Rouwfloers over de T.T.-races Natte zeilen, vinnige maar strijd een De ingebeelde zieke Loopt U ook mee met de „Vierdaagse" §§sai RADIO acco DE STEM VAN MAANDAG 28 JUNI 1948 Fin Loennfors dodelijk verongelukt Prachtige rit van Dick Renooy Brabanders in hun element op de Bergse Maas Zo vielen de punten MOTORSPORT DAMMEN Sport in 't Kort Opvoedkundige Notities N'tl minder vaak treffen we een andere karakter-misvorming aan, die de sinds lang populaire naam van „minderwaardigheidsgevoel" draagt. In deze gevallen heeft de mens ont dekt. dat het hem aan kracht of ca paciteit ontbreekt, om de verlangde Luister dan naar de volgende adviezen voor voetbehandeling Wat is er te doen MIEP ZEGT: WORTELTJES-WEEK AUDIUM JANSENe TILANUS //De VvbnHé doKtoor HU Sai (Van onze speciale verslaggever). TJE VLAGGEN VAN DERTIEN NATIES wapperden breed-uit op de terreinen achter de pits te Assen, doch van slechts twee hebben zij aan de eremast gehangen. Het waren de dundoeken van Engeland en Nederland! De Union Jack ging tweemaal de hoogte in. De eerste keer voor de Velocette-rijder, K. Bills, die in de 350 c.c. klasse met gering verschil had gezegevierd. Daarna ging de Engelse vlag nogmaals in top voor de Norton-crack, A. Bell, die heer en meester was gebleven over alle 39 concurrenten. Dick RcnooU, de kopman van de Eysink-ploeg beleefde het voor de eerste maal van zijn leven, dat het nationale dundoek voor hem onder donderend gejuich ontplooid werd. TNE DREIGENDE, sombere lucht had belet, onder de massa een opge wekte stemming te brengen. Was het een voorteken van het drama, dat zich ging afspelen? Bij het begin gebeurde al iets, dat een rilling door de duizenden bracht. De Norton-rijder, Bell kon zijn ma chine' niet op gang krijgen. Hij vorm de daardoor een obstakel voor de an deren. Drie renners kwamen daardoor ten val: onze landgenoot Ben Maltha en de Engelsen Humphry en Croft. De beide laatsten wisten wat later weer op hun machine te stijgen, doch Maltha kon z'n Triumph de pit op laten rijden. En de tweede ronde was nog maar goed en wel begonnen, of daar kwam bericht van een valpartij, in de eerste bocht na de start. De Fin Gösta Loennfors, een AJS- erack van internationale vermaard heid. was tegen een der beschermen de pakken stro gereden en daarna midden op de weg terecht gekomen. De Franschman Marcel Perin, die in een duel met de Fin was gewikkeld, reed over Loemfoss heen en kwam op zijn beurt ten val, hoewel niet ernstig. Voor de Fin vreesde men al direct het ergste. Onderweg naar het zie kenhuis te Assen overleed deze zoon van een klein, dapper volk, ver van huis en haard. Er heerste rouw in de harten zijner collega's, die pas, veel later het ontstel lende feit vernamen, evenals het pu bliek, dat om tactische redenen onkun dig werd gelaten. Wij hadden zo graag de Finse vlag half-stok zien brengen! Duel Velocette-Norton. Uet, droevige ongeval hoe kan het anders heeft op de insiders uitteraard zijn stempel gedrukt. Dat is zeer jammer geweest; want deze ..Dutch TT" was er een van wereld klasse. In alle races kwamen de groot ste en beroemdste coureurs aan de start. Het grote, verwachte duel Velocette- Norton in de 350 cc is er inderdaad ook gekomen. De overwinning had echter even goed bij een Briggs of Bell terecht kunnen komen, dan nu bij Bills is geschied. Wel is het een feit, dat de twee Velo- cette-cracks, Frith en Bills van de aan vang af de leiding hebben gehad, maar de Norton-man, Briggs heeff als een duivel gereden en zich van de zesde plaats langzaam maar met overtuiging naar de derde plaats opgewerkt. En met slechts 18.3 sec. achterstand op de winnaar, Bills en een fractie van een secoitde minder op no. 2, Frith, ein digde de Norton-geweldenaar op de derde plaats. Uitstekende prestaties hebben in deze race ook Loes van Rijswijk (5e), op Velocette. Poel (7e), idem; Konijnen burg (17e), op AJS; en Schot (19e) op Velocette, geleverd. Prachtige rit van Renooij. [V/I et deze goede beurt voor Nederland waren de verwachtingen voor het 125 c.c.