Geen politionele actie meer verwacht De moord in De Stok te Roosendaal berecht Verplichte veelevering vervalt Langs het kanaal door Zuid-Beveland >te. A's ts r 25 pet verlaging Marshall-gelden voorgesteld Bernadotte is optimistisch De sfeer der besprekingen moet beter worden IN 'T KORT Oorlogs schade en nog wat Alle tarwe voor de consumptie reis. 1SJES :n de leven MET yiERDE JAARGANG No. 1091 V R IJ DAG 4 JUNI 19 48 Anders samenwerking onmogelijk PATER PL0JHAR Van een gulden boete tot levenslang Officier neemt aan, dat verdachte ook de moord op Popke Driesen te Breda op zijn geweten heeft Buien Maar zal de Senaat het goedkeuren Het verhoogde vetrant- soen voor de jeugd Kans op vrije eierkolen Als onze boeren naar Frankrijk gaan Palestina Maar de lucht is nog allesbehalve helder Ook voor 1948 Scheepvaartverkeer met ruim 50 procent afgenomen. - Rijnvaart heeft niet veel meer te betekenen regeling en pr 10 Juni M3—o |en 3 kinderen lis hulp bij de |g. Goed loon, voor Bussum alwaar villa oginnelaan 26, 690-OO BON HALL, in jopnieuw rer |nsen in stellingen 1,30 matinee 677—0 |Y BOBSON ïS in net de jon- HEEN. orstelling 8 tatinée |n. 678-0 g 1 en 9 uur Maandag 8 12 uur 679—0 ETA GYNT NG in mende span 9 uur; Zon- /oorverkoop: 8 jaar 680—0 en ANNA an, door het rde weg ge- uur. Zondag irkoop 10—11 681—o W" TOT i.' Binnen- \R WEER w Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad; A. F. J- Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage); 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. JGA AFLOOP VAN DE BESPREKING, die tussen de heren Neher, van Vredenburch en Hatta gisteren plaats vond ten aanzien van de Russisch- Republikeinse betrekkingen, werd van Nederlandse zijde de volgende ver klaring uitgegeven: „De gedelegeerden van het Opperbestuur brachten een mededeling van de Nederlandse Regering aan drs. Moh. Hatta over. Deze mededeling heeft betrek king op de wijze, waarop, naar het oordeel der Nederlandse Regering, de besprekingen met de Republikeinse delegatie het beste kunnen worden voort gezet". een afwijzing het verdere verloop der onderhandelingen zeker nadelig zal beinfluenceren. Geen tijdslimiet ADER meldt Aneta uit Kalioerang een woordvoerder der Ned. dele gatie deelde aan de Pers nog het vol gende mede: Uit de verklaring blijkt, dat de me dedeling aan Moh. Hatta niet slechts betrekking heeft op de zaak-Soerip- no, doch op breder basis is gesteld. Deze woordvoerder zeide ook, dat er geen tijdslimiet is gesteld voor het antwoord van de Republiek. Naar de Ned. Regering meent, kunnen de on derhandelingen, die door verschillen de omstandigheden werden belem merd, in een betere sfeer worden ge bracht en met haar mededeling gaf zij te kennen, hoe de Ned. Regering meent, dat de sfeer der onderhande lingen kan worden verbeterd. Op de vraag, of de onderhandelingen zullen worden afgebroken, indien de Repu bliek de Ned. suggesties botweg af wijst, zeide de woordvoerder, dat zulk jy/JIJNHEER DE MINISTER: Om dat er geruchten worden ver spreid als zou ik aan u hebben toegestaan u zelf candidaat te stel len voor de verkiezingen van 30 Mei, verklaar ik dat ik nooit aan u die toestemming heb gegeven, en deze ook aan niemand heb kunnen geven, omdat op de bis schoppenconferentie, gehouden te Olomouc (Olmütz), met eenstem migheid is besloten om onder geen enkele voorwaarde of geen enkele rpden aan iemand die toestemming te verlenen. Dit is een citaat uit een brief van Mgr. Beran aan Pater Plojhar Minister van Gezondheid in Tsje- cho-Slowakije. In dezelfde brief staat te lezen, dat als Pater Plo jhar zijn candidatuur voor de ver kiezingen van 30 Mei 1.1. niet zou intrekken, hij in het Aartsbisdom Praag de H. Mis niet meer mocht lezen noch enige priesterlijke functie