Stakingsgolf teistert West-Europa Kamer bekijkt belasting- wijzigmgen Communisten beledigden regering Met de Standdaarbuitense vlassers naar de Leijestreek Persoonlijk feii Van Mook en Hatta gaan met hun regeringen overleggen Verstand overwon het hart Frankrijk, België en Engeland betalen dure tol IN 'T KORT IEF DEL EREN R MIERDE JAARGANG No. 1103 V R IJ DAG 18 JUNI 1948 Schepen met voedsel worden niet gelost GENOEGLIJKE OUDE DAG Wisselend bewolkt Veldmaarschalk Smuts in ons land Dubois en Critchley doen verbaasd Niet opbrengst, aiaar rechtvaardigheid wordt verhoogd" Frankrijk legt zich neer bij Londense aanbevelingen Tegen bestuursleden der partij boeten geëist Bij ons ontbreekt nog de hogere vakkennis De oud-illegaliteit en de vrijlating van Schreieder I n span llenis. T.— |g: 3.30 994-0 I Francis jiachtige Igevaar- 8 u. 1.30, 8 995-0 8 uur. uur. uur. 12 uur. 991-0 nda in en prach- londagmid- eking: 10- 992-0 »de. sensatie Zondag- 11 uur. 993-0 DE KAPITEIN W ZUH MAX- n WEET Ml Kt /*T AAti&ODRL Uitgave N. V Uitgeversmij Neerlandia. Redactieraad- A. F. J. Aernoudts. C. J v. Hooteghem, A E. Langenhorst: Mr Dr. A. J J M Mes Mr H. B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3 38 per kwar taal, per post I 4.25. per week (uitsluitend bij met postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) i 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Weer teistert een stakingsgolf West-Europa. En weer is het Frankrijk, waar het vuur is ontstoken, Frankrijk, dat toch al zo weinig strubbelingen kan verdragen. België is de Zuidelijke buur bij wijze van spreken op de voet gevolgd. Ook hier hebben vele duizenden werkers het bijltje erbij neergelegd. De stakingswoede is ook het Kanaal over gewaaid, want in Londen zitten al enige dagen de haven arbeiders met de handen in de zak. Alles bij elkaar is het een troosteloze geschiedenis, juist in een tijd, dat West-Europa geen werkloosheid kan verdragen, omdat de economie erdoor wordt lamgeslagen, maar ook wijl bepaalde politiekelingen munt uit dit alles trachten te slaan. v*/AT de toestand in Frankrijk aan- gaat, meer speciaal dan in de in dustriestad Clermont-Ferrand, voor lopig wijst er niet veel op, dat het zer spoedig afgelopen zal zijn met de stakingen. Er vinden wel besprekin gen plaats om te trachten tot elkaar te komen, maar er is nog. geen be sluit gevallen. De communisten pro beren intussen „sympathie-stakingen" uit te lokken. Zij hebben daartoe een oproep tot alle arbeiders gericht. Op sommige plaatsen hadden zij succes, maar toen de politie stevig ingreep was het met de „sympathie" gedaan. In Oignies (N.-Frankrijk) hebben de mijnwerkers zich echter niets aange trokken van de politie. De communis ten hebben nu voor Zaterdag een al gehele staking van een uur (van 11 tot 12) in geheel Frankrijk „gelast". Zij hadden ook het plan opgevat zich onaangediend naar het ministerie te begeven om de socialistische mi- TJE WONDEREN zijn nog steeds de wereld niet uit, want de 74-jarige mej. Egberdina ten Kate uit de buurtschap Westerhaar, ge meente Vriezenveen, is in onder trouw gegaan met de 84-jarige Christiaan Beugelink uit Klooster haar, gemeente Vriezenveen. Deze beide oudjes zullen elkander, on getwijfeld een echt genoeglijke oude dag bezorgen. "DEGIN van dit jaar is een 71-jarige Rotterdamse tabakshandelaar, door een fraai drietal ontvoerd. Tegen deze drie lieden is nu 714 jaar geëist Zij kregen nog een aparte straf van 'n paar jaar te horen omdat zij in Gel dermalsen een'notaris hadden beroofd QOKOLOFSKY, de Sovjet militaire gouverneur in Duitsland, heeft verklaard, dat het Sovjet militaire be stuur bereid is mede te werken aan maatregelen, die ten doel hebben de valutahervorming in Duitsland door alle vier mogendheden te doen plaats hebben. QNDERWIJZERS en leerlingen van Leeuwarder scholen gingen een dagje uit naar Vlieland. Een der kin deren waagde zich te ver in zee. Zijn onderwijzer, een vader van 5 kin deren, zwom hem na. Hij verdronk, De jongen werd gered. a ALMOEZENIER van