Tito viel in ongenade bij Moskou Sociaal-economische Raad als hoogste bestuursorgaan In Engeland afkondiging van noodtoestand Lijst een In Japan beefde de aarde St. Petrus en Paulus te Rome IN 'T KORT Kominform vertoont haar eerste breuk Besprekingen over Indonesië zullen vastlopen Anii-rev.- Geen star schema Stad, door hun marteldood geheiligd geluiden VIERDE JAARGANG No. 1112 DINSDAG 29 JUNI 1 948 Gezond nationalisme in Joego-Slavië HONDENTROUW „VOOR DE VRIJHEID" Extra toeslag op militaire pensioenen Voedselvoorziening ernstig in gevaar Koel V ooruitstrevende partij Wetsontwerp tot organisatie Van het bedrijfsleven Instelling bij afzonderlijke wet van productschappen en bedrijfsschappen Beperking nachtarbeid kinderen 30.000 doden, vermisten en gewonden Schreieder opnieuw gearresteerd Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post 1 4.26, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. HET BESTUUR van de communistische Partij in Joego slavië heeft zich en de Joego-Slavische Partij derhalve buiten de broederschap van communistische partijen geplaatst, buiten het verenigde communistische front en derhalve ook buiten de gelederen van de Kominform". Aldus een commu niqué van de Kominform, waarin maarschalk Tito en zijn Partij van Trotskisme wordt beschuldigd. „LASTER EN MISKENNING". TVE STREKKING 'van dit communi- qué en de daarin bekend gemaak te „uitstoting" van Tito en de zijnen is als volgt: In Joego-Slavië is „een haatdra gende houding tegenover het Russi sche communisme geconstateerd. Ci viele Sovjet-deskundigen werden on der toezicht van de Joegoslavische Veiligheidspolitie gesteld „om de mi litaire Russische specialisten in dis- crediet te brengen" Het is bewezen, al dus het communi qué, dat de leiding van de Communis tische Partij in Joe go-Slavië tegenover de S.U. eenzelfde houding aannam als tegenover de „bour gois-staten", getui ge de lasterlijke propaganda tegen en de miskenning van de S.U. zelf en de communisti sche partij in dat land. Het Bureau van de Kominform con cludeert, dat de leiders van de com munistische Partij in Joego-Slavië, uit wier daden en hun weigering om de bijeenkomst van de Kominform bij te wonen een antipathie spreekt tegen de comm. partij en de S. U., zich afgescheiden hebben van het verenigd socialistisch front tegen het imperia lisme en de weg zijn opgegaan naar het verraad aan de zaak van de in ternationale solidariteit van het wer kende volk. EEN BEDREIGING. TAE Joegoslavische leiders overschat ten hun macht in het binnenland alsmede de mogelijkheid de onafhan- 70 TROUW als een hond" zegt het spreekwoord en, blij kens een ware geschiedenis uit België, niet ten onrechte. Top Re- mi uit Poperinge (ten W. van Ieperen) was met zijn kar, welke met twee honden bespannen was, onderweg, toen hij door een hart verlamming werd getroffen. Zijn beide honden bleven jankend bij het lijk zitten en lieten niemand naderbij komen. Nadat verschillende voorbijgan gers bij een poging de overledene te naderen bijtwonden hadden op gelopen, werd de vrouw van Re- mi gewaarschuwd. Ook deze werd echter door de honden aangeval len en ernstig gewond. De dieren bleken door de plotselinge dood van hun baas volkomen in de war te zijn. Het slot van de historie is, dat Rijksveldwachters zich ge dwongen zagen de twee trouwe honden neer te schieten om daar na het lijk te kunnen weghalen. TAE „KOTA BAROE" wordt, onvoor- ziene omstandigheden voorbehou den, op twee Juli in de loop van de morgen in de haven van Rotterdam verwacht. TAE UITVOERBELASTING van 3 pet. in België, die 21 Augustus 1947 werd ingesteld, is met ingang van 27 Juni 1948 afgeschaft. TAE HAAGSE POLITIE beschikt thans over zes wagens met radio telefonie uitgerust. Bovendien is in iedere wagen 'n arsenaal van moderne instrumenten aanwezig