De onderhandelingen opgeschort Karei van Certain de beste hengst „Revolutie" in een Franse fabrieksstad De rechte lijn Koffie, thee en eieren Senaat aanvaardt oorspronkelijke Marshall-plan Beroeps keuze Amerikaans-Australisch compromis voorstel werd ontijdig bekend IN 'T KORT Bidault over de Voorstellen van Londen Bestuursraad weer bijeen iVIERDE JAARGANG No. 1102 DONDERDAG 17 JUNI 1948 Indonesische kwestie opnieuw in het brandpunt C0VD Kans op regen Dubois legt een verklaring af „Moeten we buiten de deur blijven Auto's van dronken chauffeurs in beslag genomen Nieuwe bonnen Stakers gebruikten zwavelzuur als wapen Het Huis wil er 500 millioen dollar afdoen De trekpaardententoonstelling te Den Bosch De hoogste prijzen voor Zeeland Uitgave N. V. Uitgeversmij Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J v. Hooteghem, A E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M Mes Mr H. B B "de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3 38 per kwar taal, per post l 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. TVE NED. DELEGATIE te Batavia heeft aan de C.G.D. meegedeeld het raad zaam te achten de besprekingen met de Republiek voorlopig a£ te breken. Dit vindt zijn oorzaak in het ontijdig publiceren van een geheim document, op 10 Juni aan dr. van Mook door Dubois, het Amerikaanse lid van de C.G.D., overhandigd. Met het doen van verdere stappen wacht de Ned. delegatie, totdat instructies uit Den Haag zijn ontvangen. Daarnaast is 'n officieel protest verschenen van de Ned. Regering tegen het 1 indienen van suggesties door twee leden van de C.G.D. (het Belgische lid onthield zich daarvan) en 2. de inhoud van bedoeld stuk, zijnde in strijd met de Renville-beginselen. Bedoeld stuk zal door Nederland niet als basis voor verdere onderhandelingen worden aanvaard. TIET MAKEN van goud was voor de alchimisten in de Middeleeuwen al een voorwerp van levenslange studie (vaak ob sessie) en het zal niemand ver wonderen te horen, dat ook van daag nog mensen genoeg het denkbeeld krijgen, dat daar toch wel een paar centen mee te ver dienen valt. Zo maakten twee kooplieden uit Rotterdam staven van lood, omgeven door een laag koper, die zij enkele malen in een goudbad dompelden. Denk nu niet, dat ze met hun product op de markt gingen staan. Ze maakten er een „roman" van. Een in Ede gevonden „ko per" werd meegenomen naar de Kralingse plassen, waar een een zaam visser in een bootje werd aangeroepen. Met veel omslag haalde het loze vissertje uit het riet twee blinkende staven te voorschijn en de man uit Ede. een fabrikant, kocht het geval voor zestig mille. Na een paar maanden kwamen er vlekken op de staven en de koper ging zijn ..goud" eens met spijker en hamer beproeven. Het bedrog kwam uit, de politie ging aan het werk en greep toe, toen er in het riet een andere staaf werd verhandeld, nu voor 40 mil le. Wij namen ons voor onmid dellijk al onze goudstaven geducht te controleren, want je kan toch maar nooit weten! TTE AMERIKAANSE SENAAT heeft een uitgave van 3.686.733.250 dol lars ten behoeve van „de krachtig ste oorlogsvloot ter wereld" goedge keurd. TVE MELKSLIJTERS in Amsterdam gaan het er dit jaar eens van ne men: drie dagen vacantie achtereen in groepen van telkens 100, verdeeld over Juli en Augustus. UI/EST-DUITSLAND staat in het teken van de geld-hervorming. De zwarte en de witte markt staan volkomen stil: er is vrijwel niemand, die nog geld wil hebben. TTE METAALNIJVERHEID in Bel- gië is in staking met 250.000 man. Zij willen 5 procent loonsverhoging. Regering en Vakbonden houden be sprekingen. rpOMATEN, komkommers en per ziken gaan in groten getale naar Engeland. Het Westiand kan het niet bjjslepen. Als er voor ons nu nog maar een klein beetje overblijft.... IVTINISTER GIELEN heeft een com missie geïnstalleerd, die