Sociale Zaken L. J. Roumen uit Maastricht is tijdens een reis met Maastrichtse kin deren in Luxemburg in de trein onwel geworden en overleden. In hem verlie zen de arbeiders een groot vechter voor hun rechten. HE CONCESSIEHOUDERS der acht casino's, die België telt, besloten per 1 Juli a.s. htm inrichtingen te sluiten als protest tegen de verhoging der belasting. DEGIN JULI zal 2 x per week een Indisch Nieuwsblad voor Neder land verschijnen, genaamd „Indische Courant voor Nederland." De inhoud ervan is een samenvatting van de be richten en commentaren in de Indische dagbladpers, TIE UITEENLOPENDE prijzen welke voor ijzeren matrassen en ledikan ten waren toegestaan, zijn in een nieuwe regeling ondergebracht, waar hij maximumprijzen zijn vastgesteld. QEDROOGDE ZUIDVRUCHTEN zul len voortaan bij eventuele invoer '"et meer op bonnen of toewijzingen worden gedistribueerd. Ook voor ver se zuidvruchten en bananen zullen dan in het algemeen geen bonnen meer worden aangewezen. Voor si naasappelen echter wel. J)E BELGISCHE Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken heeft de Londense voorstellen met betrekking tot West-Duitsland en internationale controle op het Ruhrgebied goedge keurd. gEN VLIEGTUIG van de „United Air Lines" is nabij Mount Carmel (een stad in Pennsylvania) brandend neergestort. Men gelooft, dat 41 per sonen om het leven zijn gekomen. JN DE NOORD-OOST-POLDER is 't eerste „open kamp" voor politieke delinquenten in gebruik genomen. De bedoeling van dit kamp is de terug keer der geïnterneerden naar de vrije maatschappij geleidelijk voor te be reiden. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk regenbuien. Langs de kust tij delijk krachtige, elders matige tot vrii krachtige Zuidwestelijke wind. Koel. Heden zon onder 21.03 uur Maan- op 18.08 uur. Zaterdag zon op 4.19 uur en maan onder 2.36 uur. nister Moch hun eisen te overhandi gen. Om dit bezoek te voorkomen, heeft Moch z'n ministerie door 1000 politiemannen laten bewaken. In de Nationale Vergadering heb ben de communisten via een motie de regering verantwoordelijk wil len stellen voor de botsingen te Clermont-Ferrand. Het succes was evenwel nihil. Uit de diverse berichten blijkt in tussen, dat de ongeregeldheden lang van te voren waren voorbereid. In een fabriek waaruit de stakers zijn verdreven heeft men verschillende machinegeweren ontdekt. Op andere stakers vond men bij hun arrestatie wapens. Er wordt snel recht gepleegd. Enige stakers die gewapend waren zijn tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld, andere lieden kregen 4 mnd. Overigens neemt de regering di verse flinke maatregelen om de sta- kingslust de kop in te drukken. Eekend is ook geworden, dat niet minder dan 400 mensen gewond zijn geraakt bij de botsingen. Meer dan 100 personen zijn gearresteerd. Be vestigd is nog, dat verschillende sol daten en politiemannen gevaar lopen het gezichtsvermogen te verliezen, om dat de stakers met bijtende zuren ge smeten hebben. In België QIND3 Woensdagmorgen is de sta- king in de Belgische metaalnij verheid begonnen. De Belgische me taalnijverheid stelt ongeveer 350.000 arbeiders te werk: 190.000 a 195.000 in 2600 fabrieken voor mechanische con structie, 44.000 in de ijzernijverheid en 13 a 14.000 in de non-ferrometalen verwerkende industrie. De streken die het ergst door de staking getroffen worden zijn Luik, Charleroi, het Cen trum, Gent en Brabant. De arbeiders verlangen een loons verhoging van 5 pet. en minimumlo nen voor de handlangers op 15 tv. per uur, teneinde in de mate van het mo gelijke de lonen in overeenstemming te brengen met de indexcijfers van de detailprijzen. Te Leuven staken ook de arbeiders in de fabrieken der Belgische Philips fabrieken. Het ministerie van Arbeid is thans bezig een vragenlijst op te stellen, ten einde aan de hand van de antwoorden van werkgevers en werknemers hier op na te gaan, welke voorstelling de bij de staking betrokken partijen heb ben van de invloed die een loonsver hoging in de metaalnijverheid zal heb ben