NT Sovjet-sperballons boven Berlijn Communistische terreur in Indonesië Enorm misverstand Russen verbreken alle contact met westelijke geallieerden Een Sovjet-Oost-Duitse staat? Brusselse Pact door Eerste Kamer aangenomen Veulenkeuringen te IJzendijke en Oostburg Hongaars Kabinet in de ban IN "T KORT De K V. P. in de radio dat tan^ I sje in tien kei. IIDDELTEGEN (DOENINGEN KVÖ ^X)SDOQpi VIERDE JAARGANG No. 1109 V R IJ DAG -25 JUNI 1948 UTRECHT EET ZWART VLEES Deviezen voor zaken reizen Maatregelen en tegen maatregelen Verklaring uit Warschau te wachten Droog weer Distributienieuws Arabieren willen geen bestands-verlenging W" ZULLEN niet toestemmen in in een verlenging van het Be stand van vier weken in Palestina. Geen enkele Arabier wenste een Be stand, doch wij wilden niet als agres sors aangemerkt worden. Guerillabenden maken Java onveilig Te dure consumpties bij sport Eerste straalvliegtuigen voor onze luchtmacht Schreieder c.s. spoedig voor enquete commissie Beperking afgifte collectieve passen Grote aanvoer en een moeilijke taak voor de keurmeesters |nd uit de Warner In de grote aantrek- van een filmster, J perfecte Igfijk- Als uw tanden - en Uw zult U t resultaat. en parel- |a U tegen. I tweemaal I aat contró- I gedaan wat v kostbaar I ke tanden - I eschermen. tanden Ue"* CÜDSP oplos- komende |men in. 14 dagen ~j Nationaal I'eesU htift dit 3 ord 9 II S2SS.5.J LDOORN kwaal en maakt It de oorzaak van n folterende [euk. e D.D.D.-vloeistof ên doordringt en dt, zodat de huid Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad' A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): t 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. OLGENS bij het Vaticaan ont vangen berichten, heeft Josef Kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, formeel de excom municatie van de leden van de Hon gaarse regering en van het parle ment bekend gemaakt, naar aan leiding van de nationalisatie van de Hongaarse katholieke scholen. De bekendmaking kwam, volgens A. F., aan de Maasbode, in de vorm van de publicatie van artikel 2334 van de canonieke wet, dat voorziet in de excommunicatio latae sententiae (auto matische excommunicatie „van per sonen, die wetten, decreten of reso luties aannemen tegen de vrijheid en rechten van de Katholieke Kerk". Het commentaar, dat kardinaal Mindszenty aan het artikel verbond, maakte het duidelijk, dat deze rech ten ook omvatten de opvoeding van katholieke kinderen in katholieke scholen. TNBESLAGNAME van 1 levend en 2 geslachte varkens, een hoeveelheid vet en ongestempelde kaas leidde tot de ontdekking van een uitgebreid complot van clan destiene slachters in de provincie Utrecht. Het onderzoek bracht aan het licht, dat 3 personen clandestiene slachtingen hadden verricht tot een totaal van circa 8 koeien en 105 varkens, waarvan één der ver dachten alleen er 100 voor zijn rekening had genomen. In verband met deze zaak zijn niet minder dan 33 processen-ver baal opgemaakt. TN LAREN is onder enorme belang- stelling wederom de jaarlijkse St. Jansprocessie gehouden. Duizenden stonden langs de weg om de lange processie te volgen. In de processie trokken o.m. mee minister prof dr J. van den Brink, de burgemeester van Laren, en kolonel-hoofdaalmoezenier H. van Straelen. yOOR HET EERST sinds tien jaar jaar krijgt Nederland bezoek van een Italiaans opera-ensemble. Het is de „Compagnia d'Opera Italiana" waar aan o.m. verschillende artisten van de Opera te Milaan zijn verbonden, die met „De Barbier van Sevilla" gedu rende Juli verschillende plaatsen in ons land zal bezoeken (o.a. den Bosch) QVERWOGEN wordt voor de minis- ter van Verkeer een tarievencom- missie in te stellen, waarin alle ver voerstakken vertegenwoordigd zijn. Op die wijze zouden ook het weg- en watervervoer kunnen adviseren om trent aangelegenheden van spoorweg- politiek. TN DE LONDENSE HAVEN wordt weer gedeeltelijk gewerkt door de havenarbeiders. 