Coloradokever-invasie Snelheid won het van techniek Nog geen hogere pensioenen Toekomst v. d. landbouw Zeeuwse jeugd dapper afweerstrijd in de IN 'T KORT Zeep en eieren Gottwald opvolger van Benesj Staakt het vuren aanvaard VIERDE JAARGANG No. 1096 DONDERDAG 10 JUNI 1948 STAATSVIJAND NUMMER 1 Vaderdag I)e Perszuivering Verstekelingen Distributienieuios Mgr. Pessers en Pater Ruys O.F.M. bevrijd Droog weer Veldslag in de Italiaanse Kamer Werkkleding voor zelfstandigen f Nieuwe bonnen Tweede Kamer Kamer Vraagt meer dan regering kan bieden Lieftinck het laatste woord Gedenkboek inhuldi ging Prinses-Regentes Prijs vroege aard appelen vrij voor binnenland NederlandZweden 10 In een uitermate spannende wedstrijd sloeg Nederland „het beste continentale team Wilkes de grote man Maar, laten wij na deze onvriende- Hjkheden terugkeren naar vrien delijkheden in het stadion. Want het ging daar inderdaad aangenaam toe. Palestina Hoe Nederland zich naar België moet richten Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal. per post t 4.25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 1 0.60). Incasso wordt berekend. U VEN ALS VORIG JAAR zijn ook thans weer langs heel onze kuststrook millioenen coloradokevers aangespoeld. Gisterenavond bereikten ons be lichten uit Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland en van Schouwen, waar overal de kevers met honderdduizenden worden aangetroffen. Zelfs tot aan de Zuidkust van Zuid-Beveland zijn de diertjes doorgedrongen. Er zijn er o.a. gevonden te Rilland-Bath. dus vlak bij Noordbrabant. millioenen kevers. rvIVERSE scholen zijn in het geweer geroepen om het ongedierte te helpen bestrijden. Zo heeft de jeugd te Hoedekenskerke al 25.000 kevers ingeleverd. Te Wissekerke werden er niet minder dan 100-125 kilo gevan gen en gisterenavond kwamen nog steeds kinderen bij het schoolhoofd hun emmers met kevers bezorgen. De diertjes worden opgeborgen in 200 liter petroleum-vaten en zullen van daag op deskundige wijze vernietigd worden. met veger en blik. rpE Wissekerke was de voorraad zo groot, dat de beestjes met veger en blik verwijderd moesten worden. Vier scholen rukten uit en zullen van daag het werk voortzetten. Ook tus sen Oostkapelle en Vrouwenpolder is men. onder leiding van burgemeester van Liere, aan het verzamelen gesla gen. Alom zitten de perkoenpalen overdekt met kevers. Vanmorgen vroeg zijn de meeste scholen weer uitgetrokken en ook de Plantenziektenkundige Dienst was al om vijf uur aanwezig om onder lei ding van de heer Phaff de nodige maatregelen te nemen. Naar ons werd meegedeeld, verdie nen zowel de schooljeugd als het on derwijzend persooneel en de burge meesters een pluim op de hoed voor de voortreffelijke hulp welke tot nu toe geboden werd. Het is evenwel ge wenst. dat ook de landbouwers zelf oplettend zijn en de voorschriften op volgen, daar ze anders met de straf rechter in aanraking kunnen komen. yO ONGEVEER gelijk met het Marshall-plan is de „Vader dag" uit Amerika komen over waaien naar het oude Europa: in vele landen (ook bij ons natuur lijk) zal op Zondag 20 Juni het hoofd van het gezin voorzien wor den van vele kostelijke geschen ken. Vind u dat zo moeilijk? We gaan er terloops een paar opnoe men: een kruik Bols» een kist Havanna's, een dag „afwas-vrij", 's middags pannekoek, snel of cho colade-pudding (dat hangt van het weer en van de betrokken va der af), een dagje uit vissen, een algemene huldiging met zang en toespraken, drie dagen lang alle boterhammen met worst of kaas (omdat één dag voor zo'n geschenk een beetje weinig is of niet soms?), een week lang geen bood schappen meebrengen na werk- of kantoor. U ziet: keuze genoeg; alle moeders en kinderen zullen het nog betreuren, dat er per jaar maar één Vaderdag is maar daar is verhelpen aan! ^"EDERLAND is van alle Europese landen de beste klant van België. Over het eerste kwartaal van dit jaar kochten we bij onze buren voor 17.1 milliard francs. yALLEND GESTEENTE eiste op de Dominiale Mijnen het leven van twee mijnwerkers, resp. vader van één en van vijf kinderen. Beiden wa ren 46 jaar oud. JJE PAUSELIJKE DELEGAAT in Ned.