lorenrestauratie te s Heer Hendrikskinderen Unmen Een verfoeilijke mentaliteit Wat moet mijn worden dochter :ilijk< Vraagt raad voor moei kinderen "Haredag* wat de Vrouw interesseert Aardenburg een gemeente, waar men samenwerkt Een volkomen open wedstrijd jugewssr<sm rasraaassgs zfss&z&xs&s ONZE PRIJS-PUZZLE RADIO VIERDE JAARGANG No. 1098 2e BLAD 7 e krijgt dit jaar haar beslag uitvoering 1948 f 4750.- AKK, DE FRISSE GEURjOEIïjNATUUR in een ewwe.ruscoN Als lichtzinnigheid de verantwoordelijkheid overstemt Baanbrekend werk op elk terrein Let Vooral op de specifiek vrouwelijke beroepen ONZE GEZONDHEID Het Wit-Gele Kruis staat met zijn bureaux gereed Om de nationale wielerwegtitel Kampioenschap om verschillende redenen belangrijker dan ooit Nu 5. 7. 9. JL-/ G TJet vlakke lage land van de uitge lekte Poel op Zuid Beveland wordt reeds eeuwen beheerst door de for. e kerktorens van 's Heer Arends- kerkc. Nissc, 's Heer Abtskerke en s Heer Hendrikskinderen, waarvan de laatste de kleinste van het vier tal. maar ook de schilderachtigste is. De tand des tijds heeft de kolossen niet onaangebeten gelaten. Die van 'sH Arendskerke en Nisse zijn er nog het beste aan toe, maar met die van 's H. Abtskerke is het treurig gesteld en tot voor kort was dit eveneens te zoggen van de 's H. H.kinderen kerk toren De kerkgangers bijvoorbeeld mochten geen gebruik meer maken van de hoofdingang, omdat neerstor tend gesteente af en toe er op ma cabere wijze aan herinnerde dat er niets bestendigs is op dit ondermaan se. Genoemde toren dateert uit de 15e eeuw en vormde aanvankelijk een geheel met de dorpskerk. De laatste is vermoedelijk door brand verloren gegaan en toen in 1805 vervangen door een stijlloos misbaksel, dat men uit de verte gelukkig niet ziet, om dat het dan schuil gaat achter ge boomte. De toren zelf was eveneens zeer geschonden door een onoordeel kundige restauratie in. 1882. De hou ten omgang en afdekking, werd ver vangen door een achtkantig stenen koepeltje, dat als een tang op een varken sloeg; nog erger was, dat men de fraaikleurige baksteen van de on derbouw met zijn markante steunbe ren eenvoudig besmeerde en be smeurde met een laag pleister en al le herstellingen uitvoerde met volle dig gemis aan bouwkundige inzich ten. Doordat de toren geplaatst werd op de lijst van voorlopige monumenten kwam de kans op grondiger en vak kundiger restauratie. De oorlog stak echter een spaak in het wiel en het bederf vooral in de hand gewerkt door het inwateren der muren vrat lustig voort. Eerst in April 1947 kon met het herst'i worden begonnen Het werd gegund aan de firma Huurman uit Delft, die haar sporen verdiend heeft met dit soort werk en alles stevig aanpakte. Op tijd begonnen Waarschijnlijk is men precies op tijd begonnen. Het in 1882 ge metselde koepeltje was zo roekeloos op hot vierkant gemetseld, dat het op instorten stond. Door het aan brengen van sterke balken heeft men dit gevaar kunnen bezweren. De grauwe cementlaag is daarop verwijderd en wat men toen aan bui tenmuur vond, was niet fraai. Een geheel nieuwe ommanteling bleek no dig en is thans goeddeels in oude bak steen uitgevoerd. Al wat in 1882 aan de onderbouw bedorven was door het verminken der oude vormen, het dichtmetselen van ramen, enz. wordt door de restaurateur weer ongedaan gemaakt. Zeer te betreuren is het daarom, dat het koepeltje zelf, dat noch wat de vorm, noch wat het ge bruikte materiaal betreft, bij de to ren past, niet vervangen is geworden door een eenvoudige spits. De burgemeester van 's H. Arends kerke heeft veel moeite gedaan om Monumentzorg tot andere gedachten te brengen, maar men was daar on verbiddelijk. De restauratie, die ge schat was op f 47.000 kost ruim 25.000 gulden meer en de toestand