rin Woestijn-droogte in het gehele land Gerrit Schulte bleek meester over 22 Caubergen n Ned. Toonkunstenaars kwamen in Breda bijeen Twee Vaderdagen of hélemaal geen Het Zuiden behaalde de voetbaltitel r gen ;1 C,V. Sint Antonius, de warmte-heilige IN 'T KORT Senaatscommissie tegen verlaging Marshall-hulp Heintje Davids werd beroofd Op weergaloze wijze won hi j het nationale wegkampioenschap B.V.V. voor 't eerst landskampioen Arabieren stellen ultimatum I ïzond VIERDE JAARGANG No. 1099 MAANDAG 14 JUNI 1948 WINDHOOS Een vruchtbaar weekend met als hoogtepunt een uitstekend T.S.O. concert Distributienieuws Buitengewoon dienst plichtigen 1949 Weer „verkeersoorlog" in Berlijn Negen schepen in de grond geboord Klare, tabak of een nieuwe das? En wordt filmster In een spectaculaire wedstrijd te Haarlem sleept B.V.V. het ene nog noodzakelijke puntje in de wacht v. d. Dungen en Schijvenaar scoren Herrie bij de amateurs tarvoeding. ïaar slechts organische taat, op de or de haar- en worden gebruikt, maakt de gevaarlijke haaruitval haar sal de in Silvikrin. rin Hoorvoeding. orverzorglng, ter bevorde- llvikrin Lotion. y<xxxxxxxx> ing van ange primaire de 1-jarige bd tot 1 Juli a.s. tie adressen ge- Je en bij de A 8, Ovezande 5 De Directrice. >00000000000 per meter, bn sterk, 2.03 p. m. PN 2555. I tuin keuken, enz. met vrolijke baar. Geen onder- 571-o kei-, or vrije verkoop meubelplaten in materiaal voor talage- en Kast- Café-, Hotel- lmeubelen, Kan- itc. etc. Voorts ondhout, geschikt 575-0 HOUTHANDEL STBURG Tel. 41 I personen. Muziek (•oepinstallatie, Buf- land, alsook naar atwerpen. IE" Jlefoon 2254. C. DE DOELDER. Uitgave N. V Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post t 4 25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re- clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. "OESTEL EENS EEN BUITJE", zei een grappige collega, toen we gisteren- 99 avond het Meteorologisch Instituut van De Bilt aan de lijn hadden. En inmiddels maakten we, transpirerend in het benauwde telefooncelletje, naar stig onze weerkundige aantekeningen: we beleefden dezer dagen bijna een record aan warmte en droogte, uitgerekend over de periode 1903 tot en met 1948 (het scheelde geen halve graad meer) en we kwamen er achter, dat Sint Antonius behalve verloren zaken ook nog regelmatig ieder jaar een flinke warmte meebrengt. We zouden hem in tegenstelling tot de „ijsheiligen" in de Meimaand eigenlijk rustig de „kook- of warmte-heilige" kunnen noemen. VOORLOPIG BLIJFT HET ZO. npERZAKE: de ons door De Bilt ver strekte voorlopige gegevens over droogte cn temperatuur over het ge hele land zagen er als volgt uit. In Gilze-Rijen werd een temperatuur gemeten van 28 graden, hetgeen een graad minder is dan de hoogste in ons land, nl. te Eindhoven, geregis treerde warmte. Maar de vochtigheid was gekker, of liever gezegd: de droogte. We beleefden niet meer of minder dan een toestand, die zelfs in een woestijn „erg droog" genoemd wordt, een relatieve vochtigheid van onge veer 30 procent. Als we nu weten, dat 100 procent bekend staat als „mist" dat 80 pet. in ons land normaal is, dat het bij 50 pet. „droog" is en dat in de Sahara zo ongeveer 30 pet. normaal is te noemen. Nu de voorspelling voor de eerste drie dagen van deze week „nagenoeg dezelfde toestand" aangeeft, is er dus alle reden om voor het te velde staan de gewas enige ongerustheid aan de dag te leggen. Want de voorspelling strekt zich slechts „officiéél" over 'n drietal dagen uit en laat de rest „ver moeden" In het Noorden zijn ze er iets beter afgekomen: in Groningen was de hoog ste temperatuur 25 graden en langs de Waddenkust zelfs maar 22 graden. Heerlijk koel dus, zouden we met recht hier in het Zuiden kunnen zeg gen. Bij de meting van deze tempe ratuur moeten we dan nog bedenken: er is volledig rekening gehouden met stralingseffecten van warme gebou wen, wegen e.d., deze zijn totaal ver- meden, zodat we met een geheel „zui vere temperatuur" te maken hebben in deze opgaven. Om nog even op Sint Antonius te rug te komen het volgende. Er zijn in de loop der jaren bepaalde hard- nekkig-terugkerende warmte of droog te-perioden waargenomen. Nu is de periode van de ijsheiligen om de drei gende nachtvorst berucht. Minder sprekend is de periode van 11. 