K Russen verlaten Bestuursraad Katholiek Protestant Particuliere woningbouw f=- L Na drie jaarde laatste Russische Arabieren verwerpen vredesvoorsel iars 1ER VAN JER DE N PAS OP! It 2QUOEN ONSKUN- HEtlVEH MET DIE I LICHT VIERDE JAARGANG De K.V.P. en de middenstand C\P DE LIJST der K.V.P. is aan bekwame middenstanders een goede plaats ingeruimd; de heren Bachg, Hooy en van den Heuvel genieten terecht het voile ver trouwen var} hun standgenoten. Niet dat deze mannen als verte genwoordigers van de middenstand hun intrede in de Kamer zullen doen. Ze zullen er zetelen als VOLKS-vertegenwoordigers. Maal ais er vraagstukken aan de orde komen, die speciaal de midden stand raken, dan kunnen zij met volledige kennis van zaken spre ken. Het feit. dat de K.V.P. deze mannen op de lijst heeft gebracht bewijst hoe zeer ze de midden stand waardeert. Alle neigingen tot te ver gaande staatsbemoei ing heeft de K.V.P. steeds gecou peerd. In zijn kortstondig optre den als Minister van Economische Zaken heeft Prof. van den Brink reeds getoond, dat hij de over heidsbemoeiing wil opruimen, waar dat met het oog op het al gemeen belang en de verdelende rechtvaardigheid maar enigszins mogelijk is. Ook de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie wordt zodanig opgezet, dat alle resten van de nood-economie uit de be zettingstijd kunnen verdwijnen. Van groot belang is 't ook voor de middenstand, dat er kindertoeslag komt voor kleine zelfstandigen. De K.V.P. effent de weg ervoor. Ze heeft het Staatkundig Centrum een regeling laten ontwerpen, die de regeerders de goede weg wijst op dit moeilijke terrein Bij de behan deling van de grote belastingwet ten stond de woordvoerder der K.V.P. op de bres voor een recht vaardige behandeling van de klei ne kapitaalbezitter. Kortom, bij haar bemoeiingen ten bate van 't volksgeheel, verliest de K.V.P. de rechtmatige belangen van de mid denstand niet uit het oog. Mid denstanders, kent uw lijst. Het is lijst EEN! Nieuwe financierings regeling Prof. Aalberse bediend DistributienieuWs De nieuwe bonnen TWEEDE KAMER Boter en kaas niet van de bon Spreekverbod voor Primaat vait Hongarije Geen devaluatie ingevolge „Economische sanenwerking" KOLIEK Laconiek RONDE VAN FRANKRIJK Nog steeds koel ileerde agd met pen- 9515-oo. ïedie! on Ameche I lioot, dat t aar. j elling: 8 u. Idagvoorstel- ir. 500-0 en Mau- der M.P.E.A. rmenderhand d 7 en 9 u.; 501-0 igelijks van 501-0 Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J- v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A- J. J. M. Mes: Mr. H. B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland tuerende vergadering bijeen te roe pen vóór 1 September a.s., waarna generaal Koenig een schema voor een bezettingsstatuut aan de vergadering voorlegde. Generaal Clay zeide, dat deze bij eenkomst de eerste was van een reeks onder een Regeringsstructuur, waar onder het Duitse volk zelf groten deels verantwoordelijk zal zijn voor het beheer van zijn eigen zaken. Hij deelde mee. dat de verkiezingen vol komen vrij zouden zijn en dat er op iedere 750.000 inwoners één afgevaar digde zou komen. Het zal een federa listische Regeringsvorm worden met een democratische Grondwet met als doel het uiteindelijk herstel van de Duitse eenheid. De Gouverneurs behouden de vol gende bevoegdheden: 1. de Duitse buitenlandse betrek kingen; 2. de controle over de bui tenlandse handel; 3. uitoefening ge- zagscontrole over Ruhrgebied, indus trie. demilitarisatie en „zekere tak ken" van wetenschap; 4. bescherming van de bezettingstroepen en 5. waar borg dat de Grondwet zal worden na geleefd. Donderdag a.s. zullen de elf Duit se premiers de plannen voor de W. Duitse constitutie tesamen bespreken, waarbij dan Mevrouw Schroeder, de waarn. burgemeester van Berlijn, zal worden uitgenodigd. We kunnen er verder kort over zijn; Duitsland heeft hiermee, krachtig ge holpen door de Westerse Mogendhe den, een eerste belangrijke stap gezet op de terugweg naar de vrije demo cratische eenheid van land en volk. De voorbereiding biervan was al gele gen in de geldzuivering, de ernstige tegenkanting van de Russen te Ber lijn is het zekerste