Dewey opvolger van Truman nis II Lijst één Uitstekende kansen voor ,,de schrik der misdadigers" Soepeler belasting-invordering Veiligheids-„soldaten" gaan naar Palestina Haagse brieven g rovers dette T VOORSTANDER VAN MARSHALL-PLAN IN 'T KORT Toenc mende onrust op Java Eerste nationale Lourdesbedevaart vertrokken Een echte volks partij „Ik verlang een volksraadpleging" [-VLAANDEREN Middelburg 'denaar VIERDE JAARGANG No. 1110 ZATERDAG 26 JUNI 1948 3 millioen sigaretten onder bloemkool Droog weer Twee verpleegsters hadden pech Voor verschillende belastingen betalings termijn 4 maanden verschoven Berlijn doet beroep op V.N. Extra-bon en toch geen boter Bescherming Assurantiebedrijf DU Koning Leopold aan Spaak; Geen troonsafstand Bernadotte bemiddelt, maar „Israël" zoekt vriendschap met Moskou Een verkiezing met reeds bekende uitslag T. JAN- |n voorts 934-0 MPC; l(K TE OOSTBURG jaarbank te Middel- ttburg, Brouwerij- ];rder: J. A. Boidftn over geblokkeerde ld: BIJKANTOOR ft-4 uur, Woensdag uur. 91ï-o lere, Marktstraat 8, lestad 106, Vrij dag- Istraat 8, Woensdag- Donderdagmiddag straat A 197a, Dins- ontvanger, Dins- I. Donderdagmiddag loulevard 20, Zater- i0 uur, Zondag ey in kleuren, enkele vrouw Alle leeftijden lanvang 8 uur: |»EN GELAAT ielvyn Douglas *e uren boeien jaren. 939-o 'oegang 14 jaar Juni om 3 en insdag 29 Juni n Dinsdag van- 938-0 eleide. lag 27 Juni om Laurence Oli- Jassey, in: La 937-o verdedigd^ is volkeren Ca- ;n verzetten zij Een uitermate de wijze door maand! (14 j.) iensdag 30 Juni .thriller" vol speelfilm! Als /erhaal met alle zich maar kan (14 jaar) OrfKF 3 VRIENDEN HEB BEN Dt VntHO (jGHOfl BUCK JUICHT EN 'E VOOR HEN. HAARDE Vo BRENCj HEN HIER ZECiT ZIJ 4 t 4 Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A E. Langenhorst: Mr. Dr. A. J. J. M. Mes: Mr. H. B. B. de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236 Hoofdredacteur: J. J H. A Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage); f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. QP DE WARMSTE DAG totnutoe in Amerika heeft dit land een zeer belangrijke candidaat voor de presidents-verkiezingen - die in Nov. plaats vinden - gekregen. Het is de donkere, vitale gou verneur van de Staat New-York Dewey, die twee bijnamen heeft: „de man met de witte tanden" en „de schrik der misdadigers". Men moet die betitelingen met een tikje Amerikaans zout nemen, omdat de Yankee nu eenmaal graag overdrijft en daarnaast zeer gevoelig is voor slogans. De hoeveelheid der bijnamen is soms wel een graad meter voor iemands populariteit. En de 40-jarige Thomas Edmund Dewey is een zeer populaire figuur. Deze candidaat der republikei nen is een man van formaat; men verwacht van hem als president zeer veel. TVEWEY is de man die gepresteerd heeft, wat voor hem nog aan nie mand is gelukt. In Amerika is het tra ditie. wanneer een candidaat voor de presidentsverkiezingen een keer is ver slagen, hij nooit en te nimmer meer een nieuwe kans mag krijgen. Welnu, Dewey trad in 1944 in het krijt tegen Roosevelt. Hij verloor met miniem stemmenverschil. Dat hij zich nu weer heeft weten op te werken tot een der allerbelangrijkste mannen in het po litieke leven van de Ver. Staten doet Dewey kenmerken als een fel doorzet ter en als iemand van diplomatieke kwaliteiten. ..Tom" Dewey is geboren in 1922 in het stadje Owosso in de staat Michi gan. Zijn vader was winkelier en te vens uitgever van een plaatselijk blaadje. Zijn zoon trok naar New- York, met de bedoeling om.... ope razanger te worden. Toen dat echter niet ging begon hij maar met rechten te studeren. En ziedaar, hij werd een gezocht advocaat en naderhand eerste assistent van de proc.