I Vervolging Schreieder nog mogelijk Géén dronken chauffeurs achter het stuur Haagse brieven 150 mensen bij scheepsramp verdronken IN 'T KORT Beroepsofficier begint als recruut Terug naar vrije consumptie iVIERDE JAARGANG Na 1098 ZATERDAG 12 JUNI 1948 Minister van Maarseveen oordeelt: Enquête-commissie in de gelegenheid hem te horen. - Justitieel onderzoek naar „Englandspiel" niet uitgesloten „Knecht Van een barbaars regiem' T rein op luchtbanden Hetzelfde weer Extra suikerrantsoen voor de inmaak Pastoor ter dood veroordeeld Marshall tot het Huis van Afgevaardigden: ,Je ziet toch dat ik niets van het touw kan missen Ontstellend drama voor de Deense kust „Anti-communisten- wet" aangenomen „Enthousiast ben ik niet, maar ik was niet alleen" Wagens zullen worden in beslag genomen en desnoods vernietigd. - Ook onvoorwaardelijke hechtenis in het vooruitzicht gesteld Fel requisitoir van 'Ambtenaar O.M. te Breda HIJU werd laat in de avond opge beld door een auto-eigenaar, die met stukken stond en ondanks het feit, dat hij een borrel of zes gedron ken had, besloot hij onmiddellijk te gaan. Met een takelwagen sleepte hij de auto weg. En toen het karweitje achter de rug was verklaarde hij zich bereid de inzittenden even naar Gin- neken te rijden, waar zij hun domi- Pensioenwet erdoor Voorstellen van Ged. Staten De Eigen mening in eigen kring d if •o' c de oor |Lirg. Live liht. 138-0 :rs en groots, 446-0 Juni, ington iedenis 14 jaar en 8 u. urn om ton en film: Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage reêp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. J\E parlementaire enquête-commissie heeft ook het Eng- landspiel in haar onderzoek betrokken. Inmiddels heeft Minister Fievez zijnerzijds een onderzoek gelast. Beide onderzoekingen sluiten niet uit, dat een justitieel onder zoek plaats vindt. Schreieder is na zijn vrijlating' aan bepaalde controle maatregelen onderworpen. Hij heeft zich verbonden een zo volledig mogelijke beschrijving van de onder de naam Engelandspiel bekende gebeurtenissen te geven en hier te lande te blijven, zolang de procureur-fiscaal dit nodig acht, zodat ook de parlementaire enquête-commissie in de ge legenheid zal zijn hem te horen. 1. Van een indeling van parachu tisten door Schreieder in vier catego rieën, waarvan de eerste moest wor den doodgeschoten, wist de procu reur-fiscaal niets. 2. Evenmin is hem gebleken, dat Schreieder de hand heeft gehad in het vermoorden in hun cel van uit Engeland gekomen agenten, die ont snapt waren en daarna weer werden gepakt. 3. Schreieder heeft inderdaad te Helvoirt aen als wapen - dropping op gezette hinderlaag georganiseerd en daaraan leiding gegeven. 4. Schreieder heeft ook inderdaad een revolver verstrekt aan een per soon uit de verzetsbeweging, die voor nemens was aanslagen tegen landver raders te plegen en Mr. Reydon heeft doodgeschoten. TYEZE MEDEDELINGEN deed Mi- nister van Maarseveen gister middag in de Tweede Kamer mede namens de minister-president, toen het Kamerlid Frans Goedhart zijn vragen had gesteld. De Minister, zag geen aanleiding, om de juistheid van het oordeel van de betrokken procureur-fiscaal in twijfel te trekken. Toch heeft hij in verband met het belang van deze aangelegenheid aan Mr. Zaayer na der rapport gevraagd. Nu reeds wist hij in antwoord op concrete vragen van de heer Goed hart dit te vertellen: J£EN PRACHTIGE REIS, maar wat een lawaai". Zo schreef de rubberkoning Micheline 1929 aan zijn broer toen hij een trein reis maakte naar de Cote d'Azur. „Waarom lopen de treinen niet op luchtbanden?" Dat deze idee he lemaal niet zo dwaas was, blijkt wel hieruit, dat men een stuk of wat jaren daarna inderdaad een trein op luchtbanden in Frankrijk kreeg. Door brand ging alles ech ter verloren. Maar