Klem percentage renners naaide het einde Zwaluwen verloren in Bratislava Wereld-records geëvenaard B.V.V. 28 jaar eerste klasser BLOEMKOOLWEEK Zó vielen de punten Stal) arcl DE STEM VAN MAANDAG 14 JUNI 1948 2 I De Wegkampioenschappen te Valkenburg Moordende hitte beinvloedde wedstrijd nadelig Heeft onverkwikkelijk geval bij amateurs nog een staartje? //De N, Vvbü doKtöor Op buitenlandse banen en wegen Weer prachtige presta ties van Blankers- Koen STAD EN LAND MARKTEN Kevers capituleerden MIEP LACHT: JANSEN TILANUS RADIO I (Vervolg van pag. 1) Aan de Noordzeestranden vingen ze de voorbije week de coloradoke vers met liters, welnu de twintigdui zend rondom het parcours in Val kenburg vulden deze Zondag hecto liters met hun zweet, dat ze produ ceerden met kijken alléén! Ook uw verslaggever behoorde tot dit voor Nederland zonderling aandoend le gioen. Natuurlijk hebben wij die ruim driehonderd renners, met moed en wilskracht bezield, beklaagd toen ze de zware weg van kleverig asfalt en steenslag die de tere banden vaak in no time ineen deden zijgen, op zagen gaan en soms wee'r o, zo snel weer terugkomen, terneergesla gen of gebrokens soms natuur lijk hadden we met ze te doen, maar toen wij een paar uur onze body aan de Sahara-temperatuur hadden moe ten blootstellen, waren onze hemden minstens zo doorweekt van de trans piratie als die der vechtenden tegen de Cauberg en het zware wegdek. Wie tevoren misschien niet wist wat trans pireren betekende, kon er nu over meepraten. En was er nu nog maar wind ge weest. Edoch, slechts de kruinen van de heel hoge populieren die men hier zo veelvuldig aantreft, vermochten 't zuchtje op te vangen. Wij, in de trechter van de Cauberg, moesten 't zónder doen. Het was met recht een hcuds-karwei! Op een koele plaats gezeten, na veel zoeken gevonden, schoot me plotseling dat wegkampioenschap te Hoogerheide in 1935 weer te binnen, waaruit Marinus Valentijn als over winnaar te voorschijn kwam. En ik dacht, kijk, dat is vandaag zo'n zelf de geval, hetgeen betekende, dat ook nu maar zéér weinigen het einddoel zouden bereiken. Zeker niet meer, omdat de opgave hier nog zoveel meer energie, persoonlijke moed, door zettingsvermogen en geestelijke krach ten vereiste, dan daarginds op dat vlakke parcours. Ik zag veel jon gens, en niet alleen onder de ama teurs, drinken, als maar drinken. Dat. moest tot catastrofale gevolgen leiden. Veel drinken verslapt en veroorzaakt ongelooflijk snel uitput ting. Alleen degenen, die zich daar in zouden beperken, konden het mis schien nog halen, groot is hun per centage niet geweest. In totaal heb ben immers slechts een twintigtal het einde gehaald! (Tachtig beroepsrenners telden we onder de vertrekkers bij deze ca tegorie. Laat ik over hen eerst nog wat vertellen, opdat ge een meer vol ledig beeld zoudt kunnen vormen van het verloop van deze wedstrijd, die aanvankelijk weinig bijzonderhe den opleverde, of het moest zijn de vele uitvallers, wegens pech, val partijen dan wel eclipseren zonder meerTot hen behoorden o.m. Bernard Franken, die in de negende ronde, na een goede race, wegens 'n valpartij op moest geven; van Gelde ren. Kees loosen, Gerrit van Beek, de Korver (ook hij weer) en nog zo vele andere, zoals Arie Vooren en Piet van Nek. (Tot de niet opge- komenen behoorden o.a.: Pellenaars, Stuyts, Kees Valentijn, Rijnders, Bob Vrancken, van Gerven, Hulshoff, Koks en de Haas). Snellen, een jonge Limburgse prof, die het goed gedaan heeft opende 't offensief. Bij de eerste doorkomst had hij 500 meter voorsprong op Lie- j bregts en nog iets meer op het grote peloton, dat reeds direct in veel stukken en brokken uiteen bleek te liggen. Bij de tweede passage lag een groep je van vier op kop, met 15 sec. voor sprong op het gehele veld; het werd gevormd door Vooren, Pauwels, Ra- vestein (den Haag) en ook Snellen; vlak daarachter lagen Motkê en de Ruiter. Op de Cauberg, na drie ron den noteerden we deze doorkomst: Vooren, Snellen, Ravestein, Motké, de Ruiter, Sjef Jansen, Liebrechs en Sij- en. De gemiddelde