Z.H. dc Paus kondigt Heilig Jaar aan Er hapert iets bij Beneiux-toerisme Resultaten der Londense Conferentie I Rem op de echtscheidingen Meer brood Moerdijk, poort van Brabant.... zeehaven „Bij wijze van oroefwordt het vuren gestaakt Feest Van het H Hart Wapenstilstand in Palestina „dageraad des vredes" IN 'T KORT Toenemende spanning m Indonesië Salarissen van ambtenaren op de helling 10. 10 Pel"; *oed AL VAN MIVIA VIERDE JAARGANG No. 1090 DONDERDAG 3 JUNI 194 8 WEELDE Regen Gezinsrechter en gezinsraders Nieuwe bonnen Waarom we zo weinig reis-francs krijgen Grenscorrecties, controle op Ruhr, bezetting strategische gebieden Benelux volwaardig partner Een lijndienst met kustvaarders op Engeland Palestina Zal René Mayer aftreden Distributienieuws Rantsoenwaarde paardevlees verlaagd to- w- se irt 5te it. n- n- iet li ce b- d. 119 75 -3 kking frouw r dat elen, een s die sOO >ic Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): f 0.10 per m/m; voor Re- clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor dc gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. "Ter gelegenheid van Zijn naamdag 1 heeft Z.H. de Paus door de radio een boodschap gericht tot de katho lieke wereld, die het antwoord vormt op een adres van het College van Kar dinalen. Z.H. gaf uitdrukking aan zijn dank ..allen in de wereld, die strijden voor het koninkrijk des vredes" en deed opnieuw een beroep op hen, waakzaam te zijn. Hij wees op de strijd om de suprematie, die thans gevoerd wordt tussen geest en materie, tussen de orde der rede en de chaos van het irrationa lisme. „De wapenstilstand in Palestina kan gezien worden als de dageraad des vredes", aldus de Paus. „Hoe meer wij nadenken over de mogelijkheid van een wereldramp, des te meer zien wij. dat het geloof in de katholieke Kerk de enige mogelijkheid op een heid voor de wereld vertegenwoordigt". Z.H. de Paus kondigde aan. dat 1950 een Heilig Jaar zou zijn. Met waarde ring sprekend over het jongste Congres voor een Verenigd Europa, te Den Haag zeide de Paus, dat de Kerk het nuttig geacht had een speciale vertegenwoor diger te benoemen. Hoe meer de we reld het treurig schouwspel van haar geschillen en onenigheden ziet, des te dringender is de taak van de Ka tholieken een lichtend voorbeeld van eenheid en saamhorigheid te geven, ongeacht verschillen van taal, volk en geest". Viot tevreden met program .een mooi "WA het verband tussen productie en distributie te hebben belicht, zeide Z. H.: „Wanneer de productie wordt verkregen door een ongebreidelde con currentie, door het gewetenloos ge bruik van de rijkdom en door de on derdrukking en de despotische uitbui ting van de arbeid en van eenieders behoeften door de Staat, dan kan zij gezond noch oprecht zijn. vermits de sociale economie een geheel vormt, waarin elke arbeider zijn menselijke waardigheid en vrijheid heeft. De on- gèbreidelde exploitatie van de waar achtige menselijke waarden gaat, steeds gepaard met een ongebreidelde ex ploitatie van de schatten van de na tuur en vooral van die van de bodem. Daarom leidt zij vroeg of laat tot ver val. Z. Iï. de Paus richtte zich tot alle katholieken van de gehele wereld en spoorde hen aan zich niet tevreden te stellen met „goede bedoelingen of mooie programs". „Aarzelt niet", zo zeide hij, „uw in spanningen te verenigen met die van degenen, die, hoewel zij niet tot de Kerk behoren, toch haar sociale leer aanhangen en de door de katholieke Kerk aangegeven weg willen volgen. Deze weg leidt niet tot gewelddadige omwentelingen, maar volgt het licht van de ondervinding en van vastbe raden beslissingen". Het Heilig Jaar TN HET LICHT van deze eensgezind heid der katholieken zien wij met dankbaarheid jegens God en met ver trouwen