De rijksvergoeding voor de Prov. Stoombootdiensten Massale bijeenkomst der C. H- V te Sas van Gent Waf een Wonderlijke Wereld 't Hageljaar 1948 '?/De Wonde! doKtöor RADLQ 2 2 Brits bezoek aan Vlissingen Viering van het 20-jarig bestaan een groot succes Te hooi en te.... stalmest X/V- de J-, een 24-jarige slager ui? J. B., een 69-jarige grondwerker uit ïïelteriaanse logica een blaadje van de Welter-actie waagt zich aan een bespreking van de bis schoppelijke brief. Bedoelde brief bestaat uit twee delen, zegt deze ophelderaar: K.Vf.-üuur Ministeriële beschikking over de voorwaarden Ettelijke millioenen schade in Zeeland Speciale zitting Brits kabinet MIEP DENKT: TUINBONEN FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de ad vertentie-kolommen worden de rijks fiimkeuringsei'sen genoemd. Bioscoop- en Concertgebouw Hulst 49 th Parallel. (14 jaar). Levenslang iI8 jaar). Een meisje zoekt een moor denaar. (14 jaar). Centrum Bioscoop Axel. Ali Baba en de veertig rovers (alle leeftijden). De vrouw met het geschonden ge laat. (volwassenen). Hofzicht Theater IJzendijkc. Het Lied van Bernadette. (Alle leeftij den). Olympia bioscoop Sas van Gent. Marie Louise. (Alle leeftijden). Schoenpoetstertje (18 jaar). GESLAAGD Aan het Jansenius-Lyceum te Hulst afdeling Handelsschool, 4-jarige cur sus. slaagden: mej. J. M. F. Corne- lissens, Lamswaarde, R. A. J. Dalmijn Graauw, H. J. de Jonge, Axel. G. van Kemortel, St. Jansteen, Mej. P. A. v. d. Voorde, Hulst. Dé heren K. L. de Jonge, te Ove- zande, C. de Beste te Oudelande, van Dijk te Goes en A. den Hollander te Baarland behaalden liet diploma ge meente-administratie I. BELGISCHE AUTORITEITEN NAAR ZUID-BEVELAND De salonboot „Nassau" van de N.V. Flandria bracht 360 Belgische parle mentariërs en wethouders van de Scheldegemeenten, meest alle vergezeld van hun dames, naar Zeeland. De tocht ging langs Liefkenshoek, voorbij het verdronken land van Saeftinge, naai' Hansweert. waar men het kanaal van Zuid-Beveland opvoer tot aan de sluizen van Wemeldinge. De bedoeling van het Antwerpse stadsbestuur, dat deze vaart had ingericht, was, de deelnemers te doen kennismaken met dit gedeelte van de waterweg Antwer pen—Rotterdam. Goes DE OUDEN VAN DAGEN ADRESSEREN. De Goese ouden van dagen, voor zover verenigd in de naar hun ge naamde. bond. hebben een uitvoerig adres gezonden aan B. en W. naar aanleiding van het in de jongste raadszitting gehouden pleidooi om voor hen een gelegenheid te schep pen, waarin zij zich op eenvoudige wijze kunnen ontspannen. In het adres wordt vooral gewezen op de alleenstaanden, die niet weten waar heen ze moeten gaan, vooral bij slecht weer of in de winter. Een droog en schoon lokaal, met enig meubilair en wat eenvoudige ontspanningsmateriaal wordt voldoen de geacht. Desnoods zouden de ouden van dagen zelf willen zorgen voor het onderhoud daarvan. Zeer zou op prijs worden gesteld, indien er enige consumptie te bekomen was tegen billijke prijs' en dat er voor een paar periodieken en couranten kon worden gezorgd. VLO-diploma B. Dit diploma werd Woensdag behaald door twee leer lingen van de kath. ULO-school al hier, n.l. door Annie de Jonge en Albert de Winter. lerseke Excursie naar de schorren. Leer lingen van Gymnasia en HBS-en, maakten onder leiding van burge meester A. C. Willemsen met de mo torboot 4, schipper hoofdopzichter Vermaal, een excursie naar de ver dronken landen van Reimerswaal. Kloosterzande Geslaagd. Aan het Sint Gertrudis Lyceum te Roosendaal slaagde voor het eindexamen HBS B mej. M. Her mans. Oostburg GROOTSE PLANNEN VAN HET ORANJE-COMITé Zes dagen feest Het Oranje-comité heeft besloten om het Regeringsjubileum van H. M. de Koningin op grootscheepse wijze te vieren. Niet minder dan zes dagen lang. zo ligt het in het voornemen, zal Oostburg in het teken van dat ju bileum staan. Het voorlopige pro gramma voorziet in kinderspelen, verlichte optocht, wielerkoers, brand weerdemonstraties met waterballet, boks- en turnwedstrijden, concours- hippique, volksspelen, en het geheel besloten met een prachtig vuurwerk. Op alle dagen zal muziek aanwezig zijn. Reeds zijn onderhandelingen gaande met de 100-man sterke Phi lips harmonie uit Eindhoven. Voorts wordt gedacht aan een voetbalwed strijd tussen een tweetal eerste klas se verenigingen. Ook indien het weer niet gunstig zou zijn. zal er toch wat KEK! NATUUR'ge|«er""dd0' In 10 minuten (Adv. 974-00) Last van uenno en? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. (Adv. 917-00) Vier motor-torpedoboten in de haven TOT Zondagmorgen zal men te Vlis- singen een flotielje van vier Britse motortorpedoboten In de dokhaven bij het gemeentehuis kunnen zien liggen. Deze flotielje brengt een on-officieel bezoek aan ons land, waarbij men als eerste haven Vlissingen heeft aange daan uit sympathie voor Walcheren, dat ook bij de Britse marine een warm plaatsje ln het hart verworven heeft. De schepen, die 35 meter lang zijn en een bewapening voeren van vier tor pedobuizen, een snelvuurkanon, een 5 cm. mitrailleur, benevens een dubbele en een enkele 2 cm. luchtdoelmitrall- leur en een bemanning van 25 koppen aan boord hebben, zullen tot Zondag middag in de dokken gemeerd blijven. Dan vertrekken zij rond 5 uur naar de rede om Maandagmorgen om 6 uur hun reis voort te zetten naar Amster dam. Voorts staan bezoeken aan Wil- helmshafen, Kiel en Stockholm op het programma, waarna de flotielje naar de thuishaven Lowestoft terugkeert. Hedenmorgen zal burgemeester Kolfi de officieren ontvangen, waarna hij om 12 uur een tegenbezoek aan boord brengt. In de namiddag maakt de be manning een rondrit per autobus over Walcheren, terwijl Zaterdagmiddag om 3 uur een voetbalwedstrijd tegen de sportvereniging van de gemeente-amb tenaren gespeeld zal worden. Het pu bliek wordt dringend verzocht in de nabijheid van de schepen niet te roken vanwege het zeer grote brandgevaar. te genieten vallen. In dit verband wordt gedacht aan cabaret- en to neel-uitvoeringen. Verschillende commissies zijn be last pjet de voorbereiding der ver schillende onderdelen, met medewer. king van de plaatselijke gemeen schap. VESTIGING NUTSSPAARBANK Het bedrijf van de N.V. Zeeuwsche Spaarbank te Breskens, de laatste jaren kantoor houdende te Oostburg, is met ingang van 1 Juli overgeno. men door de Nutsspa3rbank te Mid delburg. De Nutsspaarbank is voornemens door het voeren van meer reclame o.m. het beschikbaar stellen van z.g. ..babyboekjes" voor jonggeborenen, 't sparen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen op intensieve wijze te bevorderen. Zij zal een bijkantoor openen te Oostburg. hetwelk gevestigd zal zijn Brouwerijstraat 35d, en onder dage lijks beheer zal staan van de heer J. A. Boidin. Aanbesteding. Alhier werd aanbe steed het bouwen van een woon- en winkelpand voor rekening van dhr. A. W. Fierens. Uitslag: P. F Barra, Oostburg f 47.490, Fa. Gebr. Verstraeten, Oostburg f 47.999.— Fa. Christlaansens, Oostburg f 48.350. Ossenisse Propaganda-avond. Op Zaterdag avond 26 Juni zal om 6 uur in de La gere School een vergadering plaats hebben, waartoe alle kiezers en kie zeressen toegang hebben. De heer dr. A. J. J. Mes zal dan spreken over de taak van de Katholieke Volkspartij. T erneuzen Benoemd. Onze oud-stadgenpot de heer J. A. Solleveld, thans refe rendaris der P.T.T, te Amsterdam, is met ingang van 1 Juli benoemd tot directeur van het P.T.T.-kantoor te Oss. Veer e Eindexamen RHBS. Alle candida- ten slaagden, t.w. Corrie v. d. Berge, Wim Hoilaers, Jo Huson, Nellie v. d. Klippe, Clara Kooger, Tineke Mulder en Nettie Somers. Op bezoek. H.M. artillerie-uitrus- tingschip van Kinsbergen bracht tij dens een oefentocht Woensdagmorgen een bezoek aan de rede van Vlissingen. Donderdagmorgen is het vertrokken naar Den Helder. IJzendijke Ernstig ongeval. Bij het vervoe ren van een tank water had de zoon van de landbouwer P. de Buck het ongeluk bij het indraaien van de Kruisweg, van het zitbankje voorop de wagen, te vallen. Hij werd door j een der achterwielen overreden en zeer ernstig gewond. Nadat dokter van der Sluijs de eerste hulp had verleend, werd hij naar het zieken huis te Middelburg overgebracht. Vlissingen Bond van Buurtverenigingen- Ter bespreking van enkele practi- sche punten ter voorbereiding op de te houden vlaggenparada, onderdeel van de Jubileumfeestviering op 31 Augustus belegde de „Bond v. Buurt verenigingen" een korte vergadering in het Concertgebouw. Aan 45 verenigingen was een uit nodiging