12 en 13 Juni (die zich nog iets langer voort kan zetten), omdat de directe scha delijke invloed daarvan minder groot is. Maar typisch en regelmatig terug kerend is deze temperatuurstijging T)AT HET WEER van deze da gen toch nog gevaarlijke kan ten kan hebben, bleek maar al te zeer uit de ontstellende berichten, die uit het Groningse plaatsje Leek tot ons kwamen. Zaterdag avond vielen daar hagelstenen, groter dan duiveneieren, uit de lucht, onmiddellijk dodelijk voor pluimvee. Maar daar bleef het niet bij. Het schadelijke buitje ging plotseling over in een hevige wind hoos. Drie boerderijen, enkele woonhuizen en verschillende stal len en schuren gingen totaal te gen de grond. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, doch de voorlopige schatting van de aangerichte schade beloopt al ruim drie honderd duizend gul den. toch in elk geval. We zullen hopen, dat er ook dit jaar geen aanleiding zal zijn deze periode met „berucht" te gaan betitelen. EEN KUILTJE TAE HEER MIROLOUBOFF is 'n Belgisch ingenieur van Russi sche afkomst. Dit is echter niet zo belangwekkend als de plannen, waar deze geleerde mee rondwan delt. Hij wil nl. een kuiltje gra ven van maar 3500 meter diepte. Daar is de tenjperatuur 200 gra den en dies wil hij stoomketels ingraven, opdat de gewonnen stoom door buizen naar turbines gevoerd zal kunnen worden. Een enkel station zou volgens de in- Igenieur een millioen kilowattuur electrische energie kunnen ople veren, zonder dat er arbeidskrach ten aan te pas komen. De installatie kost 800 millioen francs, hetgeen de heer Mirobou- loff een bagatel noemt. Nu pro beert hij dat bagatel bij elkaar te krijgen en daarna gaat hij begin nen met graven. We wensen hem veel succes en hopen maar, dat het niet te warm wordt om ver der te werken daar in de diepte. pUMICELL is een product van vul kanische as, een nieuwe vinding ian de Amerikaan Burwell. Het is te bewerken als hout. geluiddempend, vuurvast en rot nooit. Ongedierte lust het maaksel niet. J3ELGISCHE beroeps-militairen mo gen niet met Duitse vrouwen trou wen, heeft de Belgische Minister van Defensie bepaald. FJE VEILING LOODS van Honselers- dijk is met inventairis en al door hrand verwoest. Schade bijna twee ton. Kinderen speelden er met luci fers JVE STATEN VAN CURACAO heb- ben aan H. M. de Koningin een protest-telegram gezonden, omdat door de wisseling van de Gouverneur de inwerkingstelling van de nieuwe Grondwet vertraagd wordt. Als op volger van dr. P. Kasteel wordt ge noemd de heer L. A. H. Peters, mo menteel Nederlands Landbouwraad te Washington. OELGIE wordt door de colorado- kever geteisterd. Er was zelfs zo'n beest in het Belgische parlementsge bouw. De bode heeft het volgens de regelen van de kunst vernietigd. (Het beest dan altijd). PUPSEN hebben het voorzien op Langdorp in Belgisch Brabant. Na tot ze een eikenbosje hadden kaal ge- rieten, werden bewoners van nabij- Edegen huizen gedwongen hun wonin £en te ontruimen, omdat de diertjes aan tafels, bedden en stoelen begonnen p ITALIË zijn er 239.000 werklozen Het Algemeen Vakverbond eist nu een 40-urige werkweek. IAAT VISSCHUBBEN worden ge bruikt om penselen van te ma ken is nog tot daar aan toe. Maar er zijn ook pruiken van deze stof en dat lijkt ons eerlijk gezegd te ver gaan, HET VLIEGTOURNOOI in Soester- berg werd bijgewoond door het Prinselijk Gezin. Duizenden toeschou wers genoten van het feest, dat geor ganiseerd was door de 40-jarige Kon. ninklijke Luchtvaartvereniging. TAE BEVELHEBBER, die tegen de 1 Duitsers dc verdediging van de Grcbbeberg in 1940 leidde. W. F. Hen nink. is Zaterdag met militaire eer begraven. &E-0-» Droog en warm Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog en overdag zonnig weer. Meest matige, langs de Wadden- kust nu