Bij het twintigjarig bestaan der C.H.V. Besprekingen met Djokja worden hervat Malakka, het zorgenkind van Engeland IN'T KORT Soldaten stemmen Een organisatie die haar nut bewees f V S. en Westelijke vijf gaan praten Perszuivering becritiseerd VIERDE JAARGANG No. 1107 WOENSDAG 23 JUN Z. Vlaanderen en zijn boerenstand ten zegen WELK GELD KRIJGT BERLIJN Burgeroorlog dreigt in „Israël" Strijd in Griekenland opgelaaid Wisselend bewolkt Eerst diplomatieke daarna militaire besprekingen Aanvulliner van renten- en kinderbijslag- regeling Hay dn krijgt zijn hoofd terug Ex-illegale pers heeft morele rechten Echter slechts gedeeltelijk Tarwebehoefte gedekt Alle aangemaakte verven vrij Communisten ontketenen een anti-Westerse actie Meer begrip voor Nederland DE communistische actie moet on getwijfeld bezien worden in het licht van de pogingen van het Krem lin om Z.O.-Azië zo spoedig mogelijk onder totaal-communistische invloed te krijgen. In verband daarmee wij- zen wij ook op de communistische successen in Mandsjoerije, waar Tsjang Kai Sjek voor een hopeloze situatie staat. Moskou ligt overhoop met Washington om Korea in bezit te krijgen en er een grote strategi sche basis van te maken. In Birma is de invloed van de communisten reeds zodanig, .dat zij er al heel wat te vertellen hebben. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; V. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 1 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en t 0.60). Incasso wordt berekend. JJonderdag 24 Juni herdenkt de C.V.H. in Z. Vlaanderen haar twin- tigjarig bestaan en daar ze in deze betrekkelijk korte tijd veel voor onze boeren tot stand gebracht heeft, lijkt het ons niet ondiens tig om de geschiedenis van deze organisatie eens onder de loupe te ïfort na de oorlog 19141918 wer- den er reeds pogingen in het werk gesteld om te komen tot een C.H.V. Er werd een gebouwtje te Hulst in de z.g. Koekebakkershoek aange kocht. Het ging echter niet goed met deze in het leven geroepen organi satie en na enkele jaren was ze tot ondergang gedoemd. Later werden nieuwe pogingen in het werk gesteld om tot een C.H.V. te komen. In het algemeen wordt aangenomen, dat het jaar 1928 als de definitieve start van de thans be staande C.H.V. kan beschouwd wor den. De geboorte had echter met veel moeilijkheden te kampen, want de N.C.B. was de eerste mislukking niet vergeten en ging van het stand- XJET IS voor de Berlijners nog altijd een vraag welke geld soort zij zullen krijgen. De Rus sen voelen er het meest voor geld volgens hun smaak in geheel Ber lijn geldig te verklaren, maar de andere geallieerden willen dat in geen geval. Dat is de Russische gouverneur heel duidelijk aan zijn verstand gebracht. Er is gisteren in Berlijn een „vier-mogendheden bespreking" begonnen over de geldhervorming, waaraan ook So- kolofsky meedoet. yORIG JAAR is in het ministerie van Marine een inbraak gepleegd, waarbij f 185.000 gestolen zijn. De 5 verdachten hebben gevangenisstraffen van 4 tot Vz jaar tegen zich horen eisen. QOSTENRIJK voelt zich bedreigd, doordat de Sovjets verschillende hoge ambtenaren hebben gearresteerd De Oostenrijkse regering dringt er in een nota bij de geallieerden op aan de burgers tegen de onrechtmatige da den der Sovjets te beschermen. T>ATER H. SNEYDERS van de mis sionarissen van Scheut te Vught is benoemd tot Bisschop van Makas sar op Celebes. TYONDERDAG 24 Juni zal de geld- sanering voor Oost-Duitsland in gaan. JNE Katholieke Bouwvakarbeiders- bond „St. Joseph" heeft het leden tal van 40.000 overschreden. Dit is meer dan in de geschiedenis van de bond ooit werd bereikt. TN „ISRAËL", de joodste staat