gezonden, waaraan een aan zienlijk aantal gehoor had gegeven. De vergadering stond onder voorzit terschap van Burgemeester Mr. B. Kolff. Een. commissie werd benoemd, die zich speciaal met de organisatie van deze vlaggen optocht zal belas ten. Een circulaire zal worden verzon den naar alle verenigingen, voor het verkrijgen van nadere gegevens, o.a. omtrent het aantal deelnemers dat verwacht kan worden. Ook zal men trachten in het mid dagprogramma voor de 31e Augustus een gymnastiek-demonstratie in te lassen, waaraan de turnvereninigen L.O., Oranje Nassau en V.T.V. hun medewerking zouden willen verle nen. Wat de aubade betreft welke des ochtends door de scholen zal worden gebracht voor het stadhuis, het is zo goed als zeker, dat deze zal worden versterkt door de beide harmonieën „Ons Genoegen" en „St. Cecilia". Cursus. In onze parochie werd voor de meisjes boven 17 Jaar door de Zeereerw. heer H. Loves een cursus ge geven: „Modern meisje en haar levens roeping.". Deze cursus bestond uit een achttal lessen en werd door 30 meisjes met veel belangstelling gevolgd. In het najaar wordt weer een dergelijke cur sus georganiseerd. Vergadering Z.P.M. De Z.P.M. afd. IJzendijke hield in hotel „De Vier Emmers" een goed geslaagde vergadering. Er traden verschillende spreek sters op, o.a. mej. J. Cijsouw, die het over Muziek en Muziekinstrumenten had, mej. M. v. d. Slikke met haar le zing over het bereiden van spijzen enz. Ook werden er verschillende lie deren gezongen, waarop het „Wiege lied" van Brahms werd ingestudeerd. Mej. Jo. Cijzouw las de Novelle „Het Geluk" voor van E. Pauli, wat zeer in de smaak viel van de verga derde "hieisjes. Na de rondvraag sloot de Presiden te de vergadering. Zuiddorpe Schieting. Op de traditionele jaarlijkse koningschieting van het reeds langer dan 400 jaar bestaande gilde van St. Sebastiaan werd ko ning. M. Herman. Eerste zijdevogel werd afgeschoten door Fr. Apers, tweede door M. Herman, eerste kal door M. A. B. Puylaert, Burgem. tweede door R. Migom (bij loting). Kermisschietingen Willem Teil. lste dag bij E. Waelput, deelname 64 schutters: Hoogvogel, René de Vos, Overslag, lste zijdevogel Pr. de Ridder, Hulst, 2de zijdevogel André de Ridder, Zuiddorpe. Tweede dag bij R. Dankaart, deel name 39 schutters: hoogvogel André de Ridder, Zuiddorpe, lste zijdevo gel P. Groothaerdt, Axel, 2de zijde- vogel Fr. Moerdijk. Zuiddorpe. Der de dag bij A. Waelput, deelname 30 schutters: hoogvogel R. Coppieters, Zuiddorpe lste zijdevogol A. de Rid der, Zuiddorpe. 2de zijdevogel even eens A. de Ridden Grootste getal vo gels. 5 stuks, P. Talboom, Zuiddorpe. Herwonnen Levenskracht. De speljesverkoop voor Herwonnen Le venskracht bracht hier f 68 op. Het bestuur was teleurgesteld over deze opbrengst aangezien de speldjes verleden jaar f 80.opleverden. LIET WAS voor de C.H.V. in Zeeuwsch Vlaanderen Donderdag een grote dag. Het feit werd herdacht dat deze organisatie vóór 20 jaar werd opge richt. Het is een goede gedachte ge weest van het bestuur om bijeenkom sten te houden in Hulst en IJzendijke, alwaar de Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaamse boeren de aldaar gevestigde bedrijven bezochten, waarna men per tram van beide gemeenten naar Sas van Gent vertrok, alwaar een massale bijeenkomst belegd was. Niet minder dan 1500 boeren en boe rinnen hadden zich aldaar verzameld en werden er feestelijk ontvangen. Het was nodig geweest de deelnemers in twee groepen te splitsen en voor de mannen werd het woord gevoerd door Mr. van Campen, de directeur van de Centrale Boerenleenbank te Eindho ven, die een causerie hield over de belangrijkheid van het boerenbedrijf, gezien van nationaal en Internationaal standpunt. Bij de boerinnen sprak pas toor Doens uit Ginneken, geen onbe kende in Zeeuwsch-Vlaanderen. die in het kort de geschiedenis van de CHV onder de loupe nam en naar voren bracht, dat het juist deze organisatie geweest ls, die de boeren in moeilijke tijden voor armoede behoed heeft. De voorzitster Vercauteren bracht bij de mannen dank aan de spreker, terwijl bij de vrouwen het dankwoord door voorzitter Cammaert werd gesproken. Vervolgens werd het bedrijf bezich tigd, waarna een gezamenlijke koffie tafel plaats vond, waarbij door tal van sprekers het woord gevoerd werd. Door voorzitter Vercauteren werden de verdiensten van de heer Langen- horst, de heer van Campen en pastoor Doens voor de CHV naar voren ge bracht. Als pionier noemde hij de heer Cammaert uit Oostburg. Burgemeester de Boer uit Sas van Gent, bood namens het gemeentebe stuur zijn felicitaties aan. Pastoor Doens uit Bavel sprak een opwekkend woord voor de t.b.c.