en dan vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering van tempera tuur. Vandaag zon onder 21.01 uur Maan onder 1.20 uur. Morgen zon op 4.19 uur. Maan op 14.03 uur. "If oor het eerst sinds het 74-jarig be- staan van de Kon. Ned. Toon kunstenaars-vereniging was deze ver eniging naar het Zuiden gekomen om in Breda de algemene jaarvergade ring te houden. Hierover sprak bur gemeester mr dr Claudius Prinsen z n grote vreugde uit tijdens de officiële ontvangst van de kunstenaars. Zater dagmiddag op het gemeentehuis. Hij riep hen een hartelijk welkom toe en gaf op boeiende wijze zijn visie op de betekenis der kunst, speciaal over de toonkunst, die „de moedertaal van het hart spreekt en het vermogen bezit vreugde en deernis te schen ken". De burgemeester zei zeer gro te bewondering voor de kunstenaars te hebben, wijl zij hun harde werkzaamheid en prestaties anderen ten goede laten komen, ondanks het feit, dat dit dikwijls niet in mate riële tegenprestaties wordt uitge drukt. De voorzitter van de Toonkunste naarsvereniging, prof dl' Bernard Kempers, zei getroffen te zijn dooi de sympathieke burgemeesterlijke woorden. Hij wees erop, dat de kunstenaar de sympathie van de overheid hard nodig heeft, maar leg de er bovendien de nadruk op, dat de vereniging doorgaans bij de over heid begrip vindt voor de belangen der toonkunstenaars, alhoewel zij zich niet te buiten gaan aan stakin gen en het met de vuist op de ta fel slaan. De officiële ontvangst op het ge meentehuis werd besloten met een klein concert van het bekende trio Knibbeler (Anjo Knibbeler cello; Het ty Knibbeler, viool, Freda Knibbe ler, piano). Met bijzondere aandacht aanhoorde het grote gezelschap in de fraaie ontvangst-zaal het Trio uit 1938 van Oscar van Hemel (Bergen op Zoom). Voor de twee dagen (Zaterdag en Zondag) dat de Toonkunstenaars in Bred: verbleven was een aantrekke lijk program samengesteld, dat in cultureel en ontspannend opzicht zeer veel moois bood, terwijl de Zondag grotendeels besteed werd aan ver gaderen, waarbij hoofdzakelijk tech nische kwesties werden besproken. Zaterdagmiddag bezocht het gezel schap de fraaie monumentale Grote Kerk op de Markt te Breda. Tijdens dit bezoek speelde de organist Kees Stolwijk (Roosendaal) o.a. zijn „Pas- sacaglia". Daarna werd een rondrit door net Mastbosch gemaakt terwijl de avond het hoogtepunt bracht in een con cert van het Tilburgs Stedelijk Or kest o.l.v. Louis Toebosch. Zuid Nederlandse muziek De belangstelling voor dit feestcon- cert was niet overmatig groot. De congressisten met hun adhaerenten. waaronder we veel vor aansta an de figuren uit de Nederlandse muziek wereld opmerkten, waren stevig ver tegenwoordigd, doch van de Bredase melomanen voor wie de zaal toch ook openstond, was niet heel veel te bespeuren. De bedoeling van dit concert was te demonstreren in hoever de Zuid- Nederlandse componisten zich inge schakeld hebben in het proces der renovatie van de muziek sinds pl.m. 1900. De muzikale smaak van het publiek heeft zich er gaandeweg bij aangepast; Debussy, Ravel, Poulenc, Honegger en zelfs Strawinsky e,a. worden verstaan en gewaardeerd. Doch in de laatste jaren heeft die evclutie een zodanig tempo aangeno men, dat niet iedere muziekgevoelige dit volledig heeft kunnen bijhouden. Daar ligt misschien een oorzaak van de weinige belangstelling voor het allernieuwste, wat jammer, maar verklaarbaar is. Van de allermodern ste werken kregen we er op dit concert enkele gepresenteerd. Niet alzo het symphonisch gedicht Rosch Haschana" van Charles Smul ders een werk, dat ongeveer n hal ve eeuw oud, nog ten voeten uit in het tijdperk der romantiek staat ge- he-4 programmatisch opgezet volgens het gegeven der plechtigheden van het Israëlitisch Nieuwjaar; prachtig uitgeboetseerde muziek in veelheid van klank en expressie, een werk, dat Diepenbrocks grote waardering en bewondering genoot. 