Het lot van West-Europa berust bij de Senaat der Ver. Staten Zeer vlasbloei vroege Godloosheid tegen Christendom Donderdag wapenstilstand Lieftinck terug Landelijke ruiters streden om lustrum-standaard IN 'T KORT De Russen worden soepel De knoeierijen bij de Wagons-lits De streekschap: tussen provincie en gemeenten Herdenking Vrede van Munster De Belgische Koningskwestie ..Cowboys" uit Berlicum kampioen VIERDE JAARGANG No. 1093 MAANDAG 7 JUNI 1948 De verlaging der Marshall-gelden Overval Tegen hel communisme PALESTINA Bestuursraad op 10 Juni? Sterke wind Joden op Cyprus in hongerstaking Een privé-winst van zestig mille Regering wil niemand aan de schandpaal stellen Vruchtbaar contact Krijgt Alblasserwaard de primeur? De beslissing nadert Gedeeltelijke verkiezingen in Luxemburg Prachtige resultaten ATHIETIEK Dames verbeterden estafette-record Zwaar gewas door slecht weer bedreigd Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 338 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. PRESIDENT TRUMAN zal in een trein van 18 wagons binnen 18 dagen precies 18 Amerikaanse Staten met een bezoek vereren. Hij zal vijf grote en 50 kleine redevoeringen houden met het oog op de a.s. verkiezingen. Dank zij het meest moderne comfort is de president in staat om vanuit zijn trein geheel Amerika „te overzien": het regeren gaat gewoon door. Zelfs een be langrijke aangelegenheid als de door het Huis van Afgevaardigden aangeno men verlaging van de Marshall-gelden kan hij vanaf de rails volledig „ver werken". HISTORISCHE BESLISSING. TN EEN HONGAARS dorp be stormden een aantal inwoners de pastorie, 'n Politieagent kwam om het leven, twee personen wer den zwaar gewond, 28 arrestaties werden verricht. Onder de arrestan ten bevond zich de pastoor. Wat had de pastoor op zijn ge weten? Hij was alleen maar een uitstekend priester, zo uitstekend, dat hij gedreigd had de onderwij zers de H.H. Sacramenten te wei geren, wanneer zij meewerkten aan de nationalisatie van de school Toen de dag daarop de Dorps raad vergaderde liet de pastoor de klok luiden om de parochianen bij elkaar te roepen, Toen ontstond een botsing met bovenvermeld ge volg. De Minister van Opvoeding heeft nu aan de Kardinaal-primaat van Hongarije een brief geschreven, met een ernstige waarschuwing erin: „Ieder die voortgaat met agi tatie zal met de wet in aanraking komen". We zouden het ook om kunnen keren: Alle Ministers die voortgaan met dit soort wetten, zullen met agitatie in aanraking komen. JgX-KONING MICHAEL en Prinses Anne van Bourbon worden van daag te Athene verwacht. /GENERAAL EISENHOWER is de meest populaire man van Amerika aldus heeft een enquête vastgesteld. Hij was ver de meerdere van Tru man, Stassen, Vandenberg en Wal lace. HE COLUMBIA dreigt een nieuwe watervloed over Portland uit te storten. Alle dijken lopen gevaar. T?EN ZUIVELDIRECTEUR te Dok- kum schonk over twee jaren tijds 5000 kaasrantsoenen, 3000 melk- en 1870 boterrantsoenen aan behoeftigen. Omdat de rantsoenen zijn eigendom niet waren kreeg hij f 1000 boete. TYE GAULLE zal deze week „een be langrijke verklaring" aan de Pers verstrekken, heeft hij gezegd. Het gaat over de buitenlandse betrekkin gen van Frankrijk. TJE VAN GOGH-EXPOSITIE is na een tournée van 8 maanden door Europa terug. Meer dan een half mil- lioen mensen gingen de collectie van 70 doeken bekijken. r\E FRANSE filmpionier Louis Lu- mière is na een ziekbed van ver scheidene jaren te Bandol in Zuid- Frankrijk overleden. TLTR. C. P. M. ROMME is met het Indië-vliegtuig van de K.L.M. van Schiphol naar Batavia vertrokken, Doel