Stad en Land BLDEMKDOLWEEK Goes bouwt huizen-blokken Citefarine,4" Van het Colorado-kever front Mercunus in het Middelburgse stadhuis Wa, een Wonderlijke Wereld Deskundigen bomen over huisvesting De Wonden doKtöor DE STEM VAN ZATERDAG 12 JUNI 1948 MIEP ZUCHT: Sensationele vergadering De Tivede Zeto zo goed als klaar Critiek op de rekening van de B.L.O.-school Ie graanregeling- voor de oogst 1948 Maximum prijzen voor huishoudelijk „sieraardewerk" LITURGISCHE KALENDER DOKTERSDIENST Zondag wordt de doktersdienst te Goes waargenomen door dokter Snoek; te Heinkenszand, 's H. Arendskerke en Wolf aartsdijk door dokter Sta verman en te 's Heerenhoek, Nieuwdorp en Driewegen door dokter Folmer. STUDIEREIS NAAR KORTRIJK Naar wij vernemen zal de Stichting Standdaarbuiten tot bevordering der Vlasnijverheid met een 40-tal vlassers op Woensdag 16 Juni a.s. een studie reis .organiseren naar het Belgische vlascentrum in Kortrijk en omgeving. VERGOEDING REISKOSTEN EN REISUREN Minister In 't Veld hield een rede te Oostburg. Op een vraag van de heer Hoolhorst inzake de geruchten, dat de vergoedin gen voor de arbeiders aan reiskosten en reisuren komen te vervallen ant woordde de spreker, dat dit inderdaad in de bedoeling ligt, doch dat voor Walcheren en W. Z Vlaanderen tot eind 1949 een tijdelijke handhaving hiervan zal plaats hebben, waarna aan de bouwplichten moet worden voldaan op normale wijze. Inzake de renteloze voorschotten kon hij geen nadere toe zeggingen doen. daar dit Financiën aangaat. Met betrekking tot de schaars te aan baksteen in W. Z Vlaanderen antwoordde spreker, dar getracht wordt uit België te importeren, doch dat hiervoor dollars nodig zijn. In dit pro bleem kan montagebouw verlichtend werken. SCHEDEL TE ZIERIKZEE GEVONDEN Bij graafwerkzaamheden in de buurt van het tramstation te Zierikzee heeft men. nadat vorige week reeds been deren waren opgegraven, thans ook een menselijke schedel aangetroffen. De herkomst daarvan is niet bekend, maar waarschijnlijk is de ouderdom reeds enkele eeuwen, zo niet ouder. De directeur van de H.H.BS. dr. Wes tcndorp-Boerma zal de ouderdom na der onderzoeken. Boschkapelle I londenvergif tiging. De laatste weken is hier reeds een tiental honden gestorven en nog steeds komen er nieu we gevallen voor. Een scheikundig on derzoek wees uit dat vergiftiging de oorzaak was. Op bepaalde plaatsen is ook reeds vergiftigd vlees gevonden. Soms duurt het enkele uren. eer de beesten, die kennelijk verschrikkelijk veel pijn hebben, dood gaan. Het is een laffe daad om de trouwe gieren op een dergelijke manier om het leven te brengen, zonder hiervoor een genoegzame reden te hebben. De politic van Vogelwaarde heeft het on derzoek in handen. Goes Demonstratie met plastiek In ae Gcese Ambachtsschool heeft de N.V. N.E.L.F, uit Groningen voor de S.C.S. „Luctor et Emergo" een interessante demonstratie gegeven met plastiek De prachtige collectie stalen die tevens tentoongesteld werden, bewees wat een pracht resultaat met dit product be reikt kan worden. Op de tentoonstelling welke deze S.C.S, 3 Juli hoopt te houden, en welke ook voor het publiek toegankelijk ge steld zal worden, zal naast verschil lende inzendingen van studieclubs. Am bachtsscholen en Fabrikanten, ook een kerncollectie dezer stalen geëxposeerd worden „Dat eten is een probleem tegenwoordig" Maarde volgende week komt er een grote verrassing voor haar. Dan zal zij geen zorgen meer hebben over de vraag„Wat moet ik morgen eten". Volgende week is het De aanvoer op de veilingen neemt dagelijks toe. De kwali teit is prima, de winkels zullen de volgende week vol liggen en de prijs zal belangrijk lager zijn Miep is er Maandag weer. Dan vertellen wij nog meer Adv. 562-00 Publ.: Centr. Bur. v.d.Tuinbouwveilingen Hansweert Scheepvaart Alhier passeerde dc in Frankrijk gezonken coaster Zalm haven. Het schip werd door de coaster Bronrif gesleept en was zwaar bescha digd. Heinkenszand Hoofdprijs Paasloterij - Enkele maan den geleden keken onze dorpsgenoten met enige afgunst naar hun buurtgenoten te 's-Heerenhoek, Daar immers was een hoofdprijs uit de Staatsloterij gevallen. Thans echter hebben ze geen argwa nende blik meer te richten aangezien de 13e hoofdprijs van de welbekende Paasloterij der Kath. Actie in hun midden is gevallen. Dat dit servies een waardevol stuk in de huishouding van deze Kajotter o- looft te worden, zal wel niemand wil len betwijfelen. Hoofdplaat