Berlijn niet voor de Veiligheidsraad Lijst Nederlandse renners streden eensgezind tegen pech Een Blok nieuw Oostelijk onder Tito? Inmaak-suiker, cacao en zeen Haagse brieven Straffe woorden m Engels Lagerhuis IN 'T KORT een- r Britse bezetting na 25 jaar ten einde .VIERDE JAARGANG No. 1114 DONDERDAG 1 JULI 1948 2Vz millioen uitgehongerden com Nog koel Grote knoeierij met spaarbrieven Nieuwe bonnen Melk voorlopig de bon van Te lage melkprijs 1947 gecompenseerd De samenwerking Waarom JoegoSlavië 30 millioen dollar krijgt Proces Kravchenko uitgesteld Palestina RONDE VAN FRANKRIJK Bartali toonde wat hij waard is - Bakker werd 't zwaarst geteisterd Pauwels en Franken nog net op tijd binnen Roosendaal en de Benelux Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 1 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel» 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. AY/ij zijn niet bereid ons door bruut geweld of door chantage te laten intimideren". Dit was de bood schap, die Eden namens de oppositie, welke hem luide toejuichte, door de Engelse regering aan Moskou wilde doen weten inzake de Berlijnse blokkade. „Indien wij ons thans zouden terugtrekken, zou het gevolg voor ons gezag en dat van onze geallieerden in West-Europa catastro faal zijn". heid van hulp der Dominions bij dit waarlijk niet gemakkelijke werkje. Men kan hierin overigens, al naar be lieven, wel of geen „verscherping van de Britse politiek in zien. Men schat, dat Amerika momenteel ongeveer 1000 ton goederen per dag door de lucht aanvoert. Men bedenke echter, dat er dagelijks 1800 ton voed sel nodig is Gisteren hebben de drie bevelheb bers elkgar ontmoet te Frankfort. Van het behandelde is nog niets bekend, doch welingelichte kringen nemen aan dat vooral Frankrijk een belangrijke verklaring over het gevolgde beleid zal afleggen. Het is sinister inmiddels te vernemen, dat het communistische blad „Rundschau" het heeft bestaan te schrijven, dat de „Luchtbrug" al leen maar dient om nog meer goede ren uit Berlijn naar het Westen te roven! EDEN HAKTE ER dus nogal in met zijn verklaringen. Hij wees vooral met nadruk op de gevolgen, die zelfs een weifelen van de Westerse bezet ters in Berlijn zou kunnen hebben voor Oostenrijk: dan zouden de Rus sen in Wenen wel eens hetzelfde spel letje kunnen herhalen, zo zei hij. Toch kon hij zich niet indenken, dat het Kremlin de oorlog wil, hoewel hij zich niet ontveinsde, dat de blokkade een openlijke daad tegen de geallieer den was. Bevin begon namens de Regering mee te delen, dat hij het voorstel van Trygve Lie om de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen van de hand wees. Hiermee schaarde hij zich dus duidelijk aan de Ameri kaanse zijde. „Ik geloof, dat men geprobeerd heeft, hoelang onze zenuwen het uit zouden houden; niets wijst erop, dat zij kapot zullen gaan". Dus ook de heer Bevin sprak straf fe woorden en hij eindigde zijn be schouwing met te zeggen, dat de En gelse Regering er zich niet bij neer zou leggen, indien de Russen van plan waren 2'i millioen mensen uit te hon geren met de enige bedoeling een chaos te verwekken teneinde een po litiek voordeel te behalen. Geen woorden alleen AA AAR het blijft van Engelse zijde niet bij woorden alleen. De toe voer van levensmiddelen door de lucht gaat nog steeds door en de Brit se Regering heeft met Canada, Aus tralië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland contact opgenomen over de mogelijk- TLTINISTER GIELEN heeft de