mocht uitoefenen. NTEDERLAND heeft van het Inter nationale Monetaire Fonds een crediet ontvangen van 300 millioen Belgische francs. Die hebben we nog wel zo hard nodig als dollars, maar Belgie vindt het minder leuk. jyj. D. PROPER uit Haarlem is be noemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer in plaats van de heer H. J. Averink. J)E PRINSES-REGENTES zal Zater dagmiddag Delft bezoeken bij de opening van de tentoonstelling van de Vrede van Munster. JJÜSLAND heeft aan Finland kwijt- schelding gegeven van 180 mil lioen gulden herstelbetalingen. PRESIDENT MORINGO van Para guay is tot aftreden gedwongen door een organisatie „De Rode Stan daard". In het land heersen orde en rust JJE BELGISCHE MIJNEN leveren 620 kilo per man per dag. Er wer ken 120.000 arbeiders, waarvan de helft vreemdelingen. Vijf millioen francs zijn beschikbaar gesteld voor de bouw van 25.000 woningen voor de mijnwerkers. 'pRUMAN is plotseling op verkie zingstournee gegaan. Nu vreest hot Witte Huis, dat hij met het doen van eventuele schone beloften aan de kiezers zijn mond voorbij zal praten. Hij maakt een reis van 13.000 km. lang J)E OVERSTROMINGEN in Ame rika nemen af, dijken worden ver sterkt. In totaal is er voor 130 mil lioen dollars schade; 60.000 mensen zijn dakloos. ^MERIKA zal 200.000 ontheemden van Europa overnemen, over een periode van 2 jaar, te beginnen met 1 Juli a.s. De Senaat heeft het al aan genomen, nu het Huis van Afgevaar digden nog. |)E ZWEEP wordt als straf-inslru- n-, 'n Engeland gehandhaafd. Dit besliste het Hogerhuis met 29 te- gen 17 stemmen. „DE ^a^ERMAN" wordt omstreeks zeven Juni met 1300 verlofgan gers aan de Rotterdamse kade ver wacht. JN AMSTERDAM is gisteren tussen z?s, en acht uur nam. de grote olie labnek van de N.V. Bartels voor een aanzienlijk deel uitgebrand. Twee wegen UE Zouden twee wegen openstaan om een einde aan de crisis te ma ken, indien het Rep. antwoord aan de Nederlanders onaanvaardbaar zou blijken. Het ene alternatief zou zijn. het geschil wederom voor te leggen aan de Veiligheidsraad en het ande re: over te gaan tot onderhandelingen op basis van de onlangs informeel door de C. G. D. gedane nieuwe voor stellen voor een regeling van het ge schil. Volgens betrouwbare bronnen uit beide partijen is het weinig waar schijnlijk, dat, indien de onderhande lingen mochten worden afgebroken, het zou komen tot een hervatting van de politiële actie. In brede Ned. kringen heerste de opvatting, dat de Republiek niet lan ger de beheersende politieke factor in de Archipel is en dat het grootste deel van de aandacht dient te worden geschonken aan de verlangens der niet-republikeinse Indonesiërs. Van sommige zijden wordt gemeend, dat, indien de Nederlanders een verdere samenwerking met de Republiek niet meer mogelijk achten, de bevoegdheid van de Federale Conferentie te Ban doeng dient te worden uitgebreid tot die ener Constituerende Vergade ring. Dit echter zou, volgens de Re- pub. opvatting, het begin zijn van een politieke en economische actie tegen de Republiek, welke dan in de plaats zou treden van een politiële actie. Soekarno maant tot eenheid jpiVER de informele voorstellen van de C. G. D. zijn officiéél nog geen bijzonderheden gepubliceerd, doch uit betrouwbare bron wordt vernomen, voorzien zij in een alternatieve op lossing in het ontwerp van de toe komstige deelstaten en hebben zij verder betrekking op een oplossing voor de volksstemming, waardoor 'n weg zou worden geopend tot een be spoediging van het toetreden van de Republiek tot de federale interim- Regering. Een en ander zou het ves tigen van buitenlandse betrekkingen door de Republiek, zoals de overeen komst met Rusland, overbodig maken. Alvorens naar Sumatra te vertrek ken, heeft zo voegt