op Zijn bijstand de nadering van het Heilig Jaar tegemoet. Op een gegeven ogenblik kon men er twijfel over hebben of de Eeuwige Stad gees telijk en materiëel in staat zou zijn aan een gebeurtenis van dergelijke draagwijdte een bevredigend verloop te verzeken. Maar de hoge ernst van het Italiaanse volk, zijn zin voor e£h gerechte orde en vrede, hebben op de katholieke wereld een dergelijke indruk gemaakt, dat iedere twijfel daaraan is weggenomen, en aan iede re vrees daarvoor de grond is ont nomen. Moge dit waarlijk heilige jaar door de genade van de Almachtige, door de tussenkomst van de hoogverheven Moeder Gods, van de Prinsen der Apostelen en van alle Heiligen, voor de grote familie der mensheid de bo de zijn van een nieuw tijdperk van vrede. TAE MINSTER is blijkens een Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer van mening, dat acte-tassen en portemonnaies tot de voorwerpen behoren, die met weeldebelasting dienen te worden achtervolgd. Boodschappentassen vallen daar ook al onder, als ze tenminste voor een gedeelte of geheel van leer zijn gemaakt. De Minister is ook van mening, dat hij geen weeldebelasting be hoort te heffen van gebak of ge bakjes. Nu zijn we uitteraard niet zo nauwkeurig op de hoogte van wat weelde-ai tikelen zijn als on ze Minister. Maar het wordt ons toch bang om het hart, als we zien, dat dagelijkse gebruiksvoor werpen onder weelde" vallen, terwijl de gebakjes, die we alleen bij hoogtijdagen kunnen eten (want: kunnen betalen) geen luxe zijn. Ook hier schijnt alles maar betrekkelijk te zijn.... Dat in de gedachtengang van prof. Lief- tinck een portemonnaie een weel- de-artikel is, kunnen we ons ove rigens voorstellen! JJIJ HOLWERD ontspoorde een goe derentrein door een vergissing in het rangeren. De locomotief kwam op een kolenwagen terecht. Een van de kolenlossers werd zo ernstig ge wond, dat hij spoedig daarna over leed. TJE rantsoenering in België loopt op haar laatste benen. Er zijn nu kaarten uitgegeven voor vier maan den (brood, margarine, olie en sui ker). Verwacht wordt, dat na de eer ste periode van vier maanden alles van de bon kan. T)E RONDE TAFEL Conferentie krijgt een vervolg. Voor de voor bereidingen van het tweede deel wordt o.a. Mr. Buiskool 11 Juni a.s. uit Suriname in ons land verwacht. T?EN MEISJE van 22 jaar, werkzaam bij „Andrélon" te Bodegraven, wilde in de fabriekslift stappen. Zij opende de deur, viel onverhoeds in de diepte en was onmiddellijk dood, De lift bevond zich één étage hoger. Hoe dan toch de liftdeur open kon, onderzoekt nu de politie. TAR. BRUENING, Duitslands Kanse lier vóór Hitier, zal een bezoek aan Duitsland brengen, dat in nauw verband gebracht wordt met de stichting van de West-Duitse Staat. QP FLORES EN TIMOR zijn onge- veer 18.000 H.A. grond gevonden, me geschikt zijn voor aardnoten-cul- tures. Het onderzoek werd verricht in opdracht van de Ver. Ned. Oliefa- bneken. pOST VOOR „KOTA BAROE", te i» .°®^anfe® door de opvarenden te rort Said kan niet later dan 9 Juni worden afgegeven aan de postkanto ren. JJ. M. DE KONINGIN heeft giste- een ,u'fSebreid bezoek ge bracht aan de Bommelerwaard. Zij geteisterde plaatsen en autoritéiten.Z1Ch me' Vele PlaatseliJke JJE GEZONDHEID van president lit Benesj sch snel en sterk achter- 2isL'7 igaan" Hoewel nog niet in airect levensgevaar verkeert, tonen doctoren zich ongerust. RUSSEN FRANKRIJK en Nederland is een immigratie-verdrag gete kend, waardoor de mogelijkheid open •°u Nederlandse landbouwers zich in Frankrijk gaan vestigen. Weersverwachting, vanavond: geldig tot ^Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. wisselende bewolking met enkele regenbuien. Koel. Vandaag zon onder 20.51 uur. Haan onder 14.51 uur. Morgen zon