Herziening der Valuta in W-Duitsland Tante Bertha hielp de Joelen Jan Smuts ere-doctor m de rechtsgeleerdheid Goddet schrijft de wet voor De natuurramp te Leek Nakeuring moet blijven Reeds morgen is zij van kracht IN 'T KORT „Een geheim van de Toekomst" KV.P toch VOOr Zij die na 31 December de radio Haagse Brieven VIERDE JAARGANG No. 1104 ZATERDAG 19 JUNI 1948 Russen leggen alle verkeer stil Langer, wachten niet verantwoord Zij „Verdiende" een aardig kapitaaltje GLOBE Buien Europa„Opstanding as het War uit die dode" DE Indonesië 1947 verhuisd zijn Vermogensaanwas en heffing-ineens gewijzigd Ronde van Frankrijk 1948 Belangrijke aanvulling van reglement Wie denkt hier niet aan de samen werking van de Italiaanse Chris ten Democraten met de socialisten, aan die van de M.R.P. met de Franse socia listen, aan de samenwerking in België en aan die tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. in Nederland? Uitgave N. V. Uitgeversmij Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J M Mes; Mr. R. B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal. per post 1 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Huist. Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. ,in reichsmarken of het oude geld is een moratorium van een week afge kondigd. In de week eindigende op 26 Juni zullen dus geen schulden be taald worden. OOK BELASTINGHERVORMING. /JENERAAL SIR BRIAN ROBERTSON, de Britse militaire gouverneur van Duitsland, heeft maarschalk Vassily Sokolofsky, de Sovjet-Russische op perbevelhebber, gisterenavond meegedeeld, dat de valuta-herziening a.s. Zon dag in de Westelijke zones van Duitsland zal worden ingevoerd. In een brief aan Sokolofsky verklaart Robertson, dat de Britse sector van Berlijn niet bij deze herziening zal worden betrokken. Te Berlijn is officieel medegedeeld, dat de Sowjetrussen als reactie het interzonale verkeer tussen de Oostelijke en de Wes telijke zones van Duitsland geheel hebben stilgelegd. Vrijdag te middernacht mocht niemand de Russische zóne meer betreden. TK ERKEN de speciale omstandig- heid van een vier-mogendheden- bestuur in Beriijn en wens hieraan niets te veranderen, tenzij het on vermijdelijk mocht worden", zo schrijft Robertson. De brief luidt ver der: „Ik ben er nog steeds van over tuigd, dat de enige bevredigende gang van zaken is een financiële hervor ming in te voeren voor geheel Duits land. De economische toestand van de Britse zone lijdt echter hevig onder inflatie en economische stagnatie, die volgens onze op vierzijdige basis be rustende voorstellen voor financiële hervorming al lang hadden moeten zijn verholpen. Ik ben van mening, dat het onver antwoord is langer te wachten met het nemen van doeltreffende maatre gelen. Ik zal er echter in de eerste plaats voor zorgen, dat onmiddellijk alle nodige maatregelen genomen wor den voor de handhaving van de han del en goederenruil tussen de Britse zone en Berlijn en de Britse en Sov jet-zones. Ik hoop alleen, dat het mogelijk zal zijn voor de bezettende mogendheden spoedig één munteenheid voor ge heel Duitsland in te voeren en de an dere maatregelen voor het bereiken van de economische eenheid te ne men, waaraan wij altijd zo veel waar de gehecht hebben". EEN TIENDE VAN DE WAARDE. J7LKE INWONER van de Westelijke zones zal 60 nieuwe marken uit betaald krijgen voor een gelijk bedrag aan oud geld. De betaling aan iedere Duitser, die in het bezit is van een identiteits- en rantsoeneringskaart zal in twee termijnen geschieden, nl. 40 mark op Zondag a.s. en 20 een maand