Top-spanning in Berlijn Kamer niet eens met perszuivering SHARING ANNAERT te Goes Kominformlanden in Warschau bijeen 25 nieuwe textielpunten IN "T KORT Sovjet-Marken en Deutsche Marken met elkaar in botsing Lijst éénf „Commissie van Drie" pessimistisch Nieuwe bonnen Indonesië verkiezingen *- RKAPWERK ertgebouw !E" 3 uur Afscheiding van Oost-Duitsland „JUBILEUM-PAKKETT EN" NAAR INDIE Sovjets dreigen met sanctiejs Vrij zonnig Rusland is niet goed JSfg'XSiStóa&JK Anjerdag- Vrijheidsdag De beste waarborgen „Telegraaf"-kwestie weer aan de orde Besprekingen vastgelopen Brusselse Pact geniet geen algehele instemming Geen zalen voor de C. P. N. Weer waspoeder S.D.-chauffeur Tollenaar krijgt 12 jaar Drukte op en om de Zeto mm iracht ons ;itte, malse ong/ Gaai Toegehapt smaakt en i lentetijd «s TEL. 1776 zienbarende vinding gevolgde methoden ent wave volkomen (Geen Cold WavcJ stroom, ecu gegarandeerd. 607-00 )AN FONTAINE Toegang 14 jaar an leerlingen atingseisen wordt de cursusjaar 1948-1949 ader gehouden iedere jouw aan de Westwal en bovendien Zater- 693-o Jjewijs van het bruto- het afgelopen jaar iet mogelijk. directeur der school J. H. B. BUTHFER doelmatig s attracties VIERDE JAARGANG No. 11 Of Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad a. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; a. e. Langenhorst; Mr Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 2 4 JUNI 1948 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. TV/ÏOLOTOV, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse zaken is per speciaal vliegtuig in Warschau aangekomen. Vrijwel tegelijkertijd zijn vliegtuigen uit alle Slavische landen in Warschau geland met vooraanstaande politieke leiders aan boord. Volgens Radio Warschau nemen aan de conferentie deel'. Molotof (Sovjet- Unie I. Enver Hodja (Albanië), Mola- rof (Bulgarije), Clementis (Tsjecho- Slowakije), Simitsj (Joego-Slavië), Modzelewski (Polen), Anna Pauker (Roemenië), Molnar (Hongarijë). In diplomatieke kringen te Warschau meent men, dat ook Togliatti, secre taris-generaal van de Italiaanse com munistische partij en Jacques Duclos, waarnemend secretaris van de Franse communistische partij aan de confe rentie deelnemen. Voor Duitsland zou den Grotewohl en Pieck, voorzitters van de S.E.D., aanwezig zijn. Het onderwerp, dat ter conferentie besproken wordt, zijn de Londense be slissingen aangaande Duitsland. Er gaan geruchten, dat de politici tot een accoord wiUen komen over de vorming van een afzonderlijke regering voor Oost-Duitsland. Vol gens deze bronnen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat men ter confe rentie een of andere herziening van Polens Westelijke grens, nadat een dergelijke regering gevormd zou zijn, wil voorstellen. Het ligt voor de hand, dat ook de moeilijkheden in Berlijn ter sprake komen, waarover wij het hiernaast hebben. Want het is wel zeer opval lend, deze bijeenkomst der Komin- form-landen tegelijk met de Berlijnse strubbelingen. De conferentie zou voorafgegaan zijn door een geheime vergadering van de Kominform te Praag, Zaterdag j.l. rzOALS BEKEND voert de Niwin oen actie om alle militairen, en z.g. burgerpioniers in Indië 'n „jubileum-pakket" te schenken, dat op of omstreeks de feesten ter gelegenheid van het regerings jubileum van H. M. de Koningin zal worden uitgereikt. De eerste zending pakketten van 144.000 stuks is nu met de „Johan van Oldenbarneveldt" verscheept. Een tweede zending,bestaande uit 25.000 pakketten zal' 22 Juni met de „Oranje" worden verzonden. Met de „Waterman" die op 2 Juli uit Rotterdam vertrekt, zullen de laatste 30.000 jubileumpakketten worden verscheept. Met dezelfde schepen zijn ook de bij de pak ketten behorende etiketten met de namen der schenkers verzonden. Een restant etiketten zal door de lucht naar Batavia worden ver voerd, waar ze alsnog bij de pak ketten worden gevoegd. DIJ DE TWEEDE KAMER ie aanhan- gig gemaakt het ontwerp van wet op de bedrijfsorganisatie. Bij dit ont werp is als bijlage gevoegd het rap port van de commissie van der Ven. Het wetsontwerp