prijzen van „JAPI" aan de winnende scholen, die oud papier inzamelden uitgereikt, De eerste prijs van f 20 per leerling ging naar Krimpen a.d. IJssel en de 2de van f 15 naar Lekkerkerk. In ons verschijningsgebied kreeg Hank bij loting een prijs van f 500. Deze school mocht meeloten, om dat de leerlingen in de maanden Maart en April gemiddeld tenmin ste 1 kg. per leerling' hadden inge zameld. Voor hen is dus het oud papier geworden tot „goud pa pier". Het Orkest zonder Naam luis terde de plechtigheid op en Her man Broekhuizen zong ten de kin deren met hem): Oud papier voor Japi, Dank U Mevrouw, dank U, Mijnheer: volgende week dan kom ik weer! We zingen het hem na, uit volle borst. "JE COMMISSIE van Goede Diensten heeft aan de V.N. gerapporteerd, dat Nederland weigert het compromis voorstel van Australië en Amerika in overweging te nemen. JA INK HO EST kan genezen worden door een luchtreis op ongeveer 2000 meter hoogte gedurende een uur Dit is de nieuwste in Amerika toege paste methode. JN ENGELAND werken de stakers weer. Maar de noodtoestand blijft voorlopig van kracht. yLAG HALFSTOK" van Lunshof werd gisteren vrijgesproken. Mr. van Heuven Goedhart moet als eiser de kosten van het geding beta len. TJET ENGLANDSPIEL zal door een vanwege de Minister van Oorlog geïnstalleerde commissie worden on derzocht. Voorzitter is Mr. K. J. On- nen. JJE „KOTA BAROE" komt morgen waarschijnlijk vroeg in de Rotter damse haven. De ontscheping begint dan om II uur. jgURGEMEESTER KALFF, van Krommenie liet een begraalplaats met eigen graven ontruimen voor in dustrie. 't Kantongerecht sprak hem wegens gebrek aan bewijs vrij van grafschennis, doch sprak over „een onbehoorlijke mentaliteit". JJET TOERISME in België wordt bevorderd door: toeristen kunnen treinabonnementen van 5 of 14 dagen kopen en per 1 Juli wordt de belas ting op verschillende vermakelijkhe den verminderd. JJE AARDBEVING in Japan heeft vierduizend mensenlevens gekost en 13.000 gewonden. Twee en vijftig steden en dorpen zijn getroffen, ruim 47.000 huizen werden vernield. J^OG TWEE SCHEPEN zullen repa- triërenden uit Indië naar ons land brengen: de „Sibajak" en „Willem Buys", die resp. op 17 en 22 Juni uit Batavia zijn vertrokken. geldig tot Weersverwachting, vanavond: Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk hier en daar nog enige lichte regen. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord Weinig verandering van tempera tuur. Vandaag zon onder 21.03 uur. Maan onder 15 uur. Morgen zon op 4.24 uur. Maan op 1.10 uur. „Niet voor lange duur" JE MOET MAAR DURVEN, zouden wij zeggen. Voorlopig staat in elk geval vast, dat de Russen het bestaan om maar eventjes 4000 brood-nodige goederen-wagons van het Westen (eigendom van anderen dus) in hun zone vast te houden. Ook hiervan kan Sokolofsky natuurlijk beweren, dat het „niet voor lange duur" is het lijkt ons toch een eigenaardige ma nier van „Leentjebuur spelen". Kort samengevat zijn er dus mo menteel drie grote kwesties rondom Berlijn: 1. de geldzuivering, die vol gens de laatste verklaring van Soko lofsky niets met de rest te maken heeft en gemakkelijk (o zo!) kan wor den opgelost; 2. de opzettelijke stop zetting van het verkeer per as en per boot en 3. de uithongering van het HET STEEKSPEL BERL'JN nsiraomloemtr raar yw-eerlyn tfgevwdeW geallieerde deel van Berlijn, waarop de Russen in hun verklaringen van gisteren zo goed als niet de nadruk hebben gelegd. Sommige ingewijden vinden zulks een „gunstig" teken. Misschien