-generaal der Ver. Saten. In die laatste functie heeft hij zich roem verworven, door met ijzeren hand opruiming te houden on der de gangsterbenden. Vandaar zijn bijnaam racket-buster" (schrik der misdadigers). In 1946 is Dewey gouverneur van de staat New-York geworden. Zijn gouvernementsgebouw staat op de weg van Philadelphia naar Albany. Het is een drakerig bouwsel, in de stijl van een buitensporig Frans kasteel. In dit gebouw zetels echter de vol maakte administratieve machine die Dewey heeft opgebouwd. Hij is na melijk de man van de perfecte orga nisatie en de grootste netheid. Amerika stelt die administratieve kwaliteiten op hoge prijs, omdat men de laatste jaren vanuit Washington op dit gebied niet bijster verwend is geweest. Roosevelt was een genie, maar zijn administratie deugde niet en Truman vindt men in Amerika door gaans geen genie en ook een slecht bestuurder. Alles bij elkaar liggen de kansen voor Dewey om president van Ame rika te worden totnutoe dan ook uiltermate gunstig. Het hangt ervan af met welke candidaat de democra tische partij op 2 Juli in haar con gres voor de dag zal komen. Is het Truman, dan ligt Dewey naar veler mening ver voor. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de democratische partij met een andere TTRIJGT Amerika een nieuwe pre sident, dan is zulks in politiek en economisch opzicht ook voor Europa van zeer grote betekenis. Want zowel politiek als economisch is de band tus sen de oude en de nieuwe wereld wel zeer eng geworden. Het is dus zeker van belang even na te gaan wat Europa van Dewey te verwachten heeft. Wat zijn doel is zei hij met de vol gende woorden: Ons doel is stérke en vrije Ameri kanen te zijn in een vrije wereld van BIJ EEN ONDERZOEK van een Belgische vrachtwagen te Bil- chen aan de Belgisch-Duitse grens door Duitse douane werden onder de iading. die uit bloemkool be stond, niet minder dan drie mil lioen sigaretten ontdekt. Het transport stond onder leiding van een vrouw, Zij betreurt nu in de strafgevangenis te Aken het ver lies van haar bloemkool en siga retten. (YNGEVEER 150 Nijmeegse studen ten zullen begin van de komende maand deel uitmaken van de „natio nale reserve". "yV'OORDVOERDERS van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken en van Engeland voor spellen, dat zeer binnenkort een com promis zal worden gevonden inzake de bilaterale overeenkomsten in het kader van het plan-Marshall. JJE REGERING maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week in Indië gesneu veld zijn: 3 soldaten uit Maastricht, An- dijk en Rotterdam en I korporaal uit 's-Gravenhage. (TENERAAL H. F. J. M. A. von Frey- tag Drabbe, (Kath.) tot voor kort commandant der mariniers te Rotter dam, zal per 1 October a.s. optreden als voorzitter van de commissie voor de centrale filmkeuring. In deze func tie is hij de opvolger van de heer van Staveren (soc.). T>E CONSULTATIEVE RAAD der Wesl-Europese Unie zal 19 Juli a.s. in den Haag vergaderen. geldig tot Weersverwachting, Zaterdagavond: Tijdelijk veel overdrijvende be wolking, maar droog weer. Meest matige wind tussen West en Noord Weinig verandering van tempera tuur. Heden zon onder 21.04 uur en maan op 0.11 uur. Zondag zon op 4.21 uur en onder 21.04 uur. Maan op 0.24 uur en onder 10.13 uur. Maandag zon op 4.22 uur en maan onder 11.24 uur. Thomas Edmund Dewey figuur komt. Ze zou graag met Dwight Eisenhower pronken. Maar de generaal zwijgt als een sphinx. Het belang van Europa vrije mensen, dievrij zijn voor hun mening uit te komen, vrij om nieuwe ideeën te ontwikkelen, vrij om open baar te maken wat zij geloven, vrij om zich van de ene plaats