in wording, heerst op het ogenblik grote spanning, daar elk moment een burgeroorlog kan uitbreken. Troepen van de Haganah en de Irgoen Zwai Leoemi (de twee joodse gevechtsor ganisaties) zijn namelijk slaags ge raakt. De gevechten tussen de joden zijn ontstaan toen tussen Haifa en Tel Aviv een schip met oorlogsmateriaal aankwam. De Irgoen wilde het schip lossen, hetgeen tegen de bestandsbe palingen is, doch de Haganah wilde dit beletten. Als gevolg daarvan zijn ter plaatse felle gevechten tussen de Joodse groepen uitgebroken. Van de Weeromstuit zijn er ook op andere plaatsen tussen joodse troepen botsin gen ontstaan. Algemeen offensief tegen de guerillabenden JN GRIEKENLAND is een nieuw al gemeen offensief tegen de guerilla- strijders ingezet. Zes divisies rege ringstroepen nemen hieraan deel, de grootste troepenmacht, totnutoe door de regering op de been gebracht voor de strijd tegen de guerillas. De regeringsluchtmacht heeft in stallaties en opslagplaatsen der benden gebombardeerd. De marine staat klaar om de troepen bij te springen. Vol gens de laatste berichten maken de regeringstroepen goede vorderingen. Een communiqué van het Griekse leger meldt, dat de guerillastrijders in het Noorden zich terugtrekken naar Albanië, en dat het verzet bij Konitza in het Zuiden is neergeslagen. Het hevigst wordt gevochten om de sterkte der guerillastrijders te Amouda in de Noordelijke sector, wel ke als de sleutel tot hét gehele front wordt beschouwd. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met nog en kele plaatselijke buien. Matige, af en toe vrij krachtige wind tus sen Zuidwest en Noordwest. Wei nig verandering in temperatuur. Heden zon onder 21.04 uur en maan op 23.12 uur. Donderdag zon op 4.20 uur en maan onder 6.„7 uur. punt uit, dat de Zeeuwsch-Vlaamse kleiboeren niet voor de Coöperatie geschikt waren. Er was echter een figuur, die dagelijks met de boeren omging, het leven en de mentaliteit van de boeren kende en daarom van geen wijken wilde weten. Dat was de heer Langenhorst. Als de N.C.B. geen medewerking wilde verlenen dan moest er maar een eigen aankoopver. opgericht worden. Zo gebeurde het, dat op 21 Juni 1926 de Centrale Aan koopvereniging van de Kring Hulst van de N.C.B. het levenslicht zag. De eerste voorzitter was de heer J. Trui man uit Bosehkapelle, terwijl als be stuursleden fungeerden de heren L. Daelman, Westdorpe, P. Stallaert, Kloosterzande, C. v. Waterschoot, Ossenisse, P. Nijskens, Terhole, Al de Deckere, N. Namen, F. van Campen, Graauw, terwijl als geestelijk advi seur kapelaan Doens uit Hulst en als technisch adviseur de heer A. Lan genhorst uit Hulst optraden. Secre taris werd de heer E. van Campen uit Stoppeldijk met de titel van „zaak voerder". GELUKKIGE START The werkzaamheden konden nu een aanvang nemen. Al direct ging men over om alle benodigde mest stoffen, het veevoeder enz. bij de C. H.V. te kopen, zodat een innig con tact met Veghel werd gelegd. In Z. Vlaanderen bestonden echter z.g. Dorpsaankoopverenigingen, die door middel van publieke aanbeste dingen hun meststoffen kochten. De Z. VI C.H.V. ondervond van de ze verenigingen steun, wanneer ze hun aankopen bij de nieuw-gestichte organisatie deden, tegenwerking ech ter bij die dorpsverenigingen, die hun bestaan tegen dat der C.H.V. tracht ten te verdedigen. Men zag toen nog niet overal het algemeen voordeel, dat de C.H.V. kon bieden in verband met haar uitbreidingsmogelijkheden en hield hardnekkig vast aan wat men zelf tot stand gebracht had. Eén vereniging werkte speciaal tegen en belemmerde eigenlijk de goede gang van zaken. Er moest hiervoor een oplossing worden gevonden. In een helder