T rekpaardententoonsteiling te Den Bosch Recht voor de Zeeuwse vlassers Drie millioen voor Zeeuwse vliegvelden Sociale Zondag te Kwadendamme '//De \vbn3< doKtöor RADIO DE STEM VAN DONDERDAG 17 JUNI 1948 2 fiede rvi&ts IrvvWc CALVËs De tweede dag Twee priesters als sprekers Wal een Wonderlijke Wereld Eieren, vlees en sambal Vergadering K. v. K. en F. Verdediging der vrije veren De bureaucratie Drie zijn er nodig Het donkere Zuiden. Muurvast. „Gemeente- aangen Kiezers, of in Ce Bevolkingf KENT U h NOVOSOL me 1 v 1 fgk M Ik tceei iet van haarl Adverteert in dit FILMPROGRAMMA Hiercndei volgen de Ra 'nolieke keu ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen worden de rijks- filmkeuringsetsen genoemd. Grand Theater. Goes: Mens druf te leven talie leeftijden). Alhambra Theater. Vlissingen: Zi geuner adel tvolwasseren) Luxor Theater. Vlissingen: Het pur peren monster il4 jaar) Electro Bioscoop. Middelburg: Houdt den dief 114 jaar i Schouwburg Bicscoop, Middelburg Caesar en Cleopa.ra (18 jaar ONTVANGER REGISTRATIE GESCHORST Te Zierikzee is er iets gaande met een vermoedelijke belastingontduiking en effectenkwestie, die nogal van be tekenis schijnt te zijn. Hangende het onderzoek althans is de ontvanger der registratie, de heer G. geschorst. Clinge Schieling. Aan de schieting op de staande wip werd door 49 schutters deelgenomen. De hoge vogel werd ge troffen door R. Baers van Koewacht. De eerste en tweede zijvogel werd res pectievelijk geschoten door P. van Pe- teghem uit Hulst en P. Stevens uit Schuddebeurs, Het grootste aantal vo gels werd geschoten door C. de Baer uil Graauw. n.I. drie stuks. Uitvaart C. Lansu. Onder zeer grote belangstelling vond de begrafenis plaats van de heer C. Lansu. in leven onderwijzer aan de R. K. St. Bemar- dusschool. alhier. De heer Lansu is \e!e jaren aan bovengenoemde school verbonden geweest, zodat menig Clin- genaar door hem is onderwezen. Hij gaf zijn krachten voor het onderwijs n zijn persoonlijke plichtsbetrachting mede zijn godsdienstzin hebben in e mate zijn ondergeschikten be- oed. Met hem verliest de St. Ber- dusschool een goed onderwijzer. Jubileumfeesten. Op een verga dering van het. Oranje-comité ter voor bereiding van de jubileumfeesten werd besloten om een toneelstuk op te voe ren. Er werd een beroep gedaan op alle clubs en verenigingen om op hun. eerstkomende vergadering dit punt op de agenda te zetten. De buurtvereni gingen werden verzocht in iedere buurt een vergadering te beleggen. Goes BESTRIJDING COLORADOKEVER. De burgemeester der gemeente Goes maakt bekend dat naar het oor deel van het Hoofd van de Planten- ziektenkundigen dienst, gevaar be staat in deze gemeente voor vestiging van de coloradokever en beveelt in vel band daarmede aan alle gebruikers van met aardappelen beteelde percelen in de gemeente Goes, dit gewas te be spuiten. De bespuiting moet geschieden in de periode van 17 t.m. 26 Juni a.s. Nadere inlichtingen worden gegeven Soms meent U dal een spreker z«in woorden inslikt Het kan echter zijn, dat bepaalde klan ken door Uw gehoor verzwakt worden opgenomen De oor- arts kan zekerheid verschaffen Een AL'DIUM boortoestel be zorgt verloren klanken bij U J terug Vraag# graf/s AUDIUM brochure Singel 160 bij de hoofdagenten Amsterdam-C N V v.h.P Geervliet, Keizersgr 411, A'dam H C Schoonenberg,Wolenb weg 26, R'doro WVC Ketjen. Turhingel 19, Groningen (Adv. 95O-O0) PUDDING CUSIARD - MAII1NA r.ï -on (Adv. 999-oc) door de heer K. Goudzwaard, Violen straat 62. alhier. Goes. 14 Juni 1948. lO-o De burgemeester voorn. Concert „Euphonia" Vrijdag 18 Juni 's-avonds 8 uur geeft de harmo nie „Euphonia" haai 3e concert in dit seizoen. O.m. zal worden uitgevoerd de ouver- re „Morning, noon and night in Vien na". P. v. Suppé. Fantasie Ro'man- uque", L. Monlayne. „Hoch zeit der Winden", Wals. J. Hall. s-Heerenhoek Vechtpartij. Enige jongens, die kwaad waren, omdat ze zich niet met het geftje van de heer R. mochten ver maken, maakten het de eigenaar van het diertje zo lastig, dat er een vecht partij ontstond. De jongens maakten het zo bout, dat de heer R. op een ge geven moment bloedend en met een zware hersenschudding bleef liggen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Goed afgelopen. De auto van bakker Rijk werd uit de garage geduwd en liep meteen achteruit van de Mo lendijk. Gelukkig wist het knechtje tijdens deze ongewenste rit de rem aan te zetten, zodat de wagen precies op de slootkant tot stilstand kwam. Koewacht Geslaagd. Te Nieuw-Namen slaag de voor E.H B.