intussen heeft men in Frankrijk niet stil gezeten Want zo juist bereikte ons het bericht, dat er dit jaar weer een trein op luchtbanden zal komen in het land van Marianne en wel in October op de route Parijs— Strassbourg. Volgens de berich ten zullen de rijtuigen zeer luxu eus worden ingericht. REGERING deelt mee, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: 1 soldaat, afkomstig uit Bergen (N.H.). Kon. Ned. Ind. leger: 1 soldaat. yiET IN AMSTERDAM, doch in Utrecht is 27 Juni de kaderdag van de K. A. B. JN DE EERSTE DAGEN van Juni is te Rome gearriveerd Zijn Hoogw. Exc. Mgr. Mart. Lucas S.V.D., titulair aartsbisschop van Adulis en Aposto lisch Delegaat van Zuid-Afrika. Op 16 Juni wordt Zijne Hoogw. Exc. voor een bezoek van enkele weken in Ne derland verwacht. gEN ENGELS passagiersvliegtuig, met 8 personen aan boord, is, na over het vliegveld op het eiland Man te zijn gevlogen vermist. Een ander Engels vliegtuig is in zee gestort. Alle inzittenden werden gered. Met INGANG van 1 Juni zijn de regimenten grenadiers, jagers en Prinses Irene tot garde-regimenten uit geroepen. TJE FINSE MINISTERRAAD heeft besloten de staat Israël de factor te erkennen. TJET LIGT in het voornemen de keuring voor de lichting 1950 in het begin van September a.s. te doen aanvangen. Deze lichting bestaat uit alle mannelijke personen, geboren in het jaar 1930, JN ANTWERPEN overleed de be- kende Vlaamse „Landsvrouwe" Maria Elisa Belpaire, die een voor name rol in het tijdschrift „Dietse Warande en Belfort" heeft gespeeld. QOUVERNEUR KASTEEL van Cu rasao zal in Juli aftreden. Zoals wij reeds meedeelden wordt hij ge zant in Chili. JNVALIDE MILITAIREN kunnen des Zondags van hun auto gebruik maken, echter slechts in een straal van 40 km. vanuit hun woonplaats. ■yOORLOPIG zullen de landbouwers en veehouders geen voorschot kun non ontvangen op de in het vooruit zicht gestelde uitkeringen over 1947, heeft min. Beel in de Tweede Kamer meegedeeld. Eerst moet de Kamer over de dekking beslissen. ])OOR HET achteloos wegwerpen van een eindje sigaret is gisteren avond in de loods „San Francisco" een geweldige brand uitgebroken, waardoor verschillende auto's en va ten benzine verloren gingen. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Droog weer, behoudens een kans op enkele verspreide onweers buien, voornamelijk in het Zui den van het land. Overdag zonnig en behalve langs de Waddenzee warm weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Oost en Noord, doch in de namiddag op vele plaatsen invallen van een koelere zeewind. Heden zon onder 21 uur en maan onder 0.46 uur. Zondag zon op 4.20 uur en onder 21 uur, maan op 11.15 uur en onder 1.05 uur. Maandag zon op 4.19 uur en maan op 12.40 uur. Zedelijk laakbaar Qverigens was het duidelijk, dat de Minister in ieder geval niet erg ingenomen was met de aan de pers verstrekte motivering voor deze vrij lating. Hij zei: De verklaring, dat Schreieder een zeer knap politieman is, is blijkbaar in technische zin bedoeld. De ver klaring, dat hu een correcte politie: man is, slaat kennelijk op het feit, dat Schreieder de door hem of zijn ondergeschikten verhoorde arrestan ten behoorlijk behandelde en tegen mishandeling van hen waakte en op trad. Reeds uit bovenstaande blijkt ove rigens, dat van zedelijk standpunt be zien het gedrag van Schreieder ge laakt moet worden. Uiterst bedenke lijk is de omstandigheid, dat Schreie der zijn technische bekwaamheden tot het laatste toe in dienst heeft gesteld van een barbaars regime, als welke knecht hij de strijd aangebon den heeft tegen mensen, die hun le ven offerden voor een gerechte zaak. Volkomen klaarheid T")e heer Goedhart vroeg in zijn re- pliek aan de Minister nadrukke lijk of deze bereid was te bevorde ren, dat de