op 4.24 uur. Maan op 2.39 uur TAE CIJFERS WIJZEN UIT, hoe de kanker der echtscheiding steeds dieper invrat ook in ons volk, dat er zich op beroemt èen christelijk te zijn en dat een gezond gezinsleven steeds als volkskracht bij uitnemendheid be schouwde. De paar laatste jaren voor de oorlog telden we op de duizend echtparen per jaar 1.8 echtscheiding, in de jaren 19411945 werden er dit 2.4 om in 1946 tot ruim 5 te stijgen. Dit laatste getal betekent niet meer en niet minder dan dat in 1946 meer dan tienduizend scheidingen werden uitgespro ken: ruim vijf-en-twintig per dag! Zeeën van leed. pN WAT voor zeeën van leed en el- lende, die niet alleen beperkt blij ven tot de leden van het ontwrichte gezin de kinderen niet het minst maar ook een onontkoombare neer slag hebben op ons volksleven, gaan er achter deze koele cijfers schuil. Er zijn natuurlijk oorzaken to over aan te geven, die deze onrustbaren de stijging kunnen verklaren oor log, morele neergang, woningproble men en wat al niet meer maar dat alles wast het feit niet schoon, dat de zuivere opvattingen over huwelijk en trouw en over de onverbreekbaar heid van een schone levensgemeen schap een gevoelige deuk hebben ge kregen ook in ons katholieke volks deel. De Nederlandse wet, in plaats van stelling te nemen tegen deze kwaal, legt hen, die willen scheiden, al heel weinig moeiijkheden in de weg; eist weliswaar een proces, maar dat is versteend tot een formaliteit, die hen die in onderling overleg tot scheiding wensen over te gaan, binnen enkele weken van de huwelijksband ont slaat. Met name wat de wet noemt: de poging tot verzoening, die door de president van de rechtbank, waar echtscheiding wordt aangevraagd, moet worden aangewend, is tot een lege formule uitgehold, die daarom ook haast nooit tot gelukkige resul taten voert. Kleur bekend. TIET is speciaal op dit punt, dat rai- nister van Maarseveen met zijn thans bij de Kamer ingediend wets ontwerp tot het tegengaan van licht vaardige echtscheidingen, verbetering zoekt en verwacht. En ook verbete ring brengt. Al was het alleen maar, omdat in deze nieuwe bepalingen kleur wordt bekend, doordat wordt uitgegaan van het feit, dat echtschei ding een maatschappelijk kwaad is, dat daarom ook zoveel mogelijk moet worden bestreden. De nieuwe regeling wil de verzoe ningspoging opdragen aan een gespe cialiseerde rechter, de gezinsrechter, welke functie in afwachting van een definitieve reorganisatie van de rech terlijke macht zal worden vervuld door de kinderrechter. Deze nieuwe functionaris zal in zijn werk worden geassisteerd door een gezinsraad: een groep personen, die hem moet voorlichten over het be treffende gezin en over de mogelijk heden tot verzoening, en die ook zelf deze verzoening kunnen bewerkstel ligen. De minister ziet deze gezins raad als een uitbouw van de huidige voogdijraad, voor welke laatste mo menteel plannen tot reorganisatie en uitbreiding overwogen worden. De gezinsraad zal worden samenge steld uit personen van ervaring en van verschillende gezindte en kan op verzoek der echtgenoten dan wel van de gezinsrechter bij zijn werk de be middeling inroepen van bepaalde per sonen of van bepaalde bureaux om in samenwerking daarmede de ver zoening te trachten teweeg te bren gen. Dit laatste met name zal een stimu lering zijn voor de bureaux, die zich op het terrein van huwelijksvoorlich ting en -moeiijkheden bewegen, en betekent tevens een gezonde inscha keling van wat op dit gebied reeds op particulier initiatief is tot stand gebracht. Haken en ogen. TAE voorgestelde wijzigingen mogen dan al vele nog netelige punten in onze echtscheidingswetgeving on beroerd laten, het hele probleem is vol haken en ogen, zeker in een gemengd land als