijs- brekers en 28 marine-vaartuigen en vergat die tot nu toe terug te geven. Krachtens de leen- en pachtovereenkomst moet Rusland ook nog 11 milliard dollar aan de V. S. betalen, maar ook in deze blijven de Sovjets in gebreke. Bedenk daarbij, dat Amerika al het geleende oorlogsmateriaal aan Rusland cadeau gaf, als „goede vriend"! Dit alles openbaarde Marshall tijdens een persconferentie. Hij gaf verder weinig commentaar, hetgeen ons dan ook begrijpelijk voorkomt. IAE RADIOBERICHTEN voor Land- en Tuinbouw (iedere dag om half een) komen voortaan ook Zondags om één uur. TN DE AFGELOPEN WEEK sneuvelden in Indië: Sold. M. M. B. Arts uit Mill. Sold. J. de Hamer uit 's-Heer Arendskerke. Sold. N. Hendriks uit Roggel (L.) Sold. J. A. Jacobs uit Weert. JTNGELAND heeft voorgesteld, dat Frankrijk, de V. S. en de S.U. Tito zullen uitnodigen de Donau-con- ferentie te Belgrado bij te wonen. JJE BENELUX, Frankrijk en Enge land zullen waarschijnlijk in de komende herfst beginnen met geza menlijke radio-uitzendingen. TAE SNELTREIN Barcelona-Madrid reed op een goederentrein. Vijf personen kwamen om het leven. AMNESTIE bij de Troonsbestijging van de Regentes is nog geenszins een vaststaand feit. Hierover wordt het advies van de rechterlijke macht ingewonnen. J}E KERMIS te Goirle (en de drank) was U. uit Tilburg zo naar het hoofd gestegen, dat hij een agent met een dolk neerstak. - DER LEIDERS van de Griekse revolutie van 1944 werd in Athene 55 maal ter dood veroordeeld. AN CYPRUS mogen 24.000 Joodse emigranten binnenkort naar Palestina gaan. aldus deelde Berna- dotte officieel mee. TAE COMMISSIE VAN NEGEN, is thans weer volledig in ons land teruggekeerd. JJET EERSTE TRANSPORT, een Hillegomse groentenauto, is bij Helmstedt door de Russen toegelaten. gEN Weersverwachting, vanavond: geldig tot Vrij zwaar bewolkt met hier en daar een onbetekenend buitje. Afnemende wind tussen West en Noordwest. Aanhoudend koel weer Vandaag zon onder 21.03 uur. Maan onder 17.42 uur. Morgen zon op 4.26 uur. Maan op 1.50 uur Zon onder 21.02 uur. Maan onder 19.06 uur. Maandag zon op 4.27 uur. Maan op 2.24 uur. De Schrijver loze vennootschap, de organisaie van de landbouw, de handel en nering Alles dient daarbij op samenwerking afgestemd, met raadgevende techni sche deelneming van de arbeier in het economisch beleid. Dat tiles is boven de ondernemingen te overkoepe len door een coördinatie, vaarln voor etatistische oogmerken geen plaats wordt gelaten. Op politiek gebied maakte te ver kiezingszege van 1946 van de C.V.P. de partij der totale democrat.», die het erfgoed van de christelijk-iuma- nist.ische beschaving behoedt. D> zege zelf was een veroordeling der foerale en communistische partijen en ronde de noodzakelijkheid aan van iimen- werking met de socialistische lartij. Op het stuk van de Koningskwestie doet de C.V.P. geen toegevingo. Is het vraagstuk een politieke kestl«, zij moet ook aldus opgelost, innen het raam van de grondwet, ndien de tegenstanders eveneens o hun stuk blijven, moet de C.V.P. eduld oefenen tot ze een meerderheid aalt. Liet regeringswerk is intussen vrucht baar gebleken, ook al blijft er nog veel te doen op het stuk der gezms- en huisvestingspolitiek, en op dat van de zuivering en repressie. Hier dient veel onrecht hersteld en moeten overdreven ongelijke straffen geëffend worden. Ter verzoenng kan de toepas sing van de Lejeune-wet die toe laat rouwmoedigen na uitboeting van 1/3 hunner straf voorlopig in vrij heid te stellen goede uitslagen op leveren. In afwachting wordt ei, zoals een interpellant zegde, verder ge maaid. De wederopvoeding betekent niets, talrijke gezinnen werden moreel en zedelijk geschonden en er hebben nog steeds publieke fusillades plaats. Wil de C.V.P. niet onvoorwaardelijk de spons vegen, zij blijft de partij van de onrechtvaardigheid DE CHRISTELIJKE GEDACHTE an dit 'n