Ó. onze dorpsgenoot, de lieer J. de Scheper Onprettige excursie. De fietsclub „Nieuwe Molen" maakte per autobus een excursie naar Valkenburg Te Diest kwam de wagen in botsing met een vrachtauto. De heer C. liep een gebroken rib op terwijl verschillende andere Inzittenden licht gewond wer den. Daar deze aanrijding reeds op de heenreis plaats vond. had de stemming er wel wat onder te lijden. Pastoor J. Huijgen te Clinge vierde zijn veertigjarig priesterfeest. Op onze foto ziet men de zeer eerw. jubilaris bij het betreden der.kerk. Kwadendamme Uitstapje. De buurtvereniging T.O.P. hield haar uitstapje dit jaar naar de omgeving van Breda, o.a. Lies bosch. Mastbosch, Chaam en Ooster hout. Na vele bezienswaardigheden te hebben bezocht, keerden allen voldaan huiswaarts. Geslaagd. Dezer dagen slaagde de heer P. Zuidhof te Oudenbosch voor onderwijzer. (Vervolg van pag. 1) 1"\E TWEEDE DAG begon met de keuring van hengsten met hun afstammelingen, welke categorie suc cessen bracht voor alle drie Zuidelijke provinciën. Eerste werd de 13-j. zwart schimmel Nico v. Melo K 1795, zoon van Clairon de la Lys, gefokt door J. F. Verstraaten-Michielsen te Graauw die met een formidabel tiental af stammelingen kwam opdagen: 4 beste bekende hengsten waaronder de na tionaal kampioen '46 Nico van Beek, de reserve-kampioen '48, Nico van Smakt, Nico v. Janslust, Leon van Hegelcom, plus een zestal eminente merriën, meest bruimschimmels, één vos. Op de namiddag-demonstraties liet Nico nog eens beter zien wat hij had gepresteerd: toen kwam hij met een 25-tal zoons en dochters, en toen was het een unique en formidabele collectie beste paarden met de nog best zich bewegende stamvader aan het hoofd. Zijn halfbroer de 10-jarige Albert van 't Westland K 1969. eveneens van Clairon de la Lys, gefokt door H. A. Koopmans te Steenbergen, werd twee de met een toch ook uitstekende col lectie, meest vossen; 2 B werd de 7-j. bruinsch. Karei van Certain K 2190 (d. Certain van Tienhoven) gefokt door Gebr. v. Mol te Graauw. eig. P. J. Boënne te Graauw en H. Bisschop te Hoefkensdijk-Hontenisse; zelf jon ger waren ook zijn telgen jonger, maar zeer goed en veelbelovend voor de toekomst, o.a. no. 1 en 2 der 2-j. heng sten, no. 2 der 3-j. hengsten en en kele goede jonge merriën. Dan volg de Urbain v. Certain (d. Certain van Lams waarde) de 7-j. van A. H. Aer- noudts te Sluis en Gerrit van Hal te St. Kruis (de fokker) met ook jon gere goede dieren: dan de 8-j. Nico van Smakt die nu bij de H.V. Zuid- Beveland staat, ieder een 3de pr.. ter wijl de 12-j. Clairon van L. Vrolijk Az. te Fijnaart een 4e pr. kreeg. De loten van één eigenaar werden aangevoerd door het uitstekende vier tal vossen van Stallen de Dobbelaere te IJzendijke. Een 4de prijs kregen het toch ook heel goede loot van W. de Feijter Johzn. te Waterlandkerkje, 4 vossen, terwijl de bruine van P. H. K. Geluk te Dinteloord 4 B werd en de 5de prijzen naar Limburg gingen. Van de viertallen van twee eigenaren werd 1. dat van L. Bruggeman en Gebr. v. Mol te Graauw, 2 dat van A. Murre- v. Driel te Sluiskil en D. Kluifhooft te Numansdorp; 3 een Limburgs lot, 4 dat van G. L. Lannoije te Aardenburg en L. Vrolijk te Fijnaart en 5 dat van Ant. de Schutter en G. Maris te Hei ningen; ook mooie viertallen, vooral no. 1 mooi uniform. Om het kampioenschap. V) AN kwamen de meeste spanning gevende keuringen om het kam pioenschap. Een tiental uitstekende hengsten stond voor de tribune opge steld. waarvan tenslotte werden te ruggeroepen Karei van Certain K 2190, boven reeds genoemd als stam vader, de 8-j. bruinsch. Nico van Smakt. (d. Nico v. Melo) van de hengsten-ver. „Zuid-Beveland" te Waarde en de 7-j. vos Herseur van Ploegshof K 2147 (d'Herseur-Herseur II) van W. Th. Janssen te Gassel. Karei van Certain heeft zijn repu tatie, die hij in Februari in Goes geves tigd had, verstevigd: hij werd kam pioen en verdiend. Zeldzaam goed gespierd grof paard. Reserve werd Nico van Smakt, die in zijn rug niet