Het is weer de oude geschiedenis Gunstige „legerberichten Duitse verbazing over het weislagen Kruimel partijen Palar „Volksstemming op Madoera een komische opera" IN 'T KORT Wat is democratie? .VIERDE JAARGANG Now 1097 VRIJDAG II JUNI 1948 Indonesië in de Veiligheidsraad Debatten uitgesteld Minister Witteman niet met lege handen Wil Koning Leopold geen troonafstand? Zwarte kaas gevangen DE KADERDAG van de K.A.B. te „„.Amsterdam op 27 Juni a.s. zal Ti,. bijgewoond door Kardinaal de f,.".® en door de Ministers Beel, Drees j ven Maarseveen, Fiévez en Brink. Ook komen er afge- d'gden van het Belgisch Alge meen Christelijk Vakverbond en van Weinig verandering „Anti-communisten- wet in. de Kamer De Gaulle tegen de besluiten van Londen Ex-Koning Michaël in het huwelijk getreden Verovering zonder oorlog Moskou protesteert in Den Haag Coloradokevers per liter Reserve-troepen waag den een nieuwe in vasiepoging Kabinetscrisis in Frankrijk geweken Schreieder en het Englandspiel Veiligheidsmaatregelen verwaarloosd HeL England-spiel zou volgens Schreieder nog langer geduurd hebben wanneer er geen agenien uit Haaren ontsnapt waren. Ook heeft hij zich verwonderd afgevraagd, waar om Engeland zelfs na de tweede ont vluchting nog enkele verbindingslij nen gaande hield. Deze werden door Londen nog als veilig beschouwd, doch werden ook door Schreieder ge controleerd. Dit duurde geruime tijd, doch tenslotte werden voor Schreie der de resultaten zo gering, dat hij alle contact 7o1f verbrak. F: m zijn nog enkele cld, doch 'Veer veemarkt in Terneuzen Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post f 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. WEER is de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad ter sprake gekomen. De debatten hebben zich voor zover wij de zaak kunnen beoordelen uit de binnengeko men speeches niet bizonder toegespitst, alhoewel er wel enige scherpe woorden zijn gezegd. Van republikeinse zijde protesteerde de heer Palar tegen het instellen van een voor lopige federale regering, de volksstemming op Madoera en het beperkte handelsverkeer over de demarcatielijn tussen het Nederlandse en republikeinse gebied. De Veiligheidsraad besloot ten langen leste verdere rap porten van de Commissie van Goede Diensten af te wach ten en het verdere debat uit te stellen tot volgende week Donderdag. T\E HEER PALAR begon zijn rede van IV2 uur met te verklaren, dat de Nederlanders trachten, door ver strikking van de in gang zijnde onder handelingen, de republiek waarmede zij beweren te onderhandelen, te wor gen, althans te elimineren. Palar beschuldigde er de Neder landers van, de zaken steeds op te houden en uit te stellen. Ofschoon zeide hij de „gevleugelde oor log" een einde had genomen, wach ten de belangrijkste en moeilijkste geschilpunten nog steeds op hun oplossing. Hij verzocht de tussenkomst van de Veiligheidsraad voor het verkrijgen van verzachting van Ned. zijde wat betreft het handelsverkeer over de demarcatielijn. De volksstemming op Madoera betitelde hij als „een paro die op de democratie op het peil van Enige pensioenen verbeterd TN DE voortgezette beraadslaging in Tweede Kamer over de wijziging van de Pensioenwet, kon minister Witteman meedelen, dat hij niet met lege handen in de Kamer terugkwam Hij had overleg gepleegd met Minis ter Lieftinck. En het resultaat daar van was dat hij op enkele punten aan geuite verlangens tegemoet kon ko men. Dit betreft de kwestie van uit zicht op uitgesteld pensioen van voor 1922 gepensionneerden. Deze is thans aanvaardbaar. Uitbreiding van deelgerechtigdheid in het gezinspensioen door verhoging van f 4500 tot f 5000 is aanvaardbaar, doch zonder verhoging van het per centage. Een weduwe zonder kinderen kan nu komen tot f 2200, een weduwe met vier kinderen tot f 4000. Uitbreiding van het