der fi nanciën schijnt geen groter offer toe te laten. Komen er betere tijden, dan is er mogelijk nog iets te bereiken. De vorderingen gij een bezoek aan het bouwwerk, vertelde de uitvoerder ons, hoe erg het verval was gevorderd en wat een hoofdbrekens het gekost had de toren te redden. Aanvankelijk had men gedacht deze zomer klaar te ko men. doch die berekening is te opti mistisch gebleken. Tot de winter aan toe, zal de toren nog wel in de stei gers moeten blijven staan. Ver is men inmiddels reeds gevorderd. De onder bouw is weer een prachtig geheel ge worden en het vierkant zal bekroond worden door een eenvoudig gemet selde ballustrade. De wijzerplaat van het uurwerk, tot nu toe in het koe peltje gezet, zal men op de torenmu ren zelf bevestigen en weldra zal bo ven de ingang een fors glas in lood raam worden geplaatst. Restauratie van oude gebouwen is een kostbaar werk, maar geen over bodige luxe! Het zou een onherstel baar verlies zijn, wanneer men, net als weleer te Baarsdorp in de Poel gebeurde, eenvoudig kerk en toren liet instorten en slopen. Als herinne ring aan het verleden en als staal tjes van volmaakte bouwkunst moe ten, de zo vast met landschap en omgeving vergroeide torens, behou den blijven! T.ast van zenuwen? Mijnhardt's Zen u wtabletten helpen U er overheen. (adv. 645-oo) AUTOMOBIELEN De nieuwe Snelle wogen. Benzine I L op 12 km. Agent voor Breda en omstreken Garage „WILHELMINA" Ginnekenweg 269/271 BREDA. Telefoon 8780. 153-00 I (Hamamelis creme) Houdt Uw huid E "met te loos zuiver (adv. 644-00) ..verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer - nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag. wég pijn en narlgheldJ (.adv. oJö-uo) EAU DE COLOGNE kunnen loskrijgen werd dit gepro beerd en het succes was overweldi gend. Het clublokaal met de kleedlo kalen komt dit jaar nog gereed, het volgende seizoen speelt Aardenburg op haar nieuw terrein en de vooruit zichten voor het in gebruik nemen van de speeltuin zijn dan ook gunstig Ook aan industrialisatie werd ge dacht. De Zeeuwse Confectiefabriek richtte er een afdeling van haar be drijf op en het laat zich aanzien, dat het personeel spoedig zal moeten woiden uitgebreid. In Eede wordt een nieuw patronaat gebouwd, waarvan de kosten onge veer een ton bedragen, terwijl men ook een nieuwe school zal krijgen. Er bestaan plannen voor de bouw van een kleuterschool en de riolering, wei ke maar eventjes f 300.000 zal kosten wordt ook vernieuwd. In Aardenburg wordt gewerkt en alle mogelijkheden worden benut .om tot vooruitgang to komen. Tk was hij een kennis op bezoek. toen de oudste dochter thuis kwam van een verlovingsfeest van haar vriendin. „O Moeder!" sprak ze enthousiast, „wat een feest! Geweldig! En chic!" En' toen hoefden we wel een half uur lang niets anders te doen dan te De toren van 's Heer Hendrikskinderen in de steiger PEN DER GEMEENTEN in West- Z. Vlaanderen, waar men het wederopbouwplan met meer dan ge wone energie heeft aangepakt, is on getwijfeld Aardenburg, waartoe ook Eede behoort, een plaatsje dat wel tot de meest geteisterde van het Wes ten behoort. Sinds de bevrijding zijn ongeveer 3 jaren verstreken en als men nagaat wat in al die tijd onder het bestuur van burgemeester van Dongen tot stand gekomen is, dan vraagt men zich vol bewondering af, hoe het mo gelijk was in 'n gemeente niet slechts 4000 zielen zoveel te bereiken. Dit kan niet anders of iedereen zon der uitzondering heeft daaraan zijn volle krachten moeten geven en als we een en ander eens goed beschou wen, dan komen we tot de conclusie, dat er op ieder terrein baanbrekend werk verricht is. Tal van gemeenten kunnen aan, wat hier door onderling overleg tot stand kwam een voor beeld nemen en mogen bij zichzelf