Schooljeugd in actie. Donderdag morgen werd de schooljeugd in touw geroepen. Wat bleek het geval te zijn? Ook hier waren duizenden colorado kevers aangespoeld. Het aantal gevan gen kevers bedroeg circa 60 000. De gegronde vrees bestaat echter, dat er nog een groot kwantum niet gevangen is kunnen worden, daar de kevers zich tussen de steenglooiing bevuiden. Halst DE NIEUWE GEMEF.MTE- SECKETARI8. De heer J. F. van Denderen, die door de raad tot gemeente-secretaris werd benoemd, werd op 19 Mei 1921 te Kruispolder, gemeente Hontenisse, geboren. Hij is ongehuwd. Na de vier jarige H.B.S. te Hulst gevolgd te hebben, bekwaamde hij zich in de ge meente-administratie en gemeente- financiën, welke diploma's hij beide behaalde. Drie jaar was hij werkzaam op de secretarie van Hontenisse. Vervolgens ging hij naar Vlissingen, alwaar hij waarnemend chef van de afdeling fi nanciën is in de rang van adjunct commies. Koewacht Jubileumschieting. Het was onder de hoge wip van de Handboogsociëteit St. Sebastiaan een hele drukte, toen niet minder dan 76 schutters, ter ere van de 90-jarige Koewachtse schutter Alois van Pottelberghe op diens jubi leumschieting de bogen kwamen trek ken. En niet alleen Koewachtse schut ters waren er present, doch ook schut ters uit vrijwel alle naburige dorpen. Het waren dan ongetwijfeld ook nog heugelijke momenten voor de 90-jarige Raad van Hulst Vier beroemde en betrouwbare geneesmiddelen. Bij zware hoofdpijn, rheumatick,'zenuw pijnen. enz. is het een veilig gevoel Ie kunnen vertrouwen op de 4 geneesmid delen, verenigd in dén tablet Chefarine .,4". Eén der bestanddelen is Chefarox. I lierdoor hebben de labletlen een krachtige maat toch weldadige werking, zonder zelfs een gevoelige maag van streek te maken. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN t i 0.75 (adv. 653-00) Dc heer J. F. van Denderen tot gemeente-secretaris gekozen TN DE Vrijdagavond gehouden raads vergadering werd als voornaamste punt behandeld de verkiezing van een gemeente-secretaris. Op de publieke tribune was veel belangstelling. Sensationeel ivas dc mededeling van de voorzitter vóór de vergadering, dat één der sollicitanten, nJ. dc heer Fr. Francken uit St. Janstecn, zich had teruggetrokken in verband met het feit, dat er over de persoon van de heer Eggcrmont, een candidaat, die met hem op de alphabetische ranglijst stond, zoveel geroddeld was. Eerste inlossirige. FJe vergadering moest geschorst wor den om een nieuwe aanbeveling op te maken en na overleg tussen B. en W. luidde deze als volgt: 1 Eggermont uit 's Gravenhage; 2 Sonneveld uit Hulst. Na heropening meende de burge meester met zijn adviserende stem, in afwijking van de gebruikelijke gang van zaken, een lans te moeten breken voor de heer Eggermont, waarvan hij zeide, dat na nauwkeurig onderzoek gebleken was, dat hij de meest ge schikte candidaat was. Hij bekeek diens capaciteiten in verband met de toekomstplannen van Hulst en sprak de hoop uit, dat men het algemeen belang niet met voeten zou treden. „Realiseer u wat er gebeurt," zo zei de voorzitter, „wanneer persoonlijke motieven een rol gaan spelen." Van de 30 sollicitaties steekt nummer één van de aanbeveling ver boven de anderen uit en ik neem geen verantwoording, wanneer later blijkt, dat men misge- grepen hoeft." Naar aanleiding van' geruchten wa ren te bevoegder plaatse positieve vra gen gesteld, waarop positieve antwoor den waren binnengekomen, die geen twijfel lieten over de geschiktheid van deze candidaat. Daarom meende de voorzitter in het algemeen belang te moeten adviseren. Tweede schorsing /~)p verzoek van wethouder Geerts werd de vergadering wederom ge schorst teneinde in de fracties van ge dachten te kunnen wisselen. Vervolgens ging de raad tot stemming over. De heer Eggermont behaalde 5, dc heer van Denderen 5 (buiten de voordracht om», en de heer Sonneveld 1 stem. Bij de tweede stemming viel de beslissing en werd de heer van Den deren met 6 stemmen gekozen, ter wijl de heer Eggermont 5 stemmen behaalde. Hierop sloot de voorzitter de verga dering. toen de sociëteiten van Hulst, St. Jan steen en Koewacht elk een aan hem toegewijd schufcterslied zongen en toen dhr. Eeckhout uit Hulst en de voorzit ter van de Koewachtse handboogsocië- teit, dhr. Dom. Misseghers, hem toe spraken in echte sehutterstaal. We hopen met dhr. Misseghers, dat Wies nog jaren mee zal kunnen schie ten. De uitslag was als volgt: hoge vogel C. Herwegh (St. Janst.); zijvogels; A dc Buck er> C. v. Overloop, beideti Zuid- dorpeikallen: Em. de Nijs, Koewacht), andere kal verloot. Brand. Door onbekende oorzaak brak brand uit in het huis van dhr. S. Het huis en de inboedel gingen geheel in vlammen op. Gelukkig was alles verzekerd. Collecte. De door de jongens van de KAJ gehouden collecte bracht al hier f 41.50 op. Bedevaart. Dezer dagen maakten 65 Koewachtse mannen en jongens een bedevaart naar Beauraing. Konijntje met 6 poten. Bij dhr. G. bracht een konijn, behalve zes normale broertjes en zusjes ook een borelingetje met 6 pootjes ter wereld Zeker een zeer zeldzaam verschijnsel. Het diertje heeft echter niet, of hoog stens enkele minuten geleefd. Excursie. De oud-leerlingen van de Eerste Zeeuwse Vlasserschool maak ten een excursie naar Dinant. Kruiningen Invasie van coloradokevers. Deze week zijn herhaaldelijk grote hoeveel heden coloradokevers aangespoeld aan de veerhaven KruiningenPerkpolder. Na oproep door de burgemeester wer den deze schadelijke beestjes door de schoolkinderen ingezameld. Het personeel van de Landbouwvoor- lichtingsdienst te Kruiningen hield toezicht en droeg zorg' voor de vernie tiging' van de kevers. Middelburg JUNI PAARDENMARKT Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, 1. dat op Donderdag 17 Juni a.s. op het Molenwater de jaarlijkse paar denmarkt zal worden gehouden: 2. dat de paarden niet anders kunnen worden toegelaten dan tussen 8 en 10 uur des voormiddags; 3. dat de paarden uitsluitend langs de Zuidsingel, van de zijde van Bree en Korte Noordstraat ter markt mo gen worden aangevoerd en niet an ders dan onder geleide en ten getale van hoogstens 2 per geleider; 4. dat - - n ter markt rr-mn worden gebracht of gehouden, dan na voorafgaand vee'artsenijkundig onderzoek ter plaatse; 5. dat het verboden is reeds geh—'kt stro op de markt te brengen of an ders dan van gemeentewege daarvan weg te voeren. Middelburg, 8 Juni 1948. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, Het levend tapijt te Kamper land. - Hoeveel kevers gaan er in één liter? 70 LANGZAMERHAND worden wij coloradokeversexperts van formaat. We horen er van, we schrij ven er over en dromen er van. Nu we eenmaal de bussen, vaten en jam potten met kevers hebben geïnspec teerd, zien we ze zelfs nog wrieme len, wanneer we de ogen gesloten hebben. Vrijdag noteerden we op het staf bureau van de Plantenziektekundige dienst het tweede lcgerbericht. Wederom is het gunstig. Bij honder den hebben de Zeeuwen groot en klein zich ook Donderdag op de duizenden invallers geworpen. Op de stranden ging het vrij gemak kelijk. omdat ze langs de vloedlijn voor het opscheppen lagen, maar de knapen, die tussen het dijkbazalt waren gekropen, moesten daar stuk voor stuk tussen uit geplukt worden. De nieuwe invalspoorten -aan het Goese Sas en aan de Caloot bij het Sloe, zijn niet dan onder grote inspan ning afgegrendeld en op de oude fron ten was het succes even groot. 3600 in een liter. Mog wordt er geen kamp gegeven, maar als de tekenen niet bedriegen en verse aanvalsgolven uitblijven, is het grootste gevaar bezworen. Een der assistenten van de dienst, die o.m. op Noord-Beveland geopereerd had. ver telde ons, dat hij, na het offensief bij het Sloe te hebben geleid, naar ge noemd eiland gir.g met de gedachte, dat het daar vast niet erger wezen kon. Doch bij Kamperland moest hij zijn ogen uitwrijven. Op sommige punten aan de kust leek een vuistdik levend tapijt te liggen, griezelig om te zien. In een oogwenk tijd had de jeugd daar 300 liter bij elkaar. Hoeveel gaan er in een liter? vroegen we. Zes-en-dertig-honderd, was het prompte antwoord. Reken maar uit dus, hoe erg het was. Daar er gister nogal werking in het water was, zijn er ook duizenden ke vers döodgebeukt op het basalt der dijken. Een maand opgesloten. rje „aterlingen" hebben anders een taai leven. Een der assistenten vertelde ons. dat hij ruim een maand geleden zes kevers uit een aardappel veld had gehaald, en ze voor de aar digheid in zijn sigarettenkoker had ge stoken. Gister dacht hij aan het geval en keek eens naar zijn gevangenen- Vijf er van verkeerden nog in de beste conditie! Op Schouwen hegft men het gevaar volkomen onder de knie en langs het Walcherse strand loopt het ook zo druk niet meer. Oostkapelle met 140.000 kevers stond Donderdag aan de kop: in Domourg maakte men „slechts" 30.000 krijgsgevangenen. Lieveheerbecstjes. TV Nieuwdorp