17.000 arbeiders zijn echter koppig en zetten de staking voort. rjOOR HET landelijke Ariëns-comi- té is voor dit jaar de Ariënsher- denking vastgesteld op Zondag 8 Aug. a.s. te Utrecht. QP 1 JULI a.s. treedt een prijsrege- ling voor utility-enveloppen (gele kwarto-enveloppen zonder binnen- druk) in werking. De prijzen bij ver koop aan gebruiker zijn: f 0.65 per 100 stuks, f 0.33 per 50 stuks, f 0.17 per 25 stuks, f 0.07 per 10 stuks, f 0.01 per stuk. TTIE HEEL ERG veelbelovende meis jes van 12, 13 en 15 jaar, zijn in den Haag betrapt bij een diefstal. De kinderen bleken reeds 20 diefstallen op hun geweten te hebben. Zij had den zich speciaal erop toegelegd^ geld uit tasjes van onderfoijzeressèrT te halen. Ook in het zwembad graaiden de lieve kindertjes verschillende ke ren wat weg. JN DEN HAAG zitten niet alleen on deugende kinderen, er zit ook 'n kip die goud waard is. Het beest pro duceert eieren van 140 gram. Alle kippen van Nederland kijken nu ja loers naar den Haag. gEN 22-JARIGE hardhorige jonge man is op de onbewaakte over weg te Beilen door de sneltrein Zwol- le-Groningen gegrepen en gedood. QNVERLATEN hebben in de tele foon-centrale van Salonikl (Grie kenland) een bom laten ontploffen, waardoor 9 personen gewond zijn. J$>E LEEUW ONT- (V WEE T MH<E HE~ TE TREE EEN Soepeler regeling TTET VERKRIJGEN van deviezen voor korte zakenreizen naar Bel gië, Frankrijk. Zwitserland, Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Enge land, Denemarken, Noorwegen, Zwe den en Finland zal binnenkort aan zienlijk worden vereenvoudigd. Besloten is aan de daarvoor in aan merking komende ondernemingen al gemene vergunningen te verlenen, voor reisdeviezen en wel voor zaken reizen van ten hoogste drie dagen naar België en van ten hoogste vijf dagen naar de overige genoemde landen. Op grond van deze algemene vergunnin gen zal de Deviezenbank de gevraag de deviezen kunnen afgeven op en kele aanvrage van de betrokken on derneming, mits van een hiertoe be stemd aanvraagformulier wordt ge bruik gemaakt. Algemene vergunningen zullen wor den verleend aan onder-cmingen, wel ke kunnen aantonen, oat de in de Periode 19451948 ondernomen reizen economisch waren verantwoord. Ondernemingen dienen zich te wen den tot een deviezenbank. PERBALLONS zijn door de Sovjets boven Berlijn opgelaten om het luchtverkeer tussen West-Duitsland en Berlijn te verhinde ren. De Sovjets „hingen" hun ballons op een hoogte van 2000 voet. De geallieerden hebben hun schouders over deze Sovjet-maatregelen eens opgehaald en hun vliegeniers orders gegeven Berlijn op een hoogte van 5000 voet te naderen. Dit feit wijst weer eens te meer op de vele middelen die de Sov jets verzinnen om het de Westelijke geallieerden onmogelijk te ma ken in Berlijn te blijven. Immers het luchtverkeer is thans zeer be langrijk, want het is een der weinige mogelijkheden die de Westelij ken nog rest de Sovjet-blokkade te breken. VOALS wij gisteren lieten uitkomen zijn de Westelijke geallieerden geenszins van plan zich door de Sov jets uit Berlijn te laten drijven. Een Amerikaanse woordvoerder liet zelfs al het woord „oorlog" horen, terwijl van de zijde van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken met klem be toogd is, dat Frankrijk vast van plan is in Berlijn te blijven. „Wat de kou de oorlog in de Duitse hoofdstad be treft", zei hij, „wij zijn in staat met gelijke munt te betalen. Wij kunnen wat gas aangaat meer afsnijden dan de Russen en hetzelfde geldt ook voor water". Deze laatste opmerking lanceerde de Franse woordvoerder kennelijk in verband met het bevel der Sovjets aan de krachtstations geen electriciteit meer aan de Westelijke zones van Berlijn te leveren. Deze zones zijn er nu ten aanzien van de electriciteit moeilijk voor komen te zitten, want naar generaal Clay zelf meedeelde zijn de krachtstations in de Weste lijke zones slechts kapabel om de helft van de benodigde electriciteit te le veren. Om aan de meest sombere geruch ten aanzien van de voedselvoorzie