eigenpensioen is aanvaardbaar, inplaats van f 4500 kan de minister gaan tot f 4800. Enige Kamerleden kwamen nog aan het woord. Maar men kwam nog niet helemaal klaar, zodat vandaag verder zal worden gepraat over het onder werp pensioenen. "I^OLGENS „La Llbre Belgique" zou Koning Leopold het standpunt in nemen, dat hij slechts zijn zoon Bou- dewijn naar België zal laten terugke ren, indien vast staat dat hij zelf weer de troon kan bestijgen. Iedere oplos sing van het koningsprobleem door middel van een troonsafstand zou dor de vorst niet in overweging ge nomen worden. Spaak heeft een onderhoud gehad met Pirenne. secretaris van de Ko ning, en heeft hem op de hoogte ge steld van de besprekingen die in de Kabinetsraad zijn gehouden over het Koningsprobleem. Pirenne is naar Zwitserland vertrokken om aan de Koning verslag uit te brengen. fFWAALF grote, ongemerkte ka zen en een schouderham zijn door ambtenaren van de C.C.D. aangetroffen in een bestelauto, waarvan de chauffeur had gewei gerd te stoppen, toen hij bij zijn vertrek van het erf van een boer derij nabij Haastrecht werd aan gemaand te stoppen. De auto werd tenslotte na een snelle achtervol- pngsrit nabij Krimpen a.d. IJsel tot staan gebracht. Nader onder zoek op de boerderij leverde nog 0 kazen op, waarmee het totale ge wicht der in beslag genomen kaas s'eeg tot 60 kg. Duitsfa d"6^6 ^keitervereii1 "it W.- 'yANAVOND om 20.35 uur zal voor de K.R.O. een gesprek om de ron- oe tafel worden uitgezonden, waar aan deelnemen de voorzitter der K. V.P., de heer W. J. Andriessen en Mr. Vogelaar, medewerker aan het rap port van jonge Katholieke intellectu elen. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Droog weer, behoudens enkele verspreide onweersbuien in het Zuiden van het land. Enige overdrijvende wolkenbanken. Meest matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Weinig ver andering van temperatuur. Heden zon onder 20.59 uur en mnn er-4»- r 7^'c-d» zon op 4"1 - .-n O n een komische opera" en hij kenschet ste de West-Java-conferenties als te zijn „kunstmatig aangeblazen door de Ned.-Ind. regering". Volgens Palar's bewering wordt in West-Java de staat van beleg voor burgers nog steeds gehandhaafd en niet alleen daar. Wat er is gebeurd op Madoera en in W„ Java geeft, aldus Palar, slechts een beeld op kleine schaal van de door de Nederlanders in geheel Indonesië gevoerde politiek. De Indonesische republiek zal dit voegde hij eraan toe opnieuw bewijzen bij een be schouwing over de kwestie van de federale conferentie te Bandoeng. Niettegenstaande haar wantrouwen inzake de Nederlandse politiek, zal de Indonesische republiek doorgaan met de onderhandelingen „met vol vertrouwen in de Veiligheidsraad als garantie voor een aanvaardbare oplos sing" zo zei hij. Geen zwichten voor druk TJET is weer de oude geschiedenis, zo beantwoordde de heer van Kleffens de rede van de vertegen woordiger van Djokja, de republi keinse regering aanvaardt bepaalde voorstellen, doch kan deze achteraf niet nakomen wegens oppositie in eigen kring. Over Madoera merkte hij op, dat de handhaving van het Ned. bestuur aldaar het enige middel is, om de bevolking de gelegenheid te geven, haar wensen kenbaar te ma ken en de heer van Kleffens voegde daaraan toe: in dit geval hebben wij p»EL ZIJN de communistische spre kers tekeer gegaan in de Tweede Kamer tegen het wetsontwerp betref fende het tussentijdse ontslag aan le den van Ged. Staten en wethouders. Zij vonden dit wetsontwerp van een echt anti-communistisch allure. Wel neè, zei de heer Korthals (V. V.D.) het ontwerp wil alleen een eind maken aan de situatie, dat iemand blijft zitten, terwijl het vertrouwen in hem is opgezegd. De heer Steinmetz (KVP) vond het ontwerp een bescher ming der democratie, terwijl daarten- tegen de heer Krol (C.H.) het ont werp gelegenheidswetgeving