Hoe in Brazilië geleefd wordt gstuk Het woonruimtevraa nog steeds actueel De historie van de St. Baaf te Aardenburg „Het Ned. Trekpaard' keurde te Hulst Langs het kanaal door Zuid-Beveland ■gmg S port n ieu ws West Brabantse eerste Marathon te Roosendaal Premiekeuringen te Terneuzen donderdag 2 ereld :an Axel g van de rstaat Heeft de woonruimtewet 1947 enige verbetering gebracht Pater Verlaar uit Sprundel, na een jarenlang verblijf in dit land, thans gerepatrieerd, vertelt hierover inte ressante bizonderheden Merriekeuring te IJzendijke Geschonden kerkgebouw komt nog dit jaar onder de kap Fullriede krijgt 21/? jaar Zondag start en finish bij de Waroubi Eerst 'n stukje historie VOETBAL ATHLET1EK GEWICHTHEFFEN MARKTEN I van Chessing- linden, in het Iwam, ontdekte deur van één was openge- fiat vijf van de exemplaren waren. Hij een aap en directeur ver één of meer fn de apen had ■ontsnappen. De |met hem mee opengebroken b* zei hij en |zich achter het terwijl hij zo einzen, zag hij ie dingen aan Jen waren in de |de kangoeroes. waren onrus- den niets dan leer rennen. En Jrecteur dichter (zag hij dat de ■en op bezoek Irwondert me pe dief ze niet en vasthouden" ..Want iedere hen aan- |n ze als gek- ellen Iraber werd Intsiag als on- U school ver- Huisvestings- I plaats van de Pr R. C. Boeye Isle voor Georg I en de heren lm en C. van Ivoners van de 1 strook grond itsen van wo ningen werd uitgetrokken, van de Herv. ouw gehuurd ig van 600 gul ULO school in idergebracht. dit gebouw is nodig, hetgeen voorstel om instellen van Bij stemming 'rote meerder- tandverzorging naken van een het hemel en tig van plan d een bedrag rokken. Zijde- iok het zwem ■is Fanoy wees ;stand. waarin de Ver. van rs werd een verleend voor lew. Paarden- een kort over Sen die de door commissie he- relijkheidsbe'as rnt gehouden ■m gaf een na- >mmissie meen adviseren hot de voorstel te >or een bijzon- :t rijk in aan dient men de op te volgen, e vermakelijk dtelijke ont- :an we -""ii ge ip wr een 'aster i. 1 van G. S. ten de Staten het voorstel er bouwvallige oek Wagenaar- aan te kopen aat, gezien de ratie en verbou- nzekerheid om- inmiddels aan ft in de kosten omen. G S. op dat de Provinc. "isvest is aan de t gebouw zeer reden, die ons een voorstel tot ïen te vervallen, ok onzerzijds te onder deze ge en, de aankoop achten. Na rijp e erkenning van nu nog in ge- sedoelde pand in ;id zou komen, gemeend, deze moeten beant- lenarde positie, ale, als van 's deze aankoop d niet toe. Voor leel mocht zijn. 1 van het pand .uratie van het of wellicht zelfs t doel langs au- en te worden." morgenw.; 10.20 oordracht; 11.30 12.33 plano; Balogh; 13.45 14.00 vrouw; '.00 ons volk In merorkest; 16.00 'aalf en zestien; 17.20 wij en de 8.15 Jan Vogel; 'an Vogel; 20.05 .00 verz. progr.: apin; 22.15 swing idw.: 23.00 nws; icert. 12.32 salon- 19.30 cabaret; jrkest; 21.30 lie- INDEN Ruhrort 0.43 -0.04». Nijmegen 1 739 0.01), 0.06). Deventer p 3993 f—0"3'. i 9.' re V v wijk 0.34 0.05) ELN vraagstuk, dat ongetwijfeld iedere dag in tal van gezinnen een onderwerp van bespreking uit maakt is zeer zeker het woonruimte- vraagstuk, waarmee practisch ieder een in dc practijk mm of meer te maken Heeft. Op 1 °c1t?ber. 1947 trad de woonruimtewet 1941'in wer- kin" Burgemeester en Wethouders moesten adviescomissies in het leven roepen wier taak het was voorlich ting te geven bij toewijzing en vor dering van beschikbare woonruimte. Voor deze wet in werking trad wer den door de huisvestingscommissies dikwijls zonder dat met de omstandig heden rekening gehouden werd be paalde woningen aangewezen, welke voor samenwoning in aanmerking kwa men. Al spoedig bleek dat in de meeste gevallen zeer willekeurig werd opge treden. Het was een typisch verschijnsel, dat een bepaald deel van de bevolking van inwoning werd verschoond, terwijl bij andere categorieën, of het kon of niet kon, zonder meer en zonder over leg maar gevorderd werd. Dit nu kweekte verbittering. In zeer vele gevallen zelfs haat. Men ging zelfs zover, dat men de huisvestingscommis sies alle mogelijke beschuldigingen voor de voeten wierp. En we mogen gerust zeggen, dat het er heel dikwijls ere schijn van had, dat deze beschuldigin gen gegrond waren. Nu de nieuwe wet in werking ge treden is, bestond bij velen de hoop, dat aan alle verkeerde practijken een eind zou gemaakt worden en dat men naar recht en billijkheid de beschik bare woonruimte zou gaan verdelen. Honderden wachten immers op een gelegenheid om een min of meer be scheiden woonruimte te kunnen betrek ken. Tal van gezinnen leven geschei den van elkaar omdat juist door dit nijpend vraagstuk bij overplaatsing en vernulzing en nu denken we nog niet eens aan degenen, die een gezin willen stichten, moeilijkheden ontstaan, die van