de ont wikkelingsmogelijkheden voor de Jeugd zal onderzoeken. Voorzitter is Mr Cramer uit Assen, vice-voorzitter is prof dr J. E. de Quay. DEN HANDELSOVEREENKOMST met de BritsAmerikaanse zone levert ons een export op van 84 mil lioen dollars tegen een import van 75 millioen. We moeten voornamelijk schepen en spoorwagons repareren, terwijl we steenkool krijgen. JTUISRAAD- en Bedrijfsschade-ge vallen zijn tot 80 procent afge wikkeld. Verwacht wordt, dat alles einde 1949 definitief ten einde zal zijn gebracht. TIET OVERHEIDSPERSONEEL is ontstemd, wijl nu voor de derde maal de besprekingen over een grati ficatie van 2 procent over 1948 zijn ifgebroken. 'J'HAKIN NU, de premier van Bur ma, heeft gezegd: „Ik zal mijn best doen om met Rusland samen te werken. Bezittingen van buitenlan ders zouden, na vernietiging van het kapitalisme, niet zonder schadever goeding worden geconfiskeerd" zo zei hij. We kunnen ons voorstellen, dat Engeland een beetje in de war zit over dit allesf QP DE Candidaten lijst der K.V.P. voor de Eerste Kamer staat Jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck num mer één. Het zittend iid, ir. F. Wijf fels, komt niet meer op de lijst voor. JJRIE PLANTERS in Perak (Malak- ka) werden door een bende Chi nezen vermoord. De gehele Europese bevolking is geëvacueerd. gEN WETSONTWERP ter bescher ming van de meest afhankelijke werknemers beoogt de grens van een dagloon der „beschermden" van f 4.- te verleggen naar f 10.Het ontwerp is reeds bij de Tweede Kamer. geldig tot Weersverwachting, vanavond: Weer toenemende bewolking, met in de loop van de dag op de meeste plaatsen enige regen. Ma tige, nu en dan vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag zon onder 21.02 uur. Maan op 16.46 uur. Morgen zon op 4.19 uur. Maan onder 2.16 uur. TN het communiqué van de C.G.D. dat gisterenmiddag is gepubliceerd wordt o.m. gezegd, dat de Ned. dele gatie aan de C.G.D. heeft medegedeeld het raadzaam te achten „voorlopig" de besprekingen met de Republiek af te breken, in verband met de pu blicatie van een strikt vertrouwelijk document, op 10 Juni door de heer Dubois aan de Luit-Gouverneur-Ge- neraal overhandigd. Het communiqué vermeldt verder, dat het desbetreffende schrijven van de Ned. delegatie is ondertekend door de heer van Vredenburgh. Deze zegt in dit schrijven o.a. dat de Ned. dele gatie aan de Ned. Regering om in structies heeft gevraagd. In afwach' ting dezer instructies acht de Ned. de legatie het raadzaam, de besprekingen tussen de delegaties voorlopig af te breken met uitzondering van die be treffende de uitvoering van het Be stand. Het communiqué vermeldt voorts, dat deze brief werd bezorgd vlak voor de op heden uitgeschreven vergadering der agenda-commissie, op welke vergadering derhalve alleen de C.G.D, en de Rep. delegatie aanwezig waren. De voorzitter, de heer Herre- mans, las in deze vergadering de brief van de heer van Vredenburgh voor. Na de voorlezing van de brief van Jhr. van Vredenburgh legde het Ame rikaanse lid van de C.G.D. Coert Du bois, de volgende verklaring af: „Ik wens officiëel ter notulering te verklaren, dat ik van de Amerikaan se ambassade in Den Haag heb ver nomen, dat aldaar bekend is, dat een artikel van Daniël Schorr in het „Time Magazine" van ongeveer 4000 woorden, is gebaseerd op een inter view met mij. Niet alleen is dit niet waar, doch nimmer heb ik of enig lid der C.G.D. deze kwestie besproken met enig cor respondent of iemand buiten de C.G. D„ sedert of voor mijn onderhoud met de heer van Mook op Donderdag jl. Ik heb de Amerikaanse correspon denten hedenmorgen gesproken en zij verzekerden mij, bereid te zijn, mede te verklaren, dat ik geen informatie met betrekking tot het betreffende do cument heb gegeven aan enig corres pondent" aldus de verklaring van de