van deze reis is het bijwonen van de te Bandoeng te houden Federale Conferentie. pRANKRIJK heeft de onafhankelijk heid van Viëtnam erkend. Er komt spoedig een constituerende Na tionale Vergadering. fJO is hij op de hoogte, wat er in de wandelgangen van het Huis der Regering alzo wordt bepraat over de ze aangelegenheid. Hoge functionaris sen van Buitenlandse Zaken zouden daar pogingen doen ..het teveel aan vertrouwen" ten opzichte van dc vre delievender houding van Rusland te "corrigeren." Deze „verbetering" zou clan natuur lijk neerkomen op een ingrijpende propaganda ten voordele van het vol ledig uitbetalen der Marshall-gelden aan de betrokken Europese staten. Im mers om met sen. Mac Gratli, Ce voorz. van het democratisch nationaal Co mité te spreken, een vermindering van 25 pet. zou op een beslissend mo ment in de historie de communisten al te zeer in de kaar! spelen. Senator Vandenbergh zal persoonlijk de leiding op zich nemen bij de actie ten voordele van het oorspronkelijke bedrag. Marshall cn Lovctt zullen eveneens persoonlijk komen getuigen en Paul Hofmann is ermee belast de cijfers ten overstaan van de Begrotings-commissie te verdedi gen. Met dat al is er toch reeds sprake van een compro mis-voorstel". Men is er lang niet ge rust op. dat dc Senaat lijnrecht tegen het Huis van Afgevaardigden in het Plan in de oorspronkelijke vorm zal willen handhaven, alle eventuele po litieke en economische gevolgen in Europa en dus ook voor Amerika - ten spijt. Hofmann heeft nog gisteren in een rede het Amerikaanse volk op het hart „We kunnen de versprei ding van een leer niet te genhouden door er een wet tegen aan te nemen. We kunnen het communisme niet verdrijven door het „ondergronds" te maken. We kunnen het slechts voorkomen door betere de mocratie". Dit zeide president Truman Zaterdagavond te Chicago. gedrukt offervaardig te willen zi.in, teneinde een nieuwe periode van bloed en tranen voor de gehele we reld bij voorbaat onmogelijk te ma ken De vrijheidsliefde van het Ame rikaanse volk moet verder reiken dan de eigen grenzen, zo zeide hij. Hitier zou in 1939 niet begonnen zijn. wan neer alle naties zich verenigd had den en zo zal ook Stalin niet durven, als de vrije naties zich nu reeds voor bereiden om een aanval te trotseren. Met November krijgt Amerika een nieuwe president. Truman zal mis schien via het Marshall-plan pogin gen doen om het te blijven, anderen zullen wellicht het tegenovergestelde proberen. Zeker is in elk geval, dat het hier niet gaat om een (groot) bedrag in contanten alleen: communisme tegen over democratie, dictatuur tegenover vrijheid, goddeloosheid tegenover Chris tendom, barbaarse overheersing tegen over de Westerse vrije beschaving. De beslissing over een groot deel van dit alles ligt dezer dagen in de handen van de Amerikaanse Senaat. En Truman reis in 18 dagen door 18 staten in een trein van 18 wagons Hij is waakzaam, ten uiterste actief, tot, grote offers bereid en op iedere gebeurlijkheid, hoe onverwacht en in grijpend ook, volkomen voorbereid. Berlijn MAARSCHALK SOKOLOFSKY, de Russische gouverneur in Duits land. heeft zijn voornaamste financië le en politieke adviseurs opgeroepen vor een speciale bijeenkomst op zijn hoofdkwartier te Berlijn. De Sovjets zouden niet zelf het ini tiatief willen nemen tot een verzoek om een bijeenkomst van de Bestuurs raad. doch wel op een eventuele bij eenkomst aanwezig willen zijn, wan neer het initiatief daartoe door een der andere mogendheden genomen zou worden. Door Franse functionarissen is ge suggereerd, dat de Raad tegen 10 Juni