nofype) adopmaker Tsjechische bisschoppen komen op voor de rechten der Kerk Processieverbod in de juridische branding Dolle dingen met de Reichsmark Beroeps keuze 2 CENT VIIVEA's Staking in België ten einde Oorbellen en rittenboekjes Een gelukwens, die tevens een waarschuwing inhoudt IN 'T KORT Lijst één! ERKINGS IRDER- ?MAN A R G ROEI LGTT1GE IS VIOETTE HNSON LSENDE 3EROE ZWARTE 'EEP VIERDE JAARGANG No. 1106 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 22 JUNI 1948 Een minister gesuspendeerd VERSTROOIDEDUITSER 300 gld. boete voor „stumperig- prentje" Vrij koel Overeenkomst tussen regering en arbeiders België kreeg „vissige" boter Garantieprijzen voor aardappelen? De roofoverval te Belgisch Putte De motivering van het Bredase vonnis Distributie gerede verf opgeheven Twee doden in een danszaal Wat doen de Russen Na deze hopelijk duidelijke onder scheiding begrijpt men, dat een beroepskeuze-advies met eventueel daarbij behorend psychotechnisch on derzoek verreweg het belangrijkste is voor de jonge mens, die na zijn school tijd het volle leven ingaat. Dan de eerste stap bewust veilig te zetten is dermate belangrijk, dat het tenvolle verantwoord is lich af te vragen, bij wie te rade gaan: Overheid of Par ticulier. Dit próbleem heeft talrijke facetten. Een der het meest op de voorgrond geschovene is de eis der z.g. confessionele voorlichting. We be grijpen dit, en zijn daar ook voor, doch durven er als practiserend Ka tholiek direct bijvoegen, dat er bij de voorlichting meerdere werkzaamhe den voorkomen, die hoegenaamd niets hebben uit te staan met kwes ties van levensbeschouwing. Een meer dan vijf-en-twintig-jarige prak tijk in een bij uitstek katholieke streek heeft mij dit persoonlijk be wezen. De pioniersarbeid, die wij op dit terrein mochten verrichten, komt tot de dag van heden dat gebied ten goede. De tweede T. H. OVAl Hauwaei't. an Hauwaert. e de Poorter. t Vlascongres te 500—oo 176 AXEL „De S t e m" Reigerstraat 16), st worden Je machinekennis st< werkkring 518-00 XXXOOOOOOCKXX in aanmerking. es enz. 484-oo ng onder no 5884 :ht. veioppe als drutwerk t brochures over s da enveloppe en J.V. DEN HAAG ining en avon- rogramma. Hoot Gibson en HEVEN VAN ONA 471-0 aar. Richard Byrd uur. 472-0 eftijden. *ramma William [T IN DOODS- LLEI uur. 473-0 jaar. aatste deel van de ilm: ling en George mysterie 14 jaar. ivoorstelling: 7.-, 474-0 WF/y WEb'/ionüE^ j-fY \niu Z/BH OF 2JJ HSTERK/ri WOORDb i flLi/n DfiPEri. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst: Mr. Dr. A. J. J. M Mes; Mr. R. B. B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post l 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. tt A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 1 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. TOEN Klement Gottwald tot President van de Tsjecho- 1 Slowaakse Repubiek was gekozen hebben de Tsjechi sche Bisshoppen met Mgr. Beran aan het hoofd hem schriftelijk hun gelukwensen gestuurd, die echter vervat was in bewoordingen, welke niets aan duidelijkheid te wensen overlaten. BE M-f C verplichtingen tegenover de Staat volgeps het gebod „Geef de Keizer wat des keizers is, zo zeggen de Bisschoppen zullen wij nakomen naargelang het geloof en het geweten ze ons opleggen. Maar het gebod: ..Geeft God wat aan God toekomt" legt eveneens verplichtingen op, die zij als katholieke Bisschoppen gemeenschap pelijk met de katholieke geestelijk heid en het katholieke volk onvoor waardelijk moeten vervullen. Wij ho pen derhalve, aldus de Bisschoppen, dat de door de nieuwe grondwet ge waarborgde godsdienstvrijheid volle dig geëerbiedigd zal worden. Het katholieke schoolwezen, de gods dienstige pers en de godsdienstige ver enigingen, in het bijzonder ook de katholieke Caritas, zijn noodzakelijke bestanddelen van het godsdienstige leven: uit dien hoofde rekenen wij er op, dat voor wat betreft deze za ken met spoed al het mogelijke in een duidelijk licht gesteld wordt, zowel uit rechtskundig als practisch oog punt. Dit is ook nodig in het belang van de goede betrekkingen