snelheid bedroeg 39 km (over 3 ronden gerekend). De volgende passage op de top van de Cauberg luidde aldus: Snellen, Vooren, Motké, Ravestein en dc Rui ter, daarachter volgden van Gelde ren, Lambrichs- en Verschuuren. In deze ronde was het aanlal op gaven reeds zeer groot. Opvallend was evenwel, dat de „keien" nog niet op het voorste plan verschenen wa ren. Die wisten maar TE goed, dat de grote klappen pas veel later zou den vallen! In de 5e ronde was de situatie aan de leiding nog geheel ongewijzigd. Steenbakkers voerde nu echter een groep aan waarvan de kop gevormd werd door Lalceman, Jansen, Schoen makers, de Hoog en van Beek; kop loper van een nog grotere groep, waarin al de kanshebbers, was Arie Vooren; de achterstand was echter niet bar groot. Intussen begon het tempo ietwat te verminderen (tot 37 km), maar grote dingen gebeurden desondanks nog met In de volgende ronde begon Schulte zich meer te roeren nl. toen de Korver plotseling naar voren schoot en zelfs de leiding overnam aan de kop Weldra bleek, dat we hier te doen hadden met de eerste grote krachtproef. In deze periode geeft v. Beek op en ook Motké. Naar voren gekomen zijn in deze ogenblikken ook Schweitzer en Lambnchs. Méér tekening komt er weer in de 10e ronde. Uit de leidende groep is al leen Wijdenes weggevallen, doch de daaropvolgende heeft o.m. in haar gelederen: Sijen, Motké, Lambrichs, Schulte, van der Zande, de Hoog, Sav.elsberg, Bakker en van Gelderen. Zij hebben ongeveer 1 minuut ach terstand op de leiders. Een nieuw beeld biedt de leidende groep in de 11e ronde, nog steeds op de Cauberg. In deze volgorde passeert deze: Schweitzer, de Ruiter, Snellen, Jansen, Vooren, Pauwels, de Korver enSchulte, die met een gewel dige „wip" van de tweede naar de eerste groep gesprongen is. Middel kamp, Sijen en anderen volgen op 15 seconden. Zo gaat het door, totdat de vijf die aan elkaar gewaagd zijn: Schulte, Middelkamp, Sijen, Jansen en Pauwels alle andere mededingers van zich hebben afgeschud. Lambrichs en van der Zande, die elkaar niet al te best verstaan, inbegrepen, de Zaan kanters niet uitgezonderd, zomede Henk de Hoog. De schifting blijkt de definitieve te zijn en tot aan de 19e ronde blijven deze vijf elkaar be loeren, met duidelijk merkbare Bra bantsLimburgse rivaliteit. Schulte zal daar zeker oog in heb ben gehad, maar afgezien van dit al les, zou deze Schulte toch niet door die vier rivalen neergeslagen zijn ge worden. yO is het verloop geweest. Uit de uitslag hieronder kan men zien, dat de renners uit onze gebieden het uitstekend hebben gedaan, hoewel we natuurlijk gaarne hun aantal liever groter hadden gezien. Dit was even wel onder de gegeven omstandighe den niet te verwachten. Uitteraard bevinden er zich onder hen die als lid van de Ned. ploeg voor de Ronde van Frankrijk zullen wor den aangewezen. Beweerd wordt, dat daaronder zijn: Pauwels, Bern. Fran ken, Frans v. d. Zande, Bakker, de Hoog en Sijen. Officieel is dit uitteraard niet, maar we zullen er wel niet ver naast zijn! De amateurs Met de amateurs is het, dat hebt ge al wel begrepen, een nogal onver kwikkelijke geschiedenis geweest. Be halve die kwestie met de winnaar, Plum, waren er nog tal van andere moeilijkheden. Aangenomen was, dat de amateurs, door ze drie minuten la ter te laten starten dan de profs, deze geen last zouden veroorzaken. Nu dat is ook niet gebeurd, maar een ding staat vast: er waren veel te veel deel nemers aan deze categorie! Geen enkele jury, hoe bekwaam ook was in staat de gewenste controle uit te oefenen, toen de profs en de ama teurs dooreen kwamen te liggen. Dit is ook de reden, dat die kwestie met Plum kon ontstaan. EEN GELUKKIGE SCHULTE, diens niet minder verheugde en trotse moeder en Gerrit's stamhouder, slechts voor een deel bewust van het grootse moment, luisteren met welgevallen naar de gelukwensen van N.W.U.'s voorzitter, Jhr. van den Bergh van Heemstede. Negen liefhebbers hebben de moor dende race beëindigd en het moet de Brabantse wielersportharten sneller hebben doen kloppen, toen zij hoor