ning een einde te maken en om een regelrechte paniek in hun sectoren te voorkomen, hebben de Westelijke ge allieerden meegedeeld, dat „hun" Ber lijners ondanks het stopzetten der trei nen zich voorlopig nog niet ongerust behoeven te maken over de boterham, daar er genoeg voorraden aanwezig zijn om het „beleg" een maand uit te houden. T)E uittermate geprikkelde stemming in Berlijn ontlaadt zich intussen in maatregelen en tegenmaatregelen over en weer. Na het stilleggen van de electrici- teitsleveringen aan de Westelijke zo nes van Berlijn door de Sovjets heb ben de Westelijke geallieerden prompt alle vervoer van steenkool, metaal en andere goederen vanuit het Westen nar de Sovjetzone van Duitsland ver boden. En nauwelijks was dit verbod uit gevaardigd of maarschalk Sokolofs- ky kwam met een proclamatie, waar in hij plechtig verklaarde, dat het geallieerde bestuursbureau (de Kom mandatura) te Berlijn in alle op zichten heeft opgehouden te bestaan, hetgeen dus betekent, dat de Sov jets officiéél ten aanzien van Ber lijn geen contact met de andere ge allieerden wensen en de heerschap pij voor Berlijn voor zich opeisen. Alle internationale overeenkomsten over een viermogendheden bestuur in Duitsland zijn verbroken verduide lijkte naderhand het officiële Russi sche blad „Tagliche Rundschau". Zijn deze uitlatingen al weinig ge schikt om de ongerustheid der Ber- lijners te doen afnemen, evenmin is het 't feit, dat de Amerikanen hun militaire politie versterkt hebben met gevechtswagens. TTOEZEER het leven voor honderd- duizenden Berlijners in de ko mende dagen tot een plaag zal wor den, blijkt reeds uit de aankondiging dat de stedelijke diensten en verkeers middelen van Vrijdag af alleen Ooste lijk geld zullen aannemen. De auto riteiten der Sovjet-zone hebben voorts verklaard, dat de controle op het be zit van Westelijke Marken voor de personen die in Oost-Berlijn vertoe ven, uiterst streng zal zijn. Arbeiders die hun werkkring hebben buiten de sector waar zij wonen, zullen slechts via de zwarte markt kunnen omwis selen. De zwarthandelsprijs was gis teren 15 „Ostmarken" voor 1 „West mark". De bewoners van West-Berlijn heb ben één voordeel: zij kunnen in bei de delen der stad geld omwisselen en zodoende een dubbele uitkering krij gen. Alle omstandigheden wijzen er ech ter op, dat Berlijn op het punt staat in een chaos te geraken, waarvan het einde nog niet te overzien is. ■MAAR MIJN MENING is hetgeen thans in Berlijn door de Sovjets op touw wordt gezet als de laatste phase te beschouwen van de Sovjetisering van Oost-Duitsland. Zo uitte zich gisteren een Amerikaanse woordvoerder over de West-Duitse radio. De man kan gelijk hebben. Zekér als men daarbij drie in het oog sprin gende feiten in het oog houdt. Het eerste is, dat er op het ogenblik in Warschau zwaar geconfereerd wordt door Molotov met zijn kameraden uit de andere Oostelijke Staten, die de twijfelachtige eer hebben vanuit het Kremlin geregeerd te worden, over de vorming van een Oost-Duitse staat. Het tweede feit is, dat maarschalk Sokolofsky in Warschau is aangekomen om aan de besprekingen deel te nemen en om naar Reuter weet te melden een verklaring met betrekking tot Oost-Duitsland mede te ondertekenen. De betreffende verklaring zou elk ogenblik verwacht kunnen worden. En het derde feit is, dat de Duitse communistische leider Pieck met een delegatie uit de Sovjet-zone in Praag is aangekomen voor „handelsbespre kingen en besprekingen van meer praetische aard." Alles schijnt zo duidelijk als het maar zijn kan. De grote vraag die zich echter meteen opdringt bij dit grote probleem is: wat doen de Westelijke geallieerden? ]MET 26 tegen 3 stemmen heeft de Eerste Kamer gister het wetsont werp tot goedkeuring van het verdrag tussen België, Frankrijk, Luxemburg Nederland en Engeland (het Brusselse pact) aangenomen. De tegenstemmers waren, zoals gebruikelijk, de commu nisten. Ingaande op de algemene strekking van het verdrag