met de H. Stoel, met welke wij verbonden zijn en Die wij trouw hebben gezwo ren. Onrechtvaardige aanvallen op de H. Vader in de pers en in het openbare leven bedroeven ons, trouwe katho lieken, ten zeerste en wij zouden JVE „Tagliche Rundschau", het dagblad van de Russische mi litaire autoriteiten te Berlijn heeft de publicatie van een serie fel- anti-Amerikaanse artikelen door Dr. Fritz Stark plotseling afge broken. In een officiële verkla ring is medegedeeld, dat Dr. Stark „gebannen is uit de rijen der vrije medewerkers", omdat hij „de eer van zijn beroep heeft bezoedeld door plagiaat te plegen". Dit ont slag van de „verstrooide" Duitser en de pathetische bewoordingen, waarin dit is vervat, hebben een achtergrond, die vermakelijk is. Want de officiële verklaring, vermijdt zorgvuldig gewag te ma ken van het feit, dat de gewraak te artikelen lange passages bevat ten, die letterlijk overgenomen zijn uit een brochure van de hand van Dr. E. Ahlweder, „In God's Eigen Land"in 1942 uitgege ven door de Uitgevers Maatschap pij van de Nationaal Socialistische Partij. T^EGENTIENDUIZEND havenarbei ders staken er nu al in Londen. Met het gevolg dat 200 schepen, waar van 50 met voedsel, niet gelost wor den. Ook aan de Clyde (Schotland) is een havenstaking uitgebroken. 600 man zijn erbij betrokken. 'T'AYLOR, de openbare aanklager bij bij het Neurenbergse Tribunaal, heeft herziening gevraagd van de vonnissen voor de 12 leiders van het Krupp-concern, die zijn vrijgespro ken. YTARGARINE zou binnenkort ir België van de bon gaan. Dat wil zeggen de geïmporteerde, wani de „eigen teelt" is reeds bonloos. TAE Centrale der Ned. Verbruiks- coöperaties wil een nieuwe meel fabriek te Rotterdam oprichten, wel ke 80 ton tarwe per dag kan verma len, zodat de totale maalcapaciteit straks 120 ton tarwe per dag bedraagt. De kosten van het project zullen circa vier millioen gulden belopen. De mi nisteriële vergunning is reeds verkre gen. rtP No. 18551 van de Staatsloterij is f 25.000 gevallen. „De Waarheid" beledigde minister-president J)RIEHONDERD GULDEN boete, is tegen A. Koejemans, oud-hoofd redacteur van „De Waarheid" geëist in verband met het publiceren van een beledigende caricatuur van mi nister-president Beel. De verdediger van verdachte, zijn „kameraad" Stok vis, vond de tekening zelf een „stum perig prentje zonder humor". Wat het gebrek aan humor in de gewraakte caricatuur betreft, merkte hij ook op, dat de uitlating van prof. Gerretson in „Vrij Nederland" van 14 dagen geleden, waarin deze schreef ..de regering bedriegt het volk" ook van alle humor gespeend is en dat prof. Gerretson toch niet wordt ver volgd. „Hoe weet U. dat prof. Gerretson niet vervolgd wordt?" merkte de pro- eureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof, mr. Fabius, terloops op. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met en kele verspreide buitjes. Matige tot vrij krachtige Westelijke wind Vrij koel. Heden zon onder 21.04 uur en maan op 22.36 uur. Woensdag zon op 4.20 uur en maan onder 5.27 u. JN GROTE OPMAAK brengt ..De Waarheid" een foto, waarop men de nieuwe Tsjecho-Slowaak- se president Gottwald alsmede de nieuwe communistische minister president ziet op het ogenblik, dat Mgr. Béran, de Praagse Aarts bisschop. in de kathedraal het „Te Deum" aanheft. Duidelijk is het, welke indruk men daarmee wil wekken: Het nieuwe regime staat op vrienrschappelijke voet met de Kerk. Het is een manier van voorlichting, die voldoende weer legd wordt door 'n aantal merk waardige berichten, welke het K. N.P. ons verstrekte en waarvan we bijgaand de kern weergeven. gaarne zien, dat ook hieraan een einde wordt gemaakt. Met des te meer vreugde zal dan het gelovige volk door zijn arbeid aan de opbouw en het behoud van de economisch wel stand medehelpen. Want slechts de in vrijheid beleden en beleefde gods dienst brengt het volk en de Staat zegen. Bisschoppelijk schrijven TN een schrijven aan de gelovigen van het diocees Praag, Zondag jl. van de kansel voorgelezen wordt met besliste nadruk het volgende ver klaard: 1. De Kerk is niet de instelling, welke politieke goedkeuring te ge ven of politieke tegenstand te organ! seren heeft. 