wel eens nagaan of er geen mogelijk heid bestaat om het goede voorbeeld daar in meerdere of mindere mate te gaan navolgen. DE WONINGBOUW Dekijken we de woningbouw eens. Niet minder dan 150 woningen werden er gezet, waarvan 65 woning wetwoningen en 85 particuliere. Het particuliere initiatief is dus wel zeer groot geweest en in hoofdzaak is dit te danken aan de Stichting „Aarden burg Herbouwt" welke stichting des tijds op initiatief van de burgemees ter tot stand kwam. Wie weet op Bel gisch gebied niet de z.g. annexatiewo ningen te staan en hoe waren deze woningen aanleiding om zelf de hand aan de ploeg te slaan en in een mini mum van tijd werden uit het puin der verwoeste woningen nieuwe wo ningen gebouwd, wel is waar klein, maar die toch m een bestaande be hoefte konden voorzien. Maar hierbij bleef het niet. Het her stel der vlasindustrie werd ter hand genomen en men kwam zelfs tot 'n sanering der vlasindustrie in Eede. Vele kleine vlassers stonden op de rand van de afgrond en waren tot economische ondergang gedoemd, wanneer niet spoedig werd ingegre pen en maatregelen werden getroffen die hem op afdoende wijze zouden kunnen helpen. De burgemeester bevorderde de coö peratieve gedachte en er werd een coöperatieve vlasserij gesticht. Neder lands Volksherstel stelde f 20.000 ter beschikking, waardoor een moderne vlasturbine kon worden aangeschalt. De oprichting van een stichting m dit verband zorgde ervoor, dat aan de belangen van de vlassers op meer dan voldoende wijze aandacht kon geschonken worden. Men heeft zelfs plannen om te ko men tot een vlassersschool, welke naast die in Koewacht dan de tweede in Zeeland zal zijn. Maar dit zijn ten slotte nog maar toekomst plannen. Maar men keek verder. Contact werd gezocht met de „individuele" grote vlassers om te geraken tot de stich ting van een warmwaterrctenj ter bewerking van het vlas Voorlopig zullen tien rootputten in bedrijf ge nomen worden. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds ver gevor derd. EEN SPORTPARK Aardenburg gaat ook een sportpark krijgen en wel een zeer modern ingericht sportpark. Eccr de gemeente werd een terrein aangekocht en volgens hbt piar. zui len er voetbalterreinen, tennisbanen, een zwembassin, kleedkamers met douches, een sintelbaan en een speel tuin in Aardenburg komen. De totale kosten bedragen f 60.000. Nationaal Herstel stelde een bedrag ter be schikking en door particulier initia tief werd er reeds 40.000 bijeenge bracht. De burgemeester en mevrouw v. d. Broecke de Man hielden tot ver buiten Zeeland lezingen, buurtco- mité's offerden gelden, sportvereni gingen en muziekverenigingen droe gen hun steentje bij en overal waar men meende met succes enig geld te (Van een bizondere medewerkster). Vu het schooljaar ten einde loopt, stellen vele ouders deze vraag en niet ten onrechte, want zij is zeer belangrijk. Anderen daar- entegen voelen niet dat hier een probleem schuilt; zij leven in de veronderstelling: er is werk volop, dus hierover hoeven wij ons geen zorgen te maken. Er is nog steeds een tekort aan bepaalde vrou welijke arbeidskrachten, maar voor West-Brabant is dit tekort niet zo groot meer als door velen wordt gedacht. Degenen, die in het bezit komen van een diploma middelbaai- onder wijs, studeren meestal door, de een om iets te doen te hebben, de ander om later een beroep te bekleden. Voor haar, die zich niet wagen aan een universitaire studie, zijn moge lijkheden om opgeleid te worden voor: maatschappelijk werkster. Ie rares huishoudkunde, koken, naaien kinderverzorging, lerares landbouw huishoudkunde, apothekersassistente, lerares lichamelijke opvoeding, ana- lyste e.d. Ook zij. die in het bezit komen van een diploma ULO B kunnen voor en kele van voorgenoemde