deed zich een novum voor. Daar zetten mét de colorado kevers ook duizenden Lieveheersbeest jes voet aan wal. Dit zijn juist zeer welkome gasten, omdat zij de planten onaangeroerd laten en alleen van bladluizen en ma den leven. Hoe deze goede beestjes in zulk slecht gezelschap geraakt waren kon men ons niet meedelen. Tijd om de vakboe ken na te slaan was er ook niet, want de oorlog zij het in rustiger tempo gaat voort en boven de theorie staat thans aan het strafkwartier de prac- tijk in het zenith. Goed zo, mannen! Nog even de tan den op elkaar en heel Nederland zal aardappelen kunnen blijven eten! T\e bibliothecaris van de openbare bibliotheek in de Londense voorstad Beckenham heeft er ge noeg van, telkens op nieuw aan de mensen te vragen, zijn boeken een beetje voorzichtig te be handelen. Week aan week vindt hij tussen de bla den van romans en stu die-werken de onmoge lijkste dingen; zoveel dat hij er nu een tentoonstel- linkje van kon openen. En dat heeft hij dan ook gedaan. Op lange tafels, langs de vier muren van de lees zaal, liggen de gevonden voorwerpen uitgestald enveloppen, stukken van brieven, hele brieven, (zelf<5 één met een liefdes verklaring), sigaretten peukjes, touwtjes, twee plakken kaas, een schijf worst, enkele tientallen lucifers, een Braziliaanse trant, ongestempelde post zegels, viooltjes, rode ro zen. drie zakdoeken, een glutonkwastje (met een stuk van de bladzijde er aan vast), een trouwfoto, een monocle en een bo terham met jam Consequent ^childer Barnes uit Los Angeles stopte met zijn Ford je op één van de drukste pleinen der stad en begon een meter of twee verder een bord .parkeren verboden' te schilderen. Een passerend agent van politie bleef staan en staarde belang stellend naar de fijne streekjes van de verf kwast. En toen de twee woorden kant en klaar waren, kreeg schilder Barnes een bekeuring, om dat hij zijn Fordje had gestald op een plaats, waar het niet gestald mocht worden. De verkeerde "Oehalve een aantal span nende minuten heb ben we tijdens de wed strijd Nederland-Zweden» nog meer meegemaakt. Achter ons, hoog in de tribune, zat een meneer Een grote meneer, die om de vijf minuten opstond, zijn handen aan zijn mond zette en ..héééé Guus' brulde. Prompt bij iedere uithaal stond er beneden in de tribune wij zaten er tussen in een man op, die hst hoofd omwendde, een vriendelijke buigbeweging maakte in de richting van het megafoongeluid, en glimlachend zijn hoed afnam. Een keer of vijf herhaalde zich dit spelle tje Toen stond de man achter ons voor de zesde keer op. ,,Hééééé Guuuuuus' schreeuwde hij. En weer kwam van beneden de re actie, maar nu met een kleine variatie. Want de meneer met de hoed! hield zijn hoed op. Kerel, brulde hij. hou nou toch eens op met tegen me te roepen. Ik ben het beu, iedere keer voor jou op te staan en bovendien: ik heet hele maal geen Guus! in de Paus hem hartelijk voor zijn attentie dankte. Zoals te begrijpen valt is de heer v. t Westeinde niet weinig ingenomen met deze geste. Philippine Oudste inwoner overleden. Don derdag is hier onze oudste inwoner. Petrus Haers, overleden. Hij bereikte de leeftijd van bijna 94 jaar. Nu is onze oudste inwoner Eduard Wijne. Deze is bijna 91 jaar oud. Sas van Gent Oostburg Welkom .thuis. Met het troepen- transportschip „Kota Baroe", dat ver moedelijk op 30 Juni te Rotterdam zal arriveren, repatrieert onze plaatsgenoot J. v. Cruyningen. Ovezande EEN BRIEF VAN DE PAUS. Onze 88-jarige dorpsgenoot de heer Marinus van 't Westeinde, zond on langs aan Z. H. de Paus een felicitatie, in verband met de gelukkige afloop der verkiezingen in Italië. Deze week kreeg de krasse grijsaard een door Z.H. zelf ondertekend schrijven terug, waar- Burgerlijke Stand Geboren: J- zv W. Smeetsde Nijs; E dv. A. Rombaut Beaurain B dv R. Colpaertde Rid der (Temeuzen) M. d.v. G. de Vos-Ram meloo (Tern.) M dv R, Bockstae! v. Waterschoot. (Temeuzen), B. cv R. Verstringe-Vernaeve, (Temeuzen). Gehuwd: F. Pieters 24 j. (Westdorpe) en G. Selis 24 j., A. Hurck '23 j.