naar de andere te begeven, vrij in de keuze van hun werkzaamheden, vrij om de beloning voor hun arbeid te kiezen en te ge bruiken, vrij om God te dienen naar eigen opvatting. De vrijheid kan slechts gered wor den, wanneer de vrije mensen van overal zich aaneensluiten, niet alleen materiëel doch vooral ook geestelijk. Dewey is een aanhanger van de po litiek van Marshall ten opzichte van de Sovjet-Unie, dus de politiek van ..geduld en standvastigheid". Ver moedelijk zal bij zijn politiek het ac cent meer op de „standvastigheid" dan op het „geduld" vallen. Hoe Dewey's standpunt ten opzichte van de communisten is wordt ten dui delijkste aangetoond door zijn belof te: „Wanneer ik tot president verko zen ben, zullen op de betaalsrol der regering geen „commies" (communis ten) meer voorkomen". Hetgeen dus betekent, dat er dan grote schoon maak onder de ambtenaren zal wor den gehouden. Voor Europa is het zeer belang rijk, dat Dewey groot voorstander van 't Marshallplan is. Hü is goed bevriend met senator Vandenberg, de bekende voorvechter van de hulp aan Europa. De joden in Amerika zullen van Dewey meer steun gaan ondervinden dan zij van Truman hadden. En van zelfsprekend is het, dat de joodse- staat-in-wording ..Israël" op meer hulp van Dewey en zijn republikei nen kan rekenen. Terwijl Truman Is raël een beperkte „de facto" erken ning heeft gegeven, staat Dewey op het standpunt, dat Israël een „volle dig erkenning" moet krijgen. Zijn inzichten gaan ook in de rich ting van het vormen van een sterk democratisch Duitsland en van krach tige steun aan het China van Tsjang Kai Sjek. Hij is ook een voorstander van de algemene dienstplicht in Ame rika. Indien Dewey president wordt, krijgt hij als vice-president naast zich Earl Warren gouverneur van Californië. Vl/'IJ MAAKTEN gisteren melding van de toenemende onrust op Java Thans ontvingen wij weer verschil lende gegevens uit Batavia, die ons de tanden op elkaar deden klemmen. Vyf Nederlandse militairen zyn na melijk gesneuveld in Tasikmalaja. toen een Nederlandse patrouille in 'n hinderlaag viel hij het plaatsje Tjiali. Uit Oost-Java wordt een beschieting gemeld bjj de havenplaats Proboling- go. Daar is een jeep. beschoten, waar bij een Nederlandse militair en een politie-agent gedood zijn. Inmiddels zijn leden van „de groep (AP EEN WARME AUGUSTUSMIDDAG van vorig jaar zagen we een klein aantal bedevaartgangers van Roosendaal naar Lourdes vertrekken. Het was toen nog baanbrekend werk; met de deviezen ging het lastig, de levens omstandigheden in Frankrijk waren abnormaal slecht (we ondervonden dat, toen we in Parijs afscheid van de reizigers naar het genade-oord hadden genomen en ons gebit gingen wagen aan een kanariegeel stukje brood, waar de Fransman zijn maal mee moest doen) en men wist niet goed, wat men in Lourdes zou aantreffen. ZIJN ER intussen „stoottroe- pen" en kwartiermakers geweest en zo kon gisteren dan de eerste grote nationale Lourdesbedevaart uit Roo sendaal starten. Op het perron heerste een opgewekte drukte van reizigers en hen, die dezen uitgeleide deden. De bedevaartgangers werden blij ver rast met een keurige bloemenversie ring van de coupés, waar de onvol prezen Roosendaalse Hulpcolonne voor Lourdestreinen voor had gezorgd We zagen we zouden haast zeg gen traditiegetrouw de oudste Ver kenner van Nederland, de meer dan zeventigjarige, vitale dokter Nuyens als leider van een flinke groep ver- kenner-brancardiers, die de laatste wagon bevolkten. Niet minder dan 573 mensen vertrokken met deze trein en onder hen waren honderd zieken waar van 32 liggende patiënten en 25 ern stige gevallen. Het was