Benes neemt on tslag Een beslissende vuurproef Politieke redenen de oorzaak IN 'T KORT Motoren zingen het lied van Bernadette Centraat orgaan VIERDE JAARGANG No. 1094 DINSDAG 8 JUNI 1948 Gezondheidstoestand als dekmantel Overval op slapende man H.M. Gepensionneerden willen pensioenverhoging Warmer Woensdag beslissing over Palestina Hatta uitgenodigd voor besprekingen Heiligdomsvaart te Maastricht Marshall-plan: goed voor 3 flessen jenever Schreieder buiten vervolging Bossche station wordt afgebroken Aanbevelingen van Zeslanden-conferentie Geen afscheiding van Ruhr-gebied - Constituerende Vergadering Voor West-Duitstand Grotere Benelux- zegffingskracht Vluchtige pelgrimage naar Lourdes Me\ een vlotte daling wordt het toe stel geleid naar een hangar, waar zich een menigte heeft ver zameld. Dan staan we beduusd voor het opvlammen der magnesiumlichten en het welkomstgejuich van de ont vangende schare. Pau heeft zijn nota belen gestuurd en vlotte meiskes in landelijke klederdracht bieden bloe men aan de dames. Ieder krijgt een baret, dé dracht van dit land. op het hoofd gedrukt, Mgr. de Bouter het al lereerst, „glimlachend in zijn grijze baard", zoals het plaatselijke blad de De beplanting van Walcheren Ouderdag in het Ettense pensionaat Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlaxidia. Redactieraad: A. T. J. Aernoudts; C. J. v.. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrek' Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland PRESIDENT EDVARD BENES van Tsjecho-Slowakije heeft het kabinet een brief laten overhandigen, waarin hij zijn ontslag aanbiedt. Met hem gaat de laatste grote figuur uit het democratische Tsjecho-Slowakije heen. In een buitengewone vergadering van het kabinet heeft minister Gottwald mededeling van de brief van Benes gedaan. In de brief wordt gezondheidstoestand als reden voor het ontslag opgegeven. Benes zegt in de brief o.m. te hopen, dat „allen mogen leven en werken in verdraagzaamheid, liefde en vergevingsgezindheid, vrijheid gunnen aan de anderen en zelf vrijheid genieten". IJET IS zeer twijfelachtig, dat de minder goede gezondheidstoestand van Benes de ware reden zou zijn van zijn ontslag. Alles wijst er inte gendeel op. dat hij om politieke re denen wenst heen te gaan. Immers het aftreden wordt be kend gemaakt een dag voor het af lopen van de termijn voor het on dertekenen van de nieuwe in com munistische geeet gestelde grond wet. Bene»! heeft totnutoe name lijk geweigerd deze grondwet te on dertekenen. Bovendien moet het heengaan van Benes beschouwd worden als een lo gisch gevolg van de regeringswijzi ging van Februari jl. Benes zal in afzondering gaan le ven in zijn zomerhuis te Sezomovo, ten einde zijn memoires te schrijven. Dank voor grote diensten TJET IS vrijwel zeker, dat de com- munist Gottwald zijn opvolger wordt. Deze zei in de kabinetsverga dering, dat het ontslag van Benes- hem zeer speet. Hij dankte hem voor de „grote diensten aan volk en repu bliek bewezen". Ik zou er de nadruk op willen leg gen, d&t Benes ofschoon hij de func tie van president van de republiek neerlegt, altijd herdacht zal worden in de geschiedenis van onze republiek in de geschiedenis van de strijd van het Tsjecho-Slowaakse volk voor vrij heid en onafhankelijkheid, voor een vooruitstrevende staat waarin sociale rechtvaardigheid heerst, aldus Gott wald. Ook in de historische Februari van dit jaar bleef hij trouw aan het volk en het erfdeel van onze strijd, toen hij de lijst tekende van de nieuwe re gering, welke de verdere vreedzame ontwikkeling van deze staat zou ver zekeren vervolgde hij. Gottwald noem de Benes de waardige opvolger van president Masaryk, als leider van de strijd voor vrijheid. Uit waardering voor Benes' ver diensten voor de natie en de staat, stelde Gottwald voor Benes een le venslang pensioen te