De Russen willen weg uit Duitsland Bijtende mieren, vergiftige slangen 1n> :i- J Enorme brand in N.O. polder Een taxi-chauffeur uit Breda werd opgelicht Het dodelijk ongeval te Goes K.V.P. Lijst 1 Beroeps keuze PS Maar hebben een Duits leger achter de hand IN T KORT Maak niet teveel foto's .VIERDE JAARGANG No, 1100 D I N S D A G 15 JUNI 1948 Kinderkamer en hoge diplomatie EXAMEN Kans op onweer Omweg van drie uren Deviezen voor kleine zakenreizen DistributienieuWs Cacao in Juli Scheerzeepbon verloopt deze week Zes montage-woningen in de as Waardeloos 50 Markbiljet inplaats van vijf en twintig gulden Aanbevelingen van Londen door Benelux goedgekeurd Nieuwe politie-legitimatie Rechtbank Middelburg I)e gevaren van het oerwoud Eén pater Voor een gebied als Nederland met een kano als verkeersmiddel He Definitieve nummering i houdt last. Los- uit ge- waarin In beves- Inoef het lOG vvor- A R N S eerenbaai kt re liteit i LAAT HAAK LArtC, M ZAAM ZAKKEN L V OF,8!JLUNOK, I JUL LOT WORPr j ZELF OPCjEHAtiCiEh Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6' cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. r\AT DE BRITTEN vorige week de zender in Berlijn terugeisten heeft, zo als nu blijkt, een veel grotere en een veel gewichtiger achtergrond gehad dan we toen konden vermoeden: de zender wordt gebruikt voor een groot scheeps opgezette Russische propaganda om de Duitsers er toe te bewegen de terugtrekking van alle bezettingstroepen te eisen uit geheel Duitsland. Dit kunnen volgens A.P. de Russen maar al te gemakkelijk doen, omdat onder leiding van generaal von Paulussen een Duits leger in de Russische zone ge reed staat om het heft in handen te nemen. Dat is dan de weg, die aan de Duitse communisten wordt gewezen om de macht over te nemen in een on beschermd lan' Edelmoedigheid als propaganda ipigenlijk kunnen we tevoren al weten dat een zo vergaande Russische ..edelmoedigheid" geen zuivere kof fie is. Dit is des te duidelijker, als we zien. dat aan de andere kant de verhouding tussen de Sovjets en de Westerse mogendheden met opzet door de Russen zo slecht mogelijk wordt gehouden en wel op een wij ze. die eerder doet denken aan de kleine plagerijen in een kinderka mer dan aan zetten op een groot politiek schaakbord. Zo wordt met ingang van vandaag de brug over de Elbe bij Maagdenburg voor alle verkeer gesloten ..wegens noodzakelijke reparatie, die lang zal duren". Het verkeer wordt nu ver zorgd met een veerpont, die zo uit gebreid is, dat valt te voorzien, dat het verkeer volledig gestremd zal wor den binnen afzienbare tijd. Daarbij komt dan nog de prettige bijzonder heid. dat alle andere wegen voor het geallieerd verkeer in deze sector ge blokkeerd zijn. BEZETTINGSSTATUUT. TyAAR DOEN de Westerse bezetters natuurlijk wel van alles en nog wat tegenin, maar de Rus is ver nuftig in het bedenken van „ongerie- felijkheden". De maatregelen van de Amerikanen zijn van grootser allure. Zo is bekend geworden, dat zij aan de leiders van Duitsland dezer dagen een Bezettings-statuut voor West- Duitsland zullen voorleggen. Daarin zal. mede namens de Engelsen en de Fransen, voor het eerste de wette- TN TILBURG wordt momenteel examen afgenomen aan het St. Theresia-lyceum. Van de zestien candidaten zijn er tot dusver tien gezakt, terwijl vijf verlengde exa mens hebben. Dit is een opval lend slecht resultaat, dat naar ons wil voorkomen gedeeltelijk nog te wijten is aan de oorlog. De gecom imiteerden, die van de ouders de schuld krijgen (zij zouden abnor maal hoge eisen stellen, wat ze pertinent ontkennen) geven als hun mening te kennen, dat de moderne levensopvatting gedeel telijk aan deze slechte uitslagen schuld gaat. Er is een onrustba rende oppervlakkigheid onder de candidaten vast te stellen en een afwezigheid van iedere weten schappelijke interesse. Hoe dit ook zij: het is .onder werp, belangrijk genoeg om erover na te denken. En