Economische Benelux- Unie 1950 Werkelijkheid 1 Januari Teleurstelling in Den Haag Franse communisten juichen Englandspiel Ontevredenheid over pensioenen Vijf doden bij bomontploffing landen troffen Ministers der drie belangrijke besluiten IN 'T KORT Tsjechisch gezant neemt ontslag GIERDE JAARGANG No. 1095 WOENSDAG 9 JUNI 1948 Extra-hulp Van België Weer Belgische kersen Buizenden ponden koffie voor Duitsland gesmokkeld Kans op onweer Kamerleden vinden minister Witteman te zuinig Gevolg van Benes' heengaan De Belgische KoningS' kwestie De Londense aanbevelingen Nederlands territoriale eisen staan er niet goed voor NEEMT DEN HAAG HEFT IN EIGEN HAND? Granaat in koepel van Heilig Graf Perszuivering onder de loupe Herziening bioscoopwet De afwikkeling der tribunaalzaken Vermindering Marshall-hulp Wat bezielt Washington Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs by vooruitbetaling 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland DE MINISTERS van Buitenlandse zaken van Nederland, Luxemburg en België hebben op het „Chateau d'Ar- dennes" te Dinant de maatregelen vastgesteld, die genomen moeten worden, om zo spoedig mogelijk tot een economi sche unie van Nederland en de BelgischLuxemburgse unie te komen. Zij zijn van mening, dat door de toepassing der maatregelen om de economische stelsels der drie lan den aan elkaar aan te passen, de unie op 1 Januari 1950 werkelijkheid zal kunnen zijn. De ministers zullen op zijn laatst in Januari 1949 nogmaals vergaderen, teneinde het resultaat van de genomen maatregelen te bespreken. T\E BEDOELING der besprekingen is o.m. geweest om te komen tot een gemeenschappelijk standpunt, dat ver dedigd zal worden tijdens de onder handelingen die a.s. Donderdag te Frankfort een aanvang zullen nemen betreffende de hervatting van het transito-verkeer over de Nederlandse en Belgische havens. Ten einde het verschil op de Ne derlandse betalingsbalans weg te wer ken, zou België voorts bereid zijn Ne derland te helpen bij het verkrijgen van een extra dollarlening buiten het plan-Marshall om. Nederland zou bovendien met alle krachten er naar streven België zo- yANAF HEDEN is de import van kersen uit België weer mo gelijk voor erkende groothandela ren in groenten en-of fruit. De invoer is uitsluitend toege staan via de grenskantoren Wern- hout en Eysdenland. In het kader van het door de Benelux-landen met elkaar over- eengekomene ten aanzien van mi nimum-prijsstellingen voor te im porteren producten is de mini- mum-importprijs voor Belgische kersen vastgesteld op B. frs 10. per kg. TVE VEILIGHEIDSRAAD heeft beslo ten de Indonesische kwestie Don derdag te behandelen. Dan zullen de nieuwe rapporten van de C.G.D. en het rapport over West-Java besproken worden. JTET ONDERHOUD tnssen dr. van Mook en Hatta zal volgende week Maandag plaats vinden. QP 14 JUNI zal in het gemeentehuis te Den Haag de nummering der candidatenlijsten voor de Kamerver kiezing plaats hebben. rUIEN JAAR heeft de Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank ge eist tegen de ambtenaar Bakker van het Bureau Nationale Veiligheid, die betrokken is geweest bij de bomaan slag op St. Nicolaasavond 1946 te den Haag, waarbij de familie Boer is ge dood. J?EN PARTIJ door de Duitsers in Nederland geroofde diamanten ter waarde van 1 millioen dollars is in Duitsland achterhaald. De diamanten worden vandaag naar ons land terug gevoerd. TENGEVOLGE van de prijsstijging voor stearine zijn de kaarsen met 10 procent verhoogd. Een pak van 300 gram kost nu f 1.10. TN OSS is een hele familie gearres- teerd, omdat de dames en heren de laatste tijd er een specialiteit van maakten mensen te beroven. TN BELGIE zal over een paar maan- den het brood vrij van bon ko men. Het zal ook goedkoper worden. DREED, de 