bewijs, dat West- Duitsland op de goede weg is. Dat het zo moge blijven! Leveranciers en consumenten juichten, toen het bericht bekend werd, dat de melk voortaan zonder bon mag worden verkocht. Weg alle romp slomp van administratie, inlevering en weggeraakte bonnen. De melk boer steekt de vlag uit. T\E MINISTER van Wederopbouw, heeft een nieuwe financieringsre geling bekend gemaakt ten behoeve van de particuliere woningbouw, die in de plaats van de „Financierings regeling woningbouw 3947" komt. Het hierin gevolgde systeem als zodanig wordt niet veranderd, wel worden nauwkeuriger regelen gegeven, spe ciaal in verband met de herbereke ning van de bijdragen bij wijziging van de exploitatie-mogelijkheden. Hierbij wordt rekening gehouden met verandering van huurprijzen en kosten van levensonderhoud. Verder wordt duidelijk vastgesteld, dat de uiteindelijke afrekening van de on- rendgble topkosten na 10 jaren zal plaats hebben. In vergelijking met de bestaande financieringsregeling brengt de nieu we een beperking van de maximale inhoud der woningen. Vervolgens is naast de mogelijk heid, dat het Rijk voorschotten geeft om de gemeenten in staat te stellen leningen als tweede hypotheek te verstrekken, thans een bepaling opge nomen, krachtens welke aan de ge meenten garanties kunnen worden verstrekt, indien deze de voor de hy potheek-verlening nodige middelen op andere wijze dan door rijksvoorschot ten verkrijgen. De nieuwe regeling biedt voor het hypothecair crediet een grotere zeker heid, terwijl ook de exploitatie-moge lijkheid enigszins verbeterd is. pROF. MR. J. P. M. AALBERSE is op advies van zijn geneesheer voor zien van de laatste H.H. Sacramen ten der stervenden. Prof. Aalberse, die als minister, staatsraad. Kamerlid, voorzitter van de Tweede Kamer en als Rijksbemid delaar is opgetreden, is momenteel 77 jaar oud. Rectificatie In de gisteren gepubliceerde bon- nenlijst behoort te staan: Bonkaarten KA, KB, KC 808; 016 algemeen: 1 ei. 017 algemeen; 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. Bonkaarten KD, KE 808; 031 algemeen: 1 ei. 032 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gram korstloze kaas. Een technische storing was oorzaak dat deze bonnen juist in omgekeerde volgorde stonden aangegeven. Ofschoon in de officiële aankondi ging van de voorlopige opzeg ging der melkdistributie sprake is van consumptiemelk en consumptie melkproducten, schijnt enig misver stand te zijn gerezen over de vraag, welke producten nu zonder bon mo gen worden verkocht of betrokken. Ten overvloede zij er daarom op gewezen, dat alleen die producten vrij zijn, die tot nu toe op melkbon konden worden betrokken. Boter en kaas blijven dus op de bon, evenals eieren, die door enkele detaillisten, zoals gebleken is, tot de melkproduc ten zijn gerekend. TPEGEN Kardinaal Mindszent.v, pri maat van Hongarije, is een spreek verbod uitgevaardigd. Thans is bekend geworden, dat het gehele Hongaarse episcopaat op 24 Ju ni ten paleize van Kardinaal Minds- zenty in Boedapest bijeen is geweest om de uiterst zorgwekkende positie van de Kerk in Hongarije te bespre ken. De zitting duurde voort tot in de late avonduren. TN DE VERGADERING DER WEEDE KAMER vermoedelijk de laatste van dit college in zijn huiige samenstelling is het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 16 Apr 1948 te Parijs ondertekende verdrag nopens Europese economische samenwcking z.h.s. aangenomen. TV/ïEN KENT het snorkende adres van Gerbrandy, Welter, Gerretson c.s., waarin niet minder wordt gevraagd dan het voor de rechter slepen van een aantal ministers en oud-ministers wegens grondwetsschennis. De Tweede Kamer heeft het geval laconiek opgevat. Overwegende, dat kennisneming door de leden van de inhoud van dit adres voor de arbeid van de Kamer van belang zou kun nen zijn, besloot ze het neder te leg gen ter Griffie, ter inzage van de le den. T\E OLIFANT SHEILA uit het dierenpark te Emmen was ziek en de ziekte bleek na onder zoek te zijn koliek en verstop ping door 't verorberen van te veel zand en stenen. Sheila kreeg een clysma, bestaande uit zes em mers lauw zeepsop, met slangen in de ingewanden