-bestrijding, een pater uit Seppe wees op het nut van de retraite. De algemene voorzitter van de CHV uit Veghel dankte voor wat in Zeeuwsch Vlaanderen verricht werd en de algemene directeur, ir. Steenbergen, voerde aan. dat de boe ren ln Zeeuwsch Vlaanderen hun tijd begrepen hebben en wees er op, dat Wat is f U doen KLOOSTERZANDE. Zaterdag 26 Juni. Gaaischieting om 2.30 uur. hun misschien nog een zware strijd te wachten staat. Zeeuwsch Vlaanderen is echter een voorbeeld van samenwer king en hij sprak de hoop uit, dat dit zo mag blijven. Nadat men nog enige tijd gezellig bij elkaar geweest was, werd de terugtocht naar huis aan vaard. Het was een goed geslaagde bijeenkomst, waarbij de band tussen boeren en organisatie zeer zeker ver stevigd werd. Politierechter Middelburg £JE gebr. de T„ de 25-jarige V. J. de T. en de 20-jarige L. J. M. de T., was ten laste gelegd het uitvoeren van hoeveelheden hooi en stalmest. In de zomer van 1947 had V. J. de T. twee voer hooi. afkomstig van een landbou wer uit Eede, over de grens gebracht. Dit had hij gedaan om een rekening van zijn vader te kunnen voldoen, zei hij. Zijn broer had op de uitkijk ge staan. Volgens belde verd. hadden ze zich verder nooit aan iets dergelijks schuldig gemaakt. De Off. van Just, eiste tegen beiden 10 weken gev.straf met aftrek van preventief en verbeurdverklaring. Uit spraak voor beiden 3 weken gev.straf met aftrek en f 250 bs. 2 m. hecht, en verbeurdverklaring. Eerst bloed, thans tranen. Nieuwdorp, slachtte in Mei 1948 clandestien een rund. Dit kwam uit doordat men bij de 28-jarige slager uit Vlissingen J. de J. een hoeveelheid rundvlees vond, hetwelk niet van de vereiste merken was voorzien en daar dit vlees van eerstgenoemde verd. af komstig bleek, viel hij door de mand. Ook een derde verdalhte. n.l. de 41-ja- rige landbouwer uit Lewedorp J. D„ liep tegen de lamp, aangezien deze een localiteit, geschikt om dit beest te slachten, ter beschikking had gesteld. Hij kwam er af met een geldboete van 1 40— subs. 20 d. h. De slachter kostte dit 8 mnd. gev.straf, waarvan 4 mnd. voorw. en 4 onvoorw. met 2 jaar proeftijd. De eis van de Officier van Justitie was zelfs 8 mnd. gev.straf met onmiddellijke gevangenneming. De slager uit vlissingen, J. de J., kreeg een geldboete van 300.— subs. 60 d. h. sn 1 mnd. gev.straf voorw. met 2 jaar proeftijd en verbeurdverklaring van het Vn beslaggenomene. Grijs maar niet wijs. Het echtpaar Lodevicus F. Polflict en Maria C. Polfüet-v. d. Velde, wo nende Patrijshoek te Vogelwaarde, vierde zijn gouden huwelijksfeest. Op onze foto ziet men de jubilarissen tussen de bloemen- Breda, stond terecht wegens oplich ting. Op 28 Februari had hij 6. van een zekere W. de Wit los weten te krijgen en niet meer terugbetaald. Hij vertelde deze, dat hij van Domburg kwam, dat hij naar een familielid moest op Schouwen en Duiveland, die plotseling zeer ernstig ziek was gewor den, dat hij in de haast geen voldoen de reisgeld had meegenomen, enz. enz. De Wit, tippelde er in, maar verd. B. toch tenslotte ook en zo zou men zeg gen. dat hij niet gelogen had toen hij beweerde dat hij uit ..Domburg" kwam. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 mnd, waarvan 4 mnd. voorw. met 3 jaar proeftijd en bijzondere voorwaarden. De deviezen-potter. I)E 49-jarige metselaar uit Clinge, S. T., een ingezetene-grensarbeider, werkte sinas 20 October 1947 als met selaar bij een aannemer te Kieldrecht (B.) Als zodanig ontving hij zijn loon ln Belg. francs. Op een loonverklaring voerde hij toen een bedrag aan Belg. francs in, veel minder dan hij had moeten doen. Dit is n.l. vastgesteld op 75 pet., maar hij voerde slechts onge veer 30 pet. in. Het ligt dus voor de hand dat hij had uitgegeven aan Belg. betaalmiddelen ongeveer 5000 francs. Hiervoor staat hij thans terecht. Eis 75 bs. 25 d.h. Uitspraak conform. le ls er sprake van bet stemmen naar eer en geweten. 