Historische dag voor Zeeland Mannen van onze lijst Kroniek Boerenleven Wat een Wonderlijke Wereld DE STEM VAN WOENSDAG 30 JUNI 1948 2 Het défilé der achthonderd Spiegeltje, spiegeltje Onjuist üerwijt De Telegraaf //De Vvfondëk- doKtóör Firma W. BRQERE VAN 1890 Cr oceat niets Jirvvwi CALVÉs RAD!0 BENOEMINGEN Tot lid an de Dijkraad voor de waterkering van de calamiteuze pol ders Ser Lippens c.a. werd benoemd als vertegenwoordiger van de calami teuze Eendragtpolder, A. x. de Feijter te Zaamslag: Commissarissen van de polder Walcheren voor de ongebouw de eigendom J. C. Blaupot ten Cate te Middelburg, P. Cevaal te Oost West Souburg, J. Koene te Menskerke P. Melis Wz. te Serooskerke (Wl, L. Minderhoud te Westkapelle en P. de Visser te Aagcekerke; Voorzitter van het waterschap Stoppeldijk c.a. L. A. C. van Esbroeck en tot lid van het be stuur P. L. S. de Maat, beiden te Vo gelwaarde; lid van het bestuur dei- waterkering van de calamiteuze Vliet- polder, C. Dieleman te Wissekerke. MIDDELBARE ZUIVEL- SCIIOOL IN DEN BOSCH De middelbare zuivelschool voor het zuiden des lands zal te 's Hertogen bosch worden gevestigd. De keuze ging tussen Helmond en Den Bosch. Tot directeur dezer middelbare zuivelschool is benoemd de heer ir. A. Kromwijk, algemeen secretaris van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem. A. C. VERVERS VAN DE, DOUANE WERNHOUT JUBILEERT Morgen zal een bij velen, die de grens bij Wernhout plegen te passeren bekend ambtenaar zijn zilveren jubi leum bij de douane vieren, n.l. de heer A. C. Ververs, hoofdassistent titulair, die gedurende de laatste 14 jaren zijn taak aan de grenspost Wernhout ver vulde. De heer Ververs is een ambte naar van de oude school, serieus, plichtsgetrouw en degelijk en het zijn voornamelijk deze eigenschappen, die de geest van het daar werkzame team ten goede zijn gekomen. Bij een intieme huldiging, gisteravond, hebben zijn medewerkers hun sympathie niet onder stoelen of banken gestoken en schon ken zij hem als aandenken aan zijn jubileum een schilderstuk. Het zal de uit IJzendijke geboortige jubilaris morgen zeker niet aan belang stelling ontbreken; in al zijn goede kwaliteiten is de heer Ververs bekend bij touristen en transporteurs van Waddenzee tot Schelde. .DRONKEN AUTOBESTUURDERS Dat het de kantonrechter ernst is, met de waarschuwing, dat bij het in dronkenschap besturen van een auto de wagen in beslag zou genomen wor den. is gisteren bij de Tilburgse kan tonrechter gebleken. Drie dronken autobestuurders moesten hier op het matje verschijnen. Ben werd veroor deeld tot 3 weken hechtenis en ont zegging der rijbevoegdheid voor 1 jaar. No. twee kreeg 3 weken hech tenis en 10 mnd. ontzegging rijbe voegdheid. Bovendien zal zijn auto vernietigd worden. De auto van no. 3 werd verbeurd verklaard. De man kreeg 3 mnd. hechtenis en 1 jaar ont zetting der rijbevoegdheid. (Vervolg van pag. 1) Als aan deze beginselen wordt voldaan, zijn we al een heel eind; de K.V.P. heeft dan nog wel verlan gens: zo zal ze bij voorkeur con re gering willen hebben, die verant woordelijk is aan een forum, een gezamenlijk optredend forum, en geen gespleten. DE REPUBLIEK En mag ik dan tenslotte nog een vraag in Welteraanse geest stellen? Is het niet zo, dat het onderhande len met de Republiek een sauveren betekent van het communisme, en moet de K.VP. die toch zegt tegen het communisme te strijden, dit ook niet doen in haar Indië-politiek? Het is een grote vraag, wie in de Republiek uiteindelijk de baas zal spelen: de communistische of de Mohammedaanse groepering. En bovendien vraag ik me af, of het effect van een vernietiging van de Republiek niet zou zijn. dat men deze beide groepen in het onder gronds verzet tegen zich zou aaneen smeden. Veel wenselijker lijkt het me tot een accoord te komen met de Republiek, waarbij men ervan uit moet gaan dat de constructieve krachten er het gezag zullen weten te vestigen, iets wat nog niet het geval is. Maar vergeet ook dit niet: de ver werping van de Republiek is slechts een zeer gering onderdeel van de visie, die de heer Weiter op de hele kwestie heeft. Het grote verschil tussen K.V.P. en Welter is, dat de K.V.P. de gelijk waardigheidsgedachte, neergelegd in de koninklijke rede volkomen wenst ie honoreren en dat Weiter dat niet wenst, althans niet volledig. Hij wenst een overheersing van Neder landse zijde, zij het met goede be doelingen, maar in ieder geval in strijd met de belofte van de ko ninklijke rede. De