1 fundi wr poe De telefoonkwestie in de rondvraag Vvoiide doKtoor RADIO Wa. een Wonderlijke Wereld 4 DE STEM VAN DINSDAG 8 JUNI 1948 Raad van Hulst Het uitbreidingsplan wordt gewijzigd r\oor de Rijkswaterstaat was te ken- nen gegeven, dat verbetering ge wenst was in de aansluiting van de v. Maelstedeweg op de Rijksweg naai de Belgische grens en in verband daarmede zal het afgebrande pand, vroeger bewoond door Jesoirens moe ten worden aangekocht. De aankoop- kosten worden op f 10.000 geschat, waarvan de Waterstaat 50 pet., Hulst 30 pet. en Clinge 20 pet. zal moeten opbrengen. Bovendien zal Clinge voor wegverbetering moeten zorg dragen. Het Henricuspad blijft Administratieve fout Haar Indië Een woord en een woordenboek Zee-lui en bloembollen w WATERSTANDEN OPENING HERTENKAMP TE GROEDE Zaterdag a.s. zal de opperhoutvester van H.M. de Koningin uit Apeldoorn het hertenkamp te Groede officieel openen. Axel CONCORDIA HIELD JAARVERGADERING. In het Wapen van Zeeland vond de jaarvergadering van deze Harmonie plaats. De voorzitter, de heer Buma, gaf een Jaaroverzicht van 1947 en me moreerde de deelname aan de solisten en corpsconcoursen, waarbij goede re sultaten bereikt werden. De verschil lende j aarverslagen passeerden de re vue en gaven een duidelijk overzicht van wat door deze vereniging gepres teerd werd. De penningmeester werd onder dankzegging gedechargeerd. De aftredende bestuursleden, A. Th. 't Gilde en A. C. Oudenaerd werden her kozen. De heer Buma, die zich wegens gezondheidsredenen niet meer herkies baar stelde, werd opgevolgd door de heer J. Blok. Aan de heer Buma werden zeer waarderende woorden gewijd voor alles wat hij gedurende 14 jaar voor de Har monie gedaan heeft. Met algemene stemmen werd hij tot ere-lid benoemd. In het gebouw aan de Jan Scharp- straat werd een soiree gegeven, waar op als gasten optraden de heer en mevr. Ellegiers uit St. Niklaas. Er werd goede muziek gegeven, welke door de aanwezigen ten zeerste op prijs gesteld werd. Clinge Collecte Door de voetbalvereni ging „Clinge", werd een collecte ge houden onder de leden en enkele sup porters, ten bate van hun medelid René Koster, welke is opgenomen in het Sanatorium Klokkenberg te Tilburg. De opbrengst bedroeg 102.65 gld. welk bedrag aan betrokkene in middels werd overgemaakt. Goes HEROPENING CHR. BEWAARSCHOOL. In October 1944 werd de chr. bewaar school door de Duitsers in brand ge stoken en ging grotendeels verloren. Thans is zij herbouwd en weer in gebruik genomen. Ter gelegenheid daai van was een bijeenkomst belegd in „Juliana", waarin de heer v. d. Zee het woord voerde en de historie van de 24-jarige school schetste. Zijn er kentelijkheid betuigde spr. aan mei Breel, het hoofd der school en aan het architectenbureau Rothuizen-'t Hooft, dat de verbouwing uitvoerde. Nog dankte hij de secretaris, de heer J. Laport, die waarschijnlijk zijn functie zal moeten neerleggen in verband met verandering van werkkring. Tenslotte riep spr. aller steun in. Hierna werd door een aantal kinde ren der school een zestal gelegenheids liederen gezongen, wat de vergadering een krachtig applaus ontlokte. Woorden van gelukwens zijn gespro ken door de heer Kuiper, Inspecteur van het Lager Onderwijs, afgevaardig den van kerkeraden, namens de ouders, een oud onderwijzeres en mej. Breel, wat vergezeld ging van het aanbieden van cadeaux voor de school aan mej. Breel en veel bloemen. De voorzitter dankte hierna allen die het woord hadden gevoerd, waarna ds. Metselaar deze welgeslaagde verga dering met gebed sloot. Hierna was er gelegenheid de nieuwe school te bezichtigen, waarvan velen gebruik maakten. ELECTRICITEITSSTORING. Zaterdagavond om 9 uur ontstond storing in een gedeelte van het elec- triciteitsnet ten westen van Goes, waardoor delen van de Westsingel en Zuidvlietstraat van stroom verstoken bleven. De eerste pogingen om het euvel te verhelpen verergerden de kwaal, waardoor alle percelen in ge noemde straten werden gedupeerd. Toen besloot men om tot de volgende dag te wachten. Van half negen 's mor gens tot 's avonds 6 uur heeft men Zondag moeten zoeken naar de oor zaak. Tenslotte vond men die op de Westsingel, waar de kabel