op de andere betrijfstakken en op de kosten van het levensonderhoud. De ingekomen antwoorden zullen dan als basis dienen voor nadere besphe- kingen. Het schijnt echter, dat de regering van plan is de zaken flink aan te pak ken. In Engeland fl/TEER dan 13.000 van Londen's ha- venwerkers zijn nu in staking en meer dan 100 schepen, waarvan een 30-tal geladen met voedsel, wachten op lossing. De staking, welke niet er kend wordt door de vakbond, begon tengevolge van het feit, dat aan een groep van 11 havenarbeiders straffen waren opgelegd, omdat zij bij herha ling geweigerd hadden een aan hen opgedragen taak te vervullen voor het officiële loon. Een aantal havenwer kers die deze opgelegde straf te zwaar vonden, legden het werk neer en gis teren steeg 't aantal stakers tot meer dan 13000 De stakers zijn gisterenavond bijeen geweest en besloten koppig te blijven. De 78-jarige veldmaarschalk Smuts uit Zuid-Afrika, die zich enige tijd in Engeland ophoudt, is gister om 11.05 uur in zijn eigen viermotorige York- toestel op Schiphol aangekomen. Zijn bezoek aan ons land houdt verband met zijn ere-promotie, die hem heden door de Leidse universiteit zal worden aangeboden. Vanavond om 6 uur keert de hoge gast naar Engeland terug. 8 P.K. BIJ HET NEDERLANDSE TREKPAARD. Op de terreinen van de Bossche veemarkthallen werd de 16e grote Nationale tentoonstelling van „Het Nederlandsche Trekpaard" gehouden. Opname tijdens de demonstra tie van een prachtig 8-span uit de stallen van de Dobbelaire uit IJzendijke. BESPREKINGEN tussen Dr. van Mook en Mohammed Hatta zijn voorlopig afgesloten. De be sprekingen betroffen alle voornaam ste punten, waarop verschillen van inzicht tussen de Nederlandse en Republikeinse delegatie naar voren zijn gekomen. Als gevolg van deze besprekingen zullen beiden thans nader overleg voeren met hun re geringen, teneinde na te gaan op welke wijze deze verschillen zouden kunnen worden overbrugd. Dubois en Critchley het Ameri kaanse en Australische lid van de „Commissie van Goede Diensten" heb ben gisteren op een persconferentie MINISTER LIEFTINCK heeft enige wijzigingen gebracht in zijn wet op de vermogensaanwasbelasting en in z'n wet op de vermogensbelasting ineens. De Tweede Kamer heeft deze wijzi gingen gisteren bekeken. Klaar geko men is zij er niet mee. Vandaag gaan de debatten over deze technische ma terie verder. Een der belangrijkste voorgestelde wijzigingen heeft tot strekking dat de waardestijging van elk afzonderlijk vermogensbestanddeel, dat op 31 Dec. 1945 behoorde tot het deel van het bedrijf, dat buiten Nederland werd uitgeoefend tot 10 pet. van de waarde op 1 Mei 1940 wordt gelimiteerd. Ook op kas- en banksaldi, in de omvang TIET KABINET SCHUMAN heeft dus weer een overwinning uit het vuur gesleept. Het was echter een moeilijke overwinning. Want zolas wij gisteren reeds in een deel van onze oplage hebben kunnen mei den heeft de Franse Nationale Vergadering met 297 tegen 289 stem men (dus met een meerderheid van 8 stemmen) een door de vier rege ringspartijen (MRP, socialisten, ra dicalen en de democratisch en so cialistische unie van oud-illegalen) ingediende motie goedgekeurd over de Londense aanbevelingen over Duitsland. Moeizame overwinning van Schu- man of niet, dat de Nationale Ver gadering in deze voor Frankrijk uiterst tere materie Schuman heeft gevolgd, toont andermaal aan, dat in de zeer critieke uren Frankrijk nog steeds het gezonde verstand laat spre ken. Want als het op het hart had moeten afgaan, was er van de Lon dense aanbevelingen niets terecht ge komen. Frankrijk heeft nu eenmaal zijn eigen visie om geheel begrij pelijke redenen op de Duitse kwes tie. In de hiervoor genoemde motie is een slag om de arm gehouden, want de vier partijen verlangen van de regering, dat zij op de bres zal blijven staan voor een aantai be ginselen betreffende de politiek t. a.v. ^Duitsland en de Franse veilig heid. De motie zegt o.m., dat een verwer ping van de aanbevelingen der Lon dense conferentie een betreurenswaar dige achteruitgang