met bijlage zal binnen enkele dagen bjj de rijksuit geverij verkrijgbaar zijn. rpOT 15.000 gulden boete en vrw. gevangenisstraf van 6 maanden is de Eindhovense textielhandelaar Po lak veroordeeld, omdat hij textiel voor export bestemd voor f 100.000 te duur in het binnenland verkocht. TN BELOIE is de verkoop van mar garine en ingevoerde reuzel voort aan vrij van distributie. Tevens is be kend gemaakt dat van 1 Juli a.s. af de broodprijs voor een brood van 900 gram met 50 centimes zal worden ver laagd. lLTet de debarkatie van de pas- sagiers van de Johan de Witt, die in Amsterdam arriveerde met 667 evacué's aan boord, is het werk van de repatriëringsdienst afgesloten. Zij die nog in de tro pen verblijven, zullen als passa giers met de lijndiensten van de maatschappijen naar het vader land reizen. In 2M jaar zijn 105.028 evacué's gerepatrieerd. \yEL ZEER merkwaardig is de hou ding van Zweden en Zwitserland ten aanzien van de liquidatie der Duitse activa, bestemd voor herstel betalingen aan 19 landen. Beide lan den hebben nog geen cent betaald en houden de Duitse activa ten bedrage van ettelijke millioenen frs. angstval lig vast. De beide landen bevoorde len daarmede een kleine groep foute Duitsers en bezorgen de hulpbehoe vende landen een grote strop. Enge land en Frankrijk hebben nu aange drongen op een meer verstandige houding. TTITTERMATE gespannen is thans de toestand in Berlijn, nadat de besprekingen tussen de 4 militaire gouverneurs om t eens te wor den over 'n munthervorming voor Berlijn zijn mislukt. Omdat de Sovjets aan de uitvoering der geldzuivering een politieke voorwaar de stelden, hebben de Amerikaanse, Britse en Franse gouverneurs besloten het nieuwe Duitse geld, dat thans in West-Duitsland ge bruikt wordt, (de „Deutse Mark") ook in hun sectoren van Berlijn in te voeren. In een gemeenschappelijke verklaring van de Amerikaanse, Britse en Franse militaire gouverneurs wordt gezegd: „Op grond van de poging der Sovjets het economisch leven te Berlijn in hun macht te krijgen door eigen geld voor de vierledig bestuurde stad in om loop te brengen, achten de Westelijke mogendheden het noodzake lijk de Deutse Mark in de drie Westelijke sectoren van de stad in te voeren". Er wordt tevens in de verklaring op gewezen, dat het nog steeds de wens der drie westelijke geallieerden is een uniforme valuta voor geheel Berlijn te hebben. Een uur na deze bekendmaking hebben de Sovjets met ingang van heden een geldzuivering voor geheel Berlijn bevolen, en de bevolking ervoor gewaarschuwd, dat de in de Westelijke zones van Duitsland uitgegeven bankbiljetten op straffe van vervolging niet in Groot-Berlijn mogen circuleren. TN EEN BRIEF van Sokolofsky aan de loco-burgemeester van Berlijn, mevr. Luise Schroeder, staat, dat het oude geld „in de Sovjet-zone en Groot Berlijn" geheel uit de circulatie moet genomen worden. „Deze maatregelen zijn noodzakelijk daar Berlijn in de Sovjet-zone ligt en er economisch deel van uitmaakt, zo schrijft Sokolofsky. Voortaan zal in Berlijn geen ander geld circuleren, dan dat der Sovjet-bezettingszone. El ke inbreuk hierop zal geëigende tegen maatregelen van de zijde der militaire autoriteiten ten gevolge hebben. Als de oude valuta voor Brlijn geehand- haafd zou blijven, zou het economisch leven van de stad volkomen chaotisch worden, hetgeen het besturen van Ber lijn bemoeilijken zou. Anderzijds zou den een gedevalueerde valuta of twee valuta's de Sovjet-zone economisch kwaad doen hetgeen de Sovjet-auto riteiten niet kunnen toestaan", aldus Sokolofsky. Geen „eenvormige" bevelen tot Weersverwachting, geldig Donderdagavond: Voor de kustgebieden: droog en tamelijk zonnig weer. Langs de Waddenzee tijdelijk nog vrij krach tige, overigens matige wind uit Noordelijke richtingenv Weinig verandering in temperatuur. Voor het binnenland: Tijdelijk wat overdrijvende bewolking, doch meer zonneschijn dan giste ren en vrijwel nergens buien meer Matige wind uit Noordelijke rich tingen. Iets hogere temperatuur. Heden zon onder 21.04 uur en maan op 23.38 uur. Vrijdagavond