later. Er wordt geen verhouding voor de omwisseling van bankrekeningen in marken genoemd. Volgens de proclamatie wordt het oude geld van Duitsland de reichs mark, de rentemarken, geallieerde be zettingsmarken Maandag 21 Juni ongeldig. De enige uitzondering, die gemaakt zal worden, is die voor oude markbiljetten en munten tot aan de waarde van 1 mark. Teneinde een tijdelijk tekort aan klein wisselgeld te voorkomen, zullen deze kleine bankbiljetten en munten in gebruik blijven tot nader order te gen een tiende van hun oude nomi nale waarde. Niemand zal meer dan 50 stuks van het kleine wisselgeld bij betalingen behoeven aan te nemen. Postzegels zullen geherwaardeerd worden tot op een tiende van hun vroegere waarde. Lonen en salarissen moeten van Zon dag af in de nieuwe munt uitbetaald worden en voor arbeiders, die hun loon een halve tot een hele maand vooruit ontvangen, is een regeling ge troffen. Voor alle geldelijke verplichtingen 'M'AAR in de proclamatie wordt ge- zegd zullen de prijzen geen in vloed van de valuta-hervorming onder vinden. In alle wetten, administra tieve regelingen, contracten enz. zal het nieuwe geld zonder meer het oude vervangen. Handelsondernemingen zullen op aanvraag voorschotten ontvangen om de overgangsperiode door te komen. Deze voorschotten in nieuwe Duitse marken zullen wat hun grootte be treft afhankelijk zijn van het aantal werknemers der onderneming en van de grootte van haar bezit in oud geld. In beginsel zullen de ondernemingen 60 marken per werknemer ontvangen. Het oude geld, dat zich thans in de Westelijke zones bevindt moet op 26 Juni zijn ingeleverd of geregistreerd Na deze datum zal het waardeloos worden. De Duitse wetgevende autoriteiten zullen tot taak krijgen binnen 6 maan den een wet betreffende egalisatie van de financiële lasten uit te werken. De geldhervormlng zal zo spoedig moge lijk gevolgd worden door een belas tinghervorming. Van bijzonder belang is het feit, dat ieder particulier en iedere handels onderneming in principe slechts een maal oud geld zal mogen inleveren of laten registreren. Het is verboden oud geld in de Westelijke zones in te voeren of het uit dit gebied uit te voeren. Een buitengewone vergadering van het geallieerde militaire bestuursbu reau is voor vandaag bijeengeroepen ter bespreking van de valuta-hervor ming. PROCLAMATIE VAN DE SOC. EENHEIDSPARTIJ De socialistische eenheidspartij heeft het gehele Duitse volk aange spoord de strijd aan te binden tegen de „verdelers van Duitsland", die verantwoordelijk zijn voor de valuta hervorming in de westelijke zones. In een officiële proclamatie wordt de hervorming „de verschrikkelijkste slag tegen het Duitse volk" genoemd. LTET MOET GEZEGD: „Tante Bertha" zijn twee woorden met een vertrou- welijke klank. We kunnen ons zo levendig voorstellen, dat een dame-op- leeftijd (ze is nu 51 jaar) zich tijdens de oorlog het lijden van de achtervolgde Joden zo hevig aantrok, dat ze Duitsers en N.S.B. ten spijt erop uit ging om te redden wat te redden viel. Natuurlijk, dat kostte een paar centen, maar „er woonde" zo gezegd 'bü de slachtoffers die toch niets meer met hun geld konden uitrichten! dus dat was nu helemaal geen onoverkomelijk bezwaar. OF DE Weide-tentoonstelling 1938 te New-York exposeerde de Nederlandse Redersvereniging een wereldbol van 5 meter hoogte. Op deze globe geven honderden licht punten routes en havenplaatsen aan, die door de Nederlandse scheepvaart worden bevaren en aangedaan. Dit gevaarte het weegt 2000 kg. komt thans voor het eerst naar Amsterdam en