Reuter hier aan toe Soekarno in een radiobood schap het volk ertoe aangespoord, de eenheid, welke zij bezwoer bij de vie ring van de veertigste verjaardag van de nationalistische beweging, welke verleden maand viel, in de practyk te brengen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisseien(j bewolkt met voorna melijk in de voormiddag nog en- ha buicn' plaatselijk met wat nagel of onweer. Weinig veran- ing van temperatuur. Wind tussen West en Zuid, aanvanke- Uk krachtig, later wat afnemend vandaag: zon onder 20.52 uur. aan under 16.06 u. Morgen: zon U04-24 uur. Maan op 2.51 uur. Verdachte is volledig- toerekeningsvatbaar CEÏN geslagen of gebroken man stond Donderdagmorgen voor de rechtbank te Breda terecht, doch een, brutale, cynische, ijskoude kerel, die onbewogen toeluisterde naar alles wat hem ten laste werd gelegd, zich echter heftig verweerde met niets ter zake doende opmerkingen en soms zo hinderlijk interrumpeerde, dat de parketwacht dreigde tot minder prettige maatregelen over te gaan, als hij zich niet wat inhield. Een bleek, bol gezicht, met koude, wrede ogen en een spitse mond; ongemak kelijke handen en een zware loop, ziedaar de verdachte P. de J„ die terecht stond voor moord op Paulina van den Broek, echtgenote van P. J. Luyks te Roosendaal. Hiet ging om een bedrag van 203 gulden. Hierom vermoordde hij in koe len bloede een vrouw, de hij met een voorwendsel uit haar huis lokte. De reconstructie van de moord. Tk weet iemand, die een bed voor je te koop heeft", zal de verdachte, die bekend met haar was, gezegd heb ben, want hij wist, dat zij dit nodig had. En de avond vóór zij met P. de J. naar de man zou gaan, die het bed had staan, gaf haar man haar f 11, om het te betalen. De dag van de moord zijn verdachte en vermoorde naar de Stok in Roosen daal gewandeld. Daar maakte hij het smoesje, dat de man-van-het-bed niet thuis was en dat zij dus maar even moest wachten. De vrouw koesterde geen argwaan, zij ging zitten op een plek, die verdachte van te voren had uitgekozen, om de moord te plegen. Met een steen heeft hij de daad gepleegd en om zeker te zijn, dat zij het er niet levend af zou brengen, heeft hij haar met een koordje trachten te wurgen. Aldus reconstrueerde Mr. Hustincx in zijn groots-opgezet requisitoir, dat an derhalf uur duurde, de misdaad. Het overige werk was kinderspel, bij wat hij zo even gedaan had. Uit de mantelzak van de vermoorde grist hij het sleutelje van het geldkistje, be nevens het bedrag van 11 gulden in de portemonnaie, hij holt naar het huis, van de vermoorde, maakt het kistje open en rooft het geld. Maar intussen is de vrouw gevonden, zij wordt weggebracht naar het zieken huis Charitas, en stervende vertelt zij wie haar moordenaar is. Onmiddellijk wordt het onderzoek ter hand geno men, een politiehond besnuffelt het opengebroken geldkistje en komt bij de verdachte terecht. Die bekent alleen de diefstal, maar met de moord heeft hij niets te maken, zegt hij. Sensationele getuigenverklaring. IJet is echter moeilijk te zwijgen en n dit vol te houden als men iets op zijn geweten heeft. Er wordt een gede tineerde voorgeleid, een kermisreiziger, een zekere Kwarten, die met de ver dachte in één cel in het huis van be waring heeft gezeten. Kwarten zal als kroon-getuige fungeren, hij legt een zeer belangrijke verklaring af. Onder ede vertelt hij n.l. hoe P. de J. ill de cel van het huis van be waring aan het praten is geslagen. Hij vertelt zakelijk en correct, dat de beklaagde hem verteld heeft, dat deze de vrouw met stenen heeft ge slagen en een koord om de hals heeft gebonden. Bovendien heeft P. de J. hem verteld, dat hij Popke Driesen uit Breda eveneens heeft vermoord en ergens tussen Esschen en Roo sendaal het lijk in