is dat ook wel zo, maar wij zullen zo vrij zijn ons vooralsnog te bepalen tot de „ongunstige" werkelijkheid daar aan hebben we dan toch onze handen al overvol. V erzekeringsinspecteur in arrest pEN GROTE KNOEIERIJ met „spaarbrieven" is in West-Bra bant ontdekt. In verband daarmee is de zich ingenieur noemende verzeke ringsinspecteur v. d. L. gearresteerd. De man heeft jaren in Breda ge woond, doch was sinds kort verhuisd naar Wassenaar. Hij wordt ervan verdacht premies achter te hebben gehouden. Naast deze verduistering wordt hij verdacht van valsheid in geschrifte. In die zin namelijk, dat hij buiten weten der verzekerden de bedragen op de spaarbrieven verhoogde. In sommige gevallen met een paar dui zend gulden. Zijn bedoeling zou het geweest zijn met het plegen van deze manipulaties om hogere provisies in bezit te krijgen. Talrijke boeren in West-Brabant zijn de dupe geworden van deze knoeierijen. 7 x ÜLK DER VOLGENDE bonnen geeft recht in het tijdvak van 4 t.m. 17 Juli 1948 tot het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 896: 004, 00C vlees: 100 gr. vlees. 005 vlees: 300 gr. vlees. 007-1 brood: 800 gr. brood (geldig t.m. 10 Juli). 008-1 brood: 200 gr. brood (geldig t.m. 10 Juli). Alle bonkaarten: 010 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 011 algemeen: 100 gram bloem. 012 algemeen (inmaak): 500 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz., of 500 gr. versnaperingen. 013 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. BONKAARTEN KA, KB, KC 808: 016 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 017 algemeen: 1 ei. 018 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 019 algemeen: 50 gr. cacao. 020 algemeen: 200 gr. rijst (voor inlevering). 021 algemeen: 250 gr. zachte zeep en 250 gr. soda. b 027 reserve: 800 gr. brood (gel dig t.m. 10 Juli), b 0.28, c 030 reserve: 500 gr. boter of margarine of 400 gr. vet. c 029 reserve: 400 gr. brood (gel dig t.m. 10 Juli). BONKAARTEN KD, KE 808: 031 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 032 algemten: 1 ei. 033 algemeen: 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet. 034 algemeen: 100 gr. cacao. 035 algemeen: 200 gr rijst (voor inlevering) 036 algemeen: 500 gr. zachte zeep en 500 gr. soda d 037 reserve: 800 gr brood (gel dig t.m. 10 Juli), e 039 reserve: 500 gr. bloem. TABAK- EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808 75 Versnaperingen: 200 gr. versna peringen of 200 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 78 Versnaperingen: 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Reserve E Tabak: 50 gr. scheer zeep of 100 gr. scheercrême of 400 gr. snel-scheercrême. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 808 (bijz. ar beid a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van strook K. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig Op Donderdag 8 Juli zullen broodbonnen worden aangewezen op de volgende wijze: Op de A-kaarten 2000 gram, op de B-kaarten 2800 gram, op de C- kaarten 2200 gram, op de D-kaar- ten 800 gram en op de E-kaarten 600 gram. Per 14 dagen ontvangt dus de A-groep 3600 gram, de B-groep 6000 gram. de C-groep 4400 gram de D-groep 2000 gram en de E- groep 800 gram. De bonnen 020 en 035 algemeen voor 200 gram rijst moeten uiter lijk Zaterdag 10 Juli bij de détail list van wie men gewoon was dit artikel te betrekken worden inge leverd. Zij, die met vacantie zijn doen er goed aan de bonnen op 7 Juli. wanneer zij in