om de misda diger grondig en snel van repliek te kunnen dienen. Zou het niet iets zijn voor de grens ook? THR. VAN VREDENBURGH zal de ze week naar Nederland komen om met de Regering overleg te ple gen over de toestand in Indonesië en ter bepaling van de instructie voor de Ned. delegatie. TAE BEURSBENGEL is gisteren offi- ciëel aan de stad A'dam overge dragen. „Weer roep ik, zonder dwin geland, den handel van den Amstel- kant" staat er op geschreven. pRESIDENT TRUMAN heeft gisteren de wet getekend, waarbij een be drag van 6.0.30.710.228 dollar voor hulp aan het buitenland wordt beschikbaar gesteld. JERLAND EN ITALIË hebben als eer ste landen bilaterale overeenkom sten met de V. S. inzake de Marshall hulp getekend. JN FRANKRIJK is een Tsjecho-SIo- waaks vliegtuig met drie mannen en één vrouw geland. De identiteit van de inzittenden wordt nog geheim gehouden. jgEN AARDBEVING heeft gisteren morgen het eiland Oaha van de Hawaii-groep geteisterd. Deze aard beving is dc hevigste die Hawaii ooit heeft gekend. kelijkheid van hun land te behouden zonder de steun van de communisti sche partijen in andere landen en van de Sovjet-Unie. Het communiqué vervolgt dan: De leiders hebben stilzwijgend de bur gerlijke, nationalistische theorie aan vaard, dat de kapitalistische landen een geringer gevaar voor de onafhan kelijkheid van Joego-Slavië opleve ren dan de Sovjet-Unie. „Het Bureau besluit dan met er niet aan te twij felen, dat er nog voldoende commu nisten in Joego-Slavië overblijven, die „de eervolle taak" op zich kunnen nemen de Regering weer in de oude banen van internationalisme terug te dringen. De Kominform heeft een eerste scheur gekregen. Juister gezegd: de eerste scheur in de Kominform is duidelijk en overtuigend te voorschijn gekomen. Het systeem van interna tionalisme onder supervisie van de Sovjets levert hiermee het eerste be wijs, dat het bezig is zijn eigen graf te graven. Geen enkel volk zal het op de duur verdragen, dat het in a 1 I e s afhan kelijk is van een vreemde mogendheid Reeds eerder gaf Joego-Slavië er blijk van de vrijheid méér te beminnen, dan een oneervolle „rust". P*X-KONING PETER Van Joe^o- Slavië en zijn gemalin woon den Zondag in een Servische or thodoxe kerk te New-York een dienst bij, tijdens welke gebeden werd ...voor dc bevryding van Joego-Slavië". We verhelen ons geenszins, dat maarschalk Tito er nu niet direct de man naar is, om „een bevrijd Joego-Slavië" op een presenteer blaadje aan ex-koning Peter aan te bieden, maar twee dingen staan voor ons vast: Het is opvallend, dat dit gezamenlijke bidden on middellijk wordt gevolgd door de hiernaast omschreven situatie en vervolgens is het duidelijk, dat er in Joego-Slavië een gezond natio nalisme leeft, waar zelfs een man als Tito (als hij zulks al ooit zou hebben gewild) niet tegenop kan. Tngediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot verhoging van militaire standpensioenen met n extra toeslag. Ter toelichting merkt de regering o.m. op: De toeslag welke als een wettelijk recht aan de oud-gepensionneerde mi litairen zal worden verleend, zal 400 procent van het oorspronkelijke pen sioen moeten bedragen, waarbij voorts rekening dient te worden gehouden met de toeslag ad 100 procent (tot 'n maximum van f 500) waarop na- de totstandkoming van de wet tot ver hoging der pensioenen met een toe slag, aanspraak zal bestaan voor hen, die recht op een pensioen ontlenen uit hoofde van een ontslag, verleend voor 1 Januari 1918. ATTLEE heeft gisterenmiddag in 't Lagerhuis meegedeeld, dat de noodtoestand zal worden afgekondigd om het hoofd te kunnen bieden aan de door de havenstaking veroorzaak te crisis. De Koning is geadviseerd om van zijn bevoegdheid in deze ge bruik te maken, opdat de Regering gemachtigd zal zijn alle maatregelen te