zon op 4.21 unr en maan onder 7.49 uur. tte gemeenteraad van Berlijn heeft in verband met deze brief zijn houding bepaald. Krachtens het statuut van de stad Berlijn zijn de bevelen van de sec torcommandanten slechte geldig in hun respectieve sectoren, aldus heeft de gemeenteraad In de loop van een buitengewone vergadering verklaard, Wanneer een andere interpretatie werd aanvaard, zou zuks tot gevolg hebben, dat uiteenlopende of tegenge stelde bevelen voor heel het grond gebied van de stad zouden worden uitgevaardigd. Het gemeentebestuur heeft er alle diensten aan herinnerd, dat de bevelen van elke geallieerde sector-commandant slechts moeten uit gevoerd worden in het deel van Ber lijn, dat onder zijn gezag ressorteert. „Eenvormige" bevelen voor heel de stad kunnen slechts uitgevaardigd worden door de bestuursraad of het militaire bestuursbureau. De gemeenteraad aanvaardde da instructies voor de invoering van een Westelijke valuta, zoals de 3 Weste lijke commandanten die hebben uit gevaardigd. De raadszitting ia enige keren onderbroken door communisti sche opstootjes. „Tegen het gezond verstand" tae propaganda der dagbladen en radio-speeches is erop gericht, het Sovjet-Russische standpunt, als zou het verdere verblijf der drie an dere bezetters te Berlijn ongewenst en overbodig zijn, scherp te belichten, In dit verband wordt grote aandacht geschonken aan het feit, dat de Sov jet-Russische financiële chef Maletin bij de besprekingen dit standpunt op de scherpste wijze heeft verdedigd. Dit was de eerste maal, dat bij een officiële vierzijdige bespreking van Sovjet-Russische zijde gezegd werd, dat het verblijf van Britten, Amerikanen en Fransen in Berlijn „tegen het gezonde verstand en te gen de politieke en economische doel matigheid" geacht wordt. Verder is er de aankondiging van Maletin, dat economische en admini stratieve sancties zullen worden toe gepast, indien de Westelijke machten zich verzetten tegen de invoering van de nieuwe mark in hun sectoren. Twee Berlijns IIET meest waarschijnlijk lijkt het, n dat de uitvoering van het Sovjet bevel alleen in de Sovjet-sector der stad zal plaats hebben, waardoor «en splitsing van Berlijn in twee econo misch afzonderlijke delen zou worden oooooooooooooooooooooooo Hoe gezellig het op het ogenblik in Berlijn wel is, toont onderstaand voorval aam Een Sovjet-Rus kuierde daar blootshoofds en barrevoets op straat, echter met twee Tommy- guns bungelend om ziinnekDe man was een gevaarlijk heer, patrouille (een Amerikaan, een Fransman,, een Brit en een Rus) rukte per jeep uit om de wildeman te overmeesteren. Echter de gewa pende toonde geen angst. Hij schoot de Fransman dood, verwondde de Amerikaan en de Rus. Daarna duwde hu de Brit een Tommy-gun tussen de ribben en beval hem in het Duits: ,,xvij me naar het Amerikaanse politie bureau. Hetgeen gebeurde. Onderweg loste ae Sovjetsoldaat nog een serie schoten in de rich ting van landgenoten, die hij op merkte, echter zonder ze te raken. Toen hij op het Amerikaanse politie-bureau was aangekomen, deed de man erg vrolijk. Hij loste verscheidene schotenseries in de lucht en riep: „Oh. Amerika, Ame rika. Truman is een beste kerel". „Rusland is niet goed". veroorzaakt. Men realiseert zich in West-Berlijn zeer wel, dat de Sovjet autoriteiten onder dergelijke omstan digheden alle mogelijkheden in han den hebben om het leven in dit deel der stad onmogelijk te maken. Het beheer van vrijwel alle cen trale diensten der stad geschiedt uit de Sovjet-sector. Zouden de bevel hebbers der Westelijke sectoren toe staan, dat het nieuwe geld ook in hun deel van Berlijn zal worden uit gegeven, dan zou dit een economi sche inlijving van Berlijn bij de Sovjet-zone betekenen, een oplos sing, die door de Russen met vast beradenheid wordt nagestreefd. „Wij blijven" Tv AT de Westelijke geallieerden er niet aan denken de „Sovjet-mar ken" in hun sectoren als geldige munt te gaan beschouwen, hebben zij giste renavond nog eens duidelijk naar vo ren gebracht, toen zij bekend maak ten, dat geen Sovjet-Marken in de