heer Coert Dubois. UITZONDERLIJK ERNSTIG. TT ET communiqué van de C.G.D vervolgt, dat Moh. Roem het be treurde, dat de Ned. delegatie het no dig heeft geoordeeld deze stap te ne men om redenen, welke de Republ. delegatie niet kende. Moh. Roem zei- de, dat de Ned. delegatie, zoals de procedure dit bepaalt tijdig kennis had behoren te geven van haar voorne men, om de vergadering van heden niet bij te wonen en voegde hieraan toe, dat noch hij noch zijn delegatie iets afwisten van de publicatie van enig document of enige brief. De heer Herremans verklaarde dat, indien het betreffende document aan de pers was overhandigd, dit een uit zonderlijk ernstige zaak was, die ge heel onverwacht kwam en een urgen tie-procedure nodig maakte, zodat de Ned. delegatie er niet voor kon wor den gelaakt, dat zij niet 24 uur tevo ren van de verhindering heeft kennis gegeven. De heer Herremans voegde hieraan toe, dat in verband met het onder houd tussen de heren van Mook en Hatta, niemand in ongemak kwam door het uitstellen der onderhande lingen. Moh. Roem deelde mede, dat hij terstond Moh. Hatta op de hoogte zou stellen en dat hij zich zijn rechten voorbehield. DE AMERIKAANS-AUSTRALISCHE SUGGESTIES. IT1ERONDER volgt dan de tekst van het officiële protest van de Ne derlandse Regering naar aanleiding van de in de aanhef van dit artikel genoemde suggesties, gedaan door 2 leden van de C.G.D.' De Nederlandse Regering heeft over wegend bezwaar tegen de gevolgde gang van zaken. Beide partijen hebben immers de- hulp van de C.G.D. aanvaard in het vertrouwen, aldus gemakkelijker te geraken tot oplossing van de tussen hen bestaande geschillen. Voor de uitoefening van haar taak stelde de C.G.D. de procedureregel op dat alleen op verzoek van beide par tijen harerzijds suggesties zouden wor den gedaan. Verder verklaarde in het bijzonder de Amerikaanse delegatie nog op 27 Februari jl., dat het gebruik van in formele suggesties niet te publiceren, de enige wijze was, waarop de C.G.D. haar taak met succes kon vervullen. Geen der partijen heeft de C.G.D. formeel gevraagd in de huidige phase van de onderhandelingen eigen sug gesties te doen tot oplossing van het geschil. Integendeel: de Lt.-Gv.-Ge- neraal heeft op 4 Juni schriftelijk ver zocht, dat de Commissie zich in dit stadium van ieder initiatief zou ont houden, aangezien een rechtstreekse bespreking tussen de heren van Mook en Moh. Hatta in het voornemen lag. Het document, waarop vorenbedoel de persberichten betrekking hebben, is afkomstig van slechts twee der drie leden van de Commissie en is dus niet als een stuk van de Commissie als zo danig aan te merken. Deze indiening acht de Regering echter niet alleen op formele gronden onjuist, doch bovendien is de inhoud van het stuk op menig punt in strijd met de door beide partijen als basis voor het politiek accoord aanvaarde Renville-beginselen. Een en ander heeft de Regering aanleiding gegeven aan de betrokken leden van de C.G.D. te doen mede delen, dat bedoeld stuk door haar niet als basis voor discussie kan worden aanvaard. Zulks is te minder mogelijk, omdat de Renville-beginselen in overeenstem ming zijn met de richtlijnen ontleend aan het beginselprogramma van „ing gadjati, welke een plaats hebben ge vonden in de aanhangige voorstellen tot Grondwetsherziening. De Nederlandse Regering' is tenslot te van oordeel, dat, afgezien van alle formele en materiële overwegingen, de oplossing van het geschil door dit initiatief veeleer Is bemoeilijkt dan bevorderd. rpOEN DE HEREN Kerstens, Lo- gemann, Joekes en Sassen te Batavia uit het vliegtuig stapten, vielen ze meteen in het meest sen sationele nieuws, dat we sinds de aankondiging der politiële actie hebben gekend. De onderhande lingen tussen Nederland en de Re publiek zijn „voorlopig" beëin digd. Alleen inzake