nemen, die noodzakelijk zyn om de voedselvoorziening in stand te hou den. De Minister van Arbeid, George Isaacs, vertoeft momenteel in Was hington en zal ijlings per vliegtuig naar Londen terugkeren. Gelijk be kend omvatte de staking tot dan toe 19.000 havenarbeiders in Londen, waar Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met nu en dan buien, hier en daar met on weer. In de kustgebieden later wat afnemende buiigheid. Matige, vooral langs de kust nu en dan krachtige wind tussen West en Noord. Koel weer. Vandaag zon onder 21.04 uur. Maan onder 12.34 uur. Morgen zon op 4.23 uur. Maan op 0.45 uur. TAE K.V.P. dient zich aan als vooruitstrevende partij. Met dat woord „vooruitstrevend" liefst spreekt men van progressief - wordt niet weinig gezwendeld. Er zijn zelfs „vooruitstrevenden", die ons terug willen voeren naar een regime van onderdrukking en vrij heidsknechting in wezen niet ver schillende van dat wat we in 1945 van ons hebben afgeschud. De com munisten voorspellen in een ver kiezingspamflet, dat ze binnen 10 jaar de bevrijding der arbeiders klasse anders gezegd: de tyran- nie van Moskou zullen hebben gebracht. We kunnen daarom la chen, maar het is beter ons de ernst van deze bedreiging goed te realiseren. Het zijn fanatieke lie den, die speculeren op de noden van deze tijd, op het gebrek aan hervormingsdurf. dat zich ook on der Christenen openbaart, op mis standen en misslagen, welke al tijd te signaleren zijn. Het is uit stekend, als men voortdurend de onwaarachtigheid en de huichela rij van deze lieden ontmaskert. Het is niet voldoende. Er moet veel meer geschieden. Er dient met voortvarendheid gebouwd te worden aan een nieuwe gemeen schap, een betere wereld. Ook het liberalisme is niet dood. Het krijgt zelfs wind in de zeilen door bu reaucratische dwaasheden en taaie resten van een nood-economie. Wij katholieken hebben altijd gepropa geerd. dat het „zelf doen" van la gere groeperingen slechts dan mag worden doorbroken door staats inmenging, als het algemeen wel zijn in gevaar komt. Wij zijn vu rige voorstanders van ordening, doch van onderop, slechts onder controle van de Overheid. Dat is de ware vooruitstrevendheid, welke het midden houdt tussen de strijd van allen tegen allen, waarbij de zwakken onder de voet worden gelopen, en het dwang buis van een albedillende staat. Wie in deze betekenis de enige gezonde betekenis vooruitstre vend wil zijn, moet bij de K.V.P. terecht komen. Niet „de harde gul den", maar het eerherstel van de Arbeid moet in het middelpunt van de sociaal-economische poli tiek staan. Daarom op voor de K.V.P.! Geldigheidsduur extra boterbonnen verlengd TAe geldigheidsduur van de bonnen voor 500 gram boter enz. Reserve 434 en Reserve 437 tot en met Zater dag 3 Juli is verlengd. Een deel van het publiek heeft na melijk in de mening verkeerd, dat deze bonnen gedurende vier weken geldig zouden zijn. Dit is niet het ge val. Alle boterbonnen zijn geldig ge durende veertien dagen, ook die, welke eens per vier weken worden aangewezen. bij gisterenmorgen 7000 stakers uit Liverpool zijn die zich uit sympathie hebben gevoegd. Ook 2000 havenar beiders uit Birkenhead (tegenover Liverpool) zijn in staking gegaan. Sterke eenheden militairen zijn zo wel in Londen als in Liverpool bezig de hoogstnoodzakelijke lossingswerk zaamheden te verrichten, zoals daar zijn de aan bederf onderhevige goe deren (drie schepen met vlees o.a.), en de voor consumptie noodzakelijke levensmiddelen. En inmiddels scherpt de toestand zich steeds toe: het sta- kings-comité in Londen heeft de ha ven tot „verboden gebied" verklaard. Iedereen, die daar werk presteert, dat eigenlijk door de stakers had moe ten worden verricht, wordt beschouwd als „onderkruiper". Attlee heeft te kennen gegeven, dat de noodtoestand binnen 48 uur