-nummer hoog gespannen. De Eysink-equipe stond goed genoteerd, hoewel enige reserve in acht genomen diende te worden ten aanzien van de Italianen Pagani en Alberti, (de laat ste is wereldrecordhouder!), die met hun snelle Morini's uit zouden komen, terwijl ook de Spanjaarden, op Mon- tesa, als geduchte tegenstanders moes ten worden beschouwd. Het is inderdaad tot een strijd ge komen tussen Nederland en Italië: Re nooij— Heineman, Pagani-Alberti, maar de stijlvolle, soepel en zeker rijdende Amersfoorter heeft van de aanvang af de leiding genomen en de toon aange geven. Met een snelheid van gemiddeld 95.98 k.m. per uur heeft Renooy een overwinning behaald - de eerste in CR WAREN dit jaar alweer een kleine 100.000 toeschouwers, die door 600 man politiepersoneel netjes ..in toom" werden gehouden. Bijna 100 dames en heren vorm den de Rode Kruis- en EHBO- posten, 36 in getal. Naar schatting waren 30.000 auto's, motorrijwielen en fietsen op de parkeerplaatsen gestald. 120 coureurs uit 13 landen, op 24 mer ken, waarvan 8 Nederlandse, heb ben aan de races deelgenomen. Dat Renooy's stalmaat, Heineman, er in slaagde de grote favoriet Albertl achter zich te laten, op de vierde plaats, maakte de Nederlandse zege des te brillanter. Norton zegevierde. de reeks internationale TT's - die gulden klank heeft, omdat zij be vochten werd op onmiskenbare wijze, met superioriteit en uitgesproken, want de Italiaan Pagani, eveneens een crack van grote kwaliteit, moest het aanzien en ....toelaten, dat zijn Nederlandse rivaal in iedere volgen de ronde méér voorsprong nam. In de 500 c.c. klasse het hoofdnum mer heeft Norton gezegevierd, met de fameuze Bell, die nu eens geen pech had, zoals in de 350 c.c.-race toen hij 3 Va minuut verloor vanwege een weigerachtige bougie. De strijd ging hier uiteindelijk slechts tussen deze Brit en de Italiaan Pagani op Gilera. Aanvankelijk kon grote strijd worden verwacht tussen deze twee voortdurend aan de kop liggende ge weldenaars, maar toen het begon te regenen, bleek weldra, dat de Norton- crack over meer moed en durf be schikte dan de Gilera-man. De aanvankelijk slechts kleine achterstand van Pagani werd iedere ronde groter, en volkomen onbedreigd met bijna twee minuten voorsprong, zegevierde Bell in deze race over 33b K.M. De Engelsman Job West, eveneens een rijder van grote klasse, eindigde met zijn .AJS op de derde plaats. Piet Knijnenburg, op BMW bezette met 1 ronde achterstand de zesde plaats. Hij was de le en snelste land genoot. en kwam daardoor in het bezit van de grote Hypolite-beker. Jammer blijft, dat over deze 17e TT een rouwfloers is geleed en dat meer ongevallen dan ooit hebben plaats ge had. Want behalve dat dodelijk onge val hebben nog een aantal valpartijen plaats gehad met nogal ernstige ge volgen. Onmiddellijk na de start van de 350 cc. klasse kwam de Engelsman Bell op Norton ten val. Met hem vielen de Nederlandse rijder Ben Maltha en de A. J. S.-rUder Humphry (Eng.). Van links naar rechts Humphry Maltha en gedeeltelijk zichtbaar Bell. ■MJEER zijn de Brabantse zeilwed strijden op de Bergse Maas bij Heusden achter de rug en mogen ondanks de ongunstige weersomstan digheden geslaagd heten. Dat was althans de mening van de vele zei- Iers, die in uitstekende stemming, gisterenmiddag na afloop van de wedstrijden bijeen waren in ..Con cordia" voor het uitreiken van de prijzen. Zij waren in de loop van Zaterdag reeds te Heusden gearriveerd en had den met hun vrolijkheid en luidruch tigheid - een goede eigenschap van de zeilsportliefhebbers leven ge bracht in het anders zo stille stadje Heusden toonde zich als altijd ook dit jaar een uitstekende gastvrouw en de organisatie sloot als een bus, waar voor het gemeentebestuur in de ver schillende speeches hulde en dank werd gebracht. Zondagmorgen zullen alle zeillief- hebbers wel een beetje bezorgd