-Indië, Mgr. de Jonghe d'Ar- doye, is voor een verblijf van enkele dagen in ons land aangekomen. Daar na gaat hij naar België om enige tijd rust te nemen. TAE CHINESE HAVEN Foetsjou is door brand verwoest. Ruim 1200 huizen gingen in vlammen op. 12.000 mensen zijn dakloos. Schade: een mil lioen Amerikaanse dollars. "TjE MAN die in Hillegersberg een huidenkoopman in de slaap over viel en zwaar verwondde is gepakt: een 27-jarige zwerver, die naar hij zegt „verdwaalde in het verkeerde huis en uit angst handelde". Maar hij nam nog een en ander mee voor de moeite. jjet was een dag warm maar in Rusland is het nog heel w-at anders. Daar heerst een hitte golf met ruim 91 gr. Fahrenheit in de schaduw. 'TWAALF GULDEN voor een reisje door vijf landen is niet veel. Toch speelde een 22-jarige jongeman uit Baarn het klaar en hij had nog wat geld over ook. Burger (P. v. d. A., mag de Minister vragen stellen J)E VOORZITTER van de Tweede Kamer stelde voor de interpella tie Burger over de Perszuivering aan de agenda toe te voegen. Dit ge schiedde z.h.st., nadat de interpellant nog had aangetoond hoe urgent deze kwestie is. De heer Kortenhorst (K. V.P.) merkte nog op, dat de uitspra ken van de Raad van Beroep onaan tastbaar zijn, als gewezen door rech terlijke organen. (Van onze Haagse correspondent). TN DE NACHT van Dinsdag op Woensdag zijn ook millioenen en millioenen coloradokevers aange spoeld op de strook strand tussen Den Haag en Hoek van Holland. De invasie was zo overstelpend, dat de gehele Haagse schooljeugd werd ge mobiliseerd om samen met hulppoli tie, brandweer, gemeentewerklieden en particulieren het millioenenleger te bestrijden. Dank zij snel ingrijpen zijn er enorme massa's kevers on schadelijk gemaakt, doch wellicht millioenen hebben hun weg gevon den naar de aardappelvelden, die per in het land. De eerste meldingen kwamen reeds Dinsdagmiddag toen schoolkinderen, die op het strand te Katwijk vertoef den, aldaar de kevers aantroffen. Men heeft de mededeling doorgegeven aan de Plantenziektenkundige Dienst te Naaldwijk, doch deze dienst kon niet eerder ingrijpen. De critiek van som mige bladen op deze dienst is voor barig, omdat men uit de aanwezigheid van de enkele kevers te Katwijk niet kon opmaken dat men hier met een dergelijke invasie te doen had. Inge wijden, die wij om hun mening vroe gen verklaarden wel. dat de aanwe zigheid van kevers op het strand al tijd kan wijzen op een invasie via zee, doch dat zulks nimmer zeker is. in melkflessen. TN SCHEVENINGEN ontdekte het strandpersoneel in de vroege mor gen de kevers. Nadat zij' de betref fende autoriteiten hadden .gewaar schuwd heeft Den Haag inderdaad de handen ineen geslagen om het kwaad zo afdoende mogelijk te bestrijden. Burgemeester Visser, die zelf aanwe zig was. oordeelde het zelfs noodza kelijk dat alle scholen vrijaf gaven om de leerlingen onder leiding van het onderwijzend personeel vrijwillig te mobiliseren. Bijgestaan door brand weerlieden, gemeente-personeel, strand gasten, waaronder zelfs buitenlanders bracht men het invasie-leger inder daad vernietigende slagen toe. Reeds vroeg in de voormiddag was het tegenoffensief in volle gang. Ge bukt zochten honderden en honderden de strandstrook af. De gevangen exem plaren werden zorgvuldig in melkfles sen geborgen voor hun laatste gang. Hoe groot de buit is, kan momenteel nog bü geen benadering worden vast gesteld. De kevers schijnen te zijn aange spoeld uit België en Frankrijk. De min der effectieve methode volgens welke de plaag in beide landen wordt be streden is indirect oorzaak van deze onaangename verrassing voor Neder- HANSWEERT, 8 