zal een inzen ding vormen op de van 26 Aug. tot en met 6 September a.s. te hou den nationale handels-, industrie- en nijverheidstentoonstelling „Na- hinto". TT. M. DE KONINGIN heeft aan de „UNAC" een belangrijke gift ge schonken. TN FRANKRIJK kunnen Nederlan- ders bü binnenkomst 200 en verder per maand 500 liter benzine kopen, mits deze in guldens worden betaald. Dit gaat in op 1 Juli. Wie zou daar iets op tegen hebben? r\E MILITAIREN in West-Indië heb ben 344.000 sigaretten verzameld voor hun collega's in de Oost. De si garetten zullen zo spoedig mogelijk naar Batavia worden vervoerd. TN INDONESIË werden in de afge- lopen week geen verliezen gerap porteerd. "PEN VLOEDGOLF van moorden waart over Malakka. Communisti sche benden opereren met „groeien de gewelddadigheid". T)E „ZUIDERKRUIS" is per post te bereiken: in Port Said als de brief 25 Juni uiterlijk op de bus is. Voor „De Grote Beer" kan dat nog tot en met a.s. Maandag. yAN HEINDE EN VER melden zich de vrijwilligers voor de kersen pluk in de Betuwe. Maar ze kunnen daar alleen vakmensen gebruiken. T\E K. v. K. TE BRUSSEL is per 1 Juli a.s. gevestigd: Warandeberg 4 te Brussel. TVE HAVENSTAKING in Londen breidt zich nog steeds uit. Al meer dan 100 schepen zijn niet gelost. TJET AMERIKAANSE HUIS van Af gevaardigden heeft de Dienst plichtwet aanvaard. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijke buien, hier en daar met on weer. Zuid-Westelüke wind, aan de kust nu en dan krachtig, in het binnenland matig en tijdens bui en af en toe vrij krachtig. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag zon onder 21.03 uur. Maan op 19.28 uur. Morgen zon op 4.19 uur. Maan onder 3.02 uur Zon onder 21.03 uur. Maan op 20.43 uur. Maandag zon op 4.19 uur. Maan onder 3.38 uur. EEN VOORSCHOTJE. AM kort te gaan, de eerste finantiële moeilijkheden van haar onderne mingen werden overwonnen door 't aan leggen van een basis-kapitaal van 17 mille, gepikt van een Jood, die dat bedrag nog van de man van Tante Bertha kreeg. De Jood werd in han den van de Duitsers gespeeld. En toen kon het met recht beginnen. Een zekere Mevrouw Schellevis uit Den Haag, de enige overlevende van een groep van zes Joodse personen, kwam gisteren voor de rechter in Rotter dam vertellen, dat ze voor de zozeer begeerde overtocht naar Engeland een voorschotje van 32 mille betaalde. Toen op zekere dag de tocht begon in een taxi, waarmee naar Schevenin gen gereden werd, bleek de excursie te eindigen in het „Oranje-hotel", waar gewapende SD-mannen de zes reislustigen welwillend opnamen. OOK NA. DE OORLOG. wist, dat hij „fout" was. Het onder zoek werd zeer bemoeilijkt, enige stukken uit het dossier van verd. wer den zelfs ontvreemd. Tenslotte werd de zitting tot vandaag half tien ver daagd om de verdedigers hun plei dooien te doen houden, wat naar schatting ruim vier uur zal duren Veldmaarschalk Jan Smuts, arriveerde per K.L.M. in ons land om zijn ere-doctoraat aan de Leidse Universiteit in ontvangst te nemen. A/r AARSCHALK JAN SMUTS, ex-premier van Zuid-Afrika, aanvaardde gisterenmiddag in de Sint Pieterskerk te Leiden het ere-doctoraat in de Rechtsgeleerdheid van de Leidse Universiteit. De Prinses-Regentes en Z.K. H. Prins Bernhard waren onder de talrijke belangstellenden. »1J J£EN tweede getuige, L. van Praaga, dook op het gerucht van de ge vangenneming onder en werd op 29 Mei 1945 door twee agenten opgehaald om naar Het Haagse Veer in Rotter dam te gaan. Dat vond hij niet vreemd want hij had inmiddels een aanklacht ingediend tegen Tante Bertha. Hij