beroepen doorstuderen. Daar echter in het algemeen de ge woonte geldt, dat een meisje met 'n diploma ULO A de weg kiest naar een kantoor is het misschien goed aan de ouders mee te delen, dat juist voor deze meisjes betrekkelijk wei nig plaatsingsmogelijkheden zijn op dit ogenblik. Enkele kantoren wachten vol on geduld op het einde van het school jaar, maar ondanks dat zal het aan bod de aanvraag verre overtreffen. Velen die nu de gedachte hebben: ,.Ik ga naar een kantoor", komen dan voor een desillusie te staan. Denkt dus niet allen aan een kan toorbetrekking, ook al, omdat men in de Stem van Zaterdag 5 Juni in het artikel: „Arbeidsmarkt en beroepsop leiding" heeft kunnen lezen dat bij het arbeidsbureau zeer veel manne lijk kantoorpersoneel staat ingeschre ven, waarvoor geen of weinig aan vraag aanwezig is. Is het niet de plicht van allen hier aan in het bijzonder aandacht te schenken? Deze mannen zijn werk loos terwijl in bepaalde specifiek vrouwelijke beroepen nog steeds een tekort bestaat? Bijzonder wordt hier gedacht aan de opleiding tot ver pleegster, onderwijzeres, gezinsver zorgster. speciaal voor meisjes met een diploma ULO A een uitstekend beroep. Voor iedere geloofsovertuiging zijn opleidingsinstituten voor gezinsver zorgster aanwezig. T7"oor de verpleegstersopleiding is een meisje dat van de ULO komt natuurlijk nog te jong. Wanneer niet direct naar een huishoudschool ge gaan wordt, zou een practische trai ning als hulp in de huishouding, la ter zeker tot zijn recht komen. Voor meisjes met een of twee jaar ULO bestaat plaatsingsmogelijkheid als winkeljuffrouw, of liever gezegd als leerling winkeljuffrouw. Aan taal en rekenkunde worden nu hogere eisen gesteld dan enige tijd geleden, vandaar dat zij, die alleen lager onderwijs hebben, niet of slechts zelden in aanmerking komen.. Voor dit beroep wordt een opleiding genoten aan een huishoudschool ook zeer gewaardeerd. Toch moet men bij het kiezen van het beroep van winkeljuffrouw voor zichtig zijn, want over een groot te kort mag niet gesproken worden. Ve le van deze meisjes doen dan ook het beste een weg te zoeken naar de huis houding. Een probleem op zich vormt de groep van hen, die denken zonder ULO diploma, na een cursus typen gevolgd te hebben klaar te kunnen komen op een kantoor. Was dit in de eerste jaren na de bevrijding mogelijk, er waren zelfs officiële instanties die deze krachten wegens gebrek aan geschoold perso neel moesten aannemen, momenteel worden zij niet meer geplaatst. rpenslotte komen we bij die catego- rie van meisjes, die de lagere school verlaten, en die geen verder onderwijs meer volgen. De ouders die haar kinderen laten gaan werken, moeten gewaarschuwd worden, te meer omdat de meesten trachten een plaats te krijgen in fabriek of ate lier. Als reden waarom aan het werk wordt gegaan wordt meestal opge geven de financiële nood waarin het gezin verkeert. Is dan de geestelijke, de morele nood, waarin hun kind komt te verkeren niet van veel gro ter belang dan het overige? Ouders laat uw meisje zolang mogelijk kind blijven, zij hoort als veertienjarige nog niet thuis in een groot bedrijf. Mochten de financiële omstandigheden van die aard zijn, dat haar inkom sten nodig zijn, probeer dan een goe de huishoudelijke betrekking te vin den, indien mogelijk voor halve da gen zodat zij 's middags nog een cur sus kan volgen op een huishoud school. luisteren en werden we binnengeleid in een sprookjespaleis van weelde, lange zijden japonnen, wolken van tulle. kleuren en schittering, brillan ten, kristal en zilver, bloemen en bloemstukken, speechen en dansen wijn en champagne, een feest als uit de sprookjes van duizend en een nacht. Terwijl ze nog opgetogen. met schitterende ogen alles