K.V.P. daarentegen staat op het standpunt, dat de ontwikkeling van de bevolking voldoende is om de koninklijke rede reeds nu waar te maken. LANDDAG K.V.P. HULST Naar men ons mededeelde zal op de K.V.P. Landdag te Hulst nog als spre ker optreden de prominente spreker Drs. W. v. d. Donk. GESLAAGD 'Te Den Haag slaagden voor het examen gemeente-administratie de heren de Lange te Goes, P. J. Leen man te Kwadendamme en Mariman te Kloosterzande. DRUK TOERISME IN VLISSINGEN Dc hardnekkige geruchten, als zou te Vlissingen vrijwel geen hotel-ac- comodatie aanwezig zijn, dan wel voor de aanstaande zomermaanden geen enkele plaats ln de hotels meer be schikbaar, berusten op volkomen on juiste informaties, aldus vernemen we van de VW-Vlissingen. Talloos zijn de voorbeelden van binnen- en bui tenlandse touristen, die Vlissingen en Walcheren zouden wensen te bezoe ken, doch die, afgaande op de boven gewraakte onjuiste inlichtingen die mogelijk evenzeer de overige Wal cherse badplaatsen en de Provinciale hoofdstad treffen van een voor. genomen bezoek aan het eiland af zien, of elders, zelfs buiten Zeeland logies bespreken, zulks ten detrimen te van zichzelf en van de betrokken hotel- en pensionhouders. Ofschoon nog geenszins op het oude peil, beschikt Vlissingen over totaal circa 300 bedden, terwijl voor het aanstaande seizoen nog plaats beschikbaar is. GELDLENING VOOR P.Z.E.M. G. S. schrijven aan de Staten dat zij vorig jaar Maart besloten tot het aangaan van een geldlening groot f 25.200.000 ten behoeve der PZEM, waarvan tot dusver voor f 4.570.000 is afgesloten. In verband met de sedert dien in de rentetarieven ontstane wijzigingen is het van belang het in dit besluit vastgelegde rentepercentage van ten hoogste drie ten honderd bij pari- koers te wijzigen. Mitsdien stellen G. S. voor het besluit te herzien in dier voege, dat de rente ten hoogste kan zijn gedurende de eerste 10 jaren 3 ten honderd en daarna ten hoogste 31^ ten honderd. De langste looptijd der te sluiten leningen zou volgens bedoeld besluit 25 jaren kunnen zijn. Het is gewenst om deze tijdsduur te stellen op 30 jaren. Op het besluit der Staten van 29 Juli 1947, tot verhoging van de ren testand ook van bovenbedoelde geld lening, is de goedkeuring niet ver kregen kunnen worden. 800 MILITAIREN DEFILEER DEN IN ZEELAND In het kader van de medewerking van de Landmacht bij de herdenking van het regeringsjubileum van de Koningin, brachten 2 bataljons solda ten, hoofdzakelijk Zeeuwen, gisteren een bezoek aan Zeeland waar in de plaatsen Goes, Oostburg, Axel en Hulst werd gedefileerd. Met een 40- tal auto's was men uit Breda vertrok ken. In Goes woonden de Commissa ris der Koningin in Zeeland, de Chef Generale Staf, Generaal Kruis en de bevelhebber van het 3e Mil. Gewest, Generaal Majoor Sitsen o.m. het de- filé bij. Een zestal legervliegtuigen gaven mede acte dc presence. Aardenburg HAGELSLAG In de nacht van Zondag op Maan dag teisterde een wolkbreuk gepaard gaande met onweer Aardenburg en onmiddellijke omgeving. Hagelste nen waarbij er waren van de be kende grootte van duiveneieren ver nielden de gewassen in de meeste tuinen en richtten ook aan verschil lende velden grote schade aan. De ha gel viel in zo'n hoeveelheid' dat al les met een wit kleed was bedekt. Tentoonstelling. Er had weer de jaarlijkse tentoonstelling plaats van de werkstukken van de leerlingen der zusterscholen. Vooral des avonds bij de verloting was de belangstelling groot. Zowel de bewaarschoool, de lagere school als de naaischool waren goed vertegenwoordigd. De zusters haalden dan ook alle eer van hun werk. Hontenisse Onderscheiding:. Bij K.B. is toe gekend de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons, aan mej. C. v. d. Poel. St. Jansteen Burg. stand. Geboren: Gaston zv A. VlassenroodWagenaer; Walter zv Jos. v. d. Velde—de Block; Johanna dv A. C. Polet—de Moor. ■pen echt défilé van een Neder- lands leger-onderdeel had Goes, tot gister toe, nimmer gehad. Zo was het niet verwonderlijk, dat de halve stad uitgelopen was om het martiale schouwspel te genieten. Van Breda nit waren in de vroe ge morgen, met een veertig leger auto's twee bataljons soldaten, hoofdzakelijk Zeeuwen, naar de Ganzenstad vervoerd cn daar ar riveerde ook het muziekkorps der stormtroepen uit den Bosch. Alle wagens werden geparkeerd op de Stationsweg, terwijl de opstelling plaats had in de van der Boutstraat Klokslag half negen marcheerden de bataljons, ruim 800 man sterk, deze straat