ogenblik van de technisch ad viseur kwam de oplossing. Maak de voorzitter van deze vereniging, zo zeide hij, voorzitter van de Centrale Aankoop Vereniging en het leed is geleden. Dit geschiedde. De oplossing bleek ook in de practijk het ei van Columbus. Er werd uitmuntend gewerkt en de omzet overtrof spoedig alle verwach tingen. Een onverzettelijke wil om iets te bereiken en scherp concur- Het begingebouw der C. H. V. te Hulst, gelegen in de Koekebakkers hoek. rerende prijzen, waren hieraan niet vreemd. In Veghel vroeg men zich met verbazing af, hoe het mogelijk was, in zo'n korte tijd zulke gunsti ge resultaten te bereiken. Een bijkantoor van de C.H.V. in Z. Vlaanderen behoorde echter tot de wensen en toen men dit aan het hoofdkantoor te kennen gegeven had bleek dat men daar wel oren naar had. Een bespreking vond plaats, en de oprichting werd een feit. Men schreef toen 1928, het geboor tejaar dus van de thans bestaande organisatie. Het gehele personeel bestond in die tijd uit een directeur en een vas te arbeider, terwijl er thans 34 admi nistratieve krachten en 142 arbeiders een bestaan vinden. Wel een bewijs, dat deze organisatie reden van be staan heeft. Het ging al direct cres cendo en de eerste boekhouder die aangesteld werd (1929) was de heer J. Burm. In het eerste jaar werd al een omzet van 3.000.000 k.g. bereikt. Men ging bouwen en al spoedig ver rezen in Hulst een kantoortje en een magazijn. Gedurende deze bouwpe riode verleende de Landbouwschool tijdelijk onderdak aan de administra tie. Hulst kreeg een overdekte stapel plaats van 1000 m2, waarin al di rect een zaaigraantrieur en een graan maalderij werden opgesteld. CENTRAAL MAGAZIJN ïïoewel Hulst tengevolge van zijn goede spoor- en tramverbindingen gunstig gelegen was, deed zich al spoedig het gemis aan een goed vaar water gevoelen, daar dit voor een Centraal Magazijn een allereerste vereiste was. Dit gebouw werd uit eindelijk gesticht in Sas van Gent. Wie in deze plaats de gebouwen der C.H.V. bezociv heeft, heeft zich kunnen overtuigen van wat hier be reikt werd. Men beschikte in Sas van Gent over een stapelruimte van 1600 m2, maar men wilde verder en besloot er toe over te gaan ook in Klooster zande een streekmagazijn te bouwen. 1 Juli 1931 kon het in gebruik geno men worden met een stapeloppervlak van 400 m2. Slot op pag. 3 TNIPLOMATIEKE besprekingen tussen de Ver. Staten en de vijf landen der Westelijke Unie Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg) zullen de volgende stap zijn ter voorberei ding van gewapende Amerikaanse bijstand voor de W.-Europese ver- dragslanden. Zo heeft een woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van Oorlog verklaard. Een datum voor die besprekingen is nog niet vastgesteld, maar vermoedelijk zullen zij binnen 2 of 3 maanden plaats vinden. Deze besprekingen die een „zeer wijd veld bestrij ken" zullen aan het overleg tus sen de militaire staven voorafgaan. De wens van Engeland is het, dat de diplomatieke besprekingen zo spoedig mogelijk zullen be ginnen, wordt uit Londen bericht. A.F.P. vernam nog in Washington, dat men daar graag zou zien, dat de Europese landen een plan voor on derlinge hulp opstellen, dat steunt op een „pool" van Europese bewapening en op het vervaardigen van gemeen schappelijke wapens voor de Europe se legers, Engeland zou b.v. voor ge meenschappelijk doel vliegtuigen kun nen fabriceren en Frankrijk lichte wapens en pantserafweergeschut, zo suggereert men in Washington. Spoedig bilaterale overeenkomsten yolgens diplomatieke waarnemers te Londen hebben de V.S. en de 16 aan het plan-Marshall deelnemen de landen thans te Washington over- UVE