de grond heeft gestopt. Ook de echtgenoot van de vermoorde vrouw moet als getuige verschijnen. De uit en wordt door de deurwaarder haastig op een stoel geholpen. Het psychiatrisch rapport van dr. Jansen concludeert tot volledige toe rekeningsvatbaarheid. „Verdachte heeft zijn slachtoffer de strop omgedaan, maar de vermoorde doet hem de das om", zegt mr. Hus tincx o.m. in zijn boeiend requisitoir, „en het. beste bewijs voor zijn schuld is de brekende stem van het gestorven slachtoffer." De verklaringen van Kwarten neemt hij onvoorwaardelijk voor de waarheid aan. Deze man toch kende P. de J. niet, noch diens zaak en nog minder de spoorloos verdwenen Driesen, van wie de officer aanneemt dat hij hier de moordenaar voor zich heeft staan. Mr. Hustincx komt tot de conclusie, dat er tussen de gepleegde moord en de dief stal een dusdanig verband bestaat, dat hier van roofmoord gesproken moet worden. Uitvoerig staat hij stil bij verdach- te's levensloop, hij schildert het milieu waaruit hij voortkomt. Als kind reeds maakte hij kennis met de justitie, die eerste maal kreeg hij f 1,boete. Sinds die tijd is hij zestien maal ver oordeeld, dertien maal kreeg hij gevan genisstraf. Hij heeft negen vonnissen voor misdrijf achter de rug en ontel baar is het aantal veroordelingen voor smokkelovertredingen en zwarte handel De officier concludeert, dat hij hier de allerhoogste straf mag en moet eisen: levenslang. Onbewogen hoort verdachte deze eis aan, geen zenuw trilt op zijn wit ge zicht. De verdediger, mr. Jansen, verdiept zich in zijn pleidooi in de tenlasteleg ging en dringt tenslotte op clementie aan. Uitspraak over 14 dagen. H. M. DE KONINGIN bezocht Woensdag ji. de Bommelerwaard. Naast H. M. ziet n de burgemeester van Ammerzoden, de heer van Erp; achter de Koningin loopt Jhr. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin voor Gelderland. TAE BEGROTINGSCOMMISSIE van het A.merikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren voorgesteld de bedragen die de Regering der V. S. heeft gevraagd voor het Marshall plan en de andere programma's voor hulpverlening aan het buitenland, met 25 procent te verlagen. De commissie stelt voor een bedrag van 5.980.710.228 dollar beschikbaar te stellen voor algemene hulpverlening in de periode van 15 maanden, ein digende op 31 Juli 1949, terwijl presi dent Truman had gevraagd om gel den voor de periode van 12 maanden tot 30 April 1949. De commissie heeft het bedrag voor de hulpverlening aan Europa vastge steld op 4 milliard dollar, hetgeen een verlaging betekent van 1.245 millioen dollar t.o.v. het door de Regering ge vraagde bedrag. Ofschoon het door hen voorgestelde totaalbedrag slechts ongeveer 7 pro cent verschilt met bet door de Rege ring gevraagde totaalbedrag, komt de wijziging in feite neer op een verla ging van 25 procent, daar de commis sie zich slechts met het uittrekken der gelden wil accoord verklaren indien de periode van 12 maanden, waarvoor zij zijn bestemd, wordt verlengd tot 15 maanden. In kringen van het Congres bestaat weinig twijfel, dat het Huis van Af gevaardigden de door de commissie voorgestelde verlagingen zal goedkeu ren. In dergelijke gevallen vestigt de Regering gewoonlijk haar hoop op de Senaat, die zij er toe hoopt te kun nen bewegen om de verlagingen al thans gedeeltelijk ongedaan te maken. De begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden merkte in haar rapport verder op, dat de V. S. sedert 1 Juli '45 in totaal 18.182.000.000 dollars voor hulpverlening aan het buitenland hebben uitgegeven, van welk bedrag een groot gedeelte is „verspild". 