vertelde en alles nog eens nabeleefde, kwam Bin go, haar hondje, de kamer binnen en sprong luid blaffend en kwispelstaar tend vreugdevol en uitgelaten tegen haar op. „Ha, dag Bingo, dag jongen; dag zoete hond hoe heb jij 't gemaakt, zoet maar, zoet maar hoor, het vrouw tje is weer terug" en ze nam haar hondje op in haar armen. „Koerie zegt altijd" zei ze haar hondje stre lend, „dat ze meer van honden houdt dan van kinderen". „Koerie??" zei ik, zó verbaasd, dat ze me lachend aankeek. „Ja. Koerie", knikte ze, „je kunt ze veel beter dres seren en mee op visite nemen, zegt ze altijd". Koerie! de verloofde vriendin Dat kwam na het opgetogen verhaal van het feest zo koud en ontstellend over me, dat ik ervan verstijfde en stil viel. Ze moesten mijn reactie wel merken en ik zei dan ook, dat ik daar niets van begreep. "Cien verloofde vriendin, die meer van honden houdt dan van kin deren! Hoe is het in godsnaam mo gelijk! De vergelijking alleen al is zó stotend, dat ik me ergeren moest. Hoe kan iemand, als ze jong is, schat rijk, verloofd, een huwelijk in zicht, kinderen achter stellen bij honden. Een kind, een zo mooi godsge schenk is toch niet te vergelijken met een hond, een redeloos dier. Als men dan meer van honden houdt dan van kinderen, waarom dan niet een stel rashonden gekocht inplaats van een verlovingsring; als men dan gelukki ger is met een pracht hondenmand dan met een wieg, waarom dan ge trouwd willen zijn? Is men dan zó egoistisch dat men alleen een paar kinderen wil om er mee te spelen, te pronken, ze te knuffelen, een mooie strik aan te geven en wat voor geleerde kunstjes te laten doen? Is een kind dan niet veel meer dan een stuk speelgoed? Ik kan me die ge- dachtengang en die combinatie van kinderen en honden niet goed, neen helemaal niet, indenken. Ik sta er verstomd van, ik word er stil van en ook verdrietig. Wat is er nu liever dan een kind: eenvoudiger en op rechter en lieftalliger, het is zó iets moois, als een engeltje op aarde. Zou elk jong verloofd meisje niet stil in zich dat verlangen dragen om eens zo'n kindje te bezitten, zou ze zich niet volmaakt gelukkig voelen als God haar dat gaf in haar huwelijk en ze haar eerste kindje in haar ar men gelegd kreeg? Ik kan er niet bij dat iemand zo'n uitdrukking kan be zigen, dat zo iets leeft in een jong meisje, zo iets wreeds zou ik haast zeggen, ik stond paf en sta 't nóg! Wat ik daarbij nog het meest be treur in dit geval, is dus: het be treft hier een meisje met bevoor rechte positie. Het fortuin heeft haar begunstigd. Ze was daardoor in staat een hogere ontwikkeling op te doen, een voortreffelijke plaats in te ne men. Ze heeft daardoor veel relaties kennissen en vriendinnen, die tegen haar op zien, haar vereren, zich aan haar spiegelen. Ze kon zo'n goede invloed hebben op velen, terwijl ze nu zo'n nadelige invloed heeft. Juist de meisjes van de elitestand, waar nog steeds naar gekeken wordt, die nog toonaangevend zijn voor zeer velen, zij moesten begrijpen dat ze in deze tijd een bijzondere roeping hebben, de roeping van het goede voorbeeld. Zij zijn toonaangevend, ze móésten toonaangevend zijn ook in gezonde levensbeginselen, en geen ondoordachte lichtzinnigheid mag hier de verantwoordelijkheid over stemmen. ZONDAG 13 JUNI. HILVERSUM II 415 M. 8 nws. ■y^anneer het doel van het huwelijk alleen maar was kinderen voort te brengen,, dan zou het nog wel gaan, maar de ouders worden verwacht mensen voort te brengen en af te leveren voor maatschap pij, en niet te vergeten, het Rijk Gods. En dat eist: opvoeden. Soms menen de mensen dat opvoe den een soort dressuur is, sommigen denken, dat de school er wel voor zorgt, en een heleboel mensen den ken er maar niet over na, en hobbe len voort op een niet geheel