den dat Wim van Est uit St. Wille- brord als derde door de finish kwam, met de Zaandammer Duijf als tweede voor zich uit op enkele seconden. Als een uitstekend renner, van de aan vang af, heeft ook Geerts uit Tete- ringen zich doen kennen. Zeer jam mer is geweest, dat van Elshout, zo goed op dreefe die lelijke val deed, waardoor hij voor een poos uitgescha keld zal zijn. Een omstandig verhaal geven over al die tegenslagen waar mede dit opkomend geslacht van weg renners te kampen heeft gehad, laat de plaatsruimte niet meer toe. Een feit is echter, dat de opgave voor 90 procent hunner te zwaar is geweest. De vijftig (van de 236 ingeschrevenen) die verstek lieten gaan, hebben eigen lijk een verstandig besluit genomen en het is werkelijk te hopen, dat een volgende maal meerdere dan nu de den, dat voorbeeld zullen volgen. Ziet hier dan nog de uitslagen: Professionals 216.300 km. over 22 ronden: 1 Schulte (Den Bosch) 5 uur 31 min. 48 sec. 2 Sijen (Maastricht) op 3 min. 31 s. 3 Middelkamp (Kieldrecht) op 4 min. 25 sec. 4 Janssen (Elsloo) zelfde tijd. 5 Pauwels (Kieldrecht) zelfde tijd. 6 Savelsberg (Hoensbroek) op 8 min. 50 sec. 7 C. Bakker (Zaandam) op 10 min. 15 sec. 8 H. de Hoog (Amsterdam) zelfde tijd. 9 v. d. Zande, (Halsteren) zelfde t. Amateurs 157.300 km. over 16 ronden 1 Plum (Kerkrade) 4 uur 18 min. 47 sec. 2 Duijf (Zaandam) op 2 m. 29 sec. 3 Van Est (St. Willebrord) op 2 min. 47 sec. 4 Blankenaauw (Nijmegen) op 5 m. 5 Grift (Soest) op 9 mina 26 sec. 6 Geerts (Teteringen). 7 Van Eekelen (Rotterdam). 8 Elswijk (Zaandam). 9 Van de Neut (Amsterdam) alle zelfde tijd. ZUID-BEVELANDS ELFTAL SAMENGESTELD Het Zuid-Bevelands elftal dat Za terdag 19 Juni in Vlissingen tegen Walcheren speelt in de finale der ge houden districtwedstrijden afd. Zeeland is als volgt samengesteld: Doel; Bon- sema (Goes); achter van links naar recht: H. Wijs en J. v. d. Loo beiden Goes: Midden: J, Beuns, P. Wijs, bei den Goes en C. Peters, (Patrijzen); voor: W. Hopmans (Robur); J. Fou- draine (Robur); v. d. Sluis (Goes); Hoomick (Patrijzen) en Mos (Goes); Als reserves zijn aangewezen: Rouw, Piszny en Renard. allen van Goes; V. Hopmans (Robur) en Mooyzon (Pa trijzen). DE DEMI FINALE OM DE K.N.V.B.-BEKER Wagenlngen-Limburgla 4-2. Op het BVV-veld werd Zaterdag in de demi-finale om de K.N.V.B.-beker de wedstrijd WageningenLimburgia gespeeld. Het publiek was getuige van een fraaie en aantrekkelijke partij. Limburgia opende na 14 minuten de score door van der Borg. Dit maakte Wageningen paraat en in het mooiste gedeelte van de wedstrijd werd de stand tot 32 opgevoerd Na de rust deed de warmte zich ge voelen. Nochtans vielen er vlagen van goed spel te noteren. Jammer was, dat Limburgia het in hardheid ging zoeken toen het met normale middelen niet wilde lukken. Vooral de Limburgia back van Huizen deed domme dingen en veroorzaakte in de 25ste minuut een strafschop. En zo werd het 42. Toen van Huizen vlak daarop zich ten op zichte van scheidsrechter van Vugt een onbehoorlijke uitdrukking veroorloofde, zond deze arbiter de speler van het veld. Met 10 man streed Limburgia voort in de hoop een gelijk spel te kunnen afdwingen, maar Wageningen hield stand en plaatste zich daardoor in de finale. SNAPSHOT VAN DE KOPGROEP bij dc profs, op een vlak gedeelte van het parcours. Op kop Sijen, daarachter Frans Pauwcis en Sjef Jans sen. Zy eindigden resp. als tweede, vierde en vijfde in het wegkampioen schap. TN Bratislava is een wedstrijd ge speeld tussen een Tsjecho-Solvaaks elftal en een Zwaluwen-ploeg. De Tsje chische spelers waren eigenlijk alleen in de eerste helft goed op dreef, daar na zakte het niveau aan hun kant aan merkelijk, terwijl de Nederlanders zeker niet teleurstelden maar er na rust toch ook niet in slaagden de in de eerste helft ontstane 1—2 achterstand Het Zwaluwen-team was als volgt op te halen samengesteld: Doel: Landman; achter Everse en Albers; midden: Beenhakkers, Terlouw en Fanger; voor: van der Tuyn. Ben- ningshof, Roozen, Schaap en Mulders. De Nederlanders liepen zeer hard van