Juni. Aan boord van de schepen, die vandaag van Antwerpen kwamen. en de haven alhier binnenliepen, bevon den zich tientallen coloradokevers. De beestjes waren volgens de schippers uit Zuidelijke richting komen vliegen en hadden zich op de Schelde aan boord begeven. Dat deze ongewenste passagiers spoedig verwijderd werden, spreekt van zelf. We vrezen, dat ze een roem loze dood tegemoet gaan. land. Tijdens de nachtelijke vloed spoelden de kevers, nog in leven zijn de, aan. Terwijl het tegenoffensief van de Haagse schooljeugd echter nog in volle gang was en er nog massa's ke vers op het strand aanwezig waren, bleek dat tegen half elf de eerste exem plaren voldoende waren gedroogd om hun reis voort te zetten en zij vlogen het binnenland in op zoek naar eten. GEEN AFDOENDE APPARAAT. jje ERVARING heeft thans al af- doende geleerd, dat we een der gelijke invasie kunnen verwachten. Het minste wat we doen kunnen is er tenminste op voorbereid te zijn. Vandaar dat nog Woensdag in Den Haag de wenselijkheid werd bepleit van een meer afdoend apparaat om dergelijke plagen te kunnen bestrij den. Men zou gebruik kunnen maken van vlamenwerpers af auto-giro's. Ten departemente werd heden ook ver klaard dat een dergelijk apparaat noodzakelijk is. Vandaar dat maatre gelen op korte termijn worden ver wacht. De gevolgen van deze invasie, die inmiddels zij het in mindere ma te ook op andere strandstroken is geconstateerd, o.a. bij Zandvoort laten zich nog niet overzien. Be voegde instanties spreken ondanks het feit, dat de velden juist bespo ten zijn en derhalve vele indrin gers een vroegtijdige dood zullen sterven, de mening uit, dat een en ander zeer ernstig kan zijn, ook al door de weerslag, die dit zal ver oorzaken in het buitenland. TE LAAT BEGONNEN. J^EZIEN het grote nadeel van de co- loradokever spreekt men er zijn verwondering over uit, dat ondanks de betrekkelijk snelle hulp die inder daad nog veel onheil heeft voorko men het toch tot ongeveer tien uur duurde voor er van een georganiseerd tegen-offensief sprake was. Op het ogenblik, dat we dit schrij ven is nog niet bekend op welke an dere stroken een dergelijke invasie is geschied. Wel kwamen reeds berich ten binnen over Zandvoort en Noord- wijk. Langs de gehele Nederlandse kust zijn echter tientallen kilometers strand waar vrijwel geen of althans zeer weinig is. zodat men voorlopig goed doet op zijn hoede te zijn. Zo juist vernemen wij nog, dat men inmiddels begonnen is een onderzoek in te stellen langs de gehele kust strook. Zo was het vorig jaar in Zeeland in de stryd tegen de gevleugelde vij anden van de boer. A I. F. meldt uit Peking, dat Mgr. Kramer O.F.M. een brief heeft ontvangen uit Sian (Shansi), waarin staat, dat Mgr. Pessers O. F. M., pa ter Ruys O.F.M. en vier Nederlandse Zusters bevrijd werden uit de gevan genis te Kiangchow, warin zij sinds October 1.1. door de communisten ge vangen werden gehouden. Het bericht meldt als bijzonderheid, dat de bevrijde gevangenen zich ge vestigd zouden hebben in een huis naast de kerk, waarin overigens nog geen godsdienstoefeningen worden ge houden. Men zal zich herinneren, dat inder tijd het hardnekkinge gerucht ging. ais zouden de betrokkenen door de opstandelingen zijn vermoord. Latei- werd dit echter door A.F.I. tegenge sproken. Tenslotte dient gezegd, dat bovenvermelde bevrijding onder voor behoud is doorgegeven. Op het ogen blik wordt een onderzoek naar de juistheid der ontvangen gegevens in gesteld. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog weer met enkele over drijvende wolkenbanken. Meest matige wind tussen Noord en Oost Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag zon onder 20.58 uur. Morden zon op 4.20 uur. Maan op 8.16 uur. Maan onder 0.40 uur. vy OENSDAGAVOND heeft een for- mele verslag zich afgespeeld in de Italiaanse Kamer van Afgevaar digden. die 20 minuten duurde. 