TWEEDE KAMER heeft goedge- keurd een tweetal wetsontwer pen betreffende aanvulling van ren ten krachtens de Invaliditeitswet en kinderbijslagregeling voor invalidi- teits-, ouderdoms- en wezenrentetrek kers. De wetsontwerpen betreffen in afwachting van een algemene herzie ning der sociale wetgeving, waarom trent intensief overleg wordt gevoerd met de Stichting van de Arbeid een rechtstreekse verbetering van de financiële positie van degenen, die in het genot zijn van een invaliditeits- rente of weduwenrente krachtens de Invaliditeitswet, alsmede van de we zen. die een wezenrente krachtens de Invaliditeitswet, de Ongevallenwet, de Land- en Tuinbouwongevallenwet of de Zee-ongevallenwet genieten. eenstemming bereikt ten aanzien van de ontwerpclausules van de bi- laterale-overeenkomsten, die betrek king hebben op de wisselkoersen de zer 16 landen. Deze kwestie heeft een van de voornaamste punten van geschil tus sen de V.S. en de deelnemende lan den gevormd. Men veronderstelt, dat de oorspronkelijke ontwerp-overeen komst aanleiding gaf tot de interpre tatie, dat de V.S. het recht zouden krijgen zich te mengen in de beslis singen der betrokken regeringen. De bilaterale overeenkomsten wor den nog deze week verwacht. TNE BRITSE KONING heeft bij pro clamatie in de „London Gazette' doen bekend maken, dat hij afstand doet van de titel „Keizer van Indië". Dit is een gevolg van de overdracht van de macht aan India en Pakistan. rpER GELEGENHEID van het Haydn-Festival te Eisenstadt wordt herinnerd aan een verhaal, dat veel weg heeft van een grie zelfilm. 120 jaar geleden werd de beroemde componist begraven op een kerkhof in een der Weense voorsteden. Dit werd kort daarop in een park herschapen. Bij de op graving, die geschiedde op last van Vorst Eszterhazy, die het stof felijk overschot van zijn hofmu sicus als zijn eigendom opvorder de, kwam men tot de ontdekking dat het hoofd ontbrak. De hoofd commissaris der politie van Graaf von Metternich stelde een onder zoek in en al spoedig bleek, dat twee staatsfunctionnarissen. Ro- senbaum en Peter, die zich toe legden op de toen nieuwe weten schap der schedelstudie, de bewa ker van het kerkhof hadden om gekocht om hun de schedel ter hand te stellen. Door Eszterhazy voor het gerecht gedaagd, had Rosenbaum een ander hoofd te voorschijn gebracht, terwijl hij dat van Haydn zelf behield. In zijn testament vermaakte hij het aan Peter, zijn handlanger, die het la ter weer moest overmaken aan de Muziekvereniging van Wenen, waar de schedel nog steeds berust Men verwacht nu, dat Eisen- stad de schedel van Haydn weer bij de rest van diens stoffelijk overschot zal kunnen voegen. J"jRITIEK heeft de heer Burger (P. v. d. A.) gisteren in de Tweede Kamer laten horen in zijn interpel latie over de perszuivering. Hij vroeg de minister inlichtingen over de ten uitvoerlegging van beslissingen van perszuiveringsorganen en de wijze waarop de naleving dier beslissing wordt gewaarborgd. Z.i. is de jurispru dentie van de Raad van Beroep voor de perszuivering teleurstellend, im mers in strijd met de wet. De heer Burger wilde graag van de minister weten hoe het staat met de liquida tie van gecollaboreerd hebbende pers organen. Hij wilde ook weten of dat een interdepartementale commissie de re gering heeft geadviseerd de kern van de „Telegraaf'-apparatuur over te dragen aan het Elsevierconcern, dat het voornemen heeft kenbaar gemaakt een nieuw dagblad te gaan uitgeven, terwijl t.a.v. de thans daar drukkende illegale bladen „Trouw" en „Parool" uitsluitend van civielrechtelijke waar borg tot verder-verschijnen sprake zou zijn. In aansluiting daaraan vroeg de heer