zal in gaan. Men zal zich herinneren, dat de laatste maal in 1926 in Engeland de noodtoestand werd afgekondigd bij 'n algemene staking. Bij die gelegenheid kreeg de Rege ring de bevoegdheid alle essentiële productiemiddelen, het vervoer inbe grepen, over te nemen. De Kroonraad die de noodtoestand moet afkondigen, is nog gisteren te Edinburg, waar de Koning vertoeft, bijeengekomen. In Zweden wordt reeds lang „Machinaal gemolken". Hier te lande gaat men er ook meer en meer toe over. Op de proefzuivelboerderij van bet Rijks proefstation te Hoorn heeft men thans een dergelijke Amerikaanse „ver- voerbare melker" in gebruik genomen. Republiek wil Austr.-Ameri- kaanse voorstellen als basis T>E NEDERLANDSE Regering heeft zich reeds eerder op het stand punt geplaatst, dat de Australisch- Amerikaanse voorstellen inzake de Indonesische kwestie nimmer een ba sis van enige bespreking kunnen zijn. Des te meer treft het ons te verne men. dat Moh. Roem. de voorzitter van de Rep. delegatie verklaard heeft, dat zijn delegatie geen andere weg ziet de besprekingen voort te zetten, dan die van rechtstreekse discussies over de Australisch-Amerikaanse voor stellen. In een brief aan de C.G.D. ver zoekt de Rep. delegatie spoedige bij eenroeping van de agenda-commissie. Men is dan ook van mening, dat een opnieuw vastlopen van de besprekin gen waarschijnlijk moet worden ge acht. DIJ DE TWEEDE KAMER is thans ingediend het wetsontwerp tot or ganisatie van het bedrijfsleven, gebaseerd op het rapport van de commissie van der Ven. Dit wetsontwerp bedoelt niet meer te zijn dan een raamwet, en voor ziet slechts in de instelling van 'n algemene bedrijfsorganisatie, waarvan als bestuur optreedt de sociaal-economische raad, die tevens vast college van advies is aan de regering voor sociale en economische aangelegen heden. Telkens bij afzonderlijke wet zal worden geregeld de instelling van productschappen, hoofdbedrijfsschappen en bedrijfsschappen. L»ij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het verdrag betreffende de beperking van de nachtarbeid van kinderen en jeug dige personen bij niet-industriële werkzaamheden". Het gaat erom een nachtrust van 12 uur, n.l. tussen 10 uur n.m. en 6 uur v.m., te garanderen voor kinde ren van 14 tot 18 jaar. Productschappen zijn de z.g. verti cale organisaties, d.w.z. opgebouwd naar de bedrijfskolom. Bedrijfs- en hoofdbedrijfsschappen zijn horizontaal d.w.z. naar bedrijfstakken en samen vattingen daarvan. De voorzitter van de soc. econ. raad en van de productschappen wordt dooi de Kroon benoemd, die der bedrijfs schappen door de besturen van deze lichamen. Met het oog op haar taak t.a.v. op bouw en toezicht op de nieuwe be drijfsorganisatie is aan de soc. econ. raad voor verschillende onderwerpen verordenende bevoegdheid toegekend. Voor de andere lichamen zal deze naar gelang de ontwikkeling voort schrijdt worden toegekend. De mogelijkheid is geopend tot het stellen van een strafsanctie op ver ordeningen van de sociaal-econ. raad. De Kroon heeft recht tot vernieti ging en schorsing van verordeningen der bedrijfsorganisaties. Tweederde der leden van de soc. econ. raad wordt benoemd door de representatieve organisaties van werk gevers en werknemers, de overigen door de Kroon. In de besturen van bedrijfsschappen en hoofdbedrijfsschappen zij onder nemers en werknemers paritair ver tegenwoordigd. Ook ia het bestuur van het productschap zijn werknemers, zij het niet noodzakelijk op paritaire ba sis vertegenwoordigd. De administratieve rechtspraak bin nen het raam der bedrijfsorganisatie zal bij afzonderlijke wet worden ge regeld. Doelmatige ordening AN de Memorie van Toelichting wordt hier voorts nog ontleend, dat de regering met dit ontwerp de bedoeling heeft de mogelijkheid te openen tot eén doelmatige ordening