2e is er een vermaning tot het bewaren van de eenheid. Welnu, zo luidt de redenering, beide din gen doen de Welterianen. Immers, wie Weiter stem men, zouden toch niet op de K.V.P. stemmen, als er geen dissidentenlijst was, „omdat zij weten welk een desatreuse politiek deze Katholiek-autoritaire partij heeft gevoerd en nog zal voeren". Men kan hiertegenover allereerst het vol gende feit stellen: De hele Welteriaanse propaganda is erop gericht zo veel mogelijk katholieken af te houden van het stemmen op de K.V.P. Men voert die actie ook onder leden van de K.V.P. Men heeft zelfs getrcaht bepaalde Kamerleden van de K.V.P. weg te trekken en op de eigen lijst geplaatst te krijgen. Dat is één. Verder negeert deze exegeet een zeer be langrijke passage uit de bisschoppelijke brief, name lijk deze: De Bisschoppen handhaven de verklaring, dat de K.V.P. naar hun overtuiging de beste waar borgen biedt voor de eerbiediging en de naleving van de zedelijke normen van het Chrisiendom in wetgeving en bestuur. Deze uitspraak nu loopt het blaadje niet alleen in volkomen negatie voorbij. Nee, het zegt dwars daartegenin, dat de K.V.P. een, desatreuse po litiek voert en zal voeren. Hierin ligt onuitgesproken het verwijt aan de Bisschoppen: Gij beveelt een partij aan, die een desastreuse politiek voert en zal voeren. Niettemin wordt er zonder blikken of blo zen beweerd, dat men de bisschoppelijke brief eer biedigt \yrsT u. dat er zo veel vuur in de K.V.P. zit en dat ze zo veel heethoofden telt? We hebben er we! eens een andere indruk van ge kregen en jaren geleden werd de Saatspartij door de jongeren reeds opgepord met de kreet: Meer hart en vurigheid! Toch is de stelling, welke we hierboven vragenderwijs opzetten, juist. De K.V.P. heeft name lijk een grote hoeveelheid huisjes met lucifers als reclamemiddel laten aanmaken. Het zijn puike luci fers, we hebben het ondervonden. Ze geven geen vuurwerk, maar branden constant en lang. Dat moe ten we juist hebben. Wilt u goed vuur? Stemt de K.V.P. Koe TT" oe Daisy van een boer derij dicht bij Taun ton (Eng.) wilde hogerop. Daartoe slenterde ze weg, en begon omhoog te klim men naar het Burton Mo nument; toen ze driehon derd voet hoog was, kreeg ze hoogtevrees. Ze durfde niet meer voor of achteruit. Zachtkens heeft de boer haar terug geleid, naar haar collega's op de begane grond, waar ze nu sterke verha len vertelt over haar ex peditie Holderdebolder XW&t hoor ik toch? dacht de boerin, in Besan- con (Frankrijk), toen een lawine van stof en vuil haar in haar bed overdek te. Ze wist, wat het was, toen er een koe naast haar bed stond Die kwam nl. van boven. De koeien stonden er op zolder en de vloer bleek niet al te sterk. Boerin en koe ma ken het goed. Rare spaarpot P«EN PAAR DAGEN te- rug gaven we op deze plaats al enige treffende staaltjes var. merkwaard! ge plaatsen, waar sommi ge lieden hun gtld veilig wanen. Nu achterhaalden we een nog sterker geval nl. dat van eon zekere Louis Tragonette uit Stepney in Engeland. Toen deze geopereerd werd, ontdekte de dokter 23 pennies in zijn maag. Ze werden eruit gehaald, dus ook daar waren ze niet veilig. Ter verklaring werd er bijgevoegd, dat hij de muntjes had ingeslikt, nadat hij een paar borrels op had. Demonstratie T>E PORTUGESE geleer de Alfonso de Miran da heeft een nieuwe nog geheime methode uitge vonden om film te pro jecteren. Hij had een uit gelezen gezelschap verza meld in een zwaar be waakte zaal om die zijn nieuwe vondst te demon streren. Het gezelschap zat vol spanning te wachten. Het licht ging uit: een diepe stilte viel in de zaal. Plots een hels lawaai. Ms brak er een onweersbul van ongekende omvang los en als braken alle luiten. De Miranda kwam van achter een gordijn te voor schijn, hullend als een kind. .,Het zal een week duren om de machine te repareren" was het enige, wat hij zei. Blijkbaar was er iets kapot.... XDOOO0OOGO: )r0G)G1GOOOQOOOOOOOOOOOOGGOOOOO3OGOOOOOOO r\e minister van Verkeer en Wa- terstaat heeft een beschikking genomen inzake de rijksvergoe ding voor de prov. Stoomboot- diensten van Zeeland, waarin wordt beslist dat de tekorten op de exploitatie der veerdiensten op de VTesterschelde ten laste van het Rijk kamen, met ingang van 19 November 1945, mits de volgen de voorwaarden in acht worden genomen. Voor het van Rijkswege uitoefenen van toezicht op de veren wordt aange wezen de hoofdtng.