200 af gevaardigden waren hierbij betrokken Er werd geslagen, geschopt en met meubilair gesmeten. Afgevaardigden rolden over de vloer en inktpotten en zware lederen actetassen vlogen door de zaal. Drie afgevaardigden moesten na afloop op een eerste-hulp- post behandeld worden. Het tumult ontstond naar aanlei ding van een uitwisseling van sar castische opmerkingen* wanrbij de communisten toespelingen maakten op beïnvloeding van de christen-demo craten door het Vatiacan. De aanhangers der Regering bleven het antwoord niet schuldig, waarop de communisten en uiterst linkse socia listen als één man hun plaatsen ver lieten en hun tegenstanders te lijf gin gen. Premier de Gasperi en de leider der communisten, Togliatti, keken vanaf hun plaatsen toe. rOEDKOOP REIZEN deed ook de ge dienstige lifter van de groente exporteur uit N.-Holland. Zijn lifter gapte nl. de getekende kwitantie voor de vracht en ging er met f 800 van door. AJL te gedienstig. JJET M.S. „MARKEN" bracht giste ren drie millioen kg. suiker uit Indonesië in Rotterdam. Tot nu toe de grootste partij na de oorlog. En voor arbeiders in kleine bedrijven AP NADER plaatselijk te bepalen dagen kunnen weder individuele aanvragen om werkkleding worden in gediend door personen, die werk zaam zijn in een zelfstandig beroep of in bedrijven met minder dan vijf werkkleding dragende arbeiders. In aanmerking komen slechts zij, die se dert 31 Januari 1948 geen werkkle ding hebben ontvangen. Voorts kunnen een. aanvraag indie nen zij, die reeds collectief vanwege een bedrijf werkkleding hebben ont vangen, doch die thans in een zelf standig beroep of in een bedrijf met minder dan vijf werkkleding dragen de arbeiders werkzaam zijn, mits zij een verklaring van hun vroegere werk gever overleggen, dat de werkkleding eigendom bleef van het bedrijf. yOOR HET TIJDVAK van 13 t. m. 26 Juni 1948 geeft elk dei- bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806: 440 algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen. 441 algemeen: 225 gr. huishoud zeep of 180 gr. toiletzeep. 442 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 443 algemeen: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel. 444 algemeen: 40Ö gr. brood (gel dig t.m. 19 Juni). 445 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 19 Juni). 447 algemeen: 2 eieren. 433 reserve: 1200 gr. brood (gel dig t.m. 19 Juni). 436 reserve. 400 gr. brood (geldig t.m. 19 Juni). BONKAARTEN KD, KE 806: 940 algemeen: 500 gr. suiker, bo- terhamstrooisel, enz. of 1000 gr. jam. stroop, enz. of 500 gr. versnaperingen. 941 algemeen: ca. 450 gr. huis houdzeep of 360 gr. toiletzeep. 942 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 943 algemeen: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. 944 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 19 Juni). 947 algemeen: 2 eieren. 933 reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 19 Juni) 936 reserve: 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGS KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802: 61, 62, 65 tabak: 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. 63 versnaperingen: 200 gr. versna peringen. of 200 gr. suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 66 versnaperingen: 100 gr. versna peringen, of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Juni worden gebruikt. Niet-aangewezen zijn en ver nietigd kunnen worden de bonnen 392, 394. 395. 894, 895 melk. 400. 401. 402. 407. 904. 