'I Werd uitstekend weeigegeven. vooral ook door de cello-solist Mich. Busch, die zeer vaardig en artistiek speelde. Jammer, dat zijn niet al te grote toon soms gedekt werd door het wel wat zware koper. Van Smulders naar de „Breda- suite" van Louis Toebosch was een hele sprong. Zoals men in een voor beschouwing in dit blad heeft kun nen lezen, is dit werk in 1947 ge componeerd in opdracht van de ge meente Breda. Hiermede was hij dus enigszins gebonden aan een programma, waar voor hij enkele merkwaardige pun ten uit het stadsbeeld koos, die hem inspireerden tot een vrije fantasie, zonder locale klankeffecten. Uit de letters B.R.E.D.A. wist hij door een vernuftige omschakeling van noten namen het begin van 't Gregoriaanse „Lauda Sion" tot een hoofdmotief om te werken, dat het hele eerste deel beheerst. Door 't een en ander lijkt ons dit deel niet vrij van gewrongen heid. Frisser is de Mars en prettiger aandoend het Ricercare. terwijl in de laatste zeer levendige fuga nog een maal het hoofdmotief uit I weer klinkt. Ton de Leeuw's ..Treurmuziek" is mede van 't jaar 1947, gecomponeerd in memoriam Willem Pijper, 't Be staat uit een aantal variaties op een thema, gespeeld door de fagot. Het wijst wel op de zeer ontwikkelde klankzin van de jonge componist, die door de stemming enigszins gebonden zeer treffende, verfijnde momenten wist te creëren. Deze Treurmuziek gaf in vergelijking met een vroeger gehoord stuk, blijk van grote voor uitgang. Oscar van Hemels Pianoconcert werd het hoogtepunt van de avond, 't Werk is van iets oudere datum (1942) doch is zo fris en natuurlijk van inspiratie, zo levendig en weel derig van klank, dat het publiek van begin tot eind geboeid werd. Maar niet het minst dankt het zijn succes aan de virtuoze vertolking der kla vierpartij door de begaafde klavier speler Jean Franssen uit Maastricht. Het succes was grandioos, zowel voor de componist en pianist als voor de orkestdirigent, die de ganse avond getoond had zijn plaats aan de di rectie lessenaar ten volle waard te zijn. Ook de orkestleden en solisten van het T.S.O. hadden zich ten volle gegeven en het succes van de avond verzekerd. B. 125 Gram extra-suiker voor schoolkinderen bij Regeringsjubileum Am bij te dragen tot de viering van het a.s. regeringsjubileum van H.M. de Koningin op scholen voor voorber. en 1. onderwijs heeft de minister van Landbouw toestem ming verleend, dat via de nog nader te instrueren plaatselijke distribu tiediensten toewijzingen zullen wor den verstrekt overeenkomende met maximaal 125 gram suiker per leer ling. Deze toewijzingen moeten in één keer worden aangevraagd en wel tussen 4 Juli t.m. 28 Augustus. Voor andere feestelijkheden ter ge legenheid van het Regeringsjubileum zullen geen extra-toewijzingen wor den verstrekt, zodat het voor buurt verenigingen of andere organisatoren geen zin heeft hiervoor verzoeken bij de Directie van de voedselvoorzie ning of het CDK in te dienen of hierover te corresponderen. Voor „de derde broer" is er een mogelijkheid TAE MINISTER VAN OORLOG heeft aan de burgemeesters een rond schrijven gericht waarin wordt mede gedeeld, dat ook voor ingeschrevenen voor de Lichting 1949 de mogelijkheid bestaat om tot buitengewoon dienst plichtige te worden bestemd, indien twee broeders dienen of gediend heb ben. Een aanvraag daartoe moet in 't algemeen voor 1 Augustus 1948 wor den ingediend ter gemeente-secretarie afdeling Militaire Zaken. De aandacht wordt erop gevestigd, dat niet ieder, die twee broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben, buitengewoon dienstplichtige zal worden. Dit zal namelijk afhangen van de omstandigheid, of er voor bepaalde functies, welke in het leger worden vervuld, meer ingeschrevenen geschikt zün bevonden dan er nodig zijn. TAE SENAATSCOMMISSIE voor de toewijzingen heeft zich eenstem mig uitgesproken tegen de verlaging van de hulp aan Europa met 26 pro cent. De commissie bereikte eenstem migheid omtrent de basis van 12 maan den van het hulpprogram in plaats van de voorgestelde 15 maanden. Zij stelde een toewijzing voor van 5.055.000.000 dollar, inplaats van de oorspronkelijke door de regering van