38-jarige Haagse boek- houder, die in de oorlog hetzelfde verraderswerk als de beruchte v. d. Waals verrichtte, is conform de eis ter dood veroordeeld. veel mogelijk in goederen te betalen I en het zou in het bijzonder de uit voer van kaas en boter naar België verhogen. Tevens blijkt Nederland bereid te zijn er bij de V. S. op aan te dringen bepaalde producten niet in Amerika, doch in België te mogen aanschaffen, en deze dan in Marshalldollars te be talen. f Dovenstaande berichten openen wel merkwaardige en hoopvolle pers pectieven. De groei der Beneluxge- dachte voltrekt zich gestadig ondanks vele tegenwerkende factoren, omdat de vaste wil tot welslagen haar schraagt. Intussen is nog vérn belang wat on ze bizondere medeojterkeb in een ver- volgbeschouwing over zijn verken ningsreis met betrekking tot de han gende moeilijkheden vertelt:, - Wie kennersoog bezit bemerkt al da delijk, dat de Nederlandse producten België en Luxemburg rijkelijker bin nenvloeien dan vroeger. Nederlandse artikelen als chocolade, sigaren, vis- conserven en nog veel meer worden ginds verkocht in kwaliteiten, die wij zelf niet meer kennen. België is inmiddels bezig met het drukken van prijzen, hetgeen men ginds beschouwt als een aanleiding voor Nederland, zijn stringente loon- en prijspolitiek een tikje te laten vieren, teneinde te kunnen komen tot een ge- lijk-gerichte economische politiek in de Lage landen. Overigens vernemen de Belgen met instemming elke klank uit het economisch geleide Nederland, die een verlangen naar meer vrijhandel inhoudt. Schaarse deviezen voor België ^ouane-ambtenaren hielden te En schede een auto aan, die een hoe veelheid frauduleus ingevoerde auto onderdelen vervoerde. Deze ontdekking heeft geleid tot de opsporing van een uitgebreide smokkel-affaire waarbij in het totaal een bedrag van f 251.000 aan goederenwaarde is gemoeid. De oorsprong van deze smokkelzaak is gevonden in Denekaimp, waar verschei dene personen zijn gearresteerd. 0.a. zijn duizenden ponden koffie over de grens naar Duitsland gebracht in ruil voor auto- en motoronderdelen. Het complot heeft vertakkingen in ver schillende plaatsen. Zo is gisteren te Almelo een grote partij motorzuigers gevonden, ter waarde van ongeveer f 15.000.verborgen onder de vloer van een café. Ofschoon het onderzoek nog niet is geëindigd, zijn er nu reeds dertien personen in arrest gesteld. De smokkelaars leverden de goederen af aan een handelsonderneming te En schede, die ze in verschillende plaat sen in ons land verkocht. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Warm weer met kans op onweer in de namiddag. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende rich tingen. In dt kustprovincies hier en daar een koelere zeewind. Heden zon onder 20.57 uur en maan onder 23.40 uur. Donderdag zon op 7.20 uur en maan op 6.49 u. VDat de Belgen bovendien graag uit Nederland zouden vernemen, is iets over meer toeschietelijkheid in het verstrekken van deviezen. Terwijl duizenden Belgen dagelijks naar hier komen om te profiteren van de goed kope Hollandse gulden, ziet men slechts een enkele Nederlander naar onze Zuiderburen afreizen. Men heeft eenvoudig niet de beschikking over de noodzakelijke francs; en wanneer men ze al krijgt toegewezen, is het kwan tum zo gering, dat men er de dure ar tikelen in België en Luxemburg niet voor kan kopen. En het ziet er niet naar uit, dat het spoedig beter zal worden. Het comité van samenwerking in de Beneluxlanden kreeg namelijk de kous op de kop van onze minister. Dat ging weliswaar in hoffelijke vorm, maar de toeristen uit ons land hebben het nakijken. Men zou zeggen, dat er toch com pensatie kan worden verleend. En dat is ook zo, gelijk is gebleken bij de uit wisseling van toeristen tussen ons land en