verlenen, ge lijk aan het salaris van de presi dent der republiek en gebruik voor het leven van het kasteel van Lany. Het voorstel werd aanvaard. De Nationale Vergadering is bijeen geroepen tegen 10 Juni. Dan zal de regering aanbevelen op 14 Juni een vergadering te beleggen voor het kie zen van een nieuwe president in de Wladislaf-zaal van het kasteel van Praag. Levensloop van Benes Ï?EN ONBEKENDE MAN is te Rotterdam binnengedrongen in de kelder van een woning waar de 34-jarige zoon des huizes, een huidenhandelaar lag te slapen. De indringer sloeg hem met een ijze ren hengselscharnier op het hoofd waardoor de slapende een hersen schudding en snijwonden aan ge laat en handen opliep. Een blauwe pantalon, waarin zich de portemonnaie met f 50. en een tabakskaarte bevond, en een blauwe trui is de buit van de dief. VERZOEKEN om uitstel van eerste oefening ot vrijstelling van de dienstplicht zullen in het vervolg slechts in behandeling worden geno men, wanneer de aanvrage daartoe is ingediend bij de burgemeester ter plaatse. CX-KONING MICHAEL van Roer menig en prtaees Anne van Bour- bon-Parma zullen volgens Reuter Donderdag in het Koninklijk Paleis pDVARD BENES werd 28 Mei 1884 t* Athene In de eoht worden verbon- I JCj v D;i SMTJï ntaS Van de Grlek" - laatrte zoon' vaiT een gezin v^Tri Orthodoxe kerk. j kind#ren geboren. Dank de offers vwn MAN tmenen hoord i door x.yn ouders gebracht en de hulp 1900 MAN troepen aan boord, van 2yn oudste broer> die naar de t;wee bataljon* van het regr- Verenigde Staten uitweek, kon hij stu ment Stoottroepen en onderdelen van de Koninklijke Marine en van het KN.IXi., alsmede veertien journalis ten, die op uitnodiging van het minis terie van overzeese gebiedsdelen een reis naar Indonesië hebben gemaakt is de „Waterman" gister Rotterdam binnengevaren. DE KONINGIN heeft een bezoek gebracht aan Tiel en aan verschillende andere Betuwae ge meenten. Qp nr. 12206 van de Staatsloterij is een prijs van f20.000 gevallen. rpWEE DAGEN zoekt men op het Ystelmeer al naar een zeilbootje met drie jongelui uit Baam. Men vreest, dat x(j verongelukt zijn. pROF. GERRETSON is van de can- didatenlijst van de C.H.U. ge schrapt, nadat hij de aanvaarding van een candidatuur afhankelijk had ge steld van de belofte van de andere candidaten, dat zij in tweede lezing tegen de grondwetsherziening zouden stemmen, aldus „Het Parool". >71J DIE des Zondags per auto uit het buitenland komen, mogen zich ook zonder Zondagsvergunning naar hun woonplaats begeven. Zij kunnen aan de grens een verklaring vragen over dag en uur der grensoverschrij ding. rj-ENGEVOLGE van de verlaging van de eierprijs is het mogelijk gebleken de prijzen voor advocaat te verlagen. De verbruikersprijs per li terfles bedraagt nu f 5.25 tegen voor heen f 5.75. (JEPENSIONNEERDEN uit vele de len van het land zijn bijeen ge weest om er te pleiten voor een ver hoging der pensioenen. Een resolutie is aangenomen, waarin gezegd wordt, v a i? voprsteHen der regering voor jvat betreft de aan te brengen ver beteringen in de positie der gepen sionneerden in het algemeen, op zo goed als alle punten onvoldoende moe ten worden geacht. De resolutie zal ter kennis worden gebracht van de regering en de Eer ste en Tweede Kamer der Staten- Generaal. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Minder bewolking en droog weer, met hogere temperaturen dan gisteren. Matige wind uit Zui delijke richtingen. Heden zon onder 20.57 uur en maan onder 22.45 uur. Woensdag '■on op 4.41 uur en maan op 5.33 uur. deren. In de eer6te dagen van de oorlog 1914-1918 begaf Benes zich naar Maiyi- QRAAF BERNADOTTE heeft de Veiligheidsraad een telegram doen toekomen, waarin hij verzoekt de ver dere besprekingen over de Palestijnse kwestie in de raad uit te stellen tot Woensdag a.s., daar hij dan venwacht rapport te kunnen uitbrengen. De staat Israël heeft erin toege stemd de immigranten van weerbare leeftijd, die Palestina gedurende het „bestand" van vier weken zullen bin nenkomen, af te zonderen. Het ogen blik waarop do wapenstilstand zal in gaan is uitgesteld tot Donderdag. yAN OFFICIËLE ZIJDE wordt ln Batavia medegedeeld, dat Dr. v. Mook de republikeinse premier, Moh. Hatta, heeft uitgenodigd voor het hou den van besprekingen. Hatta heeft intussen op een pers conferentie verklaard het Nederlandse protest tegen het uitwisselen van con sulaire vertegenwoordigers met Mos kou niet als 'n ultimatum op te vat ten. Het antwoord van Djokja op het protest zal volgens Hatta binnen en kele dagen worden bekend gemaakt. Djokja heeft bij de Veiligheidsraad een in scherpe bewoordingen gesteld protest ingediend tegen de federale conferentie te Bandoeng. Djokja vat deze conferentie op als een schending der Renville-overeenkomst. ryk en maakte met hem een plan voor revolutionaire actie op. Masaryk ging naar Italië, vanwaar hij zich naar Engeland begaf, terwijl Benes te Praag bleef om een net voor inlichtingen en pro-geallieerde propaganda te organi seren. In September 1915 verliet Benes op zijn beurt Bohemen en voorzien van een vals paspoort begaf hij zich naar Parijs. Tot algemeen secretaris van het nationaal Tsjechisch comité be noemd heeft hij als taak de geallieer den te overtuigen van de noodzake lijkheid de dubbele monarchie te ver nietigen en de onafhankelijkheid aan de Tsjecho-Slowaakse natie terug te schenken. 14 September 1918 werd zijn werk met succes bekroon: de geallieerden erkennen de Nationale Raad als voor lopige regering van de Tsjecho-Slo waakse republiek en 28 October werd te Praag en in het buitenland de on afhankelijkheid geproclameerd. De volgende jaren stortte het na Versailles toegepaste internationale systeem ineen. Hij stichtte de „voorlopige Tsjecho- Slowaakse regering" die door Groot- Brittannië en later door de andere ge allieerden, die de overeenkomst van Muenchen met de daaruit voortvloei ende gevolgen nietig verklaarden, werd erkend. In Maart 1945 verliet Benes Lon den om als overwinnaar te Praag te rug te komen. 16 Mei 1945 kwam de president te Praag aan. Op de verkaar dag der onafhankelijkheid, 28 October 1945, werd hij eenstemmig tot presi dent der republiek herkozen. Na de verkiezingen van 1946 wees Benes Gottwald, de leider van de com munistische partij aan de nieuwe regering te vormen. Op diens „ad vies" aanvaardde hij in Februari 1948 het ontslag van 12 ministers, tot de gematigde partijen behorende, terwijl hij de nieuwe regering-Gottwald „goedkeurde". Op dezelfde dag verliet president Benes het kasteel van Praag om zich naar zijn persoonlijke resi dentie te Sezimovo Oesti te begeven. Sindsdien heeft hij nog slecht twee openbare manifestaties bijgewoond: de begrafenis van Jan Masaryk en de plechtigheden van de 600ste verjaar dag der Universiteit van Praag. yATERDAG 10 Juli zal in Maas- tricht de plechtige opening plaats vinden van de Heiligdoms vaart. Op die dag zuilen de kerke lijke en wereldlijke autoriteiten fees telijk ontvangen worden en zal er des avonds een grote bidweg door de straten trekken. Vanaf Zondag 11 Juli tot en met Zondag 25 Juli zal er iedere dag een pontificale hoogmis in de St. Servaas- kerk gecelebreerd worden en iedere avond een plechtig lof in de basiliek van Onze Lieve Vrouw. Dagelijks zullen processies en bedevaarten naar Maastricht komen o.a. Zondag 18 Juli is een grote bedetocht van de K.A.B. en de K.A.J. In de stadsschouwburg zullen uit voeringen gegeven worden van een religieus dansspel. Dagelijks zal opge voerd worden het openluchtspel „An gelica en St. Servaas". Ook verschillende concerten staan op het program. In de kruisgangen van St. Servaas- kerk zal een tentoonstelling gehouden worden van minder bekend