helemaal zo goed is. maar die goede onderdanen en gangen liet zien. Een zestiental zeer goede merriën gaf de jury een hele kluif om er de besten uit te halen- Kampioene werd Mona van St. Hu- bert, K. 36792, reserve Astvid van Weel K 35311. Deze laatste werd de vórige dag na arbitrage tegen no. 3 tweede geplaatst in haar rubriek van 58-jarigen. grote maat: no. 1 werd kampioen, wel een bewijs dat dit een beste categorie was. De demonstratie. r\p de namiddag van de tweede dag, waren weer vele duizenden bezoe kers getuige van da demonstraties van de beste dieren uit onze trekpaard-fok kerij. O.a. waren aanwezig de Minister van buitenlandsche zaken, Mr. C. G. W. H Baron van Boetzelaer van Oos terhout, de Commissaris der Koningin, prof dr. J. E. de Quay, de burgemees ter van den Bosch, mr. H. J. M. Loeff, en ook de oude burgemeester van Lansehot, wiens komst met applaus werd begroet Het was een machtig en aangrijpend schouwspel al deze kolossale en toch edele, gelijnde en harmonisch gebouw de dieren zich te zien voortbewegen. Het viel op, dat de gangen in de laat ste jaren wel verbeterd zijn. Met hun fokgroep hebben Stallen de Dobbelaere thans voor de vierde maal beslag gelegd op de eerste prijs, ok vier maal in successie. Reeds hebben ze de eerste wisselbeker van de gemeente Den Bosch te pakken en ze hebben nu een begin gemaakt om de tweede te veroveren. Met hun viertal (lot) hebben ze reeds 9 maal de hoogste plaats bezet, waarvan nu zeven maal in successie. Heinkenszand Schutterskoning. Op de jaarlijkse kermisschieting van „Soranus" wist de heer de Jonge Azn 't gelukkige schot te lossen, dat hem tot koning maakt. Hulst GEMEENTE HULST Samenwoning Burgemeester en Wethouders der ge meente Hulst vestigen de aandacht op het grote tekort' aan woningen. Zij doen een beroep op de welwillendheid en naastenliefde van hen, die een huis bewonen met overtollige ruimte, om deze vrijwillig ter bewoning af te staan. Een lijst van woningzoekenden is op hu gemeentehuis ter inzage te ver krijgen, terwijl het gemeentebestuur in alles wil medewerken om de vrij willige samenwoning te bevorderen. Wanneer niet op deze wijze enige me dewerking wordt verkregen, zal op den duur woonruimtevordering onver mijdelijk zijn. 983-0 GEMEENTE HULST Ontploffingsgevaar De Burgemeester van Hulst maakt bekend, dat men aan de grachten rend de wallen bezig is de daarin aanwezige munitie te verwijderen. Wegens het ontploffingsgevaar is het verboden die plaatsen onbevoegd te betreden en ongewenst zich ia de buurt op te houden. Ditzelfde geldt voor de bunkei- in het bolwerk nabij dé Gentse Poort. Een uitdrukkelijk verzoek tenslotte om onmiddellijk op te geven ten ge meente-secretarie, indien men een plaats ziet of vermoedt, waar in deze gemeente nog ontplofbare stoffen aan 7 ON DAG a.s. wordt er te Kwaden damme, op initiatief van de drie katholieke standsorganisattes. een z.g. Sociale Zondag gehouden. De kerkelijke viering begint met een Hoogmis. Daaronder zal kap. Heems kerk uit Middelburg een sociale pre dikatie houden. Het buitenkerkelijke programma be vat een feestelijke rondgang met „Con Affezzione". welke te half twee aan vangt. Kwart over twee wordt dan op het terrein van de meeting een plech tig Lof gecelebreerd, waarna kap. Greiteman uit Rotterdam een redevoe ring zal uitspreken over het sociale vraagstuk. De dag wordt besloten met de zege ning der werktuigen door pastoor Schneiders. Sas van Gent wezig zijn. 984-0 de Burgemeester van Hulst B. A. Th. M. Truffino Lamswaarde Zeldzame vondst. Onze dorpsge noot R. de Vlieger, die in Maart 1947 naar Indië vertrok, wierp op de Atlan tische Oceaan een fles in zee, waarin een papier, waarbij hij de groeten aan zijn familie deed. 25 Mei JJ. spoelde deze fles te Nes (Ameland) aan wal en deze werd een dezer dagen aan de familie de Vlieger ter hand gesteld. Professie. Mej. Angela van Water schoot, thans zuster Cyrenia hoopt op 29 Juni a.s. in het moederhuis te Etten haar eeuwige professie te doen. Jarenlang was zij in ons dorp een ijverige propagandiste voor de K.A. en als lid der toneelvereniging kwam zij meermalen in succesrollen op de planken. BIZONDERE LEDEN VERGADERING H.VC.W. In een bizondere ledenvergadering van. de