-directeur der Rijks waterstaat in Zeeland die ook alle besprekingen over de diensten moet bijwonen. Alle voorstellen van de provincie tot wijziging der dienstregeling, tot aanschaffing, huur, vervreemding of verbouw van schepen, aanleginrlchtin- gen en dienstgebouwen; tot invoering wijziging of afschaffing van tarieven, tof wijziging in de rangen van het per.roneel, enz. enz. moeten aan be doelde hoofdingenieur worden gericht. Hij moet ook jaarlijks de exploitatie rekening en begroting bij de minister indienen en voor het doen van alle uitgaven is in het algemeen zijn goed keuring nodig. De minister heeft het recht wijzigingen hl de dlenstregelin- QF HET BUREAU van de Zeeuwse tuinbouwconsulent hadden wij een onderhoud met een der assiten- ten, die ons vertelde dat er in Zee land in jaren niet zoveel hagel is gevallen dan in 1948. De hagelbui van j.l. Zondag was reeds de derde in dit seizoen. Toevallig zijn het juist iedere keer de fruitcentra die worden getroffen; alleen de jongere fruitgebieden zoals te Krabbendijke, Noofd-Beveland en Philippine bleven nog gespaard. Over de ramp welke Kapelle en omgeving Zondag trof, be schikte men thans over enkele gege vens meer. Het centrum van de bui ging ongeveer over een zestig H.A. boomgaard waarbij vijftig eigenaars betrokken zijn. Er zijn boomgaarden waar bijna geen gave appel meer hangt, en van heel veel is de schil zo beschadigd, dat verdere groei onmo gelijk is. Het leeuwendeel zal aan kurk- stip gaan lijden en onze zegsman vreesde dat wat daarvan geplukt kan worden het niet verder zal brengen dan fabrieksfruit; voor keukenfrult zal het zelfs nog te onaanzienijlk zijn. Gedrukte stemming. £r zijn bedrijven die haast 80 procent van hun oogst tot deze Inferieure kwaliteit gedegradeerd zien. De stem ming onder hen !s natuurlijk zeer ge drukt en lust om verder te spulten ls er niet meer. De peren, die wat meer weerstand hebben dan de appels, heb ben de hagel beter weerstaan, maar tot behoorlijke kwaliteit zullen deze het over het algemeen wel niet brengen. Ook de kersen zijn lelijk toegetakeld en de bladstand van vele bomen ls radicaal naar de knopjes. Hoewel de bedrijven die buiten het centrum der bul lagen, minder geleden hebben, zal ook daar nog veel verlies te boeken zijn. Bij de vorige hagelbui die in de Zak van Zuid-Beveland huls hield werd de schade op anderhalf millioen geschat voor het fruit: die van Zondag is te schatten op een verlies van drie mil lioen en daarbij komt nog het molest, dat de landbouw leed. De hagel die viel, zei men op het consulentschap, was niet buitengewoon groot of hard. maar het was het lange aanhouden der bul, die funest werd. Gelukkig was er zo goed als geen wind, want anders was er van blad en vrucht totaal niets overgebleven. Zeer erg is weer dat het meest de zeer kleine bedrijven zijn. die het zwaarst leden; zij die economisch ge sproken, het zwakst zijn, kregen het meest er van langs. gen te gelasten; in spoedeisende ge- rallen beslist de hoofd-ingenieur. Aan laa-tstgnoemde moet onmiddel lijk mededeling worden gedaan van alle belangrijke noodzakelijk gebleken wijzigingen in de exploitatie van de veerdiensten, als vervanging van vaar tuigen door reservevaartuigen (en om gekeerd). afwijkingen ran de gelden de dienstregelingen enz., alsmede van storingen in de dienst, en van belang rijke ongevallen of schade overkomen of toegebracht aan passagiers, perso neel, vaartuigen der veerdiensten of goederen, terwijl hem voorts alle ge wenste Inlichtingen over de veerdien sten zullen zijn te verstrekken. Het vervoer op de veerdiensten van voertuigen, personen en handbagage geschiedt kosteloos, behalve Indien gebruik wordt gemaakt vf.n nader aan te geven verblijven aan boord of indien overvaarten buiten de gel dende dienstregelingen moeten wor den gedaan, ln welke gevallen met, goedkeuring van de Minister betaling kan worden gevorderd. Tot het verkrijgen der vergoeding voor het op de exploitatie des- veer diensten geleden verlies moet