in een splits mof verbrand bleek te zijn. Om half negen werd de stroom weer ingeschakeld en bleek alles weer goed te werken. Graauw TRAGISCHE ZONDAGMORGEN. Het was Zondag geen rustige gewone Zondagmorgen in ons dorpje. Toen do bus terug van Paal kwam gereden, na dat ze de kerkgangers naar huis had gebracht en onderweg een drietal spe lende en stoeiende kinderen tegen kwam, liep een der jongens, de 13-ja- rige J. de K., opzij tegen de bus aan. Hij kwam te vallen en werd met een gebroken been opgenomen. Het slacht offer werd in de bus gelegd en mee terug naar het dorp genomen, waar medische hulp spoedig aanwezig was. Een paar EHBO-ers legden een nood verband. Onder de tweede H. Mis van kwart voor negen voelde de 73-jarige wed. De Caluwé—Harends dat zij onwel werd. Door een paar EHBO-ers werd zij in het kerkportaal gebracht, waar zij door een heel ernstige beroerte werd getroffen. Terwijl medische hulp tele fonisch werd gevraagd, werd de onge lukkige op een bed neergelegd in het café van de heer Plasschaert, die heel spontaan deze gelegenheid presenteer de. Nadat het H. Oliesel was toegediend werd de patiënt per ziekenwagen naar het Liefdehuis te Hulst gevoerd, waar zij na een half uur reeds overleed. Hendrikskinderen Voor de reclassering. De collecte ten bate van de Nationale Reclassering heeft opgebracht het bedrag van f 41.43. 's-Heerenhoek Onbehagelijk. Toen de vrouw van M. op 'n middag haar tuintje betrad, kwam ze tot de ontdekking dat het mooie ligustrumhaagje vrese lijk was toegetakeld. De ooi-zaak hier van bleek te zijn de buurvrouw M. L. die met diverse' tuingereedschappen het haagje had vernield, zodat er niets meer van over was gebleven dan een ruïne. Een en ander heeft natuur lijk commentaar uitgelokt, en het is zelfs in handen gegeven van de poli tie, die het zaakje zal onderzoeken. Hansweert Tweede prijs. Op de te Kruinin gen gehouden wedstrijden van Brand weerkorpsen op Zuid- en Noord Beve land behaalde het korps Hansweert een tweede prijs zijnde een zilveren medaille. Hulst Stichting 1940-1945. In de loop van de volgende weken zal voor de slachtoffers van het verzet en hun nabestaanden gecollecteerd worden. Het colporteren met het weekblad „de Uitkijk" waarbij door de colporteurs naar voren werd gebracht, dat de op brengst ten bate van de Stichting komt geef een verkeerde voorstelling van zaken, daar dit blad niets met de stichting uitstaande heeft. Ook geve men niet aan personen, die niet be kend zijn en z.g. voor de Stichting komen. Goed afgelopen. Maandagmiddag omstreeks half één reed een auto van V. D. uit Enschedé over de Over- damstraat in de richting Markt. Ter hoogte van de fa. Wilking, waar de van Waesberghestr. op de Steenstraat uit komt, kwamen twee fietsers aangereden en daar voor de bestuurder, die met de situatie ter plaatse onbekend was het uitzicht belemmerd was, reden de fiet sers boven op de auto met het gevolg, dat ze beiden werden meegesleurd. Oorspronkelijk liet het zich aanzien, dat de he»r I. uit Hulst ernstig ge wond was, maar dokter de Gier con stateerde. dat het ongeval buitenge woon goed was afgelopen, zodat alleen de rijwielen vernield waren. De rijks politie, die onmiddellijk ter plaatse was, stelde een onderzoek in. Naar wij vernemen zal de v. Waesberghestraat afgesloten worden voor alle verkeer, dat in de richting Steenstraat gaat, een oplossing, waardoor de vroeger be staande toestand weer hersteld zal worden en het gevaar voor ongelukken aanzienlijk zal verminderd worden. Kloetinge Voor de Unac. De Zaterdag al hier gehouden collecte ten bate van de hongerende kinderen in het buiten land, bracht f 152 op. Alleen de kom van het dorp is nog maar bewerkt. Op hol. De voor een wagen met boomladders gespannen paarden van de landbouwer Buisrogge raakten op hol. De 18-jarige knecht A. Verboom werd van de wagen geslingerd en met een hersenschudding naar huis vervoerd. Collecte De Zaterdag in deze ge meenlc gehouden collecte voor de U.NA.C. heeft fl. 152.58 opgebracht. Middelburg Geslaagd. De heer P. Loeff alhier slaagde voor het doctoraal examen in de rechten aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Nieuw-Namen Been gebroken. Bij