van de goede be trekkingen tussen de bevriende mo gendheden welke voortdurende samen werking de beste waarborg voor de vrede vormt, met zich mee zou bren gen. In de uitvoerige motie neemt de Nationale Vergadering „goede nota" van de belofte der regering, ieder be sluit te rapporteren, dat een schen ding betekent van algemene begin selen als: de internationalisatie van de mijnen en voornaamste industrie ën van het Ruhrgebied, de effectieve deelneming van Frankrijk aan de con trole van de Duitse industriële macht, de verzekering van de veiligheid van Frankrijk en de door Duitsland aan Frankrijk te verrichten herstelbetalin gen en het uitschakelen van alle ge varen van een herstel van een sterk gecentraliseerd Reich. van 1 Mei 1940 zal geen valuta-koers winst worden berekend. Minister Lieftinck zei, in verband met opmerkingen van de heer Teu- lings over de eenzijdige fiscale strek king van het wetsontwerp, dat het uitdrukkelijk niet de bedoeling is de opbrengst der belasting te vergroten De bedoeling is de rechtvaardigheid te verhogen. Wat de terugwerkende kracht be treft erkende de minister, dat deze een bezwaar is, dat de wet aankleeft. Maar de rechtsgelijkheid vordert, dat niet bepaalde groepen worden uitge sloten. Wat de kwestie van waardering dei- landbouwgronden aangaat merkte hij op, dat er voorlopige aanslagen zijn opgelegd, over de defenitieve aansla gen is nog geen beslissing genomen. Aan de kwesties met de uitmerge ling van gronden samenhangend zal de minister alle aandacht schenken. Wanneer aan oorlogsslachtoffers geen aanslag zou mogen worden op gelegd, zou men voor een groot deel wel kunnen stoppen, zei de minister. In onbillijke aanslagen wilde hij ech ter tegemoet komen; daartoe zullen nieuwe richtlijnen komen. Als het gaat over de schatting van het juiste vermogensbestanddeel, zal de minister een onderzoek doen in stellen. In verband met een opmerking van de heer Schilthuis zei de minister nog het er mee eens te zijn, dat er ver band gelegd moet worden tussen de wet materiële oorlogsschader als deze tot stand is gebracht en de wet ver mogensaanwasbelasting. Een wetsont werp, dat deze materie regelt ligt ge reed. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp betreffende waarde ring van effecten bij belastingheffing z.h.st: aangenomen met de commu nisten als gebruikelijk tegen). Een amendement van de heer Teu- lings (KVP) is er door gegaan met 41 tegen 22 stemmen. Volgens dit amendement zal de waarde van incourante aandelen en winstbewijzen in een aan de vermo gensaanwasbelasting onderworpen ven nootschap, bij welke de belastingplich tige op de tweede peildatum een aan merkelijk belang had slechts voor 8/9 in aanmerking worden genomen. heel verbaasd gestaan, daar voigens hun mening geen procedure-regeling is geschonden. En zij vertelden teleur gesteld te zijn, dat de voorstellen in het „working paper" (dat de formele status heeft van een conferentie-do cument) niet zullen worden bespro ken. De compromis-voorstellen von den zij niet strijdig met de beginse len der Renville-overeenkomst. Misschien is het nog mogelijk de voorstellen zodanig te veranderen, dat ook het Belgische lid van de C.G.D. ze zou kunnen accepteren, zeiden de heren nog. Djokja heeft een communiqué uit gegeven, waarin het de compromis voorstellen als „een goed ding" beti telt. De republikeinen vinden de voor stellen natuurlijk ideaal om te voor komen, dat „de onderhandelingen op een dood punt geraken". Intussen heeft het Amerikaanse tijd schrift „Time Magazine" ontkent van haar correspondent een artikel te hebben ontvangen, waaruit zou blij ken dat leden der C.G.D. hun mond wurgd, politiek opgerold wordt", ZO' als hij dat uitdrukte. De grondwets herziening in ons parlement vond hij veel te snel behandeldHij wilde persé hebben, dat Nederland direct het vormen van nieuwe staten in In donesië zal staken. Tsiang van China was het ook al niet eens met de volksstemmingen op West-Java en Madoera. Hij vond de West-Java-conferentie „ondemocra tisch' De