instructie zou worden her opend. Waarop de Minister antwoord de, dat er wel sprake is van vrij lating, doch nog niet van buitenver- volgingstelling. Natuurlijk kan een vervolging nog plaats hebben op klacht van een der betrokkenen, hetgeen dan moet ge schieden bij de Bijzondere Raad van Cassatie. Het kan zijn, dat de pro cureur-fiscaal zelf reden vindt om een vervolging in te stellen. Duitse ambtenaren kunnen echter slechts ver volgd worden wegens oorlogsmisdrij ven en wegens misdrijven tegen de menselijkheid. Voor andere mis drijven kan een Duitse ambtenaar niet vervolgd worden, voorzover hij in de kring van ambtelijke bevoegd heden is gebleven. Het spreekt vanzelf, aldus de mi nister, dat de zaak tot volkomen klaarheid moet komen, ook wat het England-spiel betreft en de verant woordelijkheden aan Nederlandse en Engelse zijde. K. M. A.-cursussen beginnen 1 September I SEPTEMBER zal de opleiding van de cadetten voorlopig zal een honderdtal worden toegela ten aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda worden hervat na een onderbreking van ruim acht jaar. Blijkens een brochure, samengesteld door het Ministerie van Oorlog, aan te vragen bij het bureau R. en V., Nieuwe Frederikskazerne 's-Graven- hage, Is de wijze van onderricht aan toekomstige beroepsofficieren tegelij kertijd opnieuw geregeld. Evenals zulks voor de oorlog reeds gedeeltelijk het geval was, gaan de aspirant-officieren voor de infante rie, cavalerie, artillerie en militaire administratie na een opleiding tot ge oefend soldaat nu eerst naar de school voor reserve-officeren van hun wapen De opleidingstijd aldaar is voorlopig vastgesteld op acht maanden. Daarna wordt beslist, wie beroepsofficier zal kunnen worden. De candidaten voor de technische wapens worden, in ver band met de speciale eisen aan cje opleiding verbonden, na een elemen taire opleiding van drie maanden ter stond op de K.M.A. geplaatst, zodat dus alle toekomstige officieren de gewone recrutenopleiding volgen. Daarvoor worden zij opgeroepen, nadat de minister van Oorlog over hun XTOOR DE INMAAK zal dit jaar een extra rantsoen suiker worden ver strekt. In de bonnenljjst van 2 Juli zal voor alle leeftijdsgroepen een bon bekend gemaakt worden voor 500 gr. suiker. TIET MILITAIR Grechtshof te Boe dapest heeft de zaak behandeld tegen zes personen, die als verantwoor delijk worden beschouwd voor het in het Hongaarse dorp Poespetri voorge vallen schoolstrijd-incident, waarbij een politieman werd gedood. Zeker Miklós Kiralyfalvi, die voor de moord op de politieman aanspra kelijk werd gesteld, is tot de strop veroordeeld, evenals de pastoor van 't dorp, Johan Asztalos. Vier anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, van levenslang tot tien jaar. verzoek om in aanmerking te komen voor de opleiding tot beroepsofficier dit verzoek moet voor 15 Juli a.s. worden ingediend op gunstige wij ze heeft beslist en de keuring en test hebben uitgewezen, dat de betrokke ne geschikt is voor de officiersoplei ding. Door de uitbreiding, die het aca demieterrein heeft ondergaan wordt aan de eisen, die de moderne op leiding stelt voldaan. De candidaten, die zich thans aan melden, worden in September a.s. in gelijfd en worden dus bij gebleken geschiktheid omstreeks September 1949 tot de K.M.A. toegelaten. Voor de candidaten van de technische wa pens vangt de cursus aldaar om en nabij 1 Januari 1949 aan. De eerste cursus op 1 September a.s. wordt uit sluitend begonnen met degenen, die reeds een school voor reserve-officie ren hebben doorlopen. De opleiding aan de K.M.A., varieert van 2 tot 5 cursusjaren, Aan de Academie zal een speciale cursus worden verbonden voor technische officieren van de luchtmacht en eveneens voor de tot de luchtmacht behorende verbindings