de uitvoering van het Bestand willen we het contact wel handhaven. De mo tieven van Nederlandse zijde zijn waterdicht. Twee leden van de C. v. G. D. hebben een „voorstel" ontworpen, dat de beginselen der Renville-overeenkomst op meer dan één punt te buiten gaat. Bo vendien is gebleken, dat ze daar over eerst gepraat hebben met Djokja en daarna pas van Mook op de hoogte brachten. Als klap op de vuurpijl kwam toen nog een publicatie in een Amerikaans blad. De Amerikaan ontkent be slist, dat hij de pers heeft inge licht. Er is dan maar één conclu sie mogelijk: het lek zit bij de Republikeinen, die van te voren op de hoogte waren gebracht en die er erg blij mee waren, dat de Australiër en de Amerikaan de Renville-overeenkomst wilden ver wijden. Op al deze kronkelwegen wenst de Nederlandse Regering zich niet te bewegen. Ze kent de rechte lijn, die voert van de Ko ninklijke rede over de beginselen van Linggadjati naar de punten der Renville-overeenkomst. Slechts als die rechte lijn verder getrokken kan worden, vinden de onderhan delingen voortgang. Ook buiten landse druk kan ons niet van dit standpunt afdringen. Van Klef- fens heeft het in Lake Success onomwonden gezegd. Intussen staat helemaal niet vast, dat Washington ingenomen zou zijn met de zonderlinge stap van de heer Dubois. Eerder mag men het tegendeel aannemen. OINDS DE CONFERENTIE van Londen stonden wij voor het vol gend dilemma: Waren wij verplicht buiten de deur te blijven staan door teverklaren, dat onze stelling onaan tastbaar was? Of was het noodzakelijk, buiten onze stelling om, maar toch in overeenstemming met de geest daar van, een grondslag voor controle der distributie en ontwapening te verkrij gen, die onze Westerse geallieerden tot dusver verworpen hadden, maar die zij thans bereid bleken te aan vaarden?" zei Bidault gisteren in de Franse Assemblée. „In deze zaak is de tijd een factor ten nadele van Frankrijk geweest. Noch ons protest noch onze afwezig heid zal verhinderen, dat met betrek king tot het Ruhr-gebied een bepaal de politiek gevolgd wordt", zo ging hij voort. „Gedurende de gehele periode van controle zullen de geallieerde autori teiten het beheer hebben over de ko len- en staalindustrie. Frankrijk kan aan deze controle deelnemen, als het zijn zone verenigt met de Brits-Ame rikaanse. De geallieerde autoriteiten zullen Duitsland kunnen ontwapenen, en toezicht uitoefenen op de levering van steenkool, cokes en staal". Volgens Bi dault is „in de ga hele geschiedenis" nog geen zodanig doelmatige voorzie ning getroffen als die vervat is in de Londense voorstellen". Vandaag zal over het al of niet ac cepteren van de Londense voorstellen in de Assemblée worden gestemd. Na lange discussie hebben de vier geallieerde bevelhebbers van Berlijn met algemene instemming besloten, hun goedkeuring te hechten aan ver* hoging van het voedselrantsoen voor alle leeftijdsgroepen te Berlijn. De ver hoging bedraagt 100 tot 250 caloriën per dag. M „Laten we vriendjes zijn" zei Prins Richard van Gloucester (Eng) tegen Tiana Heal, een 4-jarig meisje, dat hü op een tentoonstelling ontmoette. ■yORIGE WEEK waarschuwde de ambtenaar van het O. M. in het arrondissement Breda, mr. v. Mierlo, ervoor, dat hij zeer strenge maatre gelen zou gaan nemen tegen lieden die het wagen het leven van andere mensen op het spel te zetten door dronken achter het stuur te gaan zit ten. Mr. van Mierlo dreigde toen, dat hij in deze gevallen de motorvoertui gen in beslag zou laten nemen. Dat de scherpe maatregelen die mr. van Mierlo op het oog heeft hard no dig zijn blijkt wel hieruit, dat in de afgelopen paar dagen 4 lieden zich dronken achter hun stuur hebben be vonden. Het waren 3 Tilburgers en 1 man uit Hilvarenbeek. Prompt zijn de motorvoertui "en, drie auto's en een motorrijwiel, in beslag genomen. ■pEN CYCLOON, met overstromin- gen gepaard, verwoestte 1000 vier kante mijl grondgebied in Australië, rijk aan zuivel- en suikerplantages. pLK DER VOLGENDE Bonnen geeft in het tijdvak van 20 Juni t.m. 3 Juli 1948 recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 896: 451 melk: 6 liter melk. 453 melk: 7 liter melk. 456 vlees: 100 gr. vlees. 