vlakke weg. De conflicten tussen ouders en kinderen zijn legio, de conflicten dei- kinderen met hun omgeving op school en speelplaats komen dagelijks voor, en wat de kinderen soms met zich- zelve proberen uit te vechten, zonder dat dit goed lukt, is niet te overzien. En nu hoeft men dat niet altijd tra gisch op te vatten, gelukkig komen heel veel van die moeilijkheden tij dens de opvoeding wel vanzelf min of meer terecht, althans in zoverre dat de blijvende gevolgen niet ernstig zijn Ss* JEF JANSEN «JIJ geloven niet, dat ooit een na tionaal wegkampioenschap op een zodanige belangstelling van de wielerwereld mocht bogen, als dit van komende Zondag. Te verbazen behoeft dit overigens niet, want tal van factoren werken daartoe mede. De belangrijkste daar- p^ëglelder heeft van gaan wij even opsommen. mg(. diens - (Van onze bijzondere sportmedewerker) wij tien landgenoten mochten laten pische wegwedstrijd in Londen, welke deelnemen, een volledige ploeg dus, zou voor de amateurs een bijna overhee- Joris van den Bergh wellicht reeds een sende factor betekent, hoewel ook het definitieve keuze hebben kunnen doen. wereldkampioenschap voor deze cate- Helaas moest hij genoegen nemen met gorie van grote betekenis zal zijn op de meer bescheiden toezegging van hun doen en laten. Jaak Goddet de Tour de France-di- De lezer zal het met ons eens zijn, recteur welke zoals bekend Inhoudt: dat door al deze factoren de komende men, dat wil zeggen de knapen met de zes Nederlanders en vier Luxembur- wegkampioenschappen een karakter klimcapaciteiten, de beste papieren, gers tezamen in een gemengde ploeg, bezorgen, zó uitzonderlijk en zó weinig Daaronder zijn te rangschikken: En liet is nog de vraag, op dit moment voorkomend, dat wij geneigd zijn ze Janssen, Jan Lambrichs, Jaak dan of wii geen genoegen zullen moe- als zeldzaam te kwalificeren. Slien- André de Korver, van der Zan ten 'nemen met een vertegenwoordiging de. van Geldern, Cor Bakker, Gerrit ten nemen met een veldtee^°°1°^^ Grotere afstanden. van Beek, Arie Vooren en wellicht ook aano-pdroneen en j nog Wim de Ruiter, Bernard Francken leiderschap over de gehele 0'"Jeejs bi{ v00rbaat verlost te zijn Theo Hopstaken. Maar laten wij niet ,:'V MIDDELKAMP. van vijf, waarop en- ploeg, hetgeen tot ve'el moeilijkheden .„v„a_Gd,e categorie welke kansloos is vergeten een Theo Middelkamp, Henk aantal coureurs met goede kwaliteiten ook dit echter slechts zijdelings opge- jaar n ijk, men mag zeggen méér dan ooit, merkt. Wij wilden alleen maar doen zijn de afstanden dit en'"zij" zijn zowel bij de beroepsklasse uitkomen, dat deze omstandigheid de als in de categorie der amateurs aan 20-voudige race over de Couberg er te te wiizen De N.W.U. zal zeker geen belangrijker om doet zijn. daar Joris enkel iaar uit haar bestaan kunnen zijn candidaten-in-portefeuille nog eens aanhalen waarin zóveel renners, uit extra in deze moordende koers onder beide klassen, als gelicentieerd staan de loupe zal willen nemen, geboekt! Een derde invloedrijke factor is Inderdaad: de wielersport bloeit het jn Augustus, terzelfder plaatse, weer in Nederland, zij het dan vooial tf, verrijden wereldkampioenschap. wat de wegraces betreft, want min der florissant is het beeld der baan- sport, doch dit terzijde. Onder al dat koren is er natuurlijk óók veel kaf, maar alles bijeen geno men staan we er allerminst slecht vooi waarnaar, ditmaal voor het eerst, elk land zes deelnemers mag uitzeil den, dat is twee meer dan in 1947. Hoog, allemaal figuren, die bij een beoordeling allerminst over het hoofd mogen worden gezien Nuchter bezien, moet de kampioen zich onder de eerstgenoemden be vinden. Bij de amateurs kan het aantal kanshebbers waarschijnlijk tot een van „mi-eeni iets