naar de lucht hebben gekeken. Een majes tueuze vloot begon de vinnige en spor tieve strijd. Er stond betrekkelijk wei nig wind en de vele regenbuien maak ten het geheel van de strijd niet aan genaam. Maar hulde aan de zeilers, die toch hebben doorgezet. De tijden, die werden gemaakt waren, gezien de omstandigheden, zeer behoorlijk. De prijswinnaars zijn de volgende: Vrijheidsklasse Karei Doorman, Neptunus, Den Bosch, 12 min. 25 sec.; 2 Nelly, Neptunus, Den Bosch, 2-18-8; 3 Tegi. Neptunus, Den Bosch, 2-20-15. Kleine open jachten t.m. 12 m2: 1 Lucas, Viking, Den Bosch, 2-50-8; 2 Greyhound, Neptunus, 2-54-30. B.M.-jachten: 1 Vitamine, Neptunus. 2-19-32; 2 Zephir, Merwede, 2-19-55; 3 Duikelaartje, Viking, 2-32-27. Kleine kajuitjachten t.m. 16 m2: 1 Pim, Neptunus, 2-14-55; 2 Martha, Amer, Breda, 2-27-32; 3 Blauwvoet, Vi king, 2-30-13. Pampus jachten: 1 Jacky, Neptunus, 2-1-0. N.N. 16 m2: (geclassificeerd) 1 Ma rathon. Bergse Maas, Waalwijk, 2-10-5; 2 Wawi, Merwede, 2-12-20. N.N. 16 ml (ongeclassificeerd) 1 Irene, sportver. Heusden, 2-11-35; 2 Mary, Viking. 2-13-20; 3 Amigo, Berg se Maas, 2-32-45. Snelle klasse Lm. 16 m.'ï1 Cyclone Neptunus, 2-4-0; 2 De Saint, Viking. 2-12-0; 3 Corry, Neptunus, 2-15-40. Tourjachten: 1 Zeepaardje, Viking, 2-16-20; 2 Johanna Maria, Viking, 2-36-33. Kajuitjachten 25-35 m2: 1 Ali Baba, Viking, 1-51-47; 2 Kalipso, Viking, 1-57-47. Kajuitjachten vanaf 35 m2: (onder verdeeld in 3 klassen): A l Edith, Vi king. 1-46-23; 2 Ahoy, Trident, 1-47-15; B: 1 Dromeo, Neptunus, 1-53-52; 2 Fo rel, Viking, 1-56-10; C: 1 Bovenlander, Amer, 1-55-42; 2 Pike. Viking, 1-56-21. Draken- en scherenkruisers: 1 Mid dagzon, Neptunus, 1-49-58; 2 Scheren- kruiser 1-52-0; 3 Droes, Viking, 1-52-30. nick Renooy op Eysink werd als enige Nederlander eerste en wel in de 125 c.c. klasse. VOETBAL. Om het kampioenschap van Nederland der reserve eerste kiasse: GVAV 2—RFC 2 1-2; (RFC 2 kamp.) Vriendschappelijk. RBC 2—Willem II 2 3—0; Bredania TSC 1—3; HalsterenGrenswachters 2—0; MAAS—Dubbeldam 6—2. Promotie naar KNVB: Grenswachters—Halsteren 0—2. KORFBAL. Om het kampioenschap van Nederland WesterkwartierZuiden 85 (Wes- terkwartier kamp.); DetoVitesse 2-5. BOOMPLANTRIT VAN „DE SCHELDEGOUWEN". Waarschijnlijk einde September zal door „de Scheldegouwen" te Vlissingen in samenwerking met andere Zeeuwse Motorclubs, een Boomplantrit worden georganiseerd De bedoeling is dat het batig saldo van deze prestatiesterrit geheel ten goede komt aan de verdere herbeplanting van Walcheren. Goes verloor van Constant Voor de demi-finale om het club kampioenschap van Nederland dam men speelde de Goese Damclub GDC Zondag tegen Constant uit Rotterdam, (kampioen van Zuid-Holland) en ver loor met 317. Sinke, Jeremiasse en van Biemen boekten een remise, die ruim voldoende /fas. Laatstgenoemde had zelfs enig voordeel, wat hij echter niet in winst kon omzetten. Anderson had tegen de Nederlandse kampioen Roozenburg geen kans. De gedetailleerde uitslag luidt: L. AndersonP. Roozenburg 02; J. SinkeP. Hansems 11; C. v. Bie men—W. Roozenburg 1—1; F. P. de Hertog—C. Janneman 0—2; M. J. Je remiasseC. H. A. van Leeuwen 11; C. de KlerkV. F. Tromer 02; J. CrucqJ. van de Doe 02; E. Ekke- lenkampJ. H. de Kluijver 0—2; L. Dekker—M. J. Janssen 02; J. Behage J. W. Geerling 02. Kubler won het Zwitserse wieler- wegkampioenschap (216 K.M. in 6 u. 26 min. 40 sec.) Tweede is H. Aesch- limann geworden, die ook in de „inter nationale ploeg" van de Tour .de Fran ce start. Herbert Mac Kenley uit Jamaica heeft voor de tweede maal in 3 weken zijn eigen wereldrecord op de 440 yards verbeterd door deze afstand thans af te leggen in 46.2 sec. Nog een athletiekwereldrecord komt uit Amerika. En wel op de 220 yards. Harrisson Dillard (Ohio) heeft over deze afstand 22.4 sec. gedaan, het geen 0,1 sec. sneller is dan het wereld record van Woolcot. De tijd van 11 sec., die mevr. Blan- kersKoen op de Olympische dag te Amsterdam