het afgraven van zand is de werkman J. D., van Kieldrecht door losrakend gesteente afgegleden en in een diepte van cir ca 4 meter gestort. Hij kreeg een hoe veelheid zand en stenen over het li chaam. Met een gebroken been is ue man naar het gasthuis te St. Nicolaas vervoerd. Feest van de arbeid. Zondag is het feest van de arbeid kerkelijk ge vierd. Des morgens naderden onze arbeiders ter H. Tafel en werd de Hoogmis voor hen opgedragen. On der het Lof dat dit jaar door zeer weinigen (20 van 90 leden) werd bij gewoond sprak de adviseur over de verhevenheid van de arbeid in chris telijke zin en zegende hij de werk tuigen. Een betere opkomst zou voor onze katholieke arbeiders en arbei dersjeugd passender en waardiger zijn geweest. De opkomst van de transportarbeiders was zeer goed, Sluiskil Serenade. Zondag j.l. bracht de R. K. Harmonie een serenade aan de Eerw. Zusters. De voorzitter, dhr. Col sen dankte de zusters voor het mooie vaandel hetwelk door hen voor de harmonie was gemaakt en bood deze serenade als erkentelijkheid aan, ter wijl hij tevens de tolk was van de bewoners om de dank over te bren gen. voor al hetgene wat in de afge lopen jaar door de zusters is gepres teerd, zowel op geestelijk als op stof felijk gebied. Ook voor de zieken wer den enkele nummertjes ten beste ge geven. Ouden van Dagen. Evenals voor gaande jaren mag de voorbereidende actie ten bate van de Ouden van dagen zeer geslaagd heten. Het zal de oudjes tot vreugde stemmen dat de huis aan huiscollecte met behulp van een staf ijverige dames, de mooie som van ruim f 800.heeft opge bracht. Voorzeker strekken deze mil de gaven van de bewoners tot grote eer. Zoals bekend wordt met bussen naar Kruiningen gereden, waar een bezoek aan de kersenboomgaard wordt gebracht. Hier kan naar har telust gesmuld worden. En dat kun nen ze. Vorig jaar werden 80 k.g. kersen met 130 personen verorberd. Volgens trekt men naar Bergen op Zoom, w"5ar men enkele genotvolle uren zal doorbrengen in een speel tuin, terwijl het Canadees en Engels kerkhof zal worden bezocht. Gezien er geen deviezen beschikbaar gesteld zijn voor de reis terug over Ant werpen, zal het eiland Tholen bezich tigd worden. Bij de thuiskomst zal de R. K. Harmonie het gezelschap ver welkomen. Het uitstapje vindt zeer waarschijnlijk plaats, er dient reke ning gehouden te worden met de ker sen, op-Donderdag 17 Juni. Aan het programma te zien wordt het echte feestdag. Froccssie Ondanks het twijfel achtig weer, vond een openlucht H. Lof plaats op het R. K. schoolplein, daarna werd het Allerheiligste in de tuin van het Ziekenhuis in processie rondgeleid. Het voorafgaande tri duüm en feestpredicatie werd door de Z. E. P. Horbertus, geleid en ge houden. Jammer dat nog menig pa rochiaan door afwezigheid schitter de. T erneuzen GEMEENTE TERNEUZEN De wekelijkse veemarkt, die sedert de bezetting was geschorst, wordt met ingang van Woensdag 16 Juni a.s. weer regelmatig gehouden. Terrein aan de Bastionstraat, juist over de Axelse brug. 136-0 Terneuzen, 3 Juni 1948. Burgemeester en wethouders van Terneuzen. Dat kwam aan. Een zekere B. uit Hulst, reed in beschonken toestand op een lantaarnpaal. De klap kwam zo aan, dat de man naar het ziekenhuis moest worden vervoerd en aldaar moest worden verbonden. Per taxi kon hij later de reis naar huis voortzetten. Aanrijding. Een vrachtauto van de N.V. Dc Hoop reed in de Axelse- straat een geparkeerd slaande auto van de fa. Oggel uit Axel aan. Deze laatste wagen werd dwars over de trambaan geslingerd en een eindje mee gesleurd. Door de wagens, die daar langs weerszijden van de weg gepar keerd stonden, was de rijweg erg nauw geworden. Beide auto's werden bescha digd. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Bekroond. De heren B. Bonte en A. Bonte behaalden op de Internatio nale Bakkerijtentoonstelling te Utrecht resp. een 2e prijs in de afd. cacao- schilderwerk en een 3e prijs afd. Dra- gant getr. suiker-nougat. Zaamslag Gouden bruiloft. Woensdag zal het echtpaar A. DielemanJ. v. d. Broeke de dag herdenken, waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Zuiddorpe Jubileum HJM. de Koningin. Naar wij vernemen zal het van ouds beken de permanente feestcomité, daartoe door de gemeenteraad uitgenodigd de feesten voor het a.s. regeringsjubileum van H.M. de Koningin verzorgen. Een eerste vergadering, waaraan twee leden van alle bestaande verenigingen ver zocht worden deel te nemen is reeds uitgeschreven. Gevaarlijk fietsen. Bij het begin van de dorpskom raakte een jongen die door een andere jongen op de fiets werd meegevoerd en nogal pret maak te, met zijn klomp tussen de spaken van het wiel bekneld. Gevolg was dat de fiets over de kop ging, de ene jon gen een lelijk geschaafd been en de andere bloedende wonden in het ge zicht opliep, waardoor het geval de nodige opschudding verwekte. Beide jongens waren van Koewacht. Daar de verbetering een gemeente belang is, stelde de Raad hiervoor f 3000 beschikbaar. Het uitbreidingsplan zal gewijzigd worden. Het z.g. bungalowplan komt te vervallen en er komt een nieuw plan voor 50 woningen. Voorgesteld wordt aan een architectenbureau op dracht te geven het plan bestedings- klaar te maken, waarbij gewezen zal worden op bepaalde bezwaren. In deze zin werd besloten. Voor een post van 1 15.500 voor ver betering van de bestrating en de aan leg van trottoirs en rioleringen kwam de goedkeuring van G.S. te laat. In 1947 kon een en ander daarom niet meer verwerkt worden, zodat voor het overblijvend bedrag klinkers wer den aangekocht. Er was nu een voor stel om de Pottestraat, de Bontehond straat cn de Broodmarkt met klin kers te bestraten. De bedoeling is het werk in eigen beheer uit te voeren en tevens trottoirs en rioleringen aan te leggen. Hiermede is een bedrag van f 30.000 gemoeid. De keien, die vrij komen zullen op de Markt gebruikv kunnen worden, waartoe werd b-e sloten. Door de voorzitter werd naar voren gebracht, dat een beslissing genomen werd om de binnenvest bij de Dub bele Poort munitievrij te maken. De kosten zullen door Rijk en Gemeen te gedragen worden. De heer Mar tens vraagt om de vest uit te bagge ren en dc rattenverdelging ter hand te nemen. Hiermede moet nog even gewacht worden, totdat arbeiders be schikbaar komen. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de openbare school gehandhaafd blijft, dat er geen gemeente politie zal komen, dat de rest.auratie van de Stadhuis toren door de minister is goedgekeurd Het werk zal worden uitgevoerd dooi de fa. Goedewagen uit Utrecht. In verband met het niet verhogen der vermakelijkheidsbelasting was een waarschuwingsschrijven van G.S. bin nengekomen. Dc telefoonkwcslie. Dij de rondvraag werd van gedach- ten gewisseld over een betere telefoonverbinding voor de aangeslo ten abonnés in Hulst. In de gemeente was een plan geopperd om de abonnés iets meer te laten betalen, waardoor een extra kracht in dienst genomen zou kunnen worden. De P.T.T. kan terwille zijn, maar eist van de ge meente een garantiebedrag. Er zijn leden, die menen dat geen garantie gesteld moet worden en dat de aan geslotenen zelf de kosten- moeten dra gen. De heer Warnier is de mening toegedaan, dat in dit verband dooi de P.T.T. zelf meer gedaan dient te worden, terneer daar dit bedrijf gro te winsten maakt. De heer Warnier vindt het onjuist, dat dorpen in Hol land wel doorverbinding hebben zon der garantie. De heer de Meurichy wijst op de voordelen voor de zaken lieden en wil een garantie geven, Een voorstel van de heer de Meu richy om een garantie te geven, wan neer na inlichtingen blijkt, dat de P.T.T. dc doorverbindingen niet voor eigen rekening wil nemen, wordt ver worpen. De heer Martens doet een ander voorstel: Aan de P.T.T. zal gevraagd worden om doorverbinding op eigen risico. Wordt dit niet toegestaan dan zal bij de aangeslotenen een enquete gehouden worden en wanneer blijkt dat men daar voor doorverbinding is, dan zal de garantie gegeven worden. Aldus wordt beslist. In de rondvraag werd gewezen op de wenselijkheid van het plaatsen van verkeersborden en gevraagd was, waarom op Nationale feestdag slechts een muziekgezelschap concerteerde, wordt de vergadering gesloten. Raad van Oostburg VOOR de vergadering kregen we ter inzage 'n plan waarop de toekomsti ge zakenpanden van de H.H. Faudraine Le Grand - Brevet cn van de Wed. Tellier