Westelijke sectoren van Berlijn mo gen worden uitgegeven. Zij hebben bovendien meegedeeld, dat zü in Berlijn blijven en „beslo ten zijn alles te doen was in hun macht is om de bevolking te be schermen tegen onnoemelijke ramp spoed en ellende". De twee muntsoorten betekenen voor de Berlijners een hoop narighe den, niet alleen omdat velen hunner in de Sovjet-sectoren hun geld ver dienen doch in een der Westelijke sec toren wonen, maar ook omdat zij de dupe worden van de „economische sancties" die de Sovjets beloofd heb ben, Wat die sancties zullen zijn, daar over zal men zeer binnenkort wel meer horen, is erbij gezegd door de Sovjets. „Wij zullen niet buigen voor de Westelijke bezetters en de gemeen teraad" hebben zij gedreigd. De Sovjet-geldsanering voor Berlijn zal heden om tien uur plaatselijke tijd van kracht worden. T|E P.T.T. heeft in elk Neder- lands gezin een kaart met zes anier-embleempjes thuis bezorgd. Bij de sigarenwinkeliers, kruide niers, bakkers, banketbakkers en bloemisten en andere winkeliers kunt u tegen vrije gift in de offer bus de bijbehorende rood-wit-blau- we vriihèidswimpeltjes verkrijgen ten bate van de „Anjerdag-Vrij heidsdag 1948" van het Prins Bern- hardfonds. Draagt allen op Dinsdag 29 Juni het Anjer-embleem of een echte anjer met de vrijheidswimpel. 29 Juni 1940 was de witte anjer na de donkere Mel-dagn een licht straal. Zij was het zinnebeeld van het verzet. Zij riep op tot vrij heid. TAe k.v.p. biedt voor katholieke kiezers de beste waarborgen dat in wetgeving en bestuur de Christelijke normen in acht. zul len worden genomen. Het is geen uitspraak van ons. Het is een uitspraak van de Ne derlandse Bisschoppen. Niemand heeft deze stelling se rieus aangevochten. Van de zijde der Partij van Oud heeft men het smalende woord gehoord: Och, die mensen in het katholieke Zui den lijden aan kadavergehoor zaamheidBij gebrek aan een deugdelijk aanvalsmiddel begint men dus maar liever te schelden. Dit hooghartige liberale woord straft zichzelf. Van de zijde der Partij van de Arbeid tracht men te betogen, dat de Christelijke normen bij haar toch ook wel veilig zijn. We ne men graag aan, dat de leiding daarnaar streeft, dat ook enkele katholieken, die in deze partij zitting hebben, er zich hard voor inspannen. Maar deze partij is een federatie van geestelijke stro mingen. Ook mensen van heel an dere geestelijke geaardheid wil len en mogen hun invloed laten gelden. Er zijn niet-Christenen on der, die voor zichzelf genoeg hebben aan een op het vrijzinni- gendom van de negentiende eeuw gebaseerd humanisme. Ze kunnen het Christendom hoogstens waar deren als een der vele geestelijke verschijnselen. Er zijn ook men sen onder, die ir hun hart nog hangen aan het doctrinaire Mar xisme. De geestelijke grondslag van zo'n partij moet tekort schie ten, als men een eenheidsformu le zoekt in de woorden humanis me, democratie, gelijkberechtigd heid, verdraagzaamheid. Voor veel practische politieke vraag stukken zal die eenheid nog wel lukken. Als echter de diepste be ginselen erdoor geraakt worden, moet er wel een scheiding der geesten komen of men vervalt in compromissen waarbij het begin sel een deuk krijgt. Waarom zouden we deze moei lijke en gevaarlijke weg ook kie zen? In andere landen kan dat nodig zijn. Uit kracht van traditie heeft in ons land een katholiek gefundeerde politieke partij bur gerrecht verkregen. We hebben ons daarbij over het algemeen wel bevonden. Ook land en volk zijn gebaat geweest bij dit bol werk van gezagstrouw, orde en gezonde vooruitgang. Waarom zouden we het dan in de steek laten? Er is geen enkele reden voor. Vt/EDEROM zijn 25 punten van de textielkaart VA 804 geldig ver klaard. Ook thans wordt er op gewe zen, dat van deze 25 punten er vijf als extra beschikbaarstelling zijn te beschouwen. Met ingang van 1 Juli 1948 worden geldig de bonnen gemerkt: „textiel K vijf punten", „textiel K reserve" ter waarde van 10 punten, „textiel L een punt", en „textiel M een punt". De bonnen gemerkt: „L vijf punten", „M vijf punten", „reserve L" en „re serve