ingrijpende invloed zijn op het gehele gezinsverband. Met een beetje goede wil en wat meer sociaal gevoel bij tal van mensen, zouden heel wat gegadigden kunnen geholpen worden en ook het hoogwaar dig episcopaat was hiervan overtuigd, toen het het nodig oordeelde vanaf de kansel hierop de aandacht te vestigen. Activiteit gewenst woningruimte in aanmerking kan komen. Eb" mag dus niet met twee maten gemeten worden. Ten aanzien van een ieder dient dezelfde maatstaf te den aangelegd. Huizen, die nog niet voor inwoning of samenwoning in aanmerking kwa men, dienen eerst bekeken te worden. Gezinnen, die reeds, meerdere malen met inwoning werden opgescheept moe ten met de nodige souplesse behandeld worden, want het gaat niet aan, dat de een alle lasten en de ander geen lasten te dragen krijgt. Uitvluchten Q.n onder samenwoning uit te komen wordt er geknoeid en op ergerlijke wijze. In woningen die voorheen nim mer als bedrijfs of zakenpand gebruikt werden, gaat men kantoren of onder nemingen vestigen, teneinde te voor komen, dat juist daar zou gevorderd kunnen worden. Tal van mensen, die vroeger niets mankeerden, worden nu plotseling ziek en er zijn altijd nog artsen te vinden, die een doktersverklaring willen afge ven, waardoor bevorderd wordt, dat van inwoning geen sprake kan zijn. En zo zijn er nog zoveel argumenten aan te halen, waaruit men zou kunnen af leiden, dat er in dit verband nog baan brekend werk zou kunnen verricht worden. Over het algemeen is men nog niet goed op de hoogte bij de gang van za ken, die thans gevolgd wordt en daar om willen wij deze in het kort even uiteenzetten. Wanneer bij de meerderheid van een adviescommissie de mening bestaat, dat een woning voor samenwoning in aanmerking komt, dan kan ze B. en W. adviseren tot vordering over te gaan. Bij eenstemmig advies kan degene, te gen wie de vordering is gericht niet in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. Wanneer echter het advies gegeven wordt met een meerderheid van stem men, dan kan men wel in beroep gaan. Jammer genoeg kent de wet geen ter mijn binnen dewelke Ged. Staten moe ten beslissen. Wanneer dit college op dit gebied niet erg actief is, kunnen belanghebbenden tot in het oneindige op een beslissing moeten wachten, wat zeer zeker niet bevorderlijk is voor de goede gang van zaken. Vorderen Al met al is dit probleem een der grootste problemen van onze tijd en dient hieraan meer dan de nodige aandacht besteed te worden. Men zal direct opwerpen, dat er toch zoveel gebouwd wordt en dat juist hierdoor weer velen zullen kunnen ge holpen worden, maar men vergeet, dat het percentage hu'zen dnt door nieuw bouw of verbouw beschikbaar komt, absoluut ontoereikend is om in de be staande behoefte te kunnen voorzien. Daarom dienen de adviescommissies er voor zorg te dragen, dat zonder aan zien des persoons juist daar gevor derd wordt, waar men over meer dan voldoende ruimte beschikt. Het bewo nen van grote huizen door 2 of 3 per sonen dient tot het verleden te beho ren en ieder die op dit gebied egois- tisch is aangelegd moet maar worden bijgebracht, dat ook hij of zij een sociale taak in onze moatschappij te vervullen heeft. ï")o gemeentebesturen echter zouden ook actiever kunnen zijn en spe ciaal de dagelijkse besturen der ge meenten hebben in deze een plicht te vervullen. Het lijkt echter heel dik wijls, dat men deze plicht niet begrijpt of niet wil verstaan en we zouden heel wat gemeenten aan kunnen wijzen, waar in dit verband met de wet in de hand heel wat meer zou kunnen ge daan worden. Maar ja het is moeilijk om tegen de beter gesitueerden op te treden en ook daar maatregelen te treffen, die de gemeenschap ten goede komen. Bij de thans getroffen regeling kan men. wanneer de -woningcommissie uit eerlijke en goedwillende mensen be staat, er toch van overtuigd zijn, dat de belangen van alle bij deze aange legenheid betrokken partijen goed be hartigd worden. Men dient dan echter in het oog te houden, dat de adviescommissies hun eigen gemeente terdege moeten ken nen en dat zij dienen te weten, wie wel en wie niet voor het afstaan van Onder grote belangstelling had te IJzendijke een meriekeuring plaats. Er werd goed materiaal voorgeleid. De uitslagen zijn als volgt: 2-Jarige kleine maat merries geb. 1946. 1 Rita 'd A/mica, eig. AJ.E. Tem- merman-Daelman, Hoofdplaat, 2 An- ny v. Oranje polder, eig. Jan van Hoeve, Biervliet,3 Rosa, eig. P.P. Ser rarens, St. Kruis, 4 Grata, eig. Jogch Dielcman, Biervliet, 5 Caline van Bier vliet, eig. Jac. den Hamer ld. 2-Jarige merries grote maat. l Carla van Plakkebord, eig. A.J. Fermote, IJzendijke, 2 Sonja v.h. Prinsewegje, eig. A. Verhage-Hoste, Schoondijke. 3-Jarige merries kleine maat. 1 Ida van Plakkebord, eig. A.J. Termote, IJzendijke. 