2. De Kerk kan niemand beletten Gods bijstand in te roepen voor zijn handelingen. 3. Met alle nadruk herinner ik er echter aan, dat de Kerk daarmede niet de wereldbeschouwing aanvaardt van richtingen en bewegingen, die strjjdig zijn met Haar opvatting. 4. Indien de Kerk ook goede wil toont, alsmede de bereidheid om de mensen tegemoet te komen in de ge meenschappelijke bemoeiingen om we reldlijke taken te vervullen, kan Zij toch nooit verraad plegen aan Haar zending, welke Haar verplicht te on derscheiden tussen wat van Christus is en wat niet van Christus is. In naam van deze zending moet Zij het kwaad berispen, of dit de mensen al dan niet welkom is. 5. Ik roep het gelovige volk op, on wrikbaar te staan achter de H. .Vader, en achter Zijn Aartsbisschop en Zijn geestelijkheid. Anderzijds herinner ik er allen echter aan, dat het onmoge lijk is om steeds en voor elk geval precieze en concrete vingerwijzingen te geven: het christelijk bewustzijn en het christelijk geweten moeten in de christenen zelf leven zij zelf moeten de persoonlijke verantwoor delijkheid dragen, overeenkomstig de geestelijke rijpheid van een gelovig christen. 6. Vormt u grondig en nog intensie ver als tot nu toe in de Katholieke Leer en in de grondbeginselen van de katholieke sociale gerechtigheid! Geeft gehoor aan de boodschappen van de H. Vader! Gesuspendeerd nnENSLOTTE nog een kenschetsend feit. In een decreet aangeplakt aan de kerkdeuren, heeft Mgr. Béran op grond van het door hem uitgevaardig de verbod van politieke activiteit door priesters het volgende bepaald: Aangezien enige priesters zich zon der goedkeuring van de betreffende Ordinarii als afgevaardigden candi- daat hebben gesteld, vestigen wij er de aandacht op, dat al deze priesters zonder uitzondering gesuspendeerd zijn, d.w.z. dat hun het recht om de Mis te lezen en kerkeltfke functies uit te oefenen ontnomen is. Deze suspen sie treft ook de priester van het dio cees Budowice, Josef Plejhar. Deze gesuspendeerde priesters mogen ook niet het woord voeren bij kerkelijke beraadslagingen en bijeenkomsten. Hierbij dient aangetekend, dat de genoemde Josef Plejhar Minister van Volksgezondheid is in het Tsjecho- Slowaakse kabinet. A LLES KOMT IN ORDE", zei Spaak Zondag. En alles is ook in orde gekomen. Want de ongeveer 200.000 Belgische metaalbewerkers, die sinds 16 Juni het werk erbij neer hebben gelegd, gaan vandaag weer aan de gang. Tussen regering, werkgevers en werknemers is giste ren namelijk een accoord bereikt. Op grond van de bereikte overeen- eenkomst zal een zgn. stiptheidspre mie van 5 procent, te rekenen van 1 Juni 1948 af, in het loon worden op genomen. Verder zal de exportbelas ting van 3 procent voor de metaalnij verheid en de staalindustrie worden gehandhaafd tot 31 December 1948. De opbrengst van deze uitvoerbelasting zal aan de arbeiders van de staalin dustrie en de metaalnijverheid ten goede komen in een vorm, die nog na der door de regering zal worden be paald. Ook de arbeiders in de mijn industrie zullen van 't aldus te schep pen fonds profiteren. Verder zullen in gevallen waar het loon onrecht vaardig laag is, maatregelen worden genomen om dit op een redelijker peil te brengen. De regering zal verder nog voor 31 December a.s. een bedrag van fr. 600 millioen ter beschikking stel len in de vorm van zgn. „uitrus tingsbons". Het betreft #ier waarde bons, waarop de arbeiders huishou delijke artikelen en kleding kunnen aanschaffen. Met betrekking tot de burgerlijke mobilisatie is een accoord tot stand gekomen, waarvan nog geen détails bekend zijn. Aangenomen wordt ech ter, dat deze nog uit de oorlogsdagen afkomstige maatregel zal worden in getrokken. Tenslotte heeft de regering toege zegd, nog vóór het einde van de par lementaire zitting de reorganisatie van de Nationale Bank van België, van de Nationale Maatschappij tot het ver strekken van credieten aan de indus trie en de structuurhervormingen in de bedrijven in