hun woon plaats in verband met de stem ming zijn, in te leveren. De bon Reserve E tabak voor scheerzeep enz. blijft tot nader aan kondiging geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Juli worden gebruikt. TJE MINISTER van Landbouw, Vis- serij en Voedselvoorziening heeft, naar officiéél wordt medegedeeld, be sloten in afwachting van een defi nitieve beslissing, welke eerst in het najaar kan worden genomen, wanneer er meer gegevens bekend zijn over de vooruitzichten van de krachtvoe- dervoorziening en de uitkomsten van de teelt van ruwvoedergewassen met ingang van Donderdag 1 Juli de distributie van consumptiemelk en consumptiemelkproducten voorlopig op te heffen. Voor de aflevering van melk, be stemd voor verwerking, b.v. tot con sumptie-ijs, chocolademelk e.d., blijft het stelsel van toewijzingen tot nader order gehandhaafd5! Bestaande melk- verwerkingsverboden, zoals b.v. heti^„ AT, verbod tot het verwerken van melk j D® y,an in brood, blijven eveneens gehand- chenko („Ik verkoos de Vrijheid haafd. j is gisteren voor het Tribunaal van De verwachting bestaat, dat ook ge- 1 Parijs voor geweest. Van de opgeroe- durende de a.s. herfst en winter de Per» of zich gemeld hebbend getuigen opheffing van de melkdistributie ge- j a charge van „achter het stalen handhaafd kan blijven. scherm" was er niet een verschenen. Er kunnen zich echter omstandig- zaak is uitgesteld tot 18 October, heden voordoen, zoals een tegenval- lende melkproductie of een belangrij- j ke toeneming van het verbruik, wel ke mede met het oog op de belangen JJET DEENSE SCHIP de „Skog- van onze export van zuivelproductenhaug" liep met Kerstmis niet op de wederinvoering van de melkdistri- i een mijn (zoals men meende). Het JAE REGERING heeft besloten eer bijslag van 17 millioen gulden, be doeld als compensatie voor de te lage melkprijs 1947 aan de rechthebbende veehouders zo spoedig mogelijk uit te betalen op grondslag van f 12.50 per melkkoe. Uitgezonderd zijn de melkkoeien, die uitsluitend voor zelfverzorgings- doeleinden worden gehouden. De aan vang der uitbetaling kan in Augustus worden verwacht. JfEN VERWIJT, dat de K.V.P. van zekere zijde telkens naar het hoofd geslingerd krijgt, luidt: Ge hebt u bij voorbaat reeds vast gelegd op samenwerking met de P. v. d. A. Daardoor zijt ge de gevangene der P. v. d. A. Heeft Schermerhorn zelf niet gezegd, dat we de K.V.P, inzake de Indone sische politiek telkens hebben moeten meezeulen? Inderdaad, Schermerhorn heeft dat gezegd Die zegt zo veel. Maar de kringen, die het verwijt ma ken, zijn niet bepaald gewoon woorden van Schermerhorn als "n evangelie te aanvaarden. Waarom doen ze het nu dan wel? Alleen omdat hun voor dit verwijt geen andere argumenten te dienste staan De K.V.P. legt zich in deze ver kiezingsstrijd op geen enkele vorm van samenwerking vast. Ze strijdt voor haar program. En als na de stemming haar medewerking wordt gevraagd voor de Kabi netsformatie zal ze haar program leggen naast dat van de forma teur. Indien er dan voldoende pun ten van overeenstemming blijken te bestaan, zegt ze: Ik doe mee. Dat is de juiste en de zuivere procedure. Het is ook onze wens. dat zo veel mogelijk partijen in staat en bereid zullen blijken een gezond vooruitstrevend program te schra gen. Waarbij we de communisten natuurlijk uitzonderen. Een prio ri wegstoten van een grote en in vloedrijke partij als de P. v. d. A. in de oppositie zou zeker niet in het landsbelang zijn. In liberale kring beseft men