2 Jolanda, eig. A.J.E. Tem merman, Hoofdplaat, 3 Emma v. 't Kerkje, eig. W. de Feyter, Waterland- kerkje, 4 Gonny van Biervliet, eig. v. Rumste, Biervliet, 5 Mascotte, eig. A. P. de Dobbelaere id., 6 Gerda, eig. Jogch Dieleman id„ 7 Mascotte v. d. Heuvel, eig An. de Smet, IJzendijke. 3-Jarige merries grote maat. 1 Lilia- ne. eig. Stallen de Dobbelaere IJzen dijke, 2 Laura, eig. Eug. van Damme id,, Irene, eig. Cyr. Plasschaert, id., 4 Lea, eig. Stallen de Dobbelaere, id., 5 Minnie, eig. A.J.E. Temmerman, Hoofdplaat, 6 Martha van Hoofdplaat eig. AJ.E. Temmerman, id. 4-Javige merries kleine maat geb. 1944. l Rita van Schoondijke, eig. A. J. Vcrhage-Hoste, Schoondijke, 2 Vera v. Jozinahoef, eig. Cam. v.d. Hauwe- Eurm, IJzendijke, 3 Jozina v. Jozina hoef. eig. Cam v. d. Hauwe-Burm, ld., 4 Hersa v. Plakkebord, eig A. J. Termote, id. 4-Jarige merries grote maat. 1 Jeani- ne v. Plakkebord, eig. A. J. Termote, IJzendijke, 2 Espérance, eig. Ach. Haverbeke, Biervliet, 3 Kobie v. Dier- kensteen, eig. G. Doens-Buysse, IJzen dijke. merries kleine maat. geb. iiKu-1938. 1 Jenny, eig. Stallen de Dob belaere, IJzendijke, 2 Freule, eig. id., 3 Ida, eig. id, 4 Elza v. 't Kerkje, eig. W. de Feyter-JohzWaterlandkerkje, a Paulina van Plankenpoortje, eig. C. M. Risseuw, IJzendijke, 6 Hersa, eig. P.C.C. Haverbeke, Biervliet, 4 Ve la. eig W.L.P. de Blaey Iz., id. 8 Mirza eig. C.M. Risseuw, IJzendijke, 9 Odet- ta v. Colma, eig. Jacq. Wijffels, id. 10 Caline. eig. P.I. Haartsen, id. 11 Bei- la. eig. id., 12 Kitty, eig. id., 13 Rozet, eig. P.F. Serrarens, St. Kruis, 14 Kitty v. 't Eiland, eig. Cam. v. d. Hauwe- Burm, IJzendijke 5-10-Jarige merries grote maat geb. 1943-1938. 1 Duchesse v. 't Kerkje, eig. W. de Feyter Johz., Waterlandkerkje, 2 Julia, eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke, 3 Hilda eig. id., 4 Caline y. 't Kerkje, eig W. de Feyter Johz., Waterlandkerkje. 5 Jo, eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke, 6 Nelly, eig. Jac. Wijffels, id. 7 Favorita, eig. Stal len de Dobbelaere. ld. De 3-jarige meines kleine maat was le klas kwaliteit, zo ook de 5-jarige merries. Toevallig kwamen wij deze week in gesprek met Pater Veriaar, die pas uit Brazilië is teruggekeerd in z.'jn ouderlijk huis te Sprundri. Hij vertelde aardige bijzonderheden over het land waarin hij geruime tijd heeft vertoefd en gearbeid. In Brazilië werd voor de oorlog al de tarwe geïmporteerd uit Argentinië Dit werd geruild voor rubber en ka toen. In de oorlog, toen Argentinië geer, ander afzetgebied had dan Z. Amerika, hadden wij dus volop en prima brood. Maar aan alles komt een einde, ook aan een oorlog, en Ar gentinië kon zijn tarwe gemakkelijker kwijt. Wij moesten toen ten evenredig veel te grote hoeveelheid rubber ge ven om tarwe te krijgen en toen dat niet opging zei Argentinië; „Zie maa: dat jullie je eigen boontjes dopt". Daar zaten we. 't Beetje wat er nog was werd direct gemengd met mais en mandioccameel (de vermalen zach te wortel van de mandioccaplant) en sterk gerantsoeneerd. Zo erg zelfs, dat we maar 100 gram per persoon per dag kregen. We behoefden echter niet van honger om te komen, omdat wij diverse andere soorten voedsel zelf verbouwen zoals rijst, mais en man- diocca. Dit laatste geeft vermalen en gebakken een soort beschuitje, dat zeer lekker en voedzaam is. In 't brood echter gebakken heeft dit 't nadeel, dat 't brood, 8 uur oud, zo hard is als een bikkel. Noodgedwon gen heeft men toen bij ons geprobeerd ook tarwe te verbouwen wat op som mige plaatsen inderdaad gelukt is. Ik zat in 't Noorden van de staat Minas Geraes en daar was 't te droog. Is Brazilië niet 't land van de kof fie? Ja dat wel, maar de laatste tijd is de koffie daar erg duur. Immers, in de oorlog moesten grote hoeveelheden koffie gedenatureerd worden (in dit geval verbrand!) om de prijs op peii te houden, daar natuurlijk het aanbod groter was dan de vraag. Het werd zelfs zo erg, dat er voor de koffie, die rijp stond, geen prijs werd vastgesteld, zodat de koffiebes verrotte en de plan ters naar iets anders uitzagen. Daarom wordt er op 't ogenblik weinig koffie geplukt, omdat, er geen struiken in die tijd zijn bijgeplant, terwijl de struiken eerst na 7 jaar vruchten, dragen. Taal en politiek 7o kwamen we op 't klimaat: wij zitten in de Sub-Tropen dus warm in de zomer en koud en droog in de winter. Dat koud wil dan zeggen, dat het overdag nog wel zo warm kan zijn, als bij ons in het hartje van de zomer. Wat de taal betreft, 't Brazili aans lijkt ontzaglijk veel op 't Portu gees. Er zijn ook op 't ogenblik nog veel Portugezen in Brazilië, toch zijn er diverse markante verschillen. Zo zal de Braziliaan nooit de 2e persoon enkelvoud (in 't Ned. jij) gebruiken, hij neemt daarvoor een ander voor naamwoord b.v. men, terwijl