uit. Aan de kop liep het ge noemde muziekkorps, keurig uitge dost en o.m. voorzien van de de«>- ratieve „bellebomen", die helaas niet konden schitteren in het zonnelicht, daar de lucht betrokken was en af en toe een regenbui losliet. Op de hoek van de Wilhelmina- straat, waar de hoge officieren zich hadden geposteerd, bogen de troepen af in de richting van de Ganzepoort- brug. Langs Ganzepoortstraat mar cheerden de compagnieën over de Grote Markt, door de Kijfelstraat en de Wijngaardstraat naar de Koepoort waar het défilé afgenomen werd door de chef van de Generale Staf. gene raal Kruis en door de bevelhebber van het derde militaire gewest, ge- neraal-majoor Sitsen. Op de vluchtheuvel bevonden zich de vele genodigden, o.w. de Commis saris der Koningin Jhr de Casembroot en enkele leden van Ged. Staten; het Goese Gemeentebestuur, deken Nie- veen van Dijkum, als vertegenwoor diger van Mgr. Huibers; aalmoezenier Beuken uit Bergen op Zoom; burge meesters uit de omliggende plaat sen; leden van Thuisfront en de Ni- win, enz. Correct en onder het brengen van de voorgeschreven eerbewijzen, mar cheerden de bataljons, die het regi mentsvaandel met zich droegen, de autoriteiten voorbij, terwijl in de grijze wolkennevel een zestal leger vliegtuigen ronkte. Zodra dit ge schiedt was, speelde de militaire ka pel het Wilhelmus, dat in deze en tourage nog meer indruk maakte dan gewoonlijk. Door de v. d. Spiegel straat, waar de schoolkinderen ston den opgesteld trok de troep naar de Stationsstraat, waar ze „opgela den" werd om toen snel in de rich ting van Kruiningen te .verdwijnen. Daar werden zij overgezet om ver volgens aan de „overkant" hun défi lé voort te zetten. De hoge officie ren gingen naar Vlissingen, om' zich daar over de Schelde te laten bren gen. Generaal Kruis ging echter naar den Haag terug. De défilé's werden in het kader der medewerking van onze Land macht bij de herdenking van het re geringsjubileum onzer Koningin ge houden en hoewel beperkt tot en kele gemeenten de gehele bevol king van Zeeland aangeboden. Het was een breed gebaar dat de sympa thie kreeg, welke het verdiende. "yan Goes ging het naar Oostburg, dat gisteren wel in een garni zoensstad leek herschapen. Onder zeer grote belangstelling had de pa rade plaats. Uit verre omtrek waren zelfs belangstellenden komen opda gen. Langs de trottoirs van het Le- delplein was dc Oostbjirgsc school jeugd opgesteld, die de soldaten met rood wit blauwe vlaggetjes enthou siast en met vreugdekreten toejuich ten. Toen men onder de khakikleu- rige uniformen plotseling het glunde rende gezicht van de enige Oostburg- se soldaat Chris v. d. Ameele. kon waarnemen, bracht men de jonge krijgsman een ware ovatie. Daarna trokken de troepen naar Axel, waar de militaire kapei concerteerde, en Hulst, alwaar o.m. de Commissaris van de Koningin in Zeeland het dé filé gadesloeg. Allerwege demonstreer de de bevolking op hartelijke wijze haar belangstelling voor de land macht. OQOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOO van het IJ ET OVERBEKENDE culturele boe- rencentrum „Ons Erf" te De Steeg heeft onder leiding van Theo van Steen een belangrijk ontspanningsvraagstuk aangesneden voor onze jonge boeren, dat vooral de wintermaanden betreft. Op rake wijze wordt gezegd: „Welke kant van het jonge noerenvraagstuk wij ook aanroeren, welke oplossing ook aan de hand wordt gedaan, altijd en overal is het de persoonlijkheid van de jonge boer, die beslissend is en elke mogelijke oplossing staat en valt met de persoonlijkheid van de jonge boer." Vandaar dat men de noodzakelijk heid naar voren brengt, dat boer niet samen behoeft te gaan met boers en een van de meest aantrekkelijke en belangrijke middelen om die verande ring in het voorkomen te bewerkstelli gen is.... de voordracht en het goede toneel. Meteen wordt door Theo van Steen de noodzakelijkheid omgewerkt tot werkelijkheid en zo belooft hij in „Boei en Tuinder" in een enkele regel: „Ons Erf zal de jonge boeren in het komen de seizoen helpen." Aan zulk een taal hebben onze jonge boeren wat. Lang en breed heeft men over toneelkwesties gesproken, lange artikelen heeft men er over geschre ven en nu zegt „Ons Erf" plotseling midden ln de zomermaanden, wij zul len helpen. Waaraan wij bescheiden willen toe voegen, als nu de jonge boeren de kans maar aangrijpen en naar De Steeg zullen trekken. Zij krijgen de pap in de mond, het is nu alleen nog maar een kwestie van slikken! rvt praatje over de