Zwitserland. Maar dan is er de Belg. die er niet aan denkt te putten uit 'n eventueel gevormde deviezenpot als hij zwarte guldens in overvloed kan kopen tegen halve prijs nog wel. Op een Rijksbureau, waar men het weten kan, heeft men ons uitgerekend, dat meer dan negentig procent van de Belgen, die in ons land komen, de gul den illegaal invoeren. En nu moet het nog echt vacantie worden! Zelfs geen twee millioen franc voor elk van de zomermaanden, kan er bij onze minis ter af, om plezier-reizigers, die ooit gewend waren, de Beneluxlanden te bezoeken, te gerieven voor een her haalde reis. We weten niet, in welke geest over dit vraagstuk ter ministersconferen tie is gesproken. ''Toch immers zullen de Nederlandse en Belgische valuta's op de duur volko men uitwisselbaar zijn.! Men zal dan in Amsterdam kunnen betalen met de Belgische franc en in Brussel of Lu xemburg met onze Nederlandse gulden. Maar omdat die gulden op de zwarte markt van België nog slechts tien cent waard is (kort geleden 7.5 cent), zal ons eigen betaalmiddel noodwendig moeten worden versterkt. En dat lijkt ons niet onmogelijk, wijl het Neder landse crediet in het buitenland nog groot is. In het vooruitzicht van de volledige tolunie hebben wij intussen bij het overschrijden van de grens een pas gesloten accoord. beleefd namelijk de douane-overeenkomst Roosendaal-Es- schen. Dat betekent een vergemakke lijking voor de reiziger, ook al moet hij nu toch nog twee douaneposten, twee passencontroleurs en twee devie zen-ambtenaren voorbij trekken! In een gekneusde wereld gtraks zal men gaan spreken over het statuut van de economische Bene lux, waarbij wordt voorgesteld te ko men tot stiching van een Unie-parle ment, met een Uniebestuur, een Unie- hoofd en tenslotte een Hooggerechtshof dat te beslissen krijgt over geschillen tussen de partner-landen. Zo komt men er toe, de drie Lage landen op te heffen in deze gekneusde wereld. Een gemeenschap van niet eens één procent van de wereld-bevolking, in een gebied, dat nauwelijks een twin tigste procent van de totale aardopper vlakte bedraagt, zal de derde plaats op de buitenlandse wereldmarkt gaan in nemen. Daar zal men verbrede afzetge bieden vinden, hetgeen betekent: goed kopere productie en toenemende macht op het gebied van de internationale handel. Het was de Belgische premier Spaak, die ons dit in een Benelux- gezelscbap heeft verklaard. En dit alles zal nader worden besproken op het economisch Drieianden-congres, dat 11 en 12 Juni te Amsterdam is belegd. Met verwerping van alle nationale egoïsme hebben de Benelux-landen zich volop aan het werk gezet, om de voorspoed van morgen op te bouwen; hun algemeen welzijn hangt daar van af. In de sfeer van bereidwilligheid en vriendschap moet de Benelux-gedachte realiteit worden. Veldmaarschalk Jan Smuts oftewel „Slim Jannie", bij zijn aankomst Engeland, op doortocht naar Neder land. Donderdag zal hij in Leiden het ere-doctoraat ontvangen. TVE Tweede Kamerleden hebben gis- teren hun tol aan de rantsoene ring moeten betalen. Op voorstel van de voorzitter besloot de Kamer na melijk de spreektijd te rantsoeneren in verband met de vele te behande len wetsontwerpen. De communisten voelden daar bitter weinig voor, om dat zij zich nu eenmaal erg graag eens laten horen, doch zij moesten zich nolens volens bij de meerder heid neerleggen. In het begin leekt het er inderdaad erg veel op, dat de Kamer zich zou houden aan de rantsoenering, want een heel stel kleinere wetsontwerpen gingen onder de hamer door. Toen de wijzigingen der pensioenwet ech ter aan de orde kwamen raakten de tongen echter los. Het ging om twee wetsontwerpen. Het eerste behelsde wijziging der pen sioenwet der spoorwegambtenaren en het 2e had betrekking op de tijdens de bezetting ingevoerde