de ouders moe ten iets doen! f)R. M. SCHöNFELD, bekend Neder lands taalkundige, zal aan de Uni versiteit van Leuven het ere-doctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte ontvan gen op 28 November 1948. ÏZXEMENT GOTTWALD werd by acclamatie tot president van Tsje- cho-Slowakije „gekozen". CTAKINGEN dreigen in de Belgi sche metaalnijverheid en bij de Amerikaanse zeelieden. In beide ge vallen zijn onderhandelingen gaande. TEISTEREN ZIJN te Charleroi zeven Belgische leden van de Gestapo terechtgesteld. Zij waren gezamenlijk verantwoordelijk voor de wegvoering van 500 Belgen, van wie er 200 niet meer terugkeerden. Vele inwoners van Charleroi woonden de executies bij. COEKARNO heeft een boek geschre- ven „Sarinah" groot 613 bladzij den en handelend over de plichten van de vrouw in de strijd van de Re publiek. En dat zijn niet weinig plich ten, zou je zo zeggen. COLORADO-KEVER vreet zich momenteel door de afsluitdijk h*en. Tussen de basaltblokken zijn ze HjoeUijk te bereiken. De oogst van de wieringermeer is in gevaar. jyederland heeft weer 'n toewijzing uit de Marshall-gelden gekregen Van 4.183.905 dollars. J)E WILDE ZWIJNEN uit het Reichs wald opereren nu in het Noor delijke puntje van Limburg. Ze laten jjch de veldgewassen best smaken. Maar schadelijk is het. JN FRANKRIJK woedde Zondag avond in verschillende delen zwaar noodweer. Veel schade aan de oogst. Vier personen werden door de blik sem gedood. pRlNS BERNHARD zal de Lucht- strydkrachtententoonstelling Za terdag 19 Juni om 12 uur op Ypenburg openen. JN TURIJN is een algemene staking uitgebroken, ook onder het over heidspersoneel. Weersverwachting, geldig tot vanavond. Overwegend droog en afgezien van enkele overdryvende wolken banken, vrij zonnig weer, voorna melijk in het Zuiden en Oosten van het land een kleine kans op verspreide onweersbuien. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag zon onder 21.01 uur. Maan onder 1.34 uur. Morgen zon op 4.19 uur. Maan op 15.24 uur. lijke status van het Wesu.*i zijn om schreven. Gelijk men weet, werden de Duitsers tot dan toe geregeerd op basis van onvoorwaardelijke over gave. Men meent te weten, dat in dit sta tuut ook nauwkeurig de rechten en de plichten van de burgers ten aan zien van hun toekomstige Regering staan opgetekend. Uitteraard zullen de bezettende autoriteiten wel een „achterdeur" openhouden voor even tuele ernstige schendingen, maar het principe is vastgelegd en dat is bui tengewoon belangrijk. Zo kan men, kort samengevat, zeg gen, dat de „koude oorlog" in en rond Berlijn zich beweegt op twee ge heel verschillende hoogten: de kin derkamer en de hoge diplomatie. Maar niet vergeten dient te worden, dat ook vanuit die kinderkamer verbluf fende staaltjes van hoge diplomatie worden ten beste gegeven. En dan wordt het pas gevaarlijk denk maar eens een ogenblik aan de „stre ken" van uw eigen kinderen JAE VACANTIETIJD is aangebroken en vele amateur-fotografen willen uitteraard hun camera weer gebrui ken. De vraag naar rolfilms is dan ook groot, doch in vele gevallen moet de fotohandelaar zijn klanten nog te leurstellen, omdat hij niet voldoende rolfilms in voorraad heeft. Het is be grijpelijk, aldus het Min. van Econo mische Zaken, dat in kringen der ama teur-fotografen en de handel de traag wordt gesteld, of de voorziening met rolfilms niet verruimd kan worden. Vóór de oorlog voerde ons land ge middeld per jaar voor f 2.000.000 aan filmmateriaal in waaronder een be drag van f 700.000 was begrepen voor rol-, platen- en vlakke films. De behoefte in 1948 bedraagt f 12.000.000. Wanneer het gaat om de volksgezondheid tb.v. TBC-bestrij- ding), industriële behoeften en de vak fotografie, dan zijn deze verhoogde uitgaven ten volle verantwoord. Van dit bedrag van f 12 millioen is f 600.000 beschikbaar voor rolfilms. Aannemende, dat gemiddeld de prij zen van filmmateriaal verdubbeld zijn, staat dus