veemarkt moeten we openen met een belangrijk ge rucht. Binnenkort, zo zegt men, zou- tden de boeren zélf weer slachtvee kunnen leveren, zodat daardoor de tussenkomst van een veehandelaar on gedaan wordt gemaakt. De veehande laar gaat dan zoals „in vroeger tijden" de boer weer opzoeken en dus wordt de concurrentie groter, wat uiteindelijk de boer ten goede komt. Op het ogen blik echter leeft de na-oorlogse vee markt verder en doen het de biggen nog steeds goed. De prijs is een tikje zachter geworden en zo noteerden we de laatste week: Emmen f 4050; 's Hertogenbosch 4570; Leeuwar den 5070; Rotterdam 40ƒ50. De export van dieren naar het bui tenland is vrijwel stil komen te staan. Op de paardenmarkt blijven de prijzen van slachtpaarden constant: 0.80— 1.20 per kg., terwijl de werkpaarden 450—500 voor de gemiddelde soor ten kosten. lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Biervliet PATER DE CAUSMAECKER •Zondag 4 Juli zal Pater Ja. de Caus maccker van de Maria Orde in zijn geboortedorp zijn Eerste Plech tige H. Mis op dragen in de kerk Maria Onbevlekt Ontvangen. Pater de Caus- maecker is 13 j. geleden zijn stu dies begonnen bij de Maristen te Hulst, alwaar hij 6 jaar verbleef, daarna studeerde hij 4 jaar te Glanerbrug en drie jaar te Differt (België). Hier ontving hij 21 Februari 1948 de H. Priesterwijding. Bezoek Hilversumse Vereniging. De Hilversumse vereniging „Kleuter vreugd" bracht met bestuur en enkele leden een tegenbezoek aan Biervliet. Zoals men wellicht wel weet, was het; die vereniging, die verleden jaar de Zeeuwsch-Vlaamse kinderen uit de meest getroffen gezinnen een heel prettige vacantie bezorgde. De band Biervlict-Hilversum werd nog verste vigd, bij het bezoek van de Biervlietse Harmonie aan Hilversum, alwaar deze een half uur voor de radio speelde. De leden van „De Harmonie" brachten de nacht door bij de leden der Speel tuinvereniging. Om halt vijf arriveerde het uit 21 personen bestaande gezelschap in Bier vliet, verwelkomd door De Harmonie. Men had zich beijverd alle mogelijke attenties aan het gezelschap te bewij zen ter gedeeltelijke aflossing, van wat Biervliet aan de Vereniging verschul digd is. De heer Maas sprak de gearri- veerden hartelijk toe. Jasper Antho- nisse zorgde met zijn Band voor het muzikale gedeelte van de ontvangst tijdens de koffietafel. Daarna gingen de gasten met hun pleegouders naar huis. 's Avonds was er een gezellig samenzijn in de zaal van v.d. Sande. Hier werd de band Biervliet-Hilver- sum vaster aangehaald. Na Zondag een bezoek aan Brugge en Knokke gebracht te hebben, ver trokken de gasten Maandag weer per autobus. 55-jarig huwelijksfeest. Het echt paar P. Mollet-v. Dale vierde onder enorme belangstelling zijn 55jarig hu welijksfeest. Des morgens werd voor de krasse oudjes de H. Mis opgedra gen in de kerk van Maria Onbevl. Ontvangen te Biervliet. Des avonds bracht de „Harmonie" een serenade en danste de familie achter de mu zikanten het dorp rond. Goes GESLAAGD. Geslaagd cum laude voor het docto raal examen geneeskunde te Leiden de heer F. C. Stam. Aanrijding. Op de hoek van de Keizerstraat—Magdaienastraat is- mej. v. B. met haar fiets tegen de auto van de heer P. opgereden, tengevol ge waarvan zij een lichte hersenschud ding bekwam en in het Gasthuis werd opgenomen. Geslaagd. De heer Leo dc Kok van hier, behaalde aan de Leergangen te Tilburg het diploma Aannemer, op middelbare grondslag; de heer Theo Witkamp van hier slaagde aan het Bisschoppelijk College te Sittard voor het examen 5-jarige HBS. Kloosterzande Geslaagd. De ambtenaar ter Se cretarie, dhr. Em Mariman slaagde in Den Haag voor Gemeente Admini stratie. Nieuw-Namen Pols gebroken. Tengevolge van een val van zijn fiets brak het zoontje van C. S. zijn rechterpols. Na behan deld te zijn werd het ventje terug naar huis vervoerd. De KAB op reis. De leden van de plaatselijke afd. der KAB met hun vrouwen en verloofden maakten per autobus een reis naar Valkenburg. De reis ging dwars door de Kempen en werd te Lier de Zimmermantoren be zocht. Opgetogen waren allen over het prachtige natuurschoon in Valkenburg en omgeving. Na een rondrit door het uiterste zuiden van Limburg keerden allen voldaan huiswaarts. OPENLUCHTVERGADERING KV'P. Onze afd. der KVP hield een open luchtvergadering, opgeluisterd door de fanfare De Seheldezonen. Voor de ruim 100 aanwezigen (veel te weinig) opende de vooratter, burgemeester Vercaute- ren, de vergadering en verwelkomde de aanwezigen, speciaal