stapel en wisten reeds in de eerste mi nuut de leiding te nemen, profiterend van een fout in de Tsjechische achter hoede. De back Kocourek maakte een grote blunder, waardoor de Nederland se linksbuiten in het vrije bezit van de bal kwam en met een keihard schot keeper Capek geen schijn van kans gaf. Het spel ging nu geruime: tijd vrijwel gelijk op met een lichte tech nische superioriteit aan de Tsjechische kant, die echter door onze landgenoten vrijwel te niet gedaan werd door snel ler tempo, grotere beweeglijkheid en meer fantasie in de opbouw der aan vallen. De gastheren bleven evenwel een tikje sterker en toen na fraai com bineren van de rechtervleugel de bal bij de middenvoor kwam, bedacht deze zich geen ogenblik: hij gaf met een zuiver geplaatste bal Landman het nakijken en bracht zo in de 26e minuut de partijen op gelijke voet en daarmee was het Tsjechische overwicht niet af gelopen. In de 38e minuut scoorde Smika het tweede Tsjechische doel punt. Na de rust verslapte het spel aan de Tsjechische kant. De Nederlanders spaarden krachten noch moeite bij hun pogingen om de achterstand in te lopen. Tal van aanvallen werden opgezet. De Tsjechen verdedigden zich met man en macht. En zo was de stand toen de scheidsrechter voor de laatste „Daar en is niks aan te doene, menschen! roept ie. Doktoor Steven en kan hier toch niet dag en nacht zitten; ie moet toch ook zijn ruste hebben. Wilt ge hem zelve ziek maken? Wat zou er toens van u ge worden. hè?" „Jamaar, jamaar, kermt het boertje, ik kom van zoo verre". „Waarom en hebt ge niet ge schreven en 'n dag besproken?" „Gister heb ik voor den eersten keer van doktoor Steven hooren spre ken." Venijnig kijkt Manten het boertje aan: „Wat? Gister voor den eer sten keer van doktoor Steven hooren spreken? Wie ter wereld kent doktoor Steven niet, de bloeme van ons land, de trots van ons volk?!" 'n Stuk heer met 'n zwarten frak aan en 'n bolhoedje op is rechtge staan om Manten's woorden te be amen: „Dat mag gezeid worden meheere Boone." „Newaar, meneere?" roept Manten. En zich weer tot het dik boertje wendend gaat ie verder: „Giste ren zaten er daar op dien eigensten stoel: twee Italjaanders, een Ameri kaan uit Amerika, en driedrie Laplanders. Eergisteren zat m'n kot halfvol Franschmans, Hollanders Ohineezen, Japaneezen en 'k wete zelve niet welk volk nog allemale. En toens hebt gij gisteren voor den eersten keer van doktoor Steven hoo ren spreken?" Verbolgen schettert Manten's stem nu. „Vanwaar komt ge? Uit Zoete- naie of uit Bomimerskonten? Hebt ge al van Brussel hooren spreken. Weet ge al. dat er automobiels en vliegmachienen bestaan? Hewel, die dat kent, kent ook dok toor Steven". Verpletst zit het arme boertje weer neer. „Dat is waar!" roepen de zieken rondom hem. „Doktoor Steven?!..." „Wie en zou hèm niet kennen?!" „Ge moet gij daarom niet kwaad zijn, meneere, zucht de arme vent ten slotte. Ge moet weten, ik woone diepe in de Polders en wel 'n uur van 't doip. Wat wilt ge, hè, in die kondities? 'n Beetje milder antwoordt Man ten nu: „Zeg dat toens, hè? De menschen zouden algauw twijfelen aan de reputatie van doktoor Steven". Het lijkt wel 'n storm van veront waardiging, die losbarst onder de zieken. „W'en doen! Wen doen!" roept men uit drie hoeken te gelijk. „We weten wel betere!" tiert 'n lange schorre vent. „Doktoor Steven? Alzoo en zijn er geen twee in 't land!" brult 'n struische kassa*erker. „Geen twee in de wereld!" tiert maal floot, nog altijd 21 in het voor deel van de gastheren. Wat de Nederlanders betreft, viel de hele ploeg op door haar beweeglijkheid en door het snelle tempo waarin de operaties werden uitgevoerd. Men speelde het W-"* -systeem naar Tsje chisch oordeel tot ni de perfectie. WIELRENNEN Senfftleben heeft het gepresteerd voor de derde maal het sprintkam pioenschap van Frankrijk te winnen. Tweede werd Iacoponelli en derde Gerardin. Het Belgische kampioenschap ach ter grote motoren is in de wacht ge sleept, door Meulemans. Hij legde de 100 km. af in 1 uur 44 min. en 21 sec. Tweede is Michaux