Premiekeunng te Axel Processieverbod kwam voor de rechter UfifnEfl Over 'n paar jaar Belgisch gas naar Zeeland Wat een Wonderlijke Wereld DE STEM VAN V R IJ D A G 4 JUNI 1948 Gasbedrijven te Middelburg, Vlissingen en Goes vallen dan stil De koorden om de beurs Onraad op het erf. Een meevallertje Vrijspraak gevraagd voor pastoor te Eindhoven Zondagse benzine. Extra-blad. '^De^ Vvbnde doKtóor Extra subsidie aan het B.A. RADIO FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films die deze week lopen. In de advertentie kolommen worden de rijksfilmkeurings eisen genoemd. Bioscoop- en Concertgebouw. Hulst: Zigeunerbloed, (voor volwassenen). Spionne in de schaduw. (14 jaar.) Centrum Bioscoop. Axel: Geef hem de ruimte. (14 jaar.) Marijntje Gijzcns' jeugd (18 jaar.) Hofzicht Theater, IJzendijke: Barra cuda (voor volwassenen». De wereld beeft, (voor volwassenen.) Olympia Bioscoop. Sas van Gent: Vergelding, (voor volwassenen). Zanziba. (14 jaar.) OPENING WEG Naar we van welingelichte zijde ver nemen zal over ongeveer drie weken de weg Ovezande's-Gravenpolder of ficieel geopend kunnen worden. De wegverbetering 's-Heerenhoekse dijk maakt goede vorderingen. Over onge veer zes weken zal ook dit wegvak voor het verkeer kunnen worden opengesteld BIJDRAGEN VOOR WEGEN VERBETERING G.S. van Zeeland hebben wegens de in 1947 uitgevoerde wegverbeterings- werken om. de volgende bijdragen toe gekend: 5.244.49 aan de gem. Ovezande voor de weg 's GravenpolderOve zande; 3533.aan Vlissingen voor het rijwielpad Koudekerkseweg; 93.730.45 voor de weg Buitenlust Groede-Nieuwvliet-SIuis, wegvak Prin- seweg en f 14.270.83 aan de Mberspui- polder voor de weg Zuiddorpe—Koe- wacht-St. Jansteen, wegvak Moerspui- polder. ZEELAND ALS RAND- PROVINCIE De Stichting Zeeland voor Maat schappelijk werk heeft besloten een commissie te belasten met het samen stellen van een rapport over de positie van Zeeland als rand-provincie en de verhouding van het gewest tot overig Zeeland. Het lid van Ged. Staten, mr dr. A. J. J. M. Mes te Heinkenszand, zal als voorzitter dezer commissie op treden. EEN DERDE RUSTHUIS OP WALCHEREN De Stichting Zeeland voor Maat schappelijk werk bereid in samenwer king met dc Vereniging van burgemees ters cn secretarissen op Walcheren de oprichting van een stichting voor. die behalve de twee reeds bestaande te huizen Iliima (Domburg) en Ter Boede (Koudekerke) ook een derde rusthuis voor ouden van dagen in exploitatie zal nemen. Vermoedelijk zal mr. dr. R. W. Graaf van Lynden daartoe het Slot ter Hooghe onder Middelburg, afstaan, hetwelk door het departement van Binnenlandse Zaken cn het Prov. Bureau tot Verzorging van Oorlogs slachtoffers ingericht zal worden. Hier door zullen wederom zestig ouden van dagen in de gelegenheid worden ge steld om naar hun zo geliefde eiland terug te keren. groot aantal velpredikers uitgezonden kon worden. Dat de interesse voor de woorden van ds. Koningsberger groot was, bleek wel uit de vele vragen, die naderhand loskwamen. Bij de beantwoording be sprak ds. Koningsberger nog de taak van de Niwin, het P.I.T. en het R.K. Thuisfront. De heer L. Overgaauw, die als voorzitter van de Band de leiding van deze avond had, deelde aan het slot mee, dat in Juli a.s. een tuinfeest in het Schuttershof zal worden ge organiseerd. Geslaagd Mej. M. van Opstal leer linge van de Kath. Kweekschool te Etten, slaagde voor het examen akte L.O. Gouden regen In de maand Mei is er te Goes kwistig omgesprongen met geld. De lijst gevonden voorwer pen welke wij van de politie ontvm gen vermeldt dertien portemonnaie s met en zonder inhoud, één portefeuil le met inhoud; één bankbiljet van f 25 en één van f 10. twee zilverbons en bovendien nog een gouden das speld en een zilveren loddereindoosje Graauw Opbrengst collecte. Tijdens het bal champètre op het pastoorsfeest werd een collecte gehouden voor de Missie en het Thuisfront. Er werd f 65 op gehaald. Middelburg 43 BEVORDERINGEN Met ingang van 1 Juli a.s. zijn tot kapitein bij de Provinciale Stoomboot diensten bevorderd de stuurlieden: P. Boer, P. Brouwer, P. Duurinck, F. de Smit. L. de Smit, J. van der Velpen, J. Verschoor en J. de Vuijst. Tot stuurman de stuurlieden-aflosser J. Heemskerk, C. van