wijzigingen en om hen om te zetten in formeel recht, met uitzondering van de regelingen, bedoeld ter bevoorrechting van per sonen van een bepaalde politieke rich ting. De eerste die aan bod kwam was de C. H. spreker B e e r n i n k, die het maximum pensioen op f 5000 (voor gesteld wordt door de regering f 4500) gesteld wilde zien en dan tevens de onderwijzers in de gelegenheid wil stellen op 60-jarige leeftijd met pen sioen te gaan. De heer Dassen (KVP( bepleit te een bevredigender regeling van de invaliditeits-pensioenen. In de com missie, welke de 'pensioenwet in haar geheel zal gaan herzien, wilde hij ook een vertegenwoordiger van de cen trale onderwijzersorganisatie opgeno men zien. Verbetering van het invaliditeits pensioen en vervroegd ouderdoms pensioen vond hjj van urgent be lang. Het minimum van het invali diteitspensioen wilde hij verhogen van 30 op 40 pet., in ieder geval voor de gehuwde ambtenaren. Hij betreurde het, dat de minister niets voelt voor een weduwenpensioen, met als basis 50 pet. van de pen sioengrondslag. Hjj vroeg alsnog in overweging te nemen een verhoging van het maximum van het eigen pensioen van f 4500 tot f 5000. Dienstjaren, doorgebracht op een wedde minder dan f 400 door hen, die op 1 Maart 1942 al ambtenaar wa ren in de zin der pensioenwet, moe ten z.i. voor pensioen in aanmerking kunnen worden genomen. Dit is van belang o.a. voor volontairs ter secre tarie en kwekelingen. Allerminst te spreken over de voor gestelde wijzigingen in de pensioenwet bleek ook de heer vanSleen (P v. d. A.). O.m. vond hij het onbillijk, dat recht op pensioen verloren wordt bij minder dan 10 dienstjaren. Hij kon digde een motie aan, ten aanzien van een verbetering van de positie der voorlopig gepensionneerden. Ook andere spreker bleken niet te vreden over de pensioenen Minister Witteman is daarna nog even aan het woord geweest. Hij zal vandaag zijn rede vervolgen. TNE Tsjecho-Slowaakse gezant te Stockholm Edward Taborsky, heeft ontslag genomen uit protest te gen de ontoelaatbare toestanden in Tsjecho-SIowakije. die Benes tot af treden hebben gedwongen. Uit Parijs wordt gemeld dat Vaclav Benes, een neef van de afgetreden president en Karei Hanus, een ande re diplomaat ook hun ontslag hebben aangeboden. Jaromir, geestelijk adviseur der Tsjecho-Slowaakse legatie bij de H. Stoel, is door de Tsjecho-Slo waakse regering van zijn functie ontheven. Dit bericht heeft in godsdienstige kringen een pijnlijke indruk ge maakt. Men ziet er een symptoom in van een mogelijke verslechtering der betrekkingen tussen Tsjecho-Slowa- kije en het Vaticaan. Jaromir was persoonlijk benoemd door president Benes. NT A AFLOOP van de Dinsdagavond gehouden Kabinetsraad, welke 2 uur in beslag nam, deelde Vermeylen, de Belgische minister van Binnenland se Zaken een de journalisten slechts mee, dat Minister Spaak de raad op de hoogte had gesteld van zijn be sprekingen met de koning en dat de onderhandelingen worden voortgezet. Naar nader wordt vernomen, zal de eerste-minister zich Woensdag niet naar de koning te Pregny begevtn. HPERWIJL er enerzijds ongetwijfeld verlichting is over het feit, dat de 3 grote landen besloten hebben het Duitse probleem op een practi- sche manier aan te vatten, heerst er anderzijds in den Haag teleurstel ling omdat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten niet meer sym pathie hebben getoond voor het Nederlandse verlangen naar inniger handels- en economische betrekkin gen met Duitsland. De „streefdatum" voor de vorming van een Westduitse constituerende ver gadering, is naar Reuter meent te weten, 1 September. De Britse, Fran se en Amerikaanse militaire gouver- Contact van Mook-Hatta zou laatste poging zijn (Van onze Haagse correspondent). 