officieren. QNTZETTEND IS HET DRAMA, dat zich 24 K.M. van de kust van Jutland heeft afgespeeld met het 1.668 ton metende Deense passa giersschip „Kjobenhavn". Het schip, dat 350 passagiers vervoerde, is op een magnetische mijn van een in de oorlog veel gebruikt type gelopen en binnen tien minuten gezonken. Nog steeds is niet bekend hoeveel mensen daarbij het leven hebben verloren. Naar schatting moeten het er 150 zijn. Alle opvarenden zijn van Scandinavische nationaliteit. De mensen zijn in hun slaap opgeschrikt door een enorme ontploffing en daar het schip zeer snel zonk brak er een geweldige paniek uit. De mensen sprongen in nachtgewaad te water, waar velen een hopeloze strijd tegen de wilde zee vochten. Tientallen vaartuigen hebben zich onmiddellijk naar de onheilsplaats begeven en ook vliegtuigen zijn in actie gekomen om te trachten de slachtoffers te redden. Duikers zijn in het wrak aan het werk gegaan om de lijken die zich in het schip zouden kunnen bevinden naar de oppervlakte te brengen. TT ET WETSONTWERP betreffende het tussentijdse ontslag aan leden van Gedeputeerde Staten en Wethou ders (de z.g.n. „anti-communisten- wet") is gisteren door de Tweede Kamer aangenomen met 48 tegen 34 stemmen, nadat nog enige amendemen ten ter sprake waren gekomen. Minister Witteman nam de amende menten van de heren Scheps en Krol over. Het eerste heeft erop betrek- king, dat een voorstel tot ontslag ten Tot besluit van zijn tocht naar de Achterhoek heeft Prins Bernhard deelge- genomen aan een boerenbruiloft. Volkomen onverwacht voor de bruilofts gasten verscheen de Prins plotseling in de grote deel van de boerderij van boer Veltkamp bij Lochem, wiens zoon Hendrik Jan die dag in het huwelijk was getreden met Jantje Tuiters Exel. De Prins maakte zelfs een dansje met de bruid. minste 8 dagen tevoren moet worden bekend gemaakt, terwijl het tweede inhoudt, dat bij tussentijds ontslag, aanspraken op wachtgeld en pensioen blijven voortbestaan. Bidault npWEE UUR LANG heeft Bidault gisterenavond in het Franse par lement gepleit voor de aanvaarding van de „Londense aanbevelingen", waarvan de verwerping tot de val van de Franse regering zou kunnen leiden. Niet minder dan 30 sprekers hebben zich aangemeld om hun hart te luchten over het ontbreken van een militaire garantie en het be sluit om een West-Duitse staat te stichten. Schuman zal de hele zaak waarschijnlijk gaan behandelen als een vertrouwenskwestie om het ka binet daardoor warschijnlijk aan 'n kleine meerderheid te helpen. Eerlijk verklaarde Bidault over de aanbevelingen niet enthousiast te zijn, „maar" zei hij „ik was niet al leen". Bovendien zag hij in de aan bevelingen toch „niet te verwaarlo zen garanties" voor de veiligheid van Europa. Zij garanderen, aldus Bi dault, dat Duitsland niet langer in staat zal zijn het Ruhrgebied te ge bruiken voor regulering en overheer sing van de economie van zijn Weste lijke naburen. „Wij hopen, dat zo spoedig moge lijk een overeenkomst met Sovjet- Rusland verkregen zal kunnen wor den". De Franse regering stelt slechts één voorwaarde, namelijk dat er in Duitsland geen regering ingesteld zal worden waarin de Sovjet-Russische regering een overmatige of overheer sende invloed zou uitoefenen. Duits land moet niet worden tot een instru ment in handen van een der geallieer den", verklaarde Bidault met nadruk. Hij zei dat nationalisatie van de in dustrie van het Ruhrgebied ten gun ste van de Duitse staat niet gelegen zou komen met het oog op het feit, dat er ook Belgische, Nederlandse en Franse belangen bij betrokken wa ren. Bidault kreeg na zijn rede applaus van leden van de M.R.P., waartoe hij zelf behoort, en enkele gematigden. HTEN AANZIEN van de economische besprekingen tussen de ministers der Benelux-landen