jammer, dat Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, op het uiterste ogenblik verstek moest laten gaan. Goed spoorwegmateriaal. TTE SPOORWEGEN hadden voor uit stekend materiaal gezorgd; De heer Stieger uit Breda, die de handen van negen mannen" naar Djokja af- vol had gehad aan het organiseren van gereisd „ter oriëntatie". Ook leden van de C. v. G. D. zijn derwaarts gegaan. ATINISTER LIEFTINCK heeft de lasting. Ook niet voor de vermogens- 1 1 hand over zijn hart gehaald tenaanwasbelasting, voor zover deze be- aanzien van het invorderen der belas- j trekking heeft op de zwarte 'anwas. tingen. een opluchting voor allen die De bedoeling van deze maatregel is gettroffen worden door het .offeivuur vooral de helpende hand te bieden aan van aanslagbiljetten. (de kleinere vermogensbezitters, die in moeilijkheden dreigen te geraken. Besloten is, dat voor de invorde ring van de aanslagen in de inkom sten-, vermogens-, en ondernemings belasting en ook voor de eenmalige heffingen, wat deze laatste betreft onder bepaald voorbehoud c-n 'n beperking tot de minder draagkrach tigen, alle wettelijke betalingster mijnen in het algemeen te verschui ven naar een vier maanden later vallend tijdstip, uitgezonderd na tuurlijk de bijzondere gevallen, waar in de wet onverwijld ingrijpen voor schrijft of dc ontvanger dat onver mijdelijk acht. Dit laatste geldt voor zover de be treffende aanslagen in' het jaar I94S uitgaan of zijn uitgegaan. In de regel heeft men aldus gedurende ongeveer de eerste 5 maanden na die van dag tekening van het aanslagbiljet gener lei vervolging te vrezen. Dan wordt op nieuw tenminste 4 maanden gewacht, voordat eventueel tot de tweede ver volging wordt overgegaan. Mocht een derde vervolging nodig zijn, dan valt ook deze weer tenmin ste 4 maanden later. Wanneer reeds termijnen van de aanslag zijn betaald, geldt de .nieuwe maatregel alieen voor de nog niet betaalde termijnen van de aanslag. De nieuwe maatregel geldt niet voor de grondbelasting en de personele be- TN DE SITUATIE te Berlijn is nog geen opheldering gekomen. Het be langrijkste bericht, dat geseind is, is dat de Berlijnse gemeenteraad beslo ten heeft de aandacht van de alge mene vergadering der V. N. te vesti gen op de toestand waarin de "bevol king van Berlijn is gebracht door de Russische blokkade. De Sovjets hebben intussen alle le veranties van voedingsmiddelen van uit de Sovjet-Russische zone naar de Westelijke sectoren van Berlijn stop gezet. In Londen noemt men de situatie ..zeer delicaat". Voor de derde maal in 24 uur is het Britse kabinet gisteren bijeengekomen om aan de hand van rapporten de toestand te bestuderen. In Amerikaanse officiële kringen beschouwt men de verklaring van de conferentie te Warschau, waarin ver zocht wordt opnieuw pogingen te doen om tot een viermogendheden- overeenkomst inzake Duitsland te ko men, als een „poging om het Duitse volk te winnen". Uit het commentaar van deze krin gen Valt te' Vóórspellen, dat Anv^'ika het" ..achtmogendhcdenverzoek" zal verwerpen. Daarom is bepaald, dat de regeling, wat de eenmalige heffingen betreft, alleen zal gelden voor natuurlijke per sonen en dan alleen indien het inko- komen niet meer bedraagt dan f 5000 en bovendien de belastbare som voor de vermogensheffing ineens niet meer dan de f 35.000 bedraagt. Dit bedrag van f 35.000 komt overeen met een vermogen van tenminste 50.000 gul den voor gehuwden zonder kinderen. Deze maatregel wordt nog gecomple teerd door een andere maaatregel, vo rig jaar was nl. reeds bepaald, dat de definitieve aanslagen der inkomsten belasting, die volgens de wet ineens invorderbaar zijn, voor de jaren tot en met 1946, in vijf