het onze zij be tekenen in ieder geval, dat een krach tige rem wordt gezet op lichtvaardige echtscheidingspogingen. Van een bin nen enkele weken afwerken der schei ding zal, nu de gezinsraad zich een uitgebreid oordeel wil vormen en 'n rustige verzoeningspoging wil aan wenden, geen sprake meer zijn. En tijd is vaak een goede heelmeester. En anderzijds wordt de gewonnen tijd gebruikt voor degelijk onderzoek van de moeilijkheden en voor een veel gefundeerder en menselijker verzoe ningspoging dan onder de oudere re geling het geval was. terwijl boven dien aan het particulier initiatief, met name van belang voor de kerke lijke voorlichtingsbureaux, de nodige speelruimte wordt geschonken. De gezinsraden staat een belangrij ke taak te wachten, die van liun leden objectiviteit, breedheid en talloze an dere eigenschappen eisen, maar be staande uit de juiste mensen kan hun werk veel, wat stuk dreigt te gaan, helen. TJIT ZEER BETROUWBARE BRON verneemt Aneta. dat Woensdag een onderhoud zou plaats hebben van de heren van Vredenburch en Neher met de republikeinse eerste minister, Mohammed Hatta. De beide gedele geerden van het Opperbestuur zullen dan waarschijnlijk vandaag weer per vliegtuig naar Batavia terugkeren De vergadering van de politieke commis sie, die vanmiddag zou plaats heb ben, is afgelast. Uit Kalioerang wordt gemeld, dat sedert het bekend worden van de persberichten ten aanzien van de Russisch-Republikeinse betrekkingen tot stand gebracht door Soeripno, te Kalioerang een gespannen stemming vooral aan republikeinse zijde heerst. In onofficiële kringen is veelal sprake van het afbreken der onder handelingen van Nederlandse zijde als gevolg hiervan. Vooral het persinter view met Hatta onlangs, waarin ge sproken werd over „jarenlang door vechten, indien een hernieuwde mili taire actie van Nederlandse zijde zou plaats vinden", trok sterk de aan dacht. yOOR HET TIJDVAK van 6 t.m. 19 Juni 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het ko pen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806: 421 melk: 6 liter melk. 423 melk: 7 liter melk. 426 vlees: 100 gr. vlees. 427 vlees: 300 gr. vlees. 428, 429 boter: 250 gr. boter of marg. of 200 gr. vet. 446 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kans. 448 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 12 Juiiil. 449 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 435 reserve: 1200 gr. brood (geldig t.m. 12 Juni). 434, 437 reserve: 500 gr. boter of marg. of 400 gr. vet. 438 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 12 Juni). BONKAARTEN KD, KE, 806. 923 melk: 12 liter melk. 926, 927 vlees: 100 gr. vlees. 928 boter: 250 gr. boter of marg. of 200 gr. vei 929 boter: 125 gr. boter of marg. of 100 gr. vct.i 946 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 948 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 12 Juni). 949 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 935 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 12 Juni). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 807 (bijz. arbeid), a.s. moeders en zieken. Geldig zijn de bonnen van de strook G. Deze bonnen zijn 14 da gen geldig. Op de B en C-kaarten raken de bonnen 433 en 436 Reserve los van de kaart. Deze bonnen zullen nog «orden aangewezen. Men beware deze dus zorgvuldig. Op Donderdag 10 Juni zullen op de A, B, C en D kaarten bon nen voor 400 gr. brood meer wor den aangewezen dan deze week, zodat per veertien dagen in to taal op de A-kaarten 3600. op de B-kaarten 6000, op de C-kaarten 4400, op de D-kaarten 2000 en op de E-kaarten 800 gram brood ver krijgbaar is op de gewone brood bonnen. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 4 Juni worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk. waarop eerst op Maandag 7 Juni mag worden gekocht. Eén van dc eerste foto's van de ramp in dc Amerikaanse stad Vanport, die ons bereikten en die radiografisch werd overgebracht, was de boven staande. Enkele mannen worstelen om bun leven tussen brokstukken van huizen en auto's die door de vloed werden meegesleurd. Toen de foto genomen werd was het water nog steeds stijgende. •piR MANKEERT NOG WEL HET EEN EN ANDER aan de regelingen t.a.v. de uitwisseling van toeristen in de Benelux-landen, vond de voorzitter van de desbetreffende studie-commissie, een persconferentie. Jhr. W. Boreel, gisteren tijdens TOS. VRANKEN, bekend musicus en componist, is onverwacht te Dau- ne in Duitsland, waar hij zijn enige dochter bezocht, overleden. Hij werd op 10 Juni 1870 te Bunde bij Maas tricht geboren. Hij zeide, dat het kwaad van ille gaal toeristenverkeer vanuit België en daar naar toe aanzienlijk kon wor den beperkt door meer soepelheid bij het toewijzen van Belgische en Lu xemburgse deviezen aan Nederlan ders, die toeristen of familiebezoek aan die landen in de zin hebben. In een brief zeide de Minister van Buitenlandse Zaken, dat hij de finan- tiële situatie van Nederland tegenover België van die aard achtte, dat zich reeds thans moeilijkheden voordoen in het wederzijdse betalingsverkeer, waardoor het voor de hand komt te liggen, dat anders dan voor zeer drin gende gevallen geen deviezen voor toeristenverkeer naar België kunnen worden verstrekt. Ook de Minister van Economische Zaken ontwikkelde in een schrijven soortgelijke bezwaren, terwijl hij toch blijk gaf de bevordering van het toe ristenverkeer met België van zeer groot belang te achten. Hij deelde ter toelichting mee, dat sinds Juni 1947 het betalingsverkeer tussen Nederland en de Belgische Eco nomische Unie een maandelijks deficit vertoont van ruim 20.000.000 gulden, hetwelk in goud of dollars moet wor- pE ZES MOGENDHEDEN, die deelgenomen hebben aan de conferentie te Londen over Duitsland, hebben Woensdagavond bekend gemaakt, dat de besprekingen geleid hebben tot overeenkomst over aanbevelingen die het gehele terrein bestrijken. De punten van overeenkomst kun nen als volgt worden samengevat: 1. De Benelux-landen zullen als ge lijkwaardige deelgenoten aan het over leg inzake de Duitse vraagstukken met Amerika, Engeland en Frankrijk blijven deelnemen, behalve waar het kwesties betreft, die uitsluitend het militaire bestuur aangaan. 2. Krachtens het besluit van de 16 Marshall-landen in Parijs zal West- Duitsland volledig vertegenwoordigd zijn in de permanente planning-orga nen voor het Europese Herstelpro gram. Op internationale controle van het Ruhr-gebied is om twee redenen aangedrongen: om te voorkomen, dat de hulpbronnen van de Ruhr gebruikt worden om het Duitse militarisme te doen herleven en te verzekeren, dat de voornaamste industriële grondstof fen, eerlijk verdeeld worden onder de landen in Europa die ze nodig hebben voor hun economisch herstel. 3. Toegestaan wordt, dat tegen 1 September een constituerende verga dering, bestaande uit vertegenwoor digers van de 11 „Laender" van de drie Westelijke zones van Duitsland wordt samengesteld. 4. Een verzekering, dat de grens- eisen van de Benelux t.a.v. Duitsland zo spoedig mogelijk behandeld zullen worden, is gegeven doch zonder de definitieve toezegging, dat dit zal ge schieden vóór de vorming van een Duitse regering. 5. Een voorziening voor het hand haven van sommige geallieerde troe pen in strategische gebieden van Duits land, nadat de bezettingstroepen voor het grootste deel zijn teruggetrokken. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat deze gebieden noch een vastgestelde tijdslimiet voor een ver dere bezetting zijn gespecificeerd. TN HEI. GEBOUW van de Kamer van Koophandel te Tilburg sprak Ir. H. H. de Jongh, op uitnodiging van de Eigen Vervoerders en Verladersor ganisatie, over de mogelijkheid van het openen van een lijndienst met kust vaarders van Moerdijk naar Engeland. |-|ier was een man aan het woord die van zijn jeugd af bezeten is geweest van de idee dat Moerdijk een zeer grote toekomst heeft. Van begin 1900 af heeft hij gestreden om zijn idee verwezenlijkt'te krijgen. Hij heeft de strijd meegemaakt die in Rotterdam tegen Moerdijk is gevoerd en door Rotterdam is gewonnen. Hij heeft het plan voor de vestiging van de hoogovens bij Moerdijk bijna ver wezenlijkt gezien. Hij heeft tenslotte de ene teleurstelling na de andere geboekt en ervaren hoe zijn groots idee met een gewuif van de hand werd afgedaan. Hij heeft in deze matig bezochte vergadering wederom hetzelfde erva- ren. Het grote idee, dat te berde ge bracht werd, werd onderste-boven gepraat door bijkomstige bezwaren, die door de referent ook niet met een handwenk waren op te lossen. Als dan bovendien nog de plannen van het rijk t.o. van Moerdijk in een geheim zinnig waas worden gehuld, dan wordt de zaak tot een utopie teruggebracht ei als afgedaan beschouwd. De heer de Jongh noemde Moer dijk wat zijn economische ligging aangaat het meest begenadigde punt van Europa. Op de kaart van Europa zult U tevergeefs zoe ken naar een tweede punt, dat zo gunstig ligt.. In de nabijheid van de zee ontmoeten hier twee van Europa's grootste rivieren elkaar, rivieren met bijna onmetelijk Eu ropees achterland. Op ditzelfde punt komt de Dordtsche Kil uit, een prachtige waterweg naai de Hollandse steden. Slechts even ver der komt ook 't Volkerak zich aanslui ten. de waterweg naar de Zeeuwse en Vlaamse gebieden, de Roode Vaart, aangesloten op het Brabants kanaien- net, en tenslotte staat ook het Hol- landsch Diep in verbinding met de Zuid-Willemsvaart en het Wilhelmi- nakanaal. Grote auto- en spoorwegen over de machtige bruggen verbinden dit ge bied met alle Hollandse steden, met België, Frankrijk, Zuid-Nederland en Duitsland. De heer de Jongh kwam tenslotte met een praetisch voorstel om een of meer kleine kustvaarders van b.v. 220 ton door de gezamenlijke Brabant se bedrijven te doen charteren en daarmede de vaart op Engeland in eigen hand te nemen. Aangetoond werd, dat dit belangrij ke besparingen kon geven. De verga dering reageerde op deze voor Brabant ver vooruitziende ideeën niet zeer enthousiast. Een opmerking als „waarom nu juist in Moerdijk, waarom b.v. niet in Oosterhout", was daar het beste bewijs van. Omdat Oosterhout een kanaal heeft zou men vandaar uit Kustvaarders moeten laten starten. De kustvaarders zouden gauw binnen schippers zijn als ze iedere aan een kanaal gelegen plaats moesten gaan aandoen. De heer de Jongh heeft voor Bra bant wijdse aspecten geopend. Echter zullen er bij het uitvoeren van een groot plan dat gerust klein begin nen mag steeds vele kleine bezwa ren opgelost moeten worden. Het is te hopen, dat de heer de Jongh zijn uiteenzetting ook in an dere kringen van Kamers van Koop handel zai houden. den aangezuiverd. Per telegram werd gisteren aan de Minister van Buitenlandse Zaken ver zocht voor bezoeken van Nederlan ders aan België en Luxemburg de Be wijzen van Nederlanderschap weer te willen instellen. Tenslotte werd de aandacht gevestigd op de mogelijk heid. die nog steeds bestaat, van jeugd uitwisseling (jongens en meisjes van 14-20 jaar) onder controle van de Ver. v. Intern. Jeugdverkeer. De be langstelling bij de Belgische Jeugd is momenteel groter dan die van de Ne derlandse. "LTET HOOFD van de persafdeling der Arabische Liga, Asad Dagher heeft verklaard, dat