Truman verzochte 5.300.000.000 dollar. De voorzitter van de commissie. Sty les Bridges (republikein), verklaarde dat de aanbeveling van de commissie 950 millioen dollar meer inhield dan de som. die het Huis van Afgevaar digden had aanvaard. Maar de vrede is weer getekend A MERIKAANSE transportbeambten hebben Zaterdag meegedeeld, dat alle spoorwegverkeer naar Berlijn was stopgezet ingevolge een Russisch be vel aan de directie van de Duitse spoorwegen. Van Britse zijde werd Zondag mee gedeeld, dat het spoorwegverkeer rond om Berlijn weer normaal begon te worden. Ruim 30 treinen, te Helstadt en op verschillende punten in dc Rus sische zone opgehouden, waren weer op weg naar Berlyn. Het verkeer was hervat na een Brits protest, hoewel de Britse auto riteiten het Russische voorschrift om de goederenwagons te voorzien van een kaart waarop de inhoud van de wagon en het station van lossing staan aangegeven, onredelijk en moeilijk na te leven achten, zal er naar worden gestreefd aan dc wensen der Sovjets te voldoen, aldus een Britse woord- voeerder. Bij oefening niet echte bommen ipiJDENS de bombardementsoefenin gen door de Amerikaanse lucht macht aan de Oostelijke kust van Korea zijn waarschijnlijk verleden Dinsdag elf Koreaanse vissersboten in de grond geboord, aldus hebben de Amerikaanse autoriteiten medege deeld. Volgens de Koreaanse pers werden bij deze oefeningen negen personen gedood en tien gewond. YX/E WAREN er al een beetje bang voor, eerlijk gezegd: het was al te mooi met die Vaderdag op 20 Juli. Tot onze schrik hebben we (uit de krant!) vernomen, dat we al jaar en dag een Vaderdag vieren op de eerste Zondag van October, zijnde een gun stig tijdstip voor drankhandelaren en tabaksleveranciers. We hebben ons geen enkel ogen blik ingebeeld, dat een Vaderdag al leen eerbetoon aan de vaders inhoudt en nog minder, dat de centen voor verrassingen ergens anders dan uit vaders geldbuidel zouden moeten of kunnen komen, maar het valt ons nu toch wel tegen, dat diverse handels lieden een vinnige strijd gaan strij den rond wat we zo heel er graag ideëel" hadden gehouden: het edele begrip VADER Laat het bericht van Vaderdag op 20 Juli nu de wereld zijn ingezonden door een niet eens werkelijk bestaan de „Bond van Herenmode-detaillis- ten". Deze tijd van het jaar schijnt gunstig te zijn voor het aankopen van nieuwe dassen en overhemden op punten Nu. zijn we er in de grond van ons hart natuurlijk niet op tegen om dan de tweede Vaderdag maar met vlag en wimpel binnen te halen, desnoods ook die van 20 Juli nog ten voordele van drankslijters (die zijn anders niet zo royaal met hun extra rantsoentjes) en de sigarenwinkeliers (die nog min der royaal zijn). Maar we vertikken het, als vader, ons te lenen als recla me-object. voor de handel engros en „en-détail". Laten we het maar lie ver doodgewoon bij het oude laten: een of andere Vaderdag, waar je nooit iets van bespeurt. Dat is wel zo rustig en niet onvoordelig, dunkt ons. JJEINTJE DAVIDS is naar Amerika geweest om filmster te worden. Bij haar terugkomst vertelde zij van daag. dat ze een enorm succes had gehad. Ze is ook voor de radio op getreden en de consul-generaal vroeg haar „Mag ik Heintje zeggen?" Het geen vriendelijk werd toegestaan. In Hollywood heeft ze gewerkt met Clark Gable en Jeannette Mac Do nald en volgend jaar gaat ze terug om een grote film te maken. Ze vertelde, dat haar in Amerika alles is overko men behalve, dat ze gekidnapt werd. Wel is ze eenmaal van al haar geld en papieren beroofd, maar ze kreeg een soort wonderbrief van de politie autoriteiten, nadat ze anderhalf uur op het bureau had zitten huilen: „Nu geloof ik toch wel, dat de beroving echt is geweest", zei de dienstdoende inspecteur. Tenslotte vertelde de stralende Hein tje, dat Amerika een prachtig land was met hartelijke mensen, maar dat ze toch nooit voor goed uit Nederland weg zou willen. Bravo! (Van onze redacteur) TAns landje heeft Zondag twee plaatsen den Bosch gehad. Tenminste 70 scheen het, want naast het echte den