(West- dorps) en B. Buysse 23 j. Overleden: M. de Laeter 76 j„ wed. v. J. Gilson, E. Vanderhaegen 76 j. wed van A. Slock, N. Hemelaar 7 mnd. dv E. Hemelaar-von Gilï. CLINGE. Zondag 13 Juni. Schieting om 3 uur. KOEWACHT! Zondag 13 Juni. Schie ting bij Th. Davids, Koewacht, het Zand. Waanneer op 17 Juni het publiek voor het eerste sedert acht jaar weer het oude Middelburgse stadhuis zal betreden om de Tweede Zeto te bezichtigen, zullen er geen prachtige eikenhouten deuren opengaan, zal men geen fraai-afgewerkte gothische zalen met kroonluchters en panelen aantreffen, gaat men niet langs een vorstelijke trap naar de bovenverdie ping. Maar toch zullen de bezoekers die zich op de hoogte komen stellen val de prestaties en het streven van da Zeeuwse handel en industrie, ver baasd zijn over de vorderingen, die reeds in de stadhuisrestauratie evenzeer een manifestatie van kun nen en vooruitgang zijn bereikt. Dit geeft aan de tentoonstelling 'n bijzonder en zeer aantrekkelijk as pect. Niet zonder moeite TJet Tweede Zeto-comité heeft even als in het Schuttershof, in het gothisch gedeelte van het stadhuis 'n uitstekende tentoonstellingsruimte gevonden: ruime zalen, waarin vele stands kunnen worden ondergebracht en waarin het publiek niet behoeft te dringen om wat te zien. Het heeft de restaurateurs en hun medewerkers heel wat moeite gekost om deze za len tijdig zover gereed te hebben, dat zij zich voor dc inrichting van een expositie leenden. Maar men heeft alles op alles gezet en thans is men, afgezien van enige kleinigheden, zo ver. dat de standhouders hun toege wezen plaats kunnen innemen. De bezoekers zullen op het terrein komen via de schuttingdeur aan de Vlasmarkt; hier zijn houten huisjes geplaatst voor verkoop en controle van entreekaarten. De hoofdingang boven het bordes vormt de toegang tot de tentoonstelling. Men komt hier door in de grote hall, die tot voor kort nog een zeer onherbergzame in druk bood. Hoewel de muren er nog kaal uitzien en de ramen overal kie ren, bezit de zaal thans stijl. Dit is te danken aan het fraaie eikenhou ten plafond, dat onlangs is aange bracht. Voorts is er een noodvloer van tegels gelegd. Daar het onmoge lijk was op de bovenverdieping te komen, anders dan door beklimming van een steiger, moest tevens een noodtrap worden aangebracht; deze is van hout en rust op de betonnen constructie voor de toekomstige trap. Deze constructie kon niet gebouwd worden, zonder dat de betonkoker voor hete lucht werd geplaatst, om dat deze hier direct achter gelegen is. Onder de trap zijn twee telefoon cellen aangebracht waarvan met na me de standhouders veel gemak zul len ondervinden. Een rustig zitje Achter deze hall is een tweede zaal, waarin eveneens een eikenhouten zoldering prijkt. Gaat men de brede trap op, dan komt men'in de grote zaal boven de hall, de burgemeesters kamer en de imposante burgerzaal, waarin nog geen gewelf is gebouwd, zodat men, naar boven ziende, de sta len dakspanten aanschouwt. In de voormalige Vleeshal wordt hard ge werkt aan het eikenhouten tonge welf. Het voorste gedeelte van deze ruimte, door een muur van het overi ge deel gescheiden, is echter ook be schikbaar voor het Zeto-comité; hier komt een theeschenkery, waar de bezoekers de rondgang over de ten toonstelling een ogenblik kunnen on derbreken. Loopt men thans de lege zalen door dan kan men zich nog moeilijk voor stellen dat Mercurius hier over twee weken zijn herautstaf zal zwaaien. Tegenover het bordes is echter de eerste voorbode van de handelsgod, een Middelburgse bouwmaterialen- handelaar, druk in de weer met de opbouw van een grote stand. Raad van Zuiddorpe /"AP de vraag van de heer D'Hert, hoe het komt, dat de omroeping der noodslachting zo laat geschiedt, zegt de voorzitter, dat dit komt, door dat de persoon, die de noodslachting moet verrichten, steeds te laat komt. De Legesverordening wordt overeen komstig het verlangen van Gedepu teerde Staten gewijzigd, alsmede de bouwverordening. De rekeningen van het R. K. School bestuur van de Bijzondere Lagere School over de jaren 1938 tot en met 1942 worden met vijf tegen een stem goedgekeurd. De heer D'Hert, die tegen stemde, verklaart tegen dit besluit in beroep te zullen gaan, met als voornaamste reden, dat in de boekhouding niet is opgenomen een kasgeldlening die is aangegaan en afgelost, waarvoor toch rente in rekening wordt gebracht en waarvan de noodzakelijkheid niet blijkt. De Heer van Roemburg spreekt zijn, afkeuring uit over de handelwijze van de heer A. Onghena met het niet in orde brengen der door hem verhuurde woning aan de heer Remorie. Besloten wordt hem te berichten dat de water leiding binnen een maand moet zijn aangelegd. Tevens zal aan de Gebr. Verstraeten bericht worden dat de meubelen binnen een week uit het huis moeten zijn verwijderd. Aan de heer Lansu zal worden ver