van het maatschappelijk economisch leven, waarbij zij er van overtuigd is, dat op tal van gebieden meer en meer ruimte zal moeten gemaakt worden voor de werking der motorische en regulerende krachten in het bedrijfs leven zelf, maar waarbij een belang rijke mate van sociaal-economische leiding der Overheid vereist blijft. By de opstelling van dit ontwerp is uitgegaan van de gedachte dat men aan een lager orgaan dient over te laten wat dit evengoed of beter kan doen dan een hoger orgaan. De mening, dat invoering van de publiek-rechtelijke bedrijfsorganisatie niet zou kunnen samengaan met het tot stand brengen van een economi sche Unie met België en Luxemburg acht de regering niet juist. Deze Unie maakt een zekere eenheid in econo misch beleid noodzakelijk, maar het is van minder belang door welke or ganen dit wordt gevoerd. De Regering acht het onjuist als het thans aangeboden ontwerp, dat het karakter draagt van een raamwet, een star schema zou verschaffen, dat de zeer verschillende sectoren van het economische leven op eenvormige wijze zou moeten worden toegepast. Daarom voorziet het ontwerp slechts in de instelling van een algemene be drijfsorganisatie met als bestuur de sociaal-economische raad. De andere bedrijfslichamen zullen bij afzonder lijke wet worden ingesteld. Waarborgen voor het algemeen belang TTIT de zelfstandigheid der bedrijfs organisaties vloeit voort, dat het zoveel mogelijk instituties „van 't be drijfsleven zelf" dienen te zijn. De on misbare afhankelijkheid van het al gemeen belang brengt echter mee, dat waarborgen dienen te worden gescha pen, die sterker zullen moeten zijn naarmate het gebied, door de puDl recht, organisatie omvat, met betrek king tot het algemeen belang van gro ter gewicht is. Vandaar de benoeming van de voorzitters van soc. econ. raad en productschappen en van een derde der leden van de sop. econ. raad door de Kroon, en het verniëtingsrecht van verordeningen. Tot een verder gaan de beperking van de invloed van de overheid wil de regering niet over' gaan. Voorzieningen zijn getroffen om een soepele omvorming van reeds bestaan de lichamen en organen, zoals de be drijfsschappen op 't gebied der voed selvoorziening, de bedrijfsraden en de mijnindustrie-raad mogelijk te maken, en de z.g. organisatie-Woltersom ge leidelijk op te heffen. (Vervolg op pag. 2) In de middag hebben hevige aard bevingen zich in Midden-Japan voor gedaan, waardoor duizenden personen werden gedood en gewond en dui zenden huizen werden verwoest. Geweldige vloedgolven volgden op de bevingen, die verschillende plaat sen in Midden-Japan met de grond gelijk gemaakt zouden hebben. Vol gens de jongste schattingen zijn er 1000 doden en 100.000 daklozen. An- (Van onze Romeinse correspondent). JJET FEEST VAN ST. PETRUS EN PAULUS, dat in ons land ook voor vele katholieken ongemerkt voorbijgaat, is in Italië en vooral in Ro me nog steeds in ere. In deze stad, die gelukkig wordt geprezen omdat ze geheiligd werd door het martelaarsbloed van twee prinsen der Aposte len, liggen vele plaatsen, die aan hen herinneren en die daarom sinds eeuwen met eerbied werden bejegend door de Christenen. Hier in Rome toch predikten zij niet alleen zelf het Evangelie, maar hier viel de apo theose van hun zending toen zij in de marteldood deze stad voor alle eeuwen een heilig stempel opdrukten. PRINS DER APOSTELEN. V A NIA A G beieren daarom de bron zen klokken van de St. Pieter wel op een bijzondere wijze de lof van de eerste Paus over dc stad, de woorden getrouw, die in reusachtige letters in de brede gevel staan van deze groot ste kerk der wereld: „Ter ere van de Prins der Apostelen heeft Paulus V Borghesius deze tempel gebouwd." Telkens wanneer ik deze wijdse ruimte betreed, treft het mij, dat er steeds mensen bidden bij de Confes- sio