stemming te zullen brengen. Socialisten wat te haastig QNZE Brusselse correspondent be- richtte ons nog: Het is moeilijk uit te maken of de eisen der stakende metaalbewerkers gegrond zijn of niet. Wanneer de metaalnijverheid haar productie zodanig zag stijgen dat ze voor 1948 twaalf milliard frank zal bedragen tegenover 9 milliard voor 1947 en dat de staalproductie meer dan 130 pet. bereikt ten aanzien van de referentieperiode 1936—1938, dan lijkt het ook normaal dat de arbeid een rechtmatig aandeel krijgt in de voordelen van die gestegen voort- brengst. Men zou het nochtans op prijs stellen zo de arbeiders zich niet blind staarden op hun eigen sector en re kening hielden met hetgeen omgaat b.v. in het textielbedrijf, waarover al le berichten en vooruitzichten eerder somber zijn. Intussen mag wel gezegd worden, dat de staking in zoverre ongeoor loofd is dat niet vooraf alle middelen om tot een minnelijke schikking te geraken, werden uitgeput. De socialisten, die zelfs de arbitra- gevoorstellen Van Minister Spaak van de hand wezen, en daaraoor hun voor man hun vertrouwen in deze uiterst gewichtige^ aangelegenheid weigerden, zjjn alleszins wat haastig geweest. Hun verantwoordelijkheid is des te groter daar hun vakvereniging de sta kers niets vergoedt in tegenstelling met de Christ.. De snuggeren hebben er, bij gemis van inkomen, echter wat op gevonden. Tal van stakers hebben zich van hun geneesheer een attest van werkonbekwaamheid gevraagd, om van hun ziekenbond een vergoe ding te krijgen. Van Regeringswege werden de artsen echter ernstig ge waarschuwd tegen het afleveren van „complaisance-getuigschriften". Maar wist het ÜNIGE TIJD GELEDEN is op een vergadering te Amsterdam van Belgische zijde een ernstige klacht uit gesproken met betrekking tot de kwaliteit van een hoeveelheid „vissi ge" boter, welke Nederland in Maart jl. aan België heeft verkocht. Het is op dringend verzoek der Bel gen zo blijkt thans die zonder deze aanvulling het boterrantsoen in Maart zouden hebben moeten verla gen. dat de Nederlanders na voor de afwijkende kwaliteit te hebben ge waarschuwd, zich hebben laten over halen 1000 ton koelhuisboter, die ge ruime tijd was opgeslagen, te verko pen. Overeengekomen werd, dat de oor sprong van de boter in België niet zou wprden bekend gemaakt teneinde te vermijden dat de Nederlandse naam ten onrechte in opspraak zou worden gebracht. Nu dit toch is gebeurd, wordt dit te Brussel betreurd. De opvolger van Graaf Mountbatten als gouverneur-generaal van Brits- Indië. Het is Rajagopalachari, wiens dochter getrouwd is met een zoon van Ghandi. Hjj is de eerste Indische gou verneur-generaal, Vandaag is hij be ëdigd. T^OG TWEE WEKEN en we staan vlak vóór de verkiezin gen. Het is bijna niet te geloven, als men de lauwe stemming onder het grote publiek waarneemt. Toch is het zó: morgen over een week gaan de stemlokalen open en zullen de millioenen kiezers getuigen van hun oordeel over de huidige politieke situatie en van hun wensen voor de toekomst. We hebben er geen geheim van gemaakt, wat onze keuze zal zyn en welke keuze we eenieder advi seren. Stemt lijst één, de lijst van de K.V.P. Daar zijn vele mo tieven voor aan te voeren en in de komende weken zullen we in korte stukjes daarover iets zeggen. Waarbij we tevens duidelijk willen aangeven, waarom we andere lijs ten links. of rechts willen laten liggen. Laten we voor vandaag reeds deze stelling opzetten: We kiezen de K.V.P., lijst één, omdat ze voor katholieken de beste waarborgen biedt en omdat ze een ware volks partij is. Hetgeen nader te ver klaren valt. opens de prijszetting van de con sumptie-aardappelen is door de stichting voor de landbouw en de handel een voorstel ingediend bij het bedrijfschap voor aardappelen, waar in wordt aangedrongen op een mini mum garantieprijs voor de aardap pelen; opheffing van het veevoeder verbod en stimulering van de export. TN FRANKRIJK dreigt weer een ka binetscrisis. De twee ministers Mayer zijn het nl. oneens. René Mayer (financiën) wil geen loonsverhoging, Daniël Mayer (Arbeid) wel. Men