religieu ze werken uit Limburgse kerken. De grote reliekenstoet zal op de Zon dagen 11 en 25 Juli plaats vinden. IN DE afgelopen weken belde 'n 54-jarige stuurman ter koop vaardij verscheidene jeneversto kerijen in Amsterdam op sprak Engels en noemde zich John Red mond. Volgens zun verhaal was hij „functionaris van het Marshall plan", die „de betrokken firma een prachtig voordeeltje kon be zorgen". John Redmond nl. was „belast met de voorbereiding tot dê op richting van een recreatie-oord voor Marshall-functionarissen te Amsterdam." Van de burgemeester zou hii een gebouw toegewezen gekregen hebben en nu wilde hii de betreffende firma de levering van gedistilleerd gunnen. Hii zou wel even langs komen om het kost bare vocht te keuren en dan te bestellen. Viif firma's traden in contact met John Redmond: zij gaven hem ieder drie liter jene ver mee. Een van de firma's be gon na zijn vertrek echter arg waan te koesteren en informeerde eens bii de secretaris van de bur- gemeester of daar John Redmond ekend was. Het antwoord was negatief. Redmond, intussen opgevrolijkt door de spiritualiën, voelde iets voor een vertrouwelijk gesprek met een der directeuren van een jeneverstokerij en maakte een af spraak. De politie kwam de af spraak keurig na en na 6 weken geleden uil het Huis van Bewaring te Rotterdam ontslagen te zijn, loopt de stoere zeeman nu weer ziin dagelijks vierkante metertje. in de cel. T}E PROCUREUR-FISCAAL bü het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven hage heeft de vooral door 't zg. „Eng- land-Spiel" bekende „Kriminal-direk- tor" Schreieder buiten vervolging ge steld. Omtrent de motivering van deze bui tenvervolgingstelling vernemen wij nog het volgende. Van door Schreieder gepleegde oor logsmisdrijven is niets gebleken. In tegendeel is komen vast te staan, dat Schreieder zijn invloed heeft aange wend om zijn werk, buiten het bereik te houden van de drastische en mis dadige practijken van andere Duitse autoriteiten. Schreieder heeft zich be reid verklaard nog enige tijd in Ne derland te blijven ter beschikking van de Nederlandse justitie voor het ver strekken van inlichtingen. VEVEN Nederlandse Ministers zijn met hun Belgische en Luxemburg se collega's in Dinant aan het verga deren over problemen, die met het Marshall-plan. de productie, de lonen en prijzen samenhangen. Plannen voor nieuw complex zijn gereed Qp 27 October 1944, toen de fuseliers van de 52ste Welsh-divisie de laat ste Duitsers uit Den Bosch verdreven, staken dezen het fraaie stationsge bouw in bi-and. Volkomen nodeloos en even radicaal, zo werd de schepping van Ed. Eduard Cuypers, welke in 1895 in gebruik was genomen, een troosteloze ruïne, waarnaar Bossche naar en vreemdeling met lede ogen opzien. Het Bossche station genoot de reputatie van een der mooiste gebou wen van Nederland te zijn. De overkappingen en de perrons zijn reeds vele maanden hersteld, maar de ruïne is gebleven, omdat toekomst plannen veel tijd en overleg vroegen. De beslissing is thans gevallen: het oude station van Cuypers zal niet meer uit zijn ruïneuze staat herrijzen. En daar is reden voor. Het imposante gebouw met zijn beeldhouwwerken ornamentiek en marmeren kolommen voldeed niet meer aan moderne eisen, waaraan een druk station met een verkeer uit vijf richtingen zo zeer behoefte heeft. Na rijp beraad is be sloten het gebouw geheel af te breken en de grote, dan vrij gekomen ruimte te bebouwen met een complex, dat het reizigers en goederenverkeer beter dient dan vroeger en dat tevens ruimte biedt voor kantoor- en dienstvertrek ken, ook voor andere instanties dan die het treinverkeer aanbelangen, en een hotel, waarvoor een bierbrouwerij zich zeer interesseert. Het plan is door het bou a bureau der Ned. Spoorwegen onder leiding van ir. Van Ravesteyn, die ook het Amstel station te Amsterdam