17" RINGEN, die in onmiddellijk con tact staan met de regering ga ven Dinsdagmiddag als hun oordeel te kennen, dat ook de regering het directe contact tussen dr. van Mook en de republikeinse premier drs. Hat ta, (dat a.s. Maandag plaats vindt), zien als een laatste poging om het in de modder vastgelopen wagentje der onderhandelingen weer los te wur men. Men geeft thans openlijk toe, dat de besprekingen muurvast zitten. Ook de opvattingen omtrent het werk van de Commissie van Drie hebben de laatste weken ook in Haagse re geringskringen wijzigingen ondergaan. ■pEN JOODSE mortiergranaat is in geslagen in de koepel van het Hei lig Graf in de oude stad van Jeruza lem en maakte er een gat in van 30 centimeter wijdte. Dit is reeds de derde maal, dat de kerk is getroffen .De Christelijke ge meenschappen hebben een protest bij het Vaticaan en de Veiligheidsraad in gediend. Graaf Bernadotte heeft Arabieren en Joden voorgesteld het vuren in Palestina te staken met ingang van Vrijdag aanstaande te zes uur. Volgens het voorstel van Bernadotte zullen alle acties van gewapende machten in Palestina met ingang van het genoemde tijdstip voor de duur van vier weken gestaakt moeten wor den. Bernadotte heeft om antwoord verzocht van beide partijen uiterlijk Woensdag 12 uur. TN DE gisteren gehouden vergade- ring der Tweede Kamer heeft de heer Burger (P. v. d. A.) verlof ge vraagd aan de minister van onder wijs, kunsten *en wetenschappen vra gen te mogen stellen betreffende het beleid inzake de perszuivering. De Kamer zal hierover heden beslissen. yiJF mannen van de mijnopruimingsdienst zijn gistermorgen om 12 uur in Arnhem gedood bij een hevige ontploffing van Duitse munitie. Een ploeg van dertien man van de mijnopruimings- en bergingsdienst was werkzaam in de bunker aan de Koningsweg, welke eens het hoofdkwar tier is geweest van de Luftwaffe voor West-Europa. Acht man van deze groep waren in een vertrek op een der verdiepingen doende met het reinigen van munitie, terwijl een groep van vijf man bezig was met een vliegtuigbom van 1500 kg. Men heeft deze bom naar buiten gesleept om de ontstekinginrich ting te demonteren. De ontsteking uit de bom was reeds verwijderd toen het projectiel ont plofte. Men vermoedt, dat de bom een tweede ontsteking had. De mannen wisten dit waarschijnlijk niet, daar het een voor hen onbekend type bom betrof. De ongedeerd gebleven munitiereinigers snelden toe, doch van de groep van vijf man bleek niemand de explosie te hebben overleefd. Diensten voor eerste-hulpverlening waren spoedig ter plaatse, doch konden niets meer uitrichten. De slachtoffers zijn: A. van Balkom, oud 43 jaar, wonende te Nijmegen, vader van 6 kinderen. J. Deckers, 54 jaar oud, wonende te Tilburg, laat vrouw met 1 kind achter. J. Gouw te Velp, 35 jaar en ongehuwd. H. van Hoof, 39 jaar, wonende te Vught. Het slachtoffer was gehuwd en had 6 kinderen. Th. Leenders uit Nijmegen was 47 jaar. Ook hij was gehuwd en vader van Vier kinderen. neurs van Duitsland zullen in het be gin van de volgende week de minis ters van de Westduitse „Laender" ont moeten, indien bijtijds de goedkeuring van de aanbevelingen is verkregen van de zes geallieerde regeringen. Volgens de huidige plannen zouden de verkiezingen voor een voorlopige Westduitse regering in het voorjaar van 1949 plaats hebben. Een algemeen referendum over de nieuwe constitu tie zou tegelijk mêt de verkiezingen in de „Laender" gehouden worden en de constitutie zou worden afgekon digd zodra een voldoende meerder heid verkregen is. Onmiddellijke besprekingen tussen Engeland, Frankrijk, de V. S. en de Benelux over de samenstelling van het internationale controle-lichaam voor het Ruhrgebied staan op het pro gram. In dit lichaam zullen naar men meent te weten waarschijnlijk de be zettingsautoriteiten