overzicht heten van de ac tiviteit en de toestand van de par tij het congres hechtte er eensgezind zijn goedkeuring aan ",n een atmos feer, die schril en gunstig afsteekt tegen de ruttentikkerij van andere oongressen, waarvan de lawaaierig heid slechts twijfel aan de toekomst mogelijkheden der betrokken partijen of bewegingen poagt te verbergen. De C.VP. heeft wind in de zeilen en vaart recht door zee. Daarom ook kon de dhr. Matsen, ondervoorzitter der K.V.P. en Nederlands afgevaardig de, vol vertrouwen de hoop uitdruk ken verenigd te blijven in de burcht der christelijke gedachte, de laatste verdediging van West-Europa. Hij zegde dat onder luid en langdurig applaus, ook vanwege de afgevaardig den uit Frankrijk, Luxemburg, Italië en Oostenrijk. p* EWAPENDE Chinese verzetslie- den hebben het dorp Koelai aan gevallen, waarbij drie personen ge dood werden. Zij lieten aanplakbil jetten met de leuze: „weg met het Britse imperialisme". Het was de grootste tot dusver op Malakka uit gevoerde aanval en hij verried „nauw keurige organisatie". De politie heeft de aanvallers te ruggedreven, toen zij het politiebu reau aanvielen. Te Berok, zo werd verder gemeld, is een Chinese rentmeester door vijf personen neergeschoten. Er wordt melding gemaakt van het vinden van communistische emble men door de politie. TAE RUSSISCHE AUTORITEITEN IN BERLIJN hebben Mevr. Schroeder, de waarn. burgemeester, bevolen in het vervolg slechts rekening te hou den met de Sovjet-verordeningen. Dezelfde Mevr. Schroeder zal worden uitgenodigd a.s. Donderdag deel te nemen aan de bijeenkomst van de 11 West-Duitse premiers over het instellen van een constituerende Vergadering. TAE MINISTER van Sociale Zaken, heeft een commissie voor bezits- spreiding geinstalleerd. „Welvaart is ais mest, zij is niet goed als zij niet gespreid is", zei de voorzitter, prof. Cobbenhagen met de woorden van de filosoof Bacon. pROF. ROMME heeft Donderdaavond te Deventer, o.m. gesproken over zijn bevindingen bij zijn reis laar Indonesië, die hij mede ondernam om de houding te kunnen bepalen va de K.V.P. bij de komende Regeringsvorm. DESNOODS ZONDER REPUBLEK. OPREKER STELDE VAST, dl de Kamermeerderheid de grodge- dachte huldigt, dat de nieuwe rchts- orde de gebiedsdelen van ons lad in en buiten Europa als gelijkberéntig- den wil beschouwen. Allen in Indonesië, die als Inone- siërs denken, willen vrijheid als taat, eenzelfde vrijheid als in Nederl. \>rdt genoten. Het vrijheidsideaal belerst het staatkundig denken van all In donesiërs. Daarmede is in de Indonesche zaak niet alles in kannen en kriken, doch wie het zou wagen, vol te lou den, dat Nederland in de te verrij gen Unie een overwicht zou mrien behouden, stuurt aan op het doo:nij- den van de hand met Indonesië, :e!fs al zou men dat overwicht willenloor drijven op de punt der bajonetln. Er is, aldus pro'f. Romme, en oplossing mogelijk, dank zij tk de tot dusver gevoerde Regerins- politiek. Onze Regering diit vast te houden aan het begitel van Linggadjati: een federae, op te bouwen met de Indonesiste deelstaten verenigd onder ct koninklijk gezag. De Indonesiërs moeten weten.dat Nederland een blijvende band wil. Dat laatste dient te gebeuren, ahhet moet ook zonder de republiek. Nederland en Indonesië zijn o; el kander aangewezen in een groeiade wereldhuishouding. Daarover mo< en kan worden gesproken met Incne- siërs, die dit willen begrijpen. Het moet komen tot een duuriam verband met Indonesië, dat aai de wereld ten voorbeeld gesteld tan worden. HET ALLERLAATSTE. blijven vinden, mits zij bezield zijn met pioniersgeest en daar geen „ge spreid bedje" verwachten. Omstandigheden zouden er toe kun nen en moeten leiden, te eniger tijd opnieuw over te gaan tot een politiële actie, die evenwel dan zou leiden tot een opnieuw vervreemden van niet- revolutionaire Indonesiërs. Prof. Romme meende