is bezig een compromis te vinden. Weer twee verdachten gearresteerd QNVERPOOSD wordt door de ge rechtelijke politie van Antwer pen het uitgebreid onderzoek voort gezet ter opheldering van de nachte Iijke roofoverval welke door drie ge maskerde kerels 5 Mei j.l. op het echtpaar A. Palinckxde Nijs in de Lepelstraat te Belgisch PutteSta broek werd gepleegd. Na een brute overweldiging van de oudjes gingen de inbrekers er met een bedrag van 190.000 franken en enige sieraden van door. Een drietal verdachte personen, dat werd gearresteerd, diende naar verhoor weer in vrijheid te worden gesteld. Vervolgens arresteerde de gerechtelijke politie van Antwerpen een tweetal personen in Merksem. Zware verdenkingen worden tegen tweetal gekoesterd temeer daar bij huiszoeking een groot bedrag aan geld werd gevonden waarvan de her komst niet kon worden verklaard. Dezer dagen werd bij de gerechte lijke politie te Antwerpen een anno niem schrijven betreffende de roof overval ontvangen.' Ter bespoediging van het onderzoek wordt de brief schrijver verzocht zich bij de gerech telijke politie te Antwerpen te ver voegen. Strikte geheimhouding wordt verzekerd. TAEKEN BUYSROGGE UIT STEENBERGEN is. zo meldden wij jl. Maandag reeds, door de Bredase rechtbank veroordeeld, omdat hij in strijd met d. wet heeft gehandeld, door op 15 Augustus 1947 te Steenbergen een open bare processie te houden. D Het is een verrassend vonnis, zeiden wij. omdat in 1919 door de Hoge Kaaa uitgemaakt is, dat de bewijslast in een vervolging als hier bedoeld, door het O.M. dient geleverd te worden. Verrassend ook. omdat de Bossche recht bank nauwelijks een week geleden in een soortgelijk proces en blijkbaar te ruggrijpend naar het genoemde arrest van de Hoge Raad, een vrijsprekend vonnis uitsprak. T TITTERAARD zal dit vonnis in bre- de kring bijzondere belangstelling genieten. Wij laten daarom hieronder enige détails volgen van beschuldi ging en vonnis. Na gereleveerd te hebben, dat de ten lastelegging het houden van een openbare processie in kerkelijke ge waden omvat, releveert de rechtbank hoe de Grondwet van 1848 godsdienst oefening buiten gesloten gebouwen of besloten plaatsen toestaat daar waar het toen overeenkomstig geldende wetten of reglementen was toegela ten. De rechtbank voegt er dan de volgende toelichting van de wetgever op deze bepaling aan toe: „opdat aan geen verkregen rechten, met omzich tigheid en beleid toegestaan, zou wor den tekort gedaan". Welnu, zo overweegt de rechtbank dan: „het zou op de weg van de verd. hebben gelegen om aan te voeren en door bewijzen te staven, dat in 1848 de openbare godsdienstoefening te Steenbergen in gebruik was en voorts dat dit gebruik daar toen was toege laten naar de wetten en reglementen, zijnde toch een en ander „bevrijden de omstandigheid", door verd. aan te voeren en waar te maken met elemen ten, die door de vertegenwoordiger van het O.M. bewezen dienen te wor den. wil deze in zijn vervolging sla gen". De rechtbank ontwikkelt in haar vonnis dan een zich in gelijke rich ting bewegende redenering t.a.v. het in het openbaar dragen van kerkelij ke gewaden. Hierbij neemt zij de wet van 1853 (tot regeling van het toe zicht op de onderscheiden Kerkgenoot schappen) tot uitgangspunt en ver klaart zij dat het voor haar onaan nemelijk is, dat de bewijslast bij de opvatting van artikel 9 van deze wet aan het O.M. zou opdragen te bewij zen, dat ter plaatse in 1848 het gebruik tot het dragen van kerkelijke gewa den buiten de kerk, niet bestond. De rechtbank noemt dit niet bestaan een negatief feit, dat zelden bewezen behoeft te worden. Zij vervolgt dan: „aan deze bewijslast zou heden ten dage onmogelijk voldaan kunnen wor den: na verloop van tijd zijn er geen getuigen meer voorhanden, terwijl 'n negatief feit doorgaans ook niet uit de archièVèn kan blijken. Dit oog merk (van de wetgever. Red. de St.) is dus niet aannemelijk, laat staan dan het oogmerk om de wet eerlang, als gevolg van de onmogelijkheid der be wijslevering door de vertegenwoordi ger van het O.M. tot een dode letter