dat trouwens ook. De Nieuwe Rott. Ct., plei tend voor een kabinet op brede basis, schreef dezer dagen: „De oplossing van 1946 was nog altijd beter dan een kabinet, waarm de P. v. d. A. geen zitting zou heb ben gehad. Op deze wijze immers werd de scheidslijn tusen socialis ten en commun;-"'en met wie de P. V. d. A. op zich zelf geen enkele gemeenschap begeerde scherper getrokken. Anderzijds be tekende het dragen van verant woordelijkheid door de vertegen woordigers van de socialistische bevolkingsgroep een belangrijke waarborg voor de sociale rust hier te lande". Deze woorden van liberale zijde zijn duidelijk genoeg. W', 23 Juni is de trein BataviaBandoeng 3 km. ten Oosten van Tjikampek ge derailleerd als gevolg van sabotage. Onmiddellijk na de ontsporing werd de trein beschoten door een bende die van vuurwapenen was voorzien, ten ge volge waarvan enige doden en gewonden zijn te betreuren. Direct na het gebeuren werd met man en macht gewerkt om de trein weer op de rails te kragen. Overzicht tijdens deze werkzaamheden. rpE WASHINGTON wordt vernomen dat Joego-Slavië mogelijk 30 mil lioen dollar van Amerika zal ontvan gen als bijlegging van een reeds lang bestaand geschil tussen beide landen over geldelijke afspraken. Dit klinkt in verband met de jong ste gebeurtenissen op zijn zachtst ge zegd een beetje „eigenaardig" en toch is de zaak doorzichtig als glas. Joe- go-Slavië had nl. de laatste maanden aanspraak gemaakt op .50 millioen dollar activa, die in 1941 tijdens de Duitse invasie in Joego-Slavië „be vroren" werden. Nu had Tito voor 20 millioen dollar aan Amerikaanse be zittingen genationaliseerd, waarmee Amerika natuurlijk geen genoegen nam. De toegevendheid van Tito en de zijnen op dit punt moge men dan al in verband brengen met de houding ten overstaan van Rusland en-of de Kominform (juister gezegd waarschijn lijk: ten opzichte van zijn eigen land en van het Marshall-plan), feit is dan toch maar, dat men besloot nu toch OER 1 JULI 1948 zullen de Britten ophouden enig gebied in Palesti na te bezetten, aldus staat te lezen in een proclamatie van de Britse op perbevelhebber in Palestina, Lt. Gen. Mac Millan. Hiermee eindigt dan de Britse bezetting van het H. Land, wel ke 25 jaar heeft geduurd. De haven Haifa is aan de Joden gis terenmorgen overgedragen. De secre taris-generaal van de Arabische Liga heeft verklaard, dat de besprekingen zullen worden voortgezet met als ba sis de geheime voorstellen van Ber- nadotte. Hij meende, dat de strijd zou worden voortgezet, wanneer vóór het einde van het Bestand geen bevredi gende op lossing, voor beide partijen aanvaardbaar, was geworden. De ko ningen van Transjordanië en Saoedi Arabië hebben verklaard, dat zij broe de Amerikaanse aanspraken op die 20 millioen dollar te erkennen. Het ge volg is dan natuurlijk, dat Joego-Sla vië de haar eerlijk toekomende 30 millioen dollar per omgaande uitbe taald krijgt. Argwanende lieden beweren nu mis schien, dat het Tito voorlopig alleen om de centen te doen is. Daar kan men dan tegenin brengen, dat zowel Tito als Moskou nogal het een en an der zouden hebben geriskeerd met hun felle nota's over een weer. En dan de plannen, die volgens de voorlopige berichten schijnen te be staan, om een tweede Oostelijk Blok in te stellen van Joego-Slavië, Bulga rije en Albanië, waarbij Tito dan de rol van overheersend dictator wil spe len. Dat zou dan betekenen, dat er een definitieve scheur in het Russische communisme is gekomen of zou het kunnen