op het Chateau d'Ardennes bij Dinant vernemen wij nog, dat de ministers daar o.m. in principe zijn overeengekomen, dat zo spoedig mogelijk teruggekeerd zal wor den naar het stelsel van vrije con sumptie en dat wederzijds subsidies zullen worden verlaagd. Een gecoördineerde investeringspo litiek zal worden nagestreefd, studies zullen worden ondernomen, teneinde te bespoedigen, dat fiscale en sociale politiek voorzover noodzakelijk, met elkaar in overeenstemming worden gebracht. Voorts zal de economische politiek, welke in dê drie landen zal worden toegepast, onder meer gericht zijn op het handhaven van het mone taire evenwicht. TJET BESTUREN VAN EEN MOTORRIJTUIG door personen, die daar- toe, tengevolge van overmatig drankgebruik, niet in staat zijn, zal door mij in het gehele arrondissement Breda, zonder aanziens des persoons en met alle mij ten dienste staande middelen, met wortel en tak worden uitgeroeid Aldus de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. van Mierlo, tijdens de Bredase kantongerechts zitting van Vrijdagmorgen, in zijn requisitoir tegen een Bredanaar, die enige tijd geleden een verkeerspaal op de hoek van Baronielaan en Ginnekenweg te Breda tegen de grond reed. cilie hadden. Onderweg stopte de ta kelwagen. En verdachte stelde zijn gezelschap voor, nog even een borrel tje te drinken. Inplaats van één borreltje werden het er vijf. En de chauffeur raakte in een zodanige toestand, dat één van zijn metgezellen hem aanried, te voet naar huis te gaan. Hij echter, wilde hier niet van ho ren. „Als je monteur bent", zei hij, „dan moet je ook kunnen rijden als je een borreltje op hebt". En het was die opmerking, welke de Ambtenaar van het O. M. hem het meest kwalijk nami Hoe het verder ook zij, verdachte stapte in de takelwagen. Met boven genoemd gevolg. Het feit dat zijn rem men niet goed werkten, werd niet als een verzachtende omstandigheid in aanmerking genomen. Laatste waarschuwing "yOOR de 31ste maal, zei mr. v. Mier lo in zijn requisitoir, sta ik hier tegenover een dronken autobestuur der. En thans is het uit met de waar schuwingen! Aan de politie is door mü op dracht gegeven, in het vervolg mo torrijtuigen, bestuur door personen die daartoe, tengevolge van over matig drankgebruik niet in staat zijn, in beslag te némen en ik zal er niet voor terugdeinzen, in ern stige gevallen de vernietiging van deze motorrijtuigen te eisen. Ik heb gemeend tot deze ernstige maatregel te moeten besluiten nu een herhaald beroep mijnerzijds op het verantwoordelijkheidsgevoel van deze lieden vergeefs is gebleken, terwijl hun respect voor leven en veiligheid van hun medemensen eerder af dan toeneemt, wat moge blijken uit het feit, dat in 1946 35 van deze lie den in dit arrondissement werden ver oordeeld, in 1947 48, terwijl geduren de eerste 5 maanden van dit jaar, reeds 30 veroordelingen zijn gevallen, wat neerkomt op het dubbele aantal van 1946. Daarbij stonden er per jaar gemid deld 102 dronken wielrijders terecht; een niet minder ernstig kwaad. Daarom is dit onherroepelijk de laatste waarschuwing. De motorrij tuigen zullen nu door de politie in be slag genomen worden, of men ze voor zijn bedrijf nodig heeft of niet. Er. onherroepelijk zal ik onvoorwaardelij ke hechtenis en intrekking van het rijbewijs eisen. Ten aanzien van de zaak van de bewuste Bredanaar, wilde Mr. van Mierlo nog enige clementie betrachten en geen onmiddellijk hechtenis vra gen, Wel vroeg hij drie maanden voor waardelijk en daarnaast: Verbod van café-bezoek waar ook ten lande; aansluiting bij een geheel onthoudersvereniging onder toezicht van de reclassering; intrekking van verdachte's rijbewijs voor de tijd van één jaar en 1000 gulden boete, subs. 6 maanden hechtenis. Naarnaast werd een boete gevraagd van 100 gulden, wegens de slechte toestand van de reminrichting. De kantonrechter veroordeeW mn- U 11 de r'~ .