tenslotte, dat het communisme in het algemeen geenszins vat heeft op de Indonesiërs, doch het communisme in Oost-Azië is begonnen te stoken en het is de taak der Nederlandsch-Indische regering, daartegen op te treden. DE ROL VAN MEVR. SCHROEDER TAAAR staat het dan met even zo- veel woorden: op de rug van één vrouw moet in de allernaaste toe komst een gevecht ten einde worden gestreden, waarbij de inzet de' Euro pese vrede is en misschien wel de wereldvrede. Wordt deze tot dan toe vrijwel onbekende Mevr. Schroeder de speelpop in Russische handen en zal zij misschien tegen wil en dank kastanjes uit een gloeiend vuur moe ten halen, die anderen er met moed wil hebben ingegooid? In afwachting van de gebeurtenis sen zullen we ons bij de feiten be palen. Engeland, Frankrijk en Ame rika hebben in de Westelijke sectoren van Berlijn een ..schijn-kommandan- tura" in het levn geroepen, een schaduw-Militair u-estuur, dat overi gens door de verschillende Regeringen nog niet werd erkend. Een gebeuren, dat wel' niet langer dan een of twee dagen op zich zal la ten wachten, is de splitsing van het Berlijnse bestuur in twee deien. En weer rijst de vraag: waar zal Mevr. Schroeder dan terecht komen? Eveneens is opvallend, dat dê Ber lijnse kwestie voor de eerste maal door Truman en Marshall op z.g. Ka binet-niveau is besproken, wat wil zeggen, dat er de aller-officiëelste be langstelling in Amerika voor is be toond. De voedselvoorziening door de lucht gaat op grote schaal door. zelfs kolen worden in het Berlijnse Olym- QISTERENNACHT werd uit de kan- toren van het Visserijbedrijf te IJmuiden een bedrag van 50 mille gestolen. Het loon van het personeel, f 23000 en f 18000 kasgeld was de buit met nog tien briefjes van duizend in een verzegelde enveloppe. Gewapend met zuurstofcylinders en branders drongen de dieven, die kennelijk goed de weg wisten in het gebouw, binnen en zij forceerden de kluis. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor. pische Stadion afgeworpen. Ook ons land heeft te kennen gegeven, dat het zonodig enig voedsel ter beschikking van de uitgehongerde stad wil stellen. Rondom Berlijn wordt hoog spel ge speeld; de inzet is duidelijk genoeg, maar de spelregels zijn met een arg listige sluwheid verborgen gehouden. /ANDER DE auspiciën van het „Oekrainisch Hulpcomité in Bel gië" is door twee uit de Oekraine ge komen officieren van de UPA, het te gen de Sovjets strijdende ondergrond se leger in dat land, een lezing voor een groep journalisten gehouden. Kapitein Wernjehora en Luitenant Jane hebben een overzicht gegeven van de militaire operaties van de mo menteel 500.000 man sterke UPA. De ze hebben indertijd ook de Duitse in vallers fel bestreden en zij opereren thans over een uitgestrektheid van 8000 km2. Hun strijdmacht is ver deeld in vier groepen onder het op perbevel van Generaal Taras Tchup revika. Beide officieren zullen zich naar een raadszitting van de UPA be geven, welke binnenkort „ergens in het buitenland" zal worden gehouden TN HET MARSHALL-PLAN is erin voorzien, dat ieder hulpbehoevend land een tweezijdige overeenkomst sluit met de Verenigde Staten, waarin de concrete hulpverlening wordt geregeld. Er is eerst wat strubbeling geweest bij het opstellen van die bilaterale overeenkomsten. Men vreesde, dat de Ver enigde Staten zeggenschap verlangden in de inwendige aangelegenheden der betrokken staten. Door voortgezette onderhandelingen zijn de moeilijkheden nu opgelost. Het ene bilaterale verdrag na het andere komt tot stand. En zo heeft gisteren ook de ondertekening plaats gehad van de verdragen met Nederland en met België. In het verdrag, dat gisterenavond in Den Haag werd getekend door Mi nister van Boetzelaer en de Amerikaanse ambassadeur, verplicht Nederland zich zo goed mogelijk te trachten om die maatregelen te nemen of te hand haven, die nodig zijn om een