mindere omvang dan bij de profs vormen op zichzelf reeds selecteurs NalS.eri aIs: v' Est' van onverbiddelijke strengheid. Wagtmans, Voortmg, Harmans, Plet s Peters, Alblas, Geluk, Koot, Duijf, Wie zijn kanshebber? Geerts, Binde's, van den Berghen, Hen- mnk, van Deursen Vos, Remkes, Faan- hof dringen naar voren als men aan de De beroepsrijders moeten 211,304 K M. afleggen (22 ronden van 9.832 K.M.) en de amateurs 154.312 K.M. (16 ronden van 9.832 K.M.). Deze afstanden, op dit zware parcaurs, waarin de Cauberg iedere ronde op nieuw ais scherprechter optreedt. Een tweede factor is de Ronde van tot deelneming aan Frankrijk Als het daarmede, voor wat pioenschap beschouwen, f. J Als dat Ten slotte is daar dan nog de Olym- (adv. 647-oo) Nederland betreft zó gesteld was, Is gekozen worden voor de Ronde ^a deze beschouwing een bespreking vermoedelijke winnaar denkt, van Frankrijk een belangrijk feit, van de kanshebbers uit de beide En zo blijft dan, met al de' sterken, men een aanwijzing categorieën. Hoewel het zéér moeilijk lie we in het licht van de schijnwer- het wereldkam- is willen wij het er toch op wager ter plaatsten, de beantwoording van de Uiteraard hebben de renners, die me' raag, aan wie ditmaal de overwinning, succes aan etappe-wedstrijden deelna -olkomen open. even eervol mag Maar of het terecht komt of niet, in in elk geval is in zulk een periode van moeilijkheden het leven er niet prettiger op geworden, noch voor de kinderen noch voor de ouders. Als we wilden beseffen, dat de praatjes over de heerlijke onbezorgde jeugd zo vaak eenvoudig kletspraatjes zijn, dan zouden we waarschijnlijk wat meer aandacht schenken aan de op voedingsmoeilijkheden. is het heel vaak onmogelijk, voor de ouders althans, om die moeilijkheden zelf op te lossen: ze kennen de grond en de oorzaak er niet van, als althans het vertrouwen niet reeds zo geschaad is, dat de ei genlijke moeilijkheden verborgen blij ven voor de opvoeders. Schoolmoeilijkheden, stotteren prik kelbaarheid, te grote beweeglijkheid, voortdurend vreemd gedrag, driftig heid, stelen, bedwateren, gesloten zijn, sextuele en voorlichtingsmoeilijk heden, slecht eten, moeilijkheden met de schoolkeuze, besluiteloosheid, traag heid, onhandelbaarheid, dwingen en ongezeggelijk zijn, overdreven ang stigheid en te grote aggressiviteit zijn verschijnselen (en de lijst is verre van compleet) die heel vaak verkeerd worden aangepakt door welmenende en liefhebbende ouders. Want ze zien niet in, dat deze waargenomen moei-1 lijkheden slechts de symptomen zijn van de werkelijke, vaak onbewuste moeilijkheden waarin 't kind is geraakt Men kan het vergelijken met vage lichamelijke klachten: buikpijn of hoofdpijn, of vermageren, en geen weldenkende vader of moeder zal bij 8,15 Debussy; 8,25 Hoogmis; 9.30 nws. en w.st.); 9.45 adagio; 10 Kerkdienst; 11,30 gew. muziek: 12,15 apologie; 12,35 ork. z. naam; 12,55 zonnewijzer; 13 nws. 13,20 ork. z. naam; 13.40 man nenkoor. 14 Gooise kring 15,50 pl. tom bola; 16,10 reportage EDOBW; 16.25 vespers; 17.00 kerkdienst; 18,30 cantate Bach; 18.55 geestel. liederen; 19.15 ken Uw bijbel; 19.30 nws: 19.45 piano; 19.50 boeckhuys; 20.05 gew. man; 20,12 Residentieorkest: 21,25 Standbeeld v. d. generaal IV; 22,10 muzikale miniaturen 22,37 Kath sportdag: 22,45 avondgebed; 23 nws. 23,1524 Viktor Silvester or kest. HILVERSUM I 301 M. 8 nws. 8,18 gram. 8,30 Utr. Holl. plassen, 8,40 in termezzo; 9.07 postduiven, 9.10 Olymp. Spelen, 9,15 gevr. platen. 9.45 geestel. leven: 10 gram. 10.10 clavecimbel; 10,40 voordracht. 11 omroeporkest. 12 lunch pakket; 12,30 Zondagclub; 12.40 Man nenkoor. 13 nws. 13,15 zigeunermuz. 