R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden hield de dis trictsbestuurder, A. Nuyts uit Breda een leerrijke inleiding over de positie van de H.K.W., waarin hij de verhou ding tussen vak- en standsorganisatie duidelijk naar voren bracht. In zijn betoog sprak hijde hoop uit, dat allen zouden meewerken om, in de maanden die nog resten, voordat de Bond zijn 40-jarig jubileum zal vieren, in Sas van Gent een afdeling te krij gen, die niet alleen de grootste van Zeeuws-Vlaanderen, maar zo mogelijk van geheel Zeeland zou worden. Bij deze actie zou men vooral ook moeten trachten leden te krijgen, die doelbe wust zijn en initiatief kunnen tonen. Hij wees er ook op dat, als straks de bedrijfsorganen zouden worden inge steld. aan de leden van de bona-fiae- bonden vanzelfsprekend grotere mede zeggenschap zal worden toegekend, omdat ook van werkgeverszijde wordt ingezien dat deze leden door hun jarenlang lidmaatschap al heel wat offers hebben gebracht, waarvan ook niet-leden wisten te profiteren, hetgeen dan ook niet meer dan billijk zou zijn. Vlissingen SCHENKING AAN DE OPENBARE LEESZAAL. De Franse Ambassade te Den Haag, die vorig jaar de Openbare Leeszaal te Vlissingen verrijkte met 70 Franse boe ken, heeft thans opnieuw een belang rijke schenking gedaan door het zen den van de lopende jaargang van drie Franse geïllustreerde tijdschriften: Le monde illustré, France illustration en Franse illustration littéraire et théa trale. De eerste twee zijn weekbladen, de laatste een maandblad. Zij zijn uitgevoerd op een zo fraaie wijze als geen enkel Nederlands blad en zullen ongetwijfeld de belangstelling trekken, die zij verdienen. Tjyarme maaltijden mo gen voortaan ten hoogste bestaan it vier gangen, behalve wan nee: de vijfde gang gevormd is nit oesters, k!evits-ele- ren. verse kreeft .asper - ges, haring of fruit. Al dus een bepaling uit de nieuwe overheidsbeschik king aangaande de ver zorging van maaltijden in hotels, restaurants en der gelijke. Er zijn nog veel meei bepalingen dan de boven staande. Maar we kunnen die natuurlijk niet alle maal op gaan sommen. Al leen over één voorschrift willen we het nog even hebbeneen voorschrift dat ons bovenmate heeft geintrigueerd en dat als volgt luidt: „Verboden is het ver strekken van gerechten, die geheel of gedeeltelijk uit eieren of vlees, in herkenbare vorm. zijn be reid...." Het is de herkenbare vorm, waarover we aan 't piekeren geslagen zijn. Want volgens ons bestaat er maar één methode, om de ingrediënten van be paalde gerechten zowel voor htt oog als voor het reukorgaan onherkenbaar te maken. Namelijk door ze te bewerken met sam bal. Kent u sambal? Het Is een soort Spaanse peper, maar dan minstens vijftig keer heter. We kregen 't een keer aangeboden door iemand die pas uit Indië terug was en dachten, dat het zoiets als slappe m-os- erd zou zijn. Een ruiker- lepeltje ervan gooiden we in onze jus en een week heeft men nodig gehad, om ons ervan te overtui gen, dat we geen kokend salpeterzuur gedronken hadden. Sambal is zoiets als een klap op je hoofd met een gloeiende pook cn het lijkt ons het enige middel voor hoteliers en restauranthouders om overtreding van de nieu we beschikking te voorko men. Vandaar, dat we zo gepiekerd hebben toen we het bewuste voorschrift lazen. Wie één keer dc dood in ogen heeft gezien loppt in het vervolg im mers een straatje om. Eindelijk F\E regering van de Ver- enigde Staten heeft medegedeeld, dat de nieu we aanslagbiljetten voor inkomstenbelasting, die 'n aanmerkelijke vereenvou diging hadden ondergaan, weer zullen worden Inge trokken. omdat ze veel te gecompliceerd zijn... Het eerste goede voor beeld is dus gesteld. En als we het bekende spreekwoord mogen gelo ven, dan zullen er binnen kort dus meer schapen over de dam komen. Groot is onze hope! KJOQGOOOOOOOO0GOQOOOGGOOQOOOOOOOOOOOO0O3O0OOOOOOG £)E alg-, vergadering der K. van K. en F. voor Zeeland werd Woensdag in de Korenbaurs te Goes gehouden onder leiding van de heer F. Koek uit Hulst, die na het openingswoord overging tot de installatie der nieuwe leden, de he ren C. Seghers (afd. industrie)Doe- leman en de Rijke (afd. handel)D Luteyn, (afd. ambacht) en P. Roest (afd. verkeer). De heer Feenstra is in deze afdeling benoemd tot Ie pi. ver vangend