termijnen konden worden betaald. Deze bepaling is thans uitgebreid over 1947 en 1948. bedevaart, was er zeer over te ken. Hij vertelde, dat er 's mor al een vliegtuig het 27 bedevaart gers van Schiphol was opgestegen. Deze vliegende Lourdesbezoekers w.o. verscheidene zieken zullen heel AL WIJST de distributiedienst een extra-bon aan voor boter die 4 weken geldig is. toch moet men er terdege rekening mee hou den, dat deze bon 2 weken na da tum van aanwijzing verlopen is. Het komt dus hierop neer, dat de extra-bon binnen 2 weken opge nomen moet zijn, anders kan hij niet meer worden gehonoreerd. Heel wat mensen hebben zich daarmee vergist, zo vernemen wij thans. Zij hebben de bedoelde bon totnutoe bewaard en wilden er thans boter op kopen. Hetgeen tot grote teleurstellingen heeft geleid. Een enkel voorbeeld; Bij de melkfabriek „De Hoop" te Bre da kregen de venters de laatste dagen verlopen bonnen aangebo den voor niet minder dan 300 pond boter. Volgende week Donderdag wordt weer een extra-bon voor boter aan gewezen. Ook deze bon verloopt 2 weken na aanwijzing. Men houde er dus goed rekening mee! wat eer het doel van de tocht hebben bereiktmaar als deze krant is ver schenen, zullen allen reeds te Lour des zijn, want om 5 uur moet de trein de Mariastad zijn ingestoomd om de deelnemers op 3 Juli om 2 uur (ijs en weder dienende), weer op het Roo sendaalse perron terug te voeren. Te laat. "LTET WAS kwart voor vijf toen het sein open sprong, de fluit snerpte, de chef zijn teken gaf en de lange trein het Zuiden tegemoet ging. Twee verpleegstertjes, die haar uiterste best hadden gedaan bij het binnenbrengen van de zieken en zich nog even laaf den aan een kop koffie in de wacht kamer, kwamen naar buiten gestormd. Helaas, de trein reed reeds.Of dit kleine drama nog een gelukkig slot kreeg is ons onbekend, want toen ze poogden een taxi naar Antwerpen te charteren om daar hun trein op te vangen, bemerkten ze, dat ze geen pas poorten bij zich hadden Wetsontwerp thans ingediend DIJ DE TWEEDE KAMER is inge- diend een wetsontwerp, betref fende een regeling van het assurantie bemiddelingsbedrijf. De bedoeling van het wetsontwerp is o.m. het bescher men van de titel der assurantie-be middelaars, het regelen van de rechts positie van de assurantie-bemiddelaar (z.g. portefeuille-recht) en een rege ling van de beloning der assurantie bemiddelaars. Alle bij het assurantie-bemiddelings bedrijf werkzame personen zullen ge registreerd worden en aan bepaalde eisen moeten voldoen. Voor de op het ogenblik in dit bedrijf werkzame per sonen is een soepele overgangsregeling ontworpen. 0000<X>OChC^KX>0<XK><><>00<><><>0 V. P. is niet alleen naar tie naam. maar ook in feite een echte volkspartij. Haar beginselen en haar program zijn er op gericht de rechten en belangen van alle bevolkingslagen harmonieus tegen elkaar af te wegen en daardoor het welvaren van allen te bevorderen. In de K.V.P. belichaamt zich het tegendeel van de klassenstrijd gedachte, het grote en goede beginsel der Christelijke solidariteit. Zij komt ook op voor het beginsel der zelfwerkzaamheid van individuën en groepen binnen het raam van het algemeen welzijn. Waar onder invloed van de na-oorlogse geestesgesteldheid de zucht om aan de Staat al te grote macht in handen te geven zich deed gelden was het de K.V.P die aan stuurde op het juiste midden. Men denke aan het befaamde voorontwerp- Vos inzake de bedrijfsorganisatie. Niet het minst door de critiek uit de K.V. P. is het onder tafel geraakt en we zijn ervan overtuigd, dat het ontwerp van den Brink de goede geest zal ade men. Hiermede nemen we niet alleen stelling tegenover het doorslaande „di rigisme", doch ook tegen degenen, die zweren bij „vrijheid blijheid", waar door de minderbedeelde volksgroe pen weer in het gedrang zouden ko men. Neen, deze moeten volgens het woord van de Pauselijke encyclieken bizondere zorg genieten. Doch dit mag nooit ten koste van onafwijsbare rechten van andere groepen. We heb ben dan ook de woordvoerder der K. V.P. bij de behandeling van verschil lende belastingwetten horen opkomen voor het betrachten van de verdelende rechtvaardigheid, daarmee het onge gronde verwijt trotsei'end een „kapi talistenknecht" te zijn. Trouwens, het verwijt, dat ze „de arbeider" te veel naar de ogen ziet, krijgt de K.V.P. ook op haar tijd te horen. Een be wijs. hoe ze in het goede midden koerst en derhalve een echte volkspartij is. Er is dan ook geen sociale bevol kingsgroep, die met grond van rede nen haar steun aan de K.V.P. kan ontzeggen. 00000<X>0<><>000<><XX>000<><><>0 TK BEN tot de conclusie geko- men, dat verkiezingen niet in staat zijn in een probleem dat de koninklijke prerogatieven raakt, de wil van het volk uitdrukking te ver lenen. Daarom ben ik er voorstan der van dat een volksraadpleging wordt gehouden, die zal steunen op een wet. Indien deze volksraadple ging geen overduidelijke meerder heid oplevert ten gunste van mijn terugkomst en van het herstel in mijn grondwettelijke prerogatieven, zal ik aftreden. Indien de meerder- (Speciale berichtgeving). rpOONAANGEVENDE joodse krin gen spraken tegen onze corres pondent de veronderstelling uit, dat de komende weken gewapende een heden van de Veiligheidsraad wor den verwacht. Momenteel zouden reeds bijna 300 vertegenwoordigers van de Veiligheidsraad, waaronder velen, die bedreven zijn in de wa penhandel in Palestina vertoeven. Daarnaast beschikt de Veiligheids raad in Palestina reeds over ongeveer 25 vliegtuigen, die met mitrailleurs en ander geschut zijn bewapend. Indien de reacties in de wereld niet ongunstig zijn zou de Veiligheidsraad meerdere politietroepen naar Palesti na dirigeren, teneinde er tegen het einde van Juni, wanneer de laatste Britse contingenten zullen vertrek-! ken. voldoende troepen op de been te hebben om nieuwe ongeregeldhe den tussen Arabieren en Joden te voor komen of indien ze niettemin toch zouden uitbreken,in de kiem te smo ren. Reizigers die uit het Oostelijke bek ken van het Middellandse Zeegebied komen, weten bovvr.dien te vertellen dat diverse Amt, 'l--a.ise en Franse vlooteenheden opstomen in de rich ting van de Palestijnse kust. Hieron der zou zich o.m. een vliegtuigmoe derschip bevinden, een kruiser, als mede enkele torpedobootjagers. VOORSTELLEN, MAAR TIET joodse bestuur alsmede de Ha- ganah staan niet afwijzend tegen over de inmenging van Bernadotte en zijn genegen zich volledig volgens de gegeven richtlijnen te gedragen. De immigratie van niet-gewapende joden moet evenwel doorgang kunnen blij ven vinden en indien de oorlogsbo dems, die thans in de richting van de Palestijnse kust stomen, bedoeld zou den zijn om joodse immigratie-sche pen op te vangen, dan vreest men nieuwe ongeregeldheden. De Irgoen heeft al getoond zich niet bij de wapenstilstandsbepalingen te willen neérleggen door een schip met wapens met alle geweld te willen los sen. De gevechten tussen de Irgoen en de Haganah tussen Tel Aviv en Haifa zijn nog steeds aan de gang. Deze kwestie maakt het voor graaf Bernadotte niet makkelijker een op lossing te vinden voor de serie pro blemen. Graaf Bernadotte heeft volgens de laatste berichten zijn bemiddelings voorstellen aan beide partijen ajs volgt geformuleerd: 1. Inkrimping van het gebied van de staat Israël. 2. Vrije opneming in de aldus kleiner gemaakte staat. 