457 vlees: 300 gr. vlees. 458, 459 boter: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 470 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 26 Juni). 471 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 472 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. 473 algemeen: 50 gr. thee. 474 algemeen: 2 eieren. 475 algemeen: 125 gr. koffie. 463 reserve: 1200 gr. brood (gel dig t.m. 26 Juni). 464 reserve: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 466 reserve: 400 gr brood (geldig t.m. 26 Juni). BONKAARTEN KD. KE 806: 953 melk: 12 liter melk. 956, 957 vlees: 100 gr. vlees. 958 boter: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 959 boter: 125 gr. boter of mar garine of 100 gr. vet. 970 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 26 Juni). 971 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 972 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gram korstloze kaas. 974 algemeen: 2 eieren. 963 reserve. 400 gr. brood (geldig t.m. 26 Juni). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 807 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van STROOK J. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 Juni worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 21 Juni a.s. mag wor den gekocht. TTE FRANSE industrie-stad Cler- mont Ferrand is getuige geweest van een staking, welke het karakter aannam van een complete revolutie. De arbeiders van de Bergougnan-ban- denfabriek waren nl, in staking ge gaan en hadden bezit genomen van de fabriek. Toen er Dinsdagavond een particu liere auto langs de gebouwen reed, ontstonden door een misverstand op stootjes, die zich geleidelijk ontwik kelden tot een formeel gevecht tussen stakers en politie. Tijdens de nacht groeven de sta kers zich in en wierpen barricaden op, terwijl de politie versterking kreeg van afdelingen van de Infanterie en de Luchtvaarttroepen. Het nu volgen de gevecht leverde 120 gewonden op, waarvan 50 stakers. Tenslotte moes ten de stakers de fabriek ontruimen, doch zij namen bezit van de Miche- lin- en Catroux-bandenfabrieken. De mij'nwerkers van St. Eloy legden uit solidariteit met de stakers het werk neer en marcheerden in grote groe pen naar Clermont-Ferrand. Zij droe gen rode vlaggen en verkondigden communistische partij-leuzen. Volgens de laatste berichten is de orde in de stad weer hersteld. „Moordenaar". TT et 64 tegen 15 stemmen heeft de Amerikaanse Senaat besloten om de uit gaven voor het Europese Herstelprogramma (E.R.P.) over twaalf maan den te laten lopen. Het Huis van Afgevaardigden had een termijn van 15 maanden voorgesteld. Hiermee werd dus een dreigende vermindering met 25 procent voorlopig tegengehouden. Hét Huis van Afgevaardigden heeft echter geweigerd het voorstel van de Senaat over te nemen en de kwestie verwezen naar een gemengde Com missie, welke moet trachten een compromis te vinden. Men neemt in wel ingelichte kringen aan, dat Vrijdag a.s. door Huis en Senaat een definitief besluit zal worden genomen en dat tenslotte 500 millioen dollar minder zal worden toegewezen als het aanvankelijk begrote bedrag van 5.300.000.000 voor de E.R.P. 70ALS wij al in het kort gemeld hebben, werd Dinsdag op de trek- paardententoonstelling te 's Herto- genbosoh met de keuringen begonnen Deze eerste dag werd geheel besteed aan het keuren der dieren in de ver schillende individuele rubrieken. Te veel om alles te behandelen: ruim 20 categorieën. Over