de Arabieren bij wijze van proef het vuren gestaakt hebben in afwachting van de beslis sing van de Veiligheidsraad met be trekking tot de Arabische voorwaar den voor een wapenstilstand van 4 weken. De Arabieren eisen stopzet ting van elke joodse immigratie, ver bod van wapeninvoer voor de joden en geen Joodse bevoorrading van Je ruzalem. Volgens een Joods communiqué heb ben Egyptische strijdkrachten enkele uren na het ingaan van de wapenstil stand Negba in de woestijn van Ne- geb en Hoelda in het gebied van La- troen aangevallen. Zo ziet Bevin het TN het Britse Lagerhuis heeft Philip Piratin (Comm.) de vraag gesteld, of Transjordanië de twee millioen pond sterling per jaar Britse subsi die niet in feite gebruikt voor koning Abdoellah's „invasie in Palestina". De Britse minister van Buitenland se Zaken, Ernest Bevin, gaf ten ant woord, dat naar zijn mening koning Abdoellah „nergens een invasie had doen piaats hebben", aangezien (al dus Bevin) „het gebied door een be sluit van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties was toegewe zen". William Wai-bey (Lab.) vroeg daar op, of „er enige twijfel aan bestaat, dat Transjordanië vijandelijkheden was begonnen op een gebied buiten zijn territorium". „Is dat niet een daad van agressie?" informeerde hij. Bevin antwoordde, dat dit „stellig niet" het geval was, want zo zei hij, Transjordanië was naar Palestina „uit genodigd door mede-Arabieren". TAe tijd van de zomer is voor de katholiek een tijd van de mooiste gedenkdagen van zijn godsdienst. Een gehele rij van kerkelijke feesten gaat aan zijn aandacht voorbij en het is als 'n tocht langs de monumenten van Gods goedheid over hem En wanneer we over die goedheid Gods zouden willen nadenken, dan kunnen we geen betere dag daarvoor kiezen dan deze, waarop de Heiland zelf voor onze ogen staat met die oceaan van goed heid, Zijn H. Hart. Symbool van men selijke liefde, die voor goddelijke vindingrijkheid werd veredeld en verheven tot bovenmenselijke hoogte; samenvatting van alle moeiten en alle lijden, om onzentwille verdragen tn schatkamer van alle goede gaven, die Hij voortgaat vanuit de overvloed van Zijn Hart ons toe te sturen. Herinne ring aan die dag van Zijn sterven, waarop de lans dat kostbaar Hart door stoten heeft opdat de laatste druppe len van Zijn Bloed de aarde zouden bevrachten en het heeft geopend, op dat alwie tot Hem vluchten, daar een schuilplaats zouden vinden in hun nood. Deze feestdag is voor ons een bezielende meditatie van de geopende armen en het brandende Hart van God zelf. Nu gaan onze gedachten naar de vertrouwde beeltenis, die onze kerken en pleinen siert en die de ere plaats gevonden heeft in onze wonin gen, en die een herinnering is aan de triomfen, die Hij gevierd heeft over Hem toevertrouwde zielen. In de diep godsdienstige gezinnen is het beeld van het H. Hart een symbool van Zijn tegenwoordigheid en van de heer schappij, die Hij uitoefent. Vaders en moeders zijn er, die hun kinderen voor die beeltenis verzamelen bij de dage lijkse gezamelijke gebeden; daar wordt dank gebracht aan God als de dag ten einde neigt en daar wordt de nieu we morgen aan Hem toegewijd; daar knielen ze neer als er rouw of droef heid over de familie komt of wanneer ze samen bidden in dagen van span ning en nood; daar ook leren de kinde ren nog voor ze het aan de ouders doen vergeving vragen voor begane fouten of danken voor ontvangen wel daden. En zo wordt de Christus als degene, die alle omstandigheden van het wisselende leven inede beleeft en die de heerschappij uitoefent over alle leden' van hetzelfde gezin. Een dergelijk contact met, den Christus, le vend onder ons onder 't symbool Zijner allesomvattende liefde, een dergelijke