zocht met het comité dat onder zijn leiding staat de feestelijkheden voor de viering van het regeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin op 31 Augustus a.s. te willen verzorgen. Op voorstel van de heer van Roem burg wordt nog f 50,beschikbaar gesteld voor het uitreiken van 4 me dailles aan leden van de brandweer die 12Vi in dienst zijn. Hoe 't in Zeeland gaat UIE LEZEN in het Zeeuws Land bouwblad: Hoewel de Stichting voor de Land bouw en met name de Akkerbouwcom missie sterk gepleit heeft voor een af schaffing van de graanregeling. heeft dit niet mogen baten en zal men dus nog een jaar zitten met invullen van dorsbriefjes. Het is zeker jammer, maar de motieven die de Regering aan voert, zijn niet van grond ontbloot, zo dat het verschil van inzicht, dat ten deze bestaat, geaccepteerd zal moeten worden. De Regering baseert zich voor namelijk op het feit, dat ons land bij lange na niet in eigen behoefte kan voorzien. Wel zal door de onlangs tot stand gekomen wereld-tarwe-overeen- komst de behoefe aan broodgraan gro tendeels worden gedekt, maar daar naast wordt de veevoederpositie nog twijfelachtig gezien. Over de import mogelijkheid van andere granen dan broodgraan valt nog niets met zeker heid te zeggen. Hierom wenst de Over heid de touwtjes nog in handen te houden. Men kan dus slechts hopen, dat het volgende jaar uiteindelijk hier de vrijheid terugkeert, gehoudens nader bekend te maken uitzonderingsgevallen zal de leve ringsplicht voor telers in de provincie Zeeland en in het N.W. kleigebied van Noordbrabant worden gebaseerd op de werkelijke dorsresultaten, welke op dorsbriefjes ter kennis van de Plaatse lijke Bureauhouders moet worden ge bracht. Het vervoerverbod van granen blijft )OG0OOOOOOO00OGGQ0OOOOOQQQOOOOOQOOOOOOO3OOeOOOOO0 IAONDERDAGMIDDAG hadden B, en W. van Goes een extra bijeen komst uitgeschreven voor de Goese raadsleden om hen, evenals de pers, door experts te laten voorlichten over de stand van zaken bij de stadsuit breiding en de gemeentelijke huizen bouw. De burgemeester, die het openings woord sprak, noemde het een uni cum, dat Goes, met zijn bijna 13.000 inwoners, zijn burgerij niet minder dan 349 woningen kan offreren, die of reeds gebouwd, dan wel in aan bouw zijn. De opzichter van gem. werken, de heer Verbeek de directeur, ir. de Hoog was ziek vertelde eerst een en ander over de 103 woningwetwoningen, die in Bouwplan II gebouwd worden. Eind Juli 1947 werden deze door de gemeente aanbesteed en een maand la ter gegund aan de fa. v. d. Berge en Klis. In September werd, onder di rectie van Gemeente-werken, dat ook de plannen had ontworpen, met de bouw begonnen en thans zijn bijna alle huizen onder de kap en de eerste blok ken over drie weken gereed. De aanbestedingssom bedroeg f 998.900 en de totale bouwkosten zul len f 1.073.000 bedragen. De hulzen, die een inhoud hebben van 270 M3 be zitten een grote woonkamer van voor naar achterzijde, keuken, drie slaapka mers en douchecel (helaas nog zonder water en zonder geyser). De huurprijs zal dobberen tussen f 5.85 en f 6,— per week. Voorts Werd onder directie van Gem. Werken een blokje van negen mid- denstandswoningen gebouwd, geschikt voor dubbele bewoning (tijdelijk). Dit blok, aangenomen door Weststraten en v. d. Waert, is bijna af en voor het merendeel reeds bewoond. De totale kosten bedragen f 146.000. en de huurprijs zal per half huis ruim 6.moeten bedragen. BOUWPLAN III (OOST. Ma deze uiteenzetting verleende de burgemeester het woord aan de heer Rothuizen, Sr., die eerst vertelde hoe de stadsuitbreiding in Oost, volgens het nieuw bouwplan, was verlopen. Dit gehele plan beslaat 29 H.A. Vier h.a. had mea reeds en inmiddels zijn er 14 h.a. door onteigening verkregen, waarvan de kleinste' helft reeds in exploitatie is voor de bouw van 130 arbeiders en 38 middenstandswoningen. Voor 200 nieuwe huizen is er op deze oppervlakte van 14 h.a. nog plaats, terwijl bij verwezenlijking van het gehele bouwplan er 800 nieuwe huizen zullen staan. Hiermee heeft men voor tien jaar speling, zo de groei van Goes als voorheen verloopt. Ir. 