het geheel maakten de dieren een goede tot zeer goede indruk. Nu moet men niet denken dat aile dieren of zelfs maar enkelen volmaakt zijn. dat niet. Maar er waren vele zeer goe de dieren en als we b.v. de driejarige meriën bekijken dan dwingt het doorzettingsvermogen van onze fok kers respect af. Immers zijn deze veu lens geboren kort na de bevrijding en zijn de merriën dus naar de hengel geleid. In het laatste oorlogsjaar toen het er weliswaar op begon te lijken, dat er aan de oorlog een einde zou komen, maar het kon toch nog best zijn, dat onze „beschermers" eerst al onze paarden zouden proberen nog beter te beschermen en wel aan de overzijde van de Rijn. Gelukkig heb ben we nu, naast de oudere merriën een contingent driejarigen dat res pect afdwingt! Uitstekend! Weliswaar zouden we graag hier en daar nog iets meer kwaliteit en cor rectheid zien en vooral ook nog wat meer uniformiteit. Maar zoals de za ken thans gaan zal ook dat allemaal wel in orde komen De grofheid van skelet en de massa is er in de meeste gevallen reeds in zeer voldoende, zelfs in ruime mate, nu nog iets meer kwa liteit en correctheid en uniformiteit en onze trekpaardenstapel is meer nog dan nu een bron voor aanzienlij ke deviezen. De Dobbelaere te IJzendijke werd eerste ryit meer uniformiteit te bereiken is bewezen ons verschillende fok- groepen, zoals die van stallen de Dob belaere te IJzendijke, die met een uit nemend vijftal zeer goede vossen eer ste werden en met een toch ook heel goed en vooral mooi uniform vijftal bruinen de vierde plaats bezetten (3A prijs). Maar ook het vijftal van W. de Feijter Joh.zn. te Waterlandkerkje was een goede groep, wel uniform van type maar doordat één een schimmel is en de vier anderen vossen zijn, lijkt het geheel iets minder uniform (2A). De hoogste prijzen voor de hengsten gingen vooral naar Zeeland: de 7-j. bruinsoh. Karei van Certain (d. Cer tain v. Tienhoven) van B. J. Boënne te Graauw en H. Bisschop te Hoef- kensdi.ik-Hontenisse. no. I der oudere Een gedeelte van de aangevoerde paarden. hengsten, grote maat, is een zeldzaam grof paard. Maar no. 2, Herseur van Ploegshof, de 7-j. vos van W. Th. Jan sen te Gassel mag er ook zijn, evenals No 2B, de 4-j. zwartsch. Nico v. Annie van C. A. Dekker Cz. te Axel en de 5-j. donkervos Nico v. Janslust van Wed. P. M. Diederen te Groetheide- Sittard, resp. zoons van Hautain v. Wiermgermeer en van Nico v. Melo. Bij de kleine maat was de brede, diepe en zeer goedsoortige en zeer gro ve Urbain v. Certain, 7-j. bruine, van A. X. Aernoudts te Sluis en Gerrit v. Hal te St. Kruis, een beste eerste, op zij gestreefd door no. 2A, de zeer goed soortige en correcte Herseur v. Ha- gerhof van A. Wouters te Gilze Zoons resp. van Certain v. Lamswaarde en van Herseur v. Groede. Bij de 4-j. gr. m. zegevierde Eduard v. Koppushoen (d. Kluko v. Melo) v. G. J. Toonen te Maren-Alem en H. J. Koopmans te Kessel bij de kl. m. de vos Carlo v. Terhole (Marquis v. Jan Gerardshof) fe. René Cornelissens te Terhole-Hontenisse. Bij de 3-j. gr. m. was de vos Acron v. Frits (Frits v. Luntershoek) van Fa. F. Dekker te Axel favoriet, van de kl. m. Alex v. Heille (Urbain v. Certain) een bruine van Marcel d'Hoore te Sluis. Bij de 2-j. was in de gr. m. Nico v. Ella (Nico v. Melo) van D. A. Timmer man te KaJtendijke een goed zwaar koppaard, bij de kl. m. stonden twee zonen van Karei v. Certain aan de kop: de br. sch. Iwan v. Soeftinge van P. J. Boënne te Graauw en H. Bis schop te Hoefkensdijk-Hontenlsse en de br. sch. Herseur v. Alsteln, f.e. P. J. Boënne. Over de verdere individuele bekro ningen zullen we nu zwijgen, in de 12 klassen der vrouwelijke dieren werd in 9 gevallen de eerste plaats bezet door een Zeeuwse merrie, in één geval door een Noord-Brabantse en in 2 ge vallen door een Limburgse merrie. (Vji. jig c-p p;g. 2) TTAAR een dertig manschappen van de Republikeinse Veiligheidswacht die gisteren tijdens de onlusten ge wond werden, zouden met blindheid bedreigd zijn, daar de stakers „ge bruik hebben gemaakt van een bo tend vocht". 