door het provinciaal bestuur na het einde van elk jaar door tussenkomst van de hoofdingenieur-directeur aan de minister worden overgelegd een bere kening van dit verlies uit, de Inkom sten ten bate en de uitgaven ten laste van de veerdiensten, om. Boekhouding en administratie moe ten mede in overleg en ten genoeg» van de hoofding. worden ingericht. Aan de provincie zal desgewenst maandelijkse voorschoten kunnen wen den verleend tot bedragen als door de minister ln verband met de be hoeften zullen worden goedgekeurd. T)ONDERDAGAVOND Iaat is 't ,Brit se kabinet in spoedzitting bijeen gekomen. Men meent, dat de besprekingen handelden over de moeilijkheden, wel ke tussen Engeland en Amerika in verband met het plan-Marshall gere zen zouden kunnen zijn en de Sovjet reactie op ae valuta-hervorming in de Westelijke zones. Morgen zal ik een stevige pot koken De flinke eters krijgen dan hun kans. Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft een paar bijzondere recepten van TUINBONEN MET KAASSAUS EN HAMWORST. 2Va 3 k.g. tuinbonen, zout. bonenkruid I. melk. 20 g. bloem, 25 g. marg./ boter, pl.m. 75 g. pikante kaas, pl.m. 150 g. hamwórst. Dop de bonen, was ze en kook ze vlug gaar in water met zout, een takje bonenkruid en een scheutje melk. Laat ze uitlekken, houd ze warm. Maak gladde saus van boter, bloem en melk. Laat 5 min. doorkoken. Voeg geraspte kaas in stukjes gesneden worst en zo nodig saus toe. Laat hierin de tuin bonen door en door heet worden. Met aardappelen een volledig maal. TUINBONEN MET ONTBIJTSPEK. 200 g. dun gesneden ontbijtspek, (zo mogelijk), 214 a 3 kg. tuinbonen, zout bonenkruid. Dop de bonen, was ze, kook ze vlug gaar in water met weinig zout en wat melk. Bak dan gesneden ontbijtspek vlug lichtbruin. Schep de bonen uit het nat. giet er het spekvet over en bestrooi ze met zeer fijn geknipt bo nenkruid. Leg de plakjes gebakken spek er boven op. adv. 929-oo Let op. zegf Miep, houd U paraat: Maandag peentjes in vol ornaat. Pub!. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwvei lingen. (Adv. 929-00) 'JOS JANSSEb Even kijkt Manten naar z'n dochter om. die aandachtig te luisteren staat. „De rest is in 't fransch, zegt ie. Drie kolommen vol met die vui ligheid, man." Lachend keert Thea zich af. Vader doet precies of z'n dochter nog 'n kind ware. '11 Kind?! In Steven's werkkamer heeft ze in die enkele weken al geheel wat meer moeten hooren en zien. -- „Uitvallen van het haar. dekla- meert Manten verder. Glad gene zen. Teruggroei in 15 dagen. En hier nog entwat voor u, kozijn: Medikaal kabinet van Doktoor Cerdal. Volledige genezing van.... ge weet wel, hé? En dan lees ik nog niet eens van al die blauwe, groene en zwarte won- derpoeders, die op staanden voet radi- kaal alle pijnen en zeeren gene zen..." Ja, ja, de jonge doktoor kent die bedriegelijke reklames maar al te goed. die onder 'n schijn van wetenschap, het volk de dwaaste en soms gevaar lijkste remedies opsolferen. Hoe dikwijls heeft ie het zelf niet ondervonden, dat zieken bij hem kwa men. na weken of maanden hun toe vlucht te hebben genomen tot die re- klame-artikels, die zelden doeltreffend waren, maar dikwijls gevaarlijk, om dat de ziekte al dien tijd bleef voort woekeren in hun lichaam. Er mocht hier en daar dan nog 'n ernstige remedie bij zijn. dan waren het toch nog altijd de zieken zélf die hun diagnose vaststelden, hun ziekte be paald hadden en die dan doos na doos nierpoeders slikten, wanneer ze eigen lijk aan de maag of aan hun zenuw gestel leden. Nee, nee. de kwakzalverij woekert niet uitsluitend te lande onder aflezer- tjes, oude vrouwtjes en wonderdoener- tjes, maar vrij-uit in bijna al de dag bladen onder vorm van onfaalbare poeders en pillen en medische behan delingen in duistere kabinetten van zoogenaamde doktoors. Dat is maar él te waar. En dat weet kozijn Manten ook maar al te goed. Daarom ook, kan ie nu triomfante lijk met z'n gazet zwaaien en roepen: „Hewel, wat zegt ge daarvan, meneere den doktoor? Zou onze reklame daartussen mis staan En die menschenfopperij laat het gerecht toe, aan dat bedrog helpen onze serieuze gazetten mee. Maar 'n armen duts gelijk Dokus Geeraert zouden ze achter de gren dels draaien. Is dat rechtveerdig volgens u