Burger of van de regering voortvarendheid ka" worden verwacht dat voldoende persapparatuur ter be schikking komt der voormalige ille gale pers. Minister G i e 1 e n merkte in zijn antwoord o.ra. op, dat het niet op gaat te beweren dat de ex-illegale pers de enig goede vaderlandse pers zou zijn. Hij erkende evenwel het morele recht der ex-illegale pers op doorver schijning. Hij zegde toe met alle kracht bij Economische Zaken en Financiën aan te dringen op het beschikbaar stel len van deviezen voor de ex-illegale pers om technisch haar voortbestaan te waarborgen. De commssie voor de perszuivering heeft naar het oordeel van de minister goed gewerkt. Over de jurisprudentie van de Raad van Beroep wilde de minister geen oordeel uitspreken. Z.i. wordt de wet wel uitgevoerd. Hij meende overi gens. dat van liquidatie van gecollabo reerd hebbende persorganen wel een en ander is gebleken. Tenslotte er kende de minister, dat er inderdaad een door de heer Burger genoemde in terdepartementale commissie is ge weest, die de regering heeft geadvi seerd over de „Telegraaf'-apparatuur ■yOLGENS een communiqué der Commissie van Goede Diensten heeft de Nederlandse delegatie aan de Commissie medegedeeld, uit den Haag autorisatie te hebben gekre gen de besprekingen met de Repu blikeinse delegatie voort te zetten. Een en ander schijnt het resul taat te zijn van een bezoek dat de heer Herremans, het Belgische lid van de C. v. G. D. aan dr. v. Mook heeft gebracht. De besprekingen met de Republikeinse delegatie zou den echter slechts van beperkte om vang zijn en alleen technische, eco nomische en finantiële onderwerpen betreffen. Politieke aangelegenheden zouden dus niet besproken kunnen worden. Het Republikeinse kabinet zal van daag bijeenkomen om het rapport van Hatta. opgemaakt naar aanleiding van zijn besprekingen met dr. van Mook te bestuderen. Ook het rapport van Moh. Roem, de voorzitter der Repu blikeinse delegatie zal te berde ko men. De C. v. G. D. heeft een verzoek van Soekarno gekregen om met hem mee naar Sumatra te gaan, ten einde de toestanden daar in ogenschouw te nemen. Zeer terecht heeft de Com missie voor die eer bedankt, al voer de zij als motief aan „drukke werk zaamheden". Aankomst van enige leden van de groep der „negen mannen" op het vliegveld Kemajoran te Batavia. De „negen mannen", brengen op uitno diging van de Nederlandse regering en de luit. g.g. een bezoek aan In donesië. De heren (van rechts naar links) Mr. E. M. J. A. Sassen, P. A. Kerstens, Mr. A. J. Joekes en Prof. L. A. Logemann arriveerden op 16 Juni en werden o.a. verwelkomd door Prof. Romme (geheel links), die met het lid, Mr. D. U. Stikker reeds eerder aankwam. JAE MINISTER van Sociale Zaken heeft een commissie ingesteld on der voorzitterschap van prof. Cobben- hagen te Tilburg, om zich te laten voorlichten over eventuele maatrege len ter spreiding van het bezit over de grote massa des volks, ook o.a. of de arbeider aanspraak heeft op de winst in de onderneming. "l^A re- en dupliek heeft de Tweede Kamer gisteren z.h.st. goedgekeurd het wetsontwerp betreffende de inter nationale tarwe-overeenkomst van 6 Maart 1948. Door deze overeenkomst wordt on ze tarwe-importbehoefte voor 70 a 77 pet. gedekt in landen, die tezamen circa 83 pet. van de totale export voor hun rekening nemen. De verplichting om de gegaran deerde hoeveelheden af te nemen, treedt eerst in werking indien en voor zover de afname van deze hoeveelhe den in het betreffende oogstjaar ge vorderd wordt door een of meer der exporterende landen. terwijl dan slechts de minimumprijs voor 't oogst jaar gevraagd kan worden. De heer Mansholt erkende, dat er een zeker risico verbonden is aan de overeenkomst voor vijf jaar, welke een hoeveelheid van 750.000 ton vastlegt. Niettemin verdedigde hij de wense lijkheid de tarwe-import voor een pe riode van vijf jaar vast te leggen. Wat de gevolgen voor de veehoude rij zullen zijn. meende hij dat men dit moet bezien onafhankelijk van de ze overeenkomst, die bedoeld is voor de broodvoorziening. Men zal z.i. ook moeten komen tot de import van vee voeder. heden de distributie van alle aange maakte verfproducten is opgeheven. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat de distri butie van lijnolie niet wordt opgehe ven. Leveringsmogelijkheden voor verf zijn dus niet onbeperkt. VOALS GEMELD is dispensatie ver- leend van het verbod om oliehou dende verfproducten zonder vergun ning te kopen, te verkopen en te ver bruiken. Dit betekent, dat met ingang van MINISTER GIELEN SPRAK TE GOES Voor een vrij talrijk gehoor heeft Minister Gielen te Goes een verkie zingsrede gehouden, die een warm pleidooi was voor de K.V.P. en het behoud van onze politieke eenheid en een vrij fel requisitoir tegen de actie- Welter. Zal Weiter winnen, dan leed hij volgens spr. meteen de grootste politieke nederlaag onzer geschiedenis omdat juist het Indië, dat de inzet van zijn actie vormt, absoluut voor Neder land verloren zou zijn. Spr. wekte zijn gehoor op ons land voor die ramp te behoeden; het levensbelang van ons volk is ermee gemoeid en deze ver kiezing is de laatste kans om dit be lang te beschermen. De algemene politiek van het kabi net besprekend, wees Z.Exc. erop, hoe veel van haar verkiezingsprogram '46 de KVP reeds verwezenlijkt zag. In dit verband deelde hij o.a. mede, dat de wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie binnen enkele dagen de Kamer zal bereiken en dat wat zijn departement betreft ook verschil lende wetsontwerpen waaronder de Kweekschoolwet gereed liggen. Hoog roemde spr. de kwaliteiten van minister-president Beel, die zich ontwikkeld heeft tot een staatsman van formaat. Het glasheldere betoog van de mi nister was zeer overtuigend. JN ENGELAND tekent zich de laatste dagen een grote bezorgdheid af over de toestand in Malakka. Daarvoor zijn redenen, want lier vinden thans strubbelingen plaats van een zeer bedenkelijk Karakter. De communisten, merendeels Chinezen, hebben namelijk een grootscheepse actie op touw gezet, die betiteld wordt als „Ma leis-anti-Brits". Schoten klinken links en rechts, waarvan verschil lende mensen politiemannen en officieren reeds het slachtoffer zijn geworden. JAE COMMUNISTEN schijnen in Malakka over een goed georgani seerd en onder strenge tucht staand leger te beschikken, dat volgens de minister-president van Johore „in slagorde opmarcheert onder het bevel van een goed gecamoufleerd hoofd kwartier". De „Daily Mail" heeft détails ge publiceerd van documenten, welke ge vonden zijn op een Chinese commu nist, die te Ipoh Ipoh is gearresteerd, en waarin sprake zou zijn van de vorming van een „anti-Tsjang Kai Sjek volksleger". Volgens aantekeningen in een op de Chinees gevonden boekje, zou het doel van dit leger zijn: 1. Oorlog voe ren om paniek te zaaien. 2. Doden van alle Europese detectives en hogere politiemannen. 