voorzitter, terwijl de heer L. Verwer benoemd is tot 2e pL verv. voorzitter. Tenslotte is in de plaats van de heer Weyburg, de heer Germing, gekozen. Door een en ander is thans de Raad van Bijstand compleet. Na de ingekomen stukken volgen de .Mededelingen" waaraan wij ontlenen dat de Kamer zich tot de minister van Verkeer wendde met het verzoek om een soepeler toepassing van het auto rijverbod op Zondag en dat de aan besteding heeft plaats gehad der ver bouwing van het pand aan de Seisdam te Middelburg, waar het bureau der Kamer wordt gevestigd. Laagstei in- schrijfster was de fa. Joziasse voor f 17,891. Zo vlug mogelijk zal met de verbouwing worden begonnen. Na de jaaroverzichten bedankte de voorzitter bestuur en personeel. r\ED. STATEN deelden de Staten mee het voorlopig eens te zijn niet de mening van de Rijksluchtvaart dienst, dat het vliegveld op Walcheren zal worden aangelegd bij R'ttnem, ten Zuiden van de geprojecteerde Rijksweg en dat voor Zeeuwseh-Vlaanderen in de van WuyckhuisepoHer. Dat te Haamstede blijft natuurlijk op de be staande plaats. De bedoeling is, dat voor elk van deze vliegvelden een aparte N.V. wordt opgericht. Het Rijk neemt de kosten verbonden aan het voor landen en opstijgen van men elders in het sultaten boeken land overal zulke prachtige re- TPEN BERICHTJE Juni: uit „De Tijd" van 15 Naar wij vernemen is het aantal leerlingen van de gymnasia in het Zuiden des lands, die het eindexamen niet met goed gevolg afleggen, aan merkelijk groter dan voor de oorlog. Volgens de rijksgecommitteerden prof. dr. J. A. Prins te Delft, prof. dr. K. Sneyders de Vogel te Groningen, prof. dr. C. de Boer en prof. I. M. van der Vlerk te Leiden, is het intellectuele peil van de candidaten verontrustend laag. Alle wer kelijke interesse voor wetenschappelijke proble men is ten enenmale zoek. Ziezo, daar staat het achterlijk Zuiden weer te kijk en dat nog wel in een katholieke krant. Nu moet men weten, dat de eind-examens begonnen zijn op 28 Mei en dat ze nog voortduren tot eind Juni, zodat een behoorlijke statistiek onmogelijk op te maken valt Verder dat er in het Zuiden meer dan 20 gymnasia of lycea zijn, waar eindexamens worden afgenomen, waaraan dus ook nog andere gecommitteerden te pas komen. Ondanks al deze factoren verzekert „De Tijd" op 15 Juni reeds met aplomb: In het Zuiden zakken er aanmerkelijk veel meer dan vóór de oorlog. Het is wel duidelijk, wat aanleiding is geworden van het bericht. Aan het katholieke meisjeslyceum te Til burg zijn er van de 16 candidaten tien gezakt, ter wijl er 5 een her-examen kregen. De genoemde heren zaten daar als gecommitteerden. Maar welk een voor barige conclusie, getrokken uit dit ene feit! En zou T>E ONDERHANDELINGEN tussen Neder land en de Republiek zitten sinds enige tijd muurvast Nederland heeft nog altijd geen be hoorlijke opheldering over het accoord Djokja- Moskou. En het laat zich ook niet afdringen van de bepaling, dat een volksstemming pas gehouden kan worden binnen een bepaalde termijn nadat een politieke overeenkomst is bereikt. Nu zijn daar ech ter twee leden van de Commissie voor Goede Dien sten in actie getreden, de Australiër en de Ameri kaan. Ondanks protesten van de Belg hebben ze een z.g. compromis uitgebracht, waarvan de eerste be paling al onaanvaardbaar is, dat er namelijk pardoes binnen drie maanden in Indonesië al verkiezingen zouden worden gehouden. Het bestaat niet, dat er in zulk een korte termijn waarborgen kunnen worden geschapen voor een eerlijke, geheime stemming in heel Indonesië. Het is dan ook al duidelijk gemaakt aan de heren, dat Nederland er niet in trapt. En ook dat men deze hele procedure niet juist acht. Hier is geen sprake meer van goede diensten. Hier is sprake van opdringerige bemoeizucht. Daar is nu nog bij gekomen het incident inzake de voorbarige en onbehoorlijke publicatie van een vertrouwelijk stuk. Dat deed de deur helemaal toe. En het zal verre van gemakkelijk zijn, ze weer open te krijgen. vliegtuigen gereed maken van het ter rein voor zijn rekening. Van de overige kosten, zoals die verbonden aan het verkrijgen van de benodigde gronden, komt 40 procent voor rekening van het Rijk en 60 procent voor rekening van het gewest. Voorts is het de bedoeling, dat