boven het graf van St. Petrus. Het zijn dus niet enkel kijkers maar ook bidders, die dit imposante mausoleum binnengaan om er hun hulde te bren gen aan de eerste Paus. Knielend voor de marmeren ballustrade met de bran dende bronzen lampen zien ze de schittering rond het graf van de eer ste Apostel en daarboven in de wijde boog van de hoge koepel herinneren Christus' woorden: „Gij zijt Petrus en op deze steenrots zal Ik Mijn kerk bouwen" aan de uitverkiezing van de arme visser uit Galilea. En het is, als of de eeuwen terugtreden, waarlangs de onafgebroken rij der Pausen voert tot deze eerste Leider der Kerk en alsof ze zich rechtstreeks met hem verbonden voelen. Vandaag gaan vele Romeinen op naar de St. Pieter en is het graf van St. Petrus de plaats die hen trekt; daar brengen zij hun bloemen, die het weldra als kleurige en overdadige weelde versieren. Vandaag draagt het beeld van St. Petrus een kostbare met goud bestikte mantel en heeft de tiara op het hoofd en vol eerbied kussen de Romeinen de voet van het beeld als een teken van onderdanigheid aan het gezag van St. Petrus, die voort leeft in zijn opvolger, de Paus van Rome. HIER VOELT GE DE STROOM DER TIJDEN. JJET KOMT mij vaak voor, dat een bezoek aan de St. Pieter ook een bemoediging betekent in deze angsti ge tijden. Daar beneden voor het graf van St. Petrus staat het beeld van Paus Pius VI, door Canavo in bidden de houding uitgebeeld. Deze Paus werd door Napoleon gevangen wegge- en rïeze dacht daardoor hem te nebben^over wonnen. Zo zyn er talrijke andere beelden in deze basiliek, die herinneren aan de strijd der Kerk in alle tijden. Hier gaan eeuwen van opgang en neer gang, van strijd en oecr vinnnig aan uw gedachten voorbij, hier voelt ge dc stroom der tijden; maar dc gouden letters in de mozaiek band daarboven in de fries herinneren aan de belofte door Christus aan Petrus gedaan: de poorten der hel zullen haar niet over weldigen. Op het feest van St. Petrus en Pau lus vinden in de St. Pieter de plech tigheden in volle luister plaats en ve len bezoeken vandaag de basiliek. Voor velen in de stad is deze dag bo vendien het sein voor hun vertrek en na 29 Juni begint de grote uittocht van hen, die de grote hitte ontvluch ten en de al te warme zomermaan den in koeler oorden doorbrengen. Na St. Petrus en Paulus vinden er dan ook meestal geen bijzondere plechtig heden meer plaats in de St. Pieter en wordt de stroom van toeristen veel minder. GELUKKIG ROME. ■yANDAAG gaan de gedachten niet alleen op een bijzondere wijze naar St. Petrus maar ook naar zijn mede- Apostel en martelaar St. Paulus, die buiten Romes muren zijn imposante basiliek heeft. Buiten de muren maar Rome breidt zich vooral uit in deze richting en de Via Ostiense is reeds bijna volgebouwd en daardoor komt ook San Paolo in de stad te lig gen. Telkens opnieuw kan is vaststel len. wanneer ik Rome pelgrims naar de San Paolo begeleid, hoe de indruk van deze „koningszaal" hen overwel digd. De 120 meter lange en 60 meter brede basiliek met haar woud van honderd zuilen, is zo groots, dat men langzaam haar schoonheid op zich laat inwer ken. Dc 260 medaillons, die in de rand boven de zuilen zijn aangebracht en die de onafgebroken rij der Pausen voorstellen, hebben vandaag wel hun bijzondere betekenis, daar zij de scha kels van de gouden keten zijn, waar mee wij met de Apostelvorsten zijn verbonden. In de eeuwige stad, die haar luister dankt aan deze beide grote Apostelen leeft hun nagedachtenis na zoveel eeuwen voort en daarom heeft hun feestdag hier zijn bijzondere plaats in de rij der kerkelijke gedenkdagen: „O gelukkig Home. dat geheiligd is door het bloed van twee Prinsen der Apos telen!" dere in Tokio binnengekomen berich ten luiden, dat minstens 2 passagiers treinen verwoest zijn. De haard van de aardbeving zou ongeveer 110 km. ten Noord-Westen van Nagoya gele gen zijn. De prefectuur van Foekoei, verder naar het N.