de Por tugees altijd jij en jou speelt, zodat men direct kan horen of men met een Braziliaan dan wel met een Porugees te doen heeft. Over de politiek het volgende. In 't begin van de oorlog was de Braziliaanse regering nogal aan de Duitse kant. Niemand geloofde daar aan een Duitse nederlaag en uit 't oogpunt van.... (en Pater Verlaar maakt een veelbetekenend gebaar met duim en wijsvinger over elkaar) was men pro Duits hoewel men toch neu traal bleef. Maar Amerika ging zich met de wereldpolitiek bemoeien en wilde geen moeilijkheden van de kant van Zuid Amerika, zodat o.a. ook Bra zilië vriendelijk doch zeer dringend werd verzocht het roer te wenden en de geallieerde kant uit te sturen. Toen er bovendien nog een paar Braziliaan se schepen in de grond werden ge boord, sloot Brazilië zich definitief bij de Geallieerde zijde aan. Het Communisme Ma de oorlog stak ook 't communis me de kop op. De mooiste leuzen werden door Rusland gepropageerd o.a. „Geen communisme zonder gods dienst, Werk mee aan de communis tische heilstaat" enz. 't Gevolg ervan is, dat er wel wat Braz. communist zijn maar ze zijn er over 't algemeen kathoi'ek bij, of zo U wilt kan men 't ook andersom zeggen. D oyagau- disten onder hen zijn echter allen buitenlanders. Ik geloof, dat die hcf- tigen onder de vorige president wel buiten Brazilië zouden zijn gekegeld. In 1931-'32 was door revolutie Getulio Vargas aan 't bewind gekomen. Hij had de grondwet zo veranderd, dat hij rustig zijn hele léven op de presidents zetel kon blijven zitten. Zijn bestuur was zuiver dictatoriaal want zowel de wetgevende, uitvoerende als rechter lijke macht lag in één hand. Toen de oorlog echter afgelopen was verlangde imen een democratisch bestuurde staat en toen kon mijnh. Vargas zich wel inzouten, in plat Brabants gezegd. Enfin elk bestuur heeft zijn nadelen. Wij hebben natuurlijk via de preek stoel voor 't rode gevaar gewaarschuwd en de meeste van de 20.000 zielen, die aan de zorg van 4 Paters zijn toever trouwd (Hier zijn er minstens 20 voor nodig) hebben dat gevaar ook wel in gezien. maar ja, er zijn altijd van die schuinsmarcheerders, ook in Brazilië. Sport Vlfordt er ook aan sport gedaan? Nou en of, maar uit een ander oog punt dan U zoudt denken. Er wordt in heel Brazilië gevoetbald maar som migen weten van te voren, wie zal win nen. 't Gaat zo: alle spelers worden gekocht, klein en groot en gecontrac teerd voor een of meerdere jaren. Op de wedstrijd zelf wordt zwaar gegokt, 't gevolg dat de gladjanussen onder de gokkers een of meerdere spelers omko pen en ze zorgen er wel voor dat ze 't geld dat ze de spelers geven aan hen met rente wordt terugbetaald, 't Zelfde gebeurt met paardenrennen. Dat noe men ze sport. B.v. iemand wedt dat ploeg A wint van ploeg B en neemt als inzet 1000 Mille Reis. Die iemand zal dan de keeper van ploeg B omko pen voor b.v. 500 Mille Reis, om een goaltje meer door te laten dan- zijn collega van ploeg A. Gevolg 500 Mille Reis winst. Ter verduidelijking, M. R. is de munteenheid. De regering wil dit echter veranderen in Croeseros verdeeld in 100 centavos, omdat Mille Reis geschreven wordt als 1000 R. Men krijgt hierdoor grote getallen. 't Gokken in speelhuizen of Casino's is bij de wet verboden, zodat men zijn bevrediging zoekt door te wedden op de sport, wat jammer genoeg de hele sport bederft. Enfin U ziet dat het le ven in Brazilië nogal een beetje ver schilt met ons goede vaderland. pEUWEN geleden was het nu kleine plaatsje Aardenburg één der meest aanzienlijke steden van het machtige en rijke graafschap Vlaanderen. De handel op Holstein, Engeland, Spanje en Duitsland bracht schatten gelds binnen en in de 13de en 14e eeuw werd er een zodanige rijkdom en weelde ten toongespreid, dat de overheid hieraan paal en perk moest stellen! Tengevolge van het dichtslibben van het Zwin en de vele beroeringen, die in de Middel eeuwen Vlaanderen teisterden, kwam hieraan plotseling een einde. Vooral het jaar 1383 is in dit verband het zwartste jaar uit de historie van Aar denburg, want toen werd de stad tot tweemaal toe door vanuit Gent gezon den troepen ingenomen en platge brand, terwijl ook de poorten en to rens geslecht werden. Maar, al was dan in de loop der eeuwen' dit stadje teruggevallen van een machtige koopstad tot een lande lijk dorpje, enkele uiterlijke tekenen van zijn vroegere macht en rijkdom konden nog altijd wordsn getoond. Vooral de machtige en enig mooie St. Baafskerk herinnerde aan een roemvol verleden. Een grijs verleden Uoe oud deze kerk is en waarom zij aan St. Baaf is toegewijd, kunnen wij lezen in een oude kroniek, die zegt: „In 959 werd 't Ardenburch eene kereke gefondeirt op de plaats van de kapel van den ouden burcht, ter eere ende weerdicheit van den Heere St. Baafs