't Hooft nam daarna de draad op, die door de heet- Verbeek was neerge legd en deed allerlei mededelingen over de onder het beheer van zijn ar chitectenbureau ontworpen woning blokken. HOE DE WONINGEN ZIJN INGEDEELD. Degonnen werd in Bouwplan II (W.) met 51 arbeiderswoningen, die gun stig liggen voor- en achterfront resp. op Westen en Oosten en in blokken gehandhaafd. Vervoer is alleen toege staan op geleidebiljetten. Aflevering van graan door telers mag alleen plaats hebben tegen inneming van een afleveringsbewijs aan erkende graanhandelaren en/of erkende zaai zaadhandelaren. Handelaren zullen granen in het al gemeen slechts mogen afleveren aan verwerkers tegen inneming van z.g. „bestelbonnen." Verdere bijzonderheden over de graanlevering zullen zo spoedig moge lijk worden bekend gemaakt. zijn geprojecteerd. Zij bevatten een flinke woonkamer, woonkeuken met Bruynzeel-uitrusting en drie slaapka» mers. Deze hulzen hebben wel water leiding boven. De bouwkosten zullen dobberen tussen f 10.500 en f 11.000, waarbij dan nog de dure bouwgrond komt. De huurprijs bedraagt ongeveer f 6,—. Uitvoerder is de fa. de Jonge uit Biezelinge. Hé- De 130 arb. woningen in Oost wor den evenals de 38 middenstandshuizen door de fa. Bus uit Wormerveer ge bouwd. Eerstgenoemde zijn van een enigszins ander type dan de gelijksoor tige in West. Hoewel de inhoud kleiner is, maken zij door handige indeling de indruk ruimer te zijn. Zij hebben boven ook drie slaapka mers, (waarvan een met ingebouwd balkon), bergruimte en douche-cel. Beneden vindt men één grote woon kamer en keuken. De bouwkosten be dragen f 11.500 tot f 12,000, plus f 1200 voor de grond. De huurprijs Is ongeveer f 6. De middenstandswoningen langs de Weidjes en Heernisseweg, ook in blok vorm, zijn ruimer van opzet en in twee types gebouwd. Men heeft de keuze tussen huizen met twee ka mers en keuken beneden of met een grote kamer en eetkeuken en die met drie of vier slaapkamers. Bouwkosten f 16.000,— a f 17.000,— en huurprijs waarschijnlijk f 40,per maand De negen middenstandswoningen in de Leliestraat die door de fa. v. d. Weer gebouwd worden, hebben bene den allemaal 2 kamers en keuken met Bruynzeel-inrichting en boven drie slaapkamers met douche-cel De bouw prijs bedraagt, alles inbegrepen f 18.000 en de huur zal dus wel boven de f 40,— per maand uitgaan Alle nieuwe woningen hebDen een aangebouwde dan wel een los staande schuur In een slot-artikel hopen wij nog allerlei andere interessante bijzonder heden te vermelden T^oor de huishoudelijke producten van die fabrieken, welke zich in normale tijd vrijwel uitsluitend bezig houden met de vervaardiging van sier-aardewerk, zijn met ingang van 17 Juni a.s. maximum-prijzen vast gesteld. Enkele dezer hoogst toelaatbare prij zen zijn: kop en schotel f 1.15. diep of plat bord f 0.85, theepot f 2.65 f 4.40 naar gelang van de grootte, dekschaal f 3.95. melkbeker f 0.60. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de huishoudelijke producten der grote fabrieken, die zich hierop specialiseren, overwegend lagere prij zen gelden. Zondag 13 Juni. Groen. 4e Zondag na Pinksteren. 2e gebed H. Antonius van Padua. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. Maandag 14. Wit. H. Basilius. Cre do. Dinsdag 15. Rood. H.H. Vitus enz. 2e gebed A. eunciis. 3e naar keuze. Woensdag 16. Groen. Mis van 4e Zondag na Pinksteren. Zonder Gloria en Credo. 2e gebed A cunctis. 3e voor de overledenen. 4e naar keuze. Donderdag 17. Groen. Mis van 4e Zondag na Pinksteren. Zonder Glo ria en Credo. 2e gebed A cunctis. 3e naar keuze. Vrijdag 18. Wit. H. Ephraëm. 2e gebed H.H. Marcus en Marcellianus. Credo. Zaterdag 39. Wit. H. Juliana. 2e gebed H.H. Gervasius en Protasius. Grinnikend van stille hoop zegt 't gelukkige wijveke ademsnakkend ,.'k Ga ik al kontent zijn, als ik wee- re tien stappen verre kan gaan, zon der tien keeren te moeten rusten, mart. Ja, ja, dat asthma! Asthma? Dat kent Manten. ,,'n Leelijke plage, mensch. 'k Weet er van mee te spreken." „Gij ook?" knikt het vrouw tje. „Ik? roept Manten Maar mensch,- buiten de borstzwere zijn er geen ziekten, die 'k niet gehad en heb." Verbaasd gaapt het wijveke Man- ten aan. ..Asthma Asthma?... poclit Manten. Er zijn dagen geweest, dat ik geen slok versche lucht door m'n longen kreeg, dat m'n borst piep te gelijk 'n kapotten blaasbalg Aandachtig zitten nu alle zieken te luisteren naar de vertelling van 't listige boertje. 'n Geboren redenaar of 'n tooneelspe lei zou hem niet verbeteren, wanneer ie met 'n tremolo in de stem over al z'n miseries vertelt. „Wat dat ik daarvoor gedaan heb, dat weet de hemel alleene. 