Boseli, leek ook Haarlem plotseling een Brabantse stad te zijn geworden. Immers BW had haar legioen supporters per (rein, bus en auto meegebracht. En dit legioen heeft Haarlem finaal op stelten gezet. De stjjve Haarlem mers vonden dat allemaal niet erg leuk, maar wat trokken de met zwart-rode strikken en mutsen carnavalesk versierde Bosschenaren zich daarvan aan? Zij dansten van de weeromstuit nog eens zó dwaas en galmden extra-hard uit de schone liederen van BW, dat kampioen is en nooit verloren gaat: Het was overigens maar een voorproefje van dc leut die Zondagavond in den Bosch is losgebarsten. G e had dat overigens eens moetert meemaken op het petieterige EDO-veld toen de wedstrijd was af gelopen. Het legioen BVV-supporters stroomde boordevol enthousiasme 't terrein op, liep al wat Haarlem^ was omver om toch maar zo vlug moge lijk allerhande soort Indianendansen rónd de BVV-spelers te kunnen de monstreren. Is het nog nodig te ver tellen, dat de spelers in triomf t'an het terrein werden gedragen? Eindelijk een doelpunt gedurende de wedstrijd hebben we van het legioen echter niet zo heel veel bemerkt. Het zat met angst en vreze de dingen op het veld te beloeren. Alleen als scheidsrechter Bronkhorst zijn fluit verkeerd ge bruikte en dat gebeurde nogal eens zette het legioen een keel van geweld op. Dat gebeurde vooral toen midvoor van den Dungen ongeveer een half uur in de TWEEDE helft het zo lang verwachte BVV-doelpunt wist te fabriceren. Het legioen kwam toen geluid te kort! Het was geen bijzonder fraai doel punt van v. d, Dungen. Van Beek kreeg op de linksbuitenlijn de bal toegespeeld. Hij wachtte even om v. d. Dungen de gelegenheid te geven dichter bij het EDO-doel te komen en gaf toen een afgemeten voorzet, die precies voor de voeten van v. d. Dungen terecht kwam. De lange Bosschenaar aarzelde niet en drukte de bal haarfijn langs de doelpaal. (0-1). Dat doelpunt was volkomen ver diend, want het was de winst van een krachtig BVV-offensief, waarbij van Beek al een dot van een kans had gemist en hij een ander maal te rustig had geschoten, rechtsbuiten v. d. Langenberg zich enige keren te egoïstisch had getoond en midvoor v. d. Dungen een goede kans had om zeep gebracht. Het scheelde overigens maar een haar of BW had kort na het doel punt de score verhoogd, doch het uiterst gevaarlijke en harde schot van v. Beek werd door doelman v. d. Berg op waarlijk sublieme ma nier gehouden. Schijvenaar maakt 11 ÜDO echter had zich blijkbaar in 't hoofd gezet 't de Bosschenaren heel moeilijk te maken. Alles wat de EDO-kleuren droeg trok daarna naar voren en belegerde het laatste kwartier vrijwel permanent het doel van Saris. De Haarlemmers speelden daarbij zo bonkig, dat spil Krijgh die weer een bijzondere wedstrijd speelde gewond raakte. De voor 't ni°t meespelen van v. d. Sluys deze moest kort na het begin uitval len toch al verzwakte Bossche achterhoede, kreeg daardoor weer 'n knauw. Oppermachtige Gerrit (Van OTiae speciale verslaggever). VALKENBURG, ZONDAG. |W[et hetzelfde machtsvertoon, dat hem destijds de bij- 1 Vinaam „fou pédalant" bezorgde, heeft Gerrit Schulte vandaag het landskampioenschap op de weg veroverd. Met de juichend-zwaaiende armen los van het stuur, dat hij bijna zes uur lang als een meester over 22 Caubergen had gedirigeerd, kwam de dol van vreugde zijnde, breed-uit- lachende blonde Bosschenaar met drie en een halve minuut voorsprong op de tweede-aankomende Jaak Sijen door de finish gestormd, op 4 min. 15 sec. gevolgd door wereldkam pioen Middelkamp, Sjef Janssen en Frans Pauwels, in deze volgorde. Bij de amateurs zegevierde een totaal onbekende, te weten de circa dertigjarige al tamelijk kaalhoofdige W. Plum uit Kerkrade, op 2 min. 29 sec. gevolgd door de Zaandammer P. Duijf en op 2 min. 47 sec. door Wim van Est uit St. Willebrord, die dus derde werd. Qver deze uitslag zal het laatste woord nog wel niet gesproken zijn. want van verschillende zijden werden pro testen bij de jury ingediend tegen het uitroepen van deze