bouwde en het Centraalstation te Utrecht uitbreidde, ontworpen. Het zal de brede Stations weg en het ruime Stationsplein in drukwekkend afsluiten. Daarbij is te vens gedacht aan het graven van een verkeerstunnel onder het stationscom plex, welke de stad verbinden zal met het industrieterrein, dat ten westen van het station is gelegen en thans ge heel is opgespoten. Het ligt in de bedoeling zo snel met de werkzaamheden te beginnen, dat het nieuwe gebouw in 1951 kan zijn voltooid. Tentoonstelling herdenking Vrede'van Munster. In 't gerestaureerde Prin senhof te Delft is in verband met de Nationale Herdenking van de Vrede van Munster een tentoonstelling georganiseerd. Prinses Juliana heeft na bijwoning van de herdenking in de ^lieuwe Kerk, een bezoek aan deze tentoonstelling gebracht. QP DE ZESLANDENCONFERENTIE te Londen over Duitsland is be- sloten tot „stappen van vitaal belang in de richting van de econo mische wederopbouw van West-Europa in deelgenootschap met een herboren, democratisch Duitsland". Afschriften van de aanbevelingen van de Zeslandenconferentie zijn aan maarschalk Sokolofsky, de Russische militaire gouverneur in Duits land, overhandigd door vertegenwoordigers van bet Amerikaanse, Britse en Franse militaire bestuur. In Londen beschouwt men de aanbevelingen over West-Duitsland als een beslissende vuurproef voor de betrekkingen tussen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie. GROENVOERDROGERIJ GEOPEND De burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg heeft de nieuwe groenvoer-drogerij van de Coöperatie Walcheren in Middelburg officieel in gebruik gesteld. Hiervoor werd een koffiemaaltijd aan geboden, waaraan verschillende auto riteiten aanzaten. Deze groenvoer- drogerij heeft 250 Walcherse landbou wers als lid, tzamen hebben zij 500 H.A. klaver op gras gecontracteerd. Men wil 400 K.G. lucerne en 500 K.G. gras per uur verwerken. T~JE aanbevelingen die eenstemmig zijn aangenomen door de delega ties van Engeland, Frankrijk, de V.S. België, Nederland en Luxemburg, ko men op het volgende neer: 1. Internationale controle van het Ruhrgebied door een lichaam dat is samengesteld uit vertegenwoordigers van Engeland, de V. SFrankrijk, Ne derland. België, Luxemburg en Duits land. Duitse vertegenwoordigers zul len voorlopig worden gekozen door de betrokken bezettende mogendhe den. 2. Instelling van een constituerende vergadering voor West-Duitsland. De militaire gouverneurs van de drie Westelijke bezettingszones van Duits land zullen een vergadering bijeen roepen van de minister-president van de Duitse staten in hun zone. De mi nisters-president zullen gemachtigd worden een constituerende vergade ring voor geheel West-Duitsland bij een te roepen, die tot taak heeft de Grondwet voor een toekomstige West- Duitse regering voor te bereiden. 3. De vorming van een militaire Veiligheidsraad voor de Westelijke zones van Duitsland gedurende de pe riode dat Duitsland bezet is. Als de bezetting van Duitsland be ëindigd is, zal, in het Westen een sys teem van controle en toezicht op de industrie worden gehandhaafd ter waarborging van de ontwapening en de demilitarisatie. Toch grenswijzigingen? TAE aanbevelingen houden speciale voorzieningen in voor een nauw contact tussen de militaire gouver neurs en de vertegenwoordigers der landen van de Benelux in Duits land betreffende aangelegenheden, die de belangen van de Benelux- landen raken. Bovendien zal de Beneluxvertegen- woordigers volledig gelegenheid wor den gegeven om op de hoogte te blijven van de ontwikkeling in de Westelijke zones. De Benelux-landen zullen volledig ingeschakeld worden bij de voorberei ding van de meer gedetailleerde over eenkomst en worden geraadpleegd wat betreft het tijdstip, waarop het con trole-lichaam voor het Ruhrgebied zal beginnen te functioneren. De