schrok dan ook niet weinig, toen de agenten hem meenamen naar een kan toortje, waarin zich ook Tante Bertha bevond. Daar werd hij gedwongen on der bedreiging van revolvers een ver klaring te tekenen, waaruit de on schuld van Tante duidelijk zou moe ten blijken. Eenvoudig nietwaar?" Het is ook nog belangwekkend te vertellen, dat onze fijnbesnaarde Tan te na de oorlog haar menslievend werk niet wenste stil te leggen, nu waren Canadese bruidjes voorwerp van baar zorgen. yOEN Tante Bertha door de presi dent werd ondervraagd, barstte zij in tranen uit en verzekerde: „Alles wat ik gedaan heb was met goede bedoelingen voor de illegaliteit en de mensheid". Hetgeen duidelijk naar vo ren kwam uit de getuigenverklaring van haar vroegere buurman, Wallast, die sprak over de grote luxe tijdens de oorlog in het huis van Tante Ber tha en over de pressie, die na de ar restatie (nu 15 maanden geleden) op hem werd uitgeoefend om toch voor al gunstig te willen getuigen. Een accountant kwam nog vertellen, dat de zaak van Tante Bertha's echt genoot in 1938 en 1939 aanzienlijke verliezen opleverde, terwijl 1942'43 een winst van f 4500, 194344 zelfs f 14.000 en daarna weer verliezen te zien gaven. Bovendien werd nog een huis gekocht voor 't lieve bedrag van 38 mille en een verbouwing van 18 millen werd vlot betaald. En toch kwam de schuld van Tante Bertha niet onomstotelijk uit de feiten vast te staan, al beantwoordde de ambtenaar van het O.M. de vraag, of zij de Jood Smalhout opzettelijk aan maatregelen van de vijand had bloot gesteld, volmondig met „Ja". Zij heeft nl. de hulp geaccepteerd van een zekere de Vries, van wie ze kon vermoeden en waarschijnlijk zelfs DE „PRINS HENDRIK" BIJNA KLAAR Men deelde ons mee, dat de provin ciale veerboot „Prins Hendrik", die op de „Schelde" wordt gerepareerd, dicht bij haar algeheel herstel staat. Men heeft het voornemen om de boot op 18 Juli in de vaart te zetten en wel op de lijn Vlissingen-Breskena Het Prinselijk Paar aanwezig E SENAAT VERHEUGT ZICH", aldus de reclor-magnificus tot maarschalk Smuts, „in haar midden een man te ontvangen, die in de laat ste halve eeuw wereld-geschiedenis een zo belangrijke en heilzame rol speelde". De promotor, prof. van Bemmelen, vertelde, hoe Jan Smuts als jongen van zestien jaar aan een vreemde schreef, dat zijn liefste wens was een vriend te hebben en het kwade te vermijden. Hieraan verbond hij dan de welsprekende conclusie, dat deze dubbele wens glansrijk in vervulling ging en dat de ere-promotie van deze dag, aangeboden om het goede in Maarschalk Smuts, 'n getuigenis was van de vele vrienden, die hij zich al leen al in Nederland wist te verwer ven. „Laat mij al dadelik erken", sprak daarna de ere-doctor, „hoe diep ge- troffe ek gevoel oor hiertoe funksie van vandag". Nadat Maarschalk Smuts had verteld, hoe zijn leven zich had afgespeeld in een van de meest be wogen tijdperken van de wereldhisto rie en hoe hij het klassiek „Wij zijn Trojanen" en zagen de ondergang van het eigen land toepasselijk had ge maakt, doch niet zonder te wijzen op de herrijzenis, van gans Europa, zei- de hij: „Wat van die toekoms? Europa kan en sal nie bij hierdie ramp berus nie. Selfs nou al is daar welkom tekens oöral van die opstanding as het war uit die dode". Hij gaat verder in op het ontwor pen beeld van toekomstig Europees herstel en verklaart dit uit de geest van de Europese mens, die zich niet zonder meer bij een dergelijk noodlot j zal neerleggen. Tenslotte wees hij op de goede wer king van de Benelux, van de Vijf- landen-overeenkomst