zijn, dat hier juist sprake is van een zo geraffineerde politieke zet, waarbij de schijn dan ook letterlijk alles en iedereen bedriegt? Voorshands is voorzichtigheid van oordeel gebo den, al was het alleen maar, omdat een vos nu eenmaal wel zijn haren doch nimmer zijn streken verliest. MONUMENT VOOR OORLOGSSLACHTOFFERS TE HAARLEM Zaterdag 31 Juli zal op het Groot Seminarie te Haaren een door de beeldhouwer Stauthamer te Amster dam, in opdracht van de Oud-Politieke Gevangenen van Haaren ontworpen en vervaardigd „Hulde en Dankbaarheids- monument" worden onthuld. De onthulling van het monument, dat is aangebracht aan de grote toe, gangspoort tot het Seminarie aan de sraatweg Den Bosch-Tilburg, zal na mens H. M. de Koningin geschieden door de Particuliere Secretaresse van H.M., Mej. J. Geldens, in tegenwoor- digheid van de oud-politieke gevange nen en van de nabestaanden van de gefusilleerde en in Duitsland omgeko men oud-gevangenen. De oud-politieke gevangenen en de nabestaanden, die van het Comité geen uitnodiging ontvingen, kunnen een toe gangsbewijs aanvragen vóór 10 Juli derlijk hun wapens in dienst zullen aan de secretaris van het comitéR. butie noodzakelijk zouden kunnen ma-onderzoek wees uit, dat een ketelont- J stellen van de fundamentele Arabi- C. M. Emig', J. P. Coenstraat 16 te ken. Iploffing plaats vond. sche belangen: eer, vrijheid en vrede. I Tilburg. (Van onze speciale verslaggever). TROUVILLE, Woensdagavond. JJARTALI, DE BESCHEIDENE, lieeft daarstraks met succes naar de gele trui gegrepen, dat symbolische uitrustingsstuk waar iedere ren ner van droomt. Op de kleine wielerbaan van Trouville, waar de zilte zeewind uit het Kanaal de toeschouwers koude rillingen bezorgde, liet Gino zien, dat hij niet alleen in de bergen een gevreesde is. IAe wedstrijdontwikkeling was van die aard, dat de Italiaan zich verplicht had gevoeld met de enthou siaste weglopers uit 't hoofdpel. mee te gaan, want daarin bevonden zich óók favorieten uit andere dan Italiaanse équipes. Daarin ontdekte ik namelijk de Belg Schotte, de sterke Fransman Teisseire, de nieuwe wegkampioen van Frankrijk Marcellak; verder Bram- billa, de kopman van de internationale ploeg en nog zovele anderen die men nu eenmaal niet zonder meer als kans hebbers kan en mag uitschakelen Het zou heus de eerste keer niet zijn, dat reeds bij het begin de kaarten in een bepaalde richting waren „geschud" Vanzelfsprekend, dat Bartali, die dit eveneens weet, daar rekening mee moest houden. Als er bij de weggelopen groep alleen maar onbekenden waren geweest, zou Gino zich niet de moeite hebben gegeven, welke hij nu aan de dag heeft gelegd. Dit is de enige reden, waarom del grote favoriet van deze Ronde, die maar al te graag zijn krachten zou hebben gespaard voor later, nu mede ten aanval naar Trouville toog en daar uiteindelijk óók nog wist te winnen in de sprint van tien tegenstanders én de Belg Schotte met een wiellengte ach ter zich liet. Een opzienbarend feit eigenlijk, om dat onder de 11 die met hem hier het wielerbaantje op kwamen gestormd, knapen waren, die qua sprintcapaci teiten, toch verre van zwak zijn. Zijn zege spreekt overigens nog te meer, omdat deze eerste étappe gere den moest worden onder erbarmelijk slechte weersomstandigheden. Ijskoude regenbuien, die bakken vol water neerplensden op de niet overal fraaie wegen, heeft de warmbloedige Italiaan even moedig het hoofd geboden als o.a. de oersterke, koppige Brik Schotte, gewoon aan dit zware werk. Het