een der eerste Christenpredikers in deze gewesten en behoorende tot een aanzienlijk Vlaemsch geslacht. Na als jongeling een losbandig leven te hebben geleid, werd hij door St. Aman- dus bekeerd, waerna hij zich geheel aan de Evangelieprediking wijdde, vooral onder de heidensche bewoners van Noord-Vlaanderen. Hij werd de be schermheilige van de stad Gent, waar men hem een kerk bouwde en waar hij in 655 stierf." Ook het feit, dat nadrukkelijk wordt vastgesteld, dat de nieuwe kerk ge bouwd werd op een plaats waar tevo ren reeds een burchtkapel had gestaan bewijst wel, dat Aardenburg op oude en eerbiedwaardige bodem ligt. Som mige historici beweren zelfs, dat het gebied van Aardenburg de bakermat van het graafschap Vlaanderen is. Wat hiervan juist is, zal gezien de vele eeuwen, die inmiddels zijn verstreken, wel niet meer met juistheid zijn uit te maken maar wel bewijst dit alles, dat het stadje uit een grijs verleden stamt. Trouwens ook de Jongste bodemkun- dige onderzoekingen, die hebben aan getoond, dat Aardenburg op het hoog ste punt van geheel Zeeuwsch-Vlaan- deren ligt, pleiten in deze richting, want oudtijds vestigde de mensheid zich juist op deze hoge punten. Opbouw en verwoesting Toals de gehele historie zelf, is ook de geschiedenis van de St. Baaf er een van opbouw en verwoesting. In 1202 werd zij geplunderd door de Rijs- selaars, na herbouwd te zijn onder ging zij in 1282 weer eenzelfde lot, maar nu door de Gentenaren; in 1383 kwamen deze haar nog eens plunderen in 1572 bezochten de Watergeuzen haar voor hetzelfde doel, terwijl in 1582 de Fransen haar van haar dak beroofden, zodat toen Aardenburg in 1604 door Prins Maurits werd ingeno men nog slechts de toren, de pilaren en de muren overeind stonden. Enkele Jaren nadat het stadje in Staatse handen was overgegaan, werd weer begonnen met de herbouw der St. Baaf. Deze restauratie duurde vele ja ren maar toen de kerk in 1690 weer in gebruik kon worden genomen, prijkte zij ook weer in haar volle luister. Wel werd zij van nu af door de Hervorm den gebruikt. In strijd met haar traditie is de kerk toen eeuwenlang gespaard gebleven, maar in 1944 kwam zij plotseling weer midden in het oorlogsgewoel te liggen. Het resultaat hiervan was, dat zij zeer zware beschadigingen opliep. Ruim een jaar later kwam een storm de ruïne nog vergroten, want op 28 December 1945 waaide de toren, die door de vele beschietingen zwak was komen te staan, omver. Maar ondanks de benarde tijden, waarin we leven, weet Nederland zijn kunstbezit nog te waarderen, want op 18 October 1946 kreeg Aardenburg de toezegging, dat de St. Baaf zou worden herbouwd en inmiddels is men ook mét deze herbouw begonnen. Dat er ook schot in zit, bewijst wel het feit, dat men zo goed als zeker een gedeelte nog dit jaar onder de kap zal krijgen. Voor zijn aandeel in het drama van Putten ET Bijz. Gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de Duitse officier Fullriede, die ten laste werd gelegd, dat hij op 1 en 2 October 1944 als „Oberst" van de Duitse Wehrmacht, vergeldingsmaat regelen nam tegen de inwoners van het Veluwse dorp Putten in verband met een aansalg op Duitse militairen. Het Bijz. Hof veroordeelde Full riede tot een gevangenisstraf van 2M jaar met aftrek. (Eis 5 jaar). motivering van dit vonnis le van verdachte zeer verzachtende omstandigheden gelden. Hij heeft nl. met tegenzin het bevel ten dele uitge- voerd. Het Hof neemt hem zeer kwalijk, dat hij om 7 uur het brandende Put ten zonder enige noodzaak verliet, of schoon hij deernis had met Putten, en wist dat er nog jonge SS-ers aan wezig waren. Vaststaat niettemin, dat door zijn optreden groter onheil is voorkomen. Niet bewezen is voor eerst, dat door zijn optreden latei- mensen op gruwelijke wijze om het leven kwamen. Het kon hem niet be- kend zijn, dat de opgebrachte man nen in Duitse concentratiekampen te recht zouden komen. Het Hof komt tenslotte tot de conclusie dat een zeer In de motivering van au vonnis ------ plaats is. wordt o.a. opgemerkt, dat ten voorde- milde straf nier op ÏN opdracht van de K.N.A.U. orga- niseert de Roosendaalse Athle- tiekvereniging T.H.O.R. te Roosen daal, Zondag 6 Juni de eerste West brabantse Marathon, een interssante wedstrijd over 30 kilometer, waarvoor reeds een vijf en twintigtal athleten uit Nederland en België hebben inge schreven, waaronder de Nederland se kampioen: Overdijk. Voor het eerst wordt deze marathon in onze streek gehouden. Het is thans méde in verband met de voortraining voor de a.s. Olympische Spelen dat de K.N.A.U. meer aandacht is gaan schen ken aan de lange afstandwedstrijden waaraan slechts sporadisch athleten uit ons gewest deelnemen. TAe premiekeuringen voor merries, welke Dinsdag in Hulst gehouden werden mochten zich in een gewel dige belangstelling verheugen. Van heide en verre waren de belangstel lenden opgekomen om deze keuring bij te wonen en daar er veel paar den van uitmuntende kwaliteit waren aangevoerd stond de jury voor geen gemakkelijke taak. De uitslag luid de na een grondige keuring tenslotte als volgt: 5 lot 10 jarige merries kleine maat: 1. Margriet, d-Absdale eig G C de Deckere St Jansteen K 37890 1943; 2. Sarina eig R O Buijsse Graauw, K 37909 1943; 3. Sarina eig F P Brooij mans Kuitaart stbnr onbek. 