\lïc-n trekking van zijn rijbewijs betrof, kwam verdachte er met 6 mammen ai. 1 T^A HET BESPREKEN van ver- schillende amendementen heeft de Tweede Kamer gisteren het wets ontwerp betreffende wijziging der pensioenwet z.h.st. aangenomen. De communisten waren het sterkst in het indienen van amendementen. Hun succes was nihil. Mevi. Fortanier-de Wit (VVD) wil de de pensioengerechtigde leeftijd vor onderwijzeressen bij het L. O. te ruggebracht zien op 60 jaar. De mi nister was er niet voor; hij zei meer te voelen voor een strengere keuring. Het betreffende amendement werd verworpen. Ook de heer Terpstra (AR) kwam met een amendement. Hij wenste de onbillijkheid weggenomen te zien voor onderwijzers bij het Bijz. L. O. die gepensionneerd zijn 30 Juni 1947 en 1 Jan. 1948. Deze ontvangen f 300 per jaar minder dan de onderwijzers bij het openbaar L. O. Het amendement werd enigszins gewijzigd en ging er door. P. Z. E. M. statuten A AN de Prov. Staten zijn toegezonden de gewijzigde statuten van de NV PZEM, welke op de eerstvolgende ver gadering der Staten zullen moeten wor den goedgekeurd. Tevens is toegezonden het antwoord van het PZEM-bestuur .op de in de laatste Statenvergadering aangenomen motie van 't Westende betreffende de verkoop van electrische apparaten door de PZEM. Het bestuur is van mening, dat, daar handelaars en installateurs niet geheel bij machte zijn om in de behoefte te voorzien, de PZEM de verkoop van toe stellen zelf ter hand moet nemen. De BLO-schoo! te Hulst. ^an de Prov. Staten wordt voorge steld, niet tot verhoging van sub sidiëring voor de BLO-school te Hulst over te gaan. Men is van mening dat ook in O. Z. Vlaanderen getracht zal moeten worden, door een regeling van de gemeenten onderling de kosten te bestrijden. Als voorbeeld wordt gesteld de BLO-school te Middelburg en de te stichten school te Goes. Subsidies kinderherstellingsoorden. aanvragen aan de Prov. Staten om subsidie voor 1947 voor de ver schillende kinderherstellingsoorden en vacantiekoloniën belopen een bedrag van 7350.Daar een maximum van f 3500.voor deze subsidies door de Prov. Staten werd vastgesteld, zal, wil aan deze hoge aanvragen enigszins worden tegemoet gekomen, dit maxi mum moeten worden verhoogd. Voor gesteld wordt de subsidies te verhogen van 3500.tot f 5000.echter ai- leen voor 1947. De M.T.S. te Middelburg. Dij besluit van de Minister van OK.W. is destijds vastgesteld, dat de MTS te Vlissingen voor 1948 moest worden geopend. De op°mng geschiedde, ?oa's nd on 1 1 Zeevaartschool. Gebleken is echter, dat het Rijk, dat 75% der netto-kosten JJe vorige week ontmoette ik in on ze residentie een aantal redacteu ren van katholieke dagbladen, die 'n persconferentie van de K.V.P. hadden bijgewoond. In deze conferentie wa ren inlichtingen èn voorlichting ge geven door de voorzitter en de se cretaris der Partij en door de frac tievoorzitter van de Tweede Kamer. De bespreking had geduurd van 's- morgens elf uur tot 's-namiddags vier onderbroken door een lunch, want ook politici moeten eten. Deze rijke lijk lange duur verwonderde mij niet, toen ik vernam, dat onder meer de meningsuiting bedoeld is: het uiten van afwijkende meningen en de ver dediging en propaganda dezer me ningen binnen de K.V.P. aan de orde was geweest. Ik meen over mijn gesprek met de bovenbedoelde redacteuren te mogen schrijven, nu na een nogal voorba rige publicatie in de Volkskrant en een daarop volgend critisch artikel in de Tijd de conferentie uit de sfeer der vóór- en in-lichting gebracht is in die der publicatie. ^llereerst viel mij op, dat alle he ren ingenomen waren met de uit eenzetting van de heer Andriessen en diens