bijeengeroepen zou wordeti. voor het eerst sedert 20 Maart, toen Sokolofs- kv de zitting verliet. Ondertussen schijnen betrouwbare berichten erop te wijzen, dat de on- «fj uss,sc^° controle staande orga- ÜI„ les/n auto"teiten begonnen zijn Iat/enoemd wordt: verzoenings politiek te volgen. berichten zouden de «•«er co- 0f3 reizigers langs de J* en in °*e treinen sedert 1 Juni aanzienlijk verminderd zijn, in het bij ennMercklenbeurPg°VinCie£ Brandenburg Weersverwachting, geldig tot vanavond: Krachtige, in het Noord-Westen van het land tijdelijk stormachti ge wind tussen Zuid- en Zuid- nest. Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Langs de kust weer wat koeler in de na middag, overigens weinig veran dering van temperatuur. Vandaag zon onder 20.56 uur. Maan onder 21.32 uur. Morgen zon °P 4.41 uur. Maan op 4.34 uur. J^EUTER verneemt te Amman, dat als voorlopige datum voor een wa penstilstand in Palestina is vastgesteld Donderdag 10 Juni. Bernadotte is ontvangen door ko ning Abdoellah van Transjordanië. Hij heeft afgezien van verklaringen 'voor de pers, daar hij, zoals hij zei, het hiervoor op het ogenblik te druk heeft. De 24.000 op Cyprus door de En- gelsen geïnterneerde Joden hebben 'n j hongerstaking van vierentwintig uur aangekondigd in verband met het ver- i bod voor weerbare Joden om naar j Palestina te vertrekken. Zij hebben j zich telegrafisch tot de secretaris-ge- neraal der V. N., Trygve Lie, gewend om voor de gevolgen van het verbod te waarschuwen. Inmiddels doen te Lake Success ge ruchten de ronde, dat de Veiligheids raad Bernadotte deze week terug zou roepen, indien de Joden en de Ara bieren het in de komende paar dagen niet eens worden, over het staken van het vuren. De afgevaardigden zouden van oordeel zijn, dat Bernadotte zelf moet verklaren, welke zijde verant woordelijk is voor de impasse. De hoofden van katholieke gemeen schappen te Jeruzalem hebben van daag de tekst van een telegram voor publicatie vrijgegeven, dat is gezonden aan het Valicaan en waarin wordt ver klaard, dat de Joden de dag voor het einde van het Britse mandaat een be stand te Jeruzalem braken en aan vallen op de Heilige Stad begonnen. De Joden bezetten kloosters, aldus het telegram, en openden hieruit het vuur op de Heilige Stad, waarbij de kerk van het H. Graf en andere ker ken en kloosters werden getroffen. Vele geestelijken, zusters, vrouwen en kinderen werden gedood of gewond rpERWIJL DE REIZIGERS op de in- ternationale treinen steen en been klaagden over de geserveerde maal tijden in de wagons-lits. zwendelden de directeur van de afdeling Neder land en de sectie-chef van Amsterdam grootscheeps met de legale toewijzin gen. Terwijl de oberkcllners in de trei nen zich tegenover de klagende rei zigers excuseerden met de opmerking, dat de levcnsmiddelenpositie in Ne derland niet zo rooskleurig was, dat voldoende voedsel beschikbaar kon worden gesteld voor de wagons-lits, verrijkte de sectie-chef K„ uit Am sterdam. zich door verkoop van toe wijzingen met minstens 60.000 gulden, die in de brandkast in zyn bureau werden «aangetroffen en waarvoor hij geen enkele verklaring kon geven. Men ging zo te werk. In een gefin geerde omzet over de maand Maart 1948 stond een geserveerd aantal kop jes koffie van 80.000 terwijl, zoals uit de juiste boekhouding blijkt, het er 15.000 waren. Ongeveer 5000 maaltij den werden in deze maand geserveerd maar in de valse boekhouding stonden er niet minder dan 52.000 genoteerd. Met deze gefingeerde administratie toog de sectie-chef iedere twee maan den naar het C. D. K. te Den Haag. waar