noemde, speciaal gericht tegen de communis ten. Hij diende een amendement in om bij de wet betrokkenen een be hoorlijke rechtspositie te verschaffen. Ook de heer Joekes (P. v. d. A.) waar schuwde er voor geen gelegenheids wetsontwerp ervan te maken. Minister Witteman antwoordde, het ontwerp in geen enkel opzicht ondemocratisch te vinden. Z.i. is het juist democratisch, misschien te de mocratisch. Het vertrouwen noemde hij een onmisbaar element, het ce ment voor de democratie. Hij belicht te, dat de wet niet bedoeld is te zijn van tijdelijke, doch van blijvende aard Het is geen anti-communistenwet, zei hij, alhoewel bepaalde gebeurtenissen wel aanleiding hebben gegeven tot 't indienen van het wetsontwerp. Nadat enige amendementen waren ingediend, werd besloten de beraad slagingen morgen voort te zetten. De communist Hoogcarspel vroeg nog verlof de minister vragen te mo gen stellen over het feit, dat in Vele gemeenten aan de communisten geen zalen verhuurd worden. De kwestie zal op een nader te bepalen tijdstip worden behandeld. QENERAAL DE GAULLE heeft en kele minuten, nadat de commissie van buitenlandse zaken van de natio nale vergadering de overeenkomst in zake West-Duitsland had goedgekeurd aan de pers een verklaring afgelegd, waarin hii zei, dat de Londense over eenkomst zal uitlopen op het Vormen van twee rivaliserende Duitse staten, de ene met Frankfort, de andere met Berlijn als hoofdstad Meisje gevraagd. Groentehandel H. C. Braat, Vincentiusstraat 24, Roosendaal. 9581 juist gehandeld en daar zijn wij trots op. De Madoerese bevolking wenst het milde Nederlandse bestuur niet te ver wisselen voor het strenge republi keinse. De heer van Kleffens was van mening, dat over het geheel genomen, de rapporten van de C.V.G.D. er op wijzen, dat de deelnemers aan de fe derale conferentie te Bandoeng zijn bijeengekomen volgens een democra tische procedure en uit vrije wil en zonder dwang van Ned. zijde, tot be sluiten komen. Sommigen zeide de heer van Kleffens gebruiken een debat in de Veiligheidsraad uitsluitend met het doei, om druk op de Ned. re gering uit te oefenen, doch Neder land is geen natie, die bereid is, voor druk te zwichten. Voorts wees hij erop, dat de toe stand in Indonesië er verder dan ooit van verwijderd is, om enig werkelijk gevaar op te leveren voor de wereld vrede en dat dit voor de Veiligheids raad een reden te meer moet zijn, om zich in dit debat beperkingen op te leggen met betrekking tot incidentele vraagstukken van ondergeschikt be lang". Hij besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat Veiligheidsraad zal werken volgens de grote lijnen en dat geen gekibbel over beuzelarijen de aandacht van de raad daarvan zou vermogen af te leiden, Tenslotte heb ben wij aldus de heer van Kleffens nog immer niet de hoop verloren dat, in weerwil van menige teleur stelling. met bijstand van de C.V.G.D. er alsnog een oplossing zal kunnen worden gevonden met als grondslag de overeenkomst van de Renville". Nadat de republikein Pillai nog een kibbelachtig speechje had afgestoken besloot de raad op voorstel van de Belg van Langehoven de verdere de batten uit te stellen tot na de ont vangst van een nieuw rapport van de Commissie van Goede Diensten. TfX-KONING MICHAEL van Roe- menië en Prinses Anne van Bour bon Parma zijn in de troonzaal van het koninklijk paleis te Athene door Aartsbisschop Damaskinos, de ortho doxe primaat van Griekenland, in het huwelijk verbonden. De Prinses werd ten huwelijk ge geven door haar oom, Prins Erik van Denemarken. Koning Paul van Grie kenland was de bruidsjonker van ex- Koning Michaël, die het gala-uniform van een Roemeense generaal droeg. De ouders van de bruid, waren niet aanwezig, hetgeen wel verband zal houden met het feit, dat de Paus geen dispensatie kon verlenen, omdat geen belofte werd afgelegd