-W.. meldt. dat branden in de stad woeden. Volgens berichten uit Japanse bron is een derde van Foekoei verwoest. Over de schade, veroorzaakt door de vloed golven zijn nog geen berichten ver spreid. Volgens de radioberichten zou de stad Foekoei, aan de Westkust van het eiland Hondo, die voor de oorlog een bevolking had van 64.200 zielen en bekend is als centrum van zijde-industrie door een vloedgolf practisch zijn weggevaagd. Volgens onbevestigde berichten uit Nagoya bedraagt het aantal dod<-n, vermisten en gewonden tengevolge van dc aardbeving 30.000. TN VERBAND met het feit, dat er verdenkingen bestaan, dat Schreie der de hand heeft gehad in de re- presialle-moord, welke op 11 April 1945 te Dronrijp heeft plaats gehad op veertien personen uit het Verzet, is door de procureur-fiscaal te Leeuwar den de arrestatie van Schreieder ge last, welke inmiddels heeft plaats ge had. Franco als het ideaal van een Chris telijk staatsman wordt beschouwd. Er is al heel wat wrijving geweest met het Vaticaan o.a. over de bisschops benoemingen. Ook tal van katholieken hebben van hun afkeuring over zijn bewind laten blijken. Totalitair ja is de Kerk. zoals de Christelijke waarheid totalitair is en heel het leven moet doordringen en beheersen. Maar geldt dat voor de ge lovige Protestant niet? Wil hij ook niet alles stellen onder de dwingende wet van God? Het is echter weer een schande dit totalitarisme te vergelijken met de dwingelandij van fascistische of com munistische staten, die de vrije men selijke persoon knevelen en alle krach ten en vermogens opeisen voor de dienstbaarheid aan een materialistisch ideaal. Het kan leerzaam zijn tc weten, hoe r ti-revolutionairo broederen in hun 1 irt denken over dc katholieke Kerk en haar moedige voormannen. LiR wordt van bepaalde zijde heftig actie gevoerd tegen de samen werking tussen K.V.P. en Partij van de Arbeid. Men wil nu reeds in de verkiezingscampagne vastgesteld zien, dat „de roden" uit het regeringskasteel verdwijnen. De oude coalitie, dat is je ware. Dan hebben we principieel ge lijkgestemde partijen. Dan gaat alles veel beter Nu is het niet zo moeilijk zich de jaren tusen de twee wereldoorlogen voor ogen te roepen en dan vast te stellen, hoe gebrekkig die principiëel zo juiste coalitie de crisisvraagstuk ken aanvatte. Hoe de door onze economische crisis. Hoe we door onze coalitiegenoten voortdurend geremd werden bij het nastreven van de grote hervormingen, door de encyclieken aanbevolen. Hoe we ten opzichte van Indië's ontvoogding een dusdanig schoorvoetende politiek volgden, dat het nationalisme overzee gemakkelijk oversloeg in extreme vormen. Hoe het een sukkelen en lijmen en passen was in de practische politiek, waardoor de NSB-charlatans een veel te grote aan hang kregen. T aten we de feiten stellen zoals «e zijn. Niemand ontveinst zich de moeilijkheden, welke ook het politiek samengaan van P. v. d. A. en K.V.P. heeft opgeleverd. Doch er is in deze twee jaren een indrukwekkend stuk werk verricht op menig gebied. Op meer principieel terrein bereikten we ook dingen, waarnaar we vroeger ver geefs snakten. De kindertoeslag hoewel onze wensen nog verder gaan is toch al veel beter geregeld dan vóór de oorlog. Het Bizonder Hoger Onderwijs kreeg zijn subsidie. Het echtscheidingsvraagstuk wordt nu prin cipieel aangevat. De publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie is op mars. Voor een halve regeringsperiode is dat alles toch al heel wat! Pn wat die principiële gelijkgestemd- heid met de anti-revolutionaire broeders aangaat, moet men maar eens kennisnemen van de anti-papistische klanken, welke men de laatste tijd uit die hoek hoort. „Trouw" achtte het dezer