vorige week maakte over de 80 M. horden, betekende een ver betering van het wereldrecord met 0.3 sec. Ofschoon de KNAU eerst geen homologatie van deze recordverbetering wilde aanvragen, daar de windkracht te sterk was, is men daarvan nu terug gekomen, daar men redeneert dat bij hordenlopen de windkracht nooit zo'n groot voordeel betekent. De jaarlijkse Kajotterssportdag in Zeeland zal dit jaar gehouden wor den te Westdorpe en wel op Zondag 25 Juli. De afdelingen in Zeeuwsch- Vlaanderen zullen zich terdege trainen om op deze dag elkaar in een eerlijke strijd te kunnen bekampen. (Van onze onderwijsmedewerker) JJc machtswil in de mens mag men niet te eng verstaan. Een enkel voor beeld kan dit duidelijk maken. Jan is enkele jaren enig kind ge weest, als hij een broertje krijgt- Tot nu toe was alle zorg en attentie van vader en moeder aan Janneman be steed, maar het spreekt vanzelf, dat zeker de eerste weken het troetelkind minder belangstelling geniet dan voor heen. TAe kleine vindt dit absoluut niet in orde. Hij is er aan gewend ge raakt, dat aan zijn wensen met spoed werd voldaan. Als hij een huilpartij arrangeerde, was steeds zijn moeder terstond ter plaatse, om naar de re den te informeren. Maar voortaan moet moeder haar attentie over twee peuters verdelen en Jan is soms al tien minuten aan het schreien vóór er de gewenste aandacht aan wordt geschonken. Maar de kleine weet een remedie, of beter gezegd, hij is zich de betekenis niet scherp bewust, maar vindt een natuurlijke oplossing: Jan wordt ziek. Hij begint te kla gen over heveige buikpijn, hij huilt erbarmelijk en weet van geen op houden. Zijn ouders, hevig geschrok ken, waarschuwen de dokter en al spoedig ligt de „zieke" warm inge stopt in zijn bedje, terwijl moeder vol zorg naast hem zit. Zie, nu is hij weer in zijn element, nu heeft hij weer dc verlangde aan dacht. En wanneer nieuwe conflic ten zich voordoen, keert vlot dc buik pijn in volle hevigheid terug, tot het gewenste resultaat bereikt is. Hier is een conflict tussen eigen machtswil en dc medemens. Helaas, deze voorvallen zijn niet tot de kin derwereld beperkt. Wie kent niet ..le malade emanigaire", de ingebeelde zieke, ook de volwassene? Zo sterk zelfs, dat corns de ingebeelde ziekte in werkelijkheid optreedt. Dit is een vorm van koppigheid: men wil zich laten gelden, men duldt geen tegenspraak, geen ongelijk, geen veronachtzaming. (Van een medische medewerker) gen van de meest geplaagde en slechtst verzorgde gedeelten van het mense lijk lichaam is nog altijd de huid van onze voeten. Er zijn maar weinig mensen, die, ook in de wintertijd iedere dag hun voeten wassen. En toch is dit even belangrijk als het wassen van de handen. De meeste mannen dragen hun sokken totdat er een flink gat in zit en dan nog een paar dagen, terwijl het dagelijks wisselen van de sokken toch een eis is die voor iedereen en niet alleen voor lijders aan zweetvoeten geldt. De meeste aandoeningen van de huid van onze voeten, zoals eczeem, kloven tussen de tenen, schim melaandoeningen van de huid, eksterogen, abnormale eeltvorming, in het vlees gegloeide nagels, ze zijn alle het gevolg van slechte en onvoldoende voetverzorging. Uoc noodzakelijk 'n juiste voetver- zorging is, merkt men eigenlijk eerst recht bij die gelegenheden, waar bij zeer hoge eisen aan de voeten ge steld worden. Iedere gemaakte fout wreekt zich dan in het tienvoudige. Een van die gelegenheden hier in Nederland, waarbij van dergelijke hoge eisen sprake is, vormt de vier daagse afstandsmars, waarbij ieder jaar in de ..omstreken van Nijmegen door grote groepen personen afstan den van 40 en 55 kilometer worden afgelegd. De meestcn die het opge ven hebben dat niet te wijten aan spierzwakte of oververmoeidheid, maar aan huidbeschadiging. SCHOON! VS/elke zijn de eisen, die aan een voetverzorging voor de „Vier daagse" gesteld moeten worden? In de eerste plaats moeten de voe ten schoon zijn. Dat