de voorziening met rol films globaal op 45 pet. van het voor oorlogse niveau. Voorlopig zal men moeten voort gaan zuinig te zijn bij het gebruik van rolfilms en het meer in qualiteit dan in de quantiteit der foto's moeten zoeken. TK KAN ME NIET indenken, dat Amerika ten oorlog zal trekken, omdat men een omweg van drie uren moet maken voor een brug", zei de Amerikaanse bevelhebber, Lucius Clay, in een persconferentie. In dezelfde con ferentie deelde hij mee, dat het huidige bizonale bestuur als voor lopige Regering zal optreden, tot dat West-Duitsland zich een nieu we Regering zal hebben gekozen. Over de geldhervorming zeide hij: „Deze gaat door, ongeacht de uit slag van de besprekingen over de fusie van de drie zones". ..Algemene vergunningen" ttET VERKRIJGEN van deviezen voor korte zakenreizen naar Bel gië, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Enge land, Denemarken, Noorwegen, Zwe den en-of Finland zal binnenkort aan zienlijk worden vereenvoudigd. Aan de daarvoor in aanmerking ko mende ondernemingen zullen algeme ne vergunningen worden verleend tot het verkrijgen van reisdeviezen ten behoeve van leden van haar per soneel bij de deviezenbanken en wel voor zakenreizen van ten hoog ste 3 dagen naar België en van ten hoogste 5 dagen naar de overige ge noemde landen. Deze vei'gunningen zullen worden verleend aan ondernemingen, welke kunnen aantonen, dat de in de perio de 19451948 ondernomen reizen eco nomisch waren verantwoord. Ondernemingen, welke menen in aanmerking te komen voor deze re geling, dienen zich te wenden tot een Deviezenbank. In de bonnenlijst van 2 Juli zal voor de leeftijdsgroepen A, B. en C een bon worden aangewezen voor 50 gram cacao. Voor de D en E-groepen wordt een rantsoen van honderd gr. verstrekt. De bonnen „tabak A reserve" van de iabakskaart. welke zijn aangewe zen voor het kopen van een rant soen scheerzeep enz. zijn tot 19 Juni a.s. geldig. TTE DIRECTIE van de Noord-Oost- polder werken te Zwolle deelt ons mede, dat er gisterenmiddag een hevige brand uitbrak in de grote kap schuur te Ens in de N.O. Polder. In deze kapschuur is hout opgeslagen be stemd voor de bouw van 12 z.g. Oos tenrijkse woningen voor de huisves ting in de N.O. Polder. Het verloren gaan van dit hout zal een ernstige handicap van de Noord- Oost-Polder directie betekenen. Het gebouw met het droge hout was spoe dig een laaiende vuurzee. Deze kap schuur is de helft van de enorme kap schuur, die indertijd in de Wieringer meer stond en die de grootste van Europa was. De andere helft staat thans ook in de N.O. Polder, nl. bij Ramspol. Nader werd gemeld, dat zes der opgeslagen woningen een prooi dei- vlammen zijn geworden. Dit betekent een tegenslag wat betreft de koloni satie van de Noordoost-polder, daal de fundamenten voor de woningen reeds gelegd waren. TTE REGERINGEN van Nederland, België en Luxemburg hebben haar goedkeuring gehecht aan de gemeen schappelijke aanbevelingen, welke 't resultaat vormen van de informele Londense besprekingen inzake Duits land tussen de vertegenwoordigers van Frankrijk, de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en de drie Benelux-landen en die in hoofdzaak zijn gepubliceerd in het communiqué van 7 Juni jl. VERKENNERS BEDEVAART NAAR MIDDELBURG De traditionele Verkennersbedevaart naar Onze Lieve Vrouw van de po'der te Middelburg, zal dit jaar worden geihouden op Zaterdag 14 tn Zondag 15 Aug. a.s. Tot 1 Juli kan ieder katholieke ver- kennersgroep of voortrekkersstam zich voor deelname opgeven. y ATERDAGNACHT werd een Bre- dase taxi-ondernemer opgebeld, met de vraag of hij nog een wa gen disponibel had. Op zijn „ja" werd hem verzocht voor te rijden aan een pand op de Haagdijk. Ter wijl de chauffeur al onderweg was, werd er nog tot driemaal toe gebeld met de vraag of de wagen onder hand voorkwam. Er was dus haast bij. Voor het bewuste pand op de Haag dijk stonden drie