waren geprojecteerd. De bedoe ling is, deze in massa aan te besteden, wat de ondernemers wel enkele dub beltjes zal sparen. Een cn ander werd door de raad enthousiast ontvangen en er werd reeds een balletje opgegooid om hier aan ook maar mee te doen. Ingekomen was een Koninklijk be sluit, waarin het beroep van dhr. Bruynooge om het Henricuspad te la ten vervallen werd verworpen. De centrale dienst werd opdracht gegeven dit pad weer in orde te brengen. Een pessimistisch geluid liet de voorzitter, mr. K. Hoekzema, horen, aangaande het Ledeltheater. Hoewel de jongelui, welke een hele week gewerkt hebben. Zaterdags en Zondags met hun ziel onder de arm lopen wegens gebrek aan ontspanning, is het heel moeilijk tot een lager percentage ver makelijkheidsbelasting te gaan, zo lang de wet hierin geen besluit heeft genomen. Meer vrolijke gezichten zagen we bij de mededeling, dat de gemeente Hil versum Oostburg f 5000,— had ge schonken. De gemeente Hulst f 1000,— en de actie Scheldemond f 850, Dit laatste is besteed aan de verbe tering speelplaats en aanschaffing speelgoederen voor de kleuterschool. Algemeen werd besloten tot verle ning van medewerking aan de Chr. Nat, Schoolver. „Immanuel" t.b.v. de uitbreiding van haar school voor U.L.O. met een 4e leerjaar. Het geven van straatnamen in de nieuwe wijken, bracht nogal wat zo den aan de dijk. Vooral de Panagro- straat stuit op heftige discussies, welke dan ook nog even wordt aangehouden. De aanleg van straten en riolering in het complex Finse woningen is nog niet in kannen en kruiken. De laagste inschrijver is pl.m. X 20.000 hoger dan de begroting. ZESTIGSTE BEDEVAART NAAR ROERMOND Onder leiding van de paters Re demptoristen te Roosendaal, werd dc zestigste bedevaart naar Roermond gehouden. Niet minder dan 660 gelovt gen namen aan deze pelgrimage deel. De fa. Hoefnagels zorgde voor een vlot te reis per 20 comfortabele autobussen Bij aankomst te Roermond werd eerst de H. Mis bijgewoond in Ce prachtig versierde kapel van het Re demptoristenklooster. Een dameskoor zong Marialiederen. Om 11 uur werd in het fraaie kruiswegpark gezamen lijk gebeden voor de intentie van deze jubileumbedevaart: „Maria, bescherm onze jongens in Indië". Nadat 's middags de lunch gebruikt was, had om half drie een kort Lof In de kapel plaats, waarna de plechtige processie door het kruiswegpark be gon. Om kwart voor zes kon reeds de terugreis worden aanvaard, zodat om 11 uur ieder weer op de plaats van bestemming was. jyjEN HERINNERT zich wellicht het verhaal: Iemand had zich tijdens de bezetting voor de leus laten inschrijven als lid van dc Vakgroep Detailhandel in Vis. Na de oorlog zegde hij dit lidmaatschap op, omdat hij zich nooit met vishandel had bemoeid en ook niet van plan was het te doen. Toch bleef men hem achtervolgen met con tributie-aanslagen. De Bedrijfsgroep Detailhandel Noord Brabant en Zeeland heeft zich de moeite ge nomen het geval te onderzoeken. En men kwam tot de bevinding: hier is inderdaad een fout begaan. Ver zuimd was de afvoering van het lidmaatschap door te geven aan de Afdeling Contributie. Wij kunnen U verzekeren, zo schrijft men ons, dat hier uitsluitend sprake is van een administratieve fout, die hoewel ongewenst bij elk bureau voor komt, zolang het personeel nog mens blijft en geen onfeilbare automaat wordt, immers evenzeer als een ondernemer krachlens de wettelijke bepalingen tei- zake door het enkele feit van de bedrijfsuitoefening lid is van de bedrijfsorganisatie, vervalt het lidmaat schap, zodra deze bedrijfsuitoefening wordt stopge zet en vervalt daarmede tevens elke rechtsgrond voor contributieheffing. We nemen gaarne acte van deze mededeling. T7"erstrooidheid in de he- vigste graad vindt men niet alleen in humo ristische weekbladen, maar ook in het leven van alle dag. Het beste bewijs daar van leverde kort geleden iemand uit onze kennis sen-kring Hij had een reis ge maakt naar Engeland en toen hij terug was, zocht hij naar zijn Engels woordenboek. Drie keer wandelde hij langs zijn boekenplank, maar hoe hij ook speurde, het woordenboek vond hij niet. „Jeetje," zei hij, bij wijze van krachtuitdruk kingJeetje; nou heb ik me daar