klinkt heel een voudig en de particulier zal hier dan ook wel naar bevrediging in slagen. Vooral in de naden mag geen vuil blijven zitten, anders wordt iedere huidbeschadiging of verwonding di rect geïnfecteerd. Speciaal de huid tussen de tenen moet volmaakt in or de zijn. Deze vormt ook in het ge wone leven een probleem doordat de tenen, stijf tegen elkaar gedrukt, de gehele dag in de vochtige atmosfeer van de leren schoen zitten opgeslo ten. In de tegen elkaar liggende huid- vlakten ontstaat een eczeem. De hoornlaag zwelt op cn stoot zich in vellen af. En deze met zweet cn huid- vet vermengde massa is een uitste kende voedingsbron voor bacteriën en schimmels. Tenslotte ontwikkelen zich in do huidplooien onder aan de tenen diepe kloven. Behandeling ge schiedt door dagelijks penselen met 1 procent jodiumtinctuur en het dra gen van gaasjes tussen de tenen NAGELS IN HET VLEES Tiet tegen elkaar aangedrukt wor- den van do tenen is ook de oor zaak van een dikwijls voorkomend voeteuvel, de in het vlees gegroei de nagel. Dc nagel is te breed ge worden voor de versmalde grote teen, dringt in de zijkanten in en drukt voortdurend op de weke delen daaronder, zodat tenslotte een niet meer genezend wondje ontstaat. De enige goede behandelingsmethode is dan: verwijdering van de nagel en uitsnijding van de zieke rand tot op het bot. In ieder geval is een in het vlees gegroeide nagel een absolute contra-indicatie voor de „Vierdaag se". Een andere aandoening, die afdoen de verholpen moet worden is het eksteroog. Het ontstaat doordat een platte laag van hard leer tegen het bolle oppervlak van de teen aan drukt. Op het aanrakingspunt ont staat een miniem klein eeltplekje. Dit werkt als prikkel op de onderlaag. Het wordt groter en de punt wordt steeds dieper naar binnen gedrukt. Om de eigenlijke eeltdoom treedt ontsteking op, welke vooral de pijn veroorzaakt. En onder zo'n ontstoken knobbel ontwikkelt zich dikwijls een slijmbeurs, die zelfs wel eens met 't onderliggende gewricht kan commu- niseren. Is het kwaad zo ver gevor derd. dan is wegname van de gehele knobbel onder plaatselijke gevoel loosheid en nabehandeling onder strenge asepsis het enige goede mid del. VOETWRATTEN Pen andere afwijking is do voet- wrat, aan de zool van de voet. Deze ontstaat door een spijker in de schoen of een doorntje of ander scherp voorwerp, dat in de voetzool is binnengedrongen. In vele gevallen komt men door opleggen van een 25 procent salicylzuur-pleister en weg knippen van de hoornhuid om de drie tot vier dagen tot een goed resultaat. Lukt dit niet, dan is uitsnijden het enige middel. Ook de zweetvoet vereist een in tensieve verzorging. Een goed en be proefd middel is: een maal per week penselen met een 5 procent chroom- zuur-oplossing. Wanneer eeltvorming op abnorma le plaatsen optreedt is dat een teken dat er iets met de bouw en dc stand van de voet niet in orde is en zal men dus altijd een orthopaedist moe ten raadplegen. Even belangrijk zijn de sokken. Bij dergelijke zware marsen als de Vier daagse worden dikke sokken gedra gen van wol en schoenen van dun leer (chroomlecr). De sok moet een maal gewassen zijn en niet gestopt. Nooit een sok van de vorige dag aan trekken en liefst tijdens de mars ver wisselen. Men gaat dus naar Nijmegen met 8 paar nieuwe sokken. Na iedere mars worden de voeten met water en zeep gewassen en dan ingewreven met kamferspiritus. Met deze kam- ferspiritus begint men al zes weken van tevoren gedurende de training, welke toch minstens in totaal een drie a vierhonderd kilometer moet omvatten. Vóór men de sokken aan trekt poedert men er eerst talk in, al of niet vermengd met 1 procent salicylzuur. Aan de schoenen moeten natuurlijk de hoogste eisen gesteld worden.' Ze moeten rubberhakken hebben, volmaakt goed zitten en dus de hiel in zijn geheel omklemmen, terwijl de neus breed moet zijn. De lip moet aan beide zijden vastzitten, zodat vuil niet door de nestelgaten