van Brussel en over het Marshall-plan. Hij eindigde met de zinvolle woorden: „Die belof te van die sewentiende eeu moet ver vul word." De 78-jarige ex-premier is nog de zelfde avond per vliegtuig naar En geland teruggekeerd. T\E VOORSTELLEN van de Austra- lische en Amerikaanse delegaties zullen wel niet meer ter sprake ko men als de Nederlanders hun stand punt niet wijzigen om deze voorstel len niet in discussie te willen nemen aldus deelde het Australische lid der C.G.D., Critchley, mee op een pers conferentie. De leden van de Commissie ver klaarden, dat ér andere mogelijkhe den waren om tot een oplossing te komen, „doch dit is een geheim van de toekomst", aldus de voorzitter van de week, het Belgische lid Herremans. Desgevraagd zeide Herremans, dat hij zich niet achter het voorstel van zijn collega's had geplaatst, omdat hij het niet eens was met de bewoordin gen van het voorstel noch met de ma nier en de tijd, waarop zij werden voorgesteld, met welke opmerkingen hij overigens geen critiek op de voor stellen wilde uitoefenen. Toen Critchley en Dubois werd ge vraagd of hun regeringen het eens waren met hun voorstel, merkte Du bois op: „Wij zitten hier nog". Londen staat in het teken van Ascot. Zelfs op een baby-motorfiets gaan de heren met grijze hoge hoed naar de rennen. TAE P. v. d. A. en de K.V.P. deelden enige dagen geleden aan de Radio- raad mede, dat zij geen gebruik zou den maken van de gelegenheid tot het houden van verkiezingstoespraken door middel van de radio. Uit ter za ke gehouden besprekingen is echter gebleken, dat ook zonder het formeel stellen van sommige voorwaarden, materiëel aan de verlangens der Re gering zal worden voldaan. In verband daarmede heeft de Re gering de gestelde voorwaarden zo danig kunnen wijzigen, dat de gere zen bezwaren zijn vervallen. XTET Secretariaat van de K. V. P. maakt de kiezers er op opmerk zaam dat, indien zij na 31 December 1947 verhuisd zijn, zij zijn blijven staan op de kiezerslijst van de ge meente, waar zij op 31 December '47 stonden ingeschreven. Zij ontvangen dan ook een oproep om te stemmen in die gemeente. Willen zij in hun tegenwoordige ge meente hun stem uitbrengen, dan moe ten zij hiervan vóór 24 Juni aangifte doen ter secretarie van een gemeente. Het is een kleine moeite, maar het is de moeite waard. Uw stem mag niet verloren gaan. In een paar uur tijds werd een dorp straatarm TTE COMMISSARIS van de Konin- gin in Groningen heeft op een persconferentie gegevens verstrekt, over de gevolgen van de windhoos, die het Westerkwartier en vooral met name het dorp Leek enkele dagen ge leden teisterde. Een schade-schatting van zes des kundigen bracht een globaal cijfer van 2.770.000 gulden naar voren. De overgrote meerderheid van de bevol king bezit een klein landbouw-vee- teeltbedrijf. De oogst is in de meeste gevallen totaal vernietigd en de boe ren, over het algemeen pachters, moe ten hun vee verkopen, omdat ze niet eens voer kunnen kopen voor de win ter. De sterken onder hen verhuren zich in naburige gemeenten als landar beider en kunnen zo in hun levens onderhoud voorzien. Maar talrijk zijn ook de gevallen waarin de slachtoffers voor de komende maanden niet eens het dagelijks brood kunnen verdie nen en de gemeente zit nu voor de zware last van een wekelijks uitke ring. Ook al is er in dit op ht een behoorlijke steun van Sociale Zaken, de Commissaris doet toch een dringend beroep op Nederlanders uit alle lagen van de bevolking om zich een per soonlijk offer te getroosten teneinde althans de ergste nood