Klinken en J. C. van Klinken. BOUW HERV. SANATORIUM Het voornemen bestaat een Her vormd Sanatorium te bouwen in Noord- Brabant, voor patiënten uit Zeeland, Brabant, Limburg, de Zuid-Hollandse eilanden en de Belgische Protestanten. Het daartoe in het leven geroepen comité is druk bezig met het opstellen der plannen voor het project. IET KATH. SOC. CENTRUM Op de oprichtingsvergadering van het katholiek soc. centrum in Zeeland werden de functies van voorzitter en vice-voorzitter nog niet toegewezen. Thans is dit geschiedt Mr. dr. A. Mes is benoemd tot voorzitter en de heer A. Lockefeer tot vice-voorzitter. Bisschoppelijk commissaris voor Z. Vlaanderen (bisdom Breda) werd pas toor Froger te Schoondijke, terwijl voor de eilanden (bisdom Haarlem) ook nog een bisschoppelijk commis saris wordt benoemd. REGEN EN ZOUT De regen is de landbouwers in de met zout water geinundeerd geweest zijnde gebieden op Schouwen-Dui- veland zeer welkom. Men kreeg nl. last van het nog steeds in de bodem aanwezige achtergebleven zout. Ver schillende percelen vlas profiteerden van de regen. Ten profijte van de be trokken landbouwers blijken de vlas kooplui, die deze week weer begon nen met kopen voor goede kwaliteit vlas, goede prijzen te willen beste den. Goes BIJEENKOMST BAND NEDERLAND-INDIc. Woensdagavond heeft in de Prins van Oranje ds. J. Koningsberger, hoofd legerpredikant, voor de leden van de Band NederlandIndië een in teressante toespraak gehouden over het leven en streven van onze jongens. Speciale aandacht vroeg spr. voor de taak van de veldpredikers. Vooral toen de politiële actie werd gestaakt en dit op de soldaten zeer deprimerend begon te werken, werd deze taak bui tengewoon zwaar. Lofwaardig noemde ds. Koningsber ger de medewerking van de Ned. Herv. Synode, door wiens bemiddeling een VEEORDENINGEN ART. WONINGWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg brengen ter alge mene kennis, dat de Raad dezer ge meente in zijn vergadering van 31 Mei JJ. twee verordeningen ingevolge artikel 43 der Woningwet heeft vast gesteld, welke verordeningen gedurende veertien dagen voor een ieder ter se cretarie ter inzage zijn gelegd. Middelbug, 1 Juni 1948. 786-0 Burgemeester en Wethouders van Middelburg, Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, burgemeester. J. Ph. Koene, secretaris. RAADSVERGADERING. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Hulst op Vrijdag 4 Juni 1948 te 20 uur. 287-0 De Burgemeester TRUFFINO. De herstellingswerkzaamheden aan de Hansweertse Sluis zijn in volle gang. Er heerst een aanstekelijke activiteit om het werk zo spoedig mogelijk gereed te krijgen. In de Hansweertse schutskolk, waar de schepen langszij liggen is het een drnkte van jewelste. GP EEN te Middelburg gehouden be- spreking tussen de directeur der Gasvoorziening in Nederland, ir. Derck- sen en de leden van bijstand voor het prov. Gasbedrijf, deelde eerstgenoemde mee, dat in 1951 en misschien nog eer der midden-Zeeland gas uit België zal krijgen. Het oorspronkelijke voornemen, om midden-Zeeland van mijngas te doen profiteren moest worden opgegeven, doch in de plaats daarvan zal door een verbinding over land gas uit België worden aangevoerd. De besprekingen hieromtrent met de Belgische autori teiten hebben een vlot verloop. In de overeenkomst, die met België gesloten zal worden zal een clausule worden op genomen, die Zeeland verplicht een zelfde quantiteit gas als door België wordt geleverd aan dit land terug te leveren. Daartoe zal de cokesfabriek te Sluiskil worden ingeschakeld. Het grote voordeel van deze regeling is, dat geen kostbare voorzieningen betreffen de het leggen van gasbuizen, etc. on- QNDER zeer slechte weersomstandig heden, waaronder de opkomst van belangstellenden zeer zeker te lijden gehad heeft, werden te Axel de premie- keuringen voor merries vanwege de Koninklijke Vereniging „Het Neder landse Trekpaard afdeling Zeeland ge houden. De utslagen waren als volgt: 2-jarige merries kleine maat: 1 Meta F. Dekker te Axel; 2 Mina, van A. van Waes, Zuiddorpe; 3 Carina van Catharinahoek Wed. j. de Feyter, te Boschkapelle; 4 Wilma van Catha rinahoek van dezelfde. 5 Esperrance van Pauwvliet van A. v. Hoeve-Haak. Zaamslag. Idem grote maat. 1 Truda Gebr. Daelman, Westdorpe. 