beide heren waren al erg lang van stof geweest, maar het record sloeg de Rus Malik, die het stokpaard je bereed van de „koloniale overheer sing die de Indonesische strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid ver stikt". Ook de Australiër Hood deed een duit in het zakje door te zeggen, dat de voortgang der onderhandelingen opzettelijk door Nederland is ver traagd. Hij wilde een onmiddellijk rap port van de C.G.D. over het strikt vertrouwelijke document, Mr. van Kleffcns verzekerde dat de onderhandelingen niet waren af gebroken, doch dat de onderhande lingen voor een politieke overeen komst voor enige tijd waren opge schort, terwijl de besprekingen over de uitvoering van het Bestand door gang vonden. Het opschorten der besprekingen ge schiedde slechts, omdat de publicatie van genoemd document opschudding en spanning verwekte, welke niet be- voorbij hebben gepraat. Het blad zei vorderlijk zijn voor onderhandelingen wel „een algemene schets" over Indo nesië te hebben ontvangen, die echter voorlopig niet zal gepubliceerd wor den. Dat brute Nederland toch ■VEERSCHILLENDE buitenlandse he ren hebben in de Veiligheidsraad de indruk willen vestigen, dat zij zeer begaan zijn met het lot van het volk in Indië. Pillai van India had bij na tranen in de ogen toen hij het had over het arme Djokja. dat door dat brute Nederland „economisch ge- omtrent de betreffende delicate aan gelegenheden. Hij zeide: Hoe minder over de kwestie gesproken wordt, hoe eerder deze is opgelost. OVERPLAATSINGEN Kapelaan A. de Beer uit St. Jan steen werd overgeplaatst naar de pa rochie Driesprong te Breda, Kapelaan Adriaansen werd te St. Jansteen be noemd. Kapelaan P. van Dongen uit Hulst werd overgeplaatst naar Beek (N.B.), terwijl kapelaan Fassaert van Beek naar Hulst werd overgeplaatst. JOEGEN LEDEN van het Partijbe stuur van de C.P.N. stonden in Amsterdam terecht wegens een publi catie in het communistische blad „De Waarheid" van 23 Sept. 1946 over het uitzenden van militairen naar Indone sië en de ongeregeldheden, die zich bij een demonstratie hierover te Am sterdam hebben voorgedaan, waarbij 1 man is gedood. Het betreffende artikel, dat in de vorm van een manifest van het com munistische partijbestuur is versche nen, onder het opschrift „De maat is vol weg met de regering Beel" be vatte o.m. de passage: „De regering handelt in strijd met de democratie, wanneer zij de jongens met geweld en thans zelfs met bloedig geweld dwingt om naar de franten van Soerabaia en Batavia te trekken om daar te sterven voor de belangen van het koloniale grootkapitaal en voor de onderdrukking van recht en vrij heid, waai-over ons volk tijdens de oorlog de zwaarste offers heeft ge /AOK DIT JAAR hebben de Standdaarbuitense vlassers weer een reis ge- maakt naar de schilderachtige Leijestreek. 42 personen namen er aan deel, onder wie burgemeester J. van de Riet en de heer C. Sweere, voor zitter van de Stichting Standdaarbuiten tot bevordering der Vlasnijverheid. Wat zegi u van deze heerlijke vruch ten? De Olympische ploeg uit Cey lon, die in liet deelnemerskamp in het Koninklijke Park te Richmond is aangekomen, heeft een grote hoeveel heid kokosnoten als aanvulling op de rantsoenen meegenomen. G. D. Pieris, deelnemer voor de liink-stap sprong, hield bij het binnenkomen in het kamp zijn armen vol met het lieve lingsfruit. /"AM 5 uur vertrok het gezelschap in Standdaarbuiten, en na een kort oponthoud in Gent kwam men te on geveer 9 uur in het land van de „gol den river" Het eerste bezoek dat de vlassers brachten, gold de weverij van de heer Pieters te Beveren aan de Leije, waar de spoelen door het opgezette touw heenschieten, en waar centimeter na centimeter aan tafelkleden, overgor dijnen, meubelbekleding, enz, enz. werd geweven. Daarna volgde een bezoek aan de vlasspinnerij van de heer Duvivier te Kortrijk. Hier konden de vlassers zien, hoe hun product verder bewerkt wordt; deze fabriek had vooral de onverdeel de belangstelling van de vlassers en werd hun aanschouwelijk