minstens tot de vorming van een Westduitse regering namens Duitsland stemmen. De delegaties van de bezettende mogendheden zouden een welwil lende houding aangenomen hebben t.a.v. de kleine Belgische territoria le eisen, doch geadviseerd hebben tegen de grotere eisen van Neder land en Luxemburg. Vrijdag begint het Franse Kamerde bat over de Londense aanbevelingen. TN HET VERSLAG der commissie inzake de herziening der bioscoop wet wordt erop gewezen, dat de over heid een positieve taak heeft bij de bevordering van de film in aestheti- sche en culturele zin. Op velerlei ge bied kan de overheid stimulerend werken, meent de commissie, o.a. door het verstrekken van subsidies aan filmorganisaties. De commissie is van oordeel, dat het huidige negatieve criterium bij de keuring van films voor volwassenen gehandhaafd kan blijven, als de centrale commissie vor de keuring van films de gestelde normen met gestrengheid toepast. Ten aanzien van de keuring voor de jeugd adviseert de commissie de minister een algeheel verbod voor filmbezoek voor kinderen beneden de 14 jaar, behalve voor kinderfilms en films die geschikt zijn voor alle leeftijden en die door kinderen onder geleide bezocht worde». De meerderheid der commissie heeft tegen de gemeentelijke nakeuring be zwaar. Voor Zeeland te Middelburg en Zierikzee yERSCHENEN is een Kon. Besluit, waarbij Kantongerechten zijn aan gewezen voor de behandeling der za ken, die tot 1 Juni jJ. werden behan deld door de thans opgeheven Tribu nalen. Voor alle Arrondissementen ln het gehele land zijn aangewezen de Kan tongerechten in de hoofdplaats van het Arrondissement. Voor het Arrondissement Middelburg, dat geheel Zeeland omvat, is echter behalve het Kantongerecht te Middel burg, ook dat te Zierikzee aangewezen. Dit laatste staat in verband met de reismoeilijkheden, naar men vermoedt. De zaken voor Schouwen en Tholen zullen nu te Zierikzee worden behan deld en die van de rest van Zeeland te Middelburg. Voor de behandeling der zaken door het Kantongerecht te Middelburg zijn aangewezen Mr. C. M. Kegge en Mr. M. Vlaming, beiden Kantonrechter plaatsvervanger, terwijl voor de behan deling der zaken te Zierikzee is aan gewezen Mr. W. Nieuwenhuijsen. Kan- tonrechter-plaatsvervanger te Zierik zee. EEN TWEEDE CHR. H. B. S. IN ZEELAND Het bestuur van het Christelijk Ly ceum te Goes is thans bezig met het uitwerken van plannen voor de stich ting van een tweede inrichting voor christelijk middelbaar onderwijs in Zeeland. Het wil n.l. een Chr. H.B.S. te Mid delburg vestigen. Voorlopige besprekingen zijn reeds met bewoners van Walcheren gehou den. (Van onze Parijse correspondent) Tn de hoofdsteden der zestien landen heeft het besluit van het Huis om de hulpverlening aan Europa met 25 procent te verminderen een uiterst onaangename indruk gemaakt. In Londen kwamen zowel Cripps 'als Bevin in gevaar, nu men genoodzaakt zal zijn opnieuw de gedecimeerde goudreserve aan te spreken en in regeringskringen te Parijs hoort men zelfs spreken over „een zeer gevaarlijke situatie", die grote gevolgen kan hebben voor de binnenlandse politiek. Schu- man, die tot op heden met kunst en vliegwerk langs alle klippen is heengeschipperd, ziet zijn positie door Washington zeer verzwakt. ALS BACKGROUND voor het be treurenswaardige besluit van het Amerikaanse Huis beschouwt men in de eerste plaats de moeilijkheden ln Palestina. De Amerikaanse sympa thie heeft zich zonder omwegen aan de kant van de Joden gesteld en de verwijdering welke ontstond tussen %igeland en Amerika, doordat de eer ste 'Israël niet kon erkennen tengevol ge waarvan ook de vier andere leden van het pact van Vijf: Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg een erkenning van de joodse staat voorlo pig aanhielden, was voor de Ameri