2 Florida van Loose Hof C. de Putter, Axel; 3 Nelly Osw. Kerckhaert, Westdorpe; 4 Caline, P. Tollenaar, Axel; 5 Carla van Mar quis, P. J. de Waal, Axel. 3-jarige Merries, Kleine maat: 1 Ada van Cougorspolder, A. Ramondt, Sluis kil; 2 Elegante van Cougorspolder, P. Dieleman, Zaamslag; 3 Gonnie van Axel, Iz. de Feyter—Mul, Axel. 4 Cora, P. Dieleman, Axel. 5 Sarina van Ca tharinahoek, Wed. Jac. de Feyter, Vo gelwaarde, 6 Sonja van Catharinahoek, van dezelfde. Idem, grote maat: 1 Flora D. Dekker. Axel-Sassing; 2 Fanny, Cyriel van Overloop, Zuiddorpe, 3 Vera van Annie, O. Kerckhaert, Westdorpe; 4 Margriet van Axel, Iz. de Feyter—de Mul, Axel; 5 Minerva F. van Hoeve, Axel; 6 Gamine van Zuiddorpe, M. Puijlaert, Zuiddorpe. 7 Annie van Pas- sluis, Wed. C. van Waes, Westdorpe. 4-jarige Merries kleine maat: 1 Luci van Zuiddorpe Adh. van Waes, Zuid dorpe; 2 Sanny, A. Murre van Driel, Sluiskil; 3 Lidy van Clairon, Gebr. Daelman, Westdorpe; 4 Irena van Ca tharinahoek, Wed. Jac. de Feyter, Vo gelwaarde. Idem grote maat. 1 Carla van Mar quis, Gebr. Daelman, Westdorpe, 2 Ma- lise van Marquis, van dezelfde. 3 Pau line van Sas, C. A. Dekker, Axel. 5 Ca- iina van Zuiddorpe, R. de Munck, Zuid dorpe. 5 Nonja van Montain, A. van Hoeve-Haak, Zaamslag. 5 en 10-jarige merries kleine maat. 1 Claron van Loose's Hof, C. de Putter, Axel; 2 Mirza van Certain, C. A. Dek ker, idem; 3 Trui, M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe. 4 Conny van Marquis, Gebr. Daelman. Westdorpe; 5 Ineke, van Passluis, Wed. C. van Waes, idem; 6 Beauté van Zuiddorpe, Adh. van Waes Zuiddorpe; 7 Robbie, A. Murrevan Driel, Sluiskil; 8 Griet v. Stellehoeve, Wed. W. Koster, Axel; 9 Alma van Du- boishoeve, W. den Hamer, idem; 10 Dora, wed. W. Koster, idem; 11 Sidona 11 van Ronde Putten, M. van Fraaijen- hove, idem. 12 Stella, gebr. Fassaert, Boschkapelle. 13 Juultje II van Loose's Hof, C. de Putter, Axel; 14 Rosette van Passluis, Wed. C. van Waes, Westdor pe. 15 Paula van Kijkuit, J. Moortha- mer, Axel; 16 Sippa van Duboishoeve, W. den Hamer, idem. 17 Carla van Ronde Putten, M. van Fraaijenhove, idem. Idem grote maat: 1 Nita van Clai ron, Gebr. Daelman, Westdorpe. 2 Eva van Janus, A. v. HoeveHaak, Zaam slag. 3 Lena van 't Veer, A. de Putter, idem. 4 Clairona van Cougorspolder,, P. Dieleman, idem; Paulina J. Scheele, Vogelwaarde; 6 Mina van Certain, C. A. Dekker, Axel; 7 Kitty van Loose's Hof, C. de Putter, idem. 8 Wallone.van Cougors, P. Dieleman, Zaamslag; 9 Alerte van Marquis, gebr. Daelman, Westdorpe. 10 Freule van Axel, Iz. de Feyterde Mul, Axel; 11 Mirza van Catharinahoek, Iz. de Feyterde Mul, idem. 12 Irene van Certain, A. Murre- van Driel, Sluiskil. 13 Lena van "t Veer, A. de Putter, Zaamslag. 14 Diana A. Murrevan Driel, Sluiskil. 15 Tilly van Suzanna, Firma Audenaert, Zuid dorpe. Subsidies geweigerd door G. S. JJET BESTUUR der Stichting Nieuw Walcheren had aan de Prov. Staten van Zeeland een verzoek om subsidie ingediend. G.S. geven thans de Staten in overweging afwijzend op dit verzoek te beslissen. Ofschoon G.S. overtuigd zijn van het grote belang van het werk van genoemd bureau voor een doel matige en aesthetisch verantwoorde herbeplanting van Walcheren, hebben zij niet de indruk, dat hier de nood zakelijkheid tot subsidieverlening door de provincie aanwezig is. Bovendien noopt de toestand van de provinciale geldmiddelen G.S. het aan tal subsidies te beperken tot die ge vallen, waarin zij volstrekt verantwoord zijn. Eveneens adviseren G.S. afwijzend te beschikken op het verzoek van het Rode Kruis in Zeeland om f 1000. subsidie voor de bloedtransfusiedienst. Adressant deelde in zijn verzoekschrift mede, dat de kosten aan één donor ver bonden ongeveer 6.— bedragen. G. S. vragen zich af of, daar de donors als regel geheel belangeloos hun medewerking geven, het niet ma- gelijk is de kosten te verhalen op hen. op wie de bloedtransfusie wordt toegepast. De zorgelijke toestand der financiën is ook hier van beslissende invloed ge weest op het besluit van G.S. der de Wester-Schelde getroffen be hoeven te worden. Uitteraard moeten de verschillende plannen nog nader worden uitgewerkt. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat de gasfabrieken te Vlissingen, Middelburg en Goes niet langer produ cerende bedrijven zullen zijn. Zij zullen echter niet worden opge heven doch als distribuerende bedrij ven dienst blijven doen. Het Provin ciaal Gasbedrijf te Vlissingen is ver versleten en hier zijn voorzieningen dringend nodig. Het ligt echter niet in de bedoeling dit bedrijf geheel te vernieuwen, doch getracht zal worden door een nauwe samenwerking tussen Prov. Gasbedrijf en het gemeentelijk Gasbedrijf te Middelburg dat er veel beter voor staat de periode tot 1951 te overbruggen. Kwadendamme Eindles moedercursus. Op 1 Juni had de eindles plaats van de moeder cursus, welke werd gegeven door Zr. Vernimmen en werd bijgewoond door 23 moeders en meisjes. De laatste les werd gegeven door de pastoor over de plichten van het huwelijk. Hierna be tuigde mej. Depondt, namens alle leer lingen dank aan pastoor, dokter en be stuur van het Wit-Gele Kruis voor hun aanwezigheid, maar vooral aan Zr. Vernimmen voor de mooie lessen door haar gegeven, waarna zij een cadeau tje aanbood, dat zeer op prijs werd ge steld. Hierna sprak de voorzitter van het W. G. Kruis dank voor het trou we volgen van alle lessen en hoopte dat de cursus veel resultaat mocht afwerpen. Ook dokter Kole sprak enige woorden en hoopte dat alle cursisten hetgeen ze hadden geleerd trouw zou den navolgen. Door de meisjes werd ondertussen thee met gebak gepresten- teerd. Daarna sprak als slot Zr. Ver nimmen en zeide nog nooit een cursus te hebben gegeven, waarin allen zo trouw tot het laatste opkwamen. Ze dankte daarna ook allen voor het ca deautje en de prettige avond, georga niseerd voor de cursisten, waarna allen huiswaarts keerden. Ovezande Burgerlijke stand. Geboren: Jo hannes Bertus zv H. v. d. Dorpel en M. Zuidhof. Jacoba Catharina Geer- truida dv M. de Toonder en J. M. Verbeem. Cornelia Wilhelmina dv. C. J a.tenevn' rencioGooIwpLo C. J. van 't Leven en E. C. G. Noom Cornelia Pieternella dv C. Rijk en J. Rijk. Jeugdbeweging. In de vergade- ririg van Parochiëel Jeugd-contact Ovezande werd de voorzitter herko zen en werden tot bestuursleden be noemd: Mej. M. Drijdijk en de he ren W. van Steenbergen. A. Rijk en H. van Steenbergen. sen waren op het appèl. Ook van ver schillende andere plaatsen waren de putaties aanwezig. Voor de kerk wa ren allen opgesteld. Een warme hulde werd haar op deze bruidsdag gebracht. Sas van Gent VERKENNERS-BEDEVAART NAAR OOST-ACXER. Ook thans werd door de leden van de R.K. Verkennersgroep St. Lodewijk de traditionele jaarlijkse bedevaart naar Oost-Acker gehouden. Reeds vroeg in de morgen togen een groep oud-verkenners en enige asp.- voortrekkers traditiegetrouw te voet op pad. De verkenners volgden per fiets, nadat zij in de eigen parochie de dag begonnen waren met de maandelijkse groepsmis. Ook de welpen, 28 in getal, trokken te voet naar Selzaete om vandaar uit per trein naar Langerbrugge te rijden, om dan weer de weg te voet te ver volgen. Te Oost-Acker deden de verschil lende groepen de gebruikelijke omme gang en baden voor het welzijn van de groep en haar leden. Voor de welpen en verkenners deed de Aalmoezenier om 13.30 uur een speciaal Lof, dat door de leden van de groep werd gezongen. Nadat de welpen en verkenners in een speeltuin de inwendige mens ver-, sterkt hadden, werd de terugtocht aanvaard. Een groep jongens van het R. K. Jongenspatronaat maakte dezelfde tocht, zodat ook dit jaar alle groepe ringen van de mannelijke jeugd ter bedevaart zijn geweest. H. Hartfeest. In onze parochie zal dit jaar dit feest op bijzondere wijze worden gevierd. Nadat tevoren een triduum werd gehouden, zullen de gelovigen vandaag een algemeen eer- hei-stel gaan brengen aan het H. Hart. Dinsdagavond werd het triduum ge opend met een inleidende predicatie tijdens het Lof, over het H. Hartfeest, door pastoor Smeltzer. Hedenavond wordt het sluitingslof gehouden, waar onder eveneens passende predicatie. Sluis ryiLLS MA NN in een klein Haha, zei Wills en hij ging zijn jachtgeweer ha len. En toen hij bij het raam terug kwam, legde hij omzichtig aan. Een schot verscheurde de nachtelijke stilte. De kruitdamp trok op en de schutter zag, dat de don kere figuur zich niet meer bewoog. En al was het misschien niet erg mooi van hem: bij zette zijn geweer tegen de muur en kroop weer on der de dekens. 