M" zijn derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van tex- tlelgoederen. Een recente foto van Z. K. H. Prins Bernhard, die op 29 Juni a.s. zijn 37e verjaardag viert. GERINGE VISVANGSTEN Door het koude weer zijn de vang sten van de botvissers in de Zeeuw se stromen uiterst gering. Ook de kreeftenvisserij leverde slechte vang sten, al maakte de hoge prijs deze visserij toch nog wel lonend. Daar de kreeften thans hun verschalings- periode weer ingaan is de kreeften visserij geëindigd. tte beloningen der deurwaarders zullen met 25 pet. worden ver hoogd, zo heeft de Tweede Kamer gisteren bepaald door het wetsontwerp tot wijziging van het tarief der justi- tiekosten z.h.s. aan te nemen. JtfA ZIJN FELLE CRITIEK op de perszuivering, eergisteren geloosd in de Tweede Kamer, heeft de heer B u r g e r (P. v. d. A.) gisteren weer de gelegenheid gekregen zijn mening over de perszuivering naar voren te brengen. Hij heeft dat gedaan in de vorm van twee moties. In de eerste motie wilde hü vast gelegd zien, dat het gevoerde be leid ten aanzien van de perszuive ring niet beantwoordt aan de be doelingen der wet. Hij wilde van de regering maatregelen genomen zien die de spoedige tenuitvoerlegging van de bestaande wettelijke voorzie ning waarborgen. De motie werd mede-ondertekend door Verkerk en v. d. Goes van Na- ters (F. v. d. A.), Mevr. Wittewaal van Stoetwegen (C.H.) en Posthumus (A. R.). In de tweede motie werd tot uit drukking gebracht, dat de voorma lige illegale pers en de om haar ver zetshouding door de bezetter in haar ooooooooooooooooo^oooooo TTE C. v. G. D. heeft de Veiligheids raad telegrafisch gemeld, dat de gisterenmorgen gehouden vergadering van de agenda-commissie is vastgelo pen, doordat de Nederlandse delegatie haar bezwaren tegen de behandeling van het Amerikaans-Australische voor stel dat op de agenda was geplaatst heeft gehandhaafd. Zeer terecht zegt „De Nieuwsgier" hierover in een hoofdartikel. „Na de onomwonden verklaring van de Ne derlandse regering, dat dit voorstel niet als basis van discussie kan wor den aanvaard, vragen wij ons af wat er om moet gaan in het brein van diegenen, die er nu onmiddellijk weer mee op de proppen komen". De Commissie die het thans zon der Dubois moet gaan stellen, daar deze „overspannen" is en naar de Ver. Staten teruggaat heeft ook aan de Veiligheidsraad het eerste hoofd stuk van haar „tussentijds rapport" overhandigd, waarin zij uitdrukking geeft aan een zeker pessimisme ten aanzien van de resultaten van de uitoefening van haar taak. De Commissie heeft de indruk, dat de Nederlandse regering het voorne men heeft haar controle over geheel Indonesië te handhaven, gedurende de tussentijdse periode en haar bevoegd heden langzamerhand over te dragen aan de voorlopige federale regering in Indonesië. De Commissie haalt voorts de kwes tie aan van de buitenlandse betrek kingen van de republiek en het Ne derlandse standpunt dienaangaande. Zij meldt, dat de situatie acuut werd bij het bekend worden van de affaire- Soeripno. De Commissie zegt, dat de vraag, of de beginselen van het ac coord van de Renville pas effectief worden als het politiek accoord is be reikt, dan wel of zij effectief werden direct bij haar ondertekening, „een bron belooft te worden van vrucht baar dispuut en misverstand". In de Veiligheidsraad van gisteren avond is melding gemaakt van beide genoemde stukken van de C. v. G. D. Besproken zijn ze echter nog niet, waarschijnlijk omdat men nog meer van de C. v. G. D. wil af wachten. algemene debat over de In donesische kwestie heeft de republi kein Palar weer de gebruikelijke cri- tiek op het Nederlandse gezag uitge oefend. DIJ DB BEHANDELING van het „Brusselse Pact" in d« Eerste Ka mer is er van de zijde van de KVP (de heren Schneider en van Voorst tot Voorst) critiek erover geuit, dat in de preambule van het verdrag uit niets blijkt, van de christelijke grond slag der verdragsluitende landen. Er is door Nederland zelfs geen poging gedaan om de naam van God te noe men, zei de heer Schneider. Hij was ook van oordeel, dat