geworden op 400 M. en derde Clautier op 540 M. In Zwitserland is de ronde van Zwit seriand begonnen. De eerste halve étappe is gewonnen door Kubler en de tweede halve étappe door Robic. De tweede étappe is door de Italiaan Breci in de wacht gesleept. Kubler leidt in het algemeen klassement. De Luxemburger Clemens bezet de twee de plaats. Op de Oerlikonbaan te Ziirich heeft Arie van Vliet zich de snel ste in de sprint getoond. Hij sloeg Scherens, Derksen. Gosselin, Platt- nerm Astolfi, Kaufmann en Ilagen- buch. De sprint-amateur Hijzelendoorn moest zich tevreden stellen met de derde plaats achter Schandorf (Den.) en Roth (Zw.). Intussen is ook in Spanje de ronde begonnen. De eerste étappe was voor Berrendero. De eerste aankomende buitenlander was de Belg Lesage die 10e werd. Pellenaars, van As en v. d. Eynde reden lang niet slecht in de 150 km. wedstrijd te Stabroeck. De Pel werd 7e. van As 10e en van den Eynde 14e. Rik van Steenbergen won de koers. 'n ander vent hem na. „Hoort ge dat?!" vraagt Man ten triomfantelijk aan het verslagen boertje. De meneere met den zwarten frak en 't bolhoedje staat opnieuw recht, doet teeken en in de algemeene stilte valt zijn besluit „Doktoor Steven dat is de beroemdste doktoor. die er ooit bestaan heeft. hem in de rede. Hier geen reklame Mag ik mijn geval hier 'nen keer uiteendoen?" „Nee nee nee! valt Manten maken. Ge zijt hier bij geen kwak- zalvertje, meneere; bij geen simpel doktoorke. Doktoor Steven heeft zijn vermaard heid te danken aan degenezingen, die ie doet. Reklame kan ie missen. Da's goed voor de volksbedriegers, voor de charlatans". Kalm antwoordt nu de meneer met den zwarten frak en het bolhoedje. „Ik wil hier geen reklame maken voor doktoor Steven, 'k Weete goed genoee. dat ie dat niet noodig heeft, da; zijn daden voor he «prrk Maar ge gaat me toch niet verbièn TVE FRANSE damesploeg heeft schit- terend revanche genomen voor de het vorig jaar te Straatsburg geleden nederlaag tegen de Nederlandse da mes. Wonnen onze athletes toen met 51 tegen 45 punten, ditmaal waren het de Franse dames, die met 48-44 met de zege naar huis mochten gaan, een overwinning, welke alleszins verdiend was. Van de negen nummer wonnen de Franpaises er vier en de Neder landse dames vijf. Bij het hoogsprin gen en het kogelstoten wisten de gas ten op een eerste en een tweede plaats beslag te leggen en dat heeft tenslot te de doorslag gegeven. Fanny Blankers-Koen heeft ook in Amsterdam geschitterd. Z(j legde de 100 meter af in 11.5 sec. en even aarde daarmede het wereldrecord, dat op naam van Helen Stenhens staat, tijdens de Olympische Spelen te Beriyn in 1936 gelopen. Het sprak vanzelf, dat onze landgenote het Europese record verbeterde, dat de Poolse Stella Walsh op haar naam had staan met 11.6 sec., daterend van 1 Augustus 1937 te Berlijn, ter wijl zy haar Nederlands record te rugbracht van 11.7 sec. op 11.5 sec., welk record te Eindhoven werd ge vestigd op 16 Juli 1942. En verder evenaarde Fanny Blan- kers-Koen het wereldrecord op de 80 meter horden, dat zij met 11.3 sec. te- samen met de Italiaanse Claudia Tes- toni reeds op haar naam heeft staan. Wellicht zou zij het wereldrecord heb ben verbeterd, indien zij beter over de tweede horde was gekomen, welke zij nu aanraakte. De Franse athlete Caurla no. drie in de Europesche kampioenschappen te Oslo. verbeterde het Franse record op de 200 meter met 0.1 sec en nog een Franse athlete werd door Fanny Blankers-Koen geinspireerd. nl. mej. Monginou op de 80 meter horden, die er in slaagde een tijd van 11.9 sec. te noteren. 0.3 sec. beter dan het hui dige Franse record. De wedstrijd voor heren, tussen Am sterdam en jParijs, welke eveneens in Amsterdam werd gehouden, werd ook een Franse overwinning. Parijs won deze wedstrijd met 97-86 punten. VOETBAL. Om het kampioenschap van Nederland. EDO—BW 1-1. Om het kampioenschap van Neder land der reserve eerste klasse. RFC 2-Heracles 2 1-1. Noad 2— Maurits 2 1-1. DWS 2-GVAV 2 6-1. Om de KNVB-beker. Halve finales: Wageningen-Limbur- gia (BVV-terrein) 4-2. DWV-Roermond (Goffert-stadion) 5-0. Gewone competitie. Vierde klasse C. SVGGroen Wit 1-3. Vierde klasse D. Heusden-Veerse Boys afg. Promotie Afd. Brabant. Halsteren-Schutters 0-7. Vriendschappeiyk. Ajax-Zwaluwen 4-3. Admira-Rotter- dams Elftal 8-1. Rilland Bath- Dosko 2 2-4. NAC-Comb.