doelmatig en practisch gebruik van alle hulp bronnen die haar ter beschikking staan te verzekeren. O.a. door het nemen van maatregelen, teneinde vermogensbestanddelen en de opbrengsten daar van, toebehorende aan Nederlandse onderdanen en aanwezig in de V. S. aan te wenden tot passend gebruik ter bevordering van het gemeenschappelijke Europese Herstelplan. De Nederlandse regering zal zo goed mogelijk trachten om haar munt te stabiliseren, een gezonde wisselkoers in te stellen of te behouden, haar over heidsbegroting in evenwicht te brengen zodra zulks uitvoerbaar is, een in terne financiële stabiliteit te creëren of te behouden. Ook is overeengekomen, dat de Nederlandse regering zakelijke practijken en op de internationale handel betrekking hebbende overeenkomsten van particuliere en overheidslichamen tegen zal gaan, wanneer deze vrije con currentie belemmeren, de toegang tot markten beperken dan wel monopo listische controle bevorderen, in alle gevallen, dat dit een storende uitwer king mocht hebben op de verwezenlijking van het Marshall-plan. Verder is overeengekomen, dat de beide regeringen overleg plegen om trent projecten in Nederland voorgesteld door onderdanen van de V. S., waarvoor tevens een deviezenregeling wordt getroffen. Als deel van de ambassade der V. S. zal een speciale economische missie van Amerika zich in Den Haag vestigen. (Van onze speciale verslaggever). NANTES, Vrijdagavond. r'UY LAPEBIE, de praatgrage, zesdagenrenner van formaat en deswege de lieveling van de Parijse wielerfans heeft 't vandaag klaar ge speeld! De gladde vogel klopte elf concurrenten voor de eerste plaats, waaronder Impanis, Matthieu, Bobet, Lazarides en Ronconi die de sterk ste sprintbenen hadden en bezorgde aldus „la douce France" de eerste overwinning. TAE AMERIKAANSE Minister an Financiën, Snijder, heeft bekid gemaakt, dat het begrotingsoversiot uit over dit belastingjaar (19)). 8.419.469.843 dollar bedraagt, het giot ste begrotingsoverschot, dat ooitin de geschiedenis der V. S. is vooie- komen. Het Congres heeft aan het Minie- rie van Financiën opdracht gegein om van dit overschot een bedrag \n 3 milliard dollar over te boeken n.r het nieuwe belastingjaar. Dit bedig zal beschikbaar worden gchoutn voor uitgaven ten behoeve van at Europese Herstelprogramma. pxRANKRIJK kon trouwens dubbel juichen, want zijn wielerzoon Bo bet, die het al zo goed gedaan had in de twee vorige ritten en ook nu weer in de voorste gelederen eindig de, zal morgen gele-trui-drager zijn! En zo is dus vandaag in vervul ling gegaan, wat ik gisteren sugge reerde: Frankrijk heeft zijn étappe- winnaar pius een leider in het alge meen klassement, méér dan voldoen de om wielerminnend of beter gezegd 't lood geslagen wielerminnend Frankrijk in pure aanbidding neer te doen knielen voor deze twee landge noten. Jacques Goddet slaakte een zucht van verlichting en was tegelijkertijd verrukt over dit dubbele succes. Geen wonder overigens, want zijn blad be leeft morgen een oplage als nimmer tevoren en nóg enthousiaster, nóg dichter bevolkt zullen de wegen, stra ten. pleinen èn de wielerbaan in La Rochelle Zaterdag zijn. als de kara vaan op weg gaat voor de vierde étap pe, die slechts 162 km. meet en in ver band waarmede het startsein voor het vertrek eerst om twaalf uur in de middag gegeven wordt. Vluchtkoers ■yOOR de eerste maal sinds het ver trek in Parijs, scheen de zon. De temperatuur bleek met sprongen te zijn gestegen, zodat het nu heel wat aangenamer was om in de karavaan te rijden dan de voorbije dagen. Ik dacht: nu zul je vandaag eens grappen beleven van die Italianen. Maar niets van dat alles geschiedde. Het werd spoedig duidelijk, dat de werkelijk groten zich 't in deze der de rit eens niet moeilijk zouden ma ken. Hadden zij zich in Parijs-Trou- ville en daarna in de étappe naar Dinard te veel ingespannen