de spreker op deze vergadering, dhr. A. Lockefeer uit Hulst, lid van Ged. Staten van Zeeland en dankte de fanfare voor haar spon tane medewerking. De heer Lockefeer begon zijn rede met de woorden: mijn taak is het, de lauwheid die bij onze katholieke kie zers heerst, weg te nemen en deze te doen plaats maken voor vurige propa ganda en enthousiasme. Ik zoek onder U geestdrift; gij moet zijn een zuur Tn de Engelse badplaats A Brighton wordt elk jaar een schoonheidsko ningin gekozen en tot en met vorige zomer h3d de troonsbestijging altijd een vreedzaam verloop. Deze keer echter is de zaak mis gegaan.. De troebelen namen 'n aanvang met het protest- defilé van een aantal te leurgestelde schoonhe den op de plaatselijke boulevard. Ze vonden dat ze miskend waren, dat de verkeerde koningin op de troon zat en dat de jury evenveel verstand van vrouwelijk schoon had als een koe van hogere wiskunde. En omdat ze hun mening niet onder stoelen of banken staken werd het een formele rel tussen aanhangers van de gekozene en vrienden en vriendinnen van de mis kende ptn-up-girls Niet alleen gekwetste trots was het overigens. die tot de protest-meeting aanleiding gaf. Want de prijs, die de uitverkorene in ontvangst mocht ne men, bestond uit een auto. een bontmantel en nog enkele andere aar dige presentjes. Allemaal hadden ze op deze prijs gerekend en nu ging een wildvreemde ermee schui ven: een dame die niet eens aan de voorwed- strijden had meegedaan. „Weg met de jury" werd er geschreeuwd en stenen suisden raar de ramen van de woning des voorzitters. Deze laat ste, nieuwsgierig naar 't rumoer op straat, trok ijlings zijn hoofd terug uit de vensteropening, waar hij het door had ge stoken En toen het wat rustiger geworden was. beloofde hij de zaak met zijn mede-juryleden te zullen bepraten. Inmiddels hééft hij dit gedaan. En tegelijk het vaste voornemen te ken nen gegeven, zich voor goed van schoonheids koninginnen verre te hou den! Beet vyüliam McLennan uit Darwin (Australië) sleepte een visnet door 't water en floot een vrolijk wijsje. Op een gegeven moment stokte 't wijsje, want een kanjer van een krokodil greep William bij zijn pols. Maar Wil liam Het zich niet ken nen. Hij stompte zijn hand vooruit, snukte ze terug en gaf het beest tegelijkertijd met zijn laars een duchtige opstop per. Tot zijn stomme ver bazing gaf de krokodil na enkele seconden de geest.... „Heb je wat gevangen?" vroeg zijn vrouw, toen William thuis kwam. „Ja" zei William. En onder gejuich van zijn iwee jongste spruiten schoof hu zijn vangst de bijkeuken in. ■>GQOOGXDCK3©OOGOGGOOOGOOOC)G>OOOOOOQOe)OOOGGOOOOGOOOQQ desem. In uw gemeente heeft tot nu toe 90% katholiek gestemd, 10% ver keerd. Dit mag niet langer zo zijn. Spr. wijdde uit over Rusland, Duits land en wees op de grote gevaren die West-Europa bedreigen. Ook Oost- Europa passeerde de revue. Hij belicht te de toestand in Azië en dat alles, aldus spr., moet ons katholiéken ern stig stemmen. Daarom de ogen open en scherp toezien wat er gebeurt. Het wereldgeweten moet wakker geschud worden. Vervolgens sprak dhr. Lockefeer over de ontzaglijke moeilijkheden, waarmee ons arme Nederland te kampen heeft. Geen middelen zijn er om onze huis houding in stand te houden. Hij somde daarna op wat tot nu toe de regering voor alle lagen der bevol king gedaan had en nog dagelijks doet. Laten wij onze regeerders steunen en God vurig bidden, dat Hij hen allen kracht en sterkte moge geven om hun schier bovenmenselijke taak te ver vullen. Ook de Indië-politiek kreeg een beurt. Zij zullen gelijk berechtigd wor den, maar staan onder onze Koningin. Hij besloot zijn, onder grote stilte aangehoorde rede met een beroep op allen mee te werken aan de eenheid. Katholieken, zo vroeg spreker, sloopt niet maar bouwt op. De voorzitter dankte de spreker voor zijn keurig duidelijk betoog, dankte allen voor hun aanwezigheid en sloot nadat de muziek het Wilhelmus speel de, de vergadering op de gebruikelijke wijze. Oostburg Sas van Gent Bedrijfsongeval. Dc werknemer B. kwam eind voorgaande week op de cokesfabriek zodanig te vallen, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Sluiskil TN een propaganda-geschrift van de P. v. d. A. speciaal gericht tot de katholieken, wordt op de vraag: „Is de K.V.P. geen vooruitstre vende partij", geantwoord met o.a. het volgende: „En het was de K.V.P., die voor de kapitaal- „krachtigen in het krijt trad door 400 millioen af te „knabbelen van de door