's Morgens in alle vroeg te. werd hij wakker. Hij trok zijn pantoffels aan en besloot eens te gaan kijken, wie er 's nachts op zijn erf was geweest. Maar op de trap kwam hij zijn vrouw al tegen. Zij huilde en deed erg ze nuwachtig. Wills, zei ze, ons var ken ligt dood voor da kippenkool. En vijftien kippen hebben ze ook doodgeschoten N.B. U kijkt misschien sceptisch naar die 15 kip pen. Maar we hebben 't verhaal uit de tweede hand. En Old Shatterhand had ook een buks, die., enfin.. woont dorp, ergens in de Amerikaan se staat Ohio. Hij heeft een flinke boerderij en wie aan zijn beesten durft te komen is ln de aap gelogeerd. Dat ondervond dezer dagenmaar nee, laten wij U het ver haal op de gewone ma nier vertellen: Wills Mann dan, werd midden in de nacht wak ker. Hij meende vreem de geruchten te horen op het erf; dus stapte hij uit zijn warme bed en be gaf zich naar het zolder raam om te kijken wat er aan het handje was. Een donkere figuur meende hij in de buurt van de kippenkooi te zien bewegen. En de fi guur bewoog zich niet op de gewone manier, maar op handen en voeten KDOOOGOOOOOOO0OOOOOOOGOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOO Kikkerrace T^ilmsterren en cowboys, in de buurt van Hol lywood, organiseerden de zer dagen een kikvorsen race. Honderd en vijftig kwaakbeesten namen er aan deel. Als eerste ging een kikker over de eind streep, die naar de naam van Heliotrope luisterde, en die met sprongen van 3.45 m al zijn medtdingers achter zich liet. Onder daverend handgeklap van het publiek werd hem 'n miniatuur-lauwerkrans om de hals gelegd. QP strooi-avond 1947 was de ge meente-ontvanger van Goes zo onvriendelijk om een onwelkome surprise, in de vorm van een belas tingbiljet te verzenden. Deze week maakte hij echter veel goed. Een gehele reeks inwoners kreeg van hem de kennisgeving, dat zij al het schoolgeld wat zij over het schooljaar 1942—1943 be taald hebben terug zullen ont vangen. Het is n.l. gebleken, dat dit school geld toen ten onrechte gevorderd is. PLECHTIGE EERSTE H. MIS De Weleerwaarde Heer Arnold Claer- houdt, priester van het Seminarie Hoeven, droeg alhier zijn eerste plechtige H. Mis op. Voorafgegaan door bruidjes trok de neomist, de eer ste sinds mensenheugenis welke :n Sluis geboren en getogen is, van de ouderlijke woning naar de feestelijk versierde kerk. Bij het H. Offer trad pastoor Buijks op als presbyter-assis- tens. kapelaan Weijnen als diakenen kapelaan Wijffels (priester van het bisdom Gent) als subdiaken. Pastoor Buijks- hield de feestpredikatie. Na de Hqogmis vond een drukbezochte receptie bij de Eerw. Zusters plaats. Ouder het Lof vooral kweet het kerk koor zich op zeer verdienstelijke wij ze van zijn taak. Vlissingen Nationale Reclasseringsdag. Uit publicaties en aanplakbiljetten heeft men reeds kunnen vernemen van het feit, dat Zaterdag 5 Juni a.s. de Na tionale Reclasseringsdag zal worden gehouden. Het grote nut van het re- classeringswerk blijft actueel wanneer men bedenkt, dat materieel herstel, onmogelijk blijvende vruchten kan af werpen wanneer tegelijkertijd niet het „geestelijk" herstel wordt ter hand genomen. Het is hierom, dat het „Co mité van Uitvoering" de hand aan de ploeg heeft geslagen, om met mede werking van alle stedelijke instellingen de opbrengst van de te houden collecte, in Vlissingen, dit jaar zo hoog moge lijk te doen zijn. In dit comité hebben o.a. zitting: Ds. J. L. C. Visbeek. Da. M. de Boer, J. J. Bijl en Th. J Andriessen Het secretariaat is gevestigde bij J. Gastel, Glacisstraat 142. Men vertrouwt dat dit keer een groot aantal collectanten zich zullen aan melden. Pnilippine Bijzondere plechtigheid, Woens dagmorgen was er hier een bijzondere gebeurtenis. De Akela mej. Roegiers, stapte in het huwelijksbootje. Al de thuiszijnde Verkenners, welpen en gid- PASTOOR SCHEPERS van St, An- tonius Abt te Eindhoven had zich voor de rechter te verantwoorden, wegens overtreding van het z.g. pro cessieverbod. Hij werd ervan beschul digd, dat hij als pastoor van de paro chie op 8 Juni 1947 op de openbare weg een processie had gehouden en daarbij onder een