de jaarlijkse exploitatieverliezen welke voor elk der vliegvelden afzonderlijk voor lopig zijn geraamd op f 8500. in een zelfde verhouding worden gedragen. In verband met de geografische ge steldheid van Zeeland, waar in tegen stelling met andere provincies uiet met één vliegveld kan worden volstaan, wordt bij het volgen van deze richt lijnen Zeeland onevenredig zwaar be last. G.S. zijn dan ook van mening, dat een andere oplossing moet worden gevonden, waardoor het ongunstige ver schil met andere provincies wordt ge nivelleerd. Het is niet onmogelijk, dat het Rijk van de 60 procent der overigs kosten tweederde voor zijn rekening zal ne men, waardoor het aandeel der pro vincie en der streek in de eventuele exploitatieverliezen lager zou wor den. De bedragen voor de vliegvelden Walcheren, Haamstede en Zeeuwsch- Vlaanderen zouden dan resp. zijn 600, 1100 en 1150 gulden. Het luchtvaartterrein Ritthem zal van internationale betekenis zijn en hier zal reeds terstond één betonnen startbaan moeten worden aangelegd, terwijl ook reeds de volledig opper vlakte van 103 H.A. thans zal dienen te worden aangekocht. Van de 113 H.A. voor Haamstede en 82 H.A. voor Zeeuwsch-Vlaanderen kan voorlopig met aankoop van resp. 103 en 39 worden volstaan. De aanlegkosten bedragen volgens de begrotingen voor Ritthem c.a. 2 millioen voor Haamstede ca. 500.000 en voor Zeeuwsch-Vlaanderen ca. 400.000. In deze kosten zal door de provincie en de streek gezamenlijk moeten wor den deelgenomen voor resp. 4, 2 en V/2 ton. Neemt het Rijk daarin voor twee derde deel, dan kunnen deze kosten worden teruggebracht tot ongeveer f 250.000. Zover is het echter nog niet, maar G.S. zullen hun best doen dit resultaat te bereiken. JJierna gaf de heer Koek een over- zicht van de gevoerde actie in zake de vlasindustrie. Vóór de oorlog voerden, de Zeeuwsch- Vlaamse vlassers in totaal zijn er 657 bedrijven en bedrijfjes met 1500 a 2000 man personeel 96 procent van hun product naar België uit In de be zetting hebben enkele Rotterdamse heren kans gezien, dit quotum te be machtigen. Wederrechtelijk hielden deze grote mannen dit vast. Na taaie strijd hebben thans de Z. vlassers hun oude rechten teruggekregen. Veel steun is ondervonden van het minis terie van Econ. Zaken om de mono polie-positie der Rotterdammers te breken. Rondvraag. Ds heer Roose wees op de geïsoleerde positie van N.-Beveland en op het feit dat de veren daar nog belast zijn, wat neerkomt op een extra belasting voor de handel van twintig cent per 100 k.g. te vervoeren goederen. De heer de Rijke voerde ditzelfde ten opzichte van Schouwen aan. De voorzitter beloofde, dat de Ka mer de zaak zou beschouwen. Op een vraag van de heer Feenstra werd geantwoord, dat de vlassers ge organiseerd zijn in vier verenigingen, die elkaar weer vinden in de Vlas stichting. Druk werd gediscussieerd over het rij-verbod op Zondag, dat niet geldt voor de Belgen. Een oplossing werd niet gevonden. Ook opponeerden enkele heren tegen de vrije veren op de Wester-Schelde, o.m. omdat de middenstand in Z.-Vl. daar schade van ondervindt. De voozitter wees er op, dat het groepsbelang moet wijken voor het al- gemeen belang. Het vrije verkeer is in 1 principe goed en daarom kan de Ka mer daar moeilijk tegen ageren. De heer Maljers wees er op, dat de gedirpeerde middenstand in Z.-Vl. meer in zijn herstel wordt bedreigd door de naargeestige Haagse bureaucratie dan door de vrije veren. Het bestuur zegde actie toe, nadat ook de secretaris, de heer de Jonghe, een critisch woord had gesproken over de vakgroepen, Bedrijfsschappen en de Rijksbureaux, De oplossing is te vin den in rechtstreeks contact tussen Kamer en departement, met inschake ling van de vele andere instanties. Onder applaus stelde de heer v. d. Peyl (Goes), voor opheffing van alle rijksbureaux, vakgroepen, enz. De heer Seghers vroeg ruimer devie zen voor de aankoop van Belgisch hout voor de klompenmakers. De Kamer zal stappen doen. Verschillende kwesties werden neg aangesneden. Zo informeerde dé heer Verwer of er maatregelen mogelijk wa ren tegen de vliegende winkels. De secretaris zei, dat dit zee* moei lijk was. De enige oplossing is dat B. en W. ingrijpen; het beste is dat de Kamer in die geest een verzoek richt tot de gemeentebesturen. De heer Luteyn (Oostburg) wees op de achterstelling van kleine aanne mers bij de grote. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat bij de Spoorweg- raad, waarin ook de secretaris der Kamer zetelt, tot 15 Juli a.s. wensen en bezwaren ten aanzien van de dienstregeling kunnen worden kenbaar gemaakt. Hierna verenigden allen zich aan een welbereide maaltijd. Zuiddorpe Opbrengst. De collecte van de Nationale Reclassering bracht hier f 74.72 op. Gezien de opbrengst van vorige jaren n.I. 1946 f 32 en 1947 f 42, is de collecte dit jaar wel een succes geworden. Toch een draaimolen. Dank zij het gemeentebestuur, dat de ambtena res ter secretarie mej. M. C. Moerdijk op informatie naar Oostburg zond, waar het kermis was, komt op de a.s. kermisdagen nu toch een draaimolen. Een heel groepje kinderen, dat mej. Moerdijk bij de bus stond op te wach ten, Juichte bij het horen van het goede nieuws. Verder komt ook nog het beroemde vlooientheater van Brouwers. TOS JANSSE1 „Dat zijn kostelijke stukken, man. Vergeet dat niet", vermaant Manten nog, „Nee 'k. Manten, zucht ce man verlegen. Tottot morgen dan?" Manten denkt even na. „Neen, jongen. Morgen ware te vroeg. Er zijn er nog te vele overge bleven van vandage. Komt overmor gen nog maar 'nen keer". „Goed. Manten. Tot overmorgen dan". „En goed oppassen voor m'n kos tuum, hè?" roept Manten hem nog na. „Zij gerust. Manten. Tot over morgen". Met vlugge stappen trekt Hannes naar z'n huizeke toe: 'n klein, arm tierig doeningske, 'n paar boogscheu ten dieper bet veld in. „Dat was 'n excellent gedacht van mij van dien kerel hier nu en aan "nen keer te laten komen, om mm zieken 'n beetje op te warmen", lach het sluwe boertje, terwijl ie het noodige gerief te voorscchijn haalt, om er 'n pijp op te zetten. Het is 'n heerlijke zachte najaars dag. Manten gaat boven op de balie zit ten om z'n pijpje te rooken, terwijl ie de velden overkijkt. Men is er nu volop bezig met den suikerbietenocgst. Me 20, 30 mannen en vrouwen komen ze 's morgens op 'n beetenveld neergestuikt, gelijk ce raven op de nieuw omgeploegde akkers Zonder opkijken graven de mannen de zware beetwortels uit, kloppen er de vettige aarde af en hakken de bla deren weg. Zonder opkijken gooien de vrouwen de zware, beslijkte knollen op den wagen, die volgeladen, door twee zwoe gende peerden langs de diepgevoorde aardewegen naar de verre statie ge voerd worden. Zonder opijken! Want ze werken „in entreprise", zoo men zegt en ieder minuut verpoozing beteekent verlies. „Gelukkig, dat ik van de jare geen beeten gezet heb. denkt Man ten. Met die doktoorshisorie, 'k ware T wel mee geweest". Als ie 't eens nagaat, dan is er in 't laatste paar maanden heel wa ver anderd in z'n bestaan. De boerderij moet ie nu bijna ge heel aan Wiesten overlaten. Dat doet hem wel 'n beetje zeer aan 't herte, maar van den anderen kant is er voor hem in z'n nieuw bedrijf tien keeren meer te verdienen, dan met al z'n koeien en verkens. En 't geld verzoet den arbeid, niet waar? Nu moet er dit bijgezegd worden, dat Manten zich niet alleen dubbel en dik laat betalen door Steven, maai tusschendoor op eigen handje nog m raad en 'n advies verkoopt, 'n poeder tje of pilletje van zijn fabrikaat aan den man brengt. Waarom niet? Als de mensen hun beurt niet willen afwachten, wel, wie doet ie er kwaad mee met hen op zijn manier te helpen? Die tóch blijven stuiur ie dan maar naar „Den bonten Os" en „'t Zwart Lam" met zijn komplimenten. Dan weten de bazen daar. da Man ten 'n paar dagen later eens zal ko men hooren, hoeveel zijn recomman datie hen weerd is. Kijk, als ie eens gauw over end weer ging, om die kerel te spreken? ..Eergister, drie; gister twee en vandage ten minsten vijve, dat gaat zoowat 'n vijftig frankskes extra zijn" redeneert Manten. En met vlugge stappen trekt ie dorp waarts. Aan de kerke loopt Manten kostei Benedikt. tegen 't lijf, die gate luiden voor 't lof. „Dag, kostere. Hoe is 't er mee man?" vraagt Manten. „Goed Manten, antwoordt het mager manneke. Voor zooverre da 'k wete, ten minste", voegt ie e, met 'n grijnslachje aan toe. ,,'k Zou anders seze'd hebben, dat ge'r vandage 'n beetje bliek uit ziet, rider in huis misschien'" in formeert Manten. 