-RKC 7-1. NAC- veteranen-Sprangse Boys 2-6. NAC Chelsea amateurs 5-0. Virtus-AUian- ce 2-1. Vivoo-B.O.Z. 4-9. Vivoo 2-Cluzano 2-5. Vivoo jun.-HSC jun. 0-0. KORFBAL. Zuiden-Vitesse 7-4. Gelderland-Brabant 3-2. Achilles Olympia 2-1. LAWNTENNIS. Promotie overgangsklasse. Eerste klasse. Breda LTV 1-Thes 1 af gel. DDV 3-Joy 1 3-7. Haarl. LTC 1- Thor RW 3 9-1. NMC 3-Hilverheide 1 8—2. Promotic 2 klas. Shaile 1-Ready 2 (Maastricht) 7-1. Bastion Bazelaar 2-Ready 1 (Roosendaal) afg. I IJET landskampioenschap is dus in den Bosch terecht gekomen en de gehele stad en verre omtrek is met B.V.V., dat er uiterst populair is, in haar schik. B.V.V. is in 1906 opgericht en bereik te in 1920 de eerste klasse, waarin ze zich 28 jaren kon handhaven, wat al een prestatie op zich zelf is. Eerst in 1936 stond zij voor het eerst op de drempel van het kampioenschap, maar N.A.C. verdrong haar. Dit werd in 1946 in een beslissingswedstrijd door N.A.C. herhaald, maar in 1947 was het dan toch zo ver en in 1948 bleek de perzik naar meer gesmaakt te hebben. En er kwam zelfs een toetje in de vorm van een gouden plak, die de K.N.V.B. aan de landskampioenen pleegt te verlenen. N.A.C., Breda, Willem II Tilburg en P.S.V., Eindhoven veroverden deze on derscheiding vroeger ook eens, waaruit de conclusie mag worden getrokken, dat het Brabantse voetbal er zijn mag Met B.V.V. is nu het quartet vol ge maakt en deze prestatie eert deze club van Bossche volksjongens, allemaal uit de eigen kwekerij en van Bossche stam Het waren Dré Saris, Cor Huybrechts Piet /an der Sluys, Jan Remmers, Kees Krijgh. A. Vos, Th. van den Langen- berg, Piet van Overbeek, Frans van den Dungen, Theo Donhuyzen en Toon van Beek, die het kranig werkje vol brachten. Jammer was het dat twee prominente spelers: L. Swanenberg, (gestraft wegens het trainen van een clubje zonder daarvoor verlof te heb ben gevraagd) en Thijs Sluiter, die te gen P.S.V. een scheenbeen brak in de kampioenscompetitie niet konden wor den opgesteld (beiden ziet men op de foto). Die tegenslag was evenwel /oor de ploeg, waarin van der Sluys bo vendien enkele mal.n moest worden vervangen door Schrover, Weber en Van Liempt, een spoorslag te meer zich geheel te geven. Op eigen veld werden alle kampioenscandidaten geklopt en uit waren het P.S.V. en Go-Ahead, die de Bosschenaren er niet onder konden krijgen. Een blik op de ranglijst wijst uit, dat B.V.V. over de beste defensie te beschikken had en dat de lauweren terecht zijn gekomen op de slapen van hen, die het verdienen. Men kan wellicht tegenwerpen dat Heerenveen met een valide Abe Lenstra meer kans op het landskampioensc'vp had kunnen hebben, maar daar staat tegenover dat een club, die het voorna melijk van één speler moet hebben, o.i. minder recht op de hoogste titel kan doen gelden dan een combinatie die zulk een resultaat na moeizame strijd veroverde. Verder heeft de westelijke suprema tie dit jaar opnieuw geleden, omdat van m'n eigen geval hier 'nen keer uiteen te doen. Dat en is toch geen reklame, ne waar?" Hoewel de meneer met den zwar ten frak en het bolhoedje er nu pre cies geen advocaat uitziet, toch han gen de zieken hem aan de lippen en smeeken Manten om hem te laten uitspreken. „Allei, 't is goed. bromt Man ten. Maar trek het kort, hè? Ik heb al zoo dikwijls uw vertellingske Manten schrikt even op van z'n eigen woorden, valt dan vlug ui: „Ja ja, 't is goed, doe maar". Na 'n paar malen gekucht te heb ben en zich zoo 'n beetje in positie te hebben gezet, begint nu de meneer tot de zieken te spreken. „Menschen! 