betoogde minister van Boetzelaer, dat het niet uitsluitend militair is. Het is een eerste stap op de weg naar eigen groepsformatie in West-Europa in het kader der V.N. Hij merkte op, dat bij een verdrag wederzijdse concessie gedaan moeten worden. Het spreekt wel vanzelf, dat Duitsland slechts zal worden toegela ten, wanneer volstrekte zekerheid be staat, dat het geen aanvalspolltiek voert, zei de minister. Over het niet vermelden van de christelijke beginselen is al zoveel ge zegd, dat het hem verheugde, dat de heer van Voorst tot Voorst dit neerge legd heeft ln een motie. Aanneming van deze motie zal er toe bijdragen, dat men ln het bui tenland een beter begrip krijgt voor de sterke gevoelens, die in het Neder landse volk leven. De regering is be reid ernstig te streven naar vervul ling van de wens van de Kamer. Komende tot de militaire artikelen betoogde hij, dat Nederland het mo gelijke moet doen om de goederen van cultuur en de levens en eigendommen Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Overdrijvende wolkenbanken. Droog weer. Langs de Waddenzee tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. Weinig verande ring in temperatuur. Heden zon onder 21.04 uur en maan op 23.57 uur. Zaterdag zon op 4.21 uur cn maan onder 9.02 u. der Nederlanders te beschermen. Het vedrag is op dit punt niet meer dan een begin Voorlopig zullen we niet an ders kunnen handelen dan de regerin gen van andere landen. De geest waarin de regering het ver drag zal uitvoeren zal er een zijn van christelijke ootmoed besloot de minis ter. De motie-van Voorst tot Voorst werd aangenomen met 26 tegen 3 stem men (die der C.P.N.). yAN DE door de regering in deze verkiezings-campagne ter be schikking gestelde zendtijd heeft de Katholieke Voikspartij toege- zen gekregen: Zaterdag 26 Juni a.s. van 19.30 uur tot 19.45 uur, in welk kwartiertje de Partij-secretaris, Dr. L. A. H. Albering, zal spre ken over Hilversum II over „K.V.- P.-Beginselpartij". Donderdag. 1 Juli, van 19.30 uur tot 19.45 uur over Hil versum I. waarin zal spreken de heer W. J. AndrieSsen, die tot on derwerp koos: „KVP-Sociale Par tij" en D i n s d a g 6 Juli spreekt Prof Mr. C. P. M. Romme via Hilver sum I eveneens van 19.30 uur tot 19.45 uur over het onderwerp: „Nederland en Indonesië". Bonnen voor werkkleding rphans zijn ook de bonnen voor werk kleding H 5 en L 5 tot nader or der geldig. Op de bonnen H 5 kan men kopen: een overall, een werk pak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 5 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van ke per, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 6 t.m. 12 en L 6 t.m. 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.m. 4 en L 1 t.m. 4 en de rant soenbonnen FC en FD blijven voorlo pig geldig. Aldus heeft de secretaris van de Arabische Liga verklaard. Koning Ab doellah van Transjordanië en Koning Faroek van Egypte zijn tot volkomen overeenstemming omtrent de Pales tijnse kwestie gekomen. Volgens hun verklaring zullen de Arabieren geen enkele oplossing aan vaarden, waardoor de Arabische sou- vereiniteit over Palestina zou worden aangetast. De Arabieren zijn vast besloten, on der leiding van Egypte het huidige conflict tot een einde te brengen en de strijd voort te zetten, totdat zij hun veiligheid verzekerd zullen heb ben door te voorkomen dat in Pa lestina een Zionistische staat wordt gesticht. Uit Vaticaanstad wordt gemeld, dat Z. H de Paus het Palestijnse vraag stuk in particuliere audiëntie bespro ken heeft met de Libanese gezant bij de H Stoel. In Vaticaanse kringen legt men er de nadruk op, dat de Paus ernstig de handhaving van de vrede in het Heilige Land wenst. T>E TREIN naar Bandoeng is 3 km. ten Oosten van Tjikampek gede railleerd als gevolg van sabotage, zo konden wij gisteren nog in een deel van onze oplage vermelden. Onmid dellijk na de ontsporing is de trein beschoten door een bende, van vuur wapens voorzien. Volgens tot dusver bekende