naar binnen kan komen. Als men op die manier aan sokken en schoenen zijn aandacht heeft be steed is het ergste kwaad, dat tiidens de tocht kan optreden de blaar, en wel op drie plaatsen: n.l. bij de voet bal. onder aan de rand van de hak, waar eelt en zachte huid in elkaar over gaan en even boven de hak. De behandeling hiervan is als volgt: Mag men er. dank zij een goede voet verzorging, op rekenen, dat de in houd van de blaar niet geïnfecteerd is, dan maakt men deze niet kapot maar laat alleen het vocht aflopen door er een steriele wollen draad doorheen te rijgen. Daarna inpenselen met jodiumtinctuur. Is de inhoud echter geïnfecteerd cn heeft zich dus etter gevormd, dan knipt men de blaar open. Van groot belang bij het lopen is het regelmatig tempo; na anderhalf uur moet men rusten. Aan gezien men voor de mars elf uur tijd heeft moet men door oefening trachten een tempo van 6 kilometer per uur te bereiken en dit dan regel matig volhouden, dus niet proberen in te halen. Op die manier maakt men vijf rusten. De derde dag is al tijd de zwaarste en alle gemaakte fouten wreken zich op die dag. Denemarken heeft de voetballan denwedstrijd tegen Polen gewonnen met 80. Rust ging in met 4—0. KL^TOSTERZANDE Dinsdag 29 Jura Gaaischieting om 3 uur. ontplooiing geheel te kunnen verwe zenlijken. Een jongen kan op school niet al te best met zijn klas mee, ofschoon hij ploetert om bij de besten te be horen. Het gaat niet, hij moet er kennen, dat anderen hem in het leren de baas zijn. Maar hij wil dit niet erkennen, zijn haan moet koning kraaien, is het niet in de studie, dan maar op ander terrein. En ten einde raad, als hij het gevoel, dat hij in het leren minder waard is dan zijn kor nuiten. niet langer verdragen kan, verandert hij van tactiek. Zijn ijver maakt plaats voor tartende luiheid, zijn gehoorzaamheid slaat om in bru taliteit. Hij wordt de belhamel van de klas. die de onderwijzer tergt en die thuis zijn ouders tot wanhoop brengt. Het is een wanhopige over compensatie. TV/Ien laat zich licht misleiden door het woord minderwaardigheids gevoel. Men meent wel eens, dat daar mede die karakters worden aange duid. die stil en teruggetrokken zijn en zich van allen de mindere voelen. In feite echter zijn vaak de grootste schreeuwers het meest behept met dit gevoel, juist omdat zij in hun ge drag hun gevoeld tekort door een te veel op ander terrein willen goed maken. Enige dictators uit onze eeuw zijn niet van dit beruchte „minder waardigheidscomplex" vrij te pleiten. De opvoeding dient hier krachtig en kundig in te grijpen. Op welke manier, daarover een volgende maal. B. Wat jong Is, smaakt lekker. Deze week heeft ze zeker gelijk. Wat is heerlijker dan jonge wortel tjes. Daarom thans een Mevr. Lotgering-Hillebrand's nieu we recepten maken van worteltjes een koningsgerecht. JONGE WORTELTJES BIJ GESTOOFDE KABELJAUWSTAART 1 kg. kabeljauwstaart, zout, 50 gr. marg., boter, bosje peterselie, peper (citroen). Was de vis. geef er 4 a 5 inkervingen in, wrijf hem in met pe per en zout. Leg hem in een v. v. schotel. Doe er een bosje peterselie- stelen bij en héél weinig water. Leg boven op de vis en in de schotel de marg./boter (steek citroenschijfjes in de vis). Laat de vis in oven of bo venop gaar worden, (ca. uur), neem peterseliestelen weg en strooi veel fijngeknipte peterselie over de vis. Geef jonge gekookte worteltjes met peterselie en nieuwe aardappelen bij de vis. WORTELTJES EN PEULEN 1 kg. kleine worteltjes. '/b kg. peul tjes, zout, 25 gr. marg./boter. Schrap de worteltjes, kook ze met weinig water en zout ca. 15 min. Maak peul tjes schoon, voeg ze bij de wortel tjes. schud de groente om. Laat gaar en droog koken (ca. 20 min.) schud af en toe. Doe boter bij de groente en dien op. Geef eens wat vaker geraspte kom kommer bij de maaltijd. Miep zegt: het bekome U wel! Woensdag ben ik wéér op 't appèl. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveil. 336-00 De oorarts heek mij een AU DIUM hoortoestel voorgeschre. ven Een uitkomst U ziet niet eens, dat ik het dfaag U kunt weer gewoon tot mij spreken brochure bij de Singel 160 hoofdagenten Amsterdam-C N.V.v.h.P.Geervliet, Keizersgr 411. A'dom H.C.Schoonenberg.Wolenb w«g 26. R'dom W V. C Ketjen, Turlsingel 19. Groningen (adv. 290-OO) SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE RIVALITEIT ONDERGOED (Adv. 638-oq) ';os JANSSEÏ Schijnbaar meewarig haalt Mantcn de schouders op. „Steekt uw tong uit-." Ijverig steekt de koster z'n tong uit tot op z'n borst. „Vuil, hé?" w- stamelt ie. Steven knikt: „Ja." Opnieuw keert de koster zich naar Manten om. terwijl ie bijna triomfan telijk vraagt: „Ziet ge 't nu?" Thea is met den stethoscoop uit Steven's werkkamer gekomen. „Als 't u belieft, kozijn." „Dank u. nichtje." En den koster het instrument op het hoofd plaatsend. ten slotte kan ie dan ook maar eens gek doen: „Nu 'n half minuutje stil zitten, koster." Verschrikt zit de koster voor zich heen te kijken, terwijl ie den stethos coop ovur z'n schede' voc,t g. n. „Wat hoort gc. meneere?" Met moeite kan Steven 'n lach on derdrukken. „Niet veel, grijnst ie. 'n Moeilijk geval!" Den stethoscoop naar het achter hoofd verplaatsende: „Hier zit het. Hier heb ik het." De koster gaat erbij van schrik en verbazing: ,,'n Worm. meneere?" „Nee, grijnst Steven, 'n spin." Nu recht de koster zich in z'n volle lengte, terwijl ie zich weer naar Manten wendt, die de meeste moeite van de wereld heeft om zich 'goed te houden. „Ziet ge 't nu?" „Ge zijt er 'slecht aan toe, kos- tere." bromt Manten tusschen de tanden. „En 'k en was niet ziek, hé?" jubelt de koster. „Ja, ja," ontwijkt Manten. Steven geeft Thea den stethoscoop terug. „Als 't u belieft, Thea. Luis te nu eens goed, koster." „Ja, meneere," knikt de aan dachtige vent. „Uw geval is het wonderlijkste, dat ik ooit behandeld heb." Fier kijkt de koster op. „Ja?" „Ja. besluit de jonge doktoor. Acht dagen later en er was geen redding meer mogelijk." Half verschrikt, maar tegelijkertijd verrast om de groóte eer die hem, kos ter Benedikt, te beurt valt van aan zulk 'n wondere ziekte te lijden, valt er onwillekeurig 'n klein vloekske van z'n anders zoo zedige lippen. „Nonde..." Maar meteen slaat ie van alteratie 'n hand op z'n mond, terwijl ie rap 'n groot kruis maakt en 'n schietge bed prevelt. Gemaakt verontwaardigd springt Manten op den verschrikten man toe: „Hier niet vloeken, kostere." dondert ie hem in de ooren. De arme koster is om het te bester ven van wroeging. Steven heeft de meeste moeite van de wereld om niet in 'n schaterlach uit te barsten; te meer daar ie Thea naar de achterkeuken heeft zien vluch ten om het daar eens te kunnen uit gillen. Het duurt zeker wel 'n minuut, flat de koster kruis op kruis slaat en allerhande kruisgebeden stamelt, ter wijl de twee mannen achter z'n rug hun buik vast houden. Tenslotte heeft Steven in zooverre z'n kalmte weer terug gekregen, dat ie den koster kan zeggen: „Maar.... mits goed op te passen kunt ge 'r nog doorkomen." Met 'n dankbaren blik ten - hem" lispelt de koster: - „God rij ge' terwijl ie verder nog 'n aanvu kruisen slaat. Het duurt weer 'n halve minuut eer Steven verder kan spreken. „Thea, roept ie dan, vul eens een flesch van 200 met „aqua dis- tillata." Ge weet wel... uit die heel groote flesch. Plak er 'n doodshoofn op, want voor ieder ander dan voor den koster is die drank „vergift". „oei, oei, oei!" zucht de ver schrikte koster. ,Van die flesch neemt ge eiken morgen en eiken avond 'n lepel." „Goed, meneere." „Drie maanden lang doet ge dat. En dan... dan zult ge wel genezen zijn." 