baldakijn het Al lerheiligste had meegedragen. Dit zou volgens de Grondwet van 1848 niet zijn toegestaan in Eindhoven. In dat geval zou de winst voor de toeristencentra een verlies betekenen voor de beroepsrijders. ■prET RIJVERBOD voor automobilisten op Zondag blijft de gemoederen bezig hou den. Niet, dat men onze zuiderburen hun pleizierrit misgunt, maar omdat bij het vorderen van het sei zoen het zwaard twee-snijdend blijkt te zijn. Het mag dan zijn, dat beperking van het benzine-ver- bruik tot deviezenbesparing leidt, zij veroorzaakt ook ernstige nadelen voor de touristencentra, die thans verstoken blijven van het bezoek van vele Ned. toeristen. Wij weten niet of het denkbeeld uit die hoek komt, maar het voorstel om de wegenbelasting in de benzineprijs te calculeren, lijkt op het eerste gezicht zo mal niet. Wie rijden wil en veel rijden als toerist hij betale extra. Voor toerende gasten uit het buitenland, die aan hoge benzineprijzen gewend zijn, kan de toeslag geen struikelblok vormen. Een andere vraag is echter of de automobilist, die „ambtshalve" moet rijden, er niet de dupe van wordt. DE METROPOLE, het Franstalige blad uit Antwerpen, heeft een extra blad uitgegeven, geheel aan Nederland gewijd. Een verheugend verschijnselHet blad heeft zich nogal eens critisch geuit ten aanzien van de uitwerking der Benelux-gedachte. Het vertolkte in dezen de mening der Antwerpse havenkringen. Dat dit aan de sympa thie voor Nederland niet in de weg staat, bewijst dit nummer. Van tal van prominente mannen uit ons land kreeg men 'n bijdrage. O.a. van de ministers van den Brink, Lieftinck, Mansholt en Vos, van de weder zijdse ambassadeurs, van onze prijzen-generaal Prof, Brouwers, de secretaris-generaal der Jaarbeurzen enz. enz. Een mooi blad, een rijk blad. De Belgische pers is zo gelukkig, dat ze bij zo'n gelegenheid met 28 pagina's kan verschijnen. Dat halen wij in een hele week nog niet! 70S JANSSE1 worden. En bij iedereens wete is er in 't dorp op het oogenblik niemand in doodsgevaar. Zoodat de vlucht van het echtpaar Sander en Lotte van aard is om alle menschen in hun deurgat te jagen van brandende nieuwsgierigheid. „Maar Lotte toch, wat is er gaande, jonk?" vraagt de dikke bakkerinne, die het koppel had zien vertrekken en nu op den uitkijk "stond. „Mensch tobh, als ik u dat moes te zeggen", antwoordt Lotte. „Lottte' Zwijgen, hè?-" ver maant Sander. „Ja, Sandere. Melanie ge moet het mij niet kwalijk nemen, maar 'n woord is 'n woord, newaar. Ik heb beloofd van d'r aan niemand van te klappen en 'k en zou niet geerne „Als 't alzoo is, toens moet ge 't maar voor u houden. Lotte", ant woordt Melanie nijdig, terwijl ze ce deur dichtgooit. Lotte is er van aangedaan. Haar beste vriendinne, die nooit geen ge heimen heeft voor Lotte, zoo te moe ten afschepen. Dat valt lastiger dan Met 'n zucht holt ze Sander achtei- na. Vijf stappen verder roept Dolf Bulcke, die ook op vinkeslag zat: „Maar Sandere, jongen, ge draaft ge lijk 'n achttienmaandere. Moet Lotte somtemets 'n kind koopen?" Met 'n grol stuift Sander voorbij. Aan den kleermaker zal ie in alle ge val nooit 'n woord verklappen. De grootste spotter en de venijnigste ton- ge van geheel de parochie. Nooit! De koster komt juist de kerk uit, kijkt boven z'n bril naar het haastige paar, wil hen iets vragen, „Hé, Sandere?!" Maar Sander is al tien stappen ver der. En de koster kijkt het koppe: na, of er 'n steen uit de lucht geval len is. „Wat mag er met die twee ge beurd zijn? mompelt ie, Dat moet ik aan Meneere Paster gaan zeggen". En meteen vliegt iel het achterpoor tje van meneer Pastoor in. Als 'n wervelwind stiuven Sander en Lotte bij Pé Lamote, den schoen maker binnen. Het mager ventje zit verdrietig op 'n nieuw zoolleer te hameren. De helft van z'n kop is omwonden met 'n groo- ten rooden zakdoek met witte bollen. Met z'n gaaf oog kijkt ie nu verbou wereerd het gejaagde koppel aan. Zenuwachtig valt Sander hem bij z'n schouder: „Pé, jongen, kom zeere mee met ons naar Manten Boo ne's. Zeere, toe". Pé staart Sander niet begrijpend aan. Maar Lotte geeft hem den tijd niet om zich lang te verbazen. „D'r is daar 'n wonderaoxtoor gearriveerd, 'n kozijn van Manten. nog 'n jonge gast. Maar 'n rappe