dagen oir- baar van de katholieke Kerk te ver tellen, dat ze enerzijds wel de Chris tus predikte, maar anderzijds toch ook bezeten was door heidense machts aspiraties. Het a.r. „Zeeuws Dagblad" produ ceerde de vorige week het volgende vriendelijke stukje: „De weegschaal, die destijds m het on gerede was geraakt door de Pauselijke zegen aan de tegen Abessinië opgehe ven Italiaanse wapenen en door de on verholen R.K. sympathie voor het be wind van Franco in Spanje. Is thans blijkbaar weer in evenwicht gekomen door deze heilige mis ter ere van deze communistische president. Wij hebben van dit bericht met groot leedwezen kennis genomen. Het besluit om dit „Te Deum" op te voeren is blijk baar genomen, nadat het communis tische bewind bepaalde concessies had gedaan ten gunste van het religieuse onderwijs. Van die concessies verwachten wij, het communisme kennende, niets, maar dan ook niets. Maar intussen hebben de R.K. autoriteiten in dat land weer ge toond. van compromissen niet afkerig te zijn. Denkt men nu werkelijk op deze wijze het communisme ook maar enigszins te kunnen wederstaan? Wij zien er echter nog iets meer in. We zien er een bevestiging in van de ten onzent reeds meermalen geponeerde stelling, dat het voor een totalitair kerkelijk regime en een totalitair staten- vegime blijkbaar in de praktijk niet on mogelijk is tot een vergelijk te komen. Maar wij zijn er van overtuigd, dat dit in feite het einde moet inluiden van het Christelijk geloof. Het is duidelijk, dat Gottwald en zijn vrienden dit resul taat als een overwinning hebben ge boekt. De Praagse correspondent van 't „Algemeen Handelsblad" spreekt van „een groot communistisch succes". Toen destijds Duitsland in de per soon van Hitier een gangster als staatshoofd kreeg, moesten alle andere staatshoofden wier landen in diploma tiek verkeer met Duitsland stonden, deze heer op zijn geboortedag compli menteren. Zelfs vorsten onttrokken zich daaraan niet. Toch is het nooit in het hoofd van een journalist opgeko men deze monarchen of presidenten daarvoor aan te vallen en verdacht te maken. De Aartsbisschop van Praag heeft echter van zijn hart geen moordkuil gemaakt, ook niet bij deze plechtige gelegenheid. Hij heeft zowel in zijn schriftelijke gelukwens alsook later in een verklarend schrijven aan de gelo vigen zeer duidelijk en zeer scherp de principiële lijn getrokken, waarlijk niet zonder gevaar voor zijn vrijheid (Zie Mgr Stepinac in Yoego-Slavië). Hij heeft verklaard, dat de Kerk nie mand kan beletten Gods bijstand in te roepen over zijn handelingen, een constatering die duidelijk maakt, hoe in dezen geen enkel initiatief van de Kerk is uitgegaan. Het is op het on eerlijke af in het licht van zulke ver klaringen de Praagse Aartsbisschop iets te verwijten. T\e neiging om de katholieken te kwetsen spreekt nog duidelijker uit de nog weer eens herhaalde leugen over de pauselijke zegen „aan de tegen Abessinië opgeheven Italiaanse wape nen". Hoe dikwijls zal deze tirade nog opgeld moeten doen? Wij begrijpen niet dat zelfs bladen, die er naar streven serieus te zijn, zich er niet voor scha men. Met de „onverholen R.K. sym pathie" zal wel. hoe ongelukkig het ook is uitgedrukt, bedoeld zijn, dat de Kerk erg veel gevoelt voor het na tionaal socialisme en aanverwante stelsels. Het Z.D. vergeet in de gauwigheid de monumentale Palmpasen-encycliek tegen het nat. soc. in Duitsland en de dodelijke haat van Hitier en Musso- linie tegen de Kerk, die hen weer stond. Dat overigens de katholieken liever Franco in Spanje zien regeren dan de communisten die in enkele maanden 5000 geestelijken vermoordden en hon derden kerken in de as legden, is toch niet is om hen te verwijten. Doch hiermede is volstrekt niet gezegd, dat Vervolg op kolom 6 onderaan

de Stem | 1948 | | pagina 1