13.50 N.S.; 14 Ravel 14,05 over boeken; 14,30 Utr. Sted. Ork. 15,45 filmpr 16 Skymasters; 16.30 Sportflitsen; 17.00 meisjeskoor 17,20 gram. 17.30 Ome Keesje: 17.50 Wielrennen Valkenburg; 18 nws. 18,15 lezers bespreken: 18,30 strijdkr. 19.00 kerkdienst: 20.00 nws. 20.05 reportage; 20,15 Waltztime; 20.45 Villa Rose VI; 21,20 Speeldoos 2145 her sengymn. 22,15 kamerork. 23 nws. 23,15 Franse melodieën; 23,50 piano. BRUSSEL, 322 M. 10.00 Hoogmis. 12 Rhapsodie 13 nws. 13,10 kroniek 13,15 Bing Crosby 13,30 voor de soldaten. 14 Aida van Verdi 16.15 muz. bij de thee, 17 Symphonieork. 18,30 De Heilige Mis 19 nws. 19,30 gevar. progr. 21,30 actu aliteiten. 21.45 dansmuziek. 22 nws. 22,15 verzoekpr 23 nws. 23.0524 gram. MAANDAG 14 JUNI HILVERSUM II 415 M. 7 nws. 7,15 gram. 7.45 woord v. d. dag. 8 nws 8,15 gew. muziek. 9 kwartet Haydn 9,15 voor jonge zieken. 9.30 w.st. 9.35 gr. 10.15 clavecimbel; 10.30 morgend. 11 Ravel 11,15 over schrijvers 11.40 piano Bach: 12.00 omroepkoor; 12,30 weerpr. 12,33 Am. gram. 13 nws. 13,15 Mil. kapel. 14 voor de scholen. 14.35 Requiem Berlioz. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Mozart 17 voor kleuters. 17.15 Milhaud. 17.45 oigel. 18,15 sport, 18,30 verzoekpr. 19 nws. 19,15 de leeslamp. 19,30 act. geluid, 19,45 orgel; 20 nws. 20,05 prog. proloog; 20,15 kerkconcert. 20.45 landbouw; 21,05 Amati-trio; 21,30 de Holl Molen II 21,50 Sneeuwwitje, gr. 22 Holl. Strijkork. 22,45 Av. over denking 23 nws. 23,1524 gram. HILVERSUM I 301 M. 7 nws. 7,15 gymn. 7.30 gram. 8 nws. 8,15 gram. 9,15 Mendelssohn; 10 morgenwijding 10,20 gram. 10.30 voor de vrouw. 10.45 voor de zieken, 11,20 gi-sm. 11.40 ver- koopkunde II 12 gram. 12,30 weerpr. 12,33 voor het platteland. 12,38 hawai- ian; 13 nws. 13.15 kalender; 13,20 Mil ler sextet; 13.50 Ben. Gigli. 14 viool 14.30 zonnebaden 14,45 gram, 15,15 hoor spel. 16.15 opera progr. 17 na school, 17,30 piano; 17.45 Indonesië 18 nws. 18,15 varia 18,20 gram. 18,30 strijdkr. 19 viool, 19,15 Twente, 19.45 soe. verze kering 20 nws. 20.05 Hollands Festival; 20.15 Residentieorkest met Germaine Devéze piano. 20.55 radiodebat. 21,15 P.S. cabaret. 21,45 Nederl. in opbouw, 22 Meester trio; 22,30 Ramblers, 23 nws 23,15 Vaudeville; 23.50—24 gram. BRUSSEL 322 M. 12.40 trio 13 nws 13,15 strijk ensemble. 18 nws. 19.30 chlagers 19.50 feuilleton 20 oude mu ziek 21 actualiteiten 21,15 licht ork, 2Ï" nws. 22,15 jachthoorns. 22,30 dansmuz, 22,50 nws. 22,5523 gram. dergelijke lichamelijke verschijnselen nalaten de arts te raadplegen om na te gaan waar dat vandaan komt. Welnu, om deze geestelijke moeilijk heden, deze opvoedingsmoeilijkheden te behandelen, moet men ook eerst weten, wat de oorzaak is. En evenals de arts het lichaam onderzoekt, on derzoekt, op een consultatiebureau voor opvoedingsmoeilijkheden de psy choloog, de zielkundige, de geest van het kind. Een gelijktijdig lichamelijk onderzoek wordt daarbij niet verwaar loosd, zodat men op een dergelijk bu reau, waarvan het Wit-Gele Kruis er ongeveer 20 in stand houdt, een vol ledig beeld krijgt van toestand en aanleg van het kind, en dus kan wer ken aan de verbetering der moeilijk heden door ze in de oorzaak aan te tasten. Heel wat kinderen, heel wat ouders, en heel wat gezinnen zouden aanmer kelijk prettiger leven, wanneer ze zich bewust waren van het bestaan van deze bureaux, die voor elk lid van het Wit-Gele Kruis klaar staan. Zet in de plaats van elke punt een letter, zodat er horizontaal de woorden van onderstaande betekenis, te lezen zijn, Elk woord bevat de letters van het voorafgaande, plus (na het vijfde woord min) één letter. 1. 2. 3. 6. 8. Voor goede oplossers worden wedeiS9R zen van f 2.50 beschikbaar gesteld. klinker onderdeel voertuig 5 groente; zacht sappig; godsdienst; schrander 5 niet raak; muzieknoot 5 klinker, prjgaeo van prij*

de Stem | 1948 | | pagina 5