delegaties hebben ook beslo ten voorstellen met betrekking tot bepaalde kleine wijzigingen van de Duitse Westgrens aan haar regerin gen voor te leggen. Sovjets verbolgen TT" ORT samengevat komen de aanbe velingen neer op een compromis tussen de Engelse, Franse en Ameri kaanse stellingen, terwijl ook de Be nelux-landen iets meer macht toebe deeld is, dan oorspronkelijk gedacht. Het compromis gaat tot het uiterste van de grens van de concessies welke de V. S. en Engeland aan Frankrijk kunnen doen. in het belang van de handhaving der Westerse solidariteit. Dat Frankrijk geen afscheiding van 't Ruhrgebied krijgt, zal in het land van Bidault naar het ons dunkt nog wel de nodige critiek doen opwaaien. De socialisten zijn al met een hevige cam pagne tegen Bidault begonnen. De Sovjets zien in de aanbevelingen „een eerste, stap naar de splitsing van Duitsland". De Sovjetbevelhebber in Duitsland, maarschalk Sokolofsky, heeft te kennen gegeven, dat „de be sluiten van Londen alle vroegere over eenkomsten aangaande Duitsland te niet hebben gedaan, zodat samenwer king tussen de vier mogendheden te dezer zaken voortaan onmogelijk is". Een in krachtige termen vervatte weigering om de betrokken besluiten te erkennen zou in de komende vier- en-twintig uur, hetzij te Moskou of te Londen worden bekend gemaakt. gXTRA-DEVIEZEN voor f 30.— kan men krijgen als men per auto of motorrijwiel voor toeristische doelein den naar Frankrijk of Zwitserland gaat. TfEN AUTO is geen weelde heeft de K.N.A.C. aan de Tweede Kamer geschreven. En daarom behoort er ook geen weeldebelasting op betaald te worden. Die optimistische KNAC toch! CVan een speciale verslaggever.) J£EN windslurf op het Eindhovense vliegveld stond Donderdagmiddag bijna horizontaal te dansen op de zeer straffe bries en er was een simpel bordje met het opschrift „Lourdes". Acht-en-twinfig uur later stond die slurf nog net zo te dansen. Het bordje vermeldde „Amsterdam". In die tijdspanne van acht-en-twintig uur voltrok zich een bedevaart naar Maria's heiligdom aan de voet der Pyreneeën. De zware motoren van een blinkende K.L.M.- Dakota zongen het lied van Bernadette op een nieuwe indrukwekkende wijs. In ijlende vaart worden de wolkencolonnes op ons afgestuurd, de aarde ziet zo somber als men haar maar zelden ziet. De Landes met bruine moerassen en donker-gepijde pijnbomen liggen onder een vaal vals licht. Het toestel begint te zwenken en te hobbelen. De stewardess, Mej. Timmermans, die ons eerst verwend heeft met een verscheidenheid van goede gaven, heeft nu haar zorg te besteden aan hen, die hebben te offeren aan de Neptunus-der-lucht. Maar de motoren ronken onverstoor baar en een vaste hand stuurt het toe stel verder. Reeds begint het landschap te heuvelen en na een uur, terwijl de sombere dag onmerkbaar overglijdt in de schemering, tintelen de lichten van een vliegveld in de verte. Pau is be reikt. pen bedevaart is pas echt, als ze iets van een avontuur heeft. Voor de gewone burger heeft een vliegtocht altijd iets van een avontuur, maar als de jonge zomer zich uitkuurt in herfstelijke stormen, wordt dit een avontuur, van zeldzame allure. Na een kort bezoek aan het vliegveld Beek, spanden de vleugels van de aluminium- adelaar zich tot in regionen van 3000 Meter boven storm en depressie uit. De ruiten besloegen met ijs, maar de zon streelde dit weer weg en toonde ons het sprookjesland, dat boven de wolken van een overregende aarde te beleven valt. Hier ziet men in blinkende blank heid de wonderlijkste wollige gestalten, reusachtige beren en mammouthen, blauwe ijsgrotten, brede zilverstraten, waarop Rubens-engeltjes kunnen spe len. Lang hebben we gelegenheid zo te mijmeren, tot diep in Frankrijk toe, maar dwAi. ai, we gaan zakken, we moeten zakken, want ook voor gezagvoerder Van Ulsen, chef van de vliegdienst Europa der