906, 907 reserve 917, 919 algemeen. v v v v v v v v JALEMENT GOTTWALD, de commu nistische premier van Tsjecho- Slowakije, zal dr. Edvard Benesj als president opvolgen. Antonin Zapotock.v. (hans vice-pre mier en vakverenigingsleider wordt premier. De nieuwgekozen Assemblée komt avond laat door Gottwald getekend. De nieuwgekozen Assenmblée komt vandaag voor de eerste maal bijeen. Zij zal de wet goedkeuren betreften- de de verkiezing van een nieuwe pre sident op a.s. Maandag. Het communistische blad „Mlada Fronta" meldde vandaag, dat Benesj door een nieuwe arts zal worden ver zorgd. Dit schijnt de geruchten te be vestigen, dat dr. Klinger. die Benesj jarenlang heeft behandeld het land heeft verlaten. J>IJ DE BEHANDELING van de wijziging Pensioenwet heeft de Kamer aï- lerlei wensen geuit, waarop Minister Witteman met veel moed en weinig resultaat antwoord wist te vinden. Tenslotte zeide hij: de Regering kan niet méér geld daarvoor beschikbaar stellen. Toen de Kamer nog bleef aanhou den, zeide hij met collega Lieftinck eerst te willen overleggen en daarna verder te zullen zien. JJE TWEEDE KAMER heeft voort- gezet de algemene beraadslaging over de wetsontwerpen tot nadere vaststelling van de regelingen op het gebied van pensioenen. De Minister brengt de ter sprake gekomen voorstellen en verlangens onder in drie groepen: 1. die welke om de hogere uitgaven zullen moeten worden afgewezen; 2. de voorstellen en verlangens, die om andere redenen reeds moeten worden afgewezen als niet passend in het stelsel der wet; 3. de rest der verlangens, die niet ver dienen terstond te worden afgewezen maar geredelijk nader onderzocht kun nen worden. De verhoging van de maxima voor eigen pensioen van f 4.000 op f 5.000 alleen al zal vier ton vergen. De an dere voorgestelde verhogingen daar bij gevoegd zullen millioenen van de schatkist vragen. De Regering kan niet verder gaan dan de voorgestelde verbeteringen. De geuite verlangens zijn redelijk en de regering weet, dat er spanning en armoede zijn in veel gezinnen. Maar bestaan die alleen in de gezin nen der ambtenaren en gepension neerden? is er elders aanpassing aan de hogere levensstandaard, bij rente trekkers bijvoorbeeld? De Minister meent dat het tegendeel het geval is. De inkoop van wachtgeld acht de minister onjuist; wachtgeld wordt ver leend aan een ontslag. Het is onlogisch wachtgeld te doen inkopen voor de berekening van het pensioen. Pensioen voor een gescheiden echt genote besprekend merkt de minister op, dat een gescheiden echtgenote geen echtgenote meer is. Recht op pensioen vervalt dus, Dat is een con sequentie van de echtscheiding. In verband met de derde door hem genoemde categorie van wensen merkt de Minister op, dat er een commissie moet komen om de Pensioenwet lees baar te maken en om er onjuistheden uit weg te nemen. De commissie wordt binnenkort geïnstalleerd en zal op dracht krygen binnen een half jaar met een nieuwe pensioenwet te ko men. De Minister is van oordeel, dat amendementen beter tot een later tijd stip kunnen worden uitgesteld. De heer vanSleen (Arb.) dient een motie in, waarin gevraagd wordt voor de voorlopig gepension- neerden bij het onderwijs eenzelfde regeling te treffen als voor de gepen- sionneerden geldt. De heer Stapelkamp (A.R.) vraagt, of het niet mogelijk is alleen het maximum van het eigen pensioen te verhogen tot f 5000. JJET OFFICIEEL GEDENKBOEK ter gelegenheid van de troonsbe stijging van de Prinses-Regentes van het Koninkrijk zal verschijnen onder redactie van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, mr. Arn. J. d'Ailly, ir. J. W. Albarda. dr. J. J. C. van Dijk, dr. G. H. J. van der Molen, mr. dr. S. J. R. de Monchy, dr. C. G. C. Quarles van Ufford. prof. dr. J. E. de Quay, en nu'. J. R. H. van Schaik. bij de firma Scheltens en Giltay te Amster dam. Als secretaris van de redactie raad treedt op M. J. Leendertse te Rozendaal )Gld.). JJE MINISTER van Landbouw heeft besloten, een namens de gehele georganiseerde Tuinbouw in Neder land tot hem gericht verzoek om vol ledige vrijheid voor de afzet van vroe ge aardappelen uit de oogst 1948. niet ten volle in te willigen. De Minister is bereid, geen prijs- en afzetregelingen vast te stellen voor de vroege aardappelen, voorzover zy zijn bestemd voor consumptie in het