Limburger, die volgens de protesten minstens één ronde uit de strijd zou zijn geweest en na opgeknapt te zijn geworden weer doodkalm op de fiets zou zijn geklom men. Wij moeten al deze mededelingen uiteraard voor rekening laten van onze protesterende zegslieden, hoewel zeker merkwaardig te noemen is, dat deze Plum pas na een flink aantal ronden door ons werd ontdekt. Niettemin ligt de uiteindelijke beslissing bij de jury, die zeker haar uitspraak zal hebben te herzien als na gedaan onderzoek en verhoor van getuigen zou blijken, dat de winnaar zich aan ontoelaatbare daden mocht hebben schuldig ge maakt Tot zolang blijft Plum kam pioen en mag de tricolore tot de zijne noemen. |^eren wij nu terug tot dat grote wielerfeit van het jaar: de zege van Gerrit Schulte. Indien Gaston Benac, de Franse col lega die hem een tiental jaren geleden die roepnaam schonk, Gerrit Schulte nu had zien rijden, zou hij dat woordje fou (gek) veranderd hebben in opper machtig, want dusdanig was zijn rijden dat het uiteindelijk óók de grote Mid delkamp te groots van allure bleek. Na ongeveer vijf uren van slach ting en sloping tot op het gebeente onder de tachtig profs die vertrok ken waren in een hitte, die hart en nieren aantastte (hoe warm het was kunt ge elders op deze pagina lezen in een weeroverzieht uit De Bilt), kwam daar, waar de fraaie, brede, Oud-Vaikenburgerweg begint de nu 32-jarige grootmeester van het Ne derlandse wegrennersieger in zicht, voor het eerst sinds het vertrek om 1 uur, alléén' Er waren toen nog drie ronden van de twee en twintig overgebleven en 18 kranige kerels, die met meer of min der succes onder de Cauberg-hamer wa ren vandaan gekomen. Op dat tijdstip moest ruw geschat, nog dertig kilometer beulswerk worden gedaan. Schulte zag toen de kans schoon om zijn vier rivalen: Middel kamp, Jansen. Pauwels en Sijen, van zich af te schudden en een definitieve gooi naar de kostbare zege te doen. Ge zoudt gezien moeten hebben, hoe hij dat deed! Bij de afdaling, ter hoog te van het z.g.n. St. Jansbos men zou zeggen het meest ongeschikte mo ment sneed hij plotseling een tem po aan, zó hoog, dat geen van zijn vier tegenstanders ongetwijfeld even eens alle in topvorm! aan zijn wiel konden blijven. Dat was krachttoer nummer één! Doch het summum van (nacht en souplesse demonstreerde Schulte die nog geen lach over had gehad voor de juichende, aanmoedi gende menigte, zó sterk geconcen treerd reed hij, toen hij aan de twin tigste beklimming van de Cauberg be gon, de gevreesde, de gehate! Zonder van het zadel af te komen ging het met volledige lichaamsbeheer- sing, met energieke hand linea recta de .scherprechter" op en met een vaart, die opzienbarend mag heten, naar de top! Reeds eerder hadden wij de blon de reus staaltjes van volkomen uitge balanceerde kracht zien verrichten, maar toen hij na bijna twee honderd kilometer nog tot dit explosieve geweld in staat bleek, was de massa als met stomheid geslagen. Hij nam rijf, tien, vijf cn dertig seconden voorsprong op de vier achter zich. die al even verbaasd moeten zijn geweest als de duizenden, tot groot enthousiasme opgezweepte toeschouwers achter de afrastering toen zij tot het werke lijk besef van de dingen kwamen. Voorsprong van 2 minuten J^aar zou geen kruid voor gewassen zijn, dat stond spoedig wel vast. Het werd zekerheid in de voorlaatste ronde, de snelste van de gehele wed strijd (14 min. 48 sec.!) De tijgersprong van daarstraks was toen uitgegroeid tot een voorprong van ruim 2 minuten en slechts pech kon Schulte de tricolore plus de lauwer krans nog ontnemen. Als de uitgesproken triomfator be gon hij rond half zeven aan de laat ste ronde; Fortuna bleef hem goed gezind tallozen konden daar niet op bogen en de armen hoog ge heven reed de krachtmens, als een kind zo gelukkig en blij, vijf minuten voor zeven voor de laatste maal over de eindstreep, bejubeld door de uit bundig juichende, schreeuwende en applaudisserende menigte bijna even gelukkig als de populaire Gerrit uit den Bosch. Een waarlijk groot kampioen had ge zegevierd, een waarop sportief Neder land trots kon zijn, omdat overwinnin gen van dit gehalte slechts zeld n wor den behaald Het was er een waar de wielei wereld nog lang over zal spreken. (Zie vervolg'pag. 2). (Van onze redacteur). D V.V. had slechts één puntje nodig om de kampioensvlag in top te kunnen hijsen. Dat ene kost bare puntje hebben de rood-zwarte Bosschenaren in een woestijn-hitte op hei E.D.O.