gegevens zijn vermoedelijk 10 personen gedood en tien gewond. In de trein meerijdende militairen konden met hun weinige wapens de saboteurs verdrijven. Een tegenactie is ingezet onder leiding van een majoor van de K. L. Het kan nauwelijks toevallig heten, dat vrijwel tegelijkertijd uit verschil- Prijsbeheer sing slaat toe DIJZONDERE gelegenheden, o.m. sportwedstrijden, waarbij veel pu bliek op een bepaalde plaats gecon centreerd is, vormen voor sommige zakenlieden een verleiding voor de door hun te koop aangeboden artike len meer te vragen dan geoorloofd is. Immers, bij zulke gevallen ontstaat er een geforceerde vraag, o.a. bij warm weer naar verfrissing. Het pu bliek is dan al blij het gevraagde ar tikel te krijgen en let niet al te nauw keurig op de prijs. Het is echter een goede gewoonte geworden van de Prijsbeheersing om bij dergelijke ge beurtenissen aanwezig te zijn en een extra oogje in het zeil te houden, om op die manier een tegenwicht te vor men voor de vergrote prijzen-noncha- lance van het publiek. Ook bij het Concours-hippique te Gilze was de Prijsbeheersing uil Tilburg aanwezig. Zij heeft een zestal bekeuringen gemaakt, o.m. voor het te duur (80 pet.) verko pen van broodjes met vlees en con sumptie; te dure stroopwafels, roomsoezen en Parijse wafels (120 160 pet. te duur); te dure rijwiel stalling enz. Van een Chinees, die diverse eet waren tegen abnormale prijzen tracht te af te zetten, werd alles in beslag genomen. Tijdens de ronde van Baarle Nassau en de kermis aldaar werden eveneens enige processen-verbaal op gemaakt. Onder alle omstandigheden, dus ook bij bijzondere gebeurtenissen, dienen de prysvoorschriften in het algemeen belang in acht te worden genomen. ^aterdag zullen de eerste drie Glos ter „Meteor" straalvliegtuigen der Nederlandse luchtmacht in ons land arriveren. Zij zullen landen op het vliegveld Welschap bij Eindhoven en vandaar vliegen naar het vliegveld Twenthe, waar ze gestationneerd zul len worden bij de jachtvliegscheol. De Nederlandse luchtmacht zal binnenkort ook de beschikking krij gen over de zgn. „Dual Meteor", een tweepersoons straalvliegtuig. De Ne derlandse luchtmacht heeft daarme de zeer modern materiaal in haar be zit. Nederland is na Engeland het eerste land, dat deze toestellen in ge bruik neemt. DE TROEBELEN IN PALESTINA. Troepen van de Haganab verlaten in volle trucks de zakenwijk van Jeruzalem. lende plaatsen op Java overvallen en andere extremistische activiteiten wor den gesignaleerd. Naast de treinbeschieting bij Tji kampek zijn er ook berichten uit het Buitenzorgse, waarin gemeld wordt, dat gisteren 4 incidenten plaats von den. waarbij twee doden vielen. Een militair en een administrateur van 'n plantage. Na het binnendruppelen van be richten over extremisten op Malak- ka, waarbij van communistische agitatie sprake is, (wij berichtten daarover dezer dagen reeds uitvoe rig), worden op Java dergelijke voor vallen gemeld. Men krijgt de indruk, dat de communisten zijn overgegaan tot een soort guerilla-tactiek naast of in plaats van het steunen van re geringen of groepen, welke zij in hun greep wensen te krijgen. Tegen deze guerilla-beweging is een harde vuist het enige juiste antwoord! Tot dit antwoord zijn onze militairen in Indië best in staat. En zij willen het graag geven. Dat 'weten wij uit particuliere correspondentie. Men la te het hen dan ook geven, of de Com missie van Goede Diensten door minister Witteman kort geleden om gedoopt in Commissie van kwade Diensten daarover nu misprijzend het hoofd schudt of niet. TTET „ENGLAND-SPIEL" wordt ook door de parlementaire enquête commissie onderzocht, heeft mr. L. Donker, voorzitter dier commissie gisterenavond in een radiospeech mee gedeeld. Met de verhoren is reeds een aan vang gemaakt. Binnenkort zullen ook verschillen de Duitsers, die zich met dit sinistere spel hebben bezig gehouden, zoals Schreieder en Giskes, worden ver hoord. Men kan er zich dus van ver zekerd