binnenland. Met de gevraagde vrijheid ten aan zien van de export dezer aardappelen kan de Minister zich evenwel niet accoord verklaren. (Van onze redacteur) pAAS WILKES is weer de grote man in ons land. Hij is verschillende keren verguisd/omdat hij ais midvoor van het Oranje-team heel wat bar-mooie kansen om zeep heeft gebracht. Maar nu is hij weer man-in-bonus, want hij heeft gisteravond in het Olympisch stadion te gen de Zweedse matedors een ras-zuiver voetbalspelletje te genieten gegeven en boven en dat is het allerbelangrijkste Wilkes hielp Oranje aan de niet-gedachte overwinning door het eerste en enige doel punt van de wedstrijd te scoren. Nederland behaalde een overwinning al is het dan een magere op „het sterkste continentale voetbal team". Heel Europa zal daarover grote ogen van verwondering open zetten. rjat doelpunt van Wilkes werd al heel gauw geboren. En wel onge veer tien minuten na het begin. Het stadion was uitgelaten van vreugde. Wilkes had het al eens eerder gepro beerd, maar toen vloog de bal over. En ook Rozenburg had zijn voet al eens onder het leer gezet, maar weer ging het bruine geval over de doellat. En toen gebeurde het ongelooflijke. Uit een aanval uit het centrum be landde de bal bij Wilkes, die zich han dig vrijmaakte en schoot. De bal vloog tegen een Zweeds been, vanwaar hi.i weer bij onze linksbinnen terecht kwam. Wilkes produceerde weer een kanonskogel... en het was raak. De lange, blonde Zweedse doelman, die in zijn loopbaan toch al voor heel wat verrassingen is komen te staan, was door die laag over de grond schic nde kogel zo verbaasd, dat, hij niet vlug genoeg reageerde en de bal onder zijn vallend lichaam door in het net ver dween. Jammer genoeg hebben wij dat doel punt niet gezien en ook hebben wij niet kunnen genieten van de delirium toestand waarin het stadion erdoor ge raakte, want verkeersstrubbelingen wa ren er de oorzaak van, dat wij en duizenden andere bezoekers, waaronder ook minister Gielen, telaat in Amster dam arriveerden. Vanaf even voorbij den Haag lag het verkeer namelijk hopeloos in de war. Slechts in een slak- kengangetje konden de honderden en honderden auto's voortkruipen. Om de haverklap deden zich nieuwe ingewik kelde verkeerspuzzles voor tot in Am sterdam. Neen wij hebben gister in het geheel geen hoge dunk gekregen van de verkeerstechnische bekwaam heid boven de Moerdijk. De regeling was eenvoudig diep-treurig. Duizenden mensen konden immers alleen de tweede helft van de wedstrijd bij wonen. T minste bezien uit Nederlandse ogen. (Vervolg op pagina 2) Op voorstel van de voorzitter wordt daarna besloten de beraadslagingen over het wetsontwerp te schorsen, op dat de Minister zich nader kan bera den en overleg kan plegen met zijn ambtgenoot van Financiën. WIJZIGING GEMEENTE- EN PROVINCIALE WET. TJA AR A AN VOLGEND behandelde de Kamer het ontwerp tot aanvulling van de Gemeente- en de Provinciale Wet: tussentijds ontslag aan leden van G. S. en van Wethouders. De heer A 1 g e r a (A.R.) acht een dergelijke regeling verwerpelijk (het ontnemen van mandaat aan een Ge deputeerde of Wethouder, die het ver trouwen niet meer bezit), wijl de be ginselen van de communisten in 1938 waren gelijk thans. De heer Stok vis van de C.P.N. is het roerend met de eerste spreker eens (wat uitter aard een zeldzaam verschijnsel mag heten) en de heer H o o ij (KVP) bestrijdt 't ontwerp op staatsrechter lijke gronden en de heer S c h m a 1 1 vindt er weinig aantrekkelijks in. Hier wordt de vergadering verdaagd tot vanmiddag één uur. 2JOWEL de Joodse als de Arabische autoriteiten in Palestina heb ben het bevel van de Veiligheids raad tot een Bestand van vier we ken onvoorwaardelijk aanvaard, aldus heeft graaf Folke Bernadotte de bemiddelaar van de V. N„ Woens dagavond aan de V. N. medege deeld. Het „Staakt het vuren" en het Bestand zullen ingaan op Vrijdag II Juni te zes uur G.M.T. In zijn boodschap aan de betrok ken regeringen heeft Bernadotte uiting gegeven aan zijn „hartelijke dank" voor de „prachtige samen werking" bij het volbrengen van zijn taak. yOLGENS een woordvoerder van de Belgische regering zullen de maat regelen, welke België. Nederland en Luxemburg moeten treffen voor de verwezenlijking van de economische unie bestaan uit: 1. Geleidelijke afschaffing van de Nederlandse politiek, wat betreft de subsidie-verstrekking. 