-veld behaald (1-1). Het is een wedstrijd geworden van 'n spectaculair en spannend karak ter. E.D.O vocht hyper-verbeten van begin tot eind, zodat het voor BW geenszins van een leien dakje is gegaan. (Men zie het verslag op pagina 2). Maar de kampioenstitel is dan toch in het Zuiden beland. En dat is het allerbelangrijkste. Het, is ?1 tal van jaren geleden, dat het Zuiden dit genoegen mocht smaken. Daarvoor moeten we naar de roemruchte lijd van P.S.V, teruggaan. Voor B.V.V. dat 2 keer den - is het de eerste keer, djt het Ik de landstitel in bezit heeft gekre gen. De titel is compleet verdiend in -den Bosch terecht gekomen. Want B.V.V. dat ongetwijfeld niet steeds geluk heeft gehad heeft in verschillende wedstrijden van de uiterst zware kampioenscompe titie bewezen de beste en moedig ste ploeg te hebben. De eindstand in de kampioenscom petitie is: 10 6 2 2 14 18-10 10 6 1 3 13 26-10 10 5 2 3 12 21-20 10 3 4 3 10 16-19 10 3 0 7 fl 18-22 10 2 1 7 5 15-23 B.V.V. Heerenveen Go-Ahead E.D.O. Haarlem P.S.V. Zij moest 2 minuten voor hel einde capituleren toen de bionde Schij venaar bij een der verschillende EDO-attaques zijn hoofd onder de bal plaatste en onhoudbaar voor Saris de eer voor zijn club redde. (1-1). Nerveuze eerste heli't VVij hebben het eerst de tweede helft van de wedstrijd in het kort beschreven, daar die de belang- i rijkste was. In de eerste helft had BW het allerminst makkelijk. De Bosschenaren deden erg nerveus en het smalle veld bleek een grote handicap voor hen te zijn. EDO had bovendien dc van doel tot doel staande wind mee. Nog meer dan in de tweede helft liet. Krijgh toen zien welk een ras voetballer hij is. Steeds was hij daar waar het grootste gevaar dreigde. Hij bracht bij wijze van spreken de EDO-voorwaartscn waarvan ons vooral midvoor Rootselaar en rechtsbuiten Spek opvielen tel kens tot wanhoop. De Bosschenaren gebruikten wel op handige manier 't „magische vierkant" (somenspel tus sen 2 binnen- en 2 half-spelers) om. dicht bij het EDO-doel te komen, maar daar stond echter linksback Schijvenaar in internationale vorm alles op te ruimen. Hij on Krijgh zijn dc spelers ge weest, die gedurende de gehele wedstrijd het spelbccld volkomen hebben beheerst. Onze slotconclusie is deze: BW ver. diende het noodzakelijke puntje ge heel en al. omdat het technisch en tactisch (ofschoon het samenspel te doorzichtig was) beter speelde dan EDO. De Haarlemmers hadden in Schildwacht een aanvallende spil, ter wijl BW zoals men weet het stopperspilsysteem speelt. En om eerlijk te zijn. het Bossche systeem beviel ons ditmaal beter dan het Haarlemse. Aan de stopperspil dus de toekomst! Bernadotte spreekt zich nog niet uit jQI ARABIEREN hebben aan graaf Bernadotte, dc bemiddelaar van de V. N. in de Palestijnse kwestie, een ultimatum doen toekomen, waarin ge dreigd wordt met een „algemene aan val op alle fronten" wanneer de Jo den „niet uiterlijk heden te 11 uur GMT strikt dc wapenstilstand nale ven". De Syrische premier, Jamal Mardam Bey. heeft aan Reuter verklaard, dat het ultimatum aan graaf Bernadotte ter hand is gesteld voordat hij naar Tel Aviv vertrok. Graaf Bernadotte verklaarde zelf voordat hij uit Damascus naar Tel Aviv vetrok: „Ik heb een zekere me ning over de schendingen van het Be stand. doch dat kan nog niet gepu bliceerd worden. Ik hoop er een eind aan te kunnen maken. Ik wil niet oor delen alvorens de andere partij gele genheid tot verklaring gegeven te heb ben." Bernadotte zou Dinsdag van Ilhodos naar Cairo willen gaan voor een con ferentie met de Arabische leiders.

de Stem | 1948 | | pagina 1