heren te wachten. Een van hen was stevig boven zijn theewater, hij bleef wijselijk in Bre da. De twee anderen moesten naar Rotterdam. Onder de rit bedacht de chauffeur zich en vroeg voorschot. „Vertrouw je ons niet?" werd er gevraagd. „Dat is het woord niet", was het antwoord „maar zaken zijn zaken" Geef me maar vast f 25. Dat kon tenslotte en de chauffeur stak het geld in zijn binnenzak zon der er eerst naar te kijken. Onderweg moest even gestopt wor den. De chauffeur maakte toen van de gelegenheid gebruik het geld eens nader te bekijken. Het bleek een bil jet van 50 Reichsmark te zijn. „Kunt U ons geen geld lenen?" "T^E heren beweerden echter bij hoog en bij laag, dat het geld waarde had, waarop de chauffeur doorreed naar Rotterdam. Hier wilden de he ren ergens lekker eten en omdat ze geen Nederlands geld bij zich hadden vroegen ze de chauffeur of hij hun het geld niet „even" lenen wilde. [Waarop deze vroeg of ze daar binnen in de wagen „crazy" waren. Hij toerde verder met zijn vrachtje, op zoek naar de Ambassadeur, een nachtclub waar tot 4 uur in de morgen gedanst kan worden. Maar zodra kreeg de chauffeur een agent in de gaten of hij stevende op hem af en vroeg raad. Het advies luid de: doorrijden naar de Ambassadeur en aldaar informeren of het voor schot geldswaarde heeft. Zodra was de Ambassadeur niet be reikt, of de heren sprongen uit de wagen. De chauffeur hen na. Hij con stateerde dat zijn vrachtje de Ambas sadeur niet inging maar langs de zij kant van het gebouw de benen nam. De vogels gevlogen. TJET kostte de taxi-man nog moeite een van de zes agenten, die in de buurt van Ambassadeur postten, te be wegen met hem mee te gaan om de „heren" te pakken te krijgen. Het luk te tenslotte, maar de vogels waren na tuurlijk gevlogen. Daarna is bij de recherche te Rot terdam aangifte gedaan van het geval en deze heeft snel en voortreffelijk gewerkt. 2 Surveillerende agenten vonden de bedriegers nl. zwaar slapend op het toilet van de Cadiclub te Rot- terdam. Bij fouillering kwamen nog 19 andere waardeloze 50 Markbiljet ten te voorschijn. Aan Nederlands geld konden ze een totaalbedrag van 64 cent opbrengen. De Rotterdamse recherche heeft de oplichters overgeleverd aan die van Breda, waar ze werden ingesloten. De ene helft van het vrachtje is inmiddels betaald en we hopen voor de ondernemer, dat ook de andere helft niet lang op zich zal laten wachten. J>IJ GEMEENSCHAPPELIJKE be schikking van de Ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken is voor de Rijks- en Gemeentepolitie een nieuwe politie-legitimatie inge voerd. De Rijks- en Gemeentepolitie ambtenaren zullen zich in het vervolg slechts met dit bewijs kunnen legiti meren. Alle vroegere uitgegeven le gitimaties en penningen zijn hierdoor komen te vervallen. Op 5 Juni was het 75 jaar geleden, dat het eerste transportschip met Brits- Indiërs, de „Lala Rookh" in Paramaribo aankwam. Dit feit werd feestelyk herdacht. Een krans werd gelegd bij het standbeeld van H. M. de Koningin en in het vroegere immigranten-depot vond een herdenking plaats, waarbij Gouverneur Brons het woord voerde. In de feestelyke optocht reed ook een model van de „Lala Rookh" mee. |"\E 18-jarige monteur J. B uit Krui- ningen kreeg op 23 Januari 1948 opdracht om een bestelauto uit ae garage van Adriaanse te Goes, alwaar hij werkzaam was, van de hefbrug re rijden. Achteruit rijdende kwam B, met zijn wagen op het zogenaamde Groene Weidje, doch deed dit, of schoon voldoende uitzicht op het te be rijden weggedeele was, op zo'n roeke loze en onvoorzichige wijze, zonder zich te hebben overtuigd van de situtaie of maatregelen te hebben genomen ter voorkoming van ongevallen, dat hij op een gegeven moment zekere C. de Hond aam-eed, die zich in de nabijheid be vond van een stilstaande vrachtauto van de A.T.O. Deze persoon raakte be kneld tussen de bestelauto en vracht auto en geraakte tengevolge