Lieftinck voorgestelde hef- „fing in eens." Naar aanleiding daarvan schrijft Mr. Teulings: Tegen het gebruiken van dit argument in de verkie zingstijd zie ik mij verplicht met klem op te komen. Eerstens bevatte dit amendement een verlaging voor allen, die enig vermogen bezitten, groot, of klein. Maar voorts en dit is het belangrijkste in deze voorstelling van zaken wie draagt uiteindelijk hier mede de verantwoordelijkheid? Dit is minister Lieftinck zélf. Hij had het in zijn macht om het amendement weg te vagen door er zijn „onaannemelijk" over uit te spreken. Dit heeft minister Lieftinck niet gedaan. F welbewust niet gedaan, want hij wist, dat dit ene woord „onaannemelijk" het amendement onmiddellijk zou doen verdwijnen. Ik ken minister Lieftinck te goed als een fair en sportief politicus, dan dat ik ook maar een ogen blik er aan twijfelen zou, dat hij deze, zijn uitein delijke verantwoordelijkheid zou afwijzen of niet ten volle zou willen aanvaarden. Op grond dezer ver antwoordelijkheid van minister Lieftinck. een voor aanstaande figuur in de P. v. d. A„ is het onjuist en onbillijk aan de K.V.P.-fractie en aan de K.V.P. het verwijt te maken als boven aangegeven en dit als een politiek verkiezingsargument te benutten. Minister Lieftinck zal de eerste zijn dit te erkennen. TV/JET een brochure „De vlag halfstok" heeft de heer Lunshof zich de toorn op de hals gehaald van oud-minister van Heuven Goed hart, thans hoofdredacteur van „Het Parool". Hij heeft deze namelijk beschuldigd, er reeds in zijn mi nisteriële tijd al op uit te zijn geweest kost wat kost „De Telegraaf" de nek om te draaien. Ook al wat er nadien op perszuiveringsgebied is geschied zou er speciaal opgericht zijn, dit blad te stelen. Ten gunste van „Parool" en „Trouw". Nu zijn we helemaal geen bewonderaars van „De Telegraaf". De Osse kwestie, welke de heer Lunshof aanhaalt als een bewijs voor de onafhanke lijke geest van dit blad, vonden wij een onverkwik kelijke rel, waaraan trouwens de heer van Heu ven Goedhart met zijn „Utrechts Nieuwsblad" destijds lustig meedeed. Nee, laat men van „De Telegraaf" nu geen heilige maken. Maar laten we ook vaststel len, dat er strikt recht dient te geschieden en dat het meten met twee maten in zuiveringsaangelegenheden een gruwel dient genoemd te worden. Minister Gielen heeft overigens in het laatste perszuiveringsdebat duidelijk laten blijken, dat hij oog heeft voor het goed recht der erfgenamen van „De Telegraaf". Deze brochure trapt min of meer open deuren in, ook ten aanzien van het Englandspiel. Het rechtsgeding Lunshof-Van Heuven Goedhart moge overigens verdere opheldering brengen in een zaak, die zeker dubieuse kanten vertoont. Geslaagd. Voor medisch anyliste slaagde te Utrecht mej. A. Boerbooms. Ovezande Schoolreisje. Door de Landbouw- huishoudschool werd een schoolreisje gemaakt naar Rotterdam, waar o.a. eer), bezoek aan Blijdorp werd ge bracht. Geslaagd. Voor het diploma ge meente-administratie slaagde de heer L. de Winter te Ovezande. ambtenaar ter secretarie te 's Heer .Arendskerke. Philippine NIEUWS VAN DE WEEK. Hoewel er letterlijk geen klappen gevallen zijn. kunnen wij toch zeggen dat er enigszins de stukken afgevlogen zijn. Allereerst de grote propaganda voor de KVP. Men reed zelfs met een tractor, voorzien van aanhangwagen rond. om ons allen attent te maken op No. 1 van de KVP. Dit nog niet genoeg liet bestuur had nog voor een uitge lezen spreker gezorgd in de persoon van dhr. A. Lockefeer. In een groots opgezette rede heeft hij uiteengezet, waarom bij de verkiezing de KVP de overwinnaar moet zijn. Het is niet doenlijk zijn l'g uur lange rede weer te geven, maar de verkiezingsdag zal tonen, dat wij met de KVP wel zullen varen. We weten niet precies of het PSK- terrein een speciale voetbalterrein is. dat aan vreemde clubs bijzondere voor rechten biedt, een feit is, dat 2 elftallen n.l. Com. Boys 2 uit Sas van Gent en RBS uit Souburg hier een beslissings wedstrijd moesten spelen voor de Bondsbeker. Het was nu niet een aanlokkelijke wedstrijd, die wij hier gewoon zijn, wel een beetje aan de ruwe kant, Wij hebben wel gezien dat Corn. Boys 2 op het laatste nippertje het onderspit moest delven. Met 54 ver loor deze van RBS uit Souburg. Is het gevaar van de coloradokever afgewend? Tot onze spijt moeten wij zeggen neen, want dezer dagen werden de diertjes gevonden bij iemand in de huiskamer. Wij vermoeden, nu door de school jeugd het land en strand is gezuiverd, dat