1943 4. Bea van Clairon eig L Bruggeman, Graauw K 36008 1942; 5. Clara van Zandberg eig P S D'Haens Graauw K 34400; 6. Roset van Kloosterzande K 35878 1942; 7. Hertha van Rustwat eig J Anthonisse Hontenisse K 36014 1942; 8. Jet van de Mariahoeve eig gebr van Campen Graauw K 37901 1942; 9. Nelly eig A Verschueren, Hengstdijk K 30450 1939; 10. Belzami- nï van de Louisa eig gebr Kerckhaert N Namen K 36019 1942; 11. Jacqueli ne ei^ E Serrarens Stoppeldijk K 30407 1939. 5 tot 10 jarige merries grote maat: 1. Olga v d Melo eig C Steyaert, Dc eerste deelnemers aan de Olympische spelen In Londen zün in Engeland aangekomen. Het is het Olympisch team van Nteuw-Zeeland. Van links naar rechts: D. M. Harris (800 en 400 meter), J. M. Holland, (400 meter horden), W. H. Nelson (10.000 en 5000 meter), R. Goslln (boksen bantamgewichtT. R. Carter (wielrennen), M. Crow (gewichtheffen). Miss Lane (zwemmen), me vrouw Ingham (begeleidster) en D. T. Woodfield (leider). PEN der drukst bevaren waterwe gen van Europa was tot voor de oorlog het kanaal door Zuid Beve land. 'n Kleine tweeduizend schepen pas seerden toen per jaar de sluizen te Wemeldinge en Hansweert en het gonsde in die twee Scheldedorpen van leven en bedrijvigheid. Onze laatste tocht langs het be faamde kanaal was in 1938 geweest, toen de grote uitbreidingswerken net opgeleverd waren aan de Rijkswater staat en de Spoorwegen. Zo men weet waren de herhaaldelijk geuite en niet geheel onredelijke klachten van Bel gische zijde de naaste aanleiding tot de verbreding van het kanaal met twintig meter, zodat de totale breedte thans 65 meter bedraagt. Januari 1936 was de eerste schop in de grond ge gaan en eind Februari 1938 was alles gereed. 'n Knap stuk werk, want langs het acht kilometer lange kanaal moest meer dan één millloen M3 grond om gezet of weggewerkt worden. Tenslot te had men 400.000 M3 grond over, die op onderliggers werd vervoerd en in de Ooster- en Westerschelde geworpen De uitvoerders hadden de voorwaar de op zich genomen, de scheepvaart niet te belemmeren. Deze moeilijke taak voerden zij inderdaad uit. Zon der stagnatie konden de kleine 300 schepen per dag passeren. Dc Vlake-bruggen r\eze grote restauratie werd nog ge- markeerd door de gelijktijdige bouw der vijf bruggen bij Vlake. De klachten, door België geuit, be troffen niet alleen de kanaalbreedte, doch richtten zich ook tegen de brug gen, voornamelijk tegen de Spoorbrug bij Vlake, die slechts op gezette tijden open was en daardoor het scheepvaart verkeer stagneerde. De Nederl. Spoor wegen waren tot ingrijpen bereid en zo werd ook dit enorme karwei aangevat. Deze brug is er een geworden van bij zondere aard en samenstelling. Op de onderbouw rustten vlak naast elkaar drie vaste bruggen (twee spoorbruggen en één voor het wegverkeer) en verder twee bascule-bruggen. De drie vaste bruggen hebben een overspanning van 69 meter, terwijl de twee bascule-brug gen, die aansluiten op de verkeersbrug en de spoorbruggen een lengte van 18 meter hebben. Dat men twee verschillende types koos is te begrijpen. De nieuwe brug gen kwamen n.l. 7l/2 meter boven de waterspiegel te liggen, zodat bijna alle schepen daar onder door konden va ren. Slechts 'n enkel schip ligt hoger en voor die uitzondering behoefde nu niet meer geheel de overbrugging op gevijzeld te worden. De has-ule-brug klapt automatisch open en had slechts de bediening van één man nodig. Oorlogsgeweld Weel zegen heeft er op de bruggen niet gerust. Eerst werden in Mei 1940 de prachtige Vlake-bruggen door de eigen genie opgeblazen toen de Duitsers naderden. Nauwelijks en met ontzaggelijke Inspanning hersteld, deed de vijand dit wederom in October 1944, bij het oprukken der geallieer den. Door de doodsverachting van 'n paar spoormannen, die de ladingen verwijderden, bleven alleen de bascule- bruggen Intact. Ook de Postbrug tussen Yerseke en Kapelle ging de lucht in. Nog veel erger was, dat de Duitsers ontzagge lijke verwoestingen aanrichtten bij de sluizen te Wemeldinge en te Hansweert. zodat het zich eerst liet aanzien, dat de vermaarde waterweg jarenlang on- gebruik zouden moeten blijven. Maar 's-Rijkswaterstaat is een li chaam, dat voor geen kleintje ver vaald is en van aanpakken weet. Met grote deskundigheid werd de