kanen het eerste duidelijke symptoom dat er wezenlijke belangen-verschil- len waren tussen Amerika en 't pact van Vijf. Als tweede punt op de ach tergrond verschijnt het Duitse vraag stuk. Het standpunt is bekend: Ame rika wil een sterk Duitsland en de Vijf Landen zijn bevreesd voor een te sterk Duitsland. Daarnaast heb ben de geringe vorderingen betreffen de de eenwording van Europa in Washington een wrevelige stemming veroorzaakt. Men steekt het in Amerika niet on der stoeien of banken dat men gaar ne had gezien, dat het pact van Vijf onm^dellijk was uitgebreid met Tur kije, Griekenland en Italië, terwijl men tevens de aansluiting van het Scandinavisch blok als een noodzake Iijke voorwaarde beschouwde. De lichtelijk schertsende commentaren op het Europa-Congres in Den Haag laten in dit opzicht nieis te wensen over. COMMUNISTEN OP VERKIEZINGSPAD Inmiddels zijn de communisten ln geheel Frankrijk op het verkiezings pad en het moet worden gezegd Amerika blaast hun zeilen bol. In regeringskringen verheelt men nier dat hieruit een rode winst zou kun nen voortvloeien, die des te gevaar lijker wordt nu Schuman's positie door de korting van 25% minstens 50% zwakker is geworden. Immers dat hij tot op heden alle gevaarlijke bochten kon nemen lag niet alleen aan hem zelf, doch ook wel degelijk aan de coulance van de afgevaardig den, vooral de socialisten, Gaullisten en radicalen, die met als achtergrond de dollarvloot van Marshall Schu- rnan op grond van zijn kleine succes sen vertrouwen bleven schenken in de hoop dat Schuman en Marshall de zo noodzakelijke economische op leving en de even noodzakelijke prijs verlaging konden bewerkstelligen Met een draai staat dit alles op los se schroeven. Het Marshall-plan, hoe mooi ook, gaf per slot van zaken niet meer dan de Zestien Landen gewend waren in te voeren en zeer dringend nodig hadden. Indien de verlaging in derdaad doorgaat krijgen de Zestien Landen dus een vierde minder dan zij dringend nodig hebben en waarop v, ----nomische politiek I reeds was ingesteld. De financieel-economische schema's van zestien Europese landen moeten in dit geval volledig herzien worden en in- sommige der zestien, o.a. Frankrijk, Engeland, Nederland, De nemarken, Italië, gaat deze herziening ten koste vande maag. Zelfs de hiervoor omschreven back- ground-factoren in aanmerking ne mend, vraagt men zich in Parijs dan ook af, hoe het Huis zich tot een der gelijke stap heeft kunnen laten ver leiden, wetende, dat in diverse Ian- dan o.a. Frankrijk, Nederland, Lu xemburg verkiezingen voor de deur staan. Met de beste wil van de we reld had Amerika de Europese com munisten niet aan beter verkiezings- propaganda-materiaal kunnen helpen. OMMEZWAAI yoor het eerst sedert de entree van Maurice Schuman, acht men in Parijs een ommezwaai naar rood weer mogelijk. Vooral in het socialis tische en radicale kamp, om de vol gelingen van Thorez maar buiten be schouwing te laten hoort men mom pelen over economische toenadering tot Oost-Europa en „Franc-Tïreur" gnat zelfs zo ver, dat het blad herin nert aan de mogelijkheid om, indien •ïichuman vandaag of morgen strui kelt, met welke mogelijkheid ook de (MR.P. rekening houdt, te komen tot jeen regering van communisten, socia- listen en radicalen. Voor de Gaulle, die in Washington I nog steeds het. f""-- v- -v- =s he-ft deze wei c i me zijde. Ret Englandspiel en de daaraan cor responderende tekortkomingen van LondensNederlandse zijde blij ven de gedachten bezig houden. „Li nie" en „Trouw" hebben er onlangs nog weer ruimschoots aandacht aan geschonken. Het anti-revolutionnaire blad bevat een uitvoerige beschouwing van A. den Doolaard, een der grote mannen van Radio Oranje. Hij legt nog eens uit, dat men aan R. O. zelf niet wist wat de geheimzinnige