ten aanzien van de katholieke opvoeding der kinde ren. Aan Prinses Anne moeten door iedere katholieke priester dus de H.H. Sacramenten worden geweigerd. Voor aanzienlijken en gertngen gelden de zelfde bepalingen. De Kerk kan en zal hierin nooit transigeren. Smuts valt communisme aan OMUTS, oud-premier van Zuid- Afrika, heeft „de gevaarlijke nieuwe techniek van verovering zonder oorlog", welke „door het communisme wordt gebruikt om de wereldmacht te verkrijgen", veroordeeld. Hij hield een rede ter gelegen heid van zijn installatie als kan selier van de Universiteit van Cambridge, een erepost, waarin hij Winston Churchill opvolgt. Hij verklaarde, dat de grote zaak, die de wereld te vervullen heeft, is „de redding van Europa in mate rieel, politiek en geestelijk opzicht" „De nieuwe ideologie", aldus Smuts, „heeft haar eigen techniek van agressie gevormd, geheel ver schillend van de oude vormen van oorlog. Door het nieuwe aanzicht en door de passende nieuwe tech niek kunnen de wereldmacht en wereldoverheersing zonder oorlog worden verkregen". Het zou een onmetelijke ramp betekenen, in dien de Westerse beschaving on der da voet zou worden gelopen en aangepast aan de Sovjet-Rus sische omstandigheden, aldus Smuts. Daarom moet deze „vijfde colonne" een halt worden toege roepen, zo zeide hij. TVE REGERING van de Sovjet-Unie heeft een protestnota gestuurd aan de Nederlandse en de Amerikaanse regering wegens de publicatie van „tot de oorlog ophitsende artikelen" in Het Vrije Volk en News Week. Het artikel in Het Vrije Volk van 12 April jl., getiteld: „Russische stra tegie en het antwoord daarop", bevat volgens de Russische nota „bespotte lijke aantijgingen en lasterlijke be schuldigingen". Volgens de notaHet gewraakte artikel zou aandringen op „het laten vallen van Amerikaanse atoombom men op Sovjet-Russische industriële centra". (Hetgeen echter onjuist is, zodat weer eens is aangetoond, dat Moskou spijkers op laag water zoekt). TI/JET ONGEWONE FELHEID is de strijd tegen de coloradokever, alias „Staatsvijand no. 1" allerwege voortgezet. De jeugd spoorde de voor onze aardappeloogst zo uiterst gevaarlijke diertjes met liters tegelijk op. Zo o.a. in Hoek van Holland waar jongens en meisjes maar eventjes ruim 25.000 liter bijeengaarden. Ook andere plaatsen langs de zee haal de een aanmerkelijke liter-productie. Natuurlijk zijn er nog heel wat coloradokevers ontsnapt en naar het binnenland weten te ontkomen. Zij zullen vrijwel een zekere dood tegemoet gaan, daar de aardappelplanten ai overal zijn bespoten. Gisteren was het aan het Hollandse strand al heel wat rustiger dan eergisteren, maar in Zeeland en in België ging de invasie lustig voort. In Antwerpen kwam een schip aan met fruit uit Zuid-Amerika, waarbij tussen het stro zich duizenden kevers hadden genesteld. Grotendeels wisten zij te ontsnappen. JJOE GISTEREN de situatie in Zee T\E FRANSE Nationale Vergadering heeft met 405 tegen 192 stemmen geweigerd 'n communistisch voorstel tot annulering van het decreet be treffende staatssubsidie aan confessio nele scholen in bespreking te nemen. Het gevaar voor een kabinetscrisis is aanzienlijk kleiner geworden, door dat de Franse parlementaire leiders zich bereid hebben verklaard, de tekst van een nieuw compromis-de creet betreffende indirecte hulp aan arme scholieren van confessionele scholen tijdens de bijeenkomst van hun partijfracties te laten bespreken. Bü een hevige aanval der Zweden op het Nederlandse doel redt doelverdediger Kraak op sublieme wijze. land was, vertelt onze redacteur te Goes in onderstaande schets. Het bureau van de Plantenziekte- kundige dienst is Goes is veranderd in een stafkwartier, waar de dag in de nacht overgaat, zonder dat men het merkt. De generalissimus is de heer Phaff, die met zijn medehelpers het plan de campagne opmaakt om de