het verdrag ju ridisch slecht in elkaar zit. Tegen het prijsgeven van onze zelfstandigheids- politiek had hij ernstige bezwaren. De heer van Voorst tot Voorst legde zijn gedachte vast in een motie, waar in hij met ernst er op wees „dat in verdragen en internationale overeen komsten. welke beogen de grondslag te vormen voor de bescherming van de rechten van de mens, de erkenning van de christelijke gedachte noodza kelijk is". Er waren trouwens meer Kamerle den die niet erg optimistisch over het verdrag waren. Minister van Boetzelaer zal vandaag trachten wijziging in de stemming der heren te brengen. gINNENKORT wordt de benoeming verwacht van generaal-majoor dr W. Huender. thans hoofd van de Ne derlandse militaire missie te Berlijn, tot gouverneur van Suriname. apparatuur gedupeerde pers bij voor rang de beschikking over persappa- ratuur behoren te verkrijgen. Deze motie werd mede-ondertekend door Peters en Koenen (KVP), Ver kerk (AR) en mevr. Wittewaal van Stoetwegen (CH). De heer Burger kwam nog eens te rug op hetgeen hij het „Elsevierplan" noemde en becritiseerde in dit ver band het beleid van de minister. De heer Koenen (KVP) en Korthals (WD) verklarden zich tegen de eer ste motie. Minister Gielen verklaarde, dat het van hem als minister zeer ongepast zou zijn, wanneer hij zich zou uitla ten over de uitspraken van de raad van beroep voor de perszuivering. Dit zou hij alleen kunnen doen, in dien hij als rechter fungeerde. Betreffende de kwestie van de „Telegraaf" zei de minister, dat het hem zeer verwondert, dat de Ka mer hierover thans reeds spreekt De kwestie is nog volkomen on rijp voor bespreking. Er heeft ten aanzien hiervan nog geen interde partementaal overleg plaats gehad. De minister protesteerde tegen de voorstelling als zou „Elsevier" be voordeeld worden of zelfs als zou „Elsevier" goede relaties in Den Haag hebben. Over de eerste motie zei de minis ter, dat deze voor hem niet aanvaard baar is. Tegen de tweede motie had hij geen overwegende bezwaren. De heer Burger handhaafde zijn cri tiek op de minister. Hij wijzigde zijn eerste motie echter in dien zin dat de woorden: „dat het ten deze gevoerde beleid niet beantwoordt aan de bedoe lingen der wet" vervallen. De motie wordt daarna aangenomen met 33 stemmen tegen 26. De tweede motie wordt aangeno men met 56 stemmen tegen drie. Regering dekt de gemeenten TN STRIJD met de democratie, noemt de de communist Hoogcarspel gis teren in de Tweede Kamer het be sluit van vele burgemeesters om geen talen meer beschikbaar te stellen voor communistische bijeenkomsten. Dit is een zeer algemeen verschijnsel gewor den, zei de communistische spreker. Hij beklaagde zich meteen over het feit, dat zijn partij geen radio-zend tijd heeft gekregen om verkiezings propaganda te houden. Minister Witteman wees erop. dat het beschikbaar stellen van zalen ge heel een kwestie van de gemeentebe sturen is. Wel heeft de Kroon het zgn. „vernietigingsrecht", maar hij raadde de CPN aan hierop niet te insisteren, daar „toepassing van dit recht wel eens in een richting zou kunnen gaan die de CPN niet wenst". Overigens zei de minister niet van plan te zijn in de gehele kwestie in te grijpen, daar de regering de besluiten der gemeen ten volledig dekt. tjET WETSONTWERP tot wijziging der L.O.-wet is gisteren in de Eerste Kamer z.h.st. aangenomen. TN DE VERGADERING van de Twee de Kamer heeft de heer Droesen (KVP) verlof gevraagd vragen te mo gen stellen betreffende bespoediging in de uitkeringen aan sommige groe pen van landbouwers. P>LK DER VOLGENDE BONNEN geeft voor het tijdvak van 27 Juni t.m. 10 Juli recht op het ko pen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806: 469 algemeen: 250 gram waspoeder 476 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 477 algemeen: 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. 478 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. -3 Juli). 479 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 3 Juli). 465 reserve: 1200 gr. brood (geldig t.m. 3 Juli). 