daarvan zeer ernstig verwond.: tijdens het transport overleed de H. reeds. Ver dachte, die thans terecht stond, heeft veel spijt van het gebeurde, doch ver klaarde noch de vrachtauto, noch de H. tijdens het achteruitrijden te heb ben gezien. Ter zitting geeft B. de tenlaste gelegde feiten toe. Het ging heel langzaam zei verdachte. De Officier zei, dat B. zeer onvoor zichtig heeft gehandeld: overigens staat hij gunstig bekend. Eis 3 weken gevangenisstraf voorwaardelijk met 'n proeftijd van 2 jaar en f 60.subs. 20 dagen hechtenis. Mr. C. M. Kegge, raadsman van ver dachte, vond, dat de Officier wel heel gemakkelijk tot bewijs-constructie komt Van een hoogst roekeloze en onvoor zichtige wijze van rijden is niets geble ken. Verdachte kon niet verwachten dat de Hond daar stond. Het was een eerste plicht van de overledene ge weest om zelf uit te kijken. Deze moet de auo hebben horen aankomen, maar hij bleef doodkalm repareren. Het is dus een onvoorzichtigheid van de H. en niet van verdachte. De aanrijding is louter te wijten geweest aan de on achtzaamheid van de Hond. De H. was ter plaatse heel goed bekend, was daar tientallen malen geweest. Hier was geen enkel voorzienbaar gevolg voor de verdachte. De schuldelementen zijn in de dagvaarding niet behoorlijk ge steld, nog minder bewezen. Volgens pleiter zal vrijspraak moeten volgen. Re- en dupliek volgde. Officier persis teerde en verdediger ook. Postwissels vervalst. de wissels had aangeboden, hetgeen zij zich ook herinnerden. Op 9 Maart 1948 werd de 19-jange kantoorbediende M. v. d. V. uit Mid delburg thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg aangehou den en een verhoor afgenomen, waarbij bleek, dat men inderdaad te doen had met de persoon, die de wissels had aan geboden. v. d. V. bekende dan ook spoedig de wissels aangeboden en ver valst te hebben. Verdachte verklaarde bij zijn verhoor aan de Rechter-Com- missaris wei te weten, dat er controle bestond bij de uitbetaling van post wissels. maar niet op welke wijze dit gebeurde. Het geld had hij inmiddels opgemaakt door bioscopen te bezoeken en sigaretten in het zwart te kopen. Ter zitting bleef verdachte bij zijn afgelegde verklaringen. Het laatste werkte hij bij de firma Domisse te Vlissingen tegen een loon van 20 gul den per week. waarvan hij f 4.50 zak geld kreeg. De Officier van Justitie, Mr. Schen- kenberg van Mierop, zei in zijn requi sitoir, dat het een ernstig feit was. Er is zeer geraffineerd gehandeld. Vera, is plotseling zo uit de band gespion- gen. Hij eiste een gevangenisstraf van 9 mnd., waarvan 5 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar en 4 mnd. on- voorw. met aftrek voorarrest en onder toezicht van de Reclassering. Mr. W. H. Vermaas, raadsman van verdachte, vond dat we hier inderdaad te doen hebben met een ernstig feit, hetwelk echter niet in dienstbetrekking is gepleegd. Verdachte heeft een blanco strafregister. Pleiter sloot zich verder aan bij een Reclasseringsrapport. en vroeg zo mogelijk de onvoorwaardelijke straf tot de preventie te beperken Qp 22 September en 3 November 1947 werden er te Middelburg op het Postkantoor twee postwissels uitbetaald respectievelijk tot een bedrag van f 123.65 en f 213.57. Na controle op het hoofdkantoor der P.T.T. te 's-Graven- hage kwam men echter tot de ontdek king dat deze uitbetaalde postwissels vervalst waren en oorspronkelijk post wissels waren geweest ten bedrage van 1.15 en 1.50. De wissel ad f 123.65 was niet voor zien van een nummer van de legger en was ook niet ingeschreven in het re gister. De ambtenaren, die de wissels hadden uitbetaald werden verhoord, en weldra kwam uit, dat een zekere V. DATER SOONTIëNS uit Tefe (Amasonas, Brazilië), een goede bekende van onze lezers, vertelt weer veel wetenswaardigs in onder staande brief. IJ et is met stijve armen dat ik dit briefje schrijf. Ik kom juist terug van mijn missiekerkje en heb er