3. Veiligheidssoldaten worden in New- York door Trygve Lie uitgeleide ge daan. Slechts souvereiniteit van de staat Is raël in het binnenland, terwijl deze in het buitenland met het Arabische gedeelte van Palestina vertegenwoor digd wordt. Door met Sovjet-Unie een overeen komst te sluiten over het uitwisselen van gezanten heeft Israël zich echter in feite ai tegen punt 2 der voorstel len verklaard. W 7SC" mm '-olijk overigens die vriendschap voor Moskou! lieid van het volk mij evenwel gun stig gezind was, zal ik van het par lement verwachten dat het een ein de maakt aan de tegenwoordige crisis". Aldus de brief die Koning Leopold van België aan minister Spaak heeft gestuurd. Deze brief is gisterenavond in het kabinet besproken en ook aan de voorzitters van Kamer en Senaat overhandigd. „Op 7 December zal prins Boudewijn in staat zijn te regeren. Mijn constitu tionele positie zal hierdoor echter geen wijziging ondervinden", zegt de koning verder in zijn brief. „Gebon den aan mijn constitutionele eer kan ik geen afstand doen van de troon". De Belgische volksvertegenwoor diging ziet zich thans voor de moei lijke taak geplaatst nog voordat zij op reces gaat (Kamer 2 Juli. Senaat 16 Juli) uit te maken, of inderdaad tot een volksraadpleging kan worden be sloten zoals koning Leopold dat wenst De aangelegenheid van een volks raadpleging is al' eens eerder ter sprake gekomen, maar zowel de soc. als de katholieken voelden daarvoor niets, omdat zij deze oplossing van 't koningsprobleem in strijd achtten met de grondwet. COOP. MELK-CENTRALE In een daartoe te Zierikzee gehou den vergadering werd opgericht een coöperatieve melk- en melkproducten centrale voor Schouwen en Duiveiand en St. Philipsland. Het doel van deze coöperatie is het algemeen belang van een goede melkvoorziening van de be volking op deze eilanden te bevorde ren door samenwerking van de melk veehouders, de zelfslijtende veehou ders en de vakslijters van melk- en melkproducten door een zo doeltref fend mogelijke afzet, hygiënisch en economisch van deze producten. De meeste veehouders en slijters zijn aan gesloten. rol zal spelen in de Eerste Kamer op het terrein der economische vraag stukken, vooral wanneer Prof v. d. Brink de fractie gaat verlaten om weer de leiding van zijn ministerie op zich te nemen. Een aanwinst dus. Desondanks blijf ik het heengaan van Ir Wijffels om vele --'«non betreuren. Ik zou nog iets »rder willen gaan door te vra ger Wordt dit uitstekend Kauierlid geen onrecht aangedaan? Qm wille van de grondwetsherzie ning vinden zoals bekend straks de verkiezingen plaats voor een nieuwe Eerste- en Tweede Ka mer. Voor de Eerste Kamer zijn geen veranderingen te verwachten in haar samenstelling, voor wat betreft de grootte der fracties. Immers dezelfde Provinciale Staten, die in 1946 de Eerste Kamer samenstelden, zullen, ook deze Kamer kiezen. Alleen voor wat de personen aangaat, is wijziging mogelijk. De eandidaatstelling heeft inmid dels plaats gehad. Het Centrale stem bureau zal de candidatenlijsten, na dat gelegenheid is gegeven deze te verbinden en nadat de nummering is vastgesteld, in de Ned. Staatscourant publiceren. Deze publicatie kan een dezer dagen verwacht worden. TTit berichten in enkele dagbladen vernam ik reeds, welke lijsten de Katholieke Statenclubs in enkele pro vincies hebben opgemaakt. Nieuws gierigheid èn belangstelling brachten mij ertoe, ook eens informaties in te winnen over de overige provinciën. Uitteraard zijn mijn inlichtingen niet officieel, maar ik neem op goede gronden aan, dat ze wel juist zijn. In één mijner vorige brieven wees ik op enkele lacunes in de huidige katholieke Eerste Kamerfractie. Zo heeft geen enkele vrouw zitting. Naar ik vernam, ontbreekt ook nu een vrouwelijke candidaat op een ver kiesbare plaats: dit deel onzer eman cipatie voltrekt zich wel zeer lang zaam. Evenmin zal de middenstand vertegenwoordigd zijn. Ik kan mij in denken, dat deze bevolkingsgroep te leurgesteld zal zijn, vooral na haar succes bij de samenstelling van de K.V.P.