te doen worden". De rechtbank grijpt dan terug naar de toelichting van de wetgever op het grondwetsartikel in de aanvang genoemd en ontleent daaraan de con clusie, dat het houden van openbare processies bedoeld was toe te staan bij wijze van uitzondering, zodat het aan verd. is om aan te voeren of waar te maken dat er feitelijke aanleiding be staat om de voor hem gunstige uit zonderingsbepalingen, bedoeld in art. 9 van de Wet van 1853, toe te passen. Waar verd. niet heeft aangevoerd, noch bewezen, dat in 1848 te Steen bergen het houden van processies of godsdienstoefeningen anders dan in gebouwen of besloten plaatsen gebruik was, en dat van geen omstandigheid is gebleken, op grond waarvan het ontbreken van schuld zou moeten worden aangenomen, neemt de recht bank tenslotte aan, dat verd. in strijd met de wet, heeft gehandeld. TyjET INGANG van 22 Juni wordt dispensatie verleend van het ver bod, verf en verfgrondstoffen te ko pen of te verkopen. Behalve voor zo ver het betreft: loodwit (zowel in dro ge als in pastavorm). Zinkwit, litho poon, loodtitanaat, titaanwit, loodme- nie, maieine zuuranhydride, phtaalzuur anhydride, antimoonwit en chloorrub- ber, alsmede van het verbod om verf te gebruiken. ■yONNISSEN plegen voor leken ge-, meenlijk moeilijk leesbare docu menten te vormen. In dit geval is het echter duidelijk, dat de Bredase recht bank geen termen heeft kunnen vin den om voort te bouwen op de ge- dachtengangen die door het arrest van de Hoge Raad van 1919 zijn ontwik keld. waarbij er op gewezen dient te worden, dat het de lagere rechter vrij staat van eigen inzicht te doen blijken. Even duidelijk is het, dat het afbre ken van bedoelde gedachtengangen voor de Katholieken in het algemeen teleurstellend is. Al was het maar, omdat het loslaten van het arrest van de H.R. van 1919 een terugval bete kent naar een grijzer verleden. Toch menen wij niet verder op de kwestie te moeten ingaan, dan in deze zin dat wij met nog grotere belangstelling de behandeling der zaak door hogere rechtscolleges tegemoet zien. Ruzie om een meisje TN EEN DANSZAAL te Eysden heb- ben een Pool en een Belg zodanige ruzie om een Nederlands meisje ge kregen, dat er een geweldige vecht- partij door is ontstaan, met het nood lottige gevolg dat daarbij twee men sen gedood zijn. Toen 2 wacntmeesters der politie tussenbeide wilden komen, trachtten enige andere Polen hun landgenoot te ontzetten. De politie werd zodanig in moeilijkheden gebracht, dat zij eerst van de gummistok gebruik maakte en daarna een waarschuwingsschot loste. De politiemannen zagen kans om ver sterking te vragen, maar voordat de ze ter plaatse was, drongen de Polen opnieuw op, tengevolge waarvan de politiemannen genoodzaakt waren, van hun vuurwapens gebruik te maken. Een Pool werd door een schot in het hoofd getroffen en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De wachtmeester Op de Ven, die assisten tie kwam verlenen werd met een stoel zodanig op het hoofd geslagen, dat hij met eèn schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis moest worden overge bracht en daar is overleden. BENOEMINGEN Tot leden van de Dijkraad voor de waterkering van de calamiteueze Borsselepolder, als vertegenwoordi gers van die polder werden benoemd de heren M. de Regt, en J. C. Ver- mue, beiden te Borssele. Voorts tot dijkgraaf van de calamiteuze Borsse lepolder, P. J. van Liere te Borsse le; lid van de dijkraad voor de wa terkering van de calamiteuze Leen- dert Abrahampolder, als vertegen woordiger van die polder, I. L. J. van der Maas te Kats (Kortgene). OVERBRUGGINGS TOELAGE Het hoofdbestuur van de stichting voor de landbouw heeft gemeend, niet te kunnen voldoen aan de wens van de commissie voor kleine boeren vraagstukken om de kleine bedrijven op Walcheren op te nemen in de over bruggingstoelage. welke in het voor uitzicht is gesteld naar aanleiding van de motie-Groen. LUIS BRENGT SCHADE De lucerne klaver staat er volgens deskundigen op Schouwen en Duive- land niet zo gunstig voor, in tegen stelling met alle andere landbouw producten. Van