te helpen leni gen. Een actie wordt georganiseerd, door de burgemeester van Leek, mr. W. J. Ph. Waning. Tweede Kamer FYE KAMER zette gisterenmiddag de behandeling voort van het wets ontwerp tot wijziging van de wet op de Vermogensaanwasbelasting en de Vermogensheffing ineens. Dit ontwerp had, gelijk men weet, ten doel een meer rechtvaardige verhouding te scheppen: sommige groepen waren iji het geheel niet, andere weer te boog aangeslagen. Nadat de heer Teulings (KVP) een hele serie amendementen had ingediend, die alle werden aan genomen, en daarmee de zaak van de verdelende rechtvaardigheid ten zeer ste had gediend, werd het ontwerp z.h.st. aangenomen. De Tweede Kamer komt Dinsdag a.s. opr' uw bijeen. Rome en den Haag IJ ET CONGRESS of Europe, dat on- langs in den Haag gehouden werd, moge een forse federale demonstratie geweest zijn, pijnlijk was er het gemis van een christelijke geest. Het bezie lende woord van enkelingen zoals van Mr. Sassen, die sprak uit naam van de Nouvelles Equipes Internationales (de organisatie der Christelijke Demo cratische Groeperingen in Europa) ver mocht niet in belangrijke mate dit gemis te compenseren. Voor de Christelijke politici in Europa ligt een enorm terrein van arbeid braak. Immers slechts in Christelijke geest zal er een toekomst zijn voor een nieuw, federaal Europa. Hiervoor zal echter samenwerking nodig zijn met anderen, die zonder zelf Christen te zijn, op de grondslagen van het Christendom willen meestrijden ter bereiking van dit doel. J^aarom was de aanwezigheid van de vertegenwoordiger van de H. Vader op het congres van grote betekenis. De Paus heeft in Zijn rede van 2 Juni met nadruk op deze vertegenwoordi ging gewezen met de Woorden: „Zonder de Kerk te willen mengen in de wir-war van zuiver aardse be langen, achtten wij het daarom nuttig een speciale vertegenwoordiger aan te wijzen voor het Europa-congres", dat onlangs te 's-Gravenhage is gehouden, om de belangstelling te tonen van deze Heilige Stoel voor de vereniging der volken en deze aan te moedigen. En Wij twijfelen er niet aan of al onze trouwe gelovigen zullen er zich van bewust zijn, dat hun plaats steeds is aan de zijde van die grootmoedige geesten, die de wegen banen tot weder zijds begrip en het herstel van een ware vredesgeest onder de volken." De rede van Z. H. de Paus bevat echter veel meer, dat in het bijzonder ook van de Nederlanders ernstige aan dacht vraagt. Ik zou U graag willen wijzen op 's Pausen woorden over de sociale po litiek, die in deze tijd van primaire betekenis is. Leest, wat de Paus zeide: „Slechts naar de beginselen en naar de geest van het Christendom kunnen de sociale hervormingen volbracht worden, welke gebiedend vereist wor den door de noodzaak en de verwach tingen van onze tijd. Deze vorderen van de ene een geest van verzaking en offer, van de andere besef van verantwoordelijkheid en ge duld, van allen harde en ingespannen arbeid." Als ik het goed begrijp, een woord tot de werkgevers enerzijds, tot de arbeiders anderzijds. Het overgangs tijdperk der sociale geschiedenis, waar in wij thans leven, eist inderdaad offers van de eerste groep, ernst en geduld van de andere groep. Nog meer actueel als het kan is echter de volgende Pauselijke op roep, gericht tot de Katholieken der gehele wereld en in overeenstemming met het doel van de vertegenwoordi ging des Pausen op het Europa-con gres: „Laten zij niet aarzelen hun krach ten te verbinden met die van hen, die al staan zij ook buiten hun rijen toch overeenstemmen met de sociale r%eiTe]ih