500 gram per vier weken 2°ALS BEKEND, wordt het rant soen voedingsvetten voor de leef tijdsgroepen B en C mot ingang van 6 Juni a.s. verhoogd met 125 gram per week. De op de bonnenlijst van deze week voorkomende bonnen 434 Reserve (B-kaart) en 437 Reserve (C kaart) geven recht op het kopen van 500 gram boter of margarine of 400 gram vet. Zolang de tegenwoordige bonkaarten in gebruik zijn. is het om distributie-technische redenen niet mogelijk de verhoging van het rant soen voedingsvetten voor deze leef tijdsgroepen gelijkmatig te verstrek ken door b.v. eens per 14 dagen een bon aan te wijzen voor 250 gram. Vol staan moet worden met eens per vier weken een bon aan te wijzen van 500 gram. Enig overleg bij de besteding van deze bon is derhalve geboden. TyrOMENTEEL wordt o.m. door het Rijkskolenbureau ernstig overwo gen om de eierkolen eventueel met September van de bon te doen. Zoals men weet zijn de bruinkoolbriketten reeds vrij, doch niet zo dat iedere handelaar maar kan afnemen. De bruinkoolbriketten worden verdeeld naar evenredigheid van vroegere af name. Bij meer productie volgt gelij ke verdeling. TN 1948 mag tien procent der immi- gratie van Nederland naar Frank rijk uit zelfstandige boeren bestaan, d.i. 200. Zij mogen hun levende have meenemen, benevens hun inventaris. Bovendien mogen zij f 2500 aan Ne derlands geld storten, waarvoor ze Franse francs terugkrijgen. ARABISCHE EN JOODSE woord voerders hebben in de Veilig heidsraad interpretaties van het voorstel tot staken van het vuren gegeven, die lijnrecht tegenover el kaar stonden. Hoesseini van het Arabische Hoge Comité zeide, dat de kwestie van toezicht op de naleving van het bevel de „beslissende factor" was. De Jo den, zo zeide hij, hebben veel erva ring opgedaan met het smokkelen van mensen en wapens in Palestina. De kwestie der immigratie was ook een „uiterst gevoelig punt". Volgens de letter en de geest van het bestand moest immigratie van beide kanten worden stopgezet. De Arabieren aam vaardden het Bestand, dat hen aan handen en voeten zou binden, terwijl de Joden in het bezit van hun buit waren. Het Bestand had geen zin als de Joden van het standpunt uitgaan, dat Palestina moet worden verdeeld. Graaf Folke Bernadotte, is in zijn speciaal witgeschilderd vliegtuig uit Cairo vertrokken voor een bezoek aan Amman, Tel Aviv en Beiroet om Vrij dag weer naar Cairo terug te keren. Hij zal met Arabische en Joodse lei der détails bespreken van het plan voor de voorgestelde wapenstilstand van vier weken. Men heeft doen ver staan, dat hij misschien internationa le waarnemers zal gebruiken om toe te zie op naleving van het Be stand. Bernadotte zeide „zeer optimistisch" te zün over het vooruitzicht van het Bestand, dat „een militaire kwestie is en van kracht zal worden zodra dit van militair oogpunt uit moge lijk is". Officieren van het Amerikaanse leger, de marine en luchtmacht staan gereed om naar Palestina te vliegen „teneinde een order tot het staken van het vuren, welke eventueel zal worden uitgevaardigd, te helpen uit voeren". Men neemt in ambtelijke kringen aan, dat andere landen zal worden gevraagd voor dit doel officieren te leveren. pAUL ROBESON, de beroemde ne- gerzanger, doet hevig aan politiek tegenwoordig. Hij doet ni. aan com munistische propaganda in de V. S. We vrezen voor hem, dat hij de hui dige Amerikaanse wetgeving in aan merking genomen dat liet niet zo heel lang zal zingen. rpER BEVORDERING van een regel- matige vleesvoorziening en ter waarborging van het normale vlees rantsoen, werd in de afgelopen jaren aan elke veehouder een z.g. aanslag voor de levering van een bepaald kwantum slachtvee opgelegd. Van deze aanslag tot verplichte vee levering werd (sporadisch) gebruik gemaakt op tijdstippen waarop de vleesvoorziening dat noodzakelijk maakte, nl. in perioden van onvoldoen de aanvoer van vee uit de eigen vee stapel dan wel bij stagnatie