2. Geleidelijke vermindering van de economische beperkingen in Neder land, vooral wat betreft het verstrek ken van in- en uitvoerlicenties. 3. 't Invoeren van 'n gelijk belasting en tarievenniveau tussen Nederland en de beide andere landen. Nederland zou hieruit voortvloeiende verlies kun nen compenseren uit de bedragen, welke vrijkomen door het afschaffen der subsidies. 4. Het mededelen van investerings projecten door elk der Beneluxlanden aan de partners in de Benelux. K.V.P.-STATENKRING O. Z. VLAANDEREN Zaterdag 12 Juni des n.m. om 3 uur zal In „Het Bonte Hert" te Hulst een algemene vergadering gehouden wor den waarop in de plaats van de heer G. de Weerdt uit Terneuzen een nieuw bestuurslid zal gekozen worden, terwijl besproken zal worden hoe in de afde lingen en in het gewest een flinke propaganda zal georganiseerd kunnen worden. Het ligt o.a. in de bedoeling op 26 Juni of 3 Juli een grote land dag in Hulst te houden en daarvoor de medewerking te vragen van een dames- of jongenskoor of van de plaatselijke harmonie. GEMEENTESECRETARIS ZIERIKZEE Tot gemeente-secretaris van Zierik- zee werd in de gemeenteraad benoemd de heer G. Grolleman, secretaris der gemeente Bruinisse. WE VERKOCHTEN aan Engeland niet minder dan 30 millioen kg consumptie-aardappelen. de bedrijven op de lichte gronden, waar naar 'n compensatie gezocht zal moeten worden. Een compensatie, die dr Koppejan ziet in het ter hand ne men van de teelt van arbeidsintensie ve akkerbouwproducten, en dan spe ciaal zaaizaad en pootgoed voor ex port waarbij de kwaliteit van doorslaggevende betekenis is en van suikerbieten ter vermindering van de import. We zouden daar nog aan toe kunnen voegen: de produc tie van bepaalde fruitsoorten, waar van èn een vergrote consumptie èn export mogelijk is en die bovendien arbeidsintensief zijn. Het zal zaak zijn tijdig de nood zakelijkheid van een bedrijfsomzet- ting als hier bedoeld onder het oog te zien en de mogelijkheden, die in de hier boven aangegeven producten schuilen en die te dezer plaatse ook vroeger reeds werden gepropa geerd uit te buiten, opdat in onze landbouw ook het kle'nbedri'f k'asr sta om haar bijdrage aan de nationale welvaart te leveren. is goed zich op de toekomst te bezinnen. Want al moge het dan waar zijn, dat het onmogelijk is wat komen gaat te voorspellen, het heeft in ieder geval zijn nut bestaande ont wikkelingslijnen doorgetrokken te denken, en daaruit conclusies te trek ken, Het menselijk handelen zou an ders een kwestie van leven van de ene dag in de andere worden, en het is de vraag, of dat nog wel mense lijk handelen genoemd mag worden. Het is speciaal de toekomst van de landbouw, die nogal eens, hetzij aan een optimistische, hetzij aan een pes simistische beschouwing wordt on derworpen, wat overigens niet te ver wonderen is: want hoelang is de Ne derlandse landbouw nu al geen zor genkind? En juist over de toekomst van zorgenkinderen plegen opvoeders zich het meest het hoofd te breken. /Ander de titel: Toekomstaspecten van de Nederlandse landbouw troffen we in de Economisch-statis- tische Berichten van deze week een realistische beschouwing aan van de hand van dr ir A. Koppejan. waar van we de hoofdgedachten hier in grote trekken zullen trachten weer te geven. De schrijver komt tot de conclusie dat de veehouderij in ons land zal moeten worden ingekrompen. Ener zijds is dit nodig, omdat de afzet mogelijkheid