voorgesteld, wat er nog dient te geschieden, alvo rens het door hen gezwingeld vlas tot draad wordt. Op het stadhuis te Kortrijk. \7ervolgens bracht het gezelschap een bezoek aan het stadhuis van Kortrijk. Hier werd het gezelschap ontvangen door het voltallige schepencollege van Kortrijk, terwijl Burgemeester Cous- sens in hartelijke bewoordingen de vlassers een welkom toeriep in zijn ge- Imeente en streek. Burgemeester Cous- sens van Kortrijk trok een vergelijking tussen Kortrijk en Standdaarbuiten, beiden vlascentra, beiden zwaar ge teisterd. Hij hoopte dat het gezelschap een prettige en leerzame dag zou hebben. De stadsarchitect Ir. de Meijer, gaf hierna een overzicht van de groei en de bloei van de stad Kortrijk en van het economisch leven in de stad. Hierna kreeg Burgemeester van de Riet van Standdaarbuiten het woord, die allereerst het schepencollege dank bracht voor de hartelijke ontvangst. Spreker wees erop, dat het het vorig jaar meest jongere vlassers, leerlingen van de vlasschool, waren, die een be zoek hadden gebracht aan Kortrijk, doch dat het thans meer oudere vlas sers zijn. Deze komen niet alleen om de kennis te verrijken, maar vooral om de ontwikkeling van de streek gade te slaan. De stad Kortrijk, en haar be stuurders kunnen ons nog veel Ieren. Vervolgens wijst spreker op de don kere wolken, die momenteel boven de textielwereld hangen, en spreekt de hoop uit, dat deze donkere wolken spoe dig van de hemel zullen wegdrijven Burgemeester van de Riet herinnert aan het op 23 Juni a.s. te houden vlas congres in Roosendaal en hoopt daar vele Beigische vlassers te zullen ont moeten. ben, wordt een bezoek gebracht aan de nieuwe vlasserij van R. de Smeat en Zonen te Bissegem en aan de vlasserij van Gerard Lauwe. Opmerkelijk was het, dat in een van deze vlasserijen een grote hoeveelheid scheven (vlas- afvallen) opgeslagen liggen, welke be stemd zijn voor Nederland terwijl men in Nederland voor deze scheven mo menteel geen afzetgebied meer kan vinden, terwijl van prijsverschil of kwaliteitsverschil geen sprake is. Na een kort uitstapje naar Halluin in Frankrijk, wordt de terugreis naar Standdaarbuiten via Antwerpen onder nomen, waar de vlassers nog enkele zeer gezellige uurtjes hadden. Een vergelijking. ^an het einde van deze excursie heb ben wij voor ons zelf een verge lijking getrokken tussen het Neder landse vlas en het Belgische en spe ciaal dus tussen het W.-Brabantse en het Kortrijkse; we kunnen dan een optimistisch geluid laten horen. De noodzakelijke voorwaarden voor een scherpe concurrentie zijn onmisken baar aanwezig. De opbrengst per H:A aan vlas in West-Brabant is groter, en het zaad is beter. Bij onze vlassers mangelt het nog aan hogere vakken nis, met de hieruit voortvloeiende ge volgen. Beter weidewerk en tweemaal roten zal ons vlas de begeerde Belgi sche kleur kunnen geven. Industriali satie op vlasgebied is bovendien een dringende eis. Nederland is arm aan spinnerijen en onze Tilburgse spin nerij is uitsluitend ingesteld op zeer fijne garens. Kwaliteitsverhoging kan slechts wor den bereikt door verhoging van de vak kennis en deze door het onderwijs Mo gen onze Brabantse vlassers nu veer eens gaan inzien welke grote rol a'e school te Standdaarbuiten in de ge hele vlasnijverheid vervult. Laat de vlassers afstappen van de idee, dat het zonder onderwijs ook wel kan. Als dit de vruchten n ven deze Na het middagmaal gebruikt te heb zin en e» dan heeft die Waarde gehad. heus wei zijn bracht". En voorts „thans heeft de re gering Beel haar handen met bloed van vrijheidsstrijders bevlekt, die op vreedzame wijze demonstreerden". Met uitzondering van G. Wagenaar, die wegens ziekte was verhinderd, wa ren alle gedagvaarden verschenen. Bij de behandeling bleek, dat A. Koejemans, destijds hoofdredacteur van het dagblad „De Waarheid" het bewuste artikel eerst gezien heeft, na dat het in zijn krant was verschenen. De president stelde echter vast, dat de verdachte in zijn kwaliteit van hoofdredacteur wel verantwoordelijk is voor het