in de voor de vleesvoorziening nog altijd noodzakelijke import van vlees. Hoewel het vleesrantsoen nog aan zienlijk beneden het vleesverbruik van voor de oorlog ligt en hoewel de vleesdistributie niet binnen afzienba re tijd kan worden opgeheven, zijn de omstandigheden en de vooruit zichten wel zodanig gewijzigd, dat de vee-aanslag niet meer nodig blijkt om verplichting tot levering van vee op nader vast te stellen tijdstippen op te leggen, aldus deelt het ministerie van Landbouw mee. Mede opdat bezuiniging van beteke nis op personeelskosten kan worden verkregen, heeft de minister thans besloten voor 1948 geen aanslag vast te stellen. De veehouders kunnen dus voortaan zelf bepalen, op welk tijd stip zij hun voor de slacht bestem'd vee wensen af te zetten. Wel zal op het tijdstip van levering invloed wor den geoefend door een variërend schema van prijzen voor slachtvee. Het vervallen van de aanslag brengt geen enkele wijziging in de voor schriften voor de afzet van en de han del in slachtvee. Vergeet hem niet; hij behoort ook tot ons; hij heeft Uw hulp en steun nodig. Gedenk de collecte voor de Nationale Reclasseringsdag op Zater dag 5 Juni a.s. De baten komen ten goede aan de Stichtingen van alle Gezindten. n 2»als wij in ons eerste artikel schreven was vóór de oorlog het kanaal door Zuid Beveland het drukst bevaren binnenwater in Eu ropa. Wat bleef er van die oude roem over? Op het bureau van de havenmeester te Hansweert mochten wij de cijfers van de laatste twee jaren zien en die waren bijzonder leerzaam. Na de diepe neergang in en vlak na de wereldoorlog liet 1946 weer een vrij belangrijke verbetering den. Toen gingen n.l. door de sluizen te Wemeï- dinge en Hansweert 39.277 schepen met een totale tonnenmaat van ruim dertien millioen. In 1947 viel er nieuwe voortgang te boeken en werden deze cijfers resp. 42.746 en ruim veertien millioen. Dit resultaat viel te meer op, omdat 1947 in Februari een laagtere cord had te zien gegeven vanwege de onbarmhartige strenge winter, die ook de Schelde-wateren in de boeien sloeg. De gehele maand door passeer den er slechts 12 schepen! Dit jaar is ook niet slecht begon nen. Gedurende de eerste vlei- maan den werden er 14.505 schepen geschut. Gaat dit naar verhouding zo door, ontroering wordt hem te machtig als dan mag over 1948 op 43.500 schepen hij spreken moet, hij barst in tranen worden gerekend. Daar voor de oorlog 'n kleine 100.000 schepen passeerden, gaat het langza merhand op de helft van de voor-oor- logse „productie" aan. De reden van de terugval is niet ver te zoeken. Ongeveer 70% van de vroegere scheepvaart behoorde tot de Rijnvaart en nu Duitsland economisch verlamd is, bleef daar thans slechts weinig van over. De havenmeester schatte het aantal schepen dat met vrachten van en naar West Duitsland gaat op ongeveer 20% van vroeger! Duitsland ontvangt voornamelijk granen en verstuurt grint, zand, zout, kolen, meststoffen en wat stukgoe deren. Ook is er nog enig verkeer met Bazel. Des nachts wordt er te Wemeldinge en Hansweert nog maar weinig ge schut. Na elf uur gaan de douanes naar huis. Wel is er nog enige vaart van en naar het kanaal Terneuzen- Gent, doch die schepen behoeven niet te Hansweert te worden gecontroleerd op contra Dande, omdat daar de doua ne te Sas van Gent voor zorgt 'n Wereldje apart Al wat met het kanaal door Zuid Beveland van doen heeft, vormt een wereldje apart. Het eigenlijke sluis- en schutperso- neel bestaat uit een groep van onge veer 60 man, onder commando van de Hansweertse havenmeester; het werkt in drie ploegen, omdat dag en nacht het bedrijf door gaat. Ongeveer de helft van deze zestig mensen is m losse dienst. Naast hen staan de douaniers, ruim dertig man sterk, die de strijd aan binden