invasie der tienduizenden op de Zeeuwse kusten te weerstaan. De telefoon rammelt uur achter uur door en telkens komen er meldingen uit andere plaatsen over aangespoeld ongedierte. Tussen 'n paar inspectie tochten en tientallen commando's door vond de heer Phaff even tijd voor de pers, om een „legerbericht" te formu leren. De eerste invasie-golf van Woens dag is, zover men het kan bekijken, vrijwel gekeerd, doch als goede stra tegen hadden de kevers nog reserve troepen achter de hand, zodat Don derdagmorgen een tweede invasie-po ging volgde, slechts iets minder fel dan daags te voren. De Zeeuwen staan echter hun man netje. Ze zijn te nuchter om voor ieder wisse-wasje in beweging te komen, doch is het gevaar overtuigend aan wezig, dan komen ze los met een élan, dat overrompelend is. Naast de schoolkinderen, aange voerd door de leerkrachten, staan thans honderden volwassenen aan het zee- en rivierfront. De Voedselcom- missaris stelde zijn personeel beschik baar; Landbouwherstel eveneens en vrijwilligers komen van alle kanten aansnellen. De Plantenziektenkundige dienst, welke de touwtjes in handen heeft, behoeft nauwelijks te animeren. Alles vliegt als vanzelf achter de vind plaatsen, controleren thans de land bouwers zelf hun aardappelvelden en gaan zo nodig, op eigen initiatief tot sproeien over, hoewel de eigenlijke sproeiperiode reeds voorbij is. De strijd is door geheel Zeeland gaande, omdat geen enkele kust vrij is gebleven; het tuig heeft zelfs Schouwen en Tholen bereikt; eilan den die voorheen voor invasie ge spaard bleven. Geen vlammenspuiter T\E KEVERS komen in massa's uit zee aangedreven en zijn de eerste paar uur versuft. Dan is het 't goede moment om hen in de kraag te grij pen, want als het zonnetje hen een paar uur heeft gestoofd, keren de le venskrachten en vliegcapaciteiten te rug. Ze worden verzameld in bussen en zullen „na de oogst" verbrand of vergast worden met blauwzuur. Met vlammenwerpers kan niet gewerkt worden, zei de heer Phaff ons, om dat het teenen vlechtwerk der dijken zou verbranden; de proeven aan het strand met deze wapens het vorig jaar genomen, vielen ook tegen, om dat de kevers schuilen in het vochtig wier en bovendien zou men thans wel 'n paar honderd van die spuiten nodig hebben. Alles geschiedt dus in „handwerk", wat, goed voldoet, zo er genoeg han den aanwezig zijn. Ook 't Goese Sas bezocht TUIST toen we wilden vertrekken, kwam er een bericht, dat ook het Goese Sas 'n aanval doorstaan moest K- „Potage a la Colorado". Inderdaad zou men het bijna kunnen noemen, het geen de Haagse politie hier laat zien. Ook de politie was namelijk au grand complet uitgerukt om de invasie te keren. De schoolkinderen rukten dadelijk uit en met hen grote ploegen arbeiders uit de Wilhelminapolder. De heer Phaff lachte voldaan. On danks gebrek aan nachtrust is hij fit en sterk door het bewustzijn, de vij and te kunnen weerstaan. Behalve in Zeeland leidt hij het of fensief op de Zuid-Hollandse eilanden Nauwelijks hadcien we onze hielen ge licht, of per auto werd hij gehaald om naar dat front te vertrekken. Zeeland kan de generalissimus wel even missen; het vecht door en met succes! In Z. Vlaanderen ^ADAT in het Westen van ons land de colorado-kever getracht heeft vaste voet te krijgen, blijkt thans, dat deze insecten ook trachten Zeeuwsch- Vlaanderen te overstromen, zo seinde onze redacteur in Hulst. Ze werden overal langs de Zeeuwsch-Vlaamse kust gesignaleerd, zodat de autoritei ten het nodig geoordeeld hebben in te grijpen. Zowel in Oost als in W.