468 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 3 Juli). BONKAARTEN KD, KE 806: 969 algemeen: 500 gr. waspoeder. 976 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 977 algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen. 978 algemeen: 400 gr. brood (gel- t.m. 3 Juli). 965 reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 3 Juli). 968 reserve: 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. TABAK EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 67, 71 tabak: 2 rants, sigaretten of kerftabak. 69 versnaperingen: 200 gr. versna peringen of 400 gr. jam, stroop enz. of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. 72 versnaperingen: 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 24 Juni worden gebruikt. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bon nen 422, 424, 425, 924, 925 melk, 430, 431, 432, 934, 937, 938 reserve, 439, 939, 945 algemeen. TTe Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van B. Tollenaar uit Terneu- zen, die tijdens de bezetting dienst had gedaan als chauffeur bij de S. D. in Zeeuwsch-Vlaanderen en als zodanig heeft deelgenomen aan ar restaties en huiszoekingen, waarbij hij zich geld en goederen heeft toe geëigend. Voorts heeft hij arrestan ten vervoerd, iemand aangegeven wegens anti-Duitse uitlatingen en zich schuldig gemaakt aan mishan deling. Het Bijz. Gerechtshof te Den Haag had de man veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten. Bij de behandeling van zijn beroep voor de Bijz. Raad van Cassatie, waar de proc. fiscaal, prof mr Langemeyer, twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek re- quireerde, gaf de requirant te kennen dat hij Amerikaans burger is. Hij zou het Amerikaanse Staatsburgerschap hebben verkregen tijdens zijn ver blijf van 1925 tot 1933 in Amerika. De Bijz. Raad v. Cassatie heeft hem thans veroordeeld conform de con clusie van de procureur-fiscaal tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek. PROGRAMMA FEESTBIJEEN KOMST C.H.V. Heden wordt ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der C.H.V. een massale bijeenkomst van landbou wers uit Z.-Vlaanderen gehouden. Om half 11 komen de leden uit O. Z.-Vlaanderen samen In het ma gazijn te Hulst: de leden uit W.-Z.- Vlaanden komen samen In het magazijn te IJzendlJke, alwaar een en ander op het bedrijf betrek king hebbende zal worden bezich tigd. Om 2 uur vindt een bijeenkomst plaats van Oost en West samen. In het magazijn te Sa» van Gent. Op de benedenzolder wordt een vergadering voor de vrouwen ge houden, alwaar pastoor Doens zal spreken. Voor de mannen spreekt Mr. van Campen, directeur van de Boerenleenbank uit Eindhoven. Na 't beëindigen der vergadering zal het bedrijf in Sas van Gent be zichtigd worden. Na afloop vindt een gemeenschappelijke koffietafel plaats. Daar er voor zo'n massale deelname geen vorken en messen te bekomen waren, worden de deel nemers verzocht, deze zelf te wil len meebrengen. Voor de Z.-Vlaam- se boerenstand wordt 24 Juni on- gettjfeld een dag van betekennis. Bezoek van de Commissaris der Koningin TLTAANDAG leek het even of de Ze- to te Middelburg over haar hoogte punt heen was en had men ook pech met de aangekondigde Luchtvaartde monstratie, die op een kleinigheidje uitliep, maar Dinsdag leefde de druk te plotseling weer op en bezochten 'n kleine drieduizend personen de ten toonstelling. Vooral in de avonduren was het overvol. x Twaalfduizend toegangskaarten wei den reeds verkocht en waar de expo sitie tot Zaterdagavond open blijft zal het niet zoveel schelen of de 20.000 wordt bereikt, wat het dubbele van de oorspronkelijke raming is. Alle standhouders zullen morgen door het bestuur der Zeto worden ontvangen. JTATERDAGMORGEN. zo werd gis terenmiddag bericht, zullen de Commissaris der Koningin en zijn echtgenote, die bij de opening niet aanwezig konden zijn, een bezoek zan de Zeto brengen. Ook meldt men ons, dat de vlieg- demonstratie, die Maandagmiddag, wegens ongunstig weer, een fiasco werd, hedenmorgen herhaald zal wor den. en de Tiet is niet zonder opzet, dat ik hierboven