situatie onderzocht, om daarna de juiste maatregelen te treffen. Worste lend met gebrek aan arbeiders en aan materiaal leek het plan, dat men zich gesteld had, haast hopeloos doch de meest noodzakelijke voorzieningen werden doorgevoerd, zodat, hoe primi tief ook, de scheepvaart doorgang kon vinden. Vooral het voorlopig weer in werking brengen der geschonden sluizen was een titanenwerk, dat de verantwoor delijke Ingenieurs menige slapeloze nacht bezorgde. Natuurlijk kwam er critlek, speciaal van Belgische zijde, ditmaal was zij echter ongegrond. Voor wat tot stand is gebracht, kan men met recht en reden zijn hoedje lichten. Vorige week maakten wij we derom een tocht langs het kanaal en kunnen niet anders zeggen, dan dat ook hier Nederland zich op zijn best getoond heeft. In 'n volgend artikel vertellen wij daar iets van. Graauw K 35991 1942; 2. Marga van Molenhoek eig F Brooijmans Kui taart K 37917-1943; 3. Trixie van Vo gelfort eig Jac de Fejjter Hengstdijk K 34371 1941; 4. Nora van Kruisdorp eig Ai Stallaert Kloosterzande, K 35875 1942; 5. Docile eig J v Acker en C Plasschaert Absdale K 36021 1942; 6. Mazette van Hooghuis eig gebr Vael Hontenisse K 34437 1941; 7. Dora van Dorpzicht eig E Ver- straaten Graauw K 35997 1942; 8. As- trid v 't Hoogland eig B de Bruyc- ker Ossenisse K 32576 1940; 9. Gretha eig gebr Maerman Graauw K 34398 1941; 10. Crivata eig E Serrarens Stoppeldijk K 32531 1940; 11. Marga- retha eig E Verstraaten Graauw K 38002 1942; 12. Diana v d Melo eig. Pr Bruggeman Graauw K 37903 1943; 13. Violetta van Absdale eig G de Deckere Steen K 19847 1939; 14. Pau la van Zandberg eig P d'Haens Graauw K 27814 1938; 15. Marquiset te van Hooghuis eig gebr Vael Hon tenisse K 37885 1943; 16. Ellie van Clairon eig L Bruggeman Graauw K 36009 1942. 3 jarige merries grote maat: 1. Mazietta van Clinge eig A Maen- hout Clinge 141846; 2. Lionza van Al- stein eig P Boenne Graauw 140439; 3. Elza van Alstein eig A Stallaert Kloosterzande 141868; 4. Successe van Melo eig L Bruggeman Graauw 141990; 5. Olga van het Pauwhof eig C Verschueren Stoppeldijk 139047; 6. Marga eig Chr de Wit Stoppeldijk 141366; 7. Adrie eig M v Doorn Hon tenisse 141547; 8. Dorida eig gebr Maerman Graauw 141839; 9. Nelly v Prosper eig D Burm N Namen 141995. 3 jarige merries kleine maat: 1. Olga eig A Warrens Hengstdijk, 141522; 2. Frida van Stoppeldijk eig J Vereecken Vogelwaarde 142002; 3. Sonja van 't Klein Eiland eig P Kant Steen 141611; 4. Caline van Molenhoek eig F Brooijmans Kuitaart 141988; 5. Gerda van St Andries eig J Kips Koe wacht 141410; 6. Kitty van Vogelfort eig Jac de Feijtcr Hengstdijk 141320; 7. Quinta eig H van Gassen Ossenis se 141469. Het is daarom voor T.H.OJï. een hele onderneming om deze wedstrijdorgani satie op zich te nemen. Haar weü- strijdroutine alsmede de uitstekende verzorging van de B.-kampioenschap- nen van Nederland, staan er echtei borg voor, dat ook deze marathon, waarvoor ten minste een dertigtal per sonen regelend moet optreden, organi satorisch een succes wordt. Het is verheugend dat T.H.O.K. die de wedstrijddatum reeds ontving vooraleer dl „Waroubi" op ieders lip pen jag alle medewerking heeft ge kregen van de organisatoren van de grote Rosendaalsche tentoonstelling. Mede in verband met deze tentoon stelling zal de start zowel als de fi nish van de eerste marathon nabij de Ingang van de „Waroubi" plaats vinden. Behalve Overdijk hebben o.a. nog ingeschreven Mous van P.S.V., en v. d. Berg uit Adelaar, alsmede diverse ath leten van het sterke D.O.S. uit Rotter dam. Voorts nemen verschillende Bel gische athleten deel die een vooraan staande plaats bezetten bij de kam pioenschappen. Tegelijk met de marathon wordt een een wedstrijd ln snelwandelen gehou den. Hiervoor hebben zich momenteel zeven tippelaars laten Inschrijven. SAMENSTELLING ZWEEDSE ELFTAL. Het Zweedse elftal voor de wedstrijd tegen Nederland op 9 Juni te Amster dam is als volgt samengesteld: d.: Torsten Lindberg; a.: Knut Nor- dahl, Erik Nilsson; m.: Sune Anders- son, Borje Leander en Kjell Rosen- v.: Henry Carlsson, Gunnar Nordahl, Stellar Nilsson. Reserves: Karl Svensson. John Wik- dahl. Rune Emanuelsson en Egon Svensson. GEEN 400 METER LOPERS NAAR LONDEN? Naar aller waarschijnlijkheid zal er door de Nederlandse athleten niet wor den deelgenomen aan de 400 meter- wedstrijden op de Olympische Spelen te Londen, aangezien de tijden die mo menteel gemaakt worden, te slecht zijn. J. SMEEKENS NAAR LONDEN. Vier worstelaars en twee gewicht- heffers worden door de Nederlandse Krachtsportbond uitgezonden naar de Olympische Spelen, n.l. worstelen; Vedergewicht H. Dijk (Amsterdam); Lichtgewicht; J. H. Munnikes (ld.); lichtmiddengewicht: F. Schouten, id.: middengewicht: K. de Groot, (Wormer veer) Gewichtheffen: middengewichtJ. G. Smeekens (Breda); zwaargewicht: A. Charite (Den Haag). Al deze athleten zijn houders van het nationale kampioenschap in hun categorie. SPORT IN 'T KORT De tennisbaan te St. Jansteen nadert haar voltooiing. Binnenkort kan zij in gebruik worden genomen. Gunnar Gren, Nils Liedholm en /"JNDER grote belangstelling vonden 1 Dieleman, Zaamslag. Mina van Polder- Dinsdagochtend op het Marktplein I zicht, eig. Joz. A. Dees, Dz. Zaamslag, te Terneuzen premiekeuringen voor Elza van Marquis, eig. J. de Regt—Die- TT.