zij de opdracht zullen krijgen om alle huiskamers en keukens te gaan zuiveren van deze diertjes. Naar men ons mededeelde, hebben onze schippers geen grote verwachting van de as.. 4 daagse (kermisdagen). De spaarpot is dun. Oorzaak hiervan is, dat het vangen van mosselzaad veel tegengevallen is. Daar kon men een extraatje mee verdienen. Ik denk dat ook vele huismoeders het met een dunnere spaarpot moeten doen niette genstaande het Marshallplan JANSSEÏ 48 Als ik die zieke menschen me zie aankijken met oogen zóó hulpeloos en tevens zóó betrouwend als van kleine kinderen, zoo lanatiek-geloovig als die van Indische derwischen, dan dan ben ik soms geneigd om al leen maar m'n handen op hun hoofd te leggen en te zeggen: „Ga, ge zijt genezen". Dieper zinkt Steven's hoofd op z'n borst; het hoofd van den geleerde, die in z'n enthousiast geloof in de wetenschap niet twijfelen wil niet twij felen magmaar die telkens tegen over de onverbiddelijke werkelijkheid geplaatst wordt, waartegen hij niet altijd opkan: die telkens ook onder vinden moet, de onmacht van z'n we tenschap tegenover het oneindige raad sel van gezondheid en ziekte, van le ven en dood. Bijna jammerend zucht ie: „En dan ben ik beschaamd voor 't kleine beetje, dat ik maar ken en voor de arme remedies, waarmee ik die stak kerds moet wegzenden". Zielig kijkt Thea den goeden eer lijken jongen man aan. Ze zou hem willen helpen z'n twijfel overwinnen; ze zou hem willen helpen de ziekte overwinnen, de dood overwinnen. Maar dat kan niemand. En niemand ter wereld zal dat ooit kunnen". Plots blijft Steven voor het jonge meisje staan. Z'n handen grijpen haar handen vast; z'n oogen zoeken diep in haar oogen steun en rust voor z'n gemoed. Z'n stemme smeekt: „Thea, zeg gij 't, eerlijk, moet ik me schamen voor 't geen ik hier doe, ja of neen? Thea begrijpt niet goed z'n kom mer: Steven doet hier toch niets dan goed. Zij weet dat toch beter dan wie ter wereld. Daar mag ie toch nooit aan twijfelen, nooit! De diepe overtuiging van haar ge loof in hem legt in haar stemme den innigen klank, die aan enkele woor den meer waarde geeft dan duizend gewone woorden. „Nee, Steven, zegt het meisje Nieuwe woningen. Met de bouw der 10 toegewezen woningen is einde lijk een aanvang genomen, althans men heeft de ruimte afgezet, alsmede zand en stellmgpalen aangevoerd. DE HEER MATSER KOMT SPREKEN De katholieke Volkspartij zal ter plaatse een propaganda voeren voor de a.s. verkiezingen. Zo zal op 5 5Juli de burgemeester uit Arnhem, dhr. Matser een spreekbeurt houden in het Parochiehuis. Vlissingen „DE HEILIGE". De Stichting „Het Vrije Toneel" bracht in het Concertgebouw, onder de artistieke leiding van de schrijver en regisseur Jan Lemaire het, toneel spel „De Heilige" voor het voetlicht. Daar de opvoering van dit stuk in Amsterdam en niet minder in de di verse Wederopbouwkampen, waarvoor werd opgetreden, een doorlopend suc ces is geweest, is het haast overbodig nog te vermelden, dat ook deze zvond ten volle geslaagd mag heten. Een vlot geschreven stuk, met moge lijkheden te over tot het verbeelden van karakters, waardoor het spel in zich die afwisseling weet te bieden, die dc toeschouwer van het begin tot, het einde geboeid doet toezien. D.t geldt temeer, waar de spelers hun rol len zuiver en raak weergaven. IJzendijke Oudste inwoner overleden. Op 95- jarige leeftijd overleed deze week Al. Martens. Tot vorig jaar was Sanr'-rt je nog zeer kras en kon men hem steeds op de wandeling ontmoeten. Thans is Antje Boerjan de oudste inwoonster. Koningschieting. Op de koning- schieting. uitgeschreven dor de schut- tersver. „St. Sebastiaan". wist de 74- jarige schutter Eug. Anker met z'n 7e schot de koningstitel te behalen. Ge noemde schutter was ook reeds „Kei zer" van de vereniging, d.w.z. drie jaar achtereen „Koning" geweest. Emmastraat 19, Tel. 8195. Breda Het oudste adres voor OVERZEE VERPAKKINGEN Verhuizingen Transporten Ook internationaal 964. PUDDING CUSTARD-MAÏZENA CF II -0Ï* wfoln vast, dat moet ge niet". Zacht drukt ie haar beide handen in de zijne, 'n Zucht van verlichting ontsnapt z'n borst. „Dank u, Thea. Uw woord geelt me rust". Opnieuw kijkt ie haar aan. Mischien weet ie niet, eens, wat er in z'n oogen te lezen staat. Maar zijzij ziet het wel. En om het antwoord van haar oo gen voor hem te verbergen, wendt ze de blikken van hem af. „Als ik u niet had fluis tert ie, terwijl z'n hoofd naar haar hoofdje nijgt. „Mij?" stamelt het meisje. „Ja. gij. Gij