dus enige uren roeien opzitten. Ditmaal niet in de gloeiende zon, maar in de regen. Ik weet niet wat het verve lendste is, maar geen van beide is erg prettig. Natuurlijk was mijn kerkje bijna leeg, maar neemt het de lui maar eens kwalijk. Een parapluie heb ben ze niet en aks hun enige paar kleren op een regendag nat worden, zitten ze een hele dag met kou te kijken. Ze kunnen toch niet in Adams- pak naar de kerk komen. Wij zijn nog steeds aan de produc tieslag. Eerst leven en dan werken, maar om te leven komt er heel wat kijken We hebben al een tol moeten betalen door het slechte eten. Ver schillende onzer zijn flink ziek geweest en anderen hebben hard rust en eten nodig. Och, iedere morgen een par tijtje mais op je nuchtere maag is ook niet erg appetijtelijk. We hebben nu een kistje met salade. Dat kistje staat heel zorgvuldig op een busje en dat busje in een bak met water. Zo komen de mieren er niet aan. maar wij heb ben ook niet veel. Een ander kistje staat er met bonen en weer een ander met bloemen. Het zijn allemaal moei lijkheden van het land. Je zaait en plant dat je rug er pijn van doet en de mieren eten alles op. 's Nachts kruipen ze bij je in Je hangmat en bijten je aan alle kanten. Er zijn mieren die een vinger lang zijn en bijten als een slang zodat je minstens 24 uur schreeuwend van de pijn en met hoge koorts te bed moet blijven. We merken dat we hier 2000 (geen 200) k.m. ver in het binnenland zitten. We moeten vechten tegen ver giftige spinnen en tegen slangen, ver giftigde planten en gras. Geen kunst aan, om zoals de india- Pater Soontiëns op z'n Zondags bij de gevel van het Seminarie. nen hier doen vergiftigde pijlpunten te maken. Enige weken geleden wilde ik iets uit mijn aktetas nemen en had een slang in mijn hand en gister komt er een kanjer van een vergiftigde spin mijn mosquitonet binnengewandeld. Niemand hier gaat dan ook op sta^ of neemt een mes mee van minstens 70 c.m. lengte. DE RIVIER OP. et eigenlijke missioneren blijft -en heel moeilijk werk. In Octobei ga ik voor vier maanden de rivier op, om de mensen op te zoeken. Vier maan den in een kano en vier maanden roeien. Als eten vis, met iets wat op ons ochtendvoer lijkt. Het ergste is dat je met zo weinig resultaat werkt. Hoogstens kun je twee dagen lang op een plaats blijven, maar in twee dagen heb je geen men sen bekeerd. Het is het enigste bezoek wat je per jaar of per twee jaar kunt brengen. We kunnen niet anders. Eén pater heeft een gebied groter dan ons Neder land met als verkeersmiddel een kano. Laten we hopen dat het later beter gaat en dat er ooit een motorbootje komt. Niet lang geleden hebben we hier een filmpje gedraaid. De mensen heb ben natuurlijk zoiets nog nooit gezien. Ze hebben ook nog nooit een auto gezien. Laat me nu op aat rximpje een auto aan komen rijden. Je weet zo wel: recht op het publiek aan. Er ontstond een paniek, geschreeuw en gehuil en een vluchten voor dat mon ster. Ik heb me tranen gelachen. Zo'n film draaien is een heel werk, want alles moet met de hand gezwengeld worden, maar het bestuderen van de toeschouwers is kostelijk. Het gaaf allemaal boven hun pet. EEN STUDENT. £)ezer dagen komt er een student van het seminarie bij me met een moeilijkheid. Hij studeerde nu al een heel jaar en kon al lezen en schrijven. Kende enige woordjes Engels en Latijn „Maar pater, waar spreken ze nu die taal van één en één is twee en a a 2a? Ik wist het ook niet. U ziet, het begrijpen van de menta> liteit is moeilijk. We zijn er wat te ge leerd voor. en ik geloof dat het eerste noodrakeliike om met succes te missio neren is: je kunnen indenken in de ge dachten en voorstellingen van het volk. QISTERENMIDDAG te 12 uur heeft het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Staten- Generaal de in art. 50 der Kieswet bedoelde openbare zitting gehouden, voor de nummering van de ingedien de lijsten van candidaten voor leden der Tweede Kamer. Er waren zeven verklaringen inge leverd, waarbij een groep van lijsten voor een voorkeurnummer werd aan bevolen. Dienovereenkomstig zijn voor de betrokken partijen de volgende nummers aangewezen: 1. Katholieke Staatsparty. 