bovennatuurlijke levenshouding is een zegen van onberekenbare waarde voor ouders en kinderen en dergelijke gezinnen zijn als oasen van rust in een wereld vol stormen en geestelijke ruïnes. Op de feestdag van het II. Hart vieren ook zij een dag van bij zonder herdenken, waarin ze zich vereend voelen in de gezamelijke lief de voor de Meester en Koning van het gezin en een dag, waarop dat Koning schap in helderder luister straalt. rje feestdag van het H. Hart is voor vele plaatsen ook de dag van luisterrijke processies met een witte weelde van bruidjes en met een bloe menweelde, even zonnig en kleurrijk als de zomer zelf. En het zou goed zijn, wanneer ook deze hulde, die aan het H. Hart wordt gebracht, be schouwd kon worden als een hulde van het gezin, ja van alle gezinnen van een parochie en wanneer niet al leen de kinderen daaraan deelnamen, maar ook de oudere leden van het ge zin opdat hetgeen in het gezin leeft ook naar buiten worde beleden en de heerschappij, die wij in onze huiska mers over Hem erkennen ,ook wilden betuigen en uitdragen naar buiten in de wereld. En zeker in deze tijden hebben wij daar dringende reden voor want we moeten tegen de Hem vijandi ge machten het Christelijke kenmerk van onze samenleving verdedigen en bestendigen en, al is het goed, dat v.e de standbeelden van het H. Hart hebben geplaatst op onze pleinen, beter is het nog als we zelf in het openbaar laten zien, dat we Hem zijn toegewijd. TN DE WANDELGANGEN van de Franse Nationale Vergadering, wordt openlijk gesproken over de mo gelijkheid van aftreden van René Mayer als Minister van Financiën, nadat de commissie voor binnenland se aangelegenheden van de vergade ring de tekst had aanvaard voor de wet tot bezuiniging op de uitgaven voor ambtenaren. Deze tekst zou naar Mayers opvatting niet ver genoeg gaan Zoals bekend, is destijds het rant soen paardevlees dat op een vlees bon van 100 gram verkrijgbaar was, vastgesteld op 150 gram, teneinde de verkoop van paardevlees ten opzich te van andere vleessoorten aantrek kelijk te maken. De verkoop van bevroren vlees en schapenvlees heeft in vele gevallen voor de runderslagers omzetvermin- dering teweeg gebracht, waar tegen over staat dat de omzetten van paar- deslagers sterk zijn gestegen. Teneinde het scheeftrekken van nor male verhoudingen te voorkomen, zal met ingang van Vrijdag 4 Juni de rantsoenwaarde van paardevlees tot nader orde worden verminderd. De nieuwe vleesbonnen geven per 100 gr. vlees recht op het kopen van 125 gr. paardevlees. Bij K.B. werd onlangs aan de Rijks ambt. en aan 't personeel van de Rijks en Gemeentepolitie een uitkering toe gekend, welke globaal overeenkomt met 2'/a% van de pensioengrondslag, welke in 1947 voor betrokkenen heeft gegolden. Bovendien is een dezer dagen voorgesteld het verhaal der pensioen bijdrage voor eigen pensioen tot 2',5 terug te brengen. Het ligt in het voornemen te bevor deren, dat de overige aangekondigde verbeteringen van de salarispositie (t.w. de verlaging van het pensioen- premieverhaal tot 7V2%, de afschaffing van de ongehuwdenaftrek, de verho ging van de wedden boven de f 36.000 per jaar met 5% van het basis-bedrag en de verhoging van de garantielonen voor gehuwden met 200 per jaar) worden opgenomen in de A. M. v. B welke de technische herziening van het rijksbezoldigingsbesluit zal be vatten. Het is te verwachten dat de regering binnen afzienbare tijd definitieve resul taten ter zake zal kunnen bereiken. Aan de Kroon zal worden voorge steld het complex van vorenstaande maatregelen te doen ingaan op 1 Ja nuari 1948, zodat, na verwezenlijking der voorstellen, in vele gevallen een herherekening der reeds uitbetaalde salarissen zal plaats vinden.

de Stem | 1948 | | pagina 1