3. Doden van alle ar beidsbemiddelaars. Opvallend is ook. dat Siamese poli- tieversterkingen naar het Zuidelijk grensgebied zijn gedirigeerd in ver band met infiltratie op grote schaal van Chinese communisten uit Ma lakka. Een bende heeft ook een grensdorp je overvallen en meisjes ontvoerd. De communisten in Malakka hebben een beroep gedaan op alle leden van het oude partisanenleger om de wa pens tegen de Engelsen op te nemen. En naar het schijnt heeft deze oproep wel succes gehad. Geen wonder dan ook. dat de blan ken op Malakka de naaste toekomst met ongerustheid tegemoet zien. De rubberplanters hebben gisteren nog een spoedbijeenkomst belegd, waar bij zij hun ontevredenheid hebben uitgesproken over de tegenmaatrege len der regering, die volgens hen lang niet ver genoeg gaan. Londen zit ech ter nog met meer moeilijkheden dan die in Malakka. Thans zijn er echter al meer dan 600 communisten gearresteerd. Rode draad naar Djokja. En we behoeven niet verder dan naar ons Indië te gaan om een ander bewijs daarvoor te vinden. Het is im mers zo klaar als een klontje, dat er vanuit Djokja een rode draad naar Singapore loopt. Alimin, die een der meest invloedrijke figuren is achter Soekarno, is in Moskou opgeleid en tracht er wel voor te zorgen, de com munistische invloed in Indonesië uit te breiden. Eindelijk IV"U Engeland in Malakka zorgen heeft, is er meteen meer begrip voor de Nederlandse situatie in Indië ontstaan. Men schijnt er nu toch eindelijk heel wat minder voor Djokja te voe len en meer voor het Nederlandse standpunt, dat Indonesië nog niet losgelaten kan worden. Als Londen er nu nog in zou kun nen slagen Washington ook die opinie verandering op te dringen, dan zijn wij na heel veel vieren en vijven ein delijk waar we wezen moeten! Dat het Londen ernst is moet men ook afleiden uit de geruchten die er vandaar overwaaien, dat -Engeland met Nederland en ook met Frankrijk (denk aan Indo-China) contact zal gaan opnemen over een nauwere sa menwerking in Zuid-Oost-Azië, om de communistische invloeden daar te we ren. 17 R WORDT hartelijk, ook wel eens sentimenteel gesproken over onze jongens in Indië. We zijn trots op ze. We weten, dat ze een prachtige taak vervullen. We hopen, dat de opoffering van „de beste jaren van hun leven" in derdaad vruchtdragend zal blijken. We hopen ook, dat ze gaaf en gezond, ver rijkt met ervaringen, straks weer een mooie taak in het vaderland zullen kunnen opnemen. Maar met zo'n paar volzinnen, gelijk er vele te hunnen behoeve worden ge produceerd in kranten, in redevoerin gen en voor de radio, zijn we er niet mee klaar. Hoe langer de toestand duurt, dat het nodig is een stevige troepenmacht daar ginds op de been te houden, hoe meer zullen er problemen rijzen. Dooi de lange duur wordt 't echter moeilijk de aandacht van het Nederlandse volk vast te houden. En zo sluipt er daar bij de een of ander van onze militairen in Indië de gedachte binnen: We wor den min of meer vergeten. Men heeft in ieder geval niet meer zo veel aan dacht voor ons als in het begin. Meer nog: Er waaien verhalen over, dat het moreel verslapt, dat het afzak ken naar zedelijke bandeloosheid toe neemt. Daardoor zou de achting voor de Belanda's bij de Javanen in de be zette gebieden sterk afnemen. Daar door zou de Republiek ongevraagd een prachtige propaganda verkrijgen. lW[u is het merkwaardig, dat we van een gewoon soldaat een brief ont vingen, in ongekunstelde taal gesteld, die daarover eens een hartig woordje zegt. Hij had een brief gekregen uit Holland. En tn die brief schreef men, dat een mevrouw in Holland vertelde, dat wij soldaten of militairen ons hier slecht gedroegen. Maar dat de vrouwen en meisjes en verloofden 't niet kwallik konden nemen. Zij moes ten blij zijn. als wij niet met een erge ziekte terugkwamen. Zij was zelf jaren in Indië geweest en wist ervan mee te praten Maar nu wil ik hier een antwoord op geven, zo gaat onze soldaat verder, en niet erg zacht. Wij militairen hier in Indië zeggen, dat dit leugen en las ter is. Een vol jaar zaten we in het gebergte en we hadden niets van Indië gezien dan