tegen eventuele smokkelaars onder de schippers. Grote ongerech tigheden worden maar zelden ontdekt; de schippere kennen het gevaar, daar aan verbonden en wagen hun schuit en broodwinning er niet meer aan. In deze kleine republiek zijn ook de parlevinkers" een werkzaam bestand deel. Eertijds schoten deze nijvere ne ringdoenden in schuitjes en vletten op de schepen af, om een handeltje met de schippers te proberen, doch langzamerhand stierf dit geslacht uit. Het proces werd nog bespoedigd doordat, vanwege de deviezenbepalln- gen, het parlevinken te water in de buitenhaven werd verboden. Thans worden de „transacties" op de sluis afgedaan. Bakkers, winkeliers, groenteboeren, courantverkopers, enz. waarvan velen hun vaste klanten heb ben, doen goede zaken met de „drij vende bui-gerij" al heeft de omvang daarvan nog niet het volume van de „goede oude tijd" bereikt. Het herstel l?Je nemen natuurlijk ook kennis van het herstelwerk, dat sinds 1945 aan de gang is en van lieverlee zijn voltooiing nadert. Zo kwam te Hansweert de midden- sluis geheel gereed en is de kleine sluis bijna klaar. Aan de grote sluis wordt door de fa. v. Hattum en Blankevoort met B 60 man gewerkt; over 'n half jaar hoopt men alles af te leveren. Ondanks de restauratie gaat de scheepvaart door en ondervindt er zo goed als geen belemmering van. De electrische centrale te Hans weert, die mede door de Duitsers werd opgeblazen, zal niet meer opge bouwd worden. De P.Z.E.M. zal voort aan de stroom leveren voor de bedie ning der machinerieën, die merendeels reeds geleverd zijn en functionneren. Ook te Wemeldinge heeft men de drie sluizen onderhanden en meer spe ciaal de kleine sluis. Men is er iets minder ver met het definitief herstel dan te Hansweert, doch 1948 zal weer belangrijke vorderingen brengen. De Vlake-bruggen werken ook weer electrisch, terwijl daarentegen de nieuwe Postbrug over het kanaal nog met handkracht moet worden bediend, wat een bezetting van negen man vor dert! Zijn de sluizen-complexen klaar, dan zal men dit object met meer kracht kunnen aanvaarden. Een laat ste artikeltje zullen wij nog wijden aan het schipperskinderen-internaat te Hansweert, dat met het kanaal in zo'n nauwe verbinding staat. OPENLUCHTSPEL TE BRESKENS Ter gelegenheid van de jubileumfees ten zal op nader te bepalen data een symbolisch openluchtspel worden ver toond, waarvoor Johan Wesselink, auteur van de bekende avondspelen te Oosterbeek, de tekst en de mise-en- scène bewerkte. Ook dit spel is als avondspel bedoeld en zal in een aantal taferelen een beeld geven hoe een volk uit de verdrukking en verarming door arbeid omhoog komt en de wegen baant voor een blijdere jeugd. Zangkoren zullen in het spel, dat de titel draagt „Boven de bunker" de verschillende taferelen onderling verbinden. Het beleeft een licht- en kleurenspel te worden, dat tegen een achtergrond van de duinen een fan tastisch beeld zal vormen. De bert-'g- stelling in Breskens en omgeving is voor dit unieke schouwspel groot. ■yjyte willen tenslotte nog enkele be langrijke punten uit het Ver kiezingsmanifest aanroeren, welke op meer verspreide terreinen liggen. We komen dan allereerst aan het belangrijke punt van de oorlogsscha de, waaromtrent wordt gezegd: Het regelen van de oorlogsschade, principieel uitgaande van integraal herstel van alles wat geen luxe is en niet met afstel, maar alleen met uit stel van wat op dit ogenblik onmo gelijk te herstellen is. In deze formulering is een spits ge richt tegen het uitgangspunt van het voorliggende wetsontwerp. Dat be perkt immers het beginsel van inte graal herstel aanzienlijk door een grens, een laag getrokken grens te bepalen. Neen, zegt de K.V.P., aan 't beginsel van integraal herstel moet men niet tornen. Wel