dat d'ing in mijn hotel laten liggen". En hoe meer hij erover aandacht, hoe meer hij er van overtuigd raakte, dat het inderdaad aan de an der kant van de Noord zee vertoefde. De enige mogelijkheid om zijn dic- tionnaire terug te krijgen leek hem een brief naar het bewuste adres. Hij schroefde zijn vul pen open en begon in zijn beste Engels een epistel te componeren. Maar middenin stokte hij. Een woord wilde hem niet te binnen schieten. Daarom liep hij naar zijn boekenplank, zocht enkele minuten, haalde de dicti- onnaire tussen enkele an dere bandjes uit, viste het betreffende woord op en mapkte zijn brief ver der af. „Zo", zei hij. En toen plakte hij een postzegel op de enveloppe en ging de brief in de bus stop pen. Help U zeil Tn de Daily Express* trof -*• fen we het volgend» laconieke bericht aan: Een meneer uit Mel bourne had kiespijn. Hij vulde zijn holle kies met cement. De pijn bleef aan houden. Toen ging hij naar de tandarts en liet tand en cement eruit halen. Indianen Tn voorbereiding op het A toeristen-seizoen heeft het gemeentebestuur van het stadje Pueblo, in de Amerikaanse staat Colo rado, een advertentie ge plaatst van de volgende inhoud: „Indianen gevraagd, om in vol ornaat en beschil derd met de oorlogskleu ren van hun stam door de straten te wandelen. Van gegadigden wordt ver lang. dan dat zij hun best doen. niets anders te zijn dan zuiver Indiaan.... Goed weekloon en extra betaling van overuren." X3OOOOOOOOOOOO0O0OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OOO Politierechter Middelburg TAE KUSTVAARTKAPITEIN J. K., 38 jaar, wonende te Amsterdam cn de 41-jarige E. M„ uit Groningen hadden zich in Sept./Oct. 1946 met hun vaartuig schuldig gemaakt aan frauduleuze uitvoer van ieder 20.000 k.g. bloembollen van Amsterdam langs de Zeeuwse wateren en Vlissin gen naar Engeland. Ze hadden de te smokkelen bloembollen gedurende 't nachtelijk duister aan boord van hun vaartuigen de „Prinses Juliana" en dc „Maria" genomen op het Merwede kanaal te Amsterdam nabij de brug, leidende naqr de Diemerzeedijk. De verlichting aan boord mocht niet branden en zoals gezegd, de overla ding van het binnenvaartuig dat de ladingen bloembollen uit Beverwijk aanbracht, geschiedde in het donker. Geen van beide kustvaartkapiteins kende eigenaars van de bloembol len; zij werden met deze in contact gebracht door middel van de scheeps bevrachter J. dc Vries uit Amster dam. Beide kapiteins hebben later in Engeland een ruime beloning voor hun smokkelvracht genoten: K. 300 pond cn M. ongetwijfeld ook een der gelijk bedrag. M., verklaarde slechts 77 pond te hebben uitgekeerd gekre gen doch deze bewering wordt ge acht te zijn in strijd met de werkelijk heid, aangezien deze verd., om de feiten heendraaide. De uitspraak voor beiden luidde 1 maand gevangenisstraf. Dc politie gelooft geer sprookjes. p»ROF. ROMME Is Zondag naar Batavia vertrokken. Hij zal als waarnemer ce conferentie van Bandoeng bijwonen, keert aan het einde van de maand terug en hoopt dan nog een week lang aan de verkiezingscampagne te kunnen deelnemen. Het is een ongelukkige omstandigheid, dat onze fractievoorzitter en tevens zeer suggestieve propagandist in de komende weken afwezig is. Men heeft echter geredeneerd: wat het Zwaarst is, moet het zwaarst, wegen. Ook met het oog op de komende Kabinetsformatie is het van belang, dat Prof. Romme zo vers mogelijk ingelicht is over het meest netelige vraagstuk. Met spijt moet men erkennen, dat deze redenering steek houdt. Men ziel er in ieder geval weer uit, hoe het landsbelang bij de K.V.P. voor num mer één geldt. Ook in de verkiezingstijd. 