de sawahs en de theetuinen, waar wij van 's morgens zes uur tot 's mid dags twee uur in liepen. Daarna was het geweren schoon maken en rusten. Niemand kan zeggen wat een goed werk de jongens hebben verricht. Ook voor de totoks, voor de Europeanen brachten zij welvaart. En wat kregen zij, als zij in een stad kwamen als Bui tenzorg of Soekaboemi, waar de totoks lopen met mooie kleren? Nu zijn ze niet meer in tel, want nu is alles rustig. Nu worden ze niet meer aangekeken. En nu gaan ze in Holland allerlei le lijks van ons vertellenWat een gro te ondankbaarheid! Velen gaven en ge ven nog hun leven om ook voor de blanken de veiligheid te handhaven.." Als een P.S. volgt dan nog: Het is nog geen 10 procent, die zich hier zede lijk losbandig toont. We menen zo'n stem eens te moeten laten horen, omdat daaruit lering valt te putten. Voor ons hier in Nederland, opdat we niet te gemakkelijk allerlei sensationele verhalen rondfluisteren. Voor de Europeanen in Indië ook, voor wie de plicht van dankbaarheid bizon der klemt. J7en andere dienstplichtige, op Suma tra gelegerd, wil zijn hart ook eens graag luchten in de krant over een heel ander onderwerp: Weet u dat destijds ons cadirantsoen in Holland, van één week, beter was dan datgene wat we nu per maand krij gen? En dat verschillende jongens één of meer maaltijden per dag overslaan, omdat het niet te eten is? Ook hier rookt men wel eens graag een Bondstreet of Tradition en niet al tijd die beruchte Highway door ons genoemd „heimwee". En zo zijn er nog zovele dingen die voor verbetering in aanmerking komen, o.a. legering, drinken, bad en wasgele genheden enz. enz. Zou het beter zijn, als er eens een beetje minder be sprekingen gehouden werden en men daar eens wat meer aandacht aan be steedde? Ook wat voorlichting betreft, is het niet alles. Waarom vertelt men ons niet rechtuit hoelang we hier moeten zitten en stuurt men ons telkens met 'n kluitje in het riet? Wij verlangen ook te weten wanneer we terug naar huis toe zullen kunnen en waarom we hier eigenlijk zitten, want we doen dag in dag uit hetzelfde „niets". Vooral dat laatste maakt je geestelijk kapot, je begint V hier overbodig te voelen en denkt aan je toekomst en de verloren jaren Of zouden ze soms denken, dat jongens van 20 en 21 jaar zich daar nog niet druk over maken? Ook dit is een woord, dat tot naden ken stemt. Alles wat we maar kunnen doen om het moi-eel van de troep op peil te houden, dient te geschieden. Ook betrekkelijke kleinigheden als de kwaliteit van de sigarettentabak kun nen veel kwaad doen. Niet alleen de Overheid,, maar het hele Nedei-landse volk heeft ten op zichte van de jongens een taak. Met terdaad steunen we het Thuisfront, versterken we het Thuisfront KAART VAN PEL r 16e KATH. ONDERWIJZERSDAG Dinsdag 29 Juni zal in het „Concert gebouw" te Terneuzen de 16e Kath. Ondenvijzersdag worden gehouden. De dag begint om half tien met een H. Mis in de parochiekerk voor de levende en overleden leden van de af delingen Goes, Hulst en Oostburg. Celebrant is de Bisschoppelijke Inspec teur van het Dekenaat Hulst, de Zeer- Eerw. Heer A. Kimmel In de voormiddag spreekt Pater W. Bless S.J. over: „De vernieuwing van ons Godsdienstonderwijs en de Nieuwe Nederlandse Katechismus". Na de middag spreekt Godfried Bo- mans over: „De wereld gezien door het oog van een meikever". De bijeenkomst zal worden opgeluisterd door de heren Kowarski (viool) en A. van den Berg, (piano! In de zaal zal door verschillende uit gevers woi-den geëxposeerd met leer middelen, schoolmeubelen en gymnas- tiekwerktuigen. De Vlaamse collega's zuilen goed vertegenwoordigd zijn.

de Stem | 1948 | | pagina 1