houden, dat de commissie al het mogelijke zal doen om in dit op zicht klaarheid te verschaffen, zo zei mr. Donker. Gedurende de zomer van het vorig jaar is op grote schaal gebruik gemaakt van de mogelijkheid om met z.g. collectieve grenspassen toch ten per touringcar naar België te ma ken. Het is gebleken, aldus deelt t ministerie van Financiën mede, dat deze tochten aanleiding hebben gege ven tot ernstig misbruik, aangezien daarbij veel geld over de grens ge smokkeld werd. Gezien de omvang, welke de benadeling van de Neder landse deviezenpositie op deze wijze ondervindt, heeft de regering beslo ten, weder tot de oorspronkelijke regeling (dus voor tochten in ver enigingsverband en voor een cultureel doelX voor de uitgifte van collectie ve paspoorten terug te keren en het verlenen daarvan voor plezierritten derhalve niet langer toe te staan. Slechts ingeval een Nederlandse touringcarondernemer een recipro- citeitsovereenkomst met een Belgische of Luxemburgse touringcaronderne mer heeft gesloten, welke de goed keuring van de Nederlandse bank heeft verworven, zal hierop een uit zondering worden gemaakt. K. V. P. LANDDAG TE HULST Voor de landdag van de K.V.P. stel den de paters Maristen te Hulst de buitenplaats van het klooster beschik baar, ondanks het feit, dat op die da tum aldaar een openluchtspel wordt opgevoerd. Tijdens deze bijeenkomst zullen het woord voeren kapelaan Heemskerk, mr. dr. Mes en de voor zitter van de K. A. B., de heer Jan Mertens uit Breda. Het gemengd koor uit Steen en een tweetal harmonieën verzorgen de muzikale omlijsting. ZETO-BEKRONINGEN Gister heeft de jury uitspraak ge daan over de stands. De uitslag luidde: 1 Vlassers vereniging St. Jansteen; 2 Fa. de Dreu, Goes; 3 Fa. W. de Schrijver, Middelburg; Fa. Prins, Vlis- slngen; 5 Confectle-lndustrle „Spar row", Middelburg. 'n Eervolle vermelding kregen de be roepsstands P.T.T. en P.Z.E.M. De stand der gemeente Middelburg (plaquette) bleef buiten beoordeling, daar de ontwerper lid der jury was. Ook gister was het weer zeer druk op de Zeto en werd de 17.000ste bezoe kers genoteerd. De luchtvaartdemonstratiè slaagde thans, dank zij het goede weer, uit stekend. r\E VEULENKEURINGEN te IJzen- dijke en Oostburg zijn een succes geworden. Heel wat prachtige beesten, afstammelingen van bekende hengsten uit W. Z. Vlaanderen, waren hier te bewonderen. De keurmeesters, o.a. de heren Stal- laert en van 't Westeinde, hadden geen gemakkelijke taak om de beesten te rangschikken. Beide keuringen waren georganiseerd door de Vereniging van Paardenfox- kers in W.Z. Vlaanderen. „Rust Roest". De keuring te IJzendijke begon om 9 uur, de keuring te Oostburg om 2 uur. De- in IJzendijke aangevoerde hengst met afstammelingen moest me dedingen op de keuring te Oostburg. Hij werd daar met de 4e prijs begif tigd. De uitslagen zijn als volgt: IJZENDIJKE Oude merrieveulens, voor 20 April 1948: 1 Tinie d'Amice, eig. A. J. E. Temmerman-Daelman, te Hoofdplaat: 2 Hei-mine v. d. Joz.hoeve eig. C. v. d. Hauwe-Burm, IJzendijke; 3 Trees d'Amice, eig. A. J. E. Temmer man-Daelman, Hoofdplaat; 4 Skoda v. d. Jozinahoeve, eig. C. v. d. Hauwe- Burm, IJzendijke; 6 Tilly v. d. Nord- dijk, eig. E. van Rumste, Biervliet; 5 Favorite van Tivoli, eig. Jacq. Wijffels, IJzendijke; 7 Flora van Tivoli, eig. als boven; 8 Jenny v. d. Jozinahoeve, eig. C. v. d. Hauwe-Burm, IJzendijke; 9 Vivien, eig. A. J. Catseman, Biervliet; 10 Julia, eig. A. J. Quaak, IJzendijke. Jonge merrieveulens, 20 April 1948 of later: 1 Lieza eig. A. Veraart, Bier vliet; 2 Annie v. Reigershoeve, eig. G. V. M. Doens, IJzendijke; 3 Fernanda v. Tivoli, eig. Jacq. Wijffels, IJzendij ke; 4 Annie y. Avënir, eig. G. Diele- man Jzn., Biervliet; 5 Margriet van Schoondijke, eig. A. I. VerhageHoste Schoondijke. Oude hengstveulens, voor 20 April 1948: 1 Certain v. Jozinahoeve, eig. C. v. d. Hauwe-Burm, IJzendijke; 2 Ave nir v. Rodenhoek, eig. J. Scheele, Ijzen dijke; 3 Nico