men hem vergunning gaf tot 't afhalen van toewijzingen op het dis tributiekantoor te Amsterdam op ba sis van de vervalste cijfers. Het was de opmerking van de sectie chef K., tegenover de opsporingsamb tenaren van de prijzencontroledienst (die in April jl. zonder echter verden king te koesteren een routine-controle instelde) als zou van controle in Ne derland geen sprake kunnen zijn. om dat de boekhouding in België werd ge voerd, die deze zaak aan het rollen heeft gebracht. De beide opsporings ambtenaren kregen door deze opmer king argwaan en zetten het onderzoek met kracht in. Geleidelijk kwamen toen dagelijks feiten aan het licht, die er toe hebben geleid, dat tot arrestatie van de beide directeuren kon worden overgegaan. jLfTNISTER VAN MAARSEVEEN heeft het van belang geacht ten overstaan van de pers het zijne te zeggen over de uitwijzing van Duit sers via het kamp Mariënbosch. Veel nieuws was het niet na hetgeen de Rijksvreemdelingendienst deze week reeds losliet. Hij hield vol, dat de mensen allen gehoord zijn en verze kerde: „Nog nooit zijn vreemdelingen met zoveel rechtswaarborgen omgeven uitgeleid als juist de Duitsers. In ge val van vrees van ontvluchting wor den de mensen wel eens van hun bed gelicht. Toen het bevel werd uitge vaardigd. dat ze vantevoren gewaar schuwd moesten worden zijn er van de 200 onmiddellijk 100 onderge doken! De minister achtte het onjuist bi- rondere gevallen te behandelen, want dan zou de regering gedwongen wor den een boekje open te doen. En zq wenst niemand aan de schandpaal te slaan! ZATERDAGAVOND omstreeks 23 uur arriveerde per K. L. M. uit Batavia de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, die in de afge lopen 14 dagen in Djokja tezamen met minister L. Götzen besprekingen heeft gevoerd met de Lt. G. G. en de be trokken staatssecretarissen over een aantal financiële onderwerpen, waar van tussen Nederland en Indonesië gemeenschappelijke belangen bestaan. Minister Lieftinck zeide. dat het con tact bijzonder vruchtbaar is geweest en tot een grote mate van overeen stemming heeft geleid inzake de voor waarden, waaronder een blijvende sa menwerking tussen de beide landen op financiëel-economisch gebied in unie-verband zal kunnen worden ver zekerd. Samen hebben wij de inhoud ont worpen van een financiëel-economisch accoord, dat, in overeenstemming tus sen de partners, deel zal kunnen uit maken van het Unie-statuut. Daar naast hebben wij een recNb v voor bereid van de bestaande finaciële betrekkingen. DEEDS ENIGE TIJD bestaan er plan nen tot het vormen van een streek schap Alblasserwaard en Vijfheeren- landen. De geestelijke vader van dit plan is Ridder van Rappard, burge meester van Gorinchem. Voor zulk 'n streekschap liggen verschillende ter reinen van werkzaamheid braak. Het betreft hier taken, welke beter dan in de provinciale sfeer, door een streekcombinatie kunnen worden aan gevat. De initiatiefnemers denken zich aan het hoofd van het streekschap een streekschapsraad, welke zal bestaan uit burgemeesters en raadsleden en waarvoor iedere gemeenteraad een vertegenwoordiger aanwijst. Voorts zal er een dagelijks bestuur zijn, dat weer wordt bijgestaan door een tech nisch bureau met een bezoldigd di recteur aan het hoofd en waaraan des kundigen op cultuurhistorisch, soci aal en economisch terrein verbonden zullen zijn. Men stelt zich voor, de kosten te bestrijden dor behoudens goedkeuring door de gemeenteraden, 10 cent per inwoner te heffen, eventueel aange vuld door een rijks-provinciaal subsi die en ook door verenigingen, bedrij- ven en particulieren in