'k Wilde dat ge me 'n half jaar geleden gezien had. Al zoo geluwe als den dooier van 'n ei. Ik had de geelziekte, menschen, die schrikkelijke ziekte, die de men schen naar 't graf sleept, zekerder dan den kanker, de pest enden hongersnood". (Wordt vervolgd.) Noord en Oost op een hogere plaats in de kampioenscompetitie beslag wis ten te leggen. SPORT IN 'T KORT De Davis-cup-wedstrijd Engeland- Nederland is geëindigd met 4—1. Tsje- eho-Slowakije won met 32 van België Het invitatietournopi klein biljart, cadre 57/2, georganiseerd door de B.V. „Wilhelmina" te Amsterdam, werd on geslagen gewonnen door Poyck, Het Franse voetbalelftal heeft met 40 van Tsjecho-Slovakije gewon nen. Alle doelpunten werden in de £e helft gescoord. Tijdens athletiekwedstrijden te Oslo vestigde de Noor Erling Kaas met 4.28 meter een Europees record pols stokhoogspringen. Hiermede verbeterde hij het oude record met 1 c.m. De landenwedstijd Denemarken- Noorwegen is met 21 door de No ren gewonen. Met rust was de stand 1—1. FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene film* die deze week lopen. In de advertentie kolommen worden de rijksfilmkeurings- eisen genoemd. Grand Theater, Goes, De Indringer (volwassenen). Alhambra Theater, Vlissingen, Ari zona (14 jaar). Luxor Theater. Vlissingen: Monte Casino. (18 Jaar). Electro-Bioscoop, Middelburg: Zorro's zwarte zweep (14 jaar). PASTOOR HUYGEN GEHULDIGD De parochie Clinge heeft Zondag het 40-jarig priesterfeest van haar her der. pastoor J. Huygen,- op waardige wijze gevierd 'en hem letterlijk en figuurlijk een warme hulde bereid. Op de feestelijkheden, die in de voormiddag begonnen en na de noen werden voortgezet, komen we nog uit voeriger terug. HERTENKAMP TE GROEDE GEOPEND In het voormalig bunkerdorp te Groede, vond Zaterdagmiddag in te genwoordigheid van de houtvester van H.M. de Koningin, de heer Brantsma, de wnd. Commissaris der Koningin, de heer Philipse, burgemeesters uit diver se Zeeuwse gemeenten en andere auto riteiten de opening plaats van het door de Nederlandse Heidemaatschappij aan gelegde hertenkamp. In ons blad van morgen zullen wij nog het een en ander over het verloop der plechtigheid meedelen. ZEEUWSCH VLAMING VOOR DE EERSTE KAMER Op de candidatenlijst voor de leden van de Eerste Kamer, die zoals men weet, door de Provinciale Staten wor den gekozen, zal burgemeester J. van Dongen uit Aardenburg als eerste plaatsvervanger voor de K.V.P. worden aangewezen, terwijl de vierde plaats zal worden bezet door burgemeester G. J. van Hooteghem. Graauw E.H.B.O .-examen. De cursisten van de op Graauw gegeven cursus E.H.B.O. zijn naar Nieuw-Namen ge weest. om daar hun proeven van be kwaamheid af te leggen. Ieder der 13 candidaten kreeg het diploma; De ge slaagden zijn: de heeren Lerohout, Lod Daalman, A. de Maat (van Hon- tenisse). Rob. Heyens, Koole, A. Koek* en Em. van Campen. De dames: M. de Block. Riet Dalmijn, M. van Immer- seelBuys, M. Staal, Hilda Kips en W. Lafarre-Lauwers. Voor de laatstge noemde dame was het maar een her examen, omdat zij reeds jaren in het bezit was van het diploma. GOES. Veiling van 11 Juni. Aard beien 35124, kersen early rivers 50 140, luikenaars B 3749, gld. alles per 100 k.g. Groeten: komkommers IA 32, idem I 27—31, idem II 25—31, idem III 10—25; bloemkool IA 2233, idem I 18 —30, idem II 10—15, idem III 5—7 kropsla 2.50—3.50 gld. alles per 100 stuks. Nieuwe aardappels 1320 idem drielingen 9—15, idem kriel 3—9, dub. princessebonen 171—176, snijbonen 145 —167, tuinbonen 34—38, peulen 2681, doperwten 32—49, spinazie 34 sjalotten 513, rabarber 1415 gld. alles per loo k.g. wortelen 21—35, kroten 1828, sel derij 710, radijs 13, peterselie 10, en ramenas 10 gld. alles per 100 bos. Laatste legerbericht WAN de Plantenziektekundige dienst vernamen we, dat de invasie der millioenen colorado-kevers radicaal werd gekeerd. Het tuig capituleerde, wat het niet zal redden van de vernietiging. Ouden en jongen, die deze schiterende zege hebben helpen bevechten, zijn naar hun haardsteden teruggekeerd en al leen de controleurs van de dienst pa trouilleren voor alle zekerheid nog langs de kust. 