r' t Kath°llek.e Fllm leer der Katholieke Kerk en bereid zijn Actie. De katholieke nakeuring ge- - - J, schiedt volgens de instructies van de Haar uitgestippelde weg te encycliek „Vigilanti Cura". Het ka- 8aan> welke diet de we8 is van geweld- tholieke bevolkingsdeel zal nooit één dadige omwentelingen, maar van de centrale commissie met doorsnee-nor- j beproefde ondervinding en van ener- men aanvaarden. Ook de Ned. Bios-1 »)eke besluiten coopbond waardeert de nakeuring, j S oesmnen. want als er in het Zuiden nu ooit ont stemming is tegen de vertoning van een bepaalde film, dan moet die zich richten op de nakeuring. In deze vergadering heeft Mr. B. ter Veer, voorzitter van de Keurings commissie der K.F.C. de organisatie van dit instituut geschilderd, tc-wij] Prof. Mag. J. B. Kors O.P., de keu ringsnormen besprak. I Op beide inleidingen volgde een vruchtbaar debat. Desbetreffend voorstel cl r Staatscommissie voor de K.F.A onaanvaardbaar WE KUNNEN ons niet voorstellen, dat een katholieke minister zou willen meewerken aan de opheffing der nakeuring. Aldus Deken Broek man uit Boxtel, voorzitter der K.F C. in een door deze Stichting te Utrecht uitgeschreven vergadering. De desbe treffende conclusies der Staatscom- (Van onze bijzondere Sport- medewerker.) Oe DIRECTEUR-generaal van de Tour de France, Jacques Goddet, opvolger van Henri Desgrange, in 1944 overleden, heeft in een eerste artikel de „Ronde 1948" officieel „voorgesteld.' Het is mij gebleken, dat de schrijver niet onkundig bleef van de bezwaren, die in ons land en ook elders gerezen waren tegen diens nogal ingrijpend capituleren ten aanzien van de rijwiel- fabrieken, die dit keer voor de eerste maal reclame mogen maken met door hun renners geleverde prestaties. Goddet wijdt aan dit onderwerp bijna het gehele artikel en zegt er in, dat hij zijn Ronde voor de afbrekende commerciële rivaliteiten heeft weten te bewaren, doch... de Tour onvoorwaar delijk in dienst van de rijwielindustrie stelt, maar dat die geen kans zal krijgen voor ongeoorloofde samenspan ning, omdat hij door versteviging der reglementaire clausules een dergelijk onderling samengaan in de kiem heeft gesmoord. Daartoe zijn bepalingen in het reglement opgenomen, die daar met gestrengheid voor zullen waken, zo ook t.a.v. inmenging van buiten landse zijde. (Goddet doelt natuurlijk allereerst op Italië.) Twee nieuwigheden. yoorts kondigt hij dé vondst aan van twee nieuwigheden, welke hierin bestaan: de Franse regionale ploegen zullen door speciale bepalingen ver plicht worden hun respectieve kansen te verdedigen, terwijl hun belet zal worden andere ploegen hulp te bieden, wanneer eigen kansen verspeeld zou den zijn. De schrijver maakt dan verder be kend, waaruit die twee „nouveauté's" bestaan. Ie. Automatische uitschakeling (ver wijdering uit de Tour) van de laatst geplaatste in het algemeen klassement, te beginnen in de 3e etappe, tot de 18e etappe. Deze tactische bepaling verplicht de ploegen hun krachten zo danig te verdelen, dat een renner-in- moeilijkheden van uitsluiting gered kan worden. Het ploegverband gaat dus nu een extra belangrijke rol spelen. 