Steven aarzelt: „In zekeren zin hebt ge gelijk. Maar...." - Manten laat hem niet eens uit spreken. „En geneeren die kerels zich voor 't geene dat ze doen? roept ie uit. Waarom zoudt gij u toens moeten schamen voor 't gcene dat ge doet? En waarom en zoudt ge daar niet 'n beetje reklame mogen voor maken. zeg?" „Nee, dat doe 'k niet." ant woordt de jonge doktoor kortaf. Meteen loopt-ie den boomgaard in, terwijl Manten hem achterna roept; „D'r is geen zalve aan u te strijken. Wat doet ge me toch 'n verdriet aan, jongen." En brommend gaat le het huis in. Het is weer 'n zware dag geweest. Van 's morgens vroeg zat het bij Man ten Boone vol zieken en kranken. En hoe Steven ook z'n best gedaan heeft, nogmaals zijn er 'n tiental ongeholpen moeten weggaan. „Ziezoo. lacht Manten, terwijl ie in de handen wrijft. Weer 'n besten dag. Laat 'nen heer kijken." Z'n notaboekje doet hem grinneken van plezier; „Negen en dertig van- dage! We zouden moeten tot aan de vijftig geraken. Steven maakt veel te veel komplementen met al dat volk." En z'n pijp opstekende stapt Manten Steven's kabinet binnen. In gedachten verdiept zit de jonge doktoor aan z'n werktafel. Dan staat le op. gaat naar z'n bibliotheek, neemt er 'n studieboek uit en zoekt er iets in. Over z'n schouder heen staat Man ten het plaatje te bekijken. Nee. daar krijgt ie geen kop aan. Maar dat komt nog wel. En och. is dat allemaal wel zoo noo- dig geweten. Vroegertijds wist niemand daar 't fijne van. En de zieken genezen of sterven ook, gelijk nu. „Kozijn Steven...." ,,'n Oogenblikske, kozijn Manten". Dieper buigt de jonge doktoor z'n hoofd over het boek. Langzaam doet Manten de ronde van het kabinet, bekijkt en betast de in strumenten. probeert Steven's stethos coop op z'n eigen hart, maar schijnt er geen kop aan te krijgen. En toch kan ie er niet afblijven. Die glinsterende instrumenten trekken hem aan, als 'n kind 'n stuk speel goed. „Jammer, dat ik geen doktoor ben", zucht Manten. Ineens kijkt Thea door 't venster: „Kijk, de kostere, die naar hier komt." „De koster?" vraagt Steven. (wordt vervolgd) ZATERDAG 26 JUNI. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 nws; 7.15 Maria ter ere; 7.45 morgengeb.; 8.00 pluk de dag; 9.00 vrouw; 9.05 Je anne Behrend (piano); 9.30 waterst.; 9.35 La Boutique Fantasque; 10.00 kleu tertje; 10.15 TT-races Assen; 11.00 zon nebloem; 11.45 schoolradio; 12.15 TT- races Assen; 12.45 KI. van Beeck; 13.00 nws; 13.20 KI. van Beeck; 13.45 TT- races Assen; 14.00 gr.; 14.20 TT-races; 14.40 mannenkoor; 15.15 jonge kunste naars stellen zich voor; 15.45 kathol, kruisvereniging; 15.55 L'aprés midi des accordeonistes francais; 16.15 gregori aans 16.45 TT-races Assen; 17.15 wig wam 18.00 Gerard v. d. Woude (plano) 18.15 journ. weekoverz. door P. de Waart; 18.30 actualiteiten; 18.40 Spl- neuza! 19.00 nws; 19.15 oude melodieën en nieuwe harmonieën; 19.45 Z. Afrika 20.00 nws; 20.05 gewone man; 20.12 ouverture De getemde feeks; "0.20 lichtbaken; 20.50 kl. orkest 'mjn.v. vo caal kwartet; 21.20 KVP nws; 21.25 Pluvier knapt het op; 22.00 Eur. dans- ork.; 22.45 avondgeb.; 23.00 nws; 23.15 avondconcert. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws; 7.15 ochtendgymn.; 730 Frankle Carle en z. ork.; 8.00 nws; 8.15 Joh. Jong; 8.40 lichte morgenkl.; 9.15 Eng. sym- phon. muz.; 10.00 morgenw.; 10.20 feuilleton 10.35 Manuel de Falla; 10.50 arb. in contenubedr.: 12.00 Uitr. gouden medaille-Tilanus; 12.15 bekende marsen en walsen: 12.30 weerpr.; 12.33 Jan Corduwener; 13.00 Ned. strJtr.; 13.30 Vaudeville ork.; 14.00 Het Nederlandse lied; 14.15 gr.; 15.00 Loon- en prijspo litiek in Gr. Brittannlë; 15.15 Philh. ork.; 16.00 Het communistisch mani fest; 16.15 amateurs zetten hun beste beentje voor; 16.45 jeugdstadionspel: 17.00 nws v. d. platenmarkt; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 nws; 18.15 sport: nabeschouwing TT-races; 18.30 Ned. str.kr.; 19.00 artistieke staalkaart 19.15 Partij voor Vrijheid en Democr.: 19.30 VPRO; 20.00 nws; 20.05 dingen v. d. dag; 20.15 alledaagse mensen; 21.15 soc. commentaar Voskuil; 21.30 Vindebona's Schrammel: 22.00 De bron zen Fles; 22.30 Ramblezs: 23.00 nws; 23.15 rustige avondkl.; 23.30 ork. Frans Wouters.

de Stem | 1948 | | pagina 2