opnemen in het blad. De secretaris van de partij, P. de Groot, deelde mede, dat hij het stuk heeft opgesteld. Uit de ondervraging van de overige verdachten bleek, dat zij wel aan de Groot machtiging heb ben gegeven een artikel van derge lijke strekking te schrijven, doch dat zij het stuk niet voor het ter perse gaan hebben gelezen. De president ging daarna in op de passage, waarin gezegd wordt, dat de regering haar handen heeft bevlekt. „Ais een huisvader zijn gezin ver dedigt tegen een indringer en hem neerslaat, kan er ook bloed op zijn handen komen. Zijn handen zijn ech ter dan niet met bloed bevlekt", al dus de president. 3n zijn requisitoir zeide de officier van Justitie, mr. Kist, onder meer: „Er moet een mogelijkheid bestaan eriliek te leveren op wat de regering doet. Dat dient echter zo te geschie den, dat men zich onthoudt van smaad of belediging". Bij zijn eis wilde hij echter reke ning houden met het feit, dat het ar tikel zeer lange tijd geleden is ge plaatst en dat een aantal der ver dachten zich tijdens de bezetting goed heeft gedragen. De Officier vroeg te gen alle verdachten met uitzondering van de heer Koejemans, ten aanzien van wie hij zich aan het oordeel van de techtbank refereerde. '""boe te van honderd gulden -<n gevangenisstraf. Uitspraak 29 Juni. JQE NATIONALE federatieve taad van het voormalig verzet, die te Haarlem in een buitengewone spoed vergadering i.v.b. met de vrijlating van de „Kriminaldirektor der Sirher- heitspolizei" Joseph Schreieder bij eenkwam, heeft een motie aangenomen, waarin o.a. staat: „dat het voormalig verzet niet kan berusten in met het rechtsgevoel in strijd komende invrij- heidsstelling van Schreieder. De Minister van Justitie zal ver zocht worden Schreieder onmiddellijk opnieuw in hechtenis te laten nmen. II ET IS GOEDE gewoonte in de ver kiezingsstrijd beginsel tegenover be ginsel, idee tegenover idee te zetten, zonder de persoon der tegenstanders in het geding te brengen. Dit laatste zal slechts geoorloofd zijn, als er on omstotelijke bewijzen bestaan, dat een persoon, die een vooraanstaande plaats in het politieke leven inneemt, die plaats onwaardig zou zijn. Dit wordt dan immers een kwestie, waarmee de zuiverheid van het gehele politieke leven gemoeid is en waarvoor iedere Nederlander terwille van Nederland te waken heeft. Nu is er, net als in 1946, weer een kwestie-Vorrink. aan de orde gesteld. Twee jaar geleden werd er gezegd, dat hij in het begin van de bezettingstijd contact had gezocht met Arnold Meyer en toen niet ongeneigd bleek te zijn met deze en zijn Nationaal Front in zee te gaan. Juist bleek alleen, dat hij .inderdaad met Meyer heeft gesproken, <üoeh samenwerking afwees, omdat hij nóch inzake het autoritaire beginsel, nóch inzake hun houding tegenover de Joden met hem mee kon gaan. Erg be langrijk was dat allemaal niet. Thans echter zijn er beschuldigin- aan de orde, die ernstiger lijken. Al aanstonds moet men zeer op zijn hoede zijn, want het is „De Waarheid", die ze naar voren brengt. En deze Neder landse Pravda is van zijn eerste on waarheid nog niet op de fles gegaan. Het communistische blad komt ech ter met authentieke bewijsstukken, fac-similes van verhoren, afgenomen van een zekere Kriminalrat Wölk, van de commandant van Haaren, Ernst, May en van diens secretaresse Mej. de Bruyn. We weiden nu niet uit over het feit, dat dergelijke stukken blijkbaar in het land rondzwerven en ook op de redac tietafel van een communistisch blad kunnen belanden. Dat is weer een an der verhaal. We willen het nu hebben over de inhoud van bedoelde stukken. I^riminalrat Wölk vertelt o.a., dat Vorrink in de gevangenis een po litieke geloofsbelijdenis heeft geschre ven, ongeveer 400 bladzijden groot. Schreieder had daaruit opgemaakt, dat Vorrink weliswaar sterk socialistisch dacht, doch tegenover het grondbegrip van het natonaal-socialisme niet afwij zend stond. Zijn totale wijze van op treden zou het bewijs geleverd heb ben, dat een verdere samenwerking in het belang van Duitsland met hem