is juist deze omstandigheid, welke de over maakt, Pechdag voor de Nederlanders A lvorens een resumé te geven van het wedstrijdverloop, nu eerst de wetenswaardigheden over onze zes landgenoten en hun vier collega's uit Luxemburg. Stel ik vóóraf vast, dat zij in vol komen harmonie de vele moeilijkheden bestaande uit herhaaldelijk banden- pech, waarvan vooral Bakker, Franken, en de Ruiter het vaakst 't slachtoffer werden. deze laatste óók nog van een grote valpartij .hebben getrot seerd. Op voorbeeldige wijze hebben zij el kaar de behulpzame hand geboden en het Is daaraan alleen toe te schrijven, dat zij zó ver onderaan in het klasse ment bengelen. Het is bovenal ook daarom, dat de ploeg als geheel bin nen de vastgestelde tijd te Trouville kon arriveren. Voorlopig is dit een voornaam ding, want een ontwikkeling als zich in deze eerste rit heeft voorgedaan, zal zich onder zulke omstandigheden zeker niet meer herhalen. Donderdag zal de tac tiek ongetwijfeld gewijzigd zijn en hopelijk blijft ook het weer niet zo ongunstig. Is dit echter wel het geval, dan kunt ge er al vast op rekenen, dat dan nog meerdere Italianen het loodje zul len moeten leggen, zoals nu o.a. Cot- tur, Marinelü en nog drie anderen ge dwongen waren te doen. Henk de Hoog is de best geklasseerde Van de Ned.-Lux. ploeg: hij arriveerde namelijk als 69e, in de goede tijd van 6 uur 54 min. 22 sec (vergelijk hier mede de tijd van de winnaar) Vlak na de taaie Henk kwam Kir- ...jChen door de finish, na deze volgde wmmng van Bartali zo u.tzonderlij* Kemp en vervoIgens sje£ JansenS Zij lagen gevieren in een groep en hebben dus kunnen zorgen, dat de Ned.-Lux. ploeg op de negende plaats beslag kon leggen in het lan- denklassement. De Belgische A-ploeg heeft de Iei- Gino Bartali, de winnaar van Parijs-Trouville. ding, daarna komt de Belgische B-ploeg vervolgens de Franse A-équipe en pas dan de Italiaanse met Bartali. Alles bijeengenomen heeft die zege van Gino dus niet de grote waarde, welke zij zou hebben gehad, wanneer zijn ploegmakkers beter mee hadden gekund dan nu het geval is geweest. Er werd vanavond druk geconfereerd door de diverse ploegleiders met hun renners over de wijze waarop morgen slag moet worden geleverd. Wij zijn vanzelfsprekend erg benieuwd. (Vervolg pag. 3) Verantwoordelijkheids gevoel? pEN aangename ontmoeting met een oude vriend op een in deze koele dagen gelukkig beschut café-terras op het Buitenhof. Een ophalen van oude herinneringen en daarna... een gesprek over de politiek. Zo gaat het bijna altijd. Op het caféterras had mijn vriend zijn lectuur neergelegd: een paar dag bladen en de Linie. „Heb je die merkwaardige blunder in Linie gezien?" Ik begreep niet, waarop hij doelde. Daarom kreeg ik het omvangrijke weekblad voor me uitgespreid en las op de achterpagina (het nummer van 25 Juni j.l.) een verwijt, gericht aan Het Parool. Dit blad had op 16 Juni een bericht van de Nieuwe Courant overgenomen, waarin werd meegedeeld, dat de theo logische faculteit van de R.K. Univer siteit te Nijmegen ernstige bezwaren had ingediend tegen de brief van het Episcopaat, waarbij het stemmen op de K.V.P. werd aanbevolen. De facul teit was van mening, dat dit een on wenselijk treden van het Kerkelijk ge zag is op politiek terrein. Op 17 Juni vermeldde De Maasbode op gezag van de deken der genoemde faculteit, dat dit gerucht volkomen uit de lucht is gegrepen en derhalve niet op waarheid berust. Op 23 Juni had het Parool dit laat ste bericht nog steeds