kadée. Daar en hebt ge geen gedacht van, Pé. In 'n haai en 'n draai heeft ie de worm uit mijn oore gehaald". „Enn de brand uit mijn mage getooverd", voegt. Sander aan z'n wijf's inlichtingen toe. „Maar dat en is toch geen waar, menschen?" gaapt Pé hen aan. Frazie. Pé's wijf. is ondertusschen binnen gekomen met haar boorlingske op den arm. „Wat is er. Lotte?" „Dat er daar te Manten Boone's 'n wonderdoktoor gearriveerd is, die mij en Sandere op staanden voet ge nezen heeft. Maar niemand mag het weten, dat ie daar is. De man is daar gekomen om uit te rusten. En 't is geheel per ultzou- deringe en per occasie, dat ie ons heeft willen helpen." „Wel, menschen tobh. Wat dat ge zegt?" krijt Frazie. „Maar voor u, Pé. wil ie ook entwat doen, valt Sander in. We hebben de meeste moeite van de wereld gehad om hem te overhalen. Maar omdat 't voor ons was heeft ie gezeid, dat gc moogt gaan, dat ie uw ooge gaat on derzoeken", vult Lotte aan. „Maar op 'n eeuwig zwijgens, hé, Pé?" Pé kan z'n ooren nog altijd maar niet gelooven. „Engaat ie m'n ooge gene zen, Sandere?" „Ie gaat ze genezien, Pé, zegt Lotte. Dat is 'n wonder mensch, Frazie". „Maaraarzelt Frazie, hoevele gaat dat kosten?" „Geen rooien duit, Frazie. -- ju belt Lotte. Al graties voor niets". „Maat dat en is nie mensche- lijk!" stamelt de arme Pé. „Hewel, ge gaat het ondervinden. Kom mee. Zeere!" „Kristene zielen, als dat waar is. dan ontsteek ik 'n keerse van zóó lang, zie, voor den Heiligen Antonius. Pé, den armen duts, dat is nu drie maanden, dat ie met dat ooge suk kelt. En g=en betemisse. We hebben al van alles gedaan. Lotte, ge weet het., hè?...." (Wordt vervolgd) Bovendien werd hij ervan beschul digd, dat hij als bedienaar aan deze godsdienstoefening had deelgenomen, bekleed met de in de R. K. kerk ge bruikelijke gewaden. Beklaagde legde een volledige bekentenis af, twee ge tuigen bevestigden het tenlastegeleg- de volkomen. De Officier van Justitie begon zijn requisitoir met erop te wijzen aan hoeveel critiek het processieverbod sinds 1848, een periode van rumoerige dagen, was blootgesteld geweest. Ge leerden van naam en ernstige juristen hadden in de loop der jaren aan de hierover gevoerde debatten deelgeno men. Vóór 1848 had de rechterlijke macht geen bemoeienis met processies, daar de toen geldende Grondwet alle godsdienstoefeningen vrijliet. Een na dere regeling van het processie-vraag stuk werd overgelaten aan hen, die verantwoordelijk waren voor open bare orde en rust. Waar het sinds '48 op neerkomt is nu dit: als men kan aantonen, dat een processie vóór 1848 gebruikelijk was, dan is het plaat selijk dus in orde. De Officier van Justitie te Eindhoven verklaarde niet bij machte te zijn te bewijzen, dat processies te Eindhoven voor of in '48 niet gebruikelijk waren. Wilde spr. dus de Hoge Raad in diens uitspraken, tot dan toe gedaan, volgen, dan moest hij concluderen tot vrijspraak. Met de argumenten van de wetenschapsmensen wilde spr. zich in dit geval niet bezig houden, liever richtte hü zich naar de mening van ons hoogste rechtscollege. Hij vroeg dus vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Dc Rechtbank zal op 9 Juni a.s. uitspraak doen. Raad van Ovezande. Afscheid van Secretaris- Ontvanger £)E raad gaat accoord met de nieuwe salarisregeling voor de ambtenaren van de Keuringsdienst voor Waren te Goes, alsmede met de door Gedepu teerde Staten voorgestelde salarisrege ling voor de ambtenaren van de bur gerlijke stand. Tot klokluider wordt benoemd de heer B. A. Vermeule, met ingang van 1 Juni 1948. De door B. en W. voorgestelde salaris- en loonveror- dening 1948, voor het gemeenteperso- neel wordt onveranderd vastgesteld. B. en W. worden gemachtigd tot het doen van uitgaven ter uitvoering van de Premieregeling woningverbetering en splitsing tot een maximum bedrag van f 10.000,— Aan het daarvoor ln aanmerking komend gemeenteperso- neel zal 2.5 procent van hun pensioen grondslag over 1947 worden uitgekeerd Op voorstel van B. en W. wordt be sloten om langs de gedempte sloot aan de Kerkstraat vanaf de Kerkdreef tot aan de Moolstraat een trottoir te leggen. Na breedvoerige discussie wordt een verzoek om een bijdrage in de kosten van de electrificatie voor de buurt