'n Lach van geluk speelt om koster Benedlkt's mond. „O. meneere den doktoor, ge zijt mijn redder en de redder van m'n wijt en van m'n arme kindertjes. Iedere avond ga 'k 'n keerse voor u branden en m'n kindertjes 'n pater noster doen lezen op hun bloote knieën meneere..." „Da's goed, koster. weert Ste ven af. En Iaat ze 'r nog 'n kruis gebed bij lezen., voor u; ge hebt het noodig, man!" ,,'k Ga dat doen, meneere." I „Ennedenk er verder zoo weinig mogelijk aan, hé!" Terwijl ie koster Benedikt op den I -ïouder klopt en hem van z'n stoel reoht helpt, anders geraakt ie den man niet kwijt: „Zoo! Dag, kos ter!" Aarzelend staat de koster den jon gen doktoor aan te kijken: „Enne mijn schuld, meneere?" „Niets man. niets. Ge hebt zes kinderen te onderhouden Enne 'n klein tractementje. We zullen dat zóó laten" Steven heeft de meeste moeite van de wereld om den koster te beletten van hem te omarmen om zooveel goed heid. ,,'t Is goed. 't is goed, koster. sust Steven. Ga maar." ,,'k Zal m'n kinders Sst!... Dag, koster!" Zachtjes drumt Steven hem deur- waarts Bij ieder stap buigt de koster als 'n knipmes. „Dag, meneere den doktoor. En nog duizend keeren bedankt. Dag, Manten! Ook bedankt, man. omdat ge mij in tijds verwittigd hebt". Manten moet zich omkeeren, ter wijl ie zegt: „Niet te danken, kos tere. 't Was met plezier gedaan". Nog steeds buigt en knikt de kos ter „Dag, Thea! Nu ga'k dat gauwe aan m'n wijve- ke zeggen. Wat gaat dat mensch blij de zijn (wordt vervolgd) DINSDAG 29 JUNI. HILVERSUM II 415 M. 7 nws. 7.15 piano en zang. 7.45 morgengeb. 8 nws. en welk boek? 8,15 pluk de dag 9 lich- baken 9.30 w.st. 9.35 serenade voor strijkork Dvorak 10 kleutertje. 10.15 cowboyliederen. 10.30 schoolradio II muz. houdt fit. 11,30 als de ziele luis tert. 11.40 Handel. 12.00 Angelus. 12,03 zang en orgel. 12,30 weeroverz. 12,33 ork. z. naam. 13 nws. en kath. nws. 13.20 ork. z. naam. 13,45 Boek der boe ken 14 pianoduo. 14.30 onder ons. 15.00 schoolradio 15.30 Opera de Kps van Smetana. 16 Zonnebloem. 16.30 zieken- lof17 Na school. 17.15 kinderkoren. 17,30 wigwam. 17.45 Debussy. 18 Can- tus Populorum 18.20 sport. 18,30 oude melodieën met nieuwe harmonieën. 18.50 actualiteiten. 19 nws. 19,15 cello en clavecimbel. 19.45 Zuid Afrika. 20 nws. 20.05 NATIONAAL PROGRAM MA ter gelegenheid v. d. verjaardag van ZK.H. Prins Bernhard. 20,05 Wat is U de vrijheid waard? 20.15 Beetho ven conc. 21.15 Dichters om Oranje. 3 ork. Witte Anjelieren 22.00 Ver zoening tussen Tromp en De Ruyter. 22,15 omr. ork. 23.00 nws. 23,15 Nederl. kamermuz. HILVERSUM I 301 M. 7.00 nws. 7,15 ochtênd gymn. 7.30 am. ork. 7.50 dagopening 8.00 nws. 8.15 aubade. 8.45 gr. 9.15 morgenw. 9.30 Die Welt auf dem Monde. 9.45 arb. vit. 10.30 vr. tot vrouw. 10.35 Tonny Murena speelt. 10.50 kleurterje. 11.00 orgel. 11,45 Twee merk waardige gedichten 12.00 fluit en piano 12.30 weerpr. 12,33 platteland. 12.43 Schutte en Dc Raaff. 12.00 nws. 13,15 Skymasters. 13.45 De Prins in ons volk voordr. 14.05 Luciano Tajoli en Rina Ketty. 14.15 Pensionbedrijf. 14.30 mati nee. 16.40 schoolbel. 17 Dat kun jij ook. 17.30 Wimbledon 17,45 reg. uitz. 18 nws 18,15 Tom Erich, piano. 18.30 Ned. strijdkr. 19 De kunst van wetgeving. 19,15 Vaudeville strijkork. 19.45 NIWIN 19.50 wederopbouw. 20 nws. 20.05 NA TIONAAL PROGRAMMA. 20.05 Wat is U de vrijheid waard 20.15 ork. Witte Anjelieren. 20.45 Verzoening tus sen Tromp en De Ruyter 21.00 omr. ork 21.45 Dichters om Oranje. 22 Beetho ven conc. 23.00 nws. 23,15 lichte kl. BRUSSEL VLAAMS. 321 M. 12.00 salonork. 13 nws. 13,10 kroniek 13,15 gr. 18.30 soldaten. 19 nws. 19.30 chansons 19.50 vrije pol. tribune. 20 Oekrainse liederen 20.15 De Brusselse straatXMto gei' 21.15 omr. ork. 22.00 nws. 22,15 MP 22,30 gr. 22.50 nws. 22.55 gr. Ged. Sta Staten een 1947 in. opgebracht geraamd, sten gewoi met f 81 f 356.070.4: sommige drag van De kap wijziging sluiten en Vanaf Dl kunnen worden liefst omge Br. no. 23 Stem, Hulsï R. K. wc met 3 schc jongens 15 jaar, vei wenst kem vrouw of kinderen, 45 jaar. G zekerd. Bi 29963-o bij voor 10 I Schouwen. AANNE DE Korreweg Voor KUNi REP. snel en gij Fa. E Lange Niet (met »ch< 281-0 4 (Past bü -ortge Keriutr heeft pnac 303-O pracht

de Stem | 1948 | | pagina 2