2e. Er zijn twee speciale prijzen be schikbaar voor de Franse regionale equipes (200.000 frs. en 100.000 frs.) De bedoeling hiervan is de beschikbare krachten van deze ploegen in algehele eensgezindheid tot het uiterste op te voeren. Een ander motief ligt aan deze prijzentoekenning niet ten grondslag, zo wordt benadrukt. De kwestie der rijwiel-fabrikanten. ftoddet stelt dan de rechten van de rijwielfabrieken in het licht. Zij zijn van groot belang als industrie en voor de wegrensport, weshalve haar toegestaan behoort te worden om met de successen, welke de respectieve ren ners behalen, een rationele reclame te maken. De tijdsomstandigheden voor deze industrie zijn moeilijk, zegl God det verder en de ontwikkeling va.' de wielersport is voor een gocri doe1 'rui-r werk. Daarom was de Tour' vi - "h' de kracht, welke van haar picrte -> i uitgaat, mede ter beschikking van die fabrieken te stellen. Als uitvloeisel daarvan is de navol gende beslissing genomen: in vorige Ronden werden alle rijwielen, die de renners gebruikten, door de Tour-orga nisatie geel geverfd. Dit jaar mogen de fietsen (iedere renner brengt zijn eigen fiets mee) hun oorspronkelijke kleur behouden en het fabrieksmerk voeren. Voorts is toegestaan het dragen op de borst van de naam van het fabrieks merk, of geborduurd aan de boord van de korte broek, zoals de Italianen dat plegen te doen. Op welke wijze de fabrieken reclame mogen maken is eveneens voorgeschre ven. Met twee voorbeelden zullen wij illustreren, dat die reclame eigenlijk maar op zeer bescheiden manier mag worden gevoerd. Eerste voorbeeld: Pieterse heeft ge wonnen op rijwiel zus en zo, banden: fabrikaat die en die. Tweede voorbeeld: Jansen, winnaar van de zoveelste etappe, is kampioen der Humbug-rijwielen, op banden Dek sels-goed. Goddet tekent hierbij aan: „Uitdruk kelijke consequentie: heren rijwielfa brikanten, laat dus de Tour de Tour!" Ernstige waarschuwing. Cn hij besluit met deze ernstige waar- schuwing „De organisators van de Ronde zullen ten opzichte van de renners, die zich niet aan deze voor schriften houden, een strenge defini tieve maatregel nemen, of zij nu komen uit eigen land, Vlaanderen of Venetië, en wel deze: zij zullen géén kans krij gen om het volgend jaar aan onze Tour deel te nemen! „Rogier Lapébie werd na zijn over winning in 1937 óók verzocht om thuis te blijven Dat niemand dit vergete." dreigt Goddet. die naar wij menen althans op papier zich nog behoor- "i'k "»e-d heeft van de - stnn-'ig ove- gevaar hei 6 m<>4AUge rijwiel industrieën te véél armslag gegeven wordt. De zo juist beëindigde Ronde van Italië heeft daaromtrent boekdelen gesproken! Natuurlijk moet de ontwikkeling van deze 35e Ronde in haar nieuw „kleed" worden afgewacht om te weten óf Goddet de baas gebleven is, maar het ziet er wel naar uit en zodoende kun nen ook onze landgenoten hun kleine kansen sportief en zakelijk in de weeg schaal werpen Een mogelijkheid, die niet aanwezig was, indien de fabrie ken inderdaad de baas zouden Ik waag het niet na de bovenstaande Pauselijke woorden om politieke pro paganda te maken. Wel zou ik aan hen, die de samen werking tussen de beide laatstgenoem de politieke partijen te vuur en te zwaard bestrijden, willen vragen deze woorden van de H. Vader te over wegen. En er tevens aan te denken, dat het prog:am der huidige regering, waarop K.V.P. en P.v.d.A. samenwerken, Christelijk is gefundeerd en sociaal vooruitstrevend is van karakter. ■pADECKER, de beroemde beeldhou wer, vervaardigde een borstbeeld zijn van de componist Alphons Diepen- gaan spelen, doch welke door een nader brock in opdracht van de Regering, gepreciseerde reglementering mi. nul Hf werd gisteren als geschenk aan wél bestaat. 'h- "*ott. Philh. Orkest aangeboden. De president van het Zweedse Studentenkoor „Orphei Drangar" bood voof de P insesjos v:<>r in eeftse klederdracht gestoken poppen aan, die dank baar aanvaard Weiden.

de Stem | 1948 | | pagina 1