86 manschappen zijn aangetast door gassen, waarvan de samenstelling nog niet bekend is. Omstreeks 18 uur heeft zich in de Nationale Vergadering een hevig in cident voorgedaan. Een communis tisch volksvertegenwoordiger noemde de minister van Binnenlandse Zaken naar aanleiding van de incidenten te Clermont-Ferrand „moordenaar". De zaalwachters hebben de openbare tri bune doen ontruimen en de vergade ring is tot 21 uur geschorst. Gisteravond steeg de spanning. Drie personen werden gewond in nieuwe botsingen tussen stakers en politie. De busdiensten staan stil, winkels zijn gesloten en de plaatse lijke dagbladdrukkers zijn een sym pathiestaking begonnen. Het aantal persoonlijke ongevallen onder de politie bedroeg gisteravond 104. Het begon met Russisch veto ■J^A EEN WEEK UITSTEL tengevol ge van ziekte van de Sovjet-Rus sische afgevaardigde Kotikof is het Militair Bestuursbureau der vier gro te mogendheden te Berlijn weer voor het eerst bijeengekomen. De S.U. sprak haar veto uit over de Engelse, Ameri kaanse en Franse voorstellen tot so cialisatie der industrieën te Berlijn. De Engelse woordvoerder viel heftig de Sovjet-Russische tactiek aan in verband met voorstellen, lonen en rant soenen voor de Duitse bevolking te verhogen. Generaal Herbert, de Britse bevel hebber, had voor twee maanden een loonsverhoging met 15 a 20 r>ct. voor gesteld, wat Berlijn betreft. it voor stel was echter door generaai Kotikof van de hand gewezen. Deze laatste beriep zich op de noodzakelijkheid van een loonstabilisatie in de Sovjet-zone. Generaal Kotikof heeft voor 14 da gen nochtans een verordening uitge vaardigd waarbij deze verhoging voor alle arbeiders in zijn sector bepaald werd. Sovjets verlaten vergadering Volgens officiële Amerikaanse ver klaring, later in de nacht, heeft de gehele Sovjet-Russische delegatie Woensdagavond de vergadering van het militaire bestuursbureau te Ber lijn verlaten zonder enige verkla ring te geven of zich bij de voor zitter te verontschuldigen. PROEFTOCHT VAN DE ARENDSKERK Het motorschip „Arendskerk van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheep vaartmij te 's-Gravenhage houdt op Zaterdag 19 Juni a.s. haar officiële moeftocht on de N-- Het embar- Ur °n m ue dooi dei-sluis van IJmuiden. II „De arbeid zal slechts dan doeltref fend zijn, als de eisen daaraan te stellen, zoveel mogelijk beantwoor den aan de geestelijke aanleg, de neigingen en de lichamelijke ge schiktheid van het individu, dat hem verricht". OPRAKEN we in het eerste artikel over de groei en het wezen der beroepskeuzevoorlichting, daarbij wij zend op het samengaan van particu liere instanties met de overheid, dit maal willen we beknopt aangeven, hoe dit mogelijk is. Dat in een katholiek milieu een R. K. Bureau voor Beroepskeuze bestaat, is welhaast vanzelfsprekend. Dat het zijn werkingssfeer uitbreidt door het tot R. K. Openbaar Bureau te maken, waardoor ook andersdenkenden er hun voordeel mede kunnen doen, is al even vanzelfsprekend. Bij de voorlichting gelden zowel paedagogische als psychologische fac toren. Wat is er dan meer voor de hand liggend, dan dat zo'n bureau zich ver zekert van de medewerking en bij stand van een commissie, bestaande uit deskundigen van verschillende rich ting en op onderscheiden terrein, die elk voor een bepaald deel der taak hun duit in het zakje kunnen wer pen? Voor het paedagogische alzo: de School. De gezamenlijke hoofden (of de verenigingsafdeling) en onderwij zers wijzen één hunner als lid aan. Voor de psychologische en medische overwegingen wordt de medische we