de tweede snede van dit ge was zal, verwacht men, zo goed als niets terecht komen. Dit wordt ver oorzaakt door een soort luis, waar voor nog geen afdoende bestrijdings middel schijnt gevonden. YTfEST-DUITSLAND heeft thans zijn Deutsche Mark, zij het dan in gerantsoeneerde mate. De „Reichsmarke" moeten ingeleverd worden. Er zgn natuurlijk heel wat mensen geweest, die hun oude Mar ken nog wilden besteden. Soms op de meest vreemde manieren. Wij doelen dan niet op de eerste plaats op de oude man in Frankfurt, die, zoals men het op het plaatje ziet, zijn trouwe pijp met een biljet van 50 Mark aanstak. Maar meer op „normale" aanbeste dingen. Zo bijvoorbeeld is het opval lend geweest, dat heel wat vrouwen in West-Duitsland plotseling erg hard oorbellen nodig bleken te hebben. Die oorbellen-rage heeft geleid tot een bestorming der juwelierswinkels, die nog wel wat van die dingen in voor raad bleken te hebben. En nu loopt vrijwel elke West-Duitse vrouw met oorbellen, of het haar staat of niet. Een andere manier van gelduitge- verij heeft hierin bestaan,'dat zij die anders in de bioscoop of in de schouw burg genoegen namen met een goed kope plaats, nu plotseling erg deftig gingen doen en in dure fauteuils gin gen tronen. Alle mogelijke winkels hebben druk ke zaken gemaakt. Niet in het minst de winkels van serviesgoederen en emaillewaren. Menige Duitse vrouw zit op het ogenblik vrij aardig in haar koppen en schotels, zo goed zelfs dat menige Nederlandse huisvrouw daar over jaloers kan zijn. Wij noemden hiervoor het geval van de oorbellen. Wat drie meisjes hebben gedaan met hun oude Mar ken, is echter nog wat gekker ge weest. Om hun geld op te maken kochten zy. rittenboekjes voor een draaimolen. En daar zij de rit tenboekjes nu toch eenmaal hadden, wilden zü er ook plezier van heb ben. Zij maakten echter zolang plezier tot zij ziek werden op de draaimolen. Een dokter moest eraan te pas komen om de meisjes wat op te kikkeren. Hij ontfermde zich maar meteen over het restant van de Marken, dat de meisjes hadden. Kooplustig genoeg T)E EERSTE DAG van de invoering van de „Deutsche Mark" in West- Duitsland bleek een kopersmarkt met zich mee te hebben gebracht, althans voor het ogenblik. Te Frankfurt wa- ren van de leder winkels de étalages gevuld met handkoffers, manicure- étui's en reiskoffers. Sommige winke liers stelden termijnbetalingen in om aan het geldtekort tijdens de over gangsperiode tegemoet te komen. Te Düsseldorf kochten de Duitsers voor het eerst sedert de oorlog bloemkool, aardappelen en spinazie vrij! De politie arresteerde te Hamburg 480 personen, nadat deze hun nieuwe Marken hadden gehaald. Sommige van hen werden als „ge zocht" herkend, anderen konden niet verklaren hoe zij in hun levensonder houd voorzagen. Ook de Russen ALHOEWEL de Russische opperbe- velhebber in Duitsland, gen. So- kolofsky, zich gehaast heeft de valuta hervorming in West-Duitsland onwet tig te noemen, zijn ook de Russen van plan een geldzuivering af te kondigen. De geldzuivering zou tot stand gebracht worden door het afstem pelen van bankbiljetten van 20, 50 en 100 Mark. De stempeling van de bankbiljetten zou onder Sovjet-Rus sisch toezicht op de gemeentehuizen moeten plaats vinden. Hoeveel „nieuw" geld ieder zal ont vangen is niet bekend, doch men meent dat het meer zal zijn dan de 60 M" '-. die per' persoon in de Wes telijke zones omgewisseld kon wor den. De eigenlijke zuivering zou tegen het einde van de week beginnen met optekening van d« voorraden oude bankbiljetten. Het hoofd van de financiële afde ling van het Sovjet militair bestuur, Maletin. verklaarde, dat de Sovjet autoriteiten verwachten, dat de Wes telijke geallieerden de „Deutsche Mark" in de Westelijke sectoren van Berlijn zullen invoeren, zodra de Sov jets hun monetaire hervorming bekend maken. Dit zou tot mislukking ge doemd zijn, zo zeide hij. Er zouden „vastbesloten tegenmaatregelen" wor den genomen, „aangezien er voor Ber lijn geen ander betaalmiddel kan zijn dan datgene wat in de Sovjet-zone cir culeert". in „De modem geleide