K.L.M., is dit een avontuur. Hij kent ligging en outillage van het vliegveld Pau nog niet uit eigen aanschouwing en wil daarom voorbij Bordeaux zien, waar boven hij vliegt. De depressie, welke we ontstegen, zal het ons nu eens flink inpeperen. Zulk zwaar weer beleeft ook de K.L.M. maar zelden. volgende dag schreef. Wijn en sand wiches verheugen de maag, onderwijl de charmante en sierlijke toespraken elkaaT afwisselen. Maar het is laat. We moetén verder. Een autobus raast door de donkere avond. De dorpjes slapen reeds en ook over Lourdes, dat we ein delijk tegen tienen bereiken, is de rust gedaald. Doch dan is er In hotel „Moderne", weer een rijke ontvangst. Een geanimeerde maaltijd besluit een dag, boordevol indrukken. In vele toe spraken krijgt het woord „collabora- tion" zijn goede, oorspronkelijke klank. Van Nederlandse zijde voeren 't woord Mgr. de Bouter, de heer van Houten, Directeur Bureau Voorlichting Buiten landse Zaken, R. J. Vogels, hoofd K.L. M.-persdienst en tevens organisator van deze prachtige reis. Dit is Lourdes. Ontvangst in Pau. j-|et is laat, eer we Morpheus mogen ontmoeten, maar het Is toch weer vroeg-op, omdat we de enkele uren, welke ons in Lourdes gegund zijn, willen uitbuiten. Een zonnige hemel spant zich over het stadje. De Pyre- neën in de verte pralen met »erse sneeuw. Doch dit alles is hier slechts décor voor diepste werkelijkheden, welke er aan groot-gelovigen worden geopenbaard. Ach. de aesthetisch-ver- wende en in criticisme getrainde mens kan hier met een geërgerd gezicht rondlopen. Doch wat verwart hij bij komstigheden met het wezen: hier aan de oever van de snel voortkolkende Gave werd een simpel meisjes eens overvallen door het visioen en alle tegenwerkende krachten hebben niet kunnen verhinderen, dat nu de menigten van alle hoeken der aarde er heen stromen, dat de stoet der ellendigen er de fijnste geestelijke vertroosting en ook in menig geval de lichamelijke ge nezing vindt. De grot met de flakke rende kaarsen en het simpele altaar, werd een magneet voor millioenen en millioenen. Hier is een zetel van Verenigde Naties, niet door eigenbaat en listige politieke berekening ver scheurd, maar eendrachtig in geloof en erbied en vertrouwen ten overstaan van de bovennatuurlijke werkelijkheid. Vervolg op pag. 3. (Van onze onderwijsmedewerker) rpHANS reeds meer dan een jaar ge- leden werd door de Raad van leraren bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs een commis sie benoemd ter bestudering van de instelling van een lichaam met ver ordenende bevoegdheid op onderwijs gebied. Grondwettelijk zou de instel ling van een dergelijk lichaam inder daad tot de mogelijkheden behoren. Het rapport van de commissie is intussen reeds besproken door de leraren-verenigingen op hun jaar lijkse algemene ledenvergaderingen. Niet tot de geringste moeilijkheden behoort een juiste keuze van de even tuele vorm en basering van een der gelijk orgaan. Zowel de vorming van een adviescollege als van een publiek rechtelijk lichaam meent de commis sie te moeten ontraden; het eerste van wege een zeer waarschijnlijke on vruchtbaarheid. het laatste wegens te Acorziene conflicten met de Staat. 'Men mag het derhalve wel aanne melijk achten, dat men in de richting van een lichaam met verordenende bevoegdheid zal gaan. In dit lichaam zal dart ruime mogelijkheid ter ver tegenwoordiging worden open gelaten vanaf Rijk tot ouders en bedrijfsleven, zodat inderdaad alle belanghebbenden hun belangen ook zullen kunnen be hartigen. Dat er bestaansreden en volop ar beidsterrein voor zulk een lichaam bestaSt. is wel ieder duidelijk. Wie van nabij of zelfs nog van enige af stand in het verleden, niet het minst in de na-oorlogse jaren, de vele en zeer verschillende pogingen heeft aan schouwd, waarmee ministerie, leraar en particulier tevergeefs hebben