'n Wonder hoe Manten nu ineens bij alle menschen ziektegevalier w.l ontdekken. Dat komt ervan geheele dagen met zieken om te gaan. Ten lange laa.ste gaat ge niemand meer urmen bekijken, of ge ga.'t bij hem eene andere ziekte ontdekken. .Ik bleek?" lacht koster Be- nedik Ja. dat dacht ik. Er 'n beetje getrokken rond uw oogen. Slecht ge slapen. misschien?" „Toch niet. 'k Zou nte„ weten waarom Manten". „Ja als gij 't niet weet dan weet ik het nog minder, koster. A. ei, stel het goed hè! En de complementen aan de kcsterlnne". Manten trekt den .Bonten Os" binnen. De koster blijft hem evm nakijken, doet dan langzaam de kerkdeur open en klimt naar den klokzolder. vijftig trappen hoog. T '- men blijft ie "n nv- m t aan om 'n te Yri'-n (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 18 JUNI. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 nws; 7.15 reveille; 7.45 woord v. d. dag; 8.00 nws; 8.15 gewijde muz.; 8,30 concert; 9.15 zieken; 9.30 wsl.; 9.35 opgewekte muz.: 10.20 toccata van Bach; 10.30 morgend.; 11.00 str. ork.; 11.30 zang; 12.00 Ancora trio; 12.30 weeroverz.: 12.33 Metropole ork.; 13.00 nws; 13.15 Mandolinata13.45 BBC symph. ork.; 14.20 van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 symph. voor str. ork.; 15.00 ere promotie van Veldmaarsch. Jan Smuts 16.00 ork.; 16.25 trio voor piano en twee violen; 16.55 voordr.; 17.15 Holanda sextet; 17.45 bekende ork.; 18.30 intern, jeugdleiders conf.; 18.45 koor; 19.00 nws; 19.15 Telegraaf; 19.30 actueel ge luid; 19.45 CWV-kwartier; 20.00 nws; 20.15 viool en piano; 20.45 soc. gerech tigheid; 21.05 omr. ork.; "TOO vragen VUWWJK 'Iigè.s: nib nèfW soirt- ftiaïj; Ti.'A «rsndoverd., 23.00 nws; -3.15 serenade. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws; 7.15 ochtend gymn.; 7.30 muz. bij het ontbijt; 8.00 nws; 8.15 Joh. Jong; 8.50 huisvr.; 9.00 Edw. Elgar; 10.00 mor- genw.; 10.20 Londen Palladium ork.; 10.30 vrouw; 10.45 gr.; 11.15 Menuet v. Guy Maupassant; 11.30 lichte muz.; 12.00 Mexico progr.: Dr. Merkelbach; 12.30 weerpr.; 1233 sport; 12.33 piano (Piere Palla); 13.00 nws; 13.15 Avro- leans; 13.45 gr.; 14.00 kookkunst; 14.20 gr.; 15.00 boekenschouw tlr. Rittsr; 15.20 luchtige samenzang; 16.00 lichte ork. werken: 1G.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 filmland; 17.20 Wij en de muz.; 18.00 nws; 18.15 Jan Vogel; 18.30 Ned. str.kr.: 1900 Denk om de bocht; 19.15 Jan Vogel; 19.30 Jan Vo gel; 20.00 nws; 20.05 Nederl. kamer koor; 20.30 Na drie jaar; 21.00 Men vr. en wij dr.; 21.30 De Ducdalf; 21.50 op vl. der muz.; 22.00 buitenL weekoverz.; 22.15 swing and sweet; 22.40 VPRO; 22.45 avondw.; 23.00 nws; 23.15 symph. concert. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 12.00 fantasie; 12.32 gr.: 13.00 nws; 13.15 1 symph. ork.; Intern, zangroneours in Ws'es; 21.15 voo-ïdr; 22:03 nws; 22.19 r crnd str.; 22.15 Am. muz.; 22.50 nws; I 22.55 Am. muz. ■^ADAT in de Twe onder leiding var was vastgesteld, dat van Minister Gielen Burger over het bele zuivering vandaag t derdag) afwijzend volgde de Kamer over het ontwerp No meente-finantiën. Nadat over artike fingen regelt, afzon stemd (aangenomen werd het ontwerp z. Daarna werd de be over het ontwerp tot effecten bij belasting om het verlagen va reductie op de koer ber 1946 van 20 pet. heer v. d. Heuvel (A 20 pet. houden, de 1 v. d. A.) vond 20 p de heer Teulings (K tussen de twee gen ges in. Tenslotte kw, lings met een amenc vandaag voor de eii zal worden gestemd T)E BURG EMEEST1 hage brengt ter dat de k i e z e r s, de in de gemeente 's gemaakte lijst, de r zende. die zijn opgen trale bevolkingsregis zijn tot het kiezen v de Tweede Kamer raai, aan de stemmir nen deelnemen op 2 1943. tussen des voor namiddags 5 uur, in reikingslokaal van Crisis- en Distribu Hertoginnelaan - hoe dervoort, te 's-Grav< zich op die tijd mo< overlegging van een titeitsbewijs. tussen STOFFl stoffenvef van elke soo vrouw in de TEXTIELVER en U begrijp aan gesteld v LICHTE Dat is de NC fabriek al m« vrouw beschi drogisten ver EEH PROD CHEN.TECHN. .TILBURG" J O AA f »*i Ik weet, dat het haar, van heren aJs dames, V haarcrême nodig heei er gezond glanzend zien en om prettig en c te zitten. Geregeld g doet haar en hoofdhuid HAARCREM

de Stem | 1948 | | pagina 2