v. Jozinahoeve, eig. C. v. d. Hauwe-Burm. IJzendijke; 4 Chur chill v. d. Noorddijk, eig. E. v. Rumste, Biervliet; 5 Nico v. Reigershoeve, eig. G. V. M. Doens, IJzendijke; 6 Tlnus t. Avenir, eig. A. P. de Dobbelaere, Biervliet; 7 Jan, eig. A. v. d. Hannu- Btirm, IJzendijke. Jonge hengstveulens, van 30 April ol jonger: 1 Odon, eig. Stallen de Dob belaere, IJzendijke: 2 Tarzan, eig. J. Dieleman, Biervliet; 3 Avenir van d'Oranjepolder, eig. W. L. P. de Blaey Biervliet; 4 N.N., eig. Gebr. Buijsse, Biervliet; 5 Boudewijn v. Driewegen, eig. J. W. v. d. Slikke, Biervliet; 6 Nico eig. C. Gilliet, Biervliet', 7 Caesar v. d'Oranjepolder, eig. J. van Hoeve, Biervliet. OOSTBURG. Oude veulens: 1 Ida d'Ahea, eig. A. Aernoudts, Sluis; 2 N.N. eig. Iz. Becu-vafl Dijke, Groede; 3 Betsie d'Ahea, eig. H. J. Aernoudts, Sluis; 4 Vera v. Lammingsvliet, eig. Gebr. Louwagie, Sluis; 5 Cocquette v. d. Rijskeet, eig. B. Bonte-Daelman, St. Kruis: 6 Erna van Mina, eig. A. M. Maes-de Kijzer, St. Kruis; 7 Beatrix eig. J. de Smit-Cornelis, Groede; 8 Mina van Zuidzande, eig. T. Luteijn- v. Cruijningen, Zuidzande; 9 N.N. eig. G. E. Buijsse-Berkmoes, Aardenburg; 10 Mirza, eig. Bruijne, Waterlandkerk je; }2 Celina v .d. Ratte, eig. C. A. Mab'esoone, Aardenburg 13 Dona van Vera, eig. A. M. Maes-de Keijzer, St. Kruis. Jonge merrieveulens: 1 Paula v. Dier kensteen. eig. wed. H. A. de Miliano. Waterlandkerkje; 2 Carla v. d. Ratte, eig. C A Mabc.'-~ne, Aardenbv:'»: 3 Hilda van Veerhoek, eig. E. de Badts, Oostburg; 4 Fanny eig. wed. J. Ramond Weijns, Schoondijke; 5 Lisette van St. Kruis, eig. P. E. Backere, St. Kruis; 6 Monique van de Rijskeet, eig. A. Bonte-Daelman, St. Kruis; 7 Jenny eig. Alex Buijsse, Groede; 8 Talina van Oostburg, eig. A. P. Risseeuw, Oost burg; 10 Frieda van Marolleput, eig. G. v. d. Kerckhove, Groede. Jonge hengstenveulens: 1 Nico v. d. Blauwehoeve, eig. C. v. Hoeve, Groede; 2 Henk van Blokshoeve, eig. G. Dusar- duyn, Groede; 3 Avenir d'Ahea, eig. H. J. Aernoudts, Sluis; 4 N.N., Vos, eig. Iz. Luteijn-Verhage, Zuidzande; 5 Juul eig. Ch. Verheije, Waterlandkerk je; 6 N.N., eig. D. Bareman, Cadzand; 7 Alban van Slaperhaven, eig. W. J. Verplanke, Waterlandkerkje; 8 Frank lin van de Schoondijke, eig. Wed. J. Ramondt-Weijns, Schoond.; 9 Clairon van Bakkersdam, eig. G. J. v. d. Vij ver, Waterlandkerkje. Oude hengstveulens: 1 N.N., eig. Gebr. Uijtdewilligen, St. Kruis; 2 Jaap van het Paviljoen, eig. G. F. Modde, Oostburg; 3 Cupidon van Sluis, eig. A. Wemaer, Sluis; 4 Gudo van de Bel, eig. R. J. de Milliano, Oostburg; 5 Ideal d'Ahea, eig. A. X. Aernoudts, Sluis. Hengsten met afstammelingen: 1 Urbain v. Certain, eig. C. van Hal, St. Kruis, A. X. Aernoudts, Slui» en G. van Hal, St. Kruis; 2 Harold van Mo- retushoeve, eig. J. B. de Schutter, Dinteloord en H. J. Aernoudts, Sluis; 3 Alban van Velrzicht, eig. Joh. de Feijter, Schoondijke en G. L. Lannoye Aaidenburg; 4 Avenir van Dorpzicht, eig. A. J. Catseman, Biervliet. Ti/ren heeft het vaak over „de Indo- nesische kwestie" en men be doelt dan de verhouding Nederland- de Republiek. In de Veiligheidsraad overschaduwt dit enorme misverstand de debatten doorlopend. Vlak na de bevrijding heeft de Republiek van Soekarno c.s. inderdaad met enige schijn van reden getracht als verte genwoordigster van ..het" Indische nationalisme als spreekbuis voor heel de Indonesische Archipel op te tre den. De toestand ligt thans echter volkomen anders. Er heeft ondanks de schijn van het tegendeel wel de gelijk een vaste lijn gezeten in het Nederlandse beleid ten opzichte van Indonesië, waardoor de Republiek van haar aanspraken op de zeggen schap over heel Indonesië is beroofd. De grote winst van Linggadjati is geweest, dat Djokja de federale in richting van Indonesië aanvaardde en haar pretenties als alleen-vertegen woordigster opgaf. Terwijl de Repu bliek tot dan toe voortdurend maar smaalde over marlonetten-staten, welke in Malino en Denpassar waren gevormd, moest men het bestaans recht van