ge tracht het onderwijs afdoende te re organiseren en zelfs, het was soms nog nodig, te organiseren, heeft wel gezien, dat hier veel werk, hoe ver dienstelijk op zichzelf ook, nutteloos werd verricht. Een gebrek aan cen tralisatie, soms aan deskundigheid, vaak aan tempo van het ambtelijk apparaat, deed veel energie en idea lisme verloren gaan. Het zou dan ook zeker onjuist zijn, wanneer men in het initiatief van de Raad van leraren een brute poging wilde zien, de macht op dit terrein aan zich te trekken. Integendeel, wel terdege wordt hier rekening gehou den met de taak van de Staat op on derwijsgebied. Maar het dunkt ons een kerngezond democratisch beginsel, dat een centraal orgaan, zoals hier be doeld, met de specifieke deskundigheid waarover het beschikt, binnen de grenzen, die de wet stelt, een gecen traliseerde, evenwichtige activiteit kan ontplooien. Op dergelijke wijze zou efficiënte arbeid ongetwijfeld ver zekerd zijn, hetgeen een beduidende beperking van tijdverlies zou beteke nen. Maar niet minder: een soepele werkwijze van het gehele onderwijs systeem. Zeker niet op de laatste plaats zou dit groot voordeel meebren gen voor de jeugd, voor wie uitein delijk geheel dit werk ondernomen wordt. LOURDES. Een overzicht van de grote heiligdommen. Commissie van overleg op bezoek QP gezette tijden vergadert in Den Haag de commissie van overleg in zake Landschapsherstel. Af en toe wordt ook een reisje gemaakt naar gewesten, waar de beplanting speciale aandacht vraagt. Eind vorige week arriveerden de he ren ook in Zeeland. Eerst werd, na een bijeenkomst in de -CJoese Korenbeurs, een bezoek gebracht aan het kreken- gebied bij de voormalige dijkbreuk te Rammekens, waar men een natuur-re- servaat van wil maken. Vervolgens ging het o.m. naar de gaaischieterij te Vlissingen, de enige plaats op Walcheren, waar naaldhout in de beplanting is opgenomen. Een uitgebreid bezoek betrof Ter Hooge, van welke buitenplaats 3 H.A. momenteel als „opslag-plantterrein" worden gebruikt voor het plantmate- riaal, dat in het najaar zal worden ge plant op wegen, erven en buitenplaat sen. Een onderwerp van discussie vorm de hier vooral de vraag, of al dan niet tot aanplant van Italiaanse populieren moet worden overgegaan. Natuurlijk stond een bezoek aan de singels en bolwerken van Middelburg ook op het programma. Hier werden tevens de villaterreinen aan de Seis- singel bezichtigd. Daarna was Veere aan de beurt, waar de verschillende herbeplantings- objecten ln en rondom deze veste wer den bezocht. Vervolgens ging de tocht over en langs de diverse buitens bij Oostkapel- le. O.m. werd in de Domburgse man teling vertoefd en algemeen was men van mening, dat men alles moet doen om deze in haar oude luister te her stellen. De grote tegenspeler is hier echter de zeewind, die funest op alle aanplant inwerkt. Ook vele Zeeuwen present yoOR het eerst na de oorlog werd er in het pensionaat der Zusters Franciscanessen te Etten speciaal voor de vaders en moeders der leerlingen van de Kweekschool een ouderdag gehouden. De belangstelling hiervoor was zeer groot ook uit Zeeland waren ondanks de vervoersbezwaren velen opgekomen. Een welvoorzien program werd de bezoekers aangeboden. In de grote to neelzaal, die tot de laatste plaats was bezet, voerden de kwekelingen uit de twee hoogste klassen Rutten's bijbels spel „Jessonda" op. Er werd buiten gewoon goed geacteerd en de eigen aardige bezwaren, verbonden aan het spelen van mannenrollen door meisjes waren goed overwonnen. De aankleding was buitengewoon verzorgd. Na deze zware inzet werden de lich tere nummers spel en zang geboden •n tenslotte konden allen zich ver maken op de grootopgezette fancy-fair. De baten, welke de zeer geslaagde Ouderdag afwierp, waren bestemd voor de herbouw van het seminarie IJpe- Iaar,

de Stem | 1948 | | pagina 1