1» .adv. 150-00) TAe 48-jarige vrachtrijder C. F. N„ uit Sint Jansteen deed op Maart j.l. bij de politie te Hulst aan gifte van diefstal van een hoeveel heid zakken met lijnzaad uit zijn schutiv. Ofschoon de meeste zakken met lijnzaad toebehoorden aan zeke re G. R., achtte N. het toch zijn plicht om ook namens R. hiervan aan gifte te doen, en verzocht naar een en ander een onderzoek in te stel len. Bij dit onderzoek, dat door de rijkspolitic in samenwerking met kommiezen werd gedaan, ging men echter aan de verklaring van N,, twij felen en toen N„ aan de tand ge voeld werd bekende hij de aangifte te hebben verzonnen om de perso nen, die bij de smokkel, waartoe N ge legenheid had gegeven, waren be trokken, te sparen. Deze valse aangif te kwam hem nu te staan op 1 mnd. gev. straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De eis was 1 maand gevan genisstraf. Ongewaardeerde vingervlugheid T. B. N., een 36-jarige schilder uit Hulst nam op 29 Maart 1948 al daar toen hij zich in een café be vond, met zijn rechterhand een greep uit de lade van de toonbank en stak vervolgens een aantal munt biljetten die uit deze lade kwamen, met zijn linkerhand in zijn linker broekzak. N., die nogal een biertje had gedronken kon zich later niet herinneren geld te hebben weggeno men. Wanneer ik het gedaan had, zou ik het gerust zeggen, zo zeide hij, Een bezoeker uit het café die het ge zien had stond nu als getuige terecht en N. werd veroordeeld Lot 3 weken gevangenisstraf. De els was zelfs 6 weken gevangenisstraf. 'n Kwade dronk en 'n slecht geheugen. T. B„ een 58-jarige kok uit Gronin gen mishandelde op 6 Mei j.l. in Terneuzen een zekere C. Hamelink. cafétariahouder te Ternenzen, door hem met een geopend mes in de lin kerarm te steken, waardoor deze laat ste bloedend werd verwond. Reden voor dc ontstane ruzie was er eigen lijk niet. Verdachte was het caféta ria binnen gekomen en was met ge noemde Hamelink gaan bakkeleien. Eerst bleef het bij vuistslagen, later kwam het mes er aan te pas. Verd. zeide een borreltje te hebben gedron ken en daar niet tegen te kunnen. Van de vechtpartij herinnerde hij zich niets meer. Zeker een geheugen van 12 uur tot de middag of ander* meer dan 1 borreltje gedronken. Hij kreeg een gevoelige straf. De uitspraak luidde n.l. 1 maand gevan genisstraf. Keulen 173 (—0.01), Ruhrort —32 0.071, Lobith 962 0.04), Nijmegen 732 (+0.01), Arnhem 744 0.02), Eefde (IJssel) 262 (onveranderd); Deventer 174 0.01Borgharen 4075 (—0.121, Belfeld 1108 (—0.01). Grave (benedeni 460 onveranderd: Lith 43 (+0.13), Vreeswijk 035 (>—0.06). DEN HAAG heelt vooral in de zomermaanden altijd BIJZONDERE ATTRACTIES „CENTRAL" trekt dan veel bezoekers voor EEN GOEDE LUNCH en men treft zijn vrienden en bekenden onder 'tgenotvan BESCHAAFDE MUZIEK tijdens het gezellige bitter- uurtje in de SMAAKVOL INGERICHTE (adv. 122-00) 'n Echte auto met een kloeke, onvermoeibare 4-cyiinder motor, hydraulische remmen, onafhan kelijke vering met hydraulische schokbrekers en 4 ruime zit plaatsen. Een snelle, modern geconstrueerde wagen, die niet temin in de z.g. lichte klasse valt. Uit voorraad leverbaar in diverse kleuren. Agent voor Breda en omstreken Garage „WILHELMINA" Ginnekenweg 259/27i BREDA. Telefoon 8780. 153-oo (adv. 151-oo) TOS JANSSEN?-'! Maar benevens den bew.usten Pé Lamote en Dasten Loncke ziet Ste ven nog 'n. drietal andere mannen cn vrouwen achteraan aarzelen. „Ennewie zijn dat?" vraagt ie. Verlegen stamelt de lange strooi- koopman: „Dat, meneere... Dat isDavid Schorre, meneere. En hier boertje Stampers, meneere, die mee gekomen zijn voor voorvoor de campagnie". Hoewel Mantcn helnïelijk jubelt, omdat Sander z'n plannen zoo ijve rig diende, vliegt ie nijdig op den ar men vent toe: „Sandere, Sandere. gij lange tong. Ik heb u nog zóó goed gezeid van d'r aan niemand van t,e spreken, tenzij aan Pé en aan Das ten." Beteuterd aarzelt Sander achteruit. Maar Lotte komt haar verschrik ten vent ter hulp. „Och, Manlen, David ziet zoo at in z'n knie. En uw kozijn is zulk 'n braven heere, dat het dat het z'n herte niet en zal vermogen David alzoo weg te zenden". Half schreiend sleept de arme vent zich naar den jongen doktoor toe. Smeekend steekt ie z'n handen naar hem uit om redding: „Meneere, 'k zie toch zoo af. 'k Heb de meeste moei te van de wereld gehad om mij tot hier te sleepen. Maar had ik moeten bezwijken on der wege. 