mogelijk was. Bij een bespreking in besloten kring, die gehouden werd voor Auszendienst-Stellenleiter en vertegen woordigers van de staf van de B. d. S., werd Vorrink officieel als de man ge noemd, die de komende man in de Nederlandse politieke leiding zou wor den. Men meende, dat hij voor 90 pro cent voor natonaal-socialistische ideëen toegankelijk was. De militaire ontwik keling van de oorlog, maakte dat dit van minder belang werd, waardoor Vor rink min of meer op de achtergrond geraakte en zodoende gelijk Wölke dat uitdrukt in watten verpakt in petto werd gehouden. Ook heeft Vorrink volgens Wölk alles verteld wat hij wist, inclusief de namen van zijn naaste medewerkers en diegenen die voor een minister-post waren aangezocht. Ernst May hangt een verhaal op over een koffer, waarin zich het archief van de S.D.A.P. en gegevens betreffen de het Nationaal Comité bevonden. V. zou door May en door zekere Bartels zijn bewogen te bekennen, waar die koffer was en een briefje te schrijven, dat de brenger van dit briefje de kof fer in ontvangst kon nemen. Mej. de Bruyn vertelt verder, hoe het verhoor plaats vond. Zij beweert, dat V. in alle opzichten door Mayer en Bartels zeer correct is behandeld en haars in ziens had hij het briefje nooit behoe ven te tekenen. gr is op een en ander reeds gerea geerd zowel door „Het Vrije Volk" als door „Het Parool" Wat betreft het toegankelijk zijn voor nationaal-socialistische ideëen, wijst het eerste blad erop, hoe Vorrink in Mei 1940 tegenover Rost van Ton ningen een vierkant „neen" plaatste. De Duitsers zijn met de politieke ge loofsbelijdenis ook niet dadelijk voor de dag gekomen, hoewel ze toch wel een prachtige propaganda-stunt was geweest, als ze inderdaad de aange wezen strekking had. Schreieder kan die er wel in gelezen hebben, maar wat voor waarde moeten we hechten aan zulk een oordeel van een politiek-gebor- neerde Duitser, die blijkbaar nog meer successen wilde behalen naast Eng'.andspiel? Wat nu het z.g. verraad van zijn medewerkers aangaat, zegt „Het Vrije Volk": „In de groep Vorrink gold de afspraak, dat iemand, die gegrepen werd, niet langer behoefde te zwijgen dan nodig was om de anderen de ge- genheid te geven te verdwijnen. Daar aan heeft Vorrink zich ten volle ge houden, maar het bleek hem al spoe dig, dat het nutteloos was geweest. Van der Waals wist immers alles. En Van der Waals was een Duitse spion. Toen dit Vorrink duidelijk werd, viel niets meer te ontkennen Schreieder was evengoed op de hoogte als Vorrink zelf".... Een der medewerkers van V., K. R. van Staal, die ook werd opgepakt en in Haaren gestopt, vertelt in „Het Parool" „Doordat Van der Waals in onze groep was binnengedrongen, wist hij ook de namen van het „Nationaal Co mité", die hij aan de S.D. allang had doorgegeven. Daarom zijn zij en wij allen binnen vier en twintig uur opge pakt en zijn wij tegelijk gearresteerd." Vorrink wist, dat de leden van het „Nationaal Comité" met hem gevangen zaten (gesmokkelde briefjes) en hij kon dus rustig hun namen bij het ver- hoor prijsgeven. Bovendien lagen bij het verhoor de via Van der Waals be kend geworden namen op lijsten tafel. raad of een dergelijke instantie te laten onderzoeken Niet zo zeer om zijn persoon als wel om de integriteit van ons politieke leven, die in het geding is. We nemen vooralsnog aan, dat de heer Vorrink volkomen zuiver uit zulk een onderzoek te voorschijn zou komen. Doch zonde- *u'k er c-cc1 wk 7a :ct kwade gerucht niet veistonmien. zijn ter 2'edaar kort samengevat aanval en verweer, gelijk die thans aan de orde zijn in het verkiezingsdebat Het is jammer, dat zo iets nu juist in deze tijd op tafel wordt gegooid want daar door krijgt het een verdachte kleur, temeer omdat de communisten daarbij op de grote trom slaan. Het objectief oordeelsvermogen raakt in de hitte van de strijd ook niet zelden zoek. We geloven intussen, dat de heer Vor rink er verstandig aan zou doen, d« hele aangelegenheid door een Bre» (Vervolg kolom 6 onderaan.), J

de Stem | 1948 | | pagina 1