gepompt, Daarna nog een injectie achter het oor van een dosis, genoeg voor drie zware paarden en toen was het af wachten. De resultaten zijn niet uitge bleven: Sheila is een enorme hoe veelheid zand en stenen kwijt ge raakt en staat nu weer blakend gezond te pronken voor alle be zoekers van het dierenpark in Em men. Qok de naar objectieve beoordeling strevende Protestant kan uit dit boek ontzaglijk veel leren. Hij draagt niet minder een ballast van vooroorde len mee, waarmee hij het katholieke gemoed vaak kwetst. De rustige be toogtrant van Dr. van de Pol versnelt zich bijwijlen tot nadrukkelijke veront waardiging, als hij zo'n vervalsing van leer en streven der katholieken signa leert. Die oudbakken praatjes moesten toch onderhand eens de wereld uit! Waar hier iemand aan het woord is, die zo uitdrukkelijk ook zijn geloofsge noten hun fouten weet voor te houden, moge de Protestant ook het in liefde tot hem gesproken woord beluisteren en ter harte nemen. ïn het laatste deel van het werk laat Dr. van de Pol duidelijk zien, hoe de Katholieke Kerk op grond van haar wezen en haar zending onmogelijk kan meedoen aan de oecumenische congres sen en de Wereldraad der Kerken. Herstel van de orde in de Christenheid is slechts mogelijk door terugkeer tot de volle gemeenschap met de Kathol- lieke Kerk. Deze opvatting sluit geens zins uit, dat de Kerk geen grote be langstelling koestert voor het streven naar meer eenheid in de Christelijke wereld, voor zover ze buiten haar ge meenschap leeft. „Zoals de vervreem ding, die tussen de Christenen ont staan is, overwonnen kan worden, kan en moet ook de vervreemding over wonnen worden, die tussen de kerken is ontstaan. Ws< de menselijke zijde betreft is er aan beide zijden schuld te bekennen en dit Ss feitelijk ook reeds meer dan eens gebeurd. De ka tholiek zal bij alle persoonlijk schuld besef echter nooit spreken van de schuld van de Kerk. Als de Kerk ge zaghebbend spreekt, zal zij nooit schuld belijden. Zij zou echter wel kunnen verklaren, dat katholieken als indivi duele christenen mee schuld hebben aan het ontstaan en aan het voort bestaan van de vervreemding".... 70 raakt dit boek tal van vraagstuk ken, welke in het huidige Neder land onderwerp van levendige en ook wel verbitterde discussie zijn. Het is te wensen, dat vele ontwikkelde katho lieken en protestanten er kennis van nemen, de heldere betoogtrant en de klare logica op zich laten inwerken. We geloven, dat het dan de verhou ding katholiek-protestant op een zui verder basis zal stellen. Het Christe lijk dilemma Katholieke Kerk-Refor. matle blijft dilemma. Die waarheid mag niet verdoezeld worden. Maar des- Met de ruggen gekromd en alle spie ren gespannen vertrekken de ren ners van de Place du Palais Royal te Parijs. T)E MINISTER - PRESIDEN1 van Transjordanië heeft gistere) ver klaard. dat de Arabieren de Vedes- voorstellen van Bernadotte nie heb ben aanvaard. Volgens het Arabische blad Mis ri" behelsden zij o.m.: 1 vereiging van Transjordanië en Palestia. 2. Hiervan twee onafhankelijke taten te maken, een Joodse en een Arabi sche. 3 De Joden krijgen Gallilt. de Arabieren de woestijn van Notl. 4. Haifa wordt vrijhaven, over laffa 'wordt later beslist. 5. Bestuur over Jeruzalem door de V. N. 6. Orich- ting van een centraal comité tt be slechting van geschillen. De Arabieren accepteren nu een maal nooit het bestaan van een Jodse Staat, terwijl de Joden naturlijk strak aan de erkenning van sraël zullen vasthouden. Hoe graaf Rrna- dotte uit deze impasse denkt i ko men. is allerminst duidelijk. F het einde van het Bestand nader met onheilspellend rasse schreden! Weersverwachting, geldig tot vanavond: Veel overdrijvende bewolking. In de kuststreken nog een enkel regenbuitje. Overigens overwe gend droog weer. Matige wind uit N.W. richting. Vandaag zon onder 21.03 uur. Maan onder 16.19 uur. Morgen zon op 4.25 uur. Maan op 1.27 uur De Nederlands-Luxemburgse ploeg vóór 't startschot valt. Links in lichte truien de Nederlanders Franken, Janssen en Fanwels. De drie andere Nederlanders zijn op deze foto niet zichtbaar. (Zie voor vervolg kol. 6 onderaan»

de Stem | 1948 | | pagina 1