reld via de Gemeentelijke Gezond heidsdienst of de Schoolartsendienst ingeschakeld. Het standpunt der ar beidersbeweging komt naar voren door een afgevaardigde of meer der arbeidersorganisaties, terwijl het werkgeverselement zich evenzeer door tussenkomst der organisaties een plaats ziet aangewezen. Voor de stand der arbeidsmarkt komt het geweste lijk arbeidsbureau op de lijst der le den en om huisvesting en administra tieve bijstand te verstrekken kan men het eenvoudigst en zonder kosten van dit bestaande apparaat gebruik ma ken, Het belang van voorlichting voor het meisje bij de keuze van haar be roep is van even stringente betekenis als voor de jonge man. Alzo ook het vrouwelijk element doen plaats nemen. De medewerking der geestelijkheid in de plaatselijke commissie is al even vanzelfsprekend. TTeeft men zich op deze wijze zo al- zijdig mogelijk van deskundige biistand en voorlichting voor de spe ciale problemen, die zich kunnen voor doen, verzekerd, dan wordt het advi seren in handen van een speciaal iemand gelegd, die daarvoor de no dige opleiding genoten heeft en be schikt over de hulpmiddelen, die no dig kunnen blijuen. Ook dit heeft het Rijk in grote lijnen via het Geweste lijk Arbeidsbureau alreeds verzorgd, zodat men de hulp voor het grijpen heeft. En kosteloos. Dat bij dit voorlichtingswerk nodig zijn: een open blik in de economische beroepskunde, interesse voor deze schone taak en mensenkennis, be grijpt ieder. Het beroepskeuzebureau beschikt daarom over geijkte tests voor uiteenlopende beroepen; overzichten van onderwijsinstellingen en beroeps- opleidicgsmogelijkheden van de meest uiteenlopende aard. De bijstand van een psychotechniker en de medicus is eveneens verzekerd, zodat het wach ten dagelijks is op pupillen. Daartoe kan allereerst de school het hare bij dragen. Is de leiding van de waarde der voorlichting overtuigd, dan zal de jeugd bij voorkomende gelegenheid naar bet bureau verwezen worden. Na het advies bestaat de kans te vens tegelijkertijd bemiddeld te wor den in een geëigende betrekking, waar door de juiste man op de juiste plaats komt. De beroepskeuzevoorlichting moet reëel zijn, dus voor de betrok kene zowel als voor de gemeenschap een economisch resultaat bieden, zo dat de persoonlijke geschiktheid van de pupil dient getoetst te worden aan de mogelijkheid tot arbeid. Hiervoor is het Arbeidsbureau het aangewezen orgaan. Dr. Holthuizen, pr., die op dit onderwerp doctoreerde, zegt dan ook: „De practische uitvoerbaarheid van 'n „veelzijdig advies" wordt verzekerd door de techniek der arbeidsbemidde ling". Hier springt het nauwe ver band duidelijk in het oog. Zij vullen elkaar aan: het doel der voorlichting wordt slechts dan be reikt, wanneer ook plaatsing volgt in het geadviseerde beroep, terwijl om gekeerd rationele arbeidsbemiddeling voor jeugdigen slechts mogelijk is, als een zo breed mogelijk geschiktheids- onderzoek is vooraf gegaan, gegrijpt ge nu, waarom het Rijk aan de arbeidsbureaux ook een afde ling voor beroepskeuzevoorlichting in het leven riep? Het een was een nood wendig gevolg van het ander. Beide moeten elkaar aanvullen, wil men werkelijk succes bereiken ten dienste van het individu, waarvoor de over heid zich toch ten deze zoveel moge lijk verantwoordelijk gesteld heeft. En bemiddeling èn voorlichting vor men voor elkaar belangrijk documen tair gegeven. De praktijk wijst uit, dat hun samengaan gunstige resultaten ople veren kan. A. J. A. C. V. DELFT JJIJ 's-GRAVENZANDE is voor de vijfde maal sinds de bevrijding 'n mijn ontploft. Geen persoonlijke on gelukken, doch wel ernstige schade aan omliggende woonhuizen en kas sen. De officiële „werkplaats" van de Mijnopruimingsdienst ligt, naar ons lijkt, onverantwoordelijk dicht bij de bebouwde gedeelten.

de Stem | 1948 | | pagina 1