zulke staten toegeven. Con sequent is de Nederlandse regering ook voortgegaan op die weg, altijd hetzelfde doel voor ogen houdend: de stichting der Verenigde Staten van Indonesië, in gelijkwaardigheid en vrijwilligheid verbonden met het Ko- ninkrijk-nieuwe-stijl. Het is met strui kelen en omwegen gegaan, maar als men de afgelegde weg overziet, zijn we een reusachtig eind opgeschoten. ■VTatuurlijk blijft de verhouding tot de Republiek een doornige kwes tie. Men zou die het liefst willen .zien als een stevige deelstaat, waar orde en rust heersen, in het kader van de Verenigde Staten van Indo nesië. Men kan ook niet ontkennen, dat in haar een belangrijk brok van het Indische nationalisme vertegen woordigd is naast alle narigheid van communistische invloeden, banditisme en wat dies meer zij. Het is dan ook met engelengeduld, dat we ons in on derhandelingen hebben begeven met de leidende figuren in Djokja, daarbij geassisteerd of.... gehinderd door de Commissie voor Goede Diensten. We houden echter vast aan de goede en logische opzet en als we daarvan niet afwijken moet de Republiek wel in binden of.... in deze vorm verdwij nen. De vorige week is aan de Ameri kaanse en Australische leden van de C. v. G. D. ook heel duidelijk ge maakt, dat we met dit goede en strak ke standpunt niet laten sollen. Dat we ook geen „toevallige" indiscreties, die ons in een dwangpositie willen brengen, zo maar over onze kant la ten gaan. Een der leden van de C. v. G. D. is er ziek bij geworden en zijn plaatsvervanger zal uit Washing ton nu wel een wenk gekregen heb ben, dat tact een zeer belangrijke eigenschap is op deze delicate post. Jn de Veiligheidsraad heeft het in tussen weer wat ge-onweerd bo ven ons hoofd. De Rus was natuur lijk weer de zwaargewicht bokser in het gevecht „voor de vrijheid van on derdrukte volken". Dat nemen we maar niet tragisch meer. Wel tragisch blijft het echter, dat de Veiligheidsraad volhardt in het onzalige besluit, alleen maar een ver tegenwoordiger van de Republiek tot de beraadslagingen toe te laten en deze dan te behandelen als verte genwoordiger van Indonesië. Dat gruwelijke misverstand moet eruit. Het zal aan de Nederlandse vertegenwoordiger niet liggen, als 't blijft voortleven. We mogen ook niet dulden, dat het bendewezen op Java weer driester de kop opsteekt en geen bestandsbepa ling mag er ons van afhouden aan rovers al dan niet in TNT-uniform 'n geduchte les te geven. Voorzichtigheid en kracht kunnen zeer wel hand in hand gaan. VRAGEN OVER DE MIJ „ZEELAND" Het lid der Eerste Kamer, de heer Hommes heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat, de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het in de pers verschenen be richt, volgens hetwelk de architect S. van Ravensteyn een project zou heb ben gemaakt tot het herstel van het spoorwegstation te Hoek van Holland, in aansluiting waaraan hij een reeks kantoorgebouwen en een bureau voor de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" zou hebben ontworpen, aan welk be richt is toegevoegd, dat dit laatste bouwweik naar de mening van de ge roemde architect over drie jaren ge reed zou zijn, mits het materiaal er voor tijdig werd toegewezen en er zich geen onvoorziene belemmerin gen zouden voordoen? Kan Zijne Excellentie, indien het betreffende bericht juist is, medede len, welk bureau c.q. welke autoriteit oe opdracht tot uitvoering van de -vo renbedoelde plannen heeft verstrekt? Moet een en ander leiden tot de ge volgtrekking, dat de directie der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" 'n terugkeer naar Vlissingen blijkbaar nog steeds niet overweegt? Zo ja, acht de minister zulks in over eenstemming met de door hem geno men beslissing, dat die maatschappij wel naar Vlissingen zal terugkeren? WEG BORSSELE— 'S HEERENHOEK Naar verluidt zal de weg Borssele- 's-Heerenhoek aan het eind van de volgende week voor 't verkeer open gesteld kunnen worden.

de Stem | 1948 | | pagina 1