achter dient men rekening te houden met de prac- tische financieringsmogelijkheden, zo dat de Staat niet op korte termijn alles kan uitkeren, zodat de betaling van een deel over een lange termijn kan worden uitgesmeerd. In deze bepaling zitten aanwijzin gen, om straks een flink robbertje uit te vechten met de Minister van Financiën, die het ontwerp zal ver dedigen. De heer Koops komt nu trouwens in de fractie en aan hem is dat wel toevertrouwd. Nu we toch in de verwoeste stre ken zitten, noemen we nog een punt van belang: Het met kracht voort zetten van de wederopbouw met gro ter voorrang voor de zwaarst ge troffen gebiedenGroter voor rang, d.w.z. van die voorrang is tot- nutoe weinig gebleken. Dat moet an ders worden. De K.V.P. zal er zich voor inspannen. Tiet invoeren van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie en drastische inperking van de ambte narij, het zijn twee punten, die het program aan elkaar koppelt en die dan ook in nauw verband met el kaar staan. De publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, hartewens van het katholieke volksdeel, is de verwe zenlijking nabij. Maar ook deze kan in verkeerde vormen gegoten wor den. Denk maar eens aan het voor ontwerp-Vos. De katholieken moeten erbij zijn met hun volle macht en hun volle inzicht, om de weg van de aanvang af juist te traceren. Ook het invoeren van medezeggen schap in de onderneming, waarbij men onmiddellijk denkt aan de On dernemersraden, is een punt, dat ons zeer ter harte gaat en waarnaar dan ook ongetwijfeld met kracht zal wor den gestreefd. Dan zien we, dat de K.V.P. bijzon der wil opkomen voor bescherming van het particuliere bedrijfsleven en een krachtige middenstandspolitiek wil voeren. Ze ijvert voor bevorde ring van de industrialisatie en de ex port, vooral door stimulering van het particulier initiatief. Ze eist bijzonde re zorg voor het kleine boeren- en tuindersbedrijf en wil een prijzenpoli tiek, waardoor de arbeid van boeren, tuinders en arbeiders behoorlijk be loond wordt. Een moeilijk punt is nog dat van de classificatie, waaromtrent het pro gram zegt: „Het met kracht streven naar een rechtvaardige oplossing van het probleem der classificatie". We hadden ook liever kortweg zien staan: Afschaffing der classificatie. Maar we moeten erkennen, dat de meningen daaromtrent in de partij verdeeld zijn. In ieder geval is uitgesproken, dat de huidige toestand naar niets lijkt. De bevoorrechting van de stad is ook uit een oogpunt van gezonde bevolkingspolitiek een onding. Vye kunnen aan het opsommen blij ven, doch dit alles moge vol doende zijn, om te beseffen, dat men met de K.V.P. veilig in de woelige zee kan gaan. Ze staat voor grote dir.gen op een vast fundament. Geef haar weer minstens 32 afge vaardigden in de Kamer. En het kan nog beter! Verplichte levering andere granen J)E BELANGRIJKSTE richtlijnen en bepalingen, welke voor de granen van de oogst 1948 zullen gelden, hou den o.m. in, dat de tarwe practisch geheel voor consumptie beschikbaar zal moeten komen. Het vrijgeven van tarwe voor veevoeder-doeleinden zal niet plaats kunnen hebben. Andere granen, welke niet voor ver bruik op de eigen bedrijven toege wezen worden, zullen verplicht gele verd moeten worden. Behoudens nader bekend te maken uitzonderingsgevallen zal de leverings verplichting voor telers in Zeeland en in het N.W. kleigebied van Noord- Brabant, worden gebaseerd op de wer kelijke dorsresultaten, welke op dors briefjes ter kennis van de plaatse lijke bureauhouders moeten worden gebracht. ,In overig Brabant zullen da leve ringsverplichtingen voor granen wor den gebaseerd op een z g. ..aanslag", welke zo spoedig mogelijk ter kennis van de telers zal worden gebracht.

de Stem | 1948 | | pagina 1