zijt... m'n zonne tje hier, Thea". Zachtjfns hijgend staat zij voor hem. En langzaam haalt ie haar naar zich toe. „Thea!" Maar meens weerklinkt 'n stap in de achterkeuken. Daar is Wiesten, de knecht. Schielijk laat Steven het meisje los. Wiesten staat ir de deur. „Thea, is 't eten voor 't verken gereed?" Zonder 'n woord te spreken, maar met 'n hoogen blos op de wangen loopt het meisje de achterkeuken in. De jonge doktoor Kijkt haar achter na. 4K- Ia 't huis met 'n verdieping, het eenige met de pastorij, in t dorp, woont burgemeester Verkarre met zn eenige dochter Kargriete. Burgemeester Verkarre was lange jaren de boer van 't Verorand Hof. een van de grootste boerderijen van Veerdegem. Met hard werken en ieder cent, dien ie uitgaf, tweemaal om te keeren, eer ie er var; scheiden kon. heeft ie het zoover gebracht dat ie z'n hofstee heeft kunnen overlaten en naar 't don) is komen rentenieren. Lar.ge jaren was ie lid van den ge meenteraad zooder zich feitelijk al veel om dat baantje te bekomme- -li Maar aks groot en boer kwam hem dat toe; zoo meende men het in Veer degem. En hem of 'n ander, nu ja, SC-veel komt h?. er hem sn 't dorp gciijk Veendeg.m niet cp aan, niet waar.' Maar eenmaal, dat ie zich op de plaatse als renten!)r geïnstalleerd had en nu den tijd Kreeg on; alle dagen de gazette te lezen en zich in de hoo- geiv politiek te vet diepen, nu hap ie ontcekt, dat hvj, Petrus Verkarre, toch wel 'n grooter rol kon vervullen in he- maatschaoofclijk leven van Veer denem. Er waren er algauw in 't dorp. die de aspiraties van Jen nieuwen rente nier ontdekt hadden. En hem God wjct waarom h erin Ju'iiug aan wakkerden. Wat in jaren niet meer gebeurd was, met de laatste verkiezing had Verkarre zich afgescheiden en was met Ti tweede lijst tegen z'n vroege re partijgenooten opgekomen. Het was 'n homerische kiesstrijd geworden in Veerdegem. Er werd gedebatteerd, gedraafd, ge konkeld met 'n ijver cn 'n geweten loosheid om de gepatenteerdste poli tiekers uit de grootste steden be schaamd te maken. 'n Strooibrief van de nieuwe partij, waarin aan al die voor Verkarre en z'n vrienden stemden den hemel be loofd werd, noch min of meer, plus het vooruitzicht op de afschaffing van alle gemeentelaston en 'n aantal gelijkaardige verbeteringen meer, had de doorslag gegeven. (wordt vervolgd) DONDERDAG 1 JULI HILVERSUM I 301 51. 7 nws., 7.15 ochtend gymn.. 7.30 Bel Canto kinder koor, 7.45 morgergeb., 8 nws. en welk boek? 8.15 pluk de dag, 9 vrouw, 9.05 Mozart progr., 9.45 schoolradio, 10 so nate v. Bach, 10.15 morgend., 10.45 orgel, 11 zonnebloem, 11.45 Coro Bel Monte, 12.03 tenor en piano, 12.30 weerpr., 12.33 KI. v. Beeck, 13 nws., en kath nws.. 1320 KI v. Beeck, 13.45 hors d'oeuvre, 14 opgewekte middagkl. 14.40 vrouw, 15 zang en piano, 15.30 Le sacré du printemps, 16 bijbel, 16.45 gr.. 16.50 jeugdjournaal, 17.15 natio nale schoolzang, 18.15 C.N.V.-kwariier, 18.30 reg. uitz., 19 nws., 19.15 L. d Heils. 19.30 Lijst Weiter. 19.45 R.V.D. antwoordt, 20 nws., 20.05 progr. pro loog. 20.15 plaatvaria, 21 orgel, 2120 In de bloeiende tuinen van Hilversum 22.15 vaalt der volken. 2225 nws. m de discotheek. 22.45 avondoverd.. 23 nws.. 23.15 Vrij en Blij, 23.35 Frances- ca da Rimini. HILVERSUM II 4.15 M. 7 nws., 7.15 potpourri Gasparone v. Millócker, 7.30 Ik heb mijn wagen volgeladen. 7.50 dagopening. 8 nws, 8.15 Fred Hartley and his anusic, 8.45 Arthur Rubinstein piano. 9.15 morgenw., 920 w. st.. 9.35 arb. vit., 10 30 vr. tot vrouw, 1025 pianoduo. 10.05 kleutertje, 11 Tsjai- kowsky, 12 orgel, 12.30 weerpr.. 12.38 Lyra trio, 13 nws., 13.15 Metropols ork., 14 ANWB 65 iaar, 14.20 sclas. n conc., 15 zieken, 15.55 u kunt het ge loven of niet. 16 Coloriet, 17 kaleidos- coop, 17.20 welk dier deze week, 1720 Wimbledon, 17.40 Victor Sylvesters Strings for dancing. 17.50 reg. uitz., 18 nws., 18.15 sport, 18.30 groten van het chanson. 19 filmkrant. 19.30 Jean Vaissade, 19.45 Lijst Welter, 20 nws., 20.05 echo v.d. dag, 2-0.15 philh. ork., 21.25 Techniek en noodlot, 22 In va- cantiestemming, 22.45 Wie wijst mij de plek?. 23 nws., 23.15 Londen onder de loupe. 23.30 serenade to sweet. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 1223 landbouw. 12.40 gr., 13 nws.. 13.15 gr. 18.30 soldaten, 19 nws., 19.30 gr.. 19.50 feuilleton, 20 verz. progr21 Tunnel onder de Schelde, 2120 gr.. 22 nws., 22.15 Antwerps Bach gezelschap, 22.50 nws., 22.55 Menuette Bach. Oïiep is Kijk naa Publ. Cei lingen.

de Stem | 1948 | | pagina 2