niet aan zijn lezers voorgelegd. De Linie maakte Het Parool echter hiervan terecht een verwijt. Vandaar de vraag aan mijn vriend: „Waar is nu die merkwaardige blunder van De Linie?" Bijna snuivend van verontwaardiging griste hij mij het blad uit handen, opende het en wees mij op de rubriek „Nederland". Daar stond d.d. 25 Juni rustig het verhaal van de Nieuwe Courant, herkauwd mét de toevoeging „dat van dit bericht nog geen bevestiging kon worden gekregen." Mijn vriend was verontwaardigd, ik teleurgesteld. Teleurgesteld, niet zozeer omdat De Linie in dit opzicht slordig geredigeerd was, maar vooral omdat zij zo lichtvaardig heeft omgesprongen met een dergelijk op zijn zachtst uitgedrukt onbetrouwbaar bericht. T^u eenmaal mijn interesse gewekt was, las ik het artikel onder de rubriek „Nederland" verder. Toen kon ik mijn ogen nauwelijks geloven. Let terlijk las ik er over de voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie: „Hij, Romme, is naar de Oost en heeft deswege geen tijd voor verkie zingen misschien is het dan toch waar, dat hij zich het Eerste Minister schap gereserveerd heeft en zich dus safe voelt?" Hier is niet meer sprake van een vraag, hier is bijna sprake van een insinuatie. De aanhef van het citaat is al wei nig gelukkig; de „bijzondere medewer ker" van De Linie, die het bewuste artikel schreef, zal toch wel weten, dat het Prof. Romme zeer heeft gespeten vele afspraken voor spreekbeurten te moeten afzeggen, omdat hogere belan gen hem naar Indonesië riepen. En dan nota bene de vraag, of Prof. Romme zich het Eerste Minister schap heeft gereserveerd. Een politicus, een staatsman, kan zich in dezen niets „reserveren". De medewerker van De Linie is hier dom of kwaadaardig. Het eerste kan men van een schrijver in De Linie niet verwachten. Maar wat bedoelt hij met zich „safe" voelen? Ik stel mij toch voor, dat mócht het geval zich voordoen, dat aan Prof. Romme de vorming van een kabinet zou worden opgedragen hij toch zeker een zo gunstig mogelijke uitslag van de verkiezingen op prijs zou stellen. Hetgeen wil zeggen, dat hij zijn medewerking aan de propa ganda en voorlichting zeker niet zou onthouden. Nog sterker: bij een slech te uitslag voor de K.V.P. en een gun stige voor de P. v. d. A. zou een Ka tholiek niet als formateur in aanmer king komen. Tenslotte: aan de medewerker van De Linie moet het bekend zijn, dat Prof. Romme bij herhaling sprekend over de periode na de verkiezingen de noodzaak bepleit heeft voor een regeringsprogram in de geest van het huidige program-Beel en zelfs de na druk legde op de persoon Beel. J-Jet geschrijf van de bijzondere mede werker van De Linie kan niet anders dan onverantwoordelijk ge noemd worden. Dit is erger dan slor digheid en lichtvaardigheid, zoals met betrekking tot het enkele nader ge noemde artikel van de Nieuwe Courant. Dit is minderwaardige journalistiek, beledigend voor de fractie-voorzitter der K.V.P. en bovendien De Linie on waardig. QNZE ZUIDERBUREN zijn vin dingrijk in het goedkoop rei zen. Alvorens ze hun vaeantietrip naar Zwitserland Frankrijk of 'n ander land beginnen voorzien ze zich eerst op de zwarte markt van goedkope) gulden en kopen ze 'n ze wensen te bezoeken. Daarna voorzien ze zich van „zwarte" goedkope) guldens en ko#en ze 'n enkel reisje naarRoosendaal! Daar verschaffen ze zich hun reisbiljetten (tegen hun goedkope guldens) naar het land hunner wensen en vertrekken, welgemoed naar hun vacantie-oord.

de Stem | 1948 | | pagina 1