van de veredelingspro ducten, waarop de veeteelt gericht is, in de oorlog voor ons land be langrijk is afgenomen; het buiten land zelf nam de productie ter hand, grote markten gingen voor ons ver loren, en het is de vraag, in hoever re we daarvoor elders nieuwe mark ten zullen kunnen ontsluiten. Ander zijds zal de invoer van veevoeder niet meer die omvang kunnen bereiken, die ze voor de oorlog had: het bui tenland zelf heeft meer nodig voor eigen productie, of levert in tegen stelling tot vroeger geen grondstof fen maar uitsluitend gereed product af, twee omstandigheden, die zich ook in de prijs doen voelen. Vergro ting van de eigen veevoederproduc tie kan hier enigszins compenserend optreden. Het minst ernstig zullen de gevol gen van deze noodzakelijke inkrim ping van onze veestapel zijn voor de rundveehouderij, die met name in 't westen reeds voor de oorlog de "nei ging had zich in extensieve rich ting te wijzigen. Na de oorlog is daar de veebezetting niet meer tot het ho ge peil van vroeger opgevoerd, en zoals recente onderzoekingen hebben aangetoond, heeft deze bedrijfsomz'et- ting geen nadelige invloed gehad op de bedrijfsresultaten; bedrijven mét vroeger een bezetting van 1.5 melk koe per ha. komen nu met 1.2 melk koe tot vergelijkbare inkomsten. De ze beperking is al een aanzienlijke stap in de goede richting. JJoe zit het met de varkensfok? Een kwestie met name van wezenlijk belang voor de kleine bedrijven, waar varkensteelt en pluimveehouderij de fundamenten voor het bestaan vor men. Wat het aantal varkens betreft, zal handhaving op het vooroorlogs peil mogelijk zijn, maar een beper king zal hier moeten worden gezocht in een mindere intensiteit van de varkenshouderij. In die zin, dat de varkensteelt die voor de oorlog haar betekenis ontleende aan de produc tie van spek en bacon, hoofdzake lijk bestemd voor de export, zich nu zal moeten omschakelen op vleespro ductie, hoofdzakelijk voor binnen lands gebruik. Dit ter vervanging van grote vooroorlogse rundvleesimpor ten, die nu zoveel mogelijk moeten worden beperkt. Een zelfvoorziening met varkensvlees betekent zo een aanzienlijke deviezenbesparing, te meer nog, waar vleesproductie veel minder krachtvoer eist dan de pro ductie, van spek. Er zal dus nodig zijn een omzetting van de productie van spek- naar die van vleesvar kens. het aantal zal gelijk kunnen blijven. De pluimveehouderij tenslotte zal zich evenals de rundveehouderij ook in aantal moeten beperken. Als grens ziet dr Koppejan een stapel van ong. 10 millioen stuks, wat ongeveer twee derde van de vooroorlogse omvang is. deze beschouwingen zijn tot nu toe opgezet zonder acht te slaan op de invloed, die ons prijspeil op de export heeft. Is dit peil te hoog, dan staan onze uitvoer nog grotere hinderpalen in de weg. Nu is het op het moment wel zo dat de kostprijs van onze vroegere grote exportpro ducten aanzienlijk hoger zijn dan de laagste prijzen op de buitenlandse markten bacon bijv. 35 procent ho ger, boter bijna 100 procent maar gelukkig hoeft men dit niet als een blijvende toestand te beschouwen: de nawerking van oorlogsomstandighe den, die onze productie moeilijk en duur maakten, verdwijnt geleidelijk, en de zeer lage prijzen in het bui tenland vertonen al sinds lang een neiging tot stijgen. Wanneer we daar enboven de achterstand, die wij in de oorlog op het stuk van rationele be drijfsvoering hebben opgelopen, gaan inhalen, dan mag men veilig de ver wachting uitspreken, dat binnen en kele jaren onze prijzen practisch ge lijk zullen kunnen komen met die op de wereldmarkt, met uitzondering van die van zuivelproducten. Zodat het prijzenprobleem op de boven weergegeven conclusie be perking van de veehouderij is nood zakelijk van geen invloed is. Jntuew» far <ft> sonJwri. toch t» wet vol consequenties, met name voor (Vervolg op kolom 6 onderaan)

de Stem | 1948 | | pagina 1