é air* T> TP T~\l o_ Merries van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard plaats. Gepri meerd werden; 2-jaige merries,, geboren in 1946, kleine maat: Paula van Hoek, eig. J. J. Verpoorte, Hoek; Frida van Polder- zicht, eig. Joz. A. Dees Dz. Zaamslag; Elfrida van Zaam, eig. C. A. Dees, Zaamslag; Dolly, eig. Jac. Dieleman, Terneuzen. 2-jarige merries, grote maat. Lucia van Nieuw-Namen, eig. A. H. Dekker Jz. Zaamslag; Orpha van Elza, eig. Eug. de MoorMei, Zaamslag: Emma eig. A. de Koeijer, Zaamslag, Olga van Othene, eig. A. de Koeijer, Zaamslag, Anusuka, le l'Espérance, eig. Victor Barbé Philippine. 3-jarige merries, kleine maat: As- trid van de Belt, eig. J. B. Dhuijvetter Hoek, Martha van Zuiddorpe, eig. H. de JongeDieleman, Hoek Erna. eig. W. de Feijter Cz. Hoek, Gusta, eig. Corn, van Hoeve, Zaamslag. 3-Jarige merries, grote maat: Gome- ry van Hautain, eig. Jac. Michielsen, Zaamslag, Bella van Othene. eig. A. H. Dekker, Jzn. Zaamslag, Jolanda van Othene, eig. A. de Krakerde Feyter, Zaamslag. 4-Jarige merries, kleine maat: Invasie eig. M. Dieleman mz. zaamslag. Feo- dra, eig. Jac. Michielsen, Zaamslag, Laura, eig. Wed. M. de Regt—Diele man, Hoek, Minerva van Marquis, eig. Fr. P. E. de Caluwé—de Moor, West- dorpe. Cora, eig. J. de Koeijer, Zaam slag. 4-jarige merries, grote maat; Frida de l'Espérance, eig. Victor Barbé. Phi lippine, Beatrix van Duboishoeve, eig. O. T. de Sutter, Philippine. 5—10-jarige merries kleine maat: Fika, eig. Jac. Michielsen, Zaamslag. Margriet, eig. M. Dieleman Mz. Zaam slag. Caline van Zaam, eig. C. A. Dees, Zaamslag, Elza van Certain, eig. Maurice Wauters, Sas v. Gent. Rrioda van Driekwart, eig. Pr. Cam. Verhelst, Westdorpe. Metha van Othene, eig. P. F. Dieleman—Jansen. Hoek. Hortense, eig. P. Dieleman, Mz., Hoek; Julma van Schelfhoutshoek, eig. L. den Exter, Sluiskil. Martha, eig. J. de Koeijer, te Zaamslag. Flora eig. M. Dieleman Mz. Zaamslag. Caline van zorgvliet, eig. L. W. de Regt, Zaamslag, Erna van Zorg vliet. eig. L. W. de Regt, Zaamslag Brina d'On, eig. P. Dieleman Mz. Hoex Beatrix van Liza, eig. Aam. Dieleman, Zaamslag. 510-jarige merries, grote maat. Co- ra van Reigersbosch, eig. J. de Regt leman, Zaamslag, Vera, eig. P. F. Die leman—Jansen, Hoek. Blondine van Willemskerke, eig. A. Tollenaar, Hoek Flora, eig. P. de Jonge—de Kraker. Terneuzen. Irma, eig. P. Dieleman Mz Hoek. Ida van Othene, eig. A. de Kra ker—de Feyter, Zaamslag. GOES, 1 Juni 1948. Aardbeien 90— 170, Kersen (Early Rivers) 230. Goud- reinetten 191200. Jonathan 164. alles per 100 kg.; Groenten: Bloemkool I 1734, Idem II 8.5020. Komkommers I 34—35, idem II 29—31, idem III 25 Kropsla 57.50, alles per 100 stuks: Nieuwe Aardappelen 29—31, id. (Drie lingen) 2325, idem (kriel) 1618, Spinazie 1418, Doperwten 5861, Peulen 149, Sjalotten 48, Komkom mers (stek) 50, alles per 100 kg.; Wor telen 14Radijs 12, alles per 100 bos; Ganzeneieren 0.60 per stuk; Kal koeneieren 0.38 per stuk. 's-HERTOGENBOSCH 2 Juni. Op de markt van heden werden aangevoerd 4247 stuks vee, zijnde: 1013 runderen, 378 nuchtere kalveren, 93 lopers, 1704 biggen, 501 schapen, 40 geiten, 518 lammeren. De prijzen waren als volgi: Melk- en kalfkoeien van 500700 gld. per stuk. guiste koeien van 350— 500 gld. per stuk. kalfvaarzen van 450 —650 gld. per stuk. guiste vaarzen ran 350425 gld. per stuk. pinken van 225 300 gld. per stuk. graskalveren van 120 —180 gld. per stuk. lopers van 70—85 gld. per stuk. biggen van 4065 gld. per stuk; schapen van 4570 gld. per stuk. lammeren van 2230 gld. per stuk. geiten van 4075 gld. per stuk. lammeren van 7090 gld. per stuk. Verdere mededelingen: weinig aan voer van rundvee, handel in kalfkoeien en kalfvaarzen minder dan vorige week Prijzen moeilijk te handhaven. Vare koeien en weibeesten stugge handel. Weinig aanvoer van jongvee. Stier vaarzen en pinken kalme handel. Gras kalveren weinig aanvoer, handel lui, duur. Grote aanvoer van lopers en big gen. Zware lopers en biggen werden goed verkocht. De rest matige handel. Afloop der markt, kalme handel, da lende prijzen. Grote aanvoer van scha pen en lammeren. Kalme handel. Goe de soort ooilammeren gingen boven no tering, weinig aanvoer van geiten, vlug ge handel.

de Stem | 1948 | | pagina 3