onderneming heeft vooi personeelsselectie drie or ganen nodig: 1. arbeidsbemiddeling; 2. beioepskeuze; 3. psychotechnisch onderzoek Deze di ie orgenen, aie veelal naast elkaar functioneren, moe ten worden gecoördineerd." J^adat we vorigs maal een en ander over een Beroepskeuzebureau en d® wijze van adviseren geschreven hebben, willen we nu allereerst be ginnen met onderscheid te maken tussen „beroepskeuzevoorlichting" en „personeelsselectie" omdat velen im mers in de praktijk deze twee be grippen niet goed onderscheiden en menigeen van beroepskeuzevoorlich ting eist. wat in wezen personeelsse lectie is, menigmaal zelfs goede per- solteelsvoorziening-zonder-meer. Onder het eerste verstaat men voorlichtende raadgeving door des kundigen aan de jonge mens in de aanstaande keus van het beroep als levenstaak, op grond van de lichame lijke, geestelijke en zedelijke geschikt heden, en van de sociale en economi sche mogelijkheden. Bij personeelsselectie worden de solliciterenden onderzocht op ge schiktheid voor een bepaald bedrijf of onderdeel ervan, en men selecteert de besten in de hoop daarmede nut tig rendement te bereiken. Daarbij ziet men dikwijls de belangen van het individu over het hoofd en ves tigt zijn belangstelling grotendeels op het bedrijfsleren. Dr Luning Prak spreekt dan ook van „personeelskeuze" in tegenstel ling met „beroepskeuze" in zijn boek je: „School, beroep en aanleg". (Uit gave Wolters). Personeelsvoorziening wijst daarnaast op arbeidsbemidde ling. Wij pleiten dus voor de totstand koming van katholieke bureaux voor beroepskeuze, waar dat mogelijk is, doch in nauwe samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau. Voor op dient te staan een volledige vei ligstelling van de morele factoren. Daarnaast echter moeten gewikt en gewogen worden factoren als daar zijn: plaatsingskans, beroepswerk zaamheid, verdiensten, maatschappe lijke stand, promotiekans, personeel, waarmee samengewerkt zal worden, eisen van het beroep enz. De adviseur dient te weten, tot wie zich te wen den: tot hoever te gaan; welk onder zoek vooraf te verrichten. TJilk geval dient nu eenmaal afzon- derlijk beoordeeld te worden. Het gaat niet aan, te menen, dat men met behulp van een paar tests, wat steek proeven, exacte gegevens omtrent de geschiktheid van 'n pupil zal krijgen. Doch ervaring en uitwisseling van resultaten hebben op dit terrein tot belangrijke hulpmiddelen geleid, die de kans op een juist advies belangrijk vergroten. Waarom zal men dit we ten en niet benutten? Dat het Rijk via het Gewestelijk Arbeidsbureau daartoe zoveel mogelijk de behulpza- met hand wil bieden, kan niet anders dan toegejuicht worden. En dat dit door dit overheidsorgaan bovendien kosteloos gebeurt, kan niet anders dan bevredigend voor het publiek werken, dat helaas tegenwoordig al te vaak over de duurte met recht Irl 99 A. J. A. C. VAN DELFT „Open brief' van Delftse senaat T\e senaat der Technische Hoge school te Delft heeft zich in een „open brief" gericht tot de raad van ministers in verband met het feit, dat d« minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen een door hem en zijn ambtgenoot van economische za ken ingestelde commissie heeft ge ïnstalleerd, welke tot taak heeft ge kregen te beraadslagen over het „hoe" en „waarom" van de decentra lisatie van het hoger onderwijs. In dit schrijven waarschuwt de senaat tegen de gevaren, welke verbonden zijn aan het, op 3it ogenblik, aan de orde stellen van enige maatregelen ten dienste van de genoemde decen tralisatie. Hij wenst zijn stem te la ten horen tegen het tot stand bren gen van een tweede technische ho geschool, tegen de versnippering, da verspilling van geld en arbeids kracht en het grote gevaar dat er niets zal ontstaan, dat werkelijk goed is. Er is, zo zegt het request, maar een maatregel van belang voor een kwalitatief en kwantitatief bevredi gende opleiding van ingenieurs, n 1. het snel en volledig uitvoeren van wat er in het belang van een goede uitrusting der T. H. te Delft thans in hoge mate urgent is.

de Stem | 1948 | | pagina 1