en spaar den zij zich nu voor de zware ritten, die straks na Biarritz beginnen? Het moet wel zo geweest zijn, want er kon uitlopen wie wilde en dat gebeurde nogal eens maar behalve Impanis en nog enkele minder beken den, sprong niemand uit het grote peleton. dat vrij gezapig, onderling keuvelend, kalm voort reed, naar de vluchtelingen toe, Het deed een beet je vreemd aan, maar de ploegleiders hadden het nu een keer aldus voor geschreven! De voorsprong tussen de uitlopers, waarbij zich slechts één Italiaan, Ron coni, bevond en waaronder het in feite verder slechts tussen Belgen en Fransen ging, die voorsprong nam op de duur uitzonderlijke vormen aan, want het werd er tenslotte ene van 14 minuten, toen de wielerbaan in Nan tes, naar Petit Breton geheten, de renner, die veertig jaar geleden een paar ronden van Frankrijk won, was bereikt. Het geheel had meer van een onder linge overeenkomst, een soort gewa pende vrede gehad, want laten we eer lijk zijn, tot nog toe zijn geen hoge gemiddelden gereden. En we bevin den ons toch nog altijd op slechts ge accidenteerd terrein. Ik zei al, dat we vandaag met een vluchtkoers te doen hebben gehad. In derdaad, maar ook niet meer, want van strijd, werkelijke strijd, is niets gekomen, dat beseft ge des te beter, wanneer ge de uitslag onder de lou pe genomen hebt. Neem het de lui echter maar eens kwalijk! Een kleine 5000 kilometer moeten worden afgelegd, waarvan pas circa 800 km. achter de rug zijn. En dan naderen daar in de verte reeds de Pyreneeën, dit regiment van scherprechters waarvoor zelfs de groot sten een eerbiedwaardige bewonde ring koesteren. Daar kwam dan nog bij dat op deze derde dag het wat ik zou wilien noe men afvallingssysteem begon. Nummer laatst, te beginnen met de derde étappe tot en met de achttiende, valt immers automatisch af! Het wordt dus nu wel een gedrang in de achter hoede! Verheugend verschijnsel J)aarom is het zo gelukkig, dat de zes Nederlanders het zo goed met elkaar kunnen vinden en bereid blij ven over en weer hulp te verlenen. On tegenzeggelijk hebben Franken en Pauwels die het meest van node, want vandaag is het aldus, dat na hen nog slechts vijf renners komen! Doch ik heb goede hoop, dat zij morgen een paar treden omhoog zullen gaan op de klassementsladder. Moed hebben ze alle zes meer dan genoeg: daarvan geven zij meer dan voldoende blijk en tegenslagen wisten ze moedig en gezamenlijk het hoofd te bieden, ook zonder de Luxemburgers. En dan, het zal toch niet iedere dag een pechdag zijn, al Is daar dan buiten hun schuld voor een groot deel het bandenmateriaal schul dig aan! Hadden we maar betere tuben IJ ET MAG bekend worden veron- dersteld, dat Nederland in de laat ste tientallen jaren vóór de tweede we reldoorlog veel zorg besteedde aan het verbeteren van zijn woningtoe standen en dat, mede door de helpen de hand der overheid, de huisvesting, één der eerste economische behoeften van de mens hier, in vergelijking met vele andere landen, op hoog peil stond. Van een woningtekort was, in het algemeen gesproken, geen sprake. Deze toestand, welke in de ogen van de mens van deze na-oorlogse tijd, een ideaal genoemd kan worden, werd echter door het uitbreken van de oorlog radicaal veranderd. Hei economische leven in de ganse wereld werd zodanig ontwricht, dat op het gebied der huisvesting geen mogelijk heid bestond de ingeslagen goede weg te volgen. De materialennood vertoonde een progressieve stijging en de gehele bouwnijverheid kwam practisch stil te liggen. De funeste gevolgen hiervan bleven niet uit. Het normale bevolkingsaccres en duizenden jonggehuwden konden geen huisvesting meer vinden. De ver woesting door bombardementen be schietingen enz. van een onnoemelijk groot aantal woningen, deed het acute vraagstuk nog enorm t-oenemen. Zeer velen gingen bij anderen inwo nen met de hoop dat het wel niet zo lag