de gelegenheid te stellen het streekschap te steunen. Als taken, die men zich in de eer ste plaats gesteld heeft, wordt ge dacht aan bevordering van het vreem delingenverkeer, natuurbescherming, het tegengaan van onverantwoorde in dustrialisatie van de streek en be houd van landbouwgronden. Prinses-regentes woont plech tigheid te Delft bij TN DELFT was er Zaterdag groot feest, De nationale herdenking van de Vrede van Munster werd in de Nieuwe Kerk bijgewoond door de Prinses-Regentes. Minister-president Beel en verscheidene zijner collega's. De minister-president sprak een inlei- i dende rede, waarin hij er de nadruk op legde, dat de Verenigde Provincies I zijn geworden één koninkrijk, één ster ke staat. Prof. Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer, beschreef de wor dingsgeschiedenis van het vredesver drag. dat de Republiek rechtens als zelfstandige staat erkende, een rechts staat, geen machtsstaat. Na afloop bezichtigden de Prinses- Regentes en andere genodigden in het Prinsenhof een herdenkingstentoon stelling. gPAAK zal Woensdag a.s. aan Ko ning Leopold het resultaat van de Kabinetszitting van Dinsdag a.s. gaan meedeelen. Men verwacht dat de Ko ning aan de Belgische regering een beslissing over zijn positie zal vragen Volgens de „Gazet van Antwerpen" zouden de besprekingen in de Kabi netsraad zijn gegaan over het feit, of Koning Leopold afstand zou kunnen doen van het opperbevel van het le ger, indien hij naar België terugkeer de. Daar de Grondwet het opperbevel van het leger uitdrukkelijk als een prerogatief van de vorst vermeldt, zou er, volgens het blad. een modus viven- di gevonden moeten worden, waarbij de Koning de belofte aflegt bij zijn terugkomst het practisch bevel over de Belgische strijdkrachten over te laten aan de Generale Staf en de be voegde Minister. DEN VLIEGENDE VLEUGEL is in Amerika bij een proefvlucht uit elkaar gesprongen en verbrand. De 5-koppige bemanning kwam om het leven. JLJAARSCHALK SMUTS zal op 18 Juni het. ere-doctoraat van de Leidse Universiteit ontvangen in de St. Pieterskerk, waarin ruim 1800 be langstellenden een plaats kunnen vin den. TAE gedeeltelijke verkiezingen in het Groot Hertogdom zijn kalm ver lopen. Volgens tot dusver ontvangen berichten schijnt vast te staan, dat de socialisten drie zetels zullen winnen, ten nadele van de Christelijke Sociale partij en de Patriottische Beweging. De cummunisten zullen waarschijnlijk een zetel verliezen. Te Steenbergen vierde, deken Th. Buysrogge onder een overweligende belangstelling zijn gouden priesterfeest. Zoals onze foto laat zien, was de hoofdstraat van het stadje geheel gevuld met bruidjes, verkenners, muzikanten, vlaggen, parochianen enz. toen de jubilaris na de plechtige H. Mis naar de pastorie terugkeerde. ,.TK ben geen journalist", zeide ons reetor van Dal, toen we hem bij de officiële ontvangst van Gilze's ge meentebestuur van de jubilerende rui ters vroegen een „apart woord je" mee te geven voor alle boeren, die „De Stem" lezen. F.n daarmee gaf hij zich zelf ongewild de eretitel, die hem toe komt: hij is op de eerste en op de laatste plaats priester voor zijn boe ren, altijd cn overal op en bij. ijve rig, gul-glimlachend, hardnekkig in het principe en vol heilig vuur als het om de geestelijke en stoffelijke belangen van de boeren gaat. Zo is het eigenlijk ook met een man als A. In 't Groen, de Bondsvoorzitter van de Ruiters, die met een kernach tige rede de Ruiterdagen 1948 inleidde, dank brengend aan alle medewerken den en enthousiast voorvechter van de N.C.B. Maar wie zou kunnen zeggen, dat