boodschappen betekenden. Pas later heeft hij erva ren, dat de codeboodschappen, die op het Englandspiel betrekking hadden, aan Radio Oranje werden doorgege ven door de Britse Intelligence Ser vice, sectie North Country, en door de daarmee samenwerkende Mili taire Inlichtingendienst der Neder landse regering, onder leiding van de kolonel (thans generaal-majoor) De Bruyne, die evenals zijn beide as sistenten, de kapitein der mariniers (thans overste) Lieftinck en de luit. ter zee Schilp (thans sous-chef v de Marine Inlichtingendienst) de betekenis van deze codeboodschap pen wel kende, althans diende te kennen. Geen van deze drie heren werd echter in het proces-van der Waals als getuige opgeroepen. Evenmin heeft men als getuigen gedagvaard de paar gevangen genomen parachutisten, die uit Haaren wisten te ontsnappen, doch bij terugkeer in Engeland zeer onaangenaam werden ontvangen. Wat is daarvan de reden? Het Nederlandse volk mag van zijn onafhankelijke rechters verwachten, aldus Den Doolaard, dat, zodra Schrei eder in de beklaagdenbank plaats neemt, in de getuigenbank de juiste getuigen zullen opduiken, terwijl op de tafel der bewijsstukken de doof pot verschijnen zal, waaruit de rech ter de historische en andere bewijs stukken kan opdiepen, die het Eng landspiel tot klaarheid kunnen bren gen, en de helden van het England spiel rehabiliteren. Voor zover deze documenten ten minste niet verbrand of onvindbaar zijn. Wat echter niet beletten mag, dan meteen vast te stellen, in het openbaar, wie daar voor, zo dit blijken mocht, verant woordelijk is. TTet Nederlandse volk mag verwach tenMaar het Nederlandse volk wacht op deze gelegenheid in ieder geval vergeefs. Schreieder zal niet voor de rechter verschijnen. Een vreemd geval, na vele publicaties in Nederlandse kranten, welke Schreie der van woordbreuk en erger be schuldigden! We gaan daarop thans niet verder in. Doch nu deze gelegenheid, om de kwestie van het Englandspiel tot op de bodem uit te graven, verkeken is, klemt des te sterker het algemeen betoog, dat Pater de Bruin S.J. in een Linie-artikel levert. Hij wijst er op, hoe de vrijheid der pers om misstan den aan te klagen pas wezenlijke waarde krijgt, als haar stemmen niet in 't ijle verklinken. De Administratie moet bang, werkelijk en effectief bang zijn voor de uitingen van ver ontwaardiging, verontrusting en aan klacht der pers. Het is echter zo, dat de toestand al ten hemelschreiend moet zijn alvorens er „vragen" ge steld worden en die vragen worden dan met dooddoeners beantwoord. Met politieke kluitjes wordt men in het riet gestuurd. In het ergste ge val, aldus Pater de Bruin, wordt een Commissie van Onderzoek ingesteld, waarin de beklaagden sterk genoeg vertegenwoordigd zijn om hun posi tie te redden. Komt echter de wisselwerking van rede en tegenrede niet tot stand waarbij gerust mag blijken, dat de pers ongelijk had dan leven we onder dictatuur. Een heel sterk staaltje zien we daarvan ten aanzien van het England spiel en trouwens van meer wat in de Londense doofpot zit. Hier moet aan de pers de helpende hand gereikt worden door degenen, die de Over heid op andere wijze ter verantwoor ding kunnen roepen. gen parlementaire enquête-commis sie is aan het werk en we zijn daar blij om. Doch hoe lang zal haar rapport nog uitblijven? De kwestie van het Englandspiel verontrust ons volk nu, zeer direct. De zuiverheid van onze rechtspraak is in het ge ding. Is er geen enkel middel, om 't op k»rte termijn toch nog aan de orde te stellen? Een patrouille van 4-7-R.I. op weg. In dit moerassige land in de buurt van Kajoe Agoeng op Zuid-Sumatra gaat he' nogal eens door de blubber. KpL P v. d. Heuvel uit Woerden en Ger kil van Cuyk uit Helmond stappen er manmoedig in.

de Stem | 1948 | | pagina 1