'k zou toch gekomen zijn. Want gij, gij kunt mij genezen: ik voele dat. Ge zoudt geen harte heb ben, als ge me niet hielpt". En twee dikke tranen komen uit z'n zie lige oogen gekropen. Geruststellend klopt de jonge dok toor den sukkelaar op z'n schouder. Als 'n drenkeling naar z'n laatste redplank, grijpt deze de handen van Steven vast, terwijl ie het uitkreunt: „Als ge mij helpt, meneere, als ge mij helpt En ineens barst de vent in harde snikken uit. Manten zelf is cr 'n moment van aangedaan, zou men zeggen: meewa rig klopt ie David op zijn beurt op den schouder: „Zij gerust, David. Doktoor Steven en heeft nog nooit ie mand ongeholpen weg gezonden". Sander en Lotte zijn er direct bij om Manten's woorden volmondig te beamen. „En mij?En mij- jam mert Pé Lamote nu op zijn beurt. „Ook u gaat ie helpen, Pé" verzekert Manten. En om z'n woord nog meer kracht bij te zetten: „Over 'n weke, verzekert ie, draagt Frazie den pe- rel op uw oogen in heur oore voor 'n oorbelle". Het oogenblik schijnt te gewichtig voor de omstaanders om op Manten's grap te reageeren. Onderwijl zijn cr weer 'n paar an dere zieken 't erf opgekomen en aar zelend de huisplekke binnen gedron gen. Want als 'n stroovuurtje is de mare nu allang door 't dorp gegaan, dat daar te Manten Boone's 'n won derman gearriveerd is, zoodat al die ziek of zuchtig is naar dien weldoe ner toe wil. „En Dasten, de sukkelare?" jammert Lotte nu. Manten is zoo voldaan over den goeien gang van de zaken, dat ie den armen dikzak 'n vriemdschappelijken stomp in z'n lijf geeft: „Ha. Das ten met z'n waterzucht?" Maar Dasten heeft geen zin om tc lachen. Integendeel. ,,'k Ben tóch zoo ziek. Manten, kermt ie. Heb toch kompassie met mij, meneere Steven, of anders of anders man om het lijf: „M'n wijf en m'n vijf schapen van jongens Diep ontroerd pinken de meeste toe schouwers 'n traan uit hun oogen. „Dasten, dien aimen duts tochl" „Kom, kom, niet schreien, man sust Steven. We zullen u helpen. Er gaat 'n zucht van hoop doo: aller herten. „En mij, meneere?" kreunt nu boertje Stampers. „En mij?" roept 'n oud vrouw tje, met handen vol rheumatiekknob- bels. „En m'n kind?" schreit 'n jong vrouwtje met 'n bleek meisje op haar ann. Langs alle kanten jammeren ce stemmen op. Het wordt 'n koor van klachten en smeekingen. „En mij meneere?" „Ik heb zulk 'n zeer!" ,.'k Zie toch zoo af!" „Ik ben zoo ongelukkig, meneert. Kijk, 'nen keer!" En 'n oud veni toont den jongen doktoor zijn half weggekankerde mond. Door de deur komen meer en meer zieken binnen gedrongen. Al dc ellende van 't dorp is hier ineens om hulp en redding gekomen. Diep ontroerd kijkt de jonge dok toor in al die smeekende oogen. Het klopt hem in de keel van medelijden om die arme stumperds. Ja, hier is voor hem 'n schoone, edele taak weggelegd. Dat voelt ie nu. (Wordt vervolgd.) WOENSDAG 9 JUNI. HILVERSUM II. 415 M. 7 nws. 7.15 gram 7.45 woord v. d. dag 8 nws 8.15 Sonate Mendelssohn 8.3l gram. 9 voor jonge zieken 9.30 w.st. 9.35 Beethoven 10.30 morgendienst 11 viool 11.15 hoorspel Stanley IV. 11.45 piano 12 Metropole ork. 12.30 weerpr. 12.33 cello sonates 12.35 In- terk. Thuisfr. 13. nws. 13.15 trio Brahms 13.50 gram. 14.50 piano 15.05 kamerork. 16 postzegelverz. 16.15 voor de jeugd 17.30 zwemreportage 17.45 contact overzee 18 mannenkoor 18.30 bevolkingsvraagstuk III. 19 nws 19.15 nws. uit Indië 19.30 act. geluid 19.45 kamerkoor 20 nws 20.05 program, prob. 20.15 Residentie ork. 21.05 Is raël in deze ti.id 21.25 gram. 21.35 Z. Afr. liedjes 22.05 S\. 'line!: kwar tet 22.45 avondoverd, 23 nws 23.15-24 gram. HILVERSUM I. 301 M. 7 nws 7.15 gymn. 7.30 gram. 8 nws 8.15 gram. 8.15 voor de huisvr. 9 filmselecties 9.30 Smetana 10 morgenwijding 10.20 onze keuken 10.30 voor de vrouw 11 Joost v. d. Vondel op de bruiloft 11.30 gram. 12 Vincentino 12.30 weerpr. 12.33 voor platteland 12.38 licht ork. 13 nws 13.15 kalender 13,20 tango orkest 13.50 gram. 14 Piet Moeskops 14.15 kamermuziek 15 hoorspel voor de jeugd 15.30 regenboog 16 rood borstjes 16.15 Zweden 16.45 vraag en antwoord 17.15 orgel 17.30 maatsch. werk 17.35 Virtuose trio 18 nws 18.15 varia 18.20 gram. 18.30 striidkr. 19 reportage voetbal Holland-Zweden 21 opera programma 22 hoorspel Met verlof 22.25 Ramblers 23 nws 23-15 Bruce Lowe zingt 23.30-24 gram. BRUSSEL 322 m. 12.32 sterren 12.45 orkest 13 nws 13.15 Casino prgr. 19 nws 19.30 opera Marise in de pau ze feuilleton en actualiteiten 21.30 kwartet Haydn 22 nws 22.15 stem mige gram. 22.50 nws 22.55-23 gram.

de Stem | 1948 | | pagina 2