- Zeeuwsch-Vlaanderen keert men zich met man en macht tegen deze dier tjes en de schooljeugd heeft vrijaf ge kregen om ze op te sporen en te ver nietigen. In Hontenisse, Cadzand, Breskens en in vele andere plaatsen is men met behulp van de jeugd bezig het gevaar te keren. JJAROLD STASSEN, candidaat voor de republikeinse candidaatstelling voor de presidentsverkiezingen heeft voor de toewijzingscommissie van de Senaat aangedrongen op aanvulling van de door het Huis van Afgevaar digden aangebrachte beperking van de fondsen voor het Marshall-plan. QCHREIEDER is weer vrij man. Ergens in Den Haag is een kamer voor hem vrij gemaakt. Daar vult hij het grootste deel zijner dagen met het schrijven van een overzicht van de gebeurtenissen rond het England-spiel. Hij hoopt na drie maanden Nederland voor goed te verlaten en zich te voegen bij zijn vrouw en twee zoontjes, die hij in drie jaar niet gezien heeft. Aan een verslaggever van het ANP heeft hij er al uitvoerig over verteld. Wij willen daarvan het meest karakteristieke hier weergeven. Hier is de laatste foto van de Zweedse Gustaaf, die 16 Juni 90 jaar wordt. /~»p 12 Maart 1941 werden Louwers en Taconis gearresteerd. Toen kon het Englandspiel aanvangen. Het zwaartepunt lag bij Schreieder. Wanneer er weer Engelse agenten verwacht werden Schreieder zegt precies geweten te hebben hoeveel er steeds zouden dalen trok Schrei eder met het „ontvangstcomité" naar de plaats, waar zij neer zouden ko men, terwijl een bepaald aantal Duit se politieambtenaren op l\et Binnen hof in Den Haag voorbereidingen troffen voor het zg. algemene ver hoor, de beantwoording van een vra genlijst van 100 vragen, die door Schreieder zelf was opgesteld. Schrei eder mengde zich eerst dan in het verhoor, wanneer hij bemerkte, dat de gevangen genomen agenten de waarheid niet vertelden, wat meest al het geval was. Schreieder beweert, dat zijn inmenging in de verhoren al tijd succes had. Dit is begrijpelijk, zo zegt hij, omdat de gevangen genomen agenten eenvoudig „overdonderd" werden door zijn kennis van de En gelse geheime dienst. Het codeverhoor gebeurde in het concentratiekamp Haaren. De behan deling was daar op uitdrukkelijk be vel van Schreieder zeer goed. Tijdens het bezoek van Himmler aan Neder land in 1942 wist Schreieder gedaan te krijgen, dat de gedropte agenten niet naar Duitsland afgevoerd, doch in Haaren geinterneerd konden wor den. Hij zegt Himmler ervan over tuigd te hebben, dat het een onver gefelijke domheid zou zijn de beste en dapperste zonen van het Neder landse volk te doden. Later zouden zij na de Duitse overwinning in 1942 verwachtte Schreieder die nog de aangewezen mensen zijn om lei dende functies bij industrie en han del te vervullen. Schreieder beweert steeds een grote achting gehad te hebben voor de houding der agenten. Van de 101 geheime agenten, die hem in handen vielen, noemt hij zeker 95 procent het ideale type van geheim agent. Onder deze 101 personen wa ren 99 Nederlanders, een Engelsman en een Russisch agent. VERBAZING gchreieder zegt dat Giskes en hij, en ook Berlijn, verstomd stonden van de goede gang van zaken bij het England-spiel. Men wist echter, dat dit niet eeuwig kon duren. De eerste kink in de kabel ontstond door de vlucht van Dourlein en Ubbink. Berlijn was razend en de Duitsers hier in Nederland waren radeloos. Schreieder ging echter uit van het feit, dat er overal een scherpe con troverse bestaat tussen de mensen van de contra-spionnage en de men sen, die actieve spionnage bedrijven. Beide groepen geloven dat hun dienst onfeilbaar is en de ene g'-oep be schouwt de andere als lastige en be moeizieke pottenkijkers. Op deze tegenstelling speculerend, liet Schreieder naar Engeland seinen dat Dourlein en Ubbink Duitse agen ten waren. Niet zonder voldoening verklaart hij, dat de Engelsen er in trapten. De Engelse spionnagedienst kon eenvoudig niet geloven, zo zegt hij, dat hun dienst niet goed zou fune tionneren en het gevolg was, dat de twee gevluchte agenten als onbetrouw bare individuen beschouwd en ge vangen werden genomen na aankomst in Engeland. In Engeland schijnen sommige