burgemeester Mr. van Mierlo van Gilze-Rijen op zijn eigen terrein niet even geestdriftig, even principieel en even strijdvaardig is hij heeft dit dezer dagen weer eens temeer bewezen! We zouden onze lijst kunnen doorzet ten, maar we doen het niet, wijl we in dit verslag de ruiters zelf vooral in de uitslagen van deze prachtig ge organiseerde sportdagen aan het woord willen laten. In die uitslagen immers leest de belangstellende gemak kelijk alles, wat te zeggen valt over de zorg van de ruiters voor hun paar den en over de diepe betekenis van da gen, zoals Gilze die Zaterdag en Zon dag, voornamelijk dank zij „Wilhelmi- na", de gouden jubilaresse, het voor recht had te beleven. Als uit één adem. Saterdag zag het er overigens aan vankelijk maar somber uit voor het sportfeest. Donker dreigde de lucht, de sterke wind liet de zeildoeken van de grote tenten waarschuwend klappe ren, de temperatuur noodde tot het dragen van een beschermende jas, en toch... ruiters en duizenden toeschou wers waren niet ongunstig te beinvloe- den. Aan de massale parade, aan de bewonderenswaardige dressuumum- rie prijsuitreiking voor de Lustrumkam pioenschappen. Aan Mevr. Geerts-Geerts, voorzit ster van de Boerinnenbonden, was de eer voorbehouden dc Lustrum standaard van de Landelijke Bond, die tien jaar lang door „SI. Marti- nus" uit St. Anthonis was meegevoerd over te dragen aan Lustrumkampióen 1948, de „Cowboys" uit Berlicum. Zij wees in haar felicitatie-toespraak in het bijzonder op de rol, die dc moe der speeit in het ruiterwezen. Als re- serve-Lustrumkampioen werdert de „Rooise Ruiters" uit St. Oedenrode uit de Ring geroepen. Als derde volgt dan de gouden jubilaresse „Wilhelmina" uit Gilze, als vierde St. Anthonis en als vijfde Oirschot. Bijzonder verdienstelijk waren de sportdemonstraties van de Jonge Boe ren en Boerinnen uit de Kring Breda, onder leiding resp. van de heer Zig- mans en Mej. Somers. De hierna vol gende Hongaarse Post, gereden door Harry de Leyer uit St. Oedenrode en van Aart uit Kruisland, werd een waar succesnummer. Als voortzetting van Zaterdag volgde het springconcours, waarin over het algemeen betere tijden werden gemaakt, hetgeen stellig mede zijn oorzaak vindt in de betere terrein positie als gevolg van het nu droge weer, waardoor de snelheid aanmerke lijk kon worden opgevoerd. Een afzon derlijk en bijzonder eervolle vermel ding verdient nog de politie, die onder de eminente leiding van de Groepscom mandant Holdermans alle hens aan dek hield om het gewirwar van ruiters, auto's en publick in zodanige banen te leiden, ckt tiet geheel op vooibeel dige wijze en zonder enig incident verliep. Lust rumkampioenschappen d ressuur Achttallen Breda: Zwaar: Wilhelmina, Gilze; Middel: PES. Rijsbergen; Licht: Julia na II, Bavel: Cuyk: Z: St. Martinus, St. Anthonis: M: Maasruiters, Beugen; L: St. Hubertus, St. Hubert; Eersel: Z; S. Jan, Buizei; M: St. Petrus; Eind hoven: Z: Rooise Ruiters, St. Oeden rode: M: St. Martinus, Budel; L: Irene Aalst: Helmond: Z: St. Jan, Lierop; M: Mariagarde, Ommel; L: Peelrui- ters. Asten; 's Bosch: Z: De Cowboys, mers, aan de springprestaties en aan j Berlicum; M: Pr. Margriet, Vinkei; L: de vlot uitgevoerde caroussel was niets i Lambertus, Cromvoirt; Oss: M: St. te merken van enige depressie. Zij was I Wiliebrordus, Oss; Oirschot: Oirschot- er dan ook niet. Het werd een feest „als Rijvereniging I, Oirschot; M: ROS, uit één adem", sportief en vol vuur,!1'001} °P Zand; L: Oirschotse Rijver- groots en toch waardig van eenvoud, leniging II, Oirschot: LTden: Z: Jeanne Dat we d'Arc, Zeeland; L: Ros Beijaard, gul en door en door Brabants. Dat we er nog vele malen getuige van mogen zijn is onze oprechte wens, tevens feli citatie aan het adres van „Wilhelmi na" uit Gilze en van de N.C.B. voor de viering van hun jubilea. Uitstekende organisatie gleven Zaterdag tal van paarden sportliefhebbers voor de regen thuis, de tweede dag van het ruiterfeest maakte het voor beide dagen goed. Zelfs de Zuiderburen waren tot ver uit België met meerdere honderden gasten vertegenwoordigd. Ofschoon de zon veelal schuil bleef achter het wolken dek, verheugden organisatoren en rui ters zich Zondag in een overweldigende belangstelling. Een publiek van naar schatting 12.000 man volgde in gespannen aan dacht cn ill telkens weer geestdriftig gejuich en oplaaiend enthousiasme de onvolprezen demonstraties en con coursnummers. De tweede Ruiterdag 1948 is geopend met een plechtige H, Mis in de paro chiekerk van Gilze. In de namiddag is na de keuring voor de Lustrumkam- pioenschappen rond drie uur de massa parade en het caroussel-nummer met medewerking van de Staf-fanfare ver reden, waarmee evenals Zaterdag het feitelijk middagprogramma werd ge opend. Tijdens deze parade voerde o,m. de Commissaris der Koningin voor Noord- Brabant, prof. de Quay, het woord. We merkten onder de aanwezigen nog op de heer Ras, vertegenwoordiger van de Minister van O., K. en W„ de Zeer- eerw. heer v. d. Mey, Monitor van de Belgische Jonge Boeren en het Ge meentebestuur van Gilze-Rijen, Deken v. d. Made en anderen. Hierop volgde Springconcours Kampioen springen 1948 v. Boxtel, Berlicum, 0 fouten, 72 pnt.: Res. kam pioen Jac. Jansen, Ginneken, Vogels, Tilburg, beide 0 fouten en 74 pnt.; 4e pr. A. Rutten, Bavel; 5e pr. G. V. Ooy, Deurne. De V.L.N. afd Brabant, stelde 125 beschikbaar voor de beste paarden van het Groninger en Gelders type Uitsla gen: le pr. St. Anthonis, 2e pr. Lierop, 3e pr. Zeeland. Lustrumkamp. individuele dressuur: Breda: Z: A. Pelkman, Baarle Nas sau; M: A. v. Exsel, Ulvenhout; L: W. v. d. Corput. Cuvk: Z: J. v.d. Made, Op- loo: M: A. v. Hoenselaar, Oploo; L: C. Jansen, Overloon; Kind hovenZ:Hde Leyer. St. Oedenrode; M: F. v. Keme- nade, Woensel; L: H. Schepens, Woen- sel; Helmond: Z: G. v. Ooy, Deurne; M: P. v. d. Hurk, Helmond; L: P. Driessen. Asten; 's Boseh: Z; L. van Doorn. Berlicum: M: H. Korsten, Nu land; L: J. Fiering. Drunen. Oirschot: Z: E. Soethout, Oirschot M: A. de Brouwer, Tilburg; L: W. Schepens, Oirschot: Uden: Z: M. v. Daal, Hees- wijk; M: Verkuylen, Eerde: L: W. v. d. Heyden. Heeswijk: W. Brabant: Z: M. Rademaker; L: R. v. d. Riet, Ze venbergen Z: M- de Rond, Oudenbosch en A. Bastiaansen, Oudenbosch; L A. Schets, Westdorpc: Kring Z. Vlaan deren: alleen zwaar: A. de Smet, West- aorpe. Dg KNAU hield op de PSV sin- lelbaan een nieuwe wapenschouw door ook hier haar prominente da mes en heren aan het werk te zet ten. Het begon reeds direct hoopvol toen op het eerste nummer van de middag Fanny Blankers-Koen haar wereldrecord 80 meter horden met 11.3 seconde evenaarde en mej. N. Vos van PSV met een tijd van 13.2 maar liefst een halve seconde van haar Zuidelijk districtsrecord kon af knabbelen. De nationale damesploeg bestaande uit de dames Xenia Stadt- de Jong (Celebes), G. de Jong (Zaan land), Gerda van der Kade-Koudijs en Fanny BlankersKoen (Sagitta) ver beterde, dank zij een buitengewone eindspurt van mevrouw Blankers Koon het Nederlandse record 4 x 100 meter en bracht het op 47.7 sec. Het oude record stond met 47.8 sec, daterend van 25.8.1946 te Oslo. Dat er verder door de dames goe de prestaties werden geleverd