'n Derde invasie-golf wordt voorlopig evenwel niet meer verwacht. Omdat er natuurlijk wel een gering deel der kevers naar het binnenland is ontkomen, worden alle aardappeltelers aangemaand hun.ogen de kost te ge ven en liefst nog eens de spuit op het loof te zetten. Het zijn bewogen dagen voor de Zeeuwen geweest, maar uiteindelijk bleven ze toch de vijand de baas. „Tenslotte zijn het ook maar kevers" zei een der overwinnaars laconiek. Deze week alvast geen moeilijkhe den met het eten, want het is nu De bloemkool ziet er lekker uit en zo goedkoop is zij nog niet geweest. En hier is de raad van Mevrouw Lotgering-Hillebrand; Eet bloemkool nu ook eens zó! BLOEMKOOL EN GESTOOFDE AARDAPPELEN. 1 kg. gekookte, oude aardappelen, ti 1. melk en bloemkoolnat, 20 g. bloem 30 g. boter, nootmuskaat, peper, zout, aroma, 1 gekookte bloemkool, 10 g. boter, 25 g. geraspte kaas. Maak dun ne saus van vloeistof, boter, bloem, zout en kruiden. Stoof daarin in plak ken gesneden aard 10 min. Leg on der in v. v. schotel de helft van ge kookte bloemkool, daarop aard., de rest van de bloemkool. Bedek dit met stukjes boter en geraspte kaas. Laat in oven of bovenop heet (en bruin) worden. GEBAKKEN BLOEMKOOL (4 per».) Voor vleesloze dagen: 1 bloemkool, zout. 50 g. margarine, 40 g. geraspte kaas. Kook schoonge maakte bloemkool in roosjes ca. 10 min. in water met zout. Laat uitlek ken. Maar margarine heet in koeke- pan. bak bloemkool daarin gaar en lichtbruin. Strooi kaas over en dien op i. p. v. vlees met aard. en sla. Publ.: Centr. bur. v. d. Tuinbouwveil. Adv. 684-00 SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE RIVALITEIT ONDERGOED (Adv. 638-00) DINSDAG 15 JUNI HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 VI. liederen. 7.45 morgengeb.. 8 nws., 8.15 pluk de dag, 9 hoogmis, 10.15 kleutertje, 10.30 schoolradio, 11 gr., 11.30 lichtbaken, 12 Angelus, 12.03 Me- tropole ork., 13 nws., 13.20 piano, 13.45 boek der boeken. 14 elek wat wils, 14.30 onder ons, 15 schoolradio, 15.30 opgewekte kl., 16 zonnebl., 16.30 zieken lof, 17 na school, 17.15 15 vrolijke mi nuutjes, 17.30 wigwam, 17.45 radio- philh. ork.. 18.20 sport. 18.30 Kl. van Beeck, 18.50 actualiteiten. 19 nws.. 19.15 pianoconc. van Mozart, 19.45 viool, 20 nws., 20.05 gew. man, 20.12 Koning Oidipoes in Nederlandse ver zen v. Boutens muz. Else de Groot, re gie van Dalsum, 22.45 avondgeb., 23 nws.. 23.15 kamermuz. HILVERSUM I 301 m: 7 nws., 7.15 gymn.. 7.30 masqueraders, 7.50 dag opening. 8 nws.. 8.15 aubade. 8.4.5 Dvo rak en Ondritsjek, 9.15 morgenw. 9.30 Holbergsuite, v. Grieg, 9.47 arb. vit., 10.30 vr. tot vrouw. 10.35 Napoli, 10.'0 kleutertje, 11 Couperin. 11.15 orgel, 11.45 Graaf Bernadotte, 12 Vaudevil e str. ork., 12.30 weerpr., 12.33 platH.. 12.43 De Raaff Schutte, 13 nws., 13.15 Skymasters. 13.45 Ch. Trenet en René Lebas. 14 Met naald en schaar. l' "Q matinée, 16.25 Rob Cleaver, orgel, 1 schoolbel. 17 Dat kun jij ook, 17.10 zigeunerork.. 17.45 radiogesch. bock, Indonesië. 18 nws., 18.15 Tom Erich, piano, 18.30 Ned. str.kr., 19 Dennen heuvel en de hoofdarb.. 19.15 Groten van het chanson. 19.45 Niwin, 19.50 wederopbouw, 20 nws., 20.05 echo v. d. dag, 20.15 Musicorda, 20.45 Pan' Steenbergen, 25 jaar aan het toneel, 21.15 P. Palla, 21.45 Waar was de Rem./ brandt, 22 gr., 22,15 buitenl. overz., 22.30 piano. 23 nws., 23.15 Londen on der de loupe, 23.30 Serge Rachmani noff speelt uit eigen werken. BRUSSEL Vlaams 321 m: 12.15 ork. Jef de Winter. 13 nws., 13.15 casino, 19 nws.. 19.30 Fauré Ravel en Debus sy. 19.50 feuilleton. 20 omr. ork.. actualiteiten. 2U5 lichte gr.. 22 nws.. 22.15 moderne soli voor str. instrum511 ten, 22.50 nws., 22.55 gr. Deze in het gekomen, raadslede heer C. zittingen gegeven te zijn, houders steld hat heid opni Tijdens d te de bea een onde als we er bij Bi maar we ze mater: Men se de uitvoi 19)2 van nodig is, pen onde dere con de tijdei kertijd normen den aan Onze oud en er in al is, dat ning het Zeer j Bendege men in tegen, co de heer Schore: plm. 200 sen, 60 wassende F 12. Inschrijv vóór of 1948 des kantore kers te erkennin f. ME Etalagel hoog 191 diep 3(i. leverbaa Lange Kerkstrd ('n letje

de Stem | 1948 | | pagina 2