lie den door het relaas van Ubbink en Dourlein toch argwaan gekregen te hebben. Er werd een controle-com mando, bestaande uit 8—10 man, per boot naar Nederland gestuurd. Bij de nadering van de Nederlandse kust zijn zij echter door een Duits marine commando opgemerkt en na een ge vecht gevangen genomen. Schreieder zegt niet te weten wat er van hen geworden is. Ondanks de verscherpte bewaking van de gevangen agenten in Haaren slaagden drie Nederlanders, van Riet schoten, Wegener en van der Giezen er in drie maanden na de vlucht van Ubbink en Dourlein op hun beurt te ontsnappen. Rauter was buiten zich zelf van woede. Hij wist gedaan te krijgen, dat op bevel van Berlijn aan Schreieder de bewaking onttrokken werd. Ook Hitier zelf verkeerde in grote opwinding en eiste een uitvoe rig bericht. Dit moest over de specia le Führermachine getelext worden. Deze machine had zeer grote letters in verband met Hitler's slecht ge zichtsvermogen, veroorzaakt door een gasaanval in de eerste wereldoorlog. Voor de gevangen genomen agen ten had de ontsnapping van drie van hun kameraden slechte gevolgen. Rauter zocht eerst in Nederland n->?r pen be'ere gevangenis, doch toen hii geen enkele geschikte b-vear plaats kon vinden, liet hij hen naar Duitsland sturen. Dat daar verschil lenden gefusilleerd zijn, beweert Schreieder eerst na de oorlog ge hoord te hebben. HET „FEILLOZE" SYSTEEM TYe Engelsen waren volgens Schreie der ervan overtuigd dat hun sys teem feilloos functionneerde. Dit blijkt wel uit de boodschappen, die Schreieder opving. Zowel de Neder landse regering als de RAF seinden speciale dankbetuigingen naar Neder land voor het goed func.ionneren van de radioverbindingen en agenten- droppingen. Schreieder en Giskes hebben zich dikwijls afgevraagd, waarom men zich in Engeland niet afvroeg waar door het spionnagesysteem zo goed verliep. Iedereen die in het spionna- gewerk zit zou zo zegt Schreieder, verontrust zijn, wanneer een bepaald systeem zonder een enkele onderbre king goed werkte. Bovendien had 't op moeten vallen, dat dit in België en Frankrijk allerminst het geval was. Ook schijnt Londen zich nooit afgevraagd te hebben, waarom de op drachten nooit werden uitgevoerd. Men had, aldus Schreieder, ten minste deze veiligheidsmaatregel moeten treffen, dat de agenten opge dragen werd na een bepaalde tijd te rug te keren of anders hen moeten bevelen, om na zoveel tijd contact op te nemen met adressen in neutrale staten. Ook had men meer veiligheids maatregelen moeten invoeren bij het overzenden van berichten en bij het coderen der berichten. met geringe resultaten. Yye zijn toch een merkwaardig kalm volk. De verkiezingen staan om zo te zeggen vlak voor de deur en nog merkt men niets van spanning of bijzondere emotie. De meeste men sen breken zich meer het hoofd over de vraag, hoe ze straks hun vacan- tie zullen doorbrengen. Hoe ze zul len stemmen, achten ze van minder belang. Toch wordt het de kiezers ditmaal een beetje moeilijker gemaakt. In '46 stonden er 8 lijsten op zijn stembil jet, thans 10. We spreken hier over de kieskringen Tilburg en Middel burg. Want er zijn ook al kieskrin gen, waar het dozijn vol gelopen is. Wij krijgen niet de kans, om te stem men op de „oude S.D.A.P., vooruit strevende partij voor wereldregering" noch op de Revolutionnair Commu nistische Partij oftewel Trotzkiïsten. We zullen ons met vreugde bij dit feit neerleggen. Tien is toch al moei lijk genoeg, als men helemaal van geen politiek toeten of blazen weet. En er zijn meer mensen van dat slag dan men meent. De politieke onwe tendheid is vaak groot, ook in krin gen waar men dat niet zou verwach ten. We willen de optimistische veron derstelling wagen, dat onze lezers wel van toeten of blazen weten. Toch hebben ook zij het moeilijker dan in 1946. Ze hebben immers de keuze uit twee