zet „Indonesië en de verkiezingen", en niet omgekeeid „De verkiezingen en Indonesië Want, terwijl ik hier in Indië weer geef wat naar mijn mening de rol is, welke in Nederland het Indonesische vraagstuk bij de verkiezingen speelt, is het voor de lezers in Nederland interessanter te vernemen, hoe de Indonesische kringen tegen d,eze ver" kiezingen aankijken. En dan is het een feit. dat men hier voor de verkiezingen in Neder land grote belangstelling heeft en ze met een knappe dosis wantrou wen tegemoet ziet. Zal het Neder landse volk blijk geven, de samen werking in de nieuwe rechtsorde te willen voeren op basis van gelijkbe rechtiging. op de 50-50-grondslag. of leeft in het Nederlandse Volk de geest, dat Nederland overwicht wil behouden? Dat houdt, met betrek king tot onze verkiezingen, de gees ten hier bezig en in spanning on verschillig of men republikeinen dan wel anti-republikeinen ontmoet. En vooral de Iaatsten laten niet na, om mij uit en terna aan het verstand te brengen, hoe belangrijk het wel is. dat zal blijken, dat het Nederlandse Volk de samenwerking wil op de grondslag van gelijkberechtiging. Als of wij dat in de K.V.P. niet weten, alsof wij niet daarvoor (en niet al tijd met wind en stroom mee!) an derhalf jaar en langer gevochten hebben Maar waarom komt men mij daar mee dan zo aan boord? Houdt u een ogenblik vastOm de Iijst-Wel- ter. Men vreest haar hier in zeer uiteenlopende kringen: en er zijn er hier bedenkelijk velen, die c s-»n- boven in de lijst-Welter een stuk K.V.P. zien! Uiteenzettingen en geruststellende verklaringen helpen wel maar he laas niet afdoende. Daar is slechts één antwoord op: de Verkiezingsuit slag zelf, waaruit de gesteltenis van het Nederlandse Volk duidelijk spreekt, zijn zin om de zaak op te zetten op gelijkberechtigingsgrondslag en niet met eenzijdig Nederlands overwicht. TAe Nederlandse kiezer susse zijn verantwoordelijkheid niet, met wensdromen aan te zien voor de wer kelijkheid. De 7e Juli is een ogen blik van de hoogste ernst voor de mogelijkheid van een nieuw duur zaam samengaan tussen Nederland en Indonesië. Wie stemt vóór Neder lands overwicht en dus tegen de grondwetsherziening dus voor An- ti-Revolutionnairen, Feuilleteaunisten of Welteranen hij snijdt de kans op nieuw blijvend samengaan af. Wie da kans wil openhouden en de weg erheen verder effenen, hij stem me In ieder geval een der partijen welke vóór de Grondwetsherziening zijn, en dus vóór de grondslag van gelijkberechtiging en 't nieuwe duur zame samengaan van Nederland en Indonesië. En de katholieke kiezer spanne zich daarbij tot het uiterste in, om de K.V.P.-factie op 34 zetels te brengen, op „tenminste een derde plus een". Wanneer het een politiek leider ge oorloofd ls, op gewichtige momenten, vertrouwen te vragen, dan moet ik daarvan, in het besef van mijn eigen zware verantwoordelijkheid, nu ge bruik maken. En dan zeg ik van hirr met nadruk; het zou, voor de verde re goede gang van zaken in de uit werking van het hernieuwd blijvend samengaan tussen Nederland en In donesië, wel eens een „erop-of-eron- der" kunnen zijn, of wij 34 of meer zetels halen dan wel daar beneden blijven. In de nieuwe staatsrechtelijke structuur zal nu eenmaal voor de vormgeving der nieuwe verhoudingen een Kamermeerderheid van twee derde nodig zijn, en dus een minder heid van „een derde plus een", een sleutelpositie innemen, die uitermate belangrijk kan wezen. Jn het vitale belang van de toe komst van Nederland en Indone sië blijve het katholieke kiezersvolk niet beneden de maat van wat het bij gesloten eendracht vermag. Naar mijn mening ligt hier een plicht te vervul len, die wel eens tot een historische plicht kan uitgroeien. En daarom moet ik, niet de Nederlandse katho liek, maar de katholieke Nederlan der zeggent verzuim hier uw burger plicht, uw Rijksplicht niet, maar dan ook niet één van u. ROMME Bandoeng, 14 Juni 1948. Op 1 vlueongrM te grote belangstelling voor de vindingen op het gebied en bewerkingsmachines. KOHEH OHIEDEtE WEH- DENAE.D/ESf/EL HUH

de Stem | 1948 | | pagina 1