2 Partij van de Arbeid, 3 Anti-revo- lutionnaire Partij. 4 Communistische Partij Nederland. 5 Christelijk Histo rische Unie, 6 Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, 7 Staatkundig Gereformeerde Partij. Bij loting werden vervolgens vast gesteld de nummers van de overige candidatenlijsten, daarbij verkregen: 8 oude S.D.A.P. Vooruitstrevende Par tij voor wereldregering, 9 Onafhan kelijk Nationale Groep (Feuilletau de Bruyn 10 Lijst-Weiter, 11 Midden standspartij en 12 Revolutionnair Com munistische Partij. VRIJ VERKEER TUSSEN BELGIE EN Z VL. Tot half September zal het grens verkeer voor Belgen, die zieh naar Zeeuwsch-Vlaanderen begeven, op nieuw vrij zyn via de grensposten Schapenbrugge en St. Anna ter Mui den. Wel zal de identiteitskaart getoond moeten worden. De Belgen zuilen even wel niet het Nederlandse grondge bied a. d. overzijde van de Schelde mo gen betreden, indien zij niet in het bezit van een geldige pas zijn. voor psychotechnisch onderzoek is nodig. In dit blad werd in de rubriek: „Van de hajt op de tak" meegedeeld, hoe het orgaan van de K.V.P. „Op mars" vertelde, dat minister Drees voorstander van staatsmonopolie zou zijn. Op een verzoek om subsidie voor 'n Katholiek beroepskeuzebu- reu zou geantwoord zijn, dat dit bu reau binnen afzienbare tijd wel zou moeten verdwijnen. Welnu, daar te genover kan dan ook bericht wor den, dat „door de Katholieke Arbei dersbeweging te Zwolle een paedago- gisch adviesbureau opgericht is, dat zich voorstelt inzake beroepskeuze met het Arbeidsbureau zo nauw mo gelijk samen te werken". Als zoiets te Zwolle mogelijk blijkt, kan het zeer zeker te Breda en el ders. Hoe? Dat zal een vervolgartikel aanduiden. A. J. C. VAN DELFT ..Discussies bewegen zich vond- de vraag tot hoever het ambtelijke in stanties toegestaan kan worden ..ad viezen" te verstrekken. Arbeid is im mers niet alleen een sociaal-econo misch onderwerp, het is er ook een van ethische aard waarbij iemands levens overtuiging een rol speelt." (Uit een hoofdartikel in „De Stem" van 15 Mei 1948). glijkens de hierboven gegeven aan haling is door de Redactie van dit blad 'n belangrijk onderwerp aangesneden en onder de aandacht van het grote publiek gebracht, dat zich vaak nog te weinig op deze ma terie bezonnen heeft. Waar mijn naam terloops genoemd werd, wil ik gaarne de geboden ge legenheid benutten en mijn oordeel in een paar summier gehouden ar tikelen weergeven. Misschien lokken die weer anderen tot 'n wederwoord, zodat „les cheques der opinions" de waarheid benadere ten algemenen nutte. De maatschappij heeft behoefte aan mensen, die voldoening vinden in de volvoering der dagelijkse taak. Dit zou het dichtst benaderd kun nen worden, zo ieder het werk vond, dat het best past voor zijn physieke kracht en psychische gesteldheid. In die richting dient dus gepoogd te worden. Het verdient waardering, als goed geleide, volledig georiën teerde en door deskundigen geleide voorlichtingsinstanties de helpende hand bieden. Het kan op lettres de surrannation (vernieuwingsbrieven) gaan lijken, als we meedelen, dat de ondcrwer- pelijke materie geen voorspoedig geesteskind gebleken is. Reeds op 3 Mei 1912 beantwoordde Prof. Is. P. de Vooys te Rotterdam in een gehouden voordracht voor de Ver. van Gemeente- en Volksbelan gen en de Ver. van Leden en Secre tarissen van Kamers van Arbeid over: ..De beroepskeuze voor het ar beiderskind" de vraag, „of tegen woordig het kiezen van een beroep voor het arbeiderskind niet allerge brekkigst geschiedt" zeer pertinent bevestigend. Zijn we heden, anno 1948. reeds veel verder in de goede richting? Er is veel over gepraat, gedoceerd, gedelibereerd, gerapporteerd en zelfs gecongresseerd. doch in concreto mag het bekende rijmpje van glas en plas nog herhaald worden. Er zijn wel plaatsen, waar de ge boden gelegenheid om een (of meer) Bureaux tot voorlichting bij Beroeps keuze te consulteren benut wordt, doch landelijk gezien is de toeloop nog beslist onbevredigend. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek gaf sinds jaren cijfermateriaal. Daaruit blijkt, dat in 1937 er 33 bureaux in ons land werkzaam waren, waarvan 9 gemeentelijke instellingen, 3 pro testants-christelijke, 8 R.K.. 13 neu trale, terwijl er in 1940 39 waren, on derscheidenlijk 10 gemeentelijke, 5 prot. chr., 10 R.K., 14 neutrale. In '41 was het aantal teruggezakt tot 35 en in de oorlogsjaren kwam geen be trouwbaar cijfermateriaal meer uit de bus. Een totaal aantal adviseurs van 147 in 1940 geeft direct het onvol doende der bezetting aan, doch te vens hoe weinig gebruik ervan ge maakt werd. Voor het gehele jaar was in 1937 het aantal adviesvragen- den 6239 mannelijke en 2232 vrouwe lijke personen, terwijl voor 1940 de ze cijfers respectievelijk 6175 en 2595 bedroegen. Tn vergelijking tot de jeugdaantallen in ons land is dit inderdaad ge ring. De redenen hiervan zijn velerlei Wanneer we nagaan uit welk onder wijs zij voortkomen, dan zien we de jeugd het arbeidsveld betreden na gewoon lager onderwijs, uitgebreid lager onderwijs, voorber. hoger en middelb. onderwijs, nijverheidsonder wijs en overig onderwijs, of men gaat het beroepsleven in na tal van omzwervingen. Is de keuze in overleg met de hier aangeduide opleidtngs- instituuts concreet bepaald, dan heeft het als regel geen zin daarover nog een beroepsadviseur te raadplegen. Doch hoevelen zijn er, die eerst na tal van desillusies tol de conclusie komen, dat zij onberaden en fout de beslissende stap gezet hebben? En voor deze categorie wil juist hel be roepskeuze-bureau vóóraf de rich ting trachten te bepalen, waarbij men de meeste kans van slagen heeft. Ik zeg „trachten", omdat de men selijke psyche zich nu eenmaal niet in een beoaald hokje laat dringen en tal van factoren meespreken op 's- mensen levensgang, waar ook de meest deskundige, toegewijde en be kwame adviseur met de mond vol tanden tegenover blijft staan. Dit neemt echter niet weg, dat de prac- tijk bewezen heeft, hoe vele misluk kingen voorkomen konden worden, en door wetenschappelijk verantwoorde methoden voor 90 procent der pu pillen die een adviesbureau bezoch ten en het gegeven advies opvolgden, gebleken is, dat men juist gehandeld had. Een gebrekkige beroepskeuze voert een te veel aan leerlingen en arbeiders in het ene vak naast een tekort in het andere. Als ik hier met opzet het woord „vak" gebruik, is dit om aan te tonen, dat men bij de voorlichting niet steeds en uitslui tend dient uit te gaan van de ethi sche kant, die ontegenzeggelijk in zeer belangrijke mate bij dekeus van een beroep of ambt voorzit, doch zich ook wel degelijk naast het ide- ëele op het practische dient te bera den. Vandaar dat wij bij het Gewes telijke Arbeidsbureau ook een in stantie in het leven geroepen zien, die de voorlichting bij beroepskeuze op verantwoorde wijze wil die nen. Te zijnertijd is er wellicht ge legenheid eens aan te geven, hoe dit geschiedt; welke middelen haar ten dienste staan; op welke wijze zij re kening houdt met de ideëele naast de practische vragen, die dit vraagstuk in tal van aspecten stelt. TUTe weten, dat er zijn, die hier de taak niet bij de Overheid, doch in particuliere handen willen laten. Men kan het ene doen, zonder het andere te laten. Doch men moet iéts doen. omdat het een volks- en dus een landsbelang is: met praten alleen is de maatschappij niet gebaat. Bui tengewoon goed kan juist op dit ter rein door trouwhartige samenwer king iets nuttigs bereikt worden. Ook nauwe samenwerking met organen (Vervolg kolom 6 onderaan.)

de Stem | 1948 | | pagina 1