lijsten, die slechts namen van katholieken bevatten. Intussen is dit in de politieke his torie niets nieuws. Het is meer voor gekomen, dat er kleine partijtjr nm de grote zweefden aan het verkie zingsfirmament. Een mens vergeet gauw en daarom kan het dienstig zijn te herinneren aan het verleden tus sen de twee wereldoorlogen. In 1925 heeft de R. K. Volkspartij naast de R. K. Staatspartij naar de gunst der kiezers gedongen. In 1929 weer en toen was er ook een R. K. Boerenpartij aan bod. In 1933 werd het nog moeilijker, wijl toen de R. K. Staatspartij werd gesecundeerd door de R. K. Volkspartij, een Kath. De mocratische Bond en een R. K. Ar beiderspartij. In 1937 was het wat eenvoudiger, want toen gingen Kath. Dem. Bond en R. K. Volkspartij sa men in 'n Kath. Democratische Partij. VTu kan men niet zeggen, dat de katholieke kiezersschare zwaar geschokt is geworden door de keuze, waarvoor zij stond. In 1922 trok de R. K. Staatspartij 29.86 procent van het aantal stem men. Daar kwam in 1925 een klein deukje in: 28,63 procent. In 1929 had zich dat hersteld: 29.64 procent. In 1933 was er echter een zwaardere te rugslag: 27.87 procent. Men vergete niet, dat toen ook de NSB. alsmede Zwart Front helaas ook wel zieltjes onder de katholieken wonnen. In '37 ging het weer beter: 28,84 procent. In 1946 maakte de P. v. d. A. ook met enkele kath. candicaten veel werk der katholieken, doch dit belette niet een sprong tot aan de 30.81 procent. En bij de een paar weken later gehouden Statenverkiezingen werd zelfs het re cord, 31.42 procent, behaald! We zeiden: de katholieke kiezers- schare is niet zwaar geschokt door het verschijnsel van het dissidentis me. Niettemin: de schade ondervond men er wel van, waartegenover geen enkele winst stond. JJe Tweede-Kamervoorzitter, Mr v. Schaik heeft onlangs nog in een vergadering getuigd van zijn onder vinding, dat de dwergfracties in de Kamer practisch geen invloed uit oefenen op het parlementaire werk. Hoe is het ook mogelijk, waar zulk een veelheid en verscheidenheid van onderwerpen door de fracties be handeld en beoordeeld moet worden. De knapste man is niet in staat op zijn eentje alle vraagstukken gron dig te bestuderen en terdege te be handelen. Daarvoor is werkverde ling in een grotere fractie nodig. Daarvoor moet men ook geregeld met gelijkgezinden in het principe overleg kunnen plegen. Een één- of tweemansfractie zal bij de meeste onderwerpen verstek la ten gaan en alleen goed aan bod ko men als één bepaald onderwerp dat de scheuring veroorzaakte ter tafel komt. Men zag en ziet het in de practijlc. Voor een goede werking van de parlementaire machinerie zijn de kruimelfracties als zand, dat de wer king verstroeft. Wie het goed meent met de parle mentaire democratie, zal daarom aan geen kruimelpartij zijn stem geven. Elke Woensdag van 16 Juni af QP verzoek van vele in Oostelij J; Zeeuwsch Vlaanderen woonachtige veehandelaren hebben B. en W, van Terneuzen de traditionele wekelijkse veemarkt weer in het leven geroepen. Voor een landbouwstreek als Zeeuwsch Vlaanderen is dit ongetwijfeld van be lang, aangezien dit practisch de enige markt van dit soort in deze omgeving is. Hopenlijk zal de toekomst bewijzen dat deze markt inderdaad in een be hoefte voorziet. Hiertoe is vanzelfspre kend de medewerking van de zijde van de landbouw en veehandel noodzake lijk. Gezien het royale gebaar van de gemeente Terneuzen, die alle steun en medewerking verleende door het be schikbaar stellen van een terrein en loods, gelegen aan de Bastionstraat, juist over de Axelse Brug, kan het niet anders of de belanghebbende groe pen zullen hun steun tot instandhou ding dezer markt zeer zeker ver lenen. Deze markt wordt van 16 Juni a.s. af iedere Woensdag gehouden. De varkensmarkt begint om 10 uur: de veemarkt om 12 uur.

de Stem | 1948 | | pagina 1