-üjsten voor de Tweede Kamer. Het staat immers wel vast, dat drie deskundigen op het terrein der mid denstandsvraagstukken in de nieuwe Tweede Kamerfractie zitting zullen hébben. Ap het gebied der Buitenlandse Za- ken is de huidige Eerste Kamer fractie m onvoldoende gespecialiseerd. In het overleg tussen de Statenclubs is dit manco blijkbaar ernstig onder het oog gezien. Want op de Gelderse candidateniijst, die twee zetels ople vert, prijkt na Prof v. d. Brink en Ir Verhey, de agrarische vertegenwoor diger, de naam van pater Beaufort O.F.M. Indien Prof v. d. Brink dus we derom als minister van Economische Zaken gaat optreden in het nieuw te vormen kabinet, een redelijke en graag uitgesproken verwachting dan zal met pater Beaufort een er varen deskundige voor Buitenlandse aangelegenheden in de Eerste Kamer zitting nemen. Een aanwinst van bij zondere betekenis. TTet gemis van een financiële spe cialist in onze Senatoren-fractie, zal volledig worden opgeheven, door dat Mr Frans Teulings, scheidend Tweede Kamerlid, op de Brabantse lijst op een uitstekende plaats is ge steld. Zo groot als het verlies is voor de Tweede Kamer, zo belangrijk en waarschijnlijk nog belangrijker is de versterking voor de Eerste Kamer fractie'. Het valt overigens te betreuren, dat door de candidatuur-Teulings het nog slechts korte tijd zittende Eerste Kamerlid, Mr Wijers, de opvolger van Mr v. d. Mortel, geen verkiesbare plaats meer op de candidateniijst be zet. cpenslotte zou ik nog enkele opmer kingen willen maken over de Lim burgse candidateniijst. Limburg vaar digt drie vertegenwoordigers af naar de Eerste Kamer. De zittende leden zijn: Mr Berger, Mr Janssen de Lim- pens en Ir F. Wijffels. De heer Jans sen de Limpens wenst geen nieuwe zetel te aanvaarden. Ben ik goed ingelicht, dan zal .Jhr Mr G. Ruys de Beerenbrouck diens plaats innemen. Ik acht deze keus in veler lei opzicht gelukkig. Jhr Ruys is door een merkwaardige samenloop van omstandigheden, eigenlijk tegen de bedoeling der kiezers in, bij de Gros lijststemming voor de Tweede Kamer verkiezingen onder aan de lijst te rechtgekomen. Velerlei geschrijf is hierover ontstaan. In bepaalde krin gen werd en wordt nog verklaard, dat de leiding der K.V.P. aan Ruys de kansen op een Kamerzetel heeft ontnomen, op grond von zijn stand punt t.a.v. de motie Romme-v. d. Goes in 1946. Bij herhaling is aange toond, dat die verklaring welke zo goed te pas kwam in „Welterse" kringen volkomen onjuist is. Het zitting nemen van Jhr Ruys in de Eerste Kamer is een bewijs te meer, dat deze afgevaardigde door de partij niet uitgebannen is, maar ge waardeerd wordt. Ik meen te weten, dat de dagelijkse leiding der K.V.P. de „rehabilitatie" van de heer Ruys bijzonder op prijs stelt. Jr F. Wijffels schijnt niet meer op de Limburgse candidateniijst voor te komen. Deze specialist op het ge bied der mijnen, vertrouwensman der mijnwerkers, de Senator die boven dien bij herhaling opkwam voor de oorlogsslachtoffers, die N. Limburg zo vele kent, zal dus niet in de Eer ste Kamer terugkeren. Een merk waardig en zeer teleurstellend be sluit der Limburgse Statenfractie. Mr Dr Regout zal hem vervangen. Een man, die zeker een belangrijke Vervolg op kolom 6 onderaan

de Stem | 1948 | | pagina 1