zou duren voor zij in een eigen huisje zouden zitten. Voor de overgro te meerderheid van hen is deze hoop ijdel gebleken. Zij zitten nog bij an deren in, met alle daaraan verbonden onaangenaamheden. (Denk alleen maar eens aan de keuken-conflicten). Schier hopeloze taak TAe overheidsorganen worstelen dage- lijks met geweldige problemen op dit gebied en zien zich voor de schier hopeloze taak geplaatst het ontstellen de woningtekort in te lopen. Het is dan ook niet te verwonderen dat de spreekuren van de burgemees ters, leden van huisvestingscommissies enz. telkenmale in het teken van de heersende ernstige woningnood staan. En steeds weer komen de betrokken functionarissen voor de onmogelijk heid te staan om het ieder naai de zin te maken. En ofschoon door hen gestreefd wordt naar een striktp rechtvaardig heid bij de verdeling der beschikbare woonruimte, blijkt in de practijk dage lijks, dat het publiek niet te overtui gen is, dat geen elementen van bevoor deling aanwezig zijn. Het publiek, ofschoon ten nauwste geïnteresseerd bij de oplossing van het probleem, kent nog vee] te weinig van de schier onoverkomelijke moeilijkhe den, die doorworsteld moeten worden om tot oplossing ei-van te komen. Het is er zelf niet genoeg bij betrokken en komt daardoor maar al te gauw tot ondoordacht en ongerechtvaardigd kankeren. Niet alleen bij het verdelen der be staande maar vooral ook voor het ver krijgen van nieuwe woonruimte komt dit tot uiting. Aanleiding hiertoe is veelal de verschillende mate van initiatief van de gemeentebesturen om tot verruiming van de woning markt te komen. Afgezien van de mo gelijkheid dat er gemeenten zijn die op dat gebied niet voldoende initiatief aan de dag leggen, wordt meestal uit het oog verloren, dat deze weer gebon den zijn aan de door boven hen staan de instanties geregelde contigentering en de wijze van verdeling daarvan. Een regionale vereniging JJaarover kan ik enige frappante bij zonderheden mededelen Na afloop van de rit had ik namelijk een kort gesprek met Piet Moeskops. „Ontevreden, zo zei hij, ben ik niet. want de jongens doen geweldig hun best en de moraal is uitstekend. Maar zij worden door pech achtervolgd. In de drie ritten bben zij ai 25 keer han-'enpech gehad. Vervol» on naz. 3) f* Dovenstaande overwegingen zijn me- de aanleiding geweest tot het in het leven roepen van de Kath. Z.-Vl. Woningbouwvereniging. Ontstaat hierdoor enerzijds een toe te juichen verbetering in het gebrek aan woningwetorganisaties in ons ge west, anderzijds wordt hierdoor de mo gelijkheid geopend de bevolking, door lidmaatschap van deze vereniging, zelve bij het woningprobleem en d» productie te betrekken en actief daar aan te doen deelnemen. Om de belangenbehartiging der le den op zo breed mogelijke basis te kunnen dienen, risicospreiding zo groot, mogelijk te maken, algemene onkosten te drukken en de levensvat baarheid te vergroten is de vorm van een regionale vereniging gekozen wel ker werkgebied zioh over geheel Zeeuwsch Vlaanderen uitstrekt. Wil de vereniging succes boeken met haar pogingen bij te dragen tot de op lossing van de woningnood dan zal natuurlijk haar ledental zo groot mo gelijk moeten zijn. Wie lid kunnen worden, wat de voor waarden daarvan zijn en hoe de ver eniging werkt en wat zij zich ten doel stelt zal in een volgend artikel worden I besproken. Medegedeeld kan vast worden, dat alle inlichtingen hieromtrent ook gaar ne zuilen worden verstrekt door het secretariaat de vereniging: Groenen dijk 71 te Kloosterzande. STEENLEGGING YPELAAR Als geen bijzondere omstandigheden in de weg komen, zal de plechtigheid van de eerste steenlegging aan het in wederopbouw zijnde seminarie Ypelaar plaats vinden op Maandag 25 Juli in de namiddag. De karavaan te Caen, de meest geteisterde stad in Frankrijk. Gino Bartali leidt bet peleton.

de Stem | 1948 | | pagina 1