's Nuchtens jenever gedronken, met zwarte koffie, of zonder zwarte kof- He, tot dat iktot dat ik met 'n stuk in men botten naar m'n bedde moest. Geen bate! Thee van hondengervel. van IJs- lands mos met kalisiesap gedronken, tot dat het al m'n neuze uitkwam Geen bate! Drooge blaren van doornappels ge smoord!... Geen bate! Katersvel op m'n borst gedragen twee. drie op mekaar Nog geen bate Grafeerde, koeimest, 'n addersnoer 't gedarmte van 'n verscii geslacht zwijn rond m'n lijf gebonden! Niks te doene! Tien. twaalf doktoors aangespro ken; bij twee, drie wonderdoktoors geweestAl verloren moeite, men- schen!" Al de toehoorders houden bij Man ten's pleidooi den adem op. De span ning is ten top gestegen. Het is, of ze allemaal zélf aan het asthma lij den en geen hulp kunnen vinden. Maar Manten laat ze niet langer ln de onzekerheid. „Toens. besluit ie. en z'n stem wordt week van aandoening. toens heeft, doktoor Stevens hier me onder handen gepakt. En De zieken houden even hun asem op"En? „Enin veertien dagen tijd, in veertien dagen had ik asem te koope" Verpletst stamelt het vrouwtje: „'En is toch nooit geen waar?" „Geen waar? valt Manten haar 'n tikje nijdig ln de rede. Zoo waar of dat ik hierof dat ik het zegge". Dc solemneele verzekering van Man ten heft den laatsten twijfel bij de toehoorders op. Men heeft trouwens de gelegenheid niet om hem veel uitleg te vragen, want op de voute rinkelt 'n bel en met twee sprongen is het boertje het trapje op en de kamer binnen. Hoofdschuddend, maar met 'n lach vn blijde hoop op 't gezicht, sukkelt het oude wijf deurwaarts, terwijl ze voor zich heen stamelt: „Waarom en ben ik toch niet vroeger gekomen?" Nu Manten weg is komt er nieuw leven onder de zieken. Ondereen be spreken zij het geval van het ouae vrouwtje en van Manten. En gaande weg gaat de menschelijke bijenkorf weer aan 'f gonzen. De twee dooven hebben onderling hun gesprek weer hernomen. „Hoort ge ook zoo slecht, als 't mistig weere is?" brult de lange aan 't oor van z'n kleinen lotgenoot, die opkijkt, of ie 't in Keulen hoort donderen. „Of ge ook zoo slecht hoort, als 'l mistig weere is...?" De kleine heeft 't vast: „Toens zou de donder voor m'n voeten mogen vallen 'k en zou 't nog niet hooren!" gilt ie terug. „Da's lastig, man, knikt de lange, Ge zoudt al zoo goed geheel doof zijn". Onderwijl is Manten terug uit de voutekamer gekomen, staat nu boven op het trapje en roept: Numero vijf en dertig!" 'n Paar zieken halen het briefje te voorschijn, waarop hun volgnummer staat, dat ze van beurt tot beurt ver geten. Niemand schijnt evenwel de geluk kige te zijn. De twee dooven hebben' zich om Manten's oproep niet bekomerd en brullen lustig verder. „Da's waar, beaamt de kleine, 'n Mensch gewent aan alles, zeggen ze. Maar als ge goed gehoord hebt ge lijk ik en g'en hoort ineens „Numero vijf en dertig!" galmt Manten opnieuw. niet méér dan Ti eederui- zele, vervolgt de kleine óoove, dat is „Stilaan daar! Numero vijf en dertig!" En de lange doove besluit, dat het verre van plezierig is". Manten is nu in 'n koleire gescho ten en stapt op de twee mannen toe. ,,'k Zou 't gelooven, besluit de kleine. Ge moet eerst in êt geval zijn". „Gaat ge nu uw bek haast hou den, ja? tiert Manten tot de twee mannen. Hebt gij misschien nu mero vijf en dertig?" Eerst gaapt de lange hem wezen loos aan. „Numero vijf en dertig!" gilt Manten hem in 't cor. De lange scharelt in z'n zakke*. haalt z'n briefje te voorschijn: „Vijf en dertig. Hier zie!" Manten's vingers schijnen te jeuken om den vent 'n ferme schudding te geven. ,,'t Is ouw toer. Hebt ge dat niet gehoord? Allei, gauw naar de voute". En meteen duwt ie den verbauwe reerden vent naar het kamertje toe. „Zeg dat aan de menschep, hé!" profes-ert de larc? <-ji1 Dat is 'n toppunt. Mani en is om te barsten. „Maar, kerdjie, vloekt ie, ik heb liet zoo hard geschreeuwd, dat Ik er bijkans weer 't asthma van ge kregen heb". Flegmatisch haalt de vent de schou ders op: „Niks gehoord". 'n Volgende keer ga 'k de dooven dan maar nevens m'n tafel installee- ren, zucht Manten. Kom, haast u nu, want 't is bijkans gedaan voor vandage. Nog een of twee en 't is opgeschept. Beteuterd kijken de zieken elkaar aan. „Nog een of twee?!" „E11 ik?" roept er een. „E11 ik?" roept een ander. 'n Opgeblazen ventje roept wanho pig: „En ik ben van zoo verre ge komen!" 'n Wasbleeke vrouw schettert op haar beurt. „En ik zit hier al van ten uch- tend". Van alle kanten stijgen jammer klachten op. "»Taan Mpnt.cn schijnt dat spelletje geuoon te zijn. (Wordt vervolgd.)

de Stem | 1948 | | pagina 2