moge blijken uit het feit. dat bij de 80 me ter meisjes het PSV lid Gelsing het Zuidnederiandse record met 11.3 sec. Schijndel; W. Brabant: Z: Graaf En- gelbrecht, Kruisland; Z. Vlaanderen: Z: St. Joris, St. Jansteen; M; St. Mar tinus, Kloosterzande; Zevenbergen; Z; De Country Riders, Oudenbosch; M: j evenaarde on mej. R. Keelen (PSV) Concordia Florebeth, Etten. I het Zuidelijk record hoogspringen da Concours eenspannen koudbloed fok- merriën 1 M. Huysmans, Dinteloord; 2 L. Bardoel, St. Anthonis: 3 C. v. Haperen Princenhage: 4 P. Huibregts, Etten; 5 L. de Koning, Rijsbergen. Eenspannen landbouw-tuigpaarden (Gronings type) 1 A. v, d. Sande, Boxtel; 2 A. Smits, Waspik; 3 P. de Bont, Raamsdonk; 4 J. Willemse, Oosterhout. Eenspannen landbouw-tuigpaarden 1 A, v. d. Sande, Boxtel; 2 J. v. Riel, B. Enschot; 3 A. Schrauwen, Zev. Hoek 4 F. Wouters, Ginneken; 5 A. Rutten, Tilburg. nies op 1.41 kon brengen. Nieuw wereldrecord 200 M. Tijdens athietiekweöstrijden te Compton in Californië heeft de Pa namese athleet Lloyd la Beach het wereldrecord over 200 meter met 0.1 seconde verbeterd en op 20.2 sec. ge bracht. Tevens evenaarde hij het we reldrecord op de 100 meter door de ze afstand te lopen in de tijd van 10.2 seconde, dezelfde tijd als Jesse Owens in 1936 en Harold Davis in 1941. Het wereldrecord op de 200 me ter stond tot nu toe op naam van Jesse Owens met 20.3 seconde ge maakt op 25 Mei 1935 te Ann Arbor. LIET jaar 1948 is voor de vlassers een vele percelen zelfs prima en alles wijst bijzonder jaar geworden. Normaal er nn dat. er dit isnr een hest.e moe valt de jaarlijkse bloeitijd van het vlas in het begin van de maand Juni, doch dit jaar bloeide het vlas reeds in de tweede helft van de maand Mei, een gebeurtenis, welke hoofdzakelijk is toe te schrijven aan het bijzonder zachte voorjaarsweer. Een ervaren vlasser van gevorderde leeftijd, die ons dit vertelde, had nog herinneringen aan het jaar 1928, waar in het vlas eveneens reeds zeer vroeg bloeide. Het huidige gewas is goed, op Rijver. „Wilhelmina" uit Gilze tijdens de dressuurproef. er op dat er dit jaar een beste oogst verwacht kan worden. Het vlas staat zwaar op het veld en er is meer uit gezaaid dan het vorig jaar. Het stugge en regenachtige weer van de laatste dagen vervult echter de vlassers met zorg. Wanneer het weer niet spoedig verandert, worden alle hoopvolle ver wachtingen de bodem ingeslagen. Vlas is een teer gewas en wanneer het weer blijft, zoals het de laatste dagen is ge weest. is de kans op rotten zeer groot, waardoor aan de oogst onberekenbare schade wordt toegebracht. Bovendien is de kans groot, dat het vlas gaat val len, waardoor het een onmogelijkheid wordt om het vlas mechanisch t,e pluk ken en voor de vlaspluk met de ha-nd zijn geen arbeiders voorradig. De haver, de rogge en de tarwe staan in het algemeen bijzonder goed. evenals de suikerbieten, die reeds thans beginnen „saam te lopen" het geen ook in jaren niet zo vroeg is ge schied. De erwten daarentegen hebben veel te lijden van de z.g. voetziekte en van de kevers en met de bonen is het over het algemeen niet rooskleurig ge steld. Het spieekwoord: „Bonen mogen de Meimaand niet zien" heeft dit jaar zijn volle betekenis weer eens terugge kregen. Vele boeren hebben zich door het mooie weer van de afgelopen we ken laten verleiden om de bonen vroeg af te leggen en het gewas staat er momentcel over 't algemeen treurig bij. Verandering van weer zal ook de aardappels goed doen, waarvan de oogst niet zo meevalt als In sommige publi caties wordt gesuggereerd.

de Stem | 1948 | | pagina 1