helder begrip van het „pro bleem" der meningsuiting in de Par tij. Een begrip, dat blijkbaar evenzeer eigen is aan het Partijbestuur, dat reeds het vorig jaar aan een groep jongere intellectuelen waaronder verschillende „bezwaarden" ver zocht een rapport samen te stellen, bevattende hun inzichten over de Ka tholieke politieke organisatie, in het bijzonder ook hun opvattingen over de meningsuiting in deze organisa tie. Het heeft waarschijnlijk zijn nut de nadruk er op te leggen, dat dit blijk van „openstaan" der partijleiding ge toond werd lang vóór de discussies over de lijst Welter en ook vóór de vele publicaties over de meningsvor ming in de K.V.P. Het betreffende rapport is inmid dels gereed gekomen, zodat nadere bespreking tussen partijbestuur en commissie van intellectuelen kan vol gen. Een bespreking, die bij te ver wachten wederzijdse goede wil resul taten zal moeten opleveren. Jn hoge mate interessant was, naar mijn gezelschap mij meedeelde, de persoonlijke opvatting van de heer Andriessen over de kwestie der me ningsuiting en meningsvorming. De voorzitter der K.V.P. is n.l. van oordeel, dat de gelegenheid voor zijn inzichten kenbaar te maken in ruime mate binnen de partij aanwezig is. Er wordt echter door hen, die afwij kende meningen hebben (velen dezer zijn overigens geen lid van de partij) onvoldoende of geen gebruik van ge maakt. Allerlei factoren spelen hier bij een rol, zowel gelegen in de ge aardheid der betrokkenen, als in het karakter der partij. Daarom wil de heer Andriessen het initiatief doen uitgaan van de K.V.P. zelve. Hij denkt aan de instelling van een college van beraad, dat actuele problemen zal behandelen van aller lei aard en waarvan dan telkens an dere personen deel uitmaken. De le den van dit college zullen vertegen woordigers moeten zijn van meningen en stromingen, die voor elk der te bespreken problemen in het Katho lieke volksdeel voorkomen. Het col lege van beraad zal als taak hebben het partijbestuur van advies te die nen. Naar men mij vertelde, had de heer Andriessen nadrukkelijk een persoonlijk standpunt vertolkt. Het wil mij echter voorkomen, dat hij ervaren en voorzichtig man hier toe pas is overgegaan na zijn opvat tingen met goed gevolg getoetst te hebben aan die van zijn naaste me dewerkers in de K.V.P. Vandaar ook de bijzondere, m. i. meer dan persoonlijke betekenis van de suggestie van de Partijvoorzitter. gleek de heer Andriessen dus vol komen open te staan voor veler lei meningsuiting in de Partij, in één opzicht bleek hij nooit te willen wij ken. Hij heeft het in de persconferentie nog eens met ernst betoogd: de par tij moet een partij blijven en de frac tie een fractie. Een partijprogram is noodzakelijk; het dient na ernstig be raad van de laagste tot de hoogste instantie der partij te worden vast gesteld. Velerlei mening mag en moet daarbij een rol gespeeld hebben, maar eenmaal het program aanvaard, is er een partij-standpunt, dat ook door de leden der vertegenwoordigende licha men moet worden onderschreven. Tenslotte bepalen deze ieder voor zich en in gezamenlijk overleg hun houding bij het practische politieke werk in de volksvertegenwoordiging. Daar moet voor eigen mening, voor afwijkend inzicht plaats zijn. Maar aan het karakter van „fractie" mag geen afbreuk gedaan worden. Ik herinner mij, dat de redactie van de Stem niet lang geleden, naar aanleiding van een publicatie van Prof F. Duynstee, hetzelfde stand punt heeft ingenomen. voor zijn rekening neemt, deze sub sidie deed ingaan op 1 Januari 1948. De gemeente Vlissingen zal als zo danig de totale kosten hebben te dragen. Yoorgesteld wordt, dat de provincie 2 5 deel van het ten laste van de gemeen te Vl'ssingen komende bedrag voor haar rekening neemt.

de Stem | 1948 | | pagina 1