schap Zakdijk afgewezen. Tot slot spreekt de voorzitter een afscheidswoord tot de scheidende se cretaris-ontvanger, de heer L. N. de Jonge. Hij prijst hem om zijn nauw gezette plichtsbetrachting en het vele werk door hem, ook buiten kantoor uren verricht in het belang der ge meente. De raadsleden sluiten zich hierbij aan, waarna de heer L. N. de Jonge voorzitter en raadsleden dank zegt voor het gesprokene en voor de aangename wijze van samenwerking gedurende tal van jaren. Raad van Philippine JL. r\E prov, directie voor volkshuisvesting heeft aan de gemeente 5 woningen toegewezen voor 1948. De raad besloot in principe medewer king te verlenen aan de regeling voor woningverbetering en woningsplitsing Het verzoek van de bewoners van het Olmendijkje voor aansluiting aan de waterleiding, wordt vanwege de hoge kosten afgewezen. Ér werden gelden beschikbaar ge steld ing. art. 72 der l.o. wet voor het aanschaffen van een nieuwe taal methode. Een extra subsidie f 71.35 wordt nog toegekend aan het B.A. over 1947. De ontwerp-jaarwedderegeling voor de ambt. van de burgerlijke stand in Zeeland ontmoet geen bezwaren. Het ontwerp-bouwverordening werd met algemene stemmen aangenomen. De sa'arisverordening voor de amb tenaren werd aldus gewijzigd dat het garantieloon wordt verhoogd tot f 1750 en de ongehuwdenaftrek wordt afge schaft. Aan ambtenaren die voor een vak diploma studeren wordt een bijdrage gegeven in de studiekosten onder be paalde te stellen voorwaarden. Een verzekering tegen wettelijke aan sprakelijkheid werd gesloten waar door de gemeente verzekerd is tot een bedrag van f 100.000, Verschillende gronden werden voor de tijd van 29 jaren, andere voor de tijd van 3 jaren in erfpacht uitgege ven; enkele gronden worden niet meer uitgegeven. De gronden bestemd voor het uit breidingsplan worden aan de tegen woordige gebruikers verpacht voor de tijd van één jaar. uitgezonderd het nieuwe sportveld en het terrein waar op de nieuwe woningwetwoningen wor den gebouwd. In verband met de ongunstige kas- positie werd een kasgeldlening gesloten van f 20.000,tegen een rente van 1.75 procent. Bij de rondvraag werd de aandacht gevraagd voor de bushalte van de Z.V. T.M. op de drukke Traverse, een beter kampeerplaats voor de woonwagens; herstel van straten na werken door de Waterleiding .Mij.; uitbetalen van ver goedingen voor onteigende gronden. (Hamamef, erende) Ecn ware verrassing elke vrouwofmcisje ■tfKh' kV" (Adv. 768-00) ZATERDAG 5 JUNI. HILVERSUM II 415 M. 7.00 nws; 7.15 concert v. Bach; 7.30 Maria ter ere; 7.45 morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 vrouw; 9.05 viool en orkest; 9.30 w.st.; 9.35 gr.; 10.00 kleuters; 10.15 operamuz.; 11.00 de Zonnebloem; 11.45 schoolradio; 1215 licht pianospel; 12.30 weeroverz.; 12.33 lunchconcert; 12.55 zonnewijzer; 13.00 nws en kath. nws; 13.20 lunchconcert; 13.50 film en to neel; 14.10 gr.; 14.35 kamerorkest; 15.15 jonge kunstenaars 15.45 KRO- kiosk; 16.00 zigeunerork.; 16.20 de kin deren van driehoog achter; 16.30 Gre goriaans; 17.00 wigwam; 18.00 piano- duo; 18.15 weekoverzicht; 18.40 Spi- neuza; 19.00 nws; 19.15 Metropole-ork.; 19.45 kampvuren langs de evenaar; 20.00 nws; 20.05 gewone man; 20.20 lichtbaken; 20.50 omroepork.; 21.25 Pluvier; 22.00 weekend-serenade; 22.45 avondgebed; 23.00 nws; 23.15 Radio Philh. orkest. HILVERSUM I 301 M. 7.00 nws; 7.15 gymn.; 7.30 gr.; 8.00 nws; 8.18 lichte morgenkl. 9.30 kamermuz.; 10.08 morgenw. 10.20 voordr. 10.30 gr.; 10.45 volksliedjes; 11.00 continubedr.; 12.00 gr.; 12.30 weerpr.; 12.33T orgel; 13.00 strijdkr.; 13.30 Malando; 14.15 gr.; 15.00 NW: 15.15 Ramblers; 16.00 Espfj ranisten-congres; 16.15 amateurs; 16.45 om en nabij de twintig', 17.15 volks concert 18.00 nws; 18.15 sportpr.; 18.30 strijdkr.; 19.00 artistieke staalkaart; 19.30 lezing', 20.00 nws; 20.15 En nu... oké; 21.30 weekend-ork.; 22.00 hoor spel; 22.30 kwartet Jan Corduwener; 23